PDA

View Full Version : Mikro Holding

syılmaz
24-02-2015, 10:23
Bu başlıkta holding mantığıyla (yani ilelebet büyümek) attığım adımları paylaşacağım.

Vade sonu yok, mesela Koç Holding nasıl sürekli olarak holdingini büyütmeyi planlıyorsa, günün birinde holdingi satmayı düşünmüyorsa, bende aynı mantıkta olacağım. Bu yatırıma aynı zamanda kendi reel işim gibi bakacağım.

Allah kaza bela vermediği sürece ve verdiği ömür boyunca sadece almak, hiç satmamak üzere hem kendim hemde eşim için portföy oluşturacağım. Satmamaktan kastım portföyden para çekmemek yoksa zamanla hisseler arasında geçiş olabilir.

Portföyümü bozmamın tek istisnası olabilir, günün birinde maaşlı çalışmayı bırakıp ticarete atılmaya karar verirsem, sermaye amaçlı bu portföy kısmen ya da tamamen bozulabilir ama maaşlı çalışmaya devam ettikçe bu yoldan şaşmamayı planlıyorum.

Yine de yaşım 32, gelecek yıllarda fikirlerim değişir mi değişmez mi zaman gösterecek.

* Kendi yatırım anlayışım doğru olanıdır diye bir düşüncem ya da iddam yok. Yanılabilirim, zarar edebilirim, batabilirim.

syılmaz
24-02-2015, 10:36
Şu an için asıl param mevduatta, bu para ile sadece düzeltme zamanlarında alım yapmayı planlıyorum.

Şu an sadece maaşlardan artan para ile aylık alım yapmayı planlıyorum.

Şubat ayı içerisinde sıfırdan başlayarak yaptığım alımlar;

Mevcut durum kendi hesabım, Portföye yapılan giriş 1.040 TL

250 lot isgsy - 2.17'den alış
30 lok akcns - 16.50'den alış

Eşimin hesabı, Portföye yapılan giriş 3.305 TL

1000 lot isgsy - 2.20'den alış
20 lot tuprs - 52.70'den alış
10 lot eregl - 4.28'den alış

syılmaz
24-02-2015, 10:39
Alım yaptıkça yaptığım alımları yazacağım.

Her 3 ayda bir portföye yapılan toplam giriş ve portföy toplam büyüklüğüne bakacağız.

Onun dışında fazla yazmaya gerek yok.

ozn
24-02-2015, 14:18
hadi hayırlı ugurlu olsun.umarım bozmazsınız portöyünüzü..

kuruntu
24-02-2015, 17:35
Hayırlı, uğurlu olsun hocam.Saygılarımla

akrep44
24-02-2015, 18:17
kardeş hayırlı olsun.
ben de 2014 yıl nisan ayında 100.000 TL sermaye ile "O&G yatırım holdingi" kurdum. yıllık büyüme hedefim %30 dur. şu an 2015 yıl başındayız henüz 2015 yıllık büyümeyi de garanti etmiş durumdayım. tabi ilerideki dalgalanmaları da dikkate alarak muhtemelen mart sonu veya nisan başı bir miktar yıllık biyüme hedefini geçen miktar kadarını realize edecegim ki, ilerideki düşüşlerde portfoyün %30 luk büyümede oluşacak kayıp kadar ilave şansım olsun

syılmaz
24-02-2015, 20:30
Sn. Ozn, Sn. Jüpiter, Sn. Akrep44 teşekkür ederim.

adventure85
24-02-2015, 22:24
Şu an için asıl param mevduatta, bu para ile sadece düzeltme zamanlarında alım yapmayı planlıyorum.

Şu an sadece maaşlardan artan para ile aylık alım yapmayı planlıyorum.

Şubat ayı içerisinde sıfırdan başlayarak yaptığım alımlar;

Mevcut durum kendi hesabım, Portföye yapılan giriş 1.040 TL

250 lot isgsy - 2.17'den alış
30 lok akcns - 16.50'den alış

Eşimin hesabı, Portföye yapılan giriş 3.305 TL

1000 lot isgsy - 2.20'den alış
20 lot tuprs - 52.70'den alış
10 lot eregl - 4.28'den alış

Ben en az 2 kere hatırlıyorum böyle alımlara başladığını bi ara yabancı ortağı olanlara takmıştın. Sadece yabancı ortağı olanlara ortak olurum demiştin. Ama hayret işgsy den hem kendine hem hanıma almışsın. Fikrin değişmiş. Fikrini değiştiren ne? İnşallah bu sefer portföyün bozulmaz. Çünkü ben en az 2 tanesini hatırlıyorum yine böyle bir şeye giriştiğini. Hayırlı olsun.

syılmaz
24-02-2015, 22:39
Ben en az 2 kere hatırlıyorum böyle alımlara başladığını bi ara yabancı ortağı olanlara takmıştın. Sadece yabancı ortağı olanlara ortak olurum demiştin. Ama hayret işgsy den hem kendine hem hanıma almışsın. Fikrin değişmiş. Fikrini değiştiren ne? İnşallah bu sefer portföyün bozulmaz. Çünkü ben en az 2 tanesini hatırlıyorum yine böyle bir şeye giriştiğini. Hayırlı olsun.

Vallahi bravo iyi hatırlıyorsunuz. Evet 2 kere portföy boşalttım.

İlk olarak gezi olaylarından sonra giriş yapmıştım birkaç ay sonra karlı bir şekilde satıp çıktım.

İkincide de 17 Aralık sonrası girdim, o zaman dediğiniz gibi sadece yabancı ortaklı şirketlere (ford, tofaş, türk traktör, akçansa, brisa tek istisna otokar). Geçen Eylül-Ekim aylarıydı yine hepsini sattım.

İlk portföy boşaltışımdan sonra ikinci girişim tekrar daha düşükten olunca, vay ben trader lığı çözdüm havasına girdim. İkinci portföy bozuşuma çok pişmanım şimdi.

5.5 maliyetli Brisa'mı 7.2'den sattım. 23.50 maliyetli Ford'ları 28.50'den sattım vs vs. Otokar aldı başını gitti zaten, kısaca ben sattıktan sonra tüm kağıtlarım uçtu.

Bazı şeyler yaşanarak daha iyi öğreniyor galiba, hep Warren Buffet'ı anlatan kitaplarda okuyorduk sattıklarının daha da yükseldiğini görünce satmamayı öğrenmiş. Ben de satmam o zaman diyiyordum ama nefsimize yenildik işte.

Bu sefer zihnen kendimi daha hazır hissediyorum.

İnşallah olur bu sefer.

İş GSY'ye gelince, artık 6 şirketle kalmayı planlamıyorum 15-20 arası şirket olacak zamanla. Şu an uygun fiyatlı olarak onu düşündüğüm için ordan başladım.

Yalnız sadece Koç, Sabancı, İş bankası, Oyak ve Devlet şirketlerinden oluşan bir portföy planlıyorum.

syılmaz
25-02-2015, 10:56
İş GYO'nun açıklanan temettüsünü beğendiğim için bugün biraz alayım dedim.

Kendi hesabıma 600 lot İş GYO (1.79 alış)
Eşimin hesabına 600 lot İş GYO (1.79 alış)

ozn
25-02-2015, 12:06
İş GYO'nun açıklanan temettüsünü beğendiğim için bugün biraz alayım dedim.

Kendi hesabıma 600 lot İş GYO (1.79 alış)
Eşimin hesabına 600 lot İş GYO (1.79 alış)

ne kadar temettü veriyor? aldıgınız 600 lot yani 1074tl gibi bir rakama ne kadar net alıcaksınız?

syılmaz
25-02-2015, 12:22
ne kadar temettü veriyor? aldıgınız 600 lot yani 1074tl gibi bir rakama ne kadar net alıcaksınız?

Nominal 1 TL paya 7 kuruş nakit temettü ve %9.64138 bedelsiz veriyor.

Bu durumda 600 lot için 57.84 lot bedelsiz ve 42 TL nakit temettü gelecek.

Bedelsizle beraber 1.79 alış rakamına göre %9.29 temettü verimliliğine denk geliyor.

mikronezya
27-02-2015, 10:38
sn syılmaz
başlık ve girişiminiz hayırlı olsun
ben de aynı mantıkla uzun vade yatırımcısıyım
hatta 2014 yılı (elimdeki hisselere ait) konsilide bilançolar tamamlandıktan sonra
mikroholdingimin
konsolidasyon bilgileri (hangi şirkette ne oranda ortaklık)
yıllık cirosu
yıllık karı
kasada bırakılan karı (yani alınan temettü)
vs yi hesaplayıp
bir nevi konsolide holding bilançosu hazırlamayı düşünüyorum

fakat
benim size bir önerim olacak. madem bir holding mantığı ile hareket ediyorsunuz. kendi hesabınız ve eşinizin hesabı ayrımı yerine tek hesap tek çatı olsun. ama holdingteki payı baştan belirleyin %51 ve % 49 gibi
tekrar hayırlı olsun diyorum,

mikronezya
27-02-2015, 16:09
kardeş hayırlı olsun.
ben de 2014 yıl nisan ayında 100.000 TL sermaye ile "O&G yatırım holdingi" kurdum. yıllık büyüme hedefim %30 dur. şu an 2015 yıl başındayız henüz 2015 yıllık büyümeyi de garanti etmiş durumdayım. tabi ilerideki dalgalanmaları da dikkate alarak muhtemelen mart sonu veya nisan başı bir miktar yıllık biyüme hedefini geçen miktar kadarını realize edecegim ki, ilerideki düşüşlerde portfoyün %30 luk büyümede oluşacak kayıp kadar ilave şansım olsun

evet sizin girişimizin de ilginç
ama insan merak ediyor
kurulduktan sonra hisse alımını yaptınız mı
ne tür hisseler bulunduruyorsunuz
sakıncası yoksa paylaşırsanız seviniriz
bu arada yıllık % 30 büyüme çok yüksek değilmi
belki bu yıl tutturulabilir ya da uzun vadede bileşik getiri bu oranda olabilir
saygılar

syılmaz
27-02-2015, 18:32
Teşekkürler Sn. Mikronezya,

Eşimde sizin teklifinizin aynısını söyledi bana ama ben hesabının ayrı olmasını istiyorum çünkü eşim benimle evlenene kadar hayatta hiç para biriktirmemiş, hem sahiplik duygusu gelişsin hem de biriktirme performansını daha net takip edebilmek için hesabını ayrı tutuyorum.

Bugünde azıcık aldım,

50 lot Ünye Çimento alış 5.08 TL
50 lot Mardin Çimento alış 5.00 TL
10 lot Çimsa alış 16.75 TL

Yatırım hesabıma para gönderdiğim gün, o gün merkez bankası 15.30 itibari ile gösterge olan kur üzerinden usd ve eur olarakta hesap yapıyorum.

1 Nisan - 1 Temmuz - 1 Ekim - 1 Ocak tarihlerinde yatırım hesabına yatırılan toplam para (TL, USD ve EUR olarak ayrı ayrı) ve portföy değeri (TL, USD, EUR) kıyaslaması yaparak kar/zarar durumuna bakacağım.

mikronezya
27-02-2015, 19:20
Teşekkürler Sn. Mikronezya,

Eşimde sizin teklifinizin aynısını söyledi bana ama ben hesabının ayrı olmasını istiyorum çünkü eşim benimle evlenene kadar hayatta hiç para biriktirmemiş, hem sahiplik duygusu gelişsin hem de biriktirme performansını daha net takip edebilmek için hesabını ayrı tutuyorum.

Bugünde azıcık aldım,

50 lot Ünye Çimento alış 5.08 TL
50 lot Mardin Çimento alış 5.00 TL
10 lot Çimsa alış 16.75 TL

Yatırım hesabıma para gönderdiğim gün, o gün merkez bankası 15.30 itibari ile gösterge olan kur üzerinden usd ve eur olarakta hesap yapıyorum.

1 Nisan - 1 Temmuz - 1 Ekim - 1 Ocak tarihlerinde yatırım hesabına yatırılan toplam para (TL, USD ve EUR olarak ayrı ayrı) ve portföy değeri (TL, USD, EUR) kıyaslaması yaparak kar/zarar durumuna bakacağım.

benimki bir öneriydi sadece
o zaman diyebiliriz ki iki tane mikroholdingin temeli atıldı

ben 5.5 senedir borsadayım ( daha önceki girip çıkmaları saymıyorum)
bugüne kadar yatırım hesabına ne kadar aktardığını hep not aldım
ama hiç bir zaman dolar olarak hesaplamadım, benim için anlamı yok
neden derseniz iki nedeni var
1- gelirim dolar üzerinden değil
2-hisse almadığımda onun yerine dolar almayacağıma göre

syılmaz
27-02-2015, 19:28
Doğrudur 2 tane mikroholdingin temeli atılmış oldu.

Diyelimki 10 sene sonra oturup kar/zarar hesabı yapalım dedik, enflasyondan dolayı doğru bir hesap yapmak çok zor, sonuçta açıklanan enf. rakamlarına da çok güvenmiyorum. Bu sebeple dolar bazlı hesap yapmayı kendi adıma daha sağlıklı buluyorum.

mikronezya
27-02-2015, 20:44
Doğrudur 2 tane mikroholdingin temeli atılmış oldu.

Diyelimki 10 sene sonra oturup kar/zarar hesabı yapalım dedik, enflasyondan dolayı doğru bir hesap yapmak çok zor, sonuçta açıklanan enf. rakamlarına da çok güvenmiyorum. Bu sebeple dolar bazlı hesap yapmayı kendi adıma daha sağlıklı buluyorum.

kusura bakmayın çok soru soryorum
hangi hisseleri alacağınıza siz ve eşiniz kendi kararını veriyo
yoksa hisse tercihlerini siz mi yapıyorsunuz
eğer siz eşiniz adına hisse kararı veriyorsanız ayrı hesabın bir anlamı yok
para ilavesi için bir oran belirleyip tek hesap olması daha mant

syılmaz
27-02-2015, 21:17
Estağfurullah.

Ben karar veriyorum şirketlere. Hanım zerre kadar anlamaz, şu an portföyünde ne var diye sorsanız bilmez bile. :)

Benim hesabımda olsa hiçbir şey anlamayacak, kendi hesabı olsa zamanla nasıl büyüdüğünü görecek, belki ilgi duymaya başlayacak vs.

mikronezya
27-02-2015, 21:38
Estağfurullah.

Ben karar veriyorum şirketlere. Hanım zerre kadar anlamaz, şu an portföyünde ne var diye sorsanız bilmez bile. :)

Benim hesabımda olsa hiçbir şey anlamayacak, kendi hesabı olsa zamanla nasıl büyüdüğünü görecek, belki ilgi duymaya başlayacak vs.

tamam anladım en iyisini yapmışsınız

longer
28-02-2015, 00:33
Yeni gordum topigi. Hayirli olsun. Umarim basarili olursunuz bu yontemle. Syg,

pazar
28-02-2015, 00:35
Estağfurullah.

süper yöntem

mikronezya
01-03-2015, 17:32
mikro holdinğ başlığı bitmiştir bence
başlığın sahibi burada yazılanlara cevap vermek yerine başka başlıklarda polemik peşinde
hoşçakalın

syılmaz
01-03-2015, 17:34
mikro holdinğ başlığı bitmiştir bence
başlığın sahibi burada yazılanlara cevap vermek yerine başka başlıklarda polemik peşinde
hoşçakalın

Anlamadım? Tebrikte bulunan arkadaşlara rep ile cevap verdim, gereksiz mesaj olmasın diye buraya yazmadım sadece.

syılmaz
01-03-2015, 18:38
Herhangibir teknik analize dayanmayan sadece olta atalım bakalım birşey gelir mi mantığı ile yarına biraz alış emri girdim, bakalım gelen olacak mı?

http://s28.postimg.org/3rmevblq5/ALI.jpg (http://postimage.org/)

hasbi
01-03-2015, 19:28
reis 5 lot bimaş dan zarar elmez

petrucci
01-03-2015, 20:37
bir soru.maaşlardan arta kalan parayla aylık alım yapacagım demişsiniz ama bir kaç kere parçalı alım yapmışsınız sistemsiz bir sistem midir bu?:)

Bir de bu topicin amacı nedir onu pek anlayamadım.Yanlış anlamayın lütfen.sizin portfoyunuzun değişimini gostermekten başka bu topicin faydası nedir hisse net katılımcılarına?

İyi haftalar,bol kazançlar.

syılmaz
01-03-2015, 20:38
reis 5 lot bimaş dan zarar elmez

Dostum 5 lot için seni mi kıracağım? Yarın cari fiyattan alırım, normalde Bim benim yatırım listemde değil ama o 5 lot hatıran olur, baktıkça seni hatırlarım. :)

mikronezya
01-03-2015, 20:45
bir soru.maaşlardan arta kalan parayla aylık alım yapacagım demişsiniz ama bir kaç kere parçalı alım yapmışsınız sistemsiz bir sistem midir bu?:)

Bir de bu topicin amacı nedir onu pek anlayamadım.Yanlış anlamayın lütfen.sizin portfoyunuzun değişimini gostermekten başka bu topicin faydası nedir hisse net katılımcılarına?

aynen katılıyorum

syılmaz
01-03-2015, 20:48

Sistemim yok, alım için uygun olduğunu düşündükçe ve alacak gücüm oldukça alıyorum. Toplu bir miktar paramda var, uygun bir düzeltme olursa toplu da alabilirim ya da belki toplu parayı da zamana yayarak alabilirim.

Faydasının ne olduğuna gelince, bu konu Allah ömür verirse çok uzun süreli bir konu olacak. 10 yıl sonra hatta 20-30 yıl sonra temettü yatırımcılığında nereden nereye gelindiğinin görülmesini istiyorum.

Oturmak için dahi olsa hiçbir gayrimenkule para yatırmadan sadece sermaye piyasalarına yatırım yapan biri, çok uzun vadede iyi mi yapmış, yanlış mı yapmış canlı canlı görülsün istiyorum.

Yani bu konunun faydalı mı faydasız mı olduğu çok uzun yıllar sonra cevap bulur.

petrucci
01-03-2015, 21:22
Sistemim yok, alım için uygun olduğunu düşündükçe ve alacak gücüm oldukça alıyorum. Toplu bir miktar paramda var, uygun bir düzeltme olursa toplu da alabilirim ya da belki toplu parayı da zamana yayarak alabilirim.

Faydasının ne olduğuna gelince, bu konu Allah ömür verirse çok uzun süreli bir konu olacak. 10 yıl sonra hatta 20-30 yıl sonra temettü yatırımcılığında nereden nereye gelindiğinin görülmesini istiyorum.

Oturmak için dahi olsa hiçbir gayrimenkule para yatırmadan sadece sermaye piyasalarına yatırım yapan biri, çok uzun vadede iyi mi yapmış, yanlış mı yapmış canlı canlı görülsün istiyorum.

Yani bu konunun faydalı mı faydasız mı olduğu çok uzun yıllar sonra cevap bulur.

O zaman şöyle bir kontra soru sorayim.10yil burayı okuyup sonuç mu bekleyecekler insanlar.aylık portföy capsi çekip 10 yıl sonra yayinlamak daha kesin bir fayda sağlamaz mi:)¾bana bireysel bir tatmin gibi geldi kusura bakmayın;)

syılmaz
01-03-2015, 23:02
O zaman şöyle bir kontra soru sorayim.10yil burayı okuyup sonuç mu bekleyecekler insanlar.aylık portföy capsi çekip 10 yıl sonra yayinlamak daha kesin bir fayda sağlamaz mi:)¾bana bireysel bir tatmin gibi geldi kusura bakmayın;)

Genel düşüncenin o yönde olduğunu hissedersem, paylaşmam olur biter.

pazar
01-03-2015, 23:24
bencede paylaşmalısınız hem tarihe not düşeriz
böyleydi böyle oldu

syılmaz
01-03-2015, 23:31
bencede paylaşmalısınız hem tarihe not düşeriz
böyleydi böyle oldu

Konuyu magazinleştirmeden sadece alımları yazıp, 3 ayda bir duruma bakarsak güzel olur bence. Az mesajlı ama öz bir konu.

Bundan sonrada amacımı sorgulayan yazılara cevap vermeyeceğim, kusura bakılmasın. Yaptığımın görgüsüzlük olduğunu düşünen takip etmez olur biter.

hasbi
01-03-2015, 23:47
Saçma sapan yorumlar var burda, ben portfoyun gelişimini görmek istiyorum mesela. Eğer umursamıyorsan girmezsin konuya , mahallenin şerifliğine soyunmaya gerek yok. Böyle başlıklar güzeldir, motivasyon sağlar başlık sahibine. Bir nevi günlük gibi. Ilerde temettü yatırımcılığına başlayacak arkadaşlar gelip güzel bilgiler edinebilir.

petrucci
02-03-2015, 21:03
Saçma sapan yorumlar var burda, ben portfoyun gelişimini görmek istiyorum mesela. Eğer umursamıyorsan girmezsin konuya , mahallenin şerifliğine soyunmaya gerek yok. Böyle başlıklar güzeldir, motivasyon sağlar başlık sahibine. Bir nevi günlük gibi. Ilerde temettü yatırımcılığına başlayacak arkadaşlar gelip güzel bilgiler edinebilir.

Nazik yorumunuz için teşekkür eder saygılarımı sunarım

syılmaz
03-03-2015, 18:33
Bugünün alımları,

İş GYO 400 lot - 1.75 maliyet
Soda 100 lot - 5.36 maliyet
Bim 5 lot - 47.00 maliyet

hasbi
03-03-2015, 19:22
yucin ve beni kıramamışın :D

syılmaz
03-03-2015, 19:26
Yucin demese de Soda alacaktım, portföyün %10-15'ini Soda'ya ayırmayı düşünüyorum ama Bim'i sana söz verdim diye aldım, 5 lot hatıra olarak duracak öyle. :)

syılmaz
04-03-2015, 19:04
Bugün endeks iyi düşse de takibimde ki kağıtlar çok az düştü, birkaç alım emri girmeme rağmen sadece bir tane düşmüş.

Çimsa 20 lot - 16.55 alış

hasbi
04-03-2015, 19:25
Kusura bakma reis, batirdik biraz seni :D Benim zararım BIM den senin zararın 200 katı yaklaşık, üzülme beterin beteri var :D

syılmaz
04-03-2015, 20:04
Kusura bakma reis, batirdik biraz seni :D Benim zararım BIM den senin zararın 200 katı yaklaşık, üzülme beterin beteri var :D

Sağlık olsun. :)

mikronezya
04-03-2015, 22:06
Sağlık olsun. :)

demek ki 1000 lot bim var elinizde

longer
04-03-2015, 22:20
demek ki 1000 lot bim var elinizde

Eger ayni maaliyette ise evet ama maaliyetletleri ayni mi bunun belirsizligi yuzunden hesap yapilmasi yanlis.

Bu arada sn yilmaz, uzun vadeci icin dususler alim firsatidir bana gore. Boyle gunlerde piyasaya inat alim yapmayi istesemde elimde nakit olmadigi icin yapamıyorum. Sizin kafanizda belirlediginiz portfoy miktari ne kadar bilmiyorum ama boyle pacallayarak alim yapmanızi gipta ile izliyorum gercekten. yilmadan böyle devam ederseniz ilerde gerçekten bir holding sahibi bile olabilirsiniz. Merak ettiğim bir konu var ama. Hisse disinda farkli enstrümanlara yatırım dusunuyor/yapıyor musunuz?

syılmaz
04-03-2015, 22:45
Eger ayni maaliyette ise evet ama maaliyetletleri ayni mi bunun belirsizligi yuzunden hesap yapilmasi yanlis.

Bu arada sn yilmaz, uzun vadeci icin dususler alim firsatidir bana gore. Boyle gunlerde piyasaya inat alim yapmayi istesemde elimde nakit olmadigi icin yapamıyorum. Sizin kafanizda belirlediginiz portfoy miktari ne kadar bilmiyorum ama boyle pacallayarak alim yapmanızi gipta ile izliyorum gercekten. yilmadan böyle devam ederseniz ilerde gerçekten bir holding sahibi bile olabilirsiniz. Merak ettiğim bir konu var ama. Hisse disinda farkli enstrümanlara yatırım dusunuyor/yapıyor musunuz?

Teşekkürler Sn. Longer. Şu an aslen mevduatta olmakla beraber, mevduatı hiçbir zaman yatırım aracı olarak görmüyorum, olsa olsa yatırım için fırsat beklerken mola verdiğimiz bir durak gibi düşünebilirim.

Önümüzde ki bir yıl içerisinde full hisse senedine geçmeyi planlıyorum ama bu daha erkende olabilir, daha geçte, zaman gösterecek.

En azından önümüzde ki 10-15 sene Bist hariç başka bir yatırım düşünmemekle beraber hayat şartları ne getirir, ne götürür bilemeyiz tabi.

Moriarty
05-03-2015, 10:46
Teşekkürler Sn. Longer. Şu an aslen mevduatta olmakla beraber, mevduatı hiçbir zaman yatırım aracı olarak görmüyorum, olsa olsa yatırım için fırsat beklerken mola verdiğimiz bir durak gibi düşünebilirim.

Önümüzde ki bir yıl içerisinde full hisse senedine geçmeyi planlıyorum ama bu daha erkende olabilir, daha geçte, zaman gösterecek.

En azından önümüzde ki 10-15 sene Bist hariç başka bir yatırım düşünmemekle beraber hayat şartları ne getirir, ne götürür bilemeyiz tabi.

Sayın Syılmaz

Dünkü düşüsten faydalanıp alacağınız hisseler var mıdır bugün için

Saygılarımla

mikronezya
05-03-2015, 18:29
Sayın Syılmaz

Saygılarımla

düşüş başlamadan önce şakır şakır alıyordu syılmaz ama düşüş temkinli olmaya neden oldu galiba

syılmaz
05-03-2015, 19:52
Sayın Syılmaz

Saygılarımla

Olmaz olur mu ! :) Birazdan yazacağım.

düşüş başlamadan önce şakır şakır alıyordu syılmaz ama düşüş temkinli olmaya neden oldu galiba

Yanlış teşhis, günboyu iş çok yoğundu ondan giremedim nete. Dün geceden girdiğim otomatik emirlere düşenler var.

syılmaz
05-03-2015, 20:00
Şansıma bugün iş yoğunluğu çok fazla, telin şarjıda az ve tel iş için lazım olduğu için ekranı takip edemedim hiç. Ekran başında olsam, çok daha güzel alımlar yapabilirdim ama bunada şükür.

Günün alımları,

İş GYO - 250 lot - 1.69'dan alış
Mardin Çim. - 50 lot - 4.86'dan alış
Soda - 80 lot - 5.00'dan alış
Hektaş - 100 lot - 2.46'dan alış

syılmaz
05-03-2015, 20:02
Yalnız halen Ford, Türk Traktör, Tofaş, Arçelik, Tüpraş alamadım ya ona hayret ediyorum, bunlar ne zaman düşecek anlamadım.

mikronezya
05-03-2015, 22:41
Yalnız halen Ford, Türk Traktör, Tofaş, Arçelik, Tüpraş alamadım ya ona hayret ediyorum, bunlar ne zaman düşecek anlamadım.

demek ki bunlar sağlam hisseler miş
özellikle tüpraş herkesi şaşırttı. hem temettü yok dedi bu yıl, hem de endeks düştü

syılmaz
05-03-2015, 23:52
Herşeyin bir zamanı var, onlarında sırası gelecek.

syılmaz
06-03-2015, 19:21
Bugünün alımları,

Tofaş - 30 lot - 16.35'den alış
Arçelik - 30 lot - 14.30'dan alış

AUDİ+
06-03-2015, 19:27
Daha defansif hisselere yönelseniz olmazmıydı?....

syılmaz
06-03-2015, 19:46
Daha defansif hisselere yönelseniz olmazmıydı?....

Mesela hangi hisseler?

AUDİ+
06-03-2015, 19:48
Mesela hangi hisseler?

Bunu soracagınızı tahmin etmişdim dogrusu:)ama sizde biliyorsunuzki bu forum kurallarına aykırı........

hasbi
06-03-2015, 19:51
Çok güzel gidiyorsun, endeks düşerken alım iradesi gösterebilmen takdire şayan. Tavsiye vermeme gerek yok, seçimlerin çok güzel.

hasbi
06-03-2015, 19:52
demek ki bunlar sağlam hisseler miş
özellikle tüpraş herkesi şaşırttı. hem temettü yok dedi bu yıl, hem de endeks düştü

Şaşırtmadı beni.
Dolar bazında geliri var, develuasyona en iyi direnen hisselerde biri olacaktır. Develuasyon lehine bile diyebiliriz, maaşları tl den ödüyor, gelir USD :)

syılmaz
06-03-2015, 19:59
Bunu soracagınızı tahmin etmişdim dogrusu:)ama sizde biliyorsunuzki bu forum kurallarına aykırı........

:)

İzleme listemdeki şirketler aşağıda, bu şirketler düştükçe almaya çalışacağım. Başka bir stratejim, planım, teknik analizim vs. yok.

* Ford, Tofaş, Türk Traktör, Otokar, Tüpraş, Arçelik, Akçansa, Çimsa, Brisa, İş GYO, İş GSY, Soda Sanayi, Trakya Cam, Ereğli Demir Çelik, Ünye Çimento, Mardin Çimento, Hektaş ve Aselsan.

Günün şartlarına göre düşük oranlarda;

Aygaz, Şişecam, Anadolu Cam, Bolu Çimento, Adana Çimento, Kordsa, Turkcell, Enka, Tav, Doco ihtimal dahilinde.

syılmaz
06-03-2015, 20:00
Çok güzel gidiyorsun, endeks düşerken alım iradesi gösterebilmen takdire şayan. Tavsiye vermeme gerek yok, seçimlerin çok güzel.

Teşekkürler, 80.000 altında alım iştahım artacak.

mikronezya
06-03-2015, 23:11
Teşekkürler, 80.000 altında alım iştahım artacak.

selam dostum sayfa sekiz oldu

bence alımları yavaşlatmalısın
nakit çok falaysa bilmem ama
bu dalgalanma daha çok sürer belki daha uygun yerlerden alabilirsin
ben bunları henüz düşüş ve de alım fırsatı olarak kabul etmiyorum
portföye son şeklini vermek için bazı alım satımım oldu ama, yeni alım yok hatta portföyde % 1 lik bir azaltma yaptım bugün

syılmaz
06-03-2015, 23:31
Daha birşey almadım Sn. Mikronezya.

Temettü başlığında yazdım, arsamı sattım borsaya yatıracağım ama zamana yayarak, 1 yıllık zaman zarfında kademeli olarak full hisse senedine geçmeyi planlıyorum yalnız günün şartlarına göre bu süre uzayabilirde, kısalabilirde.

KartalX
09-03-2015, 15:16
Ucuz mu değil mi bilemiyorum. :) O yüzden kademeli bir şekilde düştükçe alacağım.

Aldığım şirketleri ve maliyetleri kendi başlığında yazıyorum, aynı hisseler her %2 düştüğünde alacak şekilde otomatik emirler gireceğim.

Temettü başlığındaki yazınızı okuyunca sayfanızı arayıp buldum, hayırlı uğurlu olsun. Çok başarılı olmanızı dilerim, sevgiler...

syılmaz
09-03-2015, 16:32
Temettü başlığındaki yazınızı okuyunca sayfanızı arayıp buldum, hayırlı uğurlu olsun. Çok başarılı olmanızı dilerim, sevgiler...

İnşallah hep beraber bol ve hayırlı kazanırız, teşekkürler...

fatmanur
09-03-2015, 17:30
Şaşırtmadı beni.
Dolar bazında geliri var, develuasyona en iyi direnen hisselerde biri olacaktır. Develuasyon lehine bile diyebiliriz, maaşları tl den ödüyor, gelir USD :)
6 milyar dolar yatırım yapmak her baba yiğidin harcı değil

umtbra
09-03-2015, 20:09
Holding fikri hoş olmuş. Bende bir holding kurayım elimdekilerle :he:

Bol kazançlar dilerim.

syılmaz
10-03-2015, 19:31
Teşekkürler Sn. Umtbra.

--------------

Ne günde be. :)

Bugünün alımları;

TOASO 110 lot - alış ortalama 15.61 TL

ISGYO 550 lot - alış ortalama 1.66 TL

UNYEC 60 lot - alış 5.00 TL

TUPRS 10 lot - alış 51.20 TL

CIMSA 40 lot - alış ortalama 16.35 TL

ISGSY 150 lot - alış 2.15 TL

EREGL 100 lot - alış 4.01 TL

TRKCM 100 lot - alış 3.01 TL

syılmaz
10-03-2015, 21:38
Küçük miktarlarda yarına 33 adet alım emri girdim, bakalım kaç tanesi gelecek. Bugünkü alımlarda 20 civarı emrin toplamı oldu.

Temettünün hemen öncesi bu düşüşler beni hem sevindiriyor hemde kuşkulandırıyor.

umtbra
11-03-2015, 01:39
Sn. syılmaz arada bir tam portföy ve kar/zarar durumunuzu paylaşmayı düşünüyormusunuz?

syılmaz
11-03-2015, 08:02
Sn. Umtbra, normalde 3 ayda bir duruma bakmayı planlıyordum ama bu akşam bugünkü alımlarla beraber toplam portföyü, maliyetini ve güncel değerini çıkartırım.

syılmaz
11-03-2015, 19:14
Bugünün alımları,

TOASO 110 lot - ortalama alış 14.834 TL

ISGYO 400 lot - ortalama alış 1.615 TL

UNYEC 180 lot - ortalama alış 4.8472 TL

TUPRS 15 lot - ortalama alış 50.033 TL

ISGSY 400 lot - ortalama alış 2.096 TL

EREGL 70 lot - alış 3.90 TL

Gece toplam portföy, toplam alım maliyeti ve kar/zarar durumuna bakarım.

mikronezya
12-03-2015, 22:45
sayın patron bugün holdinge ilave olmadı galiba. yoksa genel kurulu mu topladınız ?

syılmaz
12-03-2015, 23:10
sayın patron bugün holdinge ilave olmadı galiba. yoksa genel kurulu mu topladınız ?

Bugün işler iyi değildi, umutlarımız yarına artık.

syılmaz
13-03-2015, 20:33
Günün tek alımı 2.85 TL'den 50 lot Trakya Cam.

Gelecek hafta güzel alım fırsatları vereceğine dair umudumu koruyorum.

Portföyün şu an ki hali,

Koç Grubu,

250 lot Tofaş
25 lot Tüpraş
30 lot Arçelik

Sabancı Grubu,

70 lot Çimsa
30 lot Akçansa

İş Bankası Grubu,

2.250 lot İş GYO
650 lot İş GSY
180 lot Soda
150 lot Trakya Cam

Oyak Grubu,

290 lot Ünye Çim.
100 lot Mardin Çim.
100 lot Hektaş
170 lot Ereğli Demir Çelik

ve birde 5 lot Bim

mikronezya
13-03-2015, 23:18
Bugün işler iyi değildi, umutlarımız yarına artık.

dostum isabet olmuş

mikronezya
13-03-2015, 23:24
Günün tek alımı 2.85 TL'den 50 lot Trakya Cam.

Gelecek hafta güzel alım fırsatları vereceğine dair umudumu koruyorum.

Portföyün şu an ki hali,

Koç Grubu,

250 lot Tofaş
25 lot Tüpraş
30 lot Arçelik

Sabancı Grubu,

70 lot Çimsa
30 lot Akçansa

İş Bankası Grubu,

2.250 lot İş GYO
650 lot İş GSY
180 lot Soda
150 lot Trakya Cam

Oyak Grubu,

290 lot Ünye Çim.
100 lot Mardin Çim.
100 lot Hektaş
170 lot Ereğli Demir Çelik

ve birde 5 lot Bim

arçelik ilginç geldi, bir beklenti mi var

syılmaz
13-03-2015, 23:47
arçelik ilginç geldi, bir beklenti mi var

Hem riski dağıtmak adına değişik bir sektörden şirket olsun istedim. Hem de Koç'un en küresel şirketi. Temettü verimi açısından olmasa bile geleceğe yönelik büyüme açısından Tüpraş ya da Oyak çimentolarından daha iyi bir tercih olabilir. Tabi sadece kendi tahminim.

pejo
14-03-2015, 00:11
4 tane çimento bence çok...havacilik kismi eksik kalmis...6 tane defansif kagit var...unye mardin soda hektas is kagitlari....beraberlige oynar bir kadro var gibi...

pejo
14-03-2015, 00:14
Aksa doco tav bolu kardemir enka erbos aklıma gelenler...bi incelemenizi tavsiye ederim...

mikronezya
14-03-2015, 00:17
Hem riski dağıtmak adına değişik bir sektörden şirket olsun istedim. Hem de Koç'un en küresel şirketi. Temettü verimi açısından olmasa bile geleceğe yönelik büyüme açısından Tüpraş ya da Oyak çimentolarından daha iyi bir tercih olabilir. Tabi sadece kendi tahminim.

haklısınız
geçen aylarda tofaş da temettüsü düşük kabul ediliyordu. fiyat 17 tahmini temettü 0.7 tl idi (2014 de 0.55)
şimdi fiyat 15 gelen temettü 0.82 yatırımlar son sürat

syılmaz
14-03-2015, 09:01
4 tane çimento bence çok...havacilik kismi eksik kalmis...6 tane defansif kagit var...unye mardin soda hektas is kagitlari....beraberlige oynar bir kadro var gibi...

İlk alım fırsatı verenlerle portföyü oluşturmaya başladığım için şu an ki durum gelecekte ki durumu göstermiyor.

Ford, Türk Traktör, Otokar, Brisa, Aselsan henüz bana göre alım fırsatı vermediği için almadım ama ileride mutlaka portföye katılacak.

Ünye ve Mardin toplamının, toplam portföyün %5'ini geçeceğini sanmıyorum. Akçansa ve Çimsa'nın toplamı da %20 civarı olur. Yani çimento kağıtları toplam portföyün %25'i civarı olur.

syılmaz
14-03-2015, 09:04
Aksa doco tav bolu kardemir enka erbos aklıma gelenler...bi incelemenizi tavsiye ederim...

Normalde prensip olarak Koç, Sabancı, İş Bankası, Oyak ve kamu şirketleri haricinde başka şirketlerle ilgilenmiyorum ama portföyde düşük miktarlarda Turkcell, Doco, Tav, Enka'da girebilir. Bakalım günün koşulları gösterir.

mikronezya
16-03-2015, 22:18

aynı düşünceyle bugün arçelik almak istedim ama 14 ün altında yakalayamadım 14 üstü ise alınmaz dedim

syılmaz
16-03-2015, 22:44
aynı düşünceyle bugün arçelik almak istedim ama 14 ün altında yakalayamadım 14 üstü ise alınmaz dedim

Bugün düşüş olsa Arçelik'te ilave alım yapacaktım ama olmadı. Düzeltme bitmiş olabilir mi düşüncesi ile bugün biraz alım yaptım ama umarım bitmemiştir. Bu hafta da düşüş olacağı umudumu koruyorum.

Bugünün alımları,

250 lot İş GYO - 1.65 alış
50 lot Akçansa - 16.55 alış
30 lot Çimsa - ortalama 16.475 alış
50 lot Mardin - 4.74 alış
10 lot Unye - 5.02 alış
30 lot Ereğli - 3.97 alış

Düşüş biter ve yeni bir yükseliş dalgası başlarsa bir süreliğine uyku moduna geçebilirim.

mikronezya
17-03-2015, 22:18
Bugün düşüş olsa Arçelik'te ilave alım yapacaktım ama olmadı. Düzeltme bitmiş olabilir mi düşüncesi ile bugün biraz alım yaptım ama umarım bitmemiştir. Bu hafta da düşüş olacağı umudumu koruyorum.

Bugünün alımları,

250 lot İş GYO - 1.65 alış
50 lot Akçansa - 16.55 alış
30 lot Çimsa - ortalama 16.475 alış
50 lot Mardin - 4.74 alış
10 lot Unye - 5.02 alış
30 lot Ereğli - 3.97 alış

Düşüş biter ve yeni bir yükseliş dalgası başlarsa bir süreliğine uyku moduna geçebilirim.

arçelik hiç yoktu bugün 14.25 den az da olsa alıp başlangıç portföyü oluşturdum

syılmaz
17-03-2015, 23:00

Hayırlı olsun. Fed'den de bir cacık çıkmazsa belirsiz bir süre uyku modunda kalacağım.

mikronezya
18-03-2015, 01:46
Hayırlı olsun. Fed'den de bir cacık çıkmazsa belirsiz bir süre uyku modunda kalacağım.

bu faiz artırımını anlamıyorum
ABD'defaiz artacak % 1-2 için dolarlar oraya mı akacak, Türkiye'de dolar bazında % 10 kazanmak varken

ozn
18-03-2015, 18:44

http://www.borsagundem.com/haber/fitch_-arcelik_in-kredi-notlarini-teyit-etti/667310

mikronezya
19-03-2015, 00:21
http://www.borsagundem.com/haber/fitch_-arcelik_in-kredi-notlarini-teyit-etti/667310

zaten öyle ama global bir şirket olma yolunda tam gaz ilerliyor

mikronezya
23-03-2015, 21:32
selamlar dostum
çalışmalar nasıl gidiyor

syılmaz
24-03-2015, 11:39
selamlar dostum
çalışmalar nasıl gidiyor

Çalışmalar durdu. :)

Dün portföye yatırdığım para yuvarlak hesap olsun diye 60 lot 16.75'den Çimsa aldım. İçimde ki his bir süre uyku modunda devam edeceğimi söylüyor.

Zannediyorum bir süre yeni alım olmayacağına göre portföyün şu an ki durumu;

Koç grubu;

Tofaş 250 lot
Tupraş 25 lot
Arçelik 30 lot

Sabancı Grubu;

Akçansa 80 lot
Çimsa 160 lot

İş Bankası Grubu;

İş GYO 2500 lot
İş GSY 650 lot
Soda 180 lot
Trakya Cam 150 lot

Oyak Grubu;

Ünye Çimento 300 lot
Mardin Çimento 150 lot
Ereğli Demir Çelik 200 lot
Hektaş 100 lot

Portföye yatırılan toplam para 20.002 TL
An itibari ile portföy değeri 20.560 TL

syılmaz
25-03-2015, 11:40
İş GSY'leri satıp, aynı değerde İş GYO aldım.

İş GSY'nin bana göre olmadığına karar verdim, portföyümde yer almayacak artık.

mikronezya
26-03-2015, 10:00
Çalışmalar durdu. :)

Dün portföye yatırdığım para yuvarlak hesap olsun diye 60 lot 16.75'den Çimsa aldım. İçimde ki his bir süre uyku modunda devam edeceğimi söylüyor.

Zannediyorum bir süre yeni alım olmayacağına göre portföyün şu an ki durumu;

Koç grubu;

Tofaş 250 lot
Tupraş 25 lot
Arçelik 30 lot

Sabancı Grubu;

Akçansa 80 lot
Çimsa 160 lot

İş Bankası Grubu;

İş GYO 2500 lot
İş GSY 650 lot
Soda 180 lot
Trakya Cam 150 lot

Oyak Grubu;

Ünye Çimento 300 lot
Mardin Çimento 150 lot
Ereğli Demir Çelik 200 lot
Hektaş 100 lot

Portföye yatırılan toplam para 20.002 TL
An itibari ile portföy değeri 20.560 TL

ben de yatırım hesabının düz rakam olmasına dikkat ederim ve ne kadar ana paranın olduğunu devamlı not alırım

mikronezya
06-04-2015, 00:17
tık tık alooo holdingte kimse yok mu

syılmaz
06-04-2015, 16:30
Sn. Mikronezya,

Alımlarımı yazma konusunda çok hevesli değilim, belli bir yerden sonra görgüsüzlük gibi olacak. Benimde içime sinmiyor, bu sebeple bundan sonra mikro holding başlığına yazmayı düşünmüyorum.

longer
07-04-2015, 02:05
Sn. Mikronezya,

Alımlarımı yazma konusunda çok hevesli değilim, belli bir yerden sonra görgüsüzlük gibi olacak. Benimde içime sinmiyor, bu sebeple bundan sonra mikro holding başlığına yazmayı düşünmüyorum.

Hocam bunun görgüsüzlükle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Herkesin kendince bir birikimi, bütçesi var. Burada böyle bir konu içinde görgüsüzlük yapıyorsun demek bence yanlış.

Forumda Aseliş adlı arkadaşımızda buna benzer bir topik açtı. Hayallerini gerçekleştirmek istiyor ve bunu forumda kullanıcılarla paylaşıyor. Bence bu büyük cesaret ve emek isteyen bir iş. Bu sebeple bu kararınızda karşınızda duruyorum. Bence devam etmelisiniz paylaşımlarınıza.

Yıllar sonra borsaya yeni gelen arkadaşlar bu topiğe rastlarlarsa onlar içinde oldukça büyük bir şans ve deneyim olacaktır. Bir çok açıdan faydalı olabilecek bir konu bence ve devam etmeli.

Ama tabiki son karar sizin olacak, bizlere de kararınıza saygı duymak düşer.

Syg,

mikronezya
07-04-2015, 07:58
bunu baştan düşünseniz daha iyi olurdu
biz de meraklısı değiliz ne alıp sattığının

aseliş adlıı kullanıcı da aynı kararı almış

aseliş diyor ki

Portfoyümde bundan sonra hisse ismi , maliyetim, yatırdığım sermayem ve karımı paylaşacağım hisse adetini paylaşmamın pek öneminin olmadığı kanaatindeyim o yüzden paylaşmayacağım syg

mikronezya
02-05-2015, 16:55
bir zamanlar bir mikroholding vardı

KartalX
02-05-2015, 19:03
bir zamanlar bir mikroholding vardı

Ben de ilgiyle izliyordum...

ASELİŞ
27-06-2015, 00:59
Güzel bir başlıkmış Sn syılmaz çok çabuk pes etmişsiniz keşke devam etseymişsiniz syg

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.