PDA

View Full Version : Fibonacci oranlari ve analizlerde kullanimi

Ali Baba
13-04-2007, 08:44
IMKB yi gecmise yönelik incelerken fibonacci seviyelerinin cok güzel calistigini gözlemleyebiliriz.

Bu topikte istatistiki amacli gecmisteki hareketleri inceleyebiliriz.

EW ciler Ta cilar Sistemciler eminim herkes kendine has bir ölcüm metodu gelistirmistir.

Kendimce nasil ölctügümü gecmis verilerle örneklemeye calisacagim.

Analizin esasi istatistiki verilerle gelecegi tahmin etmek olduguna göre, biraz istatistik calisalim.

Konuya giris bakimindan fibonacci nereden geliyor ile basliyalim. Zaman buldukca yazariz.

Fibonacci:

Leonardo Fibonacci

1170-1226 yılları arasında yaşadığı bilinen gerçek ismi Leonardo Pisano olan ancak Fibonacci olarak tanınan ünlü matematikçi Bonacci ailesinin bir üyesiydi.Italyanın Pisa şehrinde doğmuş olmasına rağmen babası Guglielmo Bonaccio’nu yanında Kuzey Afrika da eğitim alarak o yörenin kültürüyle büyüdü.Bölgede sürekli seyahat ederek birçok tüccar ile tanıştı ve onların aritmetik yapma şekillerini öğrendi.Kısa zamanda “Hint-Arap” aritmetik sisteminin diğerleri arasında daha başarılı olduğunu anladı.

Günümüzde kullanılan sayı sistemi olan Hint-Arap sayı sistemini Avrupaya tanıtan ilk ve tek kişidir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 . ve 0

1202 yılında tamamladığı kitabı Liber Abacci (Hesaplama Kitabı veya Abaküs Kitabı) ile birçok Avrupalı Matematikçiyi bu yeni sayı sistemini kullanmaya ikna etti.

Kendi ismini verdiği sayı serisini tavşanların üremelerinden esinlenerek bulmuş; ve doğada birçok oluşumun özünde altın oran olarak adlandırdığı 0,618 sayısına rastlamıştır.

Bu sayı sisteminin nereden geldiğine bir bakalım;

Fibonaccinin yaşadığı dönemde matematik yarışmaları revaçtaydı.1225 yılında İmparator Frederric II tarafından buyurulan bir yarışmanın konusu şuydu:

Başlangıçta bir çift olarak üremeleri sağlanan tavşanlar doğumlarından bir ay sonra doğum yapabilir duruma geldikleri ve her doğumda bir çift tavşan dünyaya getirdikleri varsayımı altında n inci ay sonunda kaç adet olabilirler.

n ay sonra x[n] çift tavşan olduğunu varsayalım.n+1 inci ayda(tavşanların ölmedikleri varsayılarak) x[n] çiftin yanında yeni doğan çift de yer alacaktır.Ancak yeni tavşan çifti 1 aylık olduğunda doğurabildiği için x[n-1] çift yeni tavşan olacaktır.

x[n+1] = x[n] + x[n-1]

Bu denklem ve özünde yatan mantık Fibonacci sayılarını oluşturmaktadır.

Sonsuza giden, ardışık sayıların kendisinden önce gelen sayı ile toplanması sonucu bir sonraki sayının elde edildiği sayı sistemi aşağıdaki gibi görülmektedir.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610,

Mühendislik,sanat ,doğa ve finansal piyasalar gibi birçok alanda bu sayı serisi karşımıza çıkmaktadır.

ALTIN ORAN

Fibonacci ; sayı serisindeki ard arda gelen sayıları birbirine oranladığında sürekli belirli bir sayıya yaklaştığını farketti.Bu sayı 1.618 “Altın Oran“ idi. Aşağıdaki grafik üzerinde, bu sayıların birbirine oranlanması sonucu 1.618 e yaklaştığı görülmekte.

1/1 = 1, 2/1 = 2, 3/2 = 1·5, 5/3 = 1·666..., 8/5 = 1·6, 13/8 = 1·625, 21/13 = 1·61538...

Bu limit(1.618) aşağıdaki denklemin pozitif kare kökü, diğer bir deyişle altın bölmesi veya altın oranı olarak adlandırılır.

Altın bölme (Golden Section) Yunan alfabesinde phi ile adlandırılırdı.Plato dönemi Yunanlı matematikçileri (400BC) bu oranı kesin bir değer olarak kabul ederken, Yunanlı mühendisler ise 1:phi oranını tasarımlarının içinde kullanmışlardır.Bunlardan en ünlüsü Atinadaki Parthenondur.

Kolonlar arasında kalan boşluklar oran olarak “altın dikdörtgen” kadarken , zemin planı ise altın oran kullanılarak tasarlanmıştır.

PHI ve Geometri

Phi şaşırtıcı bir şekilde geometri de de ortaya çıktığını görüyoruz.Örneğin bir beşgenin(pentagon) kenarının, köşegenine oranı olarak karşımıza çıkıyor.

Altın Dikdörtgen(Golden Rectangle)
Altın dikdörtgenin kenarları 1.618:1 oranındadır. Bu dikdörtgene ulaşabilmek için kenarları 2 birim olan bir karenin köşesinden karşı kenarı eşit iki parçaya bölecek şekilde bir doğru çizilir.

EDB üçgeni dik açılıdır. Hipotenüsün karesinin diğer iki komşu ve karşı kenarların karelerinin toplamına eşit olacağından EB uzunluğu 5 in kare kökü olacaktır.Altın Dikdörtgenin oluşumunda ikinci adım yukarıdaki kareye E den başlamak üzere karekök 5 uzunluğunda bir parça yerleştirerek uzatmak. Karekök 5 aynı zamanda 2.236 birimlik uzunluğun ifadesi.Bu adım aşağıda gösterildiği gibi tamamlandığında Dikdörtgenlerin kenarlarının birbirine oranı altın oran kadar olmakta.

Altın Spiral(Golden Spiral)
Altın dikdörtgen, Altın spiralin elde edilmesinde kullanılabilir. Herhangi bir altın dikdörtgen kendi içerisinde birçok dikdörtgene bölünebilir.Bu işlem sonsuza kadar devam edebilir.Oluşan kareler A,B,C,D,E,F ve G olarak içe doğru küçülerek bölünmektedir.

Spiralin herhangi bir noktasında yayın oluşturduğu uzunluğun yaydan merkeze çizilen uzunluğa oranı(yarı çap) her zaman 1.618 e eşittir.

Finansal Piyasalarda Fibonacci

Fibonacci sayıları ve ilişkileri finansal piyasaların davranışlarında kendilerini ispat ederler. Elliott Dalga Teorisi kuralları ve öğretisiyle uyum içerisindedir. Fibonaccinin finansal piyasalardaki etkisinin anlaşılması Elliott Dalga Teorisinin mantığını anlamaktan geçmektedir.R.N.Elliott’un söylediği gibi fibonacci serileri Elliott Dalga Teorisinin matematiksel tabanını oluşturur.

Hisse senetleri ve emtia fiyatlarının hareketini oluşturan başlıca üç görünüm bulunur:

1)Model 2)Zaman 3)Oran

Yukarıdaki sıralananlardan her biri Fibonacci dizilerinin önceden belirlenebilir fonksiyonlarıdır.

Piyasa davranışı fiyat dalgaları veya hareketleriyle ilişkilendirilir.Elliott Dalga Teorisi boğa piyasalarındaki trendlerin 3 ana 2 düzeltme olarak toplam 5 dalgadan oluştuğunu,ve bu sayıların her birinin fibonacci sayı serisinde bulunduğunu tespit etmiştir. Ayı piyasalarında ise 2 aşağı yönlü ana dalga ve 1 düzeltme dalgası olarak toplam 3 dalga bulunduğunu ve yine bunlarında fibonacci sayı serisinde olduğunu belirtmiştir. Trend olarak ilerleyen dalga yapıları içerisinde 5 yükseliş ve ardına gelen 3 düzeltme dalgasıyla toplam 8 ana dalga bulunur.Bu büyük yapılar kendi içinde incelendiğinde, boğa piyasasındaki yukarı yöndeki her bir 3 dalgalık çıkışın kendi içerisinde 3 yükseliş ve 2 düzeltme olarak 5 küçük alt yapı oluşturduğu görülür. Ayı piyasasında ise her bir düzeltme dalgasının kendi içinde 2 yükseliş ve 1 düzeltme dalgası olarak alt yapılara bölündüğü görülür.

Elliott ; tüm çevrim içerisinde küçük dalga sayısının 144 olduğunu tespit etmiştir.Boğa piyasaları genellikle 5 ana dalgadan oluşur.Bu 5 ana dalga kendi içinde 21 orta ,89 küçük dereceli alt dalgaya bölünür.Ayı piyasaları 3 ana dalgadan oluşur. Bu 3 ana dalga kendi içinde 13 orta, 55 küçük dereceli alt dalgaya bölünür.Böylece tüm çevrim içerisinde toplam dalga sayıları 8 ana,34 orta ve 144 küçük dereceli olarak sıralanırlar.Dikkat edilirse her bir sayı fibonacci serisinde bulunmaktadır.

Diğer bir piyasa davranışı zaman ile ilişkilendirilebilir. Belirli bir yöndeki fiyat hareketinin fibonacci sayı serisiyle ilişkili olduğu karşımıza çıkmakta. Örneğin ana tepe ve dip arasında geçen süre 34 yada 55 ay olabilir veya bir alt dereceli tepe ve dip arasındaki süre 13 yada 21 gün olabilir.

Son olarak piyasa davranışı oran ile ilişkilendirilebilir.Bir dalganın oluşan diğer dalgaya oranı fiyat zaman açısından oransal bir ilişki içerisindedir.Bu tür bir fibonacci analizi aynı zamanda fiyatların geri alış seviyelerini tespit etmektede etkili olacaktır.Bu geri alış seviyeleri sırasıyla %38.2 veya %61.8 oranlarında gerçekleşecektir.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib19.jpg

(Agustos 12,1980- Aralık 11,1980)

Yukarıda görülen grafik Dow Jones Sanayi endeksinin verilen tarihler arasındaki yatay düzeltme hareketini göstermekte.

Grafik elliott modeline göre yatay üçlü düzeltmeyi gösteriyor(triple three).Triple three ;( A-B-C )-(A-B-C)-(A-B-C) şeklinde oluşan karmaşık yapılı bir düzeltme hareketidir.Bu grafikte ise düzeltmenin her bir ayağının diğer düzeltme ayağına oranı tespit edilmiştir. W-X-Y-X-Z şeklinde ilerleyen düzeltmenin oransal analizi şu şekilde: sıra ile w,y ve z arasında , z ;y nin 1.618 katı ; y; w nun 1.618 katı ve z; w nun 2.618 katı kadar ilerlemiştir.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib21.gif

(Aralık 11,1980-Aralık 4 1981)

Yukarıdaki grafikte ise daha önce gösterilen fibonacci oranlarının bir kısmı yer almakla birlikte hareketin devamı da görülmekte.Buna göre yine oranları tespit edecek olursak;

* II. = 1.618 x I.

* III. = 1.618 x II.

* V.= 1.618 x IV.

* IV. = 1.618 x VI.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib22.png

1974-1982

Yukarıdaki grafik 1974 ve 1982 yılları arsındaki Dow Jones Sanayi endeksinden alınmış küçük bir kesit.Yine bu grafikte de fibonacci oranlarının oldukça net çalıştığını görüyoruz.

Sırasıyla ; I. ; II nin 1.618 katı ; II. ; III.ün 1.618 katı ; III. ; IV.ün 1.618 katı

III. ; II nin 1.618 katı ; II. ; I in 1.618 katı

Görüldüğü gibi finansal piyasalarda da doğanın bir kanunu olan “altın oran” karşımıza çıkıyor.Peki bütün bunlar tesadüf olamaz mı? Günlük,haftalık, saatlik ,60,30,20,10, ve 5 dakikalık grafiklerin tümünde fibonacci oranları, geri alış seviyeleri uygulanmakta ve %90 başarılı sonuçlar elde edilmekte.

Sadece ABD piyasalarında mı bu oranlar çalışmakta? Cevap hayır olacaktır.Aşağıda Euro-Usd paritesini gösteren grafiğin üzerinde de fibonacci oranlarının çalıştığı görülmekte.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib24.png

I. no lu düşüşün ardına gelen yükseliş düşüşün %76 sını geri almıştır.Bu geri alış bir fibonacci oranıdır.Öte yandan II. No lu tepki yükselişinin ardına gelen düşüş tepki yükselişinin tam %61.8 ini geri almıştır.Şimdi ise yeni bir yükseliş hareketi başlamış durumda. Bu yükselişin ilk aşamada III. No lu düşüşün sırasıyla %38.2 sini ardından %50 sini ve %61.8 ini geri almasını beklemek gerekecek.

http://www.geocities.com/akselkibar/fibonacci.html

excel
15-04-2007, 01:39
Sevgili üstadım, açtığınız fibonacci analizi topiğiniz hayırlı olur inşaallah, sistemin çalışmasını İşc senedi için grafik olarak anlatmasınızı istirham ediyorum.

Ali Baba
15-04-2007, 11:14
Oranlamayi yaparken dikkat etmemiz gereken düsüsün yada yükselisin hangi bölüme ait oldugudur.

ISC nin 2003 de baslayan dip olusumu ilk bölüm

Sonrasinda yukari hareket ve düzeltmeleri.

Bir hareket basladiktan sonra vadesine göre her yükselisin bir düzeltmesi o vadeye göre ölcülmeli.

Dip ve tepe olusumu oldugunu düsünüyorsak formasyon olusuyor demektir o bölüm ayri ölcülmeli.

Biraz karisik ama örnekler arttikca anlatim daha kolay olacak.

ISC de yukari hareket süresinceiki defa büyük düzeltme olmus ve bir önceki hareketin 0.38 ini asagi ihlal ederek tamamlanmis.

Not: Etiketler EW etiketi degildir. Bu topikte EW harici yazmak istiyorum. Sayim tahminlerini EW topiginde zaten yapiyoruz.

http://img.photobucket.com/albums/v601/berg/iscoranlar1.gif?t=1176624249

Ali Baba
15-04-2007, 11:26
http://img.photobucket.com/albums/v601/berg/iscoranlar2.gif?t=1176625364

ÇAKAL
15-04-2007, 12:26
Hayırlı olsun topiğin Ali kardeş.Bilgilerini bizimle paylaştığın için sağol.

BURÇ
15-04-2007, 12:59
Bence De En Gereklİ Olan Topİklerden Bİrİydİ TeŞekkÜrler..

emirler
15-04-2007, 14:20
:yes: tamam tamam anladım Ali Baba fibo ları ihtimaller topicinde verme diyorsun, elimdeki tek imkanıda aldınya, beni başka bir sınıfa gönderdinya alacağın olsun hemşerim Ali baba bumu babalığın?:cry:

Şaka biryana hayırlı olsun fiboncci topiğin, desene bu iki topiç sağlam yatırımcıların bilgi bankası haline gelecek.:super:

Ali Baba
15-04-2007, 15:40
:yes: tamam tamam anladım Ali Baba fibo ları ihtimaller topicinde verme diyorsun, elimdeki tek imkanıda aldınya, beni başka bir sınıfa gönderdinya alacağın olsun hemşerim Ali baba bumu babalığın?:cry:

Şaka biryana hayırlı olsun fiboncci topiğin, desene bu iki topiç sağlam yatırımcıların bilgi bankası haline gelecek.:super:

Hemserim sen nokta atisi yapiyorsun. Cidden senin kullandigin yöntemde ilginc.

Burada gelecek tahmininden ziyade gecmiste nasil calismisi incelemek amacimiz.

Ha tarih tekerrür edermi

Eder heralde.

Ali Baba
15-04-2007, 22:13
IMKB 100 de Mart 2005 düzeltmesi önceki yükselisin 1 katinda gelince sasirtici olmustur o dönemler.
:)

mertus
15-04-2007, 22:16
Karınca kararınca 3 tane güncel grafikde benden olsun. Özellikle 2. grafikteki dönüşe sayın halojen o günlerde sürekli dikkat çekmişti. O günlerdeki psikolojiyle kimsenin o noktadan dönüşe inanmadığını hatırlatmama gerek yok sanırım...

http://img402.imageshack.us/img402/8542/11gy4.png (http://imageshack.us)

http://img73.imageshack.us/img73/7206/22kn9.png (http://imageshack.us)

http://img58.imageshack.us/img58/8616/33th2.png (http://imageshack.us)

Ali Baba
15-04-2007, 22:20
7 ekimde yine ayni seyi yapti bu sefer 35.000 de satislar geldi.

Bir önceki dalganin ayni boyunda. Böylece 3 tane ayni boyda dalga olustu. Ondan sonraki son yükselisi ayrica grafik olarak vermiyeyim en uzun dalga idi 1.27 katinda olustu.

halojen
15-04-2007, 22:24
Karınca kararınca 3 tane güncel grafikde benden olsun. Özellikle 2. grafikteki dönüşe sayın halojen o günlerde sürekli dikkat çekmişti. O günlerdeki psikolojiyle kimsenin o noktadan dönüşe inanmadığını hatırlatmama gerek yok sanırım...

gene aynı psikoloji hakim....hatta bu daha da abartarak devam edecek.... ama bu sefer aşağı dönüş çok mümkün değil gibi... o dönemlerde sistemden aldığım negatif sinyaller şimdi yok..... saygılar....

Ali Baba
15-04-2007, 22:26

]

Halojen sistemiyle dow da Kisa vade al verdi demisti iyi hatirliyorum. :yes:

Fakat kimse inanmadi demiyelim isterseniz.

EW ciler olarak 9 mart dibini yakaladik ihtimaller topiginde duruyor hala yazilar.

Ben orda dönüs degilde 0.38-62 araliginda tekrar asagi beklemistim olmadi orda yanildim.

mertus
15-04-2007, 23:20
Fakat kimse inanmadi demiyelim isterseniz

Kimseden kastım, forumdaki genel çoğunluktu sayın Ali Baba. Hiçkimse diyince çok genel bir ifade oldu, haklısınız.

Ali Baba
16-04-2007, 00:21
Kimseden kastım, forumdaki genel çoğunluktu sayın Ali Baba. Hiçkimse diyince çok genel bir ifade oldu, haklısınız.

:) :) :)

Genelde korkunun ve cosku zirvelerinde biseyler oluyor evet.

Ihtimaller topiginin ilk grafigi

Etiketlere pek bakmayin fibo boylarinin kullanimi kisa vadede bir cevrimin tamamlanmakta oldugunu haber vermisti. Hedef de yanildim ordan sonra yukari koptu gitti.

http://www.hisse.net/forum/attachment.php?attachmentid=56922&stc=1&d=1172958718

mertus
20-04-2007, 06:39
Az önce ihtimaller dünyasında koyduğum grafiklerden bir tanesi. Konuyla ilgili olan bu olduğu için sadece bunu koyuyorum, merak edenler ihtimaller dünyası topiğinden diğer grafiğede bakabilirler.

http://img292.imageshack.us/img292/9637/52832917wv5.png (http://imageshack.us)

Bakalım dünkü ani çıkış bir düzeltme olarakmı kalacak yoksa kendi başına bir hareketmi. Bu sorunun test seviyelerinde kapandık. Bu sabah açılışta yada en geç seans sonunda bu sorunun cevabını alacağız :yes:

meno
26-04-2007, 22:25
sn.ali baba,
topiği ilk defa bu akşam gördüm, çok da memnun oldum sizin açmanıza. hayırlı olsun.

Ali Baba
26-04-2007, 22:42
sn.ali baba,
topiği ilk defa bu akşam gördüm, çok da memnun oldum sizin açmanıza. hayırlı olsun.

Sagolasin sn Meno.

Zaman icersinde biseyler cikacak bu topikten.

Daha cok gecmise yönelik istatistik cikartmak faydali olur kanaatindeyim.

Sevgili Emirler dostumuzunda kullandigi bir yöntem var eger paylasmak isterse faydali olacaktir. Yok kendinde kalmasini isterse saygi duyarim. :)

meno
26-04-2007, 22:56
http://img266.imageshack.us/img266/6149/adszuk8.png

duramadım hemen güncel bi u30 grafiği yapıştırdım.
56554 den başlayıp 48688 e kadar inen düzeltmenin 1.618 katını alırsak 61415
seviyesine denk geliyor. güncel bi tespit oldu.
saygılar

meno
26-04-2007, 23:15
http://img255.imageshack.us/img255/1197/adszlm8.png

fibo.oranları farklı şekillerde kullanılabiliyor bildiğiniz üzere,
bu seferde şöyle bir yaklaşım yaptım,
45040 - 56554 hareketinin,
1.38 katı.........60929 ki bu seviye aşılmış,
1.62 katı.........63692, yeni hedef olabilir.
saygılar

Ali Baba
01-05-2007, 14:03
Zaman fiyat uyumu acisindan bu calismada istatistik bölümünde yerini alabilir artik.

genisleyen ücgen olmadiginda karar kilmistik o yüzden sayimi dikkate almayiniz.

EW bahane fibo sahane.

Kabaca baktim oranlara 20 subat tepesi iyi bir tepeymis ordan dönseydi yapistirirdik X i. :)

D dalgasi fiat olarak az gitmesine ragmen zaman olarak fazla almis. Sayilirmi bilmem. :)

http://img.photobucket.com/albums/v601/berg/G.gif?t=1176575288

Ali Baba
01-05-2007, 14:10
Burdaki ew etiketlerinde dikkate almayiniz.

Bir diger acidan fibo zaman ve fiat analizi.

26 nisan tepesini yakalamis. Hatta 17 nisan ara tepeside yakalanmis.

http://img.photobucket.com/albums/v601/berg/21NISAN.gif?t=1177169958

Fibonacci amcaya saygilar.

Ali Baba
01-05-2007, 14:15
Zaman ve fiat her zaman cakismayabilir. Bazen zaman olarak hedefe ulasir fiat olarak geride kalir.

Bazende fiat olarak hedefine ulasir.

Ikisi arasindaki uyumu saglamak icin EW bilgisi gerekiyor o da bu topigin konusu degil. :)

Ali Baba
01-05-2007, 15:06
Bu topige reyting oyu vermenizi rica ediyorum arkadaslar. O yukardaki yildiza giderek oyunuzu kullanmanizi rica ediyorum.

Hem secim provasi yapilmis olur:)

Ona göre devam yada tamam karari alacagim.

Yeterince kaynak ve örnek verildi devam edilmesede kaynak olarak geriye dönüp okunabilir.

Gelecege yönelik analiz olmayacak sadece gecmise yönelik örneklerle nasil calistigi ve kullanildigi üzerinde yogunlasilacak. Yani daha cok Ta cilara yönelik balik avlama metodlari üzerinde durulacak herkes kendi avini yine kendisi yapar.

Ali Baba
02-05-2007, 13:56
20 kisi ancak yildiz vermis.

4 yildizda kalmis.

Ilgilenenlere tesekkürler.

Topikte yeterince örnek ve baslangic sayfasinda kaynak var.

Artik bu topikte zaman zaman bakilacak topikler arasinda yer alir.

Bendeniz yeni örneklerle devam etmeyi düsünmüyorum

Topik kimseye ait olamiyacagi icin isteyenler haliyle devam edeceklerdir.

Saygilar&Sevgiler

GÜRKAN
02-05-2007, 16:17
Sn.Ali Baba;
Henüz topik açılalı 20 gün bile olmamış..
Bana kalırsa sen de acele karar vermişsin.
Ben (-ki seni takip etmeye çalışırım),yeni farkettim topiğini.
Benim topiğin de hali içler acısı ama gocunmuyorum,doğası gereği öyle olduğunu bilirim.
Sn.Lionking den başka birileri de ''kral çıplak'' demeli çünkü.
Geçmişten bugüne ışık tutmaya devam edin bence,aydınlanan olacaktır.
saygılarımla.

ufukt
02-05-2007, 20:35

4 yildizda kalmis.

Saygilar&Sevgiler

Sayın Ali Baba
Birtane rating canavarı var ratingleri düşürmeyi çok seviyor.:)
Her gelenin bedel ödemeden istediği herşeyi yapabileceği bu gibi ortamlarda amaç paylaşımsa fazla üstünde durmamak gerekir.
Saygılar.

sidabumi
03-05-2007, 21:55
Sevgili Ali Baba,

Topic konusunun tamamlanmasi icin, birazda fibonacci yaylarindan bahsedermisiniz..

Sevgilerrr..

KARAHAN
03-05-2007, 22:04

4 yildizda kalmis.

Saygilar&Sevgiler

berg sen olgu n ve dolgun adamdın...yazar çizer gerisine bakmazdın...boşver be dostum yıldızla mıldızla ne işimiz olur bu yaştan sonra...yaz çiz bakıyoruz işte...sıkma canımı:he:

Ali Baba
03-05-2007, 22:10
berg sen olgu n ve dolgun adamdın...yazar çizer gerisine bakmazdın...boşver be dostum yıldızla mıldızla ne işimiz olur bu yaştan sonra...yaz çiz bakıyoruz işte...sıkma canımı:he:

Dostum yine takmam öyle seyleri kafaya bilirsin.

Oynamiycak gelin yerim dar hesabi oldu benimkisi.

Devam edip etmeme konusunda (birazda üsengeclikten) kararsiz kalmistim o yüzden devam etmesini isteyenler (yada istemeyenler) oy kullanirsa anlarim seklinde yaklastim.

Yoksa 1 mis 5 mis dert etmem bilirsin.

Ilgine tesekkür ederim ayrica. :)

Hele su siyasi gerginlik bi atlatilsin devam ederiz.

Sayin Sidabumi fibonacci yaylariyla ilgili hic bilgim yok. Internette kaynak bulursam aktariririm.

Saygilar

emirler
06-05-2007, 00:05
http://img231.imageshack.us/img231/4312/enteresan1hg9.gif (http://imageshack.us)

TÜRKOĞLU
06-05-2007, 00:13
emirler abi,

ben hiçbirşey anlamadım inanki...yani ne demek istedin abi? düşecek mi endeks yükselecek mi?

hı?

tşk,

emirler
06-05-2007, 02:42
http://img525.imageshack.us/img525/68/enteresan2xo0.gif (http://imageshack.us)

TÜRKOĞLU
06-05-2007, 09:42
emirler abi,

EW açısından değil ama FORMASYON açısından benim eklemek istediğim bir hususus var 5 dk. bir İKİLİ DİP görüntüsü oluştu sanki.yani bilemem...61.000 gibi bir hedef çıkıyor 5 dk. bakınca.

bana yön yukarı gibi geliyor.

sen bilin abi.

BUSHIDO
06-05-2007, 09:54
Cok comertce bir paylasim Sn Alibaba, yeni topiginizde basarilar dilerim.
EW belirli bir yayginlik oranina ulastiktan ve genel bir kabul gormeye basladiktan sonra artik gecerli olmayacagini dusunuyorum...

Biz de artik yeni kurallar arariz ne yapalim!

Esenlikler dilerim.

Ali Baba
06-05-2007, 21:21
Topigin acilis gönderisi.

IMKB yi gecmise yönelik incelerken fibonacci seviyelerinin cok güzel calistigini gözlemleyebiliriz.

Bu topikte istatistiki amacli gecmisteki hareketleri inceleyebiliriz.

EW ciler Ta cilar Sistemciler eminim herkes kendine has bir ölcüm metodu gelistirmistir.

Kendimce nasil ölctügümü gecmis verilerle örneklemeye calisacagim.

Analizin esasi istatistiki verilerle gelecegi tahmin etmek olduguna göre, biraz istatistik calisalim.
Konuya giris bakimindan fibonacci nereden geliyor ile basliyalim. Zaman buldukca yazariz.

Fibonacci:

Leonardo Fibonacci

1170-1226 yılları arasında yaşadığı bilinen gerçek ismi Leonardo Pisano olan ancak Fibonacci olarak tanınan ünlü matematikçi Bonacci ailesinin bir üyesiydi.Italyanın Pisa şehrinde doğmuş olmasına rağmen babası Guglielmo Bonaccio’nu yanında Kuzey Afrika da eğitim alarak o yörenin kültürüyle büyüdü.Bölgede sürekli seyahat ederek birçok tüccar ile tanıştı ve onların aritmetik yapma şekillerini öğrendi.Kısa zamanda “Hint-Arap” aritmetik sisteminin diğerleri arasında daha başarılı olduğunu anladı.

Günümüzde kullanılan sayı sistemi olan Hint-Arap sayı sistemini Avrupaya tanıtan ilk ve tek kişidir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 . ve 0

1202 yılında tamamladığı kitabı Liber Abacci (Hesaplama Kitabı veya Abaküs Kitabı) ile birçok Avrupalı Matematikçiyi bu yeni sayı sistemini kullanmaya ikna etti.

Kendi ismini verdiği sayı serisini tavşanların üremelerinden esinlenerek bulmuş; ve doğada birçok oluşumun özünde altın oran olarak adlandırdığı 0,618 sayısına rastlamıştır.

Bu sayı sisteminin nereden geldiğine bir bakalım;

Fibonaccinin yaşadığı dönemde matematik yarışmaları revaçtaydı.1225 yılında İmparator Frederric II tarafından buyurulan bir yarışmanın konusu şuydu:

Başlangıçta bir çift olarak üremeleri sağlanan tavşanlar doğumlarından bir ay sonra doğum yapabilir duruma geldikleri ve her doğumda bir çift tavşan dünyaya getirdikleri varsayımı altında n inci ay sonunda kaç adet olabilirler.

n ay sonra x[n] çift tavşan olduğunu varsayalım.n+1 inci ayda(tavşanların ölmedikleri varsayılarak) x[n] çiftin yanında yeni doğan çift de yer alacaktır.Ancak yeni tavşan çifti 1 aylık olduğunda doğurabildiği için x[n-1] çift yeni tavşan olacaktır.

x[n+1] = x[n] + x[n-1]

Bu denklem ve özünde yatan mantık Fibonacci sayılarını oluşturmaktadır.

Sonsuza giden, ardışık sayıların kendisinden önce gelen sayı ile toplanması sonucu bir sonraki sayının elde edildiği sayı sistemi aşağıdaki gibi görülmektedir.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610,

Mühendislik,sanat ,doğa ve finansal piyasalar gibi birçok alanda bu sayı serisi karşımıza çıkmaktadır.

ALTIN ORAN

Fibonacci ; sayı serisindeki ard arda gelen sayıları birbirine oranladığında sürekli belirli bir sayıya yaklaştığını farketti.Bu sayı 1.618 “Altın Oran“ idi. Aşağıdaki grafik üzerinde, bu sayıların birbirine oranlanması sonucu 1.618 e yaklaştığı görülmekte.

1/1 = 1, 2/1 = 2, 3/2 = 1·5, 5/3 = 1·666..., 8/5 = 1·6, 13/8 = 1·625, 21/13 = 1·61538...

Bu limit(1.618) aşağıdaki denklemin pozitif kare kökü, diğer bir deyişle altın bölmesi veya altın oranı olarak adlandırılır.

Altın bölme (Golden Section) Yunan alfabesinde phi ile adlandırılırdı.Plato dönemi Yunanlı matematikçileri (400BC) bu oranı kesin bir değer olarak kabul ederken, Yunanlı mühendisler ise 1:phi oranını tasarımlarının içinde kullanmışlardır.Bunlardan en ünlüsü Atinadaki Parthenondur.

Kolonlar arasında kalan boşluklar oran olarak “altın dikdörtgen” kadarken , zemin planı ise altın oran kullanılarak tasarlanmıştır.

PHI ve Geometri

Phi şaşırtıcı bir şekilde geometri de de ortaya çıktığını görüyoruz.Örneğin bir beşgenin(pentagon) kenarının, köşegenine oranı olarak karşımıza çıkıyor.

Altın Dikdörtgen(Golden Rectangle)
Altın dikdörtgenin kenarları 1.618:1 oranındadır. Bu dikdörtgene ulaşabilmek için kenarları 2 birim olan bir karenin köşesinden karşı kenarı eşit iki parçaya bölecek şekilde bir doğru çizilir.

EDB üçgeni dik açılıdır. Hipotenüsün karesinin diğer iki komşu ve karşı kenarların karelerinin toplamına eşit olacağından EB uzunluğu 5 in kare kökü olacaktır.Altın Dikdörtgenin oluşumunda ikinci adım yukarıdaki kareye E den başlamak üzere karekök 5 uzunluğunda bir parça yerleştirerek uzatmak. Karekök 5 aynı zamanda 2.236 birimlik uzunluğun ifadesi.Bu adım aşağıda gösterildiği gibi tamamlandığında Dikdörtgenlerin kenarlarının birbirine oranı altın oran kadar olmakta.

Altın Spiral(Golden Spiral)
Altın dikdörtgen, Altın spiralin elde edilmesinde kullanılabilir. Herhangi bir altın dikdörtgen kendi içerisinde birçok dikdörtgene bölünebilir.Bu işlem sonsuza kadar devam edebilir.Oluşan kareler A,B,C,D,E,F ve G olarak içe doğru küçülerek bölünmektedir.

Spiralin herhangi bir noktasında yayın oluşturduğu uzunluğun yaydan merkeze çizilen uzunluğa oranı(yarı çap) her zaman 1.618 e eşittir.

Finansal Piyasalarda Fibonacci

Fibonacci sayıları ve ilişkileri finansal piyasaların davranışlarında kendilerini ispat ederler. Elliott Dalga Teorisi kuralları ve öğretisiyle uyum içerisindedir. Fibonaccinin finansal piyasalardaki etkisinin anlaşılması Elliott Dalga Teorisinin mantığını anlamaktan geçmektedir.R.N.Elliott’un söylediği gibi fibonacci serileri Elliott Dalga Teorisinin matematiksel tabanını oluşturur.

Hisse senetleri ve emtia fiyatlarının hareketini oluşturan başlıca üç görünüm bulunur:

1)Model 2)Zaman 3)Oran

Yukarıdaki sıralananlardan her biri Fibonacci dizilerinin önceden belirlenebilir fonksiyonlarıdır.

Piyasa davranışı fiyat dalgaları veya hareketleriyle ilişkilendirilir.Elliott Dalga Teorisi boğa piyasalarındaki trendlerin 3 ana 2 düzeltme olarak toplam 5 dalgadan oluştuğunu,ve bu sayıların her birinin fibonacci sayı serisinde bulunduğunu tespit etmiştir. Ayı piyasalarında ise 2 aşağı yönlü ana dalga ve 1 düzeltme dalgası olarak toplam 3 dalga bulunduğunu ve yine bunlarında fibonacci sayı serisinde olduğunu belirtmiştir. Trend olarak ilerleyen dalga yapıları içerisinde 5 yükseliş ve ardına gelen 3 düzeltme dalgasıyla toplam 8 ana dalga bulunur.Bu büyük yapılar kendi içinde incelendiğinde, boğa piyasasındaki yukarı yöndeki her bir 3 dalgalık çıkışın kendi içerisinde 3 yükseliş ve 2 düzeltme olarak 5 küçük alt yapı oluşturduğu görülür. Ayı piyasasında ise her bir düzeltme dalgasının kendi içinde 2 yükseliş ve 1 düzeltme dalgası olarak alt yapılara bölündüğü görülür.

Elliott ; tüm çevrim içerisinde küçük dalga sayısının 144 olduğunu tespit etmiştir.Boğa piyasaları genellikle 5 ana dalgadan oluşur.Bu 5 ana dalga kendi içinde 21 orta ,89 küçük dereceli alt dalgaya bölünür.Ayı piyasaları 3 ana dalgadan oluşur. Bu 3 ana dalga kendi içinde 13 orta, 55 küçük dereceli alt dalgaya bölünür.Böylece tüm çevrim içerisinde toplam dalga sayıları 8 ana,34 orta ve 144 küçük dereceli olarak sıralanırlar.Dikkat edilirse her bir sayı fibonacci serisinde bulunmaktadır.

Diğer bir piyasa davranışı zaman ile ilişkilendirilebilir. Belirli bir yöndeki fiyat hareketinin fibonacci sayı serisiyle ilişkili olduğu karşımıza çıkmakta. Örneğin ana tepe ve dip arasında geçen süre 34 yada 55 ay olabilir veya bir alt dereceli tepe ve dip arasındaki süre 13 yada 21 gün olabilir.

Son olarak piyasa davranışı oran ile ilişkilendirilebilir.Bir dalganın oluşan diğer dalgaya oranı fiyat zaman açısından oransal bir ilişki içerisindedir.Bu tür bir fibonacci analizi aynı zamanda fiyatların geri alış seviyelerini tespit etmektede etkili olacaktır.Bu geri alış seviyeleri sırasıyla %38.2 veya %61.8 oranlarında gerçekleşecektir.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib19.jpg

(Agustos 12,1980- Aralık 11,1980)

Yukarıda görülen grafik Dow Jones Sanayi endeksinin verilen tarihler arasındaki yatay düzeltme hareketini göstermekte.

Grafik elliott modeline göre yatay üçlü düzeltmeyi gösteriyor(triple three).Triple three ;( A-B-C )-(A-B-C)-(A-B-C) şeklinde oluşan karmaşık yapılı bir düzeltme hareketidir.Bu grafikte ise düzeltmenin her bir ayağının diğer düzeltme ayağına oranı tespit edilmiştir. W-X-Y-X-Z şeklinde ilerleyen düzeltmenin oransal analizi şu şekilde: sıra ile w,y ve z arasında , z ;y nin 1.618 katı ; y; w nun 1.618 katı ve z; w nun 2.618 katı kadar ilerlemiştir.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib21.gif

(Aralık 11,1980-Aralık 4 1981)

Yukarıdaki grafikte ise daha önce gösterilen fibonacci oranlarının bir kısmı yer almakla birlikte hareketin devamı da görülmekte.Buna göre yine oranları tespit edecek olursak;

* II. = 1.618 x I.

* III. = 1.618 x II.

* V.= 1.618 x IV.

* IV. = 1.618 x VI.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib22.png

1974-1982

Yukarıdaki grafik 1974 ve 1982 yılları arsındaki Dow Jones Sanayi endeksinden alınmış küçük bir kesit.Yine bu grafikte de fibonacci oranlarının oldukça net çalıştığını görüyoruz.

Sırasıyla ; I. ; II nin 1.618 katı ; II. ; III.ün 1.618 katı ; III. ; IV.ün 1.618 katı

III. ; II nin 1.618 katı ; II. ; I in 1.618 katı

Görüldüğü gibi finansal piyasalarda da doğanın bir kanunu olan “altın oran” karşımıza çıkıyor.Peki bütün bunlar tesadüf olamaz mı? Günlük,haftalık, saatlik ,60,30,20,10, ve 5 dakikalık grafiklerin tümünde fibonacci oranları, geri alış seviyeleri uygulanmakta ve %90 başarılı sonuçlar elde edilmekte.

Sadece ABD piyasalarında mı bu oranlar çalışmakta? Cevap hayır olacaktır.Aşağıda Euro-Usd paritesini gösteren grafiğin üzerinde de fibonacci oranlarının çalıştığı görülmekte.

http://www.geocities.com/akselkibar/fib24.png

I. no lu düşüşün ardına gelen yükseliş düşüşün %76 sını geri almıştır.Bu geri alış bir fibonacci oranıdır.Öte yandan II. No lu tepki yükselişinin ardına gelen düşüş tepki yükselişinin tam %61.8 ini geri almıştır.Şimdi ise yeni bir yükseliş hareketi başlamış durumda. Bu yükselişin ilk aşamada III. No lu düşüşün sırasıyla %38.2 sini ardından %50 sini ve %61.8 ini geri almasını beklemek gerekecek.

http://www.geocities.com/akselkibar/fibonacci.html

mystified
21-05-2007, 18:13
Sayın Berg

Birde dünkü en yüksek ile en düşük arasına Fibo mazgalı çekip deneyin Fibonacciyi.Bende bilgisayar çöktü bende çöktüm deneyemedim ilginç bir fikir denemek lazım

emirler
21-05-2007, 23:24
sn Ali Baba dowun fibonaccisini gönderiyorum harika birşey,bu arada kutlarım nokta atışın 14 puanla tuttu sayılır.Şapka çıkartıyorum.:super:

emirler
21-05-2007, 23:37
http://img512.imageshack.us/img512/5503/yedfibxb4.gif (http://imageshack.us)
fibonun 2,61 i13584,54 e denk geliyor.düzeltmenin destek bulduğu yerde 1,61de bakalım orası desdeğe devam edecekmi? Grafik biraz büyük olmuş.

Ali Baba
21-05-2007, 23:48
Sayin mystified su an eve yeni düstüm. Grafiklere henüz bakmadim, aslinda hic icimdende gelmiyor su an hesap filan türü seyler. Yarin öbürgün bakariz beraber nasipse.

Emirler dostum az daha bekleyelim bakalim Dow amcaya pek güven olmaz :)

Ama su varki sende iyi takip ediyorsun belli oranlarda illaki biseyler oluyor az yada cok dönüyor oralardan. :)

Son duruma göre Türkoglu nun grafiginde U 100 de 0.62 ye bugün degmis. U 30 sanirim degmedi.

U 100 ve 30 da 0.62 ve 78 direnc vazifesi yapti-yapacak kanimca. 0.78 i gecerse sapkami önüme koyar yeniden sayim yaparim olursa tabi, olmazsa cayimi demler seyrederim.

Grafikleri saatlikten dakkaliklara kücülttükce yanilma payimiz artar ve bu ölcekteki sayimlara para yatirmak riskli. saatlikten yukardakiler iyidir üzmez fazla.

HBICE
25-05-2007, 21:22
YTL endekste 2000 tepesi ile 2001 dibinin Fib.Ret. Bakarsanız % 423 tepesinin 65000 olduğunu görürsünüz... Ve ilginç bir şekilde döviz sepeti üzerinden 2000 tepesinin karşılığı da oralardır...

Ayrıca kullanılan fibonocci ret. %100 değeri 2004 tepesi, %261.8'lik değeri 2006 (%10 aşağıda kaldı ya neyse) tepesi olarak çalışmıştır...

2006daki düşüşü kullanırsak %161 60000, %261.8 77000 civarında....

Ancak 2003 sonrası çıkışın sonunda isek %61.8 24000'de....

Severim fib.ret. y ekseninde iyidir de x eksenine ilişkin öngürülerde çok ta başarılı bulmam.

bikmisbroker
27-09-2007, 23:46
Bu ALTIN ORAN da cok gerilerde kalmis??

BULL MARKET
09-09-2008, 03:36
Bu topik geride kalmasın :)

linke tıklayın
http://video.eksenim.mynet.com/serkantasci.tr/Altin_Oran/134147/#

JAKO
10-09-2008, 10:49
Güzelmiş :)

satan
26-08-2009, 06:28
Üstad,son durumu fİbonacİ analİzİne gÖre nasil deĞerlendİrİyorsun,aydinlatirsan sevİnİrm.tskrlr...

luxat
16-02-2014, 05:55
Zamanında yapılan guzel anlizler olmuş...

FOKAİ
22-02-2014, 18:26
BİST100 de devasa TAKOZ u görmeyipte TOBO görenlere başarılar dilemekten başka seçenek yok...

Evet TOBO çalışacak ve bizde 2014 yılı itibariye 200 000 endekse gidecez...vay babam vay...

10 000 ler dururken...yeni zirve bekliyen insanlar...<hülooogggggg

http://i.hizliresim.com/KZjLza.png (http://hizliresim.com/KZjLza)

FOKAİ
22-02-2014, 18:27
bende 2010 70 bin zirvesinden itibaren o takozun aşağı kırılmasını bekliyorum... ama burdanda dönüp yeni bir zirve gelirse şaşırmam..
kimsede şaşırmamalı.. nasıl ki dipten dönüşlerde büyük bir sabır gerekiyosa çöküşler içinde sabırlı olunmalı.. o takoz aşağı kırılıp dalga çöktüğünde bu forumdakilerin üçte birinde hisse alıcak para, diğer üçte birinde cesaret olmayacaktır..diğer üçte birinde muhtemelen her yukarı gidişte short kovalağından sermaye kalmıcaktır... borsalar ortalama 7-8 senede bir yatırım için eşsiz fırsatlar sunar...
ancak bu süreçte birey ya parasız yakalınır parası varsa cesareti yoktur,alsa bile kağıdın üstüne yatıcak sabrı yoktur..

Bildiğimiz herşey değişecek...Yeni bir sisteme doğru yol aldık...Allah sonumuzu hayreylesin...

MSCİTürkiye

Formasyon üstüne formasyon...

http://i.hizliresim.com/wvAEXr.png (http://hizliresim.com/wvAEXr)

FOKAİ
22-02-2014, 18:27
üff 2008 kasımda da böle grafikler vardı topladı döndü yukarı.. dolar bazlı bakmak lazım bu grafiklere bence. Dolar bazı bakınca da nalet bir 5 cent direnci görüyoruz. BES'i de yabana atmayın derim haaaa gelecekte çok ciddi paralar akacak ordan..

2008 BİST100

http://i.hizliresim.com/ea858R.png (http://hizliresim.com/ea858R)

Bist100 usd

http://i.hizliresim.com/eW8nRL.png (http://hizliresim.com/eW8nRL)

http://i.hizliresim.com/xA8mbp.png (http://hizliresim.com/xA8mbp)

FOKAİ
22-02-2014, 18:28
Yatırım yaparken sektörel grafikleri takip ediyormusunuz...?

Grafiklere sadece Günlük bakmamak lazım...

Uzun vade için..Sırası ile tüm periotlara bakmak lazım..

Örnek...Yıllık Log.Grafik.

Ne olcek şimdi...? Gıda sektörü size göre ne yapcek...vs vs vs...

http://i.hizliresim.com/x3WDmp.png (http://hizliresim.com/x3WDmp)

FOKAİ
22-02-2014, 18:29
Piyasa yükselebilir / düşebilir...Bu hareket olmazsa zaten piyasa olmaz para kazanılmaz veya kaybedilmez...

Gösterge Faiz...

Bunu çok dikkatle takip ediyorum...Şuan (ii) dalganın oluşmasını bekliyorum...

Geriye 7 seviyesine dönermi...herşey olur...

Sadece uzun vadede FAİZ lerin başımıza bela olacağını biliyorum...

TOBO tepelerden ziyade bu tip dip oluşumlarında daha fazla olur ve çalışmasıda daha yüksek ihtimaldir...

http://i.hizliresim.com/xA8qgp.png (http://hizliresim.com/xA8qgp)

FOKAİ
22-02-2014, 18:29
sn fokai o takozun ucu 117 bindede bitebilir.. arşiv silindi lanet olsun.. tuncer hocanında böyle bir analizi vardı..

2007 tepesi olan 58864 seviyesini aşağı keser ve oyalanırsa...neden olmasın...

Şu mesafeden dönüş olmamalı...ED 1.dalgayı ED 4.dalganın ihlal etmesi bababında...

En azından ED yapının belli kurallarını karşılamalı...

http://i.hizliresim.com/wL814o.png (http://hizliresim.com/wL814o)

FOKAİ
22-02-2014, 18:30
Benim stratejim ve beklentim...

Takozun tamamlandığı yönünde...

Trendin 58 864 seviyesinde bittiğini ve ondan sonraki sürecin bir Cycel (II)düzeltme dalgası olduğunu düşünüyorum...

2017-2018 sonrasının ise Cycell(III) olarak etiketleyeceğim...Yükseliş en az 34 yıl sürmeli diye düşünüyorum...[

FOKAİ
22-02-2014, 18:32
Fibonacci sayıları
Altın Oran
Belirli katlar...vs vs ...

Bu sayılar benim için önem arzediyor..

BİST100

http://i.hizliresim.com/KqNQg3.png (http://hizliresim.com/KqNQg3)

http://i.hizliresim.com/wOzNZD.png (http://hizliresim.com/wOzNZD)

http://i.hizliresim.com/e71dXN.png (http://hizliresim.com/e71dXN)

FOKAİ
22-02-2014, 18:46
Stratejim bu grafik üzerine kurulu.

BİST100 de herhangi bir pozisyonum yok

http://i.hizliresim.com/eoq3Z2.png (http://hizliresim.com/eoq3Z2)

alex1907
30-03-2014, 03:18
Yazın nedense şifreli gözüküyor :((( hiç bişey anlasılmıyor