PDA

View Full Version : Algoritmik Trading

Vagator
13-05-2014, 15:06
Algoritmik trading, yani çeşitli algoritmaların izlenmesiyle problem çözüm yöntemlerinin piyasalara uygulanması gerçekten etkili midir? Tam anlamıyla birebir uygulayan var mı aramızda merak ediyorum açıkçası. Çeşitli sistem formülleri yada robotlar piyasa kaosunu yenmekte ne kadar başarılılar?
Deneyimlerinizi ve yaşadıklarınızı merak ediyorum. Piyasada pekçok sistem pazarlayan insan var, kimsenin günahını almak istemem ama şahsi fikrim olarak, hepsinin yetersiz ama iyi makyajlanmış ürünler olduğunu düşünüyorum.
Her sistemin tıkandığı bir yer oluyor, orada sistemin eksik ve artık işlevini yitirmiş mi olduğunu yoksa kısa süreli bir kayıp mı yaşandığını değerlendirmek yine sistem sahibine kalıyor. E o zaman ne anladık otomatik işlemden, duygulardan arınmış işlem mantığından değil mi?

Forumda uzun süredir sistemle işlem yapan arkadaşlar olduğunu biliyorum(birçoğu manuel aslında), onlarda eğer bu alanda başarıları varsa paylaşırlarsa çok iyi olur. Otomatik işlemlerle piyasada kazanma işini uzun zamandır sürdüren varsa onların da fikirlerini almak güzel olurdu.

BasePointer
19-05-2014, 17:05
Algoritmik felan fark etmez, sen alirsan, tahta sahibi satar, sen satarsan o alir, cok basit algoritmik bul karayi al parayi olayi

R-2
20-05-2014, 08:43
"Algoritmik trading" ile "trend takip sistemleri" biraz farklı aslında...
Fark basit, 1.cisi al-sat'a dayanır. Bazen Garan tahtasında rastlıyoruz, algoritması tetiklenince sebebsiz yere 3 kademe falan veriyor mesela. Bu algoritmaların alt kolu olarak arbitraj makinelerini de eklemek lazım.
2.cisi ise sadece teknik analize dayalıdır, trende oynar.

"VOB'da sistemli/sistemle trading" daha çok 1. gruba giriyor. Bizim burda insanlar daha çok buna kayıyor.

Bence sistem satan insanlara inanmamak gerekiyor, çok başarılı ise neden satıyorsun kardeşim. Yok mu cebinde 10000 TL. Koy makinana, dediğin getirilere göre, 5 yılda bileşik olarak 1-2 mio TL olur...
Hesap şöyle:
- 10000 TL sermaye ile
- 10 kontrat ile başlayarak
- Yılda 20000 puan kazanarak
=> 5 yılda 2.4 mio TL'niz olur.

Demek ki, 1. sistem satanlara mesafeli yaklaşın.
2. yılda 20000 puan çok çok iyi bir şey. Genelde insanlar çok fazlasını hedefleyerek eldekilerden oluyorlar. Mesela her gün 500 puan kazanabileceğini düşünüyor (yılda 100bin puan eder). Halbuki günde 100 net puan ile (ya da hafta da 400-500 puan ile) 5 yılda 2 mio TL'yi aşarsın. Sabırlı olun, ufak ufak istikrarlı devam edin. Çabucak zengin olma hayali batırır!

Bir de belirli bir sistemle ilerlemiyorsanız, kazandığınız dönemde "şansınızın yaver gittiği için mi kazandığınızı" nerden bileceksiniz? Aynı başarıyı nasıl tekrar edeceksiniz. Bu yüzden, sistemsiz dönemsel başarı bir şey ifade etmiyor. Daha sonraki dönemlerde hisleriniz, şansınız sizi yanıltabilir ve kazandıklarınızı geri verebilirsiniz. Bu piyasada büyümek ve bir yere gelmek istiyorsanız bence sistem şart.

Vagator
21-05-2014, 21:13
Fark basit, 1.cisi al-sat'a dayanır. Bazen Garan tahtasında rastlıyoruz, algoritması tetiklenince .
İlginiz için teşekkür ederim,
Sisteme söyleyecek laf yok, hissi işlemden kat kat daha iyidir, otomatik işlem kullanıp yıllardır çok memnunum diyen ky var mı aramızda onu merak etmiştim aslında.

Sistem getiri grafiklerinin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını söyleyebilirim. Sadece insanın para hırsına yönelik makyaj çalışması. Gerçek getiriler hep çok çok daha düşüktür. Eğer yüksek getiri sağlayan varsa bilmek isterim:he:

50promil
05-09-2014, 22:09
Fark basit, 1.cisi al-sat'a dayanır. Bazen Garan tahtasında rastlıyoruz, algoritması tetiklenince sebebsiz yere 3 kademe falan veriyor mesela. Bu algoritmaların alt kolu olarak arbitraj makinelerini de eklemek lazım.
2.cisi ise sadece teknik analize dayalıdır, trende oynar.

"VOB'da sistemli/sistemle trading" daha çok 1. gruba giriyor. Bizim burda insanlar daha çok buna kayıyor.

Bence sistem satan insanlara inanmamak gerekiyor, çok başarılı ise neden satıyorsun kardeşim. Yok mu cebinde 10000 TL. Koy makinana, dediğin getirilere göre, 5 yılda bileşik olarak 1-2 mio TL olur...
Hesap şöyle:
- 10000 TL sermaye ile
- 10 kontrat ile başlayarak
- Yılda 20000 puan kazanarak
=> 5 yılda 2.4 mio TL'niz olur.

Demek ki, 1. sistem satanlara mesafeli yaklaşın.
2. yılda 20000 puan çok çok iyi bir şey. Genelde insanlar çok fazlasını hedefleyerek eldekilerden oluyorlar. Mesela her gün 500 puan kazanabileceğini düşünüyor (yılda 100bin puan eder). Halbuki günde 100 net puan ile (ya da hafta da 400-500 puan ile) 5 yılda 2 mio TL'yi aşarsın. Sabırlı olun, ufak ufak istikrarlı devam edin. Çabucak zengin olma hayali batırır!

Bir de belirli bir sistemle ilerlemiyorsanız, kazandığınız dönemde "şansınızın yaver gittiği için mi kazandığınızı" nerden bileceksiniz? Aynı başarıyı nasıl tekrar edeceksiniz. Bu yüzden, sistemsiz dönemsel başarı bir şey ifade etmiyor. Daha sonraki dönemlerde hisleriniz, şansınız sizi yanıltabilir ve kazandıklarınızı geri verebilirsiniz. Bu piyasada büyümek ve bir yere gelmek istiyorsanız bence sistem şart.

şimdi yırtık dondan çıkar gibi olacak ama.Algoritma yazma konusunda piyasa hareketlerini nasıl inceliyorlar.sistem yazarı mesela 244 gün ile 43 günü toplayıp 98 e bölüyor.peki bu sayılar nasıl elde ediliyor vahiy mi geliyor :D

erhanacikgoz1
06-09-2014, 00:30
Algoritmik trading, yani çeşitli algoritmaların izlenmesiyle problem çözüm yöntemlerinin piyasalara uygulanması gerçekten etkili midir? Tam anlamıyla birebir uygulayan var mı aramızda merak ediyorum açıkçası. Çeşitli sistem formülleri yada robotlar piyasa kaosunu yenmekte ne kadar başarılılar?
Deneyimlerinizi ve yaşadıklarınızı merak ediyorum. Piyasada pekçok sistem pazarlayan insan var, kimsenin günahını almak istemem ama şahsi fikrim olarak, hepsinin yetersiz ama iyi makyajlanmış ürünler olduğunu düşünüyorum.
Her sistemin tıkandığı bir yer oluyor, orada sistemin eksik ve artık işlevini yitirmiş mi olduğunu yoksa kısa süreli bir kayıp mı yaşandığını değerlendirmek yine sistem sahibine kalıyor. E o zaman ne anladık otomatik işlemden, duygulardan arınmış işlem mantığından değil mi?

Forumda uzun süredir sistemle işlem yapan arkadaşlar olduğunu biliyorum(birçoğu manuel aslında), onlarda eğer bu alanda başarıları varsa paylaşırlarsa çok iyi olur. Otomatik işlemlerle piyasada kazanma işini uzun zamandır sürdüren varsa onların da fikirlerini almak güzel olurdu.

bana gore sistemli trade en iyisi diyebilirim. özellikle vob için bence cok akllıcı.

X KİŞİLER: BEN DAHİL
Şöyle bir dusundugun zaman kendın alım satım yaparken genel anlamda teknık analız kullanıyorsun bunlar kararının %60 ını oluşturuyor dıgerlerı haber vb vb de senin karar mekanızmanın %40 ını oluşturuyor. genel anlamda böyle Benım teknık analiz agırlıgım %70 lerde orası ayrı.
X kişiler: %60 TEKNIK %30 HABERLER GELİŞMELER %10 HİSSİYAT

Y KİŞİLER:
bazı kişilerde teknık analize inanmadıgı için %70 haber %30 hissiyat kullanıyor. haberden kastım fed faiz dolar vb analizler.
Y kişiler: %70 HABER %30 HİSSİYAT

Bu iki yatırımcı tipini ele alırsak. Bana göre X kişisinin durumu daha aklııca ve mantıklı.
Önce Y kişisinin yanılmalarına bakalım.

60,000 İ borsadan hatırlıyorsak tam tutuklamaların oldugu gün borsa 60,000 den dondu.

Zaten haberlere yogunlasan bir tipin 60 000 den alım yapmasının mumkunatı yok bana göre.

Hem hissiyat piskolojı borsanın 50 bın 40 bıne gıdecegını düşünüyor hemde haberlerı takıp ettıgı ıcın nere destek nere dırenc haberı yok zaten teknıgede ınanmıyor.

yine aynı sekılde cogu kez görmüşsünüzdür. çok iyi bir haber gelmesine ragmen yukarı gıder gıbı yapıp cakıldıgını kötü bir haberdede aşağı gıder gıbı yapıp dondugune bır çok kez şahit olmuşsunuzdur.

Oysaki haber izleyen birisi bu 2 durumdada zararlı sekılde pozisyona gırer. Ve bahane olarakta beklentı satın alınmıstı denır. daha onceden alındı sımdıde satılıyor denır. Ancak biz burada beklentının alınıp alınmadıgını anlamamız oldukça güç.

Cunku bazı beklentıler satın alınmıs gıbı olmasına ragmen hala gıdebıldıgı gıbı bazı beklentılerde satın alınmıyor.

Ornegın seçimden 1 hafta oncede borsa yükselirken dedilerki beklentı satın alınıyor. O halde gerçek satılması gerekırdı. Hatta bir çok hisse net üyesi seçimden sonra göçeceğinide düşündü. Ancak borsa 80 bınlerı geçti ve gitmeye devam etti.

Yani sözün özü Y kişilere habere bakıyorsa bence cogu işlemi yanlıs yapacaklar. Cunku haberın etkısının satın alınıp alınmadıgı tam bır muallak ve bunu önceden tespit edemıyoruz. Bir haber cıktıgında bunun satın alınıp alınmayacagı bıle bellı degıl hatta bir haberın yukarı yonde ne kadar gıdebılecegıne görece olarak hedef fiyat bıle veremıyoruz bu haber pıyasayı %10 yuukarı goturur dıyemıyoruz.

Gelelim X kişilerine

X kişilerde teknıge agırlıgını daha cok verdıgı için. En azından trend takipleri vb gibi konulardan dolayı bır hedef fıyat alım noktası satım noktası gibi durumlarda hedef fıyat verebılıyorlar. Tutsun veya tutmasın sonuç olarak bir hedef fiyatları ve alım noktası onceden belırleyebılıyor. Androıd gıbı hergun telefondan hangi haber gelecek dıye takıp etmelerınede gerek kalmıyor.

Ayrıca teknık analiz ile geçmişteki verileri test ederek dogruluk payını ölçe bilir ve teknıgın ne kadar yarar sagladıgınada göz atabılırız. Oysaki haberlerde geçmiş verilere göre degerlendırmemız hemen hemene cok zor. o gun ne haber cıktıgını ogrenmek gerekıyor. Bırde her seferınde yenı ve farklı bır haber ortaya cıktıgı ıcın

geçmişe bakarak fikir bile yürütemezsın. şu haber %10 yukarı yonde hareket ettırdıgını bılsen bıle.

Gelecekte aynı haber gelmıyor. Üstelik hangi haberın gelecegını tahmın bıle edemıyorsun 5 gun sonra şu haber ortaya cıkacak dıye birşey yurutmende ımkansız yanı onceden bellı degıl.

Teknık analızde kısmen daha onceden ıhtımal verebılıyor en azından. senaryo yazabılıyorsun.

bu iki durumuda degerlendırdıkten sonra gelelım ROBOTCULARA

Robotlar %100 teknık analiz kullanır.

%100 Teknık analiz kullanmak demek piyasada işlem yapan herkesın analiz yontemını pıskoljısını borsaya bakış acısını içine alır. Cunku herkesın yaptıgı işlem teknık analiz izlesin veya izlemesın fıyata yansıyacaktır.

öyle ya bir ev yaptıgınızı düşüşnün bu evın fıyatının kaç lıra olacagına siz değil piyasa karar verır.

Etraftaki benzer evlerın fıyatları ortalama 80-100 bin lıra arasında geçiyorsa sizin evin fiyatıda ortalama bu rakamlar arasında olacaktır. Oysaki siz evı yaptıktan sonra pıyasa hiç bakmazsanız bu evın fıyatına 120 bin lıra veya 70 bın lıra eder diyebilirsiniz. Bu durumda ya zararlı cıkar yada evi satamazsınız.

Bu sebeple piyasa yanı hısse veya endeks fıyatları piyasanın neye kaç lıra o an kaç lıra fıyat biçtiğini gösterir.

1994 model bir toyota corolla satacagınızı düşünün veya mevcut arabanızın. Buna rasgele fıyat bıçmenız yanlıs olur once pıyasayı analiz eder arabanızın benzerlerıne bakar bir max fiyat ile min fiyat belirler bu aralıkta veya buna yakın bir rakam ile satışa sunarsınız. İşte piyasa herkesin ne düşündüğünü gösterir.

dolayısıylada fiyatlar borsada aslında herkesın bılgısını ve herşeyi içine kapsar.

Dow teoriside bundan bahsetmıştır.

Bir hisse senedinin fiyatı, o hisse hakkındaki anlık veya potansiyel tüm duygu, yargı ve haberleri yansıtmaktadır. Yatırımcılar duydukları haberleri hemen başkalarına iletirler. Haberin olumlu veya olumsuz oluşu arz ve talebi, dolayısiyle hisse senedinin fiyatını etkileyecektir. Bu sebeple piyasa katılımcılarının bilgisi dahilinde olan herşey fiyatı etkileyecek, fiyat verileri ile hesaplanan endeksler de herşeyi yansıtacaktır.

Dow teorisi hakkında daha fazla bilgi için:http://www.borsamania.net/okul/teknik_analiz/dow.html

Ben şahsen robotlar için hareketlı ortalamların en iyi analiz yönetemi oldugunu düşünüyorum.

belirlenen hareketlı ortalamanın fıyatların üzerine cıktıgı durum alım altına düştüğü durumdada satım yönünde pozisyona gırılmesı durumu geçmiş verilere dayanarak test edilebilir. Ve hareketlı ortalamlar genel anlamda.

Kısıtlı zararlara yol acarken buyuk oranda kar edilmesini saglar.

Daha önce twter hesabımda paylastıgım bir analizi resmını paylasmak ıstedım resmın uzerıne yazdıklarımı sallamayın geçti bitti artık. oradaki cubuklar hariç diğer tüm çizgiler. Hareketlı ortalamlardan oluşmaktadır.

Dikkat etmenız gereken hareketlı ortalama MAVİ renki olandır.

Vob için işlem yaptıgınızı düşünelim.

Bu hareketlı ortalamayı kullnarak işlem yapmıs olsanız cok kısmı zararlar etmenıza ragmen cok buyuk oranda karlar yazabılırdınız.

Bu ortalamayı 2011 yılında kullanmaya baslasaydı bugune kadar kar saglayabılecegımızı anlamak güç olmasa gerek.
Ancak insnaların teknık analiz ve robotlara bakış acısında her durumda kar etmelı asla zarar ettırmemelı gozuyle bakmakta ve geçmiş verilerde kazandırmıs olsa bıle gelecekte kazandırmayabılır gözüyle bakmaktadır. Bu elbetteki bir risktir. bir sistemin veya hareketlı ortalamanın gelecekte düzgün calısmayabılır pıyasa bunu bozabılır daha sert hareket ederse her durumda hareketlı ortalama kazanacaktır. Ancak hareketler yavaşlar ve sıkışmalar gorulurse hareketlı ortalamlar buyuk oranda zararlı ıslemler yapacaktır. ANcka sıkışık yatay doğru durst yon belırleyemeyen bir borsada ise sadece ROBOT degıl kımse dogru duzgun para kazanamayacaktır. zaten.

Bana sorarsanız hareketlı ortalamalardan oluşan bir ROBOT sistemi viobta ister istemez kar edecektir. Bunun viopta olması bana gore daha fazla avantajdır cunku hareketlı ortalamalar için volatileti onemlıdır. Bu ne kadar fazla ise sistem okadar karlı ve tutarlı calısacaktır sıkışık ve yatay pıyasalardada genel analamda zararlı ıslemı cogalacaktır.

Oysaki borsamızda volatılete yuksektır sıkışık zamanda daha azdır. genelde aşağı veya yukarı yonder hareketler gerçekleşir.

Viobta olması konusununda avantajlarının bır tanesıde borsada düşüş zamanında hareketlı ortalama zararlı ıslem yaptırabılır.

Cunku sat dedıgı zaman borsada nakıtte beklersınız. ve kısmen hareketlı ortalama geçildiğinde ise al verir ve trend hala aşağı yonlu oldugundan tekrar sat verıp zarar ettırır. üstelik sürekli sat pozisyonunda kalacagı için nakitte bekler buda zaman kaybetmenıze sebebıyet verecektır. Viobta ise satışta da para kazanılabıldıgı için alım yonunde pozısyondan zarar etse dahi satım yonundekı pozisyondan yıne kar edecektır.

http://i.hizliresim.com/9vk9no.png

2. Resimde ise hareketli ortalamaların 60 bınden sonrakı hareketlerı gorulmektedir.

Görüldüğünü gibi mavi çizginin alım verdiği. ve yeşil çizginin destek olarak net bir şekilde göze çarpmaktadır. hem 2003 2004 yılında calısan yeşil çzigler tekrar tekrar ve tekrar claısmaya devam etmıştır.

Bunca hareketın gerçekten tesadufen oluşması inanılabılır mı sizce.

Hadi yeşil çizgi 2008 gibi bir krizde bile destek olarak calısmıs yıne abd çöküyor piyasalar allak bullak ve ne tesadufkı hareketlı ortalamanın tamda ustunde tepki vermiş.

hadi 2008 yılı tesaduftu 2011 yılı neden yıne yeşil çizgiden döndü. hadi buda tesaduf ya 60 000 i ne yapmalıyız.

üstelik tam o çizgide alımların geldiği gün pıyasa tam %4 aşağı düşmüştü. tutuklamalar olmustu.

ne hikmetse gun ıcınde oralardan donmek ıstedı ve hacim arttı. Üstelik bu grafiği ve hareketlı ortalamaları daha onceden yayınladıgımı 1. resimden anlasılmaktadır. Bazı arkadaslar grafiğe bakarak resmı bende cızerım dıyorlarda. 60 bın hedef fıyatını ve 60 000 aşağı kırılmayacagını önceden belirlemiş ve paylasmıstık. Belkide tesaduf eserı calıstı bılemıyoruz ancak SOnuç alabıldıgımız cok daha onemlıdır.

Elimizde bu kadar bilgi ve veri varken teknik analizin tesaduflerın eserı oldugunu düşünmek bence çok saçma.

Öyle bile olsa bunu denemeye değer çunku otekı turlu zaten başarızsızn başarılı olmuş olsan teknık analizi sorgulamaz veya merak etmezsın. Gibi gibi.

teknik analize neden değindim. cunku teknık analize inanmayan bırısının robota ınanması ımkansıza yakındır.

Kendinize bir robot belirleyerek bunu programlar sayesınde test edebılır manuel hesaplamalar yaparak Bu tarz bır robotun ne denlı başarı saglayabılecegı ıhtımalıne göz atabılırsınız.

Ancak bu robotların kesınlıkle full otomatık ve 20 tane zararlı ıslem de acsa buna uymaya calısmalısınız.

bildigim bir robot var benım üst üste tam 13 pozisyonun 13 undede 500 puan zarar etmıs her bırınde.

düşüşnün artık boyle bır robota insan ister istemez piskolojık olarak bu robotu at çöpe bir işe yaramaz der.

Ancak robotu calıstırmaya devam ettıgınde robotun gelecek donemlerde ettıgı zararları telafı edıp ustune cıddı karlar yazdıgı goruluyor.

Bu sebeple yazılan robota tam olarak guvenmek şart. Normalde 13 işlem üst üste zarala pozısyonu kapattıgınızda muhtemelen vobu bırakır ben buradan para kazanamıyorum dersiniz. Ancak goruldugu gibi sistemli ve tam otomatık dısıplınlı calısmak zarar ettırse bıle karlı ıslemler artmaya devam edıyor.

Robotlar için önemli olan bana sorarsanız max ne kadar zarar ettıgıdır. kar grafiğindeki istikrar önemli mesela bu sıstemın kar grafiğinin düzgün olması sistemin ne kadar az rısklı oldugunu gosterıyor.

Bunu bızzat back test programlarıyla saptadım. Yine aynı sekılde sıstemı uzun zamanlar uzerınde back teste tabı tutun. Cunku kısa vadelı yarattıgınız robot gelecek donemlerde kar ettırmeyebılıyor. Bu sebeple ne kadar ıstıkrarlı kar ettırdıyse gelcek yıllardada kısmen bıraz daha guven verecektır.

cok kazandıran robottan zıyade en az zarar ettıren robot yaratmalısınız. daha once cok az zararlar ettırıp totalde kar ettıren bır sıstem bana gore rısk oranı oldukça düşüktür. genel anlamda her turlu trendde bir şekilde daha az zararla kurtulmustur. gelecek yıllarda pıyasa cok cok kotu gıttıgınde en azından kısmı zararlar edecegınızı bılırsınız.

Ancak hoppala zıppla cıddı kar ettırıp cıddı zarar ettıren sıstem ise gelecek yıllarda ciddi zarar ettırme rıskı bulunmaktadır.

Özelden daha detaylı gorusebılırız.

http://i.hizliresim.com/Y3zv2k.png

teknik oyuncu
06-09-2014, 01:14
Algoritmalar ile çalışan robotların her ay farklı kazanç sağladıkları anlaşılıyor. Bunları satanlar aylık sonuçları açıklıyorlar, oradan biliyorum.

Bir iki alt göstergeye çok iyi hakim olarak ve piyasa aşinalığı ile para kazanmak mümkün.

Ancak kullanacağınız riskten kaçınma ve riski alma / artırma taktikleri de olmalı.

İnsana ait sinirsel, ruhsal etkiler ile odaklanamamak negatif etki yapıyor.

Robotlar bile her ay farklı sonuç almaktadır.

Trend takibi, işleme giriş taktiği, hacim takibi ve zarar kes taktiği gibi başlıklarda çok çalışıp, sinirleri de kontrol ederek çok iyi olmak gerekiyor.

Ticaretin karmaşıklığında boğulmamak lazım.

VOB'da gün içi işlem yapıyorsan başka yatırım aracında da iş tutamazsın. Sadece ''VOB uzmanıyım'' demeli.

Çok iyi olursan piyasayı genellikle / sürekli yenebilirsin, robotlar yenebiliyor mu kesin bilgim yok.

Sürekli kaybediyorsa kişi ''iyi oyuncu'' henüz olamamıştır. İyi oyuncu para yapamadığı gün mücadelesi ile hiç olmazsa para kaybetmez.

İyi oyuncu karmaşık piyasada her gün kendisini geliştirir, robot ise bunu yapamaz.

Robot karmaşık sistemler kullanabilir iyi oyuncu ise sistemini kullanılabilir yapmak için basitliğe önem vermek zorunda. Piyasayı ne ile ve nasıl yakalıyorsa sabırla onu kullanmak durumunda.

Bu işin eğitimi maalesef verilmediğinden oyuncu kendi kendine iyi olmayı başarmak durumunda, robot kadar iyi.

50promil
06-09-2014, 14:49
Bu işin eğitimi maalesef verilmediğinden oyuncu kendi kendine iyi olmayı başarmak durumunda, robot kadar iyi.

bencede can alıcı nokta ve en büyük eksiklik bu.bu işin eğitimi Türkiye de hiç bir yerde verilmiyor.kaynak sıfıra yakın.Halbu ki eğitimler artsa sermaye piyasalarına olan merak artar ve bu artış ile doğrultulu hacim kazanılır.

erhanacikgoz1
06-09-2014, 20:47
Isin egitiminden once insanlarda ogrrnmek istemiyor ki

Herkes hazira konma pesinde ben bilanco analizi yaparim mesela ben anadan dogma ogrenmedim bu isi herkes gibi cabalayarak okuyarak öğrendim

Daha bilancosundan bir habersin hisseye ortak oluyorsan bu cok anlamsiz ve cehaletin gostergesi degilmi zaten

modidedo
10-09-2014, 01:13
Bende kendi fikirlerimi yazayım...

ingilizce bilen arkadaşlar için başucu veritabanı wikipedia güzel bir özet sunmuş...( http://en.wikipedia.org/wiki/Algorithmic_trading )

Algoritma dediğimiz şey bazı şartları kontrol eden o şartlar sağlanıncada önceden belirlenmiş şekilde emir ileten yazılımlardır.

Burada bu algoritmaları kullanım alanına, yöntemine, çalışma şekline, göre ve benzeri bir çok şeye göre sınıflandırabiliriz...

Algoritmik trading işe yarıyor mu demeden önce hangi çeşidinin işe yarayıp yaramadığını sorgulamak lazım, tümden kabul etmek yada tümden saçma demek baştan yanlış bir yaklaşım...

şimdi kendimce fikirlerimi çeşitleri üzerinde belirteceğim :

1. Trend Following sistemleri : Burada hangi piyasada işlem yaptığınız önemlidir, sisteminiz çok iyi paralar kazandırabilir, ama şu soruları sormalısınız, işlem yaptığım varlıktaki flag (bayrak) oluşumlarını modelleyebiliyor muyum ? Yatay trende girildiğinde çok fazla al sat yapılmasına karşı önlem alabildim mi ?, flag oluşumlarındaki aşağı dalgalar ve yatay piyasada oluşan dalgaalrın büyüklükleri nedir ? hep aynı büyüklükte mi yoksa çok değişken mi vb.....bunun gibi çok soruyu sorduktan sonra hazırladığınız sistem optimize ettiğiniz varlıkta %50 getirirken, diğer bir varlıkta bir o kadar zarar getirebilir. bu tamamen sizin kabiliyetiniz ve analitik düşünceniz... Bunun dışında yapay sinir ağlarıyla kurgulanan sistemlerde mevcuttur yazılımı biraz daha karmaşıktır, algoritma sizin ona sağladığınız ısınma verilerine göre kendini adapte eder ve yapay zeka mantığıyla çalışır. yazılımı biraz daha zaman alır ama piyasadaki getirilerine bakıldığında o çalışmaya değmeyeceği kanısındayım...

buradaki diğer husus ise o varlıkta ne kadar robotun çalıştığıdır... Dow jones üzerindeki işlemlerin %70 i robotlarla yapılırken viopta bu oranlar %20(bu rakam bilinmiyor) lerdeyse. Viopta kazanma şansınız daha yüksektir. daha fazla robot piyasayı market ekonomisine yaklaştırır ve karı azaltır. yazmış olduğum bir kaç robot için konuşmak gerekirse, 3 temel robotumdan sadece 1 tanesi Dow'da karlı işlem yapabiliyor. o da 3 kaldıraçla ancak son bir yıl içinde %20 verebiliyor (Yuzde 20 düzenli getiriyi dow için azımsamayın...) Yabancı forumları takip ederseniz, kazanmanın zor olduğunu anlarsınız... Viopta ise internet üzerinde aratıp bulabileceğiniz bir çok trend following sistem ortalama bir kar bırakcaktır...

2. Pairs trading, Türkiyede Dolar ve endeks üzerinde denebilir (ters işlemlerle), bir sonraki projem bu ancak trend following sistemlere göre daha karmaşık bir algorita isteyecektir.

3.Arbitraj algoritmaları : bu algoritmalar bireysel kullanıcılara hitap etmez, en iyileri zaten yazılmıştır ve en hızlı serverlarda en iyi internet bağlantılarıyla Kar elde ederler... bence uzak durun...

4. Mean Reversion : Bu konuda çeşitli denemelerim oldu ancak getiriler çok değişken. riskli bulduğum için çalışmayı bıraktım.

5.Scalping : İyi scalping algoritmaları uluslararası piyasalarda çok fazlaca çalışıyor, Türkiyedeki piyasaların ise derinliğinin ve likiditesinin yeterli olmadığı kanısındayım...

Bunların dışında daha büyük çaplı işlemler yapmak için kullanılan High Frequency Trading, News Trading tarzı sistemelerde mevcuttur. Bireysel kullanıcıya hitap etmez, (bir kaç yüz milyon dolarınız yoksa...)

teknik2014
20-03-2016, 00:20
Algoritmik ticaret üzerine bir yıldan fazla süre kafa yordum ve hâlâ da çalışmalarım devam ediyor. Kanaatlerimi belirteyim.

Algoritmik ticarette duygulara ve haberlere yer yoktur. Haberler, fiyatlar gibi olumlu ve olumsuz olarak sayısal verilere dönüştürülebilirse ilerde haberler de algoritmaya dahil edilebilir ama duyguların, hislerin bu işte yeri olamaz. Haberler teknik yetersizliklerden dolayı algoritmaya dahil edilmiyor, hisler ise olmaması gerektiği için. Haberlerin etkisi bir şekilde teknik analize yansıyacağı için haberleri doğrudan algoritmaya katmamak büyük bir kayıp değil. Kısaca algoritmamızda sadece sayılar olacak.

Algoritma geliştirirken gerçek piyasa verileri kullanılarak geçmiş verilerle veya canlı verilerle çok sayıda test yapılması gerekiyor. Bu testleri yapmak için bir bilgisayar programı kullanabilir veya manüel olarak da yapbilirz. Manüel derken yine excel vb. bir bilgisayar programı kullanıyoruz tabiki, verileri manüel giriyoruz, o kadar. Test sonuçları değerlendirilerek işe yarar olup olmadığına karar veriyoruz. İşe yaramayanları çöpe atıp kısmen de olsa işe yarayanları bir kenara ayırıyoruz. Bütün testler bittikten sonra bir kenara ayırdığımız kısmen işe yarayan eyleri birbiriyle karşılaştırıyor ve en çok işe yarayan birkaç tane varsayımın bir sentezini yaparak nihai algoritmamızı oluşturuyoruz.

Nihai algoritmamızı oluşturduktan sonra algoritmamız bize hangi hisseleri almamız ve satmamız gerektiğini zamanı ile birlikte gösterecektir. Sonuçlara bakıp manüel olarak alış satış emri verebiliriz veya bilgisayar programlama biliyorsak kendi programımızı yazıp aracı kuruma doğrudan al sat emri verecek şekilde ayarlayabiliriz.

Dikkat edilecek nokta işe yarayan bir algoritmayı kimseyle paylaşmamak. kesin ip var! diyorlar ya, adam gerçekten havada uçuyorsa niye parayla gösteri yapsın. algoritması işe yarayan adam zaten burdan fazlasıyla kazanır, algoritması işe yaramayan kişi ise bunu başkalarına satmaya çalışır. Gerçekten işe yarıyorsa sonuçları satılabilir, ona birşey demem; ama sistem satılamaz. microsoft windowslarını satıyor, hiç kaynak kodlarını da sattığını duydunuz mu. onun gibi birşey işte...

ex_trader
02-07-2016, 18:34
Merhabalar, yeni sayfa açma yetkim olmadığı için VOB alt başlıklarından arşiv olmuş bir sayfayı canlandırma zorunda kaldım. Başlık ve sayfada bulunan mesajlar da konuyla alakalı olduğu için özellikle bu sayfayı tercih ettim. Başlığı açan Sn.Vagator'un müsadesini alamadan böyle bir şey yaptım umarım kendisi yanlış anlamaz. Aksi takdirde sayfayı kapatabilirim. Kendisine şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca yeri gelmişken andrew's pitchfork konusunda kendisinden faydalandığım Sn.Dirgen'e de teşekkür ederim.

ex_trader
02-07-2016, 18:35
Kendimce orta vadeli viop analizlerimi paylaşmak istedim. Bu paylaşmanın amacı başkasının işlemlerine esas olacak yorum ve analizler yapmak değildir. Kaldı ki böyle bir misyon ve yetkinliğim olmadığı gibi bu işi yapan profesyonel ve mevzuata uygun olarak faliyet gösteren kurumların adresi bellidir. Bu noktada forumun altın kuralını hatırlatmakta fayda var.
Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

Ayrı bir sayfada paylaşım yapmamın amacı grafiklerin gelişimini rahatça görebilmek ve sosyal bir mecra olduğu için yapılan paylaşımların belli bir düzen ve ciddiyet gerektirmesi bu yönden kendimi disipline etmek açısından fayda görmektir.

Başlığa uygun olarak ilerleyen dönemde bir kaç hisse için Algoritmik Trading performans sonuçlarını ve yapılan işlemlere ilişin kendimce açıklama yaparım ama şuan orta vadeli viop işlemleri için bir kaç şey karalamak istiyorum. Eskiden orta vadeli işlem derken az çok belirli bir zaman dönemi zihinde belirirdi ancak piyasa öyle bir hal aldı ki 3bin-5bin puanlık hareketler artık 2 iş gününde yaşanabiliyor. Eskiden de KY olarak işimiz zordu ama gelinen noktada işimiz artık çok daha zor.

Trade ederken dikkat edilmesi gereken hususlarda forumda çok daha yerinde ve profesyonel hatırlatmalar yapılmış ancak her zaman gözümün önünde olan bir kaç kuralı hatırlatmakla başlıyalım bakalım.

1. Her gün 08:30 ve 16:30'da strateji belirlenecek daha doğrusu tek yöne odaklanıp o yön doğrultusunda neler yapılacağı konusunda bir şablon ortaya konulacak.
2. En önemli hatırlatma olarak kaldıraç ayarlanacak. Geceye max. %40, önemli veri günlerinde max. %20, haftasonuna max. %30 poz.da girilecek.
3. Günlük destek, direnç ve trend noktaları saptanıp saatlik grafikte bu noktalar takip edilecek.
4. Hareketin geliş yönünün tersini poz. açılmayacak. Dip/Tepe oluşumu ve aşırı alım/satım oluşumunu bekle.(amacımız en tepeyi ve en dipi bulmak değil, istesek de bulamayız zaten)
5. Karlı pozisyona geçmişken mutlaka kar-al için izleyen stop takip edilecek. Hiç kar almamak yerine 100 puan marjla poz. kapatmak bile önemli. Temel hareket noktası zararlı poz kapatmamak.Stop noktasına ise mutlaka riayet edilecek. Zararlı pozda ısrar etmenin gereği yok. Ana şablonun tersine hareket oluşuyorsa poz.da ısrar edilmeyecek.
6. Günlük kar hedefi yakalnmışsa piyasa şartları ne olursa olsun geri kalan işlem saatinde kaldraç max. %20 olacak.(Yoksa yapılan kar gider belki de fazlasıyla)
7. Aç gözlü olma, borsada fırsatlar bitmez, her zaman poz.da olma.

ex_trader
02-07-2016, 18:59
Viop24 sayfasında kalan günlük grafik şablonun ilk halleri aşağıda, bu şablona göre;
92,000 seviyesi korunursa hedefler 97,000 ve 100,800
92,000 seviyesi kırılırsa hedefler 85,000'di.
neticede 92,000 seviyesi korundu ve (vade geçişinin de etkisiyle) ilk hedef 97,000 seviyesi görüldü. Ya sonrası?

1.Grafik
http://i.hizliresim.com/1dBagN.png (http://hizliresim.com/1dBagN)

2.Grafik
http://i.hizliresim.com/5VXEad.jpg (http://hizliresim.com/5VXEad)

ex_trader
02-07-2016, 19:54
Viop günlük şablon.

Görüldüğü gibi üstten gelen trendin direnci olan 96,500 yukarı doğru geçildi.
Yine ayı-boğa sınırı olan 96,400-96,800 bölgesi üstünde kapanış gelmiş.
Bu durumda;
Yukarda 100,300 hedef konumunda. (temel şart 1 nolu destek olan 96,500 üstünde kalıcı olmak)
96,500 kırılımında tekrar 93,600(2 nolu nokta) ve 92,500(3 nolu nokta) arası uygun seviyelerden long olmak üzere stop olmak diğer senaryo.

grafikte destekler ve yukarı hedef işaretli.
Kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemekte olup, bu görüşler hayali senaryo kapsamındadır.

http://i.hizliresim.com/VYN8WV.jpg (http://hizliresim.com/VYN8WV)

Grafikteki oklar al-sat okları değildir. Belirli şartlar oluşunca ortaya çıkan, dalgınlıktan farkedilmeyecek olan bazı şeylerin grafiğe otomatik yansıtılmış halidir. Misal aşırı alım-satım gibi. Sadece dikat çekmek amaçlıdır.

ex_trader
02-07-2016, 20:14
ve bu da saatlik grafik. Tablo gayet net.
yukarıda 97,800-98,300
aşağıda 95,500-95,800

Aşağı süzülüp ve 95,500 altına inmezse, yeşil bölgeden destek alıp o zaman günlük grafilteki hedef olan 100,000 i görmeye gidebilir. En azından daha kararlı gider.

Yatırım tavsiyesi içermez. İyi haftasonları.

http://i.hizliresim.com/gopR7L.jpg (http://hizliresim.com/gopR7L)

Bilal Fuat
02-07-2016, 20:36
Hayırlı olsun topik dostum.Bol kazançlar.

ex_trader
04-07-2016, 09:57
vadeli 400 puan yükselmesine rağmen güçsüzlüğü dikkat çekiyor. Aslında güçsüzlüğü spot30'un güçsüzlüğünden kaynaklanıyor gibi.
Zira spot30'un önü bariyer dolu.

yatırım tavsiyesi içermez.
bist30
http://i.hizliresim.com/y49Edk.jpg (http://hizliresim.com/y49Edk)

ex_trader
04-07-2016, 12:51
yukarıda 97,800-98,300
aşağıda 95,500-95,800

Aşağı süzülüp ve 95,500 altına inmezse, yeşil bölgeden destek alıp o zaman günlük grafilteki hedef olan 100,000 i görmeye gidebilir. En azından daha kararlı gider.

Yukarıda kırmızı bölge(97,800-98,300) hedefti. 97,650'den kapandı(en yüksekten)
tavsiye içermez.
Güncel grafik.

http://i.hizliresim.com/aERGAQ.jpg (http://hizliresim.com/aERGAQ)

vadeli 400 puan yükselmesine rağmen güçsüzlüğü dikkat çekiyor. Aslında güçsüzlüğü spot30'un güçsüzlüğünden kaynaklanıyor gibi.
Zira spot30'un önü bariyer dolu.

Spot, vadeli kadar yükseliş kıvamında değildi ama garan-akbnk çok istekliydi.
Nitekim vadeli spot kapandıktan sonra yukarı hareketlendi.

ex_trader
05-07-2016, 19:41
Ünlü analist Bob Ross (https://tr.wikipedia.org/wiki/Bob_Ross)'un son analizi :)

evet tatil bize yaramıyor.:he:

http://i.hizliresim.com/o7lbQ9.jpg (http://hizliresim.com/o7lbQ9)

ex_trader
06-07-2016, 14:58
Ünlü analist Bob Ross (https://tr.wikipedia.org/wiki/Bob_Ross)'un son analizi :)

evet tatil bize yaramıyor.:he:

http://i.hizliresim.com/o7lbQ9.jpg (http://hizliresim.com/o7lbQ9)

Pala bile Bob Ross'un önünde önünü ilikleyip diz çöküp isteğe boyun eğdi :kahkah: kırmızı ok

al-sat-tut tavsiyesi içermez. Bayram boşluğu eğlencisidir.

http://i.hizliresim.com/aEa5rz.jpg (http://hizliresim.com/aEa5rz)

kahraman1285
07-07-2016, 16:41
yukarıda 97,800-98,300
aşağıda 95,500-95,800

Sn extrader

Cuma gunu icin 95500 seviywlerine gelmesini bekliyor musunuz?

ex_trader
07-07-2016, 18:40
Sn extrader

Cuma gunu icin 95500 seviyelerine gelmesini bekliyor musunuz?

Sn.kahraman1285 bizim beklentimizden ziyade piyasanın nasıl yönlendirileceği önemli.
Yarın sabaha kadar şartlar(dış piyasalar ve döviz) ne olur bilinmez ama her durumda belirttiğiniz 95500 rakamı önemli.

Benim açımdan şu aşamada 96,000-96,600 arası long poz alma yeri. (95,500 altı kesin stop) Şimdilik senaryo bu, yarın sabah ekstra olumsuz bir durum olursa poz alım bölgesini 95,500'e kadar esnetebilirim.

Güncel grafik aşağıda.
Hareketli ortalamalar çok sıkıştı(96,500 civarı)
yeşin bölge değerleri ise 95,700-96,350 arası

Yatırım tavsiyesi içermez. Hayali senaryo paylaşımıdır.
http://i.hizliresim.com/mLaZ80.png (http://hizliresim.com/mLaZ80)

kahraman1285
07-07-2016, 18:56
Sn extrader

Cevabiniz ve grafik icin tesekkurler.
Sort pozisyonumu nereden kapatacagimi planlamaya clisiyorum. Dediginiz gibi 96 -96.5 onemli bir destek belki pala korkutmak icin 95.5 lara kadar satabilir . en azindan benim temennim o yonde 95550 short kapatma ve long acma gibi bir niyetim var bakalim benim evdeki hesap yarin palanin hesabi ile uyusacak mi ? ::)

İyi gunler.

ex_trader
08-07-2016, 12:28
Pala bile Bob Ross'un önünde önünü ilikleyip diz çöküp isteğe boyun eğdi :kahkah: kırmızı ok

al-sat-tut tavsiyesi içermez. Bayram boşluğu eğlencisidir.

http://i.hizliresim.com/aEa5rz.jpg (http://hizliresim.com/aEa5rz)

Usdtry son şablon. Her iki yön açısından da riskli! Şimdilik HO'lar görevini yerine getirmiş gibi ya sonrası ???

http://i.hizliresim.com/goDaDZ.png (http://hizliresim.com/goDaDZ)

ex_trader
08-07-2016, 14:56
veri saati yaklaşıyor.
Naçizane...

http://i.hizliresim.com/1d3zRN.png (http://hizliresim.com/1d3zRN)

http://i.hizliresim.com/nra14M.png (http://hizliresim.com/nra14M)

ex_trader
08-07-2016, 14:58
http://i.hizliresim.com/dbaYpn.png (http://hizliresim.com/dbaYpn)

ex_trader
08-07-2016, 17:55
Usdtry son şablon. Her iki yön açısından da riskli! Şimdilik HO'lar görevini yerine getirmiş gibi ya sonrası ???

http://i.hizliresim.com/goDaDZ.png (http://hizliresim.com/goDaDZ)

Dolares faslını bu resimle kapatalım.
dolares son grafik.
http://i.hizliresim.com/81r0D1.png (http://hizliresim.com/81r0D1)

ex_trader
08-07-2016, 18:05
Sn.kahraman1285 bizim beklentimizden ziyade piyasanın nasıl yönlendirileceği önemli.
Yarın sabaha kadar şartlar(dış piyasalar ve döviz) ne olur bilinmez ama her durumda belirttiğiniz 95500 rakamı önemli.

Benim açımdan şu aşamada 96,000-96,600 arası long poz alma yeri. (95,500 altı kesin stop) Şimdilik senaryo bu, yarın sabah ekstra olumsuz bir durum olursa poz alım bölgesini 95,500'e kadar esnetebilirim.

Güncel grafik aşağıda.
Hareketli ortalamalar çok sıkıştı(96,500 civarı)
yeşin bölge değerleri ise 95,700-96,350 arası

Yatırım tavsiyesi içermez. Hayali senaryo paylaşımıdır.
http://i.hizliresim.com/mLaZ80.png (http://hizliresim.com/mLaZ80)

Rakamlar belliydi.
Günün en düşüğü 96,550

Güncel viop grafik.(saatlik-5dklık grafikler ve günlük değerler) Trendler hala geçerli

http://i.hizliresim.com/r9DBJ1.jpg (http://hizliresim.com/r9DBJ1)

ex_trader
09-07-2016, 13:04
Dolares faslını bu resimle kapatalım.
dolares son grafik.
http://i.hizliresim.com/81r0D1.png (http://hizliresim.com/81r0D1)

Dolares için son grafik demiştim ama son kapanışta yeşil ok gelmiş hem bu vesileyle hem de haftanın kapanışı olması vesilesiyle grafiğin son hali burda dursun.

http://i.hizliresim.com/bb0y1Y.png (http://hizliresim.com/bb0y1Y)
Yatırım tavsiyesi içermez.

hussam43
09-07-2016, 14:51
Hayırlı olsun.
Bir kaç defa tweetirda grafiklerinize rastlamıştım.
Başarılarınızın devamını dilerim.
Not: kendini bilmezlere kızıp topiği kapatmayın...

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

ex_trader
09-07-2016, 15:48
Hayırlı olsun.
Bir kaç defa tweetirda grafiklerinize rastlamıştım.
Başarılarınızın devamını dilerim.
Not: kendini bilmezlere kızıp topiği kapatmayın...

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Ne kimseyi kızdırırız ne de kimseye kızarız. :) Saygılar.

Aslında orta vadeli paylaşım yapacağımı belirtmiştim ama gün için inzan ölçüyü kaçırıp fazla paylaşım yapabiliyor. Bu durumda asıl grafikler arada kaynıyor.
Şöyle bir baktım da baya gereksiz grafik atmışım aslında, asıl grafik arkada kalmış. Bu konuya dikkat edeceğim.
Netice olarak viop için aşağıdaki alıntıda belirtilen hedefler geçerli.

Viop24 sayfasında kalan günlük grafik şablonun ilk halleri aşağıda, bu şablona göre;
neticede 92,000 seviyesi korundu ve (vade geçişinin de etkisiyle) ilk hedef 97,000 seviyesi görüldü. Ya sonrası?

1.Grafik

Bu hedef için olması gereken şart da aşağıdaki alıntıda. Zaten dün en düşük 96,525 gördü ve aşağısına gelmedi. Bu rakamlar hala geçerli.

Viop günlük şablon.
Bu durumda;
Yukarda 100,300 hedef konumunda. (temel şart 1 nolu destek olan 96,500 üstünde kalıcı olmak)
96,500 kırılımında tekrar 93,600(2 nolu nokta) ve 92,500(3 nolu nokta) arası uygun seviyelerden long olmak üzere stop olmak diğer senaryo.

Günlük son durum yukarıdaki gibiyken, saatlik grafik de aşağıdaki gibi.
Ara hedef için takip edilmesi gereken seviye kırmızı çemberdeki bölge. Grafikte trendler belli zaten.
saatlik son durum.
http://i.hizliresim.com/0DZBQY.png (http://hizliresim.com/0DZBQY)
Asla yatırım tavsiyesi içermez.

Bu vesileyle herkese iyi haftasonları. Ben viop24 sayfasına takılayım. Sayfayı bozmayayım:he:

ex_trader
11-07-2016, 10:54
Günlük son durum yukarıdaki gibiyken, saatlik grafik de aşağıdaki gibi.
Ara hedef için takip edilmesi gereken seviye kırmızı çemberdeki bölge. Grafikte trendler belli zaten.
saatlik son durum.
http://i.hizliresim.com/0DZBQY.png (http://hizliresim.com/0DZBQY)
Asla yatırım tavsiyesi içermez.
:

Şuan saatlikte kırmızı bölgenin tam içinde.
Demedi deme ibrahim kırmızı bölge çok önemli çok.

hussam43
11-07-2016, 14:33
Şuan saatlikte kırmızı bölgenin tam içinde.
Demedi deme ibrahim kırmızı bölge çok önemli çok.

Dolarda son durum nedir. Bir bakabilirmisiniz?

ex_trader
11-07-2016, 14:55
Eğer yukarı yönlü düşünüyorsak cuma günkü dibin(2,8850) altın kaymaaması lazım. Indikatorlerde dipten çıkış sinyalleri var. Dolar biraz gevserse pozitif uyumsuzluk verirler. Öyle ya da böyle 2.8850 altında işlem görmemesi lazım. Benim teknik bakışım budur.

Sahsi görüşüm ise pala bugün çok tehlikeli. (Cristiano Ronaldo'nun hırsı ve azmi var bugün palada:) )
Bist'te sikistigi anda dolarda çok pis oyun çevirebilir.

Her iki görüş de yatırım tavsiyesi içermez. Adamı batırır!!!

ex_trader
11-07-2016, 20:50
Eğer yukarı yönlü düşünüyorsak cuma günkü dibin(2,8850) altın kaymaaması lazım. Indikatorlerde dipten çıkış sinyalleri var. Dolar biraz gevserse pozitif uyumsuzluk verirler. Öyle ya da böyle 2.8850 altında işlem görmemesi lazım. Benim teknik bakışım budur.

Sahsi görüşüm ise pala bugün çok tehlikeli. (Cristiano Ronaldo'nun hırsı ve azmi var bugün palada:) )
Bist'te sikistigi anda dolarda çok pis oyun çevirebilir.

Her iki görüş de yatırım tavsiyesi içermez. Adamı batırır!!!

Dolares

http://i.hizliresim.com/B2nbLL.jpg (http://hizliresim.com/B2nbLL)

ex_trader
11-07-2016, 20:56
Viop günlük şablon.

Bu durumda;

grafikte destekler ve yukarı hedef işaretli.
Kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemekte olup, bu görüşler hayali senaryo kapsamındadı

viop-günlük.
hedefe az bir şey kaldı. Yatırım tavsiyesi içermez.

http://i.hizliresim.com/EJLAOv.jpg (http://hizliresim.com/EJLAOv)

Son durum böyle. İyi akşamlar.

hussam43
12-07-2016, 10:13
Dolarda zurnanın zırt dediği yere geldik .
Ya buradan dönecek yada aşağıya kayacak.
Sizin de bir yorumunuzu alsak...

ex_trader
12-07-2016, 10:27
Dolarda zurnanın zırt dediği yere geldik .
Ya buradan dönecek yada aşağıya kayacak.
Sizin de bir yorumunuzu alsak...

Söylenmesi gerekeni söylemişsiniz zaten:)
İlla poz alınacaksa düşük kaldıraç ve stoplu poz almak en doğrusu. Dünde bahsettiğim 2,8850 kritik. Zaten şuan o noktaya çok yakın. !!!

2.sayfada belirtilen prensiplerden bir tanesi.

4. Hareketin geliş yönünün tersini poz. açılmayacak. Dip/Tepe oluşumu ve aşırı alım/satım oluşumunu bekle.(amacımız en tepeyi ve en dipi bulmak değil, istesek de bulamayız zaten)

ex_trader
12-07-2016, 10:30
Yatırım taviyesi içermez. Bu noktadan sonra endeks long poz da durmam. Grafikler yeter diyor bana(birazdan grafik atarım). Kişisel tercihtir, tavsiye içermez.

hussam43
12-07-2016, 10:33
Yatırım taviyesi içermez. Bu noktadan sonra endeks long poz da durmam. Grafikler yeter diyor bana(birazdan grafik atarım). Kişisel tercihtir, tavsiye içermez.

Teşekkürler...

ex_trader
12-07-2016, 10:36

viop-saatlik

http://i.hizliresim.com/v4GBPv.jpg (http://hizliresim.com/v4GBPv)
tavsiye içermez.

hussam43
12-07-2016, 10:49
Dolar bir kere daha 2.8850 ye dokunmak isteyebilir. Sonra yükselişe geçebilir . Bu akşam bir ihtimal yada yarın.
X30 98200 üstü kapanış bence long açılabilir.
Şorttayım ve ilave yapacağım.
Siz sanırım longları kapattınız .

ex_trader
12-07-2016, 10:54
Az dolar longladım. Endeks poz yok.
Sistemler güçlü alda ama teknik yeter diyor.

Kaldıraç çok önemli. Az istifade edelim paladan ama yeter ki zarar etmeyelim. Ben de mantık bu az ve öz:)

Size de bol kazançlar.

Edit: dolar longlar az bir zararla kapatıldı. DIş piyasalar çok güçlü haliyle bize yansıyor. Bugün başka işlem yok biraz dışarıdan izlemek lazım.

hussam43
12-07-2016, 13:29
Bu gün fazla rahatsızlık verdik ama vop 100k gördü. Grafiğin son hali nedir. Yorumunuzla birlikte alsak...

ex_trader
12-07-2016, 13:43

1.Grafik

2.Grafik

Asıl ana grafik.
Formasyon hedefi yani turkuaz çizgi değerini bugün gördü.
Yeni şablona göre konuşmak lazım artık ama yeni şablonda rakamlar biraz fazla uçuk kalabilir.(Belki kaç aylık bir süreç)

Grafik son hal bu. Bu yüzden çekildim kenara.
http://i.hizliresim.com/Zd6mMa.jpg (http://hizliresim.com/Zd6mMa)

Dentex Dentex
12-07-2016, 13:52
Asıl ana grafik.
Formasyon hedefi yani turkuaz çizgi değerini bugün gördü.
Yeni şablona göre konuşmak lazım artık ama yeni şablonda rakamlar biraz fazla uçuk kalabilir.(Belki kaç aylık bir süreç)

Grafik son hal bu. Bu yüzden çekildim kenara.
http://i.hizliresim.com/Zd6mMa.jpg (http://hizliresim.com/Zd6mMa)

Ortalamayı daha yeni çeviriyor, kesene kadar güzel yerlere gider. Gerisine kesmeye yakın bakarız...

ex_trader
12-07-2016, 14:02
Sn.Dentex Dentex, buyursun gitsin:)

Sarı Andrews' Pitchfork temas noktası 105.543, asıl formasyon hedefi 116,748 (rakamlar grafikte olduğu gibi:) )
Yanlış anlaşılmasın buralar görülecek demiyorum ama grafiksel rakamlar bu şekilde demek istedim. yatırım tavsiyesi içermez.

ex_trader
13-07-2016, 15:11
Bu ne yaman çelişki ?
Herhangi bir yöne yatırım tavsiyesi içermez.
Yükselir mi dersin evet yükselir önünde direnç yok ve S&P çok iyi durumda.
Düşer mi dersin düşer aşırı alım bölgesi ve negatif uyumsuzluk var.
Oysa pala 1 binlik verse sonra sürse yukarı iki sıkıntı da yok olacak:he:

ABD açılışına yakın S&P vadelisi 2150 ütüne atarsa bizim pala boş kalmaz buna.

Yüksek kaldıraç ve stopsuz hareket etmek çok pahalıya patlayabilir.

http://i.hizliresim.com/v42poR.jpg (http://hizliresim.com/v42poR)

http://i.hizliresim.com/mLykE8.jpg (http://hizliresim.com/mLykE8)

ex_trader
13-07-2016, 20:22
Bu ne yaman çelişki ?
Herhangi bir yöne yatırım tavsiyesi içermez.
Yükselir mi dersin evet yükselir önünde direnç yok ve S&P çok iyi durumda.
Düşer mi dersin düşer aşırı alım bölgesi ve negatif uyumsuzluk var.
Oysa pala 1 binlik verse sonra sürse yukarı iki sıkıntı da yok olacak:he:

ABD açılışına yakın S&P vadelisi 2150 ütüne atarsa bizim pala boş kalmaz buna.

Yüksek kaldıraç ve stopsuz hareket etmek çok pahalıya patlayabilir.

ABD açılışına yakın SP vadelisi 2150 üstüne çıktı o ara bizim pala 101,875e kadar aldı ama SP spotu açılınca yaşanan düşüşten(ya da düzeltmeden) ötürü bizim pala fırsatı kaçırmadı 100,925e kadar verdi. (nerdeyse 1 binlik sayılır:) )
100,400e kadar verseydi daha iyi olurdu sanki ama ani düşüş sonrası devamı gelmedi.

Yarın sabah dış piyasaların durumuna göre şekillenecek gibi. Bu aralar dövize karşı çok hassas değil. Sabah ola hayrola.

http://i.hizliresim.com/AJMGa7.png (http://hizliresim.com/AJMGa7)
Herhangi bir şekilde bir yatırım tavsiyesi içermez.

ex_trader
13-07-2016, 20:29
6. Günlük kar hedefi yakalnmışsa piyasa şartları ne olursa olsun geri kalan işlem saatinde kaldraç max. %20 olacak.(Yoksa yapılan kar gider belki de fazlasıyla)

Bir itiriaf ; bugün bu şarta uymadığım için netice aynen yukarıda yazıldığı gibi oldu. Günlük kar hedefi tutulmasına rağmen kaldıraç yüksekti, ne de olsa uyanıklık ve aç gözlülük edip daha fazla kazanacaktım:) Sen misin bunu diyen dediler ve hareketi çektiler netice olarak aynen yazıldığı gibi oldu. Var olan karı alıp götürdüler. Komisyon masrafı çıktıktan sonra akşam yemeği parası dışında kar kalmadı :) Yine de şükür. Bunlar güzel deneyimler.

ex_trader
14-07-2016, 09:21
Yarın sabah dış piyasaların durumuna göre şekillenecek gibi. Bu aralar dövize karşı çok hassas değil. Sabah ola hayrola. ]

S&P vadelisi 2151 üstü ve bizim palanın yaptığı hareket ortada. Viop 102.200 yaktı.

S&P de zirveler tazelendikce bizde kolay kolay dönüş olmaz gibi. Her gevşeme fırsat sanki. Yatırım tavsiyesi içermez. Şahsi bir atmasyondur.

hussam43
14-07-2016, 11:20
Baya bi ekside kaldım.
Salmaya niyeti yok gibi.
Bu gün ve yarın 80k gibi bir düşüş bekliyordum o da pırt oldu.

ex_trader
18-07-2016, 09:08
Bugünkü açılış ve sonrasındaki hareketler sistemler için bir sınav olacak. Bakalım ne kadar hasarla atlatacaklar.

ex_trader
18-07-2016, 17:02
Bugünkü açılış ve sonrasındaki hareketler sistemler için bir sınav olacak. Bakalım ne kadar hasarla atlatacaklar.

Sistemler için gap olayı kötü oldu ama sonrasındaki hareketler yine sistemcileri ihya etti. Bu da gösteriyor ki sistemcilik bu işin tek çıkar yolu. Manuelle her gün, piyasa psikolojisiyle, aynı disiplinde ve sürekli getiri elde etmek imkansız gibi bir şey. (belki sürekli kazanan vardır ama % kaçımız)
Bakalım gün sonu nasıl olacak. Olabildiğince az kişinin gün sonuna zararla girmesi umuduyla...

hussam43
18-07-2016, 18:36
Kapanış itibariyle viop grafiği atabilirmisiniz?
Yorumla birlikte tabiiki???

ex_trader
18-07-2016, 22:54
Yorumla bir neticeye varılacak bir günde değiliz ama grafik bulunsun yine de.

viop-günlük
97,000-95,000-93,000 önemli rakamlar. Şimdilik 97'nin altında kapanış geldi.
Asıl önemli olan 93,000'in bir şekilde korunması (93 gidecek demek değil bu, önemli olan 93 altına gitmemesi)
Ne olacağını kimsenin bilmeyeceği dönemler olur bu da öyle bir dönem. Önemli olan gün sonu + şekilde kasayı kapatmak.

http://i.hizliresim.com/pPpdmm.jpg (http://hizliresim.com/pPpdmm)

ex_trader
18-07-2016, 23:06

Sistemler için gap olayı kötü oldu ama sonrasındaki hareketler yine sistemcileri ihya etti. Bu da gösteriyor ki sistemcilik bu işin tek çıkar yolu. Manuelle her gün, piyasa psikolojisiyle, aynı disiplinde ve sürekli getiri elde etmek imkansız gibi bir şey. (belki sürekli kazanan vardır ama % kaçımız)
Bakalım gün sonu nasıl olacak. Olabildiğince az kişinin gün sonuna zararla girmesi umuduyla...

Sistemler resmen para basmış. En azından bugünkü sınavı başarılı şekilde geçtiler. Bakalım haftayı başarıyla kapatabilecekler mi.

viop 1dk'lık sistem
http://i.hizliresim.com/3onm75.png (http://hizliresim.com/3onm75)

viop 5dk'lık sistem
http://i.hizliresim.com/6nLo9E.png (http://hizliresim.com/6nLo9E)

Yatırım tavsiyesi içermez. Sistemsel deneme paylaşımıdır.

ex_trader
19-07-2016, 19:18

viop-günlük
Asıl önemli olan 93,000'in bir şekilde korunması (93 gidecek demek değil bu, önemli olan 93 altına gitmemesi)
Ne olacağını kimsenin bilmeyeceği dönemler olur bu da öyle bir dönem. Önemli olan gün sonu + şekilde kasayı kapatmak.

Dün ilk önemli rakam olan 97'nin altında kapanış geldi. Bugün ikinci önemli olan rakam 95'in altında kapanış geldi. Sıradaki (?)

ex_trader
19-07-2016, 19:26
Sistemler resmen para basmış. En azından bugünkü sınavı başarılı şekilde geçtiler. Bakalım haftayı başarıyla kapatabilecekler mi.

viop 1dk'lık sistem
http://i.hizliresim.com/3onm75.png (http://hizliresim.com/3onm75)

viop 5dk'lık sistem
http://i.hizliresim.com/6nLo9E.png (http://hizliresim.com/6nLo9E)

Sistemler darphane olmuş!

viop-1dk'lık
http://i.hizliresim.com/5VOYY5.png (http://hizliresim.com/5VOYY5)

viop-5dk'lık
http://i.hizliresim.com/9LBGGZ.png (http://hizliresim.com/9LBGGZ)

Yatırım tavsiyesi içermez. Sistemsel deneme paylaşımıdır

ex_trader
20-07-2016, 07:51

viop-günlük

Dün ilk önemli rakam olan 97'nin altında kapanış geldi. Bugün ikinci önemli olan rakam 95'in altında kapanış geldi. Sıradaki (?)

Bugün bir alt noktaya da uğrayacak mı(?)
Uğrarsa 93,000 altında saatlik oyalanmalar olacak mı yoksa 93 altına in-çık mı olacak

viop-günlük
http://i.hizliresim.com/6nzpk9.png (http://hizliresim.com/6nzpk9)
Yatırım tavsiyesi içermez. Piyasa ateşten gömlek, çok can yakabilir.

ex_trader
20-07-2016, 17:07
Bugün bir alt noktaya da uğrayacak mı(?)
Uğrarsa 93,000 altında saatlik oyalanmalar olacak mı yoksa 93 altına in-çık mı olacak

viop-günlük
http://i.hizliresim.com/6nzpk9.png (http://hizliresim.com/6nzpk9)

viop 93,400e kadar indi. Viop yukarıdaki grafikte turkuaz dairenin içinde.

Bu arada garanti 7,32 önemliydi orayı gördü, altına inmezse (belki) bir işaret olabilir.

ex_trader
20-07-2016, 17:15
viop 93,400e kadar indi. Viop yukarıdaki grafikte turkuaz dairenin içinde.

Bu arada garanti 7,32 önemliydi orayı gördü, altına inmezse (belki) bir işaret olabilir.

Garanti 7,32 bundan ötürü
http://i.hizliresim.com/4lJv37.png (http://hizliresim.com/4lJv37)

viop 93, garanti 7,32 altındayken şahsen borsaya bakmam bile. İzlemeye devam.

ex_trader
20-07-2016, 18:11
viop 93,000 üstünde olması olumlu, garan 7,32 altında olması olumsuz.
Habere fazla duyarlı olunan dönemde çizgiler çok işe yaramaz ama en azından görüntü böyle.

viop-günlük.
http://i.hizliresim.com/QMdd6G.png (http://hizliresim.com/QMdd6G)

hussam43
20-07-2016, 19:36
Dolara bakabilirmisin. Grafiklerinden.
Sana zahmet...

ex_trader
20-07-2016, 19:59
Geçen de belirtmiştim. Yorumla bir neticeye varılacak günlerde değiliz. Böyle durumlarda grafiklere tabiki bakılır ama asıl belirleyici olan şey gelen haber akışıdır.
Hele zirvesini tazeleyen bir döviz-hisse-endeks varsa buna yorum yapmak çok daha zor zira dönüş olmadan şurdan döner-burayı geçmez tarzında yorumlar bence anlamsız.(Tabi hareket yönünde poz aldıysak arkana yaslanma vakti, ters pozdaysak gelsin sigara gitsin sigara her yere bakılır işe yarayacak bir haber ararız )

Dolares tepe yapıp dönüş emaresi göstermeden bence önü açık. Yatırım tavsiyesi içermez.

ex_trader
20-07-2016, 20:02
dolares - 2h grafik
http://i.hizliresim.com/PMbml9.png (http://hizliresim.com/PMbml9)

dolares-haftalık (kastettiğim aşağıda, herhangi bir direnç olmadığı için önü açık nerden dönerse artık)
http://i.hizliresim.com/NEQmDO.png (http://hizliresim.com/NEQmDO)

hussam43
20-07-2016, 20:11
Aynen dostum gene terste kaldım ve çok sigara içiyorum.
Sağolasın...

ex_trader
20-07-2016, 20:12
Sistemler

viop-1dk'lık
http://i.hizliresim.com/o7MoaR.png (http://hizliresim.com/o7MoaR)

viop-5dk'lık
http://i.hizliresim.com/1dAq35.png (http://hizliresim.com/1dAq35)

ex_trader
20-07-2016, 20:14
Aynen dostum gene terste kaldım ve çok sigara içiyorum.
Sağolasın...

Geçmiş olsun dostum umarım bir şekilde telafi edersin. Bu piyasada terste kalmayan var mı ki. Önemli olan kaldıraç işte. Kaldıraç yüksek olunca hele de full girince sıkıntı artıyor. Umarım yarın min. zararla poz kapatırsın ya da kar'la belli mi olur.

hussam43
20-07-2016, 21:27
Geçmiş olsun dostum umarım bir şekilde telafi edersin. Bu piyasada terste kalmayan var mı ki. Önemli olan kaldıraç işte. Kaldıraç yüksek olunca hele de full girince sıkıntı artıyor. Umarım yarın min. zararla poz kapatırsın ya da kar'la belli mi olur.

Kar la kapatmam imkansız. Dolar şort var. Full girmedim fakat baya bi terse kaldım. Spot 3.0450 de maliyet.
Nasip işte...

ex_trader
21-07-2016, 10:02
viop 93,000 üstünde olması olumlu, garan 7,32 altında olması olumsuz.
Habere fazla duyarlı olunan dönemde çizgiler çok işe yaramaz ama en azından görüntü böyle.

viop-günlük.
http://i.hizliresim.com/QMdd6G.png (http://hizliresim.com/QMdd6G)

93 önemliydi, artık o da yok . Göz göre göre geldi her şey. (üstelik sabah öyle bir yerden açtı ki herkesin kaçmasına fırsat verdi artık kimse palayı suçlamasın)
Artık 93 üstüne atsa bile piyasa bakımından hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Yatırım tavsiyesi içermez.
Yatırım tavsiyesi içermez. Piyasa ateşten gömlek, çok can yakabilir

ex_trader
21-07-2016, 15:18
Piyasa terse hareket edebilir. Dolareste yükselen kama kırılımı yakın eğer dolaresi yukarı sürmezlerse. Tavsiye içermez. Şahsi bir atmasyondur
viop 90,600
usdtry 3,0710

viop-5dk
http://i.hizliresim.com/ZdlJoz.png (http://hizliresim.com/ZdlJoz)

viop-60dk
http://i.hizliresim.com/3okP4O.png (http://hizliresim.com/3okP4O)

usdtry-2h
http://i.hizliresim.com/L3jE5z.png (http://hizliresim.com/L3jE5z)

Yatırım tavsiyesi içermez. Grafiksel denemelerdir.

ex_trader
21-07-2016, 15:29
Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır.

ex_trader
21-07-2016, 15:44
Piyasa terse hareket edebilir. Dolareste yükselen kama kırılımı yakın eğer dolaresi yukarı sürmezlerse. Tavsiye içermez. Şahsi bir atmasyondur
viop 90,600
usdtry 3,0710

viop-5dk
http://i.hizliresim.com/ZdlJoz.png (http://hizliresim.com/ZdlJoz)

viop-60dk
http://i.hizliresim.com/3okP4O.png (http://hizliresim.com/3okP4O)

usdtry-2h
http://i.hizliresim.com/L3jE5z.png (http://hizliresim.com/L3jE5z)

Yatırım tavsiyesi içermez. Grafiksel denemelerdir.

Çok kişinin kellesi gidecek daver !!!

hussam43
21-07-2016, 18:16
Dostum senin grafikler bana doları yükseleceğini söylüyor. Yoksa ben mi yanlış bakıyorum.
Dolar şort var bu gece bari uyuyayım...

ex_trader
21-07-2016, 19:53
Dostum senin grafikler bana doları yükseleceğini söylüyor. Yoksa ben mi yanlış bakıyorum.
Dolar şort var bu gece bari uyuyayım...

Dostum dünün aynısı olmuş desene.(Sen şort ben longtum dalareste, bugünde aynısı) Ben akşam kar hesabı yaparken muhtemelen sen sigara yakıyordun, sabah seans açılışına yakın öyle bir bastılar ki hayaller çöp oldu:) Sigarayı ben aldım kar hesabını sen yaptın :) Bakalım yarın sabah nasıl olacak:he:

Grafiğe gelince dostum sonuçta piyasayı yönlendirme gücümüz olmadığı için ancak bu gücü elinde bulunduranların ayak izlerini sürerek yol bulmaya çalışıyoruz. Teknik analiz de bunun yolu.
TA-formasyonlarda her şey şartlı ve ihtimallidir, illa öyle olacak diye bir şey yok. Yani şu olursa şöyle olabilir, şöyle olursa şöyle olabilir diye. :)

Grafik aşağıda 3,0600 altında aşağı yönlü ivme kazanır. 3,0950 üstünde yukarı yönlü ivme kazanır. 3,06-3,09 arasıda git-gel bölgesi.
3,0716 ve 3,0600 altında talih senden yana güler. Şimdilik kıl payı da olsa bu çizgilerin üzerinde. Bakalım sabah nasıl olacak.

http://i.hizliresim.com/mL04A8.png (http://hizliresim.com/mL04A8)

ex_trader
21-07-2016, 22:26
93,000 çizgisini insan gibi kırmadı!

viop-günlük
http://i.hizliresim.com/81jYoa.png (http://hizliresim.com/81jYoa)

ex_trader
22-07-2016, 07:51
viop-1h

http://i.hizliresim.com/nr4poB.png (http://hizliresim.com/nr4poB)

hussam43
22-07-2016, 09:10
Dostum Dolar 3.0715 altında, yükselen kanalın altında, tekrar üstüne çıkmaz ise düşer diyebilirmiyiz ?

Mathmax
24-07-2016, 17:40
Bir süredir algoritmik trading ile yakından ilgiliyim. Oldukça yol aldığımı düşünüyorum. Sadece büyüklerin bu konudaki derinliğini çok merak ediyorum. Büyük kurumların yönettiği algofonlar nasıl hareket ediyor. Fikri olan var mı acaba?

ex_trader
24-07-2016, 18:14
Bir süredir algoritmik trading ile yakından ilgiliyim. Oldukça yol aldığımı düşünüyorum. Sadece büyüklerin bu konudaki derinliğini çok merak ediyorum. Büyük kurumların yönettiği algofonlar nasıl hareket ediyor. Fikri olan var mı acaba?

Bu konu çok kez sistem yaklaşımları (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=146009) sayfasında dile getirildi. Sorduğunuz konuyu bire bir karşılar mı bilmem ama ilgili sayfaya göz atabilirsiniz.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=146009

Mathmax
24-07-2016, 20:50
İlginiz için teşekkür ederim ancak aradığım biraz daha metodik bir bilgi.Kimin algoritmik tradingi nasıl kullandığı ile ilgili bir merak. Ben açıkçası yazılması çok zaman alacak hız gerektiren emirleri oluşturmak için kullanıyorum. Koşulları da tamamen hesabin iç dinamiklerini kullanarak yapıyorum.

ex_trader
25-07-2016, 11:15
Sistemler

viop-1dk'lık
http://i.hizliresim.com/o7MoaR.png (http://hizliresim.com/o7MoaR)

viop-5dk'lık
http://i.hizliresim.com/1dAq35.png (http://hizliresim.com/1dAq35)

101.000'den gelen sat sinyalinden beri ilk defa 5dk'lık sistem AL verdi. Bakalım sinyalin sonucu ne olacak.

ex_trader
25-07-2016, 21:13
101.000'den gelen sat sinyalinden beri ilk defa 5dk'lık sistem AL verdi. Bakalım sinyalin sonucu ne olacak.

Viop-1dk'lık sistem(geceye FLAT)

http://i.hizliresim.com/nrZJm5.png (http://hizliresim.com/nrZJm5)

Viop-5dk'lık sistem (Al'da kaldı)

http://i.hizliresim.com/X4mEq0.png (http://hizliresim.com/X4mEq0)

Yatırım tavsiyesi içermez. Sistem deneme paylaşımıdır.

ex_trader
25-07-2016, 21:19
Usdtry takıldığı hareketli ortalamaları sabaha kadar kırsa da rahatlasa.

usdtry-120dk.
http://i.hizliresim.com/3oQpqO.png (http://hizliresim.com/3oQpqO)

ex_trader
25-07-2016, 21:21
usdtry'nin aşağı kıramadığı hareketli ortalamaları vadeli de yukarı kıramamış. (ilginç tesadüf:) )

viop-saatlik.

http://i.hizliresim.com/o7o6Vk.png (http://hizliresim.com/o7o6Vk)

ex_trader
25-07-2016, 21:25
Bu da hayaller kısmı :) Tutarsa nasıl bildik deriz tutmazsa senaryoydu deriz:he:

http://i.hizliresim.com/4lXGVL.png (http://hizliresim.com/4lXGVL)

ex_trader
26-07-2016, 09:14
Nasıl bildik ama:)

Moody's pas geçti, dolares düştü(istediğim kadar düşmedi ama yine düştü) ve viop 92,500 :)

Bu da hayaller kısmı :) Tutarsa nasıl bildik deriz tutmazsa senaryoydu deriz:he:

http://i.hizliresim.com/4lXGVL.png (http://hizliresim.com/4lXGVL)

ex_trader
26-07-2016, 10:08
92,250-92,500 bölgesi geçilmekte zorlanıyor. Geçerse başka geçmezse başka...

viop-5dk'lık
http://i.hizliresim.com/GzaX7Z.png (http://hizliresim.com/GzaX7Z)

ex_trader
26-07-2016, 12:25
92,250-92,500 bölgesi geçilmekte zorlanıyor. Geçerse başka geçmezse başka...

viop-5dk'lık
http://i.hizliresim.com/GzaX7Z.png (http://hizliresim.com/GzaX7Z)

92,250-92,500 bölgesi geçilemeyince durum böyle oldu.

http://i.hizliresim.com/v4rDyr.png (http://hizliresim.com/v4rDyr)

ex_trader
26-07-2016, 18:41
Viop-1dk'lık sistem(geceye FLAT)

http://i.hizliresim.com/nrZJm5.png (http://hizliresim.com/nrZJm5)

Viop-5dk'lık sistem (Al'da kaldı)

http://i.hizliresim.com/X4mEq0.png (http://hizliresim.com/X4mEq0)

Yatırım tavsiyesi içermez. Sistem deneme paylaşımıdır.

viop 1dk'lık

http://i.hizliresim.com/AJWWGz.png (http://hizliresim.com/AJWWGz)

Viop 5dk'lık

http://i.hizliresim.com/z499yO.png (http://hizliresim.com/z499yO)

5dk'lık sistemde günün en dibinden sinyal geldi. Bakalım sinyalin kapanışı karla mı olacak zararla mı.

ex_trader
26-07-2016, 22:14
Hisse sistem(5dk'lık) sinyalleri toplu

http://i.hizliresim.com/5VbPNz.png (http://hizliresim.com/5VbPNz)

Yatırım tavsiyesi değildir. Sistem deneme çalışmasıdır.

ex_trader
27-07-2016, 12:51
Hisse sistem(5dk'lık) sinyalleri toplu

http://i.hizliresim.com/5VbPNz.png (http://hizliresim.com/5VbPNz)

Tablo tersine dönmüş :he:

http://i.hizliresim.com/AJaqWq.png (http://hizliresim.com/AJaqWq)

ex_trader
27-07-2016, 14:49
91.900 üstünde kalması önemli.
Şuan 92.050

http://i.hizliresim.com/2ZA81O.png (http://hizliresim.com/2ZA81O)

ex_trader
27-07-2016, 17:47
İyi bir dip çalışmasıydı.

Güncel grafik
http://i.hizliresim.com/r9r6N3.png (http://hizliresim.com/r9r6N3)

91.900 üstünde kalması önemli.
Şuan 92.050

http://i.hizliresim.com/2ZA81O.png (http://hizliresim.com/2ZA81O)

ex_trader
27-07-2016, 17:55
Hisse sistemi(dk'lık) son durum.

http://i.hizliresim.com/dbp8Jn.png (http://hizliresim.com/dbp8Jn)

ex_trader
28-07-2016, 12:11
saatlik grafik.
93,550'de öncü kırmızı bir ok gördüm sanki.

http://i.hizliresim.com/2ZAd3v.png (http://hizliresim.com/2ZAd3v)

Ama hem viop hem hisse sistemi halen Al'da.

http://i.hizliresim.com/jnZMOJ.png (http://hizliresim.com/jnZMOJ)

Kılıcı keskin olan kazansız.

ex_trader
28-07-2016, 12:26
usdtry umudu kestiğim için bakmamıştım
Dolareste de 3,0170 ten Sarı ok belirmiş

usdtry-2h

http://i.hizliresim.com/6nOVYE.png (http://hizliresim.com/6nOVYE)

ex_trader
28-07-2016, 18:03
saatlik grafik.
93,550'de öncü kırmızı bir ok gördüm sanki.

http://i.hizliresim.com/2ZAd3v.png (http://hizliresim.com/2ZAd3v)

Ama hem viop hem hisse sistemi halen Al'da.

http://i.hizliresim.com/jnZMOJ.png (http://hizliresim.com/jnZMOJ)

Kılıcı keskin olan kazansız.

Tüm hisseler için sinyal SAT'a döndü.
Dünkü al sinyalinden sonra bugün hepsi karlı şekilde SAT sinyali yaktı.
Bakalım bu sat sinyalleri sonucu ne olacak.

http://i.hizliresim.com/QMqqMj.png (http://hizliresim.com/QMqqMj)

Yatırım tavsiyesi değildir. Sistem deneme paylaşımıdır.

ex_trader
29-07-2016, 17:57
Viop kapanış çok krtik yerden oldu.

viop-günlük
http://i.hizliresim.com/EJag49.png (http://hizliresim.com/EJag49)

ex_trader
01-08-2016, 22:03
viop-günlük güncel(93,700 üstü kalışlar önemli altına kayması sıkıntı)

http://i.hizliresim.com/qB7gnB.png (http://hizliresim.com/qB7gnB)

ex_trader
01-08-2016, 22:05
dolares-2h (şimdilik hareketli ortamalar dolaresi tuttu)

http://i.hizliresim.com/0DOPao.png (http://hizliresim.com/0DOPao)

ex_trader
01-08-2016, 22:08
viop-saatlik (yukarıda 96,000-96,500, aşağıda 93,500 önemli)

http://i.hizliresim.com/o7BL4o.png (http://hizliresim.com/o7BL4o)

ex_trader
01-08-2016, 22:21
temmuz ayı viopsistem performans sonucu tablosu
3 ayrı sistem performansı ve üçünün ortalaması performansı

http://i.hizliresim.com/1d8m45.png (http://hizliresim.com/1d8m45)

ex_trader
01-08-2016, 22:39
Sistem -temmuz ayı performans sonucu
Akbnk-garan-halkb için.

http://i.hizliresim.com/Zd8gq3.png (http://hizliresim.com/Zd8gq3)

ex_trader
03-08-2016, 20:25
dolares-2h (şimdilik hareketli ortamalar dolaresi tuttu)

http://i.hizliresim.com/0DOPao.png (http://hizliresim.com/0DOPao)

Güncel

usdtry-2h

http://i.hizliresim.com/R3Waaa.png (http://hizliresim.com/R3Waaa)

ex_trader
03-08-2016, 20:28
viop-saatlik (yukarıda 96,000-96,500, aşağıda 93,500 önemli)

http://i.hizliresim.com/o7BL4o.png (http://hizliresim.com/o7BL4o)

Güncel

viop-saatlik(kırılım sert olmuş)

http://i.hizliresim.com/J2RrEq.png (http://hizliresim.com/J2RrEq)

ex_trader
04-08-2016, 12:12
VİOP
böyle bir şey vardı ama yollayamadım.

http://i.hizliresim.com/OMYA9D.png (http://hizliresim.com/OMYA9D)

Güncel durum ise böyle
http://i.hizliresim.com/Gz6R2Z.png (http://hizliresim.com/Gz6R2Z)

ex_trader
04-08-2016, 18:14
VİOP
böyle bir şey vardı ama yollayamadım.

http://i.hizliresim.com/OMYA9D.png (http://hizliresim.com/OMYA9D)

Güncel durum ise böyle
http://i.hizliresim.com/Gz6R2Z.png (http://hizliresim.com/Gz6R2Z)

Kalın turkuaz trendte kapattı :) (Güncel trend değeri 94,162-- kapanış 94,100 )

ex_trader
04-08-2016, 20:09
Kalın turkuaz trendte kapattı :) (Güncel trend değeri 94,162-- kapanış 94,100 )

Grafik geldi. (Grafikler bazen farklılık arz edebilir. işyeri-notebook-vps kullanımından kaynaklanıyor)

Viop saatlik. Güzel bir noktada kapanış gelmiş. Yarın 95 kritik. 95 üstü çok can yakar.
Zar atmak isteyen yarın atar. Veri var, moodys var, havada kumar havası var. Ben kenardan izler :he:

http://i.hizliresim.com/godbkN.jpg (http://hizliresim.com/godbkN)

ex_trader
07-08-2016, 22:04
Grafik geldi. (Grafikler bazen farklılık arz edebilir. işyeri-notebook-vps kullanımından kaynaklanıyor)

Viop saatlik. Güzel bir noktada kapanış gelmiş. Yarın 95 kritik. 95 üstü çok can yakar.
Zar atmak isteyen yarın atar. Veri var, moodys var, havada kumar havası var. Ben kenardan izler :he:

http://i.hizliresim.com/godbkN.jpg (http://hizliresim.com/godbkN)

Sadece bir ihtimal paylaşımıdır. Pullback çalışması...

viop saatlik
http://i.hizliresim.com/L3kmo1.png (http://hizliresim.com/L3kmo1)

Güncel. Yatırım tavsiyesi içermez.
http://i.hizliresim.com/E3nE9A.png (http://hizliresim.com/E3nE9A)

ex_trader
08-08-2016, 19:51
Yukarıdaki grafik aynen devam. Yatırım taviyesi içermez.

ex_trader
09-08-2016, 12:27
Bence bir düzeltme iyi olurdu. (teknik rahatlama açısından) Yukarıdaki grafikler aynen geçerli benim açımdan

ex_trader
09-08-2016, 14:49
Bence bir düzeltme iyi olurdu. (teknik rahatlama açısından) Yukarıdaki grafikler aynen geçerli benim açımdan

Tepeden 1,000 puan düzeltme geldi. Yatırım tavsiyesi içermez.

ex_trader
10-08-2016, 07:38
Dünkü 1000 puanlık düzeltme sağlıklı bir düzeltmeydi ama bu düzeltme yaptı artık roketleyeceği anlamına da gelmez.
Grafikte zorlu bölge işaretli. 97,500 üstüne çıkıp burada kapanışlar yapması lazım. Doların gevşemesine rağmen bunda zorlanacağını düşünüyorum.
Haliyle yatırım tavsiyesi içermez.

http://i.resimyukle.xyz/bQ7W.png (http://resimyukle.xyz/resim/bQ7W)

ex_trader
10-08-2016, 07:39
Bu arada temmuz ayından sonra bu ay da sistem performansları çok tatmin edici. Umarım bu durum hep devam eder. :he:

ex_trader
10-08-2016, 16:25
Dünkü 1000 puanlık düzeltme sağlıklı bir düzeltmeydi ama bu düzeltme yaptı artık roketleyeceği anlamına da gelmez.
Grafikte zorlu bölge işaretli. 97,500 üstüne çıkıp burada kapanışlar yapması lazım. Doların gevşemesine rağmen bunda zorlanacağını düşünüyorum.
Haliyle yatırım tavsiyesi içermez.

http://i.resimyukle.xyz/bQ7W.png (http://resimyukle.xyz/resim/bQ7W)

Dolares 2,95 altını görmesine rağmen endeksin hali ortada.
95,600 e kadar inişleri normal bulurum, 95,600 altı yine gömün gitsin.
az daha verse güzel olacak 95,600-96,000 güzel bölge:he:

ex_trader
10-08-2016, 21:43
Dolares 2,95 altını görmesine rağmen endeksin hali ortada.
95,600 e kadar inişleri normal bulurum, 95,600 altı yine gömün gitsin.
az daha verse güzel olacak 95,600-96,000 güzel bölge:he:

Bugünlük dip 95800 oldu.
Neyse ay sonu sistem sonuçlarını paylaşana kadar gevezlik etmeye son.

Son grafik. Durum böyle. Yatırım tavsiyesi içermez.

http://i.hizliresim.com/RQyvE1.png (http://hizliresim.com/RQyvE1)