PDA

View Full Version : Hisse Kumbarası:)

ikare
27-02-2015, 19:03
Şöyle bir planım var bir yada iki hisse belirleyip (maksimum 3 olsun) her ay maaşın küsüratları vs. ile bu
hisse(ler)den alıp unutmak.
teknik - temel çok uğraşmadan, sürekli ekran başında durmaya gerek kalmadan...
Sürekli toplamak, hiç satmamak. hisse sayısından ziyade şirketteki ortaklığımızı büyütmek.
uzun vadede belki o şirkette söz sahibi olabilmek. (hayal benim değil mi neden kısıtlayayım kendimi:super: )

Bunun için de bazı kriterler belirledim. aslında çeşitli başlıklar altında toplanan kriterlerin karması gibi...
hangi kriter neden önemli onları da yazmaya çalışacağım.

1. Hisse gelecek vaad etmeli.
a) büyüme hikayesi - beklentisi olan sektör olmalı.
b) piyasadan çok etkilenecek bi sektör olmazsa daha iyi olur.

-böylelikle paramız durduğu yerde değer kaybetmez.

2. temettü-bedelsiz veren bir hisse olmalı.

- bu kriterin amacı getiriden ziyade o şirketin KY dostu olup olmadığında bence ölçüt olmasındandır.
ky dostu olmayan hisseyi yıllarca toplarsın toplarsın sonunda elinde kağıt parçası kalır.
bir de o temettüler ile daha çok hisse alabiiriz.

3. piyasa değeri çok yüksek olmayan bir hisse olmalı.

-malum amaç hisse oranımızı artırmak. o bakımdan daha çok hisseyi başka türlü nasıl alabiliriz.?

4. hisselerin nominal değeri çok yüksek olmamalı.

-bu da duygusal. maaşla ne kadar çok hisse alabilirsek o kadar iyi :)

5. Şirketin yönetiminde imtiyazlı paylar çok etkin olmamalı. (dikkat hiç demiyorum. hiç dersem sanırım elimiz boş kalır)

- burada amaç da uzun vade yönetime girmek dedik ya o sebeple.

Kriterleri öncelik sırasına göre yazmaya çalıştım. bunlardan ne kadarı olursa o kadar iyi :)

var mı öneriniz?

umarım herkese faydalı olur.

ASELİŞ
27-02-2015, 20:14
Hayırlı olsun güzel bir başlık olacağı kesin bir nevi bende yaklaşık iki yıldır aynı sistemi uyguluyorum zaten temel ve teknikten fazla Anladığım söylenemez şirket isimlerine ortak oluyorum ve biriktiriyorum Thy,froto, Tüpraş, Adana Enka vb bu şirketlere ortak olmak insanı rahat uyutuyor ben şimdiden çocuklara miras bırakmayı düşünüyorum bana alacağım temettüler yeter syg

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

buyuk_hedef
27-02-2015, 21:12

bu madde saçma geldi hocam

5. Şirketin yönetiminde imtiyazlı paylar çok etkin olmamalı.

kesinlikle destek verdiğim bi madde

bana hisse sorarsa sana petkm hlgyo ve eggub hisselerini bi araştır derim ama araştırmadan hiçbir hisseyi alma.

ama nacizane tavsiyem hisse alıp unutmak diye birşey yoktur sonucta bir arsa bile alınca arada bir bakılır arsanın olduğu konumla ilgili imar durumları takip edilir yani lafın özü şirket haberlerini ve bilançolarını iyi takip etmek gereklidir.

Birde seçiceğin hisseleri aynı sektörden seçme çünkü her sektörün inişli çıkışlı zamanları oluyor

longer
27-02-2015, 23:42
Hayirli olsun topic.

Tavsiye olarak degilde sorunuza cevap olarak onerebilecegim senetler sunlar. Asels,thyao,boluc,adana,hekts
Bunlar benim portfoyumde de mevcut.
Bunlar disinda krdmd,eregl,tekfn,tskb,gubrf bunlarida inceleyin.

Begenirsiniz begenmezsiniz. Karar sizin. Arastirin diye soyledim.
Yatirim tavsiyesi değildir. Kendi sahsi fikirlerimdir.

vexcor
28-02-2015, 00:03
sizin yapmak istediğiniz olay bana geçmiş yıllarda amerikadaki bir haberi hatırlattı.
habere göre teyzenin biri 1935 te çalıştığı firmanın değeri 60 dolar olan hisselerinden 3 adet -evet sadece üç-
alıyor. yıllar içinde teyzenin elindeki hisseler sermaye artışları ve bölünmelerden dolayı çoğalıyor.
teyze vefat ettikten sonra ortaya çıkıyor ki hisselerin 2010daki ederi 7milyon dolar civarı.
yalnız üzücü olan teyze sefalet içinde vefat etmiş. belki kendi seçimidir çünkü hisseleri bir okula bağişlamış zaten.
detaylarını görmek isteyenler için haberle ilgili link
http://articles.latimes.com/2010/mar/06/nation/la-na-millionaire-donation6-2010mar06

umarım siz bu konudaki hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz
saygılar

ikare
28-02-2015, 20:11

bu madde saçma geldi hocam

5. Şirketin yönetiminde imtiyazlı paylar çok etkin olmamalı.

kesinlikle destek verdiğim bi madde

bana hisse sorarsa sana petkm hlgyo ve eggub hisselerini bi araştır derim ama araştırmadan hiçbir hisseyi alma.

ama nacizane tavsiyem hisse alıp unutmak diye birşey yoktur sonucta bir arsa bile alınca arada bir bakılır arsanın olduğu konumla ilgili imar durumları takip edilir yani lafın özü şirket haberlerini ve bilançolarını iyi takip etmek gereklidir.

Birde seçiceğin hisseleri aynı sektörden seçme çünkü her sektörün inişli çıkışlı zamanları oluyor

4. Madde neden saçma geldi açıklar mısınız?

Ve hisse alıp unutmaktan kastım süreli ekran başında şu mu olmuş bu ne olmuş derdini çekmek yerine alıp ara ara, misal 3 aylik bilançolar, faaliyet raporlari geldikçe bunlari değerlendirme vs. Yani arsanız olsa hergün ne olmuş diye bakmayız. Ara ara ilgileniriz. Bunun gibi.

ikare
28-02-2015, 20:16
Herkes güzel hisseler yazıyor. Ancak 3. Madde gözden kaçıyor gibi. :)

Bir de "şuna bak, buna bak" tarzı söylemlerden ziyade şu hisse şu kriterlere uyuyor gibi yorumlar yaparsak sevinirim. Sonuçta burda amaç karşılıklı fikir alışverişi olsun, burayi okuyan herkes buradaki bilgiden yararlansin.

abacalikusu
28-02-2015, 20:30
Amerikada canlı şahit oldum. Çalıştırdığım halk akavryumuna bir gönüllü gelmişti. Adamı bana önce uzaktan tanıttılar. Sonra adam tekte iken uygun bir zamanda sordum, nasıl oldu bu iş diye. Almayı düşündüğü müzik setini almaktan vazgeçip arkadaşının birinin önerdiği hisseye yatırmış. Ancak herif parasal değeri o kadar fazla olmadığından unutmuş. Emekli olduktan sonra benim bulunduğum küçük kasabaya taşınıyor ve emeklilik fonlarını organize etmek için bankaya gidiyor. Adam fonlarla ilgili isteklerine bakınca önce gülüyor, sonra adamın habersiz olduğu anlaşılıyor. Herifin alıpta yıllarca unuttuğu hisse MSFT muş. Tam olarak değerini bilmemekle beraber bir kaç milyon dolarlık bir hasılat kaldırıyor.
Neyse bu hikayeyi herkes birbirine anlatılırken nereden bilirdik, başka bir hikayenin o anda oluşmakta olduğunu:-)
Benim makintoş hastası danışman hocam eline geçen her kuruşla apple hissesi alıyor, bizde ona gülüyor, dünyanın artık windows olduğunu göremeyecek kadar kör olması ile uzaktan alay ediyorduk. Neyse bu alaylar apple 7 dolarlarda iken hisse topladığı idi. Türkiyeye döndüğümün 4. senesinde işinden istifa etti. Şu an bir kaç milyon dolarlık bir herif oldu.
Bende çok biliyordum ya.. Neyse ne öğrendin derseniz, Amerikada CEO ya yatırım yapardık, Türkiyede ise dinamikler çok farklı. Ama steve jobs gibi bir dahi yakalarsanız elbette paranızı onun yoluna düşünmeden yatırabilirsiniz, yatırmalısınız.
Benden de katkı olsun..

sizin yapmak istediğiniz olay bana geçmiş yıllarda amerikadaki bir haberi hatırlattı.
habere göre teyzenin biri 1935 te çalıştığı firmanın değeri 60 dolar olan hisselerinden 3 adet -evet sadece üç-
alıyor. yıllar içinde teyzenin elindeki hisseler sermaye artışları ve bölünmelerden dolayı çoğalıyor.
teyze vefat ettikten sonra ortaya çıkıyor ki hisselerin 2010daki ederi 7milyon dolar civarı.
yalnız üzücü olan teyze sefalet içinde vefat etmiş. belki kendi seçimidir çünkü hisseleri bir okula bağişlamış zaten.
detaylarını görmek isteyenler için haberle ilgili link
http://articles.latimes.com/2010/mar/06/nation/la-na-millionaire-donation6-2010mar06

umarım siz bu konudaki hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz
saygılar

sıkkın
28-02-2015, 20:38
guzel topik:) merhaba ortaklar.. bende bu mantikla bolu biriktirmeyi tamamladim. simdi hlgyo isgyo akmgy pagyo biriktiriyorum. hedef sayilarima ulasinca ilk firsatta unyeyi arttirmak isterim. surekli bedelsiz temettu veren 30 kusur sirketten her birinden biner tl bile alinip unutulsa 10 seneye birkaci adami vezir edecektir...digerleri rezil etse de sorun diil:).. biner tl 10 sene unutmalik...aksa trkcm anacm sise soda asels tmsn netas cimsa akcns hekts mrdin adana isgsy ismen vsvs. ne bilim...

Börsianer
28-02-2015, 20:50
Sn ikare size özelden yazdığım Reysaş GYO'yu kriterlerinize göre tekrar paylaşmak istiyorum :

1. Hisse gelecek vaad etmeli.
a) büyüme hikayesi - beklentisi olan sektör olmalı.
b) piyasadan çok etkilenecek bi sektör olmazsa daha iyi olur.

PD/DD 0,50 ve F/K oranı 7,7 (Veri İş Yatırım'dan) Lojistik ve taşımacılık hayatın olmazsa olmazı bir sektör. Hayat devam ettiği sürece depolama işlemi de devam edecektir. Ev eşyaları depolama işi de yapıyor ve Karadeniz'de fındık depoları da var. Sektöründe depo inşa edip kiralayan tek GYO şirketi, benzeri yok. Ve müşteri sıkıntısı çekilecek bir sektör değil.

2. temettü-bedelsiz veren bir hisse olmalı. Halka açıldığından beri her yıl düzenli karını bedelsiz hisse olarak paylaşmış

3. piyasa değeri çok yüksek olmayan bir hisse olmalı. PD son kapanışta 170,4 mn bence 56 gayrimenkule göre az bir fiyatlama

4. hisselerin nominal değeri çok yüksek olmamalı. Nominal değer bir hisse senedinin sermaye içindeki payını ifade eder ve klasik olarak çoğu hisse 1 TL nominal değerdedir. Hisse son kapanış fiyatı 0,71 TL ucuz bence

5. Şirketin yönetiminde imtiyazlı paylar çok etkin olmamalı. İşlem görmeyen A tertip hisselerin tek imtiyazı yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazı. Bu sizin ilerleyen dönemde yönetime katılma beklentiniz ile örtüşmüyor olabilir.

Şahsi görüşlerimdir, bilinen dışına çıkmaya çalışıyoruz, BUZ hoca başlattı sağ olsun. Yoksa bende Bolu, Mardin, Bim de var ama bunlar zaten bilinen ve klasik uv hisseleri. Saygılar...

ikare
28-02-2015, 22:51
Hımm şimdi fark ettim.
"Nominal değer" ifadesini yanlış kullanmışım... Kastettiğim 1 hissenin güncel piyasa değeri.

Ve Açıkçası Çimento ve GYO'lar "uzun vadede" çok cazip gelmiyor bana. "Temettü" açısından güzel lakin "büyüme" noktasında "sürpriz" olasılıkları düşük bence. Ve inşaata dayalı büyümenin bi iki seneye kalmadan tıkanacağını düşünüyorum. Şirket bazında istisnalar olabilir.
Ben şahsen hep TCELL i beğeniyordum önceki yıllarda. Ancak gerek yönetim sorunları nedeniyle temettü dağıtamaması, gerekse siyasetin etkisine girmesi bu düşüncemi şimdilik rafa kaldırdı.
ASELS de çok güzel ancak onun da bence öncelikli amacı büyümek, kar etmek değil. Şuan ediyor ama uzun vadeli olur mu bilmem. :)

mikronezya
28-02-2015, 23:40
Ve Açıkçası Çimento ve GYO'lar "uzun vadede" çok cazip gelmiyor bana. "Temettü" açısından güzel lakin "büyüme" noktasında "sürpriz" olasılıkları düşük bence. Ve inşaata dayalı büyümenin bi iki seneye kalmadan tıkanacağını düşünüyorum. .

öncelikle hayırlı olsun diyorum
bazı husularda sizin gibi düşünmediğimi belirtmek isterim
inşaat ve çimento olmazsa olmazlardandır bence
artan nüfus, yeni konut ihtiyacı, eskiyen konutlar ve bir türlü bitmeyen altyapı ihtiyacı, kamu yatırımları vs vs
çimentoda rekabet yoğun olacaktır elbette, böyle bir ortamda da özellikle yenilikçi ve ihtracatçı firmalar öne acaktır

yoksa dediğiniz gibi olsaydı ülkenin iki büyük çimento oyuncusu sabancı (afyon) ve oyak (ankara teesisi) yeni yatırımlar yapmazdı.

temettü açısından güzel büyüme açısından yetersiz demişsiniz
çimentoların özelliği budur maalesef, kimse tersini iddia edemez

saygılar

Börsianer
01-03-2015, 01:08
Şimdi şöyle bir ikilik var : katma değeri yüksek ürün üretip isim yapmış firma hisseleri yüksek fiyatlı oluyor genellikle. Siz biriktirmesi kolay olsun diye ucuz hisse arıyorsunuz. Hem piyasa değeri (toplam şirket değeri) düşük, hem de katma değeri yüksek mal üreten işletme bulmak çok çok zor.

Turkcell mükemmel kar eden, sektör lideri bir oyuncu olmasına rağmen belirsiz ve istikrarsız ortaklık yapısı büyük sorun, bu şirket ortakları dört yılda anlaşıp temettü bile dağıtamadı, ayrıca usd bazında halka arz fiyatının altında...

Asels yorum yapamayacağım bildiğim kadarıyla iyi ama kârının çoğunu ar-ge'ye yatıran bir şirket diye biliyorum.

Belki de biriktirmek istediğiniz şeyi daha iyi anlamalıyız, çimento ve gyo elendi diyebilir miyiz ?

Saygılar...

ikare
01-03-2015, 01:14
Oncelikle Teşekkürler. Güzel faydali tartışmalar olur umarım.
Çimentoları büyüme potansiyeli olmadığını düşünme sebeplerim şunlar.
1. Çok fazla çimento fabrikası var. Yurtici talep için.TÇMB'nin sitesinden bakabilirsiniz.
2. Genelde bahsettiğiniz gruplar yeni yatırım yapıyor. Ama biz o grubun bir şirketine yatırım yapıyoruz. (Sabancı'nın AKÇANSA gibi) Mesela Oyak Çimento Grubu diye bir hisse olsa güzel olurdu. Veya istisnalar haricinde ikinci fabrikasını kuran, başka fabrika alan çimento şirketi var mı?
3. Çimentolar temettüsunu verdikten sonra fiyat artışı yavaş kalıyor. Mesela bir FROTO yada TTRAK hem temettü veriyor hem fiyat artışı yapıyor.

Kısaca hem yeni üretim yatırımı olan, hem pazar çeşitliliği olan (ihracat yapabilen) , hem de temettü verdikten sonra fiyat artışı da yapabilen çimento biliyorsaniz neden olmasın☺

berryforeva
01-03-2015, 04:27
arkadaşlar bence çimento sektörü son 10 yılda iyi büyüdü fakat bir 10 yılda ben sektöre çok yükseliş beklemiyorum. sırf temettü olarak bekleteceksem faize koyarım hem kafam ağrımaz, her gün ekranda kalmak zorunda kalmazdım.

şahsen daha hareketli sektörlere yatırım yapılmalı daha aktif.

türkcell en büyük şirketlerden olmasına rağmen yatırımcı dostu olarak görmüyorum. en çok kâr yapan şirket temettü verirken, eli titriyor.
keza thy,pegasus 'da aynı şekilde.

koç şirketleri bu işi güzel yapıyor, adamlara kızıyoruz ama bu işi en layıkıyla üst standartlarıyla yapan koç iştirakleri.
türkiye'de maalesef bu mantalitede çalışan şirket sayısı 20 'yi zorlar ama 20'yi geçmez.

ikare
01-03-2015, 15:03
arkadaşlar bence çimento sektörü son 10 yılda iyi büyüdü fakat bir 10 yılda ben sektöre çok yükseliş beklemiyorum. sırf temettü olarak bekleteceksem faize koyarım hem kafam ağrımaz, her gün ekranda kalmak zorunda kalmazdım.

türkcell en büyük şirketlerden olmasına rağmen yatırımcı dostu olarak görmüyorum. en çok kâr yapan şirket temettü verirken, eli titriyor.

koç şirketleri bu işi güzel yapıyor, adamlara kızıyoruz ama bu işi en layıkıyla üst standartlarıyla yapan koç iştirakleri.
türkiye'de maalesef bu mantalitede çalışan şirket sayısı 20 'yi zorlar ama 20'yi geçmez.

Hocam güzel yorumlar.. TCELL de sıkıntı Yönetim konusu. Kaç yıldır GK toplanamıyor..
Tr de genel olarak Koç ve Oyak Gurubu ky yüzü güldüruyor.
Ve Thy yada Asels gibi kamunun etkin olduğu hisseler uzun vadede cazip gelmiyor. Çünkü kamunun yegane amacı kar değildir.

Pgss için Ali Sabancı demişti temettü düşünmüyoruz uzun süre diye.

kuruntu
02-03-2015, 14:33
Sayın İkare başlık-konu hayırlı uğurlu olsun.
Saygılarımla

Hasan.
02-03-2015, 14:52

vadelide 10 yıl bekletirseniz 10 yıl sonra enflasyon sebebiyli o zaman anaparanız erimiş olacak :)
bununla kıyaslanırsa 10 yıl daha çimento sektöründe paranız iş yapar. enflasyon karşısında erimez

ikare
02-03-2015, 15:36
vadelide 10 yıl bekletirseniz 10 yıl sonra enflasyon sebebiyli o zaman anaparanız erimiş olacak :)
bununla kıyaslanırsa 10 yıl daha çimento sektöründe paranız iş yapar. enflasyon karşısında erimez

hocam işte burada amaç süpriz atı bulabilmek. bunu yaparken de akıllı mantıklı hareket edebilmek...
:)

bon
02-03-2015, 15:43
Hayırli olsun başlık kardeşim paramızı carcur etmiyelim kumbaraya atalım dersen bende derimki borsada 400 kusur şirket var parami kime teslim etsem 1 işyapa bilen kim 2 guvenini kazanmiş biri 3 bana her sene kar vermeli 4 böyumeli 5 herkeşin yapmadını yapmalı 6 yapdığı işde en iyi olmalı 7 birde böyuk olmali 8 bunları arştırıp yeter bildiğim benim bir numaram Tupraş tabi benim portfuj de başkalarıda var amma Tupraş bir numara iyi gunler

merpet
02-03-2015, 18:41
Öncelikle başlık hayırlı olsun. Burada diğer temel analiz topiklerinde olduğu gibi faydalı tartışmalar olur.
Bence burada önceliğimiz gelecek 10 yılın sektörünü bulmak. Ondan sonra o sektördeki yıldızı bulmak. Bu arada hepimizin bildiği uv kağıtlarına kumbaradan para aktarmaya devam :))

ikare
03-03-2015, 17:13
kriterleri biraz daha objektif hale getirmeye çalışıyorum. bi taraftan da şirketleri elemeye başladım...

şimdi maksadımız hem orta hem uzun vadede kazandıracak bir şirket bulup o şirkette söz sahibi olabilecek konuma gelmek...
biraz hayal gibi ama olsun! pek çok şey önce bir hayal değil miydi dostlar?

Öncelikle,

* seçeceğimiz kağıdın SÜRPRİZ AT olma ihtimali olan bir kağıt olmasını istiyorduk. Bu sebeple Çimento şirketlerini, Gayri menkul yatırım ortaklıklarını,
futbol kulüplerini ve bankaları, aracı kurumları, sigorta şirketlerini, holdingleri eledim... bu tarz finansal kuruluşlardan yalnızca girişim sermayelerini bırakıyorum...
bir de tamamen kişisel nedenlerde EFES ve TUBORG'u çıkardım.

bu kısma ilişkin eleştirileri, fikirleri duymak isterim.

bunlar neticesinde 290 şirket kaldı.

ikinci olarak

* halka açık bir şirkette söz sahibi olabilmek için sermayenin %5 ini temsil eden paylara sahip olmak gerek.
bu nedenle halka açıklık oranı %5'in altında olanları eliyorum.

bu durumda da sayımız 271'a düşüyor....

* bir de yönetiminde Kamu'nun (siyasetin) etkin olduğu THYAO, ASELS, TTKOM ve şu an için bu kapsamda olan TCELL'i eledim...
malum ne zaman ne olacağı belli olmaz. veya siyasi irade bu şirketlere kar amacı gütme haricinde başka görevler verirse zarar etmeyelim:)

sayımız 267 oldu.

üçüncü olarak

* yukarıdaki elemelerden sonra kalan şirketlerden son 10 yıl içerisinde en az 7 yıl temettü/Bedelsiz vermiş olanları seçeceğim.
bu işlem biraz uzun sürecek...:)

bir de halka açıklık oranı fazla olanları eleyeyim dedim ama oran kaç olmalı?

ikare
04-03-2015, 16:01
biraz daha senet eleyelim dedim. ve Tekstil, Turizm-otelcilik, gazetecilik sektörlerindeki hisseleri çıkardım...
yalnızca Tekstilde BOSSA ve YUNSA belirli bir temettü anlayışına sahip oldukları için bıraktım...
BuElediğim senetlerin listesi burada.

itirazı olan varsa dinlemeye hazırım. yoksa devam :)

bu elemeden sonra 221 senet kaldı.

Borsa Kodu Pay Senedinin Adı
ARBUL ARBUL TEKSTİL
ARSAN ARSAN TEKSTİL
ATEKS AKIN TEKSTİL
AYCES ALTINYUNUS ÇEŞME
BERDN BERDAN TEKSTİL
BISAS BISAŞ TEKSTİL
BRKO BİRKO MENSUCAT
BRMEN BİRLİK MENSUCAT
CIMSA ÇİMSA
CMBTN ÇİMBETON
DAGI DAGİ GİYİM
DERIM DERİMOD
DESA DESA DERİ
DGZTE DOĞAN GAZETECİLİK
DIRIT DİRİTEKS DİRİLİŞ TEKSTİL
DOBUR DOĞAN BURDA
DURDO DURAN DOĞAN BASIM
ESEMS ESEM SPOR GİYİM
FLAP FLAP KONGRE TOPLANTI HİZ.
FVORI FAVORİ DİNLENME YER.
GEDIZ GEDİZ İPLİK
GOLDS GOLDAS KUYUMCULUK
HATEK HATAY TEKSTİL
HURGZ HÜRRİYET GZT.
IDAS İDAŞ
IHGZT İHLAS GAZETECİLİK
KRTEK KARSU TEKSTİL
LUKSK LÜKS KADİFE
MAALT MARMARİS ALTINYUNUS
MARTI MARTI OTEL
MERIT MERİT TURİZM
METUR METEMTUR OTELCİLİK
MNDRS MENDERES TEKSTİL
NTTUR NET TURİZM
PKENT PETROKENT TURİZM
RODRG RODRİGO TEKSTİL
ROYAL ROYAL HALI
SONME SÖNMEZ FİLAMENT
TARAF TARAF GAZETECİLİK
TEKTU TEK-ART TURİZM
TUMTK TÜMTEKS
ULAS ULAŞLAR TURİZM YAT.
UTPYA UTOPYA TURİZM
VAKKO VAKKO TEKSTİL

pazar
04-03-2015, 16:04
bence devam

ikare
05-03-2015, 12:48
devam ediyorum...

maksimum halka açıklık oranının %60 olmasına karar verdim...

zaten baktığımda %60'ın üzerinde açıklık oranına sahip olanalr spek'in cirit attığı yada insan soymaya kalkan patron kağıdı...
ancak burada da bir istisna yaptım... Halka açıklık oranı %60'ın üzerinde olmasına rağmen BIST Temettü endeksinde yer alan DOCO, SARKY, BIMAS ile
özel durum arz ettiğini düşündüğüm KARDEMİR (A,B, D) grup hisselerini bu elemeye dahil etmedim...

Filli Dolaşım Oranı yüksek olduğu için elenen şirketler bunlar... bunun dolaşım oranı fazla ama bu şirket aslında çok güzel beklentileri,
projeleri var diyenler varsa duymak isteriz. o zaman listeye tekrar dahil edebiliriz.

Borsa
Kodu Pay Senedinin Adı Fiili DolaşımOranı
RANLO RAN LOJİSTİK 99,22%
SELGD SELÇUK GIDA 98,68%
KRSAN KARSUSAN SU ÜRÜNLERİ SAN. 97,50%
ERICO ERİCOM TELEKOMÜNİKASYON 94,80%
MANGO MANGO GIDA 93,35%
RHEAG RHEA GİRİŞİM 92,88%
LATEK LATEK LOJİSTİK 89,36%
EGCYO EGELİ CO TARIM GİRİŞİM 84,83%
MRTGG MERT GIDA 84,33%
EMKEL EMEK ELEKTRİK 82,80%
YGGYO YENİ GİMAT 80,88%
IHEVA İHLAS EV ALETLERİ 77,47%
USAK UŞAK SERAMİK 76,88%
PRTAS ÇBS PRİNTAŞ 76,29%
EKIZ EKİZ KİMYA 75,35%
SERVE SERVE KIRTASİYE 74,97%
CBSBO ÇBS BOYA 74,60%
AVOD A.V.O.D GIDA VE TARIM 72,03%
IHMAD İHLAS MADENCİLİK 67,80%
AKSUE AKSU ENERJİ 67,54%
BRKSN BERKOSAN YALITIM 66,78%
OYLUM OYLUM SINAİ YATIRIMLAR 64,60%
ARTOG AR TARIM ORGANİK GIDA 63,75%
RYSAS REYSAŞ LOJİSTİK 63,61%
SAMAT SARAY MATBAACILIK 63,30%
KRSTL KRİSTAL KOLA 62,81%
ATPET ATLANTİK PETROL ÜRÜNLERİ 60,53%

son durumda 193 hisse kaldı...

ikare
06-03-2015, 12:55
devam...

Perakende ve Hizmet sektörünün büyük kısmını eledim. Sebep bunlar her ne kadar bugün için karlı olsalar da karlılığın sürdürebilirliği
noktasında kuşkularım var.
pazara girişin kolay olması nedeniyle sürekli yeni oyuncuların pazara girmesi,
çoğunun yoğun olarak yalnızca iç piyasaya hitap etmesi,
bir de hala listemizde olan ancak gözaltı pazarında yer alan DARDL, FENIS, EPLAS ve FRIGO'yu da eledim...

Borsa
Kodu Pay Senedinin Adı Sektör
ADESE ADESE ALIŞVERİŞ TİCARET >>>>>> Perakende
AKGUV AKDENİZ GÜVENLİK HİZ. >>>>>> Hizmet
AKPAZ AKYÜREK PAZARLAMA >>>>>> Perakende
BEYAZ BEYAZ FİLO >>>>>> Hizmet
BMEKS BİMEKS >>>>>> Perakende
BIZIM BİZİM MAĞAZALARI >>>>>> Perakende
BOYP BOYNER PERAKENDE >>>>>> Perakende
CLEBI ÇELEBİ >>>>>> Hizmet
DARDL DARDANEL >>>>>> Gözaltı Pazarı
DGATE DATAGATE BİLGİSAYAR >>>>> Perakende
DOCO DOCO >>>>>> Hizmet
EPLAS EGEPLAST >>>>>> Gözaltı Pazarı
ETILR ETİLER GIDA >>>>>> Perakende
FENIS FENİŞ ALÜMİNYUM >>>>>> Gözaltı Pazarı
FRIGO FRİGO PAK GIDA >>>>>> Gözaltı Pazarı
MCTAS MCT DANIŞMANLIK >>>>>> Hizmet
MEPET METRO PETROL VE TESİSL >>>>>> Hizmet
MGROS MİGROS TİCARET >>>>>> Perakende
MIPAZ MİLPA >>>>>> Perakende
PSDTC PERGAMON DIŞ TİCARET >>>>>> Hizmet
TKNSA TEKNOSA İÇ VE DIŞ TİC. >>>>>> Perakende
TGSAS TGS DIŞ TİCARET >>>>>> Hizmet

Perakendeciler'den BIMAS'I listeden silmeme sebebim FAS ve MISIR'daki iştiraklerinin olmasıdır...
Büyümesini yurtdışında da sürdürebiliyor olması.
bir de DESPEC, ARMDA, ARENA gibi bilgisayarcılar hala duruyor. bunlar da temelde perakendeci olarak görünebilir.
ancak BMEKS, TKNSA dan farklı olarak "distribütör"lük şeklinde faaliyet gösteriyorlar daha çok... bu nedenle elenenler arasında yok.

ve şu TGS ile PERGAMON her ne kadar dış ticaret adı olsa da bunların yaptığı iş sadece aracılıktan öte bişey değil bildiğim kadarı ile.
detaylı bilgisi olup da paylaşan olursa sevinirim.

şu an için 167 hisse kaldı....

daha önce inşaatçılardan yeşil ve ataç'ı listede atlamışsım. onları sildim. fark ondan kaynaklanıyor bilginize.

mersin
08-03-2015, 15:46
kolay gelsin.elemeye devam heralde.

zifige
09-03-2015, 22:45
hocam ne durumda analiz bir sonuca varabildin mi?

ikare
10-03-2015, 01:53
Oncelikle ilginiz için teşekkürler. işler biraz yoğun. Fırsat buldukca paylaşıma devam edeceğim...
Daha önceki gönderilerle ilgili elestiri-oneri varsa duymak isterim.

The King
10-03-2015, 02:35
Selamlar,
Çok güzel topic olmuş hayırlı olsun...

Bende benzer bir çaba içerisindeyim, bir sistem çerçevesinde hisse seçmeye yönelik... Objektif kriterlere göre hareket etmek isterken en çok karşılaştığım problem borsadaki subjektif özelliklerin çok baskın olması...Malesef hisse seçerken bir de mali tablolardan anlaşılmayan faktörleri düşünmek zorunda kalıyoruz, bunların başında gavurların corporate governance dedikleri şirket yönetimine duyulan güven sayılır... Borsamızdaki hisselerin çoğunda aynı problem olduğu söylenebilir- vestl,rysas,metro- sadece birkaç örnek...

Bunun dışında seçilecek hissenin growth stock diye tabir edilen her yıl düzenli bir şekilde büyüme kaydeden bir şirket olması getirimizi arttıracaktır, bu tarz hisseler pahalı olarak algılanabilir ama büyüme olduğu sürece pahalı da kalacaktır, bim örneğinde olduğu gibi yılalrca pahalı da kalabiir... Value stock dan her zaman para kazanabiliriz ama şirketteki büyüme ilerki nakit akışlarını çok daha fazla arttıracağı için şirket değeri daha büyük çıkacaktır... dolayısıyla temettü yatırımı garanti bir yatırım olsada şirket büyümesi türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede daha istenilen bir durumdur...

Kafamdaki sistemle back test yaptığımda adel, kozal örnekleri ön plana çıkıyor... Bu tarz hisseleri biz de bulabilirsek APPLE hissesiyle emekli olan hocamız gibi emekli olabilir... Oluşacak listeyi merakla bekliyorum...

ikare
10-03-2015, 11:56
Selamlar,
Çok güzel topic olmuş hayırlı olsun...

Bende benzer bir çaba içerisindeyim, bir sistem çerçevesinde hisse seçmeye yönelik... Objektif kriterlere göre hareket etmek isterken en çok karşılaştığım problem borsadaki subjektif özelliklerin çok baskın olması...Malesef hisse seçerken bir de mali tablolardan anlaşılmayan faktörleri düşünmek zorunda kalıyoruz, bunların başında gavurların corporate governance dedikleri şirket yönetimine duyulan güven sayılır... Borsamızdaki hisselerin çoğunda aynı problem olduğu söylenebilir- vestl,rysas,metro- sadece birkaç örnek...

Bunun dışında seçilecek hissenin growth stock diye tabir edilen her yıl düzenli bir şekilde büyüme kaydeden bir şirket olması getirimizi arttıracaktır, bu tarz hisseler pahalı olarak algılanabilir ama büyüme olduğu sürece pahalı da kalacaktır, bim örneğinde olduğu gibi yılalrca pahalı da kalabiir... Value stock dan her zaman para kazanabiliriz ama şirketteki büyüme ilerki nakit akışlarını çok daha fazla arttıracağı için şirket değeri daha büyük çıkacaktır... dolayısıyla temettü yatırımı garanti bir yatırım olsada şirket büyümesi türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede daha istenilen bir durumdur...

Kafamdaki sistemle back test yaptığımda adel, kozal örnekleri ön plana çıkıyor... Bu tarz hisseleri biz de bulabilirsek APPLE hissesiyle emekli olan hocamız gibi emekli olabilir... Oluşacak listeyi merakla bekliyorum...

yorumunuz için teşekkürler...
sizin de bahsettiğiniz gibi subjektif kriterler ön plana çıkacak bi noktadan sonra.
ancak maksadım o noktaya kadar objektif kriterler ile mümkün olduğunca daraltmak listeyi...
ve temettü yatırımı kira getirisi iyi olan bir yerden ev-işyeri almak ise biz potansiyeli olan bir yerden arsa alma derdindeyiz:)
hatta bu arsa şu an için kira getirisi olan bir arsa olursa süper olmaz mı :)
bunu bulabilirsek zaten inşallah güzel bir emeklilik fonumuz olmuş olur.

ikare
10-03-2015, 18:08
temettü - bedelsiz dağıtımlarına göre ilk elemeyi yaptım. son 10 yılda kaç kere temettü yada bedelsiz verdiklerine baktım...
elenenler şunlar...

Borsa
Kodu Pay Senedinin Adı
AKENR AK ENERJİ
AKSEN AKSA ENERJİ
ALCTL ALCATEL LUCENT TELETAŞ
ALYAG ALTINYAĞ
ANELE ANEL ELEKTRİK
AYEN AYEN ENERJİ
BAGFS BAGFAŞ
BAKAB BAK AMBALAJ
BANVT BANVİT
BFREN BOSCH FREN SİSTEMLERİ
BURCE BURÇELİK
BURVA BURÇELİK VANA
CELHA ÇELİK HALAT
CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM
DENCM DENİZLİ CAM
DITAS DİTAŞ DOĞAN
DGKLB DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA
DOGUB DOĞUSAN
DYOBY DYO BOYA
EGLYO EGELİ.CO GİRİŞİM
EMNIS EMİNİŞ AMBALAJ
ERSU ERSU GIDA
ESCOM ESCORT TEKNOLOJİ
GDKGS GEDİK GİRİŞİM
GEREL GERSAN ELEKTRİK
GSDDE GSD DENİZCİLİK
INTEM İNTEMA
IZMDC İZMİR DEMİR ÇELİK
KAPLM KAPLAMİN
KARSN KARSAN OTOMOTİV
KERVT KEREVİTAŞ GIDA
KLMSN KLİMASAN KLİMA
KNFRT KONFRUT GIDA
KUTPO KÜTAHYA PORSELEN
LINK LİNK BİLGİSAYAR
LOGO LOGO YAZILIM
MAKTK MAKİNA TAKIM
MERKO MERKO GIDA
TIRE MONDİ TİRE KUTSAN
OSTIM OSTİM ENDÜSTRİYEL YAT
OZBAL ÖZBAL ÇELİK BORU
PRKME PARK ELEK.MADENCİLİK
PARSN PARSAN
PENGD PENGUEN GIDA
PIMAS PİMAŞ
PKART PLASTİKKART
SANKO SANKO PAZARLAMA
SASA SASA POLYESTER
SAYAS SAY REKLAMCILIK
SEKUR SEKURO PLASTİK AMBALAJ
SILVR SİLVERLİNE ENDÜSTRİ
TACTR TAÇ TARIM ÜRÜNLERİ
TATGD TAT GIDA
TKURU TAZE KURU GIDA
TUKAS TUKAŞ
VANGD VANET GIDA
VESTL VESTEL
VKING VİKİNG KAĞIT
YATAS YATAŞ

burada BAGFAŞ 'ı eleme sebebim şu. genel olarak temettü dağıtan bir şirket fakat son 4 yılda 2 kere bedelli yapmış.
bu durum pek içime sinmedi. sanki bedelliden gelen parayı faize koyup temettü dağıtıyor gibi:):)

konuyla ilgili detaylı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. belki bilmediğimiz özel bir durum vardır.

onun haricindekiler genelde temettü-bedelsiz dağıtmayı alışkanlık edinmemiş, veya genel olarak büyüme potansiyelinin fazla olmadığını düşündüğüm şirketler.
mesela PGSUS kaç senedir temettü vs. vermedi ancak büyüme hikayesi henüz bitmedi...

yanlışım yoksa 103 tane kaldı.

ppqq
10-03-2015, 22:23
[QUOTE=ikare;11622790]
burada BAGFAŞ 'ı eleme sebebim şu. genel olarak temettü dağıtan bir şirket fakat son 4 yılda 2 kere bedelli yapmış.
bu durum pek içime sinmedi. sanki bedelliden gelen parayı faize koyup temettü dağıtıyor gibi:):)

konuyla ilgili detaylı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. belki bilmediğimiz özel bir durum vardır.
/QUOTE]

Selamlar,

Bağfaş'ta bedelli sermaye arttırımının mantığını anlayabilen yoktur. Yatırımcıyı bezdirme olarak belki düşünülebilir.

Bedelli oranına ve oradan sağlanan paraya bakarsanız, komiktir. Şirketin buna ihtiyacı da yoktur. Yeni fabrikanın faaliyete girmesi yakın....

İyi geceler...

The King
11-03-2015, 04:19
temettü - bedelsiz dağıtımlarına göre ilk elemeyi yaptım. son 10 yılda kaç kere temettü yada bedelsiz verdiklerine baktım...
elenenler şunlar...

Borsa
Kodu Pay Senedinin Adı
AKENR AK ENERJİ
AKSEN AKSA ENERJİ
ALCTL ALCATEL LUCENT TELETAŞ
ALYAG ALTINYAĞ
ANELE ANEL ELEKTRİK
AYEN AYEN ENERJİ
BAGFS BAGFAŞ
BAKAB BAK AMBALAJ
BANVT BANVİT
BFREN BOSCH FREN SİSTEMLERİ
BURCE BURÇELİK
BURVA BURÇELİK VANA
CELHA ÇELİK HALAT
CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM
DENCM DENİZLİ CAM
DITAS DİTAŞ DOĞAN
DGKLB DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA
DOGUB DOĞUSAN
DYOBY DYO BOYA
EGLYO EGELİ.CO GİRİŞİM
EMNIS EMİNİŞ AMBALAJ
ERSU ERSU GIDA
ESCOM ESCORT TEKNOLOJİ
GDKGS GEDİK GİRİŞİM
GEREL GERSAN ELEKTRİK
GSDDE GSD DENİZCİLİK
INTEM İNTEMA
IZMDC İZMİR DEMİR ÇELİK
KAPLM KAPLAMİN
KARSN KARSAN OTOMOTİV
KERVT KEREVİTAŞ GIDA
KLMSN KLİMASAN KLİMA
KNFRT KONFRUT GIDA
KUTPO KÜTAHYA PORSELEN
LINK LİNK BİLGİSAYAR
LOGO LOGO YAZILIM
MAKTK MAKİNA TAKIM
MERKO MERKO GIDA
TIRE MONDİ TİRE KUTSAN
OSTIM OSTİM ENDÜSTRİYEL YAT
OZBAL ÖZBAL ÇELİK BORU
PRKME PARK ELEK.MADENCİLİK
PARSN PARSAN
PENGD PENGUEN GIDA
PIMAS PİMAŞ
PKART PLASTİKKART
SANKO SANKO PAZARLAMA
SASA SASA POLYESTER
SAYAS SAY REKLAMCILIK
SEKUR SEKURO PLASTİK AMBALAJ
SILVR SİLVERLİNE ENDÜSTRİ
TACTR TAÇ TARIM ÜRÜNLERİ
TATGD TAT GIDA
TKURU TAZE KURU GIDA
TUKAS TUKAŞ
VANGD VANET GIDA
VESTL VESTEL
VKING VİKİNG KAĞIT
YATAS YATAŞ

onun haricindekiler genelde temettü-bedelsiz dağıtmayı alışkanlık edinmemiş, veya genel olarak büyüme potansiyelinin fazla olmadığını düşündüğüm şirketler.
mesela PGSUS kaç senedir temettü vs. vermedi ancak büyüme hikayesi henüz bitmedi...

yanlışım yoksa 103 tane kaldı.

Benim son dönemde en çok beğendiğim YATAŞ'ı da listeden uçurmuşsun üstad, sona neler kalacak iyice merak etmeye başladım :)

ikare
11-03-2015, 11:13
Selamlar,

Bağfaş'ta bedelli sermaye arttırımının mantığını anlayabilen yoktur. Yatırımcıyı bezdirme olarak belki düşünülebilir.

Bedelli oranına ve oradan sağlanan paraya bakarsanız, komiktir. Şirketin buna ihtiyacı da yoktur. Yeni fabrikanın faaliyete girmesi yakın....

İyi geceler...

hocam sizin bu yazınız üzere biraz daha detaylı bakmaya çalıştım.. Bedelli yapmasına gerek olmadığı halde yapmış gibi bir görünüm var. sizin de dediğiniz gibi. yani karlılığı devam ediyor, kasasında para varken bedelli yapmış.
bedelliye gerekçe olarak yeni fabrika yatırımlarını göstermişler...
temettü geleneğinde sorun olmadığı için. tekrar listeye dahil etmekte sakınca görmüyorum. :)
ilk geri adımımız.:)

Benim son dönemde en çok beğendiğim YATAŞ'ı da listeden uçurmuşsun üstad, sona neler kalacak iyice merak etmeye başladım :)

hocam yataş'ın geçmiş yılları pek parlak olmadığını gördüm. son zamanlarda bir iyileşme var. fakat bu sürdürülebilir mi burası önemli.

bu noktada bilgileriniz var ve paylaşabilirseniz sevinirim.
ve şahsen ben de çok merak ediyorum. sona kimler kalacak... :):)