PDA

View Full Version : Evde tadilat ve yapı guvenliği

Realtor
15-12-2006, 15:14
Selam Arkadaşlar,

Satın alırken yapıların guvenliğini irdeliyoruz fakat evlerimizde yada komşularımızın yaptığı tadilatlar ne kadar sağlıklı? Bu hususu sorguluyormuyuz?

Aramızda İnşaat muhendisi, Mimar arkadaşlar olğunu biliyorum. Birkaç soru soracağım bilinçlenmek adına.

1 - Betonarme bir yapının (kiriş ve kolonlara dokunmadan) ara duvarlarını kaldırmak, yıkmak yapıya zarar verirmi? Duvarı yıkılan konutun zemin yada ara kat olması farkedermi? Boyle bir yıkım yaparken nelere dikkat edilmelidir bu işin ehli kimdir?

2 - Bir yapının Betonarmemi yoksa yığmamı olduğunu nasıl anlayabiliriz.

3 - Sonradan tadil edilen bir konutta elektrik yada su tesisati yeri değişirken yeni hat perde kolondan geçebilirmi? (benim evim tadil edilirken e. tesisatı perde kolondan geçti bilgim dışında ve İnşaat muhendisi bu işleme onay vermişti. (tesisatın boşluğunu ozel bir madde ile doldurduklarını ve eskisinden sağlam olduğunu açıkladılar ama pek içime sinmedi açıkçası)

4 - Duvara sonradan asılan klima dış uniteleri binanın statiğini etkilermi?

Aslında binaya çivi bile çakarken işin ehline onaylatmak lazım ama Turkiyede işin ehlinede ne kadar guvenebiliriz bilemiyorum. O yuzden ticari bir kaygı olmayan bir forumda alacağım cevaplara güveneceğim.

Şimdilik sorularım bunlar

Cevaplar için simdiden teşekkurler.

khanson
15-12-2006, 20:26
Selam Arkadaşlar,

Satın alırken yapıların guvenliğini irdeliyoruz fakat evlerimizde yada komşularımızın yaptığı tadilatlar ne kadar sağlıklı? Bu hususu sorguluyormuyuz?

Aramızda İnşaat muhendisi, Mimar arkadaşlar olğunu biliyorum. Birkaç soru soracağım bilinçlenmek adına.

1 - Betonarme bir yapının (kiriş ve kolonlara dokunmadan) ara duvarlarını kaldırmak, yıkmak yapıya zarar verirmi? Duvarı yıkılan konutun zemin yada ara kat olması farkedermi? Boyle bir yıkım yaparken nelere dikkat edilmelidir bu işin ehli kimdir?

2 - Bir yapının Betonarmemi yoksa yığmamı olduğunu nasıl anlayabiliriz.

3 - Sonradan tadil edilen bir konutta elektrik yada su tesisati yeri değişirken yeni hat perde kolondan geçebilirmi? (benim evim tadil edilirken e. tesisatı perde kolondan geçti bilgim dışında ve İnşaat muhendisi bu işleme onay vermişti. (tesisatın boşluğunu ozel bir madde ile doldurduklarını ve eskisinden sağlam olduğunu açıkladılar ama pek içime sinmedi açıkçası)

4 - Duvara sonradan asılan klima dış uniteleri binanın statiğini etkilermi?

Aslında binaya çivi bile çakarken işin ehline onaylatmak lazım ama Turkiyede işin ehlinede ne kadar guvenebiliriz bilemiyorum. O yuzden ticari bir kaygı olmayan bir forumda alacağım cevaplara güveneceğim.

Şimdilik sorularım bunlar

Cevaplar için simdiden teşekkurler.

1.Betonarme bir yapının taşıyıcı elemanlarına dokunmadan duvarları yıkmak yapının güvenliğini tehlikeye atmaz, hatta totalde yapının ağırlığı azalacağı için teorik olarak deprem durumunda yapı güvenliğine faydası olacağı bile söylenebilir. Ara kat veya normal kat olması derken neyi sormak istediğinizi tam anlamadım ama eğer yapılan ara kat taşıyıcı olarak duvarları kullanıyorsa tabi ki duvarları yıkamazsınız.

Yıkımda dikkat edilecek şeyler konusuna gelince, yıkım sırasında kolon-perde ve kirişlere zarar vermemeniz en önemlisi, onun dışında aklıma bir şey gelmiyor. Bu işin ehli derken, eğer çok kapsamlı bi tadilat düşünüyosanız bu konuda tecrübeli bir mühendise danışmanızı tavsiye ederim.

2. Bir yapının betonarme mi yığma mı olduğunu nasıl anlarız derken, işin ehli olmayan birinin yine bir mühendise danışmasını tavsiye ederim. Onun dışında basit olarak bir bina yığmaysa duvar kalınlıkları günümüz binalarına göre çok kalındır. Oda en basit kapı kasalarının genişliğinden anlaşılır. Betonarme ise görünür kolon-perde kiriş bağlantıları olabilir... Tabi günümüz yapılarında klasik kolonlar yerine perde tercih edildiği için, yada klasik döşeme tercih edilmediği için görünürde hiç kolon kiriş olmayabilir.

3. Yeni tesisat hattını taşıyıcı elemanlardan geçirmemenizi tavsiye ederim ama eğer geçirilmişsede dünyanın sonu değil yani. Öyle dramatik sonuçlara yol açmaz emin olun, anladığım kadarıyla özel madde diye bahsettikleri epoksi bağlayıcı kullanılmış tadilatta, oda bilinçli bi şekilde yapıldığını gösteriyor. İçiniz rahat olsun.

4.Bu soruylada tam ne sordunuz anlamadım ama klima dış üniteleri yapının statiğini kesinlikle etkilemez.

Tadilat yaparken binanın statiğini nasıl etkilersinize örnek şunlar olabilir:

1.Kolonları kesmek. (Bunu en çok arabalara daha fazla manevra şansı tanımak için galeriler yapıyor, son büyük depremde bu yüzden yıkılan binalar hatırlıyorum.)

2.Bina yapıldıktan sonra extra bir kat yapıp binaya extra yük yüklemek. (Bina hesaplanmış statiğin dışına çıkar.)

guneysu
16-12-2006, 00:56
1.Betonarme bir yapının taşıyıcı elemanlarına dokunmadan duvarları yıkmak yapının güvenliğini tehlikeye atmaz, hatta totalde yapının ağırlığı azalacağı için teorik olarak deprem durumunda yapı güvenliğine faydası olacağı bile söylenebilir. Ara kat veya normal kat olması derken neyi sormak istediğinizi tam anlamadım ama eğer yapılan ara kat taşıyıcı olarak duvarları kullanıyorsa tabi ki duvarları yıkamazsınız.

Yıkımda dikkat edilecek şeyler konusuna gelince, yıkım sırasında kolon-perde ve kirişlere zarar vermemeniz en önemlisi, onun dışında aklıma bir şey gelmiyor. Bu işin ehli derken, eğer çok kapsamlı bi tadilat düşünüyosanız bu konuda tecrübeli bir mühendise danışmanızı tavsiye ederim.

2. Bir yapının betonarme mi yığma mı olduğunu nasıl anlarız derken, işin ehli olmayan birinin yine bir mühendise danışmasını tavsiye ederim. Onun dışında basit olarak bir bina yığmaysa duvar kalınlıkları günümüz binalarına göre çok kalındır. Oda en basit kapı kasalarının genişliğinden anlaşılır. Betonarme ise görünür kolon-perde kiriş bağlantıları olabilir... Tabi günümüz yapılarında klasik kolonlar yerine perde tercih edildiği için, yada klasik döşeme tercih edilmediği için görünürde hiç kolon kiriş olmayabilir.

3. Yeni tesisat hattını taşıyıcı elemanlardan geçirmemenizi tavsiye ederim ama eğer geçirilmişsede dünyanın sonu değil yani. Öyle dramatik sonuçlara yol açmaz emin olun, anladığım kadarıyla özel madde diye bahsettikleri epoksi bağlayıcı kullanılmış tadilatta, oda bilinçli bi şekilde yapıldığını gösteriyor. İçiniz rahat olsun.

4.Bu soruylada tam ne sordunuz anlamadım ama klima dış üniteleri yapının statiğini kesinlikle etkilemez.

Tadilat yaparken binanın statiğini nasıl etkilersinize örnek şunlar olabilir:

1.Kolonları kesmek. (Bunu en çok arabalara daha fazla manevra şansı tanımak için galeriler yapıyor, son büyük depremde bu yüzden yıkılan binalar hatırlıyorum.)

2.Bina yapıldıktan sonra extra bir kat yapıp binaya extra yük yüklemek. (Bina hesaplanmış statiğin dışına çıkar.)

söyledıklerınıze katılmamak mümkün değil yalnız 1. maddedeki duvarları kaldırmak tüm duvarlar olarak algılamayalım o zaman yumuşak kat dediğimiz olay oluşur etriyelerine dikkat etmemiz gerekir
saygılarımla

çilek
16-12-2006, 15:00
Yapılarda, dairelerdeki yüksekliklerde bir standart var mıdır? yasal olarak bunun altı gibi uygulamaların doğurabileceği sonuçlar nelerdir?

örnekleme: bir daire yüksekliği olması gereken xx standartının altındadır, ve tavan yüksekliği 2 metredir. Tavan çok alçaktır! Alt kattaki hapşirsa üst kattaki doğal olarak zıplamaktadır. Bu gibi standartlara uymayan mekanların, yasalarla korunması, eğer gerekli ise o yerin mesken statüsünden çıkartılabilmesi mümkün müdür?

furkav
16-12-2006, 19:29
arkadaşlar size bir sorum olacak.yanıtlarsanız memnun olurum,
benim evim 3+1 odalıdır arka bölmeye bakan(önü kapalı) yatak odasının boydan boya
uzunlamasına geniş bir balkonu var.
balkonla oda arasındaki tuğla duvarı kaldırmak istiyorum.
balkon duvarının üstünden diyer üst dairenin balkonuna kadar tuğla duvar örmek istiyorum.
bu yapılacak tadilatın resmiyet açısından bir sakıncası varmıdır.
evi banka kredisiyle aldığım için bir sorun teşkil edermi.
komşu bu tadilatı belediyeye bildirirse bize geri yıktırabilirmi-rüşvetsiz.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

khanson
16-12-2006, 20:34
benim evim 2+1 odalıdır arka sokağa bakan yatak odasının boydan boya
balkon duvarının üstünden diyer üst dairenin balkonuna kadar tuğla duvar örmek istiyorum.

Resmi olarak böyle bi şey yapamazsınız, eğer birisi şikayet edecek olursa geri yıkmak zorunda kalırsınız...

Yapabileceğiniz legal olan tek şey cam kapama yapmaktır, oda istenildiğinde tamamen açılabilip binanın dış görünüşünü değiştirmemek kaydıyla...

guneysu
17-12-2006, 02:42
Resmi olarak böyle bi şey yapamazsınız, eğer birisi şikayet edecek olursa geri yıkmak zorunda kalırsınız...

Yapabileceğiniz legal olan tek şey cam kapama yapmaktır, oda istenildiğinde tamamen açılabilip binanın dış görünüşünü değiştirmemek kaydıyla...

seçim zamanında 3 gecede yap bitir :):) şimdi yaparsan şikayette hemen gelir belediye durdurur seni :gulen: :gulen:
burası türkiye seçimde öle şeyleri es geçiyorlar
ama yasal olarak yapamazsın zaten khanson kardeş söylemiş :tamam: :tamam:

PIERCE
17-12-2006, 04:56
Yapabileceğiniz legal olan tek şey cam kapama yapmaktır, oda iste. kisacanildiğinde tamamen açılabilip binanın dış görünüşünü değiştirmemek kaydıyla...

oraya cam kapama da yapamaz. cam kapama balkonlara yapilirsa mesrudur. kisaca apartman duvarina herhangi bir tadilatiniz olamaz.

khanson
17-12-2006, 13:39
oraya cam kapama da yapamaz. cam kapama balkonlara yapilirsa mesrudur. kisaca apartman duvarina herhangi bir tadilatiniz olamaz.

bende balkona cam kapama yapmayı kastetmiştim zaten, bi yanlış anlama olmuş heralde

khanson
17-12-2006, 13:51
seçim zamanında 3 gecede yap bitir :):) şimdi yaparsan şikayette hemen gelir belediye durdurur seni :gulen: :gulen:

Buda bi çözüm tabi:) :) :)

Ama bence durup dururken seçim zamanı olsun olmasın belediye gelip burayı yık diye bi şey demez zaten, öyle olsa balkonlarını illegal kapatan binlerce ev var, bunlarla uğraşmaya kalksa belediye başka yapacak bi iş bulamaz, sanki arkadaşın asıl sorduğu apartmandan birisi özellikle uğraşırsa ne olacağı...

Sıkça rastlanan duvarı yıkmadan balkonu PVC doğrama ile kapatmak, buda illegal olduğu için apartmandan birisi uğraşırsa ve şikayet ederse yıktırırlar...

çilek
17-12-2006, 14:31
Belediye sınırları içindeki binalarda uygulanacak imar:

İç Yükseklikler

Madde 26- 1) Genel olarak binalarda, içerisinde insan oturan, yat9n, çalışan ölümlerin bitmiş tavan yüksekliği (döşeme kaplaması üstünden tavan sıvası ve varsa) dekorasyon kaplaması
altına kadar) (2.409.' den az olamaz. diğer servis bölümleri ve iskan edilmeyen katların yüksekliği (2.20)m olabilir.

2) Düğün ve oyun salonları , kahvehane ve benzeri gibi insanları toplu olarak uzun süre içinde kaldığı bölümlerin yükseklikleri (döşeme kaplaması üstünden tavan sıvası ve varsa dekorasyon
kaplaması altına kadar) ise (3.50)m' den az olamaz.

Sunmam gereken bir araştırmada gerekli olan bilgileri internet ortamından temin edebildim. Belki bir arkadaşımıza daha gerekebilir düşüncesi ile buraya taşımayı düşündüm.

furkav
18-12-2006, 11:10

ilgi ve alakanıza teşekkürler dostlar

sayın GÜNEYSU inşaatçı olduğun belli oluyor.belediyecilerin
zayıf noktasını yakalamışsınız.haklısın başka da alternatifim yok zaten.saygılar.:roll:

furkav
18-12-2006, 11:20
Buda bi çözüm tabi:) :) :)

Ama bence durup dururken seçim zamanı olsun olmasın belediye gelip burayı yık diye bi şey demez zaten, öyle olsa balkonlarını illegal kapatan binlerce ev var, bunlarla uğraşmaya kalksa belediye başka yapacak bi iş bulamaz, sanki arkadaşın asıl sorduğu apartmandan birisi özellikle uğraşırsa ne olacağı...

Sıkça rastlanan duvarı yıkmadan balkonu PVC doğrama ile kapatmak, buda illegal olduğu için apartmandan birisi uğraşırsa ve şikayet ederse yıktırırlar...

dostum balkonu duvar ördürme yerine PVC doğrama ile kapatırsam
odaya vereceği sıcak ve soğuğu duvarla mukayese edilirse fark edermi acaba
çünkü:balkonla oda arasındaki duvarı kaldırmak istiyorum.
kısacası PVC doğrama duvarın yerini tutarmı.görüş ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.saygılar.

PIERCE
18-12-2006, 14:32
bende balkona cam kapama yapmayı kastetmiştim zaten, bi yanlış anlama olmuş heralde

simdi benim kastettigim su eskiden balkonlari cam kapamak yasakti kombiler cikinca millet bu kombilerini balkona asmak zorunda idi gaz firmasindan onay almak icin ise balkonunu kapatmak zorundaydi. Yani hem yasakti hemde kapatmak zorundaydi. Ne yapacagini sasiran vatandaslarin sikayetini dikkate alan yonetim kombi icin balkon kapatmayi yasak listesinden cikardi. Fakat emin olmamakla beraber kombi olmasa dahi balkon kapatmak yasak degil emin degilim arastirisaniz bulursunuz. Cam kapama ardinda kalan apartman duvarina tadilatiniz olamaz ortak yer sayilir ve aptnin butun maliklerinin onayi gerekir.

kentuf
18-12-2006, 14:38
kısacası PVC doğrama duvarın yerini tutarmı.görüş ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.saygılar.

Pvc doğrama duvarın yerini tutamaz .Pvc doğramalarda en önemli faktör isçiliktir.İşçilik ne kadar iyi ise o kadar memnun kalma olasılığınız vardir.En kral isçilikte bile pvc camlarda dört yıldan sonra lastiklerden kaçırma ,açılıp kapanmalardan dolayı gevşemeler olması olağn bir durumdur .

çilek
18-12-2006, 15:13
furkav;

Balkonunuzun boyutları mümkün mü bunu bilmiyorum, ama ben olsam, balkonu pvc ile kapattırırdım, yani dışdan bakılınca balkonu pvc ile kapattırmış olarak gözükeceksiniz.
İç kısıma dönersek; kaplattığınız pvc nin önüne kalın 1 ya da 2 cm lik straforlarla (kalın ve kırılmaz olanlardan) kaplatırdım. aynı şekilde balkon olduğuna göre altıda boşluktur , odayı ısıtmakta zorlanırsınız. Bunu önlemek için ise, tabanı da yine aynı kalın troforla izole ederdim.

Stroforların üstüne ise arzu ve beğeninize bağlı olarak gerekli dekorasyonu yapardım.

Dışdan bakıldığında pvc ile kapatılmış bir balkon, içten ise, sımsıcak izolasyonu gerektiği gibi yapılmış, kullanımınıza uygun döşenmiş bir bölüm!

Burada tek kaybınız, içten balkon un birkaç cm küçülmesi, ve balkon tabanının birkaç cm yükselmesi..
Ama o kadar güzel tasarımlar var ki, daha bile hoş olabilir.
Bir düşünün isterseniz.

khanson
18-12-2006, 19:16

PVC duvarın yerini tutmaz, çok fazla ısı kaybın olur, sayın Çilek in dediği gibi ısı yalıtımı için izolasyon yapman lazım...

furkav
18-12-2006, 19:48
furkav;

Balkonunuzun boyutları mümkün mü bunu bilmiyorum, ama ben olsam, balkonu pvc ile kapattırırdım, yani dışdan bakılınca balkonu pvc ile kapattırmış olarak gözükeceksiniz.
İç kısıma dönersek; kaplattığınız pvc nin önüne kalın 1 ya da 2 cm lik straforlarla (kalın ve kırılmaz olanlardan) kaplatırdım. aynı şekilde balkon olduğuna göre altıda boşluktur , odayı ısıtmakta zorlanırsınız. Bunu önlemek için ise, tabanı da yine aynı kalın troforla izole ederdim.

Stroforların üstüne ise arzu ve beğeninize bağlı olarak gerekli dekorasyonu yapardım.

Dışdan bakıldığında pvc ile kapatılmış bir balkon, içten ise, sımsıcak izolasyonu gerektiği gibi yapılmış, kullanımınıza uygun döşenmiş bir bölüm!

Burada tek kaybınız, içten balkon un birkaç cm küçülmesi, ve balkon tabanının birkaç cm yükselmesi..
Ama o kadar güzel tasarımlar var ki, daha bile hoş olabilir.
Bir düşünün isterseniz.

dostlar görüş ve önerileriniz için hepinize tek tek teşekkürlerimi
sunarım.
riske girip balkonu tuğla duvarıyla kapatmayı yerleride odanın parke hizasına
kadar izolasyon veya parke yapmayı düşünüyorum.binaa yeni ve boş olduğu için şu anda bir sorun çıkmayabilir.saygılar.

dealer333
27-12-2006, 00:55
dostlar görüş ve önerileriniz için hepinize tek tek teşekkürlerimi
sunarım.
riske girip balkonu tuğla duvarıyla kapatmayı yerleride odanın parke hizasına
kadar izolasyon veya parke yapmayı düşünüyorum.binaa yeni ve boş olduğu için şu anda bir sorun çıkmayabilir.saygılar.

ben çektim siz çekmeyin,

balkonu mutfağa katarken alt kısım bele kadar pvc üstü komple tek parça cam, hayatımın pişmanlığıdır. ben ettim siz etmeyin buyrun kahvemi için görün durumu. peygamberinizi seviyorsanız önce duvar güzel bişi üstüne tatlı bir strafor üstüne 70 lik pvc yapın bana yıllarca dua edin. pimapenci ise mermer yaparsa dışarıya eğimli yapsın bu bir çekomastik değil kesinlikle altına yedire yedire sağlam malzeme kullansın. bulursam benim pvc ciyi sokakta vuracağım. sıktırmış silikonu saydamından çocuğa.. off başım yandı. tek parçalık olmasın kocaman camlar olmasın yani... göztepe deyim buyrun bakın pişmaniye nedir görün... izolasyonum var % 30- % 35 fark ediyor. evin her tarafını inceleyin nerede kaçak var bulun bence. kolay gelsin. zamana karşı yarışan pvc cilerle çalışmayın. mermer bedava diyene bakmayın mermer zaten bedavadır. ben bunları yaşadım allah size yaşatmasın. itirazı olan buyursun kahvemi içmeye.

rafetkarkas
27-12-2006, 01:04
doğrusun dostum büyük açıklıkta pvc beladır bence de ugrasmayın...
Ayrıca Soruyu soran arkadaşım straforda karar kılmışsın tugla duvar ustune. Ama bence strafordan daha iyi yalıtım malzemeleri var hatta strafora yalıtım malzemesi bile denmez onların yanında.Strafor kadar ucuz olmasada nede olsa 1 kere vereceksin pişman olmassın bence kesin araştır...

guneysu
27-12-2006, 01:21
ben çektim siz çekmeyin,

balkonu mutfağa katarken alt kısım bele kadar pvc üstü komple tek parça cam, hayatımın pişmanlığıdır. ben ettim siz etmeyin buyrun kahvemi için görün durumu. peygamberinizi seviyorsanız önce duvar güzel bişi üstüne tatlı bir strafor üstüne 70 lik pvc yapın bana yıllarca dua edin. pimapenci ise mermer yaparsa dışarıya eğimli yapsın bu bir çekomastik değil kesinlikle altına yedire yedire sağlam malzeme kullansın. bulursam benim pvc ciyi sokakta vuracağım. sıktırmış silikonu saydamından çocuğa.. off başım yandı. tek parçalık olmasın kocaman camlar olmasın yani... göztepe deyim buyrun bakın pişmaniye nedir görün... izolasyonum var % 30- % 35 fark ediyor. evin her tarafını inceleyin nerede kaçak var bulun bence. kolay gelsin. zamana karşı yarışan pvc cilerle çalışmayın. mermer bedava diyene bakmayın mermer zaten bedavadır. ben bunları yaşadım allah size yaşatmasın. itirazı olan buyursun kahvemi içmeye.

yahu merak ettim şimdi bu olayı gelip bakmam lazım ( aslında canım kahve çekti de ) :gulen: :gulen: :gulen:

furkav
27-12-2006, 10:12
ben çektim siz çekmeyin,

verdiğin bilgiler için teşekkürler dostum.
kahveyi soğutmaya da niyetim yok.haberiniz ola.:oley:

Realtor
27-12-2006, 11:06
benim evim 3+1 odalıdır arka bölmeye bakan(önü kapalı) yatak odasının boydan boya

Sn Furkav,

binada dıs cepheyi değiştirecek hic bir detayı ellemeyin bence.
herkes yapıyor evet, ama siz yapmayın.

Zaten artık mutahıtlerde balkon yapmaktan vazgecsin. Bircogu bu yuzden french'e dondu, iyide yaptı.

Evin içini, esyaları daha makul kullanarak yer sorununu cozebilirsiniz. Mumkunse bu yolu tercih edin.

Kapatılan balkonlar kullanılmayan malzemelerle ardiyeye donuyor bir sure sonra. Seneler sonra bir bosaltıyorsunuz cope gidecek malzeme aslında cogu. (benımde basıma geldi- bosu bosuna kapatıp doldurmusuz balkonu - sizinkı balkonu kapama değil içeri alma, biliyorum, ben genel soyluyorum)

Bu arada kombi yuzunden balkon kapatılmak zorunda değil ; bir cok kişi pimapenden kombi kadar muhafaza yapıyor. kombi ebadında bir sey oluyor.

çilek
27-12-2006, 12:45
rafetkarkas;

"strafordan daha iyi yalıtım malzemeleri var" demişsiniz. Bilmediğim bir şey var herhalde. Öğrenmek isterdim. strofordan daha iyi yalıtım ne dir ki:confused:

khanson
27-12-2006, 14:24
rafetkarkas;

"strafordan daha iyi yalıtım malzemeleri var" demişsiniz. Bilmediğim bir şey var herhalde. Öğrenmek isterdim. strofordan daha iyi yalıtım ne dir ki:confused:

Sayin Cilek

Strofor var strofor var, yalitim icin olan stroforlarin yogunlugunun fazla olmasi lazim, ucuzuna kacmak iyi degil bu konuda... Ankarada olanlar icin su adresi veriim, her turlu izolasyon icin:

www.canpa.com.tr

rafetkarkas
29-12-2006, 02:03
rafetkarkas;

efendim amaç ısı yalıtımı ise çok çeşitli urunler var eğer bahsettiğimiz gibi duvarda kullancaksanız levha olarak kullanılan yal. malz. var
Cam yünü gibi maddelerin karışımından levha haline getirilmiş ürünlerdir bunlar,

izocamın sitesinde detaylı bakabilirsiniz ben polpan kullanıyorum onuda oneririm...
Cam yünü hammadeli urunlerin tercih edilmesini tavsiye ederim....

Hatta bir fuarda çok ucuza mal edilen, kullanılmış kagıt ile yapılan levhalar gormustum sanırım tutmaya baslar su sıralar fiyatlarıda cok ucuz... onun için referans veremiyeceğim...

PIERCE
02-04-2007, 13:27
simdi benim kastettigim su eskiden balkonlari cam kapamak yasakti kombiler cikinca millet bu kombilerini balkona asmak zorunda idi gaz firmasindan onay almak icin ise balkonunu kapatmak zorundaydi. Yani hem yasakti hemde kapatmak zorundaydi. Ne yapacagini sasiran vatandaslarin sikayetini dikkate alan yonetim kombi icin balkon kapatmayi yasak listesinden cikardi. Fakat emin olmamakla beraber kombi olmasa dahi balkon kapatmak yasak degil emin degilim arastirisaniz bulursunuz. Cam kapama ardinda kalan apartman duvarina tadilatiniz olamaz ortak yer sayilir ve aptnin butun maliklerinin onayi gerekir.

Evet dunki hurriyet ankara ekinde haber vardı bu konuyla alakalı olarak buraya koyuyorum.
Enteresan olan nokta ise karara göre gömme balkon ardında kalan duvarın yıkılması yasalmış. İlgililere duyrulur.

permeabilite
02-04-2007, 13:35
yapı ile ilgili bir topik açmışsınız çok güzel, konu kapsam herkezin bilmesi gereken konular.
tşk ederim.

mrc9072
05-04-2016, 13:55
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Bende aradıklarımı buldum sayenizde. Konya tadilat (http://www.tbtboya.com) veya Konya'da bu konuda yardımcı olabilecek birileri var mı?