PDA

View Full Version : SpekÜlatÖr Ne Yapmak İstİyor

Rademaker
13-04-2004, 19:20
Sevgili profesyonel teknik analizciler
fiyat hareketlerine bakarak kağıdın spekülatörlerinin ne durumda olduğunu ne yapmak istediklerini ve kağıdın ne kadarını topladıklarını anlamamız mümkünmü yani spekülatörü tahmin edebilmemiz ihtimali varmı
with my best regard

Fatih
13-04-2004, 19:27
Derinlik kullanmıyorsan donsuz kalabilirsin diyebilirim kısaca.. Her gün takası incelemen lazım..

Rademaker
13-04-2004, 19:31
kül başıma yani bu adamların ayak izlerini takip etmemiz imkansızmı

chem73
13-04-2004, 19:44
uzun iş. sıkı takip. ekrandan izlemek kesinlikle yanıltıcı. uzun vade takas en iyisi. teknik ve temel destekli olursa en en iyisi. zira ATEKS topiğini iyi okuyup incelerseniz takasta yanılsanız bile içiniz rahat edebilir. bol kazançlar

Rademaker
16-04-2004, 13:23
SPekülatörün hareketlerini bize tahmin ettirecek bi indikator yokmu.spekülatörün ne yapmak istediğinin anlayamazmıyız

H.ömer iren
16-04-2004, 15:02
:D telsimde 4545'e SPEK die mesaj at sana SPEKÜLATÖR'lerin numaraları gelecek ordan tekrar 4545'e SPEK yazıp bi boşluk numarasını yazarsan o an hangi hissede ne yapmak istediğini açıklayıcı sekilde gönderiyorlar... :D

saka bir yana cok zor degıl mı takas ıncelemek teknık temel analız yapmak bır onemlı seyde verılerı onlar kadar hızlı alıp yorumlamak zaten cogu ınsıder tradıng yapıyorlardır.. :hmm:

dıye dusunuyorum...

saygılar... :)

DİPAVCISI
29-06-2004, 15:04
Sn.chem73 E Aynen Katiliyorum..Çok GÜzel AÇiklamiŞ...
Ne MÜmkÜn Sayin Spektra...
Sayin Ömer İren Beyde Ancak Olurunu AÇiklamiŞ...

greenback
29-06-2004, 15:16
ne güzel topik olmuş bu...:)

ayyan
29-06-2004, 15:24
speq e sorsak ?

preatoria
29-06-2004, 15:30
spek endekse vermeye calısacak

manishing
29-06-2004, 15:40
speğin ne yapmak istediğini çoğu kişi anlamıyordur herhalde çoğu insider trading yapıyordur

Amateur
29-06-2004, 15:43
Bence spek'lerin bile kontrol edemeyeceği kuvvetli bir rüzgar yakındır. :dolar:

spyeko
29-06-2004, 15:45
tüm indikatörler spek lere çalışıyor zaten bizim de fatih arkadasın dedigi gibi takas ve derinlik ve takip

nature
29-06-2004, 15:45
kül başıma yani bu adamların ayak izlerini takip etmemiz imkansızmı

Sayın Spektra;

Kafanızı fazla yormayın..Bu işin en kolay yolu ,sayın MAVZER üstada kağıdın adını yazın,size tahtadaki speklerin yedi ceddini sayacaktır.. :roll:

Sizin o kadar yol katetmeniz için gereken tecrübe ve zamanda kazanılmış olur.. ;)

Sevgili H.Ömer İren'in telsim hattından hem daha ucuz hem de garantilidir.. :D

Rademaker
23-04-2005, 22:23
Arkadaşlar hep bilgisizler ve dar kafalılar bizi yanıltıyor

spekülatörleri yada akıllı parayı takip etmenin ve onların ne yapmaya çalıştığını anlamanın tek ama tek geçerli yolu var bu da grafiklerden direkt anlaşılabiliyor bunun yolu volume spread analizi(VSA) Gerçekten çok enteresan ve keyif verici bir analiz yöntemi bir ustalık olayı

GalaTyphoon
24-04-2005, 00:09
senelerdir profesyonel olarak borsa ile ilgilenirim, şunu çok iyi gördüm, spekülatörlerin ne yaptığını takip ederek para kazanacağını düşünen insanları tek bir özelliği vardır;

geliiiip, geçmeleri.

yüzler, simalar, insanlar değişiyor ama laflar değişmiyor. gelip geçiyorlar zamanla beraber. aynı şey ortada spekülatorüm diye dolaşan zırzoplar içinde geçerli. 97 senesinde kimler vardı, 2000'de kimler, kimler, kimler. ne oldu bu adamlar, hangisi var şimdi ? hiçbiri. şu spek efsanesini bitirn artık. basit bir mantık ile borsa açılalı 20 sene oluyor nerdeyse, böyle bir zümre olsaydı ve düşündüğünüz gibi kazansaydı şimdi milyarlarca $'ları olan kişiler olurdu etrafta.

ha ne var, evet, ortada spekülasyon yapacağım diye manüplasyon yapan andavallar ve onları takip edip para kazanacağını düşünen bir grup var. bir grup dedim çünkü evet bu grup sürekli var ama dediğim gibi insanlar ve simalar değişmekte (batıp piyasadan defolup gitmekteler) ama giden insanların yerine aynı kişiler gelmekte. ben sıkıldım artık aynı konuları konuşmaktan...

Rademaker
24-04-2005, 00:28
Muhakkak hisseleri oynatanlar büyük para babaları veya akıllı para televizyonda her gün borsayı 1000 kişi yönlendiriyor deniyor. benim spekülator olarak bahsettiğim kişiler bunlar.Bu konuda yazılmış olan volume spread analizi yöntemini okumadığınız belli neden anlaşılamasınki adamlar DNA yı çözüyor binlerce yıllık arkeolojik gerçekleri buluyorda bir kaç kişini niyetinin ne olduğumu tahmin edilemeyecek. ayrıca ben VSA nın bu forumda hiç konuşulduğunu duymadım

neeldo
24-04-2005, 00:57
daha önce konuşulmuş :evil:
http://www.hisse.net/forum/archive/index.php/t-826.html

neeldo
24-04-2005, 01:26
Sermaye Piyasası:
Sermaye piyasası, orta ve uzun vadeli kaynak ihtiyacı olanlarla tasarruflarını değerlendirmek isteyenleri buluşturan piyasadır. Araçları hisse senedi, tahvil, hazine bonosu, finansman bonosu gibi menkul kıymetlerdir.
Altı cizili nokta bence çok önemli piyasadan silinmemek için .Sayın GalaTyphoonun dediği kesinlikle doğru sadece bireyler değişmekte aynı söylemler yıllarca devam edip gitmekte.

saizanto
25-04-2005, 23:51
Sayın Spektra yazılarınızı ilgi ile izliyorum ve imkanınız varsa volume spread analizi(VSA) hakkında bilgi aktarırsanız sevinirim ayrıntılı bilgi varsa sevinirim.şimdiden teşekkürler..

Rademaker
26-04-2005, 20:34
merhaba bu konuda bende yaklaşık 100 sayfalık bir e-book mevcut fakat ingilizce.ayrıca bunun için size birde yardımcı olarak VSA7 yada tradeguider proğramı lazım.

Matematikçi
26-04-2005, 21:07
spekülatör para kazanmak istiyor...

DrX
26-04-2005, 21:21
SpekÜlatÖr Ne Yapmak İstİyor

Cebimizdeki parayı almak istiyor :)

Biz de onun cebindekini :roll:

Sonuçta genel de :mad: :mad: :mad: :vurkafa: :vurkafa: :vurkafa:

Nadiren de :tamam: oluyor

abidin
26-04-2005, 21:29
Ben spekülatör olsam; en az konuşulan kağıtla ilgilenirdim!!!

sabır
26-04-2005, 21:38
senelerdir profesyonel olarak borsa ile ilgilenirim, şunu çok iyi gördüm, spekülatörlerin ne yaptığını takip ederek para kazanacağını düşünen insanları tek bir özelliği vardır;

geliiiip, geçmeleri.

yüzler, simalar, insanlar değişiyor ama laflar değişmiyor. gelip geçiyorlar zamanla beraber. aynı şey ortada spekülatorüm diye dolaşan zırzoplar içinde geçerli. 97 senesinde kimler vardı, 2000'de kimler, kimler, kimler. ne oldu bu adamlar, hangisi var şimdi ? hiçbiri. şu spek efsanesini bitirn artık. basit bir mantık ile borsa açılalı 20 sene oluyor nerdeyse, böyle bir zümre olsaydı ve düşündüğünüz gibi kazansaydı şimdi milyarlarca $'ları olan kişiler olurdu etrafta.

ha ne var, evet, ortada spekülasyon yapacağım diye manüplasyon yapan andavallar ve onları takip edip para kazanacağını düşünen bir grup var. bir grup dedim çünkü evet bu grup sürekli var ama dediğim gibi insanlar ve simalar değişmekte (batıp piyasadan defolup gitmekteler) ama giden insanların yerine aynı kişiler gelmekte. ben sıkıldım artık aynı konuları konuşmaktan...
TAKDİR edilecek bir yazı..!Tebrikler sayın GALA...Gerçekten yazınız çok güzel olmuş.20 YILLIK Borsa gerçeğini bir kaç satırda yazıvermişsiniz.Ellerinize sağlık,SAYGILAR... :cheers:

zargana
26-04-2005, 22:43
İlginç bir konu değil bence. 20 yıllık borsanın son 10 yılı hareketlidir. Önce yutdışında ne varsa küçük ama yüreği büyük ülkemize bir modeli getirilmesi ön görüldü sadece bir oyun idi kuralları vardı oyun büyüdükçe kurallar değişti katılım büyüdü masa ve sandalyede oturup para kazanmak aziz ülkemin üretmeden kazanmaya meyilli insanlarına cazip geldi. Önce kazandılar sonra daha büyük oynayıp kaybettiler bu sadece devletin kumar makinalarından biri ortada para varsa masada arkadaşı olmayan tek kişi siz olmayın. Hepimiz kumarhanelere gitmemiş olabiliriz gidenlerimizde yolda şunu düşünür iyi bir gece geçireyim. kumarhanede kimse normal şartlarda para kazanamaz kaybedeceğiniz para ile giderseniz çok hırslanırsanız sizi yok ederler. Tüm makinalar binde bire ayarlı bir oyunda sadece kazanan makina olur. Biz makinanın başında isek makinaların sahiplerinin bazılarını tanırız küçük kazançlar sağlarız bazılarını hiç tanımayız. Makinalar hep vardır sahipleri ve oyuncuları değişir. Spek dediğin aslında kimsedir sadece sistemin kendisidir.

Matematikçi
26-04-2005, 22:51
spekülatörler böyle alın teriyle, emegiyle kazandigini 3-4 kat hatta 10-15 kat fazlasiyla kazanma hayaliyle kurtlar sofrasına atan bir halk bulmus...

Daha ne istesinler, hic bizi bırakırlar mı...
:)

saizanto
27-04-2005, 13:05
merhaba bu konuda bende yaklaşık 100 sayfalık bir e-book mevcut fakat ingilizce.ayrıca bunun için size birde yardımcı olarak VSA7 yada tradeguider proğramı lazım.

Sözünü ettiğiniz programları nerden temin edebilirim?

mercek
27-04-2005, 13:41
sn arkadaşlar yukarda ki yazıların çogunu okudum hepsi kendi çapında haklı ve güzel yazılar yalnız borsada biz ky ler bu yazılara göre birer yemiz bu ky lerin ancak 1000 de 1 i para kazanır bu da en akıllı zamanında kaçmasını bilen ve şansı yaver gidendir. olaya bir de şu açıdan baksak bence daha mantıklı olur sanırım biz ky ler hep spk avına çıkar avlanırız o zaman yapılacak bir şey var ben ce 11 senedir takip ettigim olay ilk borsaya girdigim zaman hareket nerde ben de oradaydım fakat zaman bana bir şey ögretti nerede hareket yok uyku var orada ol yani al yat dinlen zamanı gelince zinde bir şekilde daha hızlı koş bunu örneklerle açıklamak isterim bir zamanlar borsadaki paramla 1000-1500 lot fmızp veya afyon aslan karton boşh feren iş b gibi sermayesi düşük olan kagıtlardan alabiliyordum şimdi 40-50 lotla ancak yetiniyorum yani bu işi bir arsa olayına dökerseniz arsa tarlaykan 1000 m kare felan imar geçti tarladan 100 m kare yer alabiliyorum işteborsada bence bu sermayesi düşük saglam kagıtları alıp yatan kişiler zamanı gelince en büyük spk in kazandırdıgının çok fazlasını kazanırlar ve ben bunu yapmaya başladım inanın o spk kovaladıgım zamanlardan daha çok kazandım olay spk olayı degil bizler kendmizi tatmin etmek için şartlanmışız en kısa zamanda nasıl zengin oluruz degil nasıl kendimizi kandırırız olayı bence artık biraz derin düşünme zamanı ve sabretme zamanı degilmi hepinize saygı ve selamlar

mercek
27-04-2005, 13:56
spekülatörler böyle alın teriyle, emegiyle kazandigini 3-4 kat hatta 10-15 kat fazlasiyla kazanma hayaliyle kurtlar sofrasına atan bir halk bulmus...

Daha ne istesinler, hic bizi bırakırlar mı...
:)
yukardaki yazıya ilaveten olay işte bu :bravo: :bravo:

cengo64
27-04-2005, 15:26
OlaY tamamen oranlar1n subjektifligi.Pokerde de envanter masadan kalkt1g1n1zda olusur.

bourbon
27-04-2005, 18:38
hersey kotuyken alırlar,ortam ıyıleşince satarlar.Bukadar basit.

GalaTyphoon
28-04-2005, 03:27
Şimdi önceki yazıma ithafen, bir şeyler eklemek istiyorum. Spekülator ile o yazıda kastettiğim insanlar, esasında Türkiye'de spekülatör sanılan insanlardı.

Spekülator esasında ilerde ortaya çıkabilecek fiyat dalgalanmalarından yararlanarak kazanç sağlama güdüsünde olan kişidir. Yani George Soros'tan tutunda, hisse.net yazarlarına kadar herkes spekülatordur.

Fakat türkiye'de spekülasyon yapmak ile hissenin arz talep dengesini bozarak prim yapmasını sağlamak birbirine karıştırılıyor. Bu manüplasyondur, bu bir. İkincisi bu yöntemle dahi istikrarlı para kazanamadığınız gibi bir gün gelir öyle bir zarar edersiniz ki, uçan kuşa borçla batarsınız. Bu sebepledir ki, yaklaşık her 5-6 senede bir bu işle uğraşanlar komple değişirler, batar giderler. yerine yenileri gelir. 1990 senesinde bu işi yapan ve halen yapan kim var, söyleyin bana.

Ama gel görki, orda burda öyle anlatılıyor ki, hisse başına bir "spekülator" düşüyor sanki. Hatta bunlar öyle ilahi güçlere sahipler ki, her hangi bir hisseyi istedikleri an yükseltip istedikleri an düşürüyorlar. Hatta endeksi bile indirip yükseltiyorlar !.

Önceki yazımla anlatmak istediğim buydu, akıllı para ise bambaşka bir şeydir. Bu bağlamda spektra kardeşin yazdığı yazıya "Spekülatör Ne Yapmak İstiyor ?" diye bir başlık seçmesi tam bir talihsizlik olmuş. Halbuki kendisi anladığım kadarıyla teknik analiz yöntemlerini kullanarak akıllı para diye tabir ettiğimiz, bilgiye bizden daha yakın ve bu piyasalarda daha başarılı alım satımlar yapma yeteneğine haiz kişilerin yönlendirdiği sermayenin hareketlerini yakalamaya çalışıyor. Böyle oluncada benim sitemlerimde yanlış adrese gitmiş oluyor. Kendisinden, yazısını okumadan cevap yazdığım için özür dilerim :)

Öte yandan, yanılmıyorsam, 2000 senesinden beri hisse.net'i takip eder, yazarım. Eskiden çok daha aktiftim. Biraz ukalalık yapayım, imkb'den gayri, yurtdışı piyasalarından detaylı hisse analizleri bile yazardım. Hatta bu analizlerden birinde nasdaq'tan detaylı bir analizle önerdiğim bir hisseyi amerikada yaşayan bir arkadaş satın almıştı (OVTI), hisse tam 10 misli çıkmış, ciddi bir gelir elde edince bana teşekkür etmişti. Açıkcası hiç kimsenin okumadığını düşündüğüm o yazılardan birilerinin feyz alması o zaman beni çok mutlu etmişti. Öte yandan bende bu forumdan çok şey öğrendim, mesela yine yanılmıyorsam ismi Ömer Baybora Aydın olan arkadaşın yazılarını zevkle okurdum. Fakat ne yazık ki, hisse.net forumunu bahsettiğim o spekülatör takipçisi, başka bir şey bilmez anlamaz, insanlar sardı. Özellikle hisse forumları böyle, spek aşağı spek yukarı. Bakın Ömer Baybora Aydın küstü gitti, ben de nacizhane eskisi gibi pek yazmıyorum artık. Eskiden yazan, bu işi bilen, yazılarını takip ettiğim bir çok kişi yine yazmıyor. Kabul etmek gerekir ki, hisse.net forumları eskisi gibi "ince fikirlerin" döndüğü bir yer değil artık. Bence moderasyon bu konuya bir çözüm sağlamalı. Yoksa burasının sonuda zamanın platodata forumu gibi olacak !

mercek
02-05-2005, 13:59
sanırım spk tör demek yazın uyuyan hareket başlayınca motor sesini son ayar gaz verip hızlı bir şekilde hedefe varan ve ve oradan aşagı inerken arabadan mola yarine kadar inmeyip uyuyan ve sessizlik esnasında tekrar ortaya çıkan ve sessiz ce malla karnını doyurup tekrar zamanı gelince gaz veren insan toplulugunun bulndugu kuruma spk denir ve ayarı çok hassas yapar bu spk ler onlarsız bir borsa da düşüünülemez zaten .

zargana
02-05-2005, 14:26
spekülatör ne mi yapmak istiyor hepiniz bana kısaca RA deyin diyor.

fantastico
25-06-2005, 13:13
Şimdi önceki yazıma ithafen, bir şeyler eklemek istiyorum. Spekülator ile o yazıda kastettiğim insanlar, esasında Türkiye'de spekülatör sanılan insanlardı.

Spekülator esasında ilerde ortaya çıkabilecek fiyat dalgalanmalarından yararlanarak kazanç sağlama güdüsünde olan kişidir. Yani George Soros'tan tutunda, hisse.net yazarlarına kadar herkes spekülatordur.

Fakat türkiye'de spekülasyon yapmak ile hissenin arz talep dengesini bozarak prim yapmasını sağlamak birbirine karıştırılıyor. Bu manüplasyondur, bu bir. İkincisi bu yöntemle dahi istikrarlı para kazanamadığınız gibi bir gün gelir öyle bir zarar edersiniz ki, uçan kuşa borçla batarsınız. Bu sebepledir ki, yaklaşık her 5-6 senede bir bu işle uğraşanlar komple değişirler, batar giderler. yerine yenileri gelir. 1990 senesinde bu işi yapan ve halen yapan kim var, söyleyin bana.

Ama gel görki, orda burda öyle anlatılıyor ki, hisse başına bir "spekülator" düşüyor sanki. Hatta bunlar öyle ilahi güçlere sahipler ki, her hangi bir hisseyi istedikleri an yükseltip istedikleri an düşürüyorlar. Hatta endeksi bile indirip yükseltiyorlar !.

Önceki yazımla anlatmak istediğim buydu, akıllı para ise bambaşka bir şeydir. Bu bağlamda spektra kardeşin yazdığı yazıya "Spekülatör Ne Yapmak İstiyor ?" diye bir başlık seçmesi tam bir talihsizlik olmuş. Halbuki kendisi anladığım kadarıyla teknik analiz yöntemlerini kullanarak akıllı para diye tabir ettiğimiz, bilgiye bizden daha yakın ve bu piyasalarda daha başarılı alım satımlar yapma yeteneğine haiz kişilerin yönlendirdiği sermayenin hareketlerini yakalamaya çalışıyor. Böyle oluncada benim sitemlerimde yanlış adrese gitmiş oluyor. Kendisinden, yazısını okumadan cevap yazdığım için özür dilerim :)

Öte yandan, yanılmıyorsam, 2000 senesinden beri hisse.net'i takip eder, yazarım. Eskiden çok daha aktiftim. Biraz ukalalık yapayım, imkb'den gayri, yurtdışı piyasalarından detaylı hisse analizleri bile yazardım. Hatta bu analizlerden birinde nasdaq'tan detaylı bir analizle önerdiğim bir hisseyi amerikada yaşayan bir arkadaş satın almıştı (OVTI), hisse tam 10 misli çıkmış, ciddi bir gelir elde edince bana teşekkür etmişti. Açıkcası hiç kimsenin okumadığını düşündüğüm o yazılardan birilerinin feyz alması o zaman beni çok mutlu etmişti. Öte yandan bende bu forumdan çok şey öğrendim, mesela yine yanılmıyorsam ismi Ömer Baybora Aydın olan arkadaşın yazılarını zevkle okurdum. Fakat ne yazık ki, hisse.net forumunu bahsettiğim o spekülatör takipçisi, başka bir şey bilmez anlamaz, insanlar sardı. Özellikle hisse forumları böyle, spek aşağı spek yukarı. Bakın Ömer Baybora Aydın küstü gitti, ben de nacizhane eskisi gibi pek yazmıyorum artık. Eskiden yazan, bu işi bilen, yazılarını takip ettiğim bir çok kişi yine yazmıyor. Kabul etmek gerekir ki, hisse.net forumları eskisi gibi "ince fikirlerin" döndüğü bir yer değil artık. Bence moderasyon bu konuya bir çözüm sağlamalı. Yoksa burasının sonuda zamanın platodata forumu gibi olacak !

lütfen siz paylaşamlarınıza devam edin :tamam:

özellikle bu her yerde geçen spek spek spek beni de baymış durumda!!!

piyasada ismi olan bir 'spekülatör' le tanışmıştım. hatta bir ara aldığı

pozisyonları öğrenme fırsatım oldu. Ama gerçekler sizin de belirttiğiniz gibi

buradaki insanların hayal ettiklerinden çok farklı. O adam da pozisyon alırken

tedirginlik yaşıyor, zarar yazıyor,işleri ters gidiyor. Burayı alalım,onu yürütelim,

çıkardık,indirdik gibi şeyler yok. Çok büyük fonları yöneten piyasa

profesyonelleri için de durum aynı. Herkes 3. şahısa atıfta bulunuyor. Yani

'verdiler,iyi hareket ettiler, naptılar' diiye cümle kuruyor. Bu piyasada kimse 1.

tekil şahsı kullanacak kadar büyük değil. Yaptım,indirdim,çıkardım,verdim yok.

Birici tekil şahıs kullananlar, yani, 'yaptım,kaldırdım,indirdim' ciler sizin de dediğiniz

gibi tarihteki yerlerini aldılar bile....

Büyük olan tek bir şey var o da 3. tekil şahıs olan piyasa. Yani

sizler,bizler,onlar,herkes......

saygılarımla....

GalaTyphoon
25-06-2005, 20:26
Burayı alalım,onu yürütelim,

çıkardık,indirdik gibi şeyler yok. Çok büyük fonları yöneten piyasa

profesyonelleri için de durum aynı. Herkes 3. şahısa atıfta bulunuyor. Yani

'verdiler,iyi hareket ettiler, naptılar' diiye cümle kuruyor. Bu piyasada kimse 1.

tekil şahsı kullanacak kadar büyük değil. Yaptım,indirdim,çıkardım,verdim yok.

Birici tekil şahıs kullananlar, yani, 'yaptım,kaldırdım,indirdim' ciler sizin de dediğiniz

gibi tarihteki yerlerini aldılar bile....

Büyük olan tek bir şey var o da 3. tekil şahıs olan piyasa. Yani

sizler,bizler,onlar,herkes......

saygılarımla....

Hay ağzınıza sağlık, aslında benim de tam söylemek istediğim buydu. Ağzımda geveleyip durdum ne yazık ki !