PDA

View Full Version : Vob 24

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

thebaboli
21-11-2015, 00:11
Yeni konu hayırlı olsun bol kazançlar :cool:

aerius
21-11-2015, 00:15
yeni sayfa ile yeşili bol günler başlasın...

Finansör
21-11-2015, 00:20
Arkadaşlar konumuz dışı olacak bişey soracam stock. hoca hâlâ yaziyormu yazıyorsa son pozu nedir

Geçen gün yazdığını gördüm. Kısa açmıştı. 80 binin aşağı kırılmasını ve 76 bine doğru bir düşüş bekliyordu.

harputlu23
21-11-2015, 00:21
Geçen gün yazdığını gördüm. Kısa açmıştı. 80 binin aşağı kırılmasını ve 76 bine doğru bir düşüş bekliyordu.

En son flat ti diye okudum

Finansör
21-11-2015, 00:22
En son flat ti diye okudum

Doğrudur. Onu görmemişim demek ki.

Finansör
21-11-2015, 00:24
Eğer olur da MB faiz indirirse, bu yabancılar açısından ballı kaymaklı bir çıkış fırsatı olur.

Fazla geçmeden daha sert bir faiz arttırımı gelir.

Hani hep deniyor ya, "rüzgâra karşı çiş yapma" diye.

Eğer MB faiz indirirse rüzgâra karşı çiş yapmış olur.

Neyse. Zamanla göreceğiz zaten.

ariston
21-11-2015, 00:25
KAP'da açıklama var. Bana çok garip geldi. 30-03-2015 de yapılan kar payı dağıtımı bildirimini bu akşam göndermişler.

Ben mi yanlış görüyorum.

Açıklama ertelenmiş mi kısmına Hayır yazılmış. Açıklama güncel mi kısmına Evet yazılmış.

Şirketleri kayyım/SPK korkusu mu saldı nedir anlayamadım.

Biri daha bakabilir mi, bana çok garip geldi. Sıra dışı şeyler beni şüphelendirir genelde.

>>>>

http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=483091

ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. / CIMSA, 2015 [] 20.11.2015 20:30:51

Nakit Kar Payı Ödeme Tarihi

Adres Kısıklı Caddesi No:4 Sarkuysan-Ak İş Merkezi S Blok Kat:3 Altunizade, Üsküdar/İSTANBUL
Telefon 216 - 6515300
Faks 216 - 6511415
Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi Telefon 216 - 5547018
Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi Faks 216 - 6511415
Yapılan Açıklama Güncelleme mi? Evet
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? Hayır
Özet Bilgi Kar payı dağıtım tarihi

Nakit Kar Payı Ödeme Şekli Peşin

Pay Grup Bilgileri 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Brüt (TL) 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı - Net (TL)
CIMSA(Eski),TRACIMSA91F9 1,2920000 1,0982000

Nakit Kar Payı Ödeme Tarihi
30.03.2015

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını; bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

harputlu23
21-11-2015, 00:30
Doğrudur. Onu görmemişim demek ki.
Evet stockh hoca 101.775 den şortlamış sen haklisin

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=12514091
Vob 24

Reis
21-11-2015, 00:32

teşekkür ederim.

Finansör
21-11-2015, 00:43
Aralık'ta AMB'nin parasal genişlemeye devam kararı vermesi bekleniyor. Ancak Draghi, "bu ucu açık bir soru" demiş ve çok da kesin olmadığını söylemişti. Eğer parasal genişleme yapmazlarsa ilk anda Euro/USD sert şekilde yükselir. Çünkü kaç gündür özellikle bunu fiyatlıyorlar.

Bunun dolar/TL'ye yansıması ne olur, şimdiden bilmek zor. Ama hesaba katmakta yarar var.

uranacus
21-11-2015, 00:44
http://i.hizliresim.com/QW9MoA.png (http://hizliresim.com/QW9MoA) yatırım tavsiyesi değildirrr.

TEMİZEL
21-11-2015, 00:45
bunu izleyince borsada zaman zaman yaşadığım öğrenilmiş çaresizlik aklıma geldi..

http://www.dailymotion.com/video/x1r11jm_afrika-usulu-bas-agrisi-tedavisi_news

Finansör
21-11-2015, 00:48
Eski hazine müsteşarı Mahfi Eğilmez'in aşağıdaki yazısının okunması faydalı olabilir.

http://www.mahfiegilmez.com/2012/08/merkez-bankas-ve-para-politikas.html

Merkez Bankası ve Para Politikası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yasayla kendisine verilmiş olan temel görevi “fiyat istikrarını sağlamaktır.†Kimileri fiyat istikrarını sağlamak ifadesini enflasyonla mücadele etmek olarak tercüme ediyor. TCMB’nin yürüttüğü enflasyon hedeflemesi uygulamasına bakınca bu tercümenin çok da yanlış olmadığı izlenimi ortaya çıkıyor.

Merkez Bankası ve para politikası denildiğinde akla üç politika bileşeni gelir: (1) Faiz politikası, (2) Açık piyasa işlemleri (APİ), (3) Karşılıklar politikası. Merkez Bankası halktan mevduat kabul etmez ve halka kredi vermez. Mevduat kabul ettiği ve kredi verdiği kurumlar kural olarak yalnızca bankalardır. Geçmişte kamu kesimine de kredi verirdi ama günümüzde bu uygulama terk edilmiş bulunuyor.

Faiz politikası
Bankalar, gün sonunda ellerinde kalan fazla parayı Merkez Bankası’na yatırır ya da gün sonunda hesapları açık kalmışsa o kadar parayı Merkez Bankası’ndan borç alırlar. TCMB bu işlemlerde kendisine borç verenlere yüzde 5 faiz veriyor, kendisinden borç alanlara ise yüzde 11,50 faiz uyguluyor. Buna “fonlama faizi†adı veriliyor. Sokak dilinde ise alt ve üst limitlerin bir koridor oluşturduğu görüşünden hareketle “koridor faizi†dendiği de oluyor.

TCMB, piyasaya ek likidite vermek istediğinde yüzde 11,5 oranındaki tavan faizi düşürmesi gerekiyor. Bu durumda bankaların daha ucuza fon bulabilecekleri için maliyetlerinin azalması ve dolayısıyla kredi faizlerinin düşmesi bekleniyor. Daha ucuza fon bulan bankalar daha ucuza kredi verince ekonomide canlanma ortaya çıkması bekleniyor. O nedenle ekonominin canlandırılmasını savunanlar fonlama faizi oranının düşürülmesi gerektiğini öne sürüyorlar.

APİ işlemleri
Para politikasının ikinci aracı olan açık piyasa işlemleriyle (APİ) Merkez Bankaları, ellerinde tahvil bulunduranlardan tahvil satın alarak ya da kendi elindeki tahvilleri piyasaya satarak piyasadaki likiditeyi denetleyerek ekonomide etki yaratmayı hedefler.

Günümüzde TCMB, bankaların likidite ihtiyacını gecelik borçlanmadan daha uzun vadeli çözebilmek amacıyla onlarla haftalık repo işlemleri yapıyor. Yani APİ işlemlerini haftalık repo ihalesi aracılığıyla yürütüyor. TCMB’den haftalık fon kullanmak isteyen bankalar ellerindeki tahvilleri TCMB’ye vererek karşılığında ihtiyaç duydukları parayı alıyor ve buna faiz ödüyorlar.

TCMB, haftalık repo yoluyla yürüttüğü APİ işlemlerine uyguladığı faize “politika faizi†adını veriyor. Bunun da bugünkü oranı yüzde 5,75.

Bir faizin politika faizi adını alabilmesi için piyasa faizini etkileme gücü olması gerekiyor. Bankalar, uzun süredir TCMB’den gecelik fonlama yapıyorlar yani yüzde 11,5 oranıyla gecelik borç alıyorlar. Buna karşılık haftalık repo ihalesiyle fon kullanımları çok daha düşük. Bu durumda piyasaları etkileyen faiz “fonlama faizi†oluyor. O zaman gerçek politika faizinin de APİ’ye uygulanan faiz değil gecelik faiz olması gerekiyor.

Karşılıklar politikası
Bankalar kaydi para yaratırlar. Örneğin yüzde 10 mevduat karşılığı uygulaması olan bir sistemde bir kişi bankadan 100 TL kredi aldığı zaman kişi bu parayı hemen çekip kullanmıyorsa banka bunu o kişinin hesabına mevduat olarak yazar. Banka bu mevduata yüzde 10 üzerinden 10 TL karşılık ayırır ve bu karşılığı Merkez Bankası’na yatırır. Kalan 90 TL’sini bir başkasına kredi olarak verebilir. Bunu yaptığında o parayı yeni kredi kullanan kişi adına mevduat yazar ve bu kez 90 TL’nin yüzde 10 karşılığı olan 9 TL’yi Merkez Bankası’na karşılık olarak yatırır. Bu sistem sonucunda bankaya yatan 100 TL mevduat 1000 TL’lik kredi yaratır. Buna kaydi para deniyor. Bunun karşılığında da Merkez Bankası’na 100 TL karşılık yatırılmış olur.

Merkez Bankası ekonomiyi soğutmak istediğinde kredi hacmini düşürmek için karşılık oranlarını artırır, ekonomiyi canlandırmak istediğinde ise kredi hacmini artırmak için karşılık oranlarını düşürür. Karşılık oranını yüzde 10’dan örneğin yüzde 20’ye çıkardığı zaman ayrılacak karşılık miktarı artacağı için yaratılacak kaydi para miktarı düşer ve bu yolla da daha az kredi açılabilir. Böylece Merkez Bankası kredi piyasasını etkileyerek ekonomiyi soğutmuş olur.

TCMB TL mevduata ve yabancı para cinsinden mevduata farklı oranlarda zorunlu karşılık uygulamaktadır. Bir başka oran farklılığı da mevduatın vadesine göre ortaya çıkmaktadır. TCMB zorunlu karşılık olarak kendisinde bulundurulan paralara faiz ödememektedir.

Vadeye göre değişmekle birlikte TL ve yabancı para mevduatlarda zorunlu karşılık oranı ağırlıklı olarak yüzde 11’dir. Yani bankalar kendilerine yatırılan 100 TL’lik mevduat için 11 TL, 100 USD’lik mevduat için de 11 USD, 100 Euro’luk mevduat için 11 Euro karşılık ayırıp TCMB’ye yatıracaklardır.

TCMB, piyasada TL likiditesi bırakabilme ve döviz rezervini güçlendirmek üzere TL mevduat için belirli bir oranda (son düzenlemeye göre mevduatın yüzde 60’ına kadar) yabancı para karşılık yatırılabilmesini kabul etmektedir. Bu opsiyonu kullananlar için TCMB, TL mevduat için yatırılabilecek döviz karşılıklarını hesaplarken rezerv opsiyonu katsayısı (ROK) denilen bir katsayı uygulamakta ve piyasa kuruyla hesaplanan miktardan daha yüksek bir dolar karşılığı almaktadır.

Para politikasının dördüncü aracı kura müdahale mi?
Para politikası dediğimiz şey yukarıda değinilen üç enstrümanı kullanarak para miktarını etkilemeyi ve bu yolla genel olarak ekonominin gidişini, özel olarak da fiyat istikrarını sağlamayı hedefler. Merkez Bankası bunlara ek olarak TL’nin dış değerinin istikrarını sağlamak amacıyla doğrudan ya da ihale açmak suretiyle düzenli ya da düzensiz döviz alım satımı da yapabilir. Döviz alım satımı yaparak ilk bakışta fiyat istikrarı hedefinden uzaklaşmış gibi görünse de bu müdahalenin altında TL’nin dış fiyat istikrarını ve oradan giderek de iç fiyat istikrarını sağlamak yatar.

Kimileri kura müdahaleyi kur politikası adı altında ayrı bir para politikası aracı olarak değerlendirirken kimileri de bunu, öteki politikalar açısından tamamlayıcı bir araç olarak nitelendirirler.

Kura müdahale nitelik ve süre olarak arttıkça dalgalı döviz kuru rejiminden (free float) müdahaleli dalgalı döviz kuru rejimine (dirty float) geçiş söz konusu olmaktadır.

uranacus
21-11-2015, 00:48
http://i.hizliresim.com/YJAbY6.png (http://hizliresim.com/YJAbY6),http://i.hizliresim.com/ZJ0YNV.png (http://hizliresim.com/ZJ0YNV) yatırım tavsiyesi değildirrr. her iki endeksin palaları para bekliyor.

kennym
21-11-2015, 00:50
yeni başlık hayirli olsun..

LANDS
21-11-2015, 09:03
sn STOCKGENERATİON gel bak inat etme 30 sn bilemedin 1dk NI alır. işlem yapınca, foruma gir-yaz-çık.
bizlere bir faydan olsun. TEŞEKKÜR EDELİM

tradervob
21-11-2015, 12:43
Eski konunun son sayfaları siyasi görüşlerle nefretini dile getirenlerin yazılarıyla dolmuştu. Vob siyasetle de ilgileniyor tamam da hazımslık sonucunda nefret dile getirmenin ekonomi forumunda olmaması gerekiyor. Siyasetten uzak, hazımsızlığın olmadığı başarılı bir konu olur inşaallah.

mile
21-11-2015, 13:03
altın doviz fiyatları tepetaklak gidiyor. fed den 16 aralık sopası bekliyenler yanıldı. abd altın yumurtlayan tavuğu kesermi. faizleri artırmayacak. dünya devletleri dolar kazığı yemeye devam .abd siyasal gücünü kaybetmeden dolar döngüsü durmaz.

abka
21-11-2015, 13:03
somut delil niteliği taşıyan bu ortamda kimse kimseye hakaret ,küfür edemez...

parası çoksa küfür eder...

hele resen dava açılacak konulara hiç bulaşmasın(ölümle tehdit anlamı içeren cümleler)...

zaten sistemler çarpılıyor,millet zararda. ky zararı telafi etmek için fırsat kolluyor:)

vob olmadı mahkeme ile zengin olur...:)

ana-avrat küfür etmek sıkar...3 günde C. SAV. önünde el-pençe topuk selamında durur...

abka
21-11-2015, 13:14
telefonlarda tüm konuşmaları kayıt altına alan programlar var.
bunun için maksadını aşan konuşmalar yapmamak lazım.

oldu ya!

halı temizlemeye evin halısını verdiniz...ama bir tanesi kayboldu..esnaf bu gün yarın telafi edeceğim dedi,etmedi..

derken telefonda tartıştınız...karşı taraf çirkefleşti..size hakaret etti...

tamamdır'

iyi bir oturma gurubu(parası) kazandınız....:)

hele resen dava konusuna girdiyse,hapis cezası da var...

not:yukarıdaki olay hayal ürünü değildir..:)

deniz43
21-11-2015, 14:01
altın doviz fiyatları tepetaklak gidiyor. fed den 16 aralık sopası bekliyenler yanıldı. abd altın yumurtlayan tavuğu kesermi. faizleri artırmayacak. dünya devletleri dolar kazığı yemeye devam .abd siyasal gücünü kaybetmeden dolar döngüsü durmaz.

http://www.hisse.net/forum/entry.php?b=2735

Baz etkisi nedeniyle ABD de şu anda %0.2 olan yıllık manşet enflasyon ,3 ay sonra -önümüzdeki 3 ay kümülatif enflasyon sıfır bile olsa- %1.77 ye,hizmet sektöründeki enflasyon aynı trend de devam ederse %2 nin üzerine çıkmış olacak.Haydi bakalım, manşet enflasyon %2 yi geçmişken ve işsizlik seviyesi de tam istihdam düzeyi %5 in de altına gerilemişken FED faizi sıfır'da tutsun da görelim.Böyle bir şeye ihtimal vermem ama, öyle bir şey olursa sonrasında FED üyeleri ekonomide meydana gelecek zelzelenin sorumluları olarak sokağa bile çıkamaz hale gelirler.,

Finansör
21-11-2015, 14:37
http://www.hisse.net/forum/entry.php?b=2735

Baz etkisi nedeniyle ABD de şu anda %0.2 olan yıllık manşet enflasyon ,3 ay sonra -önümüzdeki 3 ay kümülatif enflasyon sıfır bile olsa- %1.77 ye,hizmet sektöründeki enflasyon aynı trend de devam ederse %2 nin üzerine çıkmış olacak.Haydi bakalım, manşet enflasyon %2 yi geçmişken ve işsizlik seviyesi de tam istihdam düzeyi %5 in de altına gerilemişken FED faizi sıfır'da tutsun da görelim.Böyle bir şeye ihtimal vermem ama, öyle bir şey olursa sonrasında FED üyeleri ekonomide meydana gelecek zelzelenin sorumluları olarak sokağa bile çıkamaz hale gelirler.,

Tüketici fiyatları artıyor diyorsunuz yani. Galiba özellikle hizmet sektöründe bir artış olduğunu söylemiştiniz. Açıkçası ben kalkıp ABD TÜFE'sini takip ediyor değilim. Genel olarak gelen bilgilere bakıyorum. Genel olarak gelen bilgilere, yazılıp çizilenlere ve beklentilere bakınca, FED'in Aralık'ta faiz artışına gideceği yönünde bir kanıya sahibim.

Fakat Türkiye'de son günlerde doların neden düşmekte olduğuna ise çok anlam veremiyorum. Uzun vadeli yükseliş trendi korunuyor. Orta vadeli yükseliş trendi ise 2.84'ün altında kapanışla şimdilik kırılmış gibi gözüküyor. Bu beni şaşırttı ve aynı zamanda long açma olanağı verdi. Çünkü fake olduğunu düşündüm. Birkaç güne anlarız fake olup olmadığını.

Finansör
21-11-2015, 14:44
Bu hökümat ne zaman belli olacakmış? Damat ekonominin başına geçiyor muymuş, yoksa geçmiyor muymuş?

Şahsen yüzde 60 damat olur derim. Hele de önceden "damat, seni ekonominin başıma geçireceğim" diye söz vermişse kesin yapar.

(Bak şimdi, bunu yazdım diye "nefret yazısı yazmış" der birkaç kişi. Halbuki nefret mesela, ölen insanların anısına yapılan saygı duruşunda ıslıklamak, yuhalamaktır ve onların da hangi kesimden olduğu çok belli.)

devran42
21-11-2015, 14:47
http://www.haber657.com/siyaset/yeni-kabine-belli-oldu-h558.html
kabine belli oldumu ????
babacan dış işleri
Ekonomi Bakanı Eminenur Günay
Başbakan Yrd. Berat Albayrak

ıceberg
21-11-2015, 14:50
bu damat işi de koalisyon beklentisi gibi olmaya başladı...çoğunluğun aynı yönde beklentili olduğu zamanlardan korkmak lazım...
davutoğlu bir formül yaratıp piyasaların hoşuna gidecek bir şey çıkartabilirmi acaba diye düşünmeye başladım...

fen
21-11-2015, 15:07
http://i68.tinypic.com/2m8011g.jpg

An itibariyle Rus Savaş Helikopteleri ve Mig Jetleri Bayırbucak'ın güney Cephesini aralaksız bombalıyor , bombalanan bölgeler Züveyik , Kapaklı , Hancoz yol kavşağına, karadan Bayırbucak'ın güneyinde en stiratijik Tepe Kasap Kulesine doğru yığınak yapılıyor , Ksap Tepesinin de düşmesi Bayırbucak ve Cebel Ekrad bölgelerinin tamamen düşmesi demek , Cebel Ekrad Cephesinde son durum Hizbullat ve iran'lı Mecus birlikler Cip Ahmar bölgesine hücuma geçmiş Cephede yüzyüze şiddetli çatışmalar yaşanıyor , çok sayıda şehitler ve yaralılar her iki taraftan ,
NOT: YAŞANAN SAVAŞ TARİHTE GÖRÜLMEMİŞ ,DUYULMAMIŞ ,SURİYE GENELİNDE YAŞANAN SAVAŞ BİR HAFTADIR BAYIRBUCAK VE CEBEL EKRAD'TA YAŞANIYOR

https://www.facebook.com/Bayır-Bucak-Haber-Ajansı-814821448606956/?fref=nf

opelborsa
21-11-2015, 15:21
Dudley; faiz artışı verilere bağlı..kıvırmaya başladılar mı ne .

pazarcışükrü51
21-11-2015, 17:42
Bu hökümat ne zaman belli olacakmış? .)

Aralığın ilk haftası kurulacağını tahmin ediyorum
Kurulmadan 1 gün önceden bakanlar kurulu belli olur
Böylelikle asgari ücret zaman aşıma uğrar ve millet 3n1 i almış olur
Yani kararname çıkmaz ..
Seneye Aralık 2016 yeniden gündeme gelmeden unutulur gider
Ben böyle düşünüyorum ..
YTd

recoba
21-11-2015, 17:51
TCMB:
MB nin brüt döviz rezervleri13 Kasım itibarıyla 100,51 milyar $(Önceki:101,19 milyar $).

LANDS
21-11-2015, 17:58
TCMB:
MB nin brüt döviz rezervleri13 Kasım itibarıyla 100,51 milyar $(Önceki:101,19 milyar $).

sanki vob30 endeks değeri

recoba
21-11-2015, 18:02
sanki vob30 endeks değeri

Ucuzladikca hupletiyorlar benjaminlerini merkezin. Yarin birde faiz indir baskisi yerse carsi karisir gibi.

LANDS
21-11-2015, 18:10
Aralığın ilk haftası kurulacağını tahmin ediyorum
Kurulmadan 1 gün önceden bakanlar kurulu belli olur
Böylelikle asgari ücret zaman aşıma uğrar ve millet 3n1 i almış olur
Yani kararname çıkmaz ..
Seneye Aralık 2016 yeniden gündeme gelmeden unutulur gider
Ben böyle düşünüyorum ..
YTd

süre uzarsa piyasalar gerilir bence
bence 2-3 güne açıklarlar
asg ücret mutlaka yaparlar %3-4 civarı oy yatıyor orada küstürmezler o kesim her şeyi unutur bunu unutmaz.
chp (sol oylar 23-27 arası daha artması çok zor - hdp solu hariç)

LANDS
21-11-2015, 18:14
ABD daha Yüksek dolar istiyor mu? ne işine yarar? ben bunu çözemedim yardımcı olur musunuz?

Finansör
21-11-2015, 18:41
ABD daha Yüksek dolar istiyor mu? ne işine yarar? ben bunu çözemedim yardımcı olur musunuz?

ABD'nin önceliğinin ne olduğu önemli.

"Dolar değer kazanmasın" diye enflasyon ile mi boğuşsunlar?

Tüm mesele burada.

Finansör
21-11-2015, 18:43
AKP iktidarının eleştirisinden bazılarının rahatsız olup ikide bir neden "nefret"ten söz etmekte olmalarının sebebi bu ankette gizli.

http://www.hurriyet.com.tr/pew-hukumet-elestirisine-en-az-destek-turkiyede-40016984

Bir Lübnan kadar olamamış AKP'liler. Sanki dersin hükümet değil, Tanrı'nın atadığı elçiilermiş gibi, "olmaz, eleştirmesin kimse bizim hökümatı" demişler.

Uygarlıktan iyice uzaklaşınca böyle olmuş tabii.Gerçi toplum artık kabile mantığı içinde seçtiğini de "kabile reisi" gibi düşününce, normaldir böyle bir anket sonucunun ortaya çıkması.

pazarcışükrü51
21-11-2015, 18:44

Sadece şunu diyeyim ..
Her zaman beklentinin yada beklenenin tersi olur..
Doğan'ın değişmez kanunu gibi piyasanın değişmez Kanunu'da bu ..

Drift
21-11-2015, 18:46

q1-2-3 bastıkça bastılar doları varlık alımı yaptılar tüm ülkelerde değerli şirketleri bedavaya aldılar.

atıyorum bizdeki türktelekomu aldılar başka yerden bilmem ne.

ee şimdi basma devri bitti. dolar 3 kat değerlendi şimdi satıyorum dese o varlıkları düşün artık :he:

bizimkilerde özelleştirdik diye seviniyolardı.. bütün kurumlar bedaya gitti bunların bastıkları parayla

şimdi ucuz doları neden istesin abd. alacağını aldı yüksek dolar üzerinden ticaterini yapıp karına kar ekliyorlar ;)

Drift
21-11-2015, 18:47
aynı kurumlar bu karlılıkla şimdi almaya kalk 10-15 katına geri satar.

abd yi yönetende baronlar yani para babaları işini bilir.

Drift
21-11-2015, 18:57
15 20 senelik ikinci el araba fiyatlarına bakıyorsun 25 binden den aşşağı değil.

neden ee dolar yükseliyor euro yükseliyor sıfır oto uçtukça uçuyor 15 senelik araba yerinde neden dursun.

paranın bir değeri kalmadıki.

aynı 15 20 senelik araba avrupada araba çöplüğünde yatıyor kilo hesabı al .

ama burda böyle.

burası hakketten Türkiye !

LANDS
21-11-2015, 19:03
q1-2-3 bastıkça bastılar doları varlık alımı yaptılar tüm ülkelerde değerli şirketleri bedavaya aldılar.

atıyorum bizdeki türktelekomu aldılar başka yerden bilmem ne.

ee şimdi basma devri bitti. dolar 3 kat değerlendi şimdi satıyorum dese o varlıkları düşün artık :he:

bizimkilerde özelleştirdik diye seviniyolardı.. bütün kurumlar bedaya gitti bunların bastıkları parayla

şimdi ucuz doları neden istesin abd. alacağını aldı yüksek dolar üzerinden ticaterini yapıp karına kar ekliyorlar ;)

tüm cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim

recoba
21-11-2015, 19:10
Dolar tum gezegende tedavulde olan bir para. Cocugun okul taksidi onunla odenir, petrol, uyusturucu ve silah ticareti hep onunla yapilir. Velhasil dolar ederindedir her zaman. Diger paralar kendini bir sekilde ederine getirmek zorunda bence.
Yani cokta şeyapmamak lazim :he:

Drift
21-11-2015, 19:13
Dolar tum gezegende tedavulde olan bir para. Cocugun okul taksidi onunla odenir, petrol, uyusturucu ve silah ticareti hep onunla yapilir. Velhasil dolar ederindedir her zaman. Diger paralar kendini bir sekilde ederine getirmek zorunda bence.

bir bakıma haklısın dostum.. ancak üretim yapmayan paso bina yapan.

kısaca ithalata sırtını dayanmı ülkelerde ister istemez dolar tüm dünyada yükselse bile sen 2 3 katı yükselirsin.

hadi birazilyanın vs petrolü var rusların doğal gaz ve petrolü.

bizde bunlarda yok ve bunlarda ithal. bu dediğini istesende yapamazsın bu saatten sonra.

Drift
21-11-2015, 19:15
ve bu bahsettiğim varlık alımı olayı araştırılsa eminim hep dünyaya belli kısımda hükmeden para baronlarının oluşturmuş olduğu gruplar çıkar karışımıza. bir yerden mutlaka eli vardır diye düşünüyorum.

pazarcışükrü51
21-11-2015, 19:25
süre uzarsa piyasalar gerilir bence
bence 2-3 güne açıklarlar
asg ücret mutlaka yaparlar %3-4 civarı oy yatıyor orada küstürmezler o kesim her şeyi unutur bunu unutmaz.
chp (sol oylar 23-27 arası daha artması çok zor - hdp solu hariç)

Süre uzarsa tam tersi olur ..
Babacan daha ön plana çıkar , damat geri plana itildi şeklinde piyasa anlar
Pazar akşamı liste açıklanırsa benim düşüncem çöp olur
YTd..

recoba
21-11-2015, 19:29
bir bakıma haklısın dostum.. ancak üretim yapmayan paso bina yapan.

kısaca ithalata sırtını dayanmı ülkelerde ister istemez dolar tüm dünyada yükselse bile sen 2 3 katı yükselirsin.

hadi birazilyanın vs petrolü var rusların doğal gaz ve petrolü.

bizde bunlarda yok ve bunlarda ithal. bu dediğini istesende yapamazsın bu saatten sonra.

Oyle ulkeler zaten devaluasyon muptelasidir. Eskiden kur bir gecede %30-50 vs arttimi yer yerinden oynardi. Simdi devaluasyon zamana yayilmis durumda. 2013 ortasindan baslayan surec turkiye icin net devaluasyondur. Gunluk hayatin bir parcasi oldugu icin hissetsek de hissetmemis gibi davraniyoruz.
Ancak bu son surecte bariz bir fark var. Eskiden devaller ulke icin bir "firsat" gibi gorulurdu hem icerden hem disardan. Ama bu sefer oyle olmadi. Rezerv azaliyor, yabanci deyim yerindeyse arkasina bakmadan kaciyor. Dolar bazinda pul olan endekse halen alici cikmiyorsa dusunmek lazim.

deniz43
21-11-2015, 19:29

ABD dünyanın kendi kendine yeter tek pazarıdır ve bu devasa pazar her zaman yerli üreticilere daha cazip gelmiştir,bu yüzden abd ihracatının gsyih ya oranı %13 civarında olup,ekonomisi ihracata dayalı olmayan Türkiye de bile bu oran %21 civarındadır.

Abd ekonomi yönetiminin ihracatın cazibesini azaltacağı için değerli dolar istemediğine ilşkin beyanlarına fazla kulak asmayın derim.Çünkü dolar tüm dünyanın kullandığı rezerv bir paradır ve abd nin döviz rezervi tutmak için ihracat yapmaya ihtiyacı yoktur,tam tersine abd derin devleti güçlü dolar ister çünkü hatırlayın doların güçlü olduğu yıllarda abd şirketleri başta avrupa olmak üzere yüksek alım gücüyle dünyada almadık şirket bırakmadılar,sildiler süpürdüler.Örneğin FORD'un jaguar,range rover,volvo gibi avrupanın önemli otomobil firmalarını satın almaları gibi...

Volna
21-11-2015, 19:37
Adam torpille damadını milletvekili yapmış yetmemiş bakan olacak

Biz bunu eleştirdiğimiz için hazımsız ve siyaset yapıyor oluyoruz ..

Adamı padişah yapın bebeler de vezir olsun

Siz sağ biz selamet

Drift
21-11-2015, 19:37
ABD dünyanın kendi kendine yeter tek pazarıdır ve bu devasa pazar her zaman yerli üreticilere daha cazip gelmiştir,bu yüzden abd ihracatının gsyih ya oranı %13 civarında olup,ekonomisi ihracata dayalı olmayan Türkiye de bile bu oran %21 civarındadır.

Abd ekonomi yönetiminin ihracatın cazibesini azaltacağı için değerli dolar istemediğine ilşkin beyanlarına fazla kulak asmayın derim.Çünkü dolar tüm dünyanın kullandığı rezerv bir paradır ve abd nin döviz rezervi tutmak için ihracat yapmaya ihtiyacı yoktur,tam tersine abd derin devleti güçlü dolar ister çünkü hatırlayın doların güçlü olduğu yıllarda abd şirketleri başta avrupa olmak üzere yüksek alım gücüyle dünyada almadık şirket bırakmadılar,sildiler süpürdüler.Örneğin FORD'un jaguar,range rover,volvo gibi avrupanın önemli otomobil firmalarını satın almaları gibi...

aynen yani bizim ülkeyi yöneten insanların bu planlara karşı belki 10 kat daha zeki olması gerekli.

yoksa bu ülkenin her ferdi abd nin bir kölesi haline gelmeye mahkum olur.

Drift
21-11-2015, 19:39
Oyle ulkeler zaten devaluasyon muptelasidir. Eskiden kur bir gecede %30-50 vs arttimi yer yerinden oynardi. Simdi devaluasyon zamana yayilmis durumda. 2013 ortasindan baslayan surec turkiye icin net devaluasyondur. Gunluk hayatin bir parcasi oldugu icin hissetsek de hissetmemis gibi davraniyoruz.
Ancak bu son surecte bariz bir fark var. Eskiden devaller ulke icin bir "firsat" gibi gorulurdu hem icerden hem disardan. Ama bu sefer oyle olmadi. Rezerv azaliyor, yabanci deyim yerindeyse arkasina bakmadan kaciyor. Dolar bazinda pul olan endekse halen alici cikmiyorsa dusunmek lazim.

ben bile kaçmayı düşünüyorum yabancı neden dursun :he:

Finansör
21-11-2015, 19:41

ABD için bence de önemli olan, doların dünyanın birinci rezerv parası olarak kalmasıdır. Bu onlar için çok çok önemli. Bu aynı zamanda güçlü ekonomi, güçlü siyasi etki anlamına da geliyor.

Bir de önemli bir detay var. Dünyada çok sayıda cep telefonu üreten şirket var. Yine de pahalı fiyatına rağmen başı Apple çekiyor. Apple, "en kalitelisini" isteyenlere hitap ediyor ve onlar da fiyatı ne olursa olsun o kaliteyi alıyor. Dolar fiyatı yükseldi diye Apple satışlarının düştüğünü hiç duymadım.

Keza, Gillete markası için de aynı şey geçerli. Kısaca yüksek teknoloji, en üst düzey kalite, ABD markalarının her zaman belli alıcısı olmasını sağlıyor. Kimse dandik traş bıçakları ile yüzünü kesmek istemiyor. Bu nedenle değerli dolar ABD ihracatını fazla etkilemiyor.

Finansör
21-11-2015, 19:47
ben bile kaçmayı düşünüyorum yabancı neden dursun :he:

Çok eskiden aklımda kalan bir söz vardı. Belki bilirsiniz.

"Türkiye borsasının değeri gerçekte 50 senttir ve mutlaka o değere gelir"

Korkarım ki yine o değere gelecek.

"Olmaz" demeyin. Açıkçası ben olacağını düşünüyorum.

Drift
21-11-2015, 19:51
ben ülkeden diyorum kaçmak için.. borsa kimin umrunda.

EMEKDAR
21-11-2015, 19:52
Çok eskiden aklımda kalan bir söz vardı. Belki bilirsiniz.

"Türkiye borsasının değeri gerçekte 0.50 senttir ve mutlaka o değere gelir"

Korkarım ki yine o değere gelecek.

"Olmaz" demeyin. Açıkçası ben olacağını düşünüyorum.

Sayın Finansör,

Hatırlıyorum sanırım bir ara 0.42 senti görmüştü...yada 0.45..

Ancak o zamanlar borsaya kote şirket sayısı çok azdı..

Bu durumuda hesaba katmak lazım...

british
21-11-2015, 19:57
ben ülkeden diyorum kaçmak için.. borsa kimin umrunda.

http://www.paylashtim.com/bir-an-once-turkiye-den-kacmak-isteyenleri-ecnebi-ulkelerde-hayal-kirikligina-ugratacak-16-sey

Finansör
21-11-2015, 19:58
Sayın Finansör,

Hatırlıyorum sanırım bir ara 0.42 senti görmüştü...yada 0.45..

Ancak o zamanlar borsaya kote şirket sayısı çok azdı..

Bu durumuda hesaba katmak lazım...

Değerli arkadaşım, borsaya kote şirket sayısı çok da ne oluyor? Birçoğu göz altı pazarında. Birçoğu işlem bile görmüyor, çok düşük hacimleri var. Yine varsa yoksa 15 kâğıt üzerinden değer buluyor borsa. Onlar düştüğünde diğerleri çukuru boyluyor.

Gerçek şu ki, Türkiye'de çok dandik şirketler var. Birçoğu ya montajcı ya da ona benzer bir şey.

ABD'yi ABD yapan, Microsoft'tur, Intel'dir, Apple'dır ve benzeri onlarca şirket daha.

Böyle bir tek şirketi bile yok Türkiye'nin. Var mı tüm dünyada bilinen Intel ya da Microsoft gibi bir Türk markası?

Bizim borsada varsa yoksa bankalar, ki onlar da vatandaşı soymaktalar.

Drift
21-11-2015, 20:00
http://www.paylashtim.com/bir-an-once-turkiye-den-kacmak-isteyenleri-ecnebi-ulkelerde-hayal-kirikligina-ugratacak-16-sey

az çok biliyoruz dışarıyı. ;) ama çok güzel kapak olmuş. tşk.

recoba
21-11-2015, 20:01
Ihlas'imiz var, avgyo'muz var bizim. issirilmis elma da neyin nesiymis :kahkah:

Drift
21-11-2015, 20:05
Ihlas'imiz var, avgyo'muz var bizim. issirilmis elma da neyin nesiymis :kahkah:

elmadamı yemiyah :kahkah:

http://666kb.com/i/d4093ddbsgz3e5vqk.jpg

Finansör
21-11-2015, 20:06
elmadamı yemiyah :kahkah:

http://666kb.com/i/d4093ddbsgz3e5vqk.jpg

:kahkah::kahkah::kahkah::kahkah:

Finansör
21-11-2015, 20:17
Bu bir siyaset değil, ekonomi içerikli paylaşıdır. Önce onu söyleyeyim.

Avrupa ve ABD Türkiye'de yıllar yılı neden AKP'yi destekledi biliyor musunuz?

Çünkü bilimde ve teknolojide gelişecek, kendi şirketlerine kafa tutacak şirketler çıkaracak ve kendilerine bağımlı olmayacak bir ekonomi ve ülke istemediler.

Daha çok şey yazılabilir ama, anlayana sadece bu kadarı da yeter.

Şimdi bazıları soracak, "ABD ve Avrupa AKP'yi nereden desteklemiş,? Yalan." filan diye.

Yalan değil.

"Dostum Berlusconi," lafları, Times'a kapak yapmalar, "AB'ye üyelik tiyatrosu" oynamalar, "Erdoğan demokrattır" demeler, Yahudi liyakat madalyası vermeler; "hain kemalistler"i alt etmek ve kumpas kurmak için destek vermeler..... Say say bitmez.

Kısacası, Türkiye'de az biraz olan bilimsel düşünce ve aklı da ortadan kaldırdılar.

Sonucun ne olacağını da hep birlikte göreceksiniz ve mesela Soma'daki gibi görüyorsunuz da zaten. Ekonomiyi ise, milyonlarca insana dağıtılan sadakalar özetliyor.

LANDS
21-11-2015, 20:18
1.iç savaş veya topyekün bir savaş halinde olur. (allah korusun)
2.yunan benzeri bir kriz.
3.tüm dünyada oluşacak 2008-2009 dan beter bir kriz halinde -5 cent olabilir
bist30 için 138k grafik hedefi devam ediyor.. Ama tamamen sp ile büyük endekslerle mümkün

alikemal
21-11-2015, 20:24
ABD için bence de önemli olan, doların dünyanın birinci rezerv parası olarak kalmasıdır. Bu onlar için çok çok önemli. Bu aynı zamanda güçlü ekonomi, güçlü siyasi etki anlamına da geliyor.

Bir de önemli bir detay var. Dünyada çok sayıda cep telefonu üreten şirket var. Yine de pahalı fiyatına rağmen başı Apple çekiyor. Apple, "en kalitelisini" isteyenlere hitap ediyor ve onlar da fiyatı ne olursa olsun o kaliteyi alıyor. Dolar fiyatı yükseldi diye Apple satışlarının düştüğünü hiç duymadım.

Keza, Gillete markası için de aynı şey geçerli. Kısaca yüksek teknoloji, en üst düzey kalite, ABD markalarının her zaman belli alıcısı olmasını sağlıyor. Kimse dandik traş bıçakları ile yüzünü kesmek istemiyor. Bu nedenle değerli dolar ABD ihracatını fazla etkilemiyor.

herkez kendinden mes'ul
yani obur tarfta herkez kendi sınavının hesabını vercek diye
mahsus
6 bıçaklı kore malı bi jilet buldum traş için
bi makine ve bi suru de kartuş aldım
telefon u da mahsus başka marka aldım............................................. ...............................
kuresel kapitalizm zayıf ı yutmasın bab'ında , ana amaç
hoş benim ki . kendi ego'mu tatmin , azcık aptal iş i yani
zate o kore malı da bitti
daha arasanda bulamazsın yani TR de yok ben görmuyorum bu aralar

Drift
21-11-2015, 20:42
twittera bakayım dedim. doğuda millet ekmek ve su kuyruğunda.

LANDS
21-11-2015, 20:44
herkez kendinden mes'ul
yani obur tarfta herkez kendi sınavının hesabını vercek diye
mahsus
6 bıçaklı kore malı bi jilet buldum traş için
bi makine ve bi suru de kartuş aldım
telefon u da mahsus başka marka aldım............................................. ...............................
Kuresel kapitalizm zayıf ı yutmasın bab'ında , ana amaç
hoş benim ki . Kendi ego'mu tatmin , azcık aptal iş i yani
zate o kore malı da bitti
daha arasanda bulamazsın yani tr de yok ben görmuyorum bu aralar

6 bıçaklıyı kullanmadıysan orj kutusu ile sakla
iyi para eder torunlarına

alikemal
21-11-2015, 20:51
6 bıçaklıyı kullanmadıysan orj kutusu ile sakla
iyi para eder torunlarına

bulursan al sen sakla
ben kullanıyom
torun torba kendi belasını kendi düşünsün
ya da sen düşünüyon ya
yuzotuzsekiz endeks diye sayıklarsın alzheimer felan olursan yaşlanınca

LANDS
21-11-2015, 21:02
bulursan al sen sakla
ben kullanıyom
torun torba kendi belasını kendi düşünsün
ya da sen düşünüyon ya
yuzotuzsekiz endeks diye sayıklarsın alzheimer felan olursan yaşlanınca

hahahaaa 138k olur yada olmaz yukarıda o hedef
aşağıda da
50 cent hedefim ikiside olabilir
inat yok bende gönlüm138k dan yana
ben rastlarsam alır saklarım 6 bıçaklıyı
ben sana iyi niyetle önerdim ister sakla ister saklama o senin sorunun
polemik yapılacak bir konu değil .
Sana iyi traşlar

TAM YARIM SAAT ÖNCEKİ YAZIMDA 50 CENT OLABİLECEĞİNİ DE YAZMIŞIM
DENK GELMİŞ

alikemal
21-11-2015, 21:15
hahahaaa 138k olur yada olmaz yukarıda o hedef
aşağıda da
50 cent hedefim ikiside olabilir
inat yok bende gönlüm138k dan yana
ben rastlarsam alır saklarım 6 bıçaklıyı
ben sana iyi niyetle önerdim ister sakla ister saklama o senin sorunun
polemik yapılacak bir konu değil .
Sana iyi traşlar

TAM YARIM SAAT ÖNCEKİ YAZIMDA 50 CENT OLABİLECEĞİNİ DE YAZMIŞIM
DENK GELMİŞ

tatsızsın
sana da hayırlı traşlar
kendine izleyici kitlesi bul

Finansör
21-11-2015, 21:19
"Eski Fransa dışişleri bakanı Roland Dumas, 2009’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin kendisine İngiltere kuvvetlerinin çoktan Suriye’de isyan çıkartmak için çalışmakta olduklarını söylediğini bildirdi."

Bu satırları az önce bir yerde okudum. Aklıma nedense Arabistanlı Lawrence filmi geldi.

Olan bitenlere düz mantıkla bakanlar, politikacıların söylediklerine, attıkları oltalara balıklama atlayanlar, din ve milliyetçiliğe dayalı duyguları okşanarak sarhoş edilenler, görünenin ötesindeki gerçeği göremezler.

alikemal
21-11-2015, 22:02
"Eski Fransa dışişleri bakanı Roland Dumas, 2009’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin kendisine İngiltere kuvvetlerinin çoktan Suriye’de isyan çıkartmak için çalışmakta olduklarını söylediğini bildirdi."

Bu satırları az önce bir yerde okudum. Aklıma nedense Arabistanlı Lawrence filmi geldi.

Olan bitenlere düz mantıkla bakanlar, politikacıların söylediklerine, attıkları oltalara balıklama atlayanlar, din ve milliyetçiliğe dayalı duyguları okşanarak sarhoş edilenler, görünenin ötesindeki gerçeği göremezler.

e peki roland dumas altı buçuk sene bunları demek için mahsus mu beklemiş
kendinden sonra dominique villepin vardı
şimdi de başka biri
bari onlara fısıldayaydı ya
demezler mi adam a
lavrans ın kemikleri çürüdü bea hem artık unutuldu gitti yani o kadar geçmişe gideceğine
daha yakını bi irdelesene sayın finansör kardaş

KOSA
21-11-2015, 23:16
Bu bir siyaset değil, ekonomi içerikli paylaşıdır. Önce onu söyleyeyim.

Avrupa ve ABD Türkiye'de yıllar yılı neden AKP'yi destekledi biliyor musunuz?

Çünkü bilimde ve teknolojide gelişecek, kendi şirketlerine kafa tutacak şirketler çıkaracak ve kendilerine bağımlı olmayacak bir ekonomi ve ülke istemediler.

Daha çok şey yazılabilir ama, anlayana sadece bu kadarı da yeter.

Şimdi bazıları soracak, "ABD ve Avrupa AKP'yi nereden desteklemiş,? Yalan." filan diye.

Yalan değil.

"Dostum Berlusconi," lafları, Times'a kapak yapmalar, "AB'ye üyelik tiyatrosu" oynamalar, "Erdoğan demokrattır" demeler, Yahudi liyakat madalyası vermeler; "hain kemalistler"i alt etmek ve kumpas kurmak için destek vermeler..... Say say bitmez.

Kısacası, Türkiye'de az biraz olan bilimsel düşünce ve aklı da ortadan kaldırdılar.

Sonucun ne olacağını da hep birlikte göreceksiniz ve mesela Soma'daki gibi görüyorsunuz da zaten. Ekonomiyi ise, milyonlarca insana dağıtılan sadakalar özetliyor.

Safsata. Bilim ve teknolojiye verilen destekleri görmek için Tübitaka bi baksanız.... Açılan çağrıları bi görseniz...

recoba
21-11-2015, 23:51
Teb'in ne kadar longu var acaba total pastada?
bilgisi olan var mı?

TÜRKOĞLU
22-11-2015, 00:21
teb vade başından bu yana nasıl bilmiyorum ama 2 kasımdan bu yana 13.000 kontrat longlamış ortalama maliyeti 103.850.aralık vadenin başlangıcı çok daha geriye gidiyor tabii diğer vadelerden farklı olarak.ama seçim sonrası durumu bu.

KOSA
22-11-2015, 00:26
windos 10 a eçen varmı. Tavsiyeniz nedir Kuralım mı kurmayalım mı?

nedim972
22-11-2015, 00:27
herkes ekonomi bakanı kim olacağa odaklanmış durum da.. Ama bence genelde Suriye, özelde Türkmendağı meselesi, tampon bölge oluşturma meselesi, Suriye'ye kara harekatı meseleleri çok daha önemli.. Ve devlet yetkilileri ile resmi ağızdan da dillendirilmiş konular.. Bir sabah uyandığımızda "Türkiye Suriye'ye kara harekatı başlattı" haberi ile uyanırsak hiç şaşırmayacağım...

Finansör
22-11-2015, 00:34
Safsata. Bilim ve teknolojiye verilen destekleri görmek için Tübitaka bi baksanız.... Açılan çağrıları bi görseniz...

Neyse ki sizi gibi dâhilerimiz var. Saçmalıkları hemen yakalıyorlar. Bir de bilimin ne olduğunu anlayabilseler, tamam olacak.

EMEKDAR
22-11-2015, 00:44
teb vade başından bu yana nasıl bilmiyorum ama 2 kasımdan bu yana 13.000 kontrat longlamış ortalama maliyeti 103.850.aralık vadenin başlangıcı çok daha geriye gidiyor tabii diğer vadelerden farklı olarak.ama seçim sonrası durumu bu.

Pambıh,

Şaşırsa da oraya bir girse,orası ateş hattı,pearl harbor baskınından beter olur..

http://i.hizliresim.com/7PzMOP.jpg (http://hizliresim.com/7PzMOP)

KOSA
22-11-2015, 01:00
Neyse ki sizi gibi dâhilerimiz var. Saçmalıkları hemen yakalıyorlar. Bir de bilimin ne olduğunu anlayabilseler, tamam olacak.

Amiyane tabirle hafif meşrep ti geçmenize usturubumu bozmadan cevap vermek istiyorum. Benim halkımı aşağılaman doğru değil. Dediğim yerleri bir gez bilgi sahibi ol... Devlet fikrim var diyene bile destek olmak için çırpınır iken sizin Avrupai felsefe ile Türkler bişi yapamaza inanmış insanlarsınız. Bunlara alet olmayın. Benim bile kendimin 3 den fazla patent bir onkadarda faydalı model takdiri almış çalışmalarım var. Şirket olarak devletimizden aldığımız destekler ile bunları hayata geçirdik. Kamunun kullanımına sunduk. (Doğru kullanılırsa) Devletin size açtığı eli görmezden gelemezsiniz. Siz ne yapmak istedinizde gerek ilmi gerek irfani devlet size destek vermedi? Yapamayız bilemeyiz değil. Yapacak ve bileceksin. Sen bilmiyorsun diye başkalarınıda bilmiyor sanamazsın... Siz Tr bişi bilmiyor dersiniz, elin Fransızını Almanını halkınızdan üstün görürsünüz... Tekrar sordum sen halkın için insanlık için ne yapmak istedinde kim engel oldu. Destek istedinde kim destek olmadı?

Volna
22-11-2015, 01:09
Yahu TÜBİTAK ın başındaki imam

CERN deneyi Allah'a Şirk koşmaktır diyor :)

Bu mu bilime i destek

Ha ha :)

halis
22-11-2015, 01:10
yeni başlık hayır getirsin zararda olan zararını cıkarsın..

halis
22-11-2015, 01:13
birilerini eleştirmektense yapabiliyorsanız yapın insanlıga katkınız olsun bu türkiye olabilir başka ülke olabilir...sürekli eleştirmekle konuşmakla ne kazanabilirsinizki...siz yeterki proje sunun destek illaki bulunur bi yerlerden

KOSA
22-11-2015, 01:15
Yahu TÜBİTAK ın başındaki imam

CERN deneyi Allah'a Şirk koşmaktır diyor :)

Bu mu bilime i destek

Ha ha :)

Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz. Adamlık başka bişi benim dediklerim başka bişi. Tübitaka bakma. Git sanayii bakanlığına bak sende. Tercihe göre adres verebilirim. :-) Sorun şu. Sen ne yapmak istiyorsun. Bişi yapacakmısın yapmayacakmısın? Eeee daha doğrusu YAPABİLECEKMİSİN?

Volna
22-11-2015, 01:18
Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz. Adamlık başka bişi benim dediklerim başka bişi. Tübitaka bakma. Git sanayii bakanlığına bak sende. Tercihe göre adres verebilirim. :-) Sorun şu. Sen ne yapmak istiyorsun. Bişi yapacakmısın yapmayacakmısın? Eeee daha doğrusu YAPABİLECEKMİSİN?

Sizin için inceledim

http://www.tpe.gov.tr/TurkPatentEnstitusu/statistics/

Volna
22-11-2015, 01:19
Türkiye son 13 yılda bilim , eğitim , kültür , ekonomi , üretim ne yaptı ?

KOSA
22-11-2015, 01:21
İnceleme arkadaşım inceleme, camsı isen farklı bir cam elması bul,ayakkabı ustasıysan farklı bir iğne bul, çöpçü ise farklı bir süpürge bul, çaycı isen farklı bir demlik bul ve o listeye seninde bir katkın olsun....

Aşağıdaki adreslerden araştırma yapabilirsiniz...

http://worldwide.espacenet.com/advancedSearch?locale=en_EP
http://www.wipo.int/portal/en/index.html

Volna
22-11-2015, 01:26
İnceleme arkadaşım inceleme, camsı isen farklı bir cam elması bul,ayakkabı ustasıysan farklı bir iğne bul, çöpçü ise farklı bir süpürge bul, çaycı isen farklı bir demlik bul ve o listeye seninde bir katkın olsun....
http://www.wipo.int/portal/en/index.html

Piyasaların , kobilerin , ticari işletmelerin içindeyim .

Girişimcimiz kendi imkanları ile çalışan saldıran insanımız var ...

Devlet KOSGEB , kgf , ebrd teşvikleri , veyahut yatırım teşvikleri vermiştir her zaman ...

Ancak bunlar Türkiye nin makro rakamlarında nerde ?

Tek soru sorayım

Petrol şu an 100 usd olsa

Türkiye kum havuzunda oynuyordu

tradervob
22-11-2015, 01:36
AKP iktidarının eleştirisinden bazılarının rahatsız olup ikide bir neden "nefret"ten söz etmekte olmalarının sebebi bu ankette gizli.

http://www.hurriyet.com.tr/pew-hukumet-elestirisine-en-az-destek-turkiyede-40016984

Bir Lübnan kadar olamamış AKP'liler. Sanki dersin hükümet değil, Tanrı'nın atadığı elçiilermiş gibi, "olmaz, eleştirmesin kimse bizim hökümatı" demişler.

Uygarlıktan iyice uzaklaşınca böyle olmuş tabii.Gerçi toplum artık kabile mantığı içinde seçtiğini de "kabile reisi" gibi düşününce, normaldir böyle bir anket sonucunun ortaya çıkması.

Kendiniz yazip kendiniz cizin ustune de kendiniz anketleri cevaplayin sonra da ustunde fikir birligine varin.

Okuma yazma orani %20 lerin altinda iken sol partiler iktidarda idi, okuma yazma orani arttikca bu hukumdarlik bitti.
Yani bunun da ekonomi ile alakasi var. Okuma yazma orani bedavadan artmaz :)
İktidari elestirin lafimiz yok ama %49 luk secmenin zekasini kendi zekanizdan dusuk gorerek hakarete luzum yok. Biz bunlarin icinde bakara makara diyenleri de biliriz. Her kisi bizim istedigimiz dusunce ve kalitede hareket etse demokrasi denen kavram olmaz herkes huzurlu olurdu.

KOSA
22-11-2015, 01:39
Kusura bakma ben şikayet etmeyi/dinlemeyi sevmiyorum. Ben kumda oynamayalım diye caba gösterdim. Yaşım 42.
Şu ana kadar çok güzel çalışmalar yaptım.
Ama katılıyorum bazı fikirleri değiştirmek çok zor.
Ben sektörün içindeki tecrübeli arkadaşlarımı ikna ederken çok zorlandıysam esana hak vermesem olmaz...
Ama kendine sadece şunu sor. Neden hep başkasından bekliyorsun/bekletiliyorsun???
Bir Hayrettin KARACA bile kaç yaşında bir farkındalık yarattı demi.
Neden sende bu düşünce var?
Bu düşünceniz bize bir değer katıyor mu?
Katmıyorsa bunu bize tekrarlatan ne???
Biz bişi için caba gösterdikmi? İstedikmi?
Bu herhangi bişide de olabilir. Bir sosyal program olabilir. Bir ekonomik program olabilir. Eğitime destek olabilir. Sağlık için olabilir. Doğa için olabilir. v.s. v.s.
İlla buluş yapmak değil hani.

Volna
22-11-2015, 01:39
Kendiniz yazip kendiniz cizin ustune de kendiniz anketleri cevaplayin sonra da ustunde fikir birligine varin.

Okuma yazma orani %20 lerin altinda iken sol partiler iktidarda idi, okuma yazma orani arttikca bu hukumdarlik bitti.
Yani bunun da ekonomi ile alakasi var. Okuma yazma orani bedavadan artmaz :)
İktidari elestirin lafimiz yok ama %49 luk secmenin zekasini kendi zekanizdan dusuk gorerek hakarete luzum yok. Biz bunlarin icinde bakara makara diyenleri de biliriz. Her kisi bizim istedigimiz dusunce ve kalitede hareket etse demokrasi denen kavram olmaz herkes huzurlu olurdu.

Ha ha .. Buna kendin inanıyor musun ?

Okuma yazma ORANI arttıkça sağ partilere oy mu artıyor ?

Yani şu an yüzde 49.5 AKP ye oy veren en çok okumuş Eğitimli kültürlü adamlar diyorsun

Ha ha

Ya gerçekten gece gece makara mı yapıyorsunuz anlamadık :)

Volna
22-11-2015, 01:42
Kusura bakma ben şikayet etmeyi/dinlemeyi sevmiyorum. Ben kumda oynamayalım diye caba gösterdim. Yaşım 42.
Şu ana kadar çok güzel çalışmalar yaptım.
Ama katılıyorum bazı fikirleri değiştirmek çok zor.
Ben sektörün içindeki tecrübeli arkadaşlarımı ikna ederken çok zorlandıysam esana hak vermesem olmaz...
Ama kendine sadece şunu sor. Neden hep başkasından bekliyorsun/bekletiliyorsun???
Bir Hayrettin KARACA bile kaç yaşında bir farkındalık yarattı demi.
Neden sende bu düşünce var?
Bu düşünceniz bize bir değer katıyor mu?
Katmıyorsa bunu bize tekrarlatan ne???
Biz bişi için caba gösterdikmi? İstedikmi?
Bu herhangi bişide de olabilir. Bir sosyal program olabilir. Bir ekonomik program olabilir. Eğitime destek olabilir. Sağlık için olabilir. Doğa için olabilir. v.s. v.s.
İlla buluş yapmak değil hani.

Doğru söylüyorsun . Tabii ki hiç bir şey yapmayıp , eleştirmek , şikayet etmek tek başına bir şey ifade etmiyor .

Herkes elinden ne geliyorsa ülkesi için yapmalı ..

Yapıyoruz da ...

tradervob
22-11-2015, 01:42
Türkiye son 13 yılda bilim , eğitim , kültür , ekonomi , üretim ne yaptı ?

Sizin gibi herseyi bilen adamlar yetistirdi. Masaallah bazilari vob bilince ekonomi profesoru, teror uzmani, mb baskani oluyor.
Sizler gibiler heralde baska ulkede yetismedi!
Sizlere ihtiyacimiz var. Cunku siz aselsanin yaptigi isi yapacak kapasitede olan insanlarsaniz. Gelecegimiz sizin gibi vobta kumar oynayanlarin elinde.

Volna
22-11-2015, 01:45
Sizin gibi herseyi bilen adamlar yetistirdi. Masaallah bazilari vob bilince ekonomi profesoru, teror uzmani, mb baskani oluyor.
Sizler gibiler heralde baska ulkede yetismedi!
Sizlere ihtiyacimiz var. Cunku siz aselsanin yaptigi isi yapacak kapasitede olan insanlarsaniz. Gelecegimiz sizin gibi vobta kumar oynayanlarin elinde.

Yahu senin nick in ne ? Bir bak bakayım ... Ha ha . Tradervob efendi .

Ayrıca ben vob U sadece hedge için kullanırım . Açığa satış bile yapmam spotta .

tradervob
22-11-2015, 01:49
Ha ha .. Buna kendin inanıyor musun ?

Okuma yazma ORANI arttıkça sağ partilere oy mu artıyor ?

Yani şu an yüzde 49.5 AKP ye oy veren en çok okumuş Eğitimli kültürlü adamlar diyorsun

Ha ha

Ya gerçekten gece gece makara mı yapıyorsunuz anlamadık :)

Matematiksel islemler bilimsel ise ve bilime onem veriyorsan bunlar gercek istatiksel verilerdir. Yani illa ki gormek istedigin sonuclari istiyorsan excel de kendince tablo hazirlar ve gercek bu diyerek kendini inandirmaya devam edebilirsin.
Gel bilimsel konusalim. Bencelerle ve inanclarla gidersek laik cumhuriyete aykiri konusma olur.

MOBIUSSOROS
22-11-2015, 01:50

Yalnız sizde yukarıda patentlerden örnek verdiniz!Arkadaş da takılınca yazınıza Tubitak başındaki zatın haltetmiş lafı sonrası şimdi diyorsunuzki Gidin sanayi bakanlığına bakın!Bakalım oranında başından ne baş söylemler çıkacak !

NEWEST
22-11-2015, 01:51
Piyasaların , kobilerin , ticari işletmelerin içindeyim .

Girişimcimiz kendi imkanları ile çalışan saldıran insanımız var ...

Devlet KOSGEB , kgf , ebrd teşvikleri , veyahut yatırım teşvikleri vermiştir her zaman ...

Ancak bunlar Türkiye nin makro rakamlarında nerde ?

Tek soru sorayım

Petrol şu an 100 usd olsa

Türkiye kum havuzunda oynuyordu

Her zaman vermiştir? Ne zamanmış o her zaman. Ben KOSGEB de çalışan arkadaşlara pazartesi bir sorayım bana tam tersini neden söylediniz milleti kandırmayın diye :)). Bir de işin içindeyim diyorsunuz yıldan yıla kobi ve büyük ölçekli sanayii desteğine ayrılan bütçe yatırım rakamlarına bakın da öyle yazın bari. Üniversite Sanayii İşbirliği programı çerçevesinde üretilen, patenti alınan hatta ihraç edilen ürünlere de bir bakın "hadi be!" dersiniz. Ben size ihraacat ithalaat dengesinin yarı sanayleşmiş ve dışa bağımlı enerji kullananan bir ülke olmamıza rağmen ithaalatın patlamasını nasıl zorluklarla engellemeye çalışıyor, ihraacatı nasıl kalkındırabiliyor diye yazsam burada eminim hiç anlayamayacağınız dilden konuşacağım için öyle bakar bakar yine sallamaya çalışırsınız. Geçen yazdığım yazıda ki imareleri sizler gibi insanlara bir nebze katkım olsun uyarayım diye yazdım ama onu bile tersten algılayıp ideolojik düşünce ve ön yargınızla yine alaya aldınız. Üretim ve tüketimin, arz talep dengesinde ciddi darboğaz yaşadığı bu global ekonomi ortamında nasıl bu işler başarılıyor yazsam burada şaşarsınız. Size göre herşey kolay, Brent 100 dolar olsaydı şöyle olurdu böyle olsaydı bu olurdu diye basit analizler yapmayın geniş düşünün makroekonomik ve konjoktürel dengeleri hesaba katın. Kuzey Irak Petrol Boru Hattı'na bakın Tanap'ın Türkmen Gazı'nı da içine alacak şekilde genişlemesine bakın. Nükleer Santral ve Güneş Santrallerinin önemini inceleyin. Bu projeler neden yapılıyor diye sorgulayın hata buluyorsanız eleştrin ama dayanak noktanız olsun. Burada bol keseden hükümete sallamak kolaydır. Önemli olan daha iyisini sunabilmek alternatifleri gösterebilmektir. Sizin yaptığınız şekilde istemezük mantığına sahip bir zihniyet tarih boyunca kaybetmiştir, kaybetmeye müstehaktır. VOB konusunda böyle konuları yazmak bana her ne kadar mantıksız gelse de yine de burada belli şekilde ideolojik kıyım yapmaya çalışan bir güruha karşı da birilerinin durabilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Kısacası ideolojik olarak benimsemiyorsunuz diye insanları kandırmayın, gerçi onu da beceremezsiniz artık! Sizin devriniz geçti azizim.. Diğer arkadaşlardan bu bağlamda özür diliyorum.

Ha gelelim tekrar VIOP işine, sadece iki grafiğe bakıp gelen haberlere bakarak, ileri seviye analiz yöntemleri ve denge algoritmalarını bilmeden VIOP da yatırım yapmayın arkadaşlar. Eğer yaparsanız sizin paranızı da alır afiyetle yerler, burası borsa..

Volna
22-11-2015, 01:57
Matematiksel islemler bilimsel ise ve bilime onem veriyorsan bunlar gercek istatiksel verilerdir. Yani illa ki gormek istedigin sonuclari istiyorsan excel de kendince tablo hazirlar ve gercek bu diyerek kendini inandirmaya devam edebilirsin.
Gel bilimsel konusalim. Bencelerle ve inanclarla gidersek laik cumhuriyete aykiri konusma olur.

Yahu .. Bilgisiz olunca insan böyle oluyor .

Bilim diyor bir de ..

Peki anlat CHP ye oy verenlerin eğitim seviyesi ile AKP ye oy verenlerin Eğitimine bir bak bakayım

Akepeye oy verenlerin sadece yüzde 8 üniversite mezunu

CHP ye oy verenlerin yüzde 53 ü üniversite mezunu

Daha matematik diyorsun . Istatistik bu .

Bilimsel konuşacakmış .

Sen Akepeye oy verenler içinde yüzde 8 e giriyor musun bari ?

KOSA
22-11-2015, 01:58
Doğru söylüyorsun . Tabii ki hiç bir şey yapmayıp , eleştirmek , şikayet etmek tek başına bir şey ifade etmiyor .

Herkes elinden ne geliyorsa ülkesi için yapmalı ..

Yapıyoruz da ...

Her zaman söylerim. Biz gelip geçiciyiz. Eğer bişi yapıp hedefine varmak isteyen insanlarsanız hayat önümüze çok engel çıkartır. Ama bişi yapmazsanız hiç bir güçlükle karşılaşmazsınız. Akıl bu engelleri aşarken kullanılacak bir değerdir. Bu engel, okulda size takmış bir hocada olabilir, işyerinde size gıcık bir yöneticinizde. Kızıp isyan eder şikayet edersek kaybederiz. Ama aklımızı kullanıp o engeli aşarsak biz kazanırız. Yaşam doğal seleksüyonu içerisinde başarılı olanların güçlü ve hayatta kalmasına bağlı gidiyor... Taş devrini düşünsenize. Eğer taş elimizi kesti diye onu lanetleseydik nerde olurduk. Yaw bu elimizi kesiyorsa etide kesebilir deyince nerdeyiz. Küçük bir ayrıntı. :-)

tradervob
22-11-2015, 01:58
Yahu senin nick in ne ? Bir bak bakayım ... Ha ha . Tradervob efendi .

Ayrıca ben vob U sadece hedge için kullanırım . Açığa satış bile yapmam spotta .

Farkinda olmadigin sey ne vob kumardir diyorum ben kumarbaz degilim demiyorum. Ayrica teknik adamim ve su an var gucuyle calisan bildigim muhendis arkadaslar var onlarin karsisina gecip naptiniz 13 yilda diye kucumseyerek cikmam icin benim katbe kat ustun seyler yapmam gerekir.
Yani sonuc 13 yil olur 30 yil olur biz son 15 yildan cok daha ileri bir ulkeyiz. Size yol yaptilar filan demiyorum. Cunku benim gordugum arkadaslarin yolla isleri sadece tir gonderirken oluyor. Binlerce kisiye teknolojiyi gelistirerek ekmek kapisi acmak refahi yukseltmek bir gelisme eylemidir.

Volna
22-11-2015, 02:00
Her zaman vermiştir? Ne zamanmış o her zaman. Ben KOSGEB de çalışan arkadaşlara pazartesi bir sorayım bana tam tersini neden söylediniz milleti kandırmayın diye :)). Bir de işin içindeyim diyorsunuz yıldan yıla kobi ve büyük ölçekli sanayii desteğine ayrılan bütçe yatırım rakamlarına bakın da öyle yazın bari. Üniversite Sanayii İşbirliği programı çerçevesinde üretilen, patenti alınan hatta ihraç edilen ürünlere de bir bakın "hadi be!" dersiniz. Ben size ihraacat ithalaat dengesinin yarı sanayleşmiş ve dışa bağımlı enerji kullananan bir ülke olmamıza rağmen ithaalatın patlamasını nasıl zorluklarla engellemeye çalışıyor, ihraacatı nasıl kalkındırabiliyor diye yazsam burada eminim hiç anlayamayacağınız dilden konuşacağım için öyle bakar bakar yine sallamaya çalışırsınız. Geçen yazdığım yazıda ki imareleri sizler gibi insanlara bir nebze katkım olsun uyarayım diye yazdım ama onu bile tersten algılayıp ideolojik düşünce ve ön yargınızla yine alaya aldınız. Üretim ve tüketimin, arz talep dengesinde ciddi darboğaz yaşadığı bu global ekonomi ortamında nasıl bu işler başarılıyor yazsam burada şaşarsınız. Size göre herşey kolay, Brent 100 dolar olsaydı şöyle olurdu böyle olsaydı bu olurdu diye basit analizler yapmayın geniş düşünün makroekonomik ve konjoktürel dengeleri hesaba katın. Kuzey Irak Petrol Boru Hattı'na bakın Tanap'ın Türkmen Gazı'nı da içine alacak şekilde genişlemesine bakın. Nükleer Santral ve Güneş Santrallerinin önemini inceleyin. Bu projeler neden yapılıyor diye sorgulayın hata buluyorsanız eleştrin ama dayanak noktanız olsun. Burada bol keseden hükümete sallamak kolaydır. Önemli olan daha iyisini sunabilmek alternatifleri gösterebilmektir. Sizin yaptığınız şekilde istemezük mantığına sahip bir zihniyet tarih boyunca kaybetmiştir, kaybetmeye müstehaktır. VOB konusunda böyle konuları yazmak bana her ne kadar mantıksız gelse de yine de burada belli şekilde ideolojik kıyım yapmaya çalışan bir güruha karşı da birilerinin durabilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Kısacası ideolojik olarak benimsemiyorsunuz diye insanları kandırmayın, gerçi onu da beceremezsiniz artık! Sizin devriniz geçti azizim.. Diğer arkadaşlardan bu bağlamda özür diliyorum.

Ha gelelim tekrar VIOP işine, sadece iki grafiğe bakıp gelen haberlere bakarak, ileri seviye analiz yöntemleri ve denge algoritmalarını bilmeden VIOP da yatırım yapmayın arkadaşlar. Eğer yaparsanız sizin paranızı da alır afiyetle yerler, burası borsa..

Senin dar bilgin bana bir şey veremez .

Senin bana ne katkın olacak pardon

Benim kim olfuğunu eğitimimi biliyor musun

Işşkembeden atıp durma

ANCA sizin trollere anlatırsın bunları

Volna
22-11-2015, 02:01
Farkinda olmadigin sey ne vob kumardir diyorum ben kumarbaz degilim demiyorum. Ayrica teknik adamim ve su an var gucuyle calisan bildigim muhendis arkadaslar var onlarin karsisina gecip naptiniz 13 yilda diye kucumseyerek cikmam icin benim katbe kat ustun seyler yapmam gerekir.
Yani sonuc 13 yil olur 30 yil olur biz son 15 yildan cok daha ileri bir ulkeyiz. Size yol yaptilar filan demiyorum. Cunku benim gordugum arkadaslarin yolla isleri sadece tir gonderirken oluyor. Binlerce kisiye teknolojiyi gelistirerek ekmek kapisi acmak refahi yukseltmek bir gelisme eylemidir.

Size cevap yazmayım artık ben . 2 mesajınızda bile dedikleriniz birbirini tutmuyor .

Boşverin

tradervob
22-11-2015, 02:03

Bunlar olumune sortcular :)
O yuzden de ulke o kadar kotu durumda gorunuyor ki gozlerine, gercek olsa da paramizi katlasak diye dusunenlerden.
Halbuki sort ta long ta bu marketin urunudur.
Bende dolarda sortum mesela 2.93 ten beri :)
Ama ulke gozume super guc olacak amerikaya kafa tutacak gibi gelmiyor cok sukur :)
Bugun duser yarin cikar para boyle yer degistirir.

Volna
22-11-2015, 02:03
Ihracat yapıyormuş

Petrol 40 usd a düşmüş

Cari açığa bak

Özel şirketlerin borcu 400 milyar usd

Gelmiş ne anlatıyor

Yok yararı olsun diye konuşuyormuş

Pehhhhhh

NEWEST
22-11-2015, 02:05
Senin dar bilgin bana bir şey veremez .

Senin bana ne katkın olacak pardon

Benim kim olfuğunu eğitimimi biliyor musun

Işşkembeden atıp durma

ANCA sizin trollere anlatırsın bunları

Ha şöyle içindekini kini çıkar meydana, o kadar yazıya karşı "sözde bahsettiğin" bilimden ilimden kırıntı bile olmayan yazılarının bir benzerini daha yazarak "ergen dili" iki cümleyle kendini üstün göstermeye çalış. Bu zihniyetle ve kaybetmeye devam et. Yoksa bizler nasıl kazanırız :)

Volna
22-11-2015, 02:08
Ha şöyle içindekini kini çıkar meydana, o kadar yazıya karşı "sözde bahsettiğin" bilimden ilimden kırıntı bile olmayan yazılarının bir benzerini daha yazarak "ergen dili" iki cümleyle kendini üstün göstermeye çalış. Bu zihniyetle ve kaybetmeye devam et. Yoksa bizler nasıl kazanırız :)

Sen önce yazdıklarını oku . Ne yazdığından haberin yok .

Gurüh de sensin .

Yandaş guruhü sizi .

13 yılda sende dünyalığı yaptın sanırım .

Ne diyelim

Allah bereket versin

tradervob
22-11-2015, 02:08
Yahu .. Bilgisiz olunca insan böyle oluyor .

Bilim diyor bir de ..

Peki anlat CHP ye oy verenlerin eğitim seviyesi ile AKP ye oy verenlerin Eğitimine bir bak bakayım

Akepeye oy verenlerin sadece yüzde 8 üniversite mezunu

CHP ye oy verenlerin yüzde 53 ü üniversite mezunu

Daha matematik diyorsun . Istatistik bu .

Bilimsel konuşacakmış .

Sen Akepeye oy verenler içinde yüzde 8 e giriyor musun bari ?

Okuma yazma orani diyorum sen diyorsun ki universite mezunu. Okuyon ama anlamiyon :)
Ayrica tutarsizlik yok. Ben en bastan beri yazdigim cizgiden sasmadim goster surda tutarsizlik var diye anlatmaya calisayim

Volna
22-11-2015, 02:09
Originally Posted by NEWEST Yazıyı Oku
Her zaman vermiştir? Ne zamanmış o her zaman. Ben KOSGEB de çalışan arkadaşlara pazartesi bir sorayım bana tam tersini neden söylediniz milleti kandırmayın diye ). Bir de işin içindeyim diyorsunuz yıldan yıla kobi ve büyük ölçekli sanayii desteğine ayrılan bütçe yatırım rakamlarına bakın da öyle yazın bari. Üniversite Sanayii İşbirliği programı çerçevesinde üretilen, patenti alınan hatta ihraç edilen ürünlere de bir bakın "hadi be!" dersiniz. Ben size ihraacat ithalaat dengesinin yarı sanayleşmiş ve dışa bağımlı enerji kullananan bir ülke olmamıza rağmen ithaalatın patlamasını nasıl zorluklarla engellemeye çalışıyor, ihraacatı nasıl kalkındırabiliyor diye yazsam burada eminim hiç anlayamayacağınız dilden konuşacağım için öyle bakar bakar yine sallamaya çalışırsınız. Geçen yazdığım yazıda ki imareleri sizler gibi insanlara bir nebze katkım olsun uyarayım diye yazdım ama onu bile tersten algılayıp ideolojik düşünce ve ön yargınızla yine alaya aldınız. Üretim ve tüketimin, arz talep dengesinde ciddi darboğaz yaşadığı bu global ekonomi ortamında nasıl bu işler başarılıyor yazsam burada şaşarsınız. Size göre herşey kolay, Brent 100 dolar olsaydı şöyle olurdu böyle olsaydı bu olurdu diye basit analizler yapmayın geniş düşünün makroekonomik ve konjoktürel dengeleri hesaba katın. Kuzey Irak Petrol Boru Hattı'na bakın Tanap'ın Türkmen Gazı'nı da içine alacak şekilde genişlemesine bakın. Nükleer Santral ve Güneş Santrallerinin önemini inceleyin. Bu projeler neden yapılıyor diye sorgulayın hata buluyorsanız eleştrin ama dayanak noktanız olsun. Burada bol keseden hükümete sallamak kolaydır. Önemli olan daha iyisini sunabilmek alternatifleri gösterebilmektir. Sizin yaptığınız şekilde istemezük mantığına sahip bir zihniyet tarih boyunca kaybetmiştir, kaybetmeye müstehaktır. VOB konusunda böyle konuları yazmak bana her ne kadar mantıksız gelse de yine de burada belli şekilde ideolojik kıyım yapmaya çalışan bir güruha karşı da birilerinin durabilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Kısacası ideolojik olarak benimsemiyorsunuz diye insanları kandırmayın, gerçi onu da beceremezsiniz artık! Sizin devriniz geçti azizim.. Diğer arkadaşlardan bu bağlamda özür diliyorum.

KOSA
22-11-2015, 02:09
Sadece bir saatliğine şu egolarınızdan kurtulsanızda bi düşünseniz bu tip yaklaşımlar size bize çevremize bişi katıyormu. Yorum yapar iken magazinsel mi yoksa gerçekler üzerinden mi değerlendirme yapıyorsunuz? Chp nin ünv. mezun oy vereni 100 de 100 olsa ne AKP nin sıfır olsa ne. Çobanla senin oyun aynı değerde ise sen ünv. mezunu olsan ne olmasan ne. Boş ve değersiz söylemler. Hal böyle ise o çobanın oyuna ihtiyacın varken hele...

Volna
22-11-2015, 02:10
Yukardaki yazıya bak

Ne yazmışsın

Okuman var mı

Volna
22-11-2015, 02:11
Sadece bir saatliğine şu egolarınızdan kurtulsanızda bi düşünseniz bu tip yaklaşımlar size bize çevremize bişi katıyormu. Yorum yapar iken magazinsel mi yoksa gerçekler üzerinden mi değerlendirme yapıyorsunuz? Chp nin ünv. mezun oy vereni 100 de 100 olsa ne AKP nin sıfır olsa ne. Çobanla senin oyun aynı değerde ise sen ünv. mezunu olsan ne olmasan ne. Boş ve değersiz söylemler. Hal böyle ise o çobanın oyuna ihtiyacın varken hele...

Mesele o değil ki

Senin Yandaş arkadas okuma yazma ORANI arttıkça sol partiler silindi dedi

Bu komedyene ne cevap vereceğiz

tradervob
22-11-2015, 02:12

Gurüh de sensin .

Yandaş guruhü sizi .

Ne diyelim

Allah bereket versin

Newest te hep ayni seyi diyor volna da ayni sey diyor.
Volna kimi gorse ne yazdigini bilmiyorsun diyor. Newest in yazdiklari da ayni konu uzerinde sapmadan yazilmis seyler :)

Volna
22-11-2015, 02:13
Neyse , burası vob topiği

Pazartesi ne olur

Berat ekonomi Bakanı olacak mı

Burada bilgisi olan arkafaşlar paylaşır mı

Akepeye yakın arkadaşlar var mı bilgi ?

Volna
22-11-2015, 02:14
Berat ve jöleli ekonomi yönetimi alırlarsa 6 ay vade 48.000 spot hedefim olur

Tavsiye olmaz

NEWEST
22-11-2015, 02:14

Gurüh de sensin .

Yandaş guruhü sizi .

Ne diyelim

Allah bereket versin

Ben senin de kazanmanı istiyorum, seni ötekileştirmiyorum ama inatla ötekileşmek istiyorsan ben ne yapayım. Önceki yazımda da bu yazımda da bu niyetimi göstermeye çalıştım. Geçen yazımda da belirttim ister değerlerlendirirsin, ister küçümser kulak arkası etmeye devam edersin. Evet sert bir üslup kullanmış olabilirim ama yumuşak üslupla aklına kalbine usulca sokulup seni kandıranlardan olmak istemediğimdendir belki? Belki aklında hep kalmasını sağlamak içindir yazdıklarım, bundan sonrada önceden olduğu gibi benden hazzetmeyebilirsin belki ama belki o zaman önemsersin ben ve benim gibileri.. Bu senin tercihin, sorgulaması da kararı da seni bağlar. Burada senin şahsında, bu düşüncelere paralel düşünen herkese yazıyorum, forumun amacı da bu olmalı zaten fikirler çatışmalı doğru yanlış yargılara beraber ulaşılmalı..

utku2023
22-11-2015, 02:15
Her zaman söylerim. Biz gelip geçiciyiz. Eğer bişi yapıp hedefine varmak isteyen insanlarsanız hayat önümüze çok engel çıkartır. Ama bişi yapmazsanız hiç bir güçlükle karşılaşmazsınız. Akıl bu engelleri aşarken kullanılacak bir değerdir. Bu engel, okulda size takmış bir hocada olabilir, işyerinde size gıcık bir yöneticinizde. Kızıp isyan eder şikayet edersek kaybederiz. Ama aklımızı kullanıp o engeli aşarsak biz kazanırız. Yaşam doğal seleksüyonu içerisinde başarılı olanların güçlü ve hayatta kalmasına bağlı gidiyor... Taş devrini düşünsenize. Eğer taş elimizi kesti diye onu lanetleseydik nerde olurduk. Yaw bu elimizi kesiyorsa etide kesebilir deyince nerdeyiz. Küçük bir ayrıntı. :-)

şahısların bireysel çabalarıyla bir ülke kalkınamaz. sistemli, uzun vadeli ve planlı devlet faaliyeti gerekli. sanayinin gelişmesini, apple microsoft, bmw gibi şirketlerimizin olmasını istiyorsak bilim ve eğitime çok ciddi yatırım yapmalıyız. çocuklar ilköğretimden üniversiteye kadar iyi eğitim almalı. bunun başka yolu yok. bu iş sanayiye, patente teşvikle olmaz. teşvik sadece pastanın üzerine konulan frambuazdır.
biz eğitim adına ne yapıyoruz ve dünyada neredeyiz. istatistik veriler mevcut. en kapsamlı ve güvenilir veri OECD verileridir. orada 76 ülke arasında 41. sıradayız.
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/05/150513_oecd_egitim_rapor

bu dereceyle ve eğitimdeki gelişme hızıyla türkiye'nin gelişmiş ülkeler arasına girmesine imkan yok. yanlış ya da eksik yapılan işleri eleştirmekten de çekinmeyelim. eleştirmeden ilerleme olmaz. kötüye iyi dediğimiz anda zaten düzeltme şansımızı kaybediyoruz...

Volna
22-11-2015, 02:15
Dolar 2016 sonu 4.6 olur . Aynı senaryoda

Bu da tavsiye değil

Volna
22-11-2015, 02:19
Ben senin de kazanmanı istiyorum, seni ötekileştirmiyorum ama inatla ötekileşmek istiyorsan ben ne yapayım. Önceki yazımda da bu yazımda da bu niyetimi göstermeye çalıştım. Geçen yazımda da belirttim ister değerlerlendirirsin, ister küçümser kulak arkası etmeye devam edersin. Evet sert bir üslup kullanmış olabilirim ama yumuşak üslupla aklına kalbine usulca sokulup seni kandıranlardan olmak istemediğimdendir belki? Belki aklında hep kalmasını sağlamak içindir yazdıklarım, bundan sonrada önceden olduğu gibi benden hazzetmeyebilirsin belki ama belki o zaman önemsersin ben ve benim gibileri.. Bu senin tercihin, sorgulaması da kararı da seni bağlar. Burada senin şahsında, bu düşüncelere paralel düşünen herkese yazıyorum, forumun amacı da bu olmalı zaten fikirler çatışmalı doğru yanlış yargılara beraber ulaşılmalı..

Boşver . Sen bilgini fikrini senin 49.5 un içindeki adamları eğitmeye harca bence .

Benim senden alacağım hiç bir şey olmaz . Vereceğim de olmaz .

Öteki beriki yok

Dürüst ahlaklı namuslu kul HAkkı yemeyen insan var . Onlardan isen ne mutlu sana.

Şüphesiz Allah her şeyi bilendir .

KOSA
22-11-2015, 02:20
Mesele o değil ki

Senin Yandaş arkadas okuma yazma ORANI arttıkça sol partiler silindi dedi

Bu komedyene ne cevap vereceğiz

Kimin neci olduğu bizi ilgilendirmemeli. Birilerine yandaş mandaş v.s. etiketlemekte doğru değil. Herkesin dünya görüşü bakışı yaklaşımı sevgisi hayali farklı ise çıkış noktamız insani olmalı. (Bende amma kucakladım herkesi, çicekler böcekler doğa deniz kum güneşşşşş. :-) )

tradervob
22-11-2015, 02:20

Bak simdi olmadi bu yazi :)
Dogruya beraber ulasmak icin yanlis yerdeyiz. Birileri sort birileri long.
Asagi ve yukari gidecez diyen kisilerden hangisinin dogruysa birbirinin parasini aldigi piyasada uzlasmada illa ki kaybeden bir taraf olur.

Volna
22-11-2015, 02:25
Kimin neci olduğu bizi ilgilendirmemeli. Birilerine yandaş mandaş v.s. etiketlemekte doğru değil. Herkesin dünya görüşü bakışı yaklaşımı sevgisi hayali farklı ise çıkış noktamız insani olmalı. (Bende amma kucakladım herkesi, çicekler böcekler doğa deniz kum güneşşşşş. :-) )

2 kere 2 ye 5 derse biri ona Yandaş diyoruz .

Adam eğitim seviyesi arttıkça sol partiler siliniyor diyor

Akepeye oy verenlerin yüzde 8 i üniversite mezunu

CHP ye oy verenlerin yüzde 53 ü üniversite mezunu OLMASINA rağmen

Bu adam bunu diyorsa ya ilkokul bile okumamış

Ya da Yandaş

Geçen burada Japonya daki otoban resmini koyup Bolu Düzce otobanı diye yutturmaya çalışıp Allah Razı oldun rte diyen adam gibi yani

Ne diyecez bunlara ?

tradervob
22-11-2015, 02:26
Dolar 2016 sonu 4.6 olur . Aynı senaryoda

Bu da tavsiye değil

Xu100 de 3 yil icinde 100 bini geciyor.
Tabi suriye uzerinden dunya savasi cikmazsa

utku2023
22-11-2015, 02:28

Ya da Yandaş

Geçen burada Japonya daki otoban resmini koyup Bolu Düzce otobanı diye yutturmaya çalışıp Allah Razı oldun rte diyen adam gibi yani

Ne diyecez bunlara ?

sağ parti oylarının artışını ya da sol partilerin silinişini okuma yazma oranındaki artışa bağlıyorsa yapabileceğimiz bir şey yok.
en fazla Allah zihin açıklığı versin diyebiliriz :kahkah:

KOSA
22-11-2015, 02:39

Ya da Yandaş

Ne diyecez bunlara ?

Bi arada ayağı taşa takılan, karısından boşanan, sevgikisinden ayrılan AKP yi suçluyordu. Olur böyle şeyler. Sepeti koluna herkes yoluna...

Bear_Bull
22-11-2015, 02:41
EĞER KİŞİ

HEM AKILLI HEM ÇALIŞKAN İSE
TAKDİR ET!

ÇALIŞKAN FAKAT AKILLI DEĞİLSE
DİKKAT ET!

AKILLI FAKAT TEMBEL İSE
İKAZ ET!

HEM AKILSIZ HEM TEMBEL İSE
UZAKLAŞMAK İÇİN ACELE ET

KİŞİ ;

· Bilmiyor, Bilmediğini biliyorsa,

Çocuktur, öğretin.

· Biliyor, bildiğini bilmiyorsa,

Uyuyor, uyandırın.

· Bilmiyor, bilmediğini bilmiyorsa,

Aptaldır, sakının.

* Biliyor, bildiğini biliyorsa,

Önderdir, izleyin.

DÖRT ŞEY GERİ GELMEZ

1 - ATILAN OK

2- KAÇIRILAN FIRSAT

3- SÖYLENEN SÖZ

4- GEÇEN ZAMAN

TARLAN VARSA; İÇİNDE OL
TEKNEN VARSA; KIÇINDA OL
İŞİN VARSA; BAŞINDA OL

ÜÇ ÇEŞİT İNSAN VARDIR

1- EKMEK GİBİDİR HERGÜN ARANIR

2- İLAÇGİBİDİR LAZIM OLUNCA ARANIR
!
3-MİKROP GİBİDİR SİZ ARAMAYIN O SİZİ BULUR

fen
22-11-2015, 03:41
Bu kadar uzun sözleri kim uğraşır bulur bilmemki

Angarya resmen

okudukça atalarımız işi bilirimiş bu angaryalara gerenk yok dedim

Her zaman derim en güzeli atasözleridir, yüzyılların tecrübesidir onlar

kısa net ve anlaşılırdır, anlamayana davul zurna azdır zaten değilmi?

mesela,

Geçti bor un pazarı sür eşeğini niğdeye

bu atasözünden anlamayan aşağıdakinden ne anlarki? he he :)

DÖRT ŞEY GERİ GELMEZ
1 - ATILAN OK
2- KAÇIRILAN FIRSAT
3- SÖYLENEN SÖZ
4- GEÇEN ZAMAN

örnekler çoğaltılabilir

Akıl akıldan üstündür

Altın yere düşmeklen paslanmaz

ama

gece gece 3 çeşit insanın 3. cüsü oldum başınıza ben bear bull kardeşim kusuruma kalmayın artık ama tuttum bu sözü,

hadi iyi geceler he he

MOBIUSSOROS
22-11-2015, 04:30
Sn. Bear Bull'un gönderdiği anlamlı ve bir o kadar anlaşılır paylaşımına hiç bir yorum yazmaşaymıssın daha iyi imiş Fen kardeşim!!!Okudukça baydıyazınız ne hakknda ise !zaman geçtikçe bu dipsiz öngörüsüz yaşamda bize dayatılan!Ne kadar yüzeysel ve dibi boyladığımızı gösterdi aslında yazdığın yazı..

EMEKDAR
22-11-2015, 11:26
Neyse , burası vob topiği

Pazartesi ne olur

Berat ekonomi Bakanı olacak mı

Burada bilgisi olan arkafaşlar paylaşır mı

Akepeye yakın arkadaşlar var mı bilgi ?

Akepe nerede oturuyorkine....:notr:

http://erologuzer.blogcu.com/ampul-partisini-cildirtan-a-k-p-nin-anlami-nedir/6146056

LANDS
22-11-2015, 11:54
http://www.milliyet.com.tr/kabinede-gozler-dort-koltuk-ta/siyaset/detay/2151590/default.htm

SAMURAY
22-11-2015, 12:05
Bu kadar uzun sözleri kim uğraşır ki

mesela,

Geçti bor un pazarı sür eşeğini niğdeye

hadi iyi geceler he he

Hoca eşşeğiyle bor'a gelir . İlçenin girişindeki bir adama sorar . Hemşerim burada bir pazar vardı ne oldu der. Adam derki ohooo pazar biteli çok oldu sür eşşeğini niğdeye der . Bunun üzerine hoca peki sanayii nerede der . Adam derki ne yapacaksın sanayiii . Hoca hemen cevap verir " çıkma dieksiyon alıp eşşeği süreceğim."

nedim972
22-11-2015, 12:32
Şimdi sözde tez şu: Halk aptal, salak, mal bu nedenle ne söylense inanıyor ve bunun sonucunda da şu anki yönetenler başta..
Diğer yönetemeyenler de eğitim seviyesi yüksek, aklı başında doğruları en iyi gören kesim!!!

Madem öyle böyle okumuş, eğitilmiş donanımlı bu kesim de neden söz de kendinden düşük eğitimli, salak, mal, aklını kullanamayan halkı bu zekalarını kullanarak ikna edemiyor?? Bu halk sizin neyinize inanmıyor? Neyinize güvenmiyor da on yıllarca size yetki vermiyor?? Kurtuluş Savaşı zamanında halkın büyük çoğunluğu yine eğitimsizdi. Hatta okuma yazma oranı bile aşırı düşüktü..
Ama Atatürk ve önderliğinde bu ülke için kurtuluş savaşı mücadelesi vermiş katılmıştır..Tabiki eğitim seviyesi yüksek olsa daha iyi, kim istemez..Eğitimi düşük olmak demek aklını da kullanamamakla aynı mı demek? Doğru ile yanlışı ayırmak için illaki üniversite mezunu mu olmak gerekiyor?

Volna
22-11-2015, 12:46
tek soru ; madem Eğitimsiz halk Atatürk e destek vermişti ...

Şu an akepelilerin ÇOĞU da Eğitimsiz

Ve niye Atatürk e düşman

Adamlar Atatürk diyemiyor ya

Gazi diyor

Mustafa Kemal diyor

Ayyaş diyor

Halk açken vals yapıyordu diyor

Bu adamlara oy veriyor bu adamlara onaylıyor

Birisi Belçika'da mağaza kapatıyor 20.000 eur alışveriş yapıyor

Eğitimsiz ve çok akıllı ( ! ) Akepe seçmeni

Atatürk e düşmanlara niye oy veriyor ya da Nşye Atatürk e düşman

Bırakın ya

Finansör
22-11-2015, 12:58
Mesele eğitilmiş olmaktan da geçmiyor aslında. Birileri tarafından eğitilmemiş, yontulmamış, zihnine zincirler vurulmamış, beyni hadım edilmemiş olmaktan geçiyor.

Kısaca, "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" olmaktan geçiyor.

Yoksa "eğitimli" çok. Daha beter durumdalar.

pazarcışükrü51
22-11-2015, 13:32
Yıl sonu YENİ dolar beklentim 2,6750
Şu an itibarı ile yeni beklentim bu..
Dövizciller hala döviz alma konusunda istekli değiller
Demekti daha aşağısını bekliyorlar .
Herkes kafasına göre takılsın ...
Tutar tutmaz bilemem ..:)
YTd

EMEKDAR
22-11-2015, 13:35
Sarhoş la,sarhoş taklidi yapanı...

Müslümanla,müslüman taklidi yapanı ayırt etmemiz gerekiyor...

http://www.haberler.com/akit-gazetesinden-levent-kirca-ya-buyuk-ayip-7768989-haberi/

Bunları birbirinden ayıramayanların kabahatlerini esefle gördük...

Büyük ustaya Allahtan rahmet diliyorum...

Adres: Tam orta yere...

Reis
22-11-2015, 13:42
eşeğin sırtında altın semerde olsa eşek yine eşektir...atasözü

pazarcışükrü51
22-11-2015, 13:53
Xu100 60.000 demiş üstatlardan biri :)
https://mobile.twitter.com/xtraderx_/media/grid?idx=2

Volna
22-11-2015, 13:55
http://nediyor.com/erdoganin-valsli-cumhuriyet-kutlamalari-elestirisi-gundemde/

http://www.diken.com.tr/belcika-basini-emine-erdogan-brukselde-magaza-kapatti/

İki haber ...

Şüphesiz Allah her şeyi bilen her şeyi görendir .

pazarcışükrü51
22-11-2015, 13:55
Sn Kuzu da 50,000 diyor :)

pazarcışükrü51
22-11-2015, 13:56
Sn Babo ,
Önce yukarı sonra aşağı diyor :)

Volna
22-11-2015, 13:57
Xu100 60.000 demiş üstatlardan biri :)
https://mobile.twitter.com/xtraderx_/media/grid?idx=2

Berat ve jöleli olursa

48.000 bekliyorum ben de

pazarcışükrü51
22-11-2015, 13:57
Sn Erhanaçıkgöz ,
Önce kısa bir ralli diyor :)

pazarcışükrü51
22-11-2015, 13:58
Sn socrat üstat ,
Heryerden mal alınır diyor , hedef 90.000 :)

SAMURAY
22-11-2015, 13:59
Eşek , eşek oluncaya kadar o kadar çok anırmıştırki bu ünvanı hak etmiştir.

pazarcışükrü51
22-11-2015, 14:01
Berat ve jöleli olursa

48.000 bekliyorum ben de

Çok yanlış noktalara takılıyorsun..
Daha önce yazdım.. Yoldan birini çevir bakan yap, işi yapar ..
Yani böyle işlem yaparsan çok para kaybedersin
Kulakların sağır olmalı , gözlerinde kör olmalı ..
Bu durumda kazanma şansın %60, diğer durumda %2

pazarcışükrü51
22-11-2015, 14:01
Ben 1 kelime ile beklenenleri not düştüm..:)

pazarcışükrü51
22-11-2015, 14:02
Ruler masasında inanan inana basacak ..:)

erhanacikgoz1
22-11-2015, 14:21
Sn Erhanaçıkgöz ,
Önce kısa bir ralli diyor :)

evet cuma günüde yazdım ralli gibi olmaya bilirde.

ben Cuma gününden mal alanın bu haftadaki onumuzdeki 5 iş gününde karda olacağını düşünüyorum endeks bazında
79-80 cıvarı bir yerden piyasanın döneceğini ve cumaya kadar üstüne bist bazında en az 3000 koyacağını düşünüyorum en düşük 3000

kabaca 83,000 rahat görüleceğini düşünüyorum.

Ha biz temkinli yatırımcıyız stoplu calısırız. Sonucta kahinde olmadıgımıza göre

Stop seviyeside 79,000 ALTI olabilir. Stop olursa tekrar Alış için 80,000 geçilmesi beklenmeli.

RİSK/GETİRİ/ZAMAN nedir

1000-1500 puanlık bir risk alırsın hedeflenen en düşük getiri ise 3000 En düşük olduguna dikkat çekiyorum

SÜre 5 iş günü

-1500/+3000 (veya daha fazlası)/5 iş günü

pazarcışükrü51
22-11-2015, 16:53
Nerdeyse Akşam olacak , bakanlar kurulu listesi tv lere düşmedi.. :he:

pazarcışükrü51
22-11-2015, 17:27
Yarın nasıl açılış olur ve gün içi nasıl haarketler olur?
Tahminleri alalım :)

guneysu
22-11-2015, 18:53
Vob24 de vob harici herşey yazılmaya başlanmış, topiğin başlığını değiştirmesini istiyorum yöneticiden.. Nereye girdiğimizi bilelim..

Başlığı değilde, üyelerin kafasını değiştirmek gerekiyor.

uyarı uyarı yazıyoruz, ama fayda etmiyor.

erhan fitili ateşlemiş, herkes aportta bekliyormuş, hemen siyasete döküldü...

volna'da zaten hazır kıta bekliyor, birisi siyaset yazsında hemen girişeyim.. :)

Volna
22-11-2015, 18:57
Başlığı değilde, üyelerin kafasını değiştirmek gerekiyor.

uyarı uyarı yazıyoruz, ama fayda etmiyor.

erhan fitili ateşlemiş, herkes aportta bekliyormuş, hemen siyasete döküldü...

volna'da zaten hazır kıta bekliyor, birisi siyaset yazsında hemen girişeyim.. :)

Günahımı almayın lütfen Sn Güneysu
...

Ben ekonomi Bakanı kim olacak . Ona bağlı olarak

48.000 endeks bekliyorum diyorum dolar da 4,6 tl olur

Vade 6-7 ay

KOÇ
22-11-2015, 19:09
Günahımı almayın lütfen Sn Güneysu
...

Ben ekonomi Bakanı kim olacak . Ona bağlı olarak

48.000 endeks bekliyorum diyorum dolar da 4,6 tl olur

Vade 6-7 ay

ekonomi bakanının kim olduğuna bağlı değil.
babacan da olsa satacak bist.ama bir iki ay sadece.
trend dönüyor.uzun vade çıkışın,ky kaçırmasını yapacaklar şimdi.
dolar bir tepe daha yapar ama ne kadar bilemicem.

Volna
22-11-2015, 19:12
ekonomi bakanının kim olduğuna bağlı değil.
babacan da olsa satacak bist.ama bir iki ay sadece.
trend dönüyor.uzun vade çıkışın,ky kaçırmasını yapacaklar şimdi.
dolar bir tepe daha yapar ama ne kadar bilemicem.

Babacan olması durumunda 60.000 doları da 3.7 bekliyorum

KOÇ
22-11-2015, 19:14
nedense bistde ve dolarda olanları burası günlük olaylara bağlıyor.
siyaset belirlemiyor piyasaları,piyasa yapacağını yapıyor,siyasetde ona uyuyor.
şu benim son geliştirdiğim indikatöre topiğmde bir bakın,fikriniz ne olacak.?

halis
22-11-2015, 19:15
http://i.hizliresim.com/684br7.png (http://hizliresim.com/684br7)

Aylik grafik
Dolar yukselecek diye beklemeye devam bi kac ay sonra yukselir beraber long oluruz o zaman simdilik düşüşte..

KOÇ
22-11-2015, 19:17
http://i.hizliresim.com/684br7.png (http://hizliresim.com/684br7)

Aylik grafik
Dolar yukselecek diye beklemeye devam bi kac ay sonra yukselir beraber long oluruz o zaman simdilik düşüşte..

klasik indikatörler öyle gösterir,dolarda çıkış başlıyor.
belki ikili tepe,yada yeni bir tepe oluşacak.

KOÇ
22-11-2015, 19:21
dolarda aşağıda 2,70 var.
ama
ne zaman yaparlar.
ben olsam şimdi 3,05 yapar ,bistten senet alırım,dolar 2,70 e düşüncede dolara dönerim.
kaymaklı kadayıf.

halis
22-11-2015, 19:23
Kaybedenler islem yaparken kimseye sormazlar zarar zarar ustune gelmeye basladimi kafasinda kurguladigi senaryo gerceklesmeyince baslarlar hukumeti suclamaya suclu aramaya ne yapsalar bos zarar coktur saga sola saldirmaklada cikmaz...borsaci adamin ne isi olur siyasetle izler karar verir baskalarinin dusuncesinde takilip kalmaz kendi kararini verir dogru yonu bulur yoksa bu kafayla kaybetmekten baska caresi yok kaybeder kaybeder ne zaman kendiaklini kullanmayi ogrenirse kazanmaya baslar

Drift
22-11-2015, 19:24
bende önce yatay diyorum sonra hafif yatay sonra biraz ivmeli olarak yataya bağlar diyorum.

anladınız siz onu :he:

halis
22-11-2015, 19:28
Sn koc uzaydan indikator ithalde etsek sonuc degismez...
Xu100 grfigine bi bakin yukari hareket baslamis teknik olarak hala dusus bekliyorsunuz dunya ralli yapiyor yukselislerin devami gelecektir eski zirvelerin ustune cikilacaktir sonrasi gum simdilik long devam zamani gelincede short deriz yok long dersiniz bu dongu hic degismiyor nedense..kendinize gelin grafiklere iyi bakin dunyaya bakin neler oluyor kafanizi kumdan cikarin

KOÇ
22-11-2015, 19:37
Sn koc uzaydan indikator ithalde etsek sonuc degismez...
Xu100 grfigine bi bakin yukari hareket baslamis teknik olarak hala dusus bekliyorsunuz dunya ralli yapiyor yukselislerin devami gelecektir eski zirvelerin ustune cikilacaktir sonrasi gum simdilik long devam zamani gelincede short deriz yok long dersiniz bu dongu hic degismiyor nedense..kendinize gelin grafiklere iyi bakin dunyaya bakin neler oluyor kafanizi kumdan cikarin

bu yazını unutma.
bir iki ay sonra tekrar bak.

halis
22-11-2015, 19:43
Koc sozlerim sana degil yanlis anlasilmasin genele yazdim...bir ay sonra teknik temel ne derse bende onu soylerim sabit fikirli degilim poz ne tarafa kar edecekse o tarafa donerim..grafik sat derse saatar al derse alirim..aralik 10 kadar yukselis goruluyor simdilik bende long yondeyim..
Neyse konu uzamasin burda birbirimize faydamiz olsun yoksa konusmanin bi anlami olmaz

recoba
22-11-2015, 19:46
bende önce yatay diyorum sonra hafif yatay sonra biraz ivmeli olarak yataya bağlar diyorum.

anladınız siz onu :he:

Kavun karpuz yata yata büyür derler. O kadar yatayin sonu hayir olmaz ama :he:

KOÇ
22-11-2015, 19:47
garan

günlük grafik.

sat demiş cuma günü.

http://i.hizliresim.com/1r9Wmj.png (http://hizliresim.com/1r9Wmj)

KOÇ
22-11-2015, 19:48
akbank.

gapı kapamış.

halen sat diyor.

http://i.hizliresim.com/ZJrBAo.png (http://hizliresim.com/ZJrBAo)

mamiabi
22-11-2015, 19:49
Dünkü tartışmaya yetişememişim, artık çok geç, belki bu yazı da silinir ama olsun.
Kimi forum katılımcıları gerçekten hayal aleminde yaşıyor.
AR-GE, bilim, destek, yüksek teknoloji, üniversiteler, temel bilim ve matematik eğitimi, felsefe, sanat...
Bir ülkeye bu kadar çok para girer, az buz olmayan bir kaynağı da içerder yaratır, ondan sonra da, bunlarda bırak ileri gitmeyi çoğunda geriliyorsan akla şu gelmez mi? Özelde son 15 yıl, genelde 12 Eylul sonrası batıya açıldığımız dönem.
Bizim kapitalistler ya tüccar, ya müteahhit, ya kolay paracı, ya yamyam, ya hırsız, ya da...
Ya da ben başka bir ülkede yaşıyorum.
Bilim, üniversite, felsefe, eğitim vb.'ye kapitalist sınıf ihtiyaç dıyar.
Bizimkilerin vizyonunda (siyasiler aracılığı ile hepimize duyurdukları şeklilyle) bir ara-eleman ülkesi var. Ama daha kalabalık. Mesela aile başı üç çocuk. Not: Bu taleplerin aracı olan politikacılarla bize duyurulduğunu, sahiplerinin köy ağakığı veya batının taşeronluğundan ötesine gerek duymayan kapitalistimsi yaratıklara ait olduğunu iddia ediyorum.
O nedenle o parti bu parti tartışması ile birbirimizi incitmeye gerek yok sanırım.

Drift
22-11-2015, 19:49
Kavun karpuz yata yata büyür derler. O kadar yatayin sonu hayir olmaz ama :he:

napalım dostum artık tiyo verende yok.. bülent arınç çıksa deseki borsa 90 bin olur ozaman iş değişir :kahkah:

KOÇ
22-11-2015, 19:50
işctr

günlük grafik..
sat demiş cuma günü.

http://i.hizliresim.com/684V83.png (http://hizliresim.com/684V83)

KOÇ
22-11-2015, 19:52
Koc sozlerim sana degil yanlis anlasilmasin genele yazdim...bir ay sonra teknik temel ne derse bende onu soylerim sabit fikirli degilim poz ne tarafa kar edecekse o tarafa donerim..grafik sat derse saatar al derse alirim..aralik 10 kadar yukselis goruluyor simdilik bende long yondeyim..
Neyse konu uzamasin burda birbirimize faydamiz olsun yoksa konusmanin bi anlami olmaz

bende bist için al sinyali yok.

sat var index senetlerinde.günlük.

KOÇ
22-11-2015, 19:55
yatanlara da sinyal var,son günlere dikkat ederlerse.!:)

kuzeykan
22-11-2015, 20:02
Piyasa yeni hükümete 4-5 ay süre verdi..

Eğer yeni hükümet, ılımlı, ortamı germeyen, reformist, insan haklarına saygılı, düşünce ve ifade hürriyetine, basın özgürlüğüne önem veren, demokrasiye bağlı, hukukun üstünlüğüne, laik rejime ve modern dünyaya uyumlu bir portre çizerse Türk borsası rekora koşar..

Yok eğer, başkanlık, anayasa tartışmaları, din eksenli politikalar ve kendilerine oy vermeyenleri ötekileştiren, dışlayan bir politika izlemeye devam ederlerse, hep birlikte Türk piyasalarının yıkılışına,tüketim ekonomisinin iflasına şahit oluruz... Artık borçluluk hane halkına, tabana yayıldığından, yediden yetmişe herkes o fırtınanın önünde sürüklenecek... Hisse fiyatları, konut fiyatları çöp olur.. faizler ve kur ve de işsizlik yeni zirvelere koşar... Gazetelerde başarı hikayeleri değil, batan şirketler, hacze uğrayan konutlar görürsünüz.. Manşetler de vatandaştan kesitler, gözyaşlarıyla süslü portreler sunar...

Farkındaysanız, seçim öncesi ralliyi dışarıda tutun, bankalar neredeyse 9-10 yıl öncesi fiyatlarda... Yani varlıklarımıza artık bir kıymet biçilmiyor... Yabancı pozisyonlarını tamamen kapatmamakta ama her iyi gelen bilançoyu da kısmen satış fırsatı olarak değerlendirmekte... Şu aralar, sadece pozisyon azaltmakla yetinmekteler ve de beklemedeler.. Bu durum da, bize güvenilmediğinin kanıtı ama aynı zamanda da bir uyarı.. Son bir şans daha verip bekleyecekler..

Ha, ben pek iyimser değilim.. Zira, huylu huyundan vazgeçmez, saraydaki de rahat duramaz, her olayı komplo teorisi ile izah eden danışmanlar eşliğinde macera aramaya devam ederler ve sonunda tarih tekerrür eder: Krizle gelen krizle gider...

saygılar

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yatırım tavsiyesi değildir.

halis
22-11-2015, 20:09
Sn koc twit adresim halist74 orada bi kac grafik var gir bak almi vermis satmi bist100

küçük_e
22-11-2015, 20:09
benim sistemler cuma günü ALLL verdi bir tanesi 100bin geçilince diğeri 102 üzerinde all verdi.... longladım bekliyorum.. ben çıkıştrendinde olduğumuzu düşünüyorum... şorta geçmem için 100bin altında 99binde belki...

KOÇ
22-11-2015, 20:11
Sn koc twit adresim halist74 orada bi kac grafik var gir bak almi vermis satmi bist100

sayın halis
buraya verebilirmisin,başkaları da görsün.
hem daha gapı kapayamadı,nasıl al verir.?

halis
22-11-2015, 20:19
Bilgs basinda degilim cepten yaziyorum..bilgs basinda olan biri alip twitten buraya yapistirirsa beraber yorumlariz

t.axaray
22-11-2015, 20:22
Bilgs basinda degilim cepten yaziyorum..bilgs basinda olan biri alip twitten buraya yapistirirsa beraber yorumlariz

https://twitter.com/halist74

KOÇ
22-11-2015, 20:25
https://twitter.com/halist74

yapıştıramadım.
ama ben orada sinyale bakmazsak düşüş görüyorum

t.axaray
22-11-2015, 20:25
http://i.hizliresim.com/kJ2PbD.png (http://hizliresim.com/kJ2PbD)

t.axaray
22-11-2015, 20:26
http://i.hizliresim.com/n2vqlM.png (http://hizliresim.com/n2vqlM)

halis
22-11-2015, 20:34
Tsk.ler taxasay grafik pylastigin icin rica etsem yaban takas grafiginide atarmisin

Volna
22-11-2015, 20:38
81.600 üstü hızlı yukarı 80.500 altı hızlı Düşüşü işaret ediyor denince

Sistem al mı sat mı Demiş oluyor yani :)

80.681 kapamış

Yani yarın hızlı alacaklar mı ?

Bu mudur ?

halis
22-11-2015, 20:40
Yarini bekle gor 14 saat var...sistem al da pala

engnn
22-11-2015, 20:49
Merhaba. Benim sormak istediğimm birşey var bu vadeli ile spot 30 endeksi arasındaki puan farkı ile ilgili. Örnegin vade başında long açan biri spot endeksin aynı kaldığı varsayımıyla bu puan farkından dolayı zarar etmiş oluyor. Short ta ise tam tersi. Doğru mudur bu düşünce.Cevap verilirse sevinirim. İyi akşamlar.

recoba
22-11-2015, 20:58
Merhaba. Benim sormak istediğimm birşey var bu vadeli ile spot 30 endeksi arasındaki puan farkı ile ilgili. Örnegin vade başında long açan biri spot endeksin aynı kaldığı varsayımıyla bu puan farkından dolayı zarar etmiş oluyor. Short ta ise tam tersi. Doğru mudur bu düşünce.Cevap verilirse sevinirim. İyi akşamlar.

Aynen oyle oluyor.

cokuzuncu
22-11-2015, 21:01
Beyl

Yarın fedçiler toplanmıyormuş nedir mesele varmışdı böyle bi gündem bilgisi olan haberdar ederse sevenirim

KOÇ
22-11-2015, 21:03
Yarini bekle gor 14 saat var...sistem al da pala

yarını artı kaparsa bist puan veririm.
bence artı açıp ,eksi kapayacak.

artı açması da garanda saatlik al sinyalim olduğundan.
gerçi bu garan 8.20 ye kadar çıkabilir de ,diğer yandan.
o kadar kısa vadeye girince işler bulanıklaşıyor.
günlük sat işte.yarın çıksa da düşecek sonra.

http://i.hizliresim.com/zYWXQ9.png (http://hizliresim.com/zYWXQ9)

KOÇ
22-11-2015, 21:13
81.600 üstü hızlı yukarı 80.500 altı hızlı Düşüşü işaret ediyor denince

Sistem al mı sat mı Demiş oluyor yani :)

80.681 kapamış

Yani yarın hızlı alacaklar mı ?

Bu mudur ?

yarın hızlı alma ihtimalleri var,ama sonra.?
biraz daha mal vermiş olurlar.

KOÇ
22-11-2015, 21:16
şu anda asyada dolar kotasyonları yatay.

KOÇ
22-11-2015, 21:19
dolar

günlük grafik.

http://i.hizliresim.com/1r9QMb.png (http://hizliresim.com/1r9QMb)

Volna
22-11-2015, 21:20
Eski kabinede 4 başbakan yardımcısı vardı

Yeni kabinede 5 olacakmış

Reform ve yatırımlardan sorumlu başbakan yardımcısı

Kim mi

Bence damat olur . Berat .

Adam için özel kadro açtılar

https://m.youtube.com/watch?v=XuR4fTkCbM4

TEMİZEL
22-11-2015, 22:07
dolar ve bist için senaryom:

dolar bu son 3 aylık bar siyah ve sonraki 3 ay beyaz olacağa benzer..

http://i.hizliresim.com/m5VV72.png (http://hizliresim.com/m5VV72)

bist100
şekilde bir önceki bar olan 82.700 ün üstünde kapanış olmazsa bu 3 aylıkdan sonraki 3 aylık bar siyah olacağa benzer..

http://i.hizliresim.com/lr2YvQ.png (http://hizliresim.com/lr2YvQ)
yatırım tavsiyesi değildir duyrulur..

Volna
22-11-2015, 22:22
Pazartesi fed olağandışı toplanıyor ...

RSS Feed PrintPrint
Government in the Sunshine Meeting Notice

Advanced Notice of a Meeting under Expedited Procedures

It is anticipated that the closed meeting of the Board of Governors of the Federal Reserve System at 11:30 AM on Monday, November 23, 2015, will be held under expedited procedures, as set forth in section 26lb.7 of the Board's Rules Regarding Public Observation of Meetings, at the Board's offices at 20th Street and C Streets, N.W., Washington, D.C. The following items of official Board business are tentatively scheduled to be considered at that meeting.

Meeting Date: Monday, November 23, 2015

Matter(s) Considered
1. Review and determination by the Board of Governors of the advance and discount rates to be charged by the Federal Reserve Banks.
A final announcement of matters considered under expedited procedures will be available in the Board's Freedom of Information and Public Affairs Offices and on the Board's Web site following the closed meeting.

For more information please contact: Michelle Smith, Director, or Dave Skidmore, Assistant to the Board, Office of Board Members at 202-452-2955.

Supplementary Information: You may contact the Board's Web site at http://www.federalreserve.gov for an electronic announcement about applications and other expedited items, as well as procedural and other information about the meeting.

Dated: November 19, 2015

Last update: November 19, 2015
Home | About the Fed
Accessibility Contact Us Disclaimer Website Policies FOIA PDF ReaderLeaving the Board

http://www.marketoracle.co.uk/Article53078.html

http://www.federalreserve.gov/aboutthefed/boardmeetings/20151123advexp.htm

dayan
22-11-2015, 22:23
Eski kabinede 4 başbakan yardımcısı vardı

Yeni kabinede 5 olacakmış

Reform ve yatırımlardan sorumlu başbakan yardımcısı

Kim mi

Bence damat olur . Berat .

Adam için özel kadro açtılar

https://m.youtube.com/watch?v=XuR4fTkCbM4

Liste bu adresten yayınlandı.
https://twitter.com/gazetecirahim

Babacan yok.

Volna
22-11-2015, 22:27
Liste bu adresten yayınlandı.
https://twitter.com/gazetecirahim

Babacan yok.

Bu adrese güven olmaz da ..

Liste bu ise

Koşarak dolar alırım . Hisse senetlerimi satarım

Tavsiye olmaz tabii de

Borsa 48;000 cepte

Dolar 4,6 - 5 aralığı

6-8 aya

recoba
22-11-2015, 22:32
yarın baskın bir faiz artırımı gelir mi acaba fed'den?

Drift
22-11-2015, 22:36
yarın baskın bir faiz artırımı gelir mi acaba fed'den?

gelsin artık 1 senedir faiz arttırmaktan beter ettiler doları.

arttırsaydı 1 sene önce birden böyle etkisiolmazdı sanırım bir hafta sürerdi etkisi.

Drift
22-11-2015, 22:42
zaten aralık 16 sanırım artacak son toplantıda.

bu beklenti satın alındı artık gözü ile çok başka piyasada görebiliriz gerçekleşince.

erhanacikgoz1
22-11-2015, 22:48
Ulen saat kaç oldu ne zman acıklanacak bu liste

KOÇ
22-11-2015, 22:50
Ulen saat kaç oldu ne zman acıklanacak bu liste

babacan tartışması var galiba.

KOÇ
22-11-2015, 22:53
dolar ve bist için senaryom:

dolar bu son 3 aylık bar siyah ve sonraki 3 ay beyaz olacağa benzer..

http://i.hizliresim.com/m5VV72.png (http://hizliresim.com/m5VV72)

bist100
şekilde bir önceki bar olan 82.700 ün üstünde kapanış olmazsa bu 3 aylıkdan sonraki 3 aylık bar siyah olacağa benzer..

http://i.hizliresim.com/lr2YvQ.png (http://hizliresim.com/lr2YvQ)
yatırım tavsiyesi değildir duyrulur..

çok güzel çalışma olmuş.
puan vereyim dedim,dön dolaş dediler.

TEMİZEL
22-11-2015, 22:57
çok güzel çalışma olmuş.
puan vereyim dedim,dön dolaş dediler.

teşekkür ederim bize dostlar yeter..
Pala 3-5 ay belaltı çalışıcak gibi sonuç çıkartıyorum ben..
kim önce taban yaparsa ona geçerim artık..(bar olarak dolar demeye gerek yok!!)

muratteknik
22-11-2015, 23:03
28 taban 30-32 güçlenerek geçireceği alan olursa 39 dolar hedef olur...sonrası şenlik...ancak bu şenlik 300 bin olmaz...39 u aşıp 42 dolar olsun bakalım...baba dirençte ne yapacak...39 geri dönüşte kuvvetli destek olur mu...en büyük hedef 50 dolar...onunda 300 bin yapması için doların 6 olması gerekir...bence komedi olur...300 bin olması için 2000 gibi sonrasında kriz olmalı....yokk en azından 10 yıl sonrası için derse 10 yıla kim öle kim kala...

TÜRKOĞLU
22-11-2015, 23:07
bu FED toplantısı ne iş acaba? faiz arttırımı mı olacak acaba?

hükümetin açıklanması sanırım birkaç günü bulacak. Davutoğlu'nun açıklamalarından böyle anlaşılıyor. ama FED toplantısı ilginç bir durum.

....Yemin töreninden sonra görevi aldım hemen ertesi gün Sayın Cumhurbaşkanımız İstanbul'a gitti. Şu ana kadar da dediğim gibi doğal bir süreç. Yarın inşallah kendisi Ankara'ya teşrif edecekler, o zaman oturup konuşacağız, istişare edeceğiz...

xweser
22-11-2015, 23:09
Az önce doğan medya center ın oradan geçerken iki adet toma gördüm içeri girerken. Nedeni ne olabilir?

Kayyum mu geliyor yoksa?

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

erhanacikgoz1
22-11-2015, 23:11
türkiye maniplasyon oluyor diyoruzde amrika tum dunyanın en iyi maniplasyonunu yapıyor kimse farkında değil.

Herhalde yarın stres yaratıp gelişmekte olan ülkeleri az daha aşağı cakıp fonlara mal aldıracak

Bu haftadaki beklentımde bu dogrultuda gerçekleşecek.

Ulen ne hayalperestim nereden nereye vardım görüyonmu :D

ayhan53
Az önce doğan medya center ın oradan geçerken iki adet toma gördüm içeri girerken. Nedeni ne olabilir?

Kayyum mu geliyor yoksa?

ağzından yel alsın

xweser
Valla toma giriyordu içeri abi

TÜRKOĞLU
22-11-2015, 23:14
fed faiz arttırırsa, doğan grubuna kayyum atanırsa üstüne de damat ekonomiden sorumlu olursa endeks ne olur acaba? komaya girer sanırım :he:

recoba
22-11-2015, 23:15
fed faiz arttırırsa, doğan grubuna kayyum atanırsa üstüne de damat ekonomiden sorumlu olursa endeks ne olur acaba? komaya girer sanırım :he:

bist'e de kayyum atanır heralde :kahkah:

TÜRKOĞLU
22-11-2015, 23:18
bu iyiydi :he:

Finansör
22-11-2015, 23:20

BIST'e zaten kayyım atamışlar. Kendi adamlarını koymadıkları bir yer var mı acaba?

xweser
22-11-2015, 23:20
Devamlı güvenlik amaçlı bulunan toma var mı orada. Bu son taşlama olaylarından dolayı da bulunuyor olabilir.

TÜRKOĞLU
22-11-2015, 23:25
onunla ilgilidir muhtemelen...kayyum işi değildir bence...

Devamlı güvenlik amaçlı bulunan toma var mı orada. Bu son taşlama olaylarından dolayı da bulunuyor olabilir.

orko78
22-11-2015, 23:31
Doğan grubuna kimse bir şey yapamaz.
Başkasına benzemez. Kolay değil o işler :)

Drift
22-11-2015, 23:37
kayyım toma ile girmez zaten belki koruma amaçlıdır.

ihbar vs geldi ise.

KOÇ
22-11-2015, 23:39
bu amiralin haftalık grafiği indikatörüne yorum yapacak varmı.?
ne beklenir.?

http://i.hizliresim.com/9q8VMZ.png (http://hizliresim.com/9q8VMZ)

Finansör
22-11-2015, 23:40

ihbar vs geldi ise.

Niye ki ne? Koza'ya(İpek Holding'e) TOMA ile girmişlerdi. Hem de daha iki hafta kadar önce.

Drift
22-11-2015, 23:44
Niye ki ne? Koza'ya(İpek Holding'e) TOMA ile girmişlerdi. Hem de daha iki hafta kadar önce.

onlarınki başka bana göre bilinçli yapıldı düşmanlıkları var. neyse

KOÇ
22-11-2015, 23:45
doğan haber ajansında bir haber yok bu konuda.

TEMİZEL
22-11-2015, 23:55
dostum indikatöre yabancıyım ama aşağıya bir dalış beklerim ben..
buna destek olarak da haftalıkda olsa yukarıya 5 küçük dalga sayabildim..
belkİ 7.40 a gelirse daha kısa resme tekrar bakmak lazım bence..

bu amiralin haftalık grafiği indikatörüne yorum yapacak varmı.?
ne beklenir.?

http://i.hizliresim.com/9q8VMZ.png (http://hizliresim.com/9q8VMZ)

KOÇ
22-11-2015, 23:58
dostum indikatöre yabancıyım ama aşağıya bir dalış beklerim ben..
buna destek olarak da haftalıkda olsa yukarıya 5 küçük dalga sayabildim..
belki 7.40 a gelirse daha kısa resme tekrar bakmak lazım bence..

indikatör de daha yüksek bir kırmızı pik istiyor bence.

ayhan53
22-11-2015, 23:58

ihbar vs geldi ise.

ankarada eskiden davetiye işi yaptıkalrı matbanın olduğu yere öyle bi girdiki:he:

Drift
23-11-2015, 00:00
ankarada eskiden davetiye işi yaptıkalrı matbanın olduğu yere öyle bi girdiki:he:

o tomalar orda duruyordu zaten benim bildiğim.

olaydan sonrada orda duruyorladı hala. belki nöbet deişimi falandır.

TEMİZEL
23-11-2015, 00:04
yanlış oldu aklım GARAN de kaldı..
bana göre düzeltmeler:
işbank 4.80
garanti 7.40

aynı göstergeli 2011 den bu yana 21 günlük grafik verir misin..
gösterge kendini belli etsin bakalım..

indikatör de daha yüksek bir kırmızı pik istiyor bence.

ayhan53
23-11-2015, 00:12
o tomalar orda duruyordu zaten benim bildiğim.

olaydan sonrada orda duruyorladı hala. belki nöbet deişimi falandır.

yok o tomalar oaly günü daldılar
sonra gittiler
bir süre 1 münübüs polis bekledi
sonra tek polis arabasına düştü

TÜRKOĞLU
23-11-2015, 00:19
dolar sakin açıldı... 2,8294 vadeli kapanırken 2,8282 idi...

ariston
23-11-2015, 00:20
Haberleri kurcalıyordum. Doğan önünde TOMA var deyince ister istemez etkileniyoruz. Paris'de insanlar ampul patlamasını bomba zannedip kaçıştılar diye haber vardı. Malum zamanında tanklar Sincan'da sabahleyin yürütülmüştü sonra bir takım gelişmeler oldu.

Sıradan haberleri ve olayları bir de sıra dışı gözlükle izlemek lazım. Belki de zaten adamlar sıradan haberlerin arasına sıkıştırdıkları şeyler ile istedikleri bilinç altı mesajını veriyor.

http://www.sozcu.com.tr/2015/kultur-sanat/turkiyenin-70-yillik-fotograf-arsivi-dogus-grubunun-oldu-992443/?utm_source=segmentify&utm_campaign=scn_b8048b91f28b0000&utm_content=992443%7Csozcu&utm_medium=click

Türkiye'nin son 70 yılına damga vuran fotoğrafların da bulunduğu Ara Güler'e ait olan fotoğraf arşivi, AKP'ye yakınlığı ile bilinen Doğuş Grubunun oldu.

...

Ara Güler'in kişisel fotoğraf arşivinin yanı sıra Ara Kafe'nin bulunduğu bina da kurulacak şirkete devrediliyor. Güler, kurulacak şirkette sadece yüzde 40 pay sahibi olacak. 3 milyon avro değer belirlenen ve kendisinin fotoğrafçılıkla ilgili malzemeleri ve arşivi ile 7 adet bağımsız bölüme sahip binadaki taşınmazının aynı sermaye olarak konulması karşılığında, Ara Güler' aylık 50.000 TL huzur hakkı ödenecek. Kısaca Güler, kendisi ve mirasçıları açısından sonuçta aylık 50.000 TL huzur hakkı karşılığında tüm edinimini şirkete ve dolayısıyla Doğuş'a devretmiş oldu.

TEMİZEL
23-11-2015, 00:22
bakanlıklar öğle arası açıklanacak heralde..o zamana kadar yatay seyir olacağa benzer..
RTE ne demişti: faiz inmeli..:wink:
bakalım etkisi olacak mı bakanlıklara..

ariston
23-11-2015, 00:41
Hafta sonu vakit geçsin diye komplo teorileri v.s. onları okuyordum.

Bir şeyin tesadüfen farkına vardım.

Artık otomobil ehliyeti almak bile gerçekten zorlaştı, sağlık raporu filan isteniyor, stajyer ehliyet veriliyor v.s. Çünkü sokakta ehliyetsiz insanların veya acemi insanların varlığı masum insanlar için bir tehlike yaratıyor.

Bir iş yerine girerken bile iş ile ilgili sağlık muayenesi isteniyor. Öte yandan fiziksel engelleri olanlara zaten pozitif ayrım olarak özel kontenjan büyük iş yerlerinde var.

Evlenmeden önce de sağlık raporu isteniyordu.

Halk adına vekalet görevini yapacak kişilerde psikiyatrik muayene zorunlu olmalı diye düşünüyorum. En azından bu muayene sonucu aynı mal varlığı gibi kamuya açıklanmalı. Ondan sonra seçmen bu bilgiyi ister kullanır ister kullanmaz.

KOÇ
23-11-2015, 00:43
bana göre düzeltmeler:
işbank 4.80
garanti 7.40

mt4 terminalinde yok öyle birşey.
günlük,haftalık,aylık var sadece.

TEMİZEL
23-11-2015, 00:49
aylık da olur..

mt4 terminalinde yok öyle birşey.
günlük,haftalık,aylık var sadece.

pazarcışükrü51
23-11-2015, 00:50
bana göre düzeltmeler:
işbank 4.80
garanti 7.40

Bu değerleri diğer bankalar içinde bulabilirmisin?
Baş harfleri şunlar (6 banka )
AGHYVİ

Volna
23-11-2015, 00:52
Ankara'dan son bilgiler

Ekonomiyi damada vermek niyeti artıyor

Körün gözüne yapacaklar galiba

KOÇ
23-11-2015, 00:58
aylık da olur..

işctr

aylık.

düşüşler alım fırsatı.

http://i.hizliresim.com/R9L3J7.png (http://hizliresim.com/R9L3J7)

TEMİZEL
23-11-2015, 01:02
şükrü baba kolay; hepsinde seçimden önceki işlem günü endüşük değer civarı..

Bu değerleri diğer bankalar içinde bulabilirmisin?
Baş harfleri şunlar (6 banka )
AGHYVİ

pazarcışükrü51
23-11-2015, 01:08
Millet kafayı yemiş geçen bu gök taşı olayından size bahsetmiştim
Bir arkadaş 2000 kişi taş arıyor demişti , az Google da bakarken bunu buldum
Yok artık :)
Akın Akın gök taşı arıyan suriyeliler :)
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1156888-suriyeli-aileler-bingolun-saricicek-koyunde-goktasi-ariyor

TEMİZEL
23-11-2015, 01:10
evet aylık olarak bakılırsa yanılma ihtimali yüksek..
yinede bakayım;
ilk iki tabanda tam zamanı yakalayan gösterge 3. de ise 2 ay kadar zararına erken yakalamış..
bu demek oluyorki aylık dip gözüken kısım aslında yukarda tepkiymiş..
bence yani hala dip gözükmedi..bize bir düşüş lazım..:he:
haftalıkda daha netti..

işctr

aylık.

düşüşler alım fırsatı.

http://i.hizliresim.com/R9L3J7.png (http://hizliresim.com/R9L3J7)

uranacus
23-11-2015, 01:18
http://i.hizliresim.com/G2Q3DN.png (http://hizliresim.com/G2Q3DN) yatırım tavsiyesi değildirrr.

TEMİZEL
23-11-2015, 01:21
Halil Beyi yıllardır önemli kırılma olabilecek yerlerde takip ederim..
daha öncede yazdım adam ısrarlı ise tahmini tutturuyor ama en az birkaç ay geçmesi lazım..
acaba diyorum zamanı geliyor mu?
ufak ufak 2.80 demeye başlaması gizli mesaj mı acaba..:sarhos:

KOÇ
23-11-2015, 01:25
yinede bakayım;
ilk iki tabanda tam zamanı yakalayan gösterge 3. de ise 2 ay kadar zararına erken yakalamış..
haftalıkda daha netti..

o ikinci dipte de aylık al sinyalinde kalacak.

KOÇ
23-11-2015, 01:26
http://i.hizliresim.com/G2Q3DN.png (http://hizliresim.com/G2Q3DN) yatırım tavsiyesi değildirrr.

en büyük yine macd.
nedir bu 12 - 26 nın sırrı.?

TEMİZEL
23-11-2015, 01:29
taban için sarı çizginin en tepeden dönmesini aldım ben..
net olarak o değil mi taban çıkışını yakalayan..

o ikinci dipte de aylık al sinyalinde kalacak.

uranacus
23-11-2015, 01:29
http://i.hizliresim.com/Ng6l4N.png (http://hizliresim.com/Ng6l4N) yatırım tavsiyesi değildirrr.

KOÇ
23-11-2015, 01:30
taban için sarı çizginin en tepeden dönmesini aldım ben..
net olarak o değil mi yakalayan..

sarı kırmızın altında kalacak yani.bu al sinyalinin devamı.
sadece kırmızı çizgi satış oluyor.
ikinci dip haftalık ve günlükte izlenecek.

TEMİZEL
23-11-2015, 01:39
ok ile işaretli yerler ilk 2 sinde aynı üçüncüde farklı..
yani 3. de sistem al vermiş ama zarar edilmiş..
yani bu bir tepkiydi..
yanlış mı?

http://i.hizliresim.com/r8B6bM.png (http://hizliresim.com/r8B6bM)
sarı kırmızın altında kalacak yani.bu al sinyalinin devamı.
sadece kırmızı çizgi satış oluyor.
ikinci dip haftalık ve günlükte izlenecek.

yinede bakayım;
haftalıkda daha netti..

KOÇ
23-11-2015, 01:41
ok ile işaretli yerler ilk 2 sinde aynı üçüncüde farklı..
yani 3. de sistem al vermiş ama zarar edilmiş..
yani bu bir tepkiydi..

http://i.hizliresim.com/r8B6bM.png (http://hizliresim.com/r8B6bM)

yok öyle değil.
son iki barı silip veririm birazdan

KOÇ
23-11-2015, 01:43
üç bar sildim.orada oluşmuş al sinyali.

http://i.hizliresim.com/zlv3g4.png (http://hizliresim.com/zlv3g4)

mystic
23-11-2015, 01:45
yinede bakayım;
haftalıkda daha netti..

Önce 5.23 üzerine atak, geri çekilme ve sonra uptrend bekliyorum :he:

http://i.hizliresim.com/Lg7y4b.png (http://hizliresim.com/Lg7y4b)

TEMİZEL
23-11-2015, 01:46
sonuncuyuda silmen gerekir o zaman sıfır noktasına ulaşırsın..
diğerlerine sıfır noktasından baktım çünkü..

Finansör
23-11-2015, 01:46
Dünyada olan bitenlerin gerisindeki çıkar hesaplarından kaynaklanan çatışmaları anlayamadan, olan biteni anlayamazsınız.
Ekonomi ve çıkar hesapları doğrultusunda ABD'nin kimlere nasıl destek verip dünyayı ne hâle getirdiğini de, "kardeşim Esad"ın bir gecede ABD'den gelen telkinlerle nasıl "düşmanım Esed" olduğunu da anlayamazsınız.

Gerçi, burada dâhi geçinen ve yüksek perdeden millete akıl dağıtan birçok kişinin sığ dünyasında pek anlam ifade edeceğini sanmasam da, anlayabilecek ve dünyaya doğru pencereden bakmalarını sağlayacak kişiler için, eski maliye uzmanı ve ekonomi çevrelerinde önemli biri olan Vedat Özdan'ın yazısını buraya alıntı yaparak aktarayım. Okuyun, olur da belki zihniniz açılır.

http://t24.com.tr/yazarlar/vedat-ozdan/rusya-neden-sii-dunyasini-abd-neden-sunni-dunyasini-destekliyor,13284

Rusya neden Şii dünyasını, ABD neden Sünni dünyasını destekliyor?

- A +
facebookPaylaş
twitterPaylaş
TARİH
22 Kasım 2015 00:00

inPaylaşın

1940 – 1960’lı yıllar arasında Afganistan, Pakistan ve Orta Doğu ülkeleri bugüne göre çok daha modern ve laikti. Bağdat, Tahran, Beyrut, Şam ve Kahire, Orta Doğu’nun tatil ve eğlence merkeziydi. Terör yoktu. Yoksulluğa rağmen huzur ve bereket vardı.

Askeri darbelerle de olsa monarşik rejimler yıkılmış, yerlerine kimisi doğrudan ABD yanlısı, kimisiyse Sovyetlere de sıcak bakan, adına “cumhuriyet†ifadesi eklenmiş yeni rejimler kurulmuştu. Demokrasiden uzak, ama sandıkla iktidarını pekiştiren yeni otoriter rejimler, laikliğe ve eğitime önem veriyor, yoksulların durumunu iyileştiren ve özellikle de kadının toplumsal konumunu yükselten reformlar yapıyordu. Reformların adı gelişme ve modernleşmeydi. Bu reformları yaparken hedef, Batı’daki zengin ülkeler gibi ya da ona meydan okuyan Sovyetler Birliği gibi bilinçli, eğitimli, sanayileşmiş, müreffeh ve güçlü olmaktı.

Petrol ve doğal gaz coğrafyasında hâkimiyet kurmak isteyen iki süper güç arasında geçen Soğuk Savaş yıllarında bu ülkelerin toplumsal değişim dinamikleri değişti. Bölgede kadının toplumsal konumunu yükselten her şey rejimin Sovyetlere kaydığı, daha sonrasında da dinden çıktığı şeklinde yorumlandı. ABD ve onun desteğiyle 1947 yılında kurulmuş olan İsrail, bölgede barışçıl olmayan amaçlar peşinde koşarak bu çarpık gelişmeyi pekiştirdi. Afganistan, Pakistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yeni darbeler oldu, savaşlar çıktı, işgaller oldu, silahlanma arttı. Monarşik rejimlerde devlet işleriyle din işleri iç içe girdi. Daha çok ABD emperyalizmine karşı, onun denetimindeki cumhuriyet rejimlerini yıkmak amacıyla örgütlenen “İslamcı solu†bastırmak için bu ülkeler şeriat esaslı kurallarla yönetilmeye başlandı. Kadının toplumsal konumu geriledi ve coğrafyanın ABD’ye bağımlılığı giderek arttı.

Somut örneklerle konuşalım:

1979 yılında Sovyetler Afganistan’ı işgal etti. İran’da devrim oldu, İran – Irak savaşı patlak verdi, iki Körfez Savaşı oldu, ABD’de 11 Eylül eylemleri yapıldı, ABD bu kez ABD Afganistan’ı işgal etti, İsrail – Filistin sorunu derinleşti, ABD desteğiyle İsrail Orta Doğu’nun radikalleşmesine yol açtı, ABD demokrasi getireceğim diye Irak’a girdi, Saddam devrildi, Irak’ta nükleer silah olmadığı anlaşıldı, Irak daha fazla istikrarsızlaştı, ABD Orta Doğu’da itibar kaybetti, BOP konuşuldu, Medeniyetler İttifakı Projesi denendi, Katar gazıyla desteklenmesi planlanan Nabucco’ya alternatif bir boru hattı döşemeye teşebbüs eden İran’a ambargo uygulandı, mezhep ihtilafları üzerinden Orta Doğu karıştırıldı, Suudi Arabistan ve Katar’ın finansal desteğiyle Libya’da, Mısır’da, Tunus’ta darbe oldu, Kaddafi öldürüldü, Arap Baharı taktiği Ukrayna’da, Gürcistan’da denendi, bağımsızlık savaşı adı altında cihatçı savaş Rusya'yı zayıflatmak için de kullanıldı, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerindeki Müslüman nüfus Rusya’ya karşı kışkırtıldı, Suudi Arabistan ve Katar destekli Selefi örgütler buradaki savaşa destek oldu, Rusya Çeçenistan Devlet Başkanı Cahar Dudayev’i öldürdü, Şamil Basayev’i öldürdü, Çeçenistan’da Rusya’ya bağımlı yeni bir iktidar kuruldu, bölge daha fazla Rusya’nın kontrolü altına girdi, cihatçı Çeçen savaşçılar adına cihat denilen her yere savaşmaya çağrıldı, Usama Bin Laden öldürüldü, tercihi Katar gazı yerine İran gazından yana yapan Esad’ı devirmek için Suriye karıştırıldı, Afganistan’da olduğu gibi iç savaşın ideolojisi olarak yine cihat kullanıldı, Batı medyası aralarında IŞİD’İn de bulunduğu bu muhalefeti “Şii azınlığın elindeki diktatörlükleri yıkmak için mücadele eden özgürlükçü – ılımlı – demokratik Sunni muhalefet†olarak gösterdi, Batı kamuoyu da bu haksız savaşa sessiz kaldı, 11 milyon insan yerinden oldu, 250 bin insan öldü, Avrupa’ya mülteciler akın etmeye başladı, daha önce Madrid’de, Londra’da, Moskova’da, Kopenhag’da yapılanlara benzer terör eylemleri bu kez Diyarbakır’da, Ankara’da, Paris’te, son olarak Mali’de yapıldı.

İşte tüm bu süreçte El – Kaide, Taliban, Halkın Mücahitleri, Kudüs Savaşçıları, Hizbullah, Müslüman Kardeşler, Hamas, El Fatih, Bako Haram, IŞİD ve daha adını burada anmadığımız birçok radikal İslamcı örgüt çıktı ortaya. Bu örgütlerin büyük çoğunluğu Selefi’ydi. Selefi örgütleri büyük ölçüde Vahabiliğin merkezi olan ve ezelden beri İran'a düşmanlık besleyen Suudi Arabistan ve Katar finanse ediyordu. Diğer bazı örgütlerse Rusya’dan, Şii dünyasının lideri olan İran’dan ve kısmen Suriye’den destek görüyordu.

ABD ve müttefiklerinin petrol ve doğal gaz zengini Müslüman coğrafyadaki dış politika önceliklerine göre bu örgütlerin kimileri daha az, kimiler daha fazla desteklendi. Osmanlı’nın çöküşüyle uykuya çekilmiş olan “cihat ideolojisi†bu örgütleri güçlendirip operasyonel kılmak üzere başka bir formda yeniden canlandırıldı. Batı, bu coğrafyadaki hâkimiyet ve istifadesini, bu Selefi ve Şii örgütlerin operasyonel desteğiyle yaratılan “kontrollü kargaşa ortamı†sayesinde pekiştirdi. Bu sayede İsrail daha fazla güçlendi, ABD ve müttefiki ülkeler Müslüman ülkelere daha çok silah sattı, Orta Doğu ülkeleri ABD’ye daha fazla bağımlı hale geldi, terör olayları ve kadının toplumdaki yeri ve konumu nedeniyle İslam dünyasına ve Müslümanlara daha fazla kuşkuyla bakılmaya başlandı.

Selefi olsun Şii olsun bu örgütlerin ortak noktaları; kısmen veya tamamen istihbarat teşkilatlarının kontrolünde olmaları, sosyalizmi din düşmanlığı olarak görmeleri, laiklik ve demokrasiyi şeriata aykırı görmeleri, silahlı mücadeleyi esas almaları, insan hayatını hiçe saymaları, Batı’nın kaşıdığı mezhep çatışmalarından ve İsrail karşıtlığından beslenmeleri oldu.

Yazımızın başlığıyla ilgili kısa bir tarihçeyle devam edelim:

Zülfikar Ali Butto Pakistan Halk Partisi'nin kurucusudur. 1971 – 1977 yılları arasında Pakistan’da devlet başkanlığı ve başbakanlık yaptı. 1977 yılında yapılan genel seçimlerde tekrar seçildi. Seçimlerden sonra Pakistan karıştı ve iç savaşın eşiğine sürüklendi! Genel Kurmay Başkanı Ziya ül Hak 5 Temmuz 1977’de darbe yaptı. Kendisini generalliği yükselten ve oradan da genelkurmay başkanlığına atayan Butto’yu devirdi ve 1979 yılında idam ettirdi. Korktuğu için istifa eden cumhurbaşkanının yerine kendisini atadı. Muhalif politik faaliyetleri yasakladı. Seçimleri süresiz olarak erteledi.

Aynı yılın (1979) aralık ayında Sovyetler Birliği Afganistan’ı işgal etti.

Afganistan 1973 yılında kadar krallıkla yönetiliyordu. 1973 yılında yapılan bir darbeyle krallık yönetimi sona erdi ve ülke cumhuriyet rejimiyle yönetilmeye başlandı. Darbeyi yapan Davud Han, yeni adıyla Afganistan Cumhuriyeti’ne devlet başkanı sıfatıyla cumhurbaşkanı oldu. Davut Han, özellikle kadın haklarıyla ilgili modernleşme yanlısı tutumuyla biliniyordu. Bu nedenle darbeye sol görüşlü Perçem Partisi ve sempatizanı subaylar destek verdi. Daha sonra Davud Han politika değiştirdi. ABD ve Sovyetlerden uzaklaştı. Sunni Müslüman ülkelerle yakın ilişki kurdu. Güvenlik maksadıyla hükümete ve devlet kadrolarına kendi aile çevresinden insanları atadı. Perçem Partisi ile Halk Partisi Davud Han’a karşı ortak mücadele kararı aldı. 1978 yılında Halk Partisi liderinin ordunun işbirliğiyle yeni bir darbe oldu ve devletin ismi Afganistan Demokratik Cumhuriyeti olarak değiştirildi. Yeni yönetim özellikle kadınlara eşit haklar, çiftçiler için toprak reformu türü sol reformlar yapmaya başladı. Ancak ülkenin dine dayalı toplumsal yapısı cumhuriyetçi modernleşme adına yapılan bu reformlara direnç gösterdi. Bir süre sonra ülke yeniden karşıtı. Yönetim, Sovyetlerle “işbirliği ve dostluk anlaşması†imzalamıştı. Rejimin din düşmanı Sovyetler yanlısı olduğu, komünist politikalar uygulayarak İslam’a aykırı bir hayat tarzı dayattığı iddia edilerek yeni bir isyan hareketi başladı. Zorlanan yönetim Sovyetlerden yardım istedi. Bu talep üzerine Sovyetler 1979 yılının Aralık ayında Afganistan’a girdi.

Sovyetlerin petrol ve doğal gaz zengini Orta Doğu ve Körfez bölgesine doğru genişlemesi, ABD için büyük bir tehditti. ABD’nin esasen bu coğrafyanın petrolüne çok da ihtiyacı yoktu, ancak dünya ekonomisinin istikrarı için rejimlerin dayanıklı olması ve oraya buraya savrulmaması gerekiyordu. Dahası, ABD’nin koruması gereken bir Bretton Woods sistemi vardı. Sistem, ABD’ye dolar basıp, korkmadan dış açık vererek büyüme imkânı veriyordu. Dünya petrole bağımlıydı, petrol dünyası da ABD’ye. Bu dünyanın tasarruf fazlası, ABD’nin tasarruf açığını kapatmaya yarıyordu. Petrol dâhil, dış ticarete konu neredeyse her şey ABD dolarıyla alınıp satılıyordu. Merkez bankaları krizlere karşı kendilerini korumak, borçlarını zamanında ödemek ve petrol ithalatlarını finanse etmek için dolar almak zorundaydı. Yani ortada, halen dünyanın değiştirmeye çalıştığı, dolara bağlı bir uluslararası ekonomik düzen vardı. Bu nedenle ABD, Sovyetleri dünyaya “din düşmanı kızıl tehlike†olarak gösteriyordu.

Afganistan işgali Pakistan’ın jeostratejik önemini artırdı. Sovyetlerin genişlemesini durdurmak için Müslüman nüfusunun yüzde 80’i Sunni olan Pakistan’a büyük görev düşüyordu. 1979 yılında ABD başkanı Jimmy Carter’dı. Yeşil Kuşak Projesi’nin mimarı olan Brzezinski, Carter’ın ulusal güvenlik danışmanıydı. Pakistan’da hazırda ABD’nin desteklediği darbeyle gelmiş, muhalefeti bastırmış, seçimleri süresiz bir şekilde ertelemiş, asker kökenli bir diktatör cumhurbaşkanı vardı. Bu diktatöre, Yeşil Kuşak Projesi’ni hayata geçirme görevi verildi.

Ziya ül Hak, Sovyet tehdidine (dinsiz komünizme) karşı Sunni İslam’ı radikalleştirecek politikalar uygulamaya başladı. Eş zamanlı olarak Sovyet işgaline karşı Afganistan’da Müslüman muhalefeti örgütledi. CIA, tıpkı Suriye’de IŞİD’e olduğu gibi Afganistan’da cihatçı savaşçılara destek oluyordu. ABD, petrol zengini Sunni Körfez ülkeleri ve batı Avrupa ülkelerinden gelen parasal ve askeri yardımlar Pakistan üzerinden mücahidine gidiyordu.

1988 yılında El – Kaide’yi kuracak ve yönetecek olan Usame bin Ladin 1979 yılında Pakistan’a gelerek Sovyetlere karşı savaşan mücahit güçlere katıldı. Ladin, babasından kalan tüm servetini komünizme karşı – cihat için dökmeye hazırdı. Cezayir’den, Sudan’dan ve Mısır’dan Arap savaşçılar örgütledi ve Afganistan’daki mücahit güçlere kattı. Afganistan’da başlayan bu harekete Afgan Cihadı adı verildi. Bu sayede yaklaşık 300 yıldır uykuda olan cihat fikri, koşullara uygun yeni bir operasyonel formda canlanmış oldu.

ABD, Sunni Afgan Cihadını her yönden destekliyordu. Hatta dönemin ABD başkanı Ronald Reagan mücahidin liderlerini Beyaz Saray’da oval ofiste kabul etmiş ve onları özgürlük savaşçıları olarak tanımlamıştı. Böylece cihat, Sovyetlere karşı bir tür özgürlük mücadelesi ideolojisi haline geldi.

1979 yılında aynı zamanda ABD destekli Şah Rıza Pehlevi hükümeti devrildi. Fransa’da sürgünde olan Ayetullah Humeyni iktidara geldi. Aradan bir yıl geçmeden, devrimi birlikte yaptıkları İslamcı sosyalist Halkın Mücahitleri Örgütü ve Tudeh (Kitleler) Partisi mensuplarını temizlemeye başladı. Ülke karıştı. ABD ile rehine krizi sorunu yaşanmıştı. Ülkenin zayıf dış desteği ve karışık içyapısından istifade etmek üzere 1980 yılında Saddam Hüseyin, ABD ve İngiltere’nin kışkırtmalarıyla İran’a saldırdı ve sekiz yıl sürecek İran – Irak savaşı başladı.

Sovyetlerin Afganistan’ı işgali, ABD’nin Körfez bölgesinde elini güçlendirmişti. 1980 yılının ocak ayında ABD Başkanı Jimmy Carter, kendi adıyla anılan Carter Doktrinini ilan etti. Bu doktrin esasen Sovyetler, Körfez’de herhangi bir ülkeyi işgal ederse ABD’nin askeri güç kullanacağını ilan ediyordu. Sonrasında ABD Körfez bölgesinde Acil Müdahale Gücü adlı bir askeri güç konuşlandırdı. Böylece, Körfez bölgesindeki Sunni ülkelerin sınırları içinde olan dünyanın en önemli petrol ve doğal gaz bölgesini korumak, ABD’nin dış politika önceliği haline geldi.

Özetleyecek olursa son 40 – 50 yıl içinde ABD ve müttefiki ülkeler, Müslüman ülkelerin sınırları içinde kalan petrol ve doğal gaz coğrafyasında kontrolü sağlamak, gerektiğinde bu ülkelerdeki rejimlere ayar vermek, sınırlarını değiştirmek, üs kurmak, silah satmak, istediği işlere finansman sağlamak üzere, Sunni Selefi cihatçı örgütleri kullandı. Bu örgütler sayesinde mezhebe dayalı uzaktan kumanda vekalet savaşları çıkararak böl ve yönet politikası uyguladı. Sunni olmayan rejimler de bir anlamda kurtuluşu Sovyetlere, sonrasında da Rusya’ya yaslanmakta buldu. ABD, başlangıçta Sovyetlerin yayılmasını önlemek için kullandığı cihat ideolojisini daha sonra Rusya’ya karşı da kullandı; İran devrimi sonrasında güçlenen ve hem ABD’ye, hem de İsrail’e karşı radikalleşen Şii yönetimlere karşı da.

Şimdi, kontrolden çıkan ve namlusu Batı’ya çevirilen cihat ideolojisini bastırmak amacıyla bu örgütleri ıslah etme zamanı. Öyle görünüyor ki bu kez vekalet bölge Kürtlerinde.

Olan budur.

Finansör
23-11-2015, 01:49
Yukarıdaki yazıda özellikle şu satırlara dikkat edin:

"tercihi Katar gazı yerine İran gazından yana yapan Esadâ€â•ı devirmek için Suriye karıştırıldı, Afganistanâ'da olduğu gibi iç savaşın ideolojisi olarak yine cihat kullanıldı, Batı medyası aralarında IŞİD'İn de bulunduğu bu muhalefeti 'Şii azınlığın elindeki diktatörlükleri yıkmak için mücadele eden özgürlükçü ılımlı demokratik Sunni muhalefet' olarak gösterdi."

KOÇ
23-11-2015, 01:49
sonuncuyuda silmen gerekir o zaman sıfır noktasına ulaşırsın..
diğerlerine sıfır noktasından baktım çünkü..

o zaman sadece kırmızı oluyor.
al sinyali için sarı ayrılmalı.