PDA

View Full Version : Cumhurbaşkanlığı Seçimi

selimm
09-03-2014, 11:29
Özellikle sosyal medyada halkın 26 ay tutuklu kaldıktan sonra, genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ'u cumhurbaşkanı olarak görmek istediğini belirten mesajlar, manşetlere çıkmaya başladı.
İlk turu 10 Ağustos 2014, ikinci turu da 24 Ağustos 2014'te yapılacak seçimde İlker Başbuğ, aday olmalı mı?

ayhan53
09-03-2014, 21:28
kesinlikle evet

YALCIN2004
09-03-2014, 21:36
Kesinlikle hayir. Cami-Kişla eksenine kesinlikle hayir.

magurus
09-03-2014, 22:04
tabiki EVET...:yes:duruşu ve adam gibi adam kişiliğiyle elbette İLKER PAŞA...:cool:

guneysu
09-03-2014, 22:20
başlığı açıp yorumlara geçmişsiniz, aday olma şartlarını sağlıyormu.?

mahkemesi yüce divanda devam edecek diye hatırlıyorum, mahkemesi devam eden birisinin cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi kanunen mümkün mü. ?

bruglione
09-03-2014, 22:33
başlığı açıp yorumlara geçmişsiniz, aday olma şartlarını sağlıyormu.?

mahkemesi yüce divanda devam edecek diye hatırlıyorum, mahkemesi devam eden birisinin cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi kanunen mümkün mü. ?

Cumhurbaşkanlığı için milletvekili seçilme yeterliğine sahip olması gerekiyor. milletvekili olabilmek için gerekli şartlar;

1- türk vatandaşı olmak.
2- 25 yaşını doldurmak
3- en az ilkokul mezunu olmak.
4- askerlik yapmış olmak.
5- taksirli suçlar hariç toplam 1 yıldan fazla ağır hapis cezası almamış olmak (taksirli suç, kasıtlı olmayan fiildir; trafik kazası vb.)
6- yüz kızartıcı suç işlememiş olmak.
7- kamu görevlileri için görevlerinden istifa etmiş olmak.

Yani aday olmasında bir sakınca yok bence

Arcadia
10-03-2014, 11:36
Koskoca Başbakanın, Başbakan yardımcısının göremediğini, 5 sene sonra görebildiğini gören, ve milleti " bir kumpas kuruluyor " diye uyaran ileri görüşlü bir adam!!

Yıllar sonra Başbakan da anladı ve o nun çizgisine geldi!! "Türk ordusuna kumpas kuruldu " dedi!

Sinusoidal
10-03-2014, 12:58
Mevzuatta sakıncası yok ise kesinlikle olmalı diye düşünüyorum.
:cool:

PARK
10-03-2014, 15:19
Tam demokratik ülkelerde bir askerin devlet başkanı olması düşünülemez bile fakat bizim gibi "DİN-DEMOKRASİ" çelişkisi yaşayan ülkelerde en ideal Cumhurbaşkanı modeli İlker Paşa'dır...

Diye düşünüyorum...

selimm
10-03-2014, 18:59
Arkadaşlar, lûtfen polemiklere girmeyin rica ediyorum.
Site yönetimi bu konuda çok hassas, anketi kapattırmayın...

seyir
10-03-2014, 19:08
Bence çok ta yakışırdı..

dayan
10-03-2014, 19:49
Benim adayım:Kemal DERVİŞ

NEFERTEM
11-03-2014, 22:06
Cumhurbaşkanlığı için milletvekili seçilme yeterliğine sahip olması gerekiyor. milletvekili olabilmek için gerekli şartlar;

1- türk vatandaşı olmak.
2- 25 yaşını doldurmak 40 yaşını doldurmuş olmalı.
3- en az ilkokul mezunu olmak. Yüksek öğrenim yapmış olmalı.
4- askerlik yapmış olmak.
5- taksirli suçlar hariç toplam 1 yıldan fazla ağır hapis cezası almamış olmak(taksirli suç, kasıtlı olmayan fiildir; trafik kazası vb.)
6- yüz kızartıcı suç işlememiş olmak.
7- kamu görevlileri için görevlerinden istifa etmiş olmak.

Yani aday olmasında bir sakınca yok bence
Cumhurbaşkanlığı kısmını düzeltelim...

Koray
13-03-2014, 10:07
http://i.hizliresim.com/wvBo5z.jpg (http://hizliresim.com/wvBo5z)

dijitalyatırım
15-03-2014, 00:52
Askerin siyasete girmesine karşı olmakla birlikte Ergenekon, Balyoz ve hatta Şike davalarında sırf bazı kurum ve kişileri pasifize etme girişimlerinde bulunulduğunu, bununla birliktede kişi ve kurumlara büyük haksızlık yapıldığına inanıyorum. Yapılanlar yapanın yanına kar kalsa da ordunun itibarı için İlker Başbuğ'un aday olmasında sakınca görmüyorum...
Kaldı ki, bu şartları uygun olan her Türk vatandaşının bir hakkıdır...

net_ria
18-03-2014, 18:49
İlk turda partiler uzlaşamazlarsa kendi adaylarını gösterirler. İkinci turda kadın Cumhurbaşkanı olarak muhalefet partileri Meral Akşener üzerinde uzlaşabilirler.İ.Başbuğ asker kökenli olması ve mahkemesi nedeniyle pek şansı olmaz.

Koray
19-03-2014, 08:43
Keşke olsa, Meral hanım sağduyulu zeki neyin ne olduğunu bilen kadın, "noter"lik yapamaz gibime geliyor :)

selimm
19-03-2014, 22:57
Keşke olsa, Meral hanım sağduyulu zeki neyin ne olduğunu bilen kadın, "noter"lik yapamaz gibime geliyor :)

http://www.youtube.com/watch?v=lFwHCYIDBME

Kesinlikle noter olmaz...

Koray
20-03-2014, 12:58
Kesinlikle noter olmaz...

...........:)

PARK
20-03-2014, 21:00
Cumhurbaşkanlığı için İlker BAŞBUĞ'u önerenler..

Sahi paşamız nerde?! :wink:

selimm
20-03-2014, 22:53
Cumhurbaşkanlığı için İlker BAŞBUĞ'u önerenler..

Sahi paşamız nerde?! :wink:

Sn. Park, İlker Başbuğ'u cumhurbaşkanlığı için önermedik, öyle bir misyonumuz da etkimiz de yok zaten.
Sadece, tahliye edildiği günlerde bazı gazetelerde yer alan haberlere istinaden aday olmalı mı? Sorusuna hissenet üyelerinin vereceği cevabı ve konuyla ilgili değerlendirmeleri paylaşmak istedik.
Paşaya gelince şu an evinde, ailesiyle dinlendiğini biliyoruz.
Büyük ihtimalle, 23 Mart pazar günü saat 14.00'te Fenerbahçe kulübünün Anıtkabir yürüyüşüne katılacak...
https://twitter.com/ilkerbasbugcom

BUSHIDO
20-03-2014, 23:12
Benim adayım:Kemal DERVİŞ

Kemal Dervis'in cumhurbaskanligi gibi pasif bir pozisyondan daha ziyade basbakanliga getirilmesi ulkemizi cag atlatir. Sitede cok kisi kendisine guvenmeyebilir ama benim gorusume gore kendisi ulkemiz icin buyuk bir kazanc olacak bir adaydir.

webi
21-03-2014, 16:27
Cumhurbaşkanlığı için benim adayım

Metin FEYZİOĞLU

BUSHIDO
24-05-2014, 12:00
Cumhurbaskanligina CHP'nin aday gosterecegi soylenen Yılmaz Büyükerşen'in bence CHP'ye genel baskan adayi olmasi daha akilci.

selimm
16-06-2014, 13:41
http://666kb.com/i/cp9qvx6uyobovvzb3.jpg

Ekmeleddin İhsanoğlu
1943 yılında Kahire’de doğan İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu. Prof. İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan İhsanoğlu evli ve 3 çocuk babası.

İslam Konferansı Örgütü eski genel sekreteri Ekmeledin İhsanoğlu isminin muhalefetin çatı adayı olduğu konusundaki haber ve yorumlar ağırlık kazanmaya başladı...