PDA

View Full Version : Gann

karınca
20-04-2004, 13:56
Selamlar,
Benim öğrenmek istediğim Gann metodları hakkında bilginiz var mı? Bu konuda internette bulabildiklerim kısıtlı.Ülkemizde de Gann prensipleri bilinmiyor,çoğunlukla elliott sistemini kullanıyoruz ancak elliott da genellikle dalgalar oluştuktan sonra “işte şu dalga şu,bu dalga bu” diyoruz.Yine elliott un sistemini geliştirirken Gann dan etkilendiğini okuyorum.
Gann hakkında bilginiz var mı?
Aşağıda Gann hakkında bulduğum kısa bir bilgi-SVG
William Delbert Gann, hisse senedi ve emtia piyasalarında efsaneleşen bir isimdir. Gelmiş geçmiş en iyi borsacılardan biri olarak bilinir. 1878 yılında Texas'ta doğan Gann İrlandalı bir Yahudi, 1902 yılında borsayla ilgilenmeye başlamış, çok geniş bir hafızaya sahip olmasını getirdiği avantajı kullanarak borsada büyük paralar kazanıyor. Kimya, müzik, astroloji ve İncil gibi çok farklı alanlara ilgi duyuyor. Bunların hepsini geliştirerek, kendince yöntemler buluyor. 1908 yılında New York'a taşınmış ve W.D.Gann & Co. isminde bir aracı kurum kurmuştur. Kendi metodlarını geliştiren Gann, çok başarılı borsa hayatından sonra, Florida'ya yerleşmiş ve 1955 yılında ölene dek, yazılarına ve çalışmalarına devam etmiştir. W.D. Gann, metodlarını fiyattan daha çok zaman üzerine geliştirmiştir. Bu metodlar sayesinde sadece trend değişikliğinin ne zaman olacağı konusunda fikir sahibi olmamış, aynı zamanda hemen hemen en iyi fiyatlardan işlemlerini gerçekleştirmiştir. Tekniklerini o kadar geliştirmiştir ki, bir finansal yayının temsilcileri önünde, 25 iş gününde gösteri amaçlı 286 işlem yapmış, ve 264 tanesinden karlı çıkmıştır. 1933 yılında yıl boyunca, 479 işlem yapmış, 422'sinden kar etmiş, 57 tanesini zararla kapatmış ve yıllık %4000 gibi bir getiri elde etmiştir. Tüm kariyeri boyunca Gann, istikrarlı bir şekilde bu başarısını sürdürmüş, fiyat ve zaman konusunda bir yıl önceden bile çok isabetli tahminlerde bulunmuştur. Bugün de Gann'in doğa kanunları, daire, kare ve üçgendeki geometrik oranları kullanarak geliştirdiği metodlar piyasalarda etkinliğini sürdürmektedir. Günümüzde bu metodlar dünyadaki bir çok başarılı trader tarafından kullanılmaktadır. Gann teknikleri hemen hemen tüm piyasalarda ve tüm zaman dilimleri için (dakikalık, saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık vs.) geçerlidir. Metodlari biraz alışılmadık ve hatta bazılarına mistik görünse de, şu ana kadar kendilerini defalarca kanıtlamışlardır. Ünlü teknik analist Elliot’da, Gann’dan biraz etkilenmiş.
Gelelim Gann’ı efsaneleştiren hikayeye ;Ünlü Teknik analist Gann, Wall Street’de yaptığı işlemlerle başarıyı yakalıyor. Bu başarısı karşılıksız kalmıyor ve Wall Street Jurnal’da Gann’la ilgili çeşitli yazılar çıkmaya başlıyor. Daha sonra bir yarışmaya katılıyor ve yaptığı tradelerin büyük bir bölümünde başarı elde ediyor. Ve Gan’ı efsanleştiren hikaye şöyle başlıyor: ‘Gann, eylül sonuna kadar pamuk kontratı 110 centi görecek’ diyor. Fakat, bunu söylerken pamuk kontarı 100 centten işlem görüyor! Tam kontratın son günü geliyor ve yine bir şey yok fiyatlar 106-107 aralığında gidip geliyor. Gann, yine iddialı konuşuyor: ‘Eğer, bu rakama ulaşmazsa, demek ki benim bugüne kadar yaptığım, bütün yöntemler yanlışmış.’’ Ve o gün bir fırtına kopuyor, son kontrat 110 dolardan geçiyor. İşte yıllarca tüm dünya borsalarında anlatılan bu hikaye Gann’ı efsaneleştiriyor.

Guardian
20-04-2004, 15:45
şuraya bir bak istersen :
http://www.ugur.at/borsatakip/metadata/gancalisma.asp

devamını bekliyorum Gann Analizi ilginç bir analiz yöntemi üzerinde durmak lazım...

OCEANS
20-04-2004, 15:52
Gann metoduna bende çok sınırlı yerde rastlıyorum. Yine bildiğime göre gann metodunun temelinde daha çok zaman serilerinin önemli olduğunu biliyorum.
Bu metodu türkiye de bilen ve uygulayan çok az insanın olduğu söyleniyor. Hatta geçenlerde türkiye nin önde gelen aracı kurumlarının birinde teknik analist olarak çalışan biriyle yapılan röportajı okumuştum. Bu röportajdan dikkatimi çeken bazı kısımlar şunlardı: bu analist gann metodunu öğrenmek için abd de bir kursta 6 ay eğitim aldığını söylüyordu. Bu metodun abd de çok dikkat çeken, güvenilir fakat uygulaması bir hayli zor olarak bilinen bir metod olduğunu söylüyordu. Bu metodu öğretmek için bazı kurslar olduğunu ve bunların bu eğitimi 5000 ile 15000 dolar arasında verdiğini, ancak bu kursların sayısının çok az olduğu ve herkesi kabul etmediğini belirtiyordu. Yine abd de gann metodunu öğretmek için bazı kursların insanları kandırdığını, çünkü bu metodu gerçek anlamda bilen ve uygulayanların saysısının çok az olduğunu belirtiyor ve bu eğitimi almak isteyenlerin kurs konusunda çok seçici olması gerektiğini ve bu metodun bir uzmanlık işi olduğu için teknik analizin diğer kısımlarını tam olarak bilmeyen birinin bu metodu uygulayabilmesinin ve öğrenebilmesinin çok zor olduğunu söylüyordu.
Bu röportajda gann metodu ile ilgili olarak analist şunu belirtiyordu. Gann metodunda zaman serileri önemlidir diyor ve ekliyor, özellikle tarihi dip ve zirvelerin 6 aylık ve 1 yıllık yıldönümleri çok önemli olduğunu ve oluşan yada oluşacak yeni bir trendin için önemli sinyaller verdiğini belirtiyordu.

****Yukarıda yazdıklarım röportajdan birebir alıntı değildir. Sadece okuduğum röportajdan aklımda kalanları yazdım. Ona göre okuyun ve değerlendirin çünkü malum “beşer şaşar” demişler.
Ayrıca internette bu konu ile ilgili benim bildiğim site nin adresi şu:
http://www.geocities.com/akselkibar/Gann.html

ertan
22-04-2004, 13:03
burada biraz bilgi bulabilirsiniz sanırım...

http://www.themarketbuzz.com/gann_square_graph.html

ertan
22-04-2004, 13:05
eğer arzu ederseniz bulduğum bazı ingilizce yazıları da buraya gönderebilirim...

sevgiler...

Rademaker
22-04-2004, 16:41
According to his followers, the accuracy of W. D. Gann's prediction was up to 85%. His predictions actually were not restricted to financial market, Gann also gave predictions on the election of US President and the beginning and ending of World Wars. Gann claimed that his every forecast was solely based on mathematical principles. With sufficient information, he could forecast the forthcoming events with his cycle theory based on ancient mathematics and geometry. In his mind, the nature of things had not changed, all of the events were based on mathematical principles.

Rademaker
30-04-2004, 13:04
Bu Adam Kafayi YemİŞ Her Halde Şİzofren Falan

DÜnya Pİyasalarini SatÜrn YÖnetİyor Dİye İddİa Edİyor
SatÜrn DÖngÜsÜ 20 Yilda Bİr Yanİ 20 Yilda Bİr Pİyasalarda Cİddİ Hareketler Olur Dİyor Mantiklimi SİzÇe Bu Delİ Zirvalari

KÜl BaŞima ViŞŞ

casaubon
01-06-2004, 14:44
William Delbert Gann; 6 Haziran 1878 yılında Lufkin TX de dünyaya geldi.Piyasalardaki deneyimine 1902 yılında 24 yaşındayken başladı.1908 yılında New York'a yerleşti ve burada bir aracı kurum açtı.Daha sonra emekli olarak Florida'ya döndü ve bir danışmanlık firması kurarak teorilerini anlatmaya başladı.Böylece teorileri gerçek hayatta uygulanmaya başlamıştı.Bu süre içerisinde Gann birçok kitapa imza attı ve birçok yerde yazıları yayımlandı.14 Haziran 1955 yılında yaşamını yitiren araştırmacı ve iyi bir piyasa analisti olan W.D.Gann geriye kendi adıyla anılan teknik analiz metodunu bıraktı.

GANN BAKIŞIYLA 28 ALIM-SATIM KURALI

1) Hiçbir zaman sermayenizin %10 undan daha fazlasını birgün içerisinde riske atmayın.
2) Herzaman için bir zarar kesme noktanız olsun.
3) Hiçbir zaman sermayenizden fazla alıp satmayın.
4) Hiçbir zaman karınızın zarara dönüşmesine izin vermeyin.
5) Trendin yönünden ve gücünden emin olmadığınız durumlarda piyasadan uzak durun.
6) Zarara girildiği anda piyasadan çıkın,zarardayken daha fazla miktarı piyasaya sokmayın.
7) Aktif piyasalarda veya senetlerde hareket edin.
8) Riskinizi hem piyasalara hem de hisse senetlerine eşit dağıtın.
9) İyi bir nedeniniz olmadıkça pozisyonunuzu kapatmayın.
10) Kazançlarınızı ayrı bir hesapta tutun.
11) Hiçbir zaman aşırı hırs ile kar etmeyi amaçlamayın
12) Hiçbir zaman piyasadan dikkatiniz kaybolduğu için çıkmayın veya beklemekten sıkıldığınız için piyasaya girmeyin.
13) Pasiften alış yerine aktiften almayı tercih edin.
14) Maliyet düşürmeyin
15) Ufak kazançlar elde etmek için büyük zararlara izin vermeyin.
16) Pozisyon aldıktan sonra zarar kesme noktanızı ihlal etmeyin.
17) Piyasaya çok sık giriş çıkışlardan çekinin.
18) Her iki yöndede para kazanmaya eğimli olun.
19) Hiçbir zaman senetin pahalı veya ucuz olduğu için alım satım yapmayın.
20) Direnç seviyelerini ve bölgelerini geçtiğini gördüğünüz senedi kademeli olarak almaktan çekinmeyin.
21) Güçlü trend içinde olan senetleri kademeli olarak alın.
22) İyi bir sebebiniz olmadan pozisyon değiştirmeyin.
23) Zarar etmekte olduğunuz pozisyonda kurtarmaya çalışmayın zarar kesin.
24) Uzun dönemli kazanç ve kayıpların hemen ardından işlem yapmayın.
25) Tepe ve Dip avcısı olmayın.
26) Bilgisine güvenmediğiniz insanın tavsiyelerine kapılmayın.
27) İlk zararınızdan sonra pozisyonunuzu azaltın;kesinlikle arttırmayın.
28) Piyasaya yanlış bir zamanda girmeyin ve çıkmayın; veya doğru bir zamanda girip yanlış bir zamanda çıkmayın.Bu hatayı ikiye katlamak demektir.

W.D. Gann bilginin; iyi bir teknik analizin temeli olduğuna inanıyordu. Henüz
analist kariyerinin başlangıcında olan bir kimsenin analiz yöntemlerini ve metodlarını ilk kaynak olabilecek, hergün piyasalada bu yöntemlerin uygulama alanlarında başarılı olan uzmanlardan öğrenilmesi gerektiğini savunuyordu.Bir oyun planı geliştirildiğinde bu oyunun kurallarına uyulması ve gerektirdiklerinin uygulanması gerekir.Bilgi ve disiplin bu oyunun ilk aşamasını; zarar kesme seviyesi ise ikinci aşamasını oluşturur."Hiçbir zaman bedeli ödenmeden bişeyler elde edemezsiniz.İstediğiniz şeye ya para, ya zaman ya da bilgiyle sahip olabilirsiniz."Gann bu söylemi başarının tek anahtarı olarak kabul etmiştir.Gann metodlarının birçoğu günümüz de kullanılmakta ve faydalanılmaktadır.

Gann, metodlarında başarılı olduğu kadar insanların piskolojik yapıları gereği piyasadaki davranışlarının sırrını da araştırmıştır.İnsanların alış yaparken yüksek fiyattan satış yaparken ise düşük fiyattan işlem yaptıklarını görmüştür.Buna çare olarak geliştirdiği disiplinli ve sistemli metodları sayesinde insanlara piyasaya gerektiği zaman girip çıkmayı öğretmiştir.

Uyguladığı yöntemler ve metodlar sayesinde piyasadaki yatırımcıların umut ve korkuyla işlem yapmaları yerine güvenli ve zamanlı alım yapmalarını sağlamıştır.İnsanlar güçsüz varlıklardır.Öyle olmaya da devam edeceklerdir.Hisse senetleri piyasaları insanlarda varolan enerji ile hareket etmektedir.İnsanoğlunun sabit değişmez alışkanlıkları;her bireyin uyguladığı kendine özgü metodları ve yöntemleri piyasayı yönlendiren bir güç olmuştur.Birçok insanın biraraya geldiği bu mücadele ve zorluklarla dolu ortamda (toplulukla) sürüyle hareket etmek kişiyi yanlışa sürükleyecektir.Herzaman çoğunluğun aksi yönünde pozisyon alınmalı, çoğunluk yorgun düştüğünde devreye girilmelidir.İnsan piskolojisi öğrenilmesi gereken mutlak bilimlerden biridir.İnsanın doğasını anlamak çoğunluğun ne zaman havlu atacağını bilmek için mükemmel bir ipucudur.

%50 Geri alma kuralı:

%50 geri alma çizgisini kullanmak bir bilimden çok sanattır.Bu sanatın en önemli bölümü ne zaman en uygun şekilde kullanılabileceğidir.Özünde tepe ve dip avcılığı yoktur.Amaç,oluşumları tanıyabilmek ve bu oluşumlardan fayadalanabilmektir.Bunun için grafiklerin bizi yönlendirmesine izin vermeli ve trendin yönünde hareket etmeliyiz.Trendin yönünde hareket edilmesi ciddiye alınması gereken bir kuraldır çünkü insan piskolojisiyle oluşan yapılar içinde hareket edilmektedir.Sonuç olarak trendin yönünde gözle görülür bir değişme olmadıkça pozisyon değiştirilmemelidir.

Fiyatların geri alma bölgelerinin dışında kapanışlar yapması,ilk destek ve direnç seviyelerinin test edimesinden sonra olası trend dönüşlerinin habercisidir.

Fiyatların genellikle bir önceki hareketin yaklaşık %45-50'sini geri aldığı görülmüştür. Fiyatların %50 geri alması beklenmemeli bu seviyeye yaklaşılınca pozisyon kapatılmalıdır.

Boğa piyasalarında;dip seviyesi bir sonraki hareketle birlikte tespit edilmelidir.
Düzeltme başlamadan önce en belirgin tepe seviyesi belirlenmelidir.
Belirlenen en düşük seviyeyi en yüksek seviyeden düzeltme başlarken çıkartılmalıdır.
Aradaki farkın %50 ile çarpılması sonucunda düzeltmenin nekadar süreceği bulunmalıdır.
Bulunan bu farkın en tepe noktadan çıkartılmasıyla düzeltmenin nerede son bulacağı hesaplanmalıdır.

Böylece %50 geri alma seviyesinin nekadarlık bir düzeltmeye destek olacağı dip ve tepenin oluşumundan hemen sonra tespit edilmiş olur.%50 geri alma kuralı uygulanırken düzeltmenin %63 %75 ve %100 geri alma olasılıkları olduğu unutulmamalıdır.Zarar kesme seviyesi %66 geri alış bölgesine koyulmalıdır.Bu şekilde alt dereceli bir düzeltme harekentinin yerine bir trend oluştuğu geç kalınmadan tespit edilmiş olunur.Bu yöntem sizi piskolojik olarak ve sistematik olarak piyasadan uzaklaştırmanın iyi bir yoludur.

Gann ayrıca fiyat zaman ve model üçlüsünden zamanla ilgili araştırmalar yapmıştır.Bunun sonuçlerı şöyle; Her bir sene daha küçük ve takip edilebilir zaman dilimlerine ayrılır.Bu zaman dilimleri kendi aralarında matematiksel ilişki içerisindedir ve dip ve tepeleri belirlerler.Gann 3 zaman dilimine önem vermiştir.Bunlar:

Ana tepe ve diplerin oluştuğu tarihten yola çıkılarak bu zaman seviyelerinden bir sene sonraki dönemlerin önemli olduğu;
Ana tepe ve dip oluşumunun ardından ay sonra yeni bir dönüş olabileceğini belirtmiştir.
Fiyatlardaki tepki niteliğindeki veya trend özelliğindeki hareketlerin 10-14 gün arasında olabileceğini bunun dışına sarkmalarda ise 28-30 gün arasının beklenmesi gerektiğini söylemiştir.

Zaman döngüleri üzerinde çalışırken belirlenen zaman hedefi geçildiğinde dikkatli olunması ve yeni bir trendin beklenmesi gerekir.Güçlü çıkışlar herzaman uzun süren taban oluşumlarının ardından gelir.Zaman hedefleri olarak;tepe ve diplerin 49 gün(7 hafta) veya 45 gün de oluşmasını beklenmelidir.Bu süre bir yılın sekizde biridir.Neden sekize bölündüğünü ve bu seviyelerin fiyat ve zaman hedefi olarak belirlendiğini birazdan açıklamaya çalışacağım.Bu sürede oluşmayan tepe ve diplerin daha uzun bir süre içinde yani 90-98 gün veya 120-135 gün arasında oluşması beklenmelidir.Ayrıca tepe ve diplerin ardından geçen bir iki ve üç sene zaman hedeflerine de dikkat edilmesi gerekir.

Zaman hedeflemesinin ardından Gann'ın araştırdığı bir başka konu da "ne kadar" dır.Yani düzeltmenin hangi fiyat hedeflerine yönelebileceğidir.Bunlar aşağıda grafiklerle anlatılmaya çalışılmıştır.

Gann Açıları ve Çizgileri

Gann açıları ve Gann çizgileri destek ve direnç bölgelerinin hesaplanmasında kullanılan bir teknik analiz arcıdır.Aşağıda bu bölgelerin hesaplanması ve bu metodun uygulanması üzerinde durulacaktır..

Gann 1x1 en önemlisi olmak üzere 9 özel açı belirlemiştir.

1 x 8 = 82.5 derece
1 x 4 = 75 derece
1 x 3 = 71.25 derece
1 x 2 = 63.75 derece
1 x 1 = 45 derece
2 x 1 = 26.25 derece
3 x 1 = 18.75 derece
4 x 1 = 15 derece
8 x 1 = 7.5 derece

Gann' a göre 1 x 1 trend çizgisinin altında ayı piyasası üzerinde ise boğa piyasası geçerlidir.

Pivot Noktası:

Fiyatlar belirli bir seviyeye yükseldiğinde ya bir düzeltme başlatarak veya trendin yönünde değişiklik meydana gelerek yön değiştirirler.Yönün değiştiğinden emin olunduğunda oluşmuş olan tepe seviyesi bir pivot noktasıdır.Aynısı dip dönüşlerinde oluşan dip seviyesi içinde geçerlidir.

Soydan
24-04-2011, 16:26
2004 başlangıçlı bir konu... Sahipsiz buldum ve ben kaptım...

Konuyu hortlatalım yeniden... :)

Bakalım ortaya faydalı birşeyler çıkarabilecekmiyiz bu topikte... yeni evimiz burası olabilir gibime geliyor... hadi hayırlısı...

Soydan
28-04-2011, 21:17
Konu çok derin... Biz yinede ufak ufak başlayalım....

http://i1104.hizliresim.com/2011/4/28/11908.gif

http://i1104.hizliresim.com/2011/4/28/11925.gif

TomBombadillo
28-04-2011, 21:23
Elliot dalgaları genellikle fiyatlar oluştuktan sonra görülebiliyor genelde
Bir de Gann öğrenelim
Soydan hocam, takipteyim

wo1
28-04-2011, 21:27
kesinlikle tavsiyedir , öğrenin

gann kuramıdan max sonuç almak sizin elinizde , her durumda bakmıyorum ben mesela

%95 isabet oranı oluyor , okadar yani :he:

herzaman ve tek önemli olan kural elmalarla armutları bir cizmemek , sonrası yorum

güzel topikmiş geçen bende bahsettim gann dan, bugun bunu görmem iyi oldu , açan ve devam ettirenlere teşekkürler

alıkadam
28-04-2011, 21:32
bu analist AKSEL KİBAR'dır.bu piyasadaki 2-3 işi bilen analizi bilen insandan birisi.yanılmıyorsam bir ara Abudabi Investment ta çalışıyordu şimdi ne yapıyor bilmiyorum.

Gann metoduna bende çok sınırlı yerde rastlıyorum. Yine bildiğime göre gann metodunun temelinde daha çok zaman serilerinin önemli olduğunu biliyorum.
Bu metodu türkiye de bilen ve uygulayan çok az insanın olduğu söyleniyor. Hatta geçenlerde türkiye nin önde gelen aracı kurumlarının birinde teknik analist olarak çalışan biriyle yapılan röportajı okumuştum. Bu röportajdan dikkatimi çeken bazı kısımlar şunlardı: bu analist gann metodunu öğrenmek için abd de bir kursta 6 ay eğitim aldığını söylüyordu. Bu metodun abd de çok dikkat çeken, güvenilir fakat uygulaması bir hayli zor olarak bilinen bir metod olduğunu söylüyordu. Bu metodu öğretmek için bazı kurslar olduğunu ve bunların bu eğitimi 5000 ile 15000 dolar arasında verdiğini, ancak bu kursların sayısının çok az olduğu ve herkesi kabul etmediğini belirtiyordu. Yine abd de gann metodunu öğretmek için bazı kursların insanları kandırdığını, çünkü bu metodu gerçek anlamda bilen ve uygulayanların saysısının çok az olduğunu belirtiyor ve bu eğitimi almak isteyenlerin kurs konusunda çok seçici olması gerektiğini ve bu metodun bir uzmanlık işi olduğu için teknik analizin diğer kısımlarını tam olarak bilmeyen birinin bu metodu uygulayabilmesinin ve öğrenebilmesinin çok zor olduğunu söylüyordu.
Bu röportajda gann metodu ile ilgili olarak analist şunu belirtiyordu. Gann metodunda zaman serileri önemlidir diyor ve ekliyor, özellikle tarihi dip ve zirvelerin 6 aylık ve 1 yıllık yıldönümleri çok önemli olduğunu ve oluşan yada oluşacak yeni bir trendin için önemli sinyaller verdiğini belirtiyordu.

****Yukarıda yazdıklarım röportajdan birebir alıntı değildir. Sadece okuduğum röportajdan aklımda kalanları yazdım. Ona göre okuyun ve değerlendirin çünkü malum “beşer şaşar” demişler.
Ayrıca internette bu konu ile ilgili benim bildiğim site nin adresi şu:
http://www.geocities.com/akselkibar/Gann.html

Soydan
29-04-2011, 13:18
Öğrenci olduğumuzu unutmadan devam ediyoruz... Çok bilmişlik yapıp kıçımızdan uydurma hedefler vermeden oluşumu takip edeceğiz...

İlk aşamada ; öncelikle mevzuyu doğru anlayıp anlamadığımızı kontrol edeceğiz...

Günlük Barlar

http://i1104.hizliresim.com/2011/4/29/4628.gif

kaucuk
29-04-2011, 14:16
Ben bir ara ilgi duymuştum W.D Gann tarafından hazırlanan notlar da elimde mevcuttur ve ayrıca bir de gann tekniği ile teknik analiz yapan bir analistin kitabını okudum. Bununla birlikte, kendisinin yaptığı analizlerden verdiği kurslardan geçimini sağladığını ve oğlunun da bir bankada çalışan normal bir şahıs olduğunu duyduğumda hayal kırılığı yaşamıştım.

Soydan
29-04-2011, 15:55
Bununla birlikte, kendisinin yaptığı analizlerden verdiği kurslardan geçimini sağladığını ve oğlunun da bir bankada çalışan normal bir şahıs olduğunu duyduğumda hayal kırılığı yaşamıştım.

Bismillah... Dakka bir Gol bir...

Ben yanlış anlamadı isem ; "Abesle iştigal etmeyin..." diyorsunuz yani.. ??

Bu konu başlığı 2004 yılında açılmış ve aradan 7 yıl geçmesine rağmen hiç kimse bişi yazmamış .... ???

Siz, 7 yıldır yazmadınız da bugünümü buldunuz ?? " Gann ile ilgili hayal kırıklığınızı " yazmak için ... ???

Fikri kavramları, Maddi ölçülerle değerlendirmeye çalışmak ilginç tabi...

Bugün tabloları milyon dolar eden ünlü ressam Picasso 1903 yılında öyle fakir bir hayat sürüyordu ki çoğu zaman soğuk akşamlarda bir nebzede olsa ısınabilmek için sobanın içine yaptığı desenleri ve çalışmaları atıyor ve bunları yakarak ısınmaya çalışıyordu...

Yaptığı Desenler ve Tabloların Eğer bugün itibari ile milyon dolarlarla alıcı bulacağının hesabını o günlerde yapabilseydi büyük ihtimalle sobasına atmazdı yaptığı çalışmaları..

Öncelikle buradan kimseyle birşey paylaşmak zorunda değilim... Eğer konu başlığı dahilinde yürütmeye çalışacağım teknik inceleme ve paylaşımlara bu türden gereksiz mesajlarla müdahale etmeye devam edilirse bende paylaşımları keserim ve sizde "Hayal Kırıklığı" yaşamamış olursunuz...

Borsada size para kazandıracak %100 garanti yöntem arıyorsanız, Size yapabileceğim en güzel tavsiyem şu olurdu : IMKB'de işlem gören bir şirketin Muhasebe Müdürü ile yakın bir dostluk kurunuz ve Şirket ile ilgili içerden alacağınız bilgiler ile Kağıttaki diğer yatırımcılar bu aldığınız bilgiyi öğrenmeden önce Siz kağıtta pozisyon alınız... Buna kısaca Insider Trading deriz... %100 Garanti bir yöntemdir ve kaybettirmez....

Ama hemen söyliyim : Insider Trading yapmak KANUNEN SUÇ SAYILIR ... Vicdan meselesini hiç karıştırmıyorum zaten işin içine...:yes:

Biz bildiğimiz yoldan yürümeye devam edelim...:wink: selamlar,

kaucuk
29-04-2011, 16:49
Bismillah... Dakka bir Gol bir...

Ben yanlış anlamadı isem ; "Abesle iştigal etmeyin..." diyorsunuz yani.. ??

Bu konu başlığı 2004 yılında açılmış ve aradan 7 yıl geçmesine rağmen hiç kimse bişi yazmamış .... ???

Siz, 7 yıldır yazmadınız da bugünümü buldunuz ?? " Gann ile ilgili hayal kırıklığınızı " yazmak için ... ???

Fikri kavramları, Maddi ölçülerle değerlendirmeye çalışmak ilginç tabi...

Bugün tabloları milyon dolar eden ünlü ressam Picasso 1903 yılında öyle fakir bir hayat sürüyordu ki çoğu zaman soğuk akşamlarda bir nebzede olsa ısınabilmek için sobanın içine yaptığı desenleri ve çalışmaları atıyor ve bunları yakarak ısınmaya çalışıyordu...

Yaptığı Desenler ve Tabloların Eğer bugün itibari ile milyon dolarlarla alıcı bulacağının hesabını o günlerde yapabilseydi büyük ihtimalle sobasına atmazdı yaptığı çalışmaları..

Öncelikle buradan kimseyle birşey paylaşmak zorunda değilim... Eğer konu başlığı dahilinde yürütmeye çalışacağım teknik inceleme ve paylaşımlara bu türden gereksiz mesajlarla müdahale etmeye devam edilirse bende paylaşımları keserim ve sizde "Hayal Kırıklığı" yaşamamış olursunuz...

Borsada size para kazandıracak %100 garanti yöntem arıyorsanız, Size yapabileceğim en güzel tavsiyem şu olurdu : IMKB'de işlem gören bir şirketin Muhasebe Müdürü ile yakın bir dostluk kurunuz ve Şirket ile ilgili içerden alacağınız bilgiler ile Kağıttaki diğer yatırımcılar bu aldığınız bilgiyi öğrenmeden önce Siz kağıtta pozisyon alınız... Buna kısaca Insider Trading deriz... %100 Garanti bir yöntemdir ve kaybettirmez....

Ama hemen söyliyim : Insider Trading yapmak KANUNEN SUÇ SAYILIR ... Vicdan meselesini hiç karıştırmıyorum zaten işin içine...:yes:

Biz bildiğimiz yoldan yürümeye devam edelim...:wink: selamlar,

Hayır öyle bir düşüncem yok. Gann ile hiçbir hayal kırıklığım yok sadece fikirlerinin bu kadar buyutulmesi ve sanki pandora kutusu seklinde gosterilmesi bende hayal kirikligidir. Ancak, Gann ile Prechet i yada Alexander Elder karsilastir derseniz kesinlikle diger ikisini secerdim. Borsada cok sukur kazaniyorum ve bahsettiginiz kategoriye girmem cunku piyasadaki cogu teknigi inceledim, bir cok kitap kurcaladim, isin dinamiklerini yeter miktarda ograndim. Velhasil belirtmeye calistigim sadece gann kurslari altinda ozellikle yurt disinda ciddi bir piyasa yaratildi ve halen sanki bir gizmis gibi aksettiriliyor.
Polemikde yaratmıyorum, bunu bir mudehale olarak algilamayin lutfen, amaciniz bilgi paylasmak oldugunu biliyorum ve buna saygi duyuyorum, ancak diger fikirleri yaftalamaniz gerekirdi. Topiğinizde başarılar dilerim.

WATCH&CATCH
29-04-2011, 19:05
Eski metastock programlarında (94-95 yılı modelleri) çok güzel bir şekilde gann çalışmaları yapılabiliyordu.
Ve incelemelerimde ganndan yararlanırdım. Özellikle 1*2 den destek alıp 1*1e gitme konusunda çok faydalarını görmüştüm...

O versiyonlarda zaman ve fiyat farlarını yazıp ona göre gann açıları ortaya çıkıyordu.

Şimdi kullandığım metastockta ise gann incelemesi yaptıgınızda default bir gann yelpazesi veriyor ve zoom yapmanıza göre farklı neticeler veriyor...

Gannda kullanılan yöntemlerdeki sayılar vs gibi yöntemler KABALASAL bir içerik gibi geliyor.
KABALA,MASONLUK vs derken olayın çok saçma fakat yönlendirenin aklı oldugundan yola çıkınca evet inceleyebilinir diyebiliyoruz...

Peki yıllardır bu gann teoresini ögretmek için verilen kurslar neyin nesi? Ortak akıl oluşturma eyleme değil mi?

Herkese aynı şeyi ögretir isen aynı şeyi yaparlar.. Acaba Gann da zamanında 5-10 tane port yönetici ile anlaşıp bir oyun yapmışmıdır acaba diye de sormuyor degilim...

Bence bu saçma degil oldukça mantıklı bir şüphecilik...

WATCH&CATCH
29-04-2011, 19:07
Gannla birlikte square of nine teorisi de çok önemli.
Soydana başarılar ve sundukları için teşekkürler...

TomBombadillo
29-04-2011, 19:26
Sn Watch&Catch

Ben de birkaç gündür bu duruma takıldım
Zoom yaptıkça yelpaze değişiyor
Bunların hangisini dikkate almamız gerekir acaba,
Soydan hocam sizin bir fikriniz var mı bu konuda ?

WATCH&CATCH
29-04-2011, 19:59
Zoom yapınca degişmemesi lazım... O yüzden hiç biri dogru gann olmuyor..

WATCH&CATCH
29-04-2011, 20:22
Sn Watch&Catch

Fikir fikri açıyor denir ya iste burada..Cevabı buldum.
Yıllardır kullanmadıgım yöntemi yeniden kullanma imkanımız dogdu..
:)

Metastock yeni versiyonlarda galiba şöyle yapıyoruz.
Ganı seçip dipe getiriyoruz oraya konduruyoruz en dipe
Daha sonra ganın herhangi bir açı çizgisine sag tıklıyoruz. properties seçiyoruz ya da direk solu iki kere tıklayıp properties özelliklere giriyoruz...
Seçilen dip noktasının tarihinin dogru olup olmadıgını kontrol ediyoruz
Orada RUN VE RISE kısımlarını kendimiz dolduruyoruz..
Yanılıyor olabilirim ama benim fikrim şöyle;
RUN: Seçilen dip ile seçtigin zirve noktası arasındaki periyod sayısını yazıyoruz. 30-20 her ne ise.
RISE:Seçilen dip ile gördügü zirve arasındaki fark.. Bu farkı basit hesapla çıkarıp buraya yazıyoruz...

Bir örnek yapıp buraya post etmeye çalışacağım...

:halay:

WATCH&CATCH
29-04-2011, 20:33
Sarı axis: Gün sayısı (burada kafama takılan dip ve zirve barlarını da sayıyor muyuz?)
Kırmızı aksis: Tepe fiyat-dip fiyat

Ve güzel bir örnek...

http://i1196.photobucket.com/albums/aa406/fotonfoto/gann.png

WATCH&CATCH
29-04-2011, 20:44
Run periyod için acaba dip ve zirve arası aralık mı yoksa dipten bugüne olan aralık mı girilecek????

Soydan
29-04-2011, 21:21
Bu eski topik yavaş yavaş hareketleniyor... buna sevindim...

Kısa vadeli bir çalışma görüntüsüde atalım buraya... Şimdilik ısınma turları yapıyoruz... Zaman geçtikçe konuyu dahada açıp dallandırıp budaklandırmayı planlıyorum... :)

Günlük Barlar

http://i1104.hizliresim.com/2011/4/29/11835.gif

WATCH&CATCH
01-05-2011, 01:38
Gann çalışmalarında ilerleme kaydediyoruz...

http://i1196.photobucket.com/albums/aa406/fotonfoto/dd.png

WATCH&CATCH
01-05-2011, 01:52
Ve bir de yüzde 50 olayı varki insanın agzı açık kalıyor...

Aynı grafikte çıkışın yüzde 50sinden dönülmesine 3 örnek ardarda..
sarı ilk çıkışında yüzde ellide dip yapılıyor. Orayı dip alıp ikinci zirveden sonraki çılgın düşüş yine yüzde ellide bitiyor. Yine o yüzde elliyi dip alıp tepe yapıldıktan sonra 3. kez yüzde ellide dip yapıyor ve buranın aşağısı görülmüyor...

Şekili verelim....

http://i1196.photobucket.com/albums/aa406/fotonfoto/50.png

deepsilver
02-05-2011, 02:06
Gann calismalariyla ugrasan fazla kimse olmamasini gormek uzucu. bende dikkatimi ceken bazi hisseleri paylasmak istedim.

http://img593.imageshack.us/img593/1750/alyag.png

ALYAG

http://img825.imageshack.us/img825/8062/bumyo.png

BUMYO

http://img193.imageshack.us/img193/4688/dental.png

DENTA

http://img813.imageshack.us/img813/8604/deva.png

DEVA

http://img3.imageshack.us/img3/959/gusgr.png

GUSGR

Soydan
02-05-2011, 12:13
Gann calismalariyla ugrasan fazla kimse olmamasini gormek uzucu.

Bu durum, sanıyorumki Konu hakkında yeterli bilgi ve pratik uygulama paylaşımlarının yapılmamış olmasından ve bu konuya ilgi duyan kişilerin başlangıç noktası için bazı temel bilgilere ulaşmasındaki zorluktan kaynaklanıyor...

Kendi adıma Gann Kuramı konusunda aynı sıkıntıları bende yaşıyorum çoğu zaman...

Ya 15.000 Doları verip Amerikada 6 ay kurs göreceğiz yada konu hakkında bilgisi olan herkes bir ucundan tutacak ve konuyu burda doğru bir şekilde anlamaya çalışacağız..

Gann Açıları ; Tespit edilen en son Dip ve Tepe noktalarına Standart dereceli Fan Açılarını çizittirmekten ibaret olamayacak kadar geniş bir kavram..

Öğrenciyiz ve doğruya ulaşmak için araştırmalarımıza devam ediyoruz... Öğrenirken işimize yarayacak her türlü Doğru Bilgiye kapımız sonuna kadar açık... :yes:

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/2/4454.gif

Soydan
02-05-2011, 20:11
Gann yaptığı çalışmalarda 45 derecelik 1/1 Eğim çizgisine büyük önem verirdi ve Piyasayı AYI veya BOĞA Piyasası olarak isimlendirmek için 45 derecelik Eğim Çizgisinin altında veya üstünde olmamızı göz önünde bulundururdu..

Bu 45 derecelik Eğim çizgisi üzerinde En büyük Direnç 63.75 Derecelik 1/2 Çizgisiydi...

Aynı şekilde yine bu çizginin altındaki En büyük Destek olarakta 26.25 Derecelik 2/1 çizgisini kabul ederdi...

Elbetteki, Fiyatların Bu Destek ve Direnç çizgilerinin üzerine yada altına geçip geçemeyeceğini kontrol etmek içinde birtakım teknik göstergelerdende yararlanırdı...

Biz şimdilik Swing Methodu ile devam edeceğiz...

Grafikte Uzun vadeli baktığımız için Logaritmik Skalayı kullanalım... Haftalık Barlarla ve USD Cinsinden göz atalım XU100 Endeksimize...

Trend Başlangıcı = 28.03.2003
Başlangıç Değeri = 5067.88 USD
Başlangıçtan Bugüne kadar Geçen Süre = 421 Hafta
Bugün Kapanışındaki Son Değer = 45.669 USD

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/2/11426.gif

2003 Başlangıclı Trend Hareketinin; 2008 yılının 9. Ayında 63.75 Derecelik Direnç Çizgisinden aşağıya doğru sarkmasını ve 45 derecelik Eğim çizgisinide pas geçerek alttaki 26.25 derecelik Destek çizgisine kadar nasıl hareket ettiğini ve Bu noktaya değdikten sonra ilk denemesinde başarısız olarak tekrar aynı çizgiye dönüş yaptığını, hemen ardındanda yeniden toparlanarak bugüne gelene kadar Soluksuz bir Boğa piyasası yaşattığını gözlemleyelim öncelikle... Sindire sindire devam edeceğiz konuya...

basturk
02-05-2011, 22:37
sayın deepsilver çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim. grafiklerde soru işaretleri tam bir muamma. oralarda yön neye göre belirlenecek. acanba alt kanaldamı devam edecek yükselişe veya düşüşe takipteyim deneme yanılmayla gözlemleyerek çözebiliriz diye düşünüyorum.

efxsignals
03-05-2011, 09:15
Sayın soydan bu en son grafikte bu elipse benzer çizgileri nasıl çizdiriyorunuz. bu bir göstegemi ?
Birde swing methodu yazmışsınız bunu bir iki cümle ile açıklarmısınız. Başka arkadaşlarda cevap verebilir. Herkese çok teşşekkür ederim.

Soydan
03-05-2011, 10:41
Sayın efxsignals,

Yukarıdaki görüntüde elipse benzeyen çizgiler ; Gann Kuramına göre tamamen geometrik olarak hesaplanan ve açısal değerlere göre çizdirilen gelecekteki yol haritamızı temsil eder...

Üstteki grafikte Çizgilerin düz değilde elips şeklinde görülmesi ise ; tamamen grafikte kullandığımız Logarithmic Scale özelliği ile ilgilidir...

Aslında o çizgiler aynı grafiğe Lineer Scale olarak baktığımızda aşağıdaki gibi dümdüz görülürler.. :

Lineer Scale Grafiği

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/3/3470.gif

Swing Methodu ise belirli bir zaman aralığındaki (10 gün mesela) en yüksek ve en düşük değerlerin Pivot rakamı olarak belirlenmesi ve Destek Direnç olarak çalıştırılması esasına dayanır kabaca...

Asmiltak
03-05-2011, 20:04
Sn Watch&Catch

Finnet'te de barların kayması temel sorun..

FOKAİ
06-05-2011, 17:49
İMKB XU100

http://s3.postimage.org/53ps26ft5/2011_05_06_1743_imkb.png (http://www.postimage.org/)

Soydan
06-05-2011, 19:00
XU100 Haftalık Grafik Son Durum ( USD Bazlı )

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/6/10623.gif

Soydan
07-05-2011, 11:44
Gann's Square Of Nine

Whether you call it Gann's square of nine or something else, it holds secrets to the greatest mystery in mathematics -- the distribution of prime numbers.

If ever there was a bit of trading mumbo-jumbo that I counted as not worth thinking about, it was W.D. Gann's square of nine. How could I bother with century-old jargon about prices vibrating off each other, square-outs of time, prices related to degrees of a circle, producing a mystical numerology that purports to give exact dates on which particular prices must be reached?
Nonetheless, I decided to make another attempt to understand it when Jeff Cooper, a trader whom I (otherwise) respect, described his use of the Gann square in a RealMoney.com article. Something in the article jogged my memory, and it was then that I realized Gann's square of nine is in fact known to mathematicians in a context totally unrelated to the stock market. To mathematicians, the square of nine is known as Ulam's Prime Number Spiral, and displays some of the properties of the greatest unsolved mystery in mathematics the distribution of the prime numbers.

SIGNIFICANCE OF PRIME NUMBERS

What could these two fields trading the stock market and prime number theory possibly have in common? Puzzled, I could not find a writer, trader or mathematician, who had mentioned the equivalence of the spirals of Ulam and Gann; Jeff Cooper confirmed to me that he had never heard of this connection. If it has been noticed before, it is at least not well known. Is it possible there is some hidden relationship here that could profit a trader? Could prime numbers be turned into prime cash? I decided to track down the connection.

Gann's square of nine consists of the integers arranged in the form of a square spiral. One can construct it using a spreadsheet or graph paper. Place the number 1 in a central cell; to its left place the number 2; above that is 3, and move around clockwise, adding one each time: to the right of 3 is 4 and 5, then below 5 is 6 and then 7. To the left of 7 is 8 and then 9, which completes the first square. To the left of 9 place 10 to start a new square out, and above 10 place 11, and so on, around and around as large as one likes (Figure 1). Gann believed this arrangement captured a hidden law that the markets inexorably followed.

http://premium.working-money.com/wm/images/0402images/GoldbergF1.gif

Figure 1: The Gann square of nine. The mathematician Stanislaw Ulam discovered that the prime numbers shown in blue sometimes fall unexpectedly along lines in the square, such as in the diagonal ray extending from the center to the northeast corner.

In trading, the numbers are interpreted as prices, and their circular arrangement represents the passage of time; a full turn around the spiral takes one to the next larger square and represents a single period, such as a year. Of particular significance are lines of numbers that fall along the eight cardinal directions of a compass: the four rays emanating from the center in the directions of north, east, south and west identify the alignment of prices that occur at certain times of the year, as do the set of diagonals running from the center to northwest, northeast, southwest and southeast.

Gann traders look for prices at significant highs and lows then check along these significant rays to find other prices at which future highs and lows are expected to occur. Traders can also find price relationships by looking at angles of 90 degrees, 180 degrees, and so forth, that are formed with respect to a significant price. For example, in the first square, 9 is related to 3 by a 90-degree turn, and 7 is related to 3 by 180 degrees. With these tools, Gann traders make forecasts of the size of price oscillations and the timing of significant turning points in the markets. Gann himself apparently used these methods to predict wheat prices in 1909 that established his fame.

The figure known to mathematicians as "Ulam's prime number spiral" is constructed in exactly the same fashion as the square of nine, but its use is quite different. It was discovered by mathematician Stanislaw Ulam in 1963. While listening to a "long and very boring paper" at a science conference, Ulam drew a square grid, thinking he might set up a chess problem; instead, he began numbering the intersections of the grid by spiraling out from the center. Then he idly began to circle the prime numbers the only integers that cannot be calculated by multiplying together other integers. He was astounded to find that sets of prime numbers arranged themselves along diagonal lines in the diagram. See Figure 1, where the primes are in the shaded cells; note the sequences such as 7, 23, 47, and 79, or 5, 19, 41, 71, 109.

Subsequently programming a Maniac II computer to generate a picture of the distribution confirmed that prime numbers appeared along diagonal lines throughout the largest square spirals that could be made. For example, Gann's 45-degree line, the northeast ray, holds the primes 5, 17, 37, 101, 197, 257, 401, and so on: 70% of the numbers out to the 10th square are primes, even though only about 20% of the integers up to 401 are prime.

Prime numbers are important because they act as the "elementary particles" of the numbers: all integers can be uniquely calculated by multiplying together only primes. The distribution of the prime numbers among the other integers is considered by many to be the greatest unsolved mathematical mystery.

The patterns that leapt to the eye in Ulam's spiral indicate some underlying order to the distribution of the primes that has yet to be fully understood. Some people regard the mystery of the prime numbers with an awe that rivals Gann's mystical search for the hidden laws of the stock market. But what brings these two mysteries together into the square spiral?

NATURAL SQUARES CALCULATOR

The answer to this question, although only a partial one, is that Gann's square of nine is a parabola calculator. Gann referred to it as the "natural squares calculator" and may have derived it from ancient techniques for computing squares of numbers. Note that the natural squares 22 = 4, 32 = 9, 52 = 25 and so on fall along the southwest diagonal of the square. In fact, each of the cardinal rays extending from the center is described by a quadratic equation, which on a time-price chart forms a parabolic curve.

Let us label the ever-larger concentric squares with integers n. The center square, with just the number 1, we will label as n = 0; the next square out, with three unit cells on a side and largest number 9, will be labeled n =1, the next, with five cells on a side and largest number 25, is n = 2, and so on, so that the nth square has sides of length 2n+1 cells.

The area of the nth square is then (2n+1) 2 = 4n2 + 4n + 1, and this is also the largest number in each square (equal to the number of cells in the square). These largest numbers per square are lined up along the ray extending from the center to the southwest. Thus, the southwest ray corresponds to the quadratic expression 4n2 + 4n + 1.

All eight rays important to Gann theory are described by quadratic expressions of the form 4n2 + an + 1, where the choice of the coefficient a determines the angle of the ray. Gann called the ray pointing to the east the "zero degree ray," and so each of the others correspond to successive increments of 45 degrees; using this identification, the coefficient a that generates the parabola corresponding to the ray at angle w is given by a = 1 - w/45, where w takes on the values between 180 degrees and minus 180 degrees.

On a stock chart of price versus time, formulas of the form 4n2 + an + 1 produce a parabola, where the parameter n represents time and the expression evaluates to the corresponding price. Gann's contention that prices along the same ray "vibrate" against each other is actually a way of saying that sometimes critical prices fall along a parabola, which is a fact of trading life: blowoff tops occur when price goes parabolic. Thrusts increase in length and pullbacks decrease; parabolas can also describe the slowing down and turning of a trend as thrusts become smaller and pullbacks greater.

When Gann describes price moving between rays of different angles he is describing the motion of the stock price between members of a fanlike family of parabolas, effectively describing a parabolic trend channel. To good approximation, all linear trend channels eventually become parabolic trend channels as markets turn. Gann's square of nine and his use of esoteric language disguise genuine phenomena that traders can find useful.

APPLYING TO TRADING

What does this have to do with primes? In Ulam's spiral, the curious alignments of prime numbers is also related to the spiral's function as a parabola calculator. In the 18th century, mathematicians Legendre and Euler discovered that some sequences of primes can be generated by quadratic expressions. A particularly famous expression is x2 + x + 41, published by Euler in 1772, which has 40 consecutive primes. These prime-generating quadratic polynomials appear as lines in the square of nine.

Although most of these lines do not pass through the center, with suitable labeling of the squares they can be described by parabolas of the form 4n2 + an + b. In the case of the sequence of primes 5, 19, 41, 71, the parabola has coefficients a = 10 and b = 5, and primes are generated for n = 0, 1, 2, 3, as well as various higher n. For the sequence 7, 23, 47, 79 the corresponding coefficients are a = 7 and b = -1 for n starting at 1.

Not every number along these lines is a prime, but an unusually high proportion are. According to the prime number theorem, the chance that any randomly selected integer x is a prime is roughly one over the natural log of x; the frequency of primes along some of the lines in the Ulam spiral far exceed that random distribution.

Ulam and his coworkers showed that along some diagonals, almost half the numbers less than 10,000,000 are prime. Just why this is so is still a mystery of mathematics. There are partial explanations. For example; some diagonals across the spiral can contain no primes on them because their quadratic expressions can be factored into the product of two linear expressions, and as a consequence there must be clusters of primes elsewhere; but it's not clear this explains the consistency of the distribution.

A Gann square of nine in which any given line of primes passes through the center and falls along the Gann cardinal directions can be formed by suitable adjustment of the central and incremental numbers that generate the square. By starting with -1 in the center of the square rather than 1, the 5, 19, 41. . . sequence becomes the southeast ray while the 7, 23, 47. . . sequence becomes the southwest ray.

Adjusting the center element can generate other prime rays; placing 17 or 41 in the center square generates spirals in which every number along a diagonal is a prime out to the 16th and 40th squares, respectively. These rays correspond to two of the most famous prime-generating quadratic expressions.

A Gann trader with an eye for primes could look for market price oscillations among prime-number parabolic channels. For example, in Figure 2, the Standard & Poor's 500 from 1994 to 2000 was supported by the parabola that corresponds to the northeast ray of the standard square of nine, which happens to be the ray with the most prime numbers of the cardinal directions. The upper curve of the parabolic channel corresponded to the ray 180 degrees opposite, the southwest ray, which happens to have absolutely no primes.

http://premium.working-money.com/wm/images/0402images/GoldbergF2.gif

Figure 2: A Gann parabolic channel for the S&P 500 from 1994 to 2000. The upper parabola corresponds to the southwest ray in the square of nine, starting at the 10th square; the lower parabola is the northeast ray, starting at the ninth square. Time is scaled so that one complete turn of the square is equal to nine months.

Personally, I find it difficult to believe that prime numbers can be particularly useful in trading unless they have a psychological effect: traders of any methodology might instinctively see prime numbers as special or offbeat (as they do not appear as results in multiplication tables learned in school), and thus provide a more attractive place for entry and exit stops than the more obvious numbers ending in zero or the simple fractions of 10.

A better lesson to be drawn is that both Ulam and Gann were able to use this unusual arrangement of numbers to visually detect patterns that otherwise might be difficult to find. This is a technique that any seeker of hidden relationships can put to use. Whatever its meaning, I can't help but believe Gann would have been pleased to find his square of nine vibrating with a deeply hidden order of mathematics.

Gary Goldberg is a physicist and software developer. He trades from Silicon Valley.

Soydan
07-05-2011, 12:17
Kardinal Kareler ile ilgili olayın Astrolojik yönüne de parmak basalım.. :)

The Gann Wheel
Octagon Chart, Pythagorean Cube, Square of 9

The Square of 9 is probably W.D. Gann’s most famous Master Chart. Many traders use this chart regularly

as a primary trading tool. However, it is my personal belief that most traders are only using a few simple techniques and are not fully utilizing the true potential of this multidimensional Master Calculator.

What is the Square of 9

The Square of 9 is basically a spiral of numbers starting with the number one in the center (or apex of the Great Pyramid) with the number 2 immediately to the left. The rest of the numbers spiral around the center in a clockwise fashion to the number 9, which completes the first cycle of numbers around the center. 10 through 25 completes the 2nd cycle, 26 through 49 completes the 3rd , etc… This particular arrangement of numbers creates a very unique square root relationship with other numbers on the chart. Michael S. Jenkins illustrates some interesting square root trading techniques utilizing the Square of 9 in his Gann Course and his book Chart Reading for Professional Traders. Basically, if you want to move around the coordinates on the Gann Wheel you take the number you are interested in ( such as the all time High or Low price) take the square root of the number, then add or subtract 2 from the root and resquare the result. Example: Lets say that we are interested in the price 664 (which is in the vertical column straight up from the center). The square root is 25.768 + 2 = 27.768^2 = 771 which is the number directly above 664 or one full 360 degree cycle out from center. If we subtracted 2 from the root and re-squared the number (25.768-2= 23.768^2 = 565 ) we would get 565 which is directly below 664 or one full 360 degree cycle in towards center. Incorporating the Gann Emblem with this technique, allows us to calculate coordinates that are conjunct (360 = +/- 2 from the root), opposition (180 = +/- 1 from root #), trine (120= +/- .666) (240= +/- 1.333), square (90 = +/- .5) (270= +/- 1.5) and sextile (60 = +/- .333) (300 = +/- 1.666). This technique is extremely useful for finding coordinate squares on the Gann Wheel that are making hard aspects to a previous position on the wheel. Also, Gann believed that the numbers that connected the square base of the pyramid (the 4 corners of the square, i.e. corner #’s.) to the “gravity center” and also the numbers that ran straight vertical and horizontal from the “gravity center” in the form of a cross (cardinal numbers) were very important in balancing “Price & Time” on the wheel. He was basically looking for astronomical longitudes to balance with price on these key angles. Pythagoras said “ Units in a circle or in a square are related to each other in terms of Price & Time at specific points.” Gann often quoted the Bible, Emerson, Pythagoras and Faraday to name a few. Basically, he was pointing the reader of his works to clues that would allow his student to unlock the code of his writing style.

Time

Around the outer perimeter of the Square of 9 is a circle with months and days. The circular calendar starts on the left-hand side of the wheel on the same horizontal line as the center block. The date is March 21st and refers to the start of the “natural” year in the season of Spring with the Sun in Aries ^. “Lamb of God you take away the sins of the world” ( Spring takes away the sins of Winter). The dates move around the circle clockwise completing the calendar. This relationship allows the user to quickly identify dates that are Conjuct, Opposite, Square, Trine or sextile to a past calendar date relative to the Sun / Earth relationship.

In Gann’s Master Course for Stocks he said “ Within the circle forms the square, there is an inner circle and an inner square, as well as an outer square and an outer circle which prove the Fourth Dimension in working out price movements.” So far, we have covered the inner circle ( The Earth’s Orbit around the Sun) and the inner square ( Historic high & low coordinates on the square itself). The outer circle includes all of the planets and is the Zodiac starting at the left side of the square also on March 21st. Moving from this point clockwise in 30 degree sections of the circle will place all 12 zodiac symbols around the wheel http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Aries.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Taurus.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Gemini.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Cancer.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Leo.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Virgo.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Libra.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Scorpio.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Sagittarius.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Capricorn.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Aquarius.png - http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/Pisces.png

This completes the outer circle and allows the analyst to examine planetary longitude relationships to price coordinates on the Square of 9, which is now an outer square. In this way, we can convert planetary positions to prices relating to degrees of a circle (Zodiac longitude) and also to coordinates on the Square of 9. We can also examine hard aspects to both zodiac longitude and Square of 9 coordinates. Furthermore, we can also use a first trade chart ( Natal Chart ), i.e. horoscope (another inner circle) to locate sensitive longitude positions that are being aspected by planets from the outer circle making them “Live Angles”! Is there any end to this multidimensional tool? Gann hinted about this natal horoscope technique in his Master Course for Stocks by saying “ The dates when companies are incorporated and the dates when stocks are first traded in on the New York Stock Exchange or the other exchanges causes them to make tops and bottoms at slightly different dates then these dates for seasonal changes”. Gann also illustrated this technique in his Soybean letter, which is well worth reading. I believe that this is what Gann meant when he discussed “Natural Law”.

Gann said “ Through the law of vibration every stock and commodity in the market place moves in its own distinctive sphere of activities,” (natal horoscope?) “ As to intensity, volume and direction. All the essential qualities of its evolution are characterized in its own rate of vibration. Stocks and commodities, like atoms, are really centers of energies, therefore they are controlled mathematically. They create their own field of action and power, power to attract and repel, which explains why certain stocks and commodities at times lead the market and turn dead at other times. Thus, to speculate scientifically it is absolutely necessary to follow Natural Law. Vibration is fundamental; nothing is exempt from its law. It is universal, therefore applicable to every class of phenomena on the globe. Thus, I affirm every class of phenomena, whether in nature or in the market, must be subject to the universal laws of causation, harmony and vibration.”

Nobody knows for certain how Gann used this Master Calculator, but If you will study this material and apply the techniques presented in this article, I think you will agree that this is how Gann probably used this tool which proves the “4th dimension in working out Time & Price movements”.

Zodiac Sign Symbols

http://www.signcompatibilityhoroscope.com/sun_signs/images/zodiac-signs3.gif

Soydan
07-05-2011, 17:38
Benim küçük beynim bunları okurken anlamakta bir hayli zorluk çekiyor ama enteresan şeylerdende bahsetmişler... W.D. Gann ve gizli mason öğretileri... ?? İlginç...

A MASONIC SCHOLAR USES "ATLANTEAN KNOWLEDGE" TO REVEAL THE HIDDEN STRUCTURE OF THE MARKET

We are about to show that a member of the Masonic secret society known as W.D. Gann made some outrageous "discoveries" of the geometric patterns of time that will emerge in the stock market. As we have written in Convergence and the Enterprise Mission has extensively investigated as well, there is a great deal of evidence to suggest that the true knowledge of this octave-based system of hyperdimensional geometry that we are now discussing has been secretly known all along. The society of Freemasons is one current guise of this "secret society" that has preserved this knowledge, which Gann used to make his "findings." On the outside, the Masonic Order appears to be nothing more than another boring fraternal "lodge" of aging men like the Shriners, Moose Lodge, Lions, Kiwanis or Elks Club, but to those who have spoken from the inside, there is a very complex and interwoven system of understandings that has been handed down over time to them. And within the highest echelons of the societies themselves, this system is known without any shadow of doubt to have been handed down from "Atlantis." (Refer to the sidebar at the end of this document for a discussion of this proof.)

With the idea that everything in this document and more may already be known by a handful of elites upon this planet, let us investigate the work of W.D. Gann. As we have just stated, Gann was a high-level initiate in the Masonic secret society, and he actively came forward into the public to teach how these principles could be applied to a study of the stock market. Gann's work did indeed allow him and many others to make accurate predictions of market trends in certain cases, though not on a constant basis. And now, a much more recent researcher by the name of Bradley Cowan appears to have discovered all of the unspoken and unrevealed knowledge within Gann's works - knowledge which Gann apparently did not want to release because of his secret Masonic oaths. This knowledge ties directly into the understandings of time as a multi-dimensional, geometric phenomenon, hence the title of the first of Cowan's works, "Four-Dimensional Stock Market Structures and Cycles."

But before we discuss Cowan, we must start with Gann. The essential core of Gann's discoveries is concerned with the idea that the combined price and time movement of the stock market will arrange itself into units of specific length and specific direction. These units of length and direction were referred to as "radii vectors." The length and value of such a vector is calculated by observing the nearest substantial high and low points of a stock market graph, and then drawing a straight line between those two points that represents a combined, numerical value of price and time. (In other words, you want to combine the movement of price and time values into a whole, unified number instead of separating them and only analyzing one at a time. We will explain Gann's method of doing this below.) Once you calculate the value of the radius vector, you automatically know that the next vector will be exactly the same length. It may seem impossible, but Gann gathered mountains of evidence to prove that that's "just the way it is."

Furthermore, all possible movements of the stock's value will always be contained within an oval or ellipse that can be drawn around each radius vector. In other words, once you had everything drawn on paper, you would never see the stock market graph move outside of each ellipse. Gann showed that the length of this ellipse is identical to the length of the radius vector, and the ellipse's full width, at a perpendicular angle to the midpoint of the radius vector, will always be exactly half of this length.

And again, the stock graph will never move outside of the perimeter of this ellipse, providing that you accurately know the true direction of the vector. This information regarding the ellipse is actually very important for our final theories of hyperdimensional physics, and thus we will soon see that we are not simply wasting space here by discussing this.

So, the basic point of Gann's theory is that each time that you reach the end of a radius vector, you know to watch for the direction that the next vector will begin to take. Once you know the direction of the next radius vector, you will already know exactly how far it will go in terms of length before terminating, since its length is a constant, in the sense that it is a fusion of price and time that will always have approximately the same numerical value. And depending on whether the action trends upwards or downwards, you will also know how to play the stock market - whether to buy or to sell.

[Note: In order to protect Cowan, we are actually not going to reveal enough information for this idea to be reliably used with success for stock trading. As one of Cowan's clients reported, "If you only pay attention to one cycle and do not consider all the others, then something else will come along and blow you out of the water." So, if you want to invest money using these ideas, we strongly suggest that you purchase Bradley Cowan's books. The ordering information is available from his website, www.cycle-trader.com.]

We must also remember that the length of each radius vector is a function of both price and time moving together, and thus unless price and time are balanced out against each other, the radii vector lengths may appear to be different when measured with a ruler. Therefore, Gann asked us to "square our charts," or to produce a chart where there was a perfect one-to-one relationship between price and time. This is done by first taking the overall average of a stock's price movements for whatever length of time the graph is working with, whether hourly, daily, weekly or yearly. Once you get the average movement of that particular stock's price for each hour, day or the like, you then re-derive the price scale of your graph to reflect intervals of that average. And thus, if you have a daily market graph and you discover that a stock price moves an average of three points per day, you would then draw a new graph where each day on the X-axis was coupled with a three-point unit of movement in price on the Y-axis. Days one, two and three would square up with prices three, six and nine, for example.

Once your charts are "squared," Gann showed that it becomes very easy to see that the graph will move in "radii vectors" of specific lengths and specific directions. In a squared chart, the radii vectors will all be the same visible length, contained within the perimeter of the simple ellipse that is drawn around them. Each time that a radii vector reaches its end, a new vector is formed that will have a different direction.

For most readers, the idea that an apparently random phenomenon such as the movement of a stock's price value in time could occur in specific, ordered intervals and vectors seems far, far too simple to be true. However, Gann proved his case with extensive documentation beyond any shadow of a doubt. And thus, even though you can find Gann's books in the library, many traders are still selling copies of Gann's Master Course for Stocks, a huge compilation of Gann's writings and lectures over many years, for absurdly expensive prices. And people will buy them, just because of the promises of profit that are hidden within them, if they can keep and study the books long enough to understand how to do it. And here, we are really only describing the absolute basics of this enormously complicated body of information.

And now, enter Bradley Cowan, who may eventually be known on a very widespread public level as the man who silently turned the entire field of stock market analysis on its end at a very young age, and also made a significant breakthrough in hyperdimensional physics. Little is known about Cowan, as he refuses to give interviews, lectures or public appearances, seeking rather to allow his books to speak for themselves. There are two basic sets of books that Cowan has produced, namely "Four-Dimensional Stock Market Structures and Cycles" and "Market Science." This author has not purchased either of these sets of books yet, as the complete collection is about five hundred dollars. And thus, our knowledge of the specifics of Cowan's information comes from interviewing approximately twelve different clients of Cowan's, each of which are actively using these principles to play the stock market.

Cowan does require that a non-disclosure agreement be signed in order to purchase the second series of books, Market Science, which deal with issues such as the soybean market, the musical fifth and the square of twelve, as defined on Cowan's website, www.cycle-trader.com. This author did not want to try to press any of his clients to tell him any information from the second set, as this would be both illegal and damaging to Cowan. The material within the first book does not require a non-disclosure agreement, however, and our publication of the validity of these concepts should indeed give Cowan's book sales a big boost. Therefore, until our budgets permit otherwise, we have simply conducted extensive interviews with those who have actively used this 'technology' to achieve results. And indeed, more than half of these twelve clients had already made significant profits from these techniques when we spoke with them.

The bottom line is that Cowan simply observed the hidden geometric structures that were formed when Gann's radii vectors were compared against each other. Over time, Cowan realized that these radii vectors on "squared" stock market charts would assemble into the "unwrapped" faces of three-dimensional Platonic solids, one face at a time. We remind ourselves at this point that each side of a Platonic Solid is the same length, just like each radius vector is the same length. Three out of five of the Platonic solids are formed by equilateral triangles - the octahedron, tetrahedron and icosahedron. (The cube has square faces, and the faces of the dodecahedron are pentagonal, or five-sided.) All equilateral triangles have 60-degree angles at each corner. And thus, when Cowan started to see the endless redundancy of 60-degree angle relationships between radii vectors, he knew that he had stumbled over something quite grandiose - Stock Market Geometry. And indeed, once it was seen for what it was, it became very obvious that Gann had to have known about it, but simply kept it a secret. [When we look at the below diagram, we must remember that the ellipses that we are seeing are actually flattened out into two dimensions - and thus this is not really an honest three-dimensional graphing of what this would look like. It will, however, show us how one tetrahedral face would appear on a perfectly "squared" two-dimensional graph.]

And so, once we throw Cowan's work into the mix, we indeed expose how our passage of time here in the third dimension is a truly multi-dimensional, geometric phenomenon. This should be fully expected, since we can see these same effects in space, and space and time are unified into a single fabric. Cowan shows how geometric forms such as the tetrahedron, octahedron and cube reveal themselves in an "unwrapped" form upon a two-dimensional stock market graph. In case this is hard to visualize, we must remind ourselves of what Cowan is fundamentally asking us to do. He is essentially telling us that the movement of a stock, in terms of its radii vectors, forms a hidden three-dimensional geometry. However, we do not have three-dimensional graphs to illustrate this.

Therefore, a two-dimensional stock market graph will be a "flattened out" version of three-dimensional action. This could be visualized by actually taking a piece of paper with your squared-out stock market graph on it and then wrapping that paper around the model of a tetrahedron, let's say, whose sides are of equal length to the radius vector on the stock graph. To your amazement, after wrapping that graph around the tetrahedron, (and necessarily crumpling and folding the paper in certain places to correct for the two-dimensional distortions that the paper introduces,) you would indeed see how the graph itself would remarkably hug the outline of the tetrahedron. All twelve clients agree that Cowan has proven this in his first set of books over and over again, beyond any shadow of a doubt, using real examples from the stock market. Perhaps what is even more amazing than this is what the ellipses reveal to us. The ellipses actually trace out the path of a spiral that forms the geometric shape as it moves along. Yes, that's right, a spiral - the same exact formation that is observed in our study of the unseen scalar potentials of electromagnetic energy, which Maxwell discovered as arranging into a tetrahedral shape through his interlinked fourth-dimensional algebra of quaternions. Now, we see the same spiraling, geometric passage of energy occurring in time, directly through the work of Bradley Cowan. The ellipses would actually define those places where the spiral is actually "buckling out" of the geometric shape as it continues its outward-rotating motion.

We should well recognize the below picture, derived from the very well-known "Triple Julia Set" crop formation that appeared literally overnight at Windmill Hill in England in 1997, as we have already printed it before with a circle around it to illustrate its outer spherical field. Again, this diagram helps us visualize how such a spiral, based on the Julia Set fractal, would formulate a tetrahedron. All straight lines were not in the formation but rather drawn in afterwards, aligning with the shape that the collection of spiraling circles suggested. Furthermore, if we also inserted an inverted mirror-image of the crop formation over this same diagram, we would observe the formation of ellipses that are literally identical to those envisioned by Cowan.

So, the ellipse that surrounds each "radii vector" or side of the tetrahedron is simply a two-dimensional rendering of the very same spiral that gives birth to the geometry in the first place. Since the spiral is actually more "real" (in the sense of its existence as an energetic waveform) than the geometric solid that is formed by the stress lines between its nodal points, it should be no wonder that the stock graphs will follow along these fractal ellipses quite reliably, moreso than the actual straight lines themselves. Should the waveforms expand any wider than the length of the radii vectors would allow them to, they would automatically cross over and intersect with each other on a higher order of energy, forming a new set of nodal points and therefore a new geometry. And if we briefly look back to the spatial distortions of the Global Grid again, we can see circular, unfolding spirals in the formation of island chains and continent borders. And indeed, they look remarkably similar to our visualized "fractal" spiral in the above crop circle diagram. (Convergence features redundant, repetitive examples of these "grid circles" in Chapter 18.)

Filozof16
07-05-2011, 17:58
ingilizcem yok...sn.gann.ı da tanımam...ama...
9 yıllık borsa geçmişimde bazı kağıtların belli fiyatlardan kalkıp belli fiyatlara gelince tıkandığını ve uzun süre orada kaldığını tespit etmiş bulunmaktayım.....
bu sır veya ben bu borsanın iksirini bulduma benzese de olay kişisel sabuklamalarım....
yine de ben yatırım kararlarımı çoğunlukla buna göre belirliyor ve hisse seçiyorum....kriz dönemleri hariç....
zaten bildiklerimi çeşitli şekillerde paylaşıyorum...saçma tespitlerime örnekler vererek bitirmek isterim....
4 ler 7 olur....tav,eczyt.....
0.2 ler 2 olur....bombalar....memsa,ihlas.....
bunları uzatabilirim.....ama çoğu kişiye anlamsız gelebilir....benim için anlamlı....filozofuz ya....:yes::yes:

Soydan
07-05-2011, 20:31
Sizinle aynı sorulara cevap bulabilmek için bu GANN meselesini incelemeye karar verdim zaten sayın filozof16.. :)..

Bizim klasik göstergeler maalesef pala ve saz ekibi tarafından rahatlıkla egale ediliyorlar.. Her seferinde madara olup kalıyoruz palanın karşısında... :)

Bu nedenle hem benim, hemde palanın aklının eremeyeceği değişik birtakım metodlar kurcalıyoruz... 4 Boyutlu Grafikler mesela... Genelde hepimiz x ve y eksenli 2 boyutlu grafiklere aşina olmuşuz...

Ama birileri çıkıp demişki ; alışkanlık haline getirdiğiniz bu 2 boyutlu fiyat-zaman grafiklerine aslında 4.Boyuttan bakmanız lazım nerde olduğunuzu doğru olarak görebilmeniz için... :ayy: ?????????????

Şimdi bunu diyenler doğrumu söylemiş, yoksa sallamışlarmı diye araştırmaya başladık bizde... :) bakalım XU100 Endeksinin 4 boyutlu fotosunu alabilecekmiyiz ilerleyen zaman içersinde... kıçı kırık indikatörlerle palaya soytarılık yapmaktansa yeni fikirleri araştırmaya ve öğrenmeye devam etme taraftarıyım... selamlar,

Filozof16
07-05-2011, 21:56
yazınız için çok teşekkürler....aşağıya kopyalıyorum bir kısmını...

In the case of the sequence of primes 5, 19, 41, 71, the parabola has coefficients a = 10 and b = 5, and primes are generated for n = 0, 1, 2, 3, as well as various higher n. For the sequence 7, 23, 47, 79 the corresponding coefficients are a = 7 and b = -1 for n starting at 1.

şimdi....sarmala bakalım....5-19-41-71....
sabukluycaz ya....bi de kağıtlara bakalım...dil bilmeden kör topal....
örnek:1-ÇİMBETON....grafik atamıyorum....ama 18 ken arkadaşlarımla paylaştım....burda yazmıyordum....
aynı çizgideki bazı kağıtları bu yılbaşından beri yakaladım...hala da içindeyim....
örnek:2-ALCAR....neden erken vedalaştığımı bilmiyorum....bunu disiplinsiz kişiliğime ve astrolojik olarak burcumun-koç-aceleciliğine bağlıyorum....
alcarın da grafiğine bakıldığında benzerlikler görülür....neyse konu uzun....
sonuçta temele hiç bakılmasa da kağıtları o noktalara götüren bir güç var...iz peşindeyiz....tekrar teşekkürler...kolay gelsin....iyi ki varsınız...

sezer32
10-05-2011, 12:58
emeği geçen arkadaşlara teşekkürler...

metastockda gann fanı düşen trende nasıl uygulayabilirim ne yaptıysam açıları terse çeviremedim ...yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür

FOKAİ
10-05-2011, 13:33
emeği geçen arkadaşlara teşekkürler...

metastockda gann fanı düşen trende nasıl uygulayabilirim ne yaptıysam açıları terse çeviremedim ...yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür

Gann Fanını grafiğe yerleştirin...

başlangıç noktasına tıklayın...okla gösterdiğim...çentik çıkınca...aşağı yukarı hareket ettirin...istediğiniz noktaya sürükleyebilirsniz...

kolay gelsin...

http://s3.postimage.org/6f8k7mlx1/2011_05_10_1327_gan_fan.png (http://www.postimage.org/)
[/url]

bunu yapmak istiyorsunuz galiba...

örnek...

http://s3.postimage.org/6f9uiobqn/2011_05_10_1334_gan.png (http://www.postimage.org/)
[url=http://www.postimage.org/]

sezer32
10-05-2011, 13:52
teşekkürler oldu denedim ama tutarken sağ sol yukarı aşagı yaparken dikkat etmem gereken bişey var mı açılarda baya değişiklik oluyor

WATCH&CATCH
10-05-2011, 22:43
Konuda yazmıştım daha önce gann vs nin masonik olabilecegini çünkü kullanılılan metodoloji tamamıyla kabala (jewish motodoloji).

Soydan sagolsun bulup getirmiş yazıyı...

Ben tamam anladım mantıgını da daha bir grafik üzerine nasıl oturtuyoruz bu 9 kare yöntemini anlayabilmiş değilim... Tamam çok güzel yazılar falan ama bunu pratigie döksek güzel olacak..

Soydan
13-05-2011, 14:20
ama bunu pratigie döksek güzel olacak..

:) merak etmeyin dökeceğiz zaten Sayın Watch&Catch,

Ama bu konu çok geniş ve ve W.D. Gann'ın keşfettiği ve kullandığı kişisel metodunun temellerini doğru bir şekilde anlamadan, olayı burada sadece standart açı çizgileri ile örneklemeye çalışmak çok basit kalır bence...

Tüm yazılımlarda standart olarak var zaten GANN Angle göstergesi. Dileyen herkes istediği tepeden veya dipten başlatarak çekip bakabilir ve tahminde bulunmaya çalışabilir...

Ama şimdiden söyliyeyim ; Bunu yapanlar tamamen abesle iştigal etmiş olacaklar... :).. Gann Senaryosunun temellerini bilmeden yapılan bu tür komik hareketler zaman harcamaktan başka hiç bir işe yaramaz...

Bilinçsizce, aşağıdan yukarıdan açı çizgileri çeken arkadaşlara bu kadar eleştiri yaptıktan sonra şimdi benimde aynı şekilde hareket etmemi beklemeyin...

Bir çizgi çekeceksek oluşumun üzerine muhakkak suretle bir temel mantığımız olmalı... kafamıza göre çekmemeliyiz çizgileri.. çizgiler bizim duygusal beklentilerimizi yansıtmamalı... temelini matematikten almalı...

İşte bu sebeplerle önce yaptığımız işin yada yöntemin doğru olduğundan emin olmamız ve geçmiş tarihli hareketlerdeki sonuçlarını gözlemleyerek kendimizi inandırmamız lazım öncelikle yaptığımız işin doğru olduğuna..

Önce işi öğrenmek ve sonrada çalışmak gerekiyor bu işi doğru yapabilmek için... Öğreniyoruz yavaş yavaş... :)

Günlük Barlar

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/13/5704.gif

filintaby
16-05-2011, 18:27
sayın soydan,çalışmalarınız için teşekkürler.çok faydalı bir analiz yöntemine değiniyorsunuz.bende bir kitap ismi vermek istiyorum.sayın Ömer Evren Tanyaş ' ın Gann,Andrew ve Elliott adlı kitabı ilgi duyan arkadaşlar için yardımcı olabilir.ayrıca gann fan ları kullanırken gann square ile birlikte kullanılması destek ve direnç bölgelerinden dönüşlerin daha kolay bulunmasını sağlayabilir.saygılarımla kolay gelsin..

wo1
17-05-2011, 23:39
geçenlerde gann dayı hakkında bir kaç makale okudum , kuramları bende uyguluyorum

fakat artık (uygulayana göre) başarıdan mı başarısızlıktan mıdır piyasada şehir efsanelerine yol açan tarzda hikayeleri gitmiş

kendı kuramında parayı vurdugunu soylensede , en sol oglu: '' Bıze 50.000 dolardan baska bır para bırakmadı '' diyerek noktayı koymuş.

hatta bulabilirseniz eckhardt ve schwager in de gann ve teorikeri için vakit kaybı olduklarını söylüyorlar

kendimde , gann ı teyit alma konusunda kullanıyorum , bir nevi indikatör gibi
genelde haklıda çıkıyor ;)

kolay gelsin

Soydan
18-05-2011, 00:20
Kısa bir süre önce, William D. Gann tarafından yapılan bazı uzun vadeli Borsa tahminleri dergimizin dikkatini çekti. Çoğu zaman, Bay Gann bize belirli hisse senetlerinin ve emtiaların satılacağına dair nokta atışlı tahminlerde bulunmaya başladı.

Örneğin, New York Central 131 seviyesindeyken, Bay Gann, 129 seviyesinden önce 145’te satılacağını tahmin etmişti. Benzeri durumlarda da öngördüğü rakamların doğru olduğu görüldü ve çalışmalarını daha önceden incelediğimiz pek çok uzmandan daha farklı olduğu anlaşıldı. Doğal olarak biz de Bay Gann'ı, tahminlerini nasıl yaptığını ve piyasada bunları nasıl değerlendirdiğini araştırdık.

Bu araştırma pek çok açıdan çok ilginç sonuçlar doğurdu.
Bay W.D. Gann’ın, borsa hareketlerini yöneten ilkelere tamamen yeni bir bakış açısı geliştirdiği ortaya çıktı. Çalışmalarını, dünya var olduğundan beri mevcut olan ancak insanların yeni yeni dikkatini çeken belirli doğa yasalarını, sözde modern keşiflerin listesine ekleyerek gerçekleştirmektedir. Bay Gann’a, çalışmalarının bir örneğini göstermesini istedik ve buradan elde ettiğimiz sonuçların önemli bir kanıtı olarak güvence altına aldık.
Wall Street’de gelenekleri ihlal eden yeni fikirlere sahip ve bilimsel önerileri destekleyen bir adamın, düşünce ve araştırmayı öne çıkardığı için genellikle çoğunluk tarafından hoş karşılanmadığının farkındayız. Ve adı geçen çoğunluk, düşünce ve araştırmadan genellikle hoşlanmaz.
W.D. Gann’ın, deneyim ve yöntemlerini bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu yazı, Bay Gann’ın tahminlerinin, büyük bir çoğunlukla doğru olduğu göz önünde bulundurularak okunmalıdır.

“Son on yılda, bütün zamanımı ve dikkatimi, spekülatif piyasalara adadım.” Diğer insanlar gibi, binlerce dolar kaybettim ve konu ile ilgili herhangi bir ön bilgi olmadan piyasaya giren acemiler gibi tesadüfi inişler ve çıkışlar yaşadım.”

“Kısa süre içinde, bütün başarılı insanların, avukat, doktor veya bilim adamı olsun fark etmez, belirli bir amaç veya mesleklerinden para kazanmaya başlamadan önce, yıllarını çalışma ve araştırmaya verdiklerini gördüm.”

“Bizzat brokerlık işinde olduğumdan ve büyük hesaplarla ilgilendiğimden, diğer insanların spekülasyonundaki başarı ve başarısızlıkların nedenini incelemek için sıradan insanların paralarını kullanma imkanım oldu. Bilgi veya ön çalışma olmadan piyasaya giren yatırımcıların yüzde doksanından fazlasının eninde sonunda kaybettiğini gördüm.”

“Daha sonra, hisse senetleri ve emtialarda yaşanan yükseliş ve düşüşlerin periyodik tekrarlarını not etmeye başladım. Belli bir süre sonra, doğa kanunlarının, piyasa hareketlerinin temeli olduğu sonucuna vardım. Daha sonra, hayatımın on yılını, spekülatif piyasalar için geçerli olabilecek doğa kanunlarını çalışmaya adamaya ve enerjimin çoğunu, spekülasyonu karlı bir meslek haline dönüştürmeye adamaya karar verdim. Bilinen bilim dallarındaki yorucu araştırmalar ve incelemelerden sonra, titreşim yasasının, hisse senetlerinin ve emtiaların belirli bir süre içinde yükselip düşeceği tam noktaları tam olarak belirlemememi sağladığını keşfettim.”

Bu yasa ile, nedenler belirlenir ve daha kimse hiçbir şeyin farkında olmadan etkiler üzerine tahminde bulunabilir. Pek çok spekülatör, etkiye odaklandığı ve kayıplarına yol açan nedenleri göz ardı ettiği gerçeğini doğrular.

“Tabii ki piyasalara uygulandığında titreşim yasası hakkında yeterli bir bilgi vermek mümkün değil. Ancak deneyimsiz insanlar, titreşim yasasının, telsiz telegraf, kablosuz telefon ve fonografların dayalı olduğu çok temel bir yasa olduğunu söylediğimde belirli ilkeleri anlayacaktır. Bu yasa olmasaydı, yukarıdaki icatlar mümkün olmazdı.”

“Fikrimin etkinliğini denemek için, düzenli çalışma ile geçirdiğim yıllar bir yana, dokuz ayımı New York'da bulunan Astor Kütüphanesinde gece gündüz çalışarak ve Londra British Müze'sinde, 1820'li yıllara kadar uzanan hisse işlemleri kayıtlarını inceleyerek geçirdim. E.H. Harriman dönemi ve öncesine ait Union Pacific’in her alıntısını inceledim ancak Bay Harriman’ınkiler en ustaca olandı. Rakamlar, bilinçli olsun veya olmasın Bay Harriman’ın, doğal yasalara son derece bağlı bir şekilde çalıştığını ortaya koymuştur.”

“Piyasaların ve ilgili istatistiklerin tarihine bakıldığında, belirli yasaların hisse senetlerinin değerinde değişikliğe ve varyasyonlara neden olduğu ve bütün bu hareketlerin üzerinde bir periyodik veya döngüsel bir yasa olduğu ortaya çıkmıştır. Gözlemler sonucu, durgunluk dönemlerinin ardından borsada yoğun aktivite ile geçen düzenli dönemler olduğunu gördüm.
Bay Henry Hall, son kitabında düzenli zaman aralıklarında meydana geldiğini gördüğü “Cycles of Prosperity and Depression” (Başarı ve Depresyon Döngüleri) konusunda çok geniş yer vermiştir. Benim kullandığım yasa, sadece bu uzun döngüleri veya kaymaları vermekle kalmıyor aynı zamanda da hisse senetlerinin günlük hatta saatlik hareketlerini de sunuyor. Her bir hisse senedinin tam titreşimini bildiğim zaman, hangi noktada destek göreceğini ve hangi noktada ise dirençle karşılaşacağını belirleyebiliyorum.

“Piyasa ile yakından ilişki içinde olanlar, hisse senetleri değerindeki med-cezir veya iniş ve çıkış fenomenini fark etmiştir. Belirli zamanlarda, bir hisse senedi yoğun bir şekilde etkindir ve üzerinde büyük işlemler yapılır; diğer zamanlarda ise aynı hisse senedi, çok küçük hacimli satış ile hemen hemen durağan veya pasif hale gelir. Titreşim yasasının bu koşulları yönettiğini ve kontrol ettiğini fark ettim. Aynı zamanda da, bu yasanın belli bölümlerinin, bir hisse senedindeki artışı yönettiğini ve tamamen farklı bir kuralın ise düşüşü yönettiğini fark ettim.”

“Ağustos ayında fiyatları yükselen Union Pacific ve diğer demiryolu hisseleri düşerken, United States Steel Common düzenli bir şekilde yükseliyordu. Titreşim yasası iş başındaydı ve belirli hisse senetlerini çıkış eğilimine gönderirken diğerlerini de aşağı gönderiyordu.”

“Hisse senedinin kendisinde de, arkasındaki itici güç ile uyumlu ve uyumsuz bir ilişki olduğunu fark ettim. Bütün aktivitesinin sırrı böylelikle açığa çıktı. Benim yöntemimle, her bir hisse senedinin titreşimini belirliyor ve belirli zaman değerlerini de göz önünde bulundurarak, pek çok durumda, hisse senedinin, belirli koşullar altında nasıl hareket edeceğini söyleyebiliyorum.”

“Piyasa eğilimini belirleme gücü, her bir ayrı hisse senedinin özelliklerine ve titreşimin düzgün oranları altındaki farklı hisse senetlerinin belirli gruplanması altındaki bilgiye dayanmaktadır. Hisse senetleri, esas titreşim yasasına uygun olarak kendi bireyselliği içinde ısrarla bekleyen elektronlar, atomlar ve moleküller gibidir. Bilim bize, her türlü orijinal bir etkinin, kendini periyodik veya ritmik bir harekete dönüştürdüğünü; aynı zamanda da bir sarkacın kendi ekseni üzerinde dönmesi, aynı ayın kendi uydusunda dönüp durması ve aynı her sene baharın gelmesi gibi, elementlerin özelliğinin de, atom ağırlığı arttıkça periyodik olarak kendini tekrar ettiğini öğretmektedir.”

“Kapsamlı araştırmalarım, çalışmalarım ve gerçekleştirdiğim testler sonucunda, çeşitli hisse senetlerinin titreşmesinin yanı sıra, hisse senetlerini kontrol eden itici güçlerin de titreşim durumunda olduğunu fark ettim. Bu titreşimsel güçler, sadece hisse senetleri üzerinde yarattıkları hareketlerden ve piyasadaki değerlerinden öğrenilebilir. Piyasanın bütün büyük ritimleri veya hareketleri döngüsel olduğundan, periyodik bir yasaya uygun olarak hareket ettikleri sonucuna varılabilir.”

“Bilim, bir elementin özelliklerinin, atomik ağırlığının periyodik fonksiyonu olduğunu söylemektedir. Ünlü bir bilim adamı, fenomenal doğanın, farklı krallıklarındaki çeşitliğinin, sayılsal ilişki ile en fazla yakından ilgili olduğu görüşünü kabul ettiğini bildirmiştir. Bu sayılar, rastgele olarak değil düzenli bir dönemselliğe göre bir araya gelmiştir. Değişiklikler ve gelişmeler, garip sayılabilecek pek çok durumda karşımıza çıkmıştır.”
Bu nedenle, her fenomen sınıfının, doğada veya hisse senedi piyasasında olsun fark etmez, evrensel nedensellik ve uyum yasasına tabi olduğunu kabul ediyorum. Her bir etkinin yeterli bir nedeni olmalıdır.

“Eğer spekülasyonda, başarısızlığı önlemek istiyorsak, nedenlerle ilgilenmeliyiz. Varlık içinde yer alan herşey, doğru oran ve mükemmel bir ilişkiye dayalıdır. Doğada şans eseri meydana gelen bir şey yoktur çünkü en yüksek düzenin matematiksel ilkeleri, herşeyin temelinde yatar. Faraday, “Evrende, matematiksel güç noktasından başka hiçbir şey yoktur,” demiştir.

“Titreşim esastır: Hiçbir şey bu yasanın dışında değildir. Bu evrensel bir yasadır ve bu nedenle dünyadaki her fenomen sınıfına uygulanabilir.”

Titreşim yasası ile, piyasadaki her hisse senedi, kendine özgü aktivite küresinde, yoğunluk, hacim ve yön bakımından hareket eder; evriminin tüm esas özellikleri de kendine özgü titreşim ile nitelendirilir. Aynı atomlar gibi, hisse senetleri de, gerçek enerji merkezleridir ve bu nedenle matematiksel olarak kontrol edilirler. Hisse senetleri, kendilerine ait hareket ve güç alanı yaratır: Bu, itme ve çekme gücüdür. Bu ilke, neden belli hisse senetlerinin piyasayı yönettiğini, diğer zamanlarda ise “öldürdüğünü” açıklamaktadır. Bu nedenle, bilimsel olarak spekülasyon yapmak için doğa kanunlarını izlemek kesinlikle gereklidir.

“Sabırlı çalışma ile geçirdiğim yıllardan sonra, titreşimin, piyasanın olası her aşamasını ve koşulunu açıkladığını hem kendime hem de diğer insanlara ispatladım.”

Bay W.D.Gann’ın, kendine özgü yöntemi ile yapabildiklerini doğrulamak için, İthalat Denetçisi Bay William E. Gilley ile görüştük. Bay Gilley, kendi alanında ünlü bir isimdir. Kendisi de, yirmi beş yıldır hisse senedi piyasa hareketlerini çalışmış ve bu süre boyunca, Wall Street’de yayınlanmış veya burada bulunabilen piyasa edebiyatının her parçasını incelemiştir. Bay Gann’ı, konunun bilimsel ve matematiksel olasılıklarını çalışması için destekleyen kişidir. Kendisine, Bay Gann’ın çalışmaları ve tahminlerinin en etkileyicisinin hangisi olduğunu sorduk:

“W.D. Gann’ın fenomenal olarak sınıflandırılabilen tahminlerini ve işlemlerini hatırlamam imkansız ancak birkaçından söz edeyim. “1908 yılında, Union Pacific 168-1/8 seviyesindeyken, iyi bir kırılma yaşamadan 169 seviyesine çıkmayacağını söylemişti. 152-5/8 seviyesine düşene kadar açığa satış yaptık, bütün zayıf noktaları kapattık ve on sekiz puanlık piyasa dalgalanmasından yirmi üç puan kar çıkararak tekrar artışa geçmesini sağladık.”

“United States Steel, 50 seviyesinde satış yaparken, bana ‘Bu çelik 58 seviyesine çıkacaktır ancak 59 seviyesinde satış yapma. Buradan 16 puan kırılacak,’ demişti. 59 seviyesinde stop emri ile 58 seviyesinde açığa satış yaptık. Gördüğü en yüksek seviye 58’di. Buradan 41-17 puana kadar geriledi.

“Bir keresinde, buğday 89¢ seviyesinde satılıyordu. Gann, Mayıs opsiyonunun $1.35 seviyesinde satılacağını tahmin etmiştir. Böylece alış yaptık ve oldukça kara geçtik. Ve aslında $ 1.35’e kadar çıktı.”

“Union Pacific, 172 seviyesindeyken, 184-7/8 seviyesine çıkacağını ancak bir kırılma yaşayana kadar en yüksek sekizinci seviyeye çıkmayacağını söyledi. 184-7/8 seviyesine düştü ve bu seviyeden sekiz veya dokuz kere yükseliş yaşadı. Gene, 185 seviyesinde stop emriyle tekrarlı bir şekilde açığa satış yaptık ve hiç zarar etmedik. En sonunda 170 seviyesine döndü.”

“Bay Gann’ın hesaplamaları, doğa kanunlarına dayalıdır. Yıllardır, Gann’ı ve çalışmalarını yakından takip ederim. Hisse senedi piyasası hareketlerini yöneten temek ilkeleri çok güzel yakaladığını biliyorum ve günümüzde, onun fikirlerini veya yöntemini kullanabilecek birisinin daha olduğuna inanmıyorum.”

“Bu yılın başlarında, Ağustos’ta bir gün, ilerlemenin düşüşe geçeceğini ve Dow Jones Ortalamalarının direneceği fiyatları hesaplamıştır. Tam söylediği tarihte piyasa tahmin ettiği rakamlardan sadece %0,4 sapmayla doruğa çıktı. “

“Sen ve W D Gann, bütün bu işlemlerle parayı götürdünüz” diyenler çok.

“Evet gerçekten çok para kazandık. Gann, piyasadan son birkaç yılda yarım milyon dolar kazandı. Bir keresinde 130 $’ı bir ay içinde 12.000 $ yaptığını gördüm. Gann, şu ana kadar tanıdığım en hızlı para kazanan adam.”

Bay Gann'ın en büyüleyici hesaplamalarından birisi, geçen yaz (1909) Eylül vadeli Buğdayın 1.20 $ seviyesinde olacağını tahmin etmesidir. Bu, Eylül ayı sonundan önce bu seviyenin görüleceği anlamına gelir. 30 Eylül tarihinde (son gün) Chicago saati ile 12’de, opsiyon 1,08 $ seviyesinin altında satılıyordu ve görünüşe göre tahmini gerçekleşmemişti. Bay Gann, “Piyasa kapanana kadar 1,20 $’ye ulaşmazsa, hesaplama yöntemimde bir sorun var demektir. Şu an fiyatın ne olduğu umrumda değil ama o seviyeye yükselmeli.
” Eylül vadeli Buğdayın, 1.20$ seviyesinde satış ile bütün ülkeyi şaşırttığı ve işlemin son saatinde bu seviye ile kapandığı bilinen bir geçmiştir.
Şimdiye kadar W.D. Gann’ın kendisine ve diğer insanlara söylediklerini ve kanıtlarını sunduk. Şimdi de temsilcimizin huzurunda gerçekleşen sunumlara gelelim:

1909 yılının Ekim ayında, yirmi beş piyasa günü içinde, W.D. Gann, temsilcimizin huzurunda, çeşitli hisse senetleri üzerinde ikiyüz seksen altı işlemi piyasanın hem uzun hem de kısa pozisyonlarında gerçekleştirdi. Bu işlemlerin ikiyüz kırk altısı kar, yirmi ikisi ise zararla sonuçlandı.
Çalıştırdığı anapara, ikiyüze katlandı ve ay sonunda, orijinal teminatının binde biri kadar kazanç elde etti.
Gene bizim huzurumuzda, Bay William D. Gann, 94-7/8 seviyesinde çelik satmış ve 95 seviyesine çıkmayacağını söylemiştir. Ve söylediği de çıkmıştır.

29 Ekim tarihindeki haftanın sonuna gerçekleşen bir istekle, Bay Gann, 86-1/4 seviyesinden U.S. Çelik hisse senedi almış ve 86 seviyesine düşmeyeceğini söylemiştir. En düşük satış ise 86-1/3 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Bir gün Gann’in, aynı hisse senedi üzerinde birbiri ardına on altı emir verdiğini gördük. Bu emirlerin sekizi, belirli bir salınımın en üstünde ve en altında çıkmaktadır. Yukarıda yaşanan olaylara dait elimizde kanıt bulunmaktadır.

Buna benzer performanslar, daha öncekilerle birlikte muhtemelen Wall Street geçmişinde eşi benzeri olmayan durumlardır.
James R. Koene, “On durumdan altısında haklı çıkan adam servet sahibi olur,” demiştir. Gann, sonuçların yayınlanacağını bilmediği için gösterişe kaçmayan bir trader olan Gann, yüzde doksan ikinin üzerinde karlı işlem kaydına sahiptir.

Bay W.D. Gann, herhangi bir ücret karşılığında yöntemini açığa çıkarmayı reddetmiştir ancak bilimsel yatkınlığı olan insanlara, Wall Street bilgisi hisse senetlerine yardım etmiş ve sonsuz olasılıkları göstermiştir.

Bay Gann’e, Ticker okuyucuları için, hesaplamalarında ortaya çıkan birkaç ilginç göstergeyi sunmasını istedik. Bunları size sunarken, Wall Street içinden veya dışından hiç kimsenin yanılmaz olmadığını hatırlatmak isteriz.

Şu anda William D Gann’ın rakamları, hisse senetleri piyasa eğiliminin, Mart veya Nisan 1910 tarihine kadar, alışıldık artışlar dışında en düşük fiyatlarca olacağını göstermektedir.
Şu sıralarda 1.02 $ değerinde satılan Mayıs vadeli Buğdayın, 99 ¢ altında satılmayacağını ve bir sonraki baharda ise 1.45 $ seviyesinde satılacağını hesaplamaktadır.

Şu anda 15 ¢ seviyesinde olan Pamuk için, bu fiyatlara yönelik bir tepkiden sonra, emtianın, 1910 ilkbaharında 18¢ seviyesine ulaşacağını tahmin etmektedir. Mart veya Mayıs opsiyonunda ise dalga beklemektedir. Bu rakamların doğru olup olmayacağı, W.D. Gann’ın oluşturduğu geçmiş kayıtların değerini hiçbir şekilde azaltmayacaktır.

William Delbert Gann, Lufkin, Teksas’ta doğmuştur ve otuzbir yaşındadır. Yetenekli bir matematikçidir. Rakamlar konusunda sıradışı bir zekaya sahiptir ve uzman bir Şerit Okuyucudur. Bilimsel yöntemi olmadan bile, doğuştan gelen şerit okuma yeteneği ile bile piyasada bir numaradır. Böyle özelliklerle dolu olduğunda, William D. Gann’ın birkaç yıl içinde, Wall Street’in lider operatörlerinden biri olarak ün kazanacağı konusunda hiçbir tereddütümüz yok.

Not: Yukarıdaki tahmin yapıldıktan sonra, Pamuk beklenen düşüşü yaşamış ve 120 puan ile sıradışı bir kırılma görmüştür. Mayıs vadeli buğdayın en düşük seviyesi, şimdiye kadar 1.01$ 5/8 olmuştur ve şu anda 1.06 $ 1/4 seviyesinde satılmaktadır.

Kaynak: Ticker and Investment Digest, Volume 5, Number 2, December, 1909, page 54.

mystified
18-05-2011, 20:26
http://i56.tinypic.com/zjt9ft.png

acdc
18-05-2011, 23:19
geçenlerde gann dayı hakkında bir kaç makale okudum , kuramları bende uyguluyorum

fakat artık (uygulayana göre) başarıdan mı başarısızlıktan mıdır piyasada şehir efsanelerine yol açan tarzda hikayeleri gitmiş

kendı kuramında parayı vurdugunu soylensede , en sol oglu: '' Bıze 50.000 dolardan baska bır para bırakmadı '' diyerek noktayı koymuş.

hatta bulabilirseniz eckhardt ve schwager in de gann ve teorikeri için vakit kaybı olduklarını söylüyorlar

kendimde , gann ı teyit alma konusunda kullanıyorum , bir nevi indikatör gibi
genelde haklıda çıkıyor ;)

kolay gelsin

selamlar,
‎İlaç göndermeye karar vermiştik Afrika'ya... Ancak hepsinin üzerinde 'tok karnına' yazıyordu.
halimize sonsuz sukurler olsun

Soydan
22-06-2011, 15:28

A = C

veya

C = 1.618 A

ve bir klasik olan % 50 kuralı ...

Karekök (2) = 1.414

1.414 / 2 = 0.707

Fibonacci 0.618 Seviyesi

Karekök (0.618) = 0.786 ( Enteresan dimi... :) )

0.618 + 0.786 = 1.404

1.404 / 2 = 0.702

Asıl olan ; Fiyat ve Zaman karesi (square) imiş... Square oluştuğunda, formasyonda var ise ; Momentum gelirmiş kendiliğinden...

bogazicili
22-06-2011, 15:39

A = C

veya

C = 1.618 A

ve bir klasik olan % 50 kuralı ...

Karekök (2) = 1.414

1.414 / 2 = 0.707

Fibonacci 0.618 Seviyesi

Karekök (0.618) = 0.786 ( Enteresan dimi... :) )

0.618 + 0.786 = 1.404

1.404 / 2 = 0.702

Asıl olan ; Fiyat ve Zaman karesi (square) imiş... Square oluştuğunda, formasyonda var ise ; Momentum gelirmiş kendiliğinden...

selamlar hocam ,benim tek bar metodu :kahkah: da bunun üzerine çalışıyor(bazen:gulen: hatta coğu zaman:dolar: )

Soydan
22-06-2011, 15:46
tek bar metodundan vazgeç o zaman... (sermayeyi bitirmeden... :kahkah: )

İlave açıklama : Tek Bar olmaz zaten... :) 1'in karesi = 1..... Zaman square eksik yani... "Fiyat = Zaman Karesi" denklemini hiçbir zaman tutturamazsın tek barla... :)

bogazicili
22-06-2011, 15:56
tek bar metodundan vazgeç o zaman... (sermayeyi bitirmeden... :kahkah: )

:kahkah::kahkah:

İlave açıklama : Tek Bar olmaz zaten... :) 1'in karesi = 1..... Zaman square eksik yani... "Fiyat = Zaman Karesi" denklemini hiçbir zaman tutturamazsın tek barla... :)

aslında tam olarak öyle değil seçilen bölgeden sonra çıkısı yakalamak için tek bar kullanıyorum.altta kalırsa sat üstte kalırsa al...çok işime yarıyor benim bazen cok tatmin oluyorum :gulen:ama bazen de aldıgımın ertesi gün taban oluyor..:kahkah: :oley:

Soydan
22-06-2011, 15:58
tek bar metodunda zaman karesi = fiyat denklemi gereği senin hergün alım yapman gerekir... ama asla satmaman gerekir... aslında bu taktiği devamlı uygulayabilsen aynı kağıtta, pala bile olabilirsin kendi çapında.. :)

bogazicili
22-06-2011, 16:07
tek bar metodunda zaman karesi = fiyat denklemi gereği senin hergün alım yapman gerekir... ama asla satmaman gerekir... aslında bu taktiği devamlı uygulayabilsen aynı kağıtta, pala bile olabilirsin kendi çapında.. :)

hocam hergün almaya gerek yok.oluşturdugum çizgi(çok muallakta kaldı bu laf :D) bir nevi trambolin vazifesi görüyor bazen.fiyatlar buraya gelince uzun bir yeşil kapanış yapıyorsa ralli başlıyor diye algılıyorum....(tabii bence)

bazen de fiyatlar bu çizgiyi sallamıyor altına giriyor. fıbo uzama seviyeleri ve bu çizginin kesişimi hedef fiyat ve zaman oluyor...

bogazicili
22-06-2011, 16:54
Gann çalışmalarında ilerleme kaydediyoruz...

http://i1196.photobucket.com/albums/aa406/fotonfoto/dd.png

mesela şu grafiği editlersem,

http://i1106.hizliresim.com/2011/6/22/8025.png

böyle birşey cıkıyor ortaya :)

almondeyed
25-06-2013, 09:04
Merhaba.. Genel olarak EUR/USD üzerinde kafa yorarım ama biraz BIST çalışınca burada paylaşmak istedim.

http://imageplay.net/img/tya22320499/7.jpg
GANN 20 yıllık döngüsü (aslında kastının Helio Jupiter - Saturn döngüsü olduğunu düşünüyorum) olarak 1994 yılı fiyatları mavi çizgi
Astronomik döngülerin bileşimi pembe çizgi
Kırmızı çizgi ise astrolojik enerji seviyesi (doğrudan fiyat gelişimine etki etmekten ziyade dönüm noktalarını kullanmakta faydalanılır)

Bu üç endekstende çıkaracağımız sonuç sert düşüşün yavaş yavaş yerini yatay/aşağı bir harekete bırakması yönünde.

http://imageplay.net/img/tya22320500/9.jpg
Mayıs ayında endeksimizi Uranus - Pluto 90 derecelik açısının getirmiş olduğu olumsuz havanın etkisiyle yükseldiğini görüyoruz. (Olumsuz hissiyat endeksi nasıl yükseltir? Tabi ki kötü beklenti = parasal genişleme = bol para = bol sıcak para = bol portföy yatırımı) Sonrasında gelen Saturn ve Neptune Trine açısı ile sert bir aşağı hareket yaptık. Gezi olayları borsayı etkiledi ama unutmamak gerekirki asıl aşağı hareket daha önce başlamıştı.

Ben tekrardan 120 derecelik açı oluşturacak olan Saturn ve Neptune ile bunlarla bu sırada 120 derecelik bir başka açı oluşturacak Jupiter (ki buna grand trine denir ve astroloji dünyasındak, en olumlu açıdır) etkisi geçmeden yukarı hareketin uzun soluklu olacağını düşünmüyorum. Bu dediğim tarih 20-25 Temmuz aralığında bir noktaya denk geliyor. Sonraki dönemde Jupiter - Uranus ve Pluto T Square denilen ve bankrupcy aspect (iflas açısı) denilen bir açıya ilerleyecek. Bu açının bankacılık krizi getirmesi beklenir ancak buna daha zaman var :nnee:

http://imageplay.net/img/tya22320501/8.jpg
Son olarak fiyat ve zaman eksenlerinde olası dönüş seviyeleri

Bol kazançlar

akrep_heus
14-07-2013, 03:20
gann kuramı asal sayıların dizilimine göre oluşturulmuştur, gann kareleride burdan çıkmıştır, gel görki asal sayılar matematikde bile bir çatı formülle birleştirelememişken, borsaya bu belirsiz değişkenlerle iştirak etmek mantıksızdır, ama ben asal sayıları formülize ederim, piyasaların fraktal dinamiklerini çözerim, kuantum elektrodinamiğini bile dize getiririm diyorsanız size başarılar dilerim. Hatta daha iyisi borsa felan gibi basit şeyleri bırakıp uzak galaksilere doğru yola çıkın bence :)

almondeyed
16-07-2013, 13:59
Allah aşkına hayatında açıpta GANN'ın bir kitabını okudunmu saçma sapan bir mesajla başlığı kirletiyosun. Gerçekten bu konuda bildiğin bir şey varsa fikir mülahazası yapalım, yoksa lütfen spam atma.

almondeyed
25-11-2013, 22:28
Aslında yeni başlık açıp BIST delta fenomeni analizlerimi paylaşmayı planlamıştım ama anlaşılan şafağımız yetmedi. Ben de bana en yakın gördüğüm bu başlıkta yazmak istedim.

Delta fenomeni Jim Sloman isimli trader tarafından keşfedilmiş, RSI, Parabolic Sar gibi indikatörleri keşfetmiş olan Welles Wilder tarafından dünyaya tanıtılmış bir analiz yöntemi. Delta fenomenine göre delta zamanları denilen 5 ayrı zaman döngüsünde piyasalar doğrudan veya ters olarak (zirve yerine dip, dip yerine zirve) kendisini tekrar ederler. Delta zamanları dünya, güneş ve ayın hareketlerini temel almaktadır. Bu zamanlar

Super Long Time Delta = Dünya, Güneş ve Ayın aynı düzlemde bir araya gelmesiyle oluşur = 19 yıl
Long Time Delta = Dünyanın Güneş Etrafında 4 defa dönmesi = 4 yıl
Medium Time Delta = 1 Ay Yılı
Intermediate Time Delta = 4 ay döngüsü
Short Time Delta = 4 dünya günü

Detaylı bilgi için Welder'in kitabı;
http://tr.scribd.com/doc/7124665/Welles-Wilder-The-Delta-Phenomenon-or-the-Hidden-Order-in-All-Markets

almondeyed
25-11-2013, 22:43
http://s21.postimg.org/ar4b9v3s7/LTD_BIST.jpg
Ilk olarak LTD sayımı 4 yıllık döngüyü tamamlamakta... Döngünün 1. adımı öncesi ve sonrası inversion denilen döngünün ters çevrilmesine yol açabilecek zaman aralığı olduğu için dikkat gerektirmekte. Bu dönüşün olmaması durumunda Ocak 2014'te borsanın tepe yapmasını bekleyebiliriz.
http://s21.postimg.org/uzn3hudpj/MTD_BIST.jpg
MTD sayımında da Ocak 2014'te döngü tamamlanıyor. Ancak bu döngüde bir dip görünüyor... Yine inversion'a olanak sağlayan zaman dilimine girilmiş olduğundan döngünün ters dönmesi ve tepe yapılması ihtimali ön plana çıkıyor.
http://s24.postimg.org/hxsok31ut/ITD_BIST.jpg
Son döngümüzde Kasım 30 gibi küçük bir zirve sonrasında aralığın ilk haftasında dip sonrasında yılın sonunda daha yüksek bir tepe görünüyor.
http://s12.postimg.org/6z8ewfmml/all.jpg
Her 3 döngüyü bir araya koyduğumuzda 27 Aralık ve ya 20 Ocak civarı bir zirve görmemiz kuvvetle muhtemel görünüyor.

Noel baba rallisini en azından bizim borsamızda görmemizi bekliyorum.