PDA

View Full Version : Digital Kamera, ne tavsiye edersiniz?

CERİTKALE
18-05-2004, 22:53
Arkadaşlar,

Kamera almak istiyorum ama ne alacağıma karar veremedim, o kadar çeşit var ki! Bi de bazı terimleri anlamıyorum,

örneğin,

mini DV
800.000 piksel CCD
18x optik zoom

dijital olacak ya bilgisayara direk yükleme yapabiliyor muyuz? CD ye kayıt yapabiliyor muyuz? piksel büyüdükçe daha mı kaliteli çekim yapar?

Dijital kamerada kaset olur mu?
Şarj süresi?

lütfen bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

CERİTKALE
18-05-2004, 23:09
Sn Justice
İlginize teşekkür ederim

bu link dijital fotograf makinesi ile ilgili, ben dijital video kamera almak istiyorum,

empee3
19-05-2004, 00:33
Sn. Ceritkale,

dijital kameralar da kaset kullanmaktadir, dogrudan DVD ye yazanlar haric. Genel olarak dogrudan DVD ye yazilanlari tavsiye etmem cunku:
1) yazici toza ve sicaga karsi hassastir
2) bos DVD'ler pahalidir, ozellikle kameraya uygun boyutta olanlar
3) daha az esneklik sunmaktadir

mini DV formati su anda en cok kabul gormus ve tutulmus formattir. Nedenlerine ve ayrintilarina giremeyecegim. Format mini DV de olsa mini DV kaseti gerekiyor. Eski analog film kameralarinda oldugu gibi once filmi bu kayit yapar. Filmi modifiye etme ve bilgisayar ortamina aktarma asamasinda da USB veya Firewire kablolarini kullanarak filmi MPEG, AVI, v.s. formatlarindan birine cevirir.

Simdilik bu kadar, daha sonra yazmaya calisirim.

CERİTKALE
19-05-2004, 10:53
Sn. empee3,

teşekkür ederim,

sanırım pillerini şarj edebiliyoruz, tam şarj olmuş bir pille ne kadar süre çekim yapabiliyoruz. Yedek pil ve yedek kaset mutlaka bulundurmak gerekiyor mu? Bi de piyasada satılan Dijital kameraların hepsini bilgisayara indirip CD ye kayıt yapabiliyor muyuz, piyasada satılan kameralar 900 milyon ile 3 milyar arasında değişiyor, bu fark neden kaynaklanıyor.

Ben marka olarak Canon düşünüyorum, bu marka ile ilgili olumsuz düşünceler var mı?

yardımlarınız için teşekkürler.

dreissena
19-05-2004, 12:05
Bu konuda kavram karmaşası hep oluyor, ben de karıştırıyordum önceden, şöyle açıklanabilir. Dijital fotoğraf makinalarına genel olarak dijital kamera, dijital video kameralara da camcorder deniliyor. Yazılarda bunları yazarsak karışıklık ortadan kalkacakdır.

N28aichi
19-05-2004, 12:24
Sn Ceritkale,
Piksel sayisi yukseldikce resim kalitesi artar goruntu netlesir.Su an icin benim bildigim amator kameralarda ki en buyuk boy 2.3 mega pikseldir.Genelde ccd kameralar sayesinde bu kalite elde edilir.Alinan goruntunun ana renklere ayrilip islenerek kayit edilmesi ilkesine dayanmaktadir.Bu cekilen goruntuleri eger bilgisayara digital olarak aktarmak ve o sekilde kullanmak istiyorsaniz firewire (IEEE1394) veya USB destegi olan cesitlere bakmalisiniz.Benim onerim USB ye gore cok hizli olmasindan dolayi IEEE1394 dur.Yukleme suresi acisindan buyuk avantaj saglar.Ayrica markaya gore aktarmak ve editlemek icin cesitli softlari beraberinde veren modeller vardir.Yalniz hic biri disaridan aldiginiz goruntu editlemek icin hazirlanmis programlar kadar olamaz.Pil ise cesidine gore degismekle birlikte extra pilleri yaninizda bulundurmaniz beklenmedik durumlar icin yararli olabilir.
Zoom konusu ise mumkun oldugu kadar optik zoomun buyuk olmasina dikkat ediniz.Digital zoomlar cektiginiz goruntunun belli bir noktasini iceren piksellerin digital olarak degistirilmesi ile saglandigi icin goruntu kalitesi optik zoomdan cok daha dusuk olacaktir.
Marka olarak benim tercigim Panasonictir. Hem saglamligi hemde kalite acisindan cok daha iyi oldugunu dusunuyorum.Standart olarak verilmez ama modeline gore 3 saat 55 dakika araliksiz cekim yapabilmenizi saglayan piller ve daha bircok orjinal aksesuar bulabilirsiniz.

dreissena
19-05-2004, 13:20
Dijital zoomlar hiç bir şekilde hesaba katılmamalı, önemli olan sadece optik zoom. Dijital zoom, sadece bilgisayardaki resim görüntüleme programlarının yaptığı kadarını yapar ve kaliteyi önemli derecede düşürür.

CERİTKALE
19-05-2004, 14:51
Arkadaşlar, teşekkür ederim,

benim de bu optik zoom la ilgili dikkatimi çeken bir şey var, İnternet shoplarda incelediğim kadarıyla,
pahalı kameralarda, 10x optik zoom
daha ucuz kameralarda 20x -24x optik zoomlar mevcut

pahalı olan mal iyidir mantığıyla, optik zoomun küçük olanı makbuldür mantığına kapılmıştım, ancak öyle değilmiş gibi görünüyor.

tabi o kadar çok marka çeşidi var ki! Almayı düşündüğüm kamera maksimum 1,5 milyar TL olmalı, bilgisayara veya CD ye yükleme kolay ve zahmetsiz olmalı ( hiç görmedim ve ne kadar sürede yüklenir bilmiyorum), bu rakamlarda önerebileceğiniz bir model var mı? sony-canon-panosonic, şu aşamada DVD açıkçası düşünmüyorum.

iyi günler dilerim

CERİTKALE
19-05-2004, 14:57
örnek olarak,

Panasonic - NV-GS11 Mini DV Kamera

800,000 Pixsel
24 x optik / 800 x dijital zoom
SIS ( Super Image Stabilizer)tiresim önleyici
120 derece açılabilen 2,5 LCD ekran (105k Pixsel)
Renkli gece cekimi (2 lux)
Dahili LED ışık
1,3 sn hızlı baslama fonksiyonu
We kamera fonksiyonu
Free-style uzaktan kumanda
2 Yıl Garanti
Fiyat : 1.178.000.000

http://www.hisse.net/forum/attachment.php?attachmentid=1455&stc=1

CERİTKALE
19-05-2004, 15:17
Bu da pahalı olanı,

Panasonic - NV-GS120 3CCD Ultra Kompakt Kamera

1,77 Megapixsel 3CCD
Leica Dicomar Lens (f 1,8)
10x optik / 500x dijital zoom
120 derece acılabilen 2,5 LCD ekran (113k Pixel)
Işıklı panelli LCD ekran ile renkli gece çekimi (1 lux)
SIS ( Super Image Stabilizer) tiresim önleyici
Web kamera fonksiyonu
Mikrofonlu free-style uzaktan kumanda
1,7 sn hızlı baslama fonksiyonu
SD/MMC kart yuvası ve 8Mb SD kart
DV giris ve çıkıs terminali
2 Yıl Garanti
fiyat 2.227.000.000.-TL

http://www.hisse.net/forum/attachment.php?attachmentid=1456&stc=1

Ucuz 0lanı 24x optik zoom, pahalı olanı 10x optik zoom?? hangisi daha iyi?

gemici
19-05-2004, 18:39
bence hiç alma sonradan sıkılıyorsun ,kamerayı aldınmı ,kameranın pili dolumu ,kamerayı tutsana, şimdi boşver kamerayı.................gibi,bir sürü sorunu var demiş olayım.

camarors
19-05-2004, 21:53
Bende JVC GR-DX100 var, pili haric memnunum.Cok ahim sahim bisey degil, is gøruyo. Kapasitesi yuksek pili de var, ayri alirsan. 8MB hafiza karti,520 gr. DV kamera olmasi lazim, cocuk varsa evde, øzellikle. Zaman geciyor, cocuklar kus misali, ucup gidecekler, geriye cektigimiz gøruntuler kalacak elimizde.

camarors
19-05-2004, 21:57
Sanirim Turkiye'de satilmiyo, yukaridaki urun, ona yakin alt modeli GR-DX75 ve
GR-DX300 modellerini buldum.

GR- DX75
Dijital Kamera

Süper High-Band İşlemcili Mini DV formatı
1/6'' 800.000 Piksel CCD
16x Optik Zoom
520 satir yatay çözünürlük
USB PC bağlantısı
Video CD Creation
MPEG1 - e-mail video clip çekimi
Digital Still Capture
Web-Camera fonksiyonu
HG Dijital fotograf çekimi (1024x768/640x480-piksel)
700xSüper Dijital Zoom
Digital Colour Nightscope çekim tekniği
DV Navigation
Otomatik aydınlatma (Auto Flash)
DV giriş/çıkış
Analog giris
8MB Multimedia kart
2,5'' LCD renkli Monitör
Yazilim programlari: Digital Photo Navigator/PrestoSeries
Uzaktan Kumanda

Peşin Fiyatı:
1,735,000,000 TL

GR- DX300
Dijital Kamera

Süper High-Band İşlemcili Mini DV formatı
10x Optik Zoom
540 satir yatay çözünürlük
USB PC bağlantısı
Video CD Creation
MPEG 4 Email Video Klip çekimi
Digital Still Capture
Web-Camera fonksiyonu
HG Dijital fotograf çekimi (1024x768/640x480-piksel)
500xSüper Dijital Zoom
Digital Colour Nightscope çekim tekniği
DV Navigation
Otomatik aydınlatma (Auto Flash)
DV giriş/çıkış
Analog giris
8MB Multimedia kart
3'' LCD renkli Monitör
Yazılım programlari: Digital Photo Navigator/ImageMixer)
Uzaktan Kumanda

Peşin Fiyatı:
2,120,000,000 TL

empee3
20-05-2004, 01:03
3-CCD diye tabir edilen kameralar profesyonellere uygun kameralardir ve pahalidir. miniDV'ler uzerinde duracak olursak, ki bunlar fiyat araliginin alt kademesinde olanlar, bunlarin icinden ic mekanlardaki gibi az isik ortamlarinda en basarili kamera Sony'nin kamerasidir. Panasonic ve Canon markalarin da cok iyi miniDV kameralari var ancak hicbiri az isikta Sony kadar basarili degiller. Sony'nin dezavantaji su: markadan dolayi rakip modellere gore biraz daha pahali, optik zoomu daha az (10 x), mesela Canon'un modelleri 24x ya kadar cikiyor, ve aksesuarlari da pahali.

Benim kullandigim model Sony DCR-HC40 ve cok memnunum.

muhabbet
11-07-2004, 15:06
1 milyarın altında en uygun miniDv kamera hangisi acaba

ne alalım?