PDA

View Full Version : ***kiz mi; erkek mi***

BOZOK
07-03-2007, 03:35
sevgili arkadaslar bir arastirma yapmak istiyorum
arastirmamizi konusu dogan cocuklarimizin cinsiyeti
yuce ALLAH hangi cinsiyetten lursa olsun ama salikli sihatli vatana millete yarali olmalarini nasip etsin
ben 6 senelik evliyim ve iki kiz cocugum var
arastima konum da bu bu kuresel isin manin cocuklarda cinsiyetleri etkiler mi etkilemez mi cunku son zaman larda gordugum kadariyla cogu ciflerin veya soyle yazayim cogu dogan cocuklarin cinsiyetleri genelde kiz oluyor
su anda okudugum bir haberinde bu arastirayi yapmamda etkisi olu
simdi cocugu olan uyelerimizin cocuklarinin cinsiyetlerini uygun siklara yazmasini rica ediyorum .
okudugum habere gelin ce onu da kopyaliyorum

***Kaplumbağa ve timsahlar tehlikede
“Küresel ısınma”, milyonlarca yıldır yaşamlarını sürdüren kaplumbağa ve timsahların neslini tehdit ediyor.

AA
Güncelleme: 09:46 ET 05 Mart 2007 PazartesiBURSA - Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, “Sıcaklık artışı gelecek kuşaklardaki cinsiyet oranını bozarak belki de kaplumbağalarda sadece dişilerden, timsahlarda ise erkeklerden oluşan ve soylarını devam ettiremeyecek olan grupların ortaya çıkmasına neden olacak” dedi.

UÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, kaplumbağaların geçmişlerinin 200 milyon yıl öncesine dayandığını söyledi. Dinozorların yok olduğu dönemde bile belki korunaklı anatomileri belki de dayanıklı yapıları nedeniyle hayatta kalmayı başaran kaplumbağaların, güçlü yapılarına rağmen insan egemen dünyaya ayak uydurmakta zorlandıklarını ifade eden Prof. Dr. Aytuğ, “Uzun yıllar habitatlarının tahrip edebilmesi, çevresel kirlilik, hastalık gibi tehditlere rağmen yaşamaya ve soylarını sürdürmeye çalışan kaplumbağalar, şimdi de küresel ısınma tehdidi altında” dedi.

Prof. Dr. Aytuğ, canlıların çoğunda yavruların cinsiyetinin kromozomlar tarafından belirlendiğini, kaplumbağalar gibi bazı canlılarda ise yavrunun erkek mi yoksa dişi mi olacağını çevre koşullarının tespit ettiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:
“Çevresel etkenler içerisinde yavruların cinsiyet oranı, kuluçka süresi, yuva yapma süreci, büyüme, aktivite ve kış uykusu gibi fizyolojik özellikleri en çok etkileyen faktör, ortam ısısıdır. Yavruların cinsiyetinin kuluçka süresindeki ortam ısısıyla belirlendiği türlerde (kaplumbağalarda) genellikle düşük ısılarda (20-27 derece) erkek, 30 derecenin üzerindeki ısılarda ise dişi yavrular oluşur, 28-31 derece arasında ise hem erkek hem de dişi olabilirler. Kertenkeleler ve timsahlardaysa yüksek ısılarda yumurtadan çıkan yavrular erkek, düşük ısılarda yumurtadan çıkanlar ise dişidir. Bu nedenle sürüngenler, özellikle kaplumbağa ve timsahlar, küresel ısınmadan belki de en şiddetle etkilenecek türler arasındadırlar. Sıcaklık artışı gelecek kuşaklardaki cinsiyet oranını bozarak belki de kaplumbağalarda sadece dişilerden, timsahlarda ise erkeklerden oluşan ve soylarını kesinlikle devam ettiremeyecek olan grupların ortaya çıkmasına neden olacaktır.”

Prof. Dr. Nilüfer Aytuğ, ABD’de yapılan bir araştırmada, ortam ısısında meydana gelecek 1 derecelik artışın, yumurtadan çıkan kaplumbağaların hemen hemen hepsinin dişi olduğunu ortaya koyduğunu belirterek, timsah ve kaplumbağa gibi “Soğuk kanlı” hayvanların sindirimleri, büyüme oranları, aktiviteleri ve üreme oranlarının da ısı artışından olumsuz etkilendiğini vurguladı.

Göl, nehir ve denizlerdeki su seviyesi değişimleri, bu hayvanların yuva alanlarını tahrip ettiğini ifade eden Prof. Dr. Aytuğ, “Dinozorlardan bugüne kadar yaşamlarını sürdüren bu canlılar, küresel ısınma nedeniyle ne yazık ki belki de yok olacaklar” dedi.***

guneysu
07-03-2007, 03:47
hadı dostum faydası olsun arastırmana bende kullandım oyumu 1 erkek 1 kız kuresel ısınma yeni başladı dahada çocuk düşünmüyorum 10 ve 6 yaslarında
ama yüce RABBİM işini bilir dengeyi her zaman kurar belli bir dönem kızlar çok olsada belli bir dönem erkekler çok olur yane kısaca Yaratan işini bilir

BOZOK
07-03-2007, 03:52
sagolasin sn guneysu

ankette bir yanlislik oldu ama ney mesala ben iki kizim olduguna gore iki oy kullanmam lazim yapamadim ne ise yuzeysel bir arastirma olacak yada yonetimdeki arkadaslar su anketi soyle bir yoluna koyacak tabiki mumkun se

chemeng
07-03-2007, 18:10
sevgili arkadaslar bir arastirma yapmak istiyorum
arastirmamizi konusu dogan cocuklarimizin cinsiyeti
yuce ALLAH hangi cinsiyetten lursa olsun ama salikli sihatli vatana millete yarali olmalarini nasip etsin
ben 6 senelik evliyim ve iki kiz cocugum var
arastima konum da bu bu kuresel isin manin cocuklarda cinsiyetleri etkiler mi etkilemez mi cunku son zaman larda gordugum kadariyla cogu ciflerin veya soyle yazayim cogu dogan cocuklarin cinsiyetleri genelde kiz oluyor
su anda okudugum bir haberinde bu arastirayi yapmamda etkisi olu
simdi cocugu olan uyelerimizin cocuklarinin cinsiyetlerini uygun siklara yazmasini rica ediyorum .
okudugum habere gelin ce onu da kopyaliyorum

öncelikle topiğin hayırlı olsun abi..benimde 1 tane kızım var allah bağışlarsa..uygun şıkkıda işaretledim zaten..yukarıda genelde son doğanlar kız çocuğu demişsin abi ama ben tam tersini söylemek istiyorum..benim kızın doğumundan 2-3 ay öncesine kadar doğum yapan tüm arkadaşlarımın çocukları erkek abi.. içlerinde tek kız benim kız oldu...:mut: bunu da göz önünde bulundur bence abi...ama şunuda demede geçemiycem rabbim o dengeyi kuracaktır..kolay gelsin kal sağlıcaklla.

BOZOK
07-03-2007, 22:36
evet arastirmaya devam haydi
uye arkadaslar

inorganik
07-03-2007, 22:56
gecenlerde bisey duydum, cok ilginc geldi.

cocugunuzun erkek olmasini istiyorsaniz sunu yapin dediler. biraz acik oldugu icin buraya yazamiyorum. isteyenlere pm den yazarim.

garip geldi ama bilimsel olarak da aciklamasi varmis.

ally_mcbeal
08-04-2007, 12:46
Doğanın dengesinin korunması için doğan erkek bebek sayısıyla kız bebek sayısının birbirine eşit ya da en azından çok yakın olması gerekir. Bu yalnızca insan için değil eşeyli üreyen diğer canlılar için de geçerlidir.
İstatistikler (Avrupa ve Amerika) doğan erkek sayısının kız sayısına oranının 1.05 olduğunu gösteriyor. Bunun anlamı erkekler %5 oranında daha fazla doğuyor.

İnsanlar binlerce yıldır doğacak bebeklerinin cinsiyetlerini önceden belirlemek için bazı yöntemler uygulamaya çalışmışlardır. Çoğu toplumda eskiden beri ve belki şimdi bile mal ve mevkinin nesilden nesile aktarılabilmesi açısından ailelerde erkek bebeğin önemi büyüktür.

Erkek bebek için "yanıp tutuşma" o kadar ileri boyutlara varmıştır ki, insanlar bunu sağlamak için bilimsel yöntemler bile keşfetmişlerdir! Bunlardan en ilginci eski yunalıların sol testisi iple bağlama sonrası ilişkide bulunulduğunda erkek çocuk sahibi olunabileceği teorileridir. Bu teori daha sonra 18. yüzyılda daha da ileri götürülmüş ve Fransız soylularına dönemin bilim adamları tarafından erkek çocuk için sol testislerini aldırmaları bile önerilmiştir...

Bilimsel Veriler

Bazı yayınlarda anne adayının beslenmesiyle doğacak bebeğin cinsiyeti arasında ilişki saptanmıştır. Sodyum ve potasyumdan zengin beslenen anne adaylarının daha çok erkek çocukları, kalsiyum ve magnezyumdan beslenen anne adaylarının ise daha çok kız çocukları olmuştur.
Balıkçılıkla geçinen toplumlarda erkek/kız oranı daha yüksektir.
Alkollü içecek sanayinde çalışanların daha çok kızları olmaktadır.
1960-70'li yıllarda ineklerin daha çok gelişmesini sağlamak için östrojen hormonu verildiği dönemde kasapların daha çok kızları olduğu gözlenmiş, daha sonra ineklere testosteron verilmesiyle durum tersine dönmüştür.
Stresli işlerde çalışanların (savaş uçağı pilotları) daha çok kızları olmaktadır.
Büyük savaşlardan hemen sonra erkek bebek doğumunda büyük artışlar gözlenmektedir. Bu durum stresin azalmasına bağlı olabileceği gibi beslenme özelliklerinin değişmesine de bağlı olabilir.
Şizofrenili kadınların daha çok kız çocukları olmaktadır.
Multipl sklerozlu kadınların daha çok erkek çocukları olmaktadır.
Prostat kanseri gelişenlerle gelişmeyenler geriye dönük incelendiğinde prostat kanseri olanların daha çok erkek çocuklarının olduğu gözlenmektedir.
Batı Afrika'daki iki büyük kızamıkçık salgınının bitmesinden sonra erkek bebek doğumunda büyük artışlar gözlenmiştir.
Erkek anestezi uzmanlarının daha çok erkek çocukları olmaktadır (anestezi gazlarının etkisi?)

Erkek cinsiyeti belirleyen ve babadan geçen Y kromozomu daha hafif ve daha "güçsüz" bir sperm tarafından taşınır ve dış etkenlere oldukça duyarlıdır. Yukarıdaki veriler de toksik etkenlerin (alkol, stres hormonları, anestezi gazları gibi) Y spermlerini olumsuz etkileyerek çeşitli davranış şekilleri ve çeşitli meslek gruplarıyla doğacak çocuk arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin doğmasına neden olmaktadır.

Tümüyle eğlenmek için kullandığımız ancak ilginç bir şekilde çoğu kişide doğru çıkan Çin takvimi bu tahmin gücünü, spermlerin aylara göre oluşan mevsimsel değişiklikleri doğru görmesinden (ısı, nem gibi) alıyor olabilir mi?

http://www.gebelik.org/dosyalar/haftalar/hafta4.html

şirin
17-04-2007, 09:02
İŞTE SİZE BİR CİNSİYET TAHMİN YÖNTEMİ

Çinlilerin bundan 700 yıl önce Pekin yakınlarında bulduklarını iddia ettikleri bu tablo, yine iddialara göre doğacak bebeğinizin cinsiyetini %90 doğrulukla tahmin ediyor.

Tek yapmanız gereken anne adayının gebe kaldığı yaşı ile gebe kalınan ayın kesiştiği kutucuğu bulmak...

http://img340.imageshack.us/img340/6594/cinsiyetdq7.png (http://imageshack.us)

benim bir kızım var hesap takvime uyuyor
raslantı olabilir:he:

simetri
25-04-2007, 21:44

Çinlilerin bundan 700 yıl önce Pekin yakınlarında bulduklarını iddia ettikleri bu tablo, yine iddialara göre doğacak bebeğinizin cinsiyetini %90 doğrulukla tahmin ediyor.

Tek yapmanız gereken anne adayının gebe kaldığı yaşı ile gebe kalınan ayın kesiştiği kutucuğu bulmak...

benim iki oğlum var.ikiside uydu:notr: vay be!daha önce haberdar olsaydık iyi olurdu

varjan
25-04-2007, 21:51
benim iki oğlum var.ikiside uydu:notr: vay be!daha önce haberdar olsaydık iyi olurdu

Galiba benim oğlum tutmayan % 10 içinde kalıyor........ :wink:

BOZOK
13-05-2008, 01:34

esim hamile takvime gore erkek olmaasi lazim yagrin utrasyana gidecegiz bakalim takvim dogru isliyor mu

PARK
13-05-2008, 01:38
Ben daha bekarım fakat evli olsaydım her ne kadar çocuk'ta cinsiyet ayrımı yapmasam bile gönlüm bir kız çocuğundan yanadır...

Çünkü çok şeker oluyor kız çocukları:):):)

Yine de Allahım ne verirse hayırlısını versin...

Beşinciboyut
13-05-2008, 01:59
13.5.2008 saat 01.56 itibariyle;
Erkek evlat sayısı: 20
Kız evlat sayısı : 11

Bu sonuca göre;
Erkek evlat sayısı>Kız evlat sayısı

Vakti zamanında nature.com'dan şöyle bir alıntı yapmışım. Konuyla ilgisi olabilir mi?http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1779840&postcount=12

BOZOK
13-05-2008, 11:56
evet sonuc 3. kizim da yolda ne sans yav ALLAHIMA sukur olsun salikli sihatli hayirli bir evlat olur insallah

mehcur
13-05-2008, 12:01
Ben daha bekarım fakat evli olsaydım her ne kadar çocuk'ta cinsiyet ayrımı yapmasam bile gönlüm bir kız çocuğundan yanadır...

Çünkü çok şeker oluyor kız çocukları:):):)

Yine de Allahım ne verirse hayırlısını versin...

Kız çocukları babalarına çok düşkün oluyor.Gerçi bazen bu düşkünlük hafif bir bıkkınlık yaratıyor ama(çünkü ne kitap okuyabiliyorum doğru dürüst ne de bilgisayarda işlerimi görebiliyorum.) yine de herşey değer. :super:

ayhan53
13-05-2008, 12:41
1 kız 1 erkek

irasare
13-05-2008, 12:50
Ya benim Çocugum Yok daha imrendim Burayı Okuyunca

Buraya Yazan Tüm Arkadaşların O güzel Çocuklarının Yanaklarından Gözlerinden Öpüyorum

ALLAH Analı Babalı Büyütsün Bu Vatana ve Millete Hayırlı Evlat Olurlar İnşallah

Not : Allah Olmayanada Versin..

PARK
13-05-2008, 13:00
Not : Allah Olmayanada Versin..

Haaah şimdi oldu bak...:yes:

Bizde duanızdan nasibimizi alalım değilmi?:wink:

ayhan53
13-05-2008, 13:16
ikiside uyuyor tabloya

BOZOK
13-05-2008, 14:05
YUCE ALLAHIM olmayanlarada versin dediginiz gibi :super:
bunlar benim iki prensesim 3. sude yolda :cool:
birde oglum olsa idi daha cok sevinir dim ama su ana dek olmadi INSALLAH 4. buluruz oglani

ayhan53
13-05-2008, 14:16
buda benden
http://img501.imageshack.us/img501/3078/sany0437kp2.jpg

PARK
13-05-2008, 17:01
YUCE ALLAHIM olmayanlarada versin dediginiz gibi :super:
bunlar benim iki prensesim 3. sude yolda :cool:
birde oglum olsa idi daha cok sevinir dim ama su ana dek olmadi INSALLAH 4. buluruz oglani

Sevgili BOZOK Allahım prenseslerinizi sizlere bağışlasın gerçekten çok şekerler...

buda benden

Ooo sevgili Ayhan53 sizin sırtınız yere gelirmi yahu daha delikanlıya baksanıza...:yes:

Allahım nazarlardan saklasın bu şekerleri hele o ufaklık ne tatlı birşeymiş yahu......