PDA

View Full Version : Viob -24

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33

utku2023
19-05-2016, 15:03
76500 kırılırsa 75000-75300 ihtimali var,bakacağız artık

bugün piyasa açık olsaydı 76.500 kırılacaktı. yarın sabaha kadar kur toparlamazsa (ki toparlanmasını beklemek gerçekçi değiı) 76.500 yeni direnç noktamız olacak ve çok ciddi olumlu haberler gelmedikçe kolay kolay üzerine atamayacağız.

aslında kuru toparlamak ve 76.500'ün üzerinde kalmak zor değil. cumhurbaşkanı olarak çıkarsın; "tcmb'ye müdahalemiz söz konusu değildir, faiz konusunda sadece görüş belirtiyoruz, tabii ki karar merkez bankasınındır" dersin, sonra binali çıkar "ekonomi yönetiminde değişiklik düşünmüyoruz, reform programına bugünden itibaren hız kazandıracağız" der olur biter. sonra da söylemini icraata dökersin.

ama bunu yapmıyorlar, çok mu zor.
kur 3 tl oldu ve çok daha yukarılara bakıyor, borsa dipleri kazımaktan yoruldu, her yerden iflas ve kapanan şirket haberleri geliyor,
ama bazıları yine faiz diyecek, yine yazboz tahtası gibi ekonomi yönetimini şekillendirecek, biraz daha güç için yine kısır siyasi tartışmaların içine girecek. yine ülke kaybedecek.
ya bazen gerçekten bu ülke bu adamların umurunda değil mi acaba diye düşünmeden edemiyorum...

Olay Ufku
19-05-2016, 15:04
Benim gönlümden 68 bin geçiyor :kahkah:

hele bir kırılsın bakarız:)

ugolnili
19-05-2016, 15:05
Benim gönlümden 68 bin geçiyor :kahkah:

yeni mb başkanı hızlı faiz indirmezse zannetmiyorum:)

Olay Ufku
19-05-2016, 15:09
indirir indirir, o da biat kültüründen gelme :he:

yeni mb başkanı hızlı faiz indirmezse zannetmiyorum:)

evren77
19-05-2016, 15:09
seve seve yukari goturceklerdir bence. binali baskan gelmis bi kutlama yapmak lazim, piyasa sevdi demek lazim, patronlat havuz medyasina 100 mio sar dolar koydular, borsaya da o kadar koysalar bi bayram havasi yasariz.
binali baskana hosgeldin demek lazim ayiptir.
hosgeldin diyelimki mars otobani 2023 planina alinsin.

Bear_Bull
19-05-2016, 15:10
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

fen
19-05-2016, 15:10
Almanya bizde şimdi yapılan gidiş geliş ayrılmış otoyolları viyadükleri 1943 yılında yaptı bitirdi her şehrini bağladı, onlar marsa otobanı daha yapamadı sen 70 yıl sonra daha her şehrini bölünmüş yolla bağlayamadın, iki yol yaptım diye böbürleneni görünce marsa uçtunuz yaw, fazla uçmayın bu hızla güneşede gider gelirsiniz neme lazım minareyi kaybetmeyin derim ben yine insan insandır lazım olur birbirine :)

serkan23
19-05-2016, 15:18
dolar/tl 3 olsa ne olur,3.1 olsa ne olur,zannedersin 1 sene önce 2 idi:)

1,5 sene önce 2 degilmiydi :)

evren77
19-05-2016, 15:23
Alman marsa yol yapmadi diye bizde mi yapmiycaz. bosuna mi cengiz kolin limaka o kadar para kazandirdik.
adamlar haril haril argeye yatirim yapiyor, daha hizli nasil soyup sogana ceviririz diye.
bosuna o kufurleri etmedi, daha koymadi simdi koyacak asil.
yuru be Turkiyem kim tutar seni.
mars az bile bize.

serkan23
19-05-2016, 15:23
Deli şu an Sarıgerme plajında güneşleniyorum, senin absürd stratejilerini okuyup eğleniyorum

keşke bu işi daha ciddi yapsan, çok atmasyon oynuyorsun :kahkah:

Yaklasik 10 sene önce oralar keşfedilmemişken ordaydım 3 tane otel vardı. Süperdi ama sivrisinekleri başa beladır, resmen vampirler :)

yusuf06_tr
19-05-2016, 15:25
Bugün tatil ama yine herkez forumda olduğuna göre yine kimse para kazanamiyor :) yoksa bugün paralari ezmekle meşkul olurdu :)
Buda demek oluyorkii sizin -1000 ,-2000 öngerilerinizin tutma ihtimali çok düşük görünüyor :)

elliott
19-05-2016, 15:27
Almanya bizde şimdi yapılan gidiş geliş ayrılmış otoyolları viyadükleri 1943 yılında yaptı bitirdi her şehrini bağladı, onlar marsa otobanı daha yapamadı sen 70 yıl sonra daha her şehrini bölünmüş yolla bağlayamadın, iki yol yaptım diye böbürleneni görünce marsa uçtunuz yaw, fazla uçmayın bu hızla güneşede gider gelirsiniz neme lazım minareyi kaybetmeyin derim ben yine insan insandır lazım olur birbirine :)

Herkese merhaba,
Sayın fen benim demek istediğim tam da bu.adamlar 70 sene evvel yapmis bitirmisler.biz yapamamisiz.almanyaya gittigimde devasa yollari hitlerin yaptigini duyunca çok hüzünlenmiştim.
Birseyleri pas gecip baska seylerle ugrasmisiz yada ancak bu seviyeye gelmisiz.cumhuriyetin ilk yillarinda okuma yazma %5 iken buralara geldik.onlar malesef bizden cok önce baslamislar yarisa.biz startta 10 -15 boy geç çikan yaris ati gibi geriden geliyoruz.
Ama artik doğruya dogru yanlisa yanlis demenin zamani.
Bir arkadasim yeni akp baskanina basarilar dilememe bile igneleme yapmis.ne yapayim arkadasim.memleketin iktidara getirdigi parti bu.elimizdeki malzame bu.bununla birseyler yapmak zorunda oldugumuz acik.
Şu anda mevcut muhalefetin birinin baskani kendini zamkla koltuğa yapistirmanin derdinde,birisi kendinden geçmiş ne yaptigini bilemez durumda,digeri terör orgutunun pencesinde...
Bana gore bu ne istedigini bilmeyen muhalefet cephesini duzeltmektense,eldeki mevcut iktidari yönlendirmek daha kolay.
Yoksa adamlarin her yaptigina yanliş demekle bir yere varmak mumkun degil.
Her ne kadar elestirsekte cemaatle pkk ile isidle icli disli olmanin hata oldugunu ogrendiler.
Geriye kaldi yurtta sulh cihanda sulh.laiklik.ulusalcilik.
Yavas yavas ulusalcilik yolunda yol aldiklarini.dis politikayi da toparlayacaklarini goruyorum.
Bu partiyle en buyuk mucadele laiklik konusunda olacaktir.eninde sonunda o cizgiye de getirmek lazim.
Benim nacizane fikrim bu.
Sevgi ve saygilarimla

Olay Ufku
19-05-2016, 15:27
akşam olmadan kaçcam :tamam:

Yaklasik 10 sene önce oralar keşfedilmemişken ordaydım 3 tane otel vardı. Süperdi ama sivrisinekleri başa beladır, resmen vampirler :)

Olay Ufku
19-05-2016, 15:30
yarın tam bu saatlerde tekrar görüşelim :kahkah:

Bugün tatil ama yine herkez forumda olduğuna göre yine kimse para kazanamiyor :) yoksa bugün paralari ezmekle meşkul olurdu :)
Buda demek oluyorkii sizin -1000 ,-2000 öngerilerinizin tutma ihtimali çok düşük görünüyor :)

yusuf06_tr
19-05-2016, 15:39
yarın tam bu saatlerde tekrar görüşelim :kahkah:

Benim bir yöne iddaam yok , eksi açarsa 1 sistem Long 2 sistem short Long olan sistemde short açar büyük ihtimal , 1 kaldiraç shorttan 3 kaldiraç shorta geçer sorun yok
İddali degilim ama -2000 kapaniş olacağini düşünmüyorum

Foruma hangi saatte girerim bilmiyorum ama görüşelim :)

Ana pozumu sorarsan

http://i.hizliresim.com/0DboGW.png

fen
19-05-2016, 15:40
ons altın 1250 altına verdiler

fed haziran faiz artırımı hızlı fiyatlanmaya başladı

serkan23
19-05-2016, 15:42
3 görüldü hayırlı olsun

deniz43
19-05-2016, 15:43
Haftalık işsizlik başvuruları rakamının düşük gelmesiyle birlikte euro/dolar paritesi 1.12'yi aşağı kırdı=1.1185,dolar/tl 3'ü geçmek üzere.Yarım saat sonra Stanley Fischer konuşacak dikkat!

Revolverr
19-05-2016, 15:44
https://youtu.be/_167EUIqgaA
Guney Kore kalkinma modeli bununla mi olacak.pehhh

evren77
19-05-2016, 15:45
Herkese merhaba,
Sayın fen benim demek istediğim tam da bu.adamlar 70 sene evvel yapmis bitirmisler.biz yapamamisiz.almanyaya gittigimde devasa yollari hitlerin yaptigini duyunca çok hüzünlenmiştim.
Birseyleri pas gecip baska seylerle ugrasmisiz yada ancak bu seviyeye gelmisiz.cumhuriyetin ilk yillarinda okuma yazma %5 iken buralara geldik.onlar malesef bizden cok önce baslamislar yarisa.biz startta 10 -15 boy geç çikan yaris ati gibi geriden geliyoruz.
Ama artik doğruya dogru yanlisa yanlis demenin zamani.
Bir arkadasim yeni akp baskanina basarilar dilememe bile igneleme yapmis.ne yapayim arkadasim.memleketin iktidara getirdigi parti bu.elimizdeki malzame bu.bununla birseyler yapmak zorunda oldugumuz acik.
Şu anda mevcut muhalefetin birinin baskani kendini zamkla koltuğa yapistirmanin derdinde,birisi kendinden geçmiş ne yaptigini bilemez durumda,digeri terör orgutunun pencesinde...
Bana gore bu ne istedigini bilmeyen muhalefet cephesini duzeltmektense,eldeki mevcut iktidari yönlendirmek daha kolay.
Yoksa adamlarin her yaptigina yanliş demekle bir yere varmak mumkun degil.
Her ne kadar elestirsekte cemaatle pkk ile isidle icli disli olmanin hata oldugunu ogrendiler.
Geriye kaldi yurtta sulh cihanda sulh.laiklik.ulusalcilik.
Yavas yavas ulusalcilik yolunda yol aldiklarini.dis politikayi da toparlayacaklarini goruyorum.
Bu partiyle en buyuk mucadele laiklik konusunda olacaktir.eninde sonunda o cizgiye de getirmek lazim.
Benim nacizane fikrim bu.
Sevgi ve saygilarimla

Otoyol- duble-triple yol yapıyolar yaw, laikliği napıcan eliot. Kim para kazanmış laiklikten.

fen
19-05-2016, 15:49
şimdi çin yapıyor altyapıyı hızlı treni yolu, 15 şerit gidiş 15 şerit geliş otoban, 500 km hızla yol alan hızlı tren

gelecektede geride kalacaksın, geleceğin efendisi çin.

topborsa07
19-05-2016, 15:49
Garani bosa satmadilar gecen hafta film basliyor artik

istinye 1
19-05-2016, 15:56
ons altın 1250 altına verdiler

fed haziran faiz artırımı hızlı fiyatlanmaya başladı

Aslında hiç bir şey olacağı yok ama bu işin tuzu biberi bunlar.
Yoksa haziranda faiz arttırsa ne olur arttırmasa ne olur. Olay günlük
beklenti ve haberlerde yatıyor. Piyasayı yönlendirmek için bunların hepsi.

topborsa07
19-05-2016, 15:57
Resmen rejim değişiyor bakalım borsa ne tepki verecek

Gerisi beni ilgilendirmez

Bunu goremeyen okadar kor varki

istinye 1
19-05-2016, 16:01
30-40 yıl önce siyasi çekişmeyle memleketi ve kendilerini bitireceklerine gelişmiş ülkeler gibi bilimin ışığında,temel bilimler ağırlıklı bir müfredata göre eğitim yapılsaydı şimdi bişeyler olmuştu, ama yok sağ sol yok darbe derken hepsi silindi gitti ve şimdi neymiş efenim eğitim sistemi önemli ölçüde dinselleştirilmiş, eee noolacaktı önce anarşistleştirildi şimdide dinselleştirldi, bunlar birbirinin zıttıdır, öyle ilim bilim bahsedecek yola girilmesi imkansız çünkü milli irade hiç olmadı, bahsettiğiniz gelişmiş ülkelerde milli irade var, rakipleriyle rekabet her alanda var, ilimde sanatta sporda aklınıza ne gelirse her alanda var maalesef, sürekli terörü artan görüyormusunuz? göremezsiniz, sürekli ilkokul çocuğunu azarlar gibi her işinizde azarlayan oluyormu onları? hayır olmaz, müsaade etmezler, ama kendileride bir çizgide bişekilde başarıyı yakalarlar, bunlarda çalışmayla ataletsizlikle falan direk alakalı şeylerdir, sadece dine ve teröre odaklanılmaz, sadece siyasete odaklanılmaz ve darbeymiş demokrasiymiş her gün kafanın eti yenmez, çıkar yasaysa yasa yaparlar sporsa spor, siyasetse siyaset, arabaysa araba, ama yaparlar, aradaki fark işte bu.

Şöyle bir düşündüm de aslında eğitim sistemimiz gayet güzel.

Üniversiteye gideceklere de tavsiyem Açık öğretime gitmeleri.

Açık öğretime başlayınca okula gitme derdin olmuyor.

Mezun olunca işe almadıkları için işe gitme derdin de olmuyor.

İnsan daha ne isteyebilir ki. Ooohhh yan gel yat dert yok tasa yok.

:he:

istinye 1
19-05-2016, 16:08
vob24 arkadaşlar
whatsup da bir strateji grubu kurduk günün değerlendirmesi ve ertesi günün beklentisini yazıyoruz
seans içinde isteyen görüş poz vs paylaşıyor hemde tanışmış oluyoruz
katılmak isteyen lütfen tel no sunu mesaj bıraksın .

Sayın LANDS grup hala duruyormu?

fen
19-05-2016, 16:13
Mezun olan öğrencilere yazık mesela örnek vereyim yeni mezun bir mak.mühendisi
bizim fabrikada işe başladı çocuğa 5 ay ders verdim ne dersimi?
bak bu somun bu cıvata bu ayarlı pense bu matkap bu su terazisi vs vs
Allahım ya bu nedir böylemi ilerleyeceğiz.....

Aynen öyle, bizimkilerde göbeğini şişirip eli mötünde dolanıyordu, bir gün İtalyan mühendisler geldi, adamlarda 2 yabancı dil, şirket vermiş yanlarına bir tercüman, bende fabrikada onlara ne nerededir göstereceğim, torna diolar götürüyorum iş elbiselerini giyip tornada parça yapıyor, frezede iş yapıyor ,kumlamada iş yapıyor, götürüyor makinaya pc bağlıyor yaptığınıda takıyor test ediyor, orasını düzelt burasın ı ayarla derken makinayı çalışır hale getiriyor, yıl 1999 ve dinci bir eğitimden gelmeyen mühendislerimiz ortada görünmüyorlar tabiii, Japonlar geldi durum yine aynı, kadroda olsun diye almasa işveren almayacak zaten mühendisi, eee sonumuzun böyle olacağı belliydi, 2001 krizi geldi ben normal karşıladım, durumun 1250 yılda düzeleceğinide sanmıyorum, ne demeye şikayet ediliyor anlamıyorum, dünyanın en zengin ülkelerinde bu kadar rahat karnın doymaz, daha ne isterki insan.:)

deniz43
19-05-2016, 16:22
Vice Chairman Stanley Fischer

At "A Conference in Honor of Michael Woodford’s Contributions to Economics" cosponsored by the Federal Reserve Bank of New York, Columbia University Program for Economic Research, and Columbia University Department of Economics, New York, New York

May 19, 2016

(Money), Interest and Prices: Patinkin and Woodford

It is an honor for me to speak at the opening of this conference in honor of Michael Woodford, whose contributions to the theory of economic policy are frequently a central part of the economic analysis that takes place in the policy discussions at the Federal Reserve.1

The main story I want to tell today is about the quality of Michael's major book, Interest and Prices (henceforth MWIP). I will start with his predecessors, beginning as Michael does in his Interest and Prices with Wicksell.2 3 I shall quote key points from and about Wicksell's Interest and Prices (henceforth KWIP), and following that, from Patinkin's Money, Interest, and Prices (second edition, 1965) (henceforth MIP), which are relevant to MWIP, Michael Woodford's Interest and Prices (2003).

Wicksell's Interest and Prices (1898)
Inflation. The subtitle of Wicksell's Interest and Prices (KWIP) is A Study of the Causes Regulating the Value of Money and its opening paragraph emphasizes the problem of inflation:

Changes in the general level of prices have always excited great interest. Obscure in origin, they exert a profound and far-reaching influence on the whole economic and social life of a country.

Wicksell follows this opening by discussing the difference between the ability of the economic system to adjust to changes in relative prices and to changes in the general level of prices. In the latter case,

Adjustment can no longer proceed through changes in demand or through a movement of factors of production from one branch of production to another. Its progress is much slower, being accomplished under continual difficulties, and it is never complete; so that a residue, either temporary or permanent, of social maladjustment is always left over.

Wicksell states that both inflation and deflation are evils, but that it is generally believed that what is most desirable is a situation "in which prices are rising [italics in original] slowly but steadily" (p.3). He likens the arguments for this viewpoint as reminding one "of those who purposely keep their watches a little fast so as to be more certain of catching their trains" (p.3). Rational man that he was, he dismisses such behavior--of which I am guilty--as not being able to survive in the long run.

And optimist as he must have been, he concludes the opening chapter of his Interest and Prices by saying that "the prevention of these troubles by the provision of a constant measure of value cannot, in the present state of economic development, be regarded a priori as unthinkable" (p.7)
The Quantity Theory. Wicksell's chapter on the quantity theory is very short. He states (p.41) that

The Theory provides a real explanation of its subject matter, and in a manner that is logically incontestable; but only on assumptions that unfortunately have little relation to practice ...4

He concludes the chapter (p.50) by saying that

the Quantity Theory cannot just be thrown overboard. .... It must be put up with, in the hope that a more intimate analysis of the underlying facts might remove the blemishes from which it undoubtedly suffers.

The Natural Rate of Interest on Capital and the Rate of Interest on Loans (the cumulative process). We come here to a central and famous part of Wicksell's contribution to monetary economics and policy:

There is a certain rate of interest on loans which is neutral in respect to commodity prices, and tends neither to raise nor to lower them. This is necessarily the same as the rate of interest which would be determined by supply and demand if no use were made of money and all lending were effected in the form of real capital goods. It comes to much the same thing to describe it as the current value of the natural rate of interest on capital. (p.102)

...........

At any moment ... there is a certain level of the average rate of interest which is such that the general level of prices has no tendency to move either upwards or downwards. This we call the normal rate of interest. Its magnitude is determined by the current level of the natural capital rate, and rises and falls with it.

If, for any reason whatever, the average rate of interest is set and maintained below this normal level, no matter how small the gap, prices will rise and will go on rising; or if they were already in process of falling, they will fall more slowly and eventually begin to rise.

If, on the other hand, the rate of interest is maintained no matter how little above the current level of the natural rate, prices will fall continuously and without limit. (p.120)

International Price Relationships. Wicksell explains in Chapter 10 that while it would be desirable to subject the theory of policy set out immediately above to the test of experience, that could easily be done for a closed economy, but that the only closed economy in the world is the world as a whole--and that world data were not then available.

He then sets out the specie-flow mechanism, and concludes on that subject by saying that while this explanation (the specie-flow mechanism) must be correct, the

international equilibrium of prices is usually restored far more rapidly and far more directly. (p.157)

He then goes on to discuss potential reasons for the more rapid adjustment, the most important of which is that the price pressures on individual commodities that are imported or exported as a result of changes in prices in the two countries exert a direct influence--in the direction of equilibrium--in the prices of individual goods.
Actual Price Movements in the Light of the Preceding Theory. (Chapter 11) This chapter concludes

The theory must ... be regarded for the moment as a mere hypothesis, the complete validity of which can be established only by further resort to the facts of experience.

...........

My purpose is to lay down the theoretical principles which underlie these phenomena, and once they are correctly understood their application can be confidently left to the experience and insight of practical men. (pp. 176-7)

Practical Proposals for the Stabilisation of the Value of Money. (Chapter 12). This chapter starts with a discussion of bimetallism, on which Gardlund (p. 274) quotes Wicksell as having written in a letter that he was "neither a mono- nor a bimetallist, but a non-metallist." Wicksell then proceeds to suggest a reaction function for the central bank:

According to our line of approach, they [proposals for stabilizing the value of money] can attain their objective only in so far as they exert an indirect influence on the money rate of interest, and bring it into line with the natural rate ... (p.188)

But

This does not mean that the [central] banks ought actually to ascertain the natural rate before fixing their own rates of interest. ... The procedure should rather be simply as follows: So long as prices remain unaltered, the banks' rate of interest is to remain unaltered. If prices rise, the rate of interest is to be raised. ... and likewise mutatis mutandis if the price level falls. (p.189)

To make this possible, Wicksell suggests the suspension of the free coinage of gold, as a "first step towards the introduction of an ideal standard of value"--"an international paper standard" (p.193). And, on a soaring personal note at the end of the formal text of the book (p.196), he writes

the question of monetary reform on international lines definitely remains among the most important of economic problems. That its realization depends on international co-operation ... is to my mind a positive recommendation. I joyfully welcome every fresh step towards the uniting of nations for economic or scientific ends, for it adds one more safeguard for the preservation and strengthening of that good on which the successful attainment of all other goods, both material and immaterial, ultimately depends--international peace.

If this were a paper about Wicksell, there would be no choice but to stop after this inspiring crescendo. But although Wicksell plays a key role in this paper, the paper is not primarily about him. Let me nonetheless conclude this section of the paper with a few additional comments.
Wicksell's explanation of price dynamics. (continuation of #1 above)

Now let us suppose that for some reason or other commodity prices rise while the stock of money remains unchanged, or that the stock of money is diminished while prices remain temporarily unchanged. The cash balances will gradually appear to be too small in relation to the new level of prices. ... I therefore seek to enlarge my balance. This can only be done--neglecting for the present the possibility of borrowing, etc.--through a reduction in my demand for goods and services, or through an increase in the supply of my own commodity ... or though both together. The same is true of all other owners and consumers of commodities. But in fact nobody will succeed in realizing the object at which each is aiming--to increase his cash balance. ... On the other hand, the universal reduction in demand and increase in supply of commodities will necessarily bring about a continuous fall in all prices. This can only cease when prices have fallen to the level at which the cash balances are regarded as adequate. ... (pp. 39-40)

Paul Samuelson on Wicksell. In 1962 Paul Samuelson delivered the Wicksell Lectures in Sweden, and opened with a lecture on "Wicksell, The Economist".5 Herewith three extracts from his lecture:

A stormy rebel against the traditional religion and prudery of his day, Wicksell had the warm heart of a socialist along with the cool head of a classical economist. (pp. 1682-3);

...Wicksell spent part of his time as professor at Lund in jail. Whatever we may think of the state of society then, which could jail a man for the offense of blasphemy, one's admiration goes out to the tradition of academic freedom in Swedish Universities, which keeps a professor's livelihood and scholarly privileges immune from his non-scholarly misdemeanors. (p.1684);

And here comes the essence of Samuelson's evaluation of his great predecessor:

Because Wicksell read the works of his predecessors and contemporaries, and acknowledged the fact; because he was eclectic; because he regarded all his own ideas as merely tentative hypotheses; because he happened to come to economics after Jevons, Menger, Walras, Bohm-Bawerk, Marshall and J.B. Clark--for all these reasons Wicksell is sometimes regarded as not having been a truly original and creative economist. I am convinced this appraisal is quite wrong.

While Wicksell may have lacked the broad judgment of Marshall and one-track concentration of Clark, to savor his genius you have merely to read his works on capital and general equilibrium (vide Joan Robinson); on marginal productivity (vide Solow); on the impact of technological change (vide Hicks); on marginal cost pricing and imperfect competition (vide Hotelling and Chamberlin); on business cycle rhythms generated by uneven exogenous trends and random shocks of innovation, which impinge on an endogenous system geared to produce quasi-regular rhythms whose periods depend on its internal structure (vide Frisch and Tinbergen); on the proper role of government expenditure in an affluent and less-than-affluent society (vide Lindahl and Musgrave); [and] on the relationship between interest rates set by central banks and cumulative trends of inflation or deflation. (p.1688)

What Samuelson saw in 1962 had gradually become the accepted view of Wicksell in the English-speaking world after the translation of both Interest and Prices and the two volumes of his Lectures on Political Economy6 in the 1930s.

And the references by Samuelson to the many topics on which Wicksell made important contributions should remind us that Wicksell's Interest and Prices was but one of his major contributions, and that Volume II of his Lectures on Political Economy is about money, banking and credit.
Wicksell and Inside Money. In both his Interest and Prices and Volume II of his Lectures, Wicksell discusses the possibility of a pure inside money economy. His conclusion is stated with his usual clarity:

Only by completely divorcing the value of money from … its commodity function, by abolishing all free minting, and by making the minted coin or banknotes proper, or more generally the unit employed in the accounts of the credit institutions, both the medium of exchange and the measure of value, only in this way can the contradiction be overcome and the imperfection be remedied. It is only in this way that a logically coherent credit system, combining both economy of monetary media and stability in the standard of value, becomes in any way conceivable.

Patinkin's Money, Interest, and Prices (first edition, 1956; second edition, 1965)7

In discussing Patinkin's work, I need to mention that I was his research assistant when he visited MIT in about 1967-8, and that I was an admirer of his work and of his reputation as the founder of modern Israeli economics, and that later I became his friend, albeit a junior among friends. Now I turn to his major work.
The goal of MIP. The subtitle of MIP is An Integration of Monetary and Value Theory. Its goal was thus more theoretical than the goals of either of the Interest and Prices volumes. The need for such an integration was based on the view, frequently expressed by graduate students, that the field of macroeconomics was based on ad hoc assumptions rather than being derived from first principles, as is done in value theory--that is, microeconomics.

The first paragraph of the introduction to both editions of MIP is

Money buys goods, and goods do not buy money. The natural place, then, to study the workings of monetary forces is directly in the market for goods. This will be our central theme.

The real balance effect. MIP builds the integration of monetary and value theory around the real balance effect, often known as the Pigou effect, the presence of a wealth effect in aggregate demand, which produces stable price dynamics at the level of the aggregate economy. The first edition was published in 1956 and became very well known, but was also criticized, particularly about the dynamics of prices in response to changes in the money stock. The second edition, published in 1965, responded to this and other critiques, and achieved the goal set out in the book's subtitle.

In Note M of MIP (pp. 651-664) Patinkin reviews empirical investigations of the real-balance effect, noting that most of the studies are in effect estimates of the impact of liquid wealth holdings, rather than just real balances, on consumption.

Reviews of the book. In an article published in 1993 in a festschrift for Patinkin8, I reviewed both editions of MIP.The book had been reviewed by at least twelve reviewers, whose verdicts were largely favorable, with almost all recognizing that they were dealing with a major work.

Supplementary Notes. MIP includes excellent "Supplementary Notes and Studies in the Literature" including on the work of Walras (Notes B and C), Wicksell (Note E), of whom like almost all who studied him became admirers, on Newcomb, Fisher and the Transactions Approach to the Quantity Theory (Note F), Marshall, Pigou and the Cambridge Cash-Balance Approach (Note G), Monetary Aspects of the Casselian System (Note H), The Classical and Neoclassical Theory of Money and Interest (Note J), and Keynes' General Theory (Note K). In his review of MIP, Kenneth Arrow9 described the literature notes as "sparkling"--not a word frequently used in such a context.

Harry Johnson's comments. In his 1962 review article on recent work on monetary theory and policy,10 Harry Johnson devoted almost a quarter of the review to MIP, which he described as "monumentally scholarly", but argued that its analysis of the real balance effect was "conceptually inadequate and crucially incomplete".11

Johnson (1962) argued further that

... the more elegant approach to monetary theory lies along inside-money rather than outside-money lines, and that the foundation of the theory of monetary equilibrium and stability should be the substitution effect rather than the ... wealth effect of a change in real balances.

Possibly Johnson was thinking of the central bank having to operate via open-market operations, through exchanges of assets, which would induce substitution effects, rather than through the printing of money, which in the first instance produced increases in real balances, which would produce wealth effects, but which are typically fiscal rather than monetary actions.

Involuntary unemployment. Chapters 13 and 14 of MIP deal with the consumption function when unemployment takes the household off its labor supply curve, and with other interactions between markets. They are based on research by Leijonhufvud and Clower, and do an excellent job of clarifying the implications of disequilibrium in one market for behavior in other markets. This approach was developed further by Robert Barro and Herschel Grossman in their 1976 volume, Money, Employment, and Inflation, but began to go out of use and fashion in the 1980s.12

Surprising omissions. MIP definitely achieves its goal of integrating monetary and value theory, but shows signs of its age in two omissions: first, that expectations are not emphasized and indeed barely discussed; and second, there is no analysis in MIP of ongoing inflation--the latter omission being particularly striking given Israel's inflationary history.
Michael Woodford's Interest and Prices (2003)

Now we come to modern times, to Michael Woodford's 2003 magnum opus, Interest and Prices. Many of the results that appear in the book were developed and published earlier, for Michael has been a creative and insightful researcher from the start of his career. But in the interests of time, I will start with the book. And since the book is massive and comprehensive, I will focus on just a few topics of interest selected from it. I also add discussion of Michael's views on quantitative easing and forward guidance--topics that would have received far more attention in MWIP if it had been written a decade later than it was. And let me note explicitly that Michael has continued to be remarkably productive, and that the topics I focus on below are among those best known by modern macroeconomists, but that there is far more to be learned from reading Michael's work than I am able to discuss today.

The Structure of MWIP. Interest and Prices (MWIP) is divided into two parts. Part I, Analytic Framework, is essentially an advanced textbook on modern macro models and some of their monetary policy implications, which introduces the reader to both useful techniques of analysis and recurrent and important issues in the field. Its chapter headings are: Price-Level Determination under Interest Rate Rules; Optimizing Models with Nominal Rigidities; A Neo-Wicksellian Framework for the Analysis of Monetary Policy; and Dynamics of the Response to Monetary Policy. Part II, Optimal Policy, is more directly policy-focused, with chapter headings: Inflation Stabilization and Welfare; Gains from Commitment to a Policy Rule; and finally, Optimal Monetary Policy Rules.
The basic model. MWIP is innovative and impressive. In almost every analysis, it uses a small DSGE model, with variations in assumptions to deal with the topic in hand. Here follows a typical three equation model, consisting of log-linear approximations of the non-linear equilibrium conditions of an underlying model that includes an intertemporal Euler equation, a New Keynesian Phillips curve, and an interest rate rule.13

where

Analyzing Monetary Policy without Money. One of Woodford's most interesting results is that it is often possible to study monetary policy without having money in the model. In these cases, monetary policy is conducted using the interest rate as the monetary policy instrument. As Woodford notes in Chapter 4, "A Neo-Wicksellian Framework", a money demand equation can under some circumstances be added to the model, with the amount of money supplied by the central bank having to be consistent with the money demand equation. But inflation in such a situation is not necessarily caused by the quantity of money; rather the quantity of money may be caused by and consistent with the inflation rate resulting from the three basic equations in which the money stock does not appear--in particular from the gap between the natural and actual rates of interest. For this result to go through, the money stock cannot per se be among the variables that determine the equilibrium of the remaining--the non-monetary--part of the model. This means that the separation result is not possible if there is a real balance effect operating in the goods markets. Or to put the result differently, the separation feature is consistent with an inside money monetary system, while it may well not be consistent with an outside money structure. It is thus consistent with the suggestion by Harry Johnson mentioned above, that monetary analysis might better be carried out primarily in an inside-money than an outside-money model.

This neo-Wicksellian result is somewhat surprising. It provides justification for the behavior of those central banks that think and talk of monetary policy purely in terms of the policy interest rate and other financial return variables, but not of the money stock. However, we need to remind ourselves that it is built on an assumption that the money stock per se does not appear in the basic three-equation model--and that is an assumption, not a theorem.14

The Goals of Policy. When he turns to optimal policy, Woodford starts Chapter 6 by asking what the goals of monetary policy should be. He states that there is a fair amount of consensus in the literature that a desirable monetary policy is one that achieves a low expected value of an objective function that includes inflation and "some measure of output relative to potential." He then goes on to point out the many questions such a formulation leaves unanswered, including whether to target the price level or the inflation rate, should greater priority be given to reducing the variability of unforecastable inflation, should one seek to stabilize output deviations from a smooth trend or from the short-run aggregate supply curve, and so forth? And then the surprising comment (p.382)

The aim of the present chapter is to show how economic analysis can be brought to bear upon these questions.

This sounds simple but it is not, for the explanation that Woodford provides is that

we have seen that models founded on individual optimization can be constructed that, thanks to the presence of nominal rigidities, allow for realistic effects of monetary policy upon real variables. Here we shall see those same nominal rigidities provide welfare-economic justification for central bankers' traditional concern for price stability.

That is not a simple thought, but it is logical--and that insight enables Michael to derive a utility or loss function with inflation in it.

Interestingly, Woodford recognizes that his result is based on several approximations (pp. 383-392), but is nonetheless prepared to go ahead. While that choice is to some extent a matter of taste, it is also highly pragmatic--and some might say, a reflection of his MIT training, a comment that I would take as a compliment.

The importance of the long-term interest rate. Another key result is that when you solve forward the system above, you find, as Woodford notes (p.244), that

aggregate demand in this model depends upon all expected future short real rates, and not simply upon a current ex ante short real rate of return; and unless fluctuations in short rates are both highly unforecastable and highly transitory, expectations of future short rates are more significant than the current short rate

--and in a footnote he notes that this can also be explained by saying that it is the long rate of interest and not the short rate that determines aggregate demand in this model.

What to do at the ZLB, Forward Guidance, The Role of Expectations. MWIP was completed well before the Fed had to contend with the ZLB--zero lower bound--which later became the ELB--effective lower bound--even though there were discussions in the U.S. economy in 2003 and earlier about what to do if the economy were ever to be at the ZLB.15

Woodford's views on forward guidance can be understood from the discussion above of the forward solution of the basic model. Woodford has long emphasized the importance of policy commitment, even in the absence of a binding ZLB constraint. At the ZLB, explicit forward guidance can potentially offset a lot of the distortion, by, in effect, reducing all interest rates across the maturity spectrum at least up to the time that policy changes. Indeed, as shown by Eggertson and Woodford (2003), optimal forward guidance should commit to maintain lower interest rates during the recovery than would otherwise have been warranted by economic conditions.16 Importantly, the appropriate commitment can be framed as a history-dependent policy function responding only to the history of the price level and the output gap, in such a way that the impact on policy decisions of economic conditions at the lower bound continue, even as the economy recovers.

A history-dependent policy rule introduces a wedge between what the central bank has promised and what contemporary circumstances, taken by themselves, would call for. This wedge may raise difficult questions regarding the credibility of the policy. Woodford believes that credibility can be enhanced by spelling out an explicit framework describing the nature of any history-dependence. For example, as Woodford suggests in his 2012 Kansas City Fed paper,

A more useful form of forward guidance, I believe, would be one that emphasizes the target criterion that will be used to determine when it is appropriate to raise the federal funds rate target above its current level, rather than estimates of the "lift-off" date. If such an explicit criterion made it clear that short-term interest rates will not immediately be increased as soon as a Taylor rule descriptive of past behavior would justify a funds rate above 25 basis points, this would provide a reason for market participants to expect easier future monetary and financial conditions than they may currently be anticipating ...

The very powerful effects of forward guidance have been called "the forward guidance puzzle". But the puzzle is not a deep one, for the ability of any central bank to commit to follow a particular monetary policy rule must be a diminishing function of the length of the horizon that is being considered. This fact serves to limit the extent to which policy can deliberately shape private expectations. However, the strength of forward guidance is just one manifestation of a very high interest elasticity in the DSGE models typically used by Woodford that shows up pervasively. For example, any combination of shocks that brings the economy to the ZLB for an appreciable length of time will display the effects of the elevated interest elasticity in such models, whether or not the central bank is assumed to issue explicit forward guidance. This high elasticity is also in evidence in attempts to evaluate alternative monetary policy regimes.17

What to do at the Lower Bound, Quantitative Easing. Woodford is much less impressed by the potential power of quantitative easing (or "targeted asset purchases" as he describes them in his Jackson Hole paper). He argues that portfolio balance effects do not exist in a modern, general-equilibrium theory of asset prices, and that it does not matter whether a particular risk is held in the portfolio of private investors or the central bank, for in the end the gains or losses of the central bank are transferred to the government, and via the government budget constraint, are returned to private individuals. This is Ricardian equivalence in a slightly different context than examined by Robert Barro.18

Whether it applies in practice is an empirical issue, with empirical evidence from many papers written in the Fed and elsewhere suggesting a significant impact in the expected direction from quantitative easing actions undertaken by the Fed and other central banks.19

Money Supply versus Interest Rate. At present, the Neo-Wicksellian approach developed by Woodford and others is dominant, relative to the explicitly monetary approach to monetary policy used by Patinkin and others. I suspect this situation will continue. But I believe that we need to consider both approaches to monetary policy, for monetary policy affects the economy not only through the Euler equation as in Woodford, but also through direct effects on current demands for goods described by Patinkin's use of the real-balance effect and by Wicksell's explanation of price dynamics described earlier.

The fundamental impact of Michael Woodford on Fed thinking:20 The most direct impact of Woodford on Fed thinking and analysis comes from his neo-Wicksellian analysis of monetary policy. Essentially, Woodford has developed the links between fluctuations of output and inflation around their natural21 or long-run equilibrium values and economic welfare--a point22 made clear by the discussion above of his analysis of the optimal goals of monetary policy.

Many Fed researchers--among them more than a dozen Woodford students--have attempted to measure the natural rates of interest and the natural output gap. Early work on these topics using DSGE models produced very volatile estimates of these concepts, leading to the development of DSGE models with more realistic features, including important roles for financial frictions, which fit the data better--and which bear some resemblance to more traditional estimates of the output gap. As a result, these models are now routinely used in monetary policy discussions.

One key lesson from these models is that measuring the natural rate of interest or the output gap is hard. However, estimates of the natural rate of interest from a collection of structural models across the Federal Reserve System indicate that the natural rate fell considerably during the financial crisis, became quite negative in its aftermath, and has subsequently recovered only slowly.23

While estimates of the natural rate from DSGE models provide some information needed for the proper conduct of monetary policy, these estimates are closely tied to the structure of the DSGE models, and essentially ignore the possibility of long-term structural changes in the balance between saving and investment. As a result, an alternative longer-run concept, the equilibrium rate of interest, has also played an important role in recent policy discussions. Estimates of this concept, which follow a statistical approach introduced by Thomas Laubach and John Williams24, have also fallen to quite low levels.

A priority for researchers in the field is to develop improved estimates of the long-run equilibrium interest rate, and to develop policies that can influence it. In that regard, one should recognize that in a more complete model than the basic three equation model laid out above, the natural and long-run equilibrium interest rates would be functions of many variables, among them fiscal variables--with respect to both infrastructure spending and taxation. In particular, faster trend growth would increase the long-run equilibrium interest rate, and what we need most, now that we are near full employment and approaching our target inflation rate, is faster potential growth. The neo-Wicksellian and Woodfordian approach to macroeconomics is well suited also to study that problem, which is critical to the future of the United States and global economies.

halis
19-05-2016, 16:40
grafiklere bakılırsa doların ateşini söndürmeye yeni hükümetin güçü zor yeter..günlüklerde hız kesip 2,965 kadar cekilmeler olasılıgı olsada haftalık-aylık grafikler cok yukarıları işaret ediyor..bu ay acılan yeşil yukarı mum cubugun yanına gelecek ay yenisi sonraki ay yenisi eklenecek gözüküyor...
hoca topu 90 taktı hodri meydan dedi görelim bakalım bundan sonrasını secilmiş başbakanı alıp atanmışı getirmek neymiş..
olan vatandaşa olacak dolar kurunun yol,su,köprü olarak dönecektir...
birileri kafasına göre at oynatırken seyreden ve destekleyen vatandaş cebe yansıyınca bakalım nasıl yapacak..
suçlayacak suçu atacak örgütte kalmadı dış güçte kalmadı (eldekilerin hepsi kullanıldı)izleyelim bakalım kimi suçlu ilan edecekler.
biraz fazla karamsar bakıyorum inşallah yanılırım..
GÜNLÜK
http://i.hizliresim.com/v4YBV6.png (http://hizliresim.com/v4YBV6)
HAFTALIK
http://i.hizliresim.com/R3E5R6.png (http://hizliresim.com/R3E5R6)
AYLIK
http://i.hizliresim.com/r9YbvN.png (http://hizliresim.com/r9YbvN)

evren77
19-05-2016, 16:42
Halis bey ama duble yollarimiz var bu yetmez mi sizce?

halis
19-05-2016, 16:45
Halis bey ama duble yollarimiz var bu yetmez mi sizce?

1. trilyon dolarda (özel ve devletin)borcumuz var yolları yaparken borclanmışız haberimiz olmamış..
bıldırki yedigimiz hurmalar gün geldi tırmalayacak

halis
19-05-2016, 16:50
gemiyi kurtaran kaptan gerisi ayrıntı,her zaman oldugu gibi...

fen
19-05-2016, 17:00
abd piyasalarına çakıyolar

yarın viob?

vobvirus
19-05-2016, 17:04
http://i.resimyukle.xyz/8ecU.jpg (http://resimyukle.xyz/resim/8ecU)
dow hızla 17700 üzerine atmazsa OBO hedefi 17000 herif tatilde heryerde.

abka
19-05-2016, 17:04
tüm sosyal medyadaki üstadlar longta..hem de 76500 e çok güveniyorlar...

umarım olur....ve umarım sonumuz grafikteki yeşil alanlara benzemez.

http://666kb.com/i/d92lzrku1xuoq7zce.jpg

hx26
19-05-2016, 17:08
tüm sosyal medyadaki üstadlar longta..hem de 76500 e çok güveniyorlar...

umarım olur....ve umarım sonumuz grafikteki yeşil alanlara benzemez.

http://666kb.com/i/d92lzrku1xuoq7zce.jpg

onlar 76,500 daha çok hayal ederler...daha aşağısı olacak..neden mi?size özelden mesaj atıyorum ..

vobvirus
19-05-2016, 17:10
Umudunu yitirme. Sakın vob açılışınada kanma spot açılmadan her türlü fırıldağı çevirirler.
Spot açıldıktan sonra duruma bak eğer çok aşağıdan eksi gaplı açılmışsa fazla takma
gün içinde düzelme ihtimali yüksek olur. Eğer spot çok az eksi açarsa o zaman kork işte.....

eyvallah İstinye. spotu bekleyip beklemeyeceğime açılışa bakarım. ama görünen ora giren şemsiye açılmazmış

fen
19-05-2016, 17:11
dow toparlamazsa akşama iş kötü, -150 puanda şu haliyle minareden atlamış görünümünde

e tabi tutanaklar sonrası haziranda faiz artımı beklentisi artıverdi piyasalarda

herşey düşüyor bakalım.

abka
19-05-2016, 17:19
burada mantık işlemez...mantıklı düşünen kaybeder...

9500 puana kandım,sistemden koptum(günlük)....

üstelik haftada 2 kere sp500 de OBO var,nu var vs..dedik....

nasip.....

serkan23
19-05-2016, 17:19
Şöyle bir düşündüm de aslında eğitim sistemimiz gayet güzel.

Üniversiteye gideceklere de tavsiyem Açık öğretime gitmeleri.

Açık öğretime başlayınca okula gitme derdin olmuyor.

Mezun olunca işe almadıkları için işe gitme derdin de olmuyor.

İnsan daha ne isteyebilir ki. Ooohhh yan gel yat dert yok tasa yok.

Aynen farketmez ha üniversite bitirmissin ha açık öğretim 2 sindede işşizsin :) imam hatip üniversitesi açılırsa mutlaka gitsinler en azından biryere müdür olurlar :)

ariston
19-05-2016, 17:23
MSCI TUR işlem görmüş, düşüş le açılmış.

Işık Ökte'nin dediği gibi %3 eksi değil %1,5 eksi olabilir diyor, kur etkisini filan toparlarsak 1000 puan eksi ile tezgahlar açılır. O arada bazı hisseler desteklerini kırar ise akşama kadar düşer, yok hele bir yeni kabineyi görelim filan denirse farklı olur.

Gerçek şu ki borsa zurnanın son deliği, orada destekler sadece endekse yönelik. Yanlış hissede isen (PALAya göre) işin zor.

http://tr.investing.com/etfs/ishares-msci-turkey

abka
19-05-2016, 17:30
MSCI TUR işlem görmüş, düşüş le açılmış.

Işık Ökte'nin dediği gibi %3 eksi değil %1,5 eksi olabilir diyor, kur etkisini filan toparlarsak 1000 puan eksi ile tezgahlar açılır. O arada bazı hisseler desteklerini kırar ise akşama kadar düşer, yok hele bir yeni kabineyi görelim filan denirse farklı olur.

Gerçek şu ki borsa zurnanın son deliği, orada destekler sadece endekse yönelik. Yanlış hissede isen (PALAya göre) işin zor.

http://tr.investing.com/etfs/ishares-msci-turkey

Ekrana çıkanlar arasında en çok IŞIK ÖKTE yi severim...genelde tutturur...%3 dediği için şaşırdım...bana göre abartılı geldi..

sonumuz onun gibi olmasın da..yıllarca trade ettiğinden ; kaşı gözü sürekli oynuyor:):):)

fen
19-05-2016, 17:33
Aslında hiç bir şey olacağı yok ama bu işin tuzu biberi bunlar.
Yoksa haziranda faiz arttırsa ne olur arttırmasa ne olur. Olay günlük
beklenti ve haberlerde yatıyor. Piyasayı yönlendirmek için bunların hepsi.

dünki tutanaklardada öyle diyordu

18/05/2016 21:01:15 *FOMC TUTANAKLARI, "YETKİLİLER PİYASA BEKLENTİLERİNİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞACAK"

18/05/2016 21:02:04 *FOMC TUTANAKLARI, "YETKİLİLER HAZİNAN AYINDA FAİZ ARTIRIMI OLASILĞI İÇİN PİYASA BEKLENTİLERİNİ YENİDEN ŞEKİLLENDİRMEYE ÇALIŞACAKLAR"

ariston
19-05-2016, 17:38
Ekrana çıkanlar arasında en çok IŞIK ÖKTE yi severim...genelde tutturur...%3 dediği için şaşırdım...

sonumuz onun gibi olmasın..yıllarca trade ettiğinden ; kaşı gözü sürekli oynuyor:):):)

Sanırım bu işte ilk 1 milyon doları yapmak zor. Ondan sonrası daha kolay gibi.
Ustasının ismini söylemiyor, sürekli ustam bana şöyle derdi gibi sözleri oluyor.

Ben de emekli olabilsem tam konsantre olacağım, bu iş amatörce ve canın sıkıldıkça ekran başına geçilip yapılacak bir şey değil.
Sabır ile balık tutarken bekler gibi beklemek ve fırsat sana doğru geldiğinde hamleni anında yapmak lazım. Işık Ökte de yılda 2-3 trade günü olur onu kaçırırsan terste kalırsın diyor.

fen
19-05-2016, 17:42
sp mi longlasak ne buradan, tepermiki?

yarına kadar bi tepse, vobuda kurtarırlar düşmekten, belki şu an avrupayı kazıklama aşamasındalar bakalım akşama kapanış nasıl olacak US piyasalarında.

orlondoww
19-05-2016, 17:44
Fed ile tutanaklar bir birini tutmuyor tamamen zıt söylemler ve tutanaklarında tutarsızlık var

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

fen
19-05-2016, 17:48
rusya %-3,53

bovespa %-1,71

yani bizim %-3 düşeceğimizi kehanet eden pek tutturamayabilirde, ama %-2 civarı neredeyse banko gibi şimdilik, kimseye tavsiye değildir.

Bear_Bull
19-05-2016, 17:52
abd piyasalarına çakıyolar

yarın viob?

taban olur mu?

94,875*0,85 = ??,???

http://badgs.webege.com/20160519175431.png

ugolnili
19-05-2016, 17:53
rusya %-3,53

bovespa %-1,71

yani bizim %-3 düşeceğimizi kehanet eden pek tutturamayabilirde.

daha sabaha çok var da yüzde 2 civarı eksi msci turkey 17 45 e göre ,1900 puan yapar,bir kısmı da dolardan dolayı desek 1200-1300 eksi açabilir ama sabah fdow az artı olur,dolar/tl biraz gevşer ,-500-600 de açar,o yüzden konuşmak için erken ama bu laner fed dünya piyasalarını negatif etkiledi yine...

halis
19-05-2016, 18:03
yarın iyi düşersek 93 döner tepki veririz sonrası ver elini 90 lar olur...düşmez yukarı dersek 96,300 görürüz...dış borsalar işi karıştırmasa yarın yukarı yapardık kapanışa kadar ve sabaha ortalık durulursa yeni başbakan hatırına düşürmezler yok başbakanı takmıyoruz diyorlarsa önümüzdeki uzun vade daha sancılı gecer bu seviyeleri mumla arar oluruz.

http://i.hizliresim.com/AJZpVr.png (http://hizliresim.com/AJZpVr)
http://i.hizliresim.com/Yb3ALj.png (http://hizliresim.com/Yb3ALj)

sabah acılışta alıcı bulmakta zor görüntüye göre bist kapısı kücük nasıl olacaksa

Olay Ufku
19-05-2016, 18:06
yarın %3 düşecek işte, fazla tırmalamayın :party:

Olay Ufku
19-05-2016, 18:07
e sen söylüyordun viob 88 olacağını :kural:

Ekrana çıkanlar arasında en çok IŞIK ÖKTE yi severim...genelde tutturur...%3 dediği için şaşırdım...bana göre abartılı geldi..

sonumuz onun gibi olmasın da..yıllarca trade ettiğinden ; kaşı gözü sürekli oynuyor:):):)

Olay Ufku
19-05-2016, 18:10
inşallah :halay:

taban olur mu?

94,875*0,85 = ??,???

abka
19-05-2016, 18:16
e sen söylüyordun viob 88 olacağını :kural:

sistemin ortalama kazancına göre, evet 88.000 dedim...

sinyal verdiği yerden 14.000 puan sonra poz. kapanmalı...(Max. kazanç 18.000 puan ama yeni sinyal dipten 4.000 yukarı olacağından: 14.000 çok mantıklı))

102.000-14.000=88.000

ama ortalama 2 ay vadede...3 MAYIS TA SAT VERMİŞTİ....bu kadar sert olacağımızı tahmin edemedim...ondan 105000 kısaları 96500 den kapattım..amacım tepki gelir 100.000 den tekrar short açmaktı..olmadı...

---------misal 92.075 ten al vermişti...106800 gördük....yani 14.800 puan yükseldik...ama sat 102.000 de oldu...14.000 puanda poz. kapatmayıp, sat bekleyen 4.000 puan kaybetti...

Olay Ufku
19-05-2016, 18:20
yahu 2 aya takılma, önce viob 90 a düşürürler, sonra 93 e çıkarılar sonra 88 e düşürürler,
oldu mu sana 2 ay

hep aynı hikaye değil mi ? :yes:

sistemin ortalama kazancına göre, evet 88.000 dedim...

sinyal verdiği yerden 14.000 puan sonra poz. kapanmalı...

102.000-14.000=88.000

ama ortalama 2 ay vadede...3 MAYIS TA SAT VERMİŞTİ....

fen
19-05-2016, 18:22
yurtdışı tepkisiz, belki haziran 14-15 fed kararına kadar tepkisiz olacak

yurtdışı tepse bile yarın düşerek açılışta kol kesen kesene olacağından pala biliyordu ve dün yatayvari hafif eksi kapadı, cuma sabahtan ifadeyi almak için herşeyi planlamış görünüyor.

Olay Ufku
19-05-2016, 18:24
sabahtan hızlı düşürmek zorunda, millet uyandı, şort alma şansı tanımamalı :kucak:

yurtdışı tepkisiz, belki haziran 14-15 fed kararına kadar tepkisiz olacak

yurtdışı tepse bile yarın düşerek açılışta kol kesen kesene olacağından pala biliyordu ve dün yatayvari hafif eksi kapadı, cuma sabahtan ifadeyi almak için herşeyi planlamış görünüyor.

Olay Ufku
19-05-2016, 18:26
neyse ben çok konuştum, yarın akşama görüşürüz :wave:

halis
19-05-2016, 18:26
sabah artı gap yapıp acarsa ne olacak burası borsa mantıgın durdugu yer..

goldal
19-05-2016, 18:27
mscı hesabı yaparken dün biz kapanırken 0,30 artı idik,dün kapanış yanlış hatırlamıyorsam -1,28 idi an itibarıyla -1.30 yani,2,60 civarı dünkü kapanışa göre düşük,bu rakamda ışık ökteyi haklı çıkarır sesli düşüncemdir

orko78
19-05-2016, 18:32
Vioptan kopmak guzel birsey. :).basardim kafam rahat.

freshwind
19-05-2016, 18:33
Herkesin beklediğinin tersine yapmakla meşhurdur spek.
Az eksi açıp sonra alırmı alır herkes bakakalır, biz neler gördük. Başbakan belirlendi, fed geçti der bahane sonradanda bulunur

cokuzuncu
19-05-2016, 18:48
ya uyanın eyler

siz bari yapmayın bu forum tv deki ekonomistlere taş çıkarır

yeni hükümetin doları düşürmek gibi bir niyeti yok bilakis tam tersi

artık yeni ekonomik yolumuz

düşük faiz yüksek kur bide fed var

yarın dolar 3 üzerine atar ve yılsonuna kadar bi daha düşmez bu kadar net sallıyorum

keremalkm
19-05-2016, 18:59

zor ihtimal ama.. bugünü atlatan borsalar yarın +gap açar...
Rusya dövizi dün %-2, bugünde %-1,77... En fazla değr kaybeden olunca işler değişti..
YArın ruslar +1 açabilir..tepki..

paragöz35
19-05-2016, 19:01
Işık Okte dün televizyonda 75 bin civari açılış olur demisti ,orasıda tutmuycak galiba...

Bear_Bull
19-05-2016, 19:08

dimyat prinç = evdeki bulgur
hesabı olur.

Pala & herif
2 sinden biri diğerine korsa

Filler tepişir çimenler ezilir. = Büyük portföyler çarpışırkende, KY çarpılır kendi üstüne oynanıyor sanır.

harputlu23
19-05-2016, 19:09
fuat avni'nin yazdıklarına göre mehmet şimşek kabinede yok. berat albayrak dışişleri bakanı

bolein
19-05-2016, 19:12
Hep yanıldığınız nokta beş dakikada değişir her şey. Yarın nasıl açılacağı bu saatten tahmin etmek bile çok zor , ama herkes uzman kesiliyor. Yarın sabah hafif toparlamış bir dünya piyasaları burada çok yumuşak bir açılışa yol açabilir. Yarın sabah bir bilinmezken bu akşamdan yapılan tahminler bayat tahminlerdir. Bu durumu belki yüzlerce kez gördük o yüzden beş dakikada değişir herşey...

halis
19-05-2016, 19:41
düşer desek longlar üzülür,yükselir desek shortlar üzülür en iyisi iki ihtimalli konuşmak...kim neyi nasıl yapacagını iyi biliyor bilmeyende zamanla bu işi bırakıyor..

Bear_Bull ustanın söyledigi gibi büyükler kapışır arada ezilenin canı cıkar..

ugolnili
19-05-2016, 19:52
Hep yanıldığınız nokta beş dakikada değişir her şey. Yarın nasıl açılacağı bu saatten tahmin etmek bile çok zor , ama herkes uzman kesiliyor. Yarın sabah hafif toparlamış bir dünya piyasaları burada çok yumuşak bir açılışa yol açabilir. Yarın sabah bir bilinmezken bu akşamdan yapılan tahminler bayat tahminlerdir. Bu durumu belki yüzlerce kez gördük o yüzden beş dakikada değişir herşey...

sene 2009 yüklü longum,dow biz kapandiktan sonra yuzde 5 dustu,sabah baktim fdow arti yuzde 1 ,bizim vadeli arti acti,piyango cikmis gibi sevinmitim,he bunun tersini de yasadim defalarca....

cokuzuncu
19-05-2016, 19:57
Yarın endeks bugün DAX dow ne yaptıysa aynısını yapacak fakirler bu kadar basit

Bear_Bull
19-05-2016, 20:07
yarın -1000 açar yada + 1000 açar değil

elimde açılmış kısa/uzun poz varsa/poz yoksa
piyasa sabah nasıl açarsa uygulayacağım strateji ne olur?
ne yaparsam bu durumdan bir fayda sağlarım?

bunun hesabını yapın stratejinizi şimdiden hazırlayın.

yarın için tahmin mi lazım : sallıyayım bende yarın ya eksi ya artı başlayacak, 0 puan -+ başlarsa iddiayı kaybederim. :evil:

açılışa IKG yazılmış bekleyen emirler [8:45--9:10 arası silinebilir / kötüleştirilebilir]

http://badgs.webege.com/20160519200607.png

1 iğne yeter.

https://pbs.twimg.com/media/Ci0coquXIAERBuO.jpg

Zülfü Aşkın
19-05-2016, 20:21
Günaydın.....

Yükseliş bekleyen hatta 118,000 hedef veren biri olarak Agresif Boğalıktan İyimser Boğalıga geçiş yapıyorum..

Yabancı takas oranındaki minik minik azalmalar..Momentum kaybeden bir piyasamız ve GLOBAL çapta düzeltme için hazırda bekleyen dünya borsaları beni temkimli olmaya davet ediyor..

[QUOTE=Zülfü Aşkın;13196262]http://fs5.directupload.net/images/160502/3ojkkeqw.png (http://www.directupload.net)

Keyifsiz bir günde keyifsiz bir grafik...

104,700 kırlırsa sortlar iş yapara oynadım...KENDİ PENCEREMDEN...

http://fs5.directupload.net/images/160503/ovgj2v88.png (http://www.directupload.net)

Basit ve sade bir grafik...

[QUOTE=Zülfü Aşkın;13220207]Benim pencerden ....

Yukarı bir zıplama gelecek gibi ama bar boyu ne olur onu bilmiyorum...

104,700 den SAT diyen sistem 98500-99000 arasında AL sinyali üretir gibi görünüyor...

Asla ve asla yatırım tavsiyesi değildir...

95000 Kesinliklen STOP olmak koşulu ile düşük kaldıraçlı LONG benim pencereden cazip konuma geldi.. Hedef 99,000 (200-300 ) puan aşağı yada yukarı olabilir...

Kayıp 1000 puan kazanç 3000 puan hedefi ile.. kimseye tavsiye değildir...

http://fs5.directupload.net/images/160506/se5xm5np.png (http://www.directupload.net)

Ben bu grafik üzerindeki pembe daire işaretlediğim destek noklarından dolayı böyle bir kanıya vardım.

98500 e kadar gidip oradan döndü....

Buraya kadar olan kısım GEÇMİŞ di....

Peki GELECEK ne ?....Benim PENCEREDEN kimseye tavsiye olmayıp sadece kendime

http://fs5.directupload.net/images/160519/uid3548x.png (http://www.directupload.net)

104,700 den sat konumunda olan Sistemin 97,500 ÜSTÜNDE tekrar AL konumuna geçer...

97500 den önce benim açımdan 95,800 var ...104,700 ün önemi ne ise 95,800 ün önemide benim için aynıdır.

Aşagıdaki önemli destek ve takip seviyem 92,500 dür..

İşin özeti yukarıda ilk takip seviyem 95800 aşağıda ise 92,500 dür..

Her zaman olduğu gibi kimseye tavsiye değildir...Sadece kendime ait bilgilerin kayıt altına alıp ileride doğru veya hatalarım üzerinde çalışma olanağı bulmak içindir....

Bedri Akdemir
19-05-2016, 20:34
Kabaca 10 bin puan düşmüş spot 1500 puan daha düşme ihtimali ile bu dolar kuru ile yabancı girişinin ihtimali aynı seviyededir.yani demem o ki her eksi endekse kabaran risk iştahını arttırır.

ZÜLFİKAR
19-05-2016, 20:46
Yarın Cuma ; 93.275 görülür mü acaba?

ariston
19-05-2016, 20:50
fuat avni'nin yazdıklarına göre mehmet şimşek kabinede yok. berat albayrak dışişleri bakanı

3 Mayıs'dan sonra bakmamıştım. Bir sürü şey var. Tek Tek çok kritik mesaj yok ama overall bakınca çok şey var. Belli ki güçlü bir gizli servisden bilgi topluyor.

Adam dolar, borsa konusunda çok az yazıyor, araya bir şeyler sıkıştırmış.

Bence artık borsa tam kumar masası haline geldi, önceden bizler için hileli kumar masası idi. Artık her şey olabilir. Şirket değerleri , ekonomi ve fiyatlar arasındaki ilişki her an kopabilir. Varsa son yatırımcılar da (düşükten veya yüksekten) kaçar ve kumarbazlar birbirini yer. Mantıksızlık belirli bir seviyeyi aşar ise yorum yapmak da zor olur.

dirkformvp
19-05-2016, 20:51
mscı hesabı yaparken dün biz kapanırken 0,30 artı idik,dün kapanış yanlış hatırlamıyorsam -1,28 idi an itibarıyla -1.30 yani,2,60 civarı dünkü kapanışa göre düşük,bu rakamda ışık ökteyi haklı çıkarır sesli düşüncemdir

Evet -2.60 yapar da bu -2.60'da yukselen kur etkisi de var. USDTRY'nin de 1% yukari geldigini dusunurseniz aslinda bu -1.60'a tekabul eder.

vobvirus
19-05-2016, 20:52
lonkcunun hayali.
şimdi yarın artı gap açsa cortcuların paniği ne olur sizce. kapanan kapanana olmamı. ha gayret herif ve yardakçıları ters köşe yap bizi. hayali bile güzel bea

umutabi
19-05-2016, 20:53
gemiyi kurtaran kaptan gerisi ayrıntı,her zaman oldugu gibi...
%49 `a zaten hiç acımam , lakin %51 de rehavete kapılıp cırcır böceği gibi yazı laklak ile geçirmişse yapacak bir şey yok. HERKES hak ettiği hayatı sürer.

abka
19-05-2016, 20:59
aman kardeş siyaset yok...

dostluk ortamını sabote etmek istiyorsanız siyaset yapın...

burada her partiden vatandaş var...

elbette siyasi tercihlerimiz var..net bakış açımız var...ama bunun yeri burası değil...sonra buraya kimse yazmıyor...kısır alan oluyor...

hele öyle beyanlar var ki: belde ilçe teşkilatında konuşulacak hararette konular..

amaç para kazanmak...ve farklı görüşte olup güzel yorumlar yapan pek çok arkadaş artık yazmıyor...

dirkformvp
19-05-2016, 21:00
Eski sayfalari da okudum da 75k'nin altinda acilis olur diyenlerin dayanagi nedir acaba?

2 gunde toplam 1% bile dusmeyen Dow varken, son 1 ayda Dax'dan 6% daha kotu performans gostermis bir BIST varken 3% eksi acilis beklentisini ben gercekci bulmuyorum.

FED konusunda ise, FED'in buyuk bir kumar oynadigini dusunuyorum. Makro gostergelerde ekonominin toparlanmaya girdigine dair son 2 ayda elimizdeki tek veri gecen haftaki perakende satislar verisi ki onu da FED Nisan ayi toplantisinda bilmiyordu.
Dolayisiyla, iktisadi verilerde bir duzelme yokken Haziran'da faiz artisi yapabiliriz demek FED'in kredibilitesini riske atmaktan baska birsey degildir bana gore.

İlk ceyrekte 0.5% buyuyen ABD ekonomisinin 2. ceyrekte FED ongorusu olan 3% buyuyemeyecek olmasi cogu imalat endeksinden anlasiliyorken FED'in bu hamlesi resesyona davet cikarmaktan baska birsey olmaz.

Reis
19-05-2016, 21:03
Yarın bistti tatil neyim etseler fena olmaz.
coniler göcmüş

abka
19-05-2016, 21:04
%3 IŞIK ÖKTE demiş(çarşamba gecesi bloom...de)..bugüne kadar tahminleri tuttu...ondan üzerinde konuşuyoruz..başkası olsa tınlamam...

neye göre konuştu bilmiyorum...gerçi ABD faizlerindeki ralliye dikkat çekmiş..

bana da çok abartılı geldi...%1 yeter..

abka
19-05-2016, 21:06
Yarın bistti tatil neyim etseler fena olmaz.
coniler göcmüş

doğal felaket vs. varsa son uzlaşmadan tüm poz. kapanma yetkisi var(spk).

bir istisna olsun...

en güzeli bu...herkes mutlu olsun...:)

ZÜLFİKAR
19-05-2016, 21:07
İşin asıl komik tarafı ne biliyor musunuz ; :Yarın herkes , bugün yapmış olduğu tahminlerin saçmalığını görecek ve ister kazansın ister kaybetsin ; " ah ulan be " diyecek. Ama bunu kimse duymayacak...(Çünkü herkes içinden diyecek). AB ye girmenin kokusunun çıkacağının beklentisinin kokusu çıktığı gün (20.09.2011) tavan gören gözler ne demek istediğimi anlayacaktır....

Bear_Bull
19-05-2016, 21:12
sepet kur
http://badgs.webege.com/20160519210850.png
http://badgs.webege.com/20160519210850.png

ZÜLFİKAR
19-05-2016, 21:17

bir istisna olsun...

Benzin fiyatlarının USD/TRY ye endeksli olması gibi bir durum yani....

vobvirus
19-05-2016, 21:24
http://i.resimyukle.xyz/MW6a.jpg (http://resimyukle.xyz/resim/MW6a)
dolar bu hale geldi. yok mu bu doların palacanı

sabır73
19-05-2016, 21:33
ıyı aksamlar arkadaşlar bar boyu haftalık.....1700.....en ıyı ıhtımal 500 dusse 76500.....eksı 500........76 gorulecek hatta 75700 daha uygun ama kapnıs ne olur ona bakmak lazım 2 sefer 76500 degdıgı anda bekletmeden yyukarı attı muhtemelen buralar gorulecek ve 76500 ustu kapayacak ha herıf devreye gırerse ozaman yukarılarda olurama 76 yarın gorulecek gıbı hem de acılısta .......onumuzdekı haftada yukarı olacak b ence hukumet beklentısı alınmazsa herıfın 1 senedır yaptıgı tum işler efsaneymıs derım

ZÜLFİKAR
19-05-2016, 21:37
Çizgiler basit......Ama inanana..... Mavi , Yeşil i aşağı keser mi acaba ?

http://i.hizliresim.com/B2oJ4L.jpg (http://hizliresim.com/B2oJ4L)

the_economist
19-05-2016, 21:41
Herkes yarınla ilgili bir şeyler söylemiş. Ben de iki kelam etmek istiyorum. Forumda bilenler biliyor; yıllardır bu piyasada ekonomist olarak da çalıştım,yatırımcı olarak da bulundum. Bu ve bunun gibi günleri çok yaşadım çok gördüm.. Viop diye birşeyin olmadığı zamanları 2001 krizini, Başbakan öksürse borsanın çakıldığı zamanları yaşadım.

Yarın artı gap açar diyen arkadaşlar bu piyasada en fazla 1000-2000tl ile işlem yapan hayalperest arkadaşlardır.

Ancak;

Bu borsanın büyük bir eksi gap ile başlayacağını göstermez. Hafif eksi veya yatay da açabilir ihtimal dahilinde hepsi. Bir arkadaşın dediği gibi short fırsatı vermemek için taban da açabilir. Gün içerisinde büyük hareketler olabilir.

Çarşamba akşamına elimde 125 short kontratla girdim. Bu gezi olaylarından sonra taşıdığım en büyük kontrat sayısı.. Açıkcası biraz tedirginim bu kadar kontrat olunca her kademe için 250-300tlden başlar.. Saniyeler içinde 5-6 bin karar veya zarar edersin bakalım ne olacak..

Herkese selamlar ve saygılar

orlondoww
19-05-2016, 21:43
Petrol toparladı ,son saatlerde dow toparlar biraz yarın endex agresif düşeceğini zannetmiyorum durum fifti fifti pala gerisini bilir

ZÜLFİKAR
19-05-2016, 21:44
Herkes yarınla ilgili bir şeyler söylemiş. Ben de iki kelam etmek istiyorum. Forumda bilenler biliyor; yıllardır bu piyasada ekonomist olarak da çalıştım,yatırımcı olarak da bulundum. Bu ve bunun gibi günleri çok yaşadım çok gördüm.. Viop diye birşeyin olmadığı zamanları 2001 krizini, Başbakan öksürse borsanın çakıldığı zamanları yaşadım.

Yarın artı gap açar diyen arkadaşlar bu piyasada en fazla 1000-2000tl ile işlem yapan hayalperest arkadaşlardır.

Ancak;

Bu borsanın büyük bir eksi gap ile başlayacağını göstermez. Hafif eksi veya yatay da açabilir ihtimal dahilinde hepsi. Bir arkadaşın dediği gibi short fırsatı vermemek için taban da açabilir. Gün içerisinde büyük hareketler olabilir.

Çarşamba akşamına elimde 125 short kontratla girdim. Bu gezi olaylarından sonra taşıdığım en büyük kontrat sayısı.. Açıkcası biraz tedirginim bu kadar kontrat olunca her kademe için 250-300tlden başlar.. Saniyeler içinde 5-6 bin karar veya zarar edersin bakalım ne olacak..

Tedirginseniz, neden ,125 kontrat değil de tedirginlik yaratmayacak sayıda kontrat değil acaba ....? "Bakalım ne olacak" ı sormuyorum bile...

harputlu23
19-05-2016, 21:50

bir istisna olsun...

borsa 0 toplamlı olduğundan kaybedenlerin paralarını kazanan birileri var.herkes mutlu olmaz. genelde kaybedenler batanlar çıkar konuşur ama kazananlardan pek ses duymayız. amerika da ciddi bir felaketin sonrasında bu çok tartışılmış ama uygulanması mantıklı bulunmamış.

Reis
19-05-2016, 21:59

bir istisna olsun...

kapanırsa herkes yine mutlu olmaz :)
en iyisi masa sürekli açık olsun birileri mutlu olsun.mutsuzlarda nerde hata yaptığını bulur borsa tecrübesi kazanır bi daha ki seferde daha iyi strateji planı yapar :he:

ariston
19-05-2016, 21:59
Yarın cuma olması (sadece yarına özel) çok büyük bir hareket olmasına bence engeller. Karşı tarafın da eli armut toplamıyor hafta sonu hazırlık yapıp haftaya intikamını alır (ortada dönen para 1 milyar dolar değil). Dolar başbakanın belli olmasını satın almadı. Demek ki piyasa büyük ellerin kontrolünde, öte yandan yukarı da gitmedi, mesela geçen yıllarda ramazan bayramında dolar az bir hacim ile yukarı gitmişti.

Dokunulmazlık anladığım kadarı ile en kötü cumbabadan dönecek, ya da hazır referandum var yanına şu maddeleri de ekleyip başkanlığı da bu referanduma ekleyelim denecek.

Kabinedeki isimler artık daha önemli, varsa son ciddi yatırımcının umudu orada piyasaların hangi mantıkla işlediğini bilen bir iki kişi olması lazım. Davutoğlu ve Mehmet Şimşek galiba ABD ye gidip sunum filan yapmıştı, haftaya adamlara bilgi veren kişiler kabinede olmayacak.

İnternet sağlam olsa tam scalping yapılacak bir gün, gün içi 3-4 testere hareketi olur diye düşünüyorum.

ZÜLFİKAR
19-05-2016, 22:04
Farzedelim 2000 TL miz var. Yakın vadenin bir ötesi vade için kısa ya da uzun pozisyon açtık. Kaldı ,2000-955=1045 TL miz.Başka pozisyon açmazsak eğer 10450 puan terste kalabiliriz demektir bu. İş bu ya ,şansımız yaver gitti ve açtığımız yönde pozisyonumuz 500 puan verdi bize. Yani 50 TL.Bu 50 tl yi bulunca ,yakın vade ters pozisyon açtık ya da diğer pozisyonumuzu kapattık. Sonuç ;50 TL kâr/GÜN.Bu performansı 20 iş günü göstersek eder 1000 TL/AY kazanç. E kötü mü yani. Buradaki ince nüans,günde 50 TL ye eyvallah diyebilmektir. Şansımız yaver gitmez ve terste kalırsak da ikinci pozisyonu açıp açmamak (900 puandan daha fazla terste kalırsanız açamazsınız 955+955=1910-2000=90) ya da beklemek ya da aynı yönde yakın vadede pozisyon açmak vs vs herkesin tercihine kalmış...

dirkformvp
19-05-2016, 22:22
Evet, short borazanlari hala -3000 acilis ongoruyor mu yoksa ufak revizeler var mi?

utku2023
19-05-2016, 22:23
Endeks daha da düşecekse yatay ya da hafif aşağıda (max %0.5) açılır, seans içinde biraz ucundan yeşil gösterirler ve yeni alıcıları çuvala doldururlar. sonra göm gitsin.

Endeks yükselecekse %1.5 civarı eksi bir açılış yapıp, o dibi seans içinde belki bir kere daha deneyip, mal aldırmadan sertçe yukarı vurur.

Yani yarınki açılış önemli...

uufuk
19-05-2016, 22:26
Alemdar Polat Paşa,olaya el koydu rahat olun.....Yarın anomali gap map gup filan yok..

:halayci: :halay: :kahkah: :bravo: :düsün:

sogul67
19-05-2016, 22:31

Ancak;

tabanda açabilir nedir ya? bizim bilmediğimiz ne oldu?
keşke taban açsa dibine kadar longlasak da...
taban nedir allasen :P

Reis
19-05-2016, 22:31
-3000 de biraz uçuk olmuş,kim uyduruyo bu rakkamlari yauu,geçmiş sayfayi okudum ışık ökte demiş,forumdan kimse dememiş.hatta forum geneli artı gaptan bahsetmiş. .
-200 anca gap olur,o da olmazsa zaten ayvayi yedik,3 gün konuşamayacaz.:party::he::kahkah::halay::japon::ha layci::party:

the_economist
19-05-2016, 22:32
Tedirginseniz, neden ,125 kontrat değil de tedirginlik yaratmayacak sayıda kontrat
değil acaba ....? "Bakalım ne olacak" ı sormuyorum bile...

1 günde almış olduğum 125 kontrat değil 76500 desteğinin çoğu bu işi yapan insanın aksine kırılacağını düşünüyorum 2.5 günde kullandığım sistemin sat veren bütün uygun noktalarından kontrat aldım.

Çarşamba günü hedefimde kapatmadı zarar etmeyeceğim ama komisyonu düşünce uğraştığıma değecek kadar da olmayacak bir noktada kaldım risk aldım bekledim. Tedirginliğim bundan dolayıdır normal şartlarda yarına tepki alımı görebilirdik. Kesin emin olmadığım siyasi bozukluklar olmayan ortamlarda en fazla 100 açmışımdır.

Bu kadar detaylı yazmamamın sebebi kendi kişisel işlerimle insanları sıkmamak. Yarın için elbette hedefim var bunu açıkça paylaşmak istemiyorum şu aşamada yerin kulağı var.

alpacino73
19-05-2016, 22:32
yarın açacagı 1000 puan eksi zaten 15 gunde vob 13 bın puan dustu daha ne olucak.sonra toparlar.dolar artık gidemıyo...

Yatırım tavsiyesi değildir.

iso43500
19-05-2016, 22:37
Endeks daha da düşecekse yatay ya da hafif aşağıda (max %0.5) açılır, seans içinde biraz ucundan yeşil gösterirler ve yeni alıcıları çuvala doldururlar. sonra göm gitsin.

Endeks yükselecekse %1.5 civarı eksi bir açılış yapıp, o dibi seans içinde belki bir kere daha deneyip, mal aldırmadan sertçe yukarı vurur.

Yani yarınki açılış önemli...
1. Şık olasi, bence 76500 civari acip 76,800 lere sürüp sonra 75,000 lere inmesini bekliyorum,, pazartesi ise tam tersini,,

Volna
19-05-2016, 22:46
gemici Binali geldi .....

kutlama olmaz mı ?

sabır73
19-05-2016, 22:50
herıf devreye gırerse 79 olabılır..........ama 76 daha yakın.....suprız olarak kalsın bu rakam yarına

topborsa07
19-05-2016, 23:16
Bu firtinanin baslangici bu ikiz kulerin coktugu gun garani 2 tabandan aldim tabanu acti yukari dondu bende bir sevinc bitti bu is tamsm diye oysa yeni basliyorum sonrasinda 3 taban da gordum.dokunmazkiklar yarin oylanacak referandum erken secim vs bunlar sukur gunleri

DeLi.
19-05-2016, 23:17
Tuhh yahu Sp500 Trade girişimim başarisiz oldu gibi :D:D:D, neyse zarar yok amma vade farkından birkaç kuruş zarar edebiliriz oda önemli deil , Yenişemedik sp500 ün Palacanla , Çok uraşdi dün pozu açdıkdan sonra 2043 den açdım pozu 2060 a kadar çıkdı sp500 amma Şu salak tutanaklar işi bozdu , bugün ise tutanaklarin etkisi devam edince sp500 ü 2025 e kadar çakdılar , Sonrasi malün gene olan abd de coni ky ye oldu yahu :D:D:D:D:D:D:D::Dhahahahahhahahahaha :D:D:D, sonrasi 2025 den 2041 kapadi , hey gidi manüpülasyoncu döşebank hey :,

aydinbayrakli
19-05-2016, 23:21
Tuhh yahu Sp500 Trade girişimim başarisiz oldu gibi :D:D:D, neyse zarar yok amma vade farkından birkaç kuruş zarar edebiliriz oda önemli deil , Yenişemedik sp500 ün Palacanla , Çok uraşdi dün pozu açdıkdan sonra 2043 den açdım pozu 2060 a kadar çıkdı sp500 amma Şu salak tutanaklar işi bozdu , bugün ise tutanaklarin etkisi devam edince sp500 ü 2025 e kadar çakdılar , Sonrasi malün gene olan abd de coni ky ye oldu yahu :D:D:D:D:D:D:D::Dhahahahahhahahahaha :D:D:D, sonrasi 2025 den 2041 kapadi , hey gidi manüpülasyoncu döşebank hey :,

Aksam neden cikti acaba? Bende dususe oynamustim. Ayni yere geldi sayilir.

DeLi.
19-05-2016, 23:22
Lenn arkadaş kendimle gurur duyuyom küçücük sermayem ile Dünyanın en tehlikeli piyesalarinda İşlem yapıom hahahhahhahaha :D:D:D:D NEEEEEEEEEeeeee hahahahahaa , ne oldu keklik sp500 çakilamadinmi aşagi , neyse yarın vadeliler arti oldumu 0 kar 0 zararla belki pozu kapariz , tutanaklarda tamamen piyesalari manüpüle etmek amaçli söylemler çıkmasaydı dün Şuan sp500 en az 2070 de idi amma neyse bu defada bu adilerin dedigi olsun , Olan coni ky ye oldu dün akşam saat 20.30 sp500 2061 e sıçradi sonra 2061 den 2033 e çakdilar sonra aynu gün 2033 den geri toplauıp 2047 0 düşüş le kapadı , bugün desen sabah 2047 akşama dogru 2025 , kapaniş ise 2041 hey yawrumm heyyyyyyyyyyyyy :D, Aynı işlemler bistte olsa GElen geçen muz cumhuriyeti borsasimi der , Alin o övdügünüz koca sp500 ü koca dax i inceleyin 20 gündür napıolar :D:DD::DD:D::Dhahahahahahahaa

ariston
19-05-2016, 23:26
Yeni başbakan Binali Yıldırım Yay burcundanmış.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Binali_Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m

Yay burcu evde oturmayı sevmezmiş. Demek gemi ile dünyayı gezmeyi düşünmüş gençliğinde. Yay burcu ile ilgili bilgiler genelde Binali Yıldırım'a uyuyor. Özgürlüğüne düşkün ve kısıtlanmayı sevmeyen bir yapısı varmış. Genelde esprili ve ılımlı yapısı varmış v.b.

http://onedio.com/haber/yay-burcu-insanlarinin-farkli-oldugunu-kanitlayan-16-ozelligi-492127
10. Lider Olmaktan Çok Grubun Sevileni Olmayı İstemek

http://www.radikal.com.tr/astroloji/yay-erkegi-ozellikleri/

Yay erkeği spora, müziğe, kişisel gelişime ve inançlara ilgili ve meraklıdır. Dini alanlarda, sportif faaliyetlerde, müzik alanında, öğretmenlikte, yurtdışı bağlantılı işlerde çok başarılı olur.

http://www.yayburcu.net/yay-burcu-erkegi.html

Nelerden hoşlanır? Yay burcu erkekleri sosyal hayatlarında vakit geçirmekten, eğlence hayatını ve yeni mekanları keşfetmekten hoşlanır. Politikaya ve siyasete olan ilgileri çok fazladır ve bu konuda bilgili olmaktan hoşlanır. Maceradan da son derece hoşlanan yapıları vardır.

DeLi.
19-05-2016, 23:28

Düşüşemöi oynadın , Dayuu öncelikle Şunu deyim Şansli insanmişsin allah kurtarmiş , dün tutanaklardan piyesayı manüpüle edecek haber çıkmasaydı işin bitmişdi , sp500 fena uçacakdi dün tutanaklar bozuk gelmeseydi , bugün ise Aylık dip i gördü sp500 bakalim milleti silkeleme yapıpda aylık dipden sıçradımı yoksa düşüş egiliminemi girdi yarın belli olur , düşüş başladi ise 2018 e kadar çakarlar ,, ben yarın arti yada eksi kapayacam pozu çünkü sadece trade amaçlı almışdım , :D,D:D:D:D:Dhahahahhahahha vede aldıgım yerlerde dolaşıo Şuan

Bear_Bull
19-05-2016, 23:34
http://www.cartoonstock.com/lowres/vsh0528l.jpg

fen
19-05-2016, 23:34
onbaşılar darbe yapsa, onbaşılar cuntası kurulsa nasıl olur?

keremalkm
19-05-2016, 23:36
daxf +0,40... dolarda geldiği yere dönüyor..
Bugünkü fırtına yarın bize yansır mı? Üzerinden atlar geçermiyiz..
Tek cevap..sbah USD..2,99 altına gelsin yeter..

utku2023
19-05-2016, 23:37
Yeni başbakan Binali Yıldırım Yay burcundanmış.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Binali_Y%C4%B1ld%C4%B1r%C4%B1m

Yay burcu evde oturmayı sevmezmiş. Demek gemi ile dünyayı gezmeyi düşünmüş gençliğinde. Yay burcu ile ilgili bilgiler genelde Binali Yıldırım'a uyuyor. Özgürlüğüne düşkün ve kısıtlanmayı sevmeyen bir yapısı varmış. Genelde esprili ve ılımlı yapısı varmış v.b.

http://onedio.com/haber/yay-burcu-insanlarinin-farkli-oldugunu-kanitlayan-16-ozelligi-492127
10. Lider Olmaktan Çok Grubun Sevileni Olmayı İstemek

http://www.radikal.com.tr/astroloji/yay-erkegi-ozellikleri/

Yay erkeği spora, müziğe, kişisel gelişime ve inançlara ilgili ve meraklıdır. Dini alanlarda, sportif faaliyetlerde, müzik alanında, öğretmenlikte, yurtdışı bağlantılı işlerde çok başarılı olur.

http://www.yayburcu.net/yay-burcu-erkegi.html

Nelerden hoşlanır? Yay burcu erkekleri sosyal hayatlarında vakit geçirmekten, eğlence hayatını ve yeni mekanları keşfetmekten hoşlanır. Politikaya ve siyasete olan ilgileri çok fazladır ve bu konuda bilgili olmaktan hoşlanır. Maceradan da son derece hoşlanan yapıları vardır.

RTE de balık burcu.

bakalım uyumları nasılmış:

YAY-BALIK: Sevgili yay, duygusal anlamda ömür boyu ilgini esirgemeyeceğin burç balıktır.İlgilendiğin takdirde o da seni düşünemediğin kadar mutlu edecektir ve seninle ilgilenecektir. İlgi dolu bir evliliğe hazır olun.

ariston
20-05-2016, 00:03
RTE de balık burcu.

bakalım uyumları nasılmış:

YAY-BALIK: Sevgili yay, duygusal anlamda ömür boyu ilgini esirgemeyeceğin burç balıktır.İlgilendiğin takdirde o da seni düşünemediğin kadar mutlu edecektir ve seninle ilgilenecektir. İlgi dolu bir evliliğe hazır olun.

Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanı ile aynı gün doğmuş ikisi de balık burcuymuş. Zamanında genelkurmay'da fotoğraf verdiğinde ben RTE bu adamı gönderir rol çalmaya başladı diye düşünmüştüm. Öyle de oldu başka somut sebeb yok.

utku2023
20-05-2016, 00:07
Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanı ile aynı gün doğmuş ikisi de balık burcuymuş. Zamanında genelkurmay'da fotoğraf verdiğinde ben RTE bu adamı gönderir rol çalmaya başladı diye düşünmüştüm. Öyle de oldu başka somut sebeb yok.

tamam işte büyük balık küçük balığı yutar :kahkah:

julia.luthor
20-05-2016, 00:12
Git pastaneyi işlet sen, iyice kumarbaz oldun kereta...

Düşüşemöi oynadın , Dayuu öncelikle Şunu deyim Şansli insanmişsin allah kurtarmiş , dün tutanaklardan piyesayı manüpüle edecek haber çıkmasaydı işin bitmişdi , sp500 fena uçacakdi dün tutanaklar bozuk gelmeseydi , bugün ise Aylık dip i gördü sp500 bakalim milleti silkeleme yapıpda aylık dipden sıçradımı yoksa düşüş egiliminemi girdi yarın belli olur , düşüş başladi ise 2018 e kadar çakarlar ,, ben yarın arti yada eksi kapayacam pozu çünkü sadece trade amaçlı almışdım , :D,D:D:D:D:Dhahahahhahahha vede aldıgım yerlerde dolaşıo Şuan

ariston
20-05-2016, 00:16
tamam işte büyük balık küçük balığı yutar :kahkah:

Aynen öyle olmuş.
Ahmet Davuoğlu'na insanlar sana gelip akıl sorsun diye dua etmişler zamanında. Yazık oldu adama, karı koca çok koşuşturuyordu, almanca, ingilizce, malayca bil, boğaziçinde hoca ol, futbol sahalarından gelen adama yenil olacak iş değil.

RTE ye dua edenler daha güçlüymüş demek.

aydinbayrakli
20-05-2016, 00:25

aliev
20-05-2016, 00:30
Aynen öyle olmuş.
Ahmet Davuoğlu'na insanlar sana gelip akıl sorsun diye dua etmişler zamanında. Yazık oldu adama, karı koca çok koşuşturuyordu, almanca, ingilizce, malayca bil, boğaziçinde hoca ol, futbol sahalarından gelen adama yenil olacak iş değil.

RTE ye dua edenler daha güçlüymüş demek.

He o işler dua ile oluyor dimi :)

aydinbayrakli
20-05-2016, 00:32

Ben fomc tutanalarindan boyle bir halt cikacagina guvenerek almistim pozumu :halayci:
Ama yarin ne yaparim bilemedim. Yukselis urkuttu biraz. Futurelara bakicaz artik.

topborsa07
20-05-2016, 08:26
Tek bir soru ne olursa borsa yukselir padisahim cok yasa dersemi iyi olan neyi fiyatliycak

topborsa07
20-05-2016, 08:29
12 sehit bir gunde el insaffff alah askina el insaf bu teror neden bitmiyorrrŕ ama alistik eskiden 2 sehit gelir turkiye ayaga kalkardo simdi rakamin az yada cok olusuna bakiyoruz lanet olsun terorede bu hale getirenede

keremalkm
20-05-2016, 08:43
Evet, Işık ÖKTE'Yi dinledik..
CUMA açılış tahmini 93.000 olmalı... min..
Bekliyoruz..

istinye 1
20-05-2016, 08:46
Evet, Işık ÖKTE'Yi dinledik..
CUMA açılış tahmini 93.000 olmalı... min..
Bekliyoruz..

Dün sabah açık olsa piyasa dediği olurdu.
Bu gün aynı hava yok sanki...

keremalkm
20-05-2016, 08:53
Dün sabah açık olsa piyasa dediği olurdu.
Bu gün aynı hava yok sanki...

Dolar eksi, Dünyada tüm ülke Fut. artı..
Olsun... Biz 2.000 puan düşmeliyiz...:roll:

istinye 1
20-05-2016, 08:59
Dolar eksi, Dünyada tüm ülke Fut. artı..
Olsun... Biz 2.000 puan düşmeliyiz...:roll:

Açılışta düşürürler mi bilmem ama spot açılınca en fazla 1000 puan eksi olur.

keremalkm
20-05-2016, 09:00
Açılışta düşürürler mi bilmem ama spot açılınca en fazla 1000 puan eksi olur.

+500 olamaz mı??

Şevki Krn
20-05-2016, 09:01
125 short açan gelip düşüş kokusu yaymaya çalışıyor

Şevki Krn
20-05-2016, 09:06
Pkk liderleri yok edilsin çift tavan da benden

bolein
20-05-2016, 09:06
DOLAR 2.983'E geriledi.

istinye 1
20-05-2016, 09:07
+500 olamaz mı??

o da olur.. :)

sogul67
20-05-2016, 09:13
neredeyse taban açacaktı...
az farkla kaçtı...
tabandan mal alacaktık onu da alamadık...
94.675 işlemler geçiyor..

Kaygan
20-05-2016, 09:14
3 gösterdikleri dolara şimdi 2,9780 gösteriyorlar.
vob -15 20.
bugüne kadar piyasa kapalıyken doların yaptığı hareketlerin %95i yalan çıktı.

alttan hisse alırız belki derken eşleşmelere bakıyorum artı açacak gibi görünenler var.

last_trader
20-05-2016, 09:15
Noldu çökertmişsiniz yine:(

Cumaya çok şeyler değişir bir bakmışsın +2000 oluvermiş...

hayaller hayaller ......

hayalsiz bu vob çekilmiyor

Bedri Akdemir
20-05-2016, 09:16
Unicreditin haberi Ykbnk o zıplatıp diğer bankalara bulaştırır mı 🤔

İşte o Zaman shortlar korksun 😊

bolein
20-05-2016, 09:19

Tahmin ettiğim gibi yurtdışı düşüşü oldukça yumuşattı...

vobvirus
20-05-2016, 09:20
94800 kapandık biraz izleyelim ve şükredelim.

akcay
20-05-2016, 09:21
çarşamba akşamı bloombergte zaatı muhteremin biri %3 eksi açılış bekliyordu...

elliott
20-05-2016, 09:21
yahu sabahtan beri satış baskısı satış baskısı deyip durdular,,
bist yatay,dax + kapattı.dow %-0 virgül bilmemne...
bu adamları dinleyipte para kazanan var mı?
gerçekten merak ediyorum
dolar 2.97 zirve diyen arkadaşlara burası zirve değil.benim tanıdığım Benjamin 3 leri görür demiştim..
tamam ama bizde bir dünya satış yedik.
sevgi ve saygılarımla.

herkese iyi seanslar,
buyrun arkadaşlar fomc tutanaklarımıdır nedir ondan sonra yaptığım yorum.
endeks en fazla 500 puan satış yedi şimdide yataya yakın.
isteyen poz açsın isteyen kapasın.
sevgi ve saygılarımla

istinye 1
20-05-2016, 09:25
94800 kapandık biraz izleyelim ve şükredelim.

Yaptığın icraat çektiğin ızdırap a değmemiş.

Kaygan
20-05-2016, 09:26
http://666kb.com/i/d93awq3mo1w0shwdm.jpg

istinye 1
20-05-2016, 09:26
çarşamba akşamı bloombergte zaatı muhteremin biri %3 eksi açılış bekliyordu...

O piyasayı perşembe açık zannediyordu.

topborsa07
20-05-2016, 09:29
matrıs var bende bu eslesmeyı nerden goruyosunu

vobvirus
20-05-2016, 09:29
Yaptığın icraat çektiğin ızdırap a değmemiş.

doğru söze şapkam önümde. desteğin için tşk.

elliott
20-05-2016, 09:30
herkese iyi akşamlar,
arkadaş şu Bloomberg hayatımıza girdi,işimiz gücümüz Amerika oldu.sarı sarı kızlar ef o em si deyip duruyorlar.bir yaygara bir yaygara..akşam vakti amerikada ki sarı bayana bağlanıyorlar.öğlen de dragi mıragi derken kafamızı kazana çeviriyorlar.
al ne oldu?ortada bir numara yok.görende dolar 3.30 oldu sanır.
utanmasalar bistin fişi sp500 e bağlandı diyecekler.
işte yine o sarı bayan konuşuyor..birazdan yellen falan der.dallas der.san fransisko der.başlar eyaletleri saymaya..işin yoksa dinle dur.
biz bir günde %20 tabanlar görmüş bir milletiz..bize bir şey olamaz..ABD kendi derdine baksın.onlar o tabanları görseydi hisse senetlerini yerlerdi..
gören görmeyende uzaya mekik fırlatıyoruz sanar.ya aşağı ya yukarı.sanki 2000 farklı ihtimal var.
sevgi ve saygılarımla

herkese iyi seanslar,
palanın çarşambadan benden 1000 puan alacağı var.gerekirse veririm.
ama merak ediyorum.ışık ökte bir daha ne zaman programa çıkacak.
çıkınca ben %0.03 eksi demek istemiştim mi diyecek.
sevgi ve saygılarımla

kicker070707
20-05-2016, 09:31
97 bugün yetişir mi ? yeter bu kadar konsolidasyon...

Dentex Dentex
20-05-2016, 09:34
-%3 mü açtı beyler nooldu?

Şevki Krn
20-05-2016, 09:41
-%3 mü açtı beyler nooldu?
125 şort açmış kan alacaklar korkusundan analiz ve akıl veriyor uzman

kara_
20-05-2016, 09:41
Nerde eksi binciler 😜😜😜

Zülfü Aşkın
20-05-2016, 09:52
Birbirinize laf sokarak ne elde ediyorsunuz...Eksi açılmadı ama daha günde bitmedi..

Ayı piyasasında açılışlar güçlü olur genelde..

Bu arada bende poz yok ...her akşam eve flat giderim..İstisnalar kaideyi bozmaz misali bir kaç kez istemden poz taşıdığımda olmuştur...

Reis
20-05-2016, 09:52
+500 olamaz mı??

suan borsa artıda lakin açılış eksi olduu içün söz konusu bahis neticesinde 3 yazıyla üç gün yazmayacak olman derinden üzdü beni :D
sanırım son yazın olarak kaldı bu alıntı.
neyse haftasonu 2 gün kârdasin

Zülfü Aşkın
20-05-2016, 09:55
Bu arada çarşamba günü HALK ve VAKBN de güçlü satışlar vardı. Bunların devamınada bakmak lazım...

Siyaset ve aşırı derece lak lak olmaz ise gelir fikrimi yazarım...

Bugünlük bu kadar herkese bol kazançlar..

the_economist
20-05-2016, 09:57
suan borsa artıda lakin açılış eksi olduu içün söz konusu bahis neticesinde 3 yazıyla üç gün yazmayacak olman derinden üzdü beni :D
sanırım son yazın olarak kaldı bu alıntı.
neyse haftasonu 2 gün kârdasin

Reis sen bu işi bülüyon dostum :tamam:

elliott
20-05-2016, 09:59
Herkese iyi seanslar,
950 den kapandım.50 point aldı palacan
sevgi ve saygılarımla

the_economist
20-05-2016, 10:01
forumda tek ayı ben kaldım galiba

ugolnili
20-05-2016, 10:02
günaydın,sistem satda olmasına rağmen long devam

utku2023
20-05-2016, 10:03
son endeks yükselişinde garan üzerinde büyük bir baskı vardı. tüm hisseler yükselmiş, garan uzunca bir süre yerinde saymıştı.
garan üzerinde yine baskı var. shortçular dikkat...

endeks yükselmeye başlarken garan'ın günlerce endeksin çok gerisinde kalması en önemli ralli sinyalim :)

Reis
20-05-2016, 10:05
-3000 de biraz uçuk olmuş,kim uyduruyo bu rakkamlari yauu,geçmiş sayfayi okudum ışık ökte demiş,forumdan kimse dememiş.hatta forum geneli artı gaptan bahsetmiş. .
-200 anca gap olur,o da olmazsa zaten ayvayi yedik,3 gün konuşamayacaz.:party::he::kahkah::halay::japon::ha layci::party:

açılışı bil,kapanışı bil.bu is artık o kdar kolay ki benim için ,tek elle oynuyorum.:he:
ayurus haftaya da gelmezsen bogaciklarin vay haline :)

hx26
20-05-2016, 10:06
forumda tek ayı ben kaldım galiba

yalnız değilsiniz..:he:

viopninja
20-05-2016, 10:10

+1 ........

ugolnili
20-05-2016, 10:15
bir de şu var,ışık ökte şu an ki fiyatlara ve dolar/tl ye göre dedi yüzde 3 ü ama biraz abarttı,yüzde 1,5 -2 yi geçmezdi eksi,eğer fdow artı olmasa ve dolar/tl gevşemeseydi

akcay
20-05-2016, 10:15
benjamine basıyorlar...

discretus
20-05-2016, 10:22
ülkedeki hakim siyasi zihniyet gerçek problemler yerine suni konularda gundem yaratmaya devam ettiği sürece ciddi bir rahatlama olmayacak.
* ekonomide rasyonalite yok --> negatif
* dış politikada rasyonalite yok --> negatif
* kamu kaynakları israf edilerek kullanılıyor --> negatif
* iç politikada partizanlık ve hukuksuzluk had safhada --> negatif
* rejim değişikliğine ilişkin rahatsızlıklar --> negatif
* vergiler oldukça yüksek, vergi adaleti yok --> negatif

yatırımcı açısından bu konular inanılmaz derecede önemli. bu noktaların olumlu yönde değişeceğine ilişkin bir işaret yok. zaten bu söylem ve eylemlerin toplumu oldukça görülür biçimde etkilemeye başladığı son 5 yıldır performans ortada. Dolayısıyla short pozisyon açanlar açısından da geçerli yönler var ayrıca kısa ve uzun pozisyonlar ülke sevgimizi belirlemezler, ancak bazı kişiler bu noktayı duygusal değerlendirerek kısa pozisyon alanlara manasız tepkiler gösterebiliyorlar.

Pozisyona aşık olmadan ancak gerçekleri gözeterek ve buyuk yatırımcıların da zaman zaman ters psikoloji kullanacağını bilerek hareket etmemiz gerekir.

Japonyayı hatırlayın, 20-25 yıldır zirveleri tekrar yakalayamadı. üstelik onlarda olayın vehameti bizim negatif unsurlarımız kadar değil. buna rağmen böyle. Unutmamak lazım, gemi büyüdükçe manevra yaptırmak daha zor olur. Bizde GDP büyüdükçe eskiden işlediği varsayılan önlemler yeterli olmayacak.

Örneğin bugun/yarın/haftaya dolar gevşer ve akabinde borsaya alım gelebilir ancak bu durumu/negatiflikleri değiştirmiyor. bu negatiflikler sürdürülebilir büyümenin önünde engel noktalar, oluşan geçici rahatlıklar bahar havası yaratsada sürdürülebilirlik yok.

şu anda dolar 2.974 iki ay sonra 3.5 olamaz mı? bu sorunun cevabını yukarıda saydığımız negatif unsurlar dolayısıyla veremiyorsak zaten verilecek cevap:
"your honor, I rest my case".

keremalkm
20-05-2016, 10:26
Reis açılışta kim haklı anlayamadım.. tam orta gibi..
neyse maksat kimse kaybetmesin..
dünün hesabını soracağım diye yemin etmiş bu bankalar galiba..
kısmet

sogul67
20-05-2016, 10:27
uzun vadeli endekse bakarken bence ara sıra tüfe bazlı endekse bakmakta fayda var..
ülkede son 10 yıldır ort %9 enflasyon var...
endeks 1 yıl aynı yerde kaldığında reel olarak %9 düşmüş oluyor...ki bisti oluşturan bazı önemli hisselerde son yıllarda REEL ciddi büyüme var..
ara sıra bakmakta fayda var derim. bol kazançlar..

elliott
20-05-2016, 10:35
bir de şu var,ışık ökte şu an ki fiyatlara ve dolar/tl ye göre dedi yüzde 3 ü ama biraz abarttı,yüzde 1,5 -2 yi geçmezdi eksi,eğer fdow artı olmasa ve dolar/tl gevşemeseydi

herkese iyi seanslar,
sayın ugolnili ışık ökte yatsın kalksın unocredito ya dua etsin.endeks açılmadan türkiyede satış düşünüyor denmeseydi +1000 bile olurdu.
bende bu sebepten pozisyonumu kapattım.
bundan yaklaşık 5 sene evvel benzer bir haber garantide çıkmıştı endeks %2 düşmüştü.esas da bu sebepten kapandım.
ama ykb ın endeks ağırlığı garantinin çok altında..fakat 94.500 aşağı kırılacak gibi de duruyor.
sevgi ve saygılarımla

hx26
20-05-2016, 10:35
fazla direnme palacan....

yusuf06_tr
20-05-2016, 10:39
açılışı bil,kapanışı bil.bu is artık o kdar kolay ki benim için ,tek elle oynuyorum.:he:
ayurus haftaya da gelmezsen bogaciklarin vay haline :)

-3000 , -2000 açiliş olur diyen karektersiz gelir akşam yazmaya devam eder!
Adam degil çünkü

Burada ne olursa olsun işkembeden sallamak doğru degil etkilenen insanlar olabilir

Tahmin yaparken mantikli tahminlerde bulunulmali insanlarin vebalini almaya gerek yok

Bu saatten sonra -2000 olsada insanlara poz degiştirme veya flat olma imkani tanidi piyasa

freshwind
20-05-2016, 10:45
Arkadaşlar aracı kurumların fiyat tahminleri çok etkileyebiliyor borsanın gidişatını. Özellikle yabancı kurumların tahminleri. Borsa iPhone ve Android uygulamalarını kurmanızı tavsiye ederim, rapor çıktığı anda push notification geliyor, Hangi kurum hangi hisseye kaç fiyat tahmin etmiş görebiliyorsunuz hepsini ücretsiz.

Google Play : https://goo.gl/bHDxR6
Apple App Store : https://appsto.re/tr/8Z9Nab.i

Çok teşekkürler, bu iyimiş

hx26
20-05-2016, 10:46
Arkadaşlar aracı kurumların fiyat tahminleri çok etkileyebiliyor borsanın gidişatını. Özellikle yabancı kurumların tahminleri. Borsa iPhone ve Android uygulamalarını kurmanızı tavsiye ederim, rapor çıktığı anda push notification geliyor, Hangi kurum hangi hisseye kaç fiyat tahmin etmiş görebiliyorsunuz hepsini ücretsiz.

Google Play : https://goo.gl/bHDxR6
Apple App Store : https://appsto.re/tr/8Z9Nab.i

:yes::yes:............

utku2023
20-05-2016, 10:57
bugün de longa ekmek yok belli oldu.
haftaya bakanların açıklanmasını bekleyeceğiz.
oradan da olumlu haber gelme ihtimali çok düşük.
bakanların açıklanmasından sonra en az 1 düşüş dalgası daha bekliyorum...

Reis
20-05-2016, 11:04
sabah açtığım şortlari kapattım. sırf eksi gap olsun deye abanmistim şorta derrrmisim.:)

METEPOSTA
20-05-2016, 11:05
Ben ezelden ayıyım...

freshwind
20-05-2016, 11:06
Yeni ekonomi yönetimi belli olmadan yükseliş zor anlaşılan.

audi
20-05-2016, 11:08
Bizden başka bu fed'i takan yok.

Güney Afrika +, Hindistan +, Rusya +

Birezilya açılışı bakalım onlarda + olacak mı?

hx26
20-05-2016, 11:08
bu kadar ayuluk yeter...biraz da dax ı kurcalayayım...deli gelsede dax düşse...:he:

sogul67
20-05-2016, 11:11
apsd +9500 yine mi merril acaba?

audi
20-05-2016, 11:12

Dünya liderimiz var. Ekonominin başında kimin olduğu önemli mi?

Babacan ilk göreve geldiğinde genç, deneyimsiz dendi. 1 Hafta 10 gün televizyonların ekonomi programlarına gidip Kemal Dervişin programına uyacağını taahhüt ederek piyasanın kendisine güvenmesini istedi. Sonuçta Kemal Dervişin programı unutuldu yerine Babacan ekonomiyi kurtardı dendi.

Yarın gelecek olan kim olursa olsun, 3 gün sonra geçmiş unutulur. Yeni gelen bir anda vazgeçilmez olur.

freshwind
20-05-2016, 11:15
Dünya liderimiz var. Ekonominin başında kimin olduğu önemli mi?

Babacan ilk göreve geldiğinde genç, deneyimsiz dendi. 1 Hafta 10 gün televizyonların ekonomi programlarına gidip Kemal Dervişin programına uyacağını taahhüt ederek piyasanın kendisine güvenmesini istedi. Sonuçta Kemal Dervişin programı unutuldu yerine Babacan ekonomiyi kurtardı dendi.

Yarın gelecek olan kim olursa olsun, 3 gün sonra geçmiş unutulur. Yeni gelen bir anda vazgeçilmez olur.

Öylede, işte belirsizlik kalkmadan yükseliş zor. Endeksin bahanesi bu.

akcay
20-05-2016, 11:20

Hiç alakası yok...ekonomi yönetimi veya başka bir makamın önemi ortadan kalktı...

Karar tek yerden veriliyor...Koskoca başbakanın ilçe başkanı atıyamıyordu...

Kalkmış ekonomi yönetimi bekleniyor diyorsunuz...

elliott
20-05-2016, 11:26
Bizden başka bu fed'i takan yok.

Güney Afrika +, Hindistan +, Rusya +

Birezilya açılışı bakalım onlarda + olacak mı?

herkese iyi seanslar,
sayın audi şu anda piyasayı bozan fed değil dolardan belli zaten.
piyasayı bozan unocreditin elindeki türk ve polonya varlıklarını satmayı düşünüyoruz açıklaması.
bu sebeple ykb ve koç holding satış yiyor.(bildiklerim bunlar ellerinde başka hangi hisseler var bilmiyorum)onlardaki satışların durulması ile yukarı yapar diye düşünüyorum.
bu arada 300 den biraz longladım.
sevgi ve saygılarımla..

hx26
20-05-2016, 11:35
palacan şimdi biraz toparla..2.seans devam edersin

Reis
20-05-2016, 11:41
sabah açtığım şortlari kapattım. sırf eksi gap olsun deye abanmistim şorta derrrmisim.:)

ula bu kadar şanslı olduumu bilmezdim.şuna bak günün dibinden poz.kapatmisim :he:

DeLi.
20-05-2016, 11:53
EWETTTTtt ,, Trade amaçlı çarşamba günü 2043 den 875 tl lık lonqladıgım sp500 ü şimdi aldıgım yerden kapadım 0 kar 0 zarar :D:D:D,,, VEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEee şimdi Strateji amaçlı BİST i lonqladım , işde Planlama budur

sogul67
20-05-2016, 11:54
dokunulmazlık oylaması gececek şeklinde haberler geliyor...
chp referandum gitmemesi için sanırım destek atıyormuş.
piyasa etkisi hakkında yorum yapacak olanlar?

sogul67
20-05-2016, 11:55
EWETTTTtt ,, Trade amaçlı çarşamba günü 2043 den 875 tl lık lonqladıgım sp500 ü şimdi aldıgım yerden kapadım 0 kar 0 zarar :D:D:D,,, VEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEee şimdi Strateji amaçlı BİST i lonqladım , işde Planlama budur

en son 2700 olmuştu sermaye..
eridi mi...

altnygt
20-05-2016, 11:55
sıfır....

dokunulmazlık oylaması gececek şeklinde haberler geliyor...
chp referandum gitmemesi için sanırım destek atıyormuş.
piyasa etkisi hakkında yorum yapacak olanlar?

fen
20-05-2016, 11:56
20/05/2016 11:43:17 *moody's: Mortgage türü teminatlı olan tahviller türkiye'nin en güvenilir kredi enstrümanları içinde

20/05/2016 11:43:48 *moody's: Mortgage tahvilde ihraçlar artabilir

20/05/2016 11:44:41 *moody's: Türkiye'de artan konut fiyatlar sürdürülebilir değil ama piyasa ve yönetmelik dinamikleri önlemeye yardımcı olacak

fen
20-05-2016, 11:56
20/05/2016 11:50:33 Moody's: Türkiye'de mortgage türü teminatlı tahviller, en güvenilir kredi enstrümanları içinde

Moody's açıklamasına göre, Türkiye'de mortgage türü teminatlı
tahviller, en güvenilir kredi enstrümanları içinde ve ihraçlar
artabilir.
Moody's, Türkiye'de konut fiyatlarındaki artışın sürdürülebilir
olmadığını düşünüyor ama piyasa ve yönetmelik dinamikleri önlemeye
yardımcı olacağını ifade ediyor.
Türkiye'de konut fiyatlarının dünyanın en hızlı artan beş ülkesi
arasında olduğunu söyleyen Moody's, konut piyasasında yumuşak
iniş olmasını da bekliyor.

audi
20-05-2016, 11:57
herkese iyi seanslar,
piyasayı bozan unocreditin elindeki türk ve polonya varlıklarını satmayı düşünüyoruz açıklaması.
bu sebeple ykb ve koç holding satış yiyor.(bildiklerim bunlar ellerinde başka hangi hisseler var bilmiyorum)onlardaki satışların durulması ile yukarı yapar diye düşünüyorum.
sevgi ve saygılarımla..

Yapı Kredi'den satış beklemiyorum ancak olsa ne olur ki. Citi zamanında Akbank'tan çıktı. Akbank battı mı? Güç mü kaybetti.

İtalyanlarla Yapı Kredideki ortaklık Tofaş-Fiat ilişkisine kadar gidiyor. Varlık satışında Yapı Kredi en son ihtimal olabilir. Kolay kolay İtalyanlar arabaların finansman kaymağını bırakmak istemezler.

DeLi.
20-05-2016, 11:58
Reis dayu gördünmü stratejiyi , sp500 lonq pozumu şimdi aldıgım fiyattan 0 kar 0 zararla kapadım , eksideki bist i lonqladım ,, vadesine 1 ay kala bakasana kagadi 0.25 e indirmiş bu geri kafalilar ben bu kagadi almıyacamda pzardan elmami alacam 875 tl lık lonqladım bist 81. e sıçrasa kagit 1 e gelir hemen hemen işde strateji vede planlamam budur benimde 875 tl 3485 tl olur :D:D:D:Dhahahahhahahahaahahhaa

OZDML-V Alış 0.250 0.250 3,485 3,485 0 Gerçekleşti 160520114945

SPDFB-V Satış 0.840 0.840 1,041 1,041 0 Gerçekleşti 160520114308

fen
20-05-2016, 11:58
20/05/2016 11:54:59 Unicredit: Dolar/TL 3.00-3.05 bandını görebilir-bloomberght.com

Haziran'da Fed faiz artırımı olasılığının yatırımcılar tarafından
tekrar fiyatlanmaya başlanmasıyla Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve
Afrika (CEEMEA) para birimleri haftayı dolar karşısında düşüşle
kapatmaya hazırlanırken, Türkiye'de yatırımcılar önümüzdeki hafta
gerçekleşecek olan Merkez Bankası PPK toplantısından çıkacak karara
odaklanıyor ve Türkiye'deki politik gelişmeleri değerlendiriyor.
bloomberght.com'da yer alan habere göre, aralarında Kowshik
Kiran'ın da bulunduğu Unicredit stratejistleri, Türkiye'de dış
dengesizliğin halihazırda büyük ve kötüleşmekte olduğunu, Merkez
Bankası'nın rezervlerinin oluşturduğu tamponun düşük olduğunu ve TCMB
yetkililerinin sıkılaştırmaya yanaşmadığını savunarak TL'deki olumsuz
görüşünü koruduğunu açıkladı.

fen
20-05-2016, 12:00
unicredit Türk varlıklarını satıp dolarları alıp çıkacak demekki, dolarında 3-3,05 bandında olacağını beklediğine göre, dolara epey talebi olacaksa, şimdi epey Türk varlığı satacakmı acaba?

DeLi.
20-05-2016, 12:20
unicredit Türk varlıklarını satıp dolarları alıp çıkacak demekki, dolarında 3-3,05 bandında olacağını beklediğine göre, dolara epey talebi olacaksa, şimdi epey Türk varlığı satacakmı acaba?

Nereye satıyor yahu satsında görimm hadi wallah demin lonq u basdım tüüm sermayemle bist e :D:D:D:Dhahahaha üstelik trade amaçlı deil bekleme amaçlı lonqladım ,

hx26
20-05-2016, 12:21
yaşasın deli geldi...artık her yer kankırmızı olur...:he:

ariston
20-05-2016, 12:22
Koc Holding'in Unicredit hisselerini alacak imkanı olmayabilir. Alırsa bir de çağrı doğar.

HSBC de bankasını satamadı. Şekerbank hacizden kendi hisselerini aldı.

Bankalara kalıcı girmek için ortam müsait değil.

Borsa şu an sadece moral olsun diye işletilen bir yer, zaten oynayan sayısı da azaldı.

Dolar ve tahvil faizleri daha önemli piyasalar.

Borsada belirli bir yüzdeyi ele geçirene ek haklar verilmediği sürece kumar masası olmaya devam eder.

hx26
20-05-2016, 12:23
sonunda dokunulmazlık geçti...bakalım şimdi yurt dışına kim kaçacak...

orlondoww
20-05-2016, 12:23
delücüm sen geldin dax,ı yedin şen işe git akşama gel endex yoksa göçecek

DeLi.
20-05-2016, 12:24
yaşasın deli geldi...artık her yer kankırmızı olur...:he:

Bu saatten sonra dolari Satar bist i ise bulduklari ilk iyimserlikde ilk fırsatta alirlar dayuu , ben şimdiden yerimi aldim ,, :D:D:D:D::D:D,,hahahaha 875 tl lik tüm sermayemle 76.800 den bist i lonqladım vede Süper işlem oldu kendi adima , :, hadi çökertsinler bist i de görelim bakalim hahahahahhaaaaa :DD:D,

topborsa07
20-05-2016, 12:24
gozunu aydın refandımda gecıyorr chp cokertecekler sonra ıarnlı karılarla borsa oynarsınz ıyı oldu be 4 karı lazımdı zaten bır eve

topborsa07
20-05-2016, 12:26
bekleyın alırlar REJIM degışıyor ulke gıdıyor yabancıda kor yaa sabah bınalı ınalıyı kutladılar yeterr

DeLi.
20-05-2016, 12:27
delücüm sen geldin dax,ı yedin şen işe git akşama gel endex yoksa göçecek

Dayu sp500 vadeli yanı vadeliye göre gerçek zamanlı endex az önce 2049 dan işlem görüodu ben ise 2043 den lonqlamışdım vede 0 kar 0 zarar ile sp500 lonq u kapadım , bist lonq dedim yahu daha ne olsun bu firsati verdigi içinde Palacan enayısıne sonsuz teşekkür ediom , sp500 ü trade amaçlı dün bist kapali günü boşa geçirmeyim die almişdim aldigim yerdende geri verdim ,, amma bist i Şuan lonqladım vede uzun süre tutmayı amaçlıom :D:D:D:D::Dhahahahahahahahaa nede olsa 400 gün var koca kırk gün haziran vadeli poz açdım üstelik 0.25 den wayyyyyy enayı palacan wayyyyyyyyyyyyyyyyyyyy:D:D.,

Reis
20-05-2016, 12:28
Reis dayu gördünmü stratejiyi , sp500 lonq pozumu şimdi aldıgım fiyattan 0 kar 0 zararla kapadım , eksideki bist i lonqladım ,, vadesine 1 ay kala bakasana kagadi 0.25 e indirmiş bu geri kafalilar ben bu kagadi almıyacamda pzardan elmami alacam 875 tl lık lonqladım bist 81. e sıçrasa kagit 1 e gelir hemen hemen işde strateji vede planlamam budur benimde 875 tl 3485 tl olur :D:D:D:Dhahahahhahahahaahahhaa

OZDML-V Alış 0.250 0.250 3,485 3,485 0 Gerçekleşti 160520114945

SPDFB-V Satış 0.840 0.840 1,041 1,041 0 Gerçekleşti 160520114308

traderleri kiskandiracak bi hareket bu dayu ben bile şaşırdım :D daxi şortladığın belli oldu,löp diye düştü :yes:

DeLi.
20-05-2016, 12:30
traderleri kiskandiracak bi hareket bu dayu ben bile şaşırdım :D daxi şortladığın belli oldu,löp diye düştü :yes:

Lenn ne dax shhort u bist i lonqladım yahu :D:D:D:D:Dhahahahahhahaa 76.800 den bist lonq dedim , vede kendi adıma süper hamle yapdım yahu millet ürkerek vede maç izler gibi kenardan izleye dursun ben ise 875 tl olan tüm sermayemle 76.800 den bist i lonqladım haziran vade vede Şuan wallah sevinç içindeyim :D:D:D:D:D:D:Dhahahahahahaa

vobvirus
20-05-2016, 12:31
yahu hocam rejim değişiyor da bugün mü göreceğiz etkisini. biz 60 15 ve 5 hatta 1 dakikalara bakıyoz bura öyle bir topic. ben mesela sabah şükrettim kenara çekildim. ama 94000 altına gelirse lonk iştahı gelecek bana valla bugünü sankim artı kapayacak. kaşınıyorum değilmi İstinye gardaşım.

orlondoww
20-05-2016, 12:33
gozunu aydın refandımda gecıyorr chp cokertecekler sonra ıarnlı karılarla borsa oynarsınz ıyı oldu be 4 karı lazımdı zaten bır eve

bekleyın alırlar REJIM degışıyor ulke gıdıyor yabancıda kor yaa sabah bınalı ınalıyı kutladılar yeterr

sen yanlış yerdesin cafe trend sayfası siyaset yapıyor dokunulmazlıkla borsa göçüyorsa varsın paramız gitsin mecliste terör varken doğuda akrabalarım evsiz kalırken bizler para pulda gözümüz yok

topborsa07
20-05-2016, 12:34
yahu hocam rejim değişiyor da bugün mü göreceğiz etkisini. biz 60 15 ve 5 hatta 1 dakikalara bakıyoz bura öyle bir topic. ben mesela sabah şükrettim kenara çekildim. ama 94000 altına gelirse lonk iştahı gelecek bana valla bugünü sankim artı kapayacak. kaşınıyorum değilmi İstinye gardaşım.

bende elımdekı tum malı bosaltıyorum daha malıye bakını kım bellı degıl damatan bakan olcak yabancıda padısahım cok yasa dıycek

topborsa07
20-05-2016, 12:35
sen yanlış yerdesin cafe trend sayfası siyaset yapıyor dokunulmazlıkla borsa göçüyorsa varsın paramız gitsin mecliste terör varken doğuda akrabalarım evsiz kalırken bizler para pulda gözümüz yok

dogu ıcın degıl bu bır tekınız sehıt gelınce lanetlemıyor burda bak yadıkqlrıma sorun dokunmazlıkları kulanıp erken secımle 400 cıkarcaklarrrr

vobvirus
20-05-2016, 12:38
http://i.resimyukle.xyz/Rx0P.jpg (http://resimyukle.xyz/resim/Rx0P)
burdan dolara verirlermi diye 94000 altında bakalım nerden lonk deneyecem

DeLi.
20-05-2016, 12:39
bende elımdekı tum malı bosaltıyorum daha malıye bakını kım bellı degıl damatan bakan olcak yabancıda padısahım cok yasa dıycek

HAEEEEEEeee işde Manüpülasyonun babasi budur , dayuuuuuuuuuu ,, mynetden , twet den ordan burdan kulakdan yok damat başbakan olucak yok dagmat bilmem ne olucak die sakin geç kalma boşalt tüm malini mülkünü kaç senin gibi düşünen binlerce ky kaçsinki bist daha rahat yukari gitsin hahahahahahahahahahahahahah :D:D:Dd, Buu dedikodu vede manüpülasyona kurban gitmeyin diyecam amma demiyorum , çünkü haaddim deil ,

orlondoww
20-05-2016, 12:39
dogu ıcın degıl bu bır tekınız sehıt gelınce lanetlemıyor burda bak yadıkqlrıma sorun dokunmazlıkları kulanıp erken secımle 400 cıkarcaklarrrr

halk seçecek neden korkuyorsunki

serkan23
20-05-2016, 12:42

Rejim değişmiyor, ülkenin bölünme provası. BOP son aşamalar.

the_economist
20-05-2016, 12:43
yahu siyasetiniz batsın arkadaş.. biri geliyor kahvehane muhabbeti gibi rejim değişiyor diyor git bunu bununla ilgilenen forumlara yaz topiclere yaz.. bana burada borsa ile alakalı bilgi paylaşacak adam lazım..

han ve hancı meselesine döndü iyice burası.. short basan rejim değişiyor diyor long olan herşey iyi niye bu borsa bu kadar düştü diyor.. bilgi verin az imkanı olan grafik paylaşsın olmayan görüş bildirsin.

elimdeki 125 shortun 85 tanesini 94.125'den verdim ciddi bir kar yazdık 40 tanesini de günün sonuna saklıyorum son bir satış dalgasıyla büyük bir kardan olmayalım. bugün satıcılar çok istekli endeks dönecek gibi durmuyor.

elliott
20-05-2016, 12:45
herkese iyi seanslar,
sevgi ve saygılarımla..

herkese iyi seanslar,
150 den kapattım.dolares sinsi sinsi yükseliyor gibi..
palacan toplamda 200 puan aldı.
sevgi ve saygılarımla

DeLi.
20-05-2016, 12:46
Dayuu ben cumaya gidiom pozuda aldım , haziran vadeye açdım pozu vede bekleme amaçlı açdım hadi hayırlı cumalar cuma sonrasi belki gelirim gene :D, HAEEEEEEEEeeeee Peki bist mi , bist buldugu ilk fırsatta ılk iyimserlikde yukari döner dayuuu , dolar ise aşagi gümler işde benim stratejim hahhahahahahahahahhahahaa :D:D:D:D:D:D:D:.d,,

orlondoww
20-05-2016, 12:48
allah aşkına google bakmadan bana biri fransanın başbakanın ismini yazsın
rusyada sadece putin konuşuyor Dmitri Medvedev ekranda yok
başkanlık halka sunulsun evt veya hayır artık bu sıkıcı şeyler ortadan kalksın

abka
20-05-2016, 12:54
aman kardeş siyaset yok...

dostluk ortamını sabote etmek istiyorsanız siyaset yapın...

burada her partiden vatandaş var...

elbette siyasi tercihlerimiz var..net bakış açımız var...ama bunun yeri burası değil...sonra buraya kimse yazmıyor...kısır alan oluyor...

hele öyle beyanlar var ki: belde ilçe teşkilatında konuşulacak hararette konular..

amaç para kazanmak...ve farklı görüşte olup güzel yorumlar yapan pek çok arkadaş artık yazmıyor...

siyaset yapmak isteyeni başka yere davet edelim...zorlama yorumlarla ''efendim şu gelişme vob u etkiliyor'' demenin de anlamı yok..

zıt siyasi görüşte olan da yazmaya başlarsa burası ne olur?

siyasi topik açın her şeyi konuşalım..ama burası vob24

tprs
20-05-2016, 12:54
allah aşkına google bakmadan bana biri fransanın başbakanın ismini yazsın
rusyada sadece putin konuşuyor Dmitri Medvedev ekranda yok
başkanlık halka sunulsun evt veya hayır artık bu sıkıcı şeyler ortadan kalksın

Sen bana Almanya cumhurbaskani nin adini yazsana.almanya ve turkiyede parlemento var, ulkeyi basbakan yonetir

Rusya'da federasyon yonetimi var. tabiki putin konusacak

Bizde federasyon mu var cumhurbaskani soz sahibi olsun

Elma ile armut u karistirmamak lazim

tprs
20-05-2016, 12:55
Sen bana Almanya cumhurbaskani nin adini yazsana

Alamya be turkiye de parlemento var, ulkeyi basbakan yonetir

sabır73
20-05-2016, 12:57
76 yada 79dan bırını gormezse sıkıntı buyuk olur haftaya

fen
20-05-2016, 13:03
20/05/2016 12:42:01 *alman hükümet sözcüsü: Türkiye'de siyasi kutuplaşmanın artmasından endişeliyiz

20/05/2016 12:42:31 *alman hükümet sözcüsü: Merkel pazartesi günü konuyu erdoğan ile istanbul'da görüşecek

orlondoww
20-05-2016, 13:04
Sen bana Almanya cumhurbaskani nin adini yazsana.almanya ve turkiyede parlemento var, ulkeyi basbakan yonetir

Gauck almanya cumhurbaşkanı almanyaya çok gittim ordan biliyorum
sabaha kadar konussak boş siyaset bizim işimiz diil halk ne diyorsa oo

the_economist
20-05-2016, 13:09
siyaset yapmak isteyeni başka yere davet edelim...zorlama yorumlarla ''efendim şu gelişme vob u etkiliyor'' demenin de anlamı yok..

sözlerinizin altına imzamı atıyorum.. burada admin yok mu yönetici yok mu? kahvehane siyasetinden hallice yorumları günlerdir okumakta gına geldi.. vob'la ilgili 2 kelam karalayan kimse yok.

fen
20-05-2016, 13:11
Merkel abla çok zırt pırt gelip durur yaw yawu ne iş :)

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRY-QnEM7IHZra1KVdD-73d0ctJ5UfNpZyU7wSPvKc3xXsXVY1J

https://i.ytimg.com/vi/Yuro9t3sbHo/hqdefault.jpg

yusuf06_tr
20-05-2016, 13:18
Tutarli ve mantikli paylaşim yapanlar gitti 2-3 kişi ya kaldi ya kalmadi , birde -2000 -3000 açiliş yapar diyen işkenbeciler var

Bu tiplerde buranin kalitesini düşürdügü için insanlarlar artik bu topikdeki yazilanlari dikkate almaz oldu yazilanlara gülüp geçiyorlar

Ne yalan söyleyeyim ben sadece gün sonu pastasi için takip ediyorum , diğer zamanlarda sadece öylesine okuyorum

Ama topiği kurtarabilen olursa helal olsun

Topik bitti bitecek...

fen
20-05-2016, 13:21
20/05/2016 13:17:20 *JAPONYA MALİYE BAKANI: KÜRESEL EKONOMİ AŞAMALI OLARAK TOPARLANIYOR AMA AŞAĞI YÖNLÜ RİSKLER VAR

topunuz aynı zihniyette ula, gelişmekte olanların omuzundan aşağıya bastırmak için döndürmedikleri dolap yok, hep danışıklı işler

fed ne derse aynısını diyo la bunlarda

toparlanıyor, ama riskler var

araba gidiyor ama lastik patlayabilir yollarda çukurlar çiviler var.

eee o zaman sürekli güniçi al sata devam.

the_economist
20-05-2016, 13:22
bu saçma siyaset tartışmaları bitene kadar ben de yorum yazmıyorum buraya artık.. madem öyle kurtarsın arkadaşlar ülkeyi vob topiğinde..

hussam43
20-05-2016, 13:25
bu saçma siyaset tartışmaları bitene kadar ben de yorum yazmıyorum buraya artık.. madem öyle kurtarsın arkadaşlar ülkeyi vob topiğinde..

Böyle yaparak siz ve sizin gibiler ortalığı bu hadsizlere bırakıyor.
Tam tersine paylaşım yapmaya devam etmelisiniz/etmeliler...!!!

bulutaslan
20-05-2016, 13:43
Dayuu ben cumaya gidiom pozuda aldım , haziran vadeye açdım pozu vede bekleme amaçlı açdım hadi hayırlı cumalar cuma sonrasi belki gelirim gene :D, HAEEEEEEEEeeeee Peki bist mi , bist buldugu ilk fırsatta ılk iyimserlikde yukari döner dayuuu , dolar ise aşagi gümler işde benim stratejim hahhahahahahahahahhahahaa :D:D:D:D:D:D:D:.d,,

Deli senin ne yaptığın belli değil hangi yönde poz aldın sp500 ve dax yükseliş bekliyordun ama sana dedim mayıs ayı sat ayıdır........☺☺☺

last_trader
20-05-2016, 13:56

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=166884

siyaset ve viob basligi hayirli olsun :)

sogul67
20-05-2016, 14:09
apsd +14300

sogul67
20-05-2016, 14:10
apsd +14300

4-5 kademe es geçip işlemler geçiyor...
sert kırılım geliyor...

hx26
20-05-2016, 14:19
4-5 kademe es geçip işlemler geçiyor...
sert kırılım geliyor...

kademelere gerek yok..deli long dediya..yön belli..:he:

audi
20-05-2016, 14:20
Neremiz uyumlu ki diyesim var ama neyse.

Tahvil ile endeks yine uyumsuz hareket ediyor. Tahvili gerçek sayarsak endeksin eksisi fake.

hx26
20-05-2016, 14:21
Tbmm genel kurulu dokunulmazlık görüşmelerinin 2. Turu 2. Madde oylamasında 374 evet oyu çıktı-habertürk tv

utku2023
20-05-2016, 14:26
garan %2 aşağıda, endeks tüm dünyadan ayrıştı gitti
haydi gelin siyaset konuşmadan bu düşüşü yorumlayalım :he:
mesela diyelim ki alıcı gelmiyor, ya da yabancı satıyor.

ben yabancının neden sattığını, alıcının neden gelmediğini, ne zaman ve hangi şartlarda geleceğini analiz etmeden nasıl alım satım yapacağım? RSI'a bakarak mı :kahkah:

Reis
20-05-2016, 14:27
Lenn ne dax shhort u bist i lonqladım yahu :D:D:D:D:Dhahahahahhahaa 76.800 den bist lonq dedim , vede kendi adıma süper hamle yapdım yahu millet ürkerek vede maç izler gibi kenardan izleye dursun ben ise 875 tl olan tüm sermayemle 76.800 den bist i lonqladım haziran vade vede Şuan wallah sevinç içindeyim :D:D:D:D:D:D:Dhahahahahahaa

güzel yerden longlamişsin dayu..notumu aldım 76.800 :super:

utku2023
20-05-2016, 14:34
YURTDIŞI YERLEŞİKLER HİSSE STOKU((PİYASA FİYATI VE KUR HAREKETİNDEN ARINDIRILMIŞ) 13 MAYIS'TA:-174.3 MİLYON USD

geçen hafta endeks çok az düşmesine rağmen yabancılar iyi satmış...

the_economist
20-05-2016, 14:35
endeks düşüyor viop bir süredir tutmaya çalışıyor.. herkeste olduğu gibi benim sistemde de çok önemli bir nokta olan 76500 benim sistemime göre bugün kırılması lazım. son saatlerde kırılırsa panik satışı ile beraber kıpkırmızı bir gün yaşayabiliriz. ben elimdeki malın yüzde 80'ini boşalttım yüzde 20'si de 76500ün kırılma ihtimaline karşılık tutuyorum

kırılırsa 2.500 puan daha aşağı gidebilir gösteriyor grafik. bunun 1000 puanını soluksuz düşeriz zaten.

vobvirus
20-05-2016, 14:50
http://i.resimyukle.xyz/NIOU.jpg (http://resimyukle.xyz/resim/NIOU)
dow fiçır OBO ayı tuzağına dönüşürmü kaldığı yerden aşağı devam mı

hx26
20-05-2016, 15:04
Tbmm genel kurulunda dokunulmazlık görüşmelerinin tümü üzerindeki oylamada 376 evet oyu çıktı -habertürk tv

vobvirus
20-05-2016, 15:12
dar alanda kısa paslaşmalarda 15000 apds testere hareketleri büyüyecek ve bir yöne kırılırız akşama benim beklentim aşağı korkutmaca yukarı aşağı ve gün sonu artı kapanış. develer çarpışıyor.

sogul67
20-05-2016, 15:14
siyaset olmayınca da kimse konuşmuyormuş...
sanırım herkes 76.500 parmak ucunda tuş bekliyor....

orlondoww
20-05-2016, 15:18
saatlerdi aynı yerde sayıyor endex salmak isteseydi bahane hazırdır burda tepki gelmesi gerekiyor

the_economist
20-05-2016, 15:19
saat 16:30'a kadar olan hareketler beni çok ilgilendirmiyor çok kötü bir haber gelir çok ekstra bir hareket olursa başka tabii.

the_economist
20-05-2016, 15:22
saatlerdi aynı yerde sayıyor endex salmak isteseydi bahane hazırdır burda tepki gelmesi gerekiyor

şöyle düşünün 76.500 çok ciddi bir teknik ve bunun yanında pskolojik destek oldu.. eğer py bunu kıracaksa hedge fonlardan da destek alır tekrar alım-satım imkanı tanımak istemez bugün cuma.. şu konjonktürde elinde kontratla pazartesiyi beklemeye cesareti olan kaç kişi var? 5-10 kontratla belki.. 100-150 kontratla? onu düşünüp satacak olanlar var daha.. şu anda yükselmiyorsa bence bugün daha hiç yükselmez..

cuma son 1 saat sat-git, haftasonuna bırakma, sat ve pozisyon fırsatı verme zamanlarıdır.. bunun sayısız örneği var borsada bugüne kadar. sonra pazartesi yeni bir dünya başlar..