PDA

View Full Version : Bir Küçük Borsacının Uzun Seyir Defteri...

RLC44
23-11-2015, 20:24
Selam arkadaşlar, forumdaşlar...
Bugün radikal bir karar aldım ve ev kredisi borcumu borsadan çıkış yaparak, kapattım.
Neden kapattım derseniz, kapattım işte, ve oh be dedim. Ama ne yazıkki bana en ufak bir indirim bile yapmadılar. Dediler ki BDDK MORTGAGE kanunu erken indirimde bırakın indirimi erken tutar cezası bile veriyorda, sizin son bir yıl olduğu için 20 lira cezanız var dediler. Verhasıl kelam tartıştıkta dedimki kardeş bak hem paramı erken alacan hem indirim yapmayacaksın, hemde şu piyasada. dedilerki siz bilirsiniz isterseniz gidin paranızı bankaya yatırın ayında ödersiniz. tabi bu noktada donsuz durupta hissesiz durmayan ben mutlaka bankadan satar gider hisse alırım, bildiğim için gittim borcu kapattım ve kafam rahatladı. Darısı sizlere inşallah...
Lakin neden borsadan çıktın hocam derseniz...
1) Düşen piyasa olacağını düşünüyorum, artık ayı uyanır yeter 7-8 yıl yattığı diyebilirler.
2) Bir disiplin oluşturmak ve bu disiplini uygulamak. Hayatımı düzene sokmak.
Evet kazandım borsadan. sonuçta evimin 1/3 ve pahalı olmasa da bana kafi olan arabamın parası borsadan geldi. ama ben bir disiplinlen hareket etmek istiyorum, Sabırlı ve kararlı, ne ayının saldırısı ve boğanın gazı beni hedeften şaşırtmamalı.
HEDEFLERİM
-Hedefim 10 tane kağıt belirleyip, bu 10 kağıdı aylık(her ayın 15 inden 15 şine) 1881 lirayı o ayın iş gününe bölüp günlük olarak sıra ile bu kağıtları almaktır.
-1881 lira memur maaş zamları ile güncellenecektir.
-Her hissenin temettüsü kendisini, temettünün %10 nu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere dağıtıldıktan sonra alacaktır.
- Bu uygulama Allah ömür verirse, acil bir ihtiyaç çıkmazsa vs. 10 sene boyunca yapılacaktır.
-Amaç kendime bir emeklilik sistemi oluşturmak, bunu çocuğuma büyüterek bırakabilmek ve tabiki büyürkende karınca kararınca insanlarla da paylaşabilmek.
-Neden 1881 lira derseniz, rakamlara evet biraz takıntılıyım ama işte raslantısal (detaylara giremeyeceğim) öyle oldu.
- benim için 1881 lira ciddi bir para, belki sizler için olmayabilir ama 10 sene sonra da baya ciddi bir portföy olacağına inanıyorum.
HİSSELER ve SEBEPLERi
1-AKSEN:Aslında akenr ciydim. Kendileri ilk göz ağrım olur. Çok güzel santralleri var süper ama aksenin devam eden projeleri ve büyüme hikayesi beni aksenci yaptı. ayen ve hele zorlu kesinlikle tercihim olamaz. ayen sahipleri alınmasınlar ama yeterince büyük olmaması sebebi ile ve portföyünde bir doğalgaz santrali olmaması sebebiyle ayen seçmedim.
2-AYGAZ: şahinler bitmez, opet tükenmez! İyi bir pazar payı, belli etmeyen entek elektrik ve %10 tüpraş daha ne olsun. İyi bir temettücü ve fena değil.
3-BİMAS: Çok pahalı ama yurt dışı büyüme hikayesi, asgari ücretlinin marketi, uygun fiyat, iyi lokasyon, bilinirlik. tabi gene de çok pahalı ama bir krizde ucuzdan daha fazla mal alacağım ümidindeyim.
4-BTCIM: Döküntü binalara sahip izmirde bir çimento fabrikası benim için ilk tercihim oldu çimentolar arasında.
5-CCOLA:pahalı ama BIM kadar değil, pepsi mi coca cola mı? şişede tadına bakın ikisine de hemen coca cola diyeceksinizdir. Diğer bir sebep yurt dışı operasyonları.
6-DOAS:wolksvagen bir sahtekarlık yapsada şunu duyuyorum ya abi bilerek amerika çıkarttı. kendilerinde yok mu sanki? Bu markaya bu millet aşık. temettülerini toplamak isterim.
7-ISGYO:Kira gelirleri artacak. Bir evim hamd olsun var ama 2. bir ev almaktansa bunu alırım dedim.Akarı yok kokarı yok.
8-ISMEN: Bu kağıdı seviyorum, kimse sevmese de. güzel kağıt.
9-SELEC: Temettücü değil, çok cimri. Büyüme hikayesi yok. Projesi yok. Ama ilaç süpermarketcisi, parekendecisi nufüs yaşlanıyor. Karı güzel.
10-TCELL: Turkcelli bırakan herkes pişman, geri dönüyor tcelle. benimde hastanede başıma gelmişti. dedimki burdan çıkayım ilk işim turkcele geçecem. Milletten telefon dileniyordum. Artı yurt dışı operasyonları, 4.5 G, Superonline. teknoloji şirketinde turkcell tek geçerim.

Arkadaşlar beğenirsiniz beğenmezsiniz bilmem ama mutlaka daha güzel kağıtlarda vardır. ama ben bunlara karar kıldım. Sizlere de bir örnek olacağını düşünmekteyim. Al-Satların zararını güncel olarak göreceksinizdir.
Sıfırdan başladım. Her pazar sizlerle ne yatırıldı portföy ne paylaşacağım. İyi akşamlar..
Hayyydii Ya Allah Bismillah.......

RLC44
23-11-2015, 20:30
Temel analize yazmamın sebebi, temel analiz ile kağıtlara bakmamdandır. Aslolan temel analizdir, teknik hikayedir.

mikronezya
30-11-2015, 22:23
her ay 1888 tl lik hisse senedi alabiliyorsanız çok iyi

RLC44
03-12-2015, 10:25
her ay 1888 tl lik hisse senedi alabiliyorsanız çok iyi

İnşallah en az bu kadar olur. Ama kendimi zorlamayacağımı da belirtirim, sonuçta ev borcu ödemek çok zorladı, pişman değilim ve neki almışım çünkü artık daha pahalı evler ve bu arada borç ödenene kadar 35 bin beni kiradan kurtardı.
Model portföyüm dediğim hisselerden olacak ama uzunca bir süre tek bir hisseye odaklanıp onu çoğaltma kararı aldım, ardından onun temettüleri ile ve beni tetmin eden miktara ulaşınca diğer hisselere geçiş yapacağım
03/12/2015 PORTFÖY
http://hizliresim.com/bMGB2m

RLC44
03-12-2015, 10:42
yani bir nevi sıraya koydum alım için hisseleri.bir yerden başlamak lazımdı cola dedik. Amacımız örnek teşkil edebilmek, yatırımcı olmanın farkına hep beraber ulaşabilmek. 100 yıldan fazla tecrübeye sahip dow jonesculara bizde varız, size kaptırmayız hisselerimizi diyebilmek, kazançlarımızı sevdiklerimizle ve muhtaçlarla da paylaşabilmek.

aksoy84
03-12-2015, 16:23
Bence bu listeniz ilerleyen zamanlarda değişecektir.Bende özellikle şu fed sonrası oluşturacağım uzun soluklu 12'lik portföyümü buraya ekliyim seneler sonra karşılaştırız.

Çimsa:15,95
Akçansa:13,88
Toaso:20,38
Otkar:87,55
Egeen:327,10
Fmzıp:15,85
Aselsan:16,61
Tupraş:72
Soda:4,51
Hektaş:2,72
Pnsut:18,27
Brisa:8,28

RLC44
04-12-2015, 00:02
Bence bu listeniz ilerleyen zamanlarda değişecektir.Bende özellikle şu fed sonrası oluşturacağım uzun soluklu 12'lik portföyümü buraya ekliyim seneler sonra karşılaştırız.

Böyle bir karşılaştırma güzel bence. Aslında başta 19 hissem vardı ve bu ise dağınıklığa sebep olur sebebiyle fazla bile olmasına rağmen 10 a düşürdüm. Portföyünüzdeki 3 kağıt benim 19 luk listemde olan kağıttır. Çoğunluğu da çok güzel lakin benim değiştirirsiniz zamanla portföyü dediğiniz değişebilecek kağıtlarım sizce nedir, sebebi ile açıklarsanız sevinirim

aksoy84
16-12-2015, 13:49
Fed geldi çattı.Beklemek mantıklıymış :)Tren kalkmak üzere benim için :)

Çimsa:15,95 - 15,50
Akçansa:13,88 - 13,50
Toaso:20,38 - 18,54
Otkar:87,55 - 84
Egeen:327,10 -308,60
Fmzıp:15,85 - 15,07
Aselsan:16,61 -16
Tupraş:72 - 71,30
Soda:4,51 -4,25
Hektaş:2,72 - 2,55
Pnsut:18,27 - 16,68
Brisa:8,28[/QUOTE] - 7,52

Çimsa:15,95 - 15,50
Akçansa:13,88 - 13,50
Toaso:20,38 - 18,54
Otkar:87,55 - 84
Egeen:327,10 -308,60
Fmzıp:15,85 - 15,07
Aselsan:16,61 -16
Tupraş:72 - 71,30
Soda:4,51 -4,25
Hektaş:2,72 - 2,55
Pnsut:18,27 - 16,68
Brisa:8,28 - 7,52

akrep44
16-12-2015, 16:58
eger büyüme portföyü olacak ise halen büyüme trendinde olan kagıtlar olmalıdır. Yukardaki hisselerin çoğu temettü hissesidir. Şu an borsanın büyüme açısından rakipsiz hissesi THY dir. Onun dışında son 5 yıldır her yıl %30 büyüyen ve önümüzdeki 4 yıl da gene her yıl %25 ortalama büyümeye devam edecek. Tümosanı da şu an takipteyim henüz büyüyüp büyümediğini bilançolarında göremedim. Ancak hissenin fiyatı büyüyecekmiş gibi şişmeye devam ediyor.

boğabey--
16-12-2015, 21:01
5 kağıt bilemedin 6 kağıt yeterli..

imbk 30 dan 3 tane 50 den 2 tane 1 tane de inandığınız herhangi bi bonus kağıt seçerseniz üzülmessiniz..

bonusun payı %10 u geçmesin ama he..

logo taşıdım 6 sene ben sattıktan sonraki 4 ayda 5ten20ye çıktı.. ha bana sorarsanız bonusu hiç eklemeyin derim..

RLC44
30-12-2015, 11:56
eger büyüme portföyü olacak ise halen büyüme trendinde olan kagıtlar olmalıdır. Yukardaki hisselerin çoğu temettü hissesidir. Şu an borsanın büyüme açısından rakipsiz hissesi THY dir. Onun dışında son 5 yıldır her yıl %30 büyüyen ve önümüzdeki 4 yıl da gene her yıl %25 ortalama büyümeye devam edecek. Tümosanı da şu an takipteyim henüz büyüyüp büyümediğini bilançolarında göremedim. Ancak hissenin fiyatı büyüyecekmiş gibi şişmeye devam ediyor.

Bu dediğiniz kağıtlar çok güzel ve isterseniz sizde bunları biriktirin ve paylaşalım.

RLC44
30-12-2015, 11:58
5 kağıt bilemedin 6 kağıt yeterli..

imbk 30 dan 3 tane 50 den 2 tane 1 tane de inandığınız herhangi bi bonus kağıt seçerseniz üzülmessiniz..

bonusun payı %10 u geçmesin ama he..

logo taşıdım 6 sene ben sattıktan sonraki 4 ayda 5ten20ye çıktı.. ha bana sorarsanız bonusu hiç eklemeyin derim..

bu dediğinize katılıyorum ve şu anlık 3 kağıda indirdim portföyü odaklanma açısındaN ve tabiki diğer kağıtlarımı excel tablosunda tutuyor ve takip edip inceliyorum.

RLC44
30-12-2015, 12:06
portföy son durum
http://hizliresim.com/8Dg891

ihtiyar balıkçı
30-12-2015, 12:54
portföy son durum

Hocam gel uzun vadeli yatırımcı başlığına,
6 cildi oku fikirlerin ve hisse seçimin değişecektir.
Değişmesede bilgi dolu 6 cilt , çok faydası olacaktır

Fidan dikmek için en iyi zaman yirmi yıl önceydi.Sonraki en iyi zaman ise şimdi.(05.2014)

RLC44
30-12-2015, 13:22
Hisselerime ve hislerime güveniyorum. Tabi bu kuru bir güven değil, temel analiz ve tecrübe ile edilmiş bir durum. Ha hatalarım yok muydu vardı mesela trcas hissesini 4-5 yıl tuttum ve hüsran, herşey uçtu ama trcas durdu. ama batık bir şirket değil sonuçta belki 10-12 sene beklemem gerekliymiş ve ben beklemiyorum,belki o önümüzdeki 5 senede uçacak bilemem, ama yeni bir başlangıç ve hedef 120 ay! verhasıl öyle böyle kazanmasakta para birikmiş oldu. Babam yaklaşık 4 sene önce 109 liradan altın aldı hala tutuyor zarar kocaman diyorum, boşver altın altındır,elbet yükselir diyor. Kar varsa sürekli,kurumsallık iyi,pazar payı azımsanmayacak derece ise her kağıt alınır. Bu sebeple şu an için 3 kağıt alıyorum ve riski bölüyorum. BU 3 kağıdın iyi bir seçim olduğuna inanıyorum. Warren Buffette elindeki kağıtların iyi olduğunu düşünürmüş. Bende düşünmekle kalmıyor inanıyorum. Satmamak üzere hergün, aylık enflasyon hariç 1881 liraya denk gelen kağıdı sabırla topluyorum ve toplayacağım. Zaman 3 seneye doğruluk payını Allah izin verirse gösterecektir. Bakalım grafiğin oku nasıl olacak?

ihtiyar balıkçı
30-12-2015, 15:40
Hisselerime ve hislerime güveniyorum. Tabi bu kuru bir güven değil, temel analiz ve tecrübe ile edilmiş bir durum. Ha hatalarım yok muydu vardı mesela trcas hissesini 4-5 yıl tuttum ve hüsran, herşey uçtu ama trcas durdu. ama batık bir şirket değil sonuçta belki 10-12 sene beklemem gerekliymiş ve ben beklemiyorum,belki o önümüzdeki 5 senede uçacak bilemem, ama yeni bir başlangıç ve hedef 120 ay! verhasıl öyle böyle kazanmasakta para birikmiş oldu. Babam yaklaşık 4 sene önce 109 liradan altın aldı hala tutuyor zarar kocaman diyorum, boşver altın altındır,elbet yükselir diyor. Kar varsa sürekli,kurumsallık iyi,pazar payı azımsanmayacak derece ise her kağıt alınır. Bu sebeple şu an için 3 kağıt alıyorum ve riski bölüyorum. BU 3 kağıdın iyi bir seçim olduğuna inanıyorum. Warren Buffette elindeki kağıtların iyi olduğunu düşünürmüş. Bende düşünmekle kalmıyor inanıyorum. Satmamak üzere hergün, aylık enflasyon hariç 1881 liraya denk gelen kağıdı sabırla topluyorum ve toplayacağım. Zaman 3 seneye doğruluk payını Allah izin verirse gösterecektir. Bakalım grafiğin oku nasıl olacak?

Atatürk'ün doğum günü.güzel bir sayı.
Takdir edersiniz ki Portföyümüzün sadece biriktirme olması yetmez enflasyon ve banka faizini de dövmesi lazım

Fidan dikmek için en iyi zaman yirmi yıl önceydi.Sonraki en iyi zaman ise şimdi.(05.2014)

RLC44
30-12-2015, 15:59
Atatürk'ün doğum günü.güzel bir sayı.
Takdir edersiniz ki Portföyümüzün sadece biriktirme olması yetmez enflasyon ve banka faizini de dövmesi lazım

elimdeki 3 kağıtın hepsi çok kaliteli kağıtlar, temelleri çok sağlam, projeksiyonlu,kurumsal ve ivmeli hareket edebilecek kağıtlar. Fakat bu kağıtların ortak özelliği okyanusu geçen gemiler gibidir. ağır gider ama okyanusu geçer. Tabiki enflasyonu ve değil faizi , tahvili(daha yüksek puanlıdır faize göre) tokatlayacağını düşünüyorum sayın ihtiyar balıkcı.

ihtiyar balıkçı
30-12-2015, 16:03
elimdeki 3 kağıtın hepsi çok kaliteli kağıtlar, temelleri çok sağlam, projeksiyonlu,kurumsal ve ivmeli hareket edebilecek kağıtlar. Fakat bu kağıtların ortak özelliği okyanusu geçen gemiler gibidir. ağır gider ama okyanusu geçer. Tabiki enflasyonu ve değil faizi , tahvili(daha yüksek puanlıdır faize göre) tokatlayacağını düşünüyorum sayın ihtiyar balıkcı.

bende umuyorum.
takipteyiz

bol kazançlar

LUCKY INVESTOR
31-12-2015, 01:45
portföy son durum

portföyünüzde bu 3 kağıdın dolar bazlı haftalık aylık grafiklerine baktınız mı hiç ?

RLC44
31-12-2015, 09:55
portföyünüzde bu 3 kağıdın dolar bazlı haftalık aylık grafiklerine baktınız mı hiç ?

Hocam grafiklerine çok bakmışlığım var ama kafaya takmıyorum, projeksiyona ve şirket perspektifi ve kurumsallığına bakıyorum

mikronezya
31-12-2015, 10:18

güldürmeyin insanı
cola mı sağlam
temettü derseniz temettü verimi % 1 i hiç geçmemiş
fiyat 3 yıldır yerinde
karında artış yok
geçtiğimiz 3 yıl bu performansı gösteren kağıdın üstelik zor geçecek denilen önümüzdeki yıllarda nasıl kazandıracağını merak ediyorum

türkcell son 5-6 yılı temettü verdi verecek tartışmasıyla bitirdi
çimento şirketlerine kıran girmiş sanki batıçim seçilmiş
enerji sektörü zaten sıkıntılı (aksen)

mikronezya
31-12-2015, 10:19

işte portföy budur
İMZA

RLC44
31-12-2015, 11:22
Sayın mikronezya öncelikle güldüğünüze sevindim çünkü gülmek insan sağlığı için faydalı bir fiiliyattır. Portföyünüz güzel ama maliyetler çoğunlukla şişikki bu önemli değil ama yarısu projeksiyonsuz şirketler. Örneğin birisa, hektaş, çimsa vs. Bunların satışları ve karları stabil ama düşüşlerde alınırsa müthiştir.
portföyü 3 kağıda düşürmüştüm şimdilik ama gazınızla btcimi alım yönünde ekliyorum, bu 4 kağıdın hepsi kaliteli, portföyümün devasal büyümesine şahit olacaksınız. Ve tabi batıçimentonun çimsadan daha mantıklı olduğunu da göreceksiniz.

RLC44
31-12-2015, 11:49
Portföy aksoy84 ün portföyü imiş. Onu takdir etmişsiniz. Eyvallah. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.

ihtiyar balıkçı
31-12-2015, 13:37
Sn rlc mesele tabiki haklı olma meselesi değil

Portföyünüzde ne olduğuyla ilgilenmekten ziyade seçmiş olduğunuz firmalar ;

1.satışlarını sürekli arttırıyor mu
2.faaliyetlerinden elde ettiği kar düzenli artıyor mu
3.firma elde ettiği karı periyodik olarak, sizi tatmin edecek oranda dağıtıyormu ( neticede ortağız banada vermesi lazım, paramı bedavaya adamın firmasına bağlayamam.ayıp olur)
4.yeni yatırımlar var mı
5.bu yatırımlar firmanın satışlarını arttırır mı yada maliyetlerini düşürüp karını arttırır mı

Bunlar ilk aklıma gelenler ve olmazsa olmaz maddeler.

Para sizin karar sizin ama en büyük kayıp zamandır.dediğim gibi şunu al bu kötü demiyorum .bu konuda en güzel bilgileneceğiniz yer "uzun vadeli yatırımcı" başlığıdır.sadece okuyun yav, çok mu şey istiyorum.

KoRs
31-12-2015, 14:17
sadece okuyun yav, çok mu şey istiyorum.

İslamiyete çağrı gibi oldu :)

ihtiyar balıkçı
31-12-2015, 14:20
İslamiyete çağrı gibi oldu :)

:) hahaha

valla benimde aklıma gelmedi değil ama
herşey de okumakla başlıyor.

RLC44
31-12-2015, 15:10
31/12/2015 yılın son günü portföy
http://hizliresim.com/4bkZy7

RLC44
31-12-2015, 15:24
Sn rlc mesele tabiki haklı olma meselesi değil

Portföyünüzde ne olduğuyla ilgilenmekten ziyade seçmiş olduğunuz firmalar ;

1.satışlarını sürekli arttırıyor mu
2.faaliyetlerinden elde ettiği kar düzenli artıyor mu
3.firma elde ettiği karı periyodik olarak, sizi tatmin edecek oranda dağıtıyormu ( neticede ortağız banada vermesi lazım, paramı bedavaya adamın firmasına bağlayamam.ayıp olur)
4.yeni yatırımlar var mı
5.bu yatırımlar firmanın satışlarını arttırır mı yada maliyetlerini düşürüp karını arttırır mı

Bunlar ilk aklıma gelenler ve olmazsa olmaz maddeler.

Para sizin karar sizin ama en büyük kayıp zamandır.dediğim gibi şunu al bu kötü demiyorum .bu konuda en güzel bilgileneceğiniz yer "uzun vadeli yatırımcı" başlığıdır.sadece okuyun yav, çok mu şey istiyorum.

sayın ihtiyar balıkcı dediklerinizde çok haklısın, satış artırması,karı dağıtması yeni yatırım vs. gibi. Ve bu noktada portföyü tek kağıda düşürüyorum, diğer kağıtlarımı da excel tablomda saklı tutacağım. CCOLA sertmaye/100.000 olana kadar toplayıp elde ettiğim temettülerle diğer kağıtlara yumulacağım.
Evet kağıt alımları değişebilir, sonuçta BU BİR SÜREÇ ve taşlar yerine oturmalı. Ama her zaman CCOLA portföyümde olur. CCOLA iyi temettü vermeyebilir ama BIM çok mu iyi temettü veriyor. CCOLA'yı tek geçerim. Analizlerim şirket sahipleri TRCAS şirket sahipleri gibi yalan konuşmamışlarsa, ki (STARa şöyle yatırım yapacaz böyle karlı yapacaz deyip kelepir fiyata SOCARa sattılar) Tuncay Özilhan konuşmaz, probably en karlı türk şirketi olacağını gösteriyor. Bu sözümü de not tutun. ve izleyin sadece show must go on.
Tavsiyeleriniz için teşekkürler uzun vadeli yatırımcı topiğinde herkes bişeyler söylüyor. Çünkü herkes elinde olmayan kağıdın gideceğine inanmak istemiyor ve kabullenmiyor, çünkü elindekinin hep gitmesini istiyor.
Bİr kayısı ekersin 5. senede meyve alırsın ama 10 senede verimi düşüktür, çünkü yatırım yapıyorsun. Eeee benim şirket hem kar dağıtsın hemde iyi temettü dağıtsın, hem deli gibi büyüsün. Olur olurda ikisi birden olmaz. 1. varsa 2. olmaz, 2. varsa 1. olmaz. mutlaka bir fetret devri olur. hedefim 10 sene CCOLA en az 10 milyar dolar piyasa değeri.

RLC44
31-12-2015, 15:24
İhtiyar balıkcı burada örnek bir portföy büyümesinin takip edilmesi amacım. sadece kararlı ve düzenli bir yatırımın gücü aynen su gibi...

twilight1517
31-12-2015, 15:36
Temettü dendi mi akla despec gelmeli..ve sürekli dağıtabilir konumunda hem de her sene artırarak bu sene rekor temettü bekliyorum

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

RLC44
31-12-2015, 15:39
Temettü dendi mi akla despec gelmeli..ve sürekli dağıtabilir konumunda hem de her sene artırarak bu sene rekor temettü bekliyorum

evet elimde vardı 2 sene önce hareketini yapmadan önce ama gel görki bi tek neredeyse yazıcı mürekkebi dışında bişey satmıyor, gidip 100 bin lira para bağlayamam şahsen, param o kadar çok yok.

RLC44
31-12-2015, 15:41
her ay 1881 lira. 2016 yılı ilk 6 ayında 1881*1.06=1993,86 lira olacak. enflasyon farkı gelirse artabilir. :cool:

bon
31-12-2015, 16:04
merhaba ustat sizi akenerji de taniyorum ustat disiplin ve sabir ve kararlilik olmadimi bir yere varamasin bu alemde cok yazan var uzun vadede amma ontane sayamam bu yazdiklarimi uyan bak bu is para ve ben hocayim master yaptimla olmuyar ben cok okudum cok bilgiliyimlede olmiyor yoksa TURKIYEDE hesap uzmani ve ekonomi profesorlari kayniyor bize birsey birakmazlar hep onlar zengin olur demiii ha kanallar da cikip bizden zengin olanlar var o baska hani ustat ayin onbesinde 1881 alacaktin ? ben fazla yazmam Turkcem iyi degil onda amma izlerim yazilanlari iyi calismalar ve guzel kazanclar yolun acik olsun ustat

RLC44
31-12-2015, 16:22
merhaba ustat sizi akenerji de taniyorum ustat disiplin ve sabir ve kararlilik olmadimi bir yere varamasin bu alemde cok yazan var uzun vadede amma ontane sayamam bu yazdiklarimi uyan bak bu is para ve ben hocayim master yaptimla olmuyar ben cok okudum cok bilgiliyimlede olmiyor yoksa TURKIYEDE hesap uzmani ve ekonomi profesorlari kayniyor bize birsey birakmazlar hep onlar zengin olur demiii ha kanallar da cikip bizden zengin olanlar var o baska hani ustat ayin onbesinde 1881 alacaktin ? ben fazla yazmam Turkcem iyi degil onda amma izlerim yazilanlari iyi calismalar ve guzel kazanclar yolun acik olsun ustat

hocam memurlara yüzde 6 zam gelince bende aylık alıma 1881*1,06 uyguladım. yoksa temelde AYLIK ALIM zamsız 1881 lira yani. yoksa böyle zam oranı uygulamazsam 10 sene sonra 1881 lira bugünün 500 lirası anca olur.
DisipliNLİ olacağım hocam sen merak etme, boşver o profesörleri, just watch, and VVVAATTTÇÇÇ Bİ KOKA KOLA KOKA KOLA VVVVİİİÇÇÇÇ...

RLC44
31-12-2015, 16:34
Bon hocam akenerji çok güzel kağıt ve benim ilk göz ağrımdı ama o 1.1 milyar doları ödeyinceye kadar hele hidroelektrik santrali satıp motoru küçülterek afedersiniz sahra çölünde dolanan köpek gibi olur. yükselir ve belki 3 lirada olur 5 lirada ama 1.1 milyar dolar borç tüpraş gibi olsan neysede ak enerji için çok büyük çokkk....
Yellen inşallah öpmez ak enerjiyi...

twilight1517
31-12-2015, 17:31
evet elimde vardı 2 sene önce hareketini yapmadan önce ama gel görki bi tek neredeyse yazıcı mürekkebi dışında bişey satmıyor, gidip 100 bin lira para bağlayamam şahsen, param o kadar çok yok.

Haklı olabilirsiniz ama ne var ki yazıcı mürekkebi olmadan hiç bir şey yürümüyor...MEB'in onca sınavı yeter tek başına...Türkiye de tek..yabancı ortakları cok güçlü ve yatırımcıdan yana...temettü her sene artmış....gecen sene 8 milyon kar ederken bu sene ilk 9 ayda 9 Milyona yaklaşmış..12 ayda 12 milyon ve üstü gelecektir bu da 0.40 krş temettü demek....bistte boyle şirketler olmalı....

ihtiyar balıkçı
31-12-2015, 18:09
Haklı olabilirsiniz ama ne var ki yazıcı mürekkebi olmadan hiç bir şey yürümüyor...MEB'in onca sınavı yeter tek başına...Türkiye de tek..yabancı ortakları cok güçlü ve yatırımcıdan yana...temettü her sene artmış....gecen sene 8 milyon kar ederken bu sene ilk 9 ayda 9 Milyona yaklaşmış..12 ayda 12 milyon ve üstü gelecektir bu da 0.40 krş temettü demek....bistte boyle şirketler olmalı....

Adam düzgün çalışsın yarın aynı sektörün başka alt sektörlerine de sıçrar.unutmayalım firmalar sürekli kendilerini geliştiriyor.düşünürken sadece bugünü değil geleceğide hesaba katmalıyız

twilight1517
31-12-2015, 18:19
Adam düzgün çalışsın yarın aynı sektörün başka alt sektörlerine de sıçrar.unutmayalım firmalar sürekli kendilerini geliştiriyor.düşünürken sadece bugünü değil geleceğide hesaba katmalıyız

Evet...bence şirketin alanı cok iyi..dayanıklı ürün değil tüketim ürünleri satıyor...kullanıp bittikten sonra tekrar alacaksın tekrar alacaksın tekrar alacaksın....bilançosu oldukça iyi...özsermaye karlılığı 24 fk 6 tam 4 katı mükemmel ötesi verilere sahip...saygılar

RLC44
31-12-2015, 20:40
Evet arkadaşlar lafım yok despecte zaten siz belki bilmezsiniz ama despecte 1.4 lardan ortak olmuş birisi olaraktan ta o zamanlar kırtasiyeye girmek istediklerini söylüyorlardı lakin bir başka sektör hiçç de sizin düşündüğünüz gibi kolay değildir. Örneğin...
Bir söktaş vardı kumaş üretirdi çiftliklerindede süt üretip pınar süt direk alırdı, o kadarki kaliteli idi ve adamlar süt kalitelerine güvenip moovayı kurdular. Pınar sütü geçecez dediler. Hele bir peynirleri vardı tadı hala damağımda, sütü desen bir numara ama gel gör ki 3 yılda kol gibi zarar zarar, hiç toparlayamadılar ve sek süte zararına sattılar.
Aksa carbon elyaf üretiyor dünya devi dow aksaya ortak oldu hala hep zarar yazıyor.
Adel rusyada faber ile faber castel satıyor hala 5 senedirli zarar. Bu işler kolay değil, bilgilerinize.

RLC44
31-12-2015, 20:43
Ama bir başka bir dünya devi girer, bişey olur sonuçta oem yani ben 100 bin gidip bağlayamam.ha 2 milyonum olsaydı 100 bin despecte olsun sorun olmazdı. Demek istediğim bu.
Mebi biliyorum paso kaçak dolduruyorlar kartuşları, parası çok olan okullar hariçtir

RLC44
19-01-2016, 01:24
portföy son durum
http://hizliresim.com/jVgWZm

RLC44
22-01-2016, 18:45
22/01/2015 Portföy son durum...
http://hizliresim.com/5MqljD

Bu asansör piyasada doğru karar verip borcu kapatıp disiplinli alışlara geçebildiğim için çok bahtiyarım. Kar topu büyüyor azar azar.

peneskertli
11-02-2016, 14:48
portföy ne durumda usta bizde yapak mı senin portföyden

50promil
11-02-2016, 15:44
pegasus neden yok. ben 10-15 sene sonraya yatırım yapsam bulundururum.fiyatı çok uygun. aselsan bulunması mantıklı.türkiyenin savunmada yolu uzun. ccola bilemiyorum 25 e gelmeden ben olsam pek düşünmem. uzun vadede 10 tl ccola için alım yeri dir. krize büyük nakitle girmek daha avantajlıdır. 1 ev parası(400bin) 6 ev parası yapılır.itina ile istifa edilip rahat rahat yaşanır.

abc1234
15-02-2016, 12:07
Çok güzel, benim daha fazla anlamak yapar.
เบอร์สวย (http://www.scnumber.com/)

ihtiyar balıkçı
15-02-2016, 12:29
Çok güzel, benim daha fazla anlamak yapar.
เบอร์สวย (http://www.scnumber.com/)

Are you from thailand ?

RLC44
15-02-2016, 12:59
portföy ne durumda usta bizde yapak mı senin portföyden

portföyde son durum şu şekilde 703 lot alarko holding 87 lot ccola 1 lot aygaz. Dediğim gibi bu bir süreç taşları oturtmam lazım aksen ve aygazları çıkıp alarko holding toplamaya karar verdim. Çünkü aksen cazip olsada alarko holding daha cazip, aygazda ileri vadede %60-70 gibi bir potansiyel görsemde alarkoda çok çok daha fazlası olabilir. fakat ccola ve alarko temettüleriyle aygaz almayı düşünüyorum. sıfır maliyetli olacak böylece. alarko uzun vade 1 lot alarko=1 lot aygaz beklentim var. CCola her daim portföyde olacak.

RLC44
15-02-2016, 13:00
Portföyü her cuma resimli yapıştıracağım bundan böyle bi aksilik olmazsa. 1881 lira ile aylık başlayan yolculuk devam ediyor.

RLC44
15-02-2016, 13:08
pegasus neden yok. ben 10-15 sene sonraya yatırım yapsam bulundururum.fiyatı çok uygun. aselsan bulunması mantıklı.türkiyenin savunmada yolu uzun. ccola bilemiyorum 25 e gelmeden ben olsam pek düşünmem. uzun vadede 10 tl ccola için alım yeri dir. krize büyük nakitle girmek daha avantajlıdır. 1 ev parası(400bin) 6 ev parası yapılır.itina ile istifa edilip rahat rahat yaşanır.

Aselsan çok büyüdü, belki daha da büyür ama 500 milyon sermayeli 17 lira hisse başı fiyat bana pek cazip gelmiyor. pegasusa ise birşey demem gerçekten oda çok iyi uv. olacak bir kağıt ama portföyü dallandırmak istemiyorum.
Sayın 50promil bende 400 bin nakit yok, olamazda sıfırdan başlayıp aylık 1881 lira ile başladık, portföyü bir noktaya getirmeye çalışıyoruz. Ccola'ya çok güveniyorum. sabit kazık ile çakmış olduğum kağıdımdır.

bon
17-02-2016, 00:40
pegasus neden yok. ben 10-15 sene sonraya yatırım yapsam bulundururum.fiyatı çok uygun. aselsan bulunması mantıklı.türkiyenin savunmada yolu uzun. ccola bilemiyorum 25 e gelmeden ben olsam pek düşünmem. uzun vadede 10 tl ccola için alım yeri dir. krize büyük nakitle girmek daha avantajlıdır. 1 ev parası(400bin) 6 ev parası yapılır.itina ile istifa edilip rahat rahat yaşanır.kardes bir acarmisin [400bin olur 2400bin] bir anlasam

RLC44
10-03-2016, 11:07
portföy son durum
http://hizliresim.com/pzPRq0

RLC44
19-03-2016, 12:47
Ortaklar aylık tek seferde alım yapıyorum. Mart alımım ile ;
Toplam yatırılan para 9092,7 TL.
Portföy büyüklük 10117 TL.
Kar: % 11,26
Portföy aygaz 407 lot ccola 134 lot ismen 160 lot
Dediğimiz gibi kartopu yavaş yavaş büyüyecek bakalım ne olacak?

zifige
19-03-2016, 14:04
takipteyiz umarım istediğiniz hedefe varırsınız.

RLC44
23-03-2016, 14:43
Ortaklar portföyüm nihayi olarak kesin hisseler tamamlandı ve 4. hisse olarakta aksa akrilik hissesini seçtim. ve her ayın 15'inde dört hissemi eşit olarak almış gibi düşününce fazlalık bir 344 liram oldu ve bu miktarıda 4 kağıdıma eşit olarak dağıttım. son durum aşağıdaki gibidir. Tablo gayet açık ve nettir. ölmezsek nasipse 120 ay boyunca yapacağım bu maratonda 5. ayı bitirdim. kaldı 115 ay. bakalım portföy yönetimlerinin mi emeklilik fonları büyük olacak yoksa benim mi?
Sizlere tavsiyem bu robotlu ortamda aldığınız kağıdı satmamız, her an bu algoritmik yapay zekaya robotlar sizleri öpebilir. demin 12,05 olan aygaz bir anda 11,20 yi gördü, varın siz düşünün. Bunlar bizi öpmeye gelmiş ama satmazsak biz onları öperiz.
15 mart 2016 portföy
http://hizliresim.com/Mpd4R2

RLC44
25-03-2016, 16:56
Bu ismenle ilgili bi habere denk geldim ve hoşuma gitmedi şöyleki anadolu cam ve sodanın blok satışını ünlü and co yatırım bankası yapmış.Yahu sizin yatırım bankanız ismen varken niye diğerlerine peşkeş çekersiniz. gıcık oldum ve ismenleri batı çimento ile değiştirdim. oda gıcık gerçi özel ayrıcalıklı hisse ve %10 yönetim kurulu alıyor ama yatırım yapan ve berbatov eski binaları olan izmirde bana mantıklı geldi. Birde alımlarımı her cuma öğleden sonra haftalık yapıcam, ayda bir almak biraz sıkıcı. Bu sebeple son portföy durumu
http://hizliresim.com/pznk3q

RLC44
03-04-2016, 15:18
temettüleri kaçırmak istemedim, bu aylık alım tamamlandı. btcim albrk ile değiştirildi. uzun vadeli daha kurumsal ve karlı.
portföy son durum.
http://hizliresim.com/Wk8W84

RLC44
03-04-2016, 15:23
Dört ayda yüzde 10.54 kar. Kartopunu büyüteceğim...

RLC44
13-04-2016, 17:01
Aksa, albrk ve aygaz dan temettü aldıktan sonra temettülerimin %10 'nunu zekat verdim. kalanlarla her hissenin temettüsü ile kendisini aldım son durum...

http://hizliresim.com/E800mB

RLC44
13-04-2016, 17:02
net kar 1207 tl oldu. Yüzde yazmama gerek yok çünkü her ay alım yapınca %kar oranımı düşürecek. baya bi büyük olana kadar tl yazalım portföy karını

mikronezya
14-04-2016, 20:35
Ortaklar portföyüm nihayi olarak kesin hisseler tamamlandı ve 4. hisse olarakta aksa akrilik hissesini seçtim. ve her ayın 15'inde dört hissemi eşit olarak almış gibi düşününce fazlalık bir 344 liram oldu ve bu miktarıda 4 kağıdıma eşit olarak dağıttım. son durum aşağıdaki gibidir. Tablo gayet açık ve nettir. ölmezsek nasipse 120 ay boyunca yapacağım bu maratonda 5. ayı bitirdim. kaldı 115 ay. bakalım portföy yönetimlerinin mi emeklilik fonları büyük olacak yoksa benim mi?
Sizlere tavsiyem bu robotlu ortamda aldığınız kağıdı satmamız, her an bu algoritmik yapay zekaya robotlar sizleri öpebilir. demin 12,05 olan aygaz bir anda 11,20 yi gördü, varın siz düşünün. Bunlar bizi öpmeye gelmiş ama satmazsak biz onları öperiz.

portföyünüz hayırlı olsun
madem uzun vadeli düşünüyorsunuz, otomotiv ve çimento sektörünü ihmal etmeyin derim
aklıma gelenler
otomotiv: ford,tofaş, traktör,otokar vs
çimento: adana bolu çimsa akçansa

ihtiyar balıkçı
14-04-2016, 20:48
madem uzun vadeli düşünüyorsunuz, otomotiv ve çimento sektörünü ihmal etmeyin derim
aklıma gelenler

Sn rlc nin uvy hisse seçimleri genel kabul görenlere göre çok farklı,bunun sebebi farklı kriterli esas almasından kaynaklanıyor olabilir, bizede sadece takip etmek düşüyor.

Bugünün 1 lirası yarının 10 lirasıdır.

RLC44
16-04-2016, 09:18
aklıma gelenler
sayın mikronezya, adanaya bişey demem de fortoto olmuş 40 lira otokar olmuş 110 lira neyini alayım bunların? Fortoto 60 olsa otokar 250 olsa türktraktör bi nebze iyi gene ama ben 2 katı artabilecekleri değil 4 katı artabilecek kurumsal şirketlerdeyim.
adana ekleyebilirdim ama bu sefer portföy dallanıyor. Benim bakış açım farklıdır, ben bir taşla 3 kuş 4 kuş vurmayı severim.
Aksa: bir kimya şirketi ama aynı zamanda dolaylı yoldan karbon elyafıyla bir demir çelik şirketidir ve 2. Dolaylı yoldan bir otomotiv yan sanayidir. Bir savunma sanayi şirketidir.
Aygaz: bir 0,1 tüpraştır, bir lpg cidir bir doğalgaz satıcıdır ve bu pazar bakirdir. Bir yüzde 1 yapı kredidir. Entek üstünden bir enerji şirketidir ve bir gün kendi payına 500 mw ye ulaşacaktır inanıyorum.oğluma aldığım, ayırdığım kağıttır.
Albara: küçük bir banka ama karlı ve hep ucuz. Ederi 3 lira kar iyi, albaraka- kuveyt emeklilik çok büyüyor. Şube sayısı 250 2025 şube hedef 750 demekki sermaye kadar kar yapsa gene ucuz olsa 6,5 lira yapar.
Coca cola biliyorum şu an almak eşşeklik ama ihtiyar balıkcının dediği gibi bir ağaç ektim adı coca bambu birden büyüyecek bana düşen bu 5 senede biriktirmek, öyle inanıyorum hissiyatlarım borsada trcas dışında hiç ysnılmadı. Mereti 4-5 sene tuttuk elde var sıfır o sebeple 4 kağıt iyidir..

RLC44
16-04-2016, 09:21
Sn rlc nin uvy hisse seçimleri genel kabul görenlere göre çok farklı,bunun sebebi farklı kriterli esas almasından kaynaklanıyor olabilir, bizede sadece takip etmek düşüyor.

Beni anlabilmişsiniz, sizleri de takip etmek isterdim, bir karşılaştırma portföyü olabilirdi.

ihtiyar balıkçı
16-04-2016, 12:24
Beni anlabilmişsiniz, sizleri de takip etmek isterdim, bir karşılaştırma portföyü olabilirdi.

Bir ara yazayım , ara ara yazayım , kademeli alımlar dahil maliyet ve anlık fiyat şeklinde 8 hissemi yazarım.

can-vatan
21-04-2016, 18:43
Merhabalar arkadaslar bende kendimce portfoy olusturdun suan soda,doas,otokar,goody var elimde.aselsanda ekleyip uzun yillar elimden cikarmiycam bende maliyetlerimi ve kar durumumu belirtirim suan portfoy buyuklugum 10 bin tl civari yaklasik 2000 artidayim baslayali 4 ay oldu

mikronezya
21-04-2016, 20:31
Merhabalar arkadaslar bende kendimce portfoy olusturdun suan soda,doas,otokar,goody var elimde.aselsanda ekleyip uzun yillar elimden cikarmiycam bende maliyetlerimi ve kar durumumu belirtirim suan portfoy buyuklugum 10 bin tl civari yaklasik 2000 artidayim baslayali 4 ay oldu

bir iki çimento da ekleyebilirsiniz

can-vatan
21-04-2016, 20:41
Aynen hocam cimsa ve despc aselsandan sonra sirada

can-vatan
21-04-2016, 20:41
6- 7hisselik bir portfoy olacak

mikronezya
21-04-2016, 20:51
sayın mikronezya, adanaya bişey demem de fortoto olmuş 40 lira otokar olmuş 110 lira neyini alayım bunların? Fortoto 60 olsa otokar 250 olsa türktraktör bi nebze iyi gene ama ben 2 katı artabilecekleri değil 4 katı artabilecek kurumsal şirketlerdeyim.
adana ekleyebilirdim ama bu sefer portföy dallanıyor. Benim bakış açım farklıdır, ben bir taşla 3 kuş 4 kuş vurmayı severim.
Aksa: bir kimya şirketi ama aynı zamanda dolaylı yoldan karbon elyafıyla bir demir çelik şirketidir ve 2. Dolaylı yoldan bir otomotiv yan sanayidir. Bir savunma sanayi şirketidir.
Aygaz: bir 0,1 tüpraştır, bir lpg cidir bir doğalgaz satıcıdır ve bu pazar bakirdir. Bir yüzde 1 yapı kredidir. Entek üstünden bir enerji şirketidir ve bir gün kendi payına 500 mw ye ulaşacaktır inanıyorum.oğluma aldığım, ayırdığım kağıttır.
Albara: küçük bir banka ama karlı ve hep ucuz. Ederi 3 lira kar iyi, albaraka- kuveyt emeklilik çok büyüyor. Şube sayısı 250 2025 şube hedef 750 demekki sermaye kadar kar yapsa gene ucuz olsa 6,5 lira yapar.
Coca cola biliyorum şu an almak eşşeklik ama ihtiyar balıkcının dediği gibi bir ağaç ektim adı coca bambu birden büyüyecek bana düşen bu 5 senede biriktirmek, öyle inanıyorum hissiyatlarım borsada trcas dışında hiç ysnılmadı. Mereti 4-5 sene tuttuk elde var sıfır o sebeple 4 kağıt iyidir..

fiyat konusunda haklısınız

can-vatan
21-04-2016, 23:36
Arkadaslar bende bankalardan hisse alirken hangisini tavsiye edrrsnz diye soracaktm.komisyon oranlarindan dolayi sorum vakifbank binde 2 aliyo isbank onbinde 2 3 aydada 5 tl kesinti yapiyormus

can-vatan
21-04-2016, 23:36
Sizin oneriniz nedir

RLC44
22-04-2016, 10:06
Arkadaslar bende bankalardan hisse alirken hangisini tavsiye edrrsnz diye soracaktm.komisyon oranlarindan dolayi sorum vakifbank binde 2 aliyo isbank onbinde 2 3 aydada 5 tl kesinti yapiyormus

Ziraat yatırım binde 1

RLC44
22-04-2016, 10:13
Bu ayki alımlarımı birbtürlü yükleyemedim, ufaklık bilgisayar tışlarını parçalıyor. Akşama yollucam, durum itibariyle bir şey kazanamayacağız şirket haberleri olmazsa, biriktirerek portföy büyüyebilir şu konjoktürde gibi. Bilançoları sabırsızlıkla bekliyorum.
Burgan yatırım albaraka kar beklentisi 60 milyon cocala 58 milyon aygaz ve aksa bulamadım. Sabırsızlıkla bekliyorum şirketlerimin bilançolarını

RLC44
22-04-2016, 22:26
Laptobu gene açamıyorum ama portföy kısaca şöyle 11985 tl.
Aksa 290 lot
Albrk 1852 lot
Aygaz 273 lot
Ccola 77 lot
Yatırılan para 11121 tl
Net kar/zarar:864 tl yuzde kar zarar 7,77%
analiz:kimya,enerji ve banka aşağı yönlü çok düsmekle artık düşüşler sınırlı olacaktır kanaatindeyim borsa bu sularda yuzerse. Bilanço bekliyoruz.

can-vatan
22-04-2016, 22:52
Benim potfoy de goody 30 lot
Otkar 50 lot soda 100 lot doas 175 lot
Yatirilan para 9200 tl
Portfoy degeri 11200 tl

can-vatan
22-04-2016, 22:52
Ilerde despc cimsa aselsan eklenecek ins

Antiseptik
23-04-2016, 08:40
http://i.hizliresim.com/1vA465.jpg (http://hizliresim.com/1vA465)

RLC44
23-04-2016, 21:26
http://i.hizliresim.com/1vA465.jpg (http://hizliresim.com/1vA465)
Bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum. Onlar için çok önemli 23 nisan, tabi bizler içinde

RLC44
23-04-2016, 21:27
Benim potfoy de goody 30 lot
Otkar 50 lot soda 100 lot doas 175 lot
Yatirilan para 9200 tl
Portfoy degeri 11200 tl
İyi kar valla. Düzenli alım devam mı?

can-vatan
23-04-2016, 22:27
Aynen devam etcem her hisse icin 5000 dusuncem o ayki hangi hisse uygunsa ondan alim yapicam ne kadar surede tamamlanir gorecez artk

can-vatan
23-04-2016, 22:28
Goody den ii zamanda almisim birazda sans

uzun_vade
24-04-2016, 02:00
bende katıldım aranıza 1 ay oldu despc ve goody ile goody fazla almayı düşünmüyorum despc i 10 bin lot oldumu bırakacağım en fazla 3 hisseye daha girerim tuprs cimsa hekts boluc bim ve boluc petun bunların arasından seçeceğim biriktirmeye devam en önemli şey sabır

uzun_vade
24-04-2016, 02:06
Selam arkadaşlar, forumdaşlar...
Bugün radikal bir karar aldım ve ev kredisi borcumu borsadan çıkış yaparak, kapattım.
Neden kapattım derseniz, kapattım işte, ve oh be dedim. Ama ne yazıkki bana en ufak bir indirim bile yapmadılar. Dediler ki BDDK MORTGAGE kanunu erken indirimde bırakın indirimi erken tutar cezası bile veriyorda, sizin son bir yıl olduğu için 20 lira cezanız var dediler. Verhasıl kelam tartıştıkta dedimki kardeş bak hem paramı erken alacan hem indirim yapmayacaksın, hemde şu piyasada. dedilerki siz bilirsiniz isterseniz gidin paranızı bankaya yatırın ayında ödersiniz. tabi bu noktada donsuz durupta hissesiz durmayan ben mutlaka bankadan satar gider hisse alırım, bildiğim için gittim borcu kapattım ve kafam rahatladı. Darısı sizlere inşallah...
Lakin neden borsadan çıktın hocam derseniz...
1) Düşen piyasa olacağını düşünüyorum, artık ayı uyanır yeter 7-8 yıl yattığı diyebilirler.
2) Bir disiplin oluşturmak ve bu disiplini uygulamak. Hayatımı düzene sokmak.
Evet kazandım borsadan. sonuçta evimin 1/3 ve pahalı olmasa da bana kafi olan arabamın parası borsadan geldi. ama ben bir disiplinlen hareket etmek istiyorum, Sabırlı ve kararlı, ne ayının saldırısı ve boğanın gazı beni hedeften şaşırtmamalı.
HEDEFLERİM
-Hedefim 10 tane kağıt belirleyip, bu 10 kağıdı aylık(her ayın 15 inden 15 şine) 1881 lirayı o ayın iş gününe bölüp günlük olarak sıra ile bu kağıtları almaktır.
-1881 lira memur maaş zamları ile güncellenecektir.
-Her hissenin temettüsü kendisini, temettünün %10 nu ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere dağıtıldıktan sonra alacaktır.
- Bu uygulama Allah ömür verirse, acil bir ihtiyaç çıkmazsa vs. 10 sene boyunca yapılacaktır.
-Amaç kendime bir emeklilik sistemi oluşturmak, bunu çocuğuma büyüterek bırakabilmek ve tabiki büyürkende karınca kararınca insanlarla da paylaşabilmek.
-Neden 1881 lira derseniz, rakamlara evet biraz takıntılıyım ama işte raslantısal (detaylara giremeyeceğim) öyle oldu.
- benim için 1881 lira ciddi bir para, belki sizler için olmayabilir ama 10 sene sonra da baya ciddi bir portföy olacağına inanıyorum.
HİSSELER ve SEBEPLERi
1-AKSEN:Aslında akenr ciydim. Kendileri ilk göz ağrım olur. Çok güzel santralleri var süper ama aksenin devam eden projeleri ve büyüme hikayesi beni aksenci yaptı. ayen ve hele zorlu kesinlikle tercihim olamaz. ayen sahipleri alınmasınlar ama yeterince büyük olmaması sebebi ile ve portföyünde bir doğalgaz santrali olmaması sebebiyle ayen seçmedim.
2-AYGAZ: şahinler bitmez, opet tükenmez! İyi bir pazar payı, belli etmeyen entek elektrik ve %10 tüpraş daha ne olsun. İyi bir temettücü ve fena değil.
3-BİMAS: Çok pahalı ama yurt dışı büyüme hikayesi, asgari ücretlinin marketi, uygun fiyat, iyi lokasyon, bilinirlik. tabi gene de çok pahalı ama bir krizde ucuzdan daha fazla mal alacağım ümidindeyim.
4-BTCIM: Döküntü binalara sahip izmirde bir çimento fabrikası benim için ilk tercihim oldu çimentolar arasında.
5-CCOLA:pahalı ama BIM kadar değil, pepsi mi coca cola mı? şişede tadına bakın ikisine de hemen coca cola diyeceksinizdir. Diğer bir sebep yurt dışı operasyonları.
6-DOAS:wolksvagen bir sahtekarlık yapsada şunu duyuyorum ya abi bilerek amerika çıkarttı. kendilerinde yok mu sanki? Bu markaya bu millet aşık. temettülerini toplamak isterim.
7-ISGYO:Kira gelirleri artacak. Bir evim hamd olsun var ama 2. bir ev almaktansa bunu alırım dedim.Akarı yok kokarı yok.
8-ISMEN: Bu kağıdı seviyorum, kimse sevmese de. güzel kağıt.
9-SELEC: Temettücü değil, çok cimri. Büyüme hikayesi yok. Projesi yok. Ama ilaç süpermarketcisi, parekendecisi nufüs yaşlanıyor. Karı güzel.
10-TCELL: Turkcelli bırakan herkes pişman, geri dönüyor tcelle. benimde hastanede başıma gelmişti. dedimki burdan çıkayım ilk işim turkcele geçecem. Milletten telefon dileniyordum. Artı yurt dışı operasyonları, 4.5 G, Superonline. teknoloji şirketinde turkcell tek geçerim.

Arkadaşlar beğenirsiniz beğenmezsiniz bilmem ama mutlaka daha güzel kağıtlarda vardır. ama ben bunlara karar kıldım. Sizlere de bir örnek olacağını düşünmekteyim. Al-Satların zararını güncel olarak göreceksinizdir.
Sıfırdan başladım. Her pazar sizlerle ne yatırıldı portföy ne paylaşacağım. İyi akşamlar..
Hayyydii Ya Allah Bismillah.......

bende her bi ay 4 bir ay 5 bin olmak üzere bu sistemi yapmaya 1 ay önce karar verdim ama sonradan düşündünki biraz dolar ve altın da olabilir sonuçta borsa bu bu sistemle 3 yılda 150 bin tl yi görür artık ondan sonrası hisselere kalmış artık sabretmeyi öğreniyorum kısa vadesi 1 gün uzun vadesi 3 gün olan ben 1 aydır aldığım hisselere dokunmadım bile artık değişiyorum heralde bu arada sizin yazınızda gördüm de aklıma geldi doas ı unutmuşum asla vazgeçilmez bir hisse benim için

circassian
24-04-2016, 02:31
Uv yatırımcı olmak hep ilgimi çekmiştir. Bol Kazançlar dilerim..

uzun_vade
24-04-2016, 02:34

Ol o zaman zor bisi degilki

circassian
24-04-2016, 02:35
Şartlar uygun değil :) inşallah ileriki zamanlarda

uzun_vade
24-04-2016, 02:36
Şartlar uygun değil :) inşallah ileriki zamanlarda

Neden acigami alip satarsin genelde

circassian
24-04-2016, 02:37
Sabit gelirim yok. Hayatımda kredili işlem hiç yapmadım.

can-vatan
24-04-2016, 08:55
Peki arkadaslar suan endeksin yuksek oldugu.ekonomonin kotu oldugu ve kriz cikmasinin olasi oldugu fikri sizce cok mu ucuk ? Uv olarak aklimi en cok karistiran sey bu bazen hisseleri kapatip bu donemde dolar toplayaym diye seytan aklima girmiyo deil cok merak ediyorum siz ne dusunuyosunz

ihtiyar balıkçı
24-04-2016, 09:27
Sn can vatan

Endeks daha yüksekleride gördü 93 k civarıydı sanırım

Ekonomi hiçbir zaman çok iyi olmadı olmayacak

Kriz riski her sene var ve hiç bitmeyecek

Endeksin son 10-20 senesine bakarsak uv de hep yukarı gitmiş.gitmek zorunda , hep aşağı gidiyorsa bu sadece bizim sorunumuz değil dünyanında sorunu olur, borsamızda pay sahibi yabancı % 60 larda olduğunu düşünürsek.

Bol kazançlar

can-vatan
24-04-2016, 11:10
Tesekkur ih

can-vatan
24-04-2016, 11:12
Tesekkurler ihtiyar balikci insan ister istemez dusunuyo boyle seyleri ama bende uv de kesin kararliyim 6 aylik bi zman diliminde kara gectm burada paylasimlarimizi ve aldgmz hisseleri paylasarak uv yatirimcisini cesaretlendirirsek cok ii olur

wisem
24-04-2016, 13:17
Valla istediğiniz kadar uv olun, bir rüzgar eser uv siniz çıkmazsınız (çıkış işlemlerine de vurmuşsunuz kilidi) yıllardır topladığınız kar bir anda zarara dönüşür. O nedenle gerektiğinde döviz ve altina da % 50 lere kadar yer ayırmanız riskinizi azaltacaktır.

ihtiyar balıkçı
24-04-2016, 13:49
Valla istediğiniz kadar uv olun, bir rüzgar eser uv siniz çıkmazsınız (çıkış işlemlerine de vurmuşsunuz kilidi) yıllardır topladığınız kar bir anda zarara dönüşür. O nedenle gerektiğinde döviz ve altina da % 50 lere kadar yer ayırmanız riskinizi azaltacaktır.

Öyle bir krizde çıkınca telaşlanacak adamın zaten uv de işi yok, uv ye başlamak için önce kendini tanımalısın, yoksa ali veli böyle ne yapacağını söyler

mikronezya
24-04-2016, 21:02

sahi endeks 68 binlerde de öyle deniyordu

mikronezya
24-04-2016, 21:09

ilave bir masrafı yak, çok kolay olabilirsiniz

can-vatan
24-04-2016, 21:41
Arkadaslar sizce tupras bu fiyattan alinir mi yada sizce tupras her fiyattan alinir mi bana omurluk bir hisse goruntusu veriyor

mikronezya
24-04-2016, 22:21
Arkadaslar sizce tupras bu fiyattan alinir mi yada sizce tupras her fiyattan alinir mi bana omurluk bir hisse goruntusu veriyor

tüm alımlarını yani yüklüce bir miktar alcaksanız biraz düşünmek lazım
sürekli alan dolayısıyla zamana yayan birisi için sıkıntı olmaz

can-vatan
03-05-2016, 00:22
Hocam bu topigi bos biraktiniz

can-vatan
03-05-2016, 00:22
Potfoy paylasmiyorsunuz

RLC44
03-05-2016, 11:00
Paylaşıcam bilançoları bekliyorum

RLC44
03-05-2016, 11:01
Portföyde değişiklikler oldu aksa topiğinde paylaştım, burayada döneceğim

RLC44
03-05-2016, 19:32
ne yazıkki aksa akriliki sattım sebebini aksa topiğinde paylaştım ama kısaca gene söyleyeyim. Aksa nın bilançosu bence çok kötü geldi ve bu benim için pek önemli değildi yani bir q ile kağıt satacak değilim ama 2013 den beri dowaksayı takip ediyorum bilançoda gösterdikleri kadar ve gene dowaksa berbat bir bilanço getirdi 20 milyon gelir 19 milyon zarar. yahu bir çeyrekte gene mi zarar?
dedim ve çıktım. albarakadan da çıktım sebebi ise çok ucuz olmasına rağmen mutlaka bir bedelli patlatması gerekecek ve benim için bedelli parası yok, herşeyi borsaya gömüyorum zaten. başta aygaz ve coca cola ile yola çıkmıştım keşke bu ikisinde kalsaydım tahmini kafadan %5-6 kardan zarar var. hesabı excelde bir iki saate yollarım sizlere. günlük hesaplayıp, toplamam lazım son yaklaşık 5 ayı.

RLC44
04-05-2016, 01:07
Bugün el ve kol kesmeler bana %5 kardan zarara patladı, üstelik erken çıkmam ve satmışken al-sata girişmem sonucu birazda kar ettiğim halde böyledir. Kendimi bugün kumarcı gibi hissettim. bilgisayarın başındaydım sürekli bir daha tövbeler olsun demem gerek çünkü hiç iyi bir şey değil, psikoloji bozuluyor. Son portföy.

http://hizliresim.com/qMoGVW

RLC44
04-05-2016, 01:12
1207 lira karı 543 liraya düşürmeyi başardık. Allah'tan daha yolun başındayız ve bu benim için şöyle iyi oldu karın büyük bir kısmını veren kurumsal değil hiper kurumsal, ABD tarzı ve aile şirketi olmayan kağıtta değil gerçekte kar eden ve paylaşan şirketler. Bugün gene her zamanki gibi çok düşündüm ve AYGAZ ve CCOLA dan başkası bana uymadı.
hedef lotlarım Allah ömür verirse tabi şu mübarek gecede güzelini versin hepimize diyelim AYGAZ 30 bin lot CCOLA 6666 lot.

RLC44
04-05-2016, 01:21
((1207-543) /1207)*100=% 55 kardan zarar olurken, portföy %10,87 kardan %4,89 a düştü. yani %5,98 kardan zarar ve gene aslında en başta olan AYGAZ ve CCOLA larımı yarıya bölüp AKSA ve ALBRK almasaydım onlarda elde var sıfır ve zarar yazdığım için ve asıl karlı olan portföy AYGAZ ve CCOLA olduğu için bi yüzde 5 de ordan girmiştir. düz hesap %10 zarar lakin daha yolun başındayım bu işlemler stabil ol biriktir durumunu onaylamıştır. Ve bu benim için kardır.

Bir diğer analize gelecek olursak CCOla yaklaşık 60 milyon kar beklenirken 30 milyon kar geldi ve ben bunu takmıyorum çünkü çok büyük ve kurumsal. zaten aracı kurumlara itibar etmem bi şey bildikleri pek yok.(100 üstünden 30 veririm en fazla)
CCOlA bu sene sermaye üstü kar benim için başarıdır. ve bunun ne kadar üstüne çıkacak ona göre değerlendireceğim.
Aygaz bilanço belli değil ama tüpümüzü sabırsızlıkla bekliyoruz.

RLC44
04-05-2016, 01:36
Bugün size yılların birikimi ile bir beyin jimnastiğimi aslında bilinen ama duygularla yaşanan hissedilen bir durumu analiz edeceğim.
Bugün borsanın bu pis düşüşündede saçma sapan bilançolardada yükselme ve düşme tepkilerinde hissettim ki bir kağıt ucuz diye veya pahalı diye dirençleri daha kuvvetli veya zayıf değil tek mesele büyük piyasa yapıcılar, bilgisayarlar, programlar isteseler bir kağıdı 10 sene kazık gibi dikerler. Bundan tek bir kurtuluş o kağıdın gerçekten banka gibi değil iyi bir yerde dükkanın var gibi temettü vermesidir. buda çok bişey değil bi dükkan 15 senede amorti ediyor dersek yaklaşık %6-7 temettü vermeli ki bu durum bozucular ne çok düşürebilsin nede tek bir boğa bu kağıda temettüsünden dolayı sahip olamayacağı için yükseltemesin çünkü bu durumda kafasına yer kağıtları çünkü onlarda güçlü. Verhasıl kelam enflasyona yaklaşık temettü temettü temettü, varsa varım senle seve seve yoksa başka köye...

RLC44
04-05-2016, 01:40
bir diğer analizim umarım yanılıyorum sanayi şirketleri karı ya yüksek oranda düşmüş beklenti altında veya stabil yada çok az artmış, sürpriz yapan yok herhalde. ama bankalar maşallah beklenmedik kar artışları....
Bir yerde sanayi kar azalımı bankalar artımı yapıyorsa burada yanlış bir şey var. ya sen krize gidiyorsun sanayide yada sen kağıt üstünde karlı ama içi boş demirbank, imar banksın. Yani gene krizdesin. Bu durum 2 çeyrek bu ivmeyle devam etsin 3. çeyrek kriz gelir. Nokta.

RLC44
04-05-2016, 01:54
24 ay aktiften değil 2 kademe alta pasif alış yapıp bu kardan zararları kapatmayı düşünüyorum..

RLC44
04-05-2016, 10:55
Elimi attığım şirket yüzde 6 düşüyor şimdide coca cola. Tamam biraz pahalıda geçen seneden kara geçmiş, daha en kötü sezon. Toplamak lazım. Aygaz bilanço bekliyoruz

RLC44
04-05-2016, 15:42
Yüzde 8 düşünce aygazları swaplayıp ccola aldım. Üstüne bi 50 kuruş daha düştü artık zarardayım galiba

demir35
04-05-2016, 15:55
hocam siz her ay kademeli alış yapacaktınız galiba yanlışmıyım.

RLC44
04-05-2016, 22:40
hocam siz her ay kademeli alış yapacaktınız galiba yanlışmıyım.
yapıyorum Zaten hemde yıllarca sürecek.ama 4 kağıt belirlemek istiyordum. Kriterlerime Aygaz coca cola ve ismen harici bulamadım.ve ismeni satmıştım ama galiba almalıyım.
Sorun burda bir kuçuk borsacı buyuk borsacı değil. Şu an 5 ayda net kar nerdeyse sıfır. Bilançolar ve 2 günde 2kağıdımda -%8 ler Görunce kağıtlar arası swap yaptık.
Ama uyarın için Sağol yapmamaya çalışacağım.

RLC44
05-05-2016, 20:45
Hisse alım satımını engellemenin bir yolu da mkk dan hisseleri dondurmaktır.buna karar kıldım ve affınıza sığınarak makyajlı bir bilanço yollayacağım ki bu sebeple yaklaşık 400 tl benim cebimden çıkıyor lakin bu hisse alım programında her cuma alınmış gibi temettuler zekat verildikten sonra her hisse kendini almış gibi hesaplayarak duzenledim. Evet 400 lira şu anki portföy için yaklaşık %3,5duzeylerinde pozitiflik katacaktır ama 10 sene biriktirmeyi düsünüyorsam ehemmiyetsiz kalacaktır. Önemli olan kendime çeki düzen vermem ve al-sat veya portföydeki biri düstü diye diğer kağıdı satıp destek olma durumlarını engellememdir. Mkk hisse dondurma ciddi bir biçimde beni engelleyecektir. Şimdi bu uzun yolda 4 kağıdımı açıklıyorum.
Aygaz 241 lot
Ccola: 74 lot
Isgyo: 1566 lot
Ismen: 2323lot
Toplam yatırılan para 10184 portföy 10518 net kar 334
yuzde kar %3,28
her cuma haftalık alış yapılacaktır.

RLC44
05-05-2016, 20:59
1881 Lira aylık alımı her sene yuzde 4'4444zam yaparak devam etmemde 2016 yılında aylık 1965 lira ile devam ediyorum. Hisselerin temeetulerinin %10 nunu zekat veriyorum.lakin portföy 44 bini geçerse temettülerin %10nunu zekat verdikten sonra %45 kendime alıp %45 hisse alımı yapabilirim.biraz yemekte lazım değil mi.mezara mı götureceğiz?

RLC44
05-05-2016, 21:01
4 Kağidin 3 ü iyi temettü veren kağıtlar ve çok kurumsal biri ise kurumsal temettü yok gibi ama gelecekte verecek diye düsünüyorum.

RLC44
07-05-2016, 13:07
06.05.2016 TARİHİ İTİBARİYLE PORTFÖY SON DURUM
http://hizliresim.com/rMPPna

RLC44
07-05-2016, 23:36
MKK dan blokaj koydum hisselere, şöyle bir geçmişe baktımda elimde %200 bedelsizini sayarsam 8400 lot adel varmış, yani yaklaşık 170 bin tl ve alabileceğim temettüler hariç,
2004 yılından itibaren her ayın birindeki portföye mkk dan bakınca gördüğüm düzenli kar eden şirketler iyi getirmiş de biz portföyle tutmamışız gerçi ev alırken 52 bin peşinatı borsadan da kullanarak vermiştim o zamanlar fiyat bedelsiz ile 6 lira imiş. yıl 2011.
Bu sebeple karlı stabil ve sürekli devam ettiren portföyümü gönül rahatlığı ile toplamaya devam...

RLC44
07-05-2016, 23:38
hedef gidebildiği yere kadar olursa ,yıllık 4444 tl zekat temettüsü.

T.CSelimTr
08-05-2016, 01:34
Sert düzeltmeye rağmen hala karda portföy ...biraz kardan vermissiniz. .

RLC44
08-05-2016, 13:15
Sert düzeltmeye rağmen hala karda portföy ...biraz kardan vermissiniz. .

Stabil durmanın karlı ve temmettülü şirketlere ortak olmak böyle sonuç veriyor, durum analizimiz bu.

RLC44
12-05-2016, 18:57
hissedarlar araba almak zorunda kaldım ve kredi ile bu sebeple artık 1881 ile başlayan yolculuk şu an donmuş vaziyette. tabi peşinatta verdim araba için ama özellikle ilk 4 ay sıkışığım ondan sonra ise 1881 değil ama 881 olabilir birikimlerim lakin ben genede olan azıcık hisselerimi satmadım ve bunlar üstünden her hafta güncel yüzde karlarını yazıp daha sonra ise 881 eklemelerim olunca artık bu fiyat üstünden devam edicem. 2004 tostos honda jazımı sattım vosvos golf aldım. tostosumu çok özlüyeceğim çok.. birgün motoru arıza vermemişti lakin yeni ağabeyi çok pahalı idi kendisine göre ve en önemlisi hanım beğenmedi biraz büyük olsun diye bizde ein vw golf aldık bakalım Allah kaza bela vermeden sürmeyi nasip etsin hepimize diyelim.

RLC44
12-05-2016, 18:58
olan hisselerim durmaktadır. yani portföy 10 bin sularında.

RLC44
12-05-2016, 19:02
aslında 881 deyip te zorlayamam artık ne elime geçerse elime geçeni eşit bi şekilde böleceğim ama her hafta portföy güncellemesi yapacağım, yüzde karlar önemli olacak gibi artık tabi net kara da birikim atınca önem vermeye başlayacağız. Ahhh tostos jazım ah ah senle ne 100 bin kilometreler yapmıştık.

T.CSelimTr
13-05-2016, 00:55
Arabanız hayırlı uğurlu oldun. ..Güle güle kullanın :)

Jacob
13-05-2016, 23:14
Forumlarda ne zamandır donup dolaşıp bulmaya çalıştıgım bir topic.. kısmen :clown: istediğim yatırım tarzı...

Bakalım bende bir strateji oluşturuyorum, biraz oturursa kafamda yorumlarınızı/tecrube aktarımlarınız rica ederiz artık..

Takipteyiz, lutfen devam ediniz, araba aldınız diye sonlanmasın bu topic :)

CCOLA ya biraz gıcıklıgım var bana uymadı :)

RLC44
14-05-2016, 15:33
Forumlarda ne zamandır donup dolaşıp bulmaya çalıştıgım bir topic.. kısmen :clown: istediğim yatırım tarzı...

Bakalım bende bir strateji oluşturuyorum, biraz oturursa kafamda yorumlarınızı/tecrube aktarımlarınız rica ederiz artık..

Takipteyiz, lutfen devam ediniz, araba aldınız diye sonlanmasın bu topic :)

CCOLA ya biraz gıcıklıgım var bana uymadı :)

kolayı Satış yaptığı 400 milyon nufüs için tutuyorum dile kolay 400 milyon hele bir yatırımlar bitsin

turgutbey
14-05-2016, 19:10
selam.bence TSKB ye ve ereğliyede bakmalısnız...ytd değildir.
Hisse alım satımını engellemenin bir yolu da mkk dan hisseleri dondurmaktır.buna karar kıldım ve affınıza sığınarak makyajlı bir bilanço yollayacağım ki bu sebeple yaklaşık 400 tl benim cebimden çıkıyor lakin bu hisse alım programında her cuma alınmış gibi temettuler zekat verildikten sonra her hisse kendini almış gibi hesaplayarak duzenledim. Evet 400 lira şu anki portföy için yaklaşık %3,5duzeylerinde pozitiflik katacaktır ama 10 sene biriktirmeyi düsünüyorsam ehemmiyetsiz kalacaktır. Önemli olan kendime çeki düzen vermem ve al-sat veya portföydeki biri düstü diye diğer kağıdı satıp destek olma durumlarını engellememdir. Mkk hisse dondurma ciddi bir biçimde beni engelleyecektir. Şimdi bu uzun yolda 4 kağıdımı açıklıyorum.
Aygaz 241 lot
Ccola: 74 lot
Isgyo: 1566 lot
Ismen: 2323lot
Toplam yatırılan para 10184 portföy 10518 net kar 334
yuzde kar %3,28
her cuma haftalık alış yapılacaktır.

BEDESTENLİ
03-06-2016, 20:02
Ozgyo ufacik bir gayrimenkul yatirim ortakligi
550 degerlemesi olan 711 adet istanbul maltepede dairesi var yine ayni yerde 4 dukkani ve yapikredi plazada 8 milyon tl degerinde 486 metrekarelik bir ofis kati olan
Borsada 126 milyon degeri olan minicik bir sirket..

Cok daha buyuk cok daha iyi gyolar sirketler olabilir beni ilgilendirmiyor.
Maltepe merkezindeki bu ufak 700 daireli 550 milyon degerli projeden baska bir projemiz yok.. 250 tanede dairemiz kirada yillik 6-7 milyon kira gelirimiz olucak..
Vs vs...
Kime gore 1. Tl etmez kimine gore 4 tl az...
Bu ekonomik calkantida zaten projesi bitmis satislara baslamis borcu nisbeten az olan ve yeni proje yapmayan ..yaptiginin yaptiklarinin nemasini gormeye baslayacak bir gyo sartlardan dolayi tercih sebebidir.
Bu tercihimizden dolayi da hic pisman degiliz ve memnunuz.
Begenmeyen mali olan satsin memnun oluruz.
Almak isteyene dur denmez..
Herkes kendi bacagindan asilacak..
Iste bu borsada 126 milyon degerde minicik bir gyoyuz

http://i.hizliresim.com/v4R0VR.jpg (http://hizliresim.com/v4R0VR)

OZGYO HAFTALIK PD , PD/DD GRAFİK..