PDA

View Full Version : Forum açmak istiyorum, önerileriniz nedir?

Babadağlı
28-01-2007, 22:01
Üniversitedeki bölümüm ile ilgili sadece bu fakülte öğrencilerinin ve mezunlarının gireceği bir forum açmak istiyorum. Malum msn bir yere kadar idare ediyor, konuşulanları ortak bir paylaşım alanında toplamak istiyorum. Öğretim üyelerinin de katılacağı bir bilgi paylaşım yeri olmasını planlıyorum. İnternetteki çeşitli kaynakları okudum, farklı yollar ve bir çok servis sağlayıcı mevcut. Fakat internet dili ve tasarım hakkında bilgim yok, "bulletin board"lar arasında vbulletin sanırım en iyisi. Sitenin hazırlanması ve tasarımı konusunda bilgi sahibi, ücretli ve ücretsiz servis sağlayıcılar hakkında bilgisi olan, site tasarımı ve yayımlanması ile ilgili fikirleri olan herkesten öneri bekliyorum.

Kısacası webmaster değilim, bu konu hakkında bilgim yok fakat sitenin içeriği ve işlevi fikrine dayanarak böyle bir işe kalkışıyorum.

Mesela site tasarımı yapan şirketler bu işi ne kadara yaparlar? Sitenin kurulmasından sonra devamını ben sağlayabilirmiyim? Üyelerin alımı, site kontrolü vs...
Konu hakkında bilgisi olan herkesin yorumlarına açığım, şimdiden teşekkürler...

Baydisiplin
28-01-2007, 22:07
bir kereye mahsus 200 ytl ye ömür boyu vbulletin, senelik 40-50 ytl de host ücreti ve alan adı, yani ilk açılışı 250 ytl, ama ben bunu veremem diyorsan seni en az 6 ay ücretsiz idare edecek bir forum açma sitesi var, ama en geç 6 ay sonra kapanır, dolayısı ile sürekli forum yedeği alman lazım, bu işi için webmaster olmana gerek yok çocuk oyuncağı forum işi...

Babadağlı
28-01-2007, 22:11
vbulletin 200ytl ve ömür boyu: güzel, beklediğimden ucuz
Host ücretini araştırmıştım zaten, sorun değil...
Peki v bulletin sunacağı hizmet neleri kapsıyor, forum yedeğinden bahsetmişsiniz. Bunda böyle problemlerle karşılaşmazmıyım, ve en önemlisi ardını ben tek başıma getirebilirmiyim?

Baydisiplin
28-01-2007, 22:17
vbulletin 200ytl ve ömür boyu: güzel, beklediğimden ucuz
Host ücretini araştırmıştım zaten, sorun değil...
Peki v bulletin sunacağı hizmet neleri kapsıyor, forum yedeğinden bahsetmişsiniz. Bunda böyle problemlerle karşılaşmazmıyım, ve en önemlisi ardını ben tek başıma getirebilirmiyim?

bu forumların hepsi hazır, sen admin olarak aynı bir siteye girer gibi özel mesaj atar gibi denetliyorsun, yani kolay, tek başına üzerinden gelirsin, tabii üye sayın binlerle ifade edilmeyecekse:)

Babadağlı
28-01-2007, 22:25
Üye sayım, olurda siteyi kurarsam binleri de bulur inşallah...
Başlangıçta en azından 150-200 kişi üye olur düşüncesindeyim. Sitenin asıl planladığım bir kaç farklı işlevi olacak, eğer onları da halledebilirsim bu sayı bahsettiğimiz binli rakamları bulur ki o zamanda yardımcılar devreye girer ki zaten bunu isteyenler çıkacaktır.
Asıl önemlisi sitenin başbelaları tarafından çökertilmek veya "hack"lenmek gibi tehlikelere karşı nasıl korunacak olduğu. Bu konu hakkında bilgili olmamam her seferinde birine danışmak zorunda olmam beni düşündürüyor.

Baydisiplin
28-01-2007, 22:33
Üye sayım, olurda siteyi kurarsam binleri de bulur inşallah...
Başlangıçta en azından 150-200 kişi üye olur düşüncesindeyim. Sitenin asıl planladığım bir kaç farklı işlevi olacak, eğer onları da halledebilirsim bu sayı bahsettiğimiz binli rakamları bulur ki o zamanda yardımcılar devreye girer ki zaten bunu isteyenler çıkacaktır.
Asıl önemlisi sitenin başbelaları tarafından çökertilmek veya "hack"lenmek gibi tehlikelere karşı nasıl korunacak olduğu. Bu konu hakkında bilgili olmamam her seferinde birine danışmak zorunda olmam beni düşündürüyor.

her akşam yedek alacaksın, site çökse bile en son akşama ait yedeği yüklersin, sonuçta sadece 1 günlük veri kaybın olur, tabi üyelerin bir günde harikalar yaratmadıysa üzülecek birşeyinde olmaz, çok korkuyorsan günlük değil, saatlik yedek al, yedek almada basit, sadece bir linke tıklıyorsun yedeği sana veriyor, sonra tekrar forumu kurduğunda yedeğide içine atıyorsun ve kaldığın yerden devam ediyorsun, ama forum işi zordur iki gün sonra ya bu forumun bana ne getirisi var der bir daha uğraşmazsın, birçok forum binbir hevesle açılıp kapanmıştır, ben 3 tane forum kapattım bir dahada açmayı düşünmedim, eğer üyen ve sana bir getirisi yoksa boşuna zaman ve emek kaybı....

Babadağlı
28-01-2007, 22:46
Normal şartlarda benzerlerinden farklı olacak, nette paylaşım adına binlerce site var zaten. Fakat ben onlara rakip olmaya kalkmıyorum, farklı bir alanda üstelik benzersiz 1-2 fikirle ortaya çıkacağım. Olabilecekleri baştan düşündüm zaten, eğer tutarsa önümüzdeki 2-3 ay içerisinde sitedeki planladığım fikirlerinde başlamasıyla çok faydalı, pratik ve kullanılır olacağı düşüncesindeyim. Talep olmazsa zaten diyecek birşeyim de yok, fikirlerimi son koz olarak devreye sokarım:) Denemeye değer gibi...
Çok teşekkürler Sn. Baydisiplin...

Ebu Computer
28-01-2007, 23:31
Bence ilk etapta Google yada Yahoo dan bir mail grubu kurun.

Forum farklı bi alan ve mail grubu yeterli gelmez ise forum çalışmasına başlarsınız.

Saygılarla...
:cool:

Babadağlı
29-01-2007, 01:18
Öneriniz için teşekkürler Sn. Ebu Computer, fakat çok fazla kişiyle mail grubu vasıtasıyla iletişimde bir takım sorunlar çıkıyor. Bu sorunlar gruptaki kişi sayısı arttıkça daha da artıyor. Gerekli gereksiz bir sürü mail ortalıkta geziyor, genelde herkes biryerlerden gelen mailleri yolluyorlar. Ortak yazışma yerini karikatür, resim, ıvır zıvır yollamaya bırakıyor. Benim de zaten ilk başta siteye üye olmasını planladığım kitlemi bu grup oluşturuyor.

ÇAKAL
29-01-2007, 01:50
Sevgili viper şimdiden başarılar dilerim.

Babadağlı
29-01-2007, 02:01
Sevgili viper şimdiden başarılar dilerim.
Teşekkür ederim Sn. cakhall.
Sizi görünce yüzüm hep gülüyor:) , Allah da sizi ve sevdiklerinizi, en başta evlatlarınızı hep güldürsün...

ÇAKAL
29-01-2007, 02:17
Teşekkür ederim Sn. cakhall.
Sizi görünce yüzüm hep gülüyor:) , Allah da sizi ve sevdiklerinizi, en başta evlatlarınızı hep güldürsün...

Amin,tüm insanların yüzü güler inşallah.:fl: Sevgiler.