PDA

View Full Version : BrİÇ KulÜbÜ

BORA YAŞAR
02-02-2007, 18:50
Briç benim en eski hobim.

1965 yılında başladım oynamaya. Fakülteye girdiğim seneydi. Goren okuyarak geliştirdik o yıllara göre bricimizi. Tüm fakülte hayatımda derslerden bile önde gelirdi briç. Zaten "babanın kahvesinden" mezun olduk bizim takım.

Askerde bölük komutanımız severdi briç oynamayı. Öğlen yemeğinden sonra binbaşı ben 2 astsubay kareyi kurardık. Sonra hayat gailesi sınavlar, stajlar..Epey ara verdik. Meslekte belirli bir yere gelip rahatlayınca briç hobimiz yine geldi hatıra.

İzmirde Pasaportta meslekdaşlarla oynardık. Pek gelişme göstermedi bu yıllarda briçimiz. Malum briçte iyi bir kulüp, asgarisinden iyi bir eş, bir sistem ve çalışmak gereklidir.

O yıllarda Efes Otelinde, şu anda Türkiye'nin en büyük briçcilerinden Nafiz Zorlu'nun gayretleri ile hayatını idame ettiren bir briç kulübü vardı. Orada turnuvalara katıldık. Sonra otel idaresi tarafından oradan atılınca(yanlış hatırlamıyorsam),Etap Otelinin çatısında bir müddet, sonra Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesinde devam ettik.

Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesinin, apartman daire sahiplerinin şikayeti üzerine tahliye edilmesiyle, yine Nafiz Zorlu'nun gayretleri ile Dernek olarak örgütlenince, Karşıyaka Alaybey girişinde bir apartmanın alt katında briç hayatımızın bir parçası oldu.

O yıllarda briç oynanırken sigara içildiğinden, bir süre sonra sağlık nedenleri ile briç oynamayı bırakmak zorunda kaldım.

7-8 sene sonra bu kez Alsancak'a taşınan kulübe devam etmeye başladım.Yeni sistem, yeni dostluklar..Sonra tekrar brice ara.

Bu kulüp halen Türkiye'nin en iyi oyuncularından birkaçının kulübüdür.

Salvador Assael (Türkiye MP 1. si) Nafiz Zorlu, Bülent Aslan, İbrahim Mumcuoğlu, Tunga Oğuş iyi briçciler.

Halen briç BT Genel Müdürlüğüne bağlı bir federasyon. http://www.tbricfed.org.tr/ federasyonun internet adresi. Buradan her türlü aktiviteyi takip edebilirsiniz.

Ben iyi bir briçseverim. Yeteneklerim belli seviyede.Ama ölünceye kadar bu sporu yapacağım.:super:

BORA YAŞAR
02-02-2007, 19:11
Günlük hayatımda önemli bir yer tutmaya başlayan Hissenet dışında, genelde internette briçle meşgul olmaktayım. Bridge Base Online sitesinde vaktimi briç seyrederek, oynayarak geçiriyorum.

İnternet harika bir olay. O olmasaydı ne yapardım bilmiyorum.

Yıllarca yabancı dilde kitaplardan yayınlardan takip ettiğim dünyanın birçok iyi briçcisini burada izleme imkanı veriyor bana.

Bu ne müthiş bir şey dostlar.

20 sene önce bana Garozzo'yu, Zia 'yı izleyeceksin deseler inanmazdım.

Düşünün şimdi online vugraph teknolojisiyle tüm büyük şampiyonaları anında bu siteden izliyebiliyorum.

Müthiş. Bir duygu.:)

BORA YAŞAR
02-02-2007, 19:23
Bahsettiğim briç sitesi (böyle zikretmek forum kurallarına aykırı mı bilmiyorum doğrusu) bir Amerikan sitesi. Ama Türk briçseverler en büyük gruplardan biri. Müthiş Türk, eğer biraz da terbiye sınırları içinde temsil etmeyi öğrenebilse özyurdunu, briç aşkı ve sayısı ile şaşırtıyordur mutlaka tüm yabancıları.

Burada eş bulup oynayabiliyorsunuz hemen. Ücretsiz bir site.

Vaktiyle bir kaç sene yıllık ücreti 100 dolar civarında olan bir briç sitesine takılırdım. Belli bir takım şikayetlerle boşaldı bu paralı briç sitesi.

BORA YAŞAR
02-02-2007, 19:27
Briç hemen hep öğrenci olduğunuz bir spor alanı.

Çok büyük ustalar bile durmadan sistem çalışıyorlar.

Garozzo (dünyanın gelmiş geçmiş en büyük briçcilerinden biri şimdi 70 lerinde ve hala süper bir oyuncu) ve De Falco , bu sitede zaman zaman, seyirciye açık bir şekilde antrenman yaparlar. Görüyoruz ki briç de son yok.

Ve bu en güzel tarafı bricin. Bitmiyor.

Bitmeyecek.

BORA YAŞAR
03-02-2007, 11:26
İnternetin insana sağladığı olanaklardan biri de vugraph teknolojisiyle naklen briç maçlarının pc başındaki izleyiciye sunulması.

Maçı bizzat izleyen bir briçcinin grafik temelli bir program yardımı ile kontratın gelişmesini ve elin, oynanan kağıtlar sırasıyla ekranda bize aktarılması olarak anlatılabilir vugraf olayı.(Benim teknoloji özürlü anlatımımla bu kadarına da şükür :) )

Yukarda bahsettiğim site Bridge Base Online hemen hergün önemli bir briç karşılaşmasını vermekte bugünlerde.

Bugün 1995 Bermuda Bowl elleri aynen oynanacak. Ayrıca Hollanda ve İsrail Genç Şampiyonaları var.

Bu gösterileri seyretmek için sitenin altyapısını download etmeniz gerekecek. Birkaç dakikalık bir iş.

Ücretsiz. Meraklısına.

BORA YAŞAR
05-02-2007, 21:26
Briçsever/oynar yok galiba bu forumda.

Müslüman mahallesinde salyangoz satıyormuş gibi hissettim kendimi.:)

BORA YAŞAR
06-02-2007, 01:21
Alooo?

Sesim gelmiyor mu?:biggrin:

Bir büyük boşlukta bozuldu büyü!!

Hoşçakal topik.

GÜRKAN
28-02-2007, 23:40
Alooo?

Hoşçakal topik.

bu topik ne zaman açılmış yahu?
haberimiz bile olmadı..
olimpik bir spor dalı olduğunu kaç kişi biliyor acaba
evvela hayatın içinden bölümünde başlanabilirdi belki
biraz da reklamını yapmalı tabiki..
hoşçakal demeden önce..

gemici
28-02-2007, 23:48
sitenin adresini ben mi göremiyorum...70 lerde bende oynardım ama artık ya oyuncu yok ya ben onlara rastlamıyorum...

kaleci1
28-02-2007, 23:54
sitenin adresini ben mi göremiyorum...70 lerde bende oynardım ama artık ya oyuncu yok ya ben onlara rastlamıyorum...

çok kaptırıyor insan kendini bu oyunu oynarken çevreyle irtibat tamamen kesiliyor,yine de oyunların kralı bence.

gemici
28-02-2007, 23:57
çok kaptırıyor insan kendini bu oyunu oynarken çevreyle irtibat tamamen kesiliyor,yine de oyunların kralı bence.

haklisin.. 24 saat oynadığımı bilirim

GÜRKAN
01-03-2007, 00:19
1986-1995 yılları arasında fakülte yıllarımda amatör olarak ilgilendim.Ve henüz geri dönüş yapmış değilim.(dönüşüm muhteşem olacak o ayrı :D )

Briç, beyin için bir spor olmanın ötesinde; belirli bir konsantrasyon, mücadele ruhu, hızlı refleksler ve dayanıklılık gibi sadece fiziksel zindelikle kazanılabilen özellikleri gerektiriyor.

Briç denilince;
dürüst oyun, disiplin, kurallar, etik, katılım, eğitim, rekabet, performans ilk aklıma gelenler..

Yaşam becerisi olarak bize kazandırdıkları ise:

• Başarılı iken performansı korumak ve geliştirmek
• Başarı ve başarısızlığı yönetmek
• Kendini motive etmek
• Başkalarının değerlerini aynen kabul etmek
• Risk almak
• Özdenetim sağlamak
• Sınırlarını zorlamak
• Sınırlarını bilmek ve kabullenmek
• Rakibe saygı duymak
• Eleştiriye açık olmak
• Doğru karar kavramını kazanmak ve doğru karar oranını artırmak
• Davranışımızın sorumluluğunu üstlenmek
• Çatışmaları çözmek.

Uzun lafın kısası briç gerçek hayatı yansıtır..

GÜRKAN
01-03-2007, 00:21

satranç için kralların oyunu derler..
briç de dediğiniz gibi oyunların kralıdır.:cool:

GÜRKAN
01-03-2007, 00:26
http://img340.imageshack.us/img340/3673/hangimasaytercihederdinbw7.gif

GÜRKAN
01-03-2007, 00:35
Öncelik

Kalp krizi geçiren adam aceleyle hastahanenin aciline girer. Görevli hemşire ''Özür dilerim , çizginin gerisinde beklemelisiniz'' diye karşılar.
“Fakat bu arada ölebilirim!” der adam.
“Üzgünüm doktorlardan biri müsait olduğunda size bakacak.”
Derken bir ambulans sirenlerini çalarak gelir ve sedyede bir kadını indirirler. Görevli, “Çok feci bir kaza geçirdi ve solunumu durdu.” diye açıklama yapar.
“Özür dilerim,” der hemşire, “çizginin gerisinde beklemek zorunda.”
Daha sonra bir adam gelir ve hemşirenin kulağına bir şey fısıldar.Adamı acilen muayene odasına alırlar ve doktorlar bir anda çevresini sarıp müdahaleye başlarlar.
“Neler oluyor?” diye sorar acile ilk gelen adam. “O neden doğruca müdahaleye alındı?”
“Oh,” hemşire açıklar; “Çok acil bir durum, o bir briç oyuncusu ve cue-bid yaptığında partneri pas geçmiş.”

BORA YAŞAR
01-03-2007, 00:42
Selamm

Bakın kimler gelmiş:cool:

Boşuna değil kafamızın uyuşması sn Asterix. Mutlaka daha birçok müşterek ilgi alanımız vardır mutlaka.

Çok merak ettim hangi takımı tutuyorsunuz?

Bu benim eşik sorumdur.:) Kızlar burada olsa gülerlerdi şimdi.

Neyse.

Briç demek .. şu anda yaptığım demek.:yes:

Günde 4-5 saat seyretmek oynamak demek.

Evvelki gün "Üstadı azam muazzam" topiğine koyduğunuz karikatürden anlamıştım briçsever olduğunuzu.

Neyse arada buraya da brişeyler koyarız..

Sevgiler

GÜRKAN
01-03-2007, 00:43
Topiğe potansiyel partnerler de gelmeye başladı sanki..

http://img150.imageshack.us/img150/1180/herortakhogrlolmuyorqr9.gif

BORA YAŞAR
01-03-2007, 00:45
Öncelik

Kalp krizi geçiren adam aceleyle hastahanenin aciline girer. Görevli hemşire ''Özür dilerim , çizginin gerisinde beklemelisiniz'' diye karşılar.
“Fakat bu arada ölebilirim!” der adam.
“Üzgünüm doktorlardan biri müsait olduğunda size bakacak.”
Derken bir ambulans sirenlerini çalarak gelir ve sedyede bir kadını indirirler. Görevli, “Çok feci bir kaza geçirdi ve solunumu durdu.” diye açıklama yapar.
“Özür dilerim,” der hemşire, “çizginin gerisinde beklemek zorunda.”
Daha sonra bir adam gelir ve hemşirenin kulağına bir şey fısıldar.Adamı acilen muayene odasına alırlar ve doktorlar bir anda çevresini sarıp müdahaleye başlarlar.
“Neler oluyor?” diye sorar acile ilk gelen adam. “O neden doğruca müdahaleye alındı?”
“Oh,” hemşire açıklar; “Çok acil bir durum, o bir briç oyuncusu ve cue-bid yaptığında partneri pas geçmiş.”

Evet bence de müdahaleye hak kazanmış.

Ama şansa bakın ki hemşire briç biliyor. Hem de terminolojiye vakıf.:wink:

Allah insana şans versin.

BORA YAŞAR
01-03-2007, 00:50
http://online.bridgebase.com/

Buradan üye olabilir ve sistemi indirebilirsiniz. Çok kolay.. Sonra çok kaliteli vugraph sistemi ile verilen macları dünyanın en büyük briçcilerini izliyebilirsiniz.

Ücretsiz

BORA YAŞAR
01-03-2007, 00:55
Oyun oynayabilir, turnuvalara ücretsiz ( isteyen paralı ) katılabilirsiniz.

Yüzlerce Türk oyuncu var bu sitede.

ABD sitesi.

Arkadaş edindiniz mi kendi seviyenizden çok güzel bir imkan bu site..

kemal
01-03-2007, 00:58
Ben de briç öğrenmeyi çok istemiştim, ama olmadı. Satrancı öğrendim.

70'li ve 80'li yıllarda İstanbul Satranç Derneği'ne İzmir'den İlhan Onat gelirdi. Dernek o zaman Tepebaşı'nda ve İlhan Onat da eski Türkiye şampiyonlarından idi. Fakat o satranç derneğinde briç oynardı, hatırlıyorum.

Briç bana nasip değilmiş.

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:01
Şu anda evvelki yıl Türk Milli Takımnıda oynayan Ergun Cuhadarı izliyorum..

Müthiş birşey şu internet.

aytaşı
01-03-2007, 01:02
Alooo?

Hoşçakal topik.

Briç sabır oynudur.. Neden bu kadar acele ettiniz veda etmekte? Site büyüyor gelişiyor ve ilgi alanları farklı pek çok kişiyide bünyesine çekiyor. Uykuya yenik düşmek üzere olduğum bu saatlerde bu yazının hemen altına birşeyler karaladım . Umarım devamında bir dörtlü kurarız:) Tabi çömez ama meraklılara deneyimlerinizi paylaşacak sabrınız varsa:)

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:03
İlhan Onat satrançta ilk Türk İM olan aynı zamanda iyi bir briççi.

Benim bir zamanlar çok kısa bir süre ortağım da olmuştu.

Satranç benim Darüşşafakada ilk göz ağrım.

Sonra kısmet olmadı.

Briç tipime daha uygun.

Sık hata yaparım da.:-)))))))))))))

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:05
Büyü bizim atmosferimiz Sn Aytaşı.

Bakın yeniden oluşturduk büyüyü.:cool:

Bir zaman epey çağırmıştım..

Ama şans bugüneymiş.

Hoş geldiniz hepiniz.

aytaşı
01-03-2007, 01:06
Ben de briç öğrenmeyi çok istemiştim, ama olmadı. Satrancı öğrendim.

70'li ve 80'li yıllarda İstanbul Satranç Derneği'ne İzmir'den İlhan Onat gelirdi. Dernek o zaman Tepebaşı'nda ve İlhan Onat da eski Türkiye şampiyonlarından idi. Fakat o satranç derneğinde briç oynardı, hatırlıyorum.

Briç bana nasip değilmiş.

Öğrenmek için geç kaldığınızı düşünmüyorum. Temel bazı kuralları öğrendikten sonra izleyerek ve oynayarak iyi bir de ortak bularak keyfine varabilirsiniz.

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:06
Sevgili Venicera da geldi:yes:

Gittikçe artıyor yalnızlığımız derdi şair.

Gittikçe artıyor sayımız demeliymiş.:he:

aytaşı
01-03-2007, 01:07
Bence de bu topic başka bir başlık altında açılmış olsa idi daha fazla dikkat çeker ve kolay ulaşılabilirdi. Ne yazık ki ülkemizde spor denilince ilk akla gelen hala futbol olduğu için ben kendi adıma spor başlıklarını es geçiyorum. Bu topiği tesadüfen gördüm. Taşınamaz mı?

mme
01-03-2007, 01:10
Benim için oyunların kralıdır. Üniversite zamanlarında, arkadaşların evinde sabaha kadar oynardık. Artık kareyi kuramıyoruz. İnternetten oynamak beni pek cezbetmiyor. Canlısı daha güzel.

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:13
Briç asgari bir ortakla, bir sistem üzerinde çalışarak oynanabilecek bir oyun.

Sistemler gelişiyor.

Şu anda dünyada en yaygın sistemler:

- Two over one ( Geliştirilmiş bir 5 li majör sistemi)

- SAYC (Standart American Yellow Card) Yine 5 li majör temelde

- Polish Club

- Precision

Eskiden İtalyanların meshur Blue Club, Goren gibi sistemler vardı.

mme
01-03-2007, 01:14
2 sene kadar önce bir briç klubünde turnuvalara da katılıyorduk. Ama ne zamandır, karemiz de dağıldığından kendi aramızda bile oynayamıyoruz.

aytaşı
01-03-2007, 01:15
size bir sır vereyim:) ben venicera yı internette briç oynarken buldum:) çok sabırlı ve iyi bir ortaktır. aslında bende canlı severim kağıtları elime almayı masanın tozunu yutmayı ama şartlara göre internette oynarken de tanıdık kişilerle uyuştuğunuz kişilerle oynayıp eğlenmeniz mümkün olabiliyor. eğer oyunu sohbetle bir yürütmeyi seviyorsanız.

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:15
Evet internet kesmeyebilir.

İnternetin üstün olduğu yan ise teknoloji.

Ben dünyanın hemen tüm büyük olaylarını bu siteden izleyebiliyorum.

Canlı olarak.

kaleci1
01-03-2007, 01:19
Sn Gemici topiği hareketlendirdiniz.Ama iyi de oldu.

aytaşı
01-03-2007, 01:19
valla ben artık izlemeyi değil oynamayı seviyorum. oynarken daha çok şey öğreniyor insan. ne de olsa insan başkalarının hatalarından çok kendi hatalarından ders alır. uzun zamandır da oynamıyorum... unuttum pek çok şeyi.

kemal
01-03-2007, 01:20
Briç asgari bir ortakla, bir sistem üzerinde çalışarak oynanabilecek bir oyun.

Sistemler gelişiyor.

Şu anda dünyada en yaygın sistemler:

- Two over one ( Geliştirilmiş bir 5 li majör sistemi)

- SAYC (Standart American Yellow Card) Yine 5 li majör temelde

- Polish Club

- Precision

Eskiden İtalyanların meshur Blue Club, Goren gibi sistemler vardı.

Azıcık aklım var; hepten karışacak. :notr: :notr:

aytaşı
01-03-2007, 01:23
Azıcık aklım var; hepten karışacak. :notr: :notr:

olur mu öle şey. bir ara beşli majör hakkında temel esasları paylaşırız. bilgileri hala canlı olan arkadaşlardan rica ederiz. bende unuttuklarımı hatırlarım. sonra ekip bulursak bir sitede deneme oyunları yaparız ..

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:24
Briç ancak ve ancak bizim Türkün pek sevmediği,temel altyapınız olmak şartıyla, bir ortakla oturup anlaştıktan(ki iyi bir sistemle bu aylar sürebilir) sonra kendinizden daha iyilerle (bu imkanı verirlerse) oynamak suretiyle gelişebilir.

Arada mutlaka süper oyuncuları izlemek şart.

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:27
İlginç birşey oldu şimdi..

Hissenetten cen1964 konuşmalarımızı okumuş hissenetten geldi beni Bridge Base Online da size syrettiğmi söylediğim Ergun Çuhadar'ın masasında buldu. Ve oyun teklif etti..

aytaşı
01-03-2007, 01:30
ne yazık ki briç bilenler biraz ketum oluyorlar. bende ilk öğrenmek istediğimde anlatan olmadı baştan. sonra gittim kitap aldım. ama kitaptan okuyup anlaşılacak gibi de değil. sonra gittiğimiz cafede oynayan arkadaşları izlemeye başladım. 3-5-8 , king gibi oyunları bilmenin verdiği avantajla bişiler kapmaya başladım ve temel kuralları bir arkadaştan öğrendim. sonasında masalarına almaya başladılar. en azından kendi asil dörtlüleri kurulana kadar yedek görevinde antreman yaptım. sonra kopuldu ve ara verdim . ardından internet üzerinden izlemeye ve oynamaya başladım. bir süre sonra oradaki ekipte dağılınca ( bildiğiniz insanlarla oynamak keyifli bana göre) gene bir ara verdim.

aytaşı
01-03-2007, 01:31
desenize ayağım uğurlu geldi :P

SALESMAN
01-03-2007, 01:33
bende yüzyıl king oynayıp briç egeçiş yapmamış nadir kişilerdemn biriyim;
şimdilik zihin sporu bazında GO ile ilgilendiğimden zaten vasat olan kapasitemi iki ayrı konuya odaklamayayım ama buradan bir briç dörtlüsü çıkarsa seyretmeye gelirim..

kaleci1
01-03-2007, 01:35
ne yazık ki briç bilenler biraz ketum oluyorlar. bende ilk öğrenmek istediğimde anlatan olmadı baştan. sonra gittim kitap aldım. ama kitaptan okuyup anlaşılacak gibi de değil. sonra gittiğimiz cafede oynayan arkadaşları izlemeye başladım. 3-5-8 , king gibi oyunları bilmenin verdiği avantajla bişiler kapmaya başladım ve temel kuralları bir arkadaştan öğrendim. sonasında masalarına almaya başladılar. en azından kendi asil dörtlüleri kurulana kadar yedek görevinde antreman yaptım. sonra kopuldu ve ara verdim . ardından internet üzerinden izlemeye ve oynamaya başladım. bir süre sonra oradaki ekipte dağılınca ( bildiğiniz insanlarla oynamak keyifli bana göre) gene bir ara verdim.

80 başlarını hatırlattınız banayine de briç denince aynı fikirler aynı açıklamalar.bırakalım yeni başlayanlar da bi tarafından tutsun . yoksa briççi bulamıyoruz diye yakınmalar devam eder.

aytaşı
01-03-2007, 01:35
bence buraya asıl ( bora yaşar anladığım kadarıyla bilgilerini en güncel tutan kişi ) briç dersleri bir iki diye başlıklar açıp temel esasları yazılsa hem izleyenlerde izlerken anlar hem de öğrenmek isteyen meraklı arkadaşlara yön haritası olur.

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:43
Güzelşey şu internet..

Epeydir sohbet ediyoruz kendisiyle..

Hepinize iyi geceler..

Zaman zaman buluşalım arkadaşlar..

Dediğim gibi yukarda adresini verdiğim siteye girerseniz bir kulübümüz de olur.

Sevgiler

aytaşı
01-03-2007, 01:47
... yorumsuz...

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:47
Sevgili Aytaşı;

İnanın briç bilmek başka öğretmek başka şey..

Bende sistematik bir temele dayalı not yok.

Briç bilgim fena değildir.

Pratiğim ise oldukça iyidir.

Brici öğrenmenin yolu eğer seviyeniz henüz acemi seviyesinde ise 2 kişi bir hocadan ders almaktır.

aytaşı
01-03-2007, 01:48
...yorumsuz...

BORA YAŞAR
01-03-2007, 01:49
Hepinize iyi geceler diliyorum..

Benim için epey geç oldu..

Sevgiler..

kaleci1
01-03-2007, 02:08
bi yorumsuz da ben den

GÜRKAN
01-03-2007, 17:44
zaman zaman aceleci davrananlara kızmamak gerek..:yes:

http://img453.imageshack.us/img453/5632/zamanzamanacelecidavranrn0.gif

GÜRKAN
01-03-2007, 19:05
bulabilirseniz meraklısına tavsiye olunur..

BRİCİNİZİ NASIL İLERLETEBİLİRSİNİZ?
H.W.KELSEY
1989-mars matbaası
Bu faydalı kitapta yazar neyin doğru olduğundan ziyade neyin yanlış olduğunu belirtmeye yönelmiş,bize insanın briç masasında ne gibi hatalar yaptığını 13 ana başlık altında gösteriyor ve onlardan nasıl kaçınabileceğimizi öğretiyor.

HAYVANAT BAHÇESİNDE BRİÇ
VİCTOR MOLLO
1989-mars matbaası
Victor Mollodan daha eğlenceli bir yazar yoktur..
Bu fantazi kitabı okurken Bricin inceliklerini öğrenip katıla katıla güleceksiniz..

çeviriler:Şiar YALÇIN

GÜRKAN
02-03-2007, 17:24
yıl 1989 idi hafızam beni yanıltmıyorsa..

Chicago,Rober briç oynuyoruz birkaç yıldır.

O yıllarda briç oynanan kıraathaneler,mühendisler odası kesmez oldu hızımızı artık..

turnuva bricine merak salmışız..

nasıl birşey bilmiyoruz ama herkes aynı kağıtlarla oynuyorsa sırtımız yere gelmezdi,iyi ve iddialı oyunculardık aynı zamanda..

kupayı alıp geliyoruz dedik herkese giderken..

Neyse,uzatmayayım..kalktık gittik İstanbul'a dörtlü takım turnuvasına..

Vee..

Boyumuzun ölçüsünü aldık..:D :gulen: :D

Kimse bize milli takım oyuncularına karşı oynayacağımızı hatırlatmamıştı..

Ata Aydın masama oturup oyunumuzu seyrederken anlamalıydım belkide..

http://img337.imageshack.us/img337/9210/baskaltndaolduunuzoldumut4.gif

BORA YAŞAR
03-03-2007, 14:56
Meraklısına..

Şu anda briçte dünyanın devi 2 ülkeden takımlar karşılaşıyor. İtalya-ABD.. Yukarıda adresini verdiğim BBO sitesinde.

Vugraph sistemi ile canlı online olarak.

Unutmayın bu sitede artık neredeyse hergün böyle dev maclar var.

GÜRKAN
03-03-2007, 20:37
Bir duyuru da ben yapayım öyleyse..

http://img74.imageshack.us/img74/2137/antalyapq5.jpg

Avrupa Briç Şampiyonası, 15-30 Haziran tarihleri arasında Antalya'da yapılacak. Briç Federasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, dünyanın en prestijli organizasyonlardan olan Avrupa Açık Briç Şampiyonaları'nın üçüncüsünün 15-30 Haziran tarihleri arasında Türkiye'de yapılacağı bildirildi.

Şampiyonaya, Dünya Şampiyonu İtalyan Milli takımı, Amerikan Milli Takımı oyuncuları ile Pakistan'ın ünlü Briç sporcusu Ziya Mahmut ile birlikte 2 bin sporcu katılacak.

Avrupa Briç Şampiyonaları, karışık, açık, bayanlar, senyörler kategorilerinde düzenlenecek.

GÜRKAN
03-03-2007, 20:58
bence buraya asıl ( bora yaşar anladığım kadarıyla bilgilerini en güncel tutan kişi ) briç dersleri bir iki diye başlıklar açıp temel esasları yazılsa hem izleyenlerde izlerken anlar hem de öğrenmek isteyen meraklı arkadaşlara yön haritası olur.

Bricin temel esasları üzerine internetten de bulabileceğiniz birkaç ders notu topiğe eklemeyi düşündüm..
Belki bu sayede kareyi kurabiliriz:)
Hisse net ailesinden de seyircilerimiz izlerken sıkılmadan rahatlıkla anlayabilirler bu sayede..
Anlaşılır olabilmesi için elimden gelen gayreti göstereceğim,anlaşılmayan yerler olursa da özel mesaj yoluyla yardımcı olabilmekten mutlu olurum.
Katkılarınızı bekliyorum..
saygılarımla

GÜRKAN
03-03-2007, 21:08
BRİÇ TERİMLERİ

TREFL : Sinek, Destedeki 4 renkten en küçük olanı, C ile gösterilir

KARO : Trefl renginin bir büyüğü D ile gösterilir

KÖR : Kupa, Karo renginin bir büyüğü H ile gösterilir

PİK : Maça, Kör renginin bir büyüğü S ile gösterilir. Renklerin en güçlüsüdür.

MAJÖR : Pik ve Kör renkleri. Sayı değeri Book'dan fazla alınan her löve için 30 sayıdır.
Ancak bu sayının alınabilmesi için söylenmiş olan kontratın en azından tam yapılması şarttır.

MİNÖR : Karo ve Trefl renkleri. Sayı değeri Book dan fazla alınan her löve için 20 sayıdır.
Ancak bu sayının alınabilmesi için söylenmiş olan kontratın en azından tam yapılması şarttır.

SANZATU : Kozsuz oyun anlamına gelir NT ile gösterilir. Bütün renklerden daha güçlüdür. 1.cisi 40 diğerleri 30 sayıdır.

GAME (ZON = MANŞ = OYUN) : Bir veya birkaç kontrat oynamak suretiyle 100 yada daha fazla sayı toplamak
Yani Oyunun Majörde 4, Minörde 5, Sanzatu da 3 seviyesinde oynanması.
4 Majör = 120 Sayı, 5 Minör=100 sayı, 3 NT = 100 sayı

DAĞILIM PUANI : El değerlendirirken hesaplanan elimizdeki kısalıklara verilen değerler. Açıcının renginde kısalık varsa o kısalık için dağılım puanı sayılmaz.

DESTEK PUANI : Ortağın söylediği renkte tam tutuş olduğu durumlarda kısalıklar için verilen ekstra değerler

ONÖR PUANI : Kısaca HCP ile gösterilir. Elde bulunan As, Rua, Dam ve Valelere verilen değerler.

TOPLAM PUAN : Onör ve dağılım puanlarının toplamı. DOP diye gösterilebilir.

DEKLARASYON : Kartları dağıtan kişinin yapacağı arttırma konuşması veya pas geçmesi ile başlar. Son yapılan konuşmadan sonraki üç oyuncunun üst üste pas demesi ile sona erer. Oynanacak olan kontratın seviyesini ve şeklinin belirlenmesi işlemidir.

DEKLARAN : Arttırma konuşmaları bittikten sonra kararlaştırılan kontratı oynayan kişi.

DEALER : Kartları dağıtan ve arttırma konuşmalarını başlatan kişi.

DUMMY (=MORT): Deklaranın ortağıdır. Atak edildikten sonra elindeki kartları, kozlar kendisine göre sağ başta olmak üzere, büyük kartlar kendisine,küçük kartlar deklaran'a doğru gelecek şekilde dizer. Yalnızca deklaranın direktifi ile, açtığı kartlardan verir. Kendi inisiyatifini kullanamaz oyuna karışamaz, fikir belirtemez

ŞİGAN (CHICANE) - VOID : Herhangi bir renkten elde hiç bulunmaması

SINGLETON : Herhangi bir renkten elde sadece bir kart bulunması.

DOUBLETON : Herhangi bir renkten elde iki kart bulunması.

ATAK : Arttırma konuşmaları bittikten sonra oyun bölümüne geçilebilmesi için deklaranın solundaki oyuncunun herhangi bir kartını yüzü masaya açık gelecek şekilde oynaması.

KAPALI ATAK : Atak kartının yere kapalı olarak konulması. Bundan sonra deklaranın işaret etmesi ile bu kartın yüzü çevrilir ve daha sonra da dummy kartlarını açar.

FİT : Uyum. İki ortağın ellerinde aynı renkten en az 8 kart bulunması

YARIM TUTUŞ : Açış rengi majör renklerden birisi iken cevapçının elinde bu renkten 3 kart bulunması. Açış rengi minör iken cevapçının elinde bu renkten 5 kart bulunması durumu

TAM TUTUŞ : Açış rengi majör renklerden birisi iken cevapçının elinde bu renkten 4 kart bulunması.Açış rengi minör iken cevapçının elinde bu renkten 6 kart bulunması durumu

LÖVE : 4 oyuncunun da birer kart oynaması ile oluşan 4 kartlık guruba verilen ad

BOOK : Deklaran tarafından alınan ilk altı löveye verilen isim. (Arttırma konuşmalarıyla birlikte book'un değeri de yükselir.)

LİMİT KONUŞMA : Oyunculardan birinin elinin durumunu özelliklede puanını dar sınırlar içinde ortağına söylemesi

FORSİNG KONUŞMA : Oyunculardan birinin ortağının pas geçemeyeceği bir konuşma yapması

NON FORSİNG KONUŞMA : Oyunculardan birinin ortağının pas geçebileceği bir konuşma yapması. (Bütün limit konuşmalar NF'dir.)

KONTR : Bu oyun Batar iddiası.

SURKONTR : KONTR a rağmen çıkarız iddiası.

PERDAN : Kayıp kağıt.

PARTAJ : Belli bir rengin, rakiplerin elindeki eşit dağılımı. (3-3)

UVERTÜR PUAN : El açmak için gereken minimum puan(12 p).

KUP LÖVESİ : Kozla çakarak kazanılan löve.

EKSPAS : Atılan empasın tutmaması üzerine kozla çakmak.

APEL : Sinyal.

DEFOS : Kağıt yemek.

YANKI (ECHO) : Çift sayıda kağıtla büyük-küçük oynamak.

REVERSE : Ucuz rengin pahalı renkten önce konusulması.

BİEN : Tam.

ENDİKASYON : Bütün renklerin eşit dağılımı.

ANTRE : Alıcı kağıt.

SUR TABLE : Batarı olmayan

GÜRKAN
03-03-2007, 21:33
Brice Giriş

Öncelikle Briç in nasıl bir oyun olduğundan başlayalım.

Briç 4 kişi ile oynanır. Eşli oynanan bir oyundur.
Eğer daha önce Eşli King oynadıysanız Briç i öğrenmeniz çok daha kolay olacaktır.

Briç 52 lik 1 deste kağıt ile oynanır.

Normalde oyun kağıtlarında 4 tür kağıt vardır.
Bunlar : Maça, Kupa, Karo ve Sinek tir.
Ama Briçte bunların isimleri farklıdır.

PİK (Maça, ingilizcesi: Sppades)
KÖR (Kupa, ingilizcesi: Hearts)
KARO (Karo, ingilizcesi: Diamonds)
TREFL (Sinek, ingilizcesi: Clubs)

Kağıt Cinslerinin gücü: (Güçlü den güçsüze doğru)

PİK (maça)
KÖR (kupa)
KARO
TREFL (sinek)

Bu sıralama sadece deklarasyon (bakınız: Briç Terimleri) içindir.

Yer oyununda bir renk KOZ olarak belirlenmedikçe her renk aynıdır, KOZ bütün renklerden üstündür.

Kağıtların büyüklük sırası : (Büyükten küçüğe doğru)

Her renkteki kartlar AS'dan (en yüksek) ikili'ye (en düşük) doğru sıralanırlar

A (AS), K (RUA,Papaz), Q (Kız), J (Vale), 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2.

Briç dört oyuncu gerektiren bir ortaklık oyunudur. Her oyuncu oyun masasında ortağının karşısında oturur

Oyunculardan biri, solundaki oyuncudan başlayarak her oyuncuya 13 kart gelecek şekilde saat yönünde bütün kartları dağıtır.

Briçteki amaç ellerin kendi tarafınızdan kazanılmasıdır.

Bir EL(Löve), saat istikametinde her oyuncunun sırası ile verdiği bir kartın toplamı olan dört karttan oluşur.
Bu nedenle her dağıtılan kağıtta kazanılacak 13 EL vardır. Her elde oynanan ilk kart çıkış olarak adlandırılır.
Eğer çıkış sırası sizdeyse elinizdeki her kartı oynayabilirsiniz

Bununla birlikte çıkış sonrası diğer üç oyuncunun bazı zorunlulukları vardır:

Eğer mümkünse çıkış rengine uymak zorundasınız (çıkış rengiyle aynı rengi oynamalısınız).
Örneğin kör çıkılmış ve elinizde kör varsa, körlerden birini oynamak zorundasınız (istediğiniz herhangi bir körü oynayabilirsiniz).
Eğer elinizde kör yok ise zorunluluk kalkar.
Eğer renge uyma imkanınız yoksa elinizdeki istediğiniz kartı oynayabilirsiniz.
Renge uyma zorunluluğu dışında briçteki kart oyunu tamamen serbesttir.

Dört kartın oynanması sonrasında bir el tamamlanır.

Eğer el koz içermiyor ise renkteki en yüksek kart tarafından kazanılır

Eli kazananı belirleyen kuralları bir kaç örnek el ile birlikte açıklayalım.

1.EL
Çıkış 2nci 3ncü 4üncü
10......J ......Q.......6

Tref çıkılmıştır ve Q oynanan en yüksek treftir, o halde kazanan Q 'dır.
2.EL
Çıkış 2nci 3üncü 4üncü
7.......10......K......Q

Pik çıkılmıştır ve K oynanan en yüksek pikdir, o halde kazanan K dır.
(körün yada trefin koz olmadığı varsayılarak).
Eğer el koz içeriyorsa, oynanmış olan en yüksek koz tarafından kazanılır.
3.EL
Çıkış 2nci 3üncü 4üncü
J.......Q......5......2

Eğer Tref kozsa 5 eli kazanır çünkü oynanmış tek kozdur.
4.EL
Çıkış 2nci 3üncü 4üncü
9........6......A......8

Eğer Tref kozsa 8 eli kazanır çünkü oynanmış en yüksek kozdur.

Her el sonrası kazanan taraftan bir oyuncunun kartları toplaması ve düzenli olarak dizmesi iyi olur.

Böylece kazanılan eller kolayca sayılabilir. 13 el içinde bu şekilde devam edilerek oynanır.

BORA YAŞAR
03-03-2007, 22:36
Saolun Sn Asterix. Emeğiniz için.

Umarım yararlanan olur.

GÜRKAN
05-03-2007, 01:52
Deklarasyon ve Oyun'a Giriş

Briç ; Deklarasyon (Bidding) ve Oyun olmak üzere iki ana kısımdan oluşur.

52 kağıt da dağıtıldıktan sonra (herkese 13'er adet), Deklarasyon (artırma) yapılır.

Deklarasyon (Arttırma konuşması) (Bidding)

Oyuncular sırasıyla ellerindeki kağıtlarla alabilecekleri EL leri (LÖWE) hesaplayarak söylerler.

Oyunda ilk konuşma hakkı Kağıt dağıtanındır.

Oyuncu elindeki PUAN ı hesaplar ve 6 nın üstüne konuşur.
(Yani 1 derse bu kozum KÖR ve 7 el alırım anlamına gelir.)

Bu konuşmaları yapabilmek için Oyun açılışlarını ve Puanlamayı bilmelisiniz. Bunu gelecek dersimizde (Ders 3) anlatıyoruz.

Sırası gelen oyuncu o ana kadar söylenen ellerden daha yüksek söylemek zorundadır.

Sıradaki oyuncunun 3 alternatifi vardır; Deklarasyonu daha da yükseltmek, PAS geçmek veya “KONTUR” demek.
(KONTUR: Söylenen elin yapılamayacağının söylenmesi ve iddiayı yükseltmesidir.)

Sıradaki oyuncu da aynı şekilde ya Deklarasyonu yükseltir, ya PAS der yada “SÜRKONTUR” diyebilir.
(SÜRKONTUR: Kontur’e karşı, söylenen elin yapılabileceğini bir kez daha iddia etmektir. Ortadaki el tekrar katlanacaktır)

Ardarda 3 PAS denince deklarasyon kısmı tamamlanır ve oyuna geçilir.

Deklarasyon sırasında konuşma yükseltirken şu sıraya dikkat edilmelidir:

Trefl Karo Kör Pik Sanzatu ( )

(En güçsüz kağıt rengi Trefl, en güçlü kağıt rengi Pik dir)
Ama kozsuz oyun olan Sanzatu ( ) bütün hepsinden daha güçlüdür

Oyun

Deklarasyon kimde kaldıysa o çiftten, artırılan kağıdı ilk olarak söyleyen (Açıcı-Deklaran) oyuna başlar.

Bu kişinin solundaki (rakip) oyuncu ilk kağıdını yere atınca onun solundaki oyuncu (Yer-Dummy) bütün kağıtlarını yere açar.

Bu şekilde eşi onun yerine kağıtlarını istediği şekilde oynayabilecektir.

Bütün oyun bu şekilde oynanır.

Bir ekip deklare ettiği sayıda löwe yapmaya çalışırken karşı taraf da bunu engellemeye çalışacaktır.

Bütün kağıtlar bittiğinde oyun bitmiş olur ve puanlamaya geçilir.

Deklarasyonu belirleyen kuralları bir örnek el ile açıklayalım.

Dağıtan........2nci.........3üncü..........4üncü
(Kuzey).......(Doğu)......(Güney)......(Batı)

1 ...............PAS...........1..............1
2.................2.............2...............3
PAS.............4.......... PAS............PAS
KONTUR......PAS.........PAS.............PAS

Örnektede görüldüğü gibi oyunu KUZEY açmıştır (1 ile)
Daha sonra sırayla (saat yönünde) deklarasyon başlamıştır.
Deklarasyonu Doğu-Batı 4 ile kazanmıştır.
Ama KUZEY, KONTUR diyerek söylenen elin yapılamayacağını iddia eder.
Sonraki aşamada 3 tane PAS gelince Oyun DOĞU-BATI da 4 ile kalır.
Yani KOZ: dür. DOĞU-BATI nın Toplam 10 el (6+4) almaları gereklidir.
Ama KONTUR lu oyun olur. KUZEY-GÜNEY eğer 4 EL alabilirlerse oyun BATAR.
ü ilk söyleyen (Deklaran) BATI olduğu için Oyunu BATI oynar.

Oyunun oynanışı

İlk çıkışı KUZEY yapacaktır. KUZEY elindeki herhangi bir kağıdı yere atar. (Koz da çıkabilir)
İlk kağıdın yere atılmasından sonra DOĞU elini yere açar (Renklere göre dizilmiş olması gereklidir.)
Bu andan itibaren DOĞU oyun dışıdır. Oyunu BATI oynar. !
Bütün kağıtlar bittiğinde (13 el) oyun bitmiş olur ve puanlamaya geçilir.

GÜRKAN
05-03-2007, 03:09
efendim nerde kalmıştık..

boyumuzun ölçüsünü almıştık ya hani..
toparlanıp kendimize gelmemiz uzun sürmedi,takım olarak hepimizin ilk kez katıldığı büyük çaptaki bir turnuvadan edindiğimiz tecrübelerden ders çıkartıp bir daha asla böyle bir tecavüze uğramayacaktık..:D :D :D

turnuva dönüşü bidding boxlarımızı aldık,gerek turnuva direktörlüğü hakkında gerek yeni öğrendiğimiz konvansiyonlar hakkında ve gerekse turnuva psikolojisi hakkında uzun uzadıya konuştuk..
yetinmedik kendi çapımızda turnuva düzenleyip aksaklıklarımızı gördük.
öyle ya sorun oyunumuzda yada sistemimizde değildi..(!)biz öyle sanıyorduk en azından.

Beklenen gün gelip çattı nihayetinde..
Hacettepe 5.Türkiye Üniversiteler Arası İkili Turnuvası
3 takımla Ankaraya çıkarma yapıyoruz, ve oyunlar başlıyor..
Yabancılık çekmiyoruz ve takımlarımızla dayanışma halindeyiz,oyunlarda psikolojik savaştan medet umarak rakibi hataya zorlayan zorlu ekipleri geride bırakıyor ve dikkatleri üstümüze topluyorduk..
İkinci gün yalnızca bir ekibimiz elenmiş ve iki takımla finallere kalma başarısını göstermiştik.

Bugün SAYC olarak revize edilen Amerikan 5li majör oynuyoruz,rakiplerimiz ise ya mavi tref ya acol veya super precision.!!!
rakiplerin her açışı her araya girişi artifisiyel olunca dengemizi kaybettik..
Nadir kullanılan bu sistemler hakkında detaylı bilgi sahibi değiliz,(aslında o yıllarda kimse değil)sürekli bir ALERT durumu yani.Ama her nasıl oluyorsa uygun seviyede ve uygun kontratta buluşuyorlar.Aralarında Özel anlaşma olduğunu,önceden belirtilen konvansiyonlardan ayrılma olduğunu TD ye,Apel komitesine,Etik kurula götürüyoruz,bu durumun rakibe karşı bir taahütten ziyade ortağına karşı saygısızlık içerdiğini ifade ediyoruz.Rakibin ''psişik''yapmış olduğunu ve zaten kendi ortağını da kandırmış olduğunu dolayısı ile herhangi bir cezai yaptırım uygulanamayacağı yönündeki kararlarla derece yapma şansımız elimizden alınıyor..
Bugün bile o kötü ve her türlü manyele açık sistemlerin türkçe olarak yayınlanmış referans niteliğinde bir kitabı yoktur.
Neticede şerefli 4. ve 5.liklerle yetinmek zorunda kalmış ama herkesin dikkatini çekmiş,tanınır hale gelmiştik.artık bundan böyle bize karşı da önlem almaları gerekecekti...
Biz de bu duruma bir çare bulacaktık elbette.:)

devam edecek..

gemici
05-03-2007, 13:22
http://www.bricturk.com/

PARK
05-03-2007, 13:24

ne o bizi kötü alışkanlıklara mı sevk ediyorsunuz yani:):):):):):)

BORA YAŞAR
05-03-2007, 13:56
efendim nerde kalmıştık..

boyumuzun ölçüsünü almıştık ya hani..
toparlanıp kendimize gelmemiz uzun sürmedi,takım olarak hepimizin ilk kez katıldığı büyük çaptaki bir turnuvadan edindiğimiz tecrübelerden ders çıkartıp bir daha asla böyle bir tecavüze uğramayacaktık..:D :D :D

turnuva dönüşü bidding boxlarımızı aldık,gerek turnuva direktörlüğü hakkında gerek yeni öğrendiğimiz konvansiyonlar hakkında ve gerekse turnuva psikolojisi hakkında uzun uzadıya konuştuk..
yetinmedik kendi çapımızda turnuva düzenleyip aksaklıklarımızı gördük.
öyle ya sorun oyunumuzda yada sistemimizde değildi..(!)biz öyle sanıyorduk en azından.

Beklenen gün gelip çattı nihayetinde..
Hacettepe 5.Türkiye Üniversiteler Arası İkili Turnuvası
3 takımla Ankaraya çıkarma yapıyoruz, ve oyunlar başlıyor..
Yabancılık çekmiyoruz ve takımlarımızla dayanışma halindeyiz,oyunlarda psikolojik savaştan medet umarak rakibi hataya zorlayan zorlu ekipleri geride bırakıyor ve dikkatleri üstümüze topluyorduk..
İkinci gün yalnızca bir ekibimiz elenmiş ve iki takımla finallere kalma başarısını göstermiştik.

Bugün SAYC olarak revize edilen Amerikan 5li majör oynuyoruz,rakiplerimiz ise ya mavi tref ya acol veya super precision.!!!
rakiplerin her açışı her araya girişi artifisiyel olunca dengemizi kaybettik..
Nadir kullanılan bu sistemler hakkında detaylı bilgi sahibi değiliz,(aslında o yıllarda kimse değil)sürekli bir ALERT durumu yani.Ama her nasıl oluyorsa uygun seviyede ve uygun kontratta buluşuyorlar.Aralarında Özel anlaşma olduğunu,önceden belirtilen konvansiyonlardan ayrılma olduğunu TD ye,Apel komitesine,Etik kurula götürüyoruz,bu durumun rakibe karşı bir taahütten ziyade ortağına karşı saygısızlık içerdiğini ifade ediyoruz.Rakibin ''psişik''yapmış olduğunu ve zaten kendi ortağını da kandırmış olduğunu dolayısı ile herhangi bir cezai yaptırım uygulanamayacağı yönündeki kararlarla derece yapma şansımız elimizden alınıyor..
Bugün bile o kötü ve her türlü manyele açık sistemlerin türkçe olarak yayınlanmış referans niteliğinde bir kitabı yoktur.
Neticede şerefli 4. ve 5.liklerle yetinmek zorunda kalmış ama herkesin dikkatini çekmiş,tanınır hale gelmiştik.artık bundan böyle bize karşı da önlem almaları gerekecekti...
Biz de bu duruma bir çare bulacaktık elbette.:)

devam edecek..

Bitmez Sn Asterix bitmez.:yes:

Briç demek sistem ve hafıza demek . Bu da çoğu zaman her konuda olduğu gibi kötü anılar demek.:cool:

Bilmem neden, kötü anılar, yenen kazıklar, haksızlıklar, şansızlıklar, başarıdan daha çok hatırlanıyor.

Tabi Melih Özdil gibi bir megolaman olmazsanız.:wink:

Adam Cumhuriyette sadece geçmiş başarılarını, hatta takım arkadaşlarını yerme bahasına, anlatmakta bir mahzur görmedi yazdığı sürece. Pehlivan tefrikası gibi.

Faik Falay o açıdan çok farklı, briççiliğinin yanında insanlığıyla da göz dolduruyor.

Sonuçta, ne yaparsak yapalım, insanlığımız kalıyor geride, hoş bir seda olarak.

GÜRKAN
05-03-2007, 23:26

ne o bizi kötü alışkanlıklara mı sevk ediyorsunuz yani:):):):):):)

kötü bir niyetimiz yok valla..
sadece kareyi kurmaya çalışıyoruz sn.expert.:he:
mamafih ne arayan var ne soran:notr:
yeterli katılım olmamasını geçtim,tepki bile verilmemesinden üzüntülüyüm..:cry:
dersler bitince ilginç problemlerle enteresan çözümler ve güzel bir tartışma ortamı hayal etmiştim oysa..
kısmet değilmiş...

BORA YAŞAR
06-03-2007, 12:13
Sn Aytaşı ve Sn Kaleci sanki briç dersi iyi olur diye düşünülüyorlardı.

Sanırım bir daha gelmediler.

Zordur brice sürekli ilgi.

Hele kağıt, kare olmadan.

GÜRKAN
07-03-2007, 21:07
Hatırlar mısınız? 20 Yıl kadar önce "ülkemizin hekim açığı bitmez"
denirdi. Hekimlik tercih edilen, güvenilir ve geçerli meslekti. Üniversite
sınavlarında en yüksek puanları alan parlak öğrenciler tıp
fakültelerini tercih ederlerdi. Tıp öğrenimi 6 yıl süren son derece yorucu süreçti.
Dönem kaybeden, yıl kaybeden, kafayı üşüten hatta devam edemeyip
fakülteyi bırakan az değildi.

Öğrenim süreci sonunda pratisyen hekim olarak diploma alır, zorunlu
hizmete gider meslekte deneyim kazanılırdı. Zorunlu hizmetten sonra
bazıları 4-6 yıl daha asistan olarak eğitim alır uzman hekim olurdu.

Sabır gerektiren bu süreç içinde iş bulamama, geçinememe ya da aç kalma
gibi kaygıları yoktu hekimlerin. Bugün ve gelecek hekimlerindi.
Hekimler, iyi hekim olmanın iyi bulmaca çözmeden geçtiğini bilir boş
zamanlarında kafa çalıştırıcı oyunlar oynardı. Ne de olsa her hasta çözülmeyi
bekleyen bulmacaydı onların gözünde. Fakülte yıllarından itibaren
satranç, briç gibi oyunlar hekimler arasında rağbet görürdü. Fakültelerin
satranç ve briç klüpleri önemli buluşma mekanlarıydı.

80 li yılların ortalarında başlayan ekonominin liberalleşmesi sürecinde
ülke, art arta yaşanan krizler ile sarsıldı. Yaşanan her ekonomik kriz
ülkeyi fakirleştirdi. Fakirleşen insandı ve onun kültürüydü.
Fakirleşmeden hekimler de nasiplendi. İnsan hayatı ucuzlamaya, para etmemeye
başladı. Para etmeyen bir varlık üzerinde çalışan hekimler de geçim
sıkıntısına düştüler. İnsanlar sağlıkları için para ayıramıyor ya da paraları
kadar sağlık hizmeti almaya mahkum ediliyordu.

Hekimler önce oyunlarını yitirdiler, sonra bugünü ve geleceği.

Gelecek kaygısı, geçinememe hatta işsizlik hekimin kapısına dayanmıştı.
Zorunlu hizmete gidip mahrumiyet koşullarına katlanmak da işe yaramıyor
ya da çekilenlere değmiyordu.

Üniversite sınavlarında tıp fakültelerine talep azaldı puanları düştü.
Nitelikli beyinler hekim olmak istemiyordu artık, gelecek kaygılarını
gidermek için başka sektörlere yöneldiler.

Sonra tıp fakültelerinde satranç ve briç klüplerine rağbet azaldı. Bir
kısmı kapandı. Oyunlarını yitirdi hekimler. Öğrenci ve asistanlar geçim
sıkıntısı çekiyor, geleceğe kaygı ile bakıyordu. Hepsinden önemlisi
geçinememe kaygısı, geleceğin belirsizleşmesi sağlık çalışanlarının
elinden bugünlerini aldı. Bugün yoktu hekimler için. Gece ve gündüz daha iyi
bir yarın için çalışılıyordu.

Hekimin aldığı maaş oturduğu evin kirasını bile karşılamaz hale geldi.
Doktora kız vermenin anlamı da kalmadı.

Hayat standartlarını düşürerek direnmeye çalıştı hekimler. Pek çoğu da
özel sağlık kuruluşlarında nöbet tutup, ikinci iş bulmaya çabalayarak
hayat standardını düşürmeme yolunu seçti. Artık, kendine ve hobilerine
ayıracak zamanı olmayan sadece geçim derdine düşmüş hekimlere emanet
ediyoruz sağlığımızı.

İyi hekim olmanın, sorun çözebilme yeteneğinin de önemi kalmadı.
Performansa dayalı ücretlendirme diye bir kavram attılar ortaya. Hekimin
başarısı kurumuna kazandırdığı döner sermaye katkısı ile ölçülüyor, takdir
edilip ücretlendiriliyor. Hasta memnuniyetinin, takdirinin önemi
kalmadı. Hatta soran da yok...

Sisteme para kazandırma ve bu paradan pay kapma çabası hekimlerin yeni
oyunu oldu. Kendini hastasına karşı sorumlu hisseden hekimlerin sayısı
giderek azaldı. Çalıştığı hastaneye iyi para kazandıran "tezgahtar"
sorumluluğu isteniyordu artık hekimlerden.

Dahası, kendi olamamanın, kendini var edememenin üzerine, kurulamayan
gelecek ve beklentileri yitirmenin acımasız törpüsü eklendi hekimler
için.

Belirsiz bir geleceğin umuduyla çalışıyor artık hekimler. Ne iş
yaptığını sorduğunuzda da "geçinmeye çalışıyorum" yanıtından başka yanıt
alamıyorsunuz.

Hayat hekimlere yabancılaştı. Hastaların hekimleri yabancılayışı da
cabası.

İçinde kendileri olan oyunlar yok artık hekimler için. Borsa, dolar vs.
aldı briçin, satrancın yeriniÖnce oyunlarını, sonra bugünü ve kendini
yitirdi hekimler. Sağlık işletmelerinin gönüllü köleleri olarak var
olmaya çabalıyorlar sadece.

Öyle fırtına ki tutulduğumuz; bir hayat var sanki bir yerlerde içinde
hekimler yok. Hekimlerin olduğu yerde de hayat kalmadı.

Ne diyelim?

Sağlığı insan hakkı olmaktan çıkaranlar, sağlık ocaklarına vergi
levhası asanlar, utansın.

Dr. Mehmet Uhri

metin6144
08-03-2007, 00:52
kötü bir niyetimiz yok valla..
sadece kareyi kurmaya çalışıyoruz sn.expert.:he:
mamafih ne arayan var ne soran:notr:
yeterli katılım olmamasını geçtim,tepki bile verilmemesinden üzüntülüyüm..:cry:
dersler bitince ilginç problemlerle enteresan çözümler ve güzel bir tartışma ortamı hayal etmiştim oysa..
kısmet değilmiş...

şöyle güzel bir briç problemi olursa uğraşmak isterim gerçekten.
Öğrencilikle beraber biten briç sevdamızı canlandıracak mı bakalım

BORA YAŞAR
08-03-2007, 01:00
Metin bey ..

Bu gece için, hemen internette bulduğum bir siteyi önerebilirm size..

Bol şans..

http://www.classifix.com/bridge/problem.htm

metin6144
08-03-2007, 01:49
Metin bey ..

Bu gece için, hemen internette bulduğum bir siteyi önerebilirm size..

Bol şans..

http://www.classifix.com/bridge/problem.htm

teşekkürler hemen bakıyorum

BORA YAŞAR
12-03-2007, 21:03
2006-2007 TÜRKİYE KIŞ DÖRTLÜ TAKIMLAR ŞAMPİYONASI / 9-14 MART / İZMİR'de.

Çeyrek final ve FİNAL Yarın ve çarşamba günü EGE PALAS oteli salonlarında izlenebilir.

Final Maçı ise tüm dünyanın izleyebileceği bir şekilde Vugraph tekniğiyle BBO dan verilecektir.

Meraklılara.

BORA YAŞAR
14-03-2007, 11:40
Bugün saat 11.00 de Türkiye Kış Dörtlü Takımlar Şampiyonası Bridge Base Online sitesinde Vugraph tekniğiyle online verilecektir.

Meraklılara önemle duyurulur.

bikmisbroker
14-03-2007, 16:15
Bugün saat 11.00 de Türkiye Kış Dörtlü Takımlar Şampiyonası Bridge Base Online sitesinde Vugraph tekniğiyle online verilecektir.

Meraklılara önemle duyurulur.

KEYF ile seyrediyorum, tesekkur ederim.

ganesh
14-03-2007, 17:26
Sn. Bora Yaşar,

Böyle bir topik olduğunu az önce tesadüfen farkettim. Bir ortak noktamız daha çıktı. Ama ben ne yazık ki briçle yollarımı yaklaşık yirmi yıl önce ayırmak zorunda kaldım. Lise - üniversite yıllarında çok sıkı oynardık. Ortağımla standart Goren'e kendimizce eklediğimiz apellerimiz vardı... Şimdi hatırlamakta bile zorluk çekiyorum... Kontur, rakip renk ve bir üstü gibi... Turnuvada yapamayacağınız türden şeyler... Squeeze tekniklerim fena değildi... Şimdi bir başkası yaşamışda bana anlatmış gibi geliyor

Sevgiler

BORA YAŞAR
14-03-2007, 21:18
Sn. Bora Yaşar,

Böyle bir topik olduğunu az önce tesadüfen farkettim. Bir ortak noktamız daha çıktı. Ama ben ne yazık ki briçle yollarımı yaklaşık yirmi yıl önce ayırmak zorunda kaldım. Lise - üniversite yıllarında çok sıkı oynardık. Ortağımla standart Goren'e kendimizce eklediğimiz apellerimiz vardı... Şimdi hatırlamakta bile zorluk çekiyorum... Kontur, rakip renk ve bir üstü gibi... Turnuvada yapamayacağınız türden şeyler... Squeeze tekniklerim fena değildi... Şimdi bir başkası yaşamışda bana anlatmış gibi geliyor

Sevgiler

Sn ganesh;

Mutlaka birtakım ortak noktalarımız vardır biliyorum.

Briç benim 40 yılı aşkın bir süredir birinci merak uğraşım. Bitmiyor.:)

O nedenle hep 1. sirada kalabiliyor.

Hergün hissenet dışında en büyük süreyi alıyor. İnternet büyük bir imkan . Şu anda geceleri internette oynadığım arkadaşım bir başka takımla Türkiye takımlar finali oynuyor. Ve ben onu online bir sistemle tüm dünya ile birlikte izliyebiliyorum.

Bilirsiniz takım maçları 4 er kişilik 2 takımla oynanır.

Bir takımın 2 oyuncusu açık odada güney-kuzey istikametinde elleri oynarken, aynı eller kapalı odada doğu-batı istikametinde oturan aynı takımın oyuncularıyla oynanır. Ve aynı ellerle her iki takımdan hangisinin daha iyi netice alma durumuna göre değerlendirilen bir skala bazında galip belirlenir.

Şu anda kapalı odayı 870 kişi izliyor tüm dünyadan. Düşünün sayıları.

Geçenlerde dünyanın en iyi oyuncularının oynadığı bir maçı internette 2000 kişi birlikte izledik.

bbo (bridge base online)sitesine bazan 11.000 kişi aynı anda bağlanıyor.Şu anda 7857 kişi bağlı.

Müthiş..:cool:

BORA YAŞAR
16-03-2007, 23:07
Dünyanın en önemli turnuvalarından Vanderbilt'te çeyrek finaller bbo sitesinde vugraph ile anında seyredilebilir.

Meraklısına..

BORA YAŞAR
16-03-2007, 23:22
Şu anda Nunes_Fantoninin masasını tam 2650 seyirci izliyor!

Muhteşem.

BORA YAŞAR
26-03-2007, 21:09
Türk Bricinin büyük ustası şu anda Türkiye Briç Federasyonun masterpoint birincisi Salvador Assael de sitemize üye oldu.:cool: Lakabı: Sas2NT

http://masterpoint.tbricfed.org.tr/index.php?fn=genel_klasman&PHPSESSID=1e40e55c4d9bf7135d784c2a9543b204

Onun birinci olduğunu belgeleyen sayfa.

En çok ödül almış milli oyuncumuz.

Salvocum hoşgeldin.:yes:

leviathan
09-04-2007, 16:59
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=2227

sene 2004 böyle bi başlık açmışım pek ilgi görmemiş bravo bora yaşar tebrik ederim

BORA YAŞAR
09-04-2007, 17:47
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=2227

sene 2004 böyle bi başlık açmışım pek ilgi görmemiş bravo bora yaşar tebrik ederim

Gayet iyi başlamış sonu gelmemiş Sn leviathan. Tipik Turkish style.

Bu topikin başına gelecek akibet de aynı. Dert değil.:biggrin:

leviathan
11-04-2007, 13:33
hisse net müdavimi briç severler BBO niklerini yazarsa birlikte oynarız ve belki kulüp kurarız BBO da:)

azazil
11-04-2007, 15:51
diyelimki bir sistem icad ettiniz vede ortağınızda bu sistemde oynuyor.
sistemi rakiplere açıklamak şart midur?
turnuva belli sistemler dahilinde mi yapılıyor?
serbest güreş tiplisi yok midur?:he:
:clown:

leviathan
12-04-2007, 09:32

bunun serbest güreş tiplisi yoktur uşak! serbest güreş tipli oyunlar batak, poker, tavla, pişpirik, maça kızı,king v.b. adlara adlandırılmıştır.

Turnuvalarda istediğin sistemle oynayabilirsin, ciddi turnuvalarda konvansiyon kartı dolduruyorsun zaten , natural olmayan tüm bid'lerin alert edilmesi zorunluluğu vardır. biriç bir birini kandırma, hile ve desise sporu değildir. bazı turnuvalarda psişik yapmaya sınırlı da olsa izin verilebilir. Bazı turnuvalarda yasaktır.

mülkiyenin karşısında dost kıraat hanesi vardı 1900'lü yıllarda, o zaman biriç oyanadığımızı zannedip sabahtan akşama kadar kaat oynardık, sistemimizin adını yıllar sonra koyduk HİSLİ MAJÖR, sistem tamamen rakibi kandırmak üzerine kuruluydu:super:

BORA YAŞAR
12-04-2007, 21:17
Mülkiye tipi anlaşmayı hiç anlatmıyayım. Uzun boylu Daçkalı bir Erdinç abimiz vardı, inanılmaz el okurdu. Uzun boyunun avantajı ile tabi.:)

Köpekköye doğru yokuşa sarmadan yurdun yan kapısının karşısında, bir apartmanın alt katında babanın kahvesinde eğleşirdik. Evden yeni gelenler valizlerini doğrudan babanın kahveye bırakırlardı. Çayı kendimiz demlerdik.

Mülkiye sistemi, ki emekli vali agabeyler hala oynarlar mülkiyeliler birliklerinde, ortaktan önce sanzatu deklere etmeye ve her halükarda oyunu 3 NT a bağlamaya dayanırdı. En teknikler Goren sistemi oynarlardı.

Eski günler.

BORA YAŞAR
16-04-2007, 21:54
Bugün çok gelişti briç hem oyun hem de sanayi olarak.

Şu anda birçok briç profesyoneli ülkemde dahi hayatını sadece briçle uğraşarak kazanabiliyor.

Dünyada üst düzey oyuncular ise sanırım baya iyi durumdadırlar.

Briç oyun olarak da çok gelişti demiştim.

1960 larda ülkemizde sadece bir kitap tercüme edilmişti. Amerikalı büyük oyuncu kuramcılardan Goren'e aitti kitap ve sistem. Çoğumuz öyle başladık ilk bilimsek briç maceramıza.

Şu anda her iddialı takım ve ikili belirli bir sistem üzerine kendi özel anlaşmalarının modifiye edildiği altyapı ile oynuyor.

Amerikalıar genelde SAYC(Standart American Yellow Card) ve TwO Over One sistemelerini temel almaktalar.

İtalyanların Blue Clubtan beri kendi özel sistemleri var.

Polonyalılar Polish Club dedikleri bir sistem oynuyorlar ülkelerinde.

Bunun dışında Precision, Strong club gibi sistemler popüler.

Ülkemizde allaha çok şükür, tahmin edeceğiniz gibi tüm sistemler oynanmakta. Federasyonun bricin tüm kulüplerde oynanabilmesi, herkesin rahatlıkla birbirini anlıyabilmesi açısından, uygun göreceği bir sistemi seçip, önermesi, kurslar açması, eğitmesi gerekli.

Hiçbiri olmuyor şimdilik. Brici genele yaymak gibi bir kaygısı yok. Sadece alınacak derecelere endekslenmiş bir kafa yapısı. Böyle olunca da sadece seçilmiş bir kaç oyuncunun eğitimi ön planda tutuluyor.

leviathan
17-04-2007, 09:02
Sn, Bora Yaşar milli takım seçmeleri nasıl yapılıyor, açıklar mısınız?

Yani bu ülkede Milli takımı kim hangi standartlara göre oluşturuyor, ölçüsü nedir? yoksa futbolda Fatih Terim'in yaptığı gibi sen gel sen gel diye tamamen kendi kafalarındaki kritere göre mi belrleniyor?

ersanyr
06-05-2007, 21:50
bulabilirseniz meraklısına tavsiye olunur..

BRİCİNİZİ NASIL İLERLETEBİLİRSİNİZ?
H.W.KELSEY
1989-mars matbaası
Bu faydalı kitapta yazar neyin doğru olduğundan ziyade neyin yanlış olduğunu belirtmeye yönelmiş,bize insanın briç masasında ne gibi hatalar yaptığını 13 ana başlık altında gösteriyor ve onlardan nasıl kaçınabileceğimizi öğretiyor.

HAYVANAT BAHÇESİNDE BRİÇ
VİCTOR MOLLO
1989-mars matbaası
Victor Mollodan daha eğlenceli bir yazar yoktur..
Bu fantazi kitabı okurken Bricin inceliklerini öğrenip katıla katıla güleceksiniz..

çeviriler:Şiar YALÇIN

Merhabalar sn.Gürkan;
Victor Mollo nun Hayvanat bahçesinde briç kitabı anladığım kadarı ile elinizde mevcut.Kaybettiğim ve uzun zamandır aradığım bir kitap.Malesef artık basılmıyormuş.Acaba bu kitabı tarayıcıdan geçirip e-kitap yapmanız mümkün mü?

guneysu
15-07-2007, 03:22

aynisi basima gelmisti 84 senesiydi galiba moda deniz kulubunde bric turnuvasi vardi bizde katildik kahvede baya iyiydik bir birimizi anliyorduk atmasyon varyasyon her seyi kendi aramizda konusmalarimizla anliyorduk ama kurallari varmis orda biz konustukca onlar ne demek istedin diye soruyorlardi lem madem her seyi size soylicez ne bicim oyun bu demistim icimden sen anlamicanki ben seni yenecem kahvede oyle oynardik hehe
turnavada ortaginin ne demek istedigini aciklamak zorundaymissin pehhh

BORA YAŞAR
15-07-2007, 14:23
Briç uluslararası kabul görmüş konvansiyonlar temelinde, her ortağın turnuva öncesi düzenleyecekleri ve turnuva boyunca yanlarında taşıyacakları çok ayrıntılı matbu anlaşma sistemini rakiplere faş ederek oynanan bir spordur.

Mac sırasında rakibin, konuşmalarımız, açılış ve apellerimizle ilgili olarak soracağı sorulara cevap vermemiz de cabası.

Bu çizgi maç esnasında turnuvayı yöneten direktörler tarafından kontrol edilir. Takımların direktörün kararlarına karşı apel komitelerine belirli bir müddet zarfında itiraz hakları mevcuttur. Nihai karar yeri bu makamdır.

Masalar eşlerin birbirlerinin yüzlerini görmelerini engelleyecek perde sistemi ile bölünür. Konuşmalar ise sesle değil "biddig box" denen özel aparat vasıtasıyla yapılır.

Yani isteyenin aklına esen anlaşmayla şu anda herhangi bir kulübümüzde dahi turnuvaya katılabilme ve salimen bitirebilme olanağı bulunmamaktadır.

leviathan
27-07-2007, 11:00
When Oswald Jacoby was in his eighties, he bid every time it was his turn. His partners asked why. He said: "At my age the bidding may not get back around to me again." :yes:

BORA YAŞAR
27-07-2007, 11:05
Kimin ne kadar yaşayacağı belli olmuyor.

Kitaplığımda imzalı kitabı bulunan dünya şampiyonu Jack Nunes İzmir'e geldiğinde 90 yaşında idi. Hala müthiş oynuyordu.

Ha bu arada beyinsel hastalıklara karşı en iyi ilaç beyinsel spor kabul edilen briç ve satranç oynamaktır.

REST
27-07-2007, 11:47
Kimin ne kadar yaşayacağı belli olmuyor.

Kitaplığımda imzalı kitabı bulunan dünya şampiyonu Jack Nunes İzmir'e geldiğinde 90 yaşında idi. Hala müthiş oynuyordu.

Ha bu arada beyinsel hastalıklara karşı en iyi ilaç beyinsel spor kabul edilen briç ve satranç oynamaktır.

Sn.BORA YAŞAR...:)
Poker'i unutmayalım.....
Biliyoruzki uyunların kral'ı BRİÇ......
Kral'ların oyunu POKER'dir...:he:
24 saat devamlı oynayabilirim....
Ekmek ..su olsun yeter....:notr:
Selamlar...
REST

demas
27-07-2007, 12:43
Sn.BORA YAŞAR...:)
Poker'i unutmayalım.....
Biliyoruzki uyunların kral'ı BRİÇ......
Kral'ların oyunu POKER'dir...:he:
24 saat devamlı oynayabilirim....
Ekmek ..su olsun yeter....:notr:
Selamlar...
REST

:super::super: tek bir şey ekliyeyim 6 saatten sonra sağlıklı karar vermek zorlaşıyor :arf:

BORA YAŞAR
27-07-2007, 12:49
Sn. Rest sen yakında borsayı da beyinsel spor ilan edersin.:he:

Ama bazılarına bakınca beyinle birilgisinin olmadığını ben açıkça görmekteyim.

Ha geçenlerde gazete haberiydi. Adamcazın birinin kafatasını açmışlar. Okumuşsunuzdur mutlaka büyük bir boşluk ve olması gerekenden çok küçük bir beyin bulmuşlar.

Yok yok.

Hiçbir siyasi, milli kulp takmaya niyetim yok.:he:

REST
27-07-2007, 13:56
:super::super: tek bir şey ekliyeyim 6 saatten sonra sağlıklı karar vermek zorlaşıyor :arf:

SN.demas...
Tecrube gerekir...6 saatten sonra....:yes:
REST

Sn. Rest sen yakında borsayı da beyinsel spor ilan edersin.:he:

Ama bazılarına bakınca beyinle birilgisinin olmadığını ben açıkça görmekteyim.

Ha geçenlerde gazete haberiydi. Adamcazın birinin kafatasını açmışlar. Okumuşsunuzdur mutlaka büyük bir boşluk ve olması gerekenden çok küçük bir beyin bulmuşlar.
Yok yok.

Hiçbir siyasi, milli kulp takmaya niyetim yok.:he:

SN.BORA YAŞAR...:)
Her zamanki satır arasını kullanma yeteneğini kullanmışsınız....mesajı tam vermişsiniz...:he:
Kim..bir sorun çıkmadıkça ....kafatasını açtırır...(düşmanımdan bile uzak olsun...)
Ama..öyle bir test için bu açma işlemi yapılsa.....(diyelimki zararsız bir metodla test yapılıyor muş:wink:)
Nasıl bir oran çıkar tereddüt ederim...:he:
Ülkemizde....özellikle......desem...:he:demiye yim mi...olur....:he:
Selamlar..
REST

fortuneteller
11-09-2007, 14:19
Pek yazmadan takip edenlerdenim. Konu küllenmiş.

Brice yeni başlayanlardanım. (Ünv.de oynadıgımız kahve brici hariç)
Bridgebase deki nicki fortune99. Denk gelen arkadaşlarla eş olabiliriz.

fortuneteller
11-09-2007, 23:44
hisse net müdavimi briç severler BBO niklerini yazarsa birlikte oynarız ve belki kulüp kurarız BBO da:)

Bu fikir çok iyi.
BBO nickim fortune99

UNYELI CONAN
12-09-2007, 08:35
Bu fikir çok iyi.
BBO nickim fortune99

BBO ne demek ? bende bric biliyrum..

BORA YAŞAR
12-09-2007, 09:04
BBO ne demek ? bende bric biliyrum..

BBO İnternette bedava briç oynanan ve izlenen büyük bir briç sitesi. Bridge Base Online.

Daha önceki yazılarımda bahsi geçer.

İyi bir site.

Vugraph tekniği ile dünyada birçok briç turnuvası ekrandan masa başında izliyormuş gibi anında verilmekte.

Keyifli.

İyi ki var.

Benim 3. adresim.

2 incisi belli.:)

fortuneteller
12-09-2007, 19:33
Bora abinin dediği gibi BBO briç oynama platformu.
Direkt web sayfasından değil, siteden indirilen program üzerinden oynanıyor. Çok kalabalık bir site.

Çok sayıda Türk var. Her türlü sistemden ve seviyeden insan var.
Turnuvalarda düzenleniyor. En önemlisi oynanmış milli maçlar yayınlanıyor.

http://online.bridgebase.com/

BORA YAŞAR
30-09-2007, 12:58
Dünyanın en önemli Briç Turnuvalarının başında gelen Bermuda Bowl başladı.

Eğer bu çok önemli turnuvayı online izlemek istiyorsanız bridge base online sitesine girip sistemi kolayca download edebilirsiniz.

Briç severlerin hayatta kaçırmamaları gereken bir fırsat.

10 Ekim tarihine kadar hergün saatlerce sürecek dünya yıldızlarının bu şölenini kaçırmayın.

Duyurulur..

BORA YAŞAR
02-10-2007, 11:35
Bermuda Bowlu kaçırmayın derim.

Üstüne üstlük Venice Cup da var.

Yılın Olayı.

Seyretmek kolay.

Meraklısına.

BORA YAŞAR
02-10-2007, 12:15
Briç denen beyinsel spora bu kadar ilgisiz bir site profili birçok şeyi söylemekte.

Hollandanın bizim 10 katımız lisanslı briçcisi olduğu gerçeği ne kadar çarpıcı anlayana.

Temelsizce sahiplendiğimiz tavlada (hadi popüler ifade ile atasporu diyelim:he:) bile hiçbir ciddi uluslararası başarımızı duyamıyoruz.

Atasporu dediğimiz atçılık (konkur) sporunda esamimiz bile geçmez. Geçmiş başarılarımız (hepsi tarih oldu) tümüyle askeri kaynaklıdır.

Ülkenin 3 tarafı derya deniz. Dünyanın en uzun sahillerine sahip ülkelerdeniz. Neye yarar ki? Çoğumuz yüzmeyi bile bilmeyiz. Her sene su kanalında, deniz kenarında sırayla ölenlerin haberlerine alıştık. Deniz sporları tümüyle yabancımız.Barbaros , Turgut masallarıyla geçti ömrümüz.

Neyse..

Daha fazla söylemiyeyim.

BORA YAŞAR
03-10-2007, 12:51
Bermoda Bowl davetimiz hala geçerli.

Dünyanın en büyük youncularını seyretmek için büyük fırsat.

Bağır bağır bağırıyorum.
Koşun kurşun eritmeye çağırıyorum.:he:

BORA YAŞAR
03-10-2007, 13:16
Şu anda ABD 2-İtalya maçında dünyanın en önde gelen 4 oyuncusu, ABD lilerin Meckwell çifti ile italyanların Lauria-Versace çiftinin masasını tam 3300 kişi izliyor. Bu neredeyse bir rekor.

Maçı ise 4400 kişi ..

İnanılmaz.

GÜRKAN
03-10-2007, 13:41
Şu anda ABD 2-İtalya maçında dünyanın en önde gelen 4 oyuncusu, ABD lilerin Meckwell çifti ile italyanların Lauria-Versace çiftinin masasını tam 3300 kişi izliyor. Bu neredeyse bir rekor.

Maçı ise 4400 kişi ..

İnanılmaz.

3300 seyirci öyle mi??Ankara Briç Kontrat Klübünde bir defasında oyunumuzu 32 kişi izliyordu.
Ama ben yine de kapalı salonda oynamayı tercih ederim.:he::he:

http://img524.imageshack.us/img524/3498/neokbilenvarny0.gif

BORA YAŞAR
03-10-2007, 13:46
3300 seyirci öyle mi??Ankara Briç Kontrat Klübünde bir defasında oyunumuzu 32 kişi izliyordu.
Ama ben yine de kapalı salonda oynamayı tercih ederim.:he::he:

http://img524.imageshack.us/img524/3498/neokbilenvarny0.gif

:he::he:

32 kişi de müthiş bir keyiftir bilirim. Eli ayağı dolaşır insanın.

Ama şu an 3700 kişiye çıktı seyirci sayısı tek masada..Ve maçı 4740 kişi izlemekte..

Koca bir kapalı salon demektir bu.

İncredible..:cool:

Şu an 3830 kişiye çıktık..

chemeng
03-10-2007, 13:54
ooo burda neler varmış beee....herkese selam olsun abilerim...
bende briç öğrenmeyi çok istedim ama çevremde oynayan olmadığı için öğrenemdim..çünkü izlenmeden oynanmadan öğrenilmez dediler...bana bir yol göstersenizde bende öğrensem şu oyunuu :):):)

BORA YAŞAR
03-10-2007, 13:57
ooo burda neler varmış beee....herkese selam olsun abilerim...
bende briç öğrenmeyi çok istedim ama çevremde oynayan olmadığı için öğrenemdim..çünkü izlenmeden oynanmadan öğrenilmez dediler...bana bir yol göstersenizde bende öğrensem şu oyunuu :):):)

Mutlaka bir hoca ve kulüp lazım.

Başka türlü zor..Yani yol olarak zor yanlış anlama.

chemeng
03-10-2007, 14:00
Mutlaka bir hoca ve kulüp lazım.

Başka türlü zor..Yani yol olarak zor yanlış anlama.

estağfurullah abi ne yanlış anlayacam..okey öğrenmeyecez briç buu...öleolsa herkes oynardı...:):):)
hoca veklup bulmam şu an zor olduğu içinben rıfkı oynamaya devam
edeyim en iyisi...saol abi..

BORA YAŞAR
03-10-2007, 14:12
estağfurullah abi ne yanlış anlayacam..okey öğrenmeyecez briç buu...öleolsa herkes oynardı...:):):)
hoca veklup bulmam şu an zor olduğu içinben rıfkı oynamaya devam
edeyim en iyisi...saol abi..

Rıfkı iyidir sevgili kardeşim.

Severim.

Ve briç için de uygun bir altyapı sağlar..

Sevgiler

BORA YAŞAR
04-10-2007, 12:09
BBO da USA1-Arjantin maçı başlıyor.

Müthiş bir maç.

Meraklısına duyurulur.

BORA YAŞAR
04-10-2007, 12:22
Salyannngooozzzz!

Salyangoooozzzzz!:D:D

madenci
04-10-2007, 14:40
Ha bura müslüman mahallesidur daa...:he:

BORA YAŞAR
06-10-2007, 09:45
Bermuda Bowl'da şu an Brezilya- Polonya, ABD2-Hollanda ve Norveç-Endonezya maçları var.

BBO dan vugraphla anında.

chemeng
06-10-2007, 10:12
abi bu maçları nerden izliyonuz...belki izleyerek öğrenirim..

BORA YAŞAR
06-10-2007, 10:13
Şu saatte online 7100 üyenin, 3100 tanesi ABD2-Hollanda maçında Meckwellerin masasında.

Müthiş.

BORA YAŞAR
06-10-2007, 10:16
Özel mesaj geçtim kardeşim chemeng..

Ama herkes için bir daha belirteyim.

Bridge base online sitesine girin.

Sistemi çabucak indirin.

Ve bir nickle şifre alıp girip. Bu kadar basit..

Orada birinci sayfada (lobby) altında hareketli yazı geçen "explore bridge" yazan yere tıklayın. Hangi maçı isterseniz izleyin. Bedava.:)

chemeng
06-10-2007, 10:21
eyvallah abi yapmaya çalışıyorumm...

BORA YAŞAR
10-10-2007, 13:56
Duyduk duymadık demeyin.

Bermuda'da Norveç finale çıktı. Helgamo-Hellness ikilisi felaket bir çift.

Final için diğer adaylar yarıfinalde şu an. ABD1 ile güney afrika.

Bir sürpriz ekip güney afrika.

Dünya devi İtalya'yı devirdiler çeyrek finalde.

Finaller müthiş keyifli olacak..

BORA YAŞAR
10-10-2007, 16:48
Evet 2007 Bermuda finali USA1-Norveç.

Büyük favori İtalya elendi gitti. Güney Afrikaya.Güney Afrika bugün son boarda kadar kafa kafaya gittiği maçta küçücük bir farkla elendi zia'lı ABD ne.

Bilmeyenler için söyleyelim. Zia Mahmood aslen Pakistanlı. Zengin bir aileye mensup. Hayatı İngilterede geçmiş. Dünyanın en büyük briç yıldızı. Ama büyük bir turnuva kazanmışlığı yok. Evvelki yıl (yanılmıyorsam) ABD nin teklifini kabul ederek onların tabiyetine geçti. Ve Bermuda finali zia'nın ilk uluslararası başarısı hatırladığım kadarıyla.

Final müthiş olacak.

Norveçe büyük sempatim var. Helgamo-Hellness, Zia-Rosenborg maçını heyecanla bekliyorum.

BORA YAŞAR
11-10-2007, 13:31
Biliyorum kimse ilgilenmiyor ama tarihe not düşmek için yazıyorum.

Bugün Bermuda Bowl da final başladı.

USA 1- NORVEÇ.

Şu anda durum norveç 111- USA 104.

Daha 90 el daha var.

BORA YAŞAR
12-10-2007, 11:52
Şu anda 5600 kişi bir masada finali izliyoruz.

Koca bir salon dolusu insan demek bu.

Ne diyelim.

İyi ki varsın internet.

BORA YAŞAR
13-10-2007, 11:53
38. Dünya Briç Şampiyonluğunu (Bermuda Bowl) ABD 1 takımını yenen NORVEÇ takımı hakkıyla aldı. Pakistan asıllı ABD li oyuncu Zia Mahmood gene bir büyük turnuvadan eli boş döndü.

Aynı anda yapılan Dünya Kadın Briç Şampiyonluğunu (Venice Cup) ABD 1 takımı kazandı. Almanya 2., Çin 3. oldu.

Senyörler Şampiyonluğunu ABD 2 Takımı aldı. 2. Endonezya.

zorbam2005
13-10-2007, 12:28
o maçları bende seyrediyorum yapılan acemiliklerden de bahset bora bey..adam 4 piklik oyunu 2pike oynuyor..biz yapsak acemi oluruz..çoğu yerden kaat çeviremiyor..oraya dünya çapında yazmakla olunmuyor demekki...

BORA YAŞAR
13-10-2007, 12:40
Ronaldinhonun Messi'nin, Henri'nin, Hakan Şükür'ün gol kaçırmaları futbolu bizim onlardan daha iyi oynadığımız anlamına gelmez.

10 gün süren, günde 50 board oynanan, finalde 250 elin üstünde maç yapılan bir turnuvada herkes hata yapar.

Bu sitenin de üyesi olan Türkiye Briç şampiyonu Salvador Assael'e karşı briç oynayın. Sizin de kazandığınız el olabilir. Yahut sizin daha iyi muhakeme yürüttüğünüz zamanlar da. Ama uzun vadede sizi yener.

Dünyanın büyük oyuncuları da hata yaptıkları için briç erişilebilir, biz vasat oyuncuları da özendiren güzel bir spordur.

BORA YAŞAR
10-11-2007, 15:58
Meraklısına..

BBO da 6. Avrupa Briç Şampiyonası Kupası, yıldız ikililerle devam ediyor.

BORA YAŞAR
03-12-2007, 00:49
BBO da online vugraph "reisinger turnuvası" başladı.

Yine büyük adlar, ünlü çiftler..

Meraklısına duyurulur.

madenci
05-12-2007, 01:29
Kuzey: tref,Kör,3 Nt, 4 karo,5 Karo,6 karo (Kör = V,10,9,7;Pik=Rua,D,x;tref=A,D,V,9,7, Karo=şigan)
Güney: Karo,2 pik, 4 tref,4 nt,5 nt, pas (4 lü tref Rua lı, 5 li karo ; 19 puan )
Sistem 5 li majör
6 karo battı hata kimde...? saygılar...

BORA YAŞAR
05-12-2007, 10:49
Kontrat uygun renkte değil buna şüphe yok. 5-4 tref varken, eşte şikan karoyu seçtiler. Bence bunda hata kuzeyin 2 pike 3 nt demesi. 2 pikle eşin sıçrayarak GF yaptığı bir durumda artık telaşa gerek yok. Kuzey 3 tref deyip, 5 li majörde 3 lüden bile açılan tref renginin temel rengi olduğunu belli etmesi gerekirdi ondan sonra bence iş kolay.

madenci
05-12-2007, 14:52
Güney: puanı 13 ise xxx pik le olası bir 3 Nt kacırmamak için yine 2 pik dekleresini verecektir pik sorusu için.. eğer böyle ise
Kuzey in 3 tref dekleresi pik i inkar değil midir 3 Nt kaçmaz mı...
Güney 2 karo ile giriş yapsa daha sağlıklı olmaz mıydı...saygılar

BORA YAŞAR
13-03-2008, 23:38
Şu anda Vanderbilt'te çeyrek final maçları naklen BBO da..

Haber vereyim dedim..

Meraklısına..:)

Bu sitede kelaynak kuşu seviyesinde biliyorum.

Ama gene de duramıyorum.

BORA YAŞAR
27-07-2010, 21:09
Meraklısına..

Tozlu bir başlıktan sesleniyorum..

BBO da online Spingold finalleri başladı..

Mısırlı Sadek-Elahmady çok severek takdirle izlediğim Mısır'lı bir çift..

Finaldeler..

i-ked
16-11-2014, 16:22
Meraklısına..

Tozlu bir başlıktan sesleniyorum.

Varlığı bile unutulmuş.

cefaks
16-11-2014, 18:35
aynisi basima gelmisti 84 senesiydi galiba moda deniz kulubunde bric turnuvasi vardi bizde katildik kahvede baya iyiydik bir birimizi anliyorduk atmasyon varyasyon her seyi kendi aramizda konusmalarimizla anliyorduk ama kurallari varmis orda biz konustukca onlar ne demek istedin diye soruyorlardi lem madem her seyi size soylicez ne bicim oyun bu demistim icimden sen anlamicanki ben seni yenecem kahvede oyle oynardik hehe
turnavada ortaginin ne demek istedigini aciklamak zorundaymissin pehhh

rakip sorduğu zaman elini alert etme olayı,
hiç bir zaman sevmedim:)

BORA YAŞAR
16-11-2014, 19:07
Alert etmek için rakibin sormasına gerek yoktur.

Alert edilen de "el" değil, "bid" yani "konuşma"dır.

Tüm konvansiyonları (özel anlaşmalar) oyuncular alert etmek ve açıklamak durumunda ya da daha doğru bir deyimle zorundadırlar.

Bunun dışında rakibin sisteminizle ilgili soruları (sisteminizi gösteren konvansiyon kartları dışında da) sportmence yanıtlamak durumundasınızdır.

Bu bricin en öenmli kuralıdır.

Bunu sevmemek nasıl bir şey doğrusu anlayamadım.:)

nikreece
16-11-2014, 19:25
Briçsever/oynar yok galiba bu forumda.

Müslüman mahallesinde salyangoz satıyormuş gibi hissettim kendimi.:)

araya araya buldum canlancak

cefaks
16-11-2014, 19:26
Alert etmek için rakibin sormasına gerek yoktur.

Alert edilen de "el" değil, "bid" yani "konuşma"dır.

Tüm konvansiyonları (özel anlaşmalar) oyuncular alert etmek ve açıklamak durumunda ya da daha doğru bir deyimle zorundadırlar.

Bunun dışında rakibin sisteminizle ilgili soruları (sisteminizi gösteren konvansiyon kartları dışında da) sportmence yanıtlamak durumundasınızdır.

Bu bricin en öenmli kuralıdır.

Bunu sevmemek nasıl bir şey doğrusu anlayamadım.:)

hoca alerti sevmediğimi söyledim,
beni geberttin:)
destan yazmışısın:)
nikinde sistemin yazdığı halde,
bbo-da rahatsız tipler var.
dbl diyorsun alert diyor,
kör diyorsun alert diyor.
nt diyorsun alert diyor,
insana bıtkınlık veriyor.
yoksa centilmenlik kuralları içinde alert-te tabi evet

nikreece
16-11-2014, 19:27
slm üstad ben buryı zorlayacağım eski modalı

cefaks
16-11-2014, 19:28

nerelisin nerelisin tam anlayamadım:)
modalımı?

cefaks
16-11-2014, 19:29

kadıköy modamı,
yoksa benmi yanlış anladım:)

BORA YAŞAR
16-11-2014, 19:37
Sn cefaks;

Hala yanlış anlatıyorsun.

Ya da başka bir şey.

Eğer bir konuşman özel ise, "alert" edecek olan sensin. Rakibin değil.

Rakibin ancak bir "bid'ini (elini değil) açıklamanı ister. Kulüplerde durum budur. En azından benim bıraktığımda böyle idi.

BBO 'da bu durum da aynı.

Eğer özel bir konuşma yaparsan sen alert edersin.( tıklayarak::) ve de yeterlice açıklarsın.

Rakip açıklamanı yeterli bulmazsa, ya da açıklama yapmazsan senden (konuşmanın üzerini tıklayarak, izahat isteyebilir.:)

Durum budur.:)

NoT: BBO daki nickin nedir? Bir oyununu izkemek isterim. Benimki borayasar.

nikreece
16-11-2014, 19:38
evet fakat cok anlamsız işaretler çıkıyor sanırım bir program gerekiyor. Milliyet gazetesinde Toros YÜKSEL Nafiz ZORLU nun bir köşesi vardı. Toros beye internet ortamında sayfada görüntü bozuk diye yaznıştım o zaman yönetimden rıca ettik diye yazmıştı .Sonrası zaten hüsran HÜRRİYET teki köşede kapanmıştı sebebi ERTUĞRUL ÖZKÖK de gizli diye hatırladım.

nikreece
16-11-2014, 19:41
kadıköy modamı,
yoksa benmi yanlış anladım:)

üstad başka moda varda benmi bilmiyorum. Deniz klubü ksk yeterli olurmu

nikreece
16-11-2014, 19:43
veya acık hava sinaması alinin dondurmacısı desem

cefaks
16-11-2014, 19:43
Sn cefaks;

Hala yanlış anlatıyorsun.

Ya da başka bir şey.

Eğer bir konuşman özel ise, "alert" edecek olan sensin. Rakibin değil.

Rakibin ancak bir "bid'ini (elini değil) açıklamanı ister. Kulüplerde durum budur. En azından benim bıraktığımda böyle idi.

BBO 'da bu durum da aynı.

Eğer özel bir konuşma yaparsan sen alert edersin.( tıklayarak::) ve de yeterlice açıklarsın.

Rakip açıklamanı yeterli bulmazsa, ya da açıklama yapmazsan senden (konuşmanın üzerini tıklayarak, izahat isteyebilir.:)

Durum budur.:)

NoT: BBO daki nickin nedir? Bir oyununu izkemek isterim. Benimki borayasar.

nikim 00raci,
bbo-da son 2 yıldır oynamıyorum,
tam hikaye bir yer,
basma kalıp,
arada laf olsun diye izlemeye giriyorum.
nikinizi öğrendim,
girdiğimde slm veririm,
olursa oynarız,
yoksa sizin için masa açar oynarım:)

cefaks
16-11-2014, 19:44
veya acık hava sinaması alinin dondurmacısı desem

:yes::yes::yes:
doğma büyüme kadıköylüyüm:)

nikreece
16-11-2014, 19:48
bora kardeş elimden geldiğince bu sayfaya katkıda bulunmaya çaışacağım benim bbo da nikim nikre34 dür. daha önce msn deki gi favorilerim Tezcan şen Bülent aslan Yusuf softorik tabiki begserahmetli 2 NT SA

cefaks
16-11-2014, 19:51
1 kişi daha bulursak,
bbo-da takım maçı yaparız:)

BORA YAŞAR
16-11-2014, 19:51
BBO tam hikaye bir yer ha.:)

Sadece online hizmetleri yeter.

Daha dün bitti Avrupa şampiyonası.

Dünya çapındaki yıldızları izledik.

Her gün ve gece, ne kadar zengin olursam olayım izleyemeyeceğim garozzo, defalco gibi üstadı azamları izliyorum.

Şu anda , buraya yazarken, de falco - jimmy caine çiftinin maçını izliyorum.

BBO müthiş bir altyapı.

Eşiniz varsa (ki olmalı), hele hele bir kaç arkadaşınız varsa bulunmaz bir yer.

Ben tanımadıklarımla briç oynamıyorum.

Briç malum ancak bir sistem üzerinde anlaştığınızla oynanır.

Ha..Sırf stres atmak ya da stres sahibi olmak için arada tanımadıklarımla oynuyorum.

Çoğunlukla bir kaç el sürüyor.

BBO nun en iyi tarafı , bu durumda, masayı terkedip gidiyorsunuz.

İyi akşamlar.

cefaks
16-11-2014, 19:52
ben kaçtım,
sizlere iyi akşamlar olsun.
bbo-da denk gelirsek bir gün oynarız:)

nikreece
16-11-2014, 19:53
:yes::yes::yes:
doğma büyüme kadıköylüyüm:)

GÜZELDE TEVELLÜT
benimki 1958 belkide aynı topa tekme atmışızdır mustafa cayırında veya caferağda veya cami arkasında :)

cefaks
16-11-2014, 19:56
BBO tam hikaye bir yer ha.:)

Sadece online hizmetleri yeter.

Daha dün bitti Avrupa şampiyonası.

Dünya çapındaki yıldızları izledik.

Her gün ve gece, ne kadar zengin olursam olayım izleyemeyeceğim garozzo, defalco gibi üstadı azamları izliyorum.

Şu anda , buraya yazarken, de falco - jimmy caine çiftinin maçını izliyorum.

BBO müthiş bir altyapı.

Eşiniz varsa (ki olmalı), hele hele bir kaç arkadaşınız varsa bulunmaz bir yer.

Ben tanımadıklarımla briç oynamıyorum.

Briç malum ancak bir sistem üzerinde anlaştığınızla oynanır.

Ha..Sırf stres atmak ya da stres sahibi olmak için arada tanımadıklarımla oynuyorum.

Çoğunlukla bir kaç el sürüyor.

BBO nun en iyi tarafı , bu durumda, masayı terkedip gidiyorsunuz.

İyi akşamlar.

sisteme bir sözüm yok.
hikaye dediğim tarafı kağıdın dağılımı,
ben elimi gördüğüm an,
oyunun ne olduğunu biliyorum.
onun için oynamıyorum.
jimmy caine ise hiç inandırıcı değil,
bu sözüme belki güleceksiniz amma,
bana göre böyle:)

nikreece
16-11-2014, 19:56
tanışalım bir şekilde belli sizde suzy 8 clup tesiniz nikinizi alabilirmiyim

cefaks
16-11-2014, 19:58
GÜZELDE TEVELLÜT
benimki 1958 belkide aynı topa tekme atmışızdır mustafa cayırında veya caferağda veya cami arkasında :)

sizden büyüğüm,
caferağada-da top oynamışım,
moda kulubünede,
koço-yada çok gitmişim:)

cefaks
16-11-2014, 20:01
tanışalım bir şekilde belli sizde suzy 8 clup tesiniz nikinizi alabilirmiyim

bbo-da oynamıyorum,
sıkıntı veriyor,
elleri tanıyorum.
paralı bölüm (turnuvalar)
biraz az-da olsa kaliteli.
bbo-daki klasik sistemi ezberlemişim,
tat vermiyor,
kahvede oynamk çok daha güzel.

nikreece
16-11-2014, 20:06
bazen banada öğle geliyor jec kin ya süflörü bol yada cok basit sisteme başka nikle başka pc den girip 4 eli görebiliyorsunuz arada sırada hata yapıyorlar çakılmasın diye>:)

BORA YAŞAR
16-11-2014, 20:08
Jimmy caine hakkında komplo teorisi üreten çok.

Ama adam gerçektir.

Fazla gerçek.:)

Zenginliği ile iyi bir takım kurup turnuvalara katılabiliyor.

Hala fena değil.

Bize hizmeti çok. Her gece iyi bir oyuncu izliyoruz onun sayesinde.

Elleri hatırlıyorum diyorsunuz...

Müthiş bir beyniniz olmalı.

Bu bana inandırıcı gelmedi. :) Neyse.

nikreece
16-11-2014, 20:17
şu an bbo da jec smipsi maçını izliyorum nikim nikre 34 bir selamla dost listesine eklenirsiniz

nikreece
16-11-2014, 20:22
cefaks ustad nerden nereye ben rıza paşa sok da büyüdüm moda ilk okulu kolleji itü derken burası

cefaks
16-11-2014, 20:27

Ama adam gerçektir.

Hala fena değil.

elleri hatırlıyorum değil hocam,
tanıyorum dedim.
yanlış anlaşılmassın.
ortağım oyun açtığında elimdeki puana göre,
oyunun ne olacağı anlamında.
sistem tamamen puana dayalı,
benim demek istediğim budur.
paralı turnuvalarda durum farklı.
klasik bbo-da dağılımlar basma kalıp.

nikreece
16-11-2014, 20:29

Ama adam gerçektir.

Hala fena değil.

cefaks üstad arka bahçe 2 den tanığım hiç bir isteği geri çevirmeyen borsada her kese yardımcı olan şimdi öğrendim ağa beyimiz tanıştırmış olayım ayrıca bizim köylü kadı köylü :)

cefaks
16-11-2014, 20:33
cefaks ustad nerden nereye ben rıza paşa sok da büyüdüm moda ilk okulu kolleji itü derken burası

bende bahariye ilk okulu,
sonra sen joseph
orayı okuyamadan iş hayatı,
ticaret,
inşaat vesaire-den sonra emekli:)
30 senedir tuzlada oturuyorum.
şehir kalabalıklığında kaçtım:)

BORA YAŞAR
16-11-2014, 20:35
Bu forumdaki bir çok üyeyi tanırım.

8 senedir hergün asgari 12 saat mesai verirseniz siz de tanırsınız.

Forumun üst katları ile fazla ilgilenmesem de cefaksı ismen tanıyorum.

Sn nikreece...

Yönetimden rica bölümündeki yazınızda hatalı gördüğüm kısımlara açıklık getirdim.

Benim hataları görüp de susamamak gibi bir zaafım var.

İmzamdan da anlışılabilir bu.

Sizlere iyi akşamlar.

nikreece
17-11-2014, 13:57
sn Bora YAŞAR topa girişimiz biraz sert oldu ama briç bu malum. Bu siteden daha dün haberdar olduğumdan ancak bu gün geçmişte yazılanları okuma fırsatım oldu.Dediğiniz gibi olduk ca tozlu bir sayfa burayı canlandırmak zor gözüyor.Ne var ki kimseyi tanımadan benim çoğu zaman seyirci olduğum bbo da ortak payda da buluşma imkanı sağlayacak bir topik durumuna gelebilir.Örneğin dün bir arkadaş beni buldu size yazdım.Bu isimleri arkadaş listesine ekleyip seyredince ben kim hangi sistemle oynuyor en azından onu anlıyorum.İki saat izah edene kadar daha kolay geliyor.
Benim 1976 da gorenle başladığım briçi hala öğrendim diyemem.Artık devamlı değişen konvansiyon lar baş döndürüyor.ALERT konusunda sizi gayet iyi anlıyorum.2007 de Bazı arkadaşlar burayı eğitim yeri olarak anlamış ama borsa da her hangi bir hissenin topiğinde borsa eğitimi verilmediğine göre burada anca yol gösterilebilir.
Biriç temeli olan arkadaşlara alba briçi önerebilirim.Cok iyi hazırlanmış bir site bence.
bbo dan biraz nick yazayım belki faydası olur.
önce ki sayfalarda adı geçen FAİK FALAY iff
TEZCAN ŞEN Tez
H_karluk mükenmel ingilizcesi ile harika bir oyuncu ve yorumcu keza serhat .Şimdilik bu kadar vakit buldukca yazarım.

BORA YAŞAR
17-11-2014, 14:58
Sn nikreeece;

Briçteki özel anlaşmalara "konveksiyon" değil, "konvansiyon" denir.

Faik Falay (artık senior) ve Tezcan Şen iyi briççilerdir.

Tezcan uluslararası şöhrette bir oyuncudur.

Bence Türkiye'nin en iyi oyuncularından biri artık ABD ye göç eden Melih Özdil'dir.

Hamdi Karluk'un süper ingilizcesi vardır kabul.

Ama benim gibi sıradan bir oyuncudur. Eş olarak biraz da oynadık kendisiyle. BBO nun sağladığı tanışma şansı ile ABD li bir hatunla evlendi ve oraya yerleşti. Şanslı çocuk Briç sayesinde hayatı değişti. kendisini İzmir'den Alsancak briç kulübünden de tanırım. Allah bahtını açık etsin.

Serhat (hasta BJK li) halen Avustralya'da yaşayan bir kardeşimiz. O da vasat standart bir oyuncudur. Sevdiğim yazıştığım bir insandır.

Benim BBO daki izlediklerim;

- fulvio2002

-jauken

-jcmax

-llorenzo

-malpaluche

-lesniak

-levaio

-norby

-nunes2002

-ozdil

-pierced

-sillafu

-smispi

-tsadek

-waso

-zia

Listemde daha bir çok iyi oyuncu var.

İki norveçli, birçok polonyalı, iki fransız...vs

İyi ki varsın BBO...:)

nikreece
17-11-2014, 15:19
Meslek metalurji mühendisliği olunca kondiksiyon konveksiyon konvensiyon biraz karışmış doğru söze nedenir. Listenizde ahmet agabey yokmu?

BORA YAŞAR
17-11-2014, 15:31
Ahmet ağabey diye birini tanımıyorum

nikreece
17-11-2014, 22:34
Ahmet ağabey diye birini tanımıyorum

Benim ağabeyim Ahmet nafiz zorlu yani begse sizin küçüğünüz olabilir.Ben kendisi ni Altay klubünden tanırım salvo ile kitap okurken briç oynarken seyretmişliğim vardır. Neyse sizi kendi kedinize bırakayım rahatsız ettim pardon

BORA YAŞAR
09-11-2016, 20:24
https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/l/t1.0-0/s480x480/15032915_10154633393304029_7167322693579957437_n.j pg?oh=a1c40cd35e0ec5ffe60aea1be24d4282&oe=58CD376F