PDA

View Full Version : RTE Recep Tayyip Erdoğan havaalanı

denizci
15-08-2014, 16:06
JFK 'vari bi isimle ... nam-ı diğer John Fitzgerald Kennedy international Airport

İstanbul'daki 3. havaalanına da

RTE Recep Tayyip Erdoğan havaalanı ismi düşünülüyor :düsün:

lütfen demokratik tercihinizi yapınız

ve de

lütfen yorumlarınızda birbirinize hoşgörülü & sevecen olunuz :)

dudu
15-08-2014, 16:27
Yakisir reis'e :)

Syg,

Arcadia
15-08-2014, 16:29
Bence Bilal Erdoğan Havaalanı olmalı:wink:

AUDİ+
15-08-2014, 16:37
Bence Bilal Erdoğan Havaalanı olmalı:wink:

Bu ülkenin cari açıgını kapatan rıza zarrab daha uygun olurdu.........

DRTURK
15-08-2014, 16:42
F tipiler gelseydi Herkül koyarlardı şüphesiz ve kuklaları da kabul ederdi tıpış tıpış..

Ama şahsi görüşüm Vehici Hürkuş olması.. veya Kanuni Sultan Süleyman gibi tarihimizden isim..

i-ked
15-08-2014, 17:06
Vecihi Hürkuş (6 Ocak 1896, İstanbul - 16 Temmuz 1969), Türk pilot ve mühendis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir.

http://i.hizliresim.com/9vNJ1Q.jpg

6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul'da doğdu. I. Dünya Savaşı'na katıldı. Yaralanınca İstanbul'a dönerek Yeşilköy'deki Tayyare Mektebi'ne girerek pilot olarak mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü'nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Bey, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını indirmiştir. Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir. Daha sonra Ruslara esir düşen Vecihi Bey, Hazar Denizi'nde bulunan Nargin Adası'ndan yüzerek İran üzerinden kaçmayı başarmış ve yurda dönerek 1918 yılı yaz başında Yeşilköy'de konuşlanmış bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü'nde görev almıştır.

Bu bölükte görevli iken bir av uçağı tasarımı yapan Vecihi Bey'in bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşmasın'ın imzalanması ile yarım kalmıştır. Kurtuluş Savaşı'na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da indirmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir - Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur.

Vecihi Bey'e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası verilmiştir. Ayrıca TBMM tarafından üç kez Takdirname verilmiştir. Üç takdirname verilen tek kişidir.

Savaştan sonra İzmir'de yeni tayyarecileri eğitmeye başlar. Edirne'ye yanlışlıkla inen bir yolcu uçağını almakla görevlendirilir. Hizmeti karşılığı uçağa "VECİHİ" adı verilince, uçak inşa etmek düşünceleri canlanır. İzmir Seydiköy Hava Mektebi'nde -bugünkü Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı- uçak yapımı projesine devam eder. 1923'te ganimet olarak Yunanlılardan ele geçen motorlardan yararlanarak ilk Türk uçağını imal eder. 28 Ocak 1925'de "VECİHİ K-VI"adını verdiği uçağını uçurur. Ancak ödül yerine onu ceza beklemektedir. Vecihi Hürkuş'un ödül beklerken ceza almasının nedeni, havacılıktan anlayan kimsenin bulunmamasıydı. İzin verecek merci olmadığı için, izinsiz havalanmış, bu yüzden de cezalandırılmıştır.

Daha sonra askeri havacılıktan ayrılarak uçak tasarımı ve yapımı çalışmalarına devam etmiştir. Havacılığa gönül veren Tayyareci Vecihi Hürkuş da sadece Türk havacılık tarihinin değil, belki de tüm Türkiye tarihinin en ilginç simalarından birisiydi.

1930'da Kadıköy'de bir keresteci dükkânını kiralayarak, 3 ay içinde ilk Türk sivil uçağını, aslında ikinci uçağı VECİHİ XIV'ü inşa etti. İlk uçuşunu 27 Eylül 1930'da Kadıköy Fikirtepe'de büyük bir kalabalık ve basın topluluğu karşısında yapmıştır. Bu uçuştan sonra VECİHİ XIV ile önce Yeşilköy'e, sonra Ankara'ya uçmuştur. Uçabilirlik Sertifikası için İktisat Bakanlığına başvurmuş, 14 Ekim 1930'da “Tayyarenin teknik vasıflarını tespit edecek kimse bulunmadığından gereken vesika verilmemiştir” cevabını almış. Hürkuş, bunun üzerine bakanlık nezdinde yapılan girişimler sonucu uçağa istenen belgenin alınması amacıyla uçağı sökerek demiryollarından kiraladığı vagonla Çekoslovakya’ya gönderilmesi için müsaade almıştır. Hürkuş, 6 Aralık 1930’da Prag’a geldiğinde henüz tayyare gelmemişti. Tayyareye ait statik raporu gibi resmi evrak önce Çek diline çevrilmiş, uçak gelince tekrar monte edilerek uçağın malzemeleri ve her türlü teknik kontrolü yapıldıktan sonra uçuşu istenmiş. Her türlü uçuş şekilleri ile uçuşun kontrolü tamamlanmıştır.

Hürkuş 23 Nisan 1931’de Çekoslovakyalı yetkililer tarafından civardaki bir gazinoda düzenlenen bir törenle, başköşesinde “Yaşasın Türk Tayyareciliği” yazılı bir pankartla onurlandırılarak uçuş müsaadesini almıştır. 25 Nisan 1931’de Çekoslovakya’dan uçarak Türkiye’ye gelmek için yola çıkıp 5 Mayıs 1931’de Türkiye’ye gelmiştir.

Vecihi Hürkuş, 1931 yılında, TTaC (Türk Tayyare Cemiyeti) yararına Türkiye turu yaptı. Birinci Tur (02.09.1931): Ankara, Kızılcahamam, Gerede, Bolu, Ereğli, Zonguldak, Cide, Sinop, Samsun, Trabzon, Of, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Suşehri, Zara, Hafik, Sivas, Şarkışla, Akdağmadeni, Sorgun, Yozgat, Sungurlu, Kalecik, Ankara.

İkinci Tur (09.11.1931) : Ankara, Gölbaşı, Bağla, Şereflikoçhisar, Aksaray, Konya, Beyşehir, Seydişehir, Alanya, Manavgat, Antalya, Fethiye, Köyceğiz, Muğla, Göktepe, Kale, Tavas, Karacasu, Babadağ, Denizli, Çal, Çivril, Karahallı, Ulubey, Uşak, Kütahya, Eskişehir, Çukurhisar, İnönü, Bozüyük, Karaköy, Söğüt, Geyve, Adapazarı, İzmit, İstanbul.

1932'de Vecihi Sivil Tayyare Mektebi isimli ilk Türk Sivil Havacılık Okulu'nu açmıştır. Okulda ilk Türk kadın pilotumuz Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot yetiştirmiştir. İstanbul Kalamış-Kadıköy'de ilk sivil uçağımız VECİHİ XIV, ilk eğitim ve spor uçağımız VECİHİ XV, 160 beygirlik Mercedes uçak motorlu deniz kızağı VECİHİ SK-X üretilmiştir. Nuri Demirağ, bir tayyare yapımı için 5000 TL vermiş, böylece 1933’te Vecihi Hürkuş tarafından NURİ BEY adı verilen VECİHİ XVI kabin uçağı yapılmıştır. Vecihi Bey zor koşullarda eğitim yaparken bazı kurumların, örneğin TEKEL idaresi’nin ve İŞ BANKASI’nın reklamlarını yapmış, bazı vatansever yetkili kuruluşların da yardımları olmuştur.

1954 yılında ilk sivil havayolu şirketimiz Hürkuş Havayolları'nı kurmuştur.

http://i.hizliresim.com/gj6302.jpg

Türk havacılık tarihinin en üretken ve girişimci kişilerinden olan Vecihi Hürkuş, Ankara'da 16 Temmuz 1969 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisi Hastanesi'nde vefat etmiştir.
Hayat hikayesinden harika bir dram filmi olur!

Fert olarak, cebinde Türkiye Cumhuriyeti hüviyeti taşıyan herkesin, kendisine borçlu olduğunu düşünüyorum. Bürokrasi hep ayak bağı olmuş. Sonra da "Niye bizim evrensel bir markamız yok?" diyoruz. Böyle olmaz tabi, Ford, Toyota, Mercedes, Microsoft, Boing vs böyle takozlanmış mı?

Bugünlerde "Vecihi Hürkuş"lar doğmuyor mu? Neredeler? Beyin göçü ile diğer küresel firmalarda kullanılıyorlar. Beyin göçüne tepki için Swades: Bizim İnsanımız (2004) (http://www.imdb.com/title/tt0367110/) izleme tavsiyesidir. İzleme tavsiyem -bu arada IMDB notu 8,5- bile ne yazık ki yabancı (Bollywood) oluyor.

denizci
15-08-2014, 21:07
film fikri harika

bollywood 'ada razıyız :super:

Vecihi Hürkuş (6 Ocak 1896, İstanbul - 16 Temmuz 1969), Türk pilot ve mühendis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir.............

........Beyin göçüne tepki için Swades: Bizim İnsanımız (2004) (http://www.imdb.com/title/tt0367110/) izleme tavsiyesidir. İzleme tavsiyem -bu arada IMDB notu 8,5- bile ne yazık ki yabancı (Bollywood) oluyor.....

Hayat hikayesinden harika bir dram filmi olur!

.

denizci
16-08-2014, 11:32
ilham vermesi açısından :)

ist 3. havaalanı mekânı şöyle bi yerde

http://666kb.com/i/cqzi96exdsqsu4wel.jpg

Koray
16-08-2014, 11:42
"Tepeye dikilen tüy" niteliğinde gayet nefis bir gösterge,
bundan iyisi Şamda kayısı :)

denizci
17-08-2014, 14:02
oylama gizlidir

seçiminizi kimse göremez ... rahat olun :)

denizci
17-08-2014, 19:44
kayda geçireyim :)

anketin 2. gününde görünüm

http://666kb.com/i/cr0v3r9it1dhbqknq.png

an itibarı ile % 90 havaalanı yapılsın düşüncesinde

ismi konusunda itirazlar var :)

cefaks
18-08-2014, 04:16
havalanı yapılmasına külliyen karşıyım,
oyumu o şekilde kullandım...
istanbula mahf ettiler,
yaşanmaz hale getirdiler.
ha yapılacak ve isim konacaksa rte olur,
hiç olmazsa gelecek nesiller şehri kimin katlettiğini öğrenir.
istanbuldaki yapılaşmalardan ve betonlaşmadan dolayı,
sinirlerim son derece bozuk.........................

denizci
18-08-2014, 10:04
sizin fikirlerinizi paylaşan bilim insanları var :)

havalanı yapılmasına külliyen karşıyım,
oyumu o şekilde kullandım...
istanbula mahf ettiler,
ha yapılacak ve isim konacaksa rte olur,
istanbuldaki yapılaşmalardan ve betonlaşmadan dolayı,
sinirlerim son derece bozuk.........................

http://666kb.com/i/cr1h2q6mdya0to44c.jpg

İstanbul'u saran korkunun nedeni

"İstanbul'daki hortumlar ve sağanağın sebebi küresel ısınma ve yok edilen yeşil alanlar."
cumhuriyet.com.tr
Yayınlanma tarihi: 16 Ağustos 2014 Cumartesi

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne (NOAA) bağlı Ulusal Hava ve İklim Tahmini Merkezi, özellikle İstanbul’da son dönemlerde çıkan hortumlar ve şiddetli sağanak yağışları inceledi. NOAA Meteoroloji uzmanı Mark Rubinski küresel ısınmanın etkisine dikkat çekerken, özellikle Akdeniz çevresindeki hava kirliliği, kömür gibi fosil yakıtların kullanılmasıyla atmosferin ısındığını, yeşil alanların azalması ile de havada karbondioksit artarken İstanbul üzerindeki nemli havanın, soğuk hava kütlesiyle birleşmesi bu hortumları oluşturduğunu söyledi..............

.....epi bi uzun :) devamı için link

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/106437/istanbul_u_saran_korkunun_nedeni.html#

Koray
18-08-2014, 10:40
istanbula mahf ettiler,

sizin fikirlerinizi paylaşan bilim insanları var :)

Sadece bilim insanları mı !? :)

denizci
19-08-2014, 12:28
istanbul kuzey yeşil bandındaki yeri 3. havaalanının

http://666kb.com/i/cr2iis2g354hc9b81.jpg

denizci
22-08-2014, 09:27
ilk hafta sonrasındaki enstantane :)

http://666kb.com/i/cr5i4a33azcjyw7rj.png

besonderes
26-08-2014, 21:05
recep genel başkan
tayyip başbakan
erdoğan cumhurbaşkanı....

hangisini alırdınız......

adam lider işte hepsini birden götürüyor..

varsa böyle biri neden oy vermeyelim:)

denizci
27-08-2014, 09:14
bizimki 50 milyonluk şu an ... yenisi tam bitince 150 milyonluk olacak :)

http://666kb.com/i/crakdywjt5gj6nhdk.gif

denizci
29-08-2014, 08:14
2. hafa sonrasındaki görünümü kayda geçirelim :)

http://666kb.com/i/crcjqwp200n8v5j72.png

denizci
02-09-2014, 18:15
RTE Havaalanı’nın en çok kar edeni oldu

sözcü.com.tr

http://666kb.com/i/crh0x22qn7ge3memy.jpg

RTE Havaalanı'nın adını önceden tahmin ederek rtehavalimani.com'un alan adını internette satın alan Kahramanmaraşlı, 50 bin dolara satışa çıkardı.

Mücahit YOLCU/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)

Kahramanmaraş’ta, birçok tanınmış kişinin web sitesi alan adını satın alan 56 yaşındaki Fatih Nalbantbaşı, son olarak İstanbul’da yapımı süren 3′üncü havalimanına verileceğini tahmin ettiği ‘rtehavalimani.com’un isim hakkını aldı, 50 bin dolara satışa çıkardı. Nalbantbaşı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talep etmesi üzerine isim hakkını kendisine hediye edebileceğini söyledi.

Kentte yerel gazetecilik yapan Fatih Nalbantbaşı, tanınmış kişilerin domain adlarını 33′er liraya tescil ettirip satışa çıkarıyor. Aralarında Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Emine Erdoğan, Nazan Öncel, Müjdat Gezen gibi tanınmış kişilerin yanı sıra; birçok bakan, milletvekili, siyasi, belediye, şirket, kurum ve kuruluşun yer aldığı 5 bine yakın alan adını tescillettiren Nalbantbaşı, son olarak yapımı süren 3′üncü havalimanın adının Recep Tayyip Erdoğan’ın baş harflerinden oluşan ‘RTE’ olacağı yönündeki haberler üzerine harekete geçti. Nalbantbaşı, ‘rtehavalimani.com’ ve ‘rtehavalimanı.com’ isimli Türkçe ve İngilizce domainlerin tanesini 33 liradan satın alıp tescilleştirdi.

3. Havalimanının ismi ne olacak?3. Havalimanının ismi ne olacak?

‘HERKES GECE UYURKEN BEN ÇALIŞIYORUM’

Nalbantbaşı, herkesin gece uyuduğu sırada domain isimlerini araştırıp satın aldığını söyledi. Nalbantbaşı, satın aldığı domainleri teklif edenlere sattığını anlatırken şunları söyledi:

“Alan adları eskiden İngilizce idi, sonradan Türkçe karakterli site isimleri de kullanılmaya başlanınca ben de araştırmalar yaptım. Herkes gece uyurken ben çalışıyorum. Ben günde 22 saat çalışıyorum, 2 saat çalışıyorum. Teklif gelmesi durumunda elimdeki alan adlarını satıyorum. Beni her yerden arayarak teklif veriyorlar. Ben her şeyimi buraya yatırdım. Evimim sattım ve buraya yatırım yaptım. Öncelikle büyükşehir belediyelerinin isimlerini, 30 ismi satın aldım. Arkasından ilçe belediyelerinin isimlerini, siyasi parti liderlerinin isimlerini ve ünlü sanatçıların isimlerini satın aldım. Son alarak ‘rtehavalimani.com’ ve ‘rtehavalimanı.com’ alan adlarını satın aldım. Teklif gelmesi yönünde satacağım.”

‘RTE’NİN BEDELİ 50 BİN DOLAR’

Nalbantbaşı, son olarak satın aldığı ‘rtehavalimani.com’ ve ‘rtehavalimanı.com’ alan adlarını 50 bin dolara satacağını ifade ederek, Recep Tayyip Erdoğan’dan talep gelmesi durumunda isimleri kendisine hediye edebileceğini kaydetti. Nalbantbaşı, şunları söyledi:

“Şu ana kadar 5 bine yakın alan adını satın aldım. Az önce Recep Tayyip Erdoğan ismine 10 bin dolar verdiler. Ben de tanesine 50 bin dolar istedim. Bizim gayemiz yatırım yapmak. Türkiye’nin de ilerisini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından talep gelirse kendilerine hediye edebilirim. Her şey para değil çünkü, ben burada iş yapıyorum.”

denizci
03-09-2014, 22:28
bu da logosuymuş :düsün:

İşte Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı'nın logosu

Bir vatandaş RTE Airport isminin markalaşması için 21 Ağustos'ta Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

01 Eylül 2014 / 14:12

http://666kb.com/i/cri7wgqsx5mqs42ri.jpg

İstanbul'da 3. havalimanın ismi resmi olarak açıklanmadan polemik konusu olmaya devam ediyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, İstanbul'da inşa edilen 3. havalimanının isminin Recep Tayyip Erdoğan olabileceğini söylemesinin ardından bu haberi duyan bir vatandaş RTE Airport (Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı) isminin markalaşması için 21 Ağustos'ta Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

Kimliği gizlenen vatandaşın RTE Airport için logo bile hazırladığı görüldü.

Prosedüre göre başvurunun ilana çıkmasının ardında 3 aylık itiraz süresinin beklenmesi gerekiyor. Bu süreçte itiraz gelmezse yaklaşık 6 ay içinde Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı'nın ismi markalaşmış olacak ve Resmi Markalar Bülteni'nde yayımlanacak.

DAHA ÖNCE DE ALAN ADI SATIN ALINMIŞTI

RTE Havaalanı'nın adını önceden tahmin ederek rtehavalimani.com'un alan adını internette satın alan Kahramanmaraşlı, 50 bin dolara satışa çıkardı.

Kahramanmaraş’ta, birçok tanınmış kişinin web sitesi alan adını satın alan 56 yaşındaki Fatih Nalbantbaşı, son olarak İstanbul’da yapımı süren 3'üncü havalimanına verileceğini tahmin ettiği ‘rtehavalimani.com’un isim hakkını aldı, 50 bin dolara satışa çıkardı. Nalbantbaşı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talep etmesi üzerine isim hakkını kendisine hediye edebileceğini söyledi.

emrek83
03-09-2014, 22:38
bu da logosuymuş :düsün:

İşte Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı'nın logosu

Bir vatandaş RTE Airport isminin markalaşması için 21 Ağustos'ta Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

01 Eylül 2014 / 14:12

http://666kb.com/i/cri7wgqsx5mqs42ri.jpg

İstanbul'da 3. havalimanın ismi resmi olarak açıklanmadan polemik konusu olmaya devam ediyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, İstanbul'da inşa edilen 3. havalimanının isminin Recep Tayyip Erdoğan olabileceğini söylemesinin ardından bu haberi duyan bir vatandaş RTE Airport (Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı) isminin markalaşması için 21 Ağustos'ta Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu.

Kimliği gizlenen vatandaşın RTE Airport için logo bile hazırladığı görüldü.

Prosedüre göre başvurunun ilana çıkmasının ardında 3 aylık itiraz süresinin beklenmesi gerekiyor. Bu süreçte itiraz gelmezse yaklaşık 6 ay içinde Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı'nın ismi markalaşmış olacak ve Resmi Markalar Bülteni'nde yayımlanacak.

DAHA ÖNCE DE ALAN ADI SATIN ALINMIŞTI

Kahramanmaraş’ta, birçok tanınmış kişinin web sitesi alan adını satın alan 56 yaşındaki Fatih Nalbantbaşı, son olarak İstanbul’da yapımı süren 3'üncü havalimanına verileceğini tahmin ettiği ‘rtehavalimani.com’un isim hakkını aldı, 50 bin dolara satışa çıkardı. Nalbantbaşı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talep etmesi üzerine isim hakkını kendisine hediye edebileceğini söyledi.

Uyanıklar dünyası...vay memleketin haline..

denizci
06-09-2014, 15:49
biraz da gülümseme :)

http://666kb.com/i/c765r5sso38bwxp95.jpg

denizci
07-09-2014, 12:54
3. hafta kerterizini de koyalım

http://666kb.com/i/crlupvkk7ucz29ofo.png

denizci
11-09-2014, 12:20
lütfen
yukarıdaki seçeneklerden seçiminizi yapıp demokratik duruşunuzu dile getirin

oylama gizlidir

seçiminizi kimse göremez ... rahat olun :)

kubilayhan23
11-09-2014, 13:14
Ben çevre ve doğa tutkunu olduğumdan külliyen karşıyım.
Öncelik çevre ve doğa sonra para sonra kalkınma.Saygılar.

fifi
15-09-2014, 13:49
Havacılıkla ilgili birisinin adının verilmesi daha uygun olur. Mesela vecihi hürkuş buna çok güzel bir örnek. Azmin ve inancın göstergesidir benim için vecihi hürkuş. Bu arada vecihiyle alakalı güzel bir film çekilir. Hem Türk havacılığının reklamı yapılır hem de Türklerin azmi ve inancı güzel bir şekilde aktarılır.

Ama Türkiye'de her büyük projeye devlet büyüklerinin adının verilmesi gibi saçma bir yaranma yöntemi olduğundan muhtemelen rte yada geçmişten bir padişahın adını verirler.

Şu basit oylama bile insanların nasıl iki ayrı kutba bölündüğünün ufak bir örneği. Böyle bölerek, parçalayarak, küstürerek yapılan işlerden pek hayır gelmez, tarihimiz bunun örnekleriyle dolu.

Velhasıl kelam, bana sorsalar vecihi hürkuş yada yalnızca hürkuş(freebird gibi bir çevirisi olur ki hem anlaşılırdır hem de klasik bir şarkıyı çağrıştırır) olmasını tercih ederdim.

denizci
16-09-2014, 15:54
hay yaşa :super:

....Böyle bölerek, parçalayarak, küstürerek yapılan işlerden pek hayır gelmez, tarihimiz bunun örnekleriyle dolu.....

kxsr
16-09-2014, 16:02
Bu havaalanı yerine kim karar veriyor, karşı çıkanlar bilim insanı, ya burayı belirleyen kim o da bilim insanı değil mi? nerede ve kimler. Merak ettim yani.
Şimdi biri çıkıp rte demesin illa bi kurum komite vs. vardır.

emrek83
16-09-2014, 18:51
Bu havaalanı yerine kim karar veriyor, karşı çıkanlar bilim insanı, ya burayı belirleyen kim o da bilim insanı değil mi? nerede ve kimler. Merak ettim yani.
Şimdi biri çıkıp rte demesin illa bi kurum komite vs. vardır.

Siz Türkiye'de bilime,bilim insanına değer verildiğini gördünüz mü?Her ne olursa olsun ''O'' yada ''Onlar'' ne istiyorsa o gerçekleşiyor..

kxsr
17-09-2014, 16:20
Siz Türkiye'de bilime,bilim insanına değer verildiğini gördünüz mü?Her ne olursa olsun ''O'' yada ''Onlar'' ne istiyorsa o gerçekleşiyor..

Onlar kim ben onu sordum işte rte haritayı açıp buraya havaalanı yapalım demiyordur herhalde, bu işin içinde dhmi, tsk, üniversitelerden bir dünya ekip vardır, kimmiş onlar ?

denizci
18-09-2014, 08:12
anket devam ediyor :super:

araya bi 1 aylık kerterizi alayım

http://666kb.com/i/crwtl6u748dlz3798.png

denizci
20-09-2014, 10:42
inşaatta devam ediyor ... bizim ankette devam ediyor :)

3. havalimanı ile ilgili flaş gelişme!

16 Eylül 2014 Salı - 18:16

http://666kb.com/i/cryye6hfdswg1bak0.jpg

İstanbul 3. havalimanının yapımı ve işletmesini üstlenecek İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'nin kuruluşuyla ilgili Rekabet Kurumuna bildirimde bulunuldu.

Konuya ilişkin duyuru, Rekabet Kurumunun internet sitesinde yayımlandı. Buna göre, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'nin, uygulama sözleşmesi çerçevesinde havalimanının yap-işlet-devret modeli ile yapılması, işletme süresi olan 25 yıl boyunca işletilmesi ve 25 yılın sonunda DHMİ'ye devredilmesi işini gerçekleştirmek amacıyla görevli şirket ana sözleşmesinde belirtilen faaliyetlerde bulunmak üzere kurulması işlemi Rekabet Kurumuna bildirildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapılması öngörülerek ihale edilen İstanbul Yeni Havalimanı Projesi'nin, 3 Mayıs 2013'te gerçekleşen ihalesini, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Mapa İnşaat ve Ticaret AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ve Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından oluşturulan ortak girişim grubu kazanmıştı.

İhale Görevlendirme Şartnamesi uyarınca yeni havalimanının yap-işlet-devret modeli ile yapılması, işletilmesi ve devri işini gerçekleştirmek üzere ortak girişim grubunu oluşturan şirketlerin yüzde 20 hissedar oldukları İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi kurularak, 19 Kasım 2013'te İdare ile uygulama sözleşmesi imzalanmıştı.

Anadolu Ajansı

denizci
27-09-2014, 10:16
enstantane :)

http://666kb.com/i/cs618lr9zwjjeaors.png

ayhan53
29-09-2014, 14:06
bence yakışır ayrıca her aprona sırasıyla bilal fatih sümeyye emine ve bilumum Türk büyüklerininde adı verilmeli.

anti panik
29-09-2014, 21:48
bence yakışır ayrıca her aprona sırasıyla bilal fatih sümeyye emine ve bilumum Türk büyüklerininde adı verilmeli.

Daha once de Ege Cansen arastirip yazmisti..istanbul a iki havaalani yeter.
Sabiha gokcen genisletmek icin buyuk potansiyele sahip..
Avrupa yakasina 3.havaalini yapip..Ataturk havalimaninin tasinmasi tamamen rant amaclidir..
Araturk HL arazisi icin kimbilir simdi hangi muteahhitlerin agzinin suyu akiyordur..:beurk:
ayrica 3.HL cevresinde ne kadar rant yaratilmistir..
Bol topla carp cikar.. Var mi bu projeyle memlekete giren para??
Ucuncu havalimani ve cevresine yapilacak altyapi vatandasin cebinden cikan paradir... istanbuldan baska bis araziye yatirim yapilacak yer kalmadi mi??:notr:

Bu yatirimlar hangi kente yapilsa orasi gelisir..Canakkale..Adapazari..Zonguldak..Bolu bence batida bir suru bakir kent var.. Yeni nufus artisi olabilecek kentler..:):)

denizci
04-10-2014, 21:09
oylama devam ediyor ... bi kerteriz alalım :)

http://666kb.com/i/csdlb9ma9etgvre6k.png

dijitalyatırım
07-10-2014, 00:29

Nedense "hırsızlar vaar" diye bağırmak geçti içimden.
Bir de sayın başkanım bu adı geçenlerin atası ve eşi olacak "Türk"üm demekten imtina eden bir şahıs. Son olarak kendisine "Gürcü diyenler olduğunu af edersiniz bana ermeni diyenler oldu" şeklinde bir söylemde bulunmuştu. 2004'te yaptığı Gürcistan ziyaretinde "Gürcü" olduğunu beyan etmemiş olsa kafam karışmayacak ama bunlar gerçekten Türk büyüğü mü başkanım?

denizci
11-10-2014, 08:14
oy'layanlar dalya demiş :)

100 forumdaşın tercihlerinin dökümü

''teknik ve/veya temel analizci'' bi arkadaş bakarsınız bi analiz yapıverir :super:

http://666kb.com/i/csk51swctx9igonuo.png

denizci
15-10-2014, 10:45
oy kullanmaya devam
bi ara analiz :)

forumdaşların
100 (83-17) ... % 83 'ühavaalanı yapılsın istiyor

yapılsın diyenlerin
83 (47-36) ... %43 'ü rte ismini istemiyor

şimdilik enstantane böyle ... bu pilav daha çok su kaldırır :düsün:

.

yellow1907
15-10-2014, 23:18
isimsiz kalsın daha iyi..
istanbul 3 nolu havalimanı.

denizci
25-10-2014, 16:45
Rekabet kurulu 3. havalimanının yap-işlet-devret iznine tabi olmadığı yönünde karar verdiğini bildirdi.
Rekabet Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile imzalanan 19 Kasım 2013 tarihli "Uygulama Sözleşmesi" çerçevesinde İstanbul' inşa edilecek yeni havalimanının yap-işlet-devret modeli ile yapılması, işletme süresi olan 25 yıl boyunca işletilmesi ve süre sonunda İdareye devredilmesi işleminin izne tabi olmadığı yönünde karar verildi.

denizci
27-10-2014, 16:26
Jeoloji mühendisleri, 3. havalimanının maden ve göller bölgesi olması sebebiyle zemininin büyük havalimanı yapımına uygun olmadığını belirterek, göçüklerin olabileceği uyarısında bulundular.

http://666kb.com/i/ct0pl2y1e1vovbvz8.jpg

3. havalimanı için jeoloji mühendislerinden önemli uyarı.

Karadeniz sahiline, Terkos gölüne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında Akpınar ve Yeniköy köyleri arasındaki alanda yapımına başlanan İstanbul 3. havalimanının zeminin uygun olmadığı belirtildi.

Jeoloji mühendisleri proje, tamamlanmış olsa bile; uzunlukları 3 bin 500 ile 4 bin 100 metre arasında değişen 60 metre genişliğinde 6 adet olarak yapılması planlanan pistlerde yatay ve dikey yönlerde çöküntülerinin oluşabileceği öne sürdü.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 3. havalimanı için seçilen bölge ile ilgili raporunu tamamladı.

Raporda; 3. havalimanının yapılacağı Karadeniz kıyısında, Durusu (Terkos) gölünün bitişiğinde yaklaşık 7 bin 594 hektar büyüklüğündeki alan ve üzerinde yapılması gerek işler hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi.

"Alanın yaklaşık üçte biri meşe ve kayın karışımı doğal ormanla kaplı. Toplam ormanlık alan 6 bin 172 hektardır.

Geri kalan bölümü ise geçmişte plansız, denetimsiz, çoğu zamanda ilkel yöntemler uygulanarak kömür üretilmiş ve şimdilerde terkedilmiş kömür ve kum ocağı işletmeleridir. Kayıtlı maden sahası 2 bin 670 hektar.

Yakın zamana kadar bu alanlara uçaktan bakıldığında görülen manzara çok sayıda düzensiz tepeler ve çukurlardan ibarettir.

Maden işletmelerinden arta kalan çukurlar zaman içinde su ile dolarak yapay göllere dönüşürken; kömür ve kum işletme atıklarının oluşturduğu yığınlar ise ağaçlandırılarak tepelere dönüşmüştür.

Bölgede bu şekilde oluşmuş irili ufaklı 66 adet göl tespit edilmiştir. Bölgede tespit edilen göllerden sadece bir tanesi doğal oluşumlu bir göldür.

Heyelan tehlikesi

Havalimanı için seçilen bölgenin jeolojisi ve tektonik yapısı, bu bölgenin, havaalanı inşaatı için uygun olmadığını gösteren pek çok kanıt sunmakta ya da alarm vermektedir.

Konusunda uzman olmayan birinin bile görebileceği bu verilerden bazıları şunlardır: Terkedilmiş kömür sahalarında yapay olarak oluşmuş göller ve tepeler; bu topografik engellerin giderilmesi için aşırı miktarda kazı ve dolgu yapılacak olması; mevcut suni göllerin susuzlaştırılması, 66 adet göl tabanındaki suya doygun sedimentlerin varlığı; yüzeysel ve derin heyelanlar; ani oturmalar, sıvılaşma riskleri, yeraltı su seviyesinin belirsizliği; rehabilite edilmeden terkedilmiş kömür ve kil sahalarının durumu, hem jeolojik olarak oturmasını tamamlamamış suya doygun birimler hem de normal konsolide birimlerin proje yükünü karşılamayacak kalitede olması, 105 m yüksekliğinde yapılması planlanan dolguların stabilizasyonu.

Göllerin dibi balçık

Bütün bu yapısal zayıflıklara sahip bölgede yapılacak havaalanı inşaatı ve havalimanının kendisi aynı zamanda, çevrede bulunan 50’nin üzerindeki bitki florasının, tarımsal arazilerin ve doğal yaşamın da ölümcül zararlar görmesine neden olacaktır.

Bu sakınca ve çekincelerin Nisan-2013 tarihli Nihai ÇED raporunda da açıkça ifade edildiğini görmekteyiz.

Özellikle büyük göllerin tabanındaki 6,5 metre’ye kadar varan kalınlıkta balçık; geniş yüzey alanlarına sahip suya doygun sedimanlar ve gevşek malzemelerden oluşmuş maden atık yığınları zemine ait tehlikeli özelliklerden bir kaçıdır.

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı inşaat sahasında yapılan sondajlarda onlarca metre çamurlu-killi seviye kesilmiş olmasına rağmen sağlam zemine ulaşılamamıştır."

İlk etabı 2017’de hizmete girmesi planlanan yeni havalimanında birbirinden bağımsız 60 metre genişliğinde 6 pisti olacak.

Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında yapılan 3. havalimanındaki bölgeden alının topraklar, mühendisler tarafından incelendi.

Asit, toprağı zamanla çökertecek

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 3. havaalanı için seçilen bölge ile ilgili raporunu tamamladı.

Raporda şunlar yer alıyor: “Proje alanı terkedilmiş kömür maden sahasıdır. Bu kömürler, Pirit (FeS2) minerali içermektedir. Pirit, serbest oksijenle kolay ve hızlı şekilde tepkimeye girerek asit üreten bir mineraldir. Pirit mineralinin, hem herhangi bir koruyucu önlem alınmadan kontrolsüz bir şekilde doğaya bırakılan ve 3. havaalanının yapılacağı bölgede tepeler oluşturan maden atıklarının içinde, irili-ufaklı göllere dönüşen maden çukurlarının tabanındaki malzemelerin bileşiminde bol miktarda bulunmaktadır. Zaman içinde pirit mineralinin ayrışmasıyla oluşacak asitik ortamda, karbonat içeren malzemelerde ciddi çökme ve oturmaların olması çok yüksektir. Pistleri ve apronları oluşturabilmek için yaklaşık 2,5 milyar metreküp malzeme kullanılarak yer yer 105 metre ye varan kalınlıklarda dolgu yapılacak olması, zeminin çok zayıf olması nedeniyle büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu zeminin, üzerine yapılacak bu kadar kalın dolguyu çökmeden taşıması ancak özel uygulamalarla olanaklıdır.”

muratyılmaz
28-10-2014, 13:03
Referandum mu?
Plebisit mi?
Halkın karar vermesi en güzeli.
Ama İstanbul halkı mı, yoksa tüm Türkiye halkımı karar verecek?

powerpc
03-11-2014, 00:42
yeri yanlış yeri, 3. havalimanı şimdiki çorlu havalimanı bölgesine yapılmalıdır. k.yayım böyle cahil cühela ayaktakımına bir kerede bilim adamlarını dinleyin be bilim düşmanları.

denizci
12-11-2014, 11:38
kasım ayındaki enstantane :)

http://666kb.com/i/ctgq8fvhsu0ybvx0h.png

denizci
13-11-2014, 18:48
Havacılık, Uluslararası Havacılık Konseyinin Eylül ayı için hazırladğı raporda Atatürk havalimanı bir önceki aya göre dünyada en fazla yolcusu artan havalimanı.

Atatürk Havalimanı dünyadaki en fazla yolcu taşıyan 13. alan oldu ilk kez geçen ay

denizci
14-11-2014, 16:48
YSS açılışı 5 ay ertelemeyle ekim'15

denizci
15-11-2014, 17:09
fatih altaylı 3. havaalanına bi dokundu

güney amerika'ya kadar uçurdular :)

denizci
19-11-2014, 09:05
istanbul atatürk havalimanı
2009 - 29 milyon yolcuyla dünya 40. sı
2010 - 32 m ile 37.
2011 - 37 m ... 30.
2012 - 45 m ... 20.
2013 - 51 miyon yolcu ... dünyanın en hareketli 18.havalimanı

bu sene frankfurt'u geçip 58 m ile ilk 10 potansiyeli var :)

mr.aykut
22-11-2014, 17:06
yeri yanlış yeri, 3. havalimanı şimdiki çorlu havalimanı bölgesine yapılmalıdır. k.yayım böyle cahil cühela ayaktakımına bir kerede bilim adamlarını dinleyin be bilim düşmanları.
Danışacaklarsada ulemaya danışırlar

denizci
25-11-2014, 11:28
kasım sonu görünüm

http://666kb.com/i/cttwfum0f0b8lzwos.png

denizci
28-11-2014, 23:17
daha çivi çakılmadı ... isim peşindeler :düsün:

''3. HAVALİMANININ ADI ERDOĞAN OLSUN''

Güncelleme :27-11-2014 14:50

Bakan Lütfi Elvan, inşaası devam eden 3. havalimanı ile ilgili "Ülkenin kalkınmasına Cumhurbaşkanımız büyük emek verdi. 3'üncü havalimanına sayın Cumhurbaşkanımızın ismi neden verilmesin diye sormak isterim. Kendisiyle görüşmüş, konuşmuş değiliz ama yakışır diye düşünüyorum" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Katar yolculuğu sırasında uçakta açıklamalarda bulundu.

Elvan, 3. Havalimanı'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adının yakışacağını söyledi.

Elvan, Katar'da altyapı yatırımları yapan Türk iş adamlarının sorunlarını çözmek, Türkiye'de yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edilecek mega projelere Katar sermayesini çekmek amacıyla Katar'a ziyarette bulundu.

Koray
29-11-2014, 09:39
Olsun tabe yaww, olmadığı kabahattt :kahkah:

uzay44
01-12-2014, 00:30

Bence Rıza SARRAF olsun.Sabiha Gökçen'in ismi de Ebru Gündeş Havalimanı olarak değiştirilsin.

denizci
02-12-2014, 09:37
işte istanbul 3. havalimanı şantiyesinin son hali

http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/138819/14/iste_3._havalimani_santiyesinin_son_hali.html#

http://666kb.com/i/cu0wy44tw425yuqsg.jpg

http://666kb.com/i/cu0x0ajwp588wgahs.jpg

http://666kb.com/i/cu0x2nxib3fu8ot28.jpg

http://666kb.com/i/cu0x3f9dwmn4jsaw0.jpg

http://666kb.com/i/cu0x474461rtn0v8g.jpg

denizci
06-12-2014, 16:15
3. havaalanı iş paraya gelince yurtdışında ses getirmeye başladı
5,5 milyar dolarlık banka borçlanması haberi :düsün:

İstanbul Airport Dreamers Set to Land Record Turkish Loan

By Ercan Ersoy and Isobel Finkel Dec 5, 2014 4:56 PM GMT+0200

The builders of Istanbul’s third airport, intended to be among the world’s busiest by 2020, are reducing the number of banks in talks to fund the project and may have Turkey’s biggest corporate loan in place next month.

Three state-run banks including TC Ziraat Bankasi AS and Turkiye Halk Bankasi AS (HALKB), and another three private lenders are close to agreeing to provide about 4.5 billion euros ($5.5 billion) for the project’s first phase, according to four people familiar with the situation. As many as 10 banks were being considered earlier this year, Hakan Ates, chief executive officer of Denizbank AS (DENIZ), among the current group of financiers, said on June 17.

A loan that size would surpass the $4.75 billion Ojer Telekomunikasyon AS arranged in May last year, the record for a Turkish company. The involvement of state banks may signify the importance of the project to President Recep Tayyip Erdogan, who wants Istanbul to develop into a major regional transportation hub, which would help the national carrier compete with long-haul rivals from the Middle East and Europe.

“The fact that the syndicate group consist of six Turkish banks, with three of the state-controlled banks having a higher exposure indicates that there was some political motivation to fund this project,” Apostolos Bantis, a credit analyst at Commerzbank AG in Dubai, said by phone yesterday. “The fact that six of Turkey’s largest banks committed on this transaction should appease concerns and speculation about the viability of the project.”

Beylerbeyi Palace

Mehmet Cengiz, head of Cengiz Holding, said on Nov. 22 that financing for the project had been arranged and confirmed that all of the lenders were Turkish. Cengiz spoke at Beylerbeyi Palace in Istanbul, where he said he was waiting to discuss the project with Erdogan following the Turkish President’s meeting with U.S. Vice President Joe Biden.

TAV Havalimanlari Holding AS (TAVHL), operator of Ataturk Airport, Turkey’s biggest, fell as much as 1.6 percent in Istanbul trading today.

Yapi & Kredi Bankasi AS and Turkiye Garanti Bankasi AS (GARAN) **** state-run Turkiye Vakiflar Bankasi TAO (VAKBN) to complete the group of lenders providing the finance, the people said, asking not to be identified as the negotiations are private. Ziraat will likely have the largest allocation in the loan and Garanti the smallest, three of the people said.

Heathrow, Beijing

The loan may have a term of at least 15 years with a four-year grace period to cover construction, two of the people said. Arranging the financing may be completed in January, three of the people said.

Turkey is investing in aviation infrastructure to support Turkish Airlines (THYAO) as it builds a long-haul business to compete with European rivals. London’s Heathrow is currently the third-largest airport, behind Beijing and Atlanta, carrying 72 million travelers on its two runways in 2013, data from Airports Council International show. Traffic through Istanbul Ataturk Airport grew 14 percent last year, climbing to 18th spot with 51 million. Dubai handled 66 million travelers.

The new airport will eventually cost an estimated 10.3 billion euros, according to Nihat Ozdemir, chairman of Limak Holding AS, among five Turkish construction companies contracted last year to build and operate it. The first phase is designed to handle 90 million passengers annually starting in 2018, according to the website of Ankara-based state airports authority DHMI.

Government Payment

The group of builders, led by Cengiz Insaat, will pay the government 22.1 billion euros in fees during the 25 years the airport is projected to operate. It will eventually serve 150 million passengers, with six runways and 165 boarding bridges.

Ali Kirbas, a spokesman for Ziraat, confirmed the state-run lender’s involvement in the financing. A spokesman for Yapi Kredi (YKBNK) declined to comment. Spokesmen for Denizbank, Garanti and Vakif Bank, which is 58.5 percent owned by the Prime Minister’s Directorate General of Foundations, didn’t immediately respond to requests for comment. A spokesman for Halkbank didn’t immediately return a call seeking comment.

A spokesman for IGA Havalimani Isletmesi AS, the ****t-venture company building the project, declined to comment.

denizci
07-12-2014, 13:24
bu da türkçesi :)

3. havalimanı için 3 kamu bankası ile 3 özel banka 4,5 milyar Euro vermek üzere

'Kamu bankalarının tutumu Erdoğan'ın projeye verdiği önemi gösteriyor'

http://666kb.com/i/cu65co1i2jewpt5d8.jpg

ABD'den yayın yapan Bloomberg, "Türkiye'de üç kamu bankası ile üç özel bankanın, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı projesinin ilk aşaması için yaklaşık 4,5 milyar Euro'luk krediyi sağlamak üzere" olduğunu duyurdu. Bloomberg'e göre, toplam 10,3 milyar Euro'ya mal olması beklenen projeye kamu bankalarının yaklaşımı "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 3. havalimanına verdiği önemi gösteriyor."

Bloomberg.com'da Ercan Ersoy ve İsobel Finkel'ın "İstanbul Havalimanı'nı hayal edenler, Türkiye'de en büyük krediyi almak üzereler" başlığıyla yayımlanan haberi, özetle şöyle:

"2020’de dünyanın en büyük kapasiteli havalimanlarından biri olması amaçlanan İstanbul’un üçüncü havalimanının müteahhitleri projeyi finanse etmesi için görüşülen banka sayısını düşürüyor. Önümüzdeki ay proje için bankalardan alınan kredi, Türkiye’nin en büyük kurumsal kredisi olabilir.

Bu durum hakkında bilgi sahibi olan dört kişinin iddiasına göre, Ziraat ve Halk Bankası dahil üç kamu bankası ile üç özel banka, projenin ilk aşaması için yaklaşık 4,5 milyar Euro sağlamak üzere. Proje finansörlerinden biri olan Denizbank CEO'su Hakan Ateş, 17 Haziran’da “Yaklaşık 10 banka bu yılın başında düşünüldü” diye konuştu.

Devlet bankalarının tutumu projenin Tayyip Erdoğan için önemini gösteriyor olabilir.

Erdoğan, Ortadoğu ve Avrupa’daki rakipleriyle rekabetinde ona katkı sağlayacağı için İstanbul’u bir ulaşım merkezine dönüştürmek istiyor.

Dubai’de Commerzbank’ta bir kredi analisti olan Apolos Bantis, telefonda dün (4 Aralık 2014) şunları söyledi:

“Üç kamu bankası ile altı Türk bankasından oluşan bir grubun böyle bir risk alması, bu projeye finansör olmak için bazı politik motivasyonların olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin en büyük bankalarının altısının bu işlemi yapmış olduğu gerçeği projenin finansal devamlığı üzerine olan kaygı ve spekülasyonları gidermeli.”

Cengiz Holding’in yöneticisi Mehmet Cengiz de, 22 Kasım’da “Projenin finansörlerinin Türkiye'deki bankalar olmasının planlandığını" söyledi.

Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası’nın, finansör grubunun tamamlanması için devlet tarafından işletilen Türkiye Vakıflar Bankası’na katıldığı, ancak bu konunun tartışıldığı müzakerelerin özel olduğu söylendi. Ayrıca bilgi veren üç kişi tarafından “Ziraat Bankası finans sağlama noktasında en büyük paya sahipken, Garanti ise en küçük paya sahip olduğu” belirtildi.

İki kaynak da “en az 15 yıl vadeli olması planlanan kredinin 4 yıl geri ödemesiz olabileceğini” söyledi. 3 kişi de “finansman paketinin ocak ayında tamamlanabileceğini” belirtti.

Türkiye THY’yi desteklemek için havacılık altyapısına yatırım yapıyor. Böylece Avrupa ile hava ulaşımı konusunda rekabet edebilecek. Londra’daki Heathrow, Pekin ve Atlanta’dan sonra üçüncü en büyük havalimanı; Airports Council International'ın verilerine göre 2013 yılı boyunca 72 milyon yolcu taşıdı. Atatürk Hava Limanı’ndaki trafik geçen yıl yüzde 14 büyürken, 51 milyon yolcuyla 18’inci sıraya tırmandı. Dubai'de de yılda 66 milyon yolcu taşınıyor.

Toplam maliyet 10,3 milyar Euro

Geçen yıl havalimanı yapımı ve işletmesi için sözleşme imzalayan 5 Türk inşaat şirketinden biri olan Limak Holding AŞ’nin yöneticisi Nihat Özdemir’e göre, 3. havalimanının 10.3 milyar Euro'ya mal olacağı tahmin ediliyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) internet sitesine göre de, havalimanı ilk aşamada, 2018’den itibaren senelik 90 milyon yolcu kapasitesyle işletmeye alınacak. Son aşamada, havalimanı 150 milyon yolcuya hizmet edecek.

Ziraat’in sözcüsü Ali Kırbaş devlet tarafından koordine edilen finans sağlama girişiminin varlığını onayladı. Yapı Kredi’den bir sözcü ise yorum yapmayı reddetti.

anti panik
07-12-2014, 23:59
Olay aslinda zihniyete dayaniyor..
osmanli butun gelirlerini istanbula harcamidi mi..anadolu cahil cuhela..
bu da istanbul ve osmanli hayrani..
bu durumda basimizda 10 yil daha kalirsa istanbula daha neler yapilmaz???
O denli ki ankaraya saray yapildigina sukrettirecek cinsten..
memlekette istanbul ankara harici konusulacak insaat yapilacak yer yok demek ki..
bursa da duz bir metro hatti var..o hattin biraz uzaginda bir yere gideceksen..metronun tursusunu kur..arabaya mecbursun..:yes:
Herkes her yere arabayla gitmek zorunda..

Mevcut metro hattinin plani da 80 li yillarda yapildi..aynen de oyle duruyor..:yes:
arabam olmasa ben sehrin her tarafina nasil giderim ..diye sormayan bilgisiz bir zihniyet..:yes:

guneysu
08-12-2014, 01:46
Olay aslinda zihniyete dayaniyor..
osmanli butun gelirlerini istanbula harcamidi mi..anadolu cahil cuhela..
bu da istanbul ve osmanli hayrani..
bu durumda basimizda 10 yil daha kalirsa istanbula daha neler yapilmaz???
O denli ki ankaraya saray yapildigina sukrettirecek cinsten..
memlekette istanbul ankara harici konusulacak insaat yapilacak yer yok demek ki..
bursa da duz bir metro hatti var..o hattin biraz uzaginda bir yere gideceksen..metronun tursusunu kur..arabaya mecbursun..:yes:
Herkes her yere arabayla gitmek zorunda..

Mevcut metro hattinin plani da 80 li yillarda yapildi..aynen de oyle duruyor..:yes:
arabam olmasa ben sehrin her tarafina nasil giderim ..diye sormayan bilgisiz bir zihniyet..:yes:

Halinize şükredin,

arabayla heryere gidebiliyorsunuz, biz artık gidemiyoruz hiç bir yere, 5 km lik yolu araban ile 1 saat yolculuk ile alıyoruz.

bu yüzden istanbula metro yapılamaya başlandı.

gün gelecek, bursa'da bizim yaşayamadığımız şehri istanbul gibi olunca, oralarada metro veya ne yapılacaksa yaparlar.. :)

Koray
08-12-2014, 06:42
3.Havaalanı sonrası muhtemelleri ;

ATATÜRK Havaalanı kapatılacak oldukça kıymetli olan araziye yepyeni projeler üretilecek ...
Hedef gösterilen 2023'de memleket nüfusunun 1/3'ü İstanbul da yaşamaya çalışacak ...
Kanal projesi hayata geçecek ...

Kısaca İstanbul gelişecekk :)

denizci
11-12-2014, 13:58
benim meslektaşlar ''külliyen'' karşı :)

'3. havalimanı buraya yapılamaz, uçaklar ne inebilir, ne kalkabilir!'

Makine Mühendisleri Odası'ndan 3. Havalimanı'na itiraz...

http://666kb.com/i/cua84iol4n8svcrr4.jpg

Ahmet Küçük

TARİH09 Aralık 2014 11:50

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu 3. Havalimanı Çalışma Grubu tarafından yapılan açıklamada, İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı projesinin derhal durdurulması gerektiğini vurgulanarak “Buraya 3. Havalimanı yapılamaz” denildi. Raporda, “Havaalanı inşaatının böyle bir zemin üzerine inşası ancak kağıt üzerinde olanaklıdır. Daha iyi bir yer seçimi, proje maliyetlerini ve zaman sürecini aşağıya çekecektir” denildi.

Makine Mühendisleri Odası, 3. Havalimanı projesi için “3. Havalimanı projesi doğal yaşam ortamlarının ve önemli su havzalarının yok olması ile sonuçlanacak olup proje; ekolojik ve jeolojik kriterler, zemin özellikleri, kazı ve dolgu alanları, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir değildir” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu 3. Havalimanı Çalışma Grubu, 3. Havalimanı projesini değerlendirdiği raporunu açıkladı.

Havalimanı projesi ile İstanbul su kaynaklarına ve doğal yaşamına vereceği zararların vurgulandığı raporda, ihale sürecinde 105 metre olarak belirlenen pist kotunun 70 metre olarak değişmesi durumunda havalimanının uluslararası uçuş güvenlik kurallarına uymayacağı ve büyük risk yaratacağı belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“İhalesi sonuçlanan havaalanının proje kotunun 105 m’den 70 m’ye indirilmesi, bu havaalanının çalışamaz hale getirecektir. Çünkü 70 m. kotunda yapılacak pistlerden, kara yönünden, uluslararası uçuş güvenlik kriterlerine göre, iniş-kalkış mümkün değildir. Ayrıca proje kotu değişmez ise en az 1 milyar metreküp dışarıdan dolgu getirilmesi gerekecektir.”

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu 3. Havalimanı Çalışma Grubu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Buraya 3. Havalimanı yapılamaz! Çünkü…

Son yıllarda aratarak devam eden hızlı ve plansız kentleşme, İstanbul’da su havzalarını önemli ölçüde etkilemiş, içme ve kullanma suyu temin edilen baraj ve göller kuraklığın da etkisi ile yok olma noktasına gelmiştir. 3. Havalimanı proje sahası, İstanbul’a kullanım suyunun büyük bir kısmını sağlayan Terkos Barajının orta ve uzun mesafede koruma alanları içinde kalmaktadır. Projenin inşaat aşamasında, inşaat faaliyetleri ve hafriyat dökümü sırasında oluşacak toz ve egzoz emisyonları gölde kirlenmenin artmasına yol açacak, proje alanında bulunan akarsuların yataklarını tahrip edilmesi sonucu gölün su toplama miktarlarında azalma ve yüzeysel akışlarla kirlilik yüklerinde artma gerçekleşecektir. 3. Havalimanı projesi bölgede meydana gelecek nüfus yoğunluğu ve kentleşme sadece projenin kapsadığı alanları değil, Terkos Gölü, Alibeyköy Barajı ve planlama aşaması devam eden Pirinççi Barajında kirliliği geri dönüşsüz olarak artıracaktır.

7650 hektarlık alanı kapsayacak bu devasa proje sahası, kentin ekolojisi açısından son derece önemli olan kuzey ormanları üzerinde planlanmıştır. Ağırlıklı olarak kuzeyden esen rüzgarlar nedeniyle bu ormanlar üzerindeki temiz ve nispeten serin hava, kentin üzerindeki kirli ve sıcak hava ile yer değiştirerek kent havasının temizlenmesine ve serinlemesine katkı sağlamaktadır. İstanbul’un kuzeyinde yer alan ormanlar çok fazla parçalanmamıştır ve yaban hayatı için de büyük önem arz etmektedir. Ancak Havalimanı ve beraberinde planlanan 3. Köprü, Kanal İstanbul, Ağaçlı-Çiftalan arasında yeni yerleşim merkezleri ile ormanlık alanlar ve diğer habitatlar tahrip edilecektir.

Projenin etki alanında kumul, orman, mera, tarım, göl, sazlık vb. farklı ekosistemlerin bulunması aynı zamanda endemik türler açısından zengin biyoçeşitliliğe sahip olmasını sağlamıştır. 3. Havalimanı projesi endemik türleri ve tüm biyoçeşitliliği ile ekosistemlerin yok edilmesi ve canlı yaşamının sona ermesi riskini barındırmaktadır. Proje sahası önemli göç yollarından birini kapsamaktadır. Ancak ÇED raporunda bahsedilen 2 yıl süreli kuş gözlem çalışması gerçekleştirilmeden inşaat aşamasına geçilmiştir. Bur durum kuş göç yolu olarak tanımlanan bölgenin koruma altında olması kararlarını hiçe saymasının yanında kuş-uçak çarpışma risklerinin de değerlendirilmemesi sonucu yaşanacak uçak kazalarına zemin hazırlamaktadır.

Ayrıca alanın yaklaşık 1/3’ü meşe ve kayın karışımı doğal ormanla kaplıdır ve toplam ormanlık alan 6172 hektardır. Geri kalan bölümü ise geçmişte plansız, denetimsiz ve çoğu zamanda ilkel yöntemler uygulanarak kömür üretilmiş ve şimdilerde terk edilmiş kömür ve kum ocağı işletmeleridir. Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı maden sahaları 2670 hektardır. Maden işletmelerinden arta kana çukurlar zaman içinde su ile dolarak yapay göllere dönüşürken; kömür ve kum işletme atıklarının oluşturduğu yığınlar ise ağaçlandırılarak tepelere dönmüştür. Terkedilmiş kömür sahalarında yapay olarak oluşmuş göller ve tepeler; topografik engellerin giderilmesi için aşırı miktarda kazı ve dolgu yapılacak olması; mevcut suni göllerin susuzlaştırılması, 65 adet suni göl tabanındaki suya doygun sedimanların varlığı; yüzeysel ve derin heyelanlar; ani ve süreye bağlı oturmalar, sıvılaşma riskleri, yeraltı su seviyesinin belirsizliği; rehabilite edilmeden terkedilmiş kömür ve kum sahalarının durumu, hem jeolojik olarak oturmasını tamamlamamış suya doygun birimler hem de normal konsolide birimlerin proje yükünü karşılayamayacak kalitede olması gibi nedenlerden dolayı havaalanı inşaatının böyle bir zemin üzerine inşası ancak kağıt üzerinde olanaklıdır. Daha iyi bir yer seçimi, proje maliyetlerini ve zaman sürecini aşağıya çekecektir.

Diğer yandan, havaalanı ihalesinde proje kotu (pist kotu) 105 m’dir. İhaleye katılmak üzere müracaat eden firmalar tarafından, ihale makamına, ihale tarihinden önce, bu kotun değişip değişmeyeceğini resmi olarak sormuşlar ve resmi olarak “kesinlikle değişmeyecek” yanıtını almışlardır. İhale tamamlanıp inşaat başladıktan sonra 105 m’lik proje kotunun 70 m’ye indirildiği basında yer almıştır. Havaalanının imar planları Temmuz 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının web sayfasında yayınlanmıştır.

105 m kotuna göre, yalnızca pist sahası ile ilgili yapılacak dolgu miktarı 1,2 milyar metreküp, tüm proje için ÇED raporunda belirtildiği üzere 2 milyar 500 milyon metreküp, kazı miktarı 150 milyon metreküptür.

70 m kotuna göre ise dolgu miktarı 420 milyon metreküp olmaktadır.

Bu yaklaşık hesaplar, göl yüzeyleri baz alınarak yapılmış olup, zeminde var olan yaklaşık 16 m derinliğe sahip 66 adet göl hesaplara dahil edilmemiştir. Bu göllerin derinliği hesaba katıldığında dolgu alanlar daha da artmaktadır.

Ayrıca 70 m ve 105 m kotuna göre üretilmiş modellere göre; havaalanın güneyindeki tepelerin herhangi bir şekilde alçaltılması, çok geniş bir orman alanının (havaalanında yok edilen ormana ek olarak) daha yok edilmesi gerekecektir ve bu tepelerin olduğu yerden 3. Köprü otoyolu geçmektedir. Bu durumda yine ihalesi yapılmış olan ve inşaatı devam etmekte olan otoyolun proje kotlarının değişmesi gündeme gelecektir.

İhalesi sonuçlanan havaalanının proje kotunun 105 m’den 70 m’ye indirilmesi, bu havaalanının çalışamaz hale getirecektir. Çünkü 70 m. kotunda yapılacak pistlerden, kara yönünden, uluslararası uçuş güvenlik kriterlerine göre, iniş-kalkış mümkün değildir. Ayrıca proje kotu değişmez ise en az 1 milyar metreküp dışarıdan dolgu getirilmesi gerekecektir. Basında çıkan haberlere göre, sahada şu anda 1200 adet ağır tonajlı kamyon çalışmaktadır. Hafriyat kamyonlarının kapasitelerinden yola çıkılarak hafriyatın süresi hakkında fikir edinmek mümkündür.

Bu tespitler ışığında yapılan değerlendirme göstermektedir ki, 3. Havalimanı projesi doğal yaşam ortamlarının ve önemli su havzalarının yok olması ile sonuçlanacak olup proje; ekolojik ve jeolojik kriterler, zemin özellikleri, kazı ve dolgu alanları, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir değildir.

http://666kb.com/i/cua87fw0zwyjqv2ww.jpg

denizci
15-12-2014, 18:19
bu da devletin görüşü :düsün:

3. havalimanı bilimsel verilere dayanıyor

http://666kb.com/i/cuegtms2o72rr4q1n.jpg

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili çalışmaların, teknik ve bilimsel verilere dayandığı belirtildi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce, dünyanın en büyük projelerinden olan İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili çalışmaların, teknik ve bilimsel verilere dayandığı belirtildi.

DHMİ'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanına ilişkin asılsız haberlere yer verildiği, bunların gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye için son derece kritik önem taşıyan, dünyanın en büyük projelerinden olan İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili çalışmaların, teknik ve bilimsel verilere dayandığı vurgulandı.

Söz konusu havalimanının yer seçimi, ihale ve çevresel faktörlerle ilgili süreç içindeki tüm işlemlerin ilgili kuruluşlarla koordineli şekilde mevzuat ve yasalara uygun olarak gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, "Kamu yararı, uçuş güvenliği, mevzuat ve yasalara uygunluk hususunda en ufak bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde yapılan çalışmalar bundan sonra da aynı duyarlılık ve titizlikle sürdürülecek" ifadesi kullanıldı.

denizci
16-12-2014, 15:44
3. havalimanımızın hemen yanıbaşında bide kanal istanbulumuz var daha :)

http://666kb.com/i/cufdcb7jsxq772oxe.jpg

Kanal İstanbul’un talipleri artıyor

Kanal İstanbul projesi için ihale sürecinin önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor. Karadeniz ve Marmara'nın yapay bir boğazla bağlanacağı proje için Çinli, İtalyan ve Rus firmalarla ön görüşmeler yapıldı
Kanal İstanbul’un talipleri artıyor

MELTEM GÜNDÜZ

İSTANBUL - İstanbul’un büyük kısmını adaya dönüştürecek Kanal İstanbul Projesi için önümüzdeki aylarda ihale süreci başlayacak. 10 milyar dolara mal olacak projenin fizibilite çalışmaları tamamlandı. Karadeniz ve Marmara’nın yapay bir boğazla bağlanacağı projeyle yerli ve yabancı birçok şirket ilgilenirken, Çinli, İtalyan ve Rus firmalarla ön görüşmeler yapıldı. Geçen yıl Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıkan Kanal İstanbul Projesi’nde geri sayım başlıyor. 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan projede fizibilite hazırlıkları tamamlanırken, ihale sürecinin önümüzdeki aylarda başlaması planlanıyor. 10 milyar dolara mal olacak Kanal İstanbul’un 25 metre derinliğinde ve 150 metre genişliğinde olması planlanıyor. 5.5 milyar TL olarak hesaplanan inşaat işleri kapsamında İstanbul Boğazı ile Silivri arasındaki doğu-batı ekseninde, projeyle çakışacak en az 5 otoyolu, karayolu ve demiryolunun deplase edilmesi (başka noktaya taşınması) planlanıyor. Kanal üzerine en az 8, en çok 11 köprü inşa edilmesi planlanıyor. Toplamda 10 milyar dolara mal olacak proje, parça parça ihale edilecek. Kanal İstanbul, alttan kesik ‘V’ harfi biçiminde inşa edilecek. Alt bölümün genişliği 100 metreye, V harfinin iki ucu arasındaki mesafe 520 metreye kadar ulaşabilecek. Kanalın derinliği 20 metre olacak.

Güzergah yakında açıklanacak

Kanal İstanbul Projesi, güzergahının açıklanacağı tarihten itibaren gayrimenkul piyasasına büyük hareketlilik getirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak tanımladığı Kanal İstanbul’un güzergahı açıklanmadı fakat projenin yer alacağı tahmin edilen yerlerde arazi fiyatları tavan yaptı. Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’ün 3 alternatif bölge olarak öne çıktığı projede, bu rotanın seçilmesinin en önemli nedeni, kanal aksında yer alan arazilerin yüzde 80’e yakınının hazineye ait olması. Projenin yerinin şu an tam olarak belli olmadığını belirten yetkililer, “En kısa yol, en uygun yer neresidir araştırıyoruz. İstanbul Boğazı’na alternatif olacak güzergahı belirleme gayretindeyiz. 1-1,5 ay içinde güzergahı netleştireceğiz” dedi.

‘Rotada orman arazisi yok’

Daha önce Silivri, Ortaköy, İnceğiz, Gökçeli, Çanakça, Dağyenice olarak tespit edilen proje arazisinden, Karacaköy, Evcik Barajı’ndan Karadeniz’e bağlanan bölümde istimlak edilecek arazilerin çokluğu nedeniyle vazgeçildi. Proje, planlamalara göre Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayacak. Bu projeyle kirlenen Küçükçekmece Gölü kanala katılacak, Sazlıdere Barajı ise devre dışı kalacak. Yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması da güzergahın bir diğer avantajı olarak gösteriliyor.

Rus, Çinli ve İtalyanlar ilgileniyor

Kanal İstanbul ile yerli ve yabancı birçok şirketin yakından ilgilendiği öğrenildi. Panama Kanalı'nı yapan MWH Global ve Çinli birçok şirketin ihaleye ilgi duyduğu ifade edilirken, TAV’ın ortağı CCC ile süreci yakından takip ettiği vurgulandı. Rus ve İtalyan firmalar ile de bazı ön görüşmelerin yapıldığı, hatta İstanbul’daki deniz trafiğine çözüm için büyük bir Rus firmasının kanalın inşasını üstlenebileceğini ilettiği öğrenildi.

Günde 150 gemi geçecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Kanal İstanbul büyük ses getirmişti. Kanal İstanbul ile iki yarımada ve bir ada oluşacak. Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havalimanı yapımında, sönmüş maden ocaklarında ve kanalın kapatılma noktasında kullanılacak. Proje ile boğaz trafiğinin de son bulması hedefleniyor. Kanal İstanbul’dan günde 150-160 geminin geçmesi hedefleniyor.

denizci
19-12-2014, 12:06
anket devam ediyor , oy kullanma gizlidir :super:

http://666kb.com/i/cui9cjbzf0oauz7zy.png

BUZ
19-12-2014, 15:40
hava alanının adı "süper ego" hava limanı olmalı................

tek bir kişinin egosuyla yönetilen bir ülkede yaşıyoruz..........

o açıdan yani........

ozn
19-12-2014, 17:19
ismi ak havaalanı olabilir.ak yani.indirme bindirme bizim işimiz yani.

denizci
25-12-2014, 19:44
ihaleye bizzat girip çuvallamıştı
kedi uzanamadığı ciğere ... :düsün:

3'üncü havaalanına şaşırtan eleştiri: Üçüncü havaalanı yerine...

http://666kb.com/i/cuony6hqrm70i7uhp.jpg

Bursa’da konuşan Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, İstanbul’a 3’üncü havalimanı ile ilgili görüşlerini açıkladı.

THY ile birlikte Londra’da yaşanan örnek gibi buraya da bir pist daha yapılmasını istediklerini söyleyen Akın, "Atatürk Havalimanı’nın kapasitesini 100 - 120 milyon yolcuya kavuşturmak için çok uğraştık. Tabii ki o da bir gün dolacaktı. İstanbul’a 3’üncü bir havalimanı elbette lazım. Ben olsaydım, yapılacak havalimanı bu kadar büyük tutmazdım, daha yapılabilir tutardım" dedi.

DHA'nın haberine göre; Akın ayrıca İstanbul Yeşilköy'de bulunan Atatürk Havalimanı'nın yapımı üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen halen inşaat olduğunu belirtti.

'Bursa’da Sivil Toplum Kurumları Arası Diyaloğun Geliştirilmesi’ konulu Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında ’Bursa markalaşma yolunda bir adım daha - İş hayatında yeni projeler üretmek-inovasyon’ konulu konferans yapıldı. Holiday Inn Otel’de gerçekleştirilen etkinliğe konuk olarak Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın katıldı.

'ATATÜRK HAVALİMANI İLE KOORDİNELİ BİR HAVALİMANI DOĞRU OLURDU'

Konuşmasında 3’üncü havalimanında yaşanan sürecin sorulması üzerine ise Akın, burayı da TAV çalışanlarının yapacağını söyledi. Başka türlüsünün macera olacağını söyleyen Akın, "Biz bu havalimanının karşılığında aynı Londra’da anlattığım gibi Atatürk Havalimanı’na 3’üncü bir pist yapılsın diye çok uğraştık. Çok çalıştık. Olmadık yerlerde projeler, maketler hazırlattık. Bu da mümkündü. Türk Havayolları da böyle istiyordu. Atatürk Havalimanı’nın kapasitesini 100 - 120 milyon yolcuya kavuşturmak için tabi ki o da bir gün dolacaktı" dedi. "İstanbul’a 3’üncü bir havalimanı elbette lazım" diyen Akın, yapılacak havaalanını kendisi olsa bu kadar büyük tutmayacağını söyledi. Akın, şöyle devam etti:

YAPILABİLİR TUTARDIM

"Daha yapılabilir tutardım. Daha basit, Atatürk Havalimanı’nda oluşacak köpüğü buraya alırdım. Kapasite fazlasını. Ondan sonra yavaş yavaş büyütürdük. Bir kerede değil. Terminal binası yapardım. Bir pist yapardım, Terminal binası büyütülebilirdi. 1, 2, 3, 4 terminal olurdu. Bütün dünya terminallerinde olduğu gibi. Sonra pistler ilave ederdim. Arsayı büyük tutmakta mahsur yok. Yapılabilir ulaşabilir bir hedef olurdu. 10 milyar euroluk olunca, ihaleye giren az oluyor. Rekabeti kısıtlıyorsunuz. İki üç firmada kalıyor. Bunlar eleştiri değil, olup bittiği için anlatıyorum. Bu kadar büyük parayı bulmak çok zor. Buna özkaynak da lazım. Bunun her halükarda yüzde 20’si özkaynak olması lazım. 2 milyar euro özkaynak olmak zorunda. 2 milyar euro cebinizden para koymanız lazım ki bankalar size 8 milyar euro kredi verebilsin. O 2 milyar euro kimsede olmadığı için 5 kişi biraraya gelmek zorunda kalıyor. 5 kişi bir araya gelmek zorunda kalınca yönetimde kaos da olabilir. Anlaşma da olabilir. Doğru yapılan ortaya çıkmıyor. Onun için çok büyük tutmak yerine daha ufak yapılıp zaman içinde büyüseydi. Çünkü bir laf vardır havacılık alanında ’Dünyada bitmiş havalimanı yoktur’. Dünyada siz bunu yapsanız bittiği zaman bitmemiş olacak yine bir tarafından bir eksik olacak."

90 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPIYORUZ

80 yıl geçmesine rağmen Atatürk Havaalimanı’nda hala inşaat olduğunu kaydeden Akın, "7 yıl sonra da terk edeceğiz. Yani bir iki günlük kaos yaşanmasına tahammül yok. Yeni bir terminal binası yapacağız. 2020’de bıracağız. 90 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz. Terminal binası yapıyoruz. Çünkü terminal sıkışması başladı. Freeshopta huzur yok. Kuyruklar oluşmaya başladı. 6 sene var ne diye bu kadar cebimizden para harcayalım diyebiliriz. Sözleşmesel hakkımız bu bizim ama TAV olarak biz bunu yapamayız" dedi. Konuşmasında inşaat işlerinde de önemli gelişmeler yaşadıklarını söyleyen Akın, TAV İnşaat’ın da Arap yarımadasında ilk sırada yer aldığını sözlerine ekledi.

denizci
28-12-2014, 18:27
''batak''lık :düsün:

3. Havalimanı açıklaması

26.12.2014

Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Lütfü Elvan, 3.’üncü havalimanı inşaatı sahasında açıklamalarda bulundu. Bakan Elvan sahanın gerçekten bataklık olduğunu ancak dünyada havalimanı inşaatlarının bataklık zemine yapılabildiğini kaydetti.
İnceleme sonrası açıklama yapan Elvan, "Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz" dedi.

Bakan Elvan, 3. havalimanının 120 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını belirtti. Havalimanının İstanbul'un Karadeniz şeridinde 15 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kurulacağını ifade eden Bakan Elvan, "150'den fazla havayolu şirketi bu havalimanını imkanından faydalanacaktır. Çevre duyarlılığı açısından da uluslararası sertifikalara sahip olacaktır. Açık ve kapalı otoparklar olacak" dedi.

"4/3'LÜK BÖLÜMÜ BATAKLIK"

"750'in üzerinden sahada sondaj yapılmıştır" diyen Bakan Elvan, "Sahaya genel olarak baktığımızda 4/3'lük bölümün bataklık olduğunu görüyoruz. Bu havalimanımızın sağlam bir zemine oturması gerekiyor. Bunun için dünyanın en büyük firmalarıyla çalışmalar yapılıyor.
Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz. Havacılık sektöründe 3. havalimanımız dünyanın merkezi olacaktır. Havalimanı yapım çalışmaları kapsamında 30 bin işçi çalışıyor olacak. 3 bin üzerinde makine çalışıyor olacak" diye konuştu.

"TAKVİME UYGUN İŞLİYOR"

Konsorsiyumun 300 milyon Euro civarında iş makinesi satın alındığını kaydeden Bakan Elvan, "Şu an da yapılan çalışmalar sondaj ve zemin etüdü çalışmalarıdır. Bundan sonra havalimanı yapım çalışmalarına başlanacaktır" dedi. Takvimde sarkma olacak mı şeklindeki bir soruya da Bakan Elvan, "Kesinlikle bir süre uzatımı söz konusu değil. Tamamıyla program çerçevesinde takvime uygun işliyor" dedi.

"BIRAKSINLAR SİYASET YAPMAYI"

Jeoloji Mühendisleri Odasının "bataklık" yönünde eleştirisi olduğunun hatırlatılması üzerine Bakan Elvan, "Buranın bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Ama bu arkadaşlar dünyada hangi gelişmeyi takip ediyorlar. Bıraksınlar siyaset yapmayı. Yapılan bir açıklamanın bilimsel olması lazım. Bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Arkadaşlar yoğun olarak çalışıyorlar testler yaptılar. Bizim teknolojik olarak imkanımız da var gücümüz de var" dedi. Bakan Lütfi Elvan, Orman Genel Müdürlüğünden alınan geçici izinle sondaj ve etüt çalışmalarının yapıldığını alanın tamamı için iznin alınmasıyla yer tespiti yapılacağını kaydetti.

"GELİŞMİŞ BİR ÜLKE KONUMUNA GETİRMİŞTİR"

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerin sorulması üzerine , "Türkiye'yi geri kalmış bir ülke konumundan gelişmiş bir ülke konumuna getirmiştir. Cumhurbaşkanımız bu milletin oyları ile seçildi. Eğer bir siyasi partinin millete saygısı varsa cumhurbaşkanımıza da saygı duyması gerekir" ifadesini kullandı.

"ATATÜRK HAVALİMANI'NI DA KULLANACAĞIZ"

"Atatürk Havalimanı ne olacak" şeklindeki bir soru üzerine Bakan Elvan havacılık sektöründeki hızlı büyümeden bahsetti. Elvan, "Atatürk Havalimanı'na da bizim ihtiyacımız olacak ve Atatürk Havalimanı'nı da kullanacağız" yanıtını verdi.

"DEVLETİN ZARARI SÖZ KONUSU DEĞİL"

Bakan Elvan, ihaleyi üstlenen konsorsiyumun düşük kotta çalışma yaptıklarını hatırlatarak “Burada devletin bir zararı söz konusu değil. Sözleşmemizde yazılı. Eğer belirlenen yatırım tutarının altında bir yatırım yapıldıysa aradaki fark devlete iade edilecek” dedi.

denizci
31-12-2014, 14:54
DHMİ'den çok sert 3. Havalimanı açıklaması

30.12.2014 11:45

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanına ilişkin, 'Dört milyarı bataklık yutacak' şeklindeki iddiaların, tamamen gerçek dışı ve hayal mahsulü olduğu bildirildi.

DHMİ'den yapılan açıklamada, yeni İstanbul havalimanında, mevzuat ve sözleşme hükümlerine istinaden 'pist kotunda yapılan düzenleme' ile ilgili olarak, bazı basın yayın organlarında gerçek dışı haberler yer aldığı kaydedildi.

Tamamlandığında, dünyanın en büyük yolcu kapasitesine sahip havalimanlarından biri olması hedeflenen yeni İstanbul havalimanının, Türk ulaştırma tarihinin en önemli vizyon hamlesi olarak şimdiden tarihe geçtiği ifade edilen açıklamada, "halk tarafından büyük ilgi ve takdir gören bu eserin, insafsız bir karalama kampanyasına maruz bırakılmasının" üzücü olduğu belirtildi.

Bazı basın yayın kuruluşlarında zaman zaman yer verilen eleştiriler hakkında DHMİ'den birçok kez gerekli açıklamaların yapıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, inşaat sahasında yaptığı açıklamada, tüm iddiaları ayrıntılı bir şekilde cevaplandırmış, gerçekleri en küçük bir kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, 'Kot düzenlemesi' konusunu da açıklığa kavuşturmuş; bu işlemin maliyetlerin düşmesi anlamına gelmediğini kesin bir şekilde ifade etmiştir. Bu açıklama, pist kotunun düzenlenmesi işlemini, muhayyel bir kamu zararı olarak takdim etmeye çalışanlara, en yetkili ağızdan en kesin cevap olmuştur. Maksatlı iddiaları temelden çürüten bu açıklamalara rağmen, müzmin bir hizmet ve yatırım karşıtlığına dönüşen haberlerin hala manşetlere taşınması düşündürücüdür.

Kot seviyesindeki düzenleme de dahil, İstanbul yeni havalimanı ile ilgili çalışmalar, ciddi teknik ve bilimsel verilere dayanmaktadır. Yer seçimi, ihale ve çevresel faktörlerle ilgili süreç içindeki tüm işlemler, ilgili kuruluşlarla koordineli bir şekilde mevzuat ve yasalara uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Kamu yararı, uçuş güvenliği, mevzuat ve yasalara uygunluk hususunda en ufak bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde yapılan çalışmalar, bundan sonra da aynı duyarlılık ve titizlikle sürdürülecektir."

Kot değişikliğinin görevli şirkete sağlayacağı maliyet avantajının DHMİ lehine değerlendirilebilecek bir konu olduğu belirtilen açıklamada, "Dört milyarı bataklık yutacak" şeklindeki iddialar, tamamen gerçek dışı ve hayal mahsulüdür. Bu büyük yatırımı kamuoyu önünde tartışmaya açmaya yönelik beyhude çabalardır" ifadelerine yer verildi

denizci
05-01-2015, 15:48
3. Havalimanı metrosu için ilk adım

http://666kb.com/i/cuznfxckrbhdlzyvt.jpg

3. Havalimanı'na ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla 70 kilometrelik metro yapılacak. Yeni metro, aynı zamanda mevcut metro ağı, Marmaray ve metrobüs ile entegre olacak. Ayrıca 3. Havalimanı tren istasyonu, yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçerek gelecek yeni bir hızlı tren hattının da kullanılacağı şekilde dizayn edilecek. Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, İstanbul 3. Havalimanı raylı sistem bağlantısı etüd proje ve mühendislik projelerinin hazırlanması için, 16 Ocak'ta ihale düzenleyecek. Ön etütlere göre, 3. Havalimanı raylı sistemi, yeni yapılacak hatla Gayrettepe metro ve Halkalı tren istasyonlarına bağlanacak. Demiryolu hattı ise hızlı trenin havalimanından sonra devam ederek Halkalı İstasyonu'na ulaşması için kullanabileceği şekilde, 'havalimanı ekspres treni ile hızlı trenin kullanabileceği' formda projelendirilecek. Aktarma merkezleri ve kent içi raylı sistem hatlarıyla entegrasyonu sağlayacak güzergah etütleri yapılacak ve uygun güzergah belirlenecek.

EN YÜKSEK HIZLI TREN
Projede kullanılacak trenler için de özel bir çalışma yapılacak. Olası en yüksek hızlı araç olarak belirlenerek, havalimanına erişim süresi minimize edilecek. Aracın kabin görünüşü, yüksek hızlı tren silueti verecek aerodinamik görünüşte olacak. Bu tanıma uyan beş alternatif tasarım geliştirilecek. Araç iç mekan tertibinde engelliler için özel alan öngörülecek. Ayrıca bagajlı yolcuların pratik kullanımını sağlayacak düzenleme yapılacak. 3. Havalimanı raylı sistem projeleri bir yılda tamamlanacak.

denizci
10-01-2015, 10:00
Yeni 3. havalimanına eleman aranıyor!

http://666kb.com/i/cv4h2pygb3iuns33g.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık döneminde temelini attığı, İstanbul 3. Havalimanı şantiyesine eleman aranıyor.

CMLKK Havalimanları İnşaatı tarafından verilen ilana göre damperli hafriyat kamyonu şöforleri, iş kamyonu operatörleri, dozer operatörleri, greyder operatörleri, loader operatörleri ve eksavatör operatörleri dallarında çalışan alınacak.

Başvurular faks ve email yoluyla yapılacaktır.

FAX: 0212 601 41 20

E-MAIL: [email protected]

latino
10-01-2015, 10:09
Yeni seçim dönemi geldi çattı, daha önce ki seçim öncesi söz verdiği çılgın proce! kanal İstanbul ne oldu acaba?:kural:

Arınç demişti zaten, 3 gün konuşulur 4.gün unutulur diye:aww: köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek atasözümüz bu şekilde ispat edildi.:grrr:

denizci
11-01-2015, 20:05
2015 'in ilk kerterizini alalım :)

http://666kb.com/i/cv5wwhxeh2i3nrzpp.png

denizci
12-01-2015, 09:37
Yeni seçim dönemi geldi çattı, daha önce ki seçim öncesi söz verdiği çılgın proce! kanal İstanbul ne oldu acaba?:kural:

Arınç demişti zaten, 3 gün konuşulur 4.gün unutulur diye:aww: köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek atasözümüz bu şekilde ispat edildi.:grrr:

'Yeni İstanbul' Kimin İstanbul'u?

http://666kb.com/i/cv6hfzabzs09y0luq.jpg

Özgür Duygu Durgun

İstanbul’un değişimi Türkiye’nin değişimi demek. İstanbul parsel parsel satılıyor, özelleştiriliyor ve inanmamızı istedikleri gibi ‘’zenginleşiyor’’. Peki gerçek durum bu mu? ‘’Yeni İstanbul Çalışmaları’’ kitabı, ‘’büyüme’’ saplantısının sırtımıza yüklediği sorunları sorgulamak ve mücadeleye devam etmek için ideal bir okuma …

Nasıl bir kentte yaşıyoruz, kentin hangi mekanlarında yaşıyoruz? Kent insanları kucaklayan bir yapıya mı sahip, yoksa tam tersine ötekileştirip kendinden uzaklaştırıyor mu? Yeni İstanbul’un hızlı değişimindeki belki en önemli sorun, yazarların da haklı tespitiyle giderek cemaatleşen bir kent toplumu olduğumuz yönünde. Steril mahallelerde, güvenlikli sitelerde yaşayıp; kent ile bağlantı kurmayı reddeden, aynı AVM’lerden alışveriş eden, kendisi gibi olanlar dışındakileri öteleyen, yok sayan sorunlu bir kentlilik kültürü bu…

Son yıllarda kent çalışmaları üzerine, özel olarak İstanbul’a dair araştırmalar hızla çoğalıyor. İstanbul gibi baş döndürücü hızla değişen bir şehir için belki de bu çalışmaların sayısı az bile. Metis Yayınları’ndan çıkan Yeni İstanbul Çalışmaları, içerik ve hacim olarak Yeni İstanbul’a dair yeniden düşünülmesi gereken parametreleri ve kavramları önümüze koyuyor. Başlıktaki ‘’Yeni’’, hem iktidarın ‘’Yeni Türkiye’’ söylemine (balonuna demek daha doğru belki de) atıfta bulunurken, hem de kentin değişen çehresine dikkat çekmesi açısından isabetli bir seçim.

‘’Sınırlar, Mücadeleler, Açılımlar’’ alt başlığı ile sunulan kitap, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Ayfer Bartu Candan ve Cenk Özbay tarafından hazırlanmış. Kitabı mevcut akademik çalışmalardan farklılaştıran özellik, kitaba makale ve araştırmalarıyla katkı sunan ve çoğunlukla antropologlardan oluşan 20’yi aşkın araştırmacının taze bakış açıları ve güncel yaşam deneyimleri üzerinden İstanbul’u anlama ve anlatma çabası sunuyor olması. Bu yönüyle Yeni İstanbul Çalışmaları akademik bir çalışmadan çok kentin gündelik problemlerine eğilen çok önemli bakış açılarını biraraya getiriyor.

İstanbul’da Mekan ve Siyaset, Emek ve Ekonomi, Politik Ekoloji, Beden ve Cinsellik olmak üzere dört bölüme ayrılan kitapta kentsel dönüşüm, alt kültürler, mekan ve cinsiyet sorunları, göçmen kadınlar, kentsel dönüşümün önemli bir trans kültürüne ev sahipliği yapan Beyoğlu’nda yaşayan trans bireyler üzerindeki tahribatı, yeni kentsel muhalefet, İstanbul’un politik ekolojisi, İstanbul ve emek gibi alt başlıklar altında derinleştirilmiş analizler yer alıyor.

Kentsel dönüşümün yoksul Romanlar ve Kürtlerin oturduğu Sulukule, Ayazma gibi mahallelerden başlamış olmasının kentin bugünkü değişiminde önemli payı olduğunu düşünen yazarlar, Yeni İstanbul’da yaşanan sınıfsal dönüşüm ve ayrışmaya dayalı kent yapısında sınıflar arası ilişkilerin artık birbiriyle karşılaşmamak, birbirine temas etmemek üzerine kurgulandığına dikkat çekiyor. Kitap, emlak piyasasında spekülatif gelişmelerin yaşandığı, dolayısıyla mekânsal ayrışmanın gün geçtikçe daha fazla ete kemiğe büründüğü İstanbul’da bu ayrışmayla birlikte gelir dağılımındaki eşitsizliğin ve sosyal ayrışmanın da giderek büyüdüğüne dikkat çekerken;
3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi İstanbul’un mega ve ‘’çılgın’’ projelerin gerçekten kimin yararına olduğunu sorguluyor. Kentin asıl sahipleri olan bizlere ‘’Nasıl bir kentte yaşamak istiyorum?’’ sorusunu sordurtan; kent çalışmaları açısından 2014 yılının en önemli yayınlarından biri…

Bu vesileyle 2015’ten dileğimiz, kentimize dair sorularımızı, sorgulamalarımızı çoğaltmak ve duyulur kılmak olsun…

Koray
12-01-2015, 09:45
İstanbul süper oldu/olmaya devam ediyor bu haliyle de kaçışı hızlandırıyorr ...

apache64d
18-01-2015, 03:31
Yok artiiikk..:)

denizci
22-01-2015, 12:32
Üçüncü havalimanı için kredi anlaşması mayıs ayında

http://666kb.com/i/cvgqxhbb05baittmb.jpg

21/01/2015 16:03

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının işletmecisi İGA'nın Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, 4.5 milyar euro tutarında kredi anlaşmasının mayıs ayı içinde yapılacağını söyledi.

İSTANBUL – İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının işletmecisi İGA'nın Yönetim Kurulu Üyesi ve konsorsiyum üyelerinden Limak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 750 milyon euro köprü kredisi aldıklarını, 4.5 milyar euro tutarında kredi anlaşmasının da Mayıs ayı içinde yapılacağını söyledi.

Üçüncü havalimanının 25 yıllık işletme hakkını kazanan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'nin Unifree DutyFree ile yaptığı anlaşmanın imza töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdemir, "750 milyon euro köprü kredisi aldık. Mayıs ayında esas büyük anlaşmayı yedi banka ile yapacağız. Rakam 4.5 milyar euro olacak. 1 milyar euro da özsermaye kullanacağız" dedi.

Konsorsiyumun aldığı havalimanı ihalesinin KDV dahil 26 milyar euro bedelle Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olduğunu belirten Özdemir, 29 Ekim 2017 tarihinde açılması planlanan havalimanının ilk aşamada yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını söyledi.

"Kot farkı" tartışmaları ile ilgili soruları da yanıtlayan Nihat Özdemir, "Bu durum zaten ihale öncesindeki maddelerde belirtilmişti. Havalimanının ilk etabı olan 90 milyon yolcu/yıl kapasiteyi bitirmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

(Tolga ÖZBEK / DHA)

denizci
25-01-2015, 11:17
alman 'lar kapıdan giremedi ... bacadan girmişler :)

Dünyanın en büyük Duty Free'si İstanbul 3. havalimanında açılacak

http://666kb.com/i/cvjqhzwj0k66kpe6n.jpg

Üçüncü havalimanı işletmesi İGA, gümrüksüz satış mağazaları işletmesi için Alman Heinemann ve Türk ortağı Unifree şirketi ile anlaşma imzaladı. Heinemann ve Unifree, toplam 25 yıllık iş birliği kapsamında, üçüncü havalimanına 120 milyon eavro yatırım ile dünyanın en büyük duty free kompleksini yapacak.

İmza törenine işletmeci İGA şirketinin ortakları Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir, Naci Koloğlu, Mehmet Cengiz ile Heinemann tarafından şirketin sahibi Claus Heinemann, Unifree'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kerem Üstünkaya, Cüneyt Çilingiroğlu ile Naci Sipahioğlu imzaladı.

İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, KDV dahil 26 milyar euroluk yatırımla cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçireceklerini söyleyerek, "İstanbul'a dünyanın en büyük duty free kompleksini kazandırıyoruz. Bölgenin en önemli aktarma merkezi olan İstanbul, büyüklüğün yanı sıra yaratacağı ticari hacimle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak" dedi.

Heinemann CEO'su Claus Heinemann da, 30 yıldır Türkiye'de olduklarına dikkat çekerek, "Bu sürecin son 15 yılı Atatürk Havalimanı'ndaydı. Türkiye'yi, Türkleri çok iyi tanıyoruz. Almanya ve Türkiye arasında ciddi bir ilişki var. Benim için de İstanbul çok önemli bir merkez. Buraya uluslararası tecrübemizi getiriyoruz ve Türkiye'ye güveniyoruz" diye konuştu.

Unifree'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kerem Üstünkaya da klasikleşmiş mağaza konseptinden uzak olacaklarına dikkat çekerek, "Yolcular özel salonlarda lüks ürünleri deneyebilecek. Oyun merkezlerinde eğlenebilecek. SPA, kuaför gibi hizmetler bu mağazalarda olacak" dedi.

İstanbul Boğazı'ndan esinlenildi

Toplam 53 bin metrekare alana sahip olacak mağazalar, 400'den fazla markayı çatısı altında barındıracak. Toplam 7 bin kişiye istihdam sağlayacak mağazalarda, üç boyutlu hologram sistemlerinden şarj edilebilen akıllı alışveriş arabalarına kadar bir çok yeni teknolojinin de bir arada sunulması planlanıyor.

Türk ürünleri için 3 bin metre kare ayrılmış

Yolcuların rahat alışveriş edebilmeleri için farklı bir mimariye sahip olacak mağaza kompleksinde gidiş katında Türk ürünlerinin de satıldığı 3 bin metre karelik bir mağaza da yer alacak. Toplam 6 bin 500 metre karelik alana kurulacak bir mağazada ise lüks mallar satışa sunulacak. Geliş katında da 12 bin 500 metre karelik mağaza yer alacak. Ara noktalar ve satış merkezleri ile adeta AVM konseptine sahip olacak havalimanında engelli yolcular için özel hizmetler de verilecek.

Dünyanın en büyük Duty Free şirketi

Hamburg merkezli, dünyanın en büyük duty free şirketi olan Heinemann, 135 yıllık bir aile şirketi. 30 yıldır Türkiye'de farklı merkezlerde görev yapan şirket, son 15 yıldır Atatürk Havalimanı'nda Unifree ve TAV ortaklığı ile faaliyet gösteriyor. Şirketin portföyünde 3 binden fazla mağaza bulunuyor.

denizci
03-02-2015, 16:14
bizim forum dışında :)

3'üncü havalimanında 'itiraz' kalmadı

http://666kb.com/i/cvt2hqdpmwfc376n1.jpg

02.02.2015 Pazartesi, 13:09

Yapımına başlanan 3'üncü havalimanına ilişkin itirazlar reddedildi. Bakan İdris Güllüce, "Kamulaştırma sınırı plana işlendi, diğer itirazlar uygun görülmedi" dedi
Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olarak hayata geçirilen 3'üncü havalimanı imar planlarında son düzenlemeler yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nce yapılan itiraz başvurusu kapsamında "karayolu kamulaştırma sınırı" plana eklendi. İnşaatın "ekolojik yıkıma, kaçak yapılaşmaya neden olacağı, 2B sorunu yaratacağı" yönündeki itirazlar ise Bakanlık tarafından uygun görülmedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nün de aralarında yer aldığı 3 itiraz başvurusu geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün itiraz başvurusu kapsamında kamulaştırma sınırı plana işlendi, diğer itirazlar ise uygun görülmedi" dedi. Çevre Bakanı İdris Güllüce, projeye yönelik planlar ve gelen itirazlara yönelik değerlendirmeler hakkında bilgi verdi. Bakan Güllüce, ihaleyi alan Cengiz-Kolin-Limak-MAPA ve Kalyon ortak girişiminin planlara yönelik olarak bakanlıktan herhangi bir talepleri olmadığını belirtti. Güllüce, projeye ilişkin çevre düzeni planı değişikliği ile imar planının 17 Haziran-6 Temmuz 2014 tarihlerinde askıya çıkarıldığını anımsatarak, bu süre içinde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, Hüseyin Sağ, İsa Öztürk, Nadir Ataman, Taner Kozanoğlu ve Özgür Aydın tarafından 2 adet itiraz başvurusu yapıldığını söyledi. Ayrıca askı süresi dışında TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir adet itiraz başvurusunun bulunduğunu ifade etti.

EKOLOJİK YIKILMA İDDİASI
Güllüce, Meclis üyelerinin itiraz konularına ilişkin de bilgi verdi. İtiraz konuları arasında, "3. havalimanı yapımının 1/100000 ölçekli çevre düzeni planını geçersiz saydığı, yer seçiminin kentin ulaşım sistemi ile bütünleşecek biçimde, lojistik ve depolama alanları, limanlar ve mevcut havaalanları ile birlikte planlanmasının gerektiği, İstanbul'da ekolojik yıkıma neden olacağı, kent makro formunu kuzeye ve orman alanlarına doğru geliştireceği ve su toplama havzaları içinde kaçak yapılaşmalara neden olacağı" başlıklarının yer aldığını anımsattı. TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nün de, tesislerine ait güzergâhların söz konusu plana işlenmediği yönünde itirazı bulunduğunu ifade etti.

HEPSİ TEK TEK İNCELENDİ
Çevre Bakanlığı uzmanları gelen itirazları tek tek değerlendirdi. Karayolları Genel Müdürlüğü dışındaki itirazlar uygun görülmedi. Bakan Güllüce, şunları kaydetti: "Karayolları Genel Müdürlüğü, 3. Havalimanı nedeniyle deplase edilecek D020 Karayolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda 3. Havalimanı'na giriş sağlayacak yol ve kavşak düzenlemeleri projesinin idarelerince onaylandığı, bu projeye göre belirlenen yeni kamulaştırma sınırını içeren kamulaştırma planına göre imar planı sınırlarının düzenlenmesi gerektiği Bakanlığımıza iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu Karayolları'nın itiraz başvurusu kapsamında 'karayolu kamulaştırma sınırı' plana işlendi. Planlara ilişkin diğer itirazlar ise uygun bulunmadı. Değerlendirme sonucunda Uygulama İmar Planı'nın plan notlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır."

MAHKEME KARARI YOK
Bakan Güllüce, TMMOB Mimarlar Odası ve diğerleri tarafından çevre ve nazım imar planı yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle İstanbul 6. İdare Mahkemesi'ne geçen yıl dava açıldığını ancak henüz alınmış bir karar bulunmadığını söyledi.

denizci
09-02-2015, 13:30
şoförler Vietnam'dan :)

http://666kb.com/i/cvz1c9v88qn3n8s9r.jpg

3. havalimanında yaşanan kamyon şoförü krizi çok ilginç bir yöntemle çözülecek.

Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, yeni havalimanı inşaatı için 300 yeni kamyon aldıklarını ve iki vardiya çalışılacağı için 750 kamyon şoförüne ihtiyaç duyduklarını söyledi. Özdemir, "Dikkat çekecek şekilde ilan verdik, sadece 85 kişi alabildik. Tedbiren Vietnam'dan kamyon şoförü getirmek için izinleri aldık" dedi.

İstanbul'da inşa edilen ve dünyanın büyük havalimanı olacak yeni havalimanı inşaatında ilginç bir kriz yaşanıyor.

Projenin konsorsiyum ortaklarından Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 750 kamyon şoförüne ihtiyaçları olduğu ancak şu ana kadar sadece 85 kişinin iş için müracaat ettiğini hepsini işe aldıklarını açıkladı. Özdemir şöyle konuştu: "Kamyon siparişilerimiz kademeli geliyor. İlk etapta 300 kamyon geldi. Bu kamyonların iki vardiya çalışması gerekiyor. 300 kamyona toplamda 750-800 kamyon şoförü gerekiyor. Kamyon şoförü almak için gazetelere ilanlar verdik. Ancak şu ana kadar 82 kişi müracaat etmiş. Belki 100'ü aşar ama 800 kamyon şoförünü kısa sürede bulamayacağımız anlaşılıyor."

VİETNAM İZNİ TAMAM

Bu konunun inşaatın seyri için son derece kritik olduğunu vurgulayan Nihat Özdemir, "İlanlara rağmen, yeteri kadar kamyon şoförü bulamayacağımız görünüyor. Ortaklarımızdan biri Libya'daki bir projesinde Vietnamlı kamyon şoförleri kullanmış ve çok memnun kalmış. Onun önerisiyle Vietnam'dan kamyon şoförü getirebilmek için ilgili bakanlık ve kurumlara müracaat ettik, izinleri aldık. Bir süre daha bekleyip eğer kamyon şoförü bulamazsak ilk etapta '50 adet ithal kamyon şoförü' getirmeye başlayacağız" dedi.

ÜCRETİMİZ DOLGUN

Nihat Özdemir, kamyon şoförlerinin 'ücretleri düşük mü ki gelmiyorlar' şeklindeki sorumuzu da "Hayır, kesinlikle piyasadaki gelirlerinden çok daha fazlasını veriyoruz. Yeterki gelsinler" dedi. Özdemir şöyle devam etti: "Şu anda taşeronlarımızda da ayrıca 300 kamyon bize çalışıyor. Onlarda şoför sorun olmuyor çünkü zaten şoförlü olarak işi yapıyorlar. Biz kamyon dışında, dozer, silindir, greyder operatörleri bulmakta da büyük zorluk yaşıyoruz. Türkiye'de işsizlik varken elbette yurt dışından eleman getirmek istemeyiz ama mecbur kalabiliriz."

Kaynak : Hürriyet

denizci
19-02-2015, 20:14
2014 eylüle kadarki ocak-eylül 9 aylık istatistiklerle İstanbul havaalanı
dünya sıralamasında %10 büyüme ile 6 basamak zıplamış ... 12.
avrupa'da londra paris frankfurt'tan sonra 4. ... 9 ayda 42 milyon yolcu

http://666kb.com/i/cw9ggihvnrz10bcmq.png

fen
21-02-2015, 15:06
Kesinlikle siyaset adamı veya lider ismi konulmamalı

Tarihimizden ilklerden bir isim olmalı, özelliklede avrupaya ve dünyaya al sana bak uçmayı senden önce biz yaptık demek şart

Tarihte ilk uçan Türk ün kim olduğunu çoğu kimse bilmez, çünkü tarihini bilmez, ondan sonra yok Leonardo da vinci uçmayı ilk tasarlayan insandı, yok şu yok bu.

İlk uçan Türk uçmasına uçtu ama, konacak havaalanı yoktu ve hayatını kaybederek ilk Türk hava şehidi olmuştur, işte bizde dünyanın en büyük havaalanını yaptık yapmaya madem onun ismini konduralım bu yapılan havaalanına derim.

1010 yılında, Farab’lı İmam İsmail Cevheri’nin uçma denemesi

Asıl adı, Ebu Nâsir Ismail bin Humad'ul Cevherî'dir. İsmail Cevheri, Gazneliler döneminde doğmuş, İlahiyat, Edebiyat, Fizik, Tabii Bilimler ve Matematikle ilgilenen Türk bilginidir.

İlk tahsilini dayısı Ibrahim Farabî'den almıştır. Daha sonra Farab medreselerinde birçok ilimleri tahsil etmiştir. Nisabur'da yüzlerce talebeye ders vermiştir. Derslerden sonra evine cekilen Cevherî, bir cok hesaplar yaparak uçmanın çarelerini araştırmıştır. Sonunda bu maksadına ulaşmak için birtakım kanatlar yapmıştır.

İlk zamanlar, evinin bahçesinde tecrübeler yapıp sonra da hazırladığı bir kapı benzeri kanatları kollarına bağlayarak Nişabur Ulucamii üzerinden kendini boşluğa bırakmış ve caminin kubbesinden havalanarak uçmaya başladı.

Dunyanın ilk uçan insanı, insanoglunun ilk tayyaresini yapan Farabli Cevherî, havada epeyce dolaştıktan sonra yere inmek istedi. Fakat buna başarılı olamadı. İsmail Cevheri bu uçuş girişiminde hayatını kaybetmiştir.

Farab’lı İmam İsmail Cevher bilinen ilk Türk hava şehidi olmuştur.

teklifim İstanbul İsmail Cevheri havaalanı olması şeklindedir,

İstanbul Cevheri Airport

fen
21-02-2015, 15:20
İkinci önerim

1159 yılında İstanbul’da Siracettin Doğulu’nun uçma denemesi

Bizans döneminde İmparator Manuel Komnenos'un İstanbul'da konuk bulunan 2.Kılıçaslan’ın onuruna, Atmeydanı'nda düzenlenen şölende Siraceddin Doğulu adlı bir Türk uçma denemesi yapmak üzere Dikilitaşa çıkar, üzerinde ince uzun ve geniş bir elbise vardır. Bu elbise bir paraşüt gibi şişiyordu. Rüzgar bol elbisesini şişirince kendini boşluğa bırakır, bir muddet havada uctu, fakat biraz sonra yere duserek hayatını kaybetmiştir.

Bizans tarihçileri onu "Serakino" yani "Şarklı" olarak kaydetmişlerdir. Bu nedenle ismi Siracettin Doğulu olarak anılır. Kendisi ilk Türk paraşütçüdür.

Konacak havaalanı bulamayan ve İstanbulda uçma denemesi yapan Siracettin Doğulu ya yapılacak olan dünyanın en büyük havaalanına ismi verilmesi uygundur görüşündeyim.

İstanbul Siracettin Doğulu Airport

İstanbul Doğulu Airport gibi kısa tutulabilirde :)

İstanbulda yapmış uçuş denemesini yahu daha ne olsun.

fen
21-02-2015, 15:27
Birde hemen herkesin bildiği bir isim, gerçi bu isimde ufak özel bir havalimanı var ama yinede bence en uygunu yapılacak en büyük havaalanına verilmesi gerekli bir isimdir.

Hezarfen Ahmet Çelebi

lk uçma denemelerinde, 10. yüzyıl Türk alimlerinden İsmail Cevheri'den ilham almıştır. Cevheri'nin bulgularını iyice inceleyen ve öğrenen Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı'nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci'nin uçma konusundaki çalışmalarında kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri'den ilham aldığı sanılmaktadır.

1632 yılında lodos bir havada Galata Kulesi'nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı'nı geçip 6000 m. ötede Üsküdar'da Doğancılar'a inen Hezarfen Ahmet Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer simalarından birisidir.

Hezarfen Airport

fen
21-02-2015, 15:31
Birde roketle uçup paraşütle inen Türk var, devrinde roket nedir bilen varmıydı acaba? Lagari Hasan Çelebi.

Lagari Hasan Çelebi'nin Yedi kollu roketi

IV. Murat dönemi'nde (1623-1640) yaşamış bir Türk bilginidir. Kendi icadı olan 64 kg.’lık barut ile çalışan, yedi kollu roketle Sarayburnu açıklarında göğe yükselmiş ve yine kendi yapmış oldugu ilkel paraşütle denize inmeyi başarmıştır

Hasan Çelebi Airport

fen
21-02-2015, 15:36
Tarihte uçan Türkler varken ne demeye siyaset adamı yada lider, padişah vb isimler olsunki

Uzaya ilk fırlatacağımız roket rampasına Hasan Çelebi, bu yapılan havaalanınada Hezarfen Çelebi ismi konsa uyar mesela, çelebi takılırız fenamı olur.

denizci
25-02-2015, 18:01
işte 7 haziran 2015 milletvekili genel seçimi anketi :)

linki

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=144134

Yeni seçim dönemi geldi çattı.....

denizci
25-02-2015, 18:04
bi kerteriz alalım :)

http://666kb.com/i/cwfg8ooelgxynlgcw.gif

57.ALAY DİRİL
28-02-2015, 00:30
Ben R.T.E. nin bu memleketin yüzakı olduğuna inanıyorum ve duruşuna ferasetine cesaretine hayranım bu tartışma götürmez... ama bu havalimanının ismi Vecihi HüRKUŞ olsun..Pilot Astsubay Vecihi HÜRKUŞ da bu memleketin yüzakıdır..bu şeref ona haktır..

denizci
06-03-2015, 19:52
http://666kb.com/i/cwongk3262d5p224e.gif

denizci
09-03-2015, 12:48
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu :

“3. Havalimanı açıldığında Atatürk Havalimanı kapanacak !”

denizci
19-03-2015, 15:06
almanlar çelmeleyince doğal rakipleri ingilizler devrede :)

'3. havaalanına odaklandık'

19 Mart 2015 11:12 (Son güncelleme 19 Mart 2015 13:40)

Anadolu Ajansı

http://666kb.com/i/cx1mn5dlguc1fcx5i.jpg

İSTANBUL - Mücahid Eker

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Türkiye ve İngiltere arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde geniş bir yelpaze bulunduğunu belirterek, perakende, enerji ve finansal hizmetler alanlarının yanı sıra İstanbul 3. havaalanı, sağlık kompleksleri ve nükleer enerji gelişmelerine odaklandıklarını kaydetti.

Büyükelçi Moore, Türkiye ile İngiltere arasındaki iş birliği fırsatlarını AA muhabirine değerlendirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin şu anda oldukça iyi olduğunu ifade eden Moore, "Türkiye çok enteresan bir piyasa. Oldukça genç bir nüfusa sahip. Dünyada avantajlı bir konumu var. İstanbul'a 4 saatlik uçuşla inanılmaz bir piyasaya ulaşılabiliyor" dedi.

Türkiye'de 2 bin 700 İngiliz şirket bulunduğunu aktaran Moore, Türk şirketlerin de İngiltere piyasasında başarılı örnekler ortaya koyduklarını kaydetti.

İngiltere'de özellikle doğrudan yatırım faaliyeti için oldukça olumlu bir atmosfer olduğunu belirten Moore, "Geçen yıl Yıldız Holding büyük bir yatırım yaptı, biz United Biscuits'in alınmasından büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Çünkü o kadar büyük bir yatırım İngiltere'ye güvenin bir işaretidir" diye konuştu.

Moore, üç sene önce 6 milyar dolar civarında bulunan ikili ticaretin 2015'te 10,5 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ifade ederek, İngiltere'nin Türkiye'nin üçüncü büyük ihracat piyasası olduğunu söyledi.

İkili ticari ilişkilerin geliştirilmesinde geniş bir yelpaze olduğuna dikkati çeken Moore, şöyle konuştu:

"Perakende, enerji ve finansal hizmetler alanlarının yanı sıra İstanbul 3. havaalanı, sağlık kompleksleri ve nükleer enerji gelişmelerine odaklanıyoruz. Üçüncü pazarlardaki iş birliklerinde de çok iyi örnekler var. Türk müteahhitlik şirketleri oldukça başarılı oldu. Biz onlarla rekabet etmiyoruz, işbirliği yapıyoruz. Çünkü İngiltere çok iyi mühendislik, mimarlık ve danışmanlık şirketleri var. Türk şirketlerle çok iyi iş birliği yapıyorlar. İki ülkenin birbirinden farklı olarak sahip olduğu avantajların kesişimi söz konusu."

Richard Moore, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi konusuyla da çok ilgilendiklerini ifade etti. İki ay önce Borsa İstanbul ile Londra Borsası'nın çok önemli bir anlaşmaya vardığını anımsatan Moore, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu alanda da Londra ve İstanbul için çok önemli iş birliği fırsatları var. Şu anda Londra ile Hong Kong arasında büyük bir finans merkezi yok. Dubai var, fakat Dubai off-shore bir finans merkezi. Türkiye'nin ise çok önemli bir iç piyasası var. Bu nedenle İstanbul'un önemli bir finans merkez olması

Anadolu Ajansı

denizci
23-03-2015, 12:08
'3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi projeler İstanbul'un iklimini değiştirecek, su azalacak'

http://666kb.com/i/cx5k5cofeuxsyneyf.jpg

TARİH
22 Mart 2015 18:19

Çevre Mühendisleri: İstanbul suyu için 3. havalimanı projesi iptal edilmeli

3. köprü yoluna ilk asfalt döküldü: Ormandı asfalt oldu!

3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega projeler iklimi bile değiştirecek. İstanbul’da sıcaklık 2050’de 3 derece artacak Istrancalar’ın suyu azalacak.

Nüfus artışı, yeşil tahribat ve iklim değişikliği gibi sorunlar su kaynaklarını olumsuz etkilerken, 5 bilim insanının hazırladığı raporda, İstanbul için ürkütücü tespitler yer alıyor.

Dünya Su Günü'nde yayımlanan “İstanbul’un Su Krizi ve Kolektif Çözüm Önerileri” başlıklı bir rapora göre; 2050’ye kadar İstanbul’daki sıcaklık değerleri 3 derece artacak.

Mert İnan'ın Milliyet'te yayımlanan haberine göre, raporda yer alan dikkat çekici tespitler şöyle:

- Endüstrileşme tehlikesi: En yüksek seviyeye sahip ilk üç tatlı su kaynağı Ömerli, Elmalı veKüçükçekmece. Alibeyköy, en fazla endüstrileşmiş havzadır.

- Sürdürülebilir değil: 31 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul’un tüm barajlarında toplam 164,5 milyon metreküp su hacmi kalmış, Sakarya Nehri’nden ek su aktarımı yapılmıştır. İstanbul’a başka havzalardan sürekli su taşınmasına yönelik bir su yönetimi sürdürülebilir olmayacaktır.

- Arıtma tesisleri yetersiz: Sakarya Nehri’nin sanayi ve evsel atıklarla kirlenmesi sonucunda su kalitesi çok düşüktür. Melen ve Yeşilçay’ın su kalitesine göre inşa edilmiş mevcut arıtma tesisleri, Sakarya Nehri’nin suyunu arıtmaya uygun değildir.

- Sıcaklık 2.6 derece artacak: 2020-2050 döneminde İstanbul’un su varlıklarının önemli kısmını kapsayan alanda yıllık en yüksek sıcaklıkların yaklaşık 2,6 derece artması beklenmektedir. Sıcaklık artışının yaz aylarında İstanbul ve çevresinde 3 derece civarında olması öngörülüyor.

- Yaz yağışları azalacak: İstanbul’da 2020-2050 dönemi için kış mevsimi yağışlarında artış olacağı öngörülürken, yaz ve sonbahar yağışlarında azalma beklenmektedir.

- Mega projeler iklimi bozacak: 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul arazi kullanımı, nemlilik, sıcaklık, gaz ve enerji akışı ile albedo özelliklerde değişikliklere neden olacak, yeni ve ek ısı kaynakları yaratacaktır. Bu doğal olmayan değişim iklimler dizisini bozabilecek hatta yok edebilecektir. Projelerin yapıldığı alanlar yüksek olasılıkla birer kentsel ısı adasına dönüşecektir.
3. Köprü tamamlandığında Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte toplamda 8 bin 715 hektarlık ormanlık alan yok edilecektir. Çökelme ve trafik nedeniyle egzoz gazları baraj göllerinde toplanan suyun kirlenmesine yol açacaktır. Özellikle Ömerli baraj gölünde oluşacak kirlilik DSİ’nin önemli yatırımlarından biri olan Melen Projesi’ni de olumsuz yönde etkileyecektir. 3. Havalimanı işletmesinden kaynaklanacak kurşun bakır ve çinko gibi kirleticiler Terkos Gölü’nü ağır metallerle kirlenmiş bir göl haline getirecektir. Kanal İstanbul, gerçekleşirse İstanbul’da kullanılan suyun yüzde 6.7’sini karşılayan Sazlıdere Havzası ortadan kalkacaktır. Avrupa Yakası’nda yapılacak 4 ayrı yeni kent projesiyle Silivri’den, Bekirli’ye kadar olan tüm yeraltı su kaynakları tehlike altındadır. Kirlenen yeraltı sularının ise temizlenmesi neredeyse imkansızdır.

Günlük kayıp miktarı 600 bin metreküp

Türkiye genelinde şebekelerin çok eski olması ve suyun iyi yönetilmemesinden dolayı yüzde 43 oranında kayıp-kaçak yaşanmaktadır. Megakent için kayıp-kaçak oranı yüzde 27 seviyesindedir. Yıllık toplam 909 milyon 454 bin metreküp su verilen İstanbul’da yüzde 24’lük bir kayıp; günlük 600 bin metreküp suyun boşa gitmesidir. İstanbul’daki mevcut su kayıp oranı, Sakarya’dan getirilen suya denktir.

http://t24.com.tr/haber/3-kopru-3-havalimani-ve-kanal-istanbul-gibi-projeler-istanbulun-iklimini-degistirecek-su-azalacak,291231

denizci
05-04-2015, 11:54
30 oy daha kullanılmış
eğilimde pek bi değişiklik yok :)

http://666kb.com/i/cxiq8gdimcx9qwiks.gif

25 şubat

http://666kb.com/i/cwfg8ooelgxynlgcw.gif

akrep44
05-04-2015, 18:31
yakışır reise.
istemezükçilerde az biraz ar varsa o hava alanını ve marmarayı kullanmasınlar. Çünkü efendileri gezi kalkışmasını bunlara yaptırdıgında, agaç için yola çıktıgını söyleyenler Başbakanlıkta bülent arınç ile görüşme çıkışında yaptıkları açıklamada 3. hava alanını ve kanal istanbulu istemezük diye efendileri adına açıklama yapmışlardı.

denizci
10-04-2015, 07:48
istanbul kuzey yeşil bandındaki yeri 3. havaalanının

http://666kb.com/i/cr2iis2g354hc9b81.jpg

denizci
10-04-2015, 18:41
oylama devam ediyor

200 de bi kerteriz alalım :)

http://666kb.com/i/cxo2vsjlw4z1qduwe.gif

denizci
11-04-2015, 18:12
bin :)

http://666kb.com/i/cxp2ti64ef08wjpn7.gif

denizci
12-04-2015, 09:59
Atlanta zirvede, Atatürk takipte

11 Nisan 2015 Cumartesi

HT CUMARTESİ/GÜNTAY ŞİMŞEK

Dünyanın en büyük havalimanı tartışmaları özellikle yolcuların çok dikkatini çeker. Ancak “Neye göre büyüklük” dendiğinde, ülke yönetimleri yolcu ağırlama kapasitesiyle konuya dahil olurken, bizler gerçekleşen yolcu rakamlarıyla ve gerçek değerlerle gelişmeleri takip etmeyi arzularız. Bu konudaki en önemli veri kaynağımız ise merkezi Kanada’da bulunan Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin (Airport Council International – ACI) her sene bu vakitler açıklanan verileridir. Yolcu yoğunluğuna göre dünyanın en büyük 20 havalimanı sıralamasında, Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli kapısı Atatürk Havalimanı, 2014 yılında 5 basamak yükselerek 13’üncü oldu. Bir önceki yıla oranla yolcu sayısını yüzde 10 seviyesinde artıran TAV Havalimanları Holding yönetimindeki Atatürk Havalimanı, yolcusunu en fazla artıranlar arasında ise lider konumunda.

DUBAİ HIZLA YÜKSELİYOR

Yolcu trafiğine göre yapılan değerlendirmeye göre 2013 yılının ilk 4 büyük havalimanının sıralaması değişmedi ve hepsi yerini korudu. ABD Hartsfield-Jackson Atlanta Havalimanı, bir önceki yıla göre yolcu sayını yüzde 1.9 artırıp 96 milyona ulaşarak liderliğini muhafaza etti. Fakat Atlanta, uluslararası yolcu trafiğinde 20 büyük havalimanı arasına giremedi. Atlanta’yı takip eden Çin Pekin Havalimanı’nın büyüme hızı ise yüzde 2.9 ve yakın zamanda liderlik koltuğuna oturma şansı görünmüyor. Dubai Havalimanı ise uluslararası yolcu trafiğinde yaklaşık 70 milyon yolcuya ulaşarak, 2013’teki ikincilikten Londra Heathrow Havalimanı’nına ait olan liderlik koltuğuna oturdu. Toplam yolcu trafiğinde bir sıra yükselerek 6’ncı olan Dubai’nin, birkaç yıl içinde ilk 3 gireceğini söyleyebiliriz.

2014’TE 6.6 MİLYAR YOLCU ACI’nın 2014’e verileri, dünya çapında 1095 havalimanından gelen bilgiler ışığında hazırlanıyor. 2014’te 6.6 milyar kişinin bu havalimanlarını kullandığı dikkate alınırsa, havacılıkta bu raporlamanın değeri daha iyi anlaşılacaktır. Küresel anlamda 2013’e göre yüzde 5.1 yolcu artışı olurken, en fazla yolcu 2.1 milyar ile Asya-Pasifik bölgesinde taşındı. Avrupa’daki yolcu sayısı 1.8 milyar olurken, Kuzey Amerika’da 1.6 milyar kişi havalimanlarını kullandı. ACI verilerine göre, 2014’te dünya genelinde 82.9 milyon uçak trafiği gerçekleşirken, Kuzey Amerika, 28.9 milyonla ilk sırada yer aldı. Avrupa’da 21 milyon, Asya Pasifik’te ise 19 milyon uçak trafiği yaşandı. Ve en önemli hususa gelince; dünya genelindeki 6.6 milyar yolcunun, 2.6 milyarı uluslararası seyahat etti. Bir önceki seneye göre artış oranı yüzde 6 olurken, en fazla uluslararası yolculuk 1.2 milyarla Avrupa’da yaşandı. Asya Pasifik’te 625.6 milyon, Kuzey Amerika’da 242.7 milyon, Ortadoğu’da ise 228.9 milyon kişi uluslararası yolculuk yaptı.

http://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/1064698-atlanta-zirvede-ataturk-takipte

denizci
12-04-2015, 10:02
Uluslararası yolcu trafiğinde en büyük

10 havalimanı

1DUBAİ 69.954.392

2LONDRA HEATHROW 68.091.095

3HONG KONG 62.901.024

4AMSTERDAM 59.940.534

5PARİS 58.627.080

6SİNGAPUR CHANGİ 53.289.000

7FRANKFURT 52.713.013

8SEUL INCHEON 44.906.813

9-İ STANBUL ATATÜRK 38.037.302

10BANGKOK 37.183.099

denizci
12-04-2015, 10:10
En fazla yolcu ağırlayan 10 havalimanı

1ATLANTA 96.178.899

2PEKİN 86.128.270

3LONDRA HEATHROW 73.408.489

4TOKYO HANEDA 72.826.565

5LOS ANGELES 70.663.265

6DUBAİ 70.475.636

7CHİCAGO 69.999.010

8PARİS CDG 63.813.756

9DALLAS/FW 63.554.402

10HONG KONG 63.121.786
;;;
13 Atatürk Havalimanı 56.954.790 ... 2014 'te 2013 'e göre 5 sıra yükselerek

denizci
12-04-2015, 10:21
81 milyon yolcu ... İSTANBUL toplam

Atatürk 57 m + sabihaGökçen'in 2014 18 m

http://666kb.com/i/cxpr96js7h0z80zdv.png

denizci
12-04-2015, 12:14
oylamaya devam :)

.

kayakarabey
12-04-2015, 13:58
3 havalimani acilirsa Atatürk havaalanı kapatilacak. Yapilan savurganligi sizler tahmin edin.

denizci
19-04-2015, 11:22
tarafsız olmak b'abında resmi görüşe de yer verelim :düsün:

3. havalimanı için “Keşke daha evvel başlasaydı” diyen DHMİ’nin yeni Genel Müdürü, “Avrupa’yı derinden etkileyecek proje" dedi ve ekledi:

http://666kb.com/i/cxwwc6pcbzaow4vog.jpg

Türkiye'den Avrupa'yı derinden etkileyecek proje

13 Nisan 2015

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü koltuğuna 6 Mart’ta oturan Serdar Hüseyin Yıldırım, gazetecilerle buluşmasında 3. havalimanı’nın Türkiye için önemine işaret etti. Yıldırım, "Yeter ki biz doğru olarak bunu yapalım, doğru şekilde de pazarlayalım. Burası Frankfurt’u da Heathrow’u da siler” dedi

Uçak Mühendisi olan ve 12 yıl çeşitli havayollarında yöneticilik tecrübeliği de bulunan, bugüne kadar 120 ülkeyi ziyaret eden Yıldırım, “Üçüncü havalimanı şu anda DHMİ’nin elindeki en önemli proje. Keşke daha evvel başlasaydı, bugün bitmiş olsaydı. Çünkü İstanbul hava trafiği artık gerçekten zorlanıyor” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK FARKI COĞRAFİ KONUMU

3. havalimanının dünya sivil havacılığının yönünü değiştirecek çapta büyük bir proje olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Şu anda inşaat henüz başlamış değil. Zeminin ıslahıyla uğraşıyorlar. Fiili inşaata başlama tarihi olarak şu anda görünen mayıs ayı. Havacılık aksının ağırlık noktası bugün Türkiye üzerine kaymıştır. Coğrafyanın üçüncü havalimanı konusunda başarılı olmamız yönünde çok büyük avantajları var. Yeter ki biz doğru olarak bunu yapalım, doğru şekilde de pazarlayalım. Burası Frankfurt’u da Heathrow’u da siler” diye konuştu.

"DHMİ'Yİ DÜNYAYA AÇACAĞIZ"

Yıldırım, “Geleceğe yönelik bir ajandanız var mı?” şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi: “DHMİ Türkiye’nin güzide kurumlarından bir tanesidir. Ciddi tecrübesi, yetişmiş insan gücü, birikmiş potansiyeli olan bir kuruluş. Ama Türkiye sınırları içine hapsolmuş vaziyette. Benim vizyonum bu kurumu dünyaya açmaktır.”

http://666kb.com/i/cxwwea5rbnxdmis80.jpg

‘ATATÜRK HAVALİMANI VIP JETLERE AYRILMALI’

3. havalimanı sonrasında Atatürk Havalimanı’nın akıbetiyle ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım, “İki havalimanı olmaz. Yoksa transferde korkunç sıkıntılar yaşarsınız. Bari kargo Atatürk Havalimanı’nda kalsın diyenler de var. Ben bunu da doğru bulmuyorum. Kargonun da tamamen üçüncü havalimanına geçmesi lazım. Atatürk Havalimanı genel havacılık, hava taksi, hava ambulans ve eğitim uçuşları için kullanılabilir. Ya da business ve VIP jetler buradan uçabilir. Yerli ve yabancı ülke devlet büyüklerinin uçakları Atatürk Havalimanı’na inebilir, çok rahat bir şekilde park edebilir” ifadesini kullandı.

Kaynak : Gökhan Artan - HABERTÜRK

denizci
19-04-2015, 18:48
bi marmaray parası taşa toprağa ... ordan al şuraya bırak 9 milyar lira :düsün:

http://666kb.com/i/cxx7nw2aiczifwmnp.jpg

3. Havalimanınında Çalışan Kamyonlar Kendi İçinde Trafik Oluşturdu
Yapımı süren 3. havalimanında yüzlerce kamyon, iş makinesi son sürat çalışıyor. Başka aracın geçmediği yollarda hafriyat taşıyan kamyonlardan dolayı trafik oluşmuş.

19.04.2015

3. Havalimanınında Çalışan Kamyonlar Kendi İçinde Trafik Oluşturdu,

İnşası devam eden ve ilk etabı 29 Ekim 2017'de açılacak olan 3. havalimanında yüzlerce kamyon, iş makinesi son sürat çalışıyor. Neredeyse başka bir aracın geçmediği yollarda hafriyat taşıyan kamyonlardan dolayı trafik bile oluşmuş durumda. Alandaki göletler doldurulurken, bir yanda da yüksek tepecikler tıraşlanıyor.

TRAFİK SIKIŞIYOR

Havalimanı ve 3. köprünün birleşeceği yollar üzerinde bu çalışmalardan önce çok az otomobil geçiş yaparken, şimdi her yerden bir hafiyat kamyonu çıkıyor. Aldıkları hafriyat toprağını bir an önce ulaştırabilmek için son sürat giden hafriyat kamyonları 3. havalimanına yakın bölgelerde trafiğin sıkışmasına bile neden oluyor.

Yoğunluk oluşmasını engellemek için için çalışan görevliler de 'trafik polisi' gibi ellerindeki tabelalarla kamyonların geçişlerini ayarlamaya çalışıyor.

YOLLAR GENİŞLETİLDİ

Havalimanında kamyonların göletlerin olduğu yerlere daha rahat ulaşabilmesi için ise 3-4 kamyonun yanyana rahat geçebileceği yollar bile oluşturulmuş. Birçok yerden havalimanına giriş-çıkış noktaları yapılırken, sivil araçların inşaat sahasına girmemesi için güvenlik noktaları da unutulmamış. İş makineleri de alandaki boşlukları düzeltiyor. Bazı tepeciklerde de tıraşlama çalışmaları da devam ediyor.

DURUMDAN MEMNUN

22 milyar 152 milyon Euro'luk bedelle Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun üstlendiği havalimanı inşaatının yapıldığı bölgede, gece gündüz demeden çalışan kamyoncular da hayatlarından memnun. Kısa mesafede çalıştıklarından dolayı daha rahat olduklarını söyleyen kamyoncular, "Şehiriçi trafiğine fazla girmeden işimiz yapıyoruz. Havalimanına yakın bölgelerden ya da çalışma sahasında hafriyat toprağı getiriyoruz" diyor.

DOLGUYA 3 MİLYAR EURO

Yapımı devam eden havalimanı ile ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 3'üncü havalimanının takviminde bir sapma olmadığını söylemişti.

İlk etap için planlanan yatırımın 5.5-6 milyar Euro olduğunu belirten Özdemir şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bunun yaklaşık yarısına yakını zemin iyileştirmesi ve altyapıya gidecek. Yani toprak, kanallar, dolgu gibi işlemlere gidecek."

(Kaynak: Hürriyet)

http://666kb.com/i/cxx7pfhujbnb8wgxh.jpg

yosunga
19-04-2015, 19:08
JFK suikaste kurban gitmişti , benzer bir sonu taşıyacaklarsa bence negatif oy veren arkadaşların büyük kısmı bu isimlendirmeyi destekleyecektir.Olaya bir de böyle bakalım.

ermet
22-04-2015, 13:15
3 havalimani acilirsa Atatürk havaalanı kapatilacak. Yapilan savurganligi sizler tahmin edin.

Savurganlık olur mu oraya kaç tane AVM yapılır düşünsenize:he:

AUDİ+
22-04-2015, 14:51

Eger atatürk havalimanı kapatılacaksa yeni havalimanının adıda aynen atatürk havalimanı olarak devam etmeli......

denizci
01-05-2015, 11:07
bi de 3. havaalanı 3 sene sonra açılsın .... :)

THY, Lufthansa için tehdit oluşturdu

http://666kb.com/i/cy91zcohcqkrm3uhs.jpg

Alman Telekom sitesinde “THY uçuş ağını hızla genişletiyor. Fiyatları ve uçuş ağı ile tercih ediliyor. Lufthansa için tehdit” denildi...

Türk Hava Yolları (THY), büyümesiyle dünyanın dev hava yollarını telaşlandırdı. Alman Telekom'un internet sitesinde yer alan haberde, 'Official Airline Guide' kaynak gösterilerek THY'nin büyümesine dikkat çekildi.

THY'nin dünyanın diğer havayollarının hepsinden daha fazla ülkeye uçuş seferi yaparken, bu sayıyı artırdığı belirtildi. Haberde ayrıca, THY'nin Alman Lufthansa ve ona bağlı diğer hava yolu şirketleri için bir tehdit oluşturduğu, İstanbul'da yeni inşa edilen dev havaalanının Almanya'nın Bavyera Eyaletindeki yaklaşık 80 kilometrekare genişliğindeki 'Chiemsee Gölü' kadar büyük olduğuna dikkat çekildi.

TEŞVİK ETTİK, TEHDİT OLDU

Alman Telekom'un haberinde, THY'nin bir zamanlar Lufthansa tarafından 'Star Alliance' kapsamında teşvik edilerek desteklendiği, şimdi ise bir tehdide dö-nüştüğü öne sürüldü. On yıl önce yalnızca mecbur olanların THY ile uçtuğu, şimdilerde ise 'Skytrax' tarafından 4 kez peşpeşe Avrupa'nın en iyi hava yolu seçildiği belirtildi.

THY'nin başarılarının anlatıldığı haberde, hava yolunun toplam 223 uluslararası menzile uçuş yaptığı, dev boyutlu uçuş ağının yanısıra, uygun fiyatları dolayısıyla da THY'nin tercih edildiği vurgulandı. 2014 yılında THY'nın net kârını iki katından fazlasına çıkararak, 648.7 milyon avro kazandığı bildirildi. Şirketin büyüme stratejisine yer verilen haberde, THY Genel Müdürü Temel Kotil'in, “Uzun süre seyahat edecek ekonomi sınıfı yolcuları için de “'lunch' açacağız” görüşüne yer verildi.

denizci
02-05-2015, 19:24
3.Boğaz köprüsünde iki yaka birleşti

http://666kb.com/i/cyaeyh4f1mk1h9ao5.jpg

Yapımına 2013 yılında başlanan 3 milyar dolar maliyetli 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kuleleri arasında kedi yolu ve ana kablonun yapımında kullanılacak kılavuz halatı çekilmesi işlemi bitti. Böylece projede iki yaka ilk defa birbirine bağlanmış oldu.

Anadolu yakasında temelden 318 metre, Avrupa yakasında ise 322 metreye ulaşan kulelerde araçların geçeceği çelik tabliyeleri taşıyacak eğik askı kablolarının da montajına başlandı.

Yurt dışında imal edilen Ana kablonun ise Türkiye’ye getirilerek geçici depolama alanına yerleştirildiği belirtildi.

Öte yandan Proje kapsamında bugüne kadar, 102 adet menfez, 6 adet altgeçit ve 1 adet üstgeçit inşaatının da tamamlandığı, 31 viyadük, 20 altgeçit, 29 üstgeçit ve 35 menfezde betonarme inşaatların sürdüğü öğrenildi.

denizci
08-05-2015, 18:05

.

denizci
12-05-2015, 07:45
temelini atarken artık adını da koyarlar ... umarım bi olup bittiye de getirmezler :düsün:

İstanbul 3. havalimanında yer teslimi 1 Mayıs itibarıyla resmen yapıldı. Havalimanının temeli de yakın zamanda atılacak

http://666kb.com/i/cyk2cyls6bx7zd0ps.jpg

09 Mayıs 2015

İstanbul 3. havalimanında temel atma hazırlığı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanında yer tesliminin 1 Mayıs itibarıyla resmen yapıldığını belirterek, "Havalimanının temeli de yakın zamanda atılacak" dedi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, 3. havalimanında projenin master planının, zemin problemleri nedeniyle küçük değişikliklere uğradığını ifade etti.

Havalimanında yakın zamanda temel atma çalışmalarının başlayacağını anlatan Yıldırım, "Tarih verilmedi, bunu şirket belirleyecek. Ben, önümüzdeki hafta dedim ama son tarih henüz netleşmedi. Önemli olan yer teslimidir. Yatırım süresi çalışmaya başladı. İş planı, bizim onayımızdan geçmek kaydıyla şirketin kontrolünde ve sorumluluğunda. Önemli olan adım adım ve doğru bir şekilde yürümesi" diye konuştu.

Kredi sözleşmesiyle ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını dile getiren Yıldırım, sözleşmenin bu ay içinde imzalanacağını söyledi. DHMİ olarak kredi sözleşmesine kısmen garanti verdiklerini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Sözleşmemizde yatırım miktarının belli bir kısmı, öz kaynaklarla karşılanmak zorunda, bir kısmı da kredilendirilecek. Kredilendirilme kısmına belli şartlarda bizim garanti vermemiz söz konusu. Borç üstlenim anlaşması diye geçiyor. Çünkü DHMİ işin asıl sahibidir.

Alınacak kredinin belli bir yüzdesine biz, borç üstlenim anlaşmasıyla kefil olmuş oluyoruz. Sözleşme şartlarıyla bellidir, rakam olarak söylemek gerekirse bizim üstleneceğimiz kısım 5 milyar avro civarında. Sözleşme netleşip imzalandıktan sonra kesin rakamlar ortaya çıkacak."

Havalimanının ilk etabının daha önce 29 Ekim 2017'de açılacağının açıklandığını anımsatan Yıldırım, "İnşallah yetişir. Firma yetkilileri, 2017 sonu 2018'in başına yetiştireceklerini söylüyorlar. Biz de öyle olacağını umuyoruz. Ama ilk etap için süreleri yer tesliminin ardından 42 aydır. Ne kadar erken biterse kendilerinin lehine olur. O süreyi işletme süresi olarak kullanma şansını elde ederler" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, son teknolojinin kullanılacağı havalimanında 5 uçağın birbirini etkilemeden aynı anda iniş ve kalkış yapabileceği 5 paralel bağımsız pistin bulunacağını söyledi.

Hava durumuna bağlı olarak beklenmedik şiddetli rüzgarlara karşı da 6. pistin dikey olarak yapılacağını anlatan Yıldırım, 3. havalimanının dünyada örnek bir proje olduğunu bildirdi.

denizci
12-05-2015, 07:55
3. Havalimanı Gecikti, Devlet Garantisi İnşaat Şirketlerine Yaradı

http://666kb.com/i/cyk2lt3t3ljg8noio.jpg

2 yıl önce ihalesi yapılan 3. Havalimanı inşaatı zemin sıkıntısından başlamadı. Devlet garantili projedeki gecikme, ihaleyi alan firmalara milyarlarca lira kâr getirdi.

3. Havalimanı Gecikti, Devlet Garantisi İnşaat Şirketlerine Yaradı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önceki gün TOBB töreninde "Biz orayı söke söke bitireceğiz" dediği 3. Havalimanı inşaatına, ihalenin üzerinden 2 sene geçmesine rağmen halen başlanamadı. 3 Mayıs 2013'te 22 milyar 152 milyon Euro'luk teklifle Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon grubu tarafından ihalesi alınan havalimanı bataklık alana yapıldığı gerekçesiyle eleştiriliyordu. Öncelikle bitirileceği söylenen terminal binası, 1. ve 2. pistlerin zemin doldurma çalışmaları hala devam ediyor.

Mayıs ayında başlanacağı söylenen inşaatın gecikme sebepleri daha önce de Sayıştay belgeleriyle ortaya çıkmıştı. İhalede öngörülen takvime uyulmaması, havalimanının 2018'de hizmete girmesini zora sokacak.

KAMU 2 MİLYAR EURO ZARARA UĞRATILDI

İddialara göre ihale şartlarında deniz seviyesinden 105 metre yüksekte olması gereken havaalanının kotu ihaleden sonra 70 metreye düşürüldü. Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da kotun düşürüleceği iddialarını doğrulamıştı. Böylece uçuş güvenliği hiçe sayıldı ve bu değişiklikle yaklaşık 3 milyar Euro olan dolgu maliyeti 1 milyar Euro'ya düşürüldü.

Tek işlemle müteahhitlere 2 milyar Euro kazandırılarak kamu zarara uğratıldı. Yer tesliminin 2 sene geciktirilmesi ve bugün dahi hala açıklanmamış olması, tahminlere göre müteahhitlere 1 milyar Euro üzerinde ayrıca kazanç sağladı.

MALİYET ARTIŞI VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇIKACAK

Sayıştay'ın '2013 Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Denetim Raporu'na göre, DHMİ son 4 yılda toplam 1 milyar 328 milyon lira zarar etmiş durumda ve bu projenin altından kalkabilecek mali yapıya sahip görünmüyor. Sayıştay, DHMİ'nin işlettiği 47 havalimanından (Hakkâri hariç) sadece yedi tanesinin kar ettiğini de belgeliyor.

Ekonomistler ise projenin 16 milyar dolar olarak açıklanan maliyetinin dünya genelinde yükselen dolar nedeniyle 20 milyar dolara çıktığını, bu maliyet artışının da büyük ihtimalle vergi mükelleflerine döneceğini belirtiyor.

Kaynak T24

denizci
13-05-2015, 22:24
bi kerteriz alalım ... % 25 ler uyumlu ... teyit ba'bında :)

http://666kb.com/i/cylp3bgw55u8iqnfn.gif

http://666kb.com/i/cylp1irtfoywxea03.gif

denizci
14-05-2015, 18:40
Ve Nihat Özdemir 3. Havalimanının kaynağını açıkladı

http://666kb.com/i/cymjwzcnfxbz458xu.jpg

Ve Nihat Özdemir 3. Havalimanının kaynağını açıkladı

Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul’un 3’üncü havalimanı projesinin son durumunu açıkladı..
Açılışı 29 Ekim 2017’de yapılması planlanan 3’üncü havalimanı için gerekli kredinin yüzde 60’ını kamu bankaları sağlayacak. Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank kredinin yüzde 60’ını sağlarken, Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank ise yüzde 40’ını gerçekleştirecek.

Hürriyet köşe yazarı Vahap Munyar’ın Siirt izlenimleri ardından kaleme aldığı köşe yazısının 3’üncü havalimanı ile ilgili bölümü şöyle:

Siirt’e giderken Limak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’e konsorsiyum liderliğini Mehmet Cengiz’in yürüttüğü, 5 ortaklı İstanbul’un 3’üncü havalimanı projesinin son durumunu sorduk:

- Arazinin devri 1 Mayıs 2015 itibariyle gerçekleşti. Artık işler daha da hızlanacak. Şu anda arazi düzenleme çalışmaları sürüyor. Çalışan sayısı 3 bine yaklaştı. 700 kamyon hafriyat işinde çalışıyor. Kamyon sayısı yakında 1200’e çıkacak.

- Kredi işi ne oldu?

- Çözüldü. 7 bankadan 4.5 milyar euro kredi alacağız.

- Hangi bankalar?

- Kredinin yüzde 60’ını (2.7 milyar Euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak.

- İş Bankası kreditör bankalar arasına girmedi mi?

- Girmeyi çok istedi, ancak kredi maliyetinde beklediğimiz noktaya inemediler.
Kredinin vadesine işaret etti:

Arazide zemin işinin çok zor olduğunu kaydetti:

- Her türlü zorluğa karşın 3’üncü havalimanını 29 Ekim 2017’ye yetiştirmeye çalışacağız.

İşte Hürriyet köşe yazarı Vahap Munyar’ın Siirt izlenimleri ardından kaleme aldığı köşe yazısı...

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/vahap-munyar_44/5-inci-vites-hayrina_28927430?__hrp__#

denizci
21-05-2015, 12:33
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=144134http://666kb.com/i/cyte3227ij92dl89g.gif

kubilayhan23
21-05-2015, 14:57
Gerçi küllüyen karşıyım bunların yaptıklarına.
İsim derlerse hep CUMHURİYET veya ATATÜRK adını kullanırım.
Ankara CUMHURİYET Havalimanı
İstanbul CUMHURİYET havalimanı:oley:

utkuran
21-05-2015, 17:24
http://i.hizliresim.com/mPkRqR.jpg (http://hizliresim.com/mPkRqR)

"Talan edilecek su havzaları, ormanları, tarım alanları ve meralarıyla; yok edilecek
yabanılı, florası, endemik bitkileri, börtü böceği ve kuşlarıyla, İstanbul halkının
sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını gasp eden hava kirliliği, ölümcül hastalıkları,
trafiği, gürültüsü ile bu yazılan İstanbul’un hikâyesidir. Ve bu hikâye tüm ülkeyi de
etkileyeceğinden bu yazılan senin hikâyendir! "
http://www.kuzeyormanlari.org/wp-content/uploads/2015/04/Yasam_Doga_Cevre_Insan_ve_Hukuk_Karsisinda_3_Haval imani_Projesi.pdf

denizci
26-05-2015, 14:54

.

Akçalı
26-05-2015, 15:31
RTE olsun

ayhan53
26-05-2015, 15:32
baktım ne demişim diye evet rte olsun hepimizi zenginleştirdi demişim :)

denizci
26-05-2015, 15:38
baktım ne demişim diye evet rte olsun hepimizi zenginleştirdi demişim :)

şimdi seni yeni havaalanına bilet alırken düşünüyorum da :)

.... ayhan >>> lütfen recep tayyip Erdoğan havaalanına bi bilet lütfen .....

galiba ank-ist yürümeyi tercih edersin :)

ayhan53
26-05-2015, 16:41
şimdi seni yeni havaalanına bilet alırken düşünüyorum da :)

.... ayhan >>> lütfen recep tayyip Erdoğan havaalanına bi bilet lütfen .....

galiba ank-ist yürümeyi tercih edersin :)

internetten yaparım işlemi :)en azından adını zikretmem.

Arcadia
27-05-2015, 12:09
Daha dün " Fettullah olsun " diyenler, bugün rüzgar dönünce, "Fettullah zaten teröristti" diyorlar.

Şimdi bugün " RTE olsun " diyenlerinde yarın rüzgar terse dönünce, "RTE zaten diktatördü" diyecekleri kesindir.

Bunların herzamanki karaktersizliklerini sergileyeceklerine eminim!

denizci
27-05-2015, 14:26
bi kerteriz alalım

bizim anketin bitmesine daha 2 ay var :)

seçim anketi bu akşam son ... linkten oylamaya katılabilirsiniz

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=144134&page=3

http://666kb.com/i/cyzjw1gwytz2aos6f.gif
http://666kb.com/i/cyzjs9pi36xp94skn.gif

Akçalı
27-05-2015, 17:35
Daha dün " Fettullah olsun " diyenler, bugün rüzgar dönünce, "Fettullah zaten teröristti" diyorlar.

Şimdi bugün " RTE olsun " diyenlerinde yarın rüzgar terse dönünce, "RTE zaten diktatördü" diyecekleri kesindir.

Bunların herzamanki karaktersizliklerini sergileyeceklerine eminim!

Dün ne yazdığınızı hatırlayın bakim....ben hatırlatıp mahcup etmiyeyim sizi, gerçi yöneticide silmiş ama yazdığınız şeyi herhalde hatırlarsınız..

Arcadia
27-05-2015, 17:54
Ne yazmışım? Kötü birşey yazdığımı sanmıyorum. Biraz siyasi kaçmıştır o yüzden silmiştir

Peki siz 17 aralıktan önce neler yazdığınızı hatırlıyormusunuz? Gülen hakkında mesela?

Akçalı
27-05-2015, 22:22
neyse boşverin gitsin.... yanlız bu şahıs hakkında 17 aralıktan önce hiç birşey yazmadım fakat sonrasında yazmış olabilirim...Benim hayran olduğum insanlar yanlış yaptılar ve pirincin taşını ayıklamaya çalışıyorlar, birileride düne kadar saydırdıkları adamla kanka olmuşlar, düşmanımın düşmanı dostum diyorlar.

Arcadia
28-05-2015, 09:44
Askere kızıyordunuz önceden. İrticacı personeli ayıklayıp uzaklaştırıyorlar diye. Orduya sokmuyorlar diye. Sebebini anladınızmı şimdi?

Şimdi aynısını sizinkiler yapıyorlar. Ayıklıyorlar hepsini!!

Madem yanlış yaptıklarını sizde kabul ediyorsunuz, çıkıp televizyonlarda Atatürkçü, cumhuriyetçi kitleden açık bir özür dilemeleri gerekmezmi?

Akçalı
28-05-2015, 17:33
https://youtu.be/3ZfBoo-mPak

sizinkiler demişsiniz ya bunların içersinde düne kadar sizde varmıydınız.

seçim anketi yapılan başlıkta Rallici başkanın bir gönderisinde AKP tabanı chp ye destek verebilir diye yazmıştı hatta bir resim eklemişti.. bende Ak partiden chp ye zerre kadar oy gitmez ama mhp ye gider dedim... sonra siz şöyle yazdınız...Gider gider benden gitti bile

Arcadia
29-05-2015, 11:36
Diyorumya, önemli olan akıllanıp doğru yolu bulabilmek.

2011de Balyozdan paşalarımız içeri alınınca ne halt döndüğünü görüp gereğini yaptık o referandumda.

Siz herhalde 2013 seçimlerini kastettim zannettiniz.

Benim jeton çok önceden düştü yani....ya sizinki?

miniv
30-05-2015, 20:38
değil ismini havaalanına vermek bu ülkeden çekip gitmesi lazım..en hafif tabir ile söyledim..içimden geçenleri burada yazamıyorum..

miniv
30-05-2015, 20:39
ülkenin içine etti bu hırsızlar..Allah hepsinin belasını versin hırsızların

Piaggio
31-05-2015, 15:46
istedikleri ismi koysunlar.....kaldırması bir tabelacıya bakar.... :he:

denizci
07-06-2015, 07:25
7 haziranda da oylamaya devam :)

.

FKG
07-06-2015, 10:57
Havaalanı ismi yabancıların da kolay aklında kalabileceği bir isim omalı.
Inglizce artık milletlerarası bir lisan her gün her yerde İngilizce söcükler kullanıyoruz.
Bu nedenle havaalanı isminin "GOLDEN HORN" olmasını istiyorum.
"BOSPHORUS" da olabilir ama yazmak biraz zor herkes yazamayabilir.

Politikacı ismi falan olmasın sakın çok antipatik olur zaten ilerde kimse hatırlamayacak hatırlamak da istemeyecek. Bir daha isim değiştirmek için uğraşmasınlar

FKG
07-06-2015, 13:55
"TOE SOON" olsun, yakışır :he:

denizci
09-06-2015, 14:00
bilmem anlatabildim mi :düsün:

http://666kb.com/i/czcno15n15wgk6cbr.jpg

http://666kb.com/i/czcnh8f7b6bl1ei1z.png

denizci
11-06-2015, 10:32
proje tamamda ... adını koyun :)

Dünyada böyle bir proje daha yok!

THY Genel Müdürü Temel Kotil, gurur projesi 3. Havalimanı için “Dünyanın tarihini değiştirecek” dedi. Kotil, Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya’nın İstanbul’u kullanarak Avrupa ve ABD ile buluşacağını söyledi.
Geçen yıl temeli atılan Türkiye'nin mega projelerinden 3. Havalimanı'nın inşası hızla devam ediyor.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasından itici güç olacak olan 3. Havalimanı ile ilgili STAR'a açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu projenin dünya tarihini değiştirecek nitelikte olduğunu söyledi.

Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen'in full kapasite çalıştığını ve artık sıçrama noktasında yeni bir havalimanının desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Kotil, bu proje ile Afrika, Uzakdoğu ve Asya'nın Avrupa'ya İstanbul üzerinden uçacağını söyledi.

İstanbul'un bulunduğu lokasyon gereği transit geçiş 'hub'ı olacağını söyleyen Kotil, 3. Havalimanı'nın hayata geçmesiyle yıllık 80 milyon olan yolcu trafiğinin bir anda artacağını ve İstanbul'un dünya havayolu trafiğinin merkezine oturacağını belirtti. Bu proje ile dünyada seyahat eden insanların İstanbul'a gelerek buradan dağılacağını söyleyen Kotil, bunun Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.

Afrika'nın artık eskisi gibi olmadığını ve zenginleştiğini belirten Kotil, son 13 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu kıtaya karşı gösterdikleri yakınlık ile Türkiye ile Afrika'nın çok sıkı bağlar kurduğunu ifade etti. Hem ekonomik hem de sosyal olarak Afrika ile yakın olduğumuzu söyleyen Kotil, THY'nin de bu iletişimde büyük payı olduğunu anlattı.

Kotil şunları söyledi: "Afrika kıtasında toplam 1.2 milyar insan var. Bu rakamın yalnızca yüzde 1'i yani 12 milyonu uçuyordu. Genelde Afrikalılar'ı uçuş olarak Avrupalılar besliyor. Bu yüzde 1'lik elit kesime hitap ediyorlardı. Ancak son yıllarda Afrika'da orta sınıf da büyümeye başladı.

Dolayısıyla THY de bu kıtada hızla büyüdü. Air France Nijer'e haftada 3 sefer uçarken, THY 5 sefer uçuyor. Yakında her gün uçmaya başlayacağız. Biz Cibuti'ye her gün uçuyoruz, buna karşın Air France haftada 1 gün uçuş gerçekleştiriyor. Somali'ye her gün uçuyoruz. Afrika'da uçan 12 milyon insan önümüzdeki yıllarda 10 kat artacak. Çin'in 20 yıl öncesini yaşıyor. Afrika'da en büyük oyuncu biziz. Dolayısıyla Afrikalılar'ı Avrupa'ya THY olarak biz bağlayacağız. Çünkü Avrupalı'ların hem uçuşları pahalı hem de seferleri az. Afrika'nın 3. Havalimanı'na ihtiyacı var."

Avrupa'nın ekonomik krizi halen üzerinden atamasa da en büyük ticaret meydanı olmaya devam ettiğini anlatan Kotil, dünyanın birçok ülkesinden insanların buraya ulaşmak için seyahat ettiğini söyledi. Afrikalılar'ın Avrupa'ya Türkiye üzerinden ucuz,kaliteli ve dakik şekilde transit olarak ulaşabileceğini yeniden hatırlatan Kotil, bu örneği Uzakdoğu için de verdi. Kotil "Çin dünyanın en büyük ekonomisi haline geldi.

Çin artık Avrupa ile daha sıkı ticari ilişki içinde. Endonezya ve Hindistan büyüyen ekonomiler ve süper güç haline geldiler. Bu ülkelerinde en büyük ticaret partneri Avrupa. Tüm bu ülkelerin Avrupa'ya ulaşabilmesi demek seyahat demek. İstanbul bu noktada bir ulaştırma 'hub'ı olacak. Uzakdoğu'dan veya Asya'dan Avrupa ve ABD'ye ulaşmak isteyenler için şu an en büyük merkez Dubai, ancak burası da yeterli lokasyona uçma imkanına sahip değil. Körfezdeki havayolu şirketlerine göre bizim günlük uçuşumuz 5 kat daha büyük. THY Tokyo'ya haftada 5, Cakarta'ya 4 kez uçuyor" diye konuştu.

Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanı geçen yıl toplamda 80 milyon kişiyi uçurduğunu söyleyen Kotil, hedefin bu yıl sonu 100 milyona ulaşmak olduğunu aktardı. Ancak hem Atatürk Havalimanı hem de Sabiha Gökçen'in artık full kapasite çalıştığının altını çizen Kotil "Bu nedenle 3. Havalimanı gerekiyor.

Yeni havalimanı AHL'nin 7 kay daha büyüğü olacak 7 pisti olacak. Dünyada 7 pisti olan bir şehir daha yok. Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak" diye konuştu. 3. Havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro ile Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı. Projeye toplam 10.2 milyar Euro yatırım yapılması planlanıyor. Projede 25 yıllık kullanım hakkı bulunuyor. Ardından devlete teslim edilecek.

Kotil, Türk havacılık sektörünü büyütme ve gelişme fikrinin 2003 yılında Binali Yıldırım ve Kemal Unakıtan tarafından alındığını söyledi. O dönemlerde THY'nin uçuşlarda tekeli olduğunu belirten Kotil "Binali Yıldırım Tekelliğimizi kaldırdı, Türkiye uçacak dedi. vergileri düşürdü ve THY'nin marka olmasında büyük bir adım atarak bizi dünyaya açtı" diye konuştu. Mehmet Şimşek ve Lütfi Elvan'ın da Türk havacılık sektörünün büyümesi ve gelişmesinden büyük rol oynadığını anlatan Kotil " Coğrafi olarak çok iyi bir yerdeyiz. Dünyanın ekseni artık batıdan doğuya doğru kayıyor. Türkiye'de bu noktada çok büyük bir aktör. 3. Havalimanı sadece en büyük değil aynı zamanda en büyük ilgiyi toplayacak havalimanı da olacak.

Bu havalimanının Türkiye ekonomisine de büyük katkısı olacak. 12 milyar liralık turist geliri, 30 milyar liraya yükselecek. İşadamlarımız turistler ucuz ve kaliteli seyahat edecek" dedi.

denizci
12-06-2015, 16:25
İşte 3. havalimanının beyaz baretli melekleri

http://666kb.com/i/czfuxqacwhiy2wjiv.jpg

Türkiye’de merakla beklenen projelerin başında yapımı devam eden 3. havalimanı geliyor. 1.5 yıldır devam eden dev projenin gizli kahramanlarını ise 63 beyaz yakalı kadın oluşturuyor...
Onlar, her alanda olduğu gibi 3. Havalimanı Projesi’nin de gizli kahramanları... Plazaların konforlu ortamı yerine 3. havalimanı şantiyesinde görev almayı tercih eden beyaz yakalı 63 kadın, devasa projenin tamamlanması için gecesini, gündüzüne katıyor, dünyanın en büyük havalimanı projesinde olmaktan gurur duyduklarını söylüyor.

Türkiye’de merakla beklenen projelerin başında yapımı devam eden 3. havalimanı geliyor. İstanbul’un eski maden ocakları bölgesi olarak bilinen Tayakadın, Yeniköy ve Akpınar köyleri arasına inşa edilen devasa proje, 2017 sonunda hizmete girdiğinde dünyanın en büyük havalimanı olacak. Yılda 150 milyon yolcu taşınacak proje sayesinde İstanbul dünya havacılık merkezlerinden biri haline gelecek.
Cengiz-Mapa-Limak-Kolin-Kalyon ortaklığı tarafından 76.5 kilometrekarelik alanda yürütülen çalışmalarda toplam 2 bin 400 kişi görev alırken, şantiyenin gizli kahramanları ise 63 kadın çalışandan oluşuyor. Tozlu şantiye sahasında her zorluğun üstesinden gelen 3. Havalimanı’nın kadın çalışanlarını, şantiye sahasında, en kritik görevlerin başında görmek mümkün. Toz, toprak arasında yorulmak nedir bilmeden çalışan 63 kadın, dev projenin parçası olmaktan gurur duyduklarını dile getiriyor.

Şantiye sahasında konuk olduğumuz kadın çalışanların, yaptıkları başarılı işleri anlatırken gözleri parlıyor. Kalite kontrol mühendisi olarak görev yapan 26 yaşındaki Hatice Feyza Aliç, 1.5 yıldır 3. havalimanı sahasında ter akıtırken, aynı zamanda projede göreve başlayan ilk kadın mühendis olma özelliğini taşıyor. Daha önce hızlı tren projesinin İzmit etabında çalışan Aliç, “Şantiye sahasındaki lojmanda yaşıyorum. Ailem Ankara’da. Onları çok özlüyorum. Özel laboratuvarımızda zemin dizaynına yardımcı olacak zemin deneylerini yapıyoruz. Nereye, ne büyüklükte inşaat yapılabileceğini hesaplamak bizim işimiz. Mesai Sabah 08.00’de başlayıp 18.30’a kadar devam ediyor. Yaşam alanım bu gördüğünüz devasa şantiye sahasından ibaret. Mesai bitince, inşaat sahasındaki sosyal tesis ve lokallerde stres atıyoruz. Hem çalışma koşullarımız, hem de arkadaşlık ortamımız çok güzel. Projede çalışmayı çok istiyordum. İşyerim ile lojman arasındaki mesafe sadece 2 dakika. Trafik stresi, hava kirliliğine maruz kalmıyorum” diyor.

Daha önce Ankara-Pozantı Otoyolu Projesi’nde çalışan Nilgün Bulut da, 3. havalimanı projesinde kalite kontrol müdürü olarak görev yapıyor. 11 aydır şantiye sahasında olduğunu dile getiren Bulut, şunları söylüyor: “Şantiyeyi sevmezseniz bu işi yapamazsınız. Çok uzun yıllar şantiyelerin gece vardiyalarında çalıştım. Şantiyenin keyfi ayrıdır. Her ne kadar erkek işi gibi görünse de kadınların olmadığı yerde verim alamazsanız. Boş, çorak bir araziye girip sonrasında yapılar inşa etmek insana ayrı bir mutluluk veriyor. Ortaya çıkan yapıya baktığınızda ‘Bu projede benim de emeğim var’ diyorsunuz.”

İnşaatın Mali ve İdari İşler Direktörü olarak görev yapan İclal Güçlü de 1.5 yıldır 3. havalimanı sahasında emek harcayan 63 kadından biri. Her gün Ulus’taki evinden inşaat sahasına gidip gelen Güçlü çalışmalarını şöyle anlatıyor:
“Günde 100 kilometre yol yapıyorum. Özellikle kış aylarında sisli, yağmurlu havalarda yola çıkmak korku filmindeki sahneleri andırıyor. Plazalarda çalışırsanız öğle tatilinde yakınınızda bulunan bir AVM’ye veya deniz kenarına inip stres atabilirsiniz. İnşaat alanında hava değişikliği yaşayacağınız bir yer yok. İşimden ve burada olmaktan çok mutluyum. 2 oğlum var ve bazı zamanlarda ‘Anne ne yapıyorsun, şantiyede ne işin var’ diyorlar. Onlara ‘3. Havalimanı projesinde olmak büyük bir ayrıcalık’ diyorum. Dünyanın en büyük havalimanı projesinde yer almak tüm problemleri unutturuyor.”

Ülkü Özeren (3.havalimanı Çevre Departmanı Yöneticisi): “Ümraniye’de ikamet ediyorum. Her gün 3 saatim yolda geçiyor. Öncesinde Bakü, Tiflis, Ceyhan Boru Hattı projesinde görev yaptım. 1.5 yıldır 3. havalimanı projesinde emek harcıyorum. Projeyi üstlenen şirketin üçüncü çalışanıyım. Uluslararası standartlarda çevresel ve sosyal etki değerlendirme çalışmalarını yapıyoruz. Projenin çevresel etkilerini minimize etmek için yoğun bir mesai harcıyoruz. 2014 yılı boyunca tüm çevresel bileşenler, flora fauna, hava kalitesi, gürültü etkilerini değerlendirmeye aldık. 3. havalimanının inşaat ve işletme sırasında oluşturacağı etkileri masaya yatırdık. Dünyanın en büyük havalimanı projesine yakışacak, nitelikli bir ekibimiz var. Şantiye sahasında tespit edilen soğanlı bitki türlerinin, benzer habitatlara taşımasını gerçekleştirdik. Şantiyeden çıkan soğanlı türlerin tamamını Tayakadın köyünün altında bulunan doğal habitat alanına taşıdık. Bazı tohumlar da koruma amaçlı Ankara Tohum Bankası’na yollandı. Proje sahasındaki 100 bin soğanlı tür, yüzde 100 başarı ile benzer doğal ortamlara nakledildi. Ayrıca 20 bin fideyi de bölge belediyelere dağıttık. Okullarda ağaçlandırma kampanyaları başlatıldı. Kaplumbağalar da proje sahasının dışındaki doğal ortamlara taşındı. Dünyanın en büyük projelerinden birinde görev yapmak gurur verici.”

3. havalimanı projesi tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olarak tasarlanan dev proje aynı zamanda 3. Boğaz köprüsünün güzergâhında yer alacak. Kanal İstanbul Projesi de hayata geçirilirse 3 proje birbirine entegre hale gelmiş olacak. 4 etapta tamamlanacak projede ilk etap 2017 sonunda faaliyete geçecek ve yıllık 90 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. 1. ve 2. etap, 90 milyon yolcu kapasitesi, 3. etap 120 milyon yolcu kapasitesi, 4. etap sonunda 150 milyon yolcu kapasitesi olacak.

Yusuf Akçayoğlu (İGA Havalimanları İnşaatı Ortaklığı CEO’su): “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bu en büyük projesinde çalışan beyaz yakalılar arasındaki kadın oranı şimdilik yüzde 20. Hedefimiz, bu oranı ABD ve Avrupa’da olduğu gibi yüzde 40’lara çıkartıp bu alanda da ülkemizde bir ilki gerçekleştirmektir.”

İnsan Kaynakları Direktörü olarak 1 yılı aşkın süredir projede emek harcayan Demet Gürsoy ise şunları söylüyor: “Proje ekibine dahil olduktan sonra insan kaynakları portallarındaki profilimi güncelledim. İGA’nın (İstanbul Grand Airport) projesini gören yüzlerce yabancıdan iş başvurusu gelmeye başladı. Uzakdoğu’dan, Güney Amerika’dan, Ortadoğu’dan bile çok nitelikli iş başvuruları almaya başladık. Projenin prestiji bizleri yüreklendirdi. İtiraf etmeliyim ki, kadın adaylara ve çalışanlarımıza biraz daha pozitif ayrımcılık yapıyoruz. İşlere kadın eli değince rengi değişiyor. Kadınların titiz ve detaycı yanları 3. havalimanı projesi açısından büyük önem taşıyor. Özellikle yeni mezun idealist mühendisleri projede görev almaları için bekliyoruz. Çok sayıda mühendis alımı yapmayı düşünüyoruz. Sizin aracılığınız ile gençlere çağrıda bulunmuş olalım.”

emirseyit
13-06-2015, 18:55
Esas paradan haber verin siz sayın denizci , yoksa karın tokluğuna çalışacak keriz arıyan patrondan bol bir şey yok bu ülkede , lafa gelince mangalda kül bırakmayan sözde anlı şanlı o otomotiv fabrikalarında bile işçilerin grevden önce 1300 tl ye çalıştırıldıklarını kaçımız biliyordu acaba.Bu kapsamda sadede gelirsek , ayda kaç kuruşa çalıştırıyorlardır dersiniz bu beyaz yakalı mühendisleri İGA da acep !

denizci
16-06-2015, 08:51
3. Köprü'nün tek teli 4 ton taşıyor

http://666kb.com/i/czjlf8l32hg0mrl8s.jpg

15.06.2015 Pazartesi, 07:42

Bin 408 metre uzunluğu ile dünyanın raylı sisteme sahip en uzun asma köprüsü olan 3. Boğaz Köprüsü'ne teknik gezi düzenlendi
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, bin 408 metre uzunluğu ile dünyanın raylı sisteme sahip en uzun asma köprüsü olan 3. Boğaz Köprüsü'ne teknik gezi düzenledi.

İnşaat mühendisliği açısından köprünün teknik özelliklerini aktaran Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi İnşaat Mühendisi Cevat Alim, 3. Boğaz Köprüsü'nün asma ve eğik askılı köprülerin karışımı ile dizayn edilen hibrit bir köprü olduğunu ve dünyada bu büyüklükte yapılacak ilk köprü olacağını söyledi. Alim, "Kablolarımız 100 yıllık bir dayanıma sahip ve yorulmadan dolayı herhangi bir değişim beklenmiyor.

7 milimetre çapındaki değişik sayıdaki tellerin bir araya gelmesiyle oluşan 68 adet askı halatımız, 176 adet eğik askı kablomuz var. 52 milimetre çapındaki 7 adet telin bir araya gelmesiyle bir kablo büklümü oluşacak. Bunlardan 65 ile 151 adeti bir araya geldiğinde eğik askı kabloyu oluşturacak. Dünyada ilk defa bu kadar mukavemetli bir kablo kullanılıyor. İçindeki küçük bir telin kopması için 4 tonun üzerinde güce ihtiyacınız var." dedi.

İMO Bursa Şubesi üyeleri, 59 metre genişli ile dünyanın en geniş, deniz seviyesinden 329 metre yüksekliği ile de dünyanın en yüksek asma köprüsü olan 3. Boğaz Köprüsü'nün Garipçe Köyü'ndeki köprü ayaklarını inceledi. İMO Bursa Şubesi üyeleri, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Asma Köprü Şefi İnşaat Mühendisi Cevat Alim'in Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü ile ilgili yaptığı sunumla proje hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Alim, köprünün 15 kilometre otoyol ve bağlantı yolu, 2 şeritli tren yolu, 8 şeritli karayolu kapasitesi ve estetiği ile dünyaya örnek bir proje olduğunu söyledi. Üzerinden geçecek olan raylı sistem ile köprünün Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşıyacağını kaydeden Alim, IC İçtaş-Astaldi-Chodai ve Yüksel Proje ortaklığı ile yapılan projenin hızla devam ettiğini söyledi.

Yapım aşaması da dahil olmak üzeren 10 yıl 2 ay 20 gün süre ile IC şirketine yap-işlet-devret modeliyle verildiğini anlatan Alim, şunları kaydetti: "Bin 408 metre uzunluğundaki köprünün en önemli özelliği taşıyıcı sisteminin dizaynı. Uzun açıklıklı köprüler asma köprü ve eğik askılı köprüler olarak ikiye ayrılıyor. 1. ve 2. Boğaz Köprülerimiz asma köprü olarak dizayn edildi. Haliç üzerindeki Metro Geçiş Köprüsü ise eğik askılı bir köprü. 3. Boğaz Köprüsü ise bu iki köprünün karışımı olacak. Hibrit köprü olarak tabir ediliyor. Yüksek rijitlikli asma köprü olarak yapıldı. Köprünün üzerinden hem hızlı tren hem de yük treni geçeceği için bu karışımın uygulandı.

Asma köprüler hareketli yükler altında oldukça elastik davranırlar ve büyük deformasyonlar yaşanır. Biz klasik bir asma köprü yapsaydık yük treni geçişleri sırasında büyük deplasman ve deformasyonlarla karşılaşabilirdik. Bu deplasman ve deformasyonların azaltılması için rijitliği arttırılmış hibrit köprü tasarımı yapıldı. Bu eşsiz bir dizayn ve dünya da bu çapta ilk defa yapılacak hibrit bir köprü olacak. 3. Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi tamamlandığında dünyadaki ilk 10 köprü içerisine Türkiye'den iki köprü yer alacak."

Köprü için bir günlük işletme kaybının 2 milyon dolar olacağını söyleyen Alim, 95 kilometrelik otoyol ve köprü geçiş ücretinin toplam 11 dolar olacağını vurguladı.

Köprünün tasarımını gerçekleştiren Dr. Michel Virlogeux'un köprüye yeni inovasyonlar getirdiğini belirten Alim, bu sistemleri şöyle anlattı: "Dengelenmemiş kablo askılı köprü sistemi Michel Virlogeux'un köprüye getirdiği inovasyonlardan birisi. Ana açıklık ve tabliyemiz çelik. Yan açıklığımız betonarme. Ana açıklığımız bin 408 metre. Ankraj bloğundan ankraj bloğuna uzunluğumuz ise 2 bin 164 metre. 22 adet ana açıklıkta 22 adet kenar açıklıkta kablomuz bulunuyor. Köprümüzün özel bir durumu var. 17 kablo betonarme tabliye üstüne ve ana açıklığa bağlı. Bunlar da birbirlerini dengeliyor.

Ama kenar açıklıktaki son 5 kablomuz rijit yaklaşım plağına bağlanmış durumda. Böylece üzerindeki kuvveti zemine aktarıyor. Ana açıklıkta dengelenemeyen 5 kablo tabliyeyi sürekli gergin halinde tutuyor. İp cambazının ipi gibi gergin hale getiriyor. Böylelikle tabliyenin rijitliği bir kademe daha arttırılmış oluyor. 5 kablonun getirmesi gereken kuvvetler kule bölgesine aktarılamadığı için de kule bölgesindeki basınçta azalma meydana geliyor. Basıncın azalması betonarme kesitlerin ezilmesini, çelik kesitleri burkulmasını önlüyor."

Köprünün kablo özelliklerinden de bahseden Alim, şunları kaydetti: "Kablolarımız 100 yıllık bir dayanıma sahip ve yorulmadan dolayı herhangi bir değişim beklenmiyor.

3 tip ana kablomuz var. Ana kabloda 5.4 milimetre çapındaki 127 adet tel birleştiğinde bir kablo büklümünü bir araya getirecek. Ana açıklıktaki 113 ve yan açıklıktaki 122 büklüm bir araya geldiğinde başka bir ana kabloyu meydana getirmiş olacak. 7 milimetre çapındaki değişik sayıdaki tellerin bir araya gelmesiyle oluşan 68 adet askı halatımız, 176 adet eğik askı kablomuz var. 52 milimetre çapındaki 7 adet telin bir araya gelmesiyle bir kablo büklümü oluşacak.

Bunlardan 65 ile 151 adeti bir araya geldiğinde eğik askı kabloyu oluşturacak. Dünyada ilk defa bu kadar mukavemetli bir kablo kullanılıyor. İçindeki küçük bir telin kopması için 4 tonun üzerinde güce ihtiyacınız var. Tüm telleri uç uca eklesek 124 bin 832 kilometre yol kat etmiş oluruz. Bu da dünyanın etrafını 3 kez dolaşmak anlamına geliyor. Kabloların gerçek bir çekme dayanımı var. Ayrıca firmanın garanti ettiği bin 960 megapascal mukavemet var. Bu gerçek mukavemetin yüzde 5 altındadır. En olumsuz koşullara göre hesaplar yapıldığında kablolar yüzde 45 kapasite ile çalışıyor. Ama kablolar iki kat emniyetli olarak hesaplanıyor. Bir yük treni 3 bin 200 tondur, 3. Boğaz Köprüsü iki yük treninin aynı anda geçebileceği düşünülerek yapılmıştır."

Köprünün beton dayanımının C50 olduğuna dikkat çeken Cevat Alim, basınç dayanımının ise testlerde 70 megapascal olduğuna vurgu yaptı. Alim, deprem faktörünün 3. Boğaz Köprüsü'nün tasarımında ana faktör olmadığına dikkat çekerek, "En önemli faktörümüz rüzgar. Köprü sert rüzgarların estiği bir bölgede. Uygulama sırasında bize en çok zaman kaybettiren rüzgar oldu. Kabloların çekimini sert rüzgarların estiği dönemlerde gerçekleştiremedik. Son 40 yılda İstanbul'da kaydedilen en yüksek rüzgar hızı saate 130 kilometre. Köprü ise saate 170 kilometre rüzgara dayanabilecek bir güce sahip." dedi.

Arcadia
17-06-2015, 16:14
Tünel yapılmalıydı...yazık oldu. Ve ilkönce Harem-Sirkeci tünelinin bitmesi beklenmeliydi.

Bakalım trafik ne kadar rahatlıycak, gerek kalacakmı?

MAKİNİST
18-06-2015, 00:05
4.sırayı işaretledim...Bu hükümetin yaptığı tüm projelerin halk yararına değil sadece ve sadece kendisinin ve avanesinin yararına yapıldığını düşünüyorum...
13 yıldır hükümetler...Tek yaptıkları yandaşlarına ev yaptırmak ve bu evleri satabilmek için tüm milleti büyük şehirlere doldurmak...
İyi niyetli bir hükümet olsaydı önceliği inşaata değil,üretime verirdi...Üretimi de Anadolu'nun her yerine yayar ve insanların oldukları yerde kalkınmasını sağlardı...
Belki yüz yılda bir gelebilecek para bolluğu fırsatı çarçur edildi,betona gömüldü...Üstelik de dünyanın özelleştirmesi yapıldığı halde...Ve şirketlerin borçları dağ gibi...

dijitalyatırım
19-06-2015, 08:54
Koalisyonda üçüncü köprü de üçüncü havaalanı da mümkün değil, yapılacak ihalelerden komisyon alanlar, artık eskisi kadar rahat olamayacaklar.

abartin
19-06-2015, 17:07
Koalisyonda üçüncü köprü de üçüncü havaalanı da mümkün değil, yapılacak ihalelerden komisyon alanlar, artık eskisi kadar rahat olamayacaklar.

3.köprü bu sene sonu bitecek...Hangi koalisyon hükümeti köprüyü bu aşamadan sonra durdurabilir..Halk buna razı olabilirmi size??...Keza 3.Havalimanı...Bu asamadan sonra projeyi durdurmak ülkeye büyük bir zarar...Zaten muhtemel bir koalisyon hükümetinde bu tür büyük uzun vadeli altyapı projeleri çok nadiren vede çok yavaş olacaktır......Yapılması gereken en doğru şey bu tür gerekli projelere karşı çıkmak değil....Bu tür projelerin etrafında yeni yapılaşma ve rant alanların oluşmasına engel olmaktır......birinci ve ikinci köprüde yapılırken zamanında yine buna benzer muhalefet vardı......Her zaman söylüyorum İstanbul bugun Almanyaya ait bir şehir olsa idi Boğazda şu anda minimum 5 asma köprü ve 5 tanede tünel yapılmış olurdu......Yol, köprü, havaalanı, tünel vs doğayı bozmaz...doğayı bozan insan aç gözlülüğüdür..Yani inşaat rantıdır...Malesef bu çirkin rant kazancına hükümete yakın çevrelerde dahil olduğu için hükümet tarfından rant desteklenmektedir....

denizci
08-07-2015, 18:57
resmi görüşü de vereyim bari :)

3. Havalimanında Terminal İnşaatı Başladı

http://www.haberler.com/3-havalimaninda-terminal-insaati-basladi-7477212-haberi/

http://666kb.com/i/d06bpikh8yv1z92yb.jpg

04 Temmuz 2015 Cumartesi 09:18

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, İstanbul'da yapımı devam eden 3'üncü havalimanında zemin ıslah çalışmalarının ardından terminal inşaatına başlandığını açıkladı.

3. Havalimanında Terminal İnşaatı Başladı

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, İstanbul'da yapımı devam eden 3'üncü havalimanında zemin ıslah çalışmalarının ardından terminal inşaatına başlandığını açıkladı.

"ORDU HAVALİMANINDA EKSİK YOK"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, DHMİ Florya Sosyal Tesisleri'nde basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Yemeğin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, Türkiye'de havacılık alanında yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. DHMİ Genel Müdürü Yıldırım'ın gündeminde ilk olarak Ordu-Giresun havalimanı hakkında medyada yer alan haberler vardı. "Havalimanında eksiklikler var" iddialarına "Ordu-Giresun havalimanında bir eksikliğimiz yok." diyerek cevap veren Yıldırım konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"ORDU-GİRESUN HAVALİMANINDA EKSİK YOK"

"Şu yapılmadı, bu edilmedi diye çıkan haberler çok doğru bilgiler değil. Ama sizin de çok iyi bildiğiniz gibi Atatürk Havalimanı gibi her türlü donanımı yerinde olan havalimanlarında bile meteorolojik şartlar dolayısıyla pas geçmeler her zaman görülen hadiselerdendir. Kaldı ki Ordu-Giresun deniz üzerinde bir havalimanı olduğu için sise çok maruz kalıyor. Bölge zaten sis olaylarının görüldüğü Karadeniz genel olarak böyle bir bölgedir. Sis çöküp görüş belli bir seviyenin altına düştüğü zaman ne olursa olsun uçakların inmesi söz konusu değil yani pilotun belli bir mesafeden belli bir yükseklikten pisti görmesi gerekir. Aksi takdirde iniş olmaz."

"ALMANYA'DAN BİLE ARADILAR"

Serdar Hüseyin Yıldırım, ayrıca basında geniş yer alan "3. Havalimanı inşaatı durduruldu" iddialarına da açıklık getirdi. Bazı medya kuruluşlarının kasıtlı olarak haber yaptığını ifade eden Yıldırım, asılsız haberlerin kendisini üzdüğünü söyledi. Yapılan haberin ardından toplumda bir algının oluşturulduğunu belirten Yıldırım, "Algı bu şekilde olduğu için bende gittiğim her yerde bu soruya muhatap oluyorum. 3'üncü havalimanı durdurulmuş doğru mu? Hatta şunu da söyleyeyim.

"3. HAVALİMANI İNŞAATI DURMADI"

Almanya'dan bile aradılar beni. Bir Alman televizyon kanalı bizim kurumumuzu arayıp 3'üncü havalimanının durdurulmasıyla ile ilgili müstehzi (alaycı) bir tarzda soru sordu. Durdurulan bir şey yok. Bir bölge için acele kamulaştırma kararı vardı. Doğu batı pistin yapılacağı köye yakın yerde acele kamulaştırma kararı olmuş. Buna da itiraz olmuş. 'Niye acele kamulaştırma yapılıyor? Özel bir durum yok, savaş hali yok niye acele kamulaştırma kararı var?' diye itiraz edilmiş ve dosya Danıştay'a gitmiş. Danıştay 6. Daire de usulen reddetmiş. Kurul, Danıştay'a bu kararı usulden reddedemezsiniz, esastan görüşüp karar vermeniz gerekir diyerek kararı bozmuş iade etmiş. Kurulun, Danıştay'ın aldığı kararı bozma kararını esas alınarak, Danıştay 3'üncü havalimanının inşaatını durdurdu gibi bir haber yapılıyor. Bu akıllara ziyan bir konudur." şeklinde konuştu.

"YAPILAN HABERİN AMACI BELLİ"

Danıştay'ın sonraki süreçte konuyu esastan görüşüp nihai karara vararak tekrar reddetmesinin 3'üncü havalimanının lehine bir karar olduğunu açıklayan Serdar Yıldırım, Danıştay'ın nihai kararı vermesine rağmen haberin yayılmasının üzücü olduğunu söyledi. Yapılan haberinin amacının belli olduğunu ifade eden Yıldırım şöyle konuştu:

"Kimse kimseden daha akıllı değildir. Herkesin kafası belli bir ölçüde çalışıyor. Ama az ama çok çalışıyor. Ne olduğu çok ortada bunun. Niye yapıldığı, bu haberin neden böyle verildiği ve sonra bu haberin ardından gelen gelişmelerin neden böyle olduğu çok açık ortadadır. Bu ülkemizin bir projesidir netice itibariyle. Bütün milletimize, ülkemize fayda sağlayacak bir proje. Bu projeyi istemeyenler çok var bunu biliyoruz."

"2018 İLK ÇEYREKTE OPERASYON BAŞLIYOR"

3'üncü havalimanının tamamlanacağı tarih hakkında da açıklamalarda bulunan Yıldırım, inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini ve gecikmenin yaşanmayacağını söyledi. Çalışmaların yapıldığı alanı kısa süre önce teftiş ettiklerini ifade eden Yıldırım, "Ben iki hafta evvel oradaydım. Bir teftiş yaptık. Orada da gördüğümüz odur ki harıl harıl çalışılıyor ve takvime de uygun ilerliyor iş. 2018'in ilk çeyreğinde biz orada operasyona başlamayı ilk uçağı indirmeyi uçurmayı hedefliyoruz." dedi.

"ÖZEL TERMİNAL SÖZ KONUSU DEĞİL"

Havalimanı yapım çalışmaları kapsamında büyük uğraş verilen zemin ıslahı sonrası binaların yapımına başlandığını belirten DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, terminal inşaatının temelinin atıldığını açıkladı. Yıldırım ayrıca, havayolu şirketlerine özel olarak terminal yapılacağı iddialarına da açıklık getirdi. Yıldırım, "Şu havayolunun terminali bu havayolunun terminali şeklinde bir düzenleme yapılmayacak. İlk etapta tek terminal var. 90 milyon kapasiteli terminal olacak ve herkes o terminali kullanacak." diye konuştu.

YENİ AÇILAN HAVALİMANLARINA İLGİ YOĞUN

Yıldırım son olarak, yeni açılan Ordu-Giresun ve Hakkari Yüksekova havalimanlarını kullanan yolcu sayısı hakkında rakamsal bilgiler verdi. Hakkari Yüksekova uçuşlarında mayıs ayında 1459, haziran ayında ise 9324 kişinin uçtuğunu söyledi. Yıldırım yıl sonuna kadar 140 bin yolcunun Yüksekova'dan geçmesinin öngörüldüğünü söyledi. Yıldırım Ordu-Giresun uçuşlarında ise mayıs ayında 5741, haziran ayında ise 21 bin 330 yolcunun uçtuğunu ve yılsonuna kadar 160 bin yolcu beklediklerini kaydetti.

denizci
11-07-2015, 11:35
https://eksisozluk.com/istanbulun-3-havalimani-icin-isim-onerileri--3600534

denizci
13-07-2015, 11:49

http://666kb.com/i/d0b3dqtp2zrozut37.gif

denizci
20-07-2015, 12:04
Erdoğan ‘sahalara döndü': 3’ncü havalimanı ve köprü karşıtları, karşılarında beni bulur

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uğruna binlerce ağaç kesilen ve durdurulması için birçok dava açılan 3’ncü havalimanı ve köprü projelerine karşı olanlara, “Karşılarında beni bulurlar” diye seslendi.

Erdoğan, koalisyon görüşmeleri için muhalefete de mesaj vererek “Büyük projeleri rafa kaldırmayı amaçlayan bir koalisyon görüşmesi yapmak isteyenler, karşılarında beni bulur. 3’üncü havalimanını yaptırmayacaklarmış, 3’üncü köprüyü durduracaklarmış, ne demek o? Bunların zaten dikili bir ağacı olmadı. Hâlâ aynı anlayışla devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Piaggio
23-07-2015, 20:30
bence en güzel isim : freebird.
yani hürkuş.
vecihi hürkuş un anısına.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vecihi_H%C3%BCrku%C5%9F

denizci
04-08-2015, 11:00
oylamaya devam

10 ağustos pazartesi 16:25 sandıklar kapanıyor :)

.

denizci
21-10-2015, 18:20
3. havalimanı için 6 bankadan toplam 4,5 milyar euro kredi

ntv.com.tr ntvpara.com

19 Ekim 2015 Pazartesi

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının ilk etap inşaatı için 6 bankadan toplam 4.5 milyar euro kredi sağlandı.

Erdoğan, 3. havalimanının finansman töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımı ile düzenlenen törende, 90 milyon yolcu kapasiteli ve üç adet kuzeygüney pistini kapsayan birinci etap yatırımları için 6 banka kredi verdi.

Bunlar; Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finansbank.

6 banka yeni havalimanının projesini gerçekleştirecek İGA (Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun konsorsiyumu) ile 16 yıl vadeli finansman kredisi imzalandı. Kredinin ilk 4 yılı ana para ödemesiz olacak.

Konu ile ilgili basın bülteninde, ilk aşamada 6 milyar euroluk yatırımın hedeflendiği havalimanında yatırımların 4.5 milyar euroluk (Bugünkü kurla yaklaşık 14 milyar 715 milyon lira) kısmının krediyle, yatırım tutarının yüzde 25'inin öz kaynaklardan karşılanacağı belirtildi.

Havalimanının birinci etabın 2018 yılı içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

İGA'nın havalimanı projeleri arasında şunlar bulunuyor:

• İstanbul Sabiha Gökçen (Türkiye-İşletme)
• Priştina (Kosova-İşletme)
• Kahire Terminal 2 (Mısır)
• Bakü Heydar Aliyev (Azerbaycan)
• Hawler – Erbil (Kuzey Irak)
• Duhok (Kuzey Irak)
• Ordu-Giresun (Türkiye)

denizci
23-11-2015, 09:22
http://www.aksam.com.tr/ekonomi/3uncu-havalimanina-mimar-sinan-dokunusu/haber-463749

^^^^^^
Tanıtımlara başlıyoruz

Aralık ayında İGA olarak dünya havacılık alanında büyük bir kongreye ev sahipliği yapacağız. ACI Airport Council International İstanbul'da olacak. Biz de ev sahibi olacağız. Devrim sürecinde ayağa kalkmaya çalıştık, enerjimizi başka şeylere harcadık. Şimdi artık uluslararası tanıtımlara da başlıyoruz.

Doğa için rekor bütçe hazırladık

Bir de doğanın bozulmasıyla ilgili eleştiriler var... Bu konuda çalışmalarınız var mı?
Süper mega iş yapılıyorsa, doğayı olduğu gibi korumak mümkün değil. Bu dünyanın her yerinde bu böyle. 76 milyon metrekarelik bir proje yapacağız ama her şey olduğu gibi kalacak, doğayı koruyacağız dersek yalan söylemiş oluruz. Biz yalan söylemek istemiyoruz. Ancak bu etkiyi minimuma indirmek için çok mücadele veriyoruz. Doğa hasarını en aza indirgemek için onlarca milyon euroluk bir bütçe ayırdık. İddia ediyorum böyle bir bütçeyi kimse harcamadı doğa için bugüne kadar.

Neler var bu bütçenin içinde?

Arazideki endemik bitkilerin haritasını çıkardık. Profesyonel destek alıyoruz. Buradaki bitki soğanlarını aldık, taşıdık. Başka yerlerde türün devamını sağlıyoruz. 20 bin civarında ağaç transplantasyon yöntemiyle taşındı. Kesilen her ağaç yerine de 5 ağaç dikiyoruz.

Kuşlarla ilgili de çalışmalarınız vardı

Evet. Kuşların hareketlerini inceledik. Tabii burada diğer paydaşların da rolü var. Bunlardan biri de İstanbul Büyükşehir Belediyemiz. Burada bir atık çöp toplama merkezi var. Orası kuşlar için bir cazibe merkezi. Çünkü kuşlarda bir öğrenme ve unutma süresi var. Şu an kalksa bile belli bir süre kuşlar oraya gelmeye devam edecek. Belediye bize bu merkezin kaldırılacağına dair söz verdi. Diğer taraftan kuş radarları satın aldık belli bölgelere yerleştiriyoruz. Kuş yönetimini en sağlıklı bir şekilde sağlıyoruz.

Enerjisini güneşten suyu yerden alacak

Yeşil havaalanı olmak adına ne gibi planlarınız var?

Burası yeraltı sularının denize doğru aktığı bir yer. Bu suları belli bir yerde biriktirip, filtreleyip, heba etmeden kullanmak yolunda bir projemiz var. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Güneş enerjisiyle ilgili projelerimiz var. Burası 250 megavatlık bir yapı. Afyon şehrinin harcadığı enerjiyi tek başına çekecek bir yapıdan bahsediyoruz. Elbette kendi enerjisinin tamamını üretemez ama bir kısmını kendi üretsin istiyoruz. Ayrıca peyzajda her yer yeşil olacak. Bir de tabii karbon ayak izinden bahsetmek lazım. Şu anda Atatürk Havalimanı'nda yoğun hava trafiğinden dolayı çok ciddi bir enerji sarfiyatı söz konusu. Uçaklar 20-30 dakika havada turlamak zorunda kalkıyor. Bu da karbon ayakizi yaratıyor. Bizde bağımsız pistler olduğu için bu oran minimuma inecek. Aynı zamanda denizin üzerinden iniş kalkış sağlandığı için yermleşim yerlerine gürültü kirliliği yaratılmayacak.

Duty free alanı Atatürk'ün 10 katı olacak

Alışveriş alanları genişleyecek mi?
Evet oldukça büyük bir duty free alanı olacak. 40 bin metrekare net satış alanı olan 100 bin metrekareye yayılmış dutyfree alanı olacak. Şu anda Atatürk Havalimanı'ndaki duty free alanının tam 10 katı. Lounge alanları da ciddi anlamda genişleyecek. Sadece Türk Havayolları'na 10-11 bin metrekare lounge alanı veriyoruz.

^^^^^^

dad113
28-11-2015, 17:13
bölgenin en iyi yeri boyalık ve balaban olacak...

bon
28-11-2015, 22:45
bize ne komsunun cocugu oluyor biz isim begenemiyoruz yav kardesim havalani alana yapana niye sormuyoruz ??

BUSHIDO
29-11-2015, 09:45
BÖYLE BAŞKAN MI OLUR ? OBAMA'NIN TARİHİ KONUŞMASI

https://www.youtube.com/watch?v=tBFWu4hM_3k

denizci
10-02-2016, 23:49
3. havalimanı ismi RTE o-l-m-a-y-a-c-a-k.. o-l-m-a-m-a-l-ı :)

http://www.bigpara.com/haberler/genel-haberler/3-havalimanin-ismi-recep-tayyip-erdogan-olacak-mi_ID1429776/

Koray
11-02-2016, 09:51
JFK 'vari bi isimle ... nam-ı diğer John Fitzgerald Kennedy international Airport

İstanbul'daki 3. havaalanına da

RTE Recep Tayyip Erdoğan havaalanı ismi düşünülüyor :düsün:

lütfen demokratik tercihinizi yapınız

ve de

lütfen yorumlarınızda birbirinize hoşgörülü & sevecen olunuz :)

3. havalimanı ismi RTE o-l-m-a-y-a-c-a-k.. o-l-m-a-m-a-l-ı :)

http://www.bigpara.com/haberler/genel-haberler/3-havalimanin-ismi-recep-tayyip-erdogan-olacak-mi_ID1429776/

Annkett kapandı diyorsunuz :)
İtiraff etmek gerekirse beklemediğim bir sonuç :super:

rdx
13-02-2016, 23:01
Askere kızıyordunuz önceden. İrticacı personeli ayıklayıp uzaklaştırıyorlar diye. Orduya sokmuyorlar diye. Sebebini anladınızmı şimdi?

Şimdi aynısını sizinkiler yapıyorlar. Ayıklıyorlar hepsini!!

Madem yanlış yaptıklarını sizde kabul ediyorsunuz, çıkıp televizyonlarda Atatürkçü, cumhuriyetçi kitleden açık bir özür dilemeleri gerekmezmi?

Demek ki TSK yıllarca doğru yapmış.

rdx
13-02-2016, 23:08
Nasil olsa burasi açıldığında Atatürk Havalimani kapnmayacak mi isim aramaya gerek yok. IGA bu isi alninin akı ile tamamlayacagindan hic şüphem yok. Hayirlisi ile bir tamamlasinlar bakalım

denizci
06-04-2016, 12:12
bu ne perhiz bu ne lâhana turşusu :düsün:

http://www.airporthaber.com/ahl-haberleri/ataturk-havalimaninda-ek-terminal-icin-geri-sayim.html

http://666kb.com/i/d7ut80h7ut7uabt60.jpg

denizci
05-06-2016, 10:01
https://eksisozluk.com/recep-tayyip-erdogan-havalimani--2822493

julia.luthor
05-06-2016, 10:05
adı değil işlevi önemli...:he:

denizci
06-06-2016, 11:45
3. havaalanı kavşaklarında işlevsellik önerisi :)

adı değil işlevi önemli...:he:

http://www.businessinsider.com/diverging-diamond-intersection-is-33-safer-2016-6

http://666kb.com/i/d9kmuwvvkb99bfdf9.jpg

denizci
15-06-2016, 10:52
bakalım viki ne demiş :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0stanbul_Yeni_Havaliman%C4%B1