PDA

View Full Version : Bugday fiyatlari 10 yilin en yuksek seviyesine ulasti.

Karan YILMAZ
07-01-2007, 20:02
Birlesmis Milletler Gida ve Tarim Orgutu'nun (FAO) "Gida Durumu" raporuna gore, hububat fiyatlari son on yilin en yuksek seviyesine ulasti.
Neden olarakta
-2006 Dunya bugday uretiminin 2005 ten yuzde 2,1 duzeyinde dusuk olarak,981 milyon ton olarak gerceklesmesi
-Uretici ulkelerde zayif rekolte ve biyolojik yakit uretimi icin hizla artan talep.
-Siddetli kasirgalar, kuraklik,sel, hastaliklar.

Onumuzdeki yillarda kuresel isinmanin bugday uretimine daha fazla olumsuz etkisi olacagini dusunuyorum.

apranox
20-02-2007, 22:39
Birlesmis Milletler Gida ve Tarim Orgutu'nun (FAO) "Gida Durumu" raporuna gore, hububat fiyatlari son on yilin en yuksek seviyesine ulasti.
Neden olarakta
-2006 Dunya bugday uretiminin 2005 ten yuzde 2,1 duzeyinde dusuk olarak,981 milyon ton olarak gerceklesmesi
-Uretici ulkelerde zayif rekolte ve biyolojik yakit uretimi icin hizla artan talep.
-Siddetli kasirgalar, kuraklik,sel, hastaliklar.

Onumuzdeki yillarda kuresel isinmanin bugday uretimine daha fazla olumsuz etkisi olacagini dusunuyorum.

future piyasalardan bugday longlamak lazım o zaman

Karan YILMAZ
21-02-2007, 07:28
Iyi ingilizce ve turkce okurum, anlarim, konusurum.. Iki dilden birini tercih edin lutfen. Iki dili karistirmak hem goze, hem kulaga hos gelmedigi gibi bagimsizligini kaybetmis somurge durumuna gelmis vatandaslarin konusma seklini yansitiyor.

misterno
24-04-2007, 16:34
Bugday fiyatlarinin artmasinin tek sebebi eskiden bugday uretilen yerlerde simdi misir uretilmesidir boylece bugdaya ayrilan yer azalmistir ozellikle ABD de.
Bunun sebebi ise etanoldur cunku etanol misirdan uretilir ve benzin fiyatlari artinca etanole hucum oldu etanol un fiyati artti etanolun fiyati artinca misir fiyatlari rekor artti boylece herkes misir uretmeye basladi. Boylece bugday uretenler azalmis oldu.
Ayni olay sekerde de yasaniyor. Brezilya sekerde etanol uretiyor ve sekeri dunya piyasalarina satmaktansa yakit uretmek islerine geliyor. Arz yonunde boyle buyuk daralmalar fiyati yukseltti. Tabi TR de fiyatlar inanilmaz yuksek oldugu icin sizler bunu hissetmediniz ama en azindan seker kacakciligi durdu.

husnutopcu
26-04-2007, 11:33
sn karan yılmaz buğday ile ilgili yorumunuzu okuyacaktım ancak türk çe ve dil kullanımı ile ilgili yakaladığınız o ince nokta çok daha ilgimi çekti hislerime tercuman olmuşsunuz

U234
01-05-2007, 01:50
Gelen Kuraklıkla İlgili Ziraat Mühendisleri Odasından Bir Yazı (http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=5991&tipi=2&sube=0)

Merak ettiğim şey, yazıda bahsi geçen 2. ürün ekiminin iptali veya aşırı zayıf geçmesi durumunda bunun ekonomide yaratacağı sonuçlar. Negatif yönde etkileyeceği muhakkak fakat rakamlarla somut olarak bilgisi olanların bizleri aydınlatması bizim de içinde bulunduğumuz (bulunacağımız) durumu anlamamıza büyük katkı sağlıyacaktır.

Şimdiden teşekkürler.

Karan YILMAZ
08-05-2007, 05:30
Basta bugday olmak uzere Turkce konusundaki hassasiyetinizden dolayi yorum yazan arkadaslara tesekkur ederim.. Ben bahce ve tarla tarimiyla ugrasan biriyim.. Misterno arkadasimizin dedigi gibi misir fiyatlari bugday fiyatlarinin seviyesine geldi.. Misir ekmek cok daha avantajli cunku donume 1200 kg kadar verim alinabiliyor.. Bu oran bugdayda Adana icin soyluyorum ortalama 400-500 kg civarinda. Fakat misir su olmayan tarlada olmaz. Sadece yagmur suyu yetmez. Ben bu yil 80 donum misir ektim. Cukurova da bugday ekili alanlar son yagmurlardan sonra verim konusunda diger yillardan geri kalmayacagina inansamda bugday ekim alanlari giderek azaliyor.

misterno
09-05-2007, 20:27
Ben sunu merak ediyorum eger dunyada misir fiyatlari 3'e kataldiysa TR de de ayni oranda artti mi? Boyle bir gozleminiz varmi? TR deki hububat fiyatlarini takip edebilecegimiz bir site varmi?

TR de misir ithalatina vergi varmi? Ya bugdayda vergi varmi bunlari merak ediyorum. Cunku dunyada fiyatlar inanilmaz seviyelere cikti misir fiyatlari astronomik artinca bunu yiyen buyuk bas hayvanlari besleme maliyeti artti sonucta et fiyatlari yukseliyor. Ayni sey tavuk sut yumurta fiyatlarinda da goruluyor peki TR piyasasi ne alemde?

Karan YILMAZ
12-05-2007, 07:00
Merhaba.. Tum dunyada oldugu gibi Turkiye'de de misir fiyatlari eskiye oranla 2 katindan fazla deger kazandi.. Ben, hububat fiyatlarini takip edeceginiz bir site bilmiyorum.. Ben, nar ve zeytinin yaninda misir ureticisi olarak zaten mahsulumu tarladan kaldirir kaldirmaz satmiyorum. Nedeni de ilk etapta mal degerini bulmuyor. Eskiden yurtdisindan ucuz misir gelir, yurticinde pahalanan misir yeniden ucuzlardi. Simdi butun dunyada misir pahali ve kimse misirini baska bir ulkeye ucuza satmak istemiyor. Misirin su anda fiyati kg 44 kr, bugday kg 40 kr. Halbuki misir 2 yil once kg 20 kr. tu.
Ithalat konusunda, vergiler konusunda fazla bilgim yok.. Hukumete dokundurmadan edemeyecegim.. AKP nin maliye bakani, ogluna misirunuakitan hazretleri.. Misir ithalatindaki vergileri yukseltmeden once tavukculuk yapan ogluna cok guzel bir kiyak cekmisti.

misterno
14-05-2007, 23:30
ABD de yasadigim icin burada misir fiyatlarinin tavuk kirmizi et sut yumurta ve obur urunleri nasil pahalandirdigini gordum. Yani misirin girdi olarak kullanildigi heryerde fiyat patlamasi yasaniyor. Acaba Turkiye'de de bu fiyat patlamasi oluyormu?
Ilginc olan eskiden tavuk dunyanin en ucuz yiyecegi idi simdi balik tavuktan daha ucuz hale geldi. Balik derken kultur baligindan bahsediyorum. Cunku tavuga misir yerine baska birsey veremiyorlar heralde ama balik zaten misir yemiyor balik yemi cok ucuz o yuzden baligin kilo fiyati ile tavugun kilo fiyati arasinda ucurum olustu. Komik degilmi?

Karan YILMAZ
16-05-2007, 07:09
Ben de New York'ta 7 yil kaldim.. 2006 baharinda ulkeme kesin donus yaptim.. Tavuk fiyatlarinin Amerika'da yukseldigi bana da komik geldi zira tavugun yuzune bakan yoktu. New York'ta King Kullen'da, Pathmark'ta satilan baliklar cok pahaliydi zaten. Tavuk fiyatlari da o fiyata gelmisse vay Amerikali'nin haline :)

misterno
16-05-2007, 18:53
Baligi misir ile beslemiyorlar o yuzden paundu 99 cente bir suru balik var ama ayni fiyata tavuk bulamiyorsun artik, komik ama boyle. Hemde ben NY tan kat be kat ucuz bir yerde yasiyorum artik NY ta fiyatlar fahis olmustur.
NY tan donup TR de bugday ciftciligi nasil oluyor anlamadim heralde bildigimiz anlamda ciftci degilsiniz biraz acarmisiniz konuyu?

drkunat
16-05-2007, 21:23
Iyi ingilizce ve turkce okurum, anlarim, konusurum.. Iki dilden birini tercih edin lutfen. Iki dili karistirmak hem goze, hem kulaga hos gelmedigi gibi bagimsizligini kaybetmis somurge durumuna gelmis vatandaslarin konusma seklini yansitiyor.

sizi kutlarım,bir olay ancak bu kadar açık özetlenir.:cool:

Karan YILMAZ
17-05-2007, 08:12
Baligi misir ile beslemiyorlar o yuzden paundu 99 cente bir suru balik var ama ayni fiyata tavuk bulamiyorsun artik, komik ama boyle. Hemde ben NY tan kat be kat ucuz bir yerde yasiyorum artik NY ta fiyatlar fahis olmustur.
NY tan donup TR de bugday ciftciligi nasil oluyor anlamadim heralde bildigimiz anlamda ciftci degilsiniz biraz acarmisiniz konuyu?

New York'ta paundu 99 cente ancak konserve balik yiyebilirsin. Evet New York artik cok pahali bir sehir. FaKat ben, 1999 yilinda New York a ilk gittigimde hersey cok farkliydi.. Yasam cok ucuz ve iyi para kazaniliyordu. Ornegin benzinin galonu 90 centti. Dolar Turkiye'de cok gucluydu. New York Institute Of Technology'de ingilizce kurs aliyordum. 20 li yaslarimin heyecaniyla New York bize cok sihirli bir sehir gibi geliyordu. 2001 teror olaylarindan sonra bircok sey degisti. Insanlar degisti, yasam degisti. Eskisi gibi iyi paralar kazanamadigimiz gibi vatandas olmakta zorlasti. Ve donmeye karar verdim. 2006 yilina kadar cok iyi calistim ve yatirimlarimla burada araziler satin aldim. Zeytin, nar bahceleri yaptim. Zeytinlerim 5 yasinda ve zeytinyagi satiyorum. Ayrica yukarda bahsettigim gibi tarla tarimi da yapiyorum.. Ve bir dersanede pratik ingilizce dersi veriyorum.
New York'u ozlemiyor degilim ama yeni yasantimi da seviyorum. Ben buraya aitim. Simdi yeniden New York'a donsem ayni calisma hirsim, ayni sabrim asla yok. Artik 30 lu yaslarimdayim ve rahat etmek istiyorum. Mesela New York'ta olsam 400 bin dolara aldigim evin taksitlerini yatirmak icin hayatimin sonuna kadar deli gibi calismam icap edecekti. Her yerin zorluklari var ve ben tercihimi Turkiye'den yana kullandim.

Karan YILMAZ
17-05-2007, 08:14
sizi kutlarım,bir olay ancak bu kadar açık özetlenir.:cool:

Tesekkurler

misterno
29-05-2007, 17:20
Evet amerika eski amerika degil ama ikiz kulelerin cokusu NY disinda pek fazla etkisini hissetmedik. Dile kolay Amerika TR nin 26 kati buyuklugunde bir yer ve insanlar burada koyun gibi. Olay oluyor iki gun sonra unutuluyor.
Ekonomi derseniz su anda patlama icinde ama maaslar artmiyor. Issizlik inanilmaz dusuk ama maaslar artmiyor. Ben cevremde akin akin Turklerin TR ye dondugunu goruyorum. Sanirim bu geri donus NY civarindan daha fazla cunku oralarda hayat daha bir dayanilmaz. TR de mutlu oldugunuza sevindim onemli olan da bu zaten oyle degilmi? :)

Sormasi ayip hangi sehide yasiyorsunuz?

Karan YILMAZ
31-05-2007, 20:16
Selam.. Evet New York'ta durumlar cok degisik.. Benim arkadaslarimin buyuk cogunlugu donduler.. Ve akin akin TR ye donduklerini biliyorum.. Zira hayat pahalandi, calisma sartlari ayni, ucretler ayni ve dolar eskisi gibi guclu degil. Evet en onemli amac mutlu olmak.. Ben Adana'da cok mutluyum. Zaten sonsuzluga oranla insan hayati o kadar kisa ki gecmisle ilgili birseyleri ozlemeye hakkim da yok acikcasi..

kaya
31-05-2007, 20:57
Hububat fiyatlarını internetten polatlı borsasının sitesinden takip edebilirsiniz.

kaya
31-05-2007, 21:01
http://www.polatliborsa.org.tr/tr/index_framed.htm

misterno
01-06-2007, 16:30
Link icin tesekkurler ama o linkteki fiyatlar TMO nun alim fiyatlari degil galiba yaniliyormuyum?

Bir de o sitede misir fiyatlarini goremedim misir fiyatlarini nerede gorebilirim?

çağlayan
03-06-2007, 17:35
Ben de New York'ta 7 yil kaldim.. 2006 baharinda ulkeme kesin donus yaptim.. Tavuk fiyatlarinin Amerika'da yukseldigi bana da komik geldi zira tavugun yuzune bakan yoktu. New York'ta King Kullen'da, Pathmark'ta satilan baliklar cok pahaliydi zaten. Tavuk fiyatlari da o fiyata gelmisse vay Amerikali'nin haline :)

Bu gidişle açlış başlamasa da,
Bir defa bu kadar nüfus bu dünyaya çok gelmeğe başladı, üstelik de her gün daha çok artıyor.
Bir şeyler olacak ama ne. Merakla bekliyoruz: belki bizim ömürlerimizi yetmeşecek. 100 yıl sonrakilerin halini düşünmek bile istemiyorum bu gidişle..
İyi akşamlar.

misterno
04-06-2007, 22:47
Valla Amerikalilar bunun kolayini bulmuslar

Markete gidiyorsun baliklarin yuzde doksani kultur baligi ve inanilmaz ucuz bugday misir ne istiyorsan onlarda hormonlu zaten. Hersey o kadar ucuz ve bolki insan inanamiyor bu ucuzluga. Ama tabi hicbir seyin lezzeti yok. Onunda kolayini bulmuslar herseye bir sos bir baharat ekliyorlar. Tavuk yiyorsun tavuk tadi yok ama cok lezzetli balik yiyorsun balik gibi degil ama acaip lezzetli. Hemen her yemekte boyle. Hele Mcdonalds Burger King hic bahsetmiim mideniz bulanir. Zaten bu kadar igrenc hamburgerleri Turkiye'de nasil yiyorlar anlamis degilim. Ama lezzet super, superde yedigimiz et degil sosa bulanmis mayonezli ketcup li eti az yagi cok yiyecek turu :)

Yükselen GüNeŞ
05-06-2007, 11:56
Merhaba Mr. Misterno,

Soslardan açtım olayı bana 2-3 tane beğendiğiniz sos firmasının web adresini verir misiniz? incelemek istiyorum..

Nezih

misterno
09-06-2007, 15:27
ben sos kelimesini genel anlamda kullandim yani mayonez ketcup falan filan

Hicbir Turk yemeginde kullanilmayacak fabrika urunlerini burada sos diye yemege koyuyorlar, bu arada adamlarin baharata karsi son yillarda ozel ilgisi de bundan. Lezzeti olmayan tavuga cok guzel et lezzetide verebiliyorlar.

Bir baska deyisle, dogal yada organik tavuk etini almaktansa bir lokanta gidip en adi en ucuz tavuk etini alip (Su anda en adi tavuk eti kilosu 2,5YTL ama kemikleri insan kemigi gibi) onu gerekli baharat ve soslarla size gercek tavuk etiymis gibi yedirebiliyor. Ornek; Burger King ve McDonalds. Ve bunu yiyende olene kadar ne yedigini bilmiyor.

Gecen gun benim yasadigim sehirde bir turk isadami balik lokantasi acti. Ziyaretine gittik, bize bedavadan balik kizartmis onumuze koydu tabi ben yiyemedim cunku balik tadi yoktu. Adam anladi tabi suratimdaki ifadeden. Dedi ki "ustadim Amerikalilar balik, balik gibi kokunca yemiyor igreniyorlar, onlarada kizarmis file balik veriyoruz (MCdonalds fish sandvicin icindeki) o zaman hemen yiyorlar.

Yani adamlar neyin gercek neyin sahte oldugunu bilmiyor ve yiyor. Bahsi gectikce midem bulaniyor ya ama iste Amerika ve dunyada bunlar yeniyor simdi. Amerikaya gelirseniz sarkuteride "imitation crab" diye bir et gorurseniz hic sasirmayin. Yengec eti cok pahali oldugu icin cok ucuz bir baligin yengec etine benzetilmis halini yani kirmiziya hafif boyanmis halini satiyorlar.(hic yemedim tahmin ediyorum) Akil hastasi bu millet ya.

Karan YILMAZ
12-07-2007, 06:48
http://i189.photobucket.com/albums/z161/Karan20007/Picture432.jpg
Misirlarimin son hali.. New York tan geldik.. Nazar degmesin ciftciligin kralini yapiyoruz :)

Yükselen GüNeŞ
12-08-2007, 14:03
sayın karan yılmaz,

Domates, biber gibi ürünlerin piyasa fiyatlarını bulcabileceğim bir site biliyor musunuz? antalya ticaret borsası yardımcı olamadı... Kolay gelsinn...

morandi
12-08-2007, 21:36
Numarasını unuttum ama antalya sebze haline bağlı bir telefon vardı , telesekretere hergün güncelleyerek o günkü toptan sebze fiyatlarını giriyorlar, siz arayınca da tek tek sırasıyla dinliyordunuz fiyatları.

Yükselen GüNeŞ
12-08-2007, 23:17
web sitesi falan bulabilirsem daha iyi olacak konserve gida sektoru uzerinebir arastirma yapmak istiyorum... tesekkurler ilginiz icin...

Karan YILMAZ
08-09-2007, 21:30
Kuresel isinmanin etkilerini gormeye basladik.. Cukurova da hasat ettigimiz misirlarda yuzde 20 ye varan verim kaybi yasadik.. Fiyatlarin yukselecegini dusunen ciftcilerden nakite cok ihtiyaci olmayanlar urunlerini satmak yerine ambara koydular..
http://i88.photobucket.com/albums/k189/karanxx/Picture930.jpg
http://i88.photobucket.com/albums/k189/karanxx/Picture928.jpg
http://i88.photobucket.com/albums/k189/karanxx/Picture933.jpg
http://i88.photobucket.com/albums/k189/karanxx/Picture923.jpg
ve bendeniz Karan Yilmaz
http://i88.photobucket.com/albums/k189/karanxx/Picture936.jpg

latino
08-09-2007, 21:38
Sn Karan Yılmaz,

Umarım o sıcaklarda akıttığınız alınterinin karşılığını fazlasıyla alırsınız da, sizinle birlikte Türk çiftçisinde yuzu bir nebze olsun guler. Kuresel ısınmanın çok konuşulduğu bu günlerde, bu cennet verimli topraklarda tarımcılığın altın dönemini yaşarız..:)

Karan YILMAZ
08-09-2007, 23:03
Tesekkurler :)

misterno
02-10-2007, 19:49
Sasirdim ya

NY tan donup Turkiye'de misir uretmek. Vallahi helal olsun.

Karan YILMAZ
04-10-2007, 18:13
Sasirdim ya

NY tan donup Turkiye'de misir uretmek. Vallahi helal olsun.

Tesekkurler.. Ayrica nar ve zeytin bahcelerim var.. Bu yil da simdiki misir tarlasinin etrafina 200 kadar badem agaci dikmeyi planliyorum..Gelecek yil bu tarlaya yer fistigi ekecegim. Turkiye de para da var iste.. Rahatlik var ustelik.. New York ta gece 10 - sabah 8 kamyon suruyordum.. Uyku yok, rahatlik yok, dost yok, aile yok..
Cok memnunum Turkiye'den. Tesekkurler Turkiye :)

misterno
06-10-2007, 01:09
Karan Yilmaz

biraz daha konusursan isi gucu birakicam ilk ucakla Adana anasini satayim :)

karanimo
06-10-2007, 05:29
sayın Karan Yılmaz , bir dönüm tarladan normal olarak kaç kilo mısır alınabilir ? Ayrıca nar ağacı kaçıncı yılında ne kadar kilo ürün verir, ve bir dönüm tarlaya kaç nar ağacı dikilmelidir.Saygılarımla...

Karan YILMAZ
06-10-2007, 20:17
Karan Yilmaz

biraz daha konusursan isi gucu birakicam ilk ucakla Adana anasini satayim :)

:)) Ben, New York a ilk gittigimde sene 1999 du.. Hersey o kadar iyiydi ki.. Cok iyi dostluklarin yaninda iyi paralar kazandik.. Orada yasayan arkadaslarima da olabildigince telkinlerde bulundum.. Paranizin kiymetini bilin, cesmeler akarken tasinizi doldurun dedim :) Zira hic birimizin calisma izni yoktu.. Hersey zor oldu benim icin.. Gerci yillar sonra beraber ayni evde kaldigim bir arkadasim sen afrika ya gitsen yine bir duzen kurarsin diyerek beni mutlu etti.. Demek ki yasanti seklim, calisma disiplinim gozlerden kacmamis.. Yasallik kazanabilseydim neler olurdu bilemiyorum ama simdiki halimden cok memnunum.. Ozlemisim Turkiye'yi. [email protected]

Karan YILMAZ
06-10-2007, 20:22
sayın Karan Yılmaz , bir dönüm tarladan normal olarak kaç kilo mısır alınabilir ? Ayrıca nar ağacı kaçıncı yılında ne kadar kilo ürün verir, ve bir dönüm tarlaya kaç nar ağacı dikilmelidir.Saygılarımla...

Selam.. Bir donum yerden 900-1300 kg misir alabilirsin.. Fakat misirin masrafi cok.. Donume 100 kg gubre atman lazim.. Cok su ister.. Otla mucadele, zararlilarla mucadele yetistireni bayagi yorar.. Bu islere ben yeni baslamiyorum.. Atadan dededen ciftciyiz..
Nar agaci iyi bakilirsa 4. yilinda agac basina 20 kg verir. Donume 60-70 nar agaci dikenler var.. Ben donume 50 tane diktim.

ASB
07-10-2007, 06:57
Sn Karan Yılmaz selâmlar.
Bu konudaki yazılarınızı okudum,hem şahsınızın yaşamı hem de ziraat konusunda verdiğiniz verdiğiniz bilgiler ilgimi çekti. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Babadan miras bir bahçem var. Bir bölümü zeytinlik. Boş olan bölümüne kısmen zevk amaçlı muhtelif meyva ağaçları diktik. Vişne, incir, kayısı,armut,kiraz ağaçlarının verimlerinden memnunuz. Ancak elma,nektar gibi bakım istyen ağaçların gereken bakımını yapamadığımız için iyi bir verim alamıyoruz.
Nar benim favori meyvalarımdandır. Çoçukluğumla bahçemizde nar ağaçları vardı. İyi bir cinsti. Babam onları söküp yerlerine zeytin ağaçları dikti. Çoçukluğumda yediğim narların cinsinden bir fidan diktik. Henüz bir budama yapılmadı. İki senedir meyva veriyor, ama, meyveleri olgunlaşmadan çatlıyor.
Sn Karan Yılmaz nar meyvesi neden çatlar? Bu kunuda vereceğiniz bilgiye şimdiden teşekkürler.

Karan YILMAZ
07-10-2007, 14:11
Sayin ASB
Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederim.. Ben nar bahcemden ilk meyveleri bu yil aldim.. Kabuklarinda bir catlama olmadi.. Zira tamamen uzman kontrolunde ve danisarak calismalarimi yapiyorum.. Gerekli bilgiyi edineceginiz bir siteyi onermeden once, meyve zamani asiri sulamanin veya susuz birakmanin meyve uzerinde olumsuz etkisi oldugunu biliyorum. Umarim bu linkten nar konusunda genis bilgi edinirsiniz..
http://www.gap.gov.tr/Turkish/Tarim/Meyveyt/nar.html

ASB
07-10-2007, 19:03
Teşekkürler sn Karan Yılmaz.
Verdiğiniz linkten oldukça yararlı bilgiler edindim. Benim narlarımın sorununun yeterli nem bulamasından kaynaklanmış olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu seneki kuraklığa rağmen biz hiç sulama yapmadık.