PDA

View Full Version : West Texas Intermediate ( WTI ) PETROL FİYATI $

dad113
24-08-2014, 20:54
Herkese Selam

Yeni başlığın konu ile ilgilenen herkese yardımcı olması dileğiyle....

WTİ .... Teksas Petrolü :)

mehmet717
09-12-2014, 01:08
Nicin WTI brent degil

mehmet717
09-12-2014, 01:11
1 Lot / Hacim = 1000 varildir.

0.10 Lot / Hacim = 100 varildir.

Petrol için, 1 Lot, 1000 varil büyüklüğünde Petrol alım / satım pozisyonunu temsil eder.
Lot / hacim değiştirilirse pozisyon büyüklüğü de doğru orantılı olarak değişir.
Petrol’ün 1 varilinin fiyatı cari fiyata eşittir.

Örnek olarak, Petrol’ün fiyatı 90 Dolar ise, bu 1 varil Petrol’ün fiyatıdır.
1 ABD Petrol varilinin büyüklüğü 42 ABD galonu yani yaklaşık 159 Litredir.

mehmet717
09-12-2014, 01:35
Petrol, diğer adıyla neft ya da yer yağı, hidrokarbonlardan oluşmuştur. Sudan yoğun kıvamda, koyu renklidir. Kendine has kokusu olan, yeraltı kaynaklardan elde edilen doğal yanıcı mineral yağdır. Latince’de taş manasına gelen "petra" ile yağ manasına gelen "oleum" sözcüklerinden türemiştir.

Petrol ülkemizde, yalnız belirli bir yakıtı (benzin, gazyağı, motor yağı, dizel - motorin, fuel oil) olarak bilinmesine rağmen, petrol kelimesi doğal halde bulunan ve yeraltından çıkarılan işlenmemiş ham petrol anlamına gelmektedir.

Dünya petrol fiyatlarının oluşumunu etkileyen başlıca faktörler arasında; ülkelerin petrol rezervleri, üretici ülkelerin ellerindeki stok miktarı, mevsim koşulları ,üretim ve taşıma maliyetleri, , OPEC, IEA, ABD, Büyük Petrol Şirketlerinin strateji ve yatırım politikaları yer almaktadır. Fiyatın oluşmasında talep yönünden etki eden faktörler arasında; ekonomik gelişme, bölgesel ekonomik-siyasal-askeri faaliyetlerdeki karışıklıklar, enerji sağlama güvenliğindeki beklentiler ve ulaştırma sektöründe daha kaliteli petrol ürünlerine olan gereksinimin artması yer almaktadır.

mehmet717
09-12-2014, 01:36
Ham Petrol
USOIL
Crude Oil
Wti

mehmet717
09-12-2014, 01:40
Gazetevatan.com » Yazarlar » ABD petrolü neden ucuz?
ABD petrolü neden ucuz?
Yorum Yaz 23 Şubat 2011 Çarşamba
Ali Ağaoğlu
iletişim

Dünyanın petrolünün neredeyse dörtte birini tüketen ABD, bir varil ham petrol için 14 Şubat günü bizden 19.5 dolar daha az ödedi! Nasıl olur demeyin, oldu. Her ne kadar dün bu fark 12 dolara kadar gerilese de halen daha ABD ham petrolünün piyasa fiyatı (WTI) Avrupa ham petrol fiyatından (Brent) düşük işlem görmeye devam ediyor. Son yıllarda birkaç istisnai “gün” dışında WTI, her zaman Brent petrolüne gçre “primli” işlem görmüştür. Brent’in primli hale gelmesi çok eskiye değil, bu yılın başlarına denk geliyor!

Bu farkın oluşmasının ardında faktörlerin ilki WTI ile ilgili. ABD’nin petrol “depolama bölgesi” Cushing/Oklahoma’da stokların rekor seviyelere yükseldi. Stokların son 5 yıl ortalamasının üzerine çıkmış olması, Cushing’de “biriken” stokların kıyılara ulaştırılamaması WTI’ın fiyatlamasına baz teşkil eden bölgede “arz fazlası” oluşmasına neden oldu. Ne havalar beklendiği gibi soğuk gitti, ne de ABD ekonomisi beklendiği kadar hızlı toparlandı. Üstüne üstlük stokların daha yüksek fiyatlanan kıyı bölgelerine taşınması da sorun olunca yıl başında 3-4 dolar arasındaki fark, Şubat ortasında 20 dolara kadar yaklaştı.

Durum gerçekten garip aslında. Depolama bölgesine petrol getiren ciddi bir boru hattı alt yapısı mevcut. Ancak bunu kıyılara dağıtacak boru hatlarının çapları düşük olduğundan stok fazlaları boru hatlarıyla dağıtılamıyor. Tren yolu ile taşınması durumunda varil başına 4-6 dolar, karayoluyla taşınması durumunda da 6-8 dolarlık ek bir maliyet ortaya çıktığından dolayı (tankerlerin temizleme masrafları hariç) kısa vadede bu yöntemde çok anlamlı olmadığından stoklar şiştikçe WTI geriledi.

Diğer önemli faktör de malumunuz Ortadoğu’daki kargaşa. Bu kargaşa Avrupa’ya yakın olduğundan Brent daha fazla etkilendi ve yükseliş daha sert oldu. Bu arada hatırlatmakta fayda var; Singapur, Malezya, Nijerya ve Dubai petrol fiyatlamaları Brent’e yakın seyrediyor.

Zira son haftalardaki gittikçe açılan fark WTI’ın artık gösterge olmaktan çıktığı tartışmalarını da beraberinde getirdi. İster gösterge olmaktan çıksın ister çıkmasın; bu durum bizim ABD’den daha pahallı petrol tükettiğimiz gerçeğini değiştirmiyor!

BURAKFX
05-01-2015, 10:56
Ham Petrol Bu Hafta $50 Altına İnebilir
http://www.forexpiyasalari.com/yorum_detay.asp?id=23
#hampetrol #brentpetrol #petrol #forex

BURAKFX
06-01-2015, 00:24
Ham Petrol Video Analizi 05.01.2015 Forexpiyasalari.com
http://www.forexpiyasalari.com/araci_kurum_video_detay.asp?id=32
#hampetrol #WTI #crudeoil #forex

mehmet717
02-03-2015, 23:50
Sorun ya da sorum su: bir araci kurumda spot tabir edilen sekilde vadesiz islem gorurken digerinde nisan vadeli future islem olarak alim satim soz konusu.. ya da birincisi future olarak belirtmediginden ben spot oldugunu varsayiyorum. Bazi araci kurumlarda wti hic yok cogunda future islem gormekte. hepsinde +- swap yok. Spraed 5 pip. Vade dolunca ne olur deneyerek mi ogrenecegiz.

mehmet717
02-03-2015, 23:51
Integral future belirtmemis ve micro lot yok. Dolayisiyla spraed 5 dolar ve her pip 1 dolar.. baya gurultulu oluyo..

mehmet717
02-03-2015, 23:53
Cezbeden tarafi tarihi diplerde her seviyeden buylarken swap da vermemek. Ama buna ancak micro lotta gucu yetenler icin mecburen micro islem yapan araci kurum arayisina girilir ama o da ne future vs. yazmakta.. acaba vadede bir trik olurmu. Deneyip gorelim..

mehmet717
02-03-2015, 23:56
49-52 arasinda 4 uncu kez git gel yapmmakta..

chaylakk
03-03-2015, 00:07
Arkadaşalr merhaba ben forexe girmek ıstıyorum borsada hep kaybettım forexte şansım olabılır mı ? Mesela nakıtte kalıp krız analrında Dolar TRY kuruna falan gırmeyı duusnuyorum ne dersınız ?

mehmet717
03-03-2015, 02:43
Borsada kaybettiysen Fx de kesin kaybedersin. İnanmazsan dene ve gör..

mehmet717
03-03-2015, 03:06
İntegral vade bitiş tarihi vardır diyo

WTI (Petrol) West Texas Intermediate 5 1.000 Varil 1/50 0.01 10 USD WTI*20 YOK

* WTI vadeliden üretilen bir finansal enstürmandır. Yani vade bitiş tarihi vardır.

mehmet717
03-03-2015, 03:10
**Aktif işlem yapan müşterilerimizin kar / zarar oranları

2014 4. Çeyrek Dönemi
Kar Edenler : % 16,14
Zarar Edenler : % 83,78
Kar ve Zarar Etmeyen : % 0,08

mehmet717
03-03-2015, 23:48
Dolar çalkalanmakta wti 50 lere demirli..

mehmet717
05-03-2015, 23:53
50.61 - 52.40

mehmet717
05-03-2015, 23:56
Araci kurum der ki: vade tarihinde nisan icin 18 mart sanirim gece kapanis itibariyle hesabin + ya da - bakiyesi tarih olmakta ve yeniden pozisyon almaniz gerekmekte imis.

mehmet717
05-03-2015, 23:59
Bu araci kurumda CFD wti future vade belirtilmekte...
Diger araci kurumda future ya da vade tarihi ibaresi bulunmamakta ve daha once yazdigim uzere future kontratlardan turetilmistir gibi bir aciklama vardi. ikisinde de micro poz acip denemek lazim.