PDA

View Full Version : Vob 24

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

hakansahin
02-01-2016, 10:51
Yeni Vade ,Yeni Yıl,Yeni topik.

Hayırlı Olsun Diyelim:wink:

Tüm Arkadaşlara Bol kazançlar..

SAMURAY
02-01-2016, 11:07
Hayirli olsun ama diger topik hala açık

uufuk
02-01-2016, 12:36
matriks kullanan arkadaşlar burayı okuyorsa grafiğe yazdığım değerleri girip bir daha baksınlar
madem öyle gel böyle teknik derslerden paylaşayım azcuk
10-21-213-309
düşük ağırlıklı yabicanız.. renk ve çizgi şekilleri size kalmış...

hadi bakem kolay gelsin..

{ User inputs }
pds1:=Input("SMA 1 periods",1,2600,21);
pds2:=Input("SMA 2 periods",1,2600,10);
plot:=Input("Plot filler? [1]Yes, [0]No",
0,1,1);

{ SMAs }
sma1:=Mov(C,pds1,S);
sma2:=Mov(C,pds2,S);

{ Fillers }
even:=Frac(Cum(1)/2)=0;
odd:=Frac(Cum(1)/2)<>0;
filler1:=If(plot,If(even,sma1,sma2),sma1);
filler2:=If(plot,If(odd,sma1,sma2),sma2);

{ Plot on price chart }
sma1; { <- Red }
filler1; { <- Green, heavier weight }
filler2; { <- Green, heavier weight }
sma2 { <- Blue }

http://i.hizliresim.com/Jn6E3J.png (http://hizliresim.com/Jn6E3J)
10-21 bende indikatör builderde aynen bööle.. resimin üzerindeki yazıyı olduğu gibi yapıştırın. resimdekine göre.
sonra formul vermedin bize diye ağlayan arkadaşlar olmasın.. ahanda formul. :)
verdim işte.

Dört tane basit ortalamayı yorumlayış şekliniz beni ilgilendirmez...
Fakat iki basit ortalamanın kesişmesini METSTOCK da taramalı şekilde gösterilmesi amacıyla Fi tarihinde yazılmış vasat formulu anlamayarak,matrikse çeviremiyerek iddialı laflarla forumdaki dostları yanlış yönlendirmeniz beni ilgilendirir..

Fillers ---->Dolgu malzemesi demektir yani iki çizgi arasını tarama demek..

http://i.hizliresim.com/qPRbM5.png

http://i.hizliresim.com/Vv60Yn.png

AHA BUDA MATRİKÇESİ

pds1:=Input("SMA 1 periods",1,2600,21);
pds2:=Input("SMA 2 periods",1,2600,10);
plot:=Input("Plot filler? [1]Yes, [0]No", 0,1,1);
sma1:=Mov(C,pds1,S);
sma2:=Mov(C,pds2,S);
even:=(Cum(1)/2)-round((Cum(1)/2)) =0;
odd:=(Cum(1)/2)-round((Cum(1)/2)) <>0;
filler1:=If(plot,If(even,sma1,sma2),sma1);
filler2:=If(plot,If(odd,sma1,sma2),sma2);
sma1; { <- Red }
filler1; { <- Green, heavier weight }
filler2; { <- Green, heavier weight }
sma2 { <- Blue }

trsenatese
02-01-2016, 12:46
Hayirli bol kazançlı olsun ..:)

Adamovich
02-01-2016, 13:04
Brent icin long pozisyon acicak olsam sahsen asagida grafikde kirmizi cizginin uzerinde 2 tane saatlik bar atip kapatmasini beklerim
36.50 i gorecegini adim gibi bilsem bile 36.50 den ben long olmadim
cunku ali cengiz oyunu olma ihtimali cok yuksek.. brent te sistemler al yada sat verdiginde cok gec kalinmis olabiliyor .
ozellikle crude oil takip ediyorum alttaki resim brent in ama 38.08 ustunde 60dk 2 bar gormeden crude de longcu olmam bu fiyatlardan
http://i.hizliresim.com/NrWpNY.png

crude oil 60dk liklar
http://i.hizliresim.com/nL2WGB.png

surcontre
02-01-2016, 13:31
kuzeykan arkadaşımız bir paylaşımda bulunmuş. Paylaşım bence değerlidir, kaldı ki değerli bulmasanız bile, bir kullanıcı paylaşımda bulundu diye ona ve paylaşımına hakaret ve saygısızlık edemezsiniz. Burası forumdur, kimsenin babasının mülkü değildir, eleştirenlerin paylaşımlarını da değersiz ve gereksiz bulan çok sayıda kişi olabilir.

Düşünce özgürlüğü adına kuzeykan arkadaşımızın söz hakkını savunuyorum ve ondan özür dilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Basın ve düşünce özgürlüğünde ülkemiz malesef son sıralarda yer alıyor.

Ülke borsasının fiyatlarını oluşturan siyasi ve ekonomik gelişmeler ve beklentilerdir. İlk kez bir hükümet kurulduğunda borsa yükselmemiştir, önemli bir düşüş trendine girmiştir. Viop30 seçim sonrası 105 binden 85 bine kadar çekilmiştir. Yani yeni hükümet, tek parti vs. diye long olanlar 20 bin puan terste kalarak maalesef 2 kere batmışlardır. Siyasi geleceğe dair beklentilerini paylaşan aklı başında kullanıcılar, belki de paylaşımlarıyla bir çok kişiyi batmaktan kurtarmışlardır. Ben de bu paylaşımları grafik, formul vs. gibi paylaşımlardan daha fazla önemsiyorum. 20 bin puanlık bu düşüşü gösteren grafik olmaz, tarafsız siyasi paylaşımlar bunu göstermiştir.

Akbank'ı citi neden sattı kaçtı gitti?
Finansbank'ı neden aldıklarının yarı fiyatına sattılar?

Bunlar siyasetten bağımsız olur mu?
Uzun vadeli yatırım siyaseten öngörülebilir, demokratik ülkelere yapılır.

Bizde iktidarın tek sorunu başkanlık. Ülkenin doğusu karışmış, ortadoğu karışık, 6 ay sonrasını ne olacağını öngörebilen var mı içinizde?
Elinizdeki grafikler 6 ay sonrasını göstermez, siyasi analizler gösterir. Siyasi analizler olumluya döndüğü an, long zamanı gelmiş demektir.
Herkes grafiğe bakarak pozisyon almak zorunda değil ki, gereksiz bulduğunuz paylaşımcıları engellersiniz olur biter, hakaret edemezsiniz.

Ülke borsasının geleceğini etkileyen her haber, görüş, yorum ve analiz bu başlıkta paylaşılabilir.

recoba
02-01-2016, 13:36
Kuzeykan uzunca bir suredir yaziyor ve yazdiklari ile sonradan olusan grafikler birebir uyum icinde ilerliyor. Basarili paylasimlarina devam etmesini isterim sahsen.
Yeni baslik, yeni yil, yeni vade hepimize hayirli olsun...

kennym
02-01-2016, 13:40
hayirli olsun yeni vade

evren77
02-01-2016, 14:09
kuzeykan arkadaşımız bir paylaşımda bulunmuş. Paylaşım bence değerlidir, kaldı ki değerli bulmasanız bile, bir kullanıcı paylaşımda bulundu diye ona ve paylaşımına hakaret ve saygısızlık edemezsiniz. Burası forumdur, kimsenin babasının mülkü değildir, eleştirenlerin paylaşımlarını da değersiz ve gereksiz bulan çok sayıda kişi olabilir.

Düşünce özgürlüğü adına kuzeykan arkadaşımızın söz hakkını savunuyorum ve ondan özür dilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Basın ve düşünce özgürlüğünde ülkemiz malesef son sıralarda yer alıyor.

Ülke borsasının fiyatlarını oluşturan siyasi ve ekonomik gelişmeler ve beklentilerdir. İlk kez bir hükümet kurulduğunda borsa yükselmemiştir, önemli bir düşüş trendine girmiştir. Viop30 seçim sonrası 105 binden 85 bine kadar çekilmiştir. Yani yeni hükümet, tek parti vs. diye long olanlar 20 bin puan terste kalarak maalesef 2 kere batmışlardır. Siyasi geleceğe dair beklentilerini paylaşan aklı başında kullanıcılar, belki de paylaşımlarıyla bir çok kişiyi batmaktan kurtarmışlardır. Ben de bu paylaşımları grafik, formul vs. gibi paylaşımlardan daha fazla önemsiyorum. 20 bin puanlık bu düşüşü gösteren grafik olmaz, tarafsız siyasi paylaşımlar bunu göstermiştir.

Bizde iktidarın tek sorunu başkanlık. Ülkenin doğusu karışmış, ortadoğu karışık, 6 ay sonrasını ne olacağını öngörebilen var mı içinizde?
Elinizdeki grafikler 6 ay sonrasını göstermez, siyasi analizler gösterir. Siyasi analizler olumluya döndüğü an, long zamanı gelmiş demektir.
Herkes grafiğe bakarak pozisyon almak zorunda değil ki, gereksiz bulduğunuz paylaşımcıları engellersiniz olur biter, hakaret edemezsiniz.

Ülke borsasının geleceğini etkileyen her haber, görüş, yorum ve analiz bu başlıkta paylaşılabilir.

Katılıyorum

"...... Gidin" yazan kişiye umarım moderatörler de anladığı dilden cevap verir

kuzeykan
02-01-2016, 14:25
Yeni vade hayırlı olsun...

1 Ocak 2016. Dış basında Türkiye...
https://pbs.twimg.com/media/CXqzfNyWEAEFwzS.png

Tabi yabancı yatırımcılar, fon yöneticileri, piyasa oyuncuları, bu gazeteleri okumayacak ve Türkiye hakkında karar verirken bunları yok hükmünde sayacaklar...:))

Her neyse, aktrollerle tartışacak halimiz yok.. Sonuçta rakamlar ortada: Faizler %11, Risk primin %7,5... Al güle güle değerlemelerinde ve grafiklerinde kullan..

Türkiye risk primi- CDS 273,63'deyiz..
http://www.bloomberght.com/piyasa/TURKEY%20CDS%20USD%20SR%205Y%20CORP

On yıllık tahvil faizlerimiz %10,47
http://www.investing.com/rates-bonds/turkey-10-year-bond-yield

Ekonomin süper de, işte biz piyasa oyuncuları yanlış fiyatlıyoruz.. Endeks, son 4 senedir 70.000 lerde sürünmek yerine şimdilerde 110.000 puan olmalıydı ama biz konuyu yanlış anladığımız için hep yanlış fiyatlama yapıyor ve ortaya yanlış grafikler çıkarıyoruz.. Gayet tabii ki, siz de o grafiği analiz yaparken hata yapıyorsunuz...

Sizde grafik tam al verirken, biz o sırada bir haberden, söylemden kıllanıp portföy boşaltıyoruz... ya da grafik sizde tam sat gösterirken, o sırada biz yurt dışında olumlu bir gelişme veya yurt içinde faizlerde gevşeme görüyor, değerlemelerimiz daha üst bandı gösteriyor ve pat diye alıyoruz..

Gayet tabiiki, bu forum sadece grafik paylaşım yeri.. Yoksa o grafikleri oluşturan piyasa gelişmeleri, piyasa dinamikleri falan hikaye.. Zaten onları paylaşmayın, çünkü aktroller çok kızıyor... :))

Saygılar
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yatırım tavsiyesi değildir.

evren77
02-01-2016, 14:32
Elektrik zamlarımızla başlayan ve hızla devam edecek zam furyası ile yeni enflasyon hedefimiz ne olacak bakalım. Başkana göre 4 e ineriz artık.

berryforeva
02-01-2016, 14:42

Ortadoğu ve ülkenin doğusu ilk defa karışmıyor. İzmit depremi, PKK, Amerika Petrol savaşı, Ekonomik Kriz.. Borsalarda daha büyük spekülasyon göremezsin. Borsanın Bu olayların üstesinden gelmesi 6 ay sürdü. Ülke en feci günlerini geçirdiği ve tehlikeye girdiği tarihler Gezi olaylarıdır bana göre. Yabancının 1 günde zararına satıp kaçmasına sebeb oldu.
Savaş, şurası karışık goygoyundan ziyade bence tartışılması gereken konu dünyada borsalarındaki problem. Petrol savaşı yüzünden dünya daralmaya girdi, Dünyanın en güçlü ekonomisi Çin krize girdi, diğer taraftan Rusya.. AB üyesi Yunanistan battı.
Şimdi diyoruz ki, Türkiye'de işler kötü..
Hayır arkadaşım, problem bütün dünya piyasalarında.. Çünkü 2008 krizi etkileri hala devam ediyor. Devlet dediğin mekanizma o dediklerinin 2 günde siler süpürür, tek bir haber yansıtmaz. Ama ekonomik olaylara engel olamaz.

Yanıldığınız konu, Türkiye'ye has problem olduğunu düşünmek. Teknik analiz ve indikatör sana geleceği göstermez ama tahmin ettirir. Bugün borsaya aralıksız 1 hafta para sokmaya karar alsınlar, endeksi 2 günde o dediğin yerlere getirirler, şaşırırsın. Bir hemen gelmesi var, bir de zamanla oralara gelmesi var. Demem o ki, para onların parası. Ne zaman isterlerse o zaman. Teknik analiz, indikatörü gereksiz görmek çok sofistik o yüzden. Siz günlük hareketlere bakarak bu kanıya varıyorsunuz.

uufuk
02-01-2016, 14:50
:düsün:"Cumhurbaşkanlığı Erdoğan'ı sansürledi"

http://odatv.com/cumhurbaskanligi-erdogani-sansurledi-0201161200.html

Tevil'çiler de cabası......:sus:

parsque
02-01-2016, 14:54
Ortadoğu ve ülkenin doğusu ilk defa karışmıyor. İzmit depremi, PKK, Amerika Petrol savaşı, Ekonomik Kriz.. Borsalarda daha büyük spekülasyon göremezsin. Borsanın Bu olayların üstesinden gelmesi 6 ay sürdü. Ülke en feci günlerini geçirdiği ve tehlikeye girdiği tarihler Gezi olaylarıdır bana göre. Yabancının 1 günde zararına satıp kaçmasına sebeb oldu.
Savaş, şurası karışık goygoyundan ziyade bence tartışılması gereken konu dünyada borsalarındaki problem. Petrol savaşı yüzünden dünya daralmaya girdi, Dünyanın en güçlü ekonomisi Çin krize girdi, diğer taraftan Rusya.. AB üyesi Yunanistan battı.
Hayır arkadaşım, problem bütün dünya piyasalarında.. Çünkü 2008 krizi etkileri hala devam ediyor. Devlet dediğin mekanizma o dediklerinin 2 günde siler süpürür, tek bir haber yansıtmaz. Ama ekonomik olaylara engel olamaz.

Yanıldığınız konu, Türkiye'ye has problem olduğunu düşünmek. Teknik analiz ve indikatör sana geleceği göstermez ama tahmin ettirir. Bugün borsaya aralıksız 1 hafta para sokmaya karar alsınlar, endeksi 2 günde o dediğin yerlere getirirler, şaşırırsın. Bir hemen gelmesi var, bir de zamanla oralara gelmesi var. Demem o ki, para onların parası. Ne zaman isterlerse o zaman. Teknik analiz, indikatörü gereksiz görmek çok sofistik o yüzden. Siz günlük hareketlere bakarak bu kanıya varıyorsunuz.

Onların derdi başka. Borsa viop falan değil.. algılarla oynamak yönlendirme yapmak..vrus..

evren77
02-01-2016, 14:58

Sayın berry
Peki 406 milyar usd lik borç nasıl ödenecek bir de onu söyleseniz?
Residence lar mı? Duble yollar mı? Avm ler mi? 3. Köprü mü? 3. Havaalanı mı ? Aksaray külliyesi mi? Vs vs sayamadığım niceleri

Özel sektör borcu demeyin çoğu hazine garantili

uufuk
02-01-2016, 15:01
Formülden anlamadıgimi yazdım. Mesele iki çizginin kesismesi değil. Akşam yazdığım yazılarin hiç bir yerinde kesisme kelimesi geçmemistir..kesismeden bahsetmiyorum.. anlayan anlar anlamayan neresinden anlarsa anlasın.. propagandacilara laf yetiştirme gibi boş zamanimda yok.

Mevzu formülse "çizmeden yukarı çıkma" uslubuna dikkat et..
Biz yorumunla değil formulun için yazdık...
"Formülden anlamadıgimi yazdım". diyorsun ders vermeye niyetleniyorsun pes yani...

berryforeva
02-01-2016, 15:13
Sayın berry
Peki 406 milyar usd lik borç nasıl ödenecek bir de onu söyleseniz?
Residence lar mı? Duble yollar mı? Avm ler mi? 3. Köprü mü? 3. Havaalanı mı ? Aksaray külliyesi mi? Vs vs sayamadığım niceleri

Özel sektör borcu demeyin çoğu hazine garantili

İşte en çok yapılan hata, bakın borç miktarı önemli değil. Sizin hesaba göre Amerika 30 defa batmıştı çünkü dünyanın en büyük borcu bulunan ülke konumunda keza Çin, Almanya'da aynı şekilde.
Önemli olan borcun miktarı değil. GSYH 'a oranı önemli.
Bugün Türkiye %45-50 yani bu çok rahat ödeyeceğini gösterir. (en son %60 lara çıkmıştı, ben eskiye göre söylüyorum.
Güney kore %40 oranı, borç alıp ödemede oranımız şu durumda Güney Kore'den daha iyi gözüküyor.

parsque
02-01-2016, 15:16
Mevzu formülse "çizmeden yukarı çıkma" uslubuna dikkat et..
Biz yorumunla değil formulun için yazdık...
"Formülden anlamadıgimi yazdım". diyorsun ders vermeye niyetleniyorsun pes yani...

Kardeş yanlış anlaşılma olabilir. Kimseye saygısızlik etme gibi derdim olamaz. Eğer şahsi bir saygısızlık davranışım olduysa burada herkesten şahsim adına özür dilerim. O arkadasada şahsi bir sözüm olmadı genel manada yazdım. Bazı belirli şahıslar var işleri güçleri propaganda. Adamların borsayla bir işi yok dertleri ortamı bulandirmak. Yıkıcı olma taraftarı değilim. Borsada hoca falanda kesildiğim yok. Tekrar yazıyorum şahsi hakaret içeren bir anlam ifade ettiysem özür dilerim. Ok. Uzatmaya gerek yok.. mevzu paralı teknik eğitim muhabbetinden açılmisti kendi çapımdaki bilgilerimden paylaşım açtım eksik yanlış hata varsa illaki birbirimizi tamamlamak doğruyu bulmak forum adına iyi birşeyler olmasıdir.. mesele forumla alakalı paylasimlarda bulunarak doğru yolu bulabilmek..

trakya_forever
02-01-2016, 15:22
Eski topikte Perşembe sabah attığım grafikler ve yazdığım gibi. Önce 85 bin civarları oradan 95 bin. Artı eksi bin puan oynamalar olabilir. Bugünden yarına olacak birşey değil. Ama genel olarak önce longçuları sonra shortçuları dürtecek pala. Bir testere piyasa daha olması beklentim. Tam kalkıyoruz derken bir kaç bin puan daha çakış ve ardından 95 binler.

Tamamen kişisel tahminlerimdir. YTD.

evren77
02-01-2016, 15:24
İşte en çok yapılan hata, bakın borç miktarı önemli değil. Sizin hesaba göre Amerika 30 defa batmıştı çünkü dünyanın en büyük borcu bulunan ülke konumunda keza Çin, Almanya'da aynı şekilde.
Bugün Türkiye %45-50 yani bu çok rahat ödeyeceğini gösterir. (en son %60 lara çıkmıştı, ben eskiye göre söylüyorum.
Güney kore %40 oranı, borç alıp ödemede oranımız şu durumda Güney Kore'den daha iyi gözüküyor.

Berry güney kore markaları: samsung lg adını hatırlamadığım motor, araba gibi birçok alanda lider markası var.

Türkiyenin markası arçelik beko vestel mi? Onlarda koreden alıyor kapırta dışındaki kısımları.

Umarım dediğin gibidir umarım rahat öderiz, bu geri dönüşü olmayan şeylere yatırım yapıyoruz ev avm residence tamamen ranta yönelik gibi geliyor, vurgulamak istediğim bu.

Keşke borçlar sanayiye enerjiye aksa ama malesef betona gidiyor gibi geliyor

evren77
02-01-2016, 15:26

Çin ve almanyada borç yok alacak var

Amerikada silah yazılım teknoloji eğitim

Biz yunanistan gibiyiz borç çok tek turizm var

uufuk
02-01-2016, 15:27
Kardeş yanlış anlaşılma olabilir. Kimseye saygısızlik etme gibi derdim olamaz. Eğer şahsi bir saygısızlık davranışım olduysa burada herkesten şahsim adına özür dilerim. O arkadasada şahsi bir sözüm olmadı genel manada yazdım. Bazı belirli şahıslar var işleri güçleri propaganda. Adamların borsayla bir işi yok dertleri ortamı bulandirmak. Yıkıcı olma taraftarı değilim. Borsada hoca falanda kesildiğim yok. Tekrar yazıyorum şahsi hakaret içeren bir anlam ifade ettiysem özür dilerim. Ok. Uzatmaya gerek yok.. mevzu paralı teknik eğitim muhabbetinden açılmisti kendi çapımdaki bilgilerimden paylaşım açtım eksik yanlış hata varsa illaki birbirimizi tamamlamak doğruyu bulmak forum adına iyi birşeyler olmasıdir.. mesele forumla alakalı paylasimlarda bulunarak doğru yolu bulabilmek..
Aynen katılıyorum..Teşekkürler

berryforeva
02-01-2016, 15:47
Berry güney kore markaları: samsung lg adını hatırlamadığım motor, araba gibi birçok alanda lider markası var.

Türkiyenin markası arçelik beko vestel mi? Onlarda koreden alıyor kapırta dışındaki kısımları.

Umarım dediğin gibidir umarım rahat öderiz, bu geri dönüşü olmayan şeylere yatırım yapıyoruz ev avm residence tamamen ranta yönelik gibi geliyor, vurgulamak istediğim bu.

Keşke borçlar sanayiye enerjiye aksa ama malesef betona gidiyor gibi geliyor
Ülkelerin borç kapasitesi bu şekilde ölçülüyor dünyada kabul görmüş, bunu ben uydurmuyorum.
Şöyle düşünün
2 ayrıca ülke olsun, 1 de bunlara borç veren Kuruluş
1. ülke A
2. ülke B
3. Borç veren kuruluş C
(hesapları faizsiz yapıyoruz.)

A ülkesi 10 TL borç alsın, bu borcu yatırım için kullanıyor, oturmadığını düşünelim. yani üretiyor. Güzel ekonomi politikası uygulayıp aldığı 10 TL borç ile 15TL değerinde üretim yapıyor. Şu durumda A 'nın GSMH oranı 15TL oluyor.

B ülkesi de aynı şekilde 10TL borç alıyor fakat o 15TL 'lik değil de, çok iyi planlı gittiği için üretim değerini 30TL 'ye çıkardı.

Diğer sene A ülkesi, 15TL borç alırken
Diğer sene B ülkesi 30TL borç alıyor.

Yani A ülkesi 10/15 = 0,66 yani A ülkesi GSMH nın %66 sını BORÇ ödeme için kullanıyor.
B ülkesi ise 10/30 = 0,33 GSMH 'nin %33 üyle borcunu ödüyor.

İlk bakışta B ülkesi batmış gibi gözükebilir ama öyle değil.
Ekonomi böyle bir şey değil.

Güney Kore
Parayı yeterince çeviremiyorlar demekki. Ürettiği / aldığı borç birbirini tutmuyor, dengesizlik var demekki.
Yanlız küçük görüyorsunuz ama Beko, Lassa, Pınar, THY yurtdışında önemli markalar.
Ayrıca en çok ihracat yapan firmalar;
1.TÜPRAŞ
2.FORD OTOMOTİV
3.OYAK RENAULT
4.VESTEL TİCARET
5.KİBAR
6.ARÇELİK
7.TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL
8.TOYOTA OTOMOTİV
9.HABAŞ
10.BOSCH

trakya_forever
02-01-2016, 15:51
Vob zor iştir vesselam. Borsanın top yaptığı, en pis tradelerin döndüğü yerdir. Tecrübesi, kendi bildiği, neyin neden olduğunu anladığı bir sistemi, en önemlisi çelik gibi sinirleri ve sağlam bir psikolojisi olmayan adam sittin sene kazanamaz.

Haberlerden, forumlardaki yazılardan etkilenmeyecek. Heleki kafadan yazanlardan. Bir sürü forum var adam yazıyor şuradan poz açtım şuradan kapadım. Ne bir grafik var ne birşey. Yalan söylüyor. Hiç zarar etmiyor bu adamlar maşallah.

Ben ekstre beklemem ama şuradan poz açtım diyen adam neye göre poz açtığını grafikle yorumla anlatamazsa gözümde sıfırdır değeri.

Bir poz açarken stop noktan olacak. Şura stopla poz kapatırım diyeceksin.

Maşallah şurdan açtıklarımı kapadım şurdan açtım 2000 puan da ordan geldi vs vs.. Hele bi grafiğini koy bakalım aga neden açtın, stobun kaçtı, kar marjı beklentin ne idi, neden kapadın?

Hiç birşey yok açtım kapadım. He he artema...

Genelden bahsettim bu mesajda. Arada istisna gerçek traderlar var elbet.

kuzeykan
02-01-2016, 15:59
Goldman Sachs 2016 outlook
http://www.goldmansachs.com/our-thinking/pages/outlook-2016/index.html

TOP MARKET THEMES FOR 2016 - Goldman Sachs 2016 outlook
http://www.goldmansachs.com/our-thinking/pages/outlook-2016/index.html#infographic

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yatırım tavsiyesi değildir.

berryforeva
02-01-2016, 16:04
Goldman Sachs 2016 outlook
http://www.goldmansachs.com/our-thinking/pages/outlook-2016/index.html

TOP MARKET THEMES FOR 2016 - Goldman Sachs 2016 outlook
http://www.goldmansachs.com/our-thinking/pages/outlook-2016/index.html#infographic

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yatırım tavsiyesi değildir.

Benim dediğimden farkı var mıdır? Sizin söylediğiniz kadar durum kötü gözükmüyormuş demekki. Verdiğiniz linkteki grafiklerde bunu destekliyor.
Batıklar kim? Rusya, Brezilya.

Ekstra olarak Rezerve konusunda Brezilya ve Rusya en yüksekte çıkıyor çünkü ülkelerinde Yüksek FAİZ oranı uyguluyorlar.

evren77
02-01-2016, 16:08
Benim dediğimden farkı var mıdır? Sizin söylediğiniz kadar durum kötü gözükmüyormuş demekki. Verdiğiniz linkteki grafiklerde bunu destekliyor.

Ekstra olarak Rezerve konusunda Brezilya ve Rusya en yüksekte çıkıyor çünkü ülkelerinde Yüksek FAİZ oranı uyguluyorlar.

Brezilyada ki hükümet krizi bizimkine benzemiyor mu sizce?

evren77
02-01-2016, 16:09

Yani bizim gideceğimiz yeri daha doğrusu

berryforeva
02-01-2016, 16:13

Oradaki hükümet krizi, ekonomik krizden kaynaklı. Enflasyon yüksek faiz yüksek, yatırım yok, işsizlik seviyesi yüksek düzeyde. Haliyle halk ayaklandı.
Türkiye'de ise sebebi Ekonomik kriz değil, algıladıkları baskı ve yolsuzluk operasyonları. Ayrıca çıkış şekli Gezi Park'ındaki ağaçlar. İlk protesto amacı Hükümet karşıtlığı değil.

ama 2001 öncesi Türkiye ile aynı. Hükümet yandaşı olduğum düşünülmesin, dedem eski ecevit hükümetinde milletvekilliği yaptı.

Ülkenin hep ORTA seviyede kalmasının sebebiyeti Sağ merkez partilere ait olduğunu düşünüyorum. Çünkü 60 yıldır ülke ekonomisi Sağ merkez partiler tarafından yönetiliyor. Neyse parti olayına başka girmem.

Negrolino
02-01-2016, 16:27
http://i.hizliresim.com/MLW1QM.png (http://hizliresim.com/MLW1QM)

UYARSAN İYİ UYMAZSAN ACIMAZ

Negrolino
02-01-2016, 16:29
http://i.hizliresim.com/XLJbrD.png (http://hizliresim.com/XLJbrD)

BU PARA İLE SATILAN BİR SİSTEM AMA GÖRÜNTÜ AÇIK :)

Bear_Bull
02-01-2016, 16:30
1 aylık
3 aylık

performans tablosu nasıl ?

http://i.hizliresim.com/MLW1QM.png (http://hizliresim.com/MLW1QM)

UYARSAN İYİ UYMAZSAN ACIMAZ

kuzeykan
02-01-2016, 16:31

Brezilya, Türkiye, Rusya kötü yönetilen ülkeler.. Kötü yönetilen ülkeleri örnek verip bakın yalnız kötü biz değilmişiz demek, bir mazeret teşkil etmez...
Endonezya niye yükselen yıldız.. Amerika endeksleri niye tarihi zirvelerinde hala..

Brezilya, Rusya vb ülkelerin geniş hammadde kaynakları var, senin o da yok, sen net ithalatçısın.. onlar düştüğü yerden kalkabilir ama sen düşersen toparlanman eskisi gibi kolay olmaz.. Dünya 1994'ün veya 2001'in dünyası değil..Dış pazarda siparişini geciktirdin mi, artık o pazarı hemen dolduran birileri var...

FED'in faiz artıracağı en baştan beri biliniyordu.. Dünya ekonomisinin gelişmesinin yavaşlayacağı, Çin'in eskisi gibi %14'lerde büyüyemeyeceği de en baştan beri biliniyordu.. Gelişmekte olan ülkelerin de temel endüstrilerde rakip olacağı da biliniyordu.. Peki sen ülke olarak bu konjöktüre hazırlık yaptın mı?

Biraz daha geriye gidelim, sen 1990'larda, demirçelik, çimento, tekstil vb üretirken ileride Hindistan, Çin, Endonezya vb ülkelerin de bu sektörlerde kapasite fazlasına ulaşacağını ve sana rakip olacağını biliyordun...

Bu nedenle senin 2000'li yıllarda katma değeri yüksek, teknoloji ağırlıklı segmentlere geçmek için reform yapman gerekirdi.. Bunun için ekonomik kaynaklarını ve dışarıdaki bol parayı inşaata gömmek yerine, bu endüstrilere yönlendirmen, imam hatip açmak yerine teknoloji ve mühendislik eğitimine çaba harcaman gerekirdi...

Türk borsasında işlem gören ve geleceğin teknolojisine yatırım yapan kaç şirket var.. bir elin parmakları kadar... gerisi çimento, tekstil, perakende, banka, demir çelik vb geleneksel endüstriler... Borsanda işlem gören şirketlerden, örneğin elektrikli araç üretimine, robot teknolojisine, uzay sanayisine, yazılım, elektronik, havacılık endüstrilerine, Ar-Ge ağırlıklı üretime, inovasyona yatırım yapan kaç tane şirket var..

Borsa şirketlerimizin bir çoğu fasoncu yav...Daha ötesi yok..

Bir de dön bak bakalım, bir avuç İsrailin ürettiği teknolojiye, Ar-Ge'ye harcadığı kaynağa... Nerden nereye geldiğine..

Onu da geçtim, bi bak bakalım, üniversite sınavlarında temel bilimlerde öğrencilerin kaç tane fizik-kimya- matematik yapabilmiş... Bu öğrenciler ve bu eğitim seviyesi ile mi sen geleceğini inşa edecek, dünyada söz sahibi ülke olacaksın? Kaç tane patent almış senin ülken? Bu kısma son 15 senede ne kadar yatırım yaptın?

Türk borsasında yaklaşık 435 şirket var hemen hemen hepsini az buçuk tanır bilirim. İçlerinde, bu şirkete yatırım yapsam on yıl sonra bu şirket müthiş yerlere gelecek diyeceğim pek bi şirket bulamıyorum. Çünkü geleceğin teknolojisine yatırım yapan pek yok..Hepsi eskiden kalma, kütle üretimine dönük, çimento, plastik, tekstil vb geleneksel endüstriler ve bu endüstrilerin de büyüme potansiyeli fazla yok, çünkü hali hazırda Uzak Asya ve gelecekte Afrika'da bu segmentlerde oldukça fazla kapasite fazlası oluşacağının emareleri var...

Ha, geleneksel endüstrilerde markalaşmak da başarıdır ama markalaşmayı başarabilmen için özgürlükçü ve sanata önem veren, tasarımcı yetiştiren bir eğitim sistemin olması lazım.. Bu da sen de yok.. Zaten sanata düşman bir anlayışla yönetiliyorsun... Öte taraftan mühendislik ve temel eğitimlerde de istatistiklerin düşüş yönünde...

Neyse, belki ileride çimento, robot teknolojisinden daha değerli olur, Türkiye de o zaman yıldız olur...

saygılar
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yatırım tavsiyesi değildir.

Negrolino
02-01-2016, 16:33
Her sistem dönemsel çarpılır bu sebeple en güzeli en basit olanıdır
STOCSLOW 70/20/20 60 DK BAK AZ İŞLEMLE GÜZEL VERİM SAĞLAR

Negrolino
02-01-2016, 16:34
1 aylık
3 aylık

performans tablosu nasıl ?

Üstad hiç incelemedim performansını ama iyi gibi ben feyk alış yada satışlarda gözümün ucuyla bakarım

Negrolino
02-01-2016, 16:43
Adamovich Yaramaz Çocuk kazanırmı ? :)

evren77
02-01-2016, 16:50
Oradaki hükümet krizi, ekonomik krizden kaynaklı. Enflasyon yüksek faiz yüksek, yatırım yok, işsizlik seviyesi yüksek düzeyde. Haliyle halk ayaklandı.
Türkiye'de ise sebebi Ekonomik kriz değil, algıladıkları baskı ve yolsuzluk operasyonları. Ayrıca çıkış şekli Gezi Park'ındaki ağaçlar. İlk protesto amacı Hükümet karşıtlığı değil.

ama 2001 öncesi Türkiye ile aynı. Hükümet yandaşı olduğum düşünülmesin, dedem eski ecevit hükümetinde milletvekilliği yaptı.

Ülkenin hep ORTA seviyede kalmasının sebebiyeti Sağ merkez partilere ait olduğunu düşünüyorum. Çünkü 60 yıldır ülke ekonomisi Sağ merkez partiler tarafından yönetiliyor. Neyse parti olayına başka girmem.

genel olarak brezilyaya arjantin paralel onları izleyen bir yapımız var, bence emeklilik reformları bizden önce onlar yapar sonra biz yapardık. 2000 lerde özelleştirmelerde paralel yaptık.

oradaki hükümet ekonomi yolsuzluk krizi bizde bence onları izleyeceğiz uzun vadede.

evren77
02-01-2016, 17:00
Brezilya, Türkiye, Rusya kötü yönetilen ülkeler.. Kötü yönetilen ülkeleri örnek verip bakın yalnız kötü biz değilmişiz demek, bir mazeret teşkil etmez...
Endonezya niye yükselen yıldız.. Amerika endeksleri niye tarihi zirvelerinde hala..

Brezilya, Rusya vb ülkelerin geniş hammadde kaynakları var, senin o da yok, sen net ithalatçısın.. onlar düştüğü yerden kalkabilir ama sen düşersen toparlanman eskisi gibi kolay olmaz.. Dünya 1994'ün veya 2001'in dünyası değil..Dış pazarda siparişini geciktirdin mi, artık o pazarı hemen dolduran birileri var...

FED'in faiz artıracağı en baştan beri biliniyordu.. Dünya ekonomisinin gelişmesinin yavaşlayacağı, Çin'in eskisi gibi %14'lerde büyüyemeyeceği de en baştan beri biliniyordu.. Gelişmekte olan ülkelerin de temel endüstrilerde rakip olacağı da biliniyordu.. Peki sen ülke olarak bu konjöktüre hazırlık yaptın mı?

Biraz daha geriye gidelim, sen 1990'larda, demirçelik, çimento, tekstil vb üretirken ileride Hindistan, Çin, Endonezya vb ülkelerin de bu sektörlerde kapasite fazlasına ulaşacağını ve sana rakip olacağını biliyordun...

Bu nedenle senin 2000'li yıllarda katma değeri yüksek, teknoloji ağırlıklı segmentlere geçmek için reform yapman gerekirdi.. Bunun için ekonomik kaynaklarını ve dışarıdaki bol parayı inşaata gömmek yerine, bu endüstrilere yönlendirmen, imam hatip açmak yerine teknoloji ve mühendislik eğitimine çaba harcaman gerekirdi...

Türk borsasında işlem gören ve geleceğin teknolojisine yatırım yapan kaç şirket var.. bir elin parmakları kadar... gerisi çimento, tekstil, perakende, banka, demir çelik vb geleneksel endüstriler... Borsanda işlem gören şirketlerden, örneğin elektrikli araç üretimine, robot teknolojisine, uzay sanayisine, yazılım, elektronik, havacılık endüstrilerine, Ar-Ge ağırlıklı üretime, inovasyona yatırım yapan kaç tane şirket var..

Bir de dön bak bakalım, bir avuç İsrailin ürettiği teknolojiye, Ar-Ge'ye harcadığı kaynağa... Nerden nereye geldiğine..

Onu da geçtim, bi bak bakalım, üniversite sınavlarında temel bilimlerde öğrencilerin kaç tane fizik-kimya- matematik yapabilmiş... Bu öğrenciler ve bu eğitim seviyesi ile mi sen geleceğini inşa edecek, dünyada söz sahibi ülke olacaksın? Kaç tane patent almış senin ülken? Bu kısma son 15 senede ne kadar yatırım yaptın?

Türk borsasında yaklaşık 435 şirket var hemen hemen hepsini az buçuk tanır bilirim. İçlerinde, bu şirkete yatırım yapsam on yıl sonra bu şirket müthiş yerlere gelecek diyeceğim pek bi şirket bulamıyorum. Çünkü geleceğin teknolojisine yatırım yapan pek yok..Hepsi eskiden kalma, kütle üretimine dönük, çimento, plastik, tekstil vb geleneksel endüstriler ve bu endüstrilerin de büyüme potansiyeli fazla yok, çünkü hali hazırda Uzak Asya ve gelecekte Afrika'da bu segmentlerde oldukça fazla kapasite fazlası oluşacağının emareleri var...

Ha, geleneksel endüstrilerde markalaşmak da başarıdır ama markalaşmayı başarabilmen için özgürlükçü ve sanata önem veren, tasarımcı yetiştiren bir eğitim sistemin olması lazım.. Bu da sen de yok.. Zaten sanata düşman bir anlayışla yönetiliyorsun... Öte taraftan mühendislik ve temel eğitimlerde de istatistiklerin düşüş yönünde...

Neyse, belki ileride çimento, robot teknolojisinden daha değerli olur, Türkiye de o zaman yıldız olur...

saygılar
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yatırım tavsiyesi değildir.

süper yazı eline sağlık

Negrolino
02-01-2016, 17:12
adamovich yaramaz çocuk kazanırmı ? :)

kazandı :)

surcontre
02-01-2016, 17:18
Ben, bir arkadaşımıza paylaşımı nedeniyle saygısızlık yapılmış, o nedenle müdahale amacıyla kısa bir yazı paylaştım. Ana fikir, 'teknik analiz gereksiz' değil, ana fikir 'siyasi ve makroekonomik analizler de gereklidir'. Böyle analizler paylaşan değerli arkadaşlara saygısızlık yapmayalım.

Siyasi bir tartışma başlatmak, trollerle tartışmak istemem.

Seçimden sonraki 20 bin puanlık düşüş, ülkemizin zor bir durumda olduğunu zaten gösteriyor. Benim için bunun anlamı damatlı hükümete piyasalar güvenoyu vermemiştir.

Piyasalar siyasi ve ekonomik analizlerde yanılmazlar. Verdiler düştü, alsalar yükselirdi gibi bir söylem benim için anlamlı değil.

Ülkenin doğusu ve ortadoğu olayları benim için önemli. Daha önce olmamıştı. Ülkenin yapısal sorunları vs. zaten günlerce konuşulabilir.

Her iki dünya savaşından önce de ekonomik krizler ve kur savaşları yaşanmıştır. Ülkeler üretip, ürettiklerini satamaz hale gelince, insanlar birbirlerine saldırmışlardır. Böyle dönemlerde, yani aç kalınan dönemlerde milliyetçilik ve din duygularını kullanarak insanları savaşa ikna etmek yöneticiler için hiç de zor olmamıştır. Malesef benzer bir dönem yaşıyoruz. Akdeniz'de 20 den fazla ülkenin savaş gemisi bulunmasını nasıl anlamlandıracağız? Yeni bir paylaşım savaşı mı?

Bütün komşularımızla aramız kötü. Bu da dış ticaretimize, cari açık sorunumuzun derinleşmesine neden oluyor. Keşke basiretli, tecrübeli devlet adamları olsa başımızda, bunu en çok ben isterim.

Yeni yıl ülkemize ve bütün dünyaya barış ve huzur getirir inşallah..

Herkese bol kazançlar, saygılar.

Adamovich
02-01-2016, 17:20
Adamovich Yaramaz Çocuk kazanırmı ? :)

4. Koşu:16:00 ŞARTLI 4 /X-1 sezonun ilk gune boyle bir yaris koymak kadar sacma bir sey yok

nasil bir yonetim nasil bir yer ben hala anlamis degilim
01-02-2016 sene bitmis kazanclar sifirlanmis sen x-1 yaris koyuyorsun . ve yaramaz cocuk 2015 de bu miktardan fazla kazanmis olsada bu kosuya girmeye hak kazaniyor yil degistigi icin

x1 yarislar sene sonunda yapilir sene basinda degil ve amaci fazla kazanmamis atlarin yani denk guclerin mucadelesi olsun diye .. Orumcek kafali TJK

berryforeva
02-01-2016, 17:24

saygılar

Bunu gerçekten araştırıp mı yazdınız yoksa muhalefet mi?
2006 yılı ile 2011 yılı arası Ar-Ge yatırımı ortalama yıllık %15 yükselmiş. Dünya sıralamasında 2011 'de 20. sırada. Ayrıca o sırada
Yıllık arge yatırım hızı Çin'de %20, Güney Kore’de %10 civarında iken ABD’de %5,
Avrupa'da %5,8, Japonya'da %4, Türkiye'de ise %15.
Ayrıca Dünyada en yüksek AR-GE yatırımı otomotiv sektörüne yapılıyor keza Türkiye'de de otomotiv sektöründe ağırlık.

Diğer ülkelerin gerisinde fakat çaba göstermiyorlar demek haksızlık olur. 2008 yılında bununla ilgili Teşfik Paket Yasası çıkarıldı. Ar-ge yatırımında vergi dahi alınmıyor. Devamlı teşfik paketleri çıkıyor. Bas bas inovasyon reklamları yapılıyor. Bu hemen gelişecek bir şey değil, zamanla.

Ayrıca kredi kuruluşları, Türkiye'yi 2017 'de dünyanın en büyük 14 ile 17. büyük ekonomisi olarak öngörüyor.
Neyse ben konuyu kapatacağım, devleti biz yönetmiyoruz neticede.. Ben zaten gördüğümü söylerim, partizanlığım, muhalefetliğim kesinlikle yoktur. Objektif olma taraftarıyım. Konu da bir çıkış yoluda yok çünkü, siz kötü diyorsunuz ben orta diyorum. Konu basit.

berryforeva
02-01-2016, 17:27
Bir grafta ben atayım..

http://i.hizliresim.com/658vEN.png

Negrolino
02-01-2016, 17:31
4. Koşu:16:00 ŞARTLI 4 /X-1 sezonun ilk gune boyle bir yaris koymak kadar sacma bir sey yok

nasil bir yonetim nasil bir yer ben hala anlamis degilim
01-02-2016 sene bitmis kazanclar sifirlanmis sen x-1 yaris koyuyorsun . ve yaramaz cocuk 2015 de bu miktardan fazla kazanmis olsada bu kosuya girmeye hak kazaniyor yil degistigi icin

x1 yarislar sene sonunda yapilir sene basinda degil ve amaci fazla kazanmamis atlarin yani denk guclerin mucadelesi olsun diye .. Orumcek kafali TJK

Atahan abinin sitesinde yazarlıkta yapıyorum haberin olsun yarışseverin sesi bölümünde

berryforeva
02-01-2016, 17:32
Genelde dakikalık işlem yapacağım zaman kullanıyorum bir de Haftalık Graflarda.

Saatlik/Günlük için uygun değil.

http://i.hizliresim.com/nL2Nql.png

recoba
02-01-2016, 17:40
manuelde sinyallerine uymak isteyip bir türlü uyamadıgım(poz kapatıp yeniden açma sevdasına, derste olmam vs.) , otomatik emirde de matrikse güvenemediğim icin kullanamadıgım sistemim.:cry::cry:

http://666kb.com/i/d56q6tf3kvodcotm6.png

deniz43
02-01-2016, 17:46
1)
2015 gsyih (9 aylık)=545 946 milyon dolar
2015 gsyih=705 700 milyon dolar(Hazine Müsteşarlığı OVP tahmin)
-Türkiyenin dış borcu:405 223 milyon dolar(2015 2. çeyrek itibarıyla)(T.C Merkez Bankası 15.12.2015)

Türkiyenin dış borcunun/gsyih'ya göre azalması türk lirasının 2003-2013 arası %140 enflasyona rağmen doların hemen hemen aynı kalmasından ,aşırı değerli olmasından kaynaklanıyordu,şimdi tl dolara karşı aşırı değerlenmesinden biraz verince
türkiyenin dış borcu/gsyih=405 223/705 700=%57.4 e çıktı,OVP a göre dolar cinsinden gsyih nın gelecek yıl azalması dış borcun ise artması bekleniyor dolayısyla 2016 da bu oran iyice yükselmeye devam edecek.Son 3 yılın trendi aşağıda özetliyorum:

III-GSYİH
2013 gsyih=820 012 milyon dolar
2014 gsyih=799 001 milyon dolar

VI- Türkiyenin Dış Borcu
-Türkiyenin dış borcu:322 691 milyon dolar(2012 2. çeyrek itibarıyla)
-Türkiyenin dış borcu:367 803 milyon dolar(2013 2. çeyrek itibarıyla)
-Türkiyenin dış borcu:402 368 milyon dolar(2014 2. çeyrek itibarıyla)

-Türkiyenin dış borcu:405 223 milyon dolar(2015 2. çeyrek itibarıyla)(T.C Merkez Bankası 15.12.2015)

2)ABD ,JAPONYA gibi ''hard currency'' paraya sahip ve kendi para cinsinden parayla borçlanan ülkelerin borçlarını kendi parasıyla borçlanamayan gelişmekte olan ülkelerin borçlarıyla mukayese etmeyin.Gerekirse para basarlar borçlarını öderler.İşte FED birkaç yılda bilançosunu 850 milyar dolardan 4.5 trilyon dolara çıkardı,keza japonya sürekli borçlanıyor ama borçlarını ödeyememek gibi bir ihtimal yok.

berryforeva
02-01-2016, 17:48
manuelde sinyallerine uymak isteyip bir türlü uyamadıgım(poz kapatıp yeniden açma sevdasına, derste olmam vs.) , otomatik emirde de matrikse güvenemediğim icin kullanamadıgım sistemim.:cry::cry:

http://666kb.com/i/d56q6tf3kvodcotm6.png

134 işlemde 89 başarı. 45 başarısız. o 45 'lik adım opsiyonda batırmasın?

bu arada diğer günlerde de aynı başarı varsa denenebilir en azından saatlik

berryforeva
02-01-2016, 17:50
1)

Türkiyenin dış borcunun/gsyih'ya göre azalması türk lirasının 2003-2013 arası %140 enflasyona rağmen doların hemen hemen aynı kalmasından ,aşırı değerli olmasından kaynaklanıyordu,şimdi tl dolara karşı aşırı değerlenmesinden biraz verince
türkiyenin dış borcu/gsyih=405 223/705 700=%57.4 e çıktı,OVP a göre dolar cinsinden gsyih nın gelecek yıl azalması dış borcun ise artması bekleniyor dolayısyla 2016 da bu oran iyice yükselmeye devam edecek.Son 3 yılın trendi aşağıda özetliyorum:

III-GSYİH

VI- Türkiyenin Dış Borcu

2)ABD ,JAPONYA gibi ''hard currency'' paraya sahip ve kendi para cinsinden parayla borçlanan ülkelerin borçlarını kendi parasıyla borçlanamayan gelişmekte olan ülkelerin borçlarıyla mukayese etmeyin.Gerekirse para basarlar borçlarını öderler.İşte FED birkaç yılda bilançosunu 850 milyar dolardan 4.5 trilyon dolara çıkardı,keza japonya sürekli borçlanıyor ama borçlarını ödeyememek gibi bir ihtimal yok.

Tek bir şey söyleyeceğim. Merkez bankalarının para basabilme politikası hakkında bilginiz var mı? Karşılıksız para basması ülkede ne gibi felaketlere yol açacağını biliyor musunuz?

Bu arada önceden dediğim gibi Borç stoğunun GYSHİ oranı çok önemli. Türkiye'nin de yıl sonu oranı %40-45 arası. Yani riskli konumda değil.

Ayrıca dolar 1.8 kat artmış, önceden bu oran 10-15 kat arası değişiyordu.

recoba
02-01-2016, 17:54
134 işlemde 89 başarı. 45 başarısız. o 45 'lik adım opsiyonda batırmasın?

bu arada diğer günlerde de aynı başarı varsa denenebilir en azından saatlik

223 işlemde 89 başarılı,134 başarısız işlemi var.
5 dklık bir sistem.
diğer yılları da aşağı yukarı buna benzer durumda.

deniz43
02-01-2016, 17:56
Tek bir şey söyleyeceğim. Merkez bankalarının para basabilme politikası hakkında bilginiz var mı? Karşılıksız para basması ülkede ne gibi felaketlere yol açacağını biliyor musunuz?

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde karşılıksız para basılırsa hiper enflasyon olur,ama ABD gibi tüm dünyada kullanılan bir paranız varsa durum farklı,işte ABD Merkez Bankası bilançosunu yaklaşık 4 trilyon dolar arttırdı enflasyon hala %0.5,hala %2 enflasyon hedefine ulaşamadılar.Onun için ABD ile Türkiyenin borcunu karşılaştırmak gibi bir yanlışa düşmeyin.

fen
02-01-2016, 18:02
NATO eski Genel Sekreteri: Türkiye Rusya'yla barışmak zorunda

NATO'nun eski genel sekreterlerinden Javier Solana, Avrupa Birliği ülkelerinin IŞİD'e karşı mücadelede Rusya'nın işbirliğini artırdığını, Türkiye'nin Suriye'deki kriz bağlamında güçlenen riskleri yönetebilmek için Rusya'yla barışması gerektiğini vurguladı.

1995-1999 döneminde NATO genel sekreterliğini yapan Javier Solana, Project Syndicate için kaleme aldığı yazıda, sığınmacı krizi yüzünden Türkiye'yle yakınlaşmaya giden Avrupa Birliği için terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelenin başlıca öncelik olduğunu ve bu mücadelede Rusya'yla işbirliğine ihtiyaç olduğu gerçeğini kabul ettiğini belirtti.

‘BU SÜRECE KATILMAK ZORUNDA'

Solana, "Paris saldırılarının ardından Fransa ile Rusya dahil teröre karşı mücadelede ülkelerin işbirliğini artırma çabaları aktif hale geldi. Eğer Türkiye, AB ile ilişkilerinin iyileşmesini istiyorsa bu sürece katılmak zorunda" dedi.

‘BARIŞ SÜRECİNE ENGEL OLDU'

"Suriye'ye komşu olması nedeniyle Türkiye, bu bölgede barış sürecinin biçimlenmesinde önemli rol oynayabilirdi" diyen Solana, ancak Türkiye'nin Suriye'de Rus savaş uçağını düşürüp Rusya'yla ilişkileri bozarak buna engel olduğunu kaydetti.

‘TÜRKİYE'NİN ETKİSİNİ ZAYIFLATIR'

Rusya'yla ilişkilerdeki gerilimin yaptırımlara yol açmanın yanı sıra, Türkiye'nin Suriye'deki konumunu da vurduğunu belirten Solana, "Rusya'nın Suriye'deki uçaklarını havadan havaya füzeleriyle donatması Türkiye'nin Suriye sınırındaki etkisini zayıflatabilir" yorumunda bulundu.

BU DURUMDAN NASIL ÇIKILIR?

Türkiye'nin düştüğü mevcut durumu ‘arapsaçına' benzeten Solana, "Bu durumdan ancak stratejik yaklaşıma uyması halinde çıkabilir, yani Suriye'deki durumun normalleşmesi gerektiğini kabul etmesi ve IŞİD'e karşı mücadeledeki rolüne kesin olarak açıklık getirmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE CİDDİ KRİZLERDEN BAŞARIYLA ÇIKTI'

Türkiye'nin geçen yıllarda ciddi krizlerden başarıyla çıkma yeteneğini sergilediğini kaydeden Solana, bu yüzden Rusya'yla barışma fikrinden vazgeçemeyeceğini belirterek, "Böyle bir yaklaşım, hiç şüphesiz, Suriye'deki çatışma bağlamında güçlenen sayısız risklerin yönetimini kolaylaştırır" dedi.
http://haberrus.com/politics/2016/01/02/nato-eski-genel-sekreteri-turkiye-rusyayla-barismak-zorunda.html

2016 ylında Türkiye Rusya ile barışacak zaten, bunu görenler var.

2016 yılında Türkiye siyasi riskleri azalan bir ülke olacak ve bu durum direk borsasına yarayacak, düşen petrol fiyatı ve enerji faturasıyla cari açığı düşen Türkiye ekonomisi büyüycek, bunun sonucu ülke notuda artmaya başlarsa borsası şahlanabilir.

Ne zamandır seçim süreci ve siyasi belirsizlikten dolayı askıya alınan yerli yatırımlar ve projeler hızlanır ve yabancı yatırımın gelişi hızlanırsa, değme keyfine ekonominin, borsayı tutamaz kimse, dolar/tl düşer bu durumda, senaryoya görde 2016 yılındas 2,40 lara gelir görünüyor.

Tüm bunlar FED in fazi artışını sınırlı yapacağını yılın ilk çeyreğinde duyurmaya başlamasıylada hız kazanır ve parite 1,20 li seviyelere çıkarsa, borsa şahlanmanında ötesine gidebilir, 2016 yılı için olması kuvvetle muhtemel olumlu senaryo budur, o zaman buralarda borsa kısa süren bir dip çalışması yapabilir görünüyor, yinede kimseye tavsiye değildir.:)

teselsülsüz
02-01-2016, 18:03
çok karamsar yazmışsınız yahu.. Büyümemiz 3ün üstünde ki bu sene çoğu emerging - büyüdü. 2016 yılı çok iyi geçebilir. Seçim yok, rusyayla kriz de yumuşarsa yine önce 84e ardından da 92 ye gideriz. Bu arada özel sektör borcunun çok ama çok küçük bir kısmı hazine garantilidir. Türkiyenin borç sorunu yoktur bu borcu hangi maliyetle çevirecek bu konuda risk vardır default riski yoktur. Genç,dinamik ve halen artan nüfusu ile çok kredibl bir ülkedir. Arkadaşın biri ülkemizin gelişmemesini sağ partilere bağlamış :) bence tek sebep darbe zamanları yüzünden kaybedilen 1970-1985 arası kısımdır. bu aralıkta türkiye çok ama çok kötü yönetilmiştir.

kuzeykan
02-01-2016, 18:05
Bunu gerçekten araştırıp mı yazdınız yoksa muhalefet mi?
2006 yılı ile 2011 yılı arası Ar-Ge yatırımı ortalama yıllık %15 yükselmiş. Dünya sıralamasında 2011 'de 20. sırada. Ayrıca o sırada
Yıllık arge yatırım hızı Çin'de %20, Güney Koreâ€â•de %10 civarında iken ABDâ€â•de %5,
Avrupa'da %5,8, Japonya'da %4, Türkiye'de ise %15.
Ayrıca Dünyada en yüksek AR-GE yatırımı otomotiv sektörüne yapılıyor keza Türkiye'de de otomotiv sektöründe ağırlık.

Diğer ülkelerin gerisinde fakat çaba göstermiyorlar demek haksızlık olur. 2008 yılında bununla ilgili Teşfik Paket Yasası çıkarıldı. Ar-ge yatırımında vergi dahi alınmıyor. Devamlı teşfik paketleri çıkıyor. Bas bas inovasyon reklamları yapılıyor. Bu hemen gelişecek bir şey değil, zamanla.

Ayrıca kredi kuruluşları, Türkiye'yi 2017 'de dünyanın en büyük 14 ile 17. büyük ekonomisi olarak öngörüyor.
Neyse ben konuyu kapatacağım, devleti biz yönetmiyoruz neticede.. Ben zaten gördüğümü söylerim, partizanlığım, muhalefetliğim kesinlikle yoktur. Objektif olma taraftarıyım. Konu da bir çıkış yoluda yok çünkü, siz kötü diyorsunuz ben orta diyorum. Konu basit.

Önce R&D/GDP, bi bakalım: http://www.oecd-ilibrary.org/science-and-technology/gross-domestic-expenditure-on-r-d_2075843x-table1 Türkiye %0,52'den %0,84'e çıkınca Ar-Ge harcamamız %50 arttı..istatistik bunu söylüyor. Bu datanın analizine geçmeden evvel, burada bahsi geçen ar-ge harcamasının ne kadarı gerçekten Ar-Ge, o da ayrı bir konu.. örneğin Ar-Ge merkezi kurup devletten teşvik alan bazı şirketlerin Ar-Ge merkezlerini yerinde gördüm. Hakkını veren de var, kağıt üstünde yapan da..ama istatistiklere hepsi harcama olarak girdi.. Diğer husus, Kongo, bu yıl mesela 50 mn USD ar-ge harcaması yapsa, sanırım istatistiki olarak dünyada ar-ge harcamasını en çok artıran ülke gözükür... Diğer bir husus, biz Ar-Ge'ye ülke gelirinin %0,85'lerini harcarken bu oran İsrail'de %4,5-%5 aralığında... http://www.oecd-ilibrary.org/sites/sti_scoreboard-2011-en/02/05/index.html?itemId=/content/chapter/sti_scoreboard-2011-16-en

Daha güncel data, 1991'de Türkiye'nin Ar-Ge harcaması %0,52 olan oran 2013'de %0,95 seviyesinde.. Bu esnada Güney Kore %1,5'lerden %4'lere geldi.. bknz: http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=t2020_20&plugin=1

Bir başka mesele, senin Ar-Ge'yi ve gelişmeyi belli merkezlere kanalize etmen, yani eğitim sisteminde öğrencileri, üniversiteleri, liseleri vb yeni fikirlere açık ve teşvik eden bir yapıya dönüştürmemiş olman.. ABD'de veya İsrail'de ülkedeki herkesin yeni teknolojilere katılımcı olması ve eğitim sisteminde bunu teşvik etmesi ve Ar-Ge , inovasyona yönlendirme çabası var... yani orada sadece belli başlı kuruluşlara, alın size para , ar-ge yapın hadi denmiyor.. Bu açıdan da bakarsak senin ar-ge, inovasyon işin topluma yayılmış değil... Onlarda sadece resmi görevi ar-ge işi olan, mesela ar-ge mühendisi olanlar haricinde, gelişmeye katkısı olan ve istatistiklere girmeyen milyonlar var...

Daha da bir başka mesele, aritmetik olarak ABD ekonomisi senin 20 katın, Ar-Ge harcaması ise oransal olarak yaklaşık 4 katın, yani ABD senden 80 kat daha fazla Ar-ge harcaması yapıyor.. Dolaysıyla sen bu hızda gidersen gelişmiş ülkelere yetişmene imkan-ihtimal yok, sonuç olarak dünya liderliği boş hayalden ve yalandan ibaret...

İnovasyonda ise 58. sıraya düştük.. http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2015/09/global-innovation-rankings?fsrc=scn%2Ftw%2Fte%2Fbl%2Fed%2FThe_innova tion_game&%3Ffsrc%3Dscn%2F=tw%2Fdc

Eğitim seviyesini artırmakta bir başka mesele, eğitime ayrılan pay ve matematik yüksek performans gösteren öğrenci oranı için de bir bakınız: http://www.businessht.com.tr/yazarlar/cagdas-sirin/1085613-ilk-10-ekonomiye-girmek-icin-kimleri-gecelim

Türkiye'nin dünya ekonomisindeki sıralamasına gelirsek, Türkiye hep 15-19. sıralar arasındaydı.. Örneğin 1984'te 16. sıradaydı, 1987 ve 1988'de 14. sırada yer aldı. 1960'da dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında giren Türkiye'nin yeri geçen sürede değişmedi http://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber/1058835-turkiyenin-dunyadaki-yeri

Bir başka husus, kur artışı ile birlikte kişi başı gelirimiz 8 sene öncesi, 2007 seviyesine döndü.. 2002-2011 döneminde Dünyada Dolar %30'a yakın değer kaybedip, yani doğal olarak Türkiye'de de kur düşünce kişi başı gelir 10.000 USD'yi aşmış ve meydanlarda bu durum kendi eserleriymiş gibi övünenler, Dünyada Dolar tekrar değerlenip kur artışı ile işler değişince, hemen Satın alma paritesine (SGP) dönüp, işi gizleyeceklerini düşündüler.. Lakin biliyoruz ki şimdilerde SGP olarak 18.500 USD olan kişi başı gelir, daha 1996'ların başında 12.500 USD seviyesinde idi.. http://www.tradingeconomics.com/turkey/gdp-per-capita-ppp

saygılar
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- yatırım tavsiyesi değildir.

mustican
02-01-2016, 18:07
2015 yılında borsamız.
https://www.youtube.com/watch?v=vh9KMnY2ess

fen
02-01-2016, 18:10
TCMB nin karşılıksız para basmasını ve devalüasyonları biz çok yaşadık, enflasyonda ne biçimdi, ee bunda ne var, karşılıksız para basmaktan kolay bişey yok ve bizim ülkemizde yapılan bişeydirde, sıkıntıyı kimin çekeceği ortada, yani tl nin değersizleştirilmesi TCMB nin işine gelir, çünkü en kolay yol para basmaktır, değersizleştikçe bas parayı hazineye kaynak sağla, hazineye kaynak kime yarar? tabikide hökümata :)))

berryforeva
02-01-2016, 18:16
Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde karşılıksız para basılırsa hiper enflasyon olur,ama ABD gibi tüm dünyada kullanılan bir paranız varsa durum farklı,işte ABD Merkez Bankası bilançosunu yaklaşık 4 trilyon dolar arttırdı enflasyon hala %0.5,hala %2 enflasyon hedefine ulaşamadılar.Onun için ABD ile Türkiyenin borcunu karşılaştırmak gibi bir yanlışa düşmeyin.

ABD ile karşılaştırdığım yok
Hiç bir ülke tek başına merkez bankası dışında para basamaz. Merkez bankası da dünyada devletlere ait değil, özel bankalar arası kuruluşlara ait.
Yani ortaya bir para basılacaksa bu borç karşılığı olur.

Para üretmek istersen Tahvil sürersin piyasa bu tahvilleri Merkez bankası satın alır ve sana borç karşılığı para basar.

Yani devlet borçlanabildiği kadar merkez bankasından para talep eder. Yani devlet tahvilin karşılığı olanı fiziksel olarak yani para olarak merkez bankasından alır.

yani ülkenin 400 milyar borcun komple ödenmesi demek aynı zamanda piyasadaki bütün parayı çekmek demek. Bu Amerika'da olsa sistem bu şekilde işler. Kafaya göre para basar öder gibi bir terim yok. Borcu zaten Tahvildir.

deniz43
02-01-2016, 18:28
Bu arada önceden dediğim gibi Borç stoğunun GYSHİ oranı çok önemli. Türkiye'nin de yıl sonu oranı %40-45 arası. Yani riskli konumda değil.

III-GSYİH

VI- Türkiyenin Dış Borcu

%40-45 değil,%57.4,yukarıda merkez bankasının ve hazine müsteşarlığının rakamlarını verdim ama aynı şeyi yeniden yazmışsınız.

http://www.kalkinma.gov.tr/Lists/OrtaVadeliProgramlar/Attachments/12/2016-2018_OVP_ResmiGazeteBask%C4%B1s%C4%B1.pdf

deniz43
02-01-2016, 18:38
Hiç bir ülke tek başına merkez bankası dışında para basamaz. Merkez bankası da dünyada devletlere ait değil, özel bankalar arası kuruluşlara ait.

Para üretmek istersen Tahvil sürersin piyasa bu tahvilleri Merkez bankası satın alır ve sana borç karşılığı para basar.

Yani devlet borçlanabildiği kadar merkez bankasından para talep eder. Yani devlet tahvilin karşılığı olanı fiziksel olarak yani para olarak merkez bankasından alır.

yani ülkenin 400 milyar borcun komple ödenmesi demek aynı zamanda piyasadaki bütün parayı çekmek demek. Bu Amerika'da olsa sistem bu şekilde işler. Kafaya göre para basar öder gibi bir terim yok. Borcu zaten Tahvildir.

Tabii ki parayı merkez bankaları basar.Ama farklı dillerden konuşuyoruz herhalde,Türkiyenin parası ''hard currency''değil.Kreditörler borcunuzu ödeyin derse,merkez bankasının rezervleri ve piyasadaki para olarak 400 milyar dolar mı var!!!Merkez bankasının yayınladığı son ULUSLARARASI YATIRIM POZİSYONU raporuna göre 238 948 milyar dolar varlığımıza mukabil,617 829 milyar dolar yükümlülüğümüz, 378 881milyar dolar döviz açığımız var.ABD de ise aynen yazdığınız gibi abd hazinesi merkez bankasına tahvil verir,merkez bankası da para basar abd hazinesine verir,abd hazinesi borcu ne kadar yüksek olursa olsun öder.

berryforeva
02-01-2016, 19:09
Tabii ki parayı merkez bankaları basar.Ama farklı dillerden konuşuyoruz herhalde,Türkiyenin parası ''hard currency''değil.Kreditörler borcunuzu ödeyin derse,merkez bankasının rezervleri ve piyasadaki para olarak 400 milyar dolar mı var!!!Merkez bankasının yayınladığı son ULUSLARARASI YATIRIM POZİSYONU raporuna göre 238 948 milyar dolar varlığımıza mukabil,617 829 milyar dolar yükümlülüğümüz, 378 881milyar dolar döviz açığımız var.ABD de ise aynen yazdığınız gibi abd hazinesi merkez bankasına tahvil verir,merkez bankası da para basar abd hazinesine verir,abd hazinesi borcu ne kadar yüksek olursa olsun öder.

Tahvil zaten vadedir, günü gelince faiziyle ödenir. Ödemediği durumlarda finansal krize girer, üretimi durma noktasına girer. Cari açığı kapatmak için bütün hükümetler belli zamanlarda doları spekülasyonla baskılar. Özellikle bilançoların açıklanacağı sürelerde. Çünkü dolar yükselince cari açık azalır.

Bu arada borcun vadesi önemli, şuanda piyasalardaki daralmanın sebebi kısa vadeli borçların ödeniyor olması. Borç stoğundan ziyade problem arz edecek konu vadedir. İç borç kısa vadede bütün ülkeleri daralmaya sokar. Yani temel borç stokunda herhangi bir problem yok. Yani ülkedeki Reel faizi ve Kur u en çok bu vade etkiler. Kur serbest piyasanın elinde yani arz-talebe göre ilerliyor. yani kurdaki dalgalanma dövize endeksli borçlanmada gsmh oranını etkileme yapıyor. 2013 yılında ödemesi başladı, o günden beri sıkıntı var zaten.
Amerika ödeyebilse 2008 'i yaşamazdı. Hala etkisinde çıkabilmiş değil. Kişi başı borcu 55-60k $ dış borcu, kişi başı gelir 14K $.

Neyse arkadaşım ben gerçekten yoruldum, devleti biz yönetmiyoruz sabaha kadar tartışsak bir sonuca varamayız. Yaşayarak göreceğiz.
Burada belirteyim benim hocamın bir sözü vardır;
Kriz beklenmedik anda gelir, ne zaman geleceğini kimse bilemez. Eğer bilinseydi önlem alınır, sistemde kriz diye terim olmazdı.

Adamovich
02-01-2016, 19:10
Sn deniz43 yazilarinizi ben buyuk bir zevkle okuyorum .. yazi yazma oraninizi biraz daha arttirsaniz hic fena olmaz ..

deniz43
02-01-2016, 19:23
Sn deniz43 yazilarinizi ben buyuk bir zevkle okuyorum .. yazi yazma oraninizi biraz daha arttirsaniz hic fena olmaz ..

Teşekkürler ve iyi dileklerimle..

TÜRKOĞLU
02-01-2016, 21:09
dün FX piyasası açık mıydı? matrikste usd/try de işlem olmuş görünüyor aynı şekilde eur/usd falan.

secbul20
02-01-2016, 21:28

Türkiye devleti kendi parasını basar. Bu devlet olmanın ana kuralıdır. Bizim merkez bankamız devlete aittir. Özel değildir. Sadece işlemlerin şeffaflığı için özel statüsü vardır.

Amerika da parayı FED basar. Amerikan devleti yukarıda anlattığınız gibi tahvil verir FED e parayı alır. FEDi kuranlar bellidir. Kenedy bu düzeni gümüş ile yıkmak istemiş ama başaramaıştır. Para basma gücünü FED den alıp Hazineye vermek istemiştir.

http://marketshadows.com/wp-content/uploads/2013/08/Silver-Certificate-v.-Federal-Reserve-Note.jpg

Aşağıda ki linkte okuyabilirsiniz.

Wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_11110

ve diğeri

http://www.rense.com/general44/exec.htm

FED bir kaç bankanın oluşturduğu dünya üzerindeki karadeliktir.

Çok güzel anlatımlı animasyon aşağıdaki videodadır.

https://www.youtube.com/watch?v=CAYkmutzcrU

keremalkm
02-01-2016, 21:29
abd hazinesi borcu ne kadar yüksek olursa olsun öder.
REZERV para birimine sahip bir ÜLKENİN, kendi para cinsinden borcu yoktur..!

Şevki Krn
02-01-2016, 22:02
Paranız varsa iyi yaşayın yaşamınıza harcayın borsa forex vs saçmalıklar ile ugraşmayın..

ayhan53
02-01-2016, 23:05
hayırlı olsun 69.069 u görsün yeni başlık

adestim
02-01-2016, 23:07
Yeni yılda yeni başlık yakışır bol kazançlar sizin olsun..:cool:

korthh
02-01-2016, 23:51
Yazmayacaksın-uyarmayacaksın-acımayacaksın...
VOB gibi geleceğe dönük opsiyonların yapıldığı piyasada seçimden önce bile uyardık...Tepkiler hala aynı zevkle okudum @kuzeykan süper yazılar...

İsmi lazım değil burada sık sık yazan biri seçimden önce tek başına iktidar geliyor diyerek burada show yapıyordu hakını vereyim bildi de Amma bende dedim ki fiyatlanan koalisyondur eğer koalisyon olmaz ise piyasa deli gibi satacak dediğimde @kuzekan'a verilen tepki bana da verildi ki ''sen ve senin gibiler''demiş o ''gibi''ler arasında bende varım ve olmaktan da gurur duydum burada kimseye bir şey kaybettirmedik biz gerçekleri yazdık söyledik uyardık...Geldiğimiz noktada 20 bin puan indi...Döviz seçimden önceki yerinde faizde öyle...Bist katıksız düştü...Yabancı kaçıyor...

Vatandaş Rıza anlamalı ki bizim iki satır karalamamızla mualif yazı ve görüşlerimizle olmuyor bunlar olamazda piyasa her şeyi görür okur duyar ve kaçar...

Verilen tepki inanılmaz ama şaşırmıyorum genel geçer hal bu artık.

BKNZ; VOB:Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası

Vadeli....

Geleceğe dair...

Valfranc
03-01-2016, 00:10
yeni yılda yeni başlık hayırlı olsun...

parsque
03-01-2016, 00:23
Ben demiştim bilmiştim vs vs. Ne kazandın ne kazandırdın. Göster portföyunu öncesi ve sonrasıni..iyi be.. iskembecilik moda bu ara...

Adamlar en güzel yerde terse yatırma noktasıni bulmuş naaabicak herkese paramı kazandıracak.. buraya en son viob persembe ve öncesi şubat vadeli pastasini attım. Ne diyor çoğunluk uzunda.. 3 tane kurum kisada gallavi şekilde..kesin piyasa yapıcıdir %90.. kasa paramı dagitacakti.. şöyle demiştim böyle kazandırdık.. geçin bu ayakları.. zaten millet zararda .komik olmayın.. bundan sonrasını nasıl kurtarabilirize bakalım. Varsa sebepleriyle anlat .. galiye alırım belki..

halis
03-01-2016, 00:26
başlangıcı kavga gürültüyle başlatmışınız sonu huzurlu olması dillegiyle yeni yıl ve yeni yer hayırlı ugurlu olsun..
kavganın kazananı olmaz bunu bilinde !

parsque
03-01-2016, 00:26
http://hizliresim.com/BD0Nkp

halis
03-01-2016, 00:28
şort diger kısmı hiç yükselecek görüntüsü de vermiyor güvende vermiyor..

parsque
03-01-2016, 00:45
başlangıcı kavga gürültüyle başlatmışınız sonu huzurlu olması dillegiyle yeni yıl ve yeni yer hayırlı ugurlu olsun..
kavganın kazananı olmaz bunu bilinde !

Abicim ustanın biri grafik attı buraya kendisi grafikte iyidir.. trend kırıldı dedi tastikleyende oldu. Öldük bittik 50 bin mevzulari dönmeye başladı. Yani algılar bozuldu. Foreksten grafik attım hayır destekteyiz destek kralmadi trendin dibine deydigimizi gösterdim o arkadaş evet destek kırılmamis doğru dedi sonraki gün yukarıya ralli başladı.. yani short algisi kurulsaydi çok kişi zarar görebilirdi.. cepten yazıyorum... 3 gün sonrami ne ustaların ustası bile trend yukarıya döndu tamam dedi long girdiğini yazdı stgen hoca galiba trend dönmedi tepki yukselisiydi stoch hoca belirlediği hedefte kârli çıktı neyse. Kimseye bişey dediğim yok. Trend yukarıya bu kadar basit dönmeyeceğini yazdım biliyorsanız. Nedenleriyle grafiktede anlattım. He ben bunu nokta nokta yazmışımmi kardeşim. Yazdığım halde persembe tufasinda ben bile long kovaladım. Mesele nerde onu çözelim diyorum.. takastaki çoğunlugu ben dahil bu algiya sokan nedir.. ?. Burada çok iyi analiz yapan arkadaşlar tartışılmasiz elbette de. Terse geliş sebebimiz toplu algı oyununa girme tezgahı nasıl yönetiliyor. Içimizde ajan mi var nedir.. :) bunu irdeliyelim bence..

korthh
03-01-2016, 01:01
Erdem olan ben demiştim demek değildir etrafındaki her şeyi gözünü algılarını kapayıp olanları olmuyor gibi gösterip millete poz açtırmak hep yukarıya gidecek deyip algının dibine vurmaktır.Grafikle oluyordu bunlar madem neden bu grafikler ben demiştim diyemiyor.Burası özgür bir forum özgür bir VOB başlığı istediğimi kurallar kaideler çervesinden kırmadan dökmeden rencide etmeden yazma özgürlüğü veriyor bu forum o yüzdende burada kendimi buluyorum şahsen.Sizde yazın kendinizi bulun ben demiştimin bana bir kar'ı yok parada vermiyorlar uyardık alan aldı almayan almadı almayanlara hatırlattık o kadar.Ben bu dönemde kenarda durarak çok kazanmadım ama kaybetmedim de benim için yeterlidir.

Siz kendi yolunuzda devam edin yolunuz açık olsun.

fen
03-01-2016, 02:55
Rusya ambargoları yürürlükte

sebze meyve almayacaklar artık, zaten pek bişey aldıklarıda yokmuşki

Rusyanın en çok gıda satın aldığı ülkeler sıralamasında 5. yiz

1. sırada Belarus 2,74 milyar dolar
2. sırada Brezilya 2,41 milyar dolar
3. sırada Ukrayna 1,99 milyar dolar
4. sırada Almanya 1,83 milyar dolar
5. sırada Türkiye 1,68 milyar dolar
6. sırada Çin 1,61 milyar dolar
7. sırada Polonya 1,55 milyar dolar
8. sırada ABD 1,54 milyar dolar
9. sırada Hollanda 1,42 milyar dolar
10. sırada Fransa 1,42 milyar dolar

almasalarda olur, iç piyasada afiyetle tüketiriz daha iyi olur.

berryforeva
03-01-2016, 03:07
Türkiye devleti kendi parasını basar. Bu devlet olmanın ana kuralıdır. Bizim merkez bankamız devlete aittir. Özel değildir. Sadece işlemlerin şeffaflığı için özel statüsü vardır.

Amerika da parayı FED basar. Amerikan devleti yukarıda anlattığınız gibi tahvil verir FED e parayı alır. FEDi kuranlar bellidir. Kenedy bu düzeni gümüş ile yıkmak istemiş ama başaramaıştır. Para basma gücünü FED den alıp Hazineye vermek istemiştir.

http://marketshadows.com/wp-content/uploads/2013/08/Silver-Certificate-v.-Federal-Reserve-Note.jpg

Aşağıda ki linkte okuyabilirsiniz.

Wiki
https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_11110

ve diğeri

http://www.rense.com/general44/exec.htm

FED bir kaç bankanın oluşturduğu dünya üzerindeki karadeliktir.

Çok güzel anlatımlı animasyon aşağıdaki videodadır.

https://www.youtube.com/watch?v=CAYkmutzcrU
Karistiriyor olmayasin turkiyede hazinenin bir tek madeni para yetkisi var. O da cebimizdeki bozuk paralar. Murekkep tcmb nin elinde. Kagit para basamaz. 1930 ,yilindan beri boyle. Belli bir sureyle verilmis fakat opsiyon tcmb nin elinde devamli uzatiliyor.
Anayasanin 87. Maddesine bakarsaniz bunu gorursunuz. Ayrica cebinde bozukpara var ise simdi bakabilirsin turkiye cumhuriyeti yazar. Fakat kagitlarin tumunde tcmbnin murekkebi var

gencparaci
03-01-2016, 03:33
1 trilyon dolarlık hatıra para ABD'yi kurtaracak!
11/01/2013 A+ A-
ABD'de borçlanma limiti arttırılmazsa 15 Şubat ile 1 Mart arasındaki bir tarih sonrasında kaos olacak.
Önceki gün Beyaz Saray sözcüsünün açıklamasındaki dolaylı gönderme olmasaydı ABD’de şu sıralarda yapılan bir tartışma bu kadar ciddiye binmeyecekti.
Bunun ne olduğuna geleceğim ama nereden çıktığını anımsatayım.
Malum ABD’de yılbaşı öncesindeki ‘mali uçurum’ krizi aşıldı ama kriz tam olarak bitmedi; ABD Hazinesi borçlanma limitine geldi. Kongre’den borçlanma yetkisi alamadığı sürece yeni borçlanma yapamıyor. Bunun anlamı; Amerikan hükümetinin gündelik harcamalarını ve ödemelerini yapamayacak olması, nihayetinde ekonomide ödemeler krizi yaratmasıdır.
Gün gün yapılan hesaplara göre Amerikan Hazinesi olasılıkla şubat sonuna kadar ödemelerini çevirebilecek görünüyor. Borçlanma limiti arttırılmazsa 15 Şubat ile 1 Mart arasındaki bir tarih sonrasında kaos olacak. Bu kaosun ekonomi için neler getireceğini kestirmek bile zor.
Borç limitinin arttırılması konusunda anahtar yine Cumhuriyetçilerin elinde; ‘Mali Uçurum’ sürecinde vergi ayarlamasında orta noktada buluşan Cumhuriyetçiler, borç limitinin arttırılmasına evet demek için harcama kesintisi yapılmasını şart koşuyorlar.
İşte bu pazarlık açmaza girerse; ki geçen yıl son dakikaya kadar sürmüştü ve şöyle bir formül ortaya atılmıştı: “ABD Hazine Bakanı’nın yetkisi var, 1 trilyon dolarlık bozuk para bastırsın!”
Absürd bir öneri olarak görünen teklif şu yolu işaret ediyor; Hazine kendi darphanesinde, üzerinde ‘1 trilyon dolar’ yazan 1 ons ağırlığında platinden bozuk para bastırsın. Bu yetki Hazine Bakanı’nda var. Sonra bu bozuk parayı Amerikan Merkez Bankası’ndaki (Fed) hesabına yatırsın, karşılığında da 1 trilyon dolarlık çeki alsın.”
Yani metal olarak 1600 dolarlık değeri olan bozukluğun üzerine ‘1 trilyon dolar’ nominal değer yazarak hazine para yaratıyor olacaktı. Yasal olarak bu sürecin hepsi hukuksal bir çerçevede görünüyor. Ama Fed’in bu ‘bozukluğu’ kabul edip karşılığında çeki verip vermeyeceğini bilmiyoruz.
İşte önceki gün, Beyaz Saray’daki rutin basın toplantısında bu sorulduğunda, bu seçeneğin göz ardı edilmediği yönünde dolaylı bir gönderme yapıldı! Anlamı; Beyaz Saray, kimileri gibi absürd bulmuyordu bu bozukluk basma olayını!
ABD’de, kâğıt para basma yetkisi merkez bankası Fed’de, bozuk para basma yetkisi ise hazine yönetiminde. 2000 yılında yapılan değişiklikle Hazine Bakanı’na verilen hatıra platin bozukluk para basma yetkisinin sınırı yok.
Eğer böyle bir yola gidilirse yasanın ruhuna ve felsefesine aykırı bir iş yapılmış olacağını düşünenler var. Ayrıca bozukluk da (metal para) olsa, basılan para, çıkaranın ya da basanın yükümlülüğü; borçlanma yetkisi, o ülke hazinesine verilen bir yükümlülük yaratma yetkisi ise bozuk para çıkarmanın da pek farkı yok.
Siyasetçiler her ne kadar şimdilik bu bozukluk basma işini bir pazarlık silahı olarak görüyor olsalar da uzlaşmazlığı keskinleştirmesi olasılığı da var. Böyle olursa da bu absürd fikrin hayata geçip kamu borcunu parasallaştırması durumu bile ortaya çıkabilir. Ama Paul Krugman gibi iktisatçılar da eğer borç limiti sorunu aşılamaz olup da bir felakete gidilecekse ‘1 trilyon dolarlık bozuk para’ basarak borçlanma limitini ‘by pass’ etmenin zararı olmayacağını düşünüyor.
kaynak http://www.radikal.com.tr/yazarlar/ugur-gurses/1-trilyon-dolarlik-hatira-para-abdyi-kurtaracak-1116349/

Adamovich
03-01-2016, 03:50
uyku tutmadi hafsonu biraz grafiklere bakayim dedim 2 pariteye baktim su an icin .. belki baslikta ilgilenenler cikar

eurousd

grafikler cok seyi anlatiyor soze gerek yok
1.08 veya biraz altinda ihlal bekliyorum daha sonra yukariya dogru atak ve 1.1045 uzerinde bir gunluk kapanis

http://i.hizliresim.com/MLWOl7.png

sayet 1.1045 uzerine kapanis yaparsa yukaridaki grafike ve asagidaki grafikde de fibo yu ekleyip ve hedefleri yukari olacak sekilde yeni cizgiler cekmeye baslayacagim

http://i.hizliresim.com/pB9dgL.png

mum yada diger formasyon kovalamiyorum cunku kafamda artik 1.08 e sartlanmis vaziyetteyim . bu seviyelere giderken extra birseyler olursa anlik paylasirim . yada yukari giderken extrem birsey olursa gene paylasirim ama kisa ve orta vadeli beklentim bu sekilde

sn orkici
hocam yada ustad yok .. boyle hitap etmez iseniz sevinirim siz nasil acemi iseniz bende ayni sekilde acemiyim
ne ustadligim var nede hocaligim
audusd mi audnzd mi ?

audnzd den bahsediyorsan su an grafikdeki iki cizgi arasinda SIKISMIS vaziyette

1.0686 ve 1.0610 arasinda

1.0686 den shortlanir alttaki sari cizgi yi kirdigi anda shortara takviye yapilir
yada 1.0610 dan longlanir 1.0686 uzerind ekapanislar yapinca longa takviye yapilir

ben ilk secenegi yaptim hatta takviyede yaptim ama gel gorki cizgi altinda 10 tane bar atmasina ragmen geri kirmizi ve sari bandin icerisine aldilar . bazen sinirlenirim boyle seye geri gelecegini bilsemde sshort pozisyonum varsa kapatirim zarar umrumda olmaz aynisini yaptim zararina kapattim

simdi gelelim can alici noktaya
bu hareketleri yaptilar 120dk lik ve 240 dk liklarda tobo olustu ve hedefi 1.0785 ler civari yani diyorki long olursan hedefi 1.0780 civari .. ama bir ilginclik de burada var simdi beyefendi amca bu tobolari calistirirsa hedefi 1.0780 civarinda degilmi sayet fiyat bu seviyeler egelirse gunluk grafiklerinde obo olusucak :) peki ya gunluk grafiklerinde bu obo calisirsa hedefi ne olucak 1.0450 civarinda bir rakam olucak ama 1.0450 yi gorurse bu sefer asagida bekleyen bir hedefi daha var 1.0220

yani bana gore long un omru maximum 1.0785 seviyesine kadar ordan sonra obo calismaya baslarsa hedefi ilk etapda 1.04xx daha sonra 1.02xx
ben buradan long olmam cunku her an asagi riski var ama 1.0785 e pasif short emirlerimi girerim yarin bir terslik olmaz isede oylece kalir
o rakamlari gorurse yeniden degerlendirme yapariz ..

http://i.hizliresim.com/NrgVDL.png

GBPNZD
Bu paritede short pozisyonum vardi ama cuma gunu ben kapattim grafik uzerinde fibo rakamlari mevcut
ben cuma gunu yesil fiboya gore pozisyonlarimi kapattim :) ama grafik uzerinde ekledigim diger bir fibo seviyesine dikkat
yani kirmiziya zaten gunluk ve 4h liklerind e obo vardi ve calisiyordu bu obo bu obonun hedefi 2.12xx ler .. kirmiziya renkli fiboya dikkat etmedim etsem kapatmazdim %61.8 rakami ile obo hedefi asagi yuikari ayni zaten
e simdi burdan kalkip kapattigim yerin 30-40 pips altindan short da acmam
simdi burada short kovalayacagim yeniden ama bu nasil olur benim icin pasif emir yazacagim 2.17 lere mesela 2.17 den pasif emirlerim gelirse o zaman shorta devam ederim gelmezse kismet degilmis der gecer giderim
2.17xx lerden pasif short emirlerim gelirse o zaman bunlari 2.1850 uzerinde 4 saatlik bar kapanis yaparsa stop olurum

Kesinlikle bu pariteyi tavsiye etmem cok oynak moral bozucus poz acarsiniz ayni anda %50 zarar yazar.

yani kisaca 2.1720 - 2.1740 civarina pasif emir girecegim gelirse 2.1850 uzerinde 4 saaatlik kapanis yapincaya kadar poz stop olmam ve asagiya dogru haraketinde de ise 2.12xx seviyelerine kadar beklerim

http://i.hizliresim.com/a2MPDd.png

crude oil gecen hafta long actim 5 parca ve parca parca kapattim en son 37.80 den kapattim
37.79 dan dan 1 parca short acmistim onuda ayni aksam 37.39 dan kapattim
36.50 beklentim oldugunu burada yazmama ragmen 36.50 leri gordu ama long da acmadim
cunku Ali cengiz oyunu donduruyorlar bu oyunun altinda kalmak da istemiyorum

38.00 uzerinde 60dk lik kapanis yaparsa long icin hazirlikli olurum beki 1 parca acarim long
38.50 uzerinde 4 saatlik kapanis yaparsa o zaman longlarima 2 parca daha ilave ederim
bu kapanislari yapmaz geri 36.50 e gelse hatta 35 lere gelse gene ne short nede long acarim bir hedefim var o hedefe gelirse ordan long acarim hedefi yazmak istemiyorum ben bu hedefi ilk yazdigimda bazi insanlar gulmustu :) o zaman 46 dan islem goruyordu crude sonucta yavas yavas haftalik grafikdeki formasyon hedefine dogru ilerliyor goruntusu var
http://i.hizliresim.com/VvX2Nj.png

fen
03-01-2016, 04:07
borç= para

ee sen kağıttan borç tahviline karşılık para basarsan, karşılıksız para basmış olmuyorsunda, 31,10 gram platine satınalma gücünün çok üzerinde bir rakam yazıp basarsan karşılıksız paramı basmış oluyorsun?

hepsi karşılıksız para olur

fakat önemli nokta şu

borç karşılığı para basma işi son bulursa dünyada tıkır tıkır işleyen finansal sistem çökecek, bunun zararınıda sadece bu işi çeviren en büyük kalpazan ülke ABD gibi bir zengin ülke çekmeyecek tabikide, fakir ülke daha çok çekecek, diğer ülkeler istemez böyle bişeyi.

O zaman boşuna platine falan yazmasınlar bence direk obama bir kaba büyük abdestini yapsın, hazinede bu necaseti tezek haline getirip üzerine 1 trilyon dolar yazsın, bu tezeğide fed alsın kasasına koysun ve karşılığında 1 trilyonluk emprime dolarları bassın, dev finans şirketleri ve bankalarda bu dolarları dünyaya sürsün bişekilde kullansın, oh ne güzel, ABD başkanı nın dokunduğu her şey her iş kıymetli altın değerinde ve doğal olarak mıçtığıda değerli olur, bari bi anlamı olur falan yani he he :))) fed in kasasında kokar mokar ama dünya insanlığı mahvolmasın gibi ince bir düşüncede olduklarından idare ederler büyük ihtimal ha ha.

fen
03-01-2016, 04:23
Ondan sonra obamanın 1 trilyonluk tezeğiylen dünya kurtulur krizden

Sonramı?

Sonrasında değme ikdisatçılar çıkar ona buna ahkam keserler işte ulan bi noktan( obamanın tezeğini kastederek) anlamıyorsunuz işte dünya ekonomisi şöyle bu iş böyle derken makaleler düzerler sayfalarca ha ha

diyecğim şuki, tartışmalar anlamsız, kasaya ne basıp koysalar işi götürürler durum bu, sonrada dünyaylan eyleşirler kenardanda tartışmaları seyretmeye devam ederler, onca alavere dalavereye rağmen koskoca dünyanın gözü kör olur havanda su dövmeler gırla gider vs..

kimsede çıkıp bu dolandırıcılık dursun diyemez, kaç milyar insanın yediği nane bu olur işte.

bolein
03-01-2016, 13:15
Ortadoğu yeni bir gerilime hazırlanıyor.

http://haber.star.com.tr/dunya/ortadoguda-yuksek-gerilim/haber-1080060

Türkiye'yi olumsuz etkileyecek bir gelişme iş uzarsa.

TÜRKOĞLU
03-01-2016, 13:27
bişey çıkmaz bundan. 2 tane şaklaban ülke tantana yapıyor.

Ortadoğu yeni bir gerilime hazırlanıyor.

http://haber.star.com.tr/dunya/ortadoguda-yuksek-gerilim/haber-1080060

Türkiye'yi olumsuz etkileyecek bir gelişme iş uzarsa.

berryforeva
03-01-2016, 13:45
borç= para

ee sen kağıttan borç tahviline karşılık para basarsan, karşılıksız para basmış olmuyorsunda, 31,10 gram platine satınalma gücünün çok üzerinde bir rakam yazıp basarsan karşılıksız paramı basmış oluyorsun?

hepsi karşılıksız para olur

fakat önemli nokta şu

borç karşılığı para basma işi son bulursa dünyada tıkır tıkır işleyen finansal sistem çökecek, bunun zararınıda sadece bu işi çeviren en büyük kalpazan ülke ABD gibi bir zengin ülke çekmeyecek tabikide, fakir ülke daha çok çekecek, diğer ülkeler istemez böyle bişeyi.

O zaman boşuna platine falan yazmasınlar bence direk obama bir kaba büyük abdestini yapsın, hazinede bu necaseti tezek haline getirip üzerine 1 trilyon dolar yazsın, bu tezeğide fed alsın kasasına koysun ve karşılığında 1 trilyonluk emprime dolarları bassın, dev finans şirketleri ve bankalarda bu dolarları dünyaya sürsün bişekilde kullansın, oh ne güzel, ABD başkanı nın dokunduğu her şey her iş kıymetli altın değerinde ve doğal olarak mıçtığıda değerli olur, bari bi anlamı olur falan yani he he :))) fed in kasasında kokar mokar ama dünya insanlığı mahvolmasın gibi ince bir düşüncede olduklarından idare ederler büyük ihtimal ha ha.

Karsiliksiz degil. Murekkep maliyeti var. Ornegin 200tl basiyor bir kagidin masrafi 2lira sana 200tlden satiyor. Dunyanin en karli isidir. Eskiden paran kadar altin olmasi lazimdi. Yani 100tl gosterdiginde karsili altindi.
Fakat 1971 yilinda amerikanin tum dunyaya kabul ettirmesiyle karsilik basim maliyeti olarak gecirtildi.

abka
03-01-2016, 15:34
Genelde ocak ayı sert fiyat hareketlerine sahne olmuştur.

dikkatli olmak lazım..

20 iş günü heyecanlı olacak.

abka
03-01-2016, 15:45
vob yakın vadeye endeksli sistemle çalışanlar ,vade değişiminden dolayı yarın sabah +1.700 puanlık gap yanılgısına maruz kalacaklar...

bıst-100 e endeksliyim...onu da temettüler çarpıyor..

secbul20
03-01-2016, 16:52
Karistiriyor olmayasin turkiyede hazinenin bir tek madeni para yetkisi var. O da cebimizdeki bozuk paralar. Murekkep tcmb nin elinde. Kagit para basamaz. 1930 ,yilindan beri boyle. Belli bir sureyle verilmis fakat opsiyon tcmb nin elinde devamli uzatiliyor.
Anayasanin 87. Maddesine bakarsaniz bunu gorursunuz. Ayrica cebinde bozukpara var ise simdi bakabilirsin turkiye cumhuriyeti yazar. Fakat kagitlarin tumunde tcmbnin murekkebi var

Merkez Bankamız özel bir yasa ile kurulmuş bir şirketten ibarettir. Diğer şirketler gibi ticari faliyetlerinden dolayı kar eder, tıpkı diğer şirketler gibi ortakları vardır.

A sınıfı hisselerin tamamı Hazine’ye ait.

B sınıfı hisseler ise şöyle dağılıyor:

Ziraat Bankası %19,23
Garanti Bankası %2,48
İş Bankası. %2,33
Halkbank %1,11
Yapı ve Kredi Bankası %0,55
Akbank %0,03
Türk Ekonomi Bankası %0,01

----------------------

FED ise Koca bir kazık gibi özel şirkettir. ABD hazinesinin değildir.

-----------------------------------------
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş., banknot ihraç eden, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin para ve kredi politikasını yürüten, veznedarlık görevini üstlenmiş ve devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur. Kağıt para (banknot) basma tekelini elinde bulundurur ve bu yetkiye istinaden bağımsız olarak para politikasını belirler. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı'na bağlı olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nce basılan madeni paraların tedavülü de Merkez Bankası'nca sağlanmaktadır.

Merkez Bankası EFT (Elektronik Fon Transferi), EMKT (Elektronik Menkul Kıymet Transferi) sistemlerinin Türkiye'deki sahibi olup[2], Tüm Dünya Bankalararası Mali İletişim Topluluğu'in (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - SWIFT) Türkiye ayağını yürütmektedir[3].

secbul20
03-01-2016, 17:01
Büyük olasılık gelecekteki currency (money değil) Bitcoin olacak.

1 - Çünkü oluşması için bilgisayar gücü ve elektrik barındırıyor.
2 - Kimseye ait değil. Ben basıcam dağıtıcam şansın yok.
3 - Bölünebilir. Toplanabilir. Üst üste biriktirmek mümkün
4 - Transfer aşırı hızlı ve komisyonu yok derece az.
5 - Depo durumu hayal gücünüze bağlı. Saç telinde. Akıllı telefonda. Ezberliyebiliyorsan beyninde sakla.
6 - Regüle durumu yok. Nereden nereye gittiğini çözmek şu an mümkün değil.
Yunan krizinde oldukça çok miktar Euro dan Bitcoine dönüp Almanya başta olmak üzere diğer devletlere gidip akrabalarınca bozduruldu.
7-Bir değere sahip. İmzamdaki BTC/USD ye tıklayıp 24 saat /365 gün trade etme imkanı var.

KOSA
03-01-2016, 18:55
http://aytunbilgin.blogspot.com.tr/2015/12/bist100-2016-ilk-donem-uzerine-notlar.html?m=1
http://www.twitlonger.com/show/n_1so42rd
http://www.dosya.tc/server4/y3g541/BATMADAN_OGRENMEK2.pdf.html

trader5
03-01-2016, 19:48
Bu yeni gerilimlerle birlikte Bist 100 61.000-65.000 aralığı. Viopta aynı oranda düşerse 78.000-81.000 aralığına kadar gelme olasılığı artıyor. Artık yeni bir dip yapmadan dönmeyiz diye düşünüyorum.
Ocak 20 sine kadar sert düşüşler devam edebilir.

Alım satım amaçlı değildir.

trakya_forever
03-01-2016, 20:36
Vob günlük. İşin sırrı bu iki hareketli ortalama da. Bunların kesişmesiyle birlikte maksimum 4 gün içerisinde siyaha kadar gidecek bir yukarı hareket gelmeli. Bunun için iki seçenek var. Eğer 85 bini kendisine taban edinen bir testere piyasa gelirse ve kesişim gelirse bu siyahı aşacak yeni bir ralli olabilir. İkinci seçenek kesişim öncesi daha da aşağıya salması ,85 bini kırması. Yine kesişim sonrası siyaha ulaşacak bir hareket gelecektir. Fakat bu kez siyahtan dönme ve 2008 benzeri bir hareket yapması daha olasıdır.

İşin özü ne olursa olsun kesişim sonrası siyaha kadar bir hareket (95 bin kabaca) gelmeli. Ne olacaksa ondan sonra olmalı. Gerisine oraya gelince bakacağız zaten.

Kesişim sonrası net duruma bakacağız bakalım. Volatilite çok arttığı için net hareketler kolay gelmiyor.
Kişisel tahmindir.YTD...

http://imageturko.com/?di=2JI8

mamiabi
03-01-2016, 21:01
Sayın trakya_forever,
İlgili kesişimde tahmin ettiğiniz hareketlerin örnekleri var mı, grafiği daha eskilerden, hatta sadece benzer hareketlerin olduğu yerden paylaşmanız mümkün mü acaba?
Teşekkürler,

Vob günlük. İşin sırrı bu iki hareketli ortalama da. Bunların kesişmesiyle birlikte maksimum 4 gün içerisinde siyaha kadar gidecek bir yukarı hareket gelmeli. Bunun için iki seçenek var. Eğer 85 bini kendisine taban edinen bir testere piyasa gelirse ve kesişim gelirse bu siyahı aşacak yeni bir ralli olabilir. İkinci seçenek kesişim öncesi daha da aşağıya salması ,85 bini kırması. Yine kesişim sonrası siyaha ulaşacak bir hareket gelecektir. Fakat bu kez siyahtan dönme ve 2008 benzeri bir hareket yapması daha olasıdır.

İşin özü ne olursa olsun kesişim sonrası siyaha kadar bir hareket (95 bin kabaca) gelmeli. Ne olacaksa ondan sonra olmalı. Gerisine oraya gelince bakacağız zaten.

Kesişim sonrası net duruma bakacağız bakalım. Volatilite çok arttığı için net hareketler kolay gelmiyor.
Kişisel tahmindir.YTD...

http://imageturko.com/?di=2JI8

şortoğlan
03-01-2016, 21:02
Şşşş cigerrrr pusuda kal .. Bu pusu kanlı pusu..guzular meleşiyi cigerr ..

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

Kaygan
03-01-2016, 21:44
vob yakın vadeye endeksli sistemle çalışanlar ,vade değişiminden dolayı yarın sabah +1.700 puanlık gap yanılgısına maruz kalacaklar...

bıst-100 e endeksliyim...onu da temettüler çarpıyor..

önceki vade de 1450 puanlık spot-vop farkını 24.11 de tek günde kapatmışlar.sert bir düşüş gününde.

wishwind
03-01-2016, 21:54
Şeker Yatırım - 31 Aralık 2015 Perşembe 16:07:55

18-25 Aralık Haftası Yabancı İşlemleri

Yabancı yatırımcı geçen hafta BİST Pay Piyasasında 17 milyon dolar alış, DİBS'te (repo dahil) 125 milyon dolar net satış yapmışlardır.

http://lb.e.sekeryatirim.com.tr/eu/c...c83d0ffa798b55

hımm yabancı arkasına bakmadan kaçıyor anlamına mı geliyor bu

Adamovich
03-01-2016, 23:43
koskaca forumun en aktif basligi olan vob24 de sinekler ucusuyor .. ne oldu vobculara ? piyasa yapicisi herkezi terste birakti moral bozuklugumu var yoksa herkez vob u mu birakti

qumarbaz
03-01-2016, 23:49
Adomovich ustad yarin icin yorumlarinizi alabilirmiyiz?

trader5
03-01-2016, 23:55
Bu yeni gerilimlerle birlikte Bist 100 61.000-65.000 aralığı. Viopta aynı oranda düşerse 78.000-81.000 aralığına kadar gelme olasılığı artıyor. Artık yeni bir dip yapmadan dönmeyiz diye düşünüyorum.

Yarın için aşağı GAP 500-750 puan bekliyorum.
Sonrasında 1500-2500 puan aralığında aşağıda kapanış bekliyorum.

Kaygan
04-01-2016, 00:05

bende şort olsam -5000 beklerim :)

abka
04-01-2016, 00:13
koskaca forumun en aktif basligi olan vob24 de sinekler ucusuyor .. ne oldu vobculara ? piyasa yapicisi herkezi terste birakti moral bozuklugumu var yoksa herkez vob u mu birakti

terse gelen çok oldu.moral bozukluğu var..

kaldıracınız full ise batmanız için 2 tane ters pozisyon yeterlidir.

Adamovich
04-01-2016, 00:13
Adomovich ustad yarin icin yorumlarinizi alabilirmiyiz?

ben ustad felan degilim su vob24 basligindaki en acemi insan benim grafikler konusunda :)

grafik asagida buna yorum yapip yarin icin tahminde bulunabilecek varsa helal olsun derim :) adamlar oyle bir yerde kapanis yapiyorlarki sozleriun kelimelerin yorumlarin bittigi yerde a desen b olur b desen a olur seklinde

ama benim genel beklentim fiboda 0 degerinin birazcik assagisi :)
http://i.hizliresim.com/QZY5Lv.png

buda u30 grafigi beklentim burdada
bir onceki kare icine aldigim gibi ama ihlali birazcik daha fazla bekliyorum :) kirmiziya kadar hatta birazcik daha ama gunluk kapanis yapmadan kirmiziyida seans ici ihlal etmelerini bekliyorum

http://i.hizliresim.com/MLgQb6.png

goldal
04-01-2016, 00:16
arabistan ile iranın gerilimi,piyasayı muhakkak etkileyecektir,orta dogu unutulmasın y.t.d.

kigilcim
04-01-2016, 00:16
BIST 100 için üçlü dip senaryosu benim stratejimde ön planda.
Buna göre endeks 2012 başlangıcındakine benzer bir hareket yapabilir.

Endeks üçlü dibin ilk ayağını 69.700 bandına, ikinci ayağını da 69.200 bandına koymuştu.
Son ayak için en doğru yer 69.200-69.700 bölgesi gibi duruyor.

Alttaki grafik oyun planımdır, önce tepki gelmeli 73.000 bölgesine, sonra oradan satış yiyerek son ayağı oturtmalı.
Bu arada yabancının mala girmesi gerekli, kabaca 69.500 hattından gelecek atak bizi 84.500 e taşıyabilir.

http://i.hizliresim.com/vn8GpA.png (http://hizliresim.com/vn8GpA)

maksoy1
04-01-2016, 00:20

Kesinlikle katiliyorum, hisse.net e Sn. deniz43 ün yazilarını okumak için giriyorum diyebilirim.
O kadar yani.

fahri78
04-01-2016, 00:24
X100 Günlük Grafik

2009 dan başlayan Yükseliş Trendi 22 Temmuz 2015 Haftasında Gerçekten kırılmış.
Sonrasında ise 2 Kasım 2015'de seçimden sonraski gün aşağıdan Test edilmiş bu Trend ama başarılı olamayınca Düşüş başlamış.
Son durum.

http://i.hizliresim.com/or85Mm.png (http://hizliresim.com/or85Mm)

Yazdıklarım hayal ürünü olup, asla yatırım tavsiyesi değildir!

ugolnili
04-01-2016, 00:24
BIST 100 için üçlü dip senaryosu benim stratejimde ön planda.
Buna göre endeks 2012 başlangıcındakine benzer bir hareket yapabilir.

Endeks üçlü dibin ilk ayağını 69.700 bandına, ikinci ayağını da 69.200 bandına koymuştu.
Son ayak için en doğru yer 69.200-69.700 bölgesi gibi duruyor.

Alttaki grafik oyun planımdır, önce tepki gelmeli 73.000 bölgesine, sonra oradan satış yiyerek son ayağı oturtmalı.
Bu arada yabancının mala girmesi gerekli, kabaca 69.500 hattından gelecek atak bizi 84.500 e taşıyabilir.

http://i.hizliresim.com/vn8GpA.png (http://hizliresim.com/vn8GpA)

faizin gevsemesi lazım.bu faizle 84 hayal

TEMİZEL
04-01-2016, 00:26
dolar haftalık..karar anı..STO ve RSİ nin ucu al için zorluyor..
(dikkat edilmeli..haftalık trend 2-3 aylık oluşumu içerebilir..:fiyu:)

http://i.hizliresim.com/lvrXGk.png (http://hizliresim.com/lvrXGk)

halis
04-01-2016, 00:30
günlük-haftalıktan xu030 görünümü benim sistemlere göre düşmeye devam...en alttaki indik cok dibe vurmuş belki yatay takılabilir..göstergeler yukarı dönmeden şuraya gider demek yanlış dib neresi orayı bile kestirmek zor neden zor ya satışlar yeni başladıysa !

http://i.hizliresim.com/4bqA5L.png (http://hizliresim.com/4bqA5L)
http://i.hizliresim.com/BD6nkg.png (http://hizliresim.com/BD6nkg)

bir not daha şubat vade xu030 arasında fiyat ucurumu var bu nasıl olacak yarın görelim..

ugolnili
04-01-2016, 00:33
69 kırılırsa 63 den asagı dusus durmaz bence.69 veya ustunden doner .yukarı gidıp de 82 yukarı kırılırsa yenı zırve gelir enaz4 cente gider o da 100000 ustu olur(2017 den once zor)

fahri78
04-01-2016, 00:34
X100 Günlük Grafik-2

2009 dan başlayan Yükseliş Trendi diplerini güncelleyelim.
4 Aralık gibi Yeni Yükselen Trend kırılmış.
Sonrasında 75000 lere kadar başlayan yükseliş ile aşağıdan Test edilmiş bu Trend ama başarılı olamayınca yine Düşüş başlamış.
Son durum.

http://i.hizliresim.com/7MXn2P.png (http://hizliresim.com/7MXn2P)

Yakın Çekim

http://i.hizliresim.com/E56dEv.png (http://hizliresim.com/E56dEv)

berryforeva
04-01-2016, 00:35
Haftalik bakmak aslinda saglikli fakat oncu sinyallerin dakikalik ve saatliklerde geldigini dusunuyorum. En soin haftaliga dusunce ya ortalarina denk geliyoruz ya da sonuna. Vade dolmasin..

parsque
04-01-2016, 00:36
günlük-haftalıktan xu030 görünümü benim sistemlere göre düşmeye devam...en alttaki indik cok dibe vurmuş belki yatay takılabilir..göstergeler yukarı dönmeden şuraya gider demek yanlış dib neresi orayı bile kestirmek zor neden zor ya satışlar yeni başladıysa !

bir not daha şubat vade xu030 arasında fiyat ucurumu var bu nasıl olacak yarın görelim..

yani 2 bin puan daha aşaya basma hakkı varmıdır bunun. :frown:
u30 87428

xu30 89075

kigilcim
04-01-2016, 00:37
69 kırılırsa 63 den asagı dusus durmaz bence.69 veya ustunden doner .yukarı gidıp de 82 yukarı kırılırsa yenı zırve gelir enaz4 cente gider o da 100000 ustu olur(2017 den once zor)

piyasada ralli kokusu var, buybackler arttı hele de kritik şirketler mala girmeye başladı.
bunlar hep dip işaretleri, üzerine endeksin hacimsiz buralara gelmesi de dibi destekliyor.
son hafta yabancı mal satmadan aşağılara geldik, bundan sonra yabancıdan çıkış beklemiyorum.

2014 te 60.000 de nasıl savunduysam, 2016 başında 70.000 de aynı duruş.
buradan alır PY ve 85 e yürür..

faiz ayağında neler olacak orası biraz muamma, belki de dipten çıkışı MB nin faiz hamlesi belirleyecek..

Kaygan
04-01-2016, 00:38
grafikleri, düştü dahada düşer,çıktı dahada çıkardan çok,,,, şu gedik-yat.fin-meksanın (aynı el) 800milyon civarı aldığı malı ne yapacağını merak ediyorum..satmaya kalksalar okadar alıcıyı nasıl bulacaklar,alırlarsa dahada mala girecekler..bu işlerin parayla olmasından dolayı birileri saat 17de düğmeye bastı,nefes almadan algoritmikmidir-otomatikmidir satışlarla 72700 lük endeksi 71400 gösterip, 71700 kapadılar..yarım saatde 1000 puan..güzel iş sat malı düşür borsayı..al malı çıkar borsayı.yarım saat..parası olan düdüğü yarın ve sonrasında nasıl çalacak bakalım..
ama şu var borsa tamamen psikoloji işi.son yarım saat böyle bişey yapmasalar.73bin kapasa yarin 74e çıkar diye konuşulurdu.düşük kapayınca daha nekadar düşer diye konuşuluyor.

http://666kb.com/i/d581h3cnbuol334tv.jpg

parsque
04-01-2016, 00:40
http://i.hizliresim.com/0mN6D9.png (http://hizliresim.com/0mN6D9)

http://i.hizliresim.com/4bqol4.png (http://hizliresim.com/4bqol4)

TCELL grafik + 1 yıllık pasta..
12 lira maliyetle ak bankta toplanış var 12,5 maliyetle kar satışlı baskı var.. kaat 9,90. endeks çok bozulursa 9,20 den aşası yok gibin.
endeks toparlarsa 12 liranın üzeri banko.. yatırım yapmayı düşünen arkadaşlar incelesin..

halis
04-01-2016, 00:42
yarında hafif aşagı olsun long olmayan kalmaz...long diger 20,000 gecer pala daha yukarı yapmaz agına cektiklerini bitirmeden..bu vade en dibi bulmadan dönmez diye düşünüyorum long olanların cogunlugunu sıfıra indirdikten sonra sert dönüş yapar düşüncesindeyim..

grafik yukarıyı desteklemiyor vob poz desteklemiyor varant poz desteklemiyor dolar kuru desteklemiyor faiz desteklemiyor genel iç meseleler ve ticaret desteklemiyor,işin digeri ortadogu gitgide karışıyor eldeki verilere bakınca yukarı nasıl gidecegiz bilmiyorum dogrusu..yukarısı icin umut yok olası cıkışlarda mal cıkmadan başka bişi degil ocak 26 2015 başlayan düşüş son 1,5 ay şiddetini artırarak devam etmekte

berryforeva
04-01-2016, 00:43
X100 Günlük Grafik-2

2009 dan başlayan Yükseliş Trendi diplerini güncelleyelim.
4 Aralık gibi Yeni Yükselen Trend kırılmış.
Sonrasında 75000 lere kadar başlayan yükseliş ile aşağıdan Test edilmiş bu Trend ama başarılı olamayınca yine Düşüş başlamış.
Son durum.

http://i.hizliresim.com/7MXn2P.png (http://hizliresim.com/7MXn2P)

Yakın Çekim

http://i.hizliresim.com/E56dEv.png (http://hizliresim.com/E56dEv)

Teknikcilerin en cok yaptigi hata bence dipleri birlestirmek.. Bu klasik ve en cok kullanilan yontem. Bugun ilk defa teknik cizecek birine versen ayni sekilde dipleri birlestirir.. Dogru gibi gozukse de, onceki senelerde baslayan 10 yillik formasyonlar var. Formasyonun bittigi yer bana kalirsa bu seneki dibi tamamliyacak.. Maliyetlerinde daha assagida kaldigini hesap edersek..
Su var, herkes daha dip bekliyor fakat pas gecilen strateji assagiya dusecekse grafigin yukari tepki yapmasi sart. Yukari da tepki verecekse assagiya surer. Bu basit ama her zaman tutan bir olay.

halis
04-01-2016, 00:45
pozizyonlara bakarken 26 ocak 2015 başlayın...düşüş o zaman başladı endeks hala belini dogrultamadı

ugolnili
04-01-2016, 00:47
piyasada ralli kokusu var, buybackler arttı hele de kritik şirketler mala girmeye başladı.
bunlar hep dip işaretleri, üzerine endeksin hacimsiz buralara gelmesi de dibi destekliyor.
son hafta yabancı mal satmadan aşağılara geldik, bundan sonra yabancıdan çıkış beklemiyorum.

2014 te 60.000 de nasıl savunduysam, 2016 başında 70.000 de aynı duruş.
buradan alır PY ve 85 e yürür..

faiz ayağında neler olacak orası biraz muamma, belki de dipten çıkışı MB nin faiz hamlesi belirleyecek..

yabancı satısı var.sadece 31 bile urkutucu.ama borsada bence en zoru dıbı bılmektır.Bekleyip görelim

Bear_Bull
04-01-2016, 00:48
heyecan yok,
vade sonuna 57 gün var

teorik fiyatı hesaplayıp yazabilecek olan varmı?

Nisan Vade teoriğin az altında,
Haziran vade ise teoriğin çok altında işlem görecektir, Sebebi nedir araştırın.

http://badgs.webege.com/20160103234728.png

ugolnili
04-01-2016, 00:49
yabancı satısı var.sadece 31 bile urkutucu.ama borsada bence en zoru dıbı bılmektır.Bekleyip görelim

31 aralık pardon

fahri78
04-01-2016, 00:54
Teknikcilerin en cok yaptigi hata bence dipleri birlestirmek.. Bu klasik ve en cok kullanilan yontem. Bugun ilk defa teknik cizecek birine versen ayni sekilde dipleri birlestirir.. Dogru gibi gozukse de, onceki senelerde baslayan 10 yillik formasyonlar var. Formasyonun bittigi yer bana kalirsa bu seneki dibi tamamliyacak.. Maliyetlerinde daha assagida kaldigini hesap edersek..
Su var, herkes daha dip bekliyor fakat pas gecilen strateji assagiya dusecekse grafigin yukari tepki yapmasi sart. Yukari da tepki verecekse assagiya surer. Bu basit ama her zaman tutan bir olay.

Hocam sende Tepeleri birleştir..

Kaygan
04-01-2016, 00:54
pozizyonlara bakarken 26 ocak 2015 başlayın...düşüş o zaman başladı endeks hala belini dogrultamadı

ben son mala bakarım herzaman :)
14 aralık endeks 69binden döndü.17 aralık 74bin gördü..4 işlem gününde 5 bin puan çıkış var.800 milyon malın 600 milyonu 4 günde alınmış..bu alınan mallar citi-döçe takasına gitmiş.ozaman geri çıkması lazım..he gelsin 71den 69a bassın mal satsın,satamadı 65e satsın.o beni bağlamaz..
mal alıp 5 bin puan çıkarıp,mal satmadan 5 bin puan inecekse niye alıp çıkarmışlar..şimdiye kadar %90 kar eden piyasa yapıcı bunlar.

ugolnili
04-01-2016, 00:55
heyecan yok,
vade sonuna 57 gün var

teorik fiyatı hesaplayıp yazabilecek olan varmı?

Nisan Vade teoriğin az altında,
Haziran vade ise teoriğin çok altında işlem görecektir, Sebebi nedir araştırın.

http://badgs.webege.com/20160103234728.png

temettüden dolayı

Adamovich
04-01-2016, 00:56
gedik den alinan mallarin siz daha once hic zararli satildigini gordunuzmu ?

Gedik toplu tasima tasitlarindaki imdat freni gibiydi .. asagi giderken aliyor yukselislerde mali cikiyordu .. bugune kadar ben zararina islem kapattigini gormedim bu alimlarda ..

simdi asil soru su .. gedik den islem yapan gercekten bilmem su kadar para ile imdat freni gorevimi yapti piyasalara birazcik tepki verdirdi ve o tepkide mallari cikti yoksa gedikden yapilan islemler de yabancinin bir parcasimiydi . yani oyunda dahilmiydi ..

zurnanin zirt deligi sayet oyunun parcasi ise kotu .. ama oyunun parcasi degil imdat freni ise o zaman balatalari ne kadar dayanicak onu dusunmek lazim :kahkah:

ugolnili
04-01-2016, 00:58
Suudi Arabistan'dan flaş açıklama: 48 saat içinde ülkeyi terk edin
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr basın toplantısında yaptığı açıklama, İran ile diplomatik ilişkilerini durdurduklarını, İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını ilan etti.

bir bu eksikti...

fahri78
04-01-2016, 01:00
X100 Günlük Grafik

2009 dan başlayan Yükseliş Trendi 22 Temmuz 2015 Haftasında Gerçekten kırılmış.
Sonrasında ise 2 Kasım 2015'de seçimden sonraski gün aşağıdan Test edilmiş bu Trend ama başarılı olamayınca Düşüş başlamış.
Son durum.

http://i.hizliresim.com/or85Mm.png (http://hizliresim.com/or85Mm)

SP500 için 2011 yılında başlayan Yükseliş Trendinde (Yeşil Trend) aynı çalışmayı yaparsak ortaya benzer bir görüntü çıkıyor.
Yükseliş Trendi kırıldıktan sonra Aşağıdan Yükseliş Trendi test edilmiş (Kırmızı Elips Bölge) ama kıramamış..
Düşüş gelirse benzerlik artacak.

http://i.hizliresim.com/JnkJoo.png (http://hizliresim.com/JnkJoo)

Kaygan
04-01-2016, 01:05

bu gedik-yat.fin-meksanın alışlarının garanti takasına yansıması aşağıdaki gibi..hani 3 kurumdan aldım,başkasından sattım.takasta mal kayboldu durumu henüz yok.

http://666kb.com/i/d5822y5p0bl2r5yr7.jpg

Kaygan
04-01-2016, 01:09
http://666kb.com/i/d5826ecqvfaerk0fn.gif

Dentex Dentex
04-01-2016, 01:10

Oh oh suyundan da koy :)

Bear_Bull
04-01-2016, 01:12
iyi geceler.

yeni yılın ilk işlem gününden son işlem gününe kadar bol şanslar.

https://scontent.cdninstagram.com/hphotos-xaf1/t51.2885-15/s320x320/e15/11378214_1461279030850025_1810981352_n.jpg

ben demiyom, Einstein demiş.

halis
04-01-2016, 01:15
dax-sp-nikkei ve bist yukarısı icin hiç birinde güç yok..gözleri aşagıya bakıyor biz bir adım önden gidiyoruz digerlerine göre...bence dünyada düşüş yeni başlıyor grafiklere göre...

berryforeva
04-01-2016, 01:24
grafikleri, düştü dahada düşer,çıktı dahada çıkardan çok,,,, şu gedik-yat.fin-meksanın (aynı el) 800milyon civarı aldığı malı ne yapacağını merak ediyorum..satmaya kalksalar okadar alıcıyı nasıl bulacaklar,alırlarsa dahada mala girecekler..bu işlerin parayla olmasından dolayı birileri saat 17de düğmeye bastı,nefes almadan algoritmikmidir-otomatikmidir satışlarla 72700 lük endeksi 71400 gösterip, 71700 kapadılar..yarım saatde 1000 puan..güzel iş sat malı düşür borsayı..al malı çıkar borsayı.yarım saat..parası olan düdüğü yarın ve sonrasında nasıl çalacak bakalım..
ama şu var borsa tamamen psikoloji işi.son yarım saat böyle bişey yapmasalar.73bin kapasa yarin 74e çıkar diye konuşulurdu.düşük kapayınca daha nekadar düşer diye konuşuluyor.

Gedik tam bir kobay o yuzden hareketlerin iyi analiz etmek gerek. Dun sabah aldigini ertesi gun maliyeti dusukse hemen kitliyor bazende bu sekilde yabancilarin sattigi lotlari biriktiriyor bekletiyor.. Daha sonra tekrar alttan yabanciya satiyor bistte yukselis trendine giriyor. Gedigi ne zaman degistirecekler merak ediyorum. Turkiye ayagi yabancilarin. Adamlar da kurnaz.. Sattiklarini baskasi kapsin istemiyor yine kendi aliyor..
Aslinda ne guzel oncede gun icinde hangi sirket almis satmis gozukurdu simdi 6 ,,da goruyoruz hep ky olmasin istiyorlar. Bakalim daha neler gelecek basimiza.

halis
04-01-2016, 01:31
neyse hayırlı geceler... biraz kafamı dinlemeyi düşünüyorum poz yok hisse dışında (zorunlu yat.oldum) ister cıksın ister düşsün siz dogru tarafta olmaya bakın.

fen
04-01-2016, 01:39
arabistan ile iranın gerilimi,piyasayı muhakkak etkileyecektir,orta dogu unutulmasın y.t.d.

Suudi Arabistan'dan flaş açıklama: 48 saat içinde ülkeyi terk edin
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr basın toplantısında yaptığı açıklama, İran ile diplomatik ilişkilerini durdurduklarını, İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını ilan etti.

bir bu eksikti...

Hiçbişey olmaz, İranın kuru gürültüsü işte büyükelçiliği göstericiler yakmış ama arkasını getirecek bir durum yok ortada.

İran hep yapıyor bunu, hem kendi içişlerine karışılmasına tahammül edemez, hemde kalkıp Suudi arabistanın içişlerine karışıp kuru gürültü çıkarıyor, askerinden tut humeynisine kadar hepsi veryansın açıklamalar yapıyor, ama ısıracağından değil işte havlıyor, çünkü haklı bir konumu yok.

Yargılama sonucu idam kararı verilmiş ve uygulanmış, bunu böyle yapmayacaktın yada yaparsan şöyle olur gibi bir içişlerine karışma durumu savaş çıkar demek değildir, İran ancak bunu mana ederek suriyedeki mezhepsel vesayetini kuvvetlendirmeye çalışmaktadır, ortadoğudaki taraftarlarını ateşlemektedir, buda olası suriye operasyonlarında vesayetinin kaybolmasını önleme amaçlıdır, İranın karşısında da Suudi Arabistan vesayet savaşı vermektedir, iki ülkenin vesayet savaşında kaybeden taraf kim olacak? tabiki ikiside. suriyede kazanacak olan sadece vesayet savaşı vermesi için her iki ülkeyide kışkırtan güçlerdir.

lokasyon
04-01-2016, 01:45
yeni haftada beklentiler neler bol şans

trendline
04-01-2016, 02:04
Herkese İyi Akşamlar,

Uzun zamandır okuyucuyum formda, Arkadaşların ellerine sağlık bence çok güzel yorumlar çıkartıyorlar,

En azından bakış açımızı genişletebiliyoruz,

Bende bişeyler yazmak istedim; öncelikle pozisyonum uzun,
Kapanışda long yaptım bıraktım, +1000 puanada İkg emir uzun pozisyon kapanış gönderdim.

Malum kaldıraçlı piyasalar kaldıracı full kullanırsan el yakabilir, Bu aralar kaldıracı düşük tutmak gerekli diye düşünenlerdenim, çünkü piyasa aşagı yukarı 22,000 puan verdi, ( Burdan short olurmu bal gibi olurda ama sert tepkide portföyü yer)

Endeksde bu bölgenin altı zaten 60,000 li rakamlar orasıda Güvenli alım bölğesi zaten, Düşüş sonrası yataylıgı gör ve Yap longu bakma 2 vade,

Bir diğer tarafdan ise dayanak varlıklara bakmamız lazım, Bana göre dayanagımız xu030 olmayıp Garan, İsc, Akbnk in yerini Halkbnk aldı diye düşünüp onlara bakmakda fayda var diye düşünüyorum,

En basitinden Garan son çıkışda 7,35/45aralıgını otabana çevirdi ama geçemedi, Şimdi Garanın kabaca 45ı geçemediği bi yerde endeksin yukarısı için bahsetmek mümkünmü değil, Ama Garan yakın zamandaki dipi aşagı yönlü kıramaz döner tekrar yukarı gelir geçer (kısa vade ikili dip der)bu sefer bende orta vade long olurum o ayrı bişey,

Sonuç itibari ile ana trend bence kısa gibi ama saydıgım nedenlerden dolayı bir türlü kısa açamıyorum😀😀✅

Yazdıklarım Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir!!!

BUSHIDO
04-01-2016, 05:50
Hiçbişey olmaz, İranın kuru gürültüsü işte büyükelçiliği göstericiler yakmış ama arkasını getirecek bir durum yok ortada.

İran hep yapıyor bunu, hem kendi içişlerine karışılmasına tahammül edemez, hemde kalkıp Suudi arabistanın içişlerine karışıp kuru gürültü çıkarıyor, askerinden tut humeynisine kadar hepsi veryansın açıklamalar yapıyor, ama ısıracağından değil işte havlıyor, çünkü haklı bir konumu yok.

Yargılama sonucu idam kararı verilmiş ve uygulanmış, bunu böyle yapmayacaktın yada yaparsan şöyle olur gibi bir içişlerine karışma durumu savaş çıkar demek değildir, İran ancak bunu mana ederek suriyedeki mezhepsel vesayetini kuvvetlendirmeye çalışmaktadır, ortadoğudaki taraftarlarını ateşlemektedir, buda olası suriye operasyonlarında vesayetinin kaybolmasını önleme amaçlıdır, İranın karşısında da Suudi Arabistan vesayet savaşı vermektedir, iki ülkenin vesayet savaşında kaybeden taraf kim olacak? tabiki ikiside. suriyede kazanacak olan sadece vesayet savaşı vermesi için her iki ülkeyide kışkırtan güçlerdir.
Petrol fiyatini yukseltmeyi amacliyorlar.

piyanistek
04-01-2016, 08:56
Çin borsası yüzde -6.85 Nikkei -3 yeniyıl da hava çok sert asya da...

jellat
04-01-2016, 09:12
Çin borsası yüzde -6.85 Nikkei -3 yeniyıl da hava çok sert asya da...

birde cindeki bu düşüşte cin piyası borsasını otamatik durdurmuş

rosense
04-01-2016, 09:19
selamun aleyküm hayırlı günler ...
Çin'de imalat PMI 5 aydır zayıflıyorÇin'de özel sektör imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisi Aralık ayında 48.2'ye düştü ...
Çin'de imalat PMI 5 aydır zayıflıyor

Çin ekonomisindeki, çift hızlı yeniden dengelenme, 2016 yılının ilk ekonomik verilerinin, imalat sanayinin beşinci ay üst üste zayıfladığını ve böylelikle 2009'dan bu yana en uzun gerileme dönemini gerçekleştirdiğini ve aynı zamanda, hizmet sektörü göstergesinin ise bir yılı aşkın süredir en yüksek seviyesine çıktığını göstermesi ile birlikte etkisini sürdürdü.

Çin'de resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Aralık ayında, Kasım ayındaki 49.6 seviyesinden hafifçe yükselerek 49.7 seviyesine çıktı, ancak beklentilerin altnda gerçekleşti. Özel sektörün bugün açıkladığı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verisi ise Aralık ayında, önceki ayki seviyesi olan 48.6'dan 48.2'ye düştü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 48.9 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Resmi imalat dışı PMI verisi 54.4 ile 16 ayın zirvesine yükseldi. Bu verilerin 50 seviyesinin altında çıkması sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

Çin'de hisse senetleri ve yuan, diğer ekonomilerdeki yavaş büyümedeb dolayı gerileyen ihracat ve ülke içinde aşırı kapasitenin bir yansıması olarak, imalat sanayiinin daha da bozulabileceğine ilişkin işaretlerle birlikte değer kaybetti.

Singapur'da IHS Global Insight Asya-pasifik baş ekonomisti Rajiv Biswas, "Veriler halen çift hızlı ekonomiyi işaret ediyor. İhracatta kilit öneme sahip imalat sektöründe ivme ılımlı hale gelirken, hizmet sektörü güçlendi," dedi ve "İmalat sektöründe, çelik ve gemi yapım dahil, aşırı kapasite muhtemelen Çin imalat sanayinde büyümeyi 2016 yılında sınırlı tutacak" şeklinde görüş bildirdi.
Çin Borsası %7'ye yakın ekside. İşlemler durduruldu.

Adamovich
04-01-2016, 09:21
Hemen felaket tellalligina baslamayin :kahkah:
ilk once dususun sebebinin ne oldugunu iyice arastirin sonra %7 dusus ve felaket tellalligi yapin :)

Twitter da Sant Beyin Aciklamalari aynen su sekilde

Çin'de düşüşün önemli bir nedeni geçen yıl Ağust sonrası alınan pozisyonlara getirilen satış yasağının gevşetiliyor olması. Gözden kaçmasın.
CIS -6.98%, Sh. Comp -6.85% ancak HK da işlem gören H-shares -3.73%. Yani satışların yarısı yasakların kalkması kaynaklı diyebiliriz.

cindeki veri en cok yeni zelanda ve avusturalyayi etkiler ..
avusturalya ve yeni zelanda borsasina bakin gercegi bulun :)

Reis
04-01-2016, 09:26
günaydın esnaf,yeni başlık hayırlı olsun.
asya göçmüş bu arada bir haber mi var.:D

karti
04-01-2016, 09:29
USD/TL 2.94 oldu, FDOW %1'den fazla ekside, makası da düşünürsek en az 1.000 puan eksi gap olmalı diye düşünüyorum eğer açılıştan hemen önce doları sert aşağı çekmezlerse...

Yatırım tavsiyesi değildir

Adamovich
04-01-2016, 09:37
su vob24 okurken bazen diyorum ki . burdaki islem yapanlar gercekten bu isi hakki ile yapiyorlar herturlu veriyi takip edip analiz edip ona gore islem yapiyorlar

bazende bu basligi okudugumda da aynen sunlari goruyorum

sene 1990 ekran yok birsey yok broker a baglanmisiz ordan birileri bagiriyor eregli al seans salonu komple eregli aliyor ellerinde patliyor
yada ordan birileri bagiriyor eregli sat seans salonundakiler ellerindeki mali bosaltiyor .. aksam kapanisa yakin %5 yukaridan geri yerine koyuyor

Teknoloji gelisti artik 1990 da yasamiyoruz .. gelen veri nedir ne degildir nelere etkisi olur etkisi olan yerlerde ne yapmis ?

bunlari gormek anlamak sadece bir tik uzaginizda artik :kahkah:

fen
04-01-2016, 09:40
Avustralya %-0,25 (futures)

jellat
04-01-2016, 09:46
sayın tgdtgd twitırınıda takip etmemiz iyi oluyor hisse nenetleri icin 74074 altına dikkatli olun 70074 de stop olurum diye bilgilerinden ötürü teşekkür ederim en azından bir emek harcıyor bu piyasayı bilmeyen yeni yatırımcılara yol gösteriyor sagolsun

Adamovich
04-01-2016, 09:47
Avustralya %-0,25 (futures)

S&P/ASX 200 5.270,48 5.331,40 5.263,80 -25,38 -0,48%
DJ New Zealand 207,87 208,32 207,65 +0,06 +0,03% 08:45:00

cin verisinden au %65 etkilenirse NZD %35 etkilenir

au ve nzd nin bugun deger kaybina bakin nzd daha fazla kaybetmis gozukuyor ama birileri yalan soyluyor

auz nzd veri sonrasi 1.0700 lari gordu su an 1.0660 da .. yalancinin mumu yatsiyi beklemedi :kahkah:

sayın tgdtgd twitırınıda takip etmemiz iyi oluyor hisse nenetleri icin 74074 altına dikkatli olun 70074 de stop olurum diye bilgilerinden ötürü teşekkür ederim en azından bir emek harcıyor bu piyasayı bilmeyen yeni yatırımcılara yol gösteriyor sagolsun
en son 80.000 den full mallanmisti . onlari stop olmusmu :kahkah:

BUSHIDO
04-01-2016, 09:49
cinden cikan para bize gelecekmis.:he:

Adamovich
04-01-2016, 09:52
cinden cikan para bize gelecekmis.:he:
dogru bir mesaj ve gene Bushido :)
dogru olan paranin nereye gidecegi degil ama para cikisinin olmasi :)

Sn bushido sizin oraya geliyor gibi sanki :kahkah:
sizin vadeliler + % 2 olurmu acep ? ogleden sonra felan :)

BUSHIDO adlı kullanıcıya tekrar itibar puanı vermeden önce biraz diğer kişilere de puan vermelisiniz.

kbattal
04-01-2016, 09:54
http://i.hizliresim.com/8D2BEV.png (http://hizliresim.com/8D2BEV)

TÜRKOĞLU
04-01-2016, 09:59
Ufff fena moralim bozuldu karda olduğumuz pozisyon da terse düştük ulan pala yapılır mı bu bana?

jellat
04-01-2016, 10:02
S&P/ASX 200 5.270,48 5.331,40 5.263,80 -25,38 -0,48%
DJ New Zealand 207,87 208,32 207,65 +0,06 +0,03% 08:45:00

cin verisinden au %65 etkilenirse NZD %35 etkilenir

au ve nzd nin bugun deger kaybina bakin nzd daha fazla kaybetmis gozukuyor ama birileri yalan soyluyor

auz nzd veri sonrasi 1.0700 lari gordu su an 1.0660 da .. yalancinin mumu yatsiyi beklemedi :kahkah:

en son 80.000 den full mallanmisti . onlari stop olmusmu :kahkah:

gecmiş yazılarından tgdtgd 80000 bini altını kırmaması lazım piskolojik sınır diye yazmıştı ytd

kbattal
04-01-2016, 10:04
çinde imalat endeksi düşük gelmiş, parayı da hafif devalue etmiş, borsayı durdurmuşlar, panik olunca,

http://money.cnn.com/2016/01/04/investing/china-stocks-pmi-factory-halted/index.html?iid=hp-toplead-intl

abka
04-01-2016, 10:08
Genelde ocak ayı sert fiyat hareketlerine sahne olmuştur.

dikkatli olmak lazım..

20 iş günü heyecanlı olacak.

Çok dikkat lazım...genelde büyük zarar-karlar bu aylarda olur...

BUSHIDO
04-01-2016, 10:09
dogru bir mesaj ve gene Bushido :)
dogru olan paranin nereye gidecegi degil ama para cikisinin olmasi :)

Sn bushido sizin oraya geliyor gibi sanki :kahkah:
sizin vadeliler + % 2 olurmu acep ? ogleden sonra felan :)

BUSHIDO adlı kullanıcıya tekrar itibar puanı vermeden önce biraz diğer kişilere de puan vermelisiniz.

Yeni yil sonrasi sokakta insanlarda hicbir nese, yeni bir yila girmenin heyecani yok.
Kriz sanki global olacak gibi.
Ilk once bizim bolgeyi, Turkiye'yi vuracagini dusunuyorum.

Reis
04-01-2016, 10:10
kar yağdımı kaymak lazım.:he: şurda bostancı durağına ne kaldı..:kahkah:
#diren pala
http://666kb.com/i/d57sx9p7wqd324cw2.jpg

BUSHIDO
04-01-2016, 10:10
Cin deki olay bolgesek ve piyasa odakli.
Bize etkisi ne kadar olur bilemeyiz.

BUSHIDO
04-01-2016, 10:12
Bekledigimden de sert oldu.

TEMİZEL
04-01-2016, 10:16
dolar haftalık..karar anı..STO ve RSİ nin ucu al için zorluyor..
(dikkat edilmeli..haftalık trend 2-3 aylık oluşumu içerebilir..:fiyu:)

http://i.hizliresim.com/yLoQ5k.png (http://hizliresim.com/yLoQ5k)

Kaygan
04-01-2016, 10:17
vob,spotla kendini aynı seviyeye çekmek içinmi 87400 lere indi onu çözmek lazım.
cuma son yarım saat %2,şimdi direk açılış %2..%4 düşüş çok çok abartı bir durum.açıklaması yok.

kicker070707
04-01-2016, 10:18
yaw millet ne iyimser... demekki herkes malda... dax bile %3 e yakın eksi açmış... bizim viop +1800 makasla kapanmış zaten 500 puan ordan var... şu şartlarda bile %1.8 eksiye millet çok diyor... dua edin 86500 açmadı...

trader5
04-01-2016, 10:19

Hafta sonu bunları yazmıştım. Aynen oldu. Şu an 1.700 puan aşağıdayız.

guerra
04-01-2016, 10:22
http://i.hizliresim.com/zrlXaR.jpg (http://hizliresim.com/zrlXaR)http://i.hizliresim.com/pB81Xo.jpg (http://hizliresim.com/pB81Xo)

Reis
04-01-2016, 10:24
yılın ilk işleminde kara pazartesi olucak galiba,şelale modu düşüş oliyi..bir önceki dip 85.100 dü ikili dip ayağına en sağlam destek görüntüsünde,longcuların tek tesellisi ikili dip ya tutarsa modu.:evil:

trakya_forever
04-01-2016, 10:25
Ne İsaya ne Musaya hesabı. Bu vade önce longçuları sonra shortçuları bitirecek pala efendi.

keremalkm
04-01-2016, 10:25
adolf meselesi ve İran gerilimi....
++ Bugünde durmaz 1-2 laf çakar,malum kişi.... Tabi ki SHORT için faideli...
Osmanlıyız ya.. Mutlaka ülkemizi batırmaya ANT etmişiz...

berryforeva
04-01-2016, 10:26
İşte asıl hareketler bu hafta belli olur.

trakya_forever
04-01-2016, 10:26
yılın ilk işleminde kara pazartesi olucak galiba,şelale modu düşüş oliyi..bir önceki dip 85.100 dü ikili dip ayağına en sağlam destek görüntüsünde,longcuların tek tesellisi ikili dip ya tutarsa modu.:evil:

Olursa üçlü dip olur hocam

http://imageturko.com/?di=BW5D

ıceberg
04-01-2016, 10:28
yaw millet ne iyimser... demekki herkes malda... dax bile %3 e yakın eksi açmış... bizim viop +1800 makasla kapanmış zaten 500 puan ordan var... şu şartlarda bile %1.8 eksiye millet çok diyor... dua edin 86500 açmadı...

:) Dogru söze ne hacet.......

fen
04-01-2016, 10:29
ne bu lem sabah sabah yok ikili dip yok 86500 açmadık, yok çin borsası taban olacaktı kapandı öfff gına geldi vallaaa
felaket tellalı Ahmet fıkrası aklıma geldi, burayıda felaket tellallerı basmış, gidin işinizmi yok sabah sabah.

Adamın biri iş gereği köyden çıkıp şehre gelmiş, bir kaç ay kalması gerekiyormuş. O devirde de evden köyden haber getirip götüren olmadıkça kimse kimsenin halini bilmiyor tabii. İlerleyen günlerde pazaryerinde kendi köyünden Ahmet Efendiyle karşılaşmış. Köyden haber alacağına sevinmiş ama haberi Ahmet Efendiden alacağına da bozulmuş.. Ahmet Efendi dediysem, adıyla sanıyla Felaket Ahmet. Ağzından hayırlı bir laf çıkmaz, suratı sirke satar, ha bire felaket tellallığı yapar, dertli, fena olayları yetiştirmeyi görev addeder bir adammış bu Ahmet Efendi. Bizim adam, Felaket Ahmet i görür görmez, Eyvah demiş şimdi köyde ne kadar kötü haber varsa yetiştirir bana bu Felaket Ahmet. İyisi mi ben bizim çil horozu sorayım bir tek. En ucuz böyle atlatırım

Ooo Ahmet efendii, hangi rüzgar attı seni büyük şehire? Ben de köyü merak ediyordum, de bakayım, bizim çil horoz nasıl?

Ah sorma hemşerim, babanın kırk mevlüdünde kestiler de suyuna pilav bişirdiler çil horozun..

Aman babam mi öldü????

He ya, anacığının hasretine dayanamadı garip.

Oy anam da mı göçtü?

Senin küçük biraderin acısını kaldıramadı, ne yapsın?

Neeee, kardeşim de mi?????? Desene hânem yıkıldı

Yıkılmadı, yandı!

Adam artık daha bir şey soracak gibi değil, söylenmiş:

işi gücü bırakayım. Varıp köye anamın atamın yasına gideyim. Hazır pazardayken, ikiz yeğenlerim yetim kalmış madem, onlara takke alayım şuradan

Valla baa sorarsan bi dene al!

trakya_forever
04-01-2016, 10:31
Vob saatlik

http://imageturko.com/?di=EWRI

altınorta
04-01-2016, 10:33
90175 shortları 87375 den verdim.

trakya_forever
04-01-2016, 10:37
Long olmak için hiçbir sebep yoktu. Millet neye göre longladı hayret birşey.

ürovob
04-01-2016, 10:41
osmanlı olmak üç kıtaya 600 yıl hükmetmektir
burada üç beş kuruş kazanç için hareket edenler nasıl anlar ki bunu

Herkese iyi yıllar

yazmayayım diyorum ama Allah sizi bildiği gibi yapsın bu ne Osmanlı sevdası ya üç kıtaya hükmetmekmiş peki gerileme çöküş kapütülasyonlar satış kaçış bunları neye bağlıyorsunuz

keremalkm
04-01-2016, 10:41
osmanlı olmak üç kıtaya 600 yıl hükmetmektir
burada üç beş kuruş kazanç için hareket edenler nasıl anlar ki bunu

Boş laf onlar.. TALANCILIKLA , kurulan imp.sonu nsıl olur gördük..!

Neyse, 1.500-2.000 arası farkı korudukça LONG nasıl açılabilir ki??

Reis
04-01-2016, 10:42
bu havalarda cok güzel para kazanılıyor,nerden şortlarsan şortla...mesela 87.350 den bastık şortu diyelim :)

kelepele
04-01-2016, 10:43
89.1xx tekrar şort, %50. ort maliyet 90 üzeri.
biraz sürüneceğim en kısa vadede muhtemel.
sonrasına 2016'da bakalım

iyi seneler.

87.0xx %50 şortu kapattım
87.0xx sembolik long (%10)

dxy
04-01-2016, 10:51
yeni yıl yeni şans olsun herkese ilk işlemle başlıyalım yine bakalım savaş çıkmazsa stop a yetişiriz inşallah :) 87,050 den ilk parti alışları yaptım long devam

TEMİZEL
04-01-2016, 10:52
tek beklentileri fiyatlama olarak çift dip olur mu?
tamamen bu..başka bişey yok..
teknik demiyorum çünkü herkesin dip anlayışı farklı..:he:

Long olmak için hiçbir sebep yoktu. Millet neye göre longladı hayret birşey.

berryforeva
04-01-2016, 10:54
Hızlı geldi..
http://i.hizliresim.com/65qOEW.png

Son hali 2.28 $

http://i.hizliresim.com/1MD5oD.png

trakya_forever
04-01-2016, 10:57
tek beklentileri fiyatlama olarak çift dip olur mu?
tamamen bu..başka bişey yok..
teknik demiyorum çünkü herkesin dip anlayışı farklı..:he:

Ağam o zaman 85 bin beklenir bakılır da:))) 2.500 puana terse gelinen piyasa da hisse alır gibi işlem yapılması sıkıntı sanki. Tabi her yiğidin yoğurt yiyişi var. Saygı duyarım

cautionary
04-01-2016, 10:57
Mantıklı bir açıklaması olan 10 dk kadar önceki %1 lik ani satışın sebebini yazabilir mi? Dış piyasalardan ilginç bir haber, döviz-faizde ani bir hareket, yabancının biri mal boşalttı, korkutma amaçlı hareket vs? Fake olma ihtimali de var, zira vadeli pek tepki vermedi bu düşüşe, s,zce sebep neydi? topmbul parmak olabilir mi? Zira baya toparladı şu anda.

berryforeva
04-01-2016, 10:58
Sistem.
ilk sinyalde LONG 'dayım.

http://i.hizliresim.com/MLg7QQ.png

deniz43
04-01-2016, 11:03
TÜFE'de (2003=100) 2015 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,21, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,81 arttı.Çekirdek enflasyon ise yıllık %9.51.

Reis
04-01-2016, 11:10
bu havalarda cok güzel para kazanılıyor,nerden şortlarsan şortla...mesela 87.350 den bastık şortu diyelim :)

86.950 de bi gizli el destek atıyor ama parası yetmezse bi boy daha löp olurmu olur :D

berryforeva
04-01-2016, 11:10
86900 SHORT
1 dakikalık çalıştırıyorum.. İşleme başladım.

berryforeva
04-01-2016, 11:15
86900 SHORT
1 dakikalık çalıştırıyorum.. İşleme başladım.

SHORT kapandı.

kuzeykan
04-01-2016, 11:17
Kimse yazmak istemiyor, çünkü forumda aktroller organize çalışıyor..
Eğer aleyhte bir yazı var ise, ülke ekonomisi veya yönetimi hakkında, o yazı okunmasın diye ya hemen ardından peş peşe anlamsız sayfalar dolusu grafik atarlar, ya hemen yeni başlık açarlar, olmadı onu yazana saldırırlar..

her neyse,
KOBİ kredilerinde oranlar %14,5-%15 seviyesine geldi.Buradan çıkacak sonuç, bir işletmenin bu kadar faiz ödemesi için aldığı krediyi %18 getiri ile değerlendirmesi lazım.
Diğer taraftan risksiz faizleri %11, risk primini %7 alsak, AOSM'de %18'e gelir.. Yani aynı yere geliriz...

Şirketlerin gelecek yıl nakit akımlarını %18'le iskonto ederseniz, endekste daha düşük seviyeleri rahatlıkla bekleyebilirsiniz..

Eğer örnek bir modeliniz yoksa, size basit bir hesaplama vereyim:
Örneğin HALKB'nin beklenen 12 ay sonu yıllıklandırılmış karı 2,2 milyar TL olsun, buradan 2.200/0,18= 12,2 milyar TL piyasa değeri çıkar, o da hisse başı 9,77 TL demek olur...

Veya VAKBN için aynı şekilde yıllıklandırılmış beklenen kar 1,6 milyar TL olsun, 1.600/0,18=8,9 milyar TL piyasa değeri, o da hisse başına 3,55 TL seviyesine gelir..

Yani bu şekilde diğer şirketleri de hesaplarsanız endekste rahatlıkla 64-65.000'ler değerleme olarak radara girer..

Ki yukarıda örnek olarak yazdığım bankaların bu konjöktürde ve bu gidişatla, o seviyede yıllıklandırılmış kar getirmesi de çok zor..Bunu da dikkate alırsanız hedef fiyatlar daha da aşağı gelir..

Yani daha üst seviyelere çıkmak için ya şirketlerin büyümesi veya karı artmalı ya da faizler ve risk primi düşmeli..

O da artık ülkeyi yönetenlere kalmış... Bizim işimiz konjoktüre ve mevcut tabloya göre piyasayı fiyatlamak...

saygılar
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Yatırım tavsiyesi değildir.

palar
04-01-2016, 11:23
temel olarak gsmh dolar bazında ciddi eriyor bunu fiyatlıyorlar diyebilir miyiz. temel esastır ama çarpmaya çalışan bir avuç yamyamın eline kaptırılmış bu viob asıl temel bu heralde

boğabey--
04-01-2016, 11:23
eregli 3.16 aktiften yapıştırdım..

trading hesabımdan aldıklarımı 3.22 den sepetledim..

yatırım hesabımda aldıklarım duruyor.. 4.25 satıp 3.16 dan yerine koyduk 2-2.5 yıl taşıma maliyeti çıkt 2 sene sonra durumu gözden geçiririz..

WTI > BRENT

vatana millete hayırlı olsun, ABD bir ezberimizi daha bozdu..

bu benim beklediğim al sinyali idi..

Fed den önce güzel kar ile kapattığım brent longları..

bu sabah 2$ daha ucuza yerine koydum..

25$ a kadar usanmadan kovalarım.. trend oluşana kadar..

50$ dan evvel 1 lot dahi satmam brentte artık..

brentte 36.25 civari giriş yaptık.. 38.00 - 36.50 bandında elimdeki malların yarısı ile 3 tur trade ettim.. şuan neredeyse maliyetim 32$ 36$ kırılmadığı müddetçe 70$ a kadar taşıyacağım bu malları.. petrol palasına kene gibi yapıştım.. 25$ a kadar bu oyunu sabırla devam ettirebilirim..

dolarda olay mahalline geri dönüş bekliyorum.. 2.91 civari oradan 2li dip yaparsak yaparız yoksa baskı devam eder.. 2.94-2.95 2-3 günlük seyirde fiyata bakmadan ağırlık arttırırım.. 2.91 den aldıklarımı 2.94 civari verdim 2.9360 civari short açtım 2 li dibi bekleyeceğim..

2.9060 civari shortları kapatıp ağır long açtım.. 2.93 seviyesi referans noktam artık... 2.93 kırılmadığı müddetçe ağırlık azaltmam formasyon hedefim 3.04 e kadar taşırım.. yada 2.90 altında zararına satarım hepsini..

Makas sıfıra yakın oldu.. bu benim için al sinyalidir.. bi miktar uzun aldım.. 88.575 civari..

stoploss düşünmüyorum.. en kötü senaryo 85 te ek alım yaparım..

91 üstündeki hareketlerin mal dağıtma olarak hissettim 88.800 ortalama lognları 91.400 civari sattım..

91.450-600 bandında açtığım kısaları ekran başında olmadığım için 89.000 de pasif alış yazarak kapattım.. ekran başında olsam nakdi uzlaşmayı beklerdim..

ek olarak halkbankta 10.92 de açığa satışlarım vardı formasyon hedefi 10.20 de bugun kapattım..

vobda herhangi bir pozum yok.. kısa açabileceğimi sanmam motivasyonumu kaybettim en son pozu kapatmam ile beraber neredeyse 3.000-4.000 puan fark var.. 85 altında ufak ihlaller olur ve geri dönüş olursa veya buralardan bir geri dönüş görürsem long açarım.. 2015 yılınıda geçmişteki tüm yıllar gibi kar ile kapattım.. 2016 yılında sadece long açmayı planlıyorum yada dışardan piyasayı izlemeyi..

muhterem admin arkadaşlar sivri dilimden ötürü hesabımı 1 hafta susturdu yurtdışından da dün döndüğüm için 1-2 gün geç yazmak durumunda kaldım..

2016 yılında vob sayfasına çok mesaj atmayacağım.. sadece hisse topiklerine yazacağım..

2016 yılı yaz ortasında işlerimin duruma göre belki sayfa açacağım.. gerçek borsacı nasıl olunur hangi mal nereden alınır nereden satılır kanlı canlı paylaşacağım.. tüm batık kolpacı ustalara ibret olacağız..

sevgiler selamlar mutlu yıllar ky dostlarım..

hipokrat
04-01-2016, 11:26
trading hesabımdan aldıklarımı 3.22 den sepetledim..

yatırım hesabımda aldıklarım duruyor.. 4.25 satıp 3.16 dan yerine koyduk 2-2.5 yıl taşıma maliyeti çıkt 2 sene sonra durumu gözden geçiririz..

Ülkenin durumuna bakarak çok uzun bir süre, açıkçası günlük dışında işlem yapmak bile tehlikeli bana göre...

berryforeva
04-01-2016, 11:27
86900 long .

Reis
04-01-2016, 11:28
86.950 flat,biraz tepme ihtimali doğdu göstergelerde,

kara_
04-01-2016, 11:31
nerden nereye geldık..

devran42
04-01-2016, 11:31
dax yüzde 4 e yaklaştı bizimki maşşallahı var dicem ama :)

berryforeva
04-01-2016, 11:34
86900 long .

Kapandı.

teknik oyuncu
04-01-2016, 11:38
Analiz ve trading dersi için son müracaat tarihi bugündür. Özelden iletişim kurulabilir.

Muhtevası:

Bir günün yorumunu yaparak ertesi gün için yönü belirlemek.

Piyasa yönünde işlemler başlatmak. Riski minimize edecek seviyeleri tespit etmek.

Pozisyona giriş / çıkış için göstergeleri doğru bir biçimde kullanmak.

Piyasa takibi işinde fark yaratmak, orijinal düşünceler ışığında hareket etmek.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=115883&page=531

topborsa07
04-01-2016, 11:48
alın sıze bıst techhhh alın sıze tek partııııııııı

TEMİZEL
04-01-2016, 11:50
yine seçim mi var yoksa !!
boşuna çalışmıyorlardır başkanlık için olabilir..

forumda aktroller organize çalışıyor..
Eğer aleyhte bir yazı var ise, ülke ekonomisi veya yönetimi hakkında, o yazı okunmasın diye ya hemen ardından peş peşe anlamsız sayfalar dolusu grafik atarlar, ya hemen yeni başlık açarlar, olmadı onu yazana saldırırlar..

Reis
04-01-2016, 11:51
alın sıze bıst techhhh alın sıze tek partııııııııı

birde şu acıdan bakıcak olursak,belki tek parti değilde koalisyon olsaydı. bugün tabana yapışırmıydık acaba diye de düşünmeden edemiyorum.:he:

machete
04-01-2016, 11:55
Daha dibi görüp, birkaç ay taban çalışması yapmamız lazım.

Öncesinde, taban, korku, panik, endişe olmalı.

Henüz bunların hiçbiri yaşanmadı.

Daha önceki yaşadıklarımdan çıkardığım sonuç bu.

Ben de 2001 ve özellikle 2008 sendromu var.

TEMİZEL
04-01-2016, 11:56
2001 den MHP tecrübeli CHP de farkında gidişatın..
yani AKP kendi dönemindeki bol paranın sağlamasını kendi yapmak zorunda..
diğerleri kaymağa ortak olmadı neden faturayı ödesin değil mi !!

birde şu acıdan bakıcak olursak,belki tek parti değilde koalisyon olsaydı. bugün tabana yapışırmıydık acaba diye de düşünmeden edemiyorum.:he:

abka
04-01-2016, 11:58
Ankara da şiddetli kar yağışı var..okullar neden tatil değil?:)

asıl sorun bu..

audi
04-01-2016, 12:02
92.025 kısalar 87.025 kapatılmıştır. Panik havası dağılıncaya kadar pozisyon yok.

Reis
04-01-2016, 12:05
2001 den MHP tecrübeli CHP de farkında gidişatın..
yani AKP kendi dönemindeki bol paranın sağlamasını kendi yapmak zorunda..
diğerleri kaymağa ortak olmadı neden faturayı ödesin değil mi !!

köprü ve otoyol gecişlerine zam yapmışlar,yakında yeni vergilerde gelir,caddelere adım başı oto.radar sistemi kurulmuş af yok..icki ve sigaraya zam geldimi bilmiyorum.
kısaca faturayı biz halk ödüycez

TEMİZEL
04-01-2016, 12:05
düzeltmeye yeni başlıyor olabilir..
S&P 500 (F) 2.005,75 -29,75 -1,46%

TEMİZEL
04-01-2016, 12:07
biz ödersek öbür % 50 de öder..:he:%50 öderse cepleri boşalırsa oy düşer oy düşerse başkanlık tehlikede..:wave:
bence asgari ücret muhalefetin oyunuydu..öbür %50 nin yani..

köprü ve otoyol gecişlerine zam yapmışlar,yakında yeni vergilerde gelir,caddelere adım başı oto.radar sistemi kurulmuş af yok..icki ve sigaraya zam geldimi bilmiyorum.
kısaca faturayı biz halk ödüycez

berryforeva
04-01-2016, 12:09
87000 short

armagedon
04-01-2016, 12:10
74 bin kontrata kadar şort kovalamaya devam.

berryforeva
04-01-2016, 12:11
87100 long

Reis
04-01-2016, 12:11
biz ödersek öbür % 50 de öder..:he:%50 öderse cepleri boşalırsa oy düşer oy düşerse başkanlık tehlikede..:wave:

belki başkanlık sistemi ötelenebilir,suudi ve iran birbirine girmiş, belki ilerde amerika ve almanyada birbirine girer kimbilir. biz zaten rusya ile ipleri gerdik.:he:

abka
04-01-2016, 12:12
çok shortçu var..algılar sert değişim geçiriyor....bu beni huzursuz ediyor.

pozisyonlar bu sebeple kapandı...sistem 92400 den short devam ediyor.

bir de saatlikler bu kadar aşırı satım iken 69200 ler direnmeli diye düşündüm..

kelepele
04-01-2016, 12:12
87.0xx %50 şortu kapattım
87.0xx sembolik long (%10)

87.1xx az long arttım %25 oldu
kırmızı ojeli tombul parmaklar bile işten değil sanki ama ortalamalardan da epey uzak düştük
dünya sakinlerse bişiler olabilir

devran42
04-01-2016, 12:17

sisteme uyaydın iyiydi :)

berryforeva
04-01-2016, 12:18
Long kapandı

abka
04-01-2016, 12:19
sisteme uyaydın iyiydi :)

bu hareketi iyi değerlendirdim...acaba 2 li dip olası mı?

bakarsın teperse tekrar shortlarım...

TEMİZEL
04-01-2016, 12:21
DAX 10.380,00 -363,01 -3,38%
tabandan 2100 puan yükselmişti..(11.400-9.300= 2.100 puan)
tersine bir ralli olacak mı bakalım !! (9.300-2100=7.200 favorim)

cautionary
04-01-2016, 12:24

Hocam böyle sistem mi takip edilir? Çok short çu var, neye göre, kime göre...tamamen subjektif yorum...madem böyle yorumlara göre poz alınacak, sistem takip etmenin anlamı ne? çok zorlarsan aldığın poza dönük illa ki destekleyici bir şeyler bulursun...mesela saatlikler bu kadar aşırı satımda iken, 69 bin direnmeli...hep bahane arama çabaları bunlar.

abka
04-01-2016, 12:25
last trader yazmıyor mu?

abka
04-01-2016, 12:28
Hocam böyle sistem mi takip edilir? Çok short çu var, neye göre, kime göre...tamamen subjektif yorum...madem böyle yorumlara göre poz alınacak, sistem takip etmenin anlamı ne? çok zorlarsan aldığın poza dönük illa ki destekleyici bir şeyler bulursun...mesela saatlikler bu kadar aşırı satımda iken, 69 bin direnmeli...hep bahane arama çabaları bunlar.

sistemler Allah ın emri değil..

üstelik sistemler dipten 1.000 puan yukarıdan bazen al verir...

2li dip,uyumsuzluk,forumun genel pozisyonunu göz önünde bulundurmakta zarar yok..

bir de sistem benim uyarım -uymam:)

gidipte foruma göre poz. almam...bu işin birazda magazin kısmı...2 li dip olasılığı,saatliklerin çok aşırı satımı vs. olmasa poz.kapatmazdım...zaten longladığım da yok..

fen
04-01-2016, 12:31
fdow -270 lere ulaştı, dax -357 puana ulaştı

global pala da az değil yani, hafataya sert düşerek başladılar, haftanın geri kalanında toparlarlar heralde.

TEMİZEL
04-01-2016, 12:31
Reis, bilindiği üzere Rusya nın uçağını düşürdükten sonra tarafı belli ettik..
abd nin planları dahilinde ilerliyoruz..
one minute İsraile demediğimiz kalmadıydı..
şimdi kanka olduk..öbür %50 ne diyor acaba?(başkanlığa)
Allahım nelere kadirsin..

belki başkanlık sistemi ötelenebilir,suudi ve iran birbirine girmiş, belki ilerde amerika ve almanyada birbirine girer kimbilir. biz zaten rusya ile ipleri gerdik.:he:

boğabey--
04-01-2016, 12:33
Size ufak bir tiyo.. Petrol fiyatları yeni dib yapmadığı müddetçe borsalardaki düşüşler alım fırsatıdır.. ancak bunu temkinli yapmakta fayda var.. vobda 86.500 altını bekliyeceğim veya bir yapı oluşumunu.. spotta zaten ufak ufak alımlara devam ediyorum.. aefes ccola eregli tuprs ykbnk tan sonra yünsa da bugun ekranıma girdi.. sabırla mal topluyorum.. endeks 70bin altında seyrederse ya bunları zararına satacağım yada mal alımımı durduracağım ve daha derinleri bekleyeceğim.. altın kuralımız " temettü " ülkede ekonomi kötü olabilir.. ancak ben şirketlerin durumuna bakarım.. kar varsa temettü varsa her düşüş alım fırsatıdır..

Adamovich
04-01-2016, 12:35
Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ara) 48,2 49,0
GBP İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Ara) 51,9 52,7 52,5

trakya_forever
04-01-2016, 12:43
Maşallah maşallah pala gibi kar edenler var la bu topik ne güzel topik:))) Grafiği ne yapacaz takip edelim onları yeter. Onlar ne tarafa biz o tarafa :)))

abka
04-01-2016, 12:54
yatay,eğik, sarmısaklı soğanlı çizgilerle 8-9 yıl önce uğraşırdık..

bir de yanına macd,rsı,ccı ekledin mi; yemede yanında yat..

hele bant varsa ve palayı çiziklere uygun davranmaya zorladıysak: kaymaklı kadayıf...

ariston
04-01-2016, 13:01
Bankalar dövizde yıl sonu makyajını fazla kaçırmış demek,
İş grubu de grup hisselerine makyaj yapmıştı.

Makyajların temizlenmesini beklemek gerek.

paragöz35
04-01-2016, 13:10
Hep aynı hareketler, gelişmiş ülke borsaları %2 den fazla düştügü günlerde biz hep en az düşen borsa oluyoruz :)

devran42
04-01-2016, 13:10
Hep aynı hareketler, gelişmiş ülke borsaları %2 den fazla düştügü günlerde biz hep en az düşen borsa oluyoruz :)

demek daha fazla gelişmişiz :)

devran42
04-01-2016, 13:13
Bankalar dövizde yıl sonu makyajını fazla kaçırmış demek,
İş grubu de grup hisselerine makyaj yapmıştı.

Makyajların temizlenmesini beklemek gerek.

hocam spotla ilgilendiginiz için soruyorum tupraşın derdi ne merak ettim

ariston
04-01-2016, 13:17
hocam spotla ilgilendiginiz için soruyorum tupraşın derdi ne merak ettim

Bir ürünün fiyatı bazen alternatiflerin çok olması ile de etkilenebiliyor. TUPRS sanki normal fiyatta ama spota diğerlerinin düşük olması baskı yaratıyor diye düşünüyorum.

trakya_forever
04-01-2016, 13:20
La cigaraya zam gelmiş. Bende diyorum niye düşüyor bu borsa. Ondan tabi ondan

berryforeva
04-01-2016, 13:21
GAP'lara dikkat, bunlar hep LONG un habercisi.

fen
04-01-2016, 13:24
La cigaraya zam gelmiş. Bende diyorum niye düşüyor bu borsa. Ondan tabi ondan

marketçi dün dedi bana zam geldi ama hadi sanada zamsız fiyattan vereyim diye

ee dedim verecen tabi bi karton

yok olmaz zam geldi 1 paket olur :)

berryforeva
04-01-2016, 13:27
Ne güzel çiziyorlar öyle..

http://i.hizliresim.com/a2MkZB.png

berryforeva
04-01-2016, 13:29
87.300 short

saldirayabi
04-01-2016, 13:29
GAP'lara dikkat, bunlar hep LONG un habercisi.

70 bının altı sert destek geliyor.ayrıca büyük grafikte tabanlar birleşiyor buranın altı gözükmüyor.sürekli longdan cok canım yandı.artık trendi görmeden hareket etmem.

berryforeva
04-01-2016, 13:31
70 bının altı sert destek geliyor.ayrıca büyük grafikte tabanlar birleşiyor buranın altı gözükmüyor.sürekli longdan cok canım yandı.artık trendi görmeden hareket etmem.

Piyasa psikolojisi maalesef bu. Senin "yeter artık" dediğin yerde LONG başlar. Önemli olan kademeli ve sistemli ilerilemek.

saldirayabi
04-01-2016, 13:44
http://s8.postimg.org/4ws1shr5x/Yeni_Bit_E_lem_Resmi.png

bence cok kritik bir grafik.
yorumlarınızı esirgemeyin.

berryforeva
04-01-2016, 13:51
Ne güzel çiziyorlar öyle..

http://i.hizliresim.com/a2MkZB.png

http://i.hizliresim.com/or8bZX.png

TEMİZEL
04-01-2016, 13:53
bencede şeffaf güzel bir resim.. yoruma gerek yok aslında..
destek çizgisinin altı 2008 krizi gibi olabilir diyor..destek bulursa da 2012 ve 2014 gibi çıkabilir diyor..:he:
bana göre Pala çözülüm için hala destek atıyor borsaya bakalım işin sonu ne olacak..Allahdan buzdolabında..

[/IMG]

bence cok kritik bir grafik.
yorumlarınızı esirgemeyin.

trakya_forever
04-01-2016, 13:56
Vob 5

http://imageturko.com/?di=JQQXLMR6

Vob 15

http://imageturko.com/?di=0ICJ

e2m2re
04-01-2016, 14:12
Suudi Arabistan'ın ardından Bahreyn de İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı. [Reuters]
Türkiye'de böyle bir karar alabilir mi?Bence muhtemel...

TEMİZEL
04-01-2016, 14:13
2008 de farklı bir durum vardı..
şöyleki; o zamanlar yani 2008 de şuanki gibi çift dip yapmadan hemen önce, son tepkideyken yani dolar/tl dipti ve dolar/tl borsanın çift dibi delip yıkılmasıyla en büyük çıkışını yapmıştı..1.15 den 1.80 e çıktı..haa yeniden olur olmaz bilemem ama çözülüm süreci masada ya da dolapta olduğu sürece Palanın çok olumsuz tepki vereceğini sanmam..Pala herkesi memnun edecek orta yolu bulacaktır..:he:
bunu da babasının hayrına yapmayacaktır !!

destek çizgisinin altı 2008 krizi gibi olabilir diyor..destek bulursa da 2012 ve 2014 gibi çıkabilir diyor..:he:

trakya_forever
04-01-2016, 14:17
Vob 5 sıkışma devam

http://imageturko.com/?di=DKJ6

bolein
04-01-2016, 14:39
Global kırmızılık gitmeden fazla bir şey beklememek lazım.

berryforeva
04-01-2016, 14:50
87.300 short

kapandı.

kicker070707
04-01-2016, 14:54
dax%4.5 eksi