PDA

View Full Version : FX Kliniği

Pages : [1] 2 3 4 5 6

dr.v
19-11-2014, 20:19
Bu klinikte fx hastalarının tedavisi olmayacak. Öyle bir hastalıktır ki halen modern tıpta tedavisi bulunamadı. :)
Ne olacak bu klinikte; öncelikle "kelin ilacı olsa başına sürerdi" sözünün gerçek dünyaya yansıması mevcutken şöyle yardımcı olacağım, böyle güzel indikatörler vereceğim ben bu işi bilirim diyemeyeceğim. Böyle hayaller kimse kurmasın. Bu işi kimse bilmiyor bilen de mutlaka kendine saklar. Fx te işlem yapanların %95 e yakını kaybetmekte bu aşikar...
Burada tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım, grafikler paylaşıp yeni denediğim bir sistemin işlemlerini yazacağım. Paylaşırken yeniden işlem ve analizlerimi irdeleyip kendimi hep hazırlıklı tutmak ve tabii ÖĞRENMEK amacındayım. Başka arkadaşların da katılımıyla bilgi paylaşımı olan yararlı bir topik olmasını umuyorum.
Yanlışımız, eksiğimiz, gediğimiz olmasa burada olmazdım. Artık emekli olmayı planladığım için fx ten ne kazanabilirsem kardır deyip hep yeniden irdeleme ve diğer arkadaşlarında beyin gücünden faydalanmak istiyorum. Emekli maaşıma katkı tek dileğim...
NOT: Yapıcı eleştirilere, farklı görüşlere her zaman hazırım ancak kişisel tatmin amaçlı yazılara değil...

dr.v
19-11-2014, 20:25
Bu işte en önemli sözlerden biri bir trader ın dediği "Başarının en büyük sırrı, büyük bir sırrının olmayışıdır. Ve eğer varsa bu benim için de bir sırdır." sözdür. Kazanmanın büyük bir sırrı yoktur. Bir çok sırrı vardır.
Her forumda, googleda foreks diye tarattığınız her sayfada çıkar. Psikoloji, stop loss, iyi teknik analiz bilme, indikatörler....Bunların hepsi bu işle uğraşanların okuduğu bilgiler. Evet uygulaması zor bilgiler. Ben bunların hepsini tecrübelerimi katarak toplu olarak bahsetmek istemiyorum. Her foreksçi şahsına münhasırdır. HER BİR FOREKSLE UĞRAŞAN İÇİN AYRI BİR SİSTEM VE STRATEJİ OLMALIDIR. HERKES KENDİ SİSTEMİNİ KENDİ STRATEJİSİNİ GELİŞTİRMELİ, BUNUN İÇİNDE KLASİK TEKNİK ANALİZ, ELİOT, FİBONACİ BİLMELİ, VERİ VE HABERLERİ TAKİP ETMELİDİR.

dr.v
19-11-2014, 20:34
Bir süre devamlı topik başında olamayacağım ama emekli olana kadar sık sık uğramaya çalışacağım. Daha sonra temelli bs başında olacağım. Bu gün çok önemli bir gün olduğu için topiğiğn açılışını bu gün yapmayı planladım.

nevermind
19-11-2014, 20:36
hayirli olsun dr v. analizlerinizi takip edecegim.

dr.v
19-11-2014, 20:37
Strateji ve sistem derken iki kelime içinde yüzlerce yol ve yöntem barındırmakta ve çok fazla kombinasyon içermektedir.
Her yer insanoğlunun en can alıcı noktasından vuran reklamlarla dolu, kolay ve emeksiz çok para kazanmak.%95 inin kaybettiği bir piyasaya girerken çok çok düşünmelidir. Ve asla kaybettiğinde onu üzecek kadar bir miktarla bu piyasaya girmemeli. Kendi sistem ve stratejisini oluşturduktan sonra gerçek işlemlere girmelidir.

dr.v
19-11-2014, 20:40
hayirli olsun dr v. analizlerinizi takip edecegim.

Teşekkürler sayın nevermind
Sizin yazdıklarınızı okuyorum. Sizin katılımız da beni mutlu edecektir. "Akıllı insan sadece kendi beynini değil, başkalarının da beynini kullanır". Bu sözün tecelli etmesine karşılıklı etkide bulunursak birlikten güç doğacaktır.

dr.v
19-11-2014, 20:44
STRATEJİ;
Bu işe başlayanlar öncelikle hedefini belirlemeli. Öyle her hafta şu kadar pip kazanacağım, günlük şu kadar dolar kazanacağım gibi bir hedef değildir bu. Foreksi bir para kazanma aracı olarak mı, yatırım aracı olarak mı, bir hedge etme aracı olarak mı gördüğümüz önemlidir. Bu durumda strateji oluşturulur. Strateji bir çok değişkenin belirlenmesi ve düzenlenmesi demektir. Stratejide vade, kar elde etmek için kullanılan enstrümanları harmanlamak gerekir.
1.VADE
Para kazanma aracı olarak foreksi ele aldığımızda en önemli rakip karşımıza çıkıyor "HIZ". Foreks hız demek, hız = hata. Eğer başka bir işiniz yoksa tek uğraşınız ise o zaman kısa vadeli işlemler sizin için uygun olabilir ama kaybedenler arasında büyük orana sahip olan gruptan iseniz yani ben hem işimde çalışayım hem de foreksten zengin olayım diyorsanız bu rüyadan hemen uyanın.Eğer benim gibi devamlı gitmek ve yapmak zorunda bir işiniz varsa , masa başında dahi oturuyor olsanız hız sizin için ölümdür. Bu durumda sabırla uğraşacağınız orta vadeli işlemler sizin kurtarıcınız olacaktır. Kısa vadede STOP LOSS olmazsa olmaz bir enstrüman iken orta vade de hemen hemen değerini yitirmektedir. Orta vadede SWAP önemli hale gelmektedir. Ya pozitif swap seçilmelidir yada swapsız bir hesap açılmalıdır. Tabii swapsız işlem açanlarda da hafta sonu kapama ve kapanış fiyatlarının büyük fark oluşturarak sizi yeterince zarara sokması sözkonusu olabilir. kısa vadeden kasıt scalpingten bir iki güne kadar uzayan süredir. Orta vade 1-2 günden bir kaç aya kadar uzayan süredir.

dr.v
19-11-2014, 20:51
2.İNDİKATÖRLER
Hiç bir indikatör size para kazandıramaz. Ancak kısa vadede yön gösteren indikatörler sizin için değerli hale gelir. Burada repainting yapan indikatörler çoğu zaman yanlış karar verdirir. Başta indikatöre baktığınızda zengin oldum diyebilirsiniz amahiç kolay olmadığını demo canlı takipte takipte anlarsınız.
Hiç indikatör kullanmadan kısa vadeli işlemer yapanlar daha başarılı olduklarını ifade etmektedirler. Bu konuda tam bir istatistiğim malesef yok. Ancak klasik TA daki destek direnç çizgileri, fibonaci ve eliot ile kısa vade oynama imkanım olduğu zamanlarda az bir zarara karşılık daha yüksek karlarım oldu. Bir diğer yöntem hem orta hem kısa vadede kademelerdir. Kademelerle alış satış işlem kapama yapabilirsiniz. Ama buna uygun ince noktaları olan bir sistem geliştirmek mutlaka gereklidir. İndikatörler, klasik TA, fibonaci ve eliot yöntemlerinin hepsinde kısa yada orta vadede trend yönü çok ama çok önemlidir.
orta vadede trend gösteren indikatörler değerlidir. Ancak unutulmamalıdır ki ; az kafa karıştıran strateji ve sistemler her zaman daha iyidir. En az indikatör ve analiz yöntemi doğru olandır. Bu arada her insanın beyninde çalışma sistemine uygun indikatörü seçmesi en iyisidir.

İndikatörler olay gerçekleştikten sonra yönlenirler. Yani olacak trendi göstermezler ama trend eğer devam edecekse bize bir yön gösterici olabilirler. Genel kanı indikatörlerde uyumsuzlukların kullanılmasının daha başarılı olduğu yönündedir. Bazı durumlarda iki-üç indikatörün beraber kullanılması başarı oranını artırabilir.
Son zamanlarda edindiğim önemli bir bilgi de başında durabiliyorsanız ve scalping yapacaksanız indikatörler faydalı olabilmektedir.
Her halükarda unutulmaması gereken stopsuz işlem yapmamaktır.

dr.v
19-11-2014, 21:04
Uyumsuzlukara aşağıda basit bir örnek verdim;
http://i.hizliresim.com/yn7D3N.png

B.ERKAN
19-11-2014, 21:18
Hayırlı olsun dr.v. :super: Foreks de işlem yapmaya başlayalı 2 hafta oldu öğreneceğim daha çok şey var başlığınızı sıkı takip edeceğim.

dr.v
19-11-2014, 21:19
FOMC yi beklerken can yaktı pariteler. Düştü ve aynı yere geldi.
http://i.hizliresim.com/b4z0aV.jpg

ANCAK UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

dr.v
19-11-2014, 21:22
Hayırlı olsun dr.v. :super: Foreks de işlem yapmaya başlayalı 2 hafta oldu öğreneceğim daha çok şey var başlığınızı sıkı takip edeceğim.
Sayın B.ERKAN
teşekkürler.
gerçek hesap açmadan önce en az 6 ay demo da çalışmanızı tavsiye ederim. Ve yukarıda bu işe girmeden yapmanız gerekenleri yazdım. Teknik analiz ilk başta. Bol kazançlar...

dr.v
19-11-2014, 21:29
Ayrıca benim ayrıntılarını bilmediğim için ifade etmediğin iki teknik analiz yöntemi daha vardır ki bunlardan biri gann analizi ve diğeri mum çubuk analizidir. Mum çubuklar daytrade yapanlar için gayet iyi sonuçlar vermektedir.
Analizi hangi zaman aralığında yapacağımız da sıkça bu işe başlarken sorulan sorulardandır. Bu tamamen stratejindeki vade ile ilgilidir.

3. Pozisyona girme zamanı ve hangi paritelerde işlem yapacağımız
Emtialar çok can yakıcıdır her zaman. Bu yüzden yeni başlayanların basit ve sık kullanılan paritelerle bu işi öğrenmeleri daha iyidir. Egzotik paritelerde tüm gün ve gece boyunca iyi işlemler olmadığından sıkıntılar oluşabilir. En çok oynanan eur/usd de bile piyasaların kapalı olduğu saatlerde işleme girmek analiz yapmadaki zorluk nedeniyle tercih edilmemelidir.
İşleme giriş saatleri ile ilgili ATR indikatörü ile oluşturulmuş bir sistem dahi vardır. Bu alanda keşfedilecek halen pek çok bilgi olabilir. Belkide keşfedilmiş ancak keşfedenlerin kendine sakladığı.
kısa vadeli işlem yapıyorsanız day trade işlemlerde veri öncesi işlemler her zaman çok tehlikelidir. Bir de kısa vadeli işlemlerde hafta sonunda açık işlem bırakmakta riski yükseltmek demektir.
Bu işe yeterli stratejiyi oluşturup sisteminizi kurduysanız yine az bir miktar parayla girdiyseniz sisteminizde marjin yönetimi iyi bilinmesi gereken işlerdendir.
Bu yüzden mikro lotlarla (0,01 lot) işlem yapmak gerekli olacaktır.

dr.v
19-11-2014, 21:30
An itibari ile işlemsiz beklemek en doğrusu. Her ne kadar sarışında düşüş beklesem de Çok sert hareketler oluşabileceğinden işlemsizlik ideal gibi...

ANCAK UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

B.ERKAN
19-11-2014, 21:34
Sayın B.ERKAN
teşekkürler.
gerçek hesap açmadan önce en az 6 ay demo da çalışmanızı tavsiye ederim. Ve yukarıda bu işe girmeden yapmanız gerekenleri yazdım. Teknik analiz ilk başta. Bol kazançlar...

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Sn. dr.v tehlikenin farkındayım fakat hisse ve viopda tecrübeli olduğumdan demoda fazla zaman geçirmedim ama yinede mikro lot ile işlem yapıyorum.2 haftalık süreç içerisinde %18 kazanç elde ettim fakat yazdığınız gibi TEKNİK ANALİZ ve STOP LOSS foreks de işlem yapıyorsak elimizdeki en önemli unsurlar.

YALIN
19-11-2014, 21:35
Hocam başlık hayırlı olsun.

Başarılar ve bol kazançlar dilerim.

dr.v
19-11-2014, 21:38
Hocam başlık hayırlı olsun.

Başarılar ve bol kazançlar dilerim.

Teşekkür ederim dostum :)

dr.v
19-11-2014, 21:39
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Sn. dr.v tehlikenin farkındayım fakat hisse ve viopda tecrübeli olduğumdan demoda fazla zaman geçirmedim ama yinede mikro lot ile işlem yapıyorum.2 haftalık süreç içerisinde %18 kazanç elde ettim fakat yazdığınız gibi TEKNİK ANALİZ ve STOP LOSS foreks de işlem yapıyorsak elimizdeki en önemli unsurlar.

Mükemmel kazanç. Tebrikler. Paylaşımlarınızı da beklerim...

dr.v
19-11-2014, 23:00
Temel analiz benim için anlam taşımasa da
Barış Esen ‏@barisesen 15 dk.15 dakika önce
Fed tutanakları şahin mi güvercin mi sıcağı sıcağına 22:00'da Bloomberg HT'de...
Fikirlerine değer verdiğim Sayın Şant Manukyan var sanırım....

LUCKY INVESTOR
19-11-2014, 23:07
başlığınız hayırlı olsun . Daha önce de başka başlıklarda yazdım , risk yönetimini bilmeden bazı arkadaşlar direkt teknik analize göre bir takım stratejiler geliştirip işlem yapıyorlar. Hatta bir arkadaş riski strateji belirler gibi ütopik bir tabir kullanmıştı ki tam evlere şenlik bir durum. Tekrarlamakta fayda görüyorum ki forex de YENİ trade yapan arkadaşlar okusun , alacağınız riskin yani olası kaybınızın sınırını sizin sermayeniz belirler , bu trade planının 1 numaralı kuralıdır sonra trade stratejisi oluşturursunuz , o stratejinin 1.ci maddesi de HANGİ VADEDE işlem yapacağınızdır. Strateji trade planının içindedir. Planı ana omurga olarak düşünün.
Aslında bir şablon hazırlayıp onu buraya resim olarak göndersem daha iyi anlaşılır sanırım.

dr.v
19-11-2014, 23:09
EU 1.2541 sell
TP 1.2480
SL 1.2575
İşlem denemelerimdir ve
Asla UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

dr.v
19-11-2014, 23:33
Teşekkürler
Farklı düşünmüyoruz sayın LUCKY INVESTOR.
Margin yönetiminiz yoksa sadece kumar oynarsınız...
Şablonu gönderirseniz en azından bir çok kişi fikrini beyan eder. İyi olur.

B.ERKAN
19-11-2014, 23:41
Mükemmel kazanç. Tebrikler. Paylaşımlarınızı da beklerim...

Memnuniyetle Sn. dr.v Eurusd H4 grafikte takip ettiğim resim alt çizgi çok işime yaradı :)

http://i.hizliresim.com/yn7ZDk.jpg (http://hizliresim.com/yn7ZDk)

dr.v
19-11-2014, 23:48
Farklı olmayan çizgilerle sadece fibo ekleyerek takip ettiğim grafik de bu...
http://i.hizliresim.com/lza5aE.jpg

nevermind
bu fomcde uzun vadeli etki birakacak bir guncelleme yok. hatta ben bir miktar temkinli tutum oldugunu da algiladim. yarin ki veriler daha fazla etki birakabilir. fakat su anda tum piyasayi etkileyen boj bilanco meselesi dolarin deger kaybetmesini iyice zorlastirdi. korelasyon icin usdjpy takip edilmeli.

emin1963
hocam hayırlı olsun

dr.v
19-11-2014, 23:51
Sayın B.ERKAN
İşte burada çok aşikar trade de siz alışlar ben satışlarla işleme girdik. Her ikimiz de kazandık. Burada çok önemli bir bilgi var aslında. Ana, orta, kısa ve scalp trendleri ayrıdır. Kısa vadede bir düzeltme mevcut. Bu yukarı düzeltmede kanal, kama vb bir yaklaşımla destek dirençlerden işlem yapılabilir.
Trader için yönün aslında bir önemi yoktur. Sizin stratejiniz çok önemlidir.

nevermind
19-11-2014, 23:52
teknik olarak ise eurusddeki igne bar yukarda maliyet olusturdugu icin asagi yonlu baski yaratiyor. gunluk kapanis 1.255 uzerinde olabilirse yarin yukari yonlu sentiment guclenebilir.

http://666kb.com/i/ctocdsmgmb5dpn877.jpg

dr.v
19-11-2014, 23:53
bu fomcde uzun vadeli etki birakacak bir guncelleme yok. hatta ben bir miktar temkinli tutum oldugunu da algiladim. yarin ki veriler daha fazla etki birakabilir. fakat su anda tum piyasayi etkileyen boj bilanco meselesi dolarin deger kaybetmesini iyice zorlastirdi. korelasyon icin usdjpy takip edilmeli.

Sizin bu temel yorumlarınız oldukça güzel. Ayağı yere basan yorumlar...

hocam hayırlı olsun

Çok teşekkürler sayın emin1963

B.ERKAN
20-11-2014, 00:02
Eurusd M15 takip ettiğim uyumsuzluklar bazen iyi iş çıkarıyor.

http://i.hizliresim.com/02Moq8.jpg (http://hizliresim.com/02Moq8)

CantoNa
20-11-2014, 00:22
hayırlı olsun...geçenlerde isviçrenin merkez bankası rezervini sarışına çevireceği bunun için referanduma gidebileceği gibi bir haber okudum. Açıkcası MB yönetimi halka sorulduğu bir ülke tuhaf geldi algılayamadım bizde ileri demokrasi olduğu için sonra mantıksız geldi toplumlar bazen kendilerinin hayrına olmayan kararlar da verebilir dedim kendi kendime haberi sorguladım. Sonuç ne oldu dersen unuttum bile yoğunluktan...

Neyse bu haber gerçekse bir kriz hazırlığıdır, sarışını uçuracak haber olur orta-uzun vadede...

dr.v
20-11-2014, 00:28
Sağolasın CantoNa
Sarışın için bir topikte yazdım, hatırlamıyorum. Bu sarışının dönüşü için işaret fişeği olmaz diyemem ama ancak düzeltmeyi başlatır diye düşünmekteyim. 1089 sihirli rakamımı biliyorsun :). Hele oralara bir uzansın sarışın sonra yeniden falına bakılır. Fiziki alanlar için dolar bazında sana söylemiştim. Aşağı gidecek yeri az yukarı gidebilecek yeri çok diye. Alınmaz demem. Ne kadar aşağı gider onun tahmini yapılıp dediğim noktaya gelirse kademeli alışlar yapılabilir. Yine de bu işlere teknik analiz ile yaklaşıp taban oluşumuna kanaat getirdikten sonra alım yapılması doğrudur.

Asla UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

CantoNa
20-11-2014, 00:33
Evet abi sihirli rakamları bekliyorum bende...bu başlıkta ky için büyük katkı koyacağını biliyorum arada nacizane paylaşımlarla kirlilik yaratabilirim affına sığınırak...saygılar, başarılar

dr.v
20-11-2014, 00:33
Cankardeş her zaman beklerim...

sezer32
20-11-2014, 01:05
Hayırlı olsun..Başarılar.. bol kazançlar..

http://i.hizliresim.com/JEogZn.gif

Arap Sukru
20-11-2014, 02:49
Umarım uzun vadede aktif bir başlık olur, başarılar.

Met07
20-11-2014, 03:06
Hayırlı olsun.Başarılar dilerim...

dr.v
20-11-2014, 08:22

Teşekürler, size de bol kazançlar

Hayırlı olsun.Başarılar dilerim...

teşekkürler. Hepimizin başarması dileğiyle

Umarım uzun vadede aktif bir başlık olur, başarılar.

Teşekkürler. Uzun soluklu olmayı planlasamda çok fazla faktör var. Ya nasip....
Bu arada sizin de derin bilginizden faydalanmayı isterim. Arada bir yazarsanız mutlu olurum.

dr.v
20-11-2014, 08:41
Ve gelelim tecrübelerimin devamına ;

Bu işin ustası, duayeni olduğum için yazmıyorum. Tecrübe birkimimi paylaşmak adına yazıyorum. Her türlü matematik sistemde self kontrol mevcuttur. Oluşturmak istediğimiz analitik sistemde bu self kontrolü sağlayacak olan diğer okuyucular, diğer bireylerdir. Aslında ben bu yazıları yazarken hem kendim bilgilerimi tekrar gözden geçiriyorum, hem de gelen cevaplarla daha iyiye gitmenin yollarını arayacağım. Diğer pencerden bakanın gözüyle sinerji oluşturacağım, yada bir elin nesi var iki elin sesi var...
Hedefimizi koyup vademizi belirledikten sonra hangi analiz yöntemleri ve indikatörlerle, ne zaman bu işe girişeceğimiz kesinleştiği an stratejimiz kaba hatlarıyla ortaya çıkmıştır.
Şimdi bu stratejiden bir sistem oluşturmak geriye kalan zor görevdir. Bu yukarıda söylediğim şekilde, tümevarım yöntemi ile sonuca ulaşmak hiçbir zaman mümkün değildir. Bu noktadan sonra defalarca geriye dönerek oluşturduğunuz sistemin stratejinize yeniden şekil vermesi ve hatalı işlem girişlerini ekarte edecek hale gelmesi gereklidir. ve bazen bu hiç olamayabilir.

VE PSİKOLOJİ
Sistemle beraber yürüyen apayrı bir çeldirici mevcuttur. Bu da doymak bilmez arzulardır...Gayet güzel kar aldığım satış işleminden sonra başında durduğum zamanlarda sürüngen beynim korteksimin canına okuyarak tamam yeterince düştü artık alış zamanı deyip ilkel heyecanlarımı tatmin etmeye çabaladığı her zaman çukura düşmüşümdür. Bu işte demoyla elde edilemeyecek tek tecrübe bence budur. Bir çok insanın imzasında , dilinde olan kaybede kaybede kaybetmemeyi öğrendim sözünün kaynağı da bu tecrübedir. Alt beynin dürtülerinin duyarsızlaşması. İlk işlemlerimde kısa vadeli çabalarımda stop da kullanmadığımdan yaşadığım kalp çarpıntıları hesap patladıktan sonra ikinci
hesapta daha az olmaya başladığında ve sonucunda hatırı sayılır bir kar elde ettiğimde ikinci çeldiriciyi öğrendim. Kendine aşırı güven...

dr.v
20-11-2014, 08:43
ÖNEMLİ NOT ; BU YAZDIĞIM TÜM YAZILAR KENDİ TECRÜBELERİMDEN İBARET OLUP, FOREKSTE SİZE KAZANACAĞINIZIN UMUDUNU BİLE VEREMEZ. DAHA ÖNCE BELİRTTİĞİM GİBİ %95 İNİN KAYBETTİĞİ BİR PİYASADA HERKES KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAYI ÖĞRENMELİDİR. BU PİYASADA KAZANILACAĞININ KANITLANAN BİR YOLU YOKTUR. VARSA DA BUNU KİMSE İFADE ETMEZ. BEN DAHİL EĞER BU İŞTEN ÇOK PARA KAZANILSAYDI NE BU SABAH BUNU BURADA YAZIYOR OLURDUM NE DE BU FORUMDA OLURDUM. ALT BEYNİN ESİRİ OLUP KAYBETTİKÇE ASLA YENİ POZLAR YADA YENİ HESAPLAR AÇMAYIN.

Sistem dediğimizde iki indikatörün al-satı anlaşılmamalıdır. İndikatörlerle fibonun birleşimi, destek direnç noktalarının indikatörlerle doğrulaması hep sistemlerin parçalarını oluştururlar. İşleme giriş ve çıkış yöntemleri de sistemin içindedir.
Çok kullandığım bir terim vardır. Foreks kaşık kaşık verirken kazanla geri alır. İşte bu noktada karda uzun süre kalmak (tabi orta vade için ) yine kuracağınız sistemin bir parçasıdır.
Kısa vadeli işlemde tp noktalarını birden fazla seçmek, iz süren stopları kullanmak, kademeli sistemlerde martingale benzeri yöntemler kullanmak ve daha bilmediklerim de sisteminizin parçaları olabilir.

Forekse batmış olanlara bol kazançlar

dr.v
20-11-2014, 08:45
EU 1.2541 sell
TP 1.2480
SL 1.2575
İşlem denemelerimdir ve

Asya piyasasında bekledim olmadı yatay bir şekilde devam eden euda pozdayız.

dr.v
20-11-2014, 08:55
http://i.hizliresim.com/zEPbdg.jpg

dr.v
20-11-2014, 10:23
Alman PPI (Aylık) (Eki) -0,2% -0,1% 0,0%
Almanya üretici fiyat listesi beklentinin altında geldi. Ancak eu düşüşte iken hafif bir yükselişle cevap verdi. 10:30 da daha önemli bir veri var.

dr.v
20-11-2014, 10:49
Kısa vadede takip ettiğim destek

http://i.hizliresim.com/DkNpdZ.png

dr.v
20-11-2014, 11:06
iyi gelen Alman pmı verisine misli ile cevap verdi eu :)

dr.v
20-11-2014, 11:25
SL olduk -34 $

dr.v
20-11-2014, 11:41
yönü doğru tahmin etsek de çoğu zaman hayat kurtarıcı olan stop kurbanı olduk :)

dr.v
20-11-2014, 12:17
ABD verilerine kadar eu da alıcı olmamak anlamlı....

dr.v
20-11-2014, 12:41
Sarışın 1190.18 sell
TP SL manuel

İşlem denemelerimdir ve
Asla UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ VEYA SİNYAL OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

dr.v
20-11-2014, 12:44
tp 1 1183 sl MANUEL

dr.v
20-11-2014, 13:26
5 dk lıkta 93.50 üzerinde kalıcı olursa stoplayacağım

dr.v
20-11-2014, 13:50
yine stop oldum. -46 bu gün işlem yapmamakta fayda var. Psikolojik olarak hazırlıklı değilim. İşlemlerimi yazmak baskı yarattı üstümde sanırım

dr.v
20-11-2014, 16:40
ABD verilerine kadar eu da alıcı olmamak anlamlı....

Eu geriledi ancak tombul el eu yu tutuyor. Eski yerine gelmek için çabalıyor.

dr.v
20-11-2014, 16:40
Sarışın sel kovalamak için uygun hale geliyor.

dr.v
21-11-2014, 10:19
UJ de kritik günler. 5. dalga tamamlanmış ve fibo dışsal geri alım sonuna gelmiş.

http://i.hizliresim.com/dqY0yr.png

dr.v
21-11-2014, 10:26
Sarışında 1196 yı dördüncü defa deneyecek gibi. Direnci geçip geçmemesine göre poz düşünülebilir. Uzun vadeli pozlarımdan başka kısa pozum yok. Dünden beri dinleniyorum.

dr.v
21-11-2014, 10:45

Sayın sezer32
Sup dem ve semafor indikatörlerini kombine etmek güzel olmuş. Semafor repaint yapan bir indikatör. İşlem sonuçlarınız nasıl?

LUCKY INVESTOR
21-11-2014, 11:01
veri saatlerinde özellikle Mario konuşurken , şu volatiliteden para kazanayım diye düşünüp stop koymadan rastgele işlem açmayın '' bence '' . Trade planınızı piyasadaki kapanış ( Londra , USA , Uzakdoğu ) barlarından sonra yapmak daha doğru bir yol olabilir '' sanırım ''. Eğer ''ultra kısa vadeli ve kısa vadeli'' scalping ( tik grafiği , bir dakikalık grafik ,5 dk grafik) yapıyorsanız da stoplarınızı pip/para stopu olarak ayarlamanız , grafiğe bakıp formasyonlara, indikatörlere göre stop koymanızdan daha doğru bir yol olabilir sanırım , çünkü teknik analizde ne çok kısa ne de çok uzun zaman seçimleri ( m1,m5 ,m10 , W1) alım satım veya flat kararı vermek için iyi bir zaman periyotu olmayabilir. Ali'nin külahı Veli'ye VELİ'NİN KÜLAHI da Ali ye uymayacağı için kesin ifadeler kullanmayı sevmiyorum , özellikle fx de.

SoLiD
21-11-2014, 11:20
sn dr.v topiğiniz hayırlı olsun,inşallah aylık düzenli kazanç hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz..

Aslında sizinle benzer amaçlarla bende bir başlık açmayı düşünüyorum ama bir türlü fırsat bulamadım..belki aralık ayı içerisinde başlarım..FX ten uzun vadeli düzenli kazanç sağlamanın zorluğunu tamamen şeffaf bir yapıyla gerçek hesap bilgilerini vererek göstermek istiyorum:)

Arada sırada topiğinize bir şeyler karalamaya çalışacağım..Bol kazançlar..

SoLiD
21-11-2014, 11:23
GOLD 1200 seviyelerinde pati çekmeye başladı , kısa stoplu sell denenbilir..

1197.50 sell , SL 1203.50 , TP açık..1150 'leri tekrar ziyaret etmesi ,orta-uzun vadeli hedefler açısından sağlıklı olacaktır..

Genel gold görüşümü başla topiklerde yazmıştım,1130 bence goldda dip..

dr.v
21-11-2014, 11:28
sn dr.v topiğiniz hayırlı olsun,inşallah aylık düzenli kazanç hedefinizi gerçekleştirebilirsiniz..

Aslında sizinle benzer amaçlarla bende bir başlık açmayı düşünüyorum ama bir türlü fırsat bulamadım..belki aralık ayı içerisinde başlarım..FX ten uzun vadeli düzenli kazanç sağlamanın zorluğunu tamamen şeffaf bir yapıyla gerçek hesap bilgilerini vererek göstermek istiyorum:)

Arada sırada topiğinize bir şeyler karalamaya çalışacağım..Bol kazançlar..

Sayın SoLiD
topiği sizinle paylaşabilirim gönül rahatlığı ile...
Ara sıra olmasın, buyrun sizin de olsun:)
Teşekkürler, size de bol kazançlar

dr.v
21-11-2014, 11:31

1197.50 sell , SL 1203.50 , TP açık..1150 'leri tekrar ziyaret etmesi ,orta-uzun vadeli hedefler açısından sağlıklı olacaktır..

1202 yi deneyecek sanırım.
Uzun vadeli de 1089 tp li bir sarışın satışım var.:)

dr.v
21-11-2014, 11:33
veri saatlerinde özellikle Mario konuşurken , şu volatiliteden para kazanayım diye düşünüp stop koymadan rastgele işlem açmayın '' bence '' . Trade planınızı piyasadaki kapanış ( Londra , USA , Uzakdoğu ) barlarından sonra yapmak daha doğru bir yol olabilir '' sanırım ''. Eğer ''ultra kısa vadeli ve kısa vadeli'' scalping ( tik grafiği , bir dakikalık grafik ,5 dk grafik) yapıyorsanız da stoplarınızı pip/para stopu olarak ayarlamanız , grafiğe bakıp formasyonlara, indikatörlere göre stop koymanızdan daha doğru bir yol olabilir sanırım , çünkü teknik analizde ne çok kısa ne de çok uzun zaman seçimleri ( m1,m5 ,m10 , W1) alım satım veya flat kararı vermek için iyi bir zaman periyotu olmayabilir. Ali'nin külahı Veli'ye VELİ'NİN KÜLAHI da Ali ye uymayacağı için kesin ifadeler kullanmayı sevmiyorum , özellikle fx de.

Bilgiler için teşekkürler sayın LUCKY INVESTOR
Cevap yazmayayım ve topiği kirletmeyim dedim önce ama sizi de es geçmek istemedim

SoLiD
21-11-2014, 12:02

87-88 den destek buldu 90.50 ten kapattım pozu..günün ilk trade'i karlı oldu çok şükür..

USDJPY 118.10 sell , SL 118.45 , TP 117.10..

dr.v
21-11-2014, 12:09
87-88 den destek buldu 90.50 ten kapattım pozu..günün ilk trade'i karlı oldu çok şükür..

USDJPY 118.10 sell , SL 118.45 , TP 117.10..

Mevcut mesleğimi icra ettiğim için başında duramayınca orta vadeli işlemler yapmak zorunda kalıyorum. UJ direncinden dönmüş . işlem iş yapar gibi.
Sarışındaki kar için tebrikler...

SoLiD
21-11-2014, 12:16
Mevcut mesleğimi icra ettiğim için başında duramayınca orta vadeli işlemler yapmak zorunda kalıyorum. UJ direncinden dönmüş . işlem iş yapar gibi.
Sarışındaki kar için tebrikler...

Bende mevcut mesleğimi icra etmeye çalışıyorum ama aklım FX te:) neyseki esnek çalışma saatlerim var,açığı bazen haftasonu çalışarak kapatıyorum..

UJ de o kadar çok SL yedimki bu yükselişte sormayın..109.50 lerden trendi kırdığını farketmeyip,üstünü üstlük GAP var diye habire short denedim,fena patakladılar..nasılki çıkarken 2 yukarı 1 aşağı geliyordu,şimdi de 2 aşağı 1 yukarı yapa yapa 112 lere gelmesini bekliyorum..

dr.v
21-11-2014, 12:27
Bende mevcut mesleğimi icra etmeye çalışıyorum ama aklım FX te:) neyseki esnek çalışma saatlerim var,açığı bazen haftasonu çalışarak kapatıyorum..

UJ de o kadar çok SL yedimki bu yükselişte sormayın..109.50 lerden trendi kırdığını farketmeyip,üstünü üstlük GAP var diye habire short denedim,fena patakladılar..nasılki çıkarken 2 yukarı 1 aşağı geliyordu,şimdi de 2 aşağı 1 yukarı yapa yapa 112 lere gelmesini bekliyorum..
117.5 de desteğe dikkat etmek gerekir. Aşağı hemen salacaklarını düşünmüyorum. Bir kere tuzaklamışlar. Genelde en az 2 kere tuzak yaparlar. İzleyelim...

st.a
21-11-2014, 12:48
Sayın dr.v ,
Topiğinizin hayırlı olmasını dilerim. Bilgi ve deneyimlerinizden istifade etmek bizleri memnun edecektir.

dr.v
21-11-2014, 12:50
Sayın dr.v ,
Topiğinizin hayırlı olmasını dilerim. Bilgi ve deneyimlerinizden istifade etmek bizleri memnun edecektir.

Teşekkürler. Umarım yararlı olur...
Bu arada sonradan farkettim. İlk mesajınız topiğe olmuş...:)

dr.v
21-11-2014, 14:59
117.5 de desteğe dikkat etmek gerekir. Aşağı hemen salacaklarını düşünmüyorum. Bir kere tuzaklamışlar. Genelde en az 2 kere tuzak yaparlar. İzleyelim...

İkinci kez 119 u deneyip biraz üstüne çıkıp ikili tepe formasyonu oluşturmaya çalışabilir.

http://i.hizliresim.com/2QG1Ej.png

Asla UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ VEYA SİNYAL OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

dr.v
21-11-2014, 15:11
1202 yi deneyecek sanırım.
Uzun vadeli de 1089 tp li bir sarışın satışım var.:)

1201.24 ü denemiş...

dr.v
21-11-2014, 15:26
sarışın 1195.90 sell
tp sl manuel

Sistem denemeleridir.

dr.v
21-11-2014, 15:37
http://i.hizliresim.com/5RWVrR.png

dr.v
21-11-2014, 15:39
http://i.hizliresim.com/gLmol3.png

Bu da büyük resim

dr.v
21-11-2014, 16:10
-65 ile stop oldum

KIZILDAG
21-11-2014, 16:13
Doktor kardeş petrol bizi vurdu, hammadde fiyatlarını düşürdü, sence petrol ne olur, 40 dolara düşer mi. Tam olarak 7 yıl önce de aynı şey oldu, ama o zaman ters başladılar. Yani petrol ve hammadde (demir çelik) 500 dolardan 1350 dolara çıktı, sonrada 250 dolara düştü. Petrol o dönemde 150 dolara kadar çıktı ve 35 dolara düştü. Demir çeliği petrol ciddi şekilde etkiliyor, gemi fiyatları düşüyor, hurda maliyeti düşüyor ve çelik malzemeyi bu etkenler düşürüyor.

dr.v
21-11-2014, 16:25
Dostum rusyanın ekonomik durumunu izlemek gerek. Artması için dünyadaki ekonomik aktivite de önemli. 2015 te ABD bu şekilde petrol üretmeye devam ederse suudi arabistandan fazla üretmiş olacak yıllıkta. Şu an konsolide olmakta. Şu an çok güzel oynuyorlar. Nakış gibi işleyip tüm dünyayı oynatıyorlar. 2015 ortalarına kadar petrol yükselir demek zor. Yükselirse arz talepten değil manipülasyondan dolayı yükselir. Sarışında petrole bağlı yükseldi. Ancak global büyümeye öncelikle bu düşüşün pozitif etkisi olacağından demir çelikte bir süre sonra artış görülür diye düşünüyorum.

dr.v
21-11-2014, 16:39
Kısa vadede takip ettiğim destek

http://i.hizliresim.com/DkNpdZ.png

http://i.hizliresim.com/rdP9rV.png

stj . zurnanın zırt dediği yerde...

dr.v
21-11-2014, 17:15
Sarışında bu haber etkili olmuş
"Çin Merkez Bankası'nın ekonomik canlanma için sürpriz bir şekilde faizi indirmesi altına yaradı"

SoLiD
21-11-2014, 17:16
İkinci kez 119 u deneyip biraz üstüne çıkıp ikili tepe formasyonu oluşturmaya çalışabilir.

http://i.hizliresim.com/2QG1Ej.png

ikili tepe senaryosu aklımın bir köşesinde ,uyarınız için teşekkür ederim..Daha önce defalarca ikili tepeye gidip,sonrasında yeni zirvelere gitmişti :)
119 zirve sonrası , 118.40'ı 3 kere deneyip sekti,şimdi de 118.10 dan 3 kere sekti..Sanki hareket tarzı biraz değişti gibi,alçalan tepeler yapıyor olması güzel..

117.70 'i temiz bir şekilde kırarsa H1 'de bayrak hedefi 117..poz kapa-aç yaptım(ilk pozu düşmeyince 117.80 den kapattım)..117.94 sell , 118.14 SL , TP 117.10..

http://i.hizliresim.com/nG1EOR.png (http://hizliresim.com/nG1EOR)

SoLiD
21-11-2014, 17:31
Sarışında bu haber etkili olmuş
"Çin Merkez Bankası'nın ekonomik canlanma için sürpriz bir şekilde faizi indirmesi altına yaradı"

Evet emtialara yaradı, petrol ve altın hareketlendi ancak hareket çok güçlü değil..Altında sell poz kovalıyorum,tek sıkıntı günlerden Cuma olması:)kısa stoplu bir poz deneyebilirim henüz karar veremedim..

dr.v
21-11-2014, 17:39
http://i.hizliresim.com/rdPEn3.png

dipler tepeler yükseliyor. Kanal desteği intakt kaldıkça hamle yukarı olabilir.

dr.v
21-11-2014, 17:48
Piyasa komik hale geldi. euro düşüyor, tl dolar karşısında yükseliyor sarışın yükseliyor :)

dr.v
21-11-2014, 17:54
stj eu aldın mı

st.a
21-11-2014, 18:04
Hayır, Euro almadım. Çok dengesiz bir piyasa var. Dolar endeksinin bugünki yüklesişine en güzel tepkiyi Euro verdi. Gbp ve Jpy kısmi tepkiler vererek pozisyonlarını korumaya çalıştı. Altın ve TL ise aksine değer kazandı. Dolar endeksini 14 Kasımdaki tepe noktası olan 88,37 ye değdirmeyi düşünecekleri olasılığı ile Euro da beklemede kaldım.

Bu esnada, dolar endeksinin gevşemesi ile eur/usd gün içi 1.2465 ve 1.2500 seviyelerini hedefleyebilir. Gerçekleşirse sadece izlemiş olurum :)

dr.v
21-11-2014, 18:04
15 m de uyumsuzluk söz konusu

http://i.hizliresim.com/G1LPR2.png

LUCKY INVESTOR
21-11-2014, 18:12
yurtiçi hesaplarına fonlamaları nasıl yapıyorsunuz ? TL mi tercih ediyorsunuz , swift mi ? sizce tl ' den $ çevirmek mi daha az masraflı yoksa swift mi ?

dr.v
21-11-2014, 18:29
Alıntı Originally Posted by st.a Yazıyı Oku
Hayır, Euro almadım. Çok dengesiz bir piyasa var. Dolar endeksinin bugünki yüklesişine en güzel tepkiyi Euro verdi. Gbp ve Jpy kısmi tepkiler vererek pozisyonlarını korumaya çalıştı. Altın ve TL ise aksine değer kazandı. Dolar endeksini 14 Kasımdaki tepe noktası olan 88,37 ye değdirmeyi düşünecekleri olasılığı ile Euro da beklemede kaldım.

Bu esnada, dolar endeksinin gevşemesi ile eur/usd gün içi 1.2465 ve 1.2500 seviyelerini hedefleyebilir. Gerçekleşirse sadece izlemiş olurum :)

Çıraklıktan kalfalığa geçmişsin ne diyeyim. Senden de yararlanırız artık :) :)

SoLiD
21-11-2014, 18:36
yurtiçi hesaplarına fonlamaları nasıl yapıyorsunuz ? TL mi tercih ediyorsunuz , swift mi ? sizce tl ' den $ çevirmek mi daha az masraflı yoksa swift mi ?

brokerınız çalıştığı bankadan USD hesabı açıp , USD havalesi yapmak en hızlı ve en masrafsız yöntem bence..Böylelikle kur farkı,brokerın yanlış kurdan çevrim yapması gibi riskleri ortadan kaldırmış oluyorsunuz..Havael olduğu için yurt dışını dolaşıp gelmiyor para , döviz EFT yapmak 2 iş gününü bulabiliyor..

SoLiD
21-11-2014, 18:45
1.2418 EU long , SL 1.2398 ,TP açık..Bu haftanın son pozu da bu olsun..15 likte TOBO yapıp , 1.2465 'i gösterebilirler ilk etapta..

UJ de stopu 117.73'e çektim , 50 den tekrar yukarı sararsa 20 pip almış olurum en azından :)

iyi tatiller..

LUCKY INVESTOR
21-11-2014, 19:26
brokerınız çalıştığı bankadan USD hesabı açıp , USD havalesi yapmak en hızlı ve en masrafsız yöntem bence..Böylelikle kur farkı,brokerın yanlış kurdan çevrim yapması gibi riskleri ortadan kaldırmış oluyorsunuz..Havael olduğu için yurt dışını dolaşıp gelmiyor para , döviz EFT yapmak 2 iş gününü bulabiliyor..

masrafı nedir ? ne kadar sürede brokerdaki hesabıma geçer ? yurtiçi bilgim yok bu konuda

dr.v
22-11-2014, 22:00
.....................

dr.v
22-11-2014, 23:13
EU da önümüzdeki günlerde takip edeceğim destek dirençler

http://i.hizliresim.com/Lo9kGG.jpg

http://i.hizliresim.com/PEX8G9.jpg

dr.v
22-11-2014, 23:17
Sarışındaki destek dirençler

http://i.hizliresim.com/8Epqrn.jpg

http://i.hizliresim.com/XYOVg3.jpg

dr.v
23-11-2014, 14:22
Teknik analiz bu işe ilk başladığımda çok başarılı sonuçlar almamı sağlıyordu. QE lerden sonra piyasayı tahmin etmekte teknik analizde sorunlar oluşmaya başladı. Bir söz vardır güreşte "zor oyunu bozar". Yani bol para manipülasyonu kolaylaştırıp TA yı etkisizleştirdi. Yada başarıyı geciktirdi. Vadeli piyasaların fiziksel piyasaların çok çok üzerinde hacimlerle dünyaya yayılmaları ile de gerçeklik tamamen kayboldu. İşte tam bu noktada stratejinin önemi ortaya çıktı. Yani;
"Geleceği tahmin etmek işimiz olmamalıdır, TA nın amacı bu değil, ne formasyonların ne de destek dirençlerin oluşma garantisi yoktur. Yani fiyatlar ne yaparsa yapsın her ihtimalde ne yapacağımızı önceden belirlememiz gereklidir"

Diğer yandan temel analiz de çok değerli idi bu işte. Ancak sarışına ve doğrusu tüm piyasaya sözle hükmetme gerekliliği ortaya çıktığından beri verilerin neyi gösterdiği değerini yitirdi. FED lafla peynir gemisi değil tüm dünya ekonomisini yürütmeye başladı. Önceleri ABD nin sanayisinin omurgası savaş sanayisi iken sanalitenin dünyaya hakim olması ile sanal savaşlar ekonomi ve parite savaşlarına dönüştü. Bazen verilerin yönünde bazen de verilerin tersine hareketler olması da bu yüzden. Temel analizin etkisizleştirilmesi de başarı için bizi yine aynı kurtarıcıya itti; Strateji

Piyasanın aldığı pozisyonun tersine hareket eden sert aşağı yukarı hareketlerle küçüklerin stoplarını patlatan tombul el dediğim ekibe karşı strateji ancak başarılı olabilir. Strateji içinde aslında çok önemli bir faktör var; piyasanın davranış stilini saptayabilmek. Bu aslında sosyolojik psikoloji. İyi traderların bazıları bu yolla temel ve teknik analiz bilmeden kazanabilmektedir. Çok zor olan kısım budur. Kuralları olmadığından bu iş de tamamen sanal bilgi ve verilere dayanmaktadır. Afakidir. Yapabilenlerin bunu nasıl yaptığını anlatması da zordur. Ancak yönü kendi deneyimleriyle söyleyebilirler. İşte çok iyi piyasa okuyucularından birinin sözü imzamda mevcut. Bu işi bilenler gerçekten bunu sır olarak bırakmaktadır. Bu durumda yine bu işi başarabileceksek aynı noktaya çıkıyoruz ; strateji

dr.v
23-11-2014, 14:36
Stratejimzin olmazsa olmazı kasa (margin) yönetimi; 2000 dolarlık bakiyemle açmam gereken maksimum 0.5 lot. Stop koymazsam hesabımı bu miktar bir kaç dk dan bir kaç saate kadar patlatabilir. Ve almam gereken riske göre de bu değişebilir. Kumarbaz ruhlu arkadaşım 2000 dolarla 1 er lotluk işlemler açtı. Oldukça kazandı çek parayı dedik. Daha çok kazanacağı diyerek girişti işe ve o günün sonunda hesap patladı. Tabii risk analizi önemli ama bu işte öncelikle kaybetmemeyi sonra kazanmayı öğrenmek çok önemli.
İkinci önemli belirlenmesi gereken Vade. Benim para kazandığım bir işim var. Emekli olduğumda gün içi işlemler ve belki scalping yapacağım. Ama şu ana kadar patlattığım hesaplardaki işlemlerimi incelediğimde sorunun analizime güvenip stop koymama ve başında bekleyememe olduğunu saptadım. Bu iş ek iş olarak yapılabilecek bir iş değil eğer vadeyi ve dolayısıyla margin yönetimini bilmiyorsanız. Orta vadeli işlemler açtığımda 6 ayda %150 kazandım. İşte ikinci yanıltıcı geldi ben bu işi çok iyi biliyorum (birincisi analizime sınırsız güvendi). Teknik ve temel analiz geleceği göstermediği gibi başarılı olduğumuzda bunu sonsuza kadar devam ettireceğimizin de garantisi yoktur Bu işte hataya yer yok.

dr.v
23-11-2014, 14:42
Üçüncüsü stop koyma ve psikoloji;
Bu iş stopsuz olmaz. Buna karşı çıkan bir çok insan olacaktır. Ben orta vadeli işlemlerimde stop koymadan işlem yapıyorum. Ancak margin yönetimini çok iyi ayarlıyorum. Örneğin 08.09.2014 te yaptığım bir usdtr sel 0.01 lot luk işlemim var. + Swap aldığı için şu anda yazdığı - nin yarısını kurtardı. Daha bekleyebilir. Kazanırmı, ne kadar kazanır, bunu yapmaya değer mi? İşte bu da sizin stratejiniz ile alakalı.
Devamlı işlemde olma psikolojisi en çok gördüğüm hatalardan, kaybettikçe daha çok hırslanıp duyusal beyinle işleme girmek ise en ölümcül olanı. Bu durumda bir kaç gün işleme ara verin. Nerede hata yaptığınızı irdeleyin. Düzeltmeye çalışın.

dr.v
23-11-2014, 15:09
http://i.hizliresim.com/ynBlv0.jpg

http://i.hizliresim.com/2QDkR0.jpg

İkinci grafikteki iki seçenekten olası olan üzerine sizin tecrübeniz piyasaya bakışınız rol oynayacak şekilde işleme girebilirsiniz. Tabii pazartesi açılışta çok sığ bir piyasa ile karşılaşılacağından işleme gece girmek mantıklı değildir. genellikle piyasa saat 05-09:30 arası uyanır. Nereye gideceğini bilmek benim işim değil. Tombul elin işi. Oda alınan pozlara bakıp sert hareketlerle kimseye ekmek yedirmeden bir yönü seçecektir. Yön önemli değildir. Aşağı gitmeye başlarsa siz aşağı poz aldıysanız. Margin yönetimine göre yeşil aylık desteği veya biraz üstünü stop kabul edebilirsiniz. Yok aşağı poz aldınız yukarı hareket başladı ise sarı kısa vadeli çizgimiz stop için beklemektedir. Genellikle işlem yaptığınız vadede destek dirençlerin üç kez altında üstünde kapanış teyit demektir. Yukarı gideceğini düşünüp poz aldıysanız da yine buradaki destek dirençler sizin sl unuzu saptamanıza yardımcı olabilir.

YASAL UYARI :Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan Seri:V, No:52 Sayılı "Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ" çerçevesinde aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır. Burada ulaşılan sonuçlar tercih edilen hesaplama yöntemi ve/veya yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabileceğinden sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu yorum/görüş/bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan dr.v sorumlu tutulamaz...

dr.v
23-11-2014, 15:18
Yine margin yönetiminin çok önemli olduğunu söyleyerek bir kaç bilgi de ekleyeyim. Yukarıdakilere indikatörleri eklemek de yararlı olacaktır. Eu da 15 m te uyumsuzluk mevcuttur. Yüzde yüz doğru demek değildir. stratejiye sadık kalarak yön belirleme çabasında faydalı olabilir.

CantoNa
23-11-2014, 15:58
Bugunku 3 mesaj çıktısını alip bascuna koyup haftada bir okunması gereken mükemmel bir özet olmuş...takipteyim...

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

dr.v
24-11-2014, 00:41
Bugunku 3 mesaj çıktısını alip bascuna koyup haftada bir okunması gereken mükemmel bir özet olmuş...takipteyim...

Estağfurullah

dr.v
24-11-2014, 00:45
http://i.hizliresim.com/ynBlv0.jpg

http://i.hizliresim.com/2QDkR0.jpg

İkinci grafikteki iki seçenekten olası olan üzerine sizin tecrübeniz piyasaya bakışınız rol oynayacak şekilde işleme girebilirsiniz. Tabii pazartesi açılışta çok sığ bir piyasa ile karşılaşılacağından işleme gece girmek mantıklı değildir. genellikle piyasa saat 05-09:30 arası uyanır. Nereye gideceğini bilmek benim işim değil. Tombul elin işi. Oda alınan pozlara bakıp sert hareketlerle kimseye ekmek yedirmeden bir yönü seçecektir. Yön önemli değildir. Aşağı gitmeye başlarsa siz aşağı poz aldıysanız. Margin yönetimine göre yeşil aylık desteği veya biraz üstünü stop kabul edebilirsiniz. Yok aşağı poz aldınız yukarı hareket başladı ise sarı kısa vadeli çizgimiz stop için beklemektedir. Genellikle işlem yaptığınız vadede destek dirençlerin üç kez altında üstünde kapanış teyit demektir. Yukarı gideceğini düşünüp poz aldıysanız da yine buradaki destek dirençler sizin sl unuzu saptamanıza yardımcı olabilir.

YASAL UYARI :Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan Seri:V, No:52 Sayılı "Yatırım Danışmanlığı Faaliyetine ve Bu Faaliyette Bulunacak Kurumlara İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ" çerçevesinde aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır. Burada ulaşılan sonuçlar tercih edilen hesaplama yöntemi ve/veya yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmakta olup, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabileceğinden sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu sitede bulunan veriler, görüş ve bilgi arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu yorum/görüş/bilgilere dayanılarak alınacak kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan dr.v sorumlu tutulamaz...

EU da 1.245 güçlü destek idi. Şu an için güçlü diren haline geldi. Destek 1.232. 1.245 i görür ise sell açmak için sistemimden teyit gelmesini bekleyip poz açmayı planlıyorum.

dr.v
24-11-2014, 12:05
http://i.hizliresim.com/rdPEn3.png

dipler tepeler yükseliyor. Kanal desteği intakt kaldıkça hamle yukarı olabilir.

http://i.hizliresim.com/02Yg6o.png

dr.v
24-11-2014, 12:11
http://i.hizliresim.com/m8QpW2.png

Gerçekten bilgisine güvendiğim yorumculardan...
Not: twitterda fazla bir şey paylaşmıyorum. Takip etmek için kullanıyorum...

st.a
24-11-2014, 14:22
İyi bir gün ve hafta dilerim,

Dolar endeksi 88.37 yi aşağı yönlü kırmaya çalışıyor. Gün içi önemli verilerin olmayışı doları biraz gevşetebilir. Bu durumda daha önce destek seviyesi gören ve iki kez düşüşte detek olarak çalışan 87.30 seviyesine kadar gidebilir. Son günlerde dolar endeksine bağlı hareket eden, şuan 1.2400 seviyesinde seyreden eur/usd 1.2450 deki direnci kırmak isteyerek kısa vadeli 1.2550 seviyelerine doğru tepki alımlarını sürdürebilir.

Stajer analizidir, yatırım tavsiyesi değildir...

dr.v
24-11-2014, 15:25
1.2444 teki direnci denemesini bekliyorum ancak görmeden de 1.2320 ye hareket edebilir. Yorumun gayet iyi teşekkürler...

dr.v
24-11-2014, 16:05
http://i.hizliresim.com/02Yg6o.png

http://i.hizliresim.com/rdADvz.png

İnce ince işlemeye devam....

dr.v
24-11-2014, 16:09
http://i.hizliresim.com/jY9DDG.png

Sarışında kanalı kırmasını bekliyordum ama kanala desteği şimdilik çalıştı görünüyor

st.a
25-11-2014, 10:16
Günaydın,
Dolar endeksinde son 17 saattir 88.30 ve 88.14 arası bir sıkışma mevcut. Dün 88.30 un altına inmesine rağmen volatilitenin düşük olması nedeni ile hareket gerçekleşemedi. 88.14 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda 87.30 seviyelerine bir düşüş gözlemleyebiliriz. Bu durum özellikle Eur/usd paritesinde 100 pipe yakın bir yükseliş hareketinin başlangıcı olabilir. Endeksin kendini 88.30 un üzerine atması ile birlikte eur/usd de alıcı olunmamasında fayda vardır. Bu durumda 1.2440 seviyesi kısa vadede kritik bir öneme sahip görünüyor.

Kısa vadeli stajer analiz olup, yatırım tavsiyesi değildir...

dr.v
25-11-2014, 12:46
Teşekkürler stj.
İşlerim yoğun hiç bakamadım. 1202 sarışında 1.2440 eu da direnç haline geldi...

dr.v
25-11-2014, 13:19
eu 1.2433 sell
sl 1.2458
tp1 1.2357

Sistem denemeleridir.

dr.v
25-11-2014, 15:54
"Çin'in altın ithalatı mücevher satışları ile üç ay üst üste yükseldi"

Sarışının gidebileceği yolu uzatıyorlar...

dr.v
25-11-2014, 16:26
MOODY'S: ABD EKONOMİSİ GÜÇLENMEYİ SÜRDÜRECEK
Bu dolar için pozitif.

Bu arada dolar endeksi patinaj çekiyor...

dr.v
25-11-2014, 16:30
GDP (çeyreklik) (3. Çeyrek) açıklanan 3.9 bekelnti 3,3% önceki 3,5%

dr.v
25-11-2014, 16:31
eu 1.2433 sell idi
sl 1.2458 Sl u 1.2433 e aldık Böylece yukarı çıksada zarar 0 olacak
tp1 1.2357 TP2 .12300
sabırla bekliyoruz. Amaç karda uzun oturmak.

dr.v
25-11-2014, 17:37
eu da zarar etmeden stop oldum

KIZILDAG
25-11-2014, 18:15
Emtiaları koruyalım, onları short yapmayalım, bırakalım yükselsinler. :) Sac fiyatları petrolden çok kötü etkilendi, 3 ay önce 590 dolar olan ton fiyatı 490 dolara geriledi.

dr.v
25-11-2014, 19:29
Emtiaları koruyalım, onları short yapmayalım, bırakalım yükselsinler. :) Sac fiyatları petrolden çok kötü etkilendi, 3 ay önce 590 dolar olan ton fiyatı 490 dolara geriledi.

Koruyacağım zaman daha gelmedi dostum. O zaman geldiğinde sarışınımı pamuklar içine saracağım.:)

dr.v
25-11-2014, 19:32
stj'e
Tombul el görmek istediğini görür ve görmek istemediğini gösterir. Temel bu yüzden ancak manipülasyonun çekim etkisinin zayıfladığı uzun vadede başarılı olabilir. O da doğru verileri cımbızla ayıklayıp doğru bir analizle...

nevermind
25-11-2014, 20:06
euro sentimenti artik asiri bir noktaya geldi. bu noktadan sonra asagi yonlu hareketler ayi tuzagi olarak kalacaktir. draghi ikide bir konusmasa coktan 1.28 in uzerine atmisti ama asagi baskilandikca sentiment kuvvetlendigi icin yukari tepki geldiginde guclu bir spike ile baslayacagi artik kesin gibi. benim icin cift dip formasyonu + abcd patterni ile beraber sene sonuna dogru 1.28xx hedefi hala gundemde. uzun vadede ise 2015 ilk yarisinda 1.19xx gibi ikinci impulse dalganin sonumlenmesini bekliyorum.

dr.v
25-11-2014, 20:36
Uyarı için teşekkürler sayın nevermind. Beni de sentimentler korkutmuyor değil. EW sayımında da düşüş tamamlanmış olabilir. Ancak denemekte olduğum sistemim aşağı devam edebileceğini söylüyor. Temkinli olarak işlem yapmaktayım.

dr.v
26-11-2014, 10:37
Dün gece seansında görülen 1400 seviyeleri fiyat sağlayıcıların teknik arızasından kaynaklanmış olabilir. Sarışında açık pozum vardı ancak stop koymadığımdan bir sorun yaşamadım. Stop olan varsa ve çalıştığı firmaya sorup bu konuda bilgisi varsa paylaşırsa sevinirim.

dr.v
26-11-2014, 13:34
88.19 a kadar çıkış ihtimali var...

http://i.hizliresim.com/5RPDgL.png

dr.v
27-11-2014, 12:42
İşlerimin yoğunluğu nedeniyle yazamadım. İşlemlerim oldu ancak burada paylaşamadım. takip ettiğim destek dirençler aşağıda. Sarışında uzun vadeli işlemim devam ediyor. Diğer işlemler açısından beklemedeyim. 1202 yi geçip üzerinde kapanış olmadığı sürece sarışında kanal desteğini denemesini bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/kY4myy.png

dr.v
27-11-2014, 13:06
EU da direnç yine sabah çalıştı. Yeşil destek çok uzun vadeli destek.

http://i.hizliresim.com/Y5n056.png

dr.v
27-11-2014, 20:18
eu 1.24735 sell
sl 1.25288
tp1 1.23621

http://i.hizliresim.com/EE7lMg.jpg

Sistem denemeleridir.

dr.v
28-11-2014, 08:44
eu 1.24735 sell
sl 1.25288
tp1 1.23621

http://i.hizliresim.com/EE7lMg.jpg

Sistem denemeleridir.

1.24508 den sistemim al verdiği için işlemi 22.7 Karla kapadım. Ana yön halen aşağı olduğu için alış yapmadım bekliyorum.

dr.v
28-11-2014, 10:31
Kısa sistem tekrar sat verdi, orta bekle diyor...

dr.v
28-11-2014, 10:37
eu 1.24584 sell
sl 1.251
tp1 1.2309

Sistem denemeleridir.

dr.v
28-11-2014, 10:52
OBO oluşmadı. Oluşmadıkça işleme girmek doğru olmaz. Ancak diğer işaretler düşüş dediği için OBO ya uygun strateji işleme girmeme neden olmuştu dün. Bu gün işlemi karla kapayıp tekrar üstten kısa vadeli işlem açtım. Önceden uzun açtığım işlemlerim durmakta. Onlarda stop manuel. Stopsuz işlem her zaman bakiyeyi yer bitirir...

http://i.hizliresim.com/Wrl1bQ.png

dr.v
28-11-2014, 11:12
eu da durak noktası 1.2434. Burada oyalanacak mı? izleyelim

dr.v
28-11-2014, 11:16
1.2426 da kar yazabiliriz. izliyoruz

dr.v
28-11-2014, 11:27
kısa sistem yeniden al verdi...
İşlemi kapadım + 22.1

dr.v
28-11-2014, 11:33
1.2448 önemli direnç.Direnci takip edeceğim. Halen orta ve uzun vadeli yön aşağı...

dr.v
28-11-2014, 11:54
12:00 de avrupa CPI ı var. Eu da sert hareketler olası...

dr.v
28-11-2014, 12:01
5m deki uyumsuzluk yukarı hareketin güçlü olabileceğini söylüyor. Orta vade trend dönüşü olabilir. Veriyi bekleyip temkinli olmak daha doğru olacak...

dr.v
28-11-2014, 12:15
Güçlü olduğunu söylediğim andan itibaren dirence çok sıkı geldi. 1.24621 diğer direnç izliyorum...

dr.v
28-11-2014, 12:27
OBO biraz daha şekillendi.

http://i.hizliresim.com/VyZaAq.png

dr.v
28-11-2014, 12:38
eu da durak noktası 1.2434. Burada oyalanacak mı? izleyelim

Yine ara durak. Sadece izliyorum...

dr.v
28-11-2014, 15:48
OBO da bozulma mevcut...Tuzak mı gerçek mi ?

http://i.hizliresim.com/2QMjOj.png

dr.v
28-11-2014, 16:27
EU yu bekleyen tehlikeler....

http://blog.isyatirim.com.tr/avrupa-getiriler-qe-vadis

http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/otomobil-devi-kalesine-kilit-vurdu/967315/?bprtme=4936899079&sTo=0

dr.v
28-11-2014, 17:06
İşlerimin yoğunluğu nedeniyle yazamadım. İşlemlerim oldu ancak burada paylaşamadım. takip ettiğim destek dirençler aşağıda. Sarışında uzun vadeli işlemim devam ediyor. Diğer işlemler açısından beklemedeyim. 1202 yi geçip üzerinde kapanış olmadığı sürece sarışında kanal desteğini denemesini bekliyorum.

http://i.hizliresim.com/kY4myy.png

http://i.hizliresim.com/gLN2EN.png

Dünkü yorum ve bu günkü durum

dr.v
28-11-2014, 17:33
Figen Özavcı ‏@Figenozavci 2 dk.2 dakika önce
HİNDİSTAN %20 KURALI OLARAK BILINEN, ISLEMCI FIRMALARIN ITHAL ETTIKLERI ALTININ %20'SINI IHRAC ETME ZORUNLULUGUNU KALDIRACAK.
Haber isviçre referandumu ile birlikte bir algı operasyonuna başladığının kanıtı.

dr.v
28-11-2014, 20:10
Bu bir yutan ayı mıdır? Hayır siyah gövde beyaz gövdeyi içine almadığı için değildir. Beyaz mumu içine alan siyah mum gölgeleri ile bunu yapabiliyor...
Bir çok forumda bu tip karıştırmaları gördüğüm için yazdım.
Bu arada ikili tepe formasyonuna gidiş olabilir.

http://i.hizliresim.com/4Rdaj0.jpg

Yutan ayı ;

http://www.candlesticker.com/Pattern.aspx?lang=tr&Pattern=2201

dr.v
28-11-2014, 20:12
Sarışın ihya etmeye devam ediyor. Uzun vadeyi kapamayı düşünüyordum ama 1089 u bekleyeceğim sanırım. Pazar günkü referandumu kullanacaklar ama piyasadaki görüşler çok karışık...

dr.v
28-11-2014, 20:51
Sarışın yine çok acele ediyor. 20:43 de kapanacak. En dipte bırakıp referandum sonrası işleme giren yada işlemde olanları terse yatırmayı planlıyor sanırım :)

st.a
28-11-2014, 23:07
Sayın dr.v,

Sarışın, 1208 kısa vade direncini aşabilecek mi düşünceleri sonrası 1.186 desteğinin altına süzüldü ve abd piyasasının kapalı olmasına ve önemli bir veri akışının bulunmamasına rağmen dolar endeksi yeniden tepe noktayı zorladı ve sarışın 1.167 seviyesinde günü kapadı. Belli ki Pazar günü yapılacak olan İsviçre referandumu fiyatlandı. Beklentilerin " hayır " kararı çıkacağı üzerine yoğunlaşmasına rağmen ters bir fiyatlama gelmesi ise biraz daha şaşırtıcı oldu. Sizin " referandum " ve altınla ilgili kısa vade düşünceniz nedir?

dr.v
29-11-2014, 00:03
Sağolasın CantoNa
Sarışın için bir topikte yazdım, hatırlamıyorum. Bu sarışının dönüşü için işaret fişeği olmaz diyemem ama ancak düzeltmeyi başlatır diye düşünmekteyim. 1089 sihirli rakamımı biliyorsun :). Hele oralara bir uzansın sarışın sonra yeniden falına bakılır. Fiziki alanlar için dolar bazında sana söylemiştim. Aşağı gidecek yeri az yukarı gidebilecek yeri çok diye. Alınmaz demem. Ne kadar aşağı gider onun tahmini yapılıp dediğim noktaya gelirse kademeli alışlar yapılabilir. Yine de bu işlere teknik analiz ile yaklaşıp taban oluşumuna kanaat getirdikten sonra alım yapılması doğrudur.

Teknik analiz bu işe ilk başladığımda çok başarılı sonuçlar almamı sağlıyordu. QE lerden sonra piyasayı tahmin etmekte teknik analizde sorunlar oluşmaya başladı. Bir söz vardır güreşte "zor oyunu bozar". Yani bol para manipülasyonu kolaylaştırıp TA yı etkisizleştirdi. Yada başarıyı geciktirdi. Vadeli piyasaların fiziksel piyasaların çok çok üzerinde hacimlerle dünyaya yayılmaları ile de gerçeklik tamamen kayboldu. İşte tam bu noktada stratejinin önemi ortaya çıktı. Yani;
"Geleceği tahmin etmek işimiz olmamalıdır, TA nın amacı bu değil, ne formasyonların ne de destek dirençlerin oluşma garantisi yoktur. Yani fiyatlar ne yaparsa yapsın her ihtimalde ne yapacağımızı önceden belirlememiz gereklidir"

Diğer yandan temel analiz de çok değerli idi bu işte. Ancak sarışına ve doğrusu tüm piyasaya sözle hükmetme gerekliliği ortaya çıktığından beri verilerin neyi gösterdiği değerini yitirdi. FED lafla peynir gemisi değil tüm dünya ekonomisini yürütmeye başladı. Önceleri ABD nin sanayisinin omurgası savaş sanayisi iken sanalitenin dünyaya hakim olması ile sanal savaşlar ekonomi ve parite savaşlarına dönüştü. Bazen verilerin yönünde bazen de verilerin tersine hareketler olması da bu yüzden. Temel analizin etkisizleştirilmesi de başarı için bizi yine aynı kurtarıcıya itti; Strateji

Piyasanın aldığı pozisyonun tersine hareket eden sert aşağı yukarı hareketlerle küçüklerin stoplarını patlatan tombul el dediğim ekibe karşı strateji ancak başarılı olabilir. Strateji içinde aslında çok önemli bir faktör var; piyasanın davranış stilini saptayabilmek. Bu aslında sosyolojik psikoloji. İyi traderların bazıları bu yolla temel ve teknik analiz bilmeden kazanabilmektedir. Çok zor olan kısım budur. Kuralları olmadığından bu iş de tamamen sanal bilgi ve verilere dayanmaktadır. Afakidir. Yapabilenlerin bunu nasıl yaptığını anlatması da zordur. Ancak yönü kendi deneyimleriyle söyleyebilirler. İşte çok iyi piyasa okuyucularından birinin sözü imzamda mevcut. Bu işi bilenler gerçekten bunu sır olarak bırakmaktadır. Bu durumda yine bu işi başarabileceksek aynı noktaya çıkıyoruz ; strateji

Sevgili stj daha önce topikte yazdıklarımdan derledim.
Öncelikle hayır çıkarsa izlediğin forumda yazanların tersine sarışın değer kaybetmeli. Ancak sadece beklentinin tersine hareket ettirebilmek için bazen sonuçta olması gerekeni önce yaparlar. Sonra herkes hayır çıktığı için satışa geçtiğinde onlar alım yaparlar. İşte bu algı operasyonudur.
En büyük sorun her zaman aynı davranış stilini uygulamamaları...
Yani en küçük ihtimal %50 olandır. Ve onların en iyi silahı...
Yazdığım gibi bu referandumu bir trend dönüşü olarak kullanabilirler de. Bilmek çok kolay değil.
Yön uzun vadede aşağı, orta vadede aşağı, kısa vadede aşağı. Referandeum kısa vadeyi yukarı çevirebilir ve orta vadeyi de değiştirebilir. Ama yönün önemi yok, önemli olan stratejin...

st.a
29-11-2014, 10:23
Sevgili stj daha önce topikte yazdıklarımdan derledim.
Öncelikle hayır çıkarsa izlediğin forumda yazanların tersine sarışın değer kaybetmeli. Ancak sadece beklentinin tersine hareket ettirebilmek için bazen sonuçta olması gerekeni önce yaparlar. Sonra herkes hayır çıktığı için satışa geçtiğinde onlar alım yaparlar. İşte bu algı operasyonudur.
En büyük sorun her zaman aynı davranış stilini uygulamamaları...
Yani en küçük ihtimal %50 olandır. Ve onların en iyi silahı...
Yazdığım gibi bu referandumu bir trend dönüşü olarak kullanabilirler de. Bilmek çok kolay değil.
Yön uzun vadede aşağı, orta vadede aşağı, kısa vadede aşağı. Referandeum kısa vadeyi yukarı çevirebilir ve orta vadeyi de değiştirebilir. Ama yönün önemi yok, önemli olan stratejin...

Teşekkürler Sayın dr.v,

Referandumdan hayır çıkması halinde altında düşüş bektenti dahilinde. Bu durumun bir miktar fiyatlanmış olabileceği görünüyor; bunu fiyatlayan tombul parmaklar ise, fiyatlanacak çok fazla bir şey kalmadı ve sizin dediğiniz gibi herkes satışa geçtiğinde onlar alıma girerek ters köşe yapabilirler. Olasılıklar çok fazla. İnsan algısı ile istedikleri gibi oynayabiliyorlar. Bu kadar farklı algının içerisinden gerçeği tahmin etmek, cımbızla bulup çıkarmak çok zor. İşin özü, yönü tahmin etmekten ziyade, çıkabilecek her sonuca karşı teknik olarak bir strateji geliştirip uygulayabilmek sanırım...

dr.v
29-11-2014, 10:52
Sv. Stj
Sarı okla gösterdiğim 61.8 e düşse ve sonra yukarı fırlasa teknik olarak normal. İkinci çizdiğim kanal mı birincisi mi? İkiside teknik olasılık dahilinde. Gençler arasında bir argo söz var ; hepsinin gideri var.
Anlayacağın klasik TA da kısa vadede haroşa gibi işlemişler yine. Net bir ifade kullanmak mümkün değil. Aşağıda gidebilir yukarıda.İşte bu yüzden de akşam bir yorum yapmak istemedim.

http://i.hizliresim.com/aB4v0B.png

asla UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

dad113
29-11-2014, 12:07
rüyamda ons fiyatı 958 $ dı. :(((
Umarım çıkmaz fakat bazen rüyalarım 1-2 ay içinde çıkıyor.

KIZILDAG
29-11-2014, 12:18
2007-2008 de Petrol'ün başından geçenleri 1 yıl önce altın topiğinde paylaştık, 2008 de petrol, 2010-2011 de altın değişik hareketlere imza attı. Şimdi ise birlikte hareket ediyorlar. Petrolün bu kadar düşmesi hoş değil. Dengeleri bozan bir savaş içindeyiz. Benim 2 yıl önce altın için 250 dolar atmasyon rakamım galiba gerçek olacak. Ama 900-1000 dolar arası durmasını veya buradan dönmesini yeğlerim.

dr.v
29-11-2014, 12:49
rüyamda ons fiyatı 958 $ dı. :(((
Umarım çıkmaz fakat bazen rüyalarım 1-2 ay içinde çıkıyor.

Sayın dad113 özelden sorduğum sorunun cevabını bekliyorum :)

dr.v
29-11-2014, 13:19
Tamamen pozitif bilime inanan, matematik ile yaşıma rağmen halen uğraşan, çocuklarını dersaneye bile göndermeden oks, üniversite ve şimdi de teog a hazırlayan bir çocuğu tıp fakültesi 4 te okuyan biriyim. Hurafe tüm alanlarda ülkemin en büyük sorunu bence...Bununla mesleğimde çok karşılaşıyorum. Ve tabi bundan muzdaripim.
Matematik olan ilgim sırasında felsefeye olan ilgimle koşut ilerlerken fark ettiğim matematiğin evrenin ve kaderin dili olduğu idi. Rüyalarda psikiyatri stajı sırasında çok ilgimi çekmişti. Ben hiç rüya görmem neredeyse. Gördüğüm rüyalar nadir olsalar da direk gerçek hayatta çıkarlar. :)
Şimdi ne alakası var bu topikle yaa! diyen insanları merakta bırakmadan açıklayayım.
Aşağıda yaptığım çalışmalar ve yazılar sonrasında itibar puanı veren bir arkadaş ile özelden yazışmamın fotoğrafı var. Özel bir bilgi içermediğinden arkadaşımın affına sığınarak yayınlıyorum...
Kırmızı çizgilerde yazanlara dikkat çekmek isterim. Tamamen tesadüf olabilir tabii. :)

http://i.hizliresim.com/vo02WA.png

Asla UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ:he::he::kahkah:

Not: Bu arada arkadaş İTÜ imiş. Benim ilk okuduğum üniversite de İTÜ :)

dr.v
29-11-2014, 23:36
Bazı yorumlar isviçre referandumunun evet çıkması halinde 1400 lere çıkabileceğini söylediler sarışının. Bir kaç gün önce de gece 1400 e ani çıkış oldu. Veri sağlayıcı hatası denildi. Peşine hindistan haberi geldi. Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.
Tekniğe baktığımızda ortalık karışık. Sentimentleri incelediğimde %54 long üstünlüğü ve son üç gündür alım artışı mevcut.
EW ye baktığımda orta vadede 1089 bilemedin 1050 öne çıkıyor. Kırarsa 890-800 lere düşüş olabilir. Bu arada Sayın Tuncer hocamın alternatif sayımı da önem kazandı. Her halükarda orta vade yön aşağı işaret ediyor gibi. Kısa vadeyi tahmin sadece fal...

Çalışmalarına çok değer verdiğim Tuncer hocamdan sarışınla ilgili güzel bir analiz
https://twitter.com/TuncerSengoz/status/519458968264245248
Not: Ben de 5 li sayanlardanım

VE TABİ UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

dr.v
30-11-2014, 16:11
Referandumun resmi olmayan sonucu; hayır
Sarışın uzun zamandır direniyordu. Artık istedikleri gibi düşürebilirler. Boğaların anlamsız olsa da bel bağlayacağı temel olarak bir şey kalmadı.
Bu ise benim açımdan riskli döneme girdiğimizin işareti. Çok sert yukarı sonra aşağı hareketler mümkün. Bu noktada sarışının daha da düşebileceğine inanmayan kitlenin elinde kalan ekonomik güç önemli. 1600-1400 arasında yeterince düştü diyerek ve dolar ve türevlerini MB larındaki etkisini azaltmak amaçlı rezervlerini sarışına çeviren ülkelerin oyuna bakış açısı, GSMH da büyüme oranları sarışının yolunu belirlemede ana rol oynayacak...

dr.v
30-11-2014, 16:21
İlk üç dört saatte pek hareket olmazsa, bu sırada insanlar long takiler stoplayıp short açarlarsa, yukarı hareketle insanları terse yatırabilirler. Şimdiye kadar hiç sarışının açılışını beklememiştim açık işlemim olsa da, bu sefer bekleyeceğim sanırım....

VE TABİ UNUTULMAMALIDIR Kİ YAZDIKLARIM ÇİZDİKLERİM YATIRIM TAVSİYESİ OLMAYIP FALDAN ÖTEYE GEÇEMEZ

mavipenguen
30-11-2014, 16:52
kolay gelsin iyi pazarlar...nacizane onsta beklentim petrolde opec kararı sonrası oluşan hareketin benzerini bekliyorum..bunu fiyatlanması meselesi değilde bu aralar marjların oldukça sert geçmesindendir...hatta iki güne kadar çok daha düşebileceğidir ( petrolde olduğu gibi)...ons 1200 ler ciddi bir zaman aralığında hayal olabilir...yatırım tavsiyesi değildir....herkese bol kazançlar.

dr.v
30-11-2014, 22:44
kolay gelsin iyi pazarlar...nacizane onsta beklentim petrolde opec kararı sonrası oluşan hareketin benzerini bekliyorum..bunu fiyatlanması meselesi değilde bu aralar marjların oldukça sert geçmesindendir...hatta iki güne kadar çok daha düşebileceğidir ( petrolde olduğu gibi)...ons 1200 ler ciddi bir zaman aralığında hayal olabilir...yatırım tavsiyesi değildir....herkese bol kazançlar.

Dediğiniz gibi olursa yani sarışın petrol gibi düşerse çok insanın canı yanar. Elinde 100 lü rakamlardan sarışın taşıyan çok insan var. Hızlı bir düşüşte doların yükselmesi gr ın düşüşüne engel olamayacaktır.
Aynı zamanda eu yu da aşağı çeker bu düşüş ve doların güçlü zamanı başlar 2015 e kadar bu durumda.
Ben şahsen sert hareketler olsa da petrol kadar hızlı bir düşüş beklemiyorum, arzu da etmiyorum. 2015 yarısına kadar sarışın düşeceği yere düşsün. Sonrasında çıkış bekliyorum.

dr.v
30-11-2014, 23:35
Yeni gözdem yine yeniden egzotik güzel zar olacak gibi. Yükselen üçgen yada flat düzeltme. İkisi de uyar :)

http://i.hizliresim.com/W6AqbQ.jpg

dr.v
01-12-2014, 08:36
Sarışın bu gap i kapar mı?
http://i.hizliresim.com/J7rNQn.jpg

Not Sarışında alış yapmak akılcı olmaz bu saatten sonra. Yükselişler satış fırsatı olabilir.

dr.v
01-12-2014, 11:10
OBO oluşmadı. Oluşmadıkça işleme girmek doğru olmaz. Ancak diğer işaretler düşüş dediği için OBO ya uygun strateji işleme girmeme neden olmuştu dün. Bu gün işlemi karla kapayıp tekrar üstten kısa vadeli işlem açtım. Önceden uzun açtığım işlemlerim durmakta. Onlarda stop manuel. Stopsuz işlem her zaman bakiyeyi yer bitirir...

http://i.hizliresim.com/Wrl1bQ.png

http://i.hizliresim.com/2Ym42O.png

Elimde kalan tek eu sell de + yazmaya başladı. Sarışında uzun pozlar dahil kapadım. Bekliyorum.

dr.v
01-12-2014, 11:33
- Commerzbank ve OCBC Bank da hedefi 1.2360 verince huylandım. Fazla kar beklemeden tp yapabilirim...

dr.v
01-12-2014, 11:45
Riskli olarak 1.24549 dan sell
SL 1.2609
TP1 Manuel

dr.v
01-12-2014, 11:47
Sell sentimentler yüksek oranda stoplar için sert yukarı yapıyorlar....

dr.v
01-12-2014, 11:48
İtalyan PMI düşük geldi, fransız ve alman pmı ları bekleniyor...

dr.v
01-12-2014, 11:55
Fransa iyi Almanya kötü geldi...

dr.v
01-12-2014, 11:57
Sarışın bu gap i kapar mı?
http://i.hizliresim.com/J7rNQn.jpg

Not Sarışında alış yapmak akılcı olmaz bu saatten sonra. Yükselişler satış fırsatı olabilir.

Bu arada sarışın yukarı hareket başlatmış...
Ve gap i kapamış, izlemedeyim...

dr.v
01-12-2014, 12:34
eu da 1.2465 direncimiz, 1.2420 desteğimiz. Direnci aşması hoş olmaz...

dr.v
01-12-2014, 12:42
İlginç haber. İtibar edilir mi ? Algı operasyonunu mu ?
Saat 17:00 de ABD ISM verisi var.
http://www.bloomberght.com/haberler/haber/1674457-abdde-kara-cuma-satislari--11-dustu

dr.v
01-12-2014, 12:49
Sarışın 1175 i denerse short için bekliyor olacağım. Orayı denerse çıkış tarzı önemli. Güçlü alımlar işleme girmemi engelleyebilir...

dr.v
01-12-2014, 12:53
Sarışın 1175 i denerse short için bekliyor olacağım. Orayı denerse çıkış tarzı önemli. Güçlü alımlar işleme girmemi engelleyebilir...

Dememe kalmadı 1181 çok sert :) .Beklemedeyim...

dr.v
01-12-2014, 12:57
Dememe kalmadı 1181 çok sert :) .Beklemedeyim...

Tepkiler geliyor cılız kalıyor. Sebep var mı : Yok :)
1175.47 nin üzerinde kaldıkça 1193 denemesi olmaz diyemem...

dr.v
01-12-2014, 15:30
Sarışını izlemeye devam....
EU salmamak için direniyor...

dr.v
01-12-2014, 17:56
Sarışın için
Korku dağları yaratıyor sonra sebep yokken bu korkuyu kullanıp 1198 i gösteriyorlar. İşleme girersin ama ya az kar alıp kaçarsın yada stop olursun. Çünkü bu işlem akıllıca bir şey olmaz, çılgınca bir işlem olur...
Bu psikolojik baskılara boyun eğmeden en az riskle en çok kazanç için çabalamak
doğrusu bu benim için...

dr.v
01-12-2014, 18:01
veri yine iyi hareket yine ters :)

dr.v
01-12-2014, 18:03
çok güçlü aşağı gelmek yerine nazlanıyor :)

dr.v
01-12-2014, 19:38
Sarışına halen bakıyorum....:)
Eu yu sabırla bekliyorum...

tabor
01-12-2014, 20:01
haftalık bolingere göre 1230 ün üzerini görecek galiba

dr.v
01-12-2014, 20:27
haftalık bolingere göre 1230 ün üzerini görecek galiba

Sayın tabor bolingeri kullanmıyorum ama sistemim en fazla 1209 dan dönebileceğini söylüyor...

nevermind
01-12-2014, 21:13
altin ve gumuste cok temiz itkisel hareket olustu ozellikle londra fix yaklasirken. sizin sistemin dalgayi yakalamasini beklerdim, hangi periyotta bakiyorsunuz sn dr.v

dr.v
01-12-2014, 21:19
4 ayrı sistemde 5-15 m te bakıyorum. Bakın bu tabut taşında indikatör sistemleri kifayetsiz kalacaktır kısa vadelerde...

http://i.hizliresim.com/oYP147.jpg

dr.v
01-12-2014, 22:07
stj sarışın sell 0.05 lot 1217.74
SL 1222 TP1 1203

dr.v
01-12-2014, 23:05
stj sarışın sell 0.05 lot 1217.74
SL 1222 TP1 1203

+32 deyim. SL u 1217 ye çektim.
TP aynı

dr.v
01-12-2014, 23:08
SL 1.2609
TP1 Manuel

Beklemedeyim...

dr.v
02-12-2014, 00:15
Yarın 15:30 da Yellen in konuşması var. Yine hareketli bir gün olacak. Malesef benim iş yoğunluğum fazla olduğundan öğlene kadar pek ekran başında olamayacağım.

dr.v
02-12-2014, 08:14
Günaydınlar
Sarışın pozu başında duramayacağım için 1204.07 den kapadım. Eu pozlarım açık halen...

dr.v
02-12-2014, 11:26
SL 1.2609
TP1 Manuel

İşlerimin bir kısmı bitti. eu pozumda + ya geçti. Karda oturmaya devam ediyorum.

dr.v
02-12-2014, 11:44
Sarışında 1189.62 ile 1164.39 kanalı trendin dönüşüm kanalı olarak işlev görür ...
Bir süre buralarda oyalanır.Ters hareketler olsa da FED aksi bir şey söylemedikçe, Çin in büyümes%6.5 ve altına inmedikçe, rusya da kayıplar artıp rus halkı bağırmadıkça sarışının uzun vadede yönü aşağıdır. Yok eğer bu dediklerimden aykırı yukarı hareket 1302 nin üzerinde 3 haftalık kapanış olursa beyaz adamın uslu durması imkansız olur.

dr.v
02-12-2014, 12:49
Stj beni takip et. Karda uzun kal yoksa stoplar canından bezdirir :)
0.05 ile işlem açtım. Buna rağmen 70 $ aldım :)

dr.v
02-12-2014, 12:49
Rusya için zor zamanlar...
http://www.bigpara.com/haber-detay/gundem/ruble-tarihin-en-kotu-gunlerini-yasiyor/967529/?bprtme=8550789095&sTo=900

dr.v
02-12-2014, 13:01
eu da 1.2431 desteğini 14:00 e kadar kırmasını bekliyorum. Kırmazsa yellenin konuşmasında sert hareketler olduğunda daha iyi imkanlar verebileceğinden küçük de olsa karla kapamayı düşünüyorum...

st.a
02-12-2014, 13:08
Stj beni takip et. Karda uzun kal yoksa stoplar canından bezdirir :)
0.05 ile işlem açtım. Buna rağmen 70 $ aldım :)

Bir süre de olsa takip etmek en güzeli. Karanlık bir gecede, ıssız bir adada tek başına yürümekle iki kişi yürümek arasındaki mesafe gibi bir durum bu :) Teşekkürler dr.v:)

dr.v
02-12-2014, 13:24
Bir süre de olsa takip etmek en güzeli. Karanlık bir gecede, ıssız bir adada tek başına yürümekle iki kişi yürümek arasındaki mesafe gibi bir durum bu :) Teşekkürler dr.v:)

Ne güzel bir ifade bu :)
Teşekkürler

dr.v
02-12-2014, 13:43
SL 1.2609
TP1 Manuel

Sert yukarı hareket gelebilir. +14.20 1.24407 den kapadım poz u

Başında duramıyacağımdan işlemi kapatıp başka işlem açmıyorum...

dr.v
02-12-2014, 16:09
Sarışın istekleri topluyor...

dr.v
02-12-2014, 16:57
Yarın ki tarım dışına kadar içsel dinamikler ....

dr.v
02-12-2014, 19:31
uzun vadeli eu ve sarışını karla kapadım. :halayci:
Sarışını kısa vadede takip etmeye devam...

dr.v
03-12-2014, 10:19
.................

dr.v
03-12-2014, 10:29
EU da önümüzdeki günlerde takip edeceğim destek dirençler

http://i.hizliresim.com/PEX8G9.jpg

Gittii geldi aynı desteği deniyor...

http://i.hizliresim.com/PY3OL7.png

dr.v
03-12-2014, 10:33
Tam uyanamamışım :)
Uyanmak için dinliyorum..
http://www.youtube.com/watch?v=-r1bKiB2fDU

dr.v
03-12-2014, 11:23
Sarışın 0.05 sell 1.205.65
Sl 1209.09
TP manuel

dr.v
03-12-2014, 11:56
http://i.hizliresim.com/12PJZ1.png

dr.v
03-12-2014, 12:28
Eu beklediğim düşüşü yaptı. Bu hafta çok önemli. Bu günkü ve cuma günkü verilerle trend değişiklikleri olma ihtimali var.
Eu desteğini kırıp üç hafta altında kapanış yaparsa uzun vadede beklediğim yere gelir ;1.20
Sarışının işi karışık; yön halen aşağı ancak daha önce de yazmıştım 1302 nin üstünde kapanışlar uzun vadede yönü yukarı çevirebilir...

dr.v
03-12-2014, 12:47
sarışın 0.05 sell 1.205.65
sl 1209.09
tp manuel

asla unutulmamalıdır ki yazdıklarım çizdiklerim yatırım tavsiyesi veya sinyal olmayıp faldan öteye geçemez

tp1 1195.55.....

dr.v
03-12-2014, 13:08
sarışının 1203 teki ara desteği kırarsa hedefe gitme ihtimali artar.

Avrupada parekende satışlar beklentinin çok altında geldi. Resesyonu ne zaman kabul edecekler, ederlerse ne olur ve böyle bir durumda çözümleri ne olur. Bu soruların hepsi çok önemli.
Aslında esas ekonomisinden çok hantal ecb ve euro avrupaya en büyük zararı veriyor...

dr.v
03-12-2014, 13:33
88.19 a kadar çıkış ihtimali var...

http://i.hizliresim.com/5RPDgL.png

Geç oldu ama dxy de güçlenmeye devam ediyor. 88.88 an itibari ile. 89 .11 beklentim ancak bu günkü ve cuma günkü veriler akibeti belirler....

dr.v
03-12-2014, 15:27
Sarışın 0.05 sell 1.205.65
Sl 1209.09
TP manuel

Karda oturmaya devam...

dr.v
03-12-2014, 15:43
yukarı sert hareket fake olmayabilir. Zarar etmeden aldığımız yerden stop a hazır olunabilir. Çünkü veri var...

dr.v
03-12-2014, 16:15
+4 $ ile stopladım

dr.v
03-12-2014, 16:19
zar sell 0.1 lot 11.16342
TP SL manuel

dr.v
03-12-2014, 16:28
zar sell 0.1 lot 11.16342
tp sl manuel

asla unutulmamalıdır ki yazdıklarım çizdiklerim yatırım tavsiyesi veya sinyal olmayıp faldan öteye geçemez
sl 11.193.....

dr.v
03-12-2014, 16:37
sl 11.193.....

tp1 11.10138

dr.v
03-12-2014, 17:29
stop oldum -25 $

st.a
03-12-2014, 17:38
Sayın dr.v,

Sizce dolar endexinin yolu daha uzun mudur ?

dr.v
03-12-2014, 17:53
stj beklentim 91 e kadar çıkması ama bu aralar tarz değişikliği var. Bir de çok sert dönüşler arttı ve hep terse yatırma çabaları mevcut. Açıkçası zamanım olduğunda iyi bir analiz gerekiyor.
Orta vadeleri kapadım. Sadece başında durduğumda trade etmeyi düşünüyorum.

dr.v
04-12-2014, 15:35
Destek trend çizgisi stop olarak kullanılmak kaydıyla
0.05 EU buy
TP manuel

http://i.hizliresim.com/Rby72Z.png

dr.v
04-12-2014, 15:38
Mario nedeniyle hızlı hareketler olabileceğinden takip eden zarar durdurucu 30 pip koydum. Bu arada desteği kar etmeden takip eden stop koymadan kırarsa manuel stoplayacağım...

dr.v
04-12-2014, 15:40
Şimdilik iyi gidiyor...
http://i.hizliresim.com/l0YaME.png

dr.v
04-12-2014, 15:40
+1.85 $ ile stopladı :)

dr.v
04-12-2014, 16:49
*ECB/DRAGHİ, "İHTİYAÇ OLMASI HALİNDE DAHA FAZLA PARA POLİTİKASI GENİŞLEMESİ SAĞLAMAYI HAZIRIZ"
bu önemli bir cümle...

dr.v
04-12-2014, 16:50
Terse hareket çalışmaları devam ediyor. Sabırla izliyorum...
Ancak daha önce üzerinde durduğum gibi euro nun belini doğrultması kolay olmayacak....

dr.v
04-12-2014, 16:55
#EURUSD #ECB/DRAGHİ, "ECB YENİ TEDBİRLERE OCAK AYINDA KARAR VERMEYEBİLİR
Bu da önemli açık bir cümle :)

dr.v
04-12-2014, 17:12
EURUSD #ECB/DRAGHİ, "PETROL FİYATLARINDA DEĞİŞİMİN DİKKATLİ DEĞERLENDİRİLMESİ İHTİYACI NEDENİYLE BUGÜN DAHA FAZLA KARAR ALINMADI

Komik bu adam :)

dr.v
04-12-2014, 17:15
#EURUSD #ECB/DRAGHİ, "PARASAL GENİŞLEME İÇİN OYBİRLİĞİNE İHTİYAÇ YOK
bu da önemli...

dr.v
05-12-2014, 10:24
EU 11:00 e kadar yatay hareketle 1.2375 i geçip 1.2419 u denemesini bekliyorum...

http://i.hizliresim.com/n5YmW0.png

dr.v
05-12-2014, 11:23
sert aşağı geldi. SL oldum -3.22 $

dr.v
05-12-2014, 15:38
http://i.hizliresim.com/m8QpW2.png

Gerçekten bilgisine güvendiğim yorumculardan...
Not: twitterda fazla bir şey paylaşmıyorum. Takip etmek için kullanıyorum...

Dediğim günden itibaren 1185 değil de 1142 ye kadar sarkıp aynı günde 1221 i denemiş :).
Artık çok önemli bir veri var. İşsizlikte güçlü bir düşüş ve ortalama saatlik kazançta güçlü artışlar faiz artırımı hikayesini ön plana çıkarıp önce ters yukarı hareket yaparak yada yapmadan sarışını orta vadede 1100 ve altına getirebilir.
Verilerin kötü gelmesi durumunda yukarıdakilerin tersi oluşabilir, yada güçlü bir tepki vermeyebilir de.

dr.v
05-12-2014, 16:40
Ortalama saatlik kazanç yüksek çıkması hareketi sertleştirdi. Bu sefer olması gereken yöne hareket vardı....

dr.v
05-12-2014, 17:47
sentimentlere bakıldığında eu düşüş için güç topluyor...
Sarışın dengede. Biraz yukarı yaparsa şaşmam...

st.a
05-12-2014, 17:55
Gbp, düşüş için eu dan daha istekli görünüyor :)

st.a
05-12-2014, 18:05
15.30 verileri sonrası TDi nin beklenenden iyi gelmesi dolarda artı yönde sert harekete neden oldu. İşsizlik oranının sabit kalması ise doların gün içi olumlu yönde yükseleceğinin göstergesiydi. Bu ortamda veri sonrası anlık tepki alımı oluşan eur/usd de 1.2315, gbp/usd de 1.5645 kısa vade de iyi birer satış, usd/try de 2.2450, usd/jpy de 121.00 iyi birer alış noktalarıydı diye düşünüyorum.. Yani veri sonrası gelen ani tepkinin bittiği noktadan dolar çizgisinde alım ve satımlar gün içi kazanç için yeterli olacakmış..

bgundas
05-12-2014, 18:58
interactive brokers ile calisan arkadaslar varmi aramizda ?

dr.v
05-12-2014, 19:24
15.30 verileri sonrası TDi nin beklenenden iyi gelmesi dolarda artı yönde sert harekete neden oldu. İşsizlik oranının sabit kalması ise doların gün içi olumlu yönde yükseleceğinin göstergesiydi. Bu ortamda veri sonrası anlık tepki alımı oluşan eur/usd de 1.2315, gbp/usd de 1.5645 kısa vade de iyi birer satış, usd/try de 2.2450, usd/jpy de 121.00 iyi birer alış noktalarıydı diye düşünüyorum.. Yani veri sonrası gelen ani tepkinin bittiği noktadan dolar çizgisinde alım ve satımlar gün içi kazanç için yeterli olacakmış..

Scalp için çok ideal bir gündü. 20 işlem yapmışım. Hatırı sayılır bir kar oldu. Ustry bankadan 2.21 e almıştım. Swap çok fazla olduğu için fx de alım yapmıyorum. gbp için takip etmediğim paritelerden. Pek el atmıyorum takip etmediklerime. Bir bakayım...

dr.v
05-12-2014, 19:24
interactive brokers ile calisan arkadaslar varmi aramizda ?

Üç adet yerli ile çalışıyorum hiç bilmiyorum açıkçası....

bgundas
05-12-2014, 19:27
Sayin DR.V
scalp yaparken zaman dilimlerini nasil kullaniyorsunuz? 1 dk, 5 dk ? hangisine bakarak alim satim emri veriyorsunuz? ve kullandiginiz indicator ler veya strategy nedir? tesekkurler.

dr.v
05-12-2014, 19:35
Gbp biraz yukarı yaparak yön aşağı halen...
Ama ingiltere verilerine göre yine de değerlendirmek gerekli...
http://i.hizliresim.com/g4j9zZ.jpg

http://i.hizliresim.com/6lYy7E.jpg

Not: S ler satış noktaları olabilir diye belirttim. Fibo yu kullanarak karar verilebilir...

dr.v
05-12-2014, 19:42
Veri anı 1 m, sonrasında 5m kullanıyorum. 4 ayrı indikatör sistemim var. Bu sistemleri deniyorum. Şimdilik sistemleri açıklamayayım :). Bunlardaki kesişimlere göre karar verip işleme giriyorum. Çıkış mum hareketlerine göre...

bgundas
05-12-2014, 19:45
peki, tesekkurler. ben de 1 ve 5 e bakiyorum, sistemim basit. uygulamasi kolay. diger arkadaslar ne kullaniyor merak etmistim, spread ler seni de rahatsiz etmiyormu? en dusuk 1.5 pip. degilmi ?

bgundas
05-12-2014, 19:47
telefonunda konusmak istersen seni arayabilirim. ozelden gonderebilirsin.

dr.v
05-12-2014, 19:49
telefonunda konusmak istersen seni arayabilirim. ozelden gonderebilirsin.
Gerek yok teşekkürler...

bgundas
05-12-2014, 19:55
bugun ku P&L in nedir?

CantoNa
06-12-2014, 13:09
Eu orta vade(2-3 sene) deger kaybedeceginde hemfikiriz degil mi abd rusya arasina sıkışan AB ufak capta eko krizlerin merkezleri olacak süreç almanya fransa ingiltereyi zorlayacak her seferinde para bas modeli ile geriden takip kararlar eu zayiflayacak. Eu/tl icin ise yorum yapmak daha güç biliyorum ama sence goruntu nasıl olacak abi

dr.v
06-12-2014, 19:17
Eu orta vade(2-3 sene) deger kaybedeceginde hemfikiriz degil mi abd rusya arasina sıkışan AB ufak capta eko krizlerin merkezleri olacak süreç almanya fransa ingiltereyi zorlayacak her seferinde para bas modeli ile geriden takip kararlar eu zayiflayacak. Eu/tl icin ise yorum yapmak daha güç biliyorum ama sence goruntu nasıl olacak abi

Seni buralarda görmek beni mutlu etti. Can kardeş eutl de düşüş bekliyordum daha da düşmez demem. Düşen petrol fiyatları önceleri bunu destekleyecektir. Tek sorun güçlenen dolar endeksi. Çünkü dolar yükseldikçe tl karşısında eu yu da diri tutacaktır. Cari açık azaldıkça petrol sayesinde eğer ihracat ve imalat sanayinde artış, işsizlikte düşüş olursa tl karşısında düşüşü kaçınılmaz olacaktır. 2.60-2.72 arası olmaz diyemem. Beklenti ihtimallerimi oklarla aşağıdaki grafikte çizdim.
Sevgilerimle...

http://i.hizliresim.com/z2Q9O6.jpg
http://i.hizliresim.com/89mA5Q.jpg
http://i.hizliresim.com/J7dmNo.jpg
http://i.hizliresim.com/jvzmRn.jpg

dr.v
06-12-2014, 19:49
http://i.hizliresim.com/g4j9zZ.jpg
http://i.hizliresim.com/mrqB5R.jpg
http://i.hizliresim.com/MP97WN.jpg
http://i.hizliresim.com/N9YPgO.jpg

dr.v
06-12-2014, 20:00
Sarışında 1189.62 ile 1164.39 kanalı trendin dönüşüm kanalı olarak işlev görür ...
Bir süre buralarda oyalanır.Ters hareketler olsa da FED aksi bir şey söylemedikçe, Çin in büyümes%6.5 ve altına inmedikçe, rusya da kayıplar artıp rus halkı bağırmadıkça sarışının uzun vadede yönü aşağıdır. Yok eğer bu dediklerimden aykırı yukarı hareket 1302 nin üzerinde 3 haftalık kapanış olursa beyaz adamın uslu durması imkansız olur.

http://i.hizliresim.com/W6W5qP.jpg

dr.v
06-12-2014, 20:19
eu da 1.20 yi beklentim devam ediyor. ECB parasal genişlemenin sinyalini de verdi. Bu durumda iyi olan dolara karşı piyasada artan miktarı ile euroya nsaıl değer biçilir? Bunun cevabı belli olduğu için nasıl bir senaryo ön görecekler izleyelim...
http://i.hizliresim.com/BRoYlM.jpg

bgundas
06-12-2014, 22:57
seneye euro ne olcak, ? halley bize carparmi? :)

dr.v
06-12-2014, 23:33
seneye euro ne olcak, ? halley bize carparmi? :)

Bahadır bey sanırım dalga geçiyorsunuz...
Sizden alalım yorumu

bgundas
06-12-2014, 23:47
ben neden konu acamiyorum, biraz rutbe mi gerekiyor konu acmak icin?