PDA

View Full Version : tasinabilir harddisk

inorganik
20-11-2006, 00:24
arkadaslar, hepinize hayirli aksamlar.
ben 40 ya da 80gb lik bir tasinabilir harddisk almayi planliyorum. ne onerirsiniz?
internetten buldum birkac tane ama neye dikkat etmem gerekir bilmiyorum, yardimci olursaniz cok mutlu olrurum.

buldugum samsung un 80gb olani idi. fiyati da 180 ytl. ne dersiniz?

ozellikleri de su:

Marka SAMSUNG
Ürün 2.5'' SAMSUNG 80 GB USB 2.0 Taşınabilir HDD
İçerik SAMSUNG 2.5'' - 80 GB - 5400 RPM - 8MB CACHE - Notebook Hard Drive
+

2.5'' HDD Kutusu

Ebatlar 11.5 x 7.5 x 1 cm
Ağırlık 135 gram
Güç USB veri aktarım kablosu ile güç alışverişi gerçekleşir. Güç için ayrı bir bağlantısı yoktur.
Özellikler Üründe Samsung'un notebooklar için üretmiş olduğu HDD modeli kullanılmaktadır. Bu nedenle sahip olduğu ebat ve ağırlık, piyasada bulunan diğer taşınabilir sabit disklerin fiziksel özelliklerinin oldukça altındadır. Bu fark, diğer ürünlerin çok büyük bir kısmında masaüstü pc hard disklerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
Aparatlar Ürünün tek aparatı USB bağlantı kablosudur.

cok tesekkurler.

emin48
20-11-2006, 00:47
5400 RPM
7200 RPM olanını tercih et..

Erasure
20-11-2006, 00:48
arkadaslar, hepinize hayirli aksamlar.
ben 40 ya da 80gb lik bir tasinabilir harddisk almayi planliyorum. ne onerirsiniz?
internetten buldum birkac tane ama neye dikkat etmem gerekir bilmiyorum, yardimci olursaniz cok mutlu olrurum.

buldugum samsung un 80gb olani idi. fiyati da 180 ytl. ne dersiniz?

ozellikleri de su:

Marka SAMSUNG
Ürün 2.5'' SAMSUNG 80 GB USB 2.0 Taşınabilir HDD
İçerik SAMSUNG 2.5'' - 80 GB - 5400 RPM - 8MB CACHE - Notebook Hard Drive
+

2.5'' HDD Kutusu

Ebatlar 11.5 x 7.5 x 1 cm
Ağırlık 135 gram
Güç USB veri aktarım kablosu ile güç alışverişi gerçekleşir. Güç için ayrı bir bağlantısı yoktur.
Özellikler Üründe Samsung'un notebooklar için üretmiş olduğu HDD modeli kullanılmaktadır. Bu nedenle sahip olduğu ebat ve ağırlık, piyasada bulunan diğer taşınabilir sabit disklerin fiziksel özelliklerinin oldukça altındadır. Bu fark, diğer ürünlerin çok büyük bir kısmında masaüstü pc hard disklerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
Aparatlar Ürünün tek aparatı USB bağlantı kablosudur.

cok tesekkurler.

2.5" olsun diye bir isteğin yoksa, 3.5" 160GB Philips'in SPD5100CC modelini öneririm. Hem 160GB, 7200 devir, 8 MB Cache, USB 2.0 ve en güzel yanı 190 YTL+KDV, aşağıda da bir resmi var. 10 YTL fazla vererek hem 2 kat kapasite, hemde daha hızlı bir model alabilirsin. Tabii son karar elbette senin, kolay gelsin..

http://img479.imageshack.us/img479/6241/spd5100big2ea99eyh3.jpg (http://imageshack.us)

ewp
20-11-2006, 00:51
trascend marka almıştım, tavsiye etmem. cenaze töreni 14. ayda yapılmıştır. :)

Çetin Sürel
20-11-2006, 00:56
2.5" olsun diye bir isteğin yoksa, 3.5" 160GB Philips'in SPD5100CC modelini öneririm. Hem 160GB, 7200 devir, 8 MB Cache, USB 2.0 ve en güzel yanı 190 YTL+KDV, aşağıda da bir resmi var. 10 YTL fazla vererek hem 2 kat kapasite, hemde daha hızlı bir model alabilirsin. Tabii son karar elbette senin, kolay gelsin..

http://img479.imageshack.us/img479/6241/spd5100big2ea99eyh3.jpg (http://imageshack.us)

phılıpse gıcık kaptım,alternatifi varmı...

Erasure
20-11-2006, 00:57
Philips'in harddiskini bende sevmem ama ekonomik olsun diye önerdim...

inorganik
20-11-2006, 00:57
yalniz bu biraz buyk sanki. cepte tasinabilir olsa iyi olurdu dostlarim
aslinda amacim usb almak 2gb lik. ama fiyati nerdeyse 40gb lik fiyatinda . onun icin bunlari tercih ettim.

cepte tasinabilse cok ii olurdu.

bu benim sectigimin ne gibi eksileri var acaba? tesekkur ederim tekrar dostlar.

Erasure
20-11-2006, 01:02
Seagate'in ST980801U2-RK modeli 80 GB, 2.5", 5400 2MB USB 2.0, 240 YTL kdv dahil civarında, Samsung ile aynı gibi ama Seagate olduğundan biraz daha pahalıca...

http://img463.imageshack.us/img463/3521/2024631813c4060uw5.jpg (http://imageshack.us)

inorganik
20-11-2006, 01:04
Seagate'in ST980801U2-RK modeli 80 GB, 2.5", 5400 2MB USB 2.0, 240 YTL kdv dahil civarında, Samsung ile aynı gibi ama Seagate olduğundan biraz daha pahalıca...

http://img463.imageshack.us/img463/3521/2024631813c4060uw5.jpg (http://imageshack.us)

bunun 40 gb olanini da buldum ama 170 ytl. hangisi daha iyi peki, bu mu yoksa samsung mu sizce?

Erasure
20-11-2006, 01:11
Ufak olsun dediğin için birde Western Digital'in WDXML600UETE, 2,5" 60GB modelini de önereyim, 190 YTL kdv dahil...

http://img385.imageshack.us/img385/4558/hdd5cpassportlwb7.jpg (http://imageshack.us)

Gelelim detaylara; ufak olsun dediğinden 2.5" makul, 5400 devirde iyi bir rakam ama genellikle 3.5"'lere 7200 veriyorlar, cache bellek'in 8 olması iyidir ama 2.5'larda 2MB civarındadır ve USB olması önerilir, ki hepsi de böyle ama 2.0 olması veri aktarımı hızlandırır. Marka olarak Samsung'a biraz sıcak bakmasam da birkaç kişiye aldım ve sorun çıkmadı, ancak taşınabilir modellerden değildi. Marka olarak Seagate, Western Digital veya Maxtor önerdiğim markalar, Seagate'i kendim kullanıyorum ve birkaç tane harddisk'im var hiçbirinden sorun çıkmadı. Western Digital'in de SCSI harddiskini kullanıyorum... Sonuç itibarıyla zaten 2 yıldan aşağı olmayan garanti ile satılıyor. Siz birazda bütçenizi düşünerek Samsung'u alabilirsiniz, aynı özelliklerdeki diğer modeller malesef daha pahalıca ve öyle birkaç YTL fark yok.

inorganik
20-11-2006, 01:13
gercekten cok tesekkur ederim dostlarim. hepinize Allah rahatlik versin.

Çetin Sürel
28-11-2006, 23:29
dexonic markasını kullanan veya bilgisi olan varmı.
birde lacie markası var.
5400 ve 7200 arasındaki fark nedir?daha doğrusu RPM nedir?

KripTo
28-11-2006, 23:42
birde lacie markası var.

Dediğiniz markalar hakkında bir bilgim yok..

RPM nin açılımı Repeat Per Minutes (Dakikadaki devir sayısı) diye biliyorum.

Yani 5400 olandaki disk dakikada 5400 devir diğeride 7200 devir yapıyormuş.
Bu da okuma yazma performansına etki ediyor...

7200 devir olanlar daha performanslı oluyor yani..

Çetin Sürel
29-11-2006, 00:02
Dediğiniz markalar hakkında bir bilgim yok..

RPM nin açılımı Repeat Per Minutes (Dakikadaki devir sayısı) diye biliyorum.

Yani 5400 olandaki disk dakikada 5400 devir diğeride 7200 devir yapıyormuş.
Bu da okuma yazma performansına etki ediyor...

7200 devir olanlar daha performanslı oluyor yani..
örneğin yaklaşık 1saatlik bir filmi dizüstünden aktarırken ne kadar zaman fark yaparki..

Erasure
29-11-2006, 00:24
birde lacie markası var.

Dexonic Türkiye'de sanırım yeni ve kendi adıma bu markanın ürünlerini almadım. Ancak Lacie dışarıda tanınan ama Türkiye'de daha çok profesyonel monitörlerle biliniyor. Genellikle reklam stüdyoları, matbaalar, sayfa tasarımı yapan grafik atölyeleri vb yerler tercih ediyor. Profesyonel monitörler üretiyor ve fiyatları da biraz değil epeyce pahalı, birçok 19" modeli 3000-4000 ytl aralığında satılıyor. Bu markanın başka ürünleri de var ama yine monitör haricinde bunları da görmedim.

RPM ise Rotation Per Minute'nin kısaltılması, 5400 ile 7200 arasında dönüş hızından ve başka sebeplerden dolayı 7200 rpm daha iyidir. Hızlı olmasının yanısıra cache belleği de genelde fazla oluyor. Örneğin Seagate'in Barracuda serisinin 500-750GB kapasite olanları 7200 rpm olarak üretilmiştir ve data aktarım hızı 300 mbps olup, harddisk fiyatı ise 8500 - 13000 $ arasında...

Öte yanda benim yedek harddisklerimden birisi Quantum marka ve 10000 rpm ancak SCSI arabirime sahip, scsi kartı ile çalışıyor. Pahalıdır ama server olan cihazlara daha çok uyar.

dopamin
29-11-2006, 00:31
Ufak olsun dediğin için birde Western Digital'in WDXML600UETE, 2,5" 60GB modelini de önereyim, 190 YTL kdv dahil...

http://img385.imageshack.us/img385/4558/hdd5cpassportlwb7.jpg (http://imageshack.us)

bende bunun 80 liği var, memnunum

Çetin Sürel
29-11-2006, 00:37
Dexonic Türkiye'de sanırım yeni ve kendi adıma bu markanın ürünlerini almadım. Ancak Lacie dışarıda tanınan ama Türkiye'de daha çok profesyonel monitörlerle biliniyor. Genellikle reklam stüdyoları, matbaalar, sayfa tasarımı yapan grafik atölyeleri vb yerler tercih ediyor. Profesyonel monitörler üretiyor ve fiyatları da biraz değil epeyce pahalı, birçok 19" modeli 3000-4000 ytl aralığında satılıyor. Bu markanın başka ürünleri de var ama yine monitör haricinde bunları da görmedim.

RPM ise Rotation Per Minute'nin kısaltılması, 5400 ile 7200 arasında dönüş hızından ve başka sebeplerden dolayı 7200 rpm daha iyidir. Hızlı olmasının yanısıra cache belleği de genelde fazla oluyor. Örneğin Seagate'in Barracuda serisinin 500-750GB kapasite olanları 7200 rpm olarak üretilmiştir ve data aktarım hızı 300 mbps olup, harddisk fiyatı ise 8500 - 13000 $ arasında...

Öte yanda benim yedek harddisklerimden birisi Quantum marka ve 10000 rpm ancak SCSI arabirime sahip, scsi kartı ile çalışıyor. Pahalıdır ama server olan cihazlara daha çok uyar.

7200 olanlar biraz daha büyük oluyor ama tercih edicem artık benim dizüstü 60gb ve 3gb yer kalmış artık:)
bugün lacie160gb baktım 156 dolar dı ve büyücek birşeydi.dexonic80 de155dolar ama ufak ve şıktı.birde WD80 137 dolardı dikkatimi çekenler.karar veremedim...

Çetin Sürel
29-11-2006, 00:38
bende bunun 80 liği var, memnunum

ewet buydu bugün baktığım ,nezamandır kullanıyorsunuz memnunmusunuz..

dopamin
29-11-2006, 00:42
5-6 aydır kullanıyorum, fazlasıyla memnunum, 3-4 defa düşürdüm bi şey de olmadı,:D

Çetin Sürel
29-11-2006, 00:46
5-6 aydır kullanıyorum, fazlasıyla memnunum, 3-4 defa düşürdüm bi şey de olmadı,:D
darbelere ve şoklara dayanıklıymış öyle yazıyor...

dopamin
29-11-2006, 00:50
darbelere ve şoklara dayanıklıymış öyle yazıyor...
hımmm,
tecrübe ile sabittir,
valla hocam bu işlerdi inciğine boncuğuna bakmayacaksın, kendini ispatlamış uygun fiyatlı bi tane alacaksın, olacak bitecek,
çünkü bugün zarifini alırsın yarın daha zarifi çıkar, 7200 alırsın, 10 bin çıkar vs vs, önemli olan işini görmesi, ben bu markadan memnunum, ama diğerleri hakkında hiç bir bilgim yok, bi filmi kopyalamak için 3 dk beklesem neolur 4 dakika beklesem ne...ben böyle düşünüyorum
kolay gelsin

Çetin Sürel
29-11-2006, 01:13
hımmm,
tecrübe ile sabittir,
valla hocam bu işlerdi inciğine boncuğuna bakmayacaksın, kendini ispatlamış uygun fiyatlı bi tane alacaksın, olacak bitecek,
çünkü bugün zarifini alırsın yarın daha zarifi çıkar, 7200 alırsın, 10 bin çıkar vs vs, önemli olan işini görmesi, ben bu markadan memnunum, ama diğerleri hakkında hiç bir bilgim yok, bi filmi kopyalamak için 3 dk beklesem neolur 4 dakika beklesem ne...ben böyle düşünüyorum
kolay gelsin
teşekkür ederim.seçicem artık bir tane acelesi var...

scarabeo
29-11-2006, 01:24
Bende Seagate 300 var görüntü atarken 18 dakika da bir kesiyor sebebini bir türlü bulamadım çaresi nedir? teşekkürler,

Erasure
29-11-2006, 13:48
Bende Seagate 300 var görüntü atarken 18 dakika da bir kesiyor sebebini bir türlü bulamadım çaresi nedir? teşekkürler,

Push Button serisine şöyle bir baktım, güzel cihazlar, usb 2.0 uyumlu ve firewire 1394 bağlantısı da var. Bu durumda şunları önerebilirim, bir kere VCD film aktarıyorsanız usb 1.1 ile bunu aktarmanız elbette vakit alacaktır ve arasıra duraksayacaktır. Dosya aktarıldıktan sonra virus vs programlarınız bu dosyaları kontrol edecektir. Eğer bunu CD'den aktarıyorsanız, önce cd'den okunması sonra da gönderilmesi aşamasına kadar bir sürü yerden data geçiyor. Hal böyle olunca da duraksaması normaldir. DVD kopyalaması yapmış olsanız daha da çok bekleme olacaktır. Sisteminizin işlemci hızı, ram'i harddiskinizin kapasitesi veya boş yerinin olması gibi bir takım faktörler sizin external harddisk'e veri gönderiminizi etkileyecektir. Eğer kullandığınız modeli başka bir pc'de aynı işlemi yaparak denerseniz, farklı sonuçlar göreceksiniz.

Taşınabilir olduğuna göre aynı filmi bir başka makinadan benzer hareketle kopyalayarak aynı dk'da duraksama olup olmadığına bakın. Bir ihtimal'de taşınabilir disk'in dolu olması da işi değiştirir.

Yine usb yerine Firewire kullanırsanız okuma hızı usb'ye göre % 70 artıyor, yazma'da ise %48 artıyor. Bunları test edenler söylüyor. Ama kullandığınız model'de firewire varmı bilmiyorum.

Sonuç itibarıyla, önce PC'de disk birleştirmesi yapın, ram'i kullanan programları olabildiğince kapatın, bu şekilde bir deneyin, gözleminizi yapın, sonrada bir başka makinada bunları yeniden deneyin. Aynı sonuçlar ise external'ın böyle bir performansı olduğu anlamına gelir, ki bu durumda da çok fazla yapacak birşey yok. Tam tersi durumda 2 pc'de farklı sonuçlar alıyorsanız sorunu bilgisayarlarda aramanız gerekiyor. Kolay gelsin...

senay
15-12-2006, 12:12
Sayın Erasure eğer buralardaysanız sizden bir ricam olucak. 2 gün önce bilgisayarıma google earth yükledim. eurojava çalışmadı. Earth ü kaldırdım ama yine eurojava açılmıyor. Bana bir yol gösterirseniz çok minnettar kalırım.

karınca
16-12-2006, 00:52
Sayın Erasure eğer buralardaysanız sizden bir ricam olucak. 2 gün önce bilgisayarıma google earth yükledim. eurojava çalışmadı. Earth ü kaldırdım ama yine eurojava açılmıyor. Bana bir yol gösterirseniz çok minnettar kalırım.
bu yazınızı yanlış yere yazmışsınız "bilgisayarımdaki sorunlar" başlıklı bir topik daha var

Applet görüntülenmiyorsa

1.EuroJava uygulamasının kullanılabilmesi için bilgisayarınızda Java Virtual Machine (VM) kurulu olması gerekmektedir.
Bilgisayarında VM kurulu olmayan kullanıcılar, ilk kez bir java uygulamasına bağlandıklarında otomatik olarak ya da bu linkten download ediniz: Virtual Machine (http://online.platodata.com.tr/download/Win9x-ME-NT-XP-msjavx86.exe). Windows XP kullancıları için XP SP1 kurulumu yapılmalıdır (Advanced Sekmesinde Microsoft VM veya Java VM başlığı görüntülenemeyen kullanıcılar, bu adımı uygulamalıdırlar)

2.Internet Explorerinizin (IE) Araçlar-İnternet Opsiyonları (Tools-Internet Options) menüsünden gelişmiş (advanced) sekmesi, Microsoft VM ya da Java VM bölümünün altında yer alan uçbirimler, checkboxlar seçilerek aktifleştirilir.(Bu bölümdeki değişiklikler IE'nin kapatılıp açılmasını gerektirmektedir)

http://img.photobucket.com/albums/v475/bonnie112/internetoptions.jpg

3. Aynı menünün güvenlik (security) sekmesine geçilerek güvenlik ayarları varsayılan düzeye (default level) getirilmelidir. IE 6.0 kullanıcıları privacy sekmesindeki güvenlik ayarını medium a getirmelidir.

http://img.photobucket.com/albums/v475/bonnie112/2internetoptions.jpg

4. Anlık Hissler (25 Hisse) linkine tıklandığında Security Warning başlıklı bir pencere görüntülenecektir. Bu pencerede yes tuşuna basılması halinde EuroJava uygulaması görüntülenecektir.

5. Tüm adımların uygulanmasına rağmen applet görüntülenemiyorsa; İE kapatılıp, C:\Eurojava.sys dosyası silindikten sonra uygulama yeniden başlatılmalıdır. Eurojava.sys, "gizli dosya" tipindedir. Görüntülenmemesi halinde işletim sistemine göre menüdeki yeri değişmekle birlikte; klasör seçenekleri-görünüm menüsünden tüm gizli dosya ve klasörleri göster (folder options-view menüsünden show hidden files or folders) seçeneği işaretlenmelidir.

karınca
16-12-2006, 00:54
Topiğe farklıda olsa bie yazı yazıldığından dolayı taşınabilir HD hakkında geçenlerde forumları dolaştım...
Önerilen;
Gidin notebook HD'i alın çünkü darbelere daha dayanıklı
sonrada aldığınız bu HD için uygun bir HD kutusu alın...

Ortak olarak forumlarda yazılı olan buydu

senay
16-12-2006, 10:04
Teşekkür ederim sayın Bonnie. Bilgisayarım format atıldıktan sonra düzeldi. İlginiz için tekrar teşekkürler :)

karınca
16-12-2006, 23:12
Teşekkür ederim sayın Bonnie. Bilgisayarım format atıldıktan sonra düzeldi. İlginiz için tekrar teşekkürler :)
acronis true image programını kullanmaya başlayın.
format zahmetli iş...
İş sadece windows'u yüklemekle bitmiyor
güncelleme yapmanız lazım kullanacağınız birçok program var.
outlook express e-mail adresleriniz , adres yapılandırmalarınız vs.
bunların tümünü yaptıktan sonra imajını alın bir kenarda dursun...