PDA

View Full Version : Geride Nasıl Bir Miras Bırakmak İstersin?

çilek
10-12-2006, 23:13
Zor bir soru. Düşünün biraz.:confused:

Hatta yazıyı okumaya bir-iki dakika ara verin.

Sanırım ben kendim için buldum sonunda.

“Başarmış olmayı” bırakmak istiyorum miras olarak.

- Sık ve çok gülebiliyorsan,

- Akıllı insanların saygısını, çocukların sevgisini kazanabiliyorsan,

- Dürüst eleştirmenlerin takdirini alabiliyorsan,

- Sahte dostlarının ihanetine katlanabiliyorsan,

- Güzelin değerini biliyorsan,

- Diğer kişilerde en iyiyi bulabiliyorsan,

- Daha iyi bir dünya için geride ister sağlıklı bir çocuk, ister iyileştirilen bir sosyal durum, ister ufak bir parça yeşil bahçe bırakabiliyorsan,

- Tek bir kişi bile olsa, biri senin varlığından ötürü daha rahat nefes alabiliyorsa…

İşte bu “başarmış olmaktır” demiş Amerikalı yazar, şair ve filozof Ralph Waldo Emerson (1803-1882).

“Tek bir kişi bile olsa, biri senin varlığından ötürü daha rahat nefes alabiliyorsa…”

Not: Bu yazı daha önce http://map.blogsome.com/ blogunda da yer almıştı.

yosun
11-12-2006, 01:38
İç ve dıştaki tüm hainlerden arındırılmış, gökkubbede şanlı Türk Bayrağı'nın nazlı nazlı dalgalandığı, üzerinde yaşayan insanların huzurlu, barış ve refah içinde olacağı bir VATAN...

taraftar
18-12-2006, 01:18
İç ve dıştaki tüm hainlerden arındırılmış, gökkubbede şanlı Türk Bayrağı'nın nazlı nazlı dalgalandığı, üzerinde yaşayan insanların huzurlu, barış ve refah içinde olacağı bir VATAN...

ATA larımızın tekrar tekrar ruhları şaad olsun ... :tamam:

MAŞALI
18-12-2006, 01:20

bravo be!:tamam:

balaban
18-12-2006, 01:20

:tamam: :tamam:

kemal
22-12-2006, 07:01
Bir anne ve babanın çocuğuna bırakacağı en değerli miras güzel ahlak ve edeptir.

çilek
22-12-2006, 16:14
Geçtigimiz günlerde, havaalaninda bir baba ile kizinin son dakikalarda aralarinda geçen konusmaya kulak misafiri oldum.

Kizin binecegi uçagin kalkmak üzere oldugu anons edilmisti. Güvenlik kapisinin yaninda duruyorlardi. Birbirlerine sarildilar ve

baba : "Seni seviyorum. Her sey yeterli olsun," dedi.

Kiz, "Baba, birlikte geçirdigimiz günler gereginden fazla güzeldi. Sevgin, ihtiyacim olan tek sey. Ben de senin için her seyin yeterli olmasini diliyorum, baba," diye karsilik verdi. Birbirlerini öptüler ve kiz ayrildi.

Baba, yaninda oturdugum pencereye dogru yürüdü. Ayakta dururken aglamak istedigini ve buna ihtiyaci oldugunu görebiliyordum. Özel konulara girmemeye çalistim; ama "Birine sonsuza kadar ayri kalacaginizi bile bile hosçakal dediniz mi hiç?" diye sorarak adeta beni sohbete davet etti.

"Evet, dedim," diye yanitladim. Bunu söylemek, beni anilara, benim için yaptiklarindan ötürü babama duydugum sevgiyi ve minneti ifade etmeye çalistigim anlara götürdü. Zamaninin sınırlı oldugunu bildigimden, benim için ne kadar önemli oldugunu yüzüne söylemek için özel zaman ayirmistim. Dolayisiyla, bu adamin neler hissettigini anliyordum. "Sordugum için bagislayin; ama neden bu sonsuza kadar sürecek bir veda?" diye sordum.

"Ben yasliyim; o da çok uzakta yasiyor. Önümde bazi ciddi mücadeleler var. Gerçek su ki, onun buraya bir sonraki gelisi cenazem için olacak," dedi.

"Veda ederken 'Her sey yeterli olsun' dediginizi duydum. Bunun ne anlama geldigini sorabilir miyim?" Gülümsemeye basladi

"Eski nesillerden kalma bir dilek. Annem ve babam, bunu herkese söylerlerdi." Bir an duraksadi; sanki daha detayli olarak hatirlamak istermis gibi bakti; kocaman gülümsedi. "'Her sey yeterli olsun' dedigimizde, karsimizdaki kisinin onu ayakta tutmaya yetecek kadar güzelliklerle dolu bir yasam sürmesini dileriz," diye devam etti ve bana dönerek su dizeleri ezbere okudu

"Aydinlik bir bakis açisina sahip olmana yetecek kadar günes diliyorum.

Günesi daha çok sevmene yetecek kadar yagmur diliyorum.

Ruhunu canli tutmaya yetecek kadar mutluluk diliyorum.

Yasamdaki en küçük zevklerin daha büyükmüs gibi algilanmasina yetecek kadar aci diliyorum.

Isteklerini tatmin etmeye yetecek kadar kazanç diliyorum.

Sahip oldugun her seyi takdir etmene yetecek kadar kayip diliyorum.

Son 'Elveda' yi atlatmana yetecek kadar 'Merhaba' diliyorum."

Sonra hiçkira hiçkira aglamaya basladi ve yürüdü gitti.

Her seyiniz yeterli olsun....

alıntı ve paylaşimdir

chemeng
22-12-2006, 16:17

mükemmel..saygılar...

pride
22-12-2006, 16:21

keske ama nerdeeeeee bizde haınler bitmez biri bitse digeri başlar...

çilek
22-12-2006, 16:26
Olmadı Pride!;)

Hainler belki de bitmez doğrudur, ama önemli olan onların sesi kısılacaktır. Kısılacaktır ki sonrasında arındırılmış olunsun!

Tebrikler Yosun.

PARK
23-12-2006, 01:50
onurlu bir geçmiş i miras olarak bırakmak isterim..................

sibela
23-12-2006, 10:40
Çocuğuma bırakacağım endeğerli miras soyadım olmalı.

çilek
25-12-2006, 16:46
Bir şeyi anlatırken ( bu bir TA-TM- ya da daha farklı piyasa analizleri olabilir), sırf biz çok iyi biliyoruz diye, okuyanın(ya da soranın) da bildiğini varsayarsak ne olur?

Öncelikle ÇAĞLA yı kutlayalım ve bize nasıl bir örnekleme getirdiğini izliyelim mi?

http://video.google.com/videoplay?docid=-3097692052297958083&q=cagla+domino

Bakın tüm o bilgiç gülmeler Çağlayı nasıl yıkmış!

Okuyan, bilgilenmek isteyen bir daha hiç o soruları bize sormayacak.! Çünkü onu kızdırdık.. Tıpkı Minik Çağla gibi..