PDA

View Full Version : Yilda YÜzde KaÇ ?

renkkk
21-01-2007, 11:09
Ali Perşembe'nin Teknik analiz kitabının 4. cildinde şöyle bir paragraf var. Aşağıya aktarıyorum.

" Diyelim ki çalıştığınız iş yerinde veya yaptığınız işteki mevcut geliriniz ayda 6 bin YTL (yılda 72 bin TL) ve amacınız bu işlerin yerine yatırım yaparak bu getiriyi sağlamış olmak. Bir trader olarak artık yeni masraflarınız olacak (bilgisayar, yazılım, veri hattı, dergiler, seminerler, kitaplar, vs.). Takribi bir rakam eklesek yıllık ihtiyacınız 80 bin YTL olacak. Şimdi yılda ne kadar getiri sağlayabileceğinizi tahmin edelim. Diyelim ki yılda %50 gibi bir oranı tutturabilirsiniz. İyi düşünün. Bugün dünyanın en iyi trader’ları, en müthiş guruları ve en başarılı yatırım fonları bile bu tür oranları istikrarlı bir şekilde tutturamıyorlar (Warren Buffett ve Peter Lynch’in ortalaması bu tür oranların çok altında). Türkiye’de A tipi yatırım fonlarının Eylül 2006 sonu itibariyle yıllık getiri ortalaması %12 (B tipi fonlarınki %9). Öte yandan, bireysel yatırımcıların özellikle ilk yıllarında para kaybettiklerini de biliyoruz. Öyleyse biraz daha gerçekçi olalım ve yılda %25 getiri elde edebileceğiniz varsayalım (bu hiç de yabana atılacak bir oran değil). Bunu sağlamak için işe 400 bin TL ile başlamanız gerek! Beklediğinizden veya sahip olduğunuzdan biraz fazla çıktı değil mi! İyi de kimse size mevcut işinizi bırakın demedi ki. Daha iyi bir yatırımcı olana ve tasarruf hesabınız biraz daha büyüyene dek düzenli gelir üreten işinizde kalın. Yatırım deneyim ve performansınız artsa bile bu tür bir hayat tarzı sürebilmek için diğer koşulların da uygun olması gerekecektir. Örneğin, birbenbire önünüzde bulduğunuz 24 saati çok iyi değerlendirecek bir disipline sahip olmanız gerekir. Bu boş vakti yıllardır özlemini çektiğiniz ama bir türlü vakit bulup yapamadığınız hobilerinize veya havuz kenarında bütün gün gazete okumaya ayırırsanız, düzenli gelir getiren işinizin yerine seçtiğiniz tam-zamanlı yatırımcı olma uğraşınızda başarılı olmanız hayal olur. Öte yandan, bu yeni hayat tarzında size hem duygusal hem de belki parasal olarak yardımcı olacak bir eşiniz, ortağınız, can yoldaşınız olması gerekir. Bu yeni hayat tarzı beraberinde adapte olunması gereken bazı koşullar da getirecektir. Örneğin, yeni bir yol güzergâhı; evden çalışacaksanız, ev sorumlulukları; daha rahat bir giyim tarzı; varsa çocukların, eşinizin, komşuların sizi devamlı ayak altında bulması, vs., vs. Bütün bunlar ve belki de ilk defa kendi vaktinizin patronu haline gelmek, bu yeni hayat tarzına psikolojik olarak uyum sağlamanızda bazı engeller teşkil edebilir ve davranış biçimlerinizde bozukluklara yol açabilir.

Beklentileriniz gerçekçi mi?

Gerisini de düşünün. Diyelim ki artık faturalarınızı ödeyecek seviyeye geldiniz. İş orada bitmiyor. Hem daha fazla tasarruf etmek isteyeceksiniz, hem enflasyonla birlikte masraflarınız artacak hem de çocukların okulu, o yeni araba, Tahiti’de tatil, yeni koltuk takımı ve bozulan çamaşır makinesi, vs. gibi yeni masraflarınız doğacak. Yılda 80 bin YTL yetmeyecek. Bu rakamı 110 bine çıkaralım. Yıllık %25 getiri ile hesap edecek olursak işe 440 bin YTL ile başlamanız gerek! Aman dedirtti değil mi? Ya düşündüğünüz ve umut ettiğiniz kadar iyi bir performans gösteremezseniz ne olacak? Diyelim ki %25 değil de %15 getiri elde edebildiniz. Öyleyse, başlangıç için 733 bin YTL lâzım! %25’den daha iyi getiri elde ederseniz ne âlâ. Bu hayatınız daha kolay yapacaktır ama unutmayın ki bu getiriyi her yıl elde etmeniz gerek. Dünyanın en iyi trader’ları bile bir yıl %40, bir sonraki %10, daha sonra %20 ve belki daha sonra %-30 yapıyor. Bu ortalama %10 yapar (bileşik hesapladığınızda yılda sadece %7!). Siz becerebilecek misiniz? "

Adamın dediği borsada yılda % 25'lik bir oranı bile tutturmanın çok zor olduğu. Borsada yılda % 25 kazanmak gerçekten çok mu iyi ? Siz yüzde kaç kazanıyorsunuz ?

neeldo
21-01-2007, 11:21
Evdeki hesap çarşıya uymaz.:)

Desperado
21-01-2007, 11:23
anket ekleyin bence bu yaziya...

Desperado
21-01-2007, 12:13
Adamın dediği borsada yılda % 25'lik bir oranı bile tutturmanın çok zor olduğu. Borsada yılda % 25 kazanmak gerçekten çok mu iyi ? Siz yüzde kaç kazanıyorsunuz ?

bu konuda da sunu yazayim; bahsedilen getiri reel mi nominal mi o onemli... Buffet'larin Lynch'lerin abd'sinde enflasyon %1-2 'lerde gezinirken %25 getiri elbette cok guzel bi getiri... velakin bizde daha 3-5 sene oncesine kadar enflasyon %60-80 araliginda geziniyordu; %100'leri gorduk hatta... oyle bi ortamda %25 nominal getiri buyuk bi kayip elbette.

%25 getiri enflasyonun ustundeki reel getiri ise duzenli saglandigi takdirde gercekten cok guzel bi getiridir. Her sene %25 reel getiri ile 10 senede paranizi reel olarak 9-10 kat arttirmis olursunuz. 100 bin dolar ile baslarsaniz 1 milyon dolara yakin bi paraniz olur yani 10 sene sonunda. Ondan sonra ornekteki arkadas borsadan da elini ayagini cekip bono faiziyle omrunun kalanini gecirebilir zaten, bahsedilen harcamalarina fazla fazla yeter :D

loyd
21-01-2007, 12:43
senede %-50 kazanıyorum!!! imkb paramızı pul yaptı

Baydisiplin
21-01-2007, 12:48
borsada yıllık reel faizin üzerinde bir getiri başarıdır.Ama çilesi, zarar etme ihtimali ve stresi bol olduğu düşünülürse en az %50 olmalı, yoksa kafa yorduğuna bile değmez.

halojen
21-01-2007, 13:21
güzel bir "teknik analiz" başlığı..... hayırlı olsun

gesi
21-01-2007, 13:35
Bence İMKB ortamında para kazanabilmek için spekülatörlerle çok iyi arkadaş olmak gerkiyor.Bazen ne teknik analiz işliyor ne temel analiz işliyor.çok iyi bir spekülatör arkadaşınız var ise IMKB gerçekten iyi para kazanırsınız.Diğer türlü sermayeyi kediler yer.

XDiscovery
23-01-2007, 15:10
15 yıldır borsadayım. Öğrendiğim tek şey ;

Allah yürü ya kulum diyecek. Gerisi boş.

renkkk
23-01-2007, 17:05
anket ekleyin bence bu yaziya...

eklenmiştir.

renkkk
23-01-2007, 17:07
güzel bir "teknik analiz" başlığı..... hayırlı olsun

Sağolasın halojen. Bir de anket eklendi. :)

dead_furkan
23-01-2007, 17:38
Alternatİf Ve Konfurt Saolsun YÜzde YetmİŞ Kazandim AmaBurda HİÇ BİŞey Bellİ OLMAZ Burasi İmkk (İstanbul Menkul Kiymetler Kumarhanesİ)

Trade-nL
28-01-2007, 04:17
Yilda %25 gibi bir rakam icin IMKB de bulunmaya veya herhangi bir borsada bulunmaya degmez.Kucumsedigim icin degil, bu stres bu miktar icin cekilecek gibi degil.Hisselerin gunde %20 prim yapma potansiyeli olduguna gore biz daha makul dusunerek ayda %10 kazancli pozisyon gerceklestirebilirsek bu yillik birlesik %1000 (yani baslangic sermayesinin 10 kati) gibi bir orana denk geliyor.Devamli dogru kararlar veremeyecegimiz ortada ama %10 yerine %25 kazanacagimiz yada -%20-30 lar yapacagimiz aylarda olacaktir sadece ortalama %10 tutturmak cok zor olmasa gerek :)
10 kati sizlere cok uzak gibi gelsede bunun yarisini yani sermayenin 5 katini kazanmakta IMKB de cok zor degil bunun icinde temel ve tekniz analiz bilgisinin makul seviyede olmasi gerekli.
Tuyo ile hareket eden arkadaslar bu calismanin disindadirlar.sadece mekanik duygu ve sistemli hareket tarzi.
Stoploos fiyat uygulamasi alis ve satislarda uygulandikca basari gelecektir.11 yildir borsa ile ilgileniyorum.ilk yillar herhafta borsa dergilerini okur ve o dergilerdeki hisselerle ilgilenirdim sonuc herzaman husran oldu.Zaman gectikce bilgimi arttirmaya temel ve tekniz analiz ogrenmeye basladim.Sanal olarak ogrendiklerimi uyguladim cogu zaman ve ortalamada oldukca basarili oldugumu gorerek bunu gercege tasidim.
Simdi borsa dergisi okumuyorum (zaten yurt disindayim burada satilmiyor)yada herhangi bir borsaci arkadasin telkinini yada dusuncesini dinlemiyorum.Sadece kendi bilgimle kendi istegimle alis ve satislarimi yapiyorum.
Borsa dergilerindeki hisse tuyolari ile ilgilenmeyin ilk olarak tekniz analiz bilginizi arttirin.Gunluk olaylari ve gelecekle ilgili yorumlarinizi gercekci yapin.Aksam pc basina oturup tum hisseleri kisaca gozden gecirin ilk bakista al veren hisselerle ilgilenin.Hisseye asik olup gereginden fazla ilgi gostermeyin.Bir hisseyi cok fazla inceleyip olmayan seyleri varmis gibi gormeyin.Bir hissede birsey varsa zaten ilk bakista teknik olarak gozukur sizde goruyorsaniz ona zaman ayirin ve inceleyin.Gunluk hayatinizi aksatmayin ve borsayi kesinlikle yasamayin.Gerekirse aylarca hisse almayin sadece seyredin borsa herzaman size alis imkani taniyacaktir.
Ben eylul-2006 da bir hisse aldim 2.02 fiyattan %15 gibi bir kar rakamini bu hissede 3 ayda yakaladim su an hala o hissedeyim ve kar su an %10 .hedefime ulasmadigi icin satmadim ama birazda isteksizim alis-satis yapmak icin.4 aydir %10 da duruyorum ve onumde 1 yili tamamlamak icin hala 8 ayim var :)
Pazartesi gunu %10 karla satsam 8 ay icinde daha bircok alim-satim yapabilirim 10 kati kazanamazsamda sermayemi 3-5 e katlarim sanirim.
Sadece borsada kazanmak icin ne gerekli ise onu ogrenin ve uygulayin unutmayinki dunyada en zor oldugu sanilan islerin aslinda dogru mantikla en kolay isler oldugu gercegidir.
Hepimize bol kazanclar..

neeldo
28-01-2007, 07:57
Ayda %10 kazanırsanız yıllık bileşik %1000 etmez.Şöyle hesaplanır 1.1 üzeri 12 o da eşittir %313. Böyle bir durum olsa yani her ay %10 kazanılabilseydi kimse başka iş yapmazdı varını yoğunu borsaya yatırırdı ve geçimini sağlardı.Olayın öyle olmadığı ortada yoksa borsayla uğraşanlar çok zengin insanlar olurdu ama durumun öyle olmadığı açık.İstisna 1 kişi çıkabilir sürekli öyle kazanan ama bu genelleme yapılamaz.Örnek vereyim bir kişi ayda %10 kazandığını varsayalım ve parasına hiç dokunmuyor ve bileşik getiri elde ediyor.50.000 ytl si olduğunu varsayalım 5 yıl sonunda 15.224.081 ytl si olur ben kimsenin bu kadar kazandığını duymadım.Ama batanı çok duydum:wink:Borsaya giren herkesin içinde bu ümitler vardır yoksa borsaya girmez zaten.Sonuç olarak evdeki hesap çarşıya uymaz.

Desperado
28-01-2007, 09:48
aylik %10 kazanci kim kaybetmis de kim bulmus... bilesik hesaplanacaksa aylik %3'e fitim ben...

onlıne
28-01-2007, 13:57
Ayda %10 kazanırsanız yıllık bileşik %213,84 olur.....bence fx icin oldukca makul bir rakam....1*10 kaldıraçla....

Desperado
28-01-2007, 14:13
Ayda %10 kazanırsanız yıllık bileşik %213,84 olur.....bence fx icin oldukca makul bir rakam....1*10 kaldıraçla....

burda bahsi gecen yillik ortalamalar hisse senedi getirisi icin olsa gerek...

hadi onu gectim... siz 1*10 kaldiracla da olsa 1*100 kaldiracla da olsa future piyasasinda %200 kazandiysaniz baska biri de %200 kaybetti demektir... %200 makul bi kazanc ise %200 de makul bi kayip demektir o zaman sizin icin...

adnanfd
28-01-2007, 14:14
hissenete üye olduktan sonra yani son 2 yıl içinde %200 kazandım.geçmiş dönem zararlarını mahsup edersek ort. yıllık kazancım %30 en çok kazandıran ve bana en uğurlu gelen hisse bim oldu.kazancın büyük bir kısmı bu hisseden oldu.en çok zarar ettiren ve en uğursuz gelen hisse ise netaş oldu.borsaya ayırdığım para ise %25 tir.paranın hepsini son iki yılda borsaya yatırsaydım katmerli börek olurdu ama bütün parayla borsaya girersen %200 kazanamazsın.geçen yıl bimaş beni ihya etti.bu yıl ise petkimde pusuya yattım.:)

onlıne
28-01-2007, 14:24
burda bahsi gecen yillik ortalamalar hisse senedi getirisi icin olsa gerek...

hadi onu gectim... siz 1*10 kaldiracla da olsa 1*100 kaldiracla da olsa future piyasasinda %200 kazandiysaniz baska biri de %200 kaybetti demektir... %200 makul bi kazanc ise %200 de makul bi kayip demektir o zaman sizin icin...

ewet 1 yılda ...fx de yaklasık %340 kazandım...pozisyon basına kar etme olasılığım %76...eger fx de paranız var ise,kaybettiklerinizin bir kısmı artık benim emrimde olması gayet doğal.....

scorpion
28-01-2007, 14:49
Arkadaşlar sizlere tüm kalbimle katılıyorum.Hissenet Ekonomi ve Borsa Forumu kurucularından,yöneticilerinden ve çalışanlarından ALLAH razı olsun.Kendilerine çok teşekkür ediyorum burada hertürlü bilgiyi bulabiliyorum.Buraya üye olduktan sonra başka hiçbir yerde bilgi aramıyorum.Forum üyeleri arasında uzman diyebileceğimiz kişiler epeyce var.Sayelerinde yönümüzü tayin ediyoruz kararlarımız daha sağlıklı oluyor.İYİKİ VARSIN HİSSENET:yes: :cool:

Trade-nL
29-01-2007, 04:32
Ayda %10 kazanırsanız yıllık bileşik %1000 etmez.Şöyle hesaplanır 1.1 üzeri 12 o da eşittir %313. Böyle bir durum olsa yani her ay %10 kazanılabilseydi kimse başka iş yapmazdı varını yoğunu borsaya yatırırdı ve geçimini sağlardı.Olayın öyle olmadığı ortada yoksa borsayla uğraşanlar çok zengin insanlar olurdu ama durumun öyle olmadığı açık.İstisna 1 kişi çıkabilir sürekli öyle kazanan ama bu genelleme yapılamaz.Örnek vereyim bir kişi ayda %10 kazandığını varsayalım ve parasına hiç dokunmuyor ve bileşik getiri elde ediyor.50.000 ytl si olduğunu varsayalım 5 yıl sonunda 15.224.081 ytl si olur ben kimsenin bu kadar kazandığını duymadım.Ama batanı çok duydum:wink:Borsaya giren herkesin içinde bu ümitler vardır yoksa borsaya girmez zaten.Sonuç olarak evdeki hesap çarşıya uymaz.

Orandaki yanlislik icin uyarina tsk ederim.Sabaha karsi 04.00 te %20 yerine %10 aylik prim miktari yazmisim.%20 ile baslangic sermayesi olan 1.000 tl yaklasik 9.000 tl oluyor sadece onu belirtmek istemistim.
%20 geciyorum zaten %10 luk bir rakam cok makul.Boyle olsaydi herkes borsaci olurdu deyisinize gelince evet haklisinizda maalesef herkes borsaci olamiyor..
Koc veya sabanci ailesi yada bir baskasi ticaretle ugrasarak bugunku durumundalar.Burdan yola cikarak bizde ticaret yapalim bizde onlar gibi zengiz oluruz gibi sacma bir dusunce icinde olmak kadar anlamsiz bir mantik olabilirmi?bizim mahalle bakkalida 40 yildir bakkal oda ticaret yapiyor ama henuz holding olamadi.Ikiside ticaret yapiyor ama aralarinda fark var?
Ornegin Soros ta borsaci ayni sekilde bende,ama aramizda fark var ben Soros olamam :)
Son soz,birgun herkes gercek borsaci olursa aylik %10 kimse kazanamaz :)
Kaybedenler oldukca kazanan birileri herzaman olacaktir.
COGUNLUGUN INANDIGI BAZI SEYLER GERCEKTE DOGRU DEGILDIR.

JoNaThAn
29-01-2007, 04:53
senede %500 kazananlar olduğunada eminim..

borsada asla genelleme yapamazsınız.bir noktada hayaldir borsa.

krizler daha çok global sonuçlara göre şekil alır..

içinizde borsanın 1 cent olmayacağını düşünen varmı?

o halde hayatının en büyük hatasını yapıyor.

bir kağıt yakalarsınız..size %500 verir..ama 3 ayda..ama 4 yılda..önemli olan o kağıttan sonrakini bulmak ve pusuya yatmaktır.bence borsada senelik kazanç diye bir şey yok..%100den fazla kazanıyorum diyenler..eğer 2000 yılındada borsada idiyseler..lütfen o %100den fazla olan senelik ortalama kazançlarına, 2000yılınıda dahil etsinler..ve ortalamayı bidaha alsınlar..

zira speklerin bile kaybettiği "çok kötü" durumlarda, onların %0 dan fazla kazanabildiğine inanmam.

çok kötü durumlarmı?onlar aslında olağan durumlar..yağmur yağması gibi..

yağmur yağmazsa su olmaz.buharlaşma olmazsa yağmur yağmaz..hava soğuk olmazsa,kar yağmaz ve güneş yakmazsa..yaşam olmaz..

gibi gibi gider..

renkkk
09-02-2007, 01:29
Demek ki ankete göre borsada yılda ortalama % 30-40 gibi kazanmak pek de zor değil. Banka faizleri yıllık yüzde 15-16 olduğuna göre borsada yılda % 30-40fena değil. Yıllık yüzde 10 enflasyonu da düşersen elde net % 20-30 kalır. Değer mi değmez mi size kalmış.

renkkk
09-03-2007, 23:45
çaresizsen