PDA

View Full Version : Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

kurti35
27-07-2016, 01:47
''Her gece yatağa yatarken,ertesi gün kalktığımda traş olacak 2.5 milyar erkeğin var olduğunu bilmek çok hoş.''
Yukarıdaki söz dünyaca ünlü yatırımcı buffet’e ait aslında bızlere neden sanayi şirketlerine yatırım yapmamız gerektiğini çok iyi anlatıyor

Her gün yollarda sıkça gördümüz otomobil ve ticari araçlar binaların yolların yapı taşı çimento şirketleri çiftçimizin büyük yardımcısı gübre şirketleri evimizdeki televizyon buzdolabını üretenler inşaatımızın demiri fabrikamızın çeliği petrol sanayisi aracımızın lastiği ülkemizin geleceği sanayi şirketleri daha da gelişmek üretmek istihdam sağlamak ve karını paylaşmak için bizleri bekliyor

Kısa vadeli olarak al-sat yaparak para kazanmak taşın kuşa vurması değil kuşun taşa çarpmasıdır bu şekilde para kazanmak inanın çok ama çok zordur

Maalesef bu şekılde para kazanmaya çalışan fakat eldekı sermayeyi şu çok meşhur speklere kaptıran kişi sayısı uzun vadeli düşünerek sermayesını düzenli temettü ödeyen sanayi şirketlerine yatıran yatırımcı sayısının 10 katıdır

Eminim ki temettü geleneği olan şirketlere yatırım yapılması bu kültürün oluşması halka arzları çok daha cazip hale getirecek borsamıza çok daha kalıtelı şirketler dahil olacaktır :cool:

ironarm
27-07-2016, 09:28
Topic hayırlı olsun Sn. kurti35 :) Saygılar.

Memocan21
27-07-2016, 10:41
Hayirli olsun... Topic bos birakilmasin her elde ettimiz bilgi burda paylasilsin. Sahip cikalim..

kurti35
27-07-2016, 11:47
Topic hayırlı olsun Sn. kurti35 :) Saygılar.

Hayirli olsun... Topic bos birakilmasin her elde ettimiz bilgi burda paylasilsin. Sahip cikalim..

teşekkür ederim arkadaşlar

atilla21
27-07-2016, 12:44
Hayırlı olsun sn kurti.

kurti35
27-07-2016, 13:31
hayırlı olsun sn kurti.

hepimiz için faydalı olur inşallah

engineer_06
27-07-2016, 14:33
başlık hayırlı olsun. biraz da hangi şirketleri almayız konusunda bilgi paylaşsak iyi olur

kurti35
27-07-2016, 14:48
başlık hayırlı olsun. biraz da hangi şirketleri almayız konusunda bilgi paylaşsak iyi olur

mühendisim hazırlıyorum gece paylaşıcam nasipse

birebir
27-07-2016, 15:18
ISGYO,CIMSA,SISE,TUPRS,ADBGR,AKSA,AYGAZ temettü hissesi olarak değerlendirmelerinize yatırım tavsiyesi olmadan sunarım.
katılımcıların da değerli görüşleri ile yukardaki ve örnekleri çoğaltabileceğimiz hisselerle güzel bir beyin fırtınası olmasını temenni ederim.
ytd,syg,

SNOWDROP
27-07-2016, 15:45
Baslık Hayırlı olsun....

engineer_06
27-07-2016, 16:36
yaklaşık 10 sene; tüyo, duyum,his,ucuz kalmış.. vb sebeplerle hisse alım satımı yaptım, kazandıgım ve ciddi kaybettiğim hisseler oldu. 2 yıldır kafa yoruyorum uzun vadeli yatırım olayına belli kriterler dahilinde hisse senedi seçmeye çalışıyorum.yatırımımı 10 sene sonrası için yapıyorum/yapacağım. tabi ki bunları yaparken doğru hisseleri seçiyor olmam çok önemli.

kurti35
27-07-2016, 16:50
yaklaşık 10 sene; tüyo, duyum,his,ucuz kalmış.. vb sebeplerle hisse alım satımı yaptım, kazandıgım ve ciddi kaybettiğim hisseler oldu. 2 yıldır kafa yoruyorum uzun vadeli yatırım olayına belli kriterler dahilinde hisse senedi seçmeye çalışıyorum.yatırımımı 10 sene sonrası için yapıyorum/yapacağım. tabi ki bunları yaparken doğru hisseleri seçiyor olmam çok önemli.

hepimiz az-çok benzer yollardan geçtik benim borsaya bakışım halil buhur hocamı tanımamla değişti kulakları çınlasın :)

engineer_06
27-07-2016, 16:51
hepimiz az-çok benzer yollardan geçtik benim borsaya bakışım halil buhur hocamı tanımamla değişti kulakları çınlasın :)

Halil hocam hangimizin bakışını değiştirmedi ki :)

kurti35
27-07-2016, 21:35
Sevgili dostlarım

temettü kültürü olan geleceği parlak şirketler sayacak olursak

brisa
toaso
çimsa
ttrak
trkcm
soda
froto
kordsa

bunlara ilaveten gelecekte temettü vermeye başlarsa tborg'da düşünebıleceğimiz hisseler arasındadır

listeye ilaveler mümkündür..

Terraluna
27-07-2016, 21:39
Sevgili Kurtim,

Yeni başlığın hayırlı uğurlu olsun:yes: Bizlere faydalı bir başlık olacağını biliyorum:yes:

Başarılar dilerim.

Saygılarımla,

kurti35
27-07-2016, 21:43
sevgili kurtim,

yeni başlığın hayırlı uğurlu olsun:yes: Bizlere faydalı bir başlık olacağını biliyorum:yes:

Başarılar dilerim.

Saygılarımla,

teşekkür ederım sizlerinde katkıları ile

ironarm
27-07-2016, 23:21
http://kanalfinans.com/wp-content/uploads/2016/07/725-ist1.jpg?d6b88b

Şöyle bir tablo buldum.

ironarm
27-07-2016, 23:24
Hektaş ve Otokar da benim ilgimi çeken hisseler.

kurti35
28-07-2016, 00:11
Hektaş ve Otokar da benim ilgimi çeken hisseler.

otokarla 56 maliyetle 114 yolculuğumuz harikaydı :yes:

ASELİŞ
28-07-2016, 00:26
Hayırlı olsun sn kurti ne güzel eski dostları görmek sn ironarm sizi tekrar gördüğüme sevindim saygılar 😊

kurti35
28-07-2016, 00:43
Hayırlı olsun sn kurti ne güzel eski dostları görmek sn ironarm sizi tekrar gördüğüme sevindim saygılar ��

saolasın aselişim hoşgeldin ;) eski dost değil eskimeyen dost olmak dileği ile

kurti35
28-07-2016, 00:58
toaso son günlerdeki düşüş dalgasına iyi direndi iyi bılanço desteği ile tarihi zirvesini tekrar dener

http://i.hizliresim.com/goavn3.png (http://hizliresim.com/goavn3)

ironarm
28-07-2016, 09:17
otokarla 56 maliyetle 114 yolculuğumuz harikaydı :yes:

Umarım hep birlikte benzer yolculukları daha çok yaşarız :)

Hayırlı olsun sn kurti ne güzel eski dostları görmek sn ironarm sizi tekrar gördüğüme sevindim saygılar ��

Teşekkür ederim. Sizleri görmek de çok güzel. Ben bir süredir çizgiden sapmıştım. O yüzden uzunca bir süredir forumda yazmadım. Umarım yakında tekrar dahil olacağım. Saygılar. :)

Memocan21
28-07-2016, 11:21
Sevgili dostlarım

temettü kültürü olan geleceği parlak şirketler sayacak olursak

brisa
toaso
çimsa
ttrak
trkcm
soda
froto
kordsa

bunlara ilaveten gelecekte temettü vermeye başlarsa tborg'da düşünebıleceğimiz hisseler arasındadır

listeye ilaveler mümkündür..

Tabiki düzenli temettü verenleri ele alacaz... yalniz benim fikrim piyasa degeri 1milyar $ üzeri hisseleri almak yerine 100milyon$ 500milyon$ arasi sirket bulup bunlar hem temettu ödesin hem yukselip 2 3milyar $ olsun

Memocan21
28-07-2016, 11:25
Demek istedigim froto.. 10numara sirket.. ama piyasa degeri 4milyar dolar.. bu gitse gitse enfazla 7_8 gelir 10yilda en iyi senaryoda... cimsa trkcm 800milyon$... yaptigi ise gore satis rakamina gore yillik kar rakamina gore gitsegitse nereye kadar gidebilirler....

Memocan21
28-07-2016, 11:31
Evet bu başlikta arkadaslarin dedigi gibi BEYİN FIRTINASINI YAPACAMIZ YER OLSUN.. herkez bildigi ögrendigi bilgiyi burada paylaşsin.. şirketleri yazariz Hisseler üzerinden yorumlariz.. artilarini eksilerini yazariz... kimbilir halil hocanin 25i gibi biDe burda top10 u hazirlariz bütün uyelerin oylariyla..

Memocan21
28-07-2016, 11:33
Borsadaki büyük düsuslerde veya trend dönüslerinde satip kenara cekilip düşukten alarak lot miktarinida yükselte biliriz..

kurti35
28-07-2016, 11:59
Demek istedigim froto.. 10numara sirket.. ama piyasa degeri 4milyar dolar.. bu gitse gitse enfazla 7_8 gelir 10yilda en iyi senaryoda... cimsa trkcm 800milyon$... yaptigi ise gore satis rakamina gore yillik kar rakamina gore gitsegitse nereye kadar gidebilirler....

Evet bu başlikta arkadaslarin dedigi gibi BEYİN FIRTINASINI YAPACAMIZ YER OLSUN.. herkez bildigi ögrendigi bilgiyi burada paylaşsin.. şirketleri yazariz Hisseler üzerinden yorumlariz.. artilarini eksilerini yazariz... kimbilir halil hocanin 25i gibi biDe burda top10 u hazirlariz bütün uyelerin oylariyla..

Borsadaki büyük düsuslerde veya trend dönüslerinde satip kenara cekilip düşukten alarak lot miktarinida yükselte biliriz..

İLK BORSAYA GİRDİĞİM YILLARDA HERKES FROTO İÇİN AŞIRI PRİMLİ DİYORDU BUGUNDE AYNI FROTONUN DEĞERINI BELIRLEYEN PIYASADIR HER YIL 2 DEFA KUZULAR KARI GÜZEL KURUMSAL ŞİRKET PİYASA NE DERSE O OLUR BENCE PRİMLİ DEĞİL..

LOT SAYIMIZI ARTTIRMAK MAKSADI ILE YAPTIĞIMIZ AL-SAT BAZEN TERS SONUÇLAR DOĞURARAK ARKADAN EL SALLATIYOR :wink:

avsarms
28-07-2016, 12:16
son paylaştığım dosyaya bazı ilaveler ve düzeltmeler yaptım, düzenlemeler bittiğinde paylaşırım

ekran görüntüsü şu şekilde:

http://i.hizliresim.com/R3ROoR.png

her türlü görüş ve öneriye açığım

değerli efix'in "Temettülerle ve bedelsizlerle yaşasam.Kimseye muhtaç olmasam, hayallerim var!" başlığının 410'lu sayfalarında temettü geleneği ve verimliliği ile alakalı çok kıymetli analizleri var. paylaşmadan edemedim.

Memocan21
28-07-2016, 12:55
İLK BORSAYA GİRDİĞİM YILLARDA HERKES FROTO İÇİN AŞIRI PRİMLİ DİYORDU BUGUNDE AYNI FROTONUN DEĞERINI BELIRLEYEN PIYASADIR HER YIL 2 DEFA KUZULAR KARI GÜZEL KURUMSAL ŞİRKET PİYASA NE DERSE O OLUR BENCE PRİMLİ DEĞİL..

LOT SAYIMIZI ARTTIRMAK MAKSADI ILE YAPTIĞIMIZ AL-SAT BAZEN TERS SONUÇLAR DOĞURARAK ARKADAN EL SALLATIYOR :wink:

Evet işte bu beyin firtinasidir... KESİNLİKLE HAKLISIN...Fortoto büyümüs ki bu fiyatlara gelmis.. gelecek 10yilda daha da buyucektir belki 20milyar$ piyasa degeri olur nerden bilebiliriz...
Asil mesele bu.... 1milyarlik şirket 3milyara cikmasimi yoksa 50milyonluk sirketin 500milyona gelmesimi daha kazancli kolay olur?? Listemizde fortotoda mutlaka olnali.. hem yatirimci dostu temettu verimlili cok iyi hemde surekli yeni yatirimlar pesinde..

kurti35
28-07-2016, 15:17
Evet işte bu beyin firtinasidir... KESİNLİKLE HAKLISIN...Fortoto büyümüs ki bu fiyatlara gelmis.. gelecek 10yilda daha da buyucektir belki 20milyar$ piyasa degeri olur nerden bilebiliriz...
Asil mesele bu.... 1milyarlik şirket 3milyara cikmasimi yoksa 50milyonluk sirketin 500milyona gelmesimi daha kazancli kolay olur?? Listemizde fortotoda mutlaka olnali.. hem yatirimci dostu temettu verimlili cok iyi hemde surekli yeni yatirimlar pesinde..

düzenli olarak temettü ödeyen kurumsal ar-ge odaklı şirketler ucuz olmuyor

şirket devamlı kar ediyor fakat bunu paylaşmıyorsa gerçek yatırımcılar için anlam ifade etmıyor

Memocan21
28-07-2016, 16:03
düzenli olarak temettü ödeyen kurumsal ar-ge odaklı şirketler ucuz olmuyor

şirket devamlı kar ediyor fakat bunu paylaşmıyorsa gerçek yatırımcılar için anlam ifade etmıyor

Ozaman biz ;
1. Piyasa degeri 1milyar alti olan
2. Düzenli temettü ödeyen
3.Büyüme potansiyeli olan
4.ar ge ye yatirim yapan veya önümuzdeki aylarda yillarda AR GE YATIRIMI YAPACAK OLAN
5.Sürekli iş baglantisi kuran. Sipariş alan
6.............
7........
8........... sizler yazin...böyle şirketleri bulalim beraber yada tartisalim

kurti35
28-07-2016, 18:49
Ozaman biz ;
4.ar ge ye yatirim yapan veya önümuzdeki aylarda yillarda AR GE YATIRIMI YAPACAK OLAN
6.............
7........

piyasa değerine fazla takılmayın

iyi şirket ucuz olmaz

engineer_06
28-07-2016, 19:51
Ben kendime bir liste oluşturdum ve değişik oranlarda bu şirketlere yatırım yapıyorum. hedefim 2026 ( Allah o günleri gösterirse)

Aksa
Kchol
Tuprs
Toaso
Asels
Cimsa
Eregl
Egeen
Froto
Rtalb
Adana
Arclk
Doas
Soda
Tavhl

engineer_06
28-07-2016, 19:56
Bir de bende aynı karakter yapısına sahip olduğum için; yükselişlerde " iyi kar ettim satayım alttan tekrar alırım" , düşüşlerde " daha çok aşağı gidecek bir an önce satayım dipten tekrar alırım" mantığından olanlar ve genelde bu durumlarda zarar edenler için; mkk nın bir uygulaması var "yatırımcı blokajı". bu sayede en erken bir sonraki gün satabiliyorsunuz hissenizi ve belki de bu sizin ani yanlış kararlar vermenizi engelliyor. ben kendi kendime blokaj koyuyorum, bazı durumlarda keske satsaydım dedigim oldu ama çoğunlukla da beni de korudu. İncelemenizi tavsiye ederim.

kurti35
28-07-2016, 20:05
Ben kendime bir liste oluşturdum ve değişik oranlarda bu şirketlere yatırım yapıyorum. hedefim 2026 ( Allah o günleri gösterirse)

Aksa
Kchol
Tuprs
Toaso
Asels
Cimsa
Eregl
Egeen
Froto
Rtalb
Adana
Arclk
Doas
Soda
Tavhl

dostum hisselerin gayet güzel hepsi sisteme uygun

bol kazançlar dilerim:)

Memocan21
28-07-2016, 20:53

Aksa
Kchol
Tuprs
Toaso
Asels
Cimsa
Eregl
Egeen
Froto
Rtalb
Adana
Arclk
Doas
Soda
Tavhl

Tabiki bunkar uygun.. Ama zaten bilincli bi borsa yatirimcisi buhur25 temettü30 bist30 temmettulerle yasasam basligi hisseleri derken asagi yukari bu hisseler cikiyor...

Memocan21
28-07-2016, 20:54
Hedef 2026.. 10yil vade...300milyarin 700 800e belki 1trilyona cikabilir.. 3kati... iyi bi gelir sayilir..

Memocan21
28-07-2016, 20:57
Ama bizim gibi kücük yatirimci icin 3kat iyimi 2026yaa??? Mesala 10milyarin 2026da 30milyar olsa.. veya 20milyar 60milyar olsa!! 10 yilda!! Basarili bi yatirimmi olur???

tigris
28-07-2016, 20:58
Hayırlı olsun yeni başlık temettüculer için. ...

tigris
28-07-2016, 21:03
Bolu
Brisa
Bsoke
Hekts
Tuprs
Logo
Soda
Isdmr
Bunlarda benim üzüm tanelerim

kurti35
28-07-2016, 21:04
Bolu
Brisa
Bsoke
Hekts
Tuprs
Logo
Soda
Isdmr
Bunlarda benim üzüm tanelerim

mahsülünüz bol olsun :cool:

Vayne
28-07-2016, 21:38
hayırlı olsun kurti hocam.

mikronezya
28-07-2016, 21:39
Ozaman biz ;
6.............
7........

yabancı ortağı olan
pazar sıkıntısı yaşamayan
sermayesi düşük olan,
düzenli ihracat yapan

kurti35
28-07-2016, 21:41
hayırlı olsun kurti hocam.

teşekkür ederim sn vayne katkın olursa memnun oluruz

kurti35
28-07-2016, 23:08
şirketlerin 2016 2. çeyrek bilanço tarihleri

brisa 09-08
çimsa19-08
froto 09-08
kordsa 19-08
soda19-08
toaso 19-08
trkcm 19-08
ttrak 09-08

kurti35
29-07-2016, 00:05
toaso 2016 ilk yarı karı 479.9 milyon tl beklediğimiz güzel bilanço geldi

2015 ilk yarı karı 398 milyon tl idi.

avcı
29-07-2016, 00:22
Hayırlı olsun sn kurti35.

AUDİ+
29-07-2016, 01:23
yabancı ortağı olan
pazar sıkıntısı yaşamayan
sermayesi düşük olan,
düzenli ihracat yapan

En önemlisi altın çagını yaşamamış olmalı...........

kurti35
29-07-2016, 01:41
Hayırlı olsun sn kurti35.

teşekkür ederim sn avcı

kurti35
29-07-2016, 01:50
En önemlisi altın çagını yaşamamış olmalı...........

temettü ve yatırım devam ettikçe altın çağ uzun süre devam eder

Memocan21
29-07-2016, 09:50
Bu arada benim portfoyda suan
Bolu
Katmer
Despec
Arena
Odas
Netas
Tavhl
Hekts
Soda

Memocan21
29-07-2016, 09:51
Nit: Katmer odas netas sifir temettü
Bilisimde son1yilda iyi karlar geliyo.. logo yu kacirdik ama despec ve arenanin bayi agi cook iyi.. malum herkezin elinde akilli teller var.. odas enerjideki favorim.. katmeride 2 3yila savunma devi olmasini bekliyor umut ediyom.
Yatirim tavsiyesi degildir..

AUDİ+
29-07-2016, 11:44
temettü ve yatırım devam ettikçe altın çağ uzun süre devam eder

Benim demek istedigim temettü versin ama yatırımcısı oldugum süre içerisinde egeen gibi türk traktör gibi büyük yükselişler yapacak sürprizlere açık olmalı demek istemiştim...

birebir
29-07-2016, 11:48
Benim demek istedigim temettü versin ama yatırımcısı oldugum süre içerisinde egeen gibi türk traktör gibi büyük yükselişler yapacak sürprizlere açık olmalı demek istemiştim...

biraz daha açık olun ozaman ,
tecrübelerinize dayanarak sizin örneklerinizi alalım ,üzerinde düşünelim konuşalım
elinizdeki kartları açmanızı beklemiyoruz amma ?
syg,hürmetler

AUDİ+
29-07-2016, 11:51
biraz daha açık olun ozaman ,
tecrübelerinize dayanarak sizin örneklerinizi alalım ,üzerinde düşünelim konuşalım
syg,hürmetler

Hektaş,algyo,alkım,parsan,göltaş bunlar uzun vade örneklemelerim.........

Memocan21
29-07-2016, 12:11
Hektaş,algyo,alkım,parsan,göltaş bunlar uzun vade örneklemelerim.........

Hektas tam yatirimci dostu.. karin tamamini dagitiyo... ama bu sebeple yeni yatirim yapamiyo.. Ama bagfas gubrefab surekli yeni fabrika yeni uatirim pesinde.. hektasi tartismak arastirmak lazim.. 1.ceyrek kari da cok iyidi.. hektasi bagfasi gubre egegubre 4ünüde arastirmak tartismak lazim

Memocan21
29-07-2016, 12:12
Hektas kari dönem dönem arta bilir ama sektörunde bi Dev olamaz böle devam ederse tabi..
Bagfasin iyi yatirimlari var.. ama ordada patron sorunlu

kurti35
29-07-2016, 13:10

elbette yükselenn trendin korunması önemli

ikare
29-07-2016, 15:18
öncelikle başlık hayırlı olsun...

ama kimse çıkıp da neden temettü veren sanayi şirketine ortak olalım yazmamış.
uzun vadeli takip ettiği yada elinde tuttuğu hisseleri yazan arkadaşlar var. ama bakıyorsunuz içlerinde gyo da var, ticaret şirketi de vs. ee hani sanayi şirketine yatırım yapacaktık?

not: amacım sadece tartışma ortamı oluşmasına katkıda bulunmak. yoksa herkes dilediği sektöre-hisseye yatırım yapmakta hürdür pek tabii.

Memocan21
29-07-2016, 15:42

uzun vadeli takip ettiği yada elinde tuttuğu hisseleri yazan arkadaşlar var. ama bakıyorsunuz içlerinde gyo da var, ticaret şirketi de vs. ee hani sanayi şirketine yatırım yapacaktık?

not: amacım sadece tartışma ortamı oluşmasına katkıda bulunmak. yoksa herkes dilediği sektöre-hisseye yatırım yapmakta hürdür pek tabii.

Dorudur başliga göre benim yazilarim uygun deil.. ama sadece basliga göre yazan olsa haftada 1 2yazi olur sadece.. sonra topic unutulur gider.. Başli acan izin verirse basliga bagli kalmadan orta uzun vadede alacagimiz satacamiz hisseler hakkinda konusalim

kurti35
29-07-2016, 15:44

katkınız için teşekkürler

ortak olacağımız şirketlerde olması gereken vasıflar

1-temettü verimliliği
2-net kar
3-öz sermaye

olarak sıralayabılırız temettü verimi olan sanayi şirketleri finans ve hizmet sektörlerine göre daha az riskli büyüme potansiyelleri daha yuksektir ülkemize istihdam sağlıyarak bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin tek kurtuluş reçetesidir

kurti35
29-07-2016, 15:45
Dorudur başliga göre benim yazilarim uygun deil.. ama sadece basliga göre yazan olsa haftada 1 2yazi olur sadece.. sonra topic unutulur gider.. Başli acan izin verirse basliga bagli kalmadan orta uzun vadede alacagimiz satacamiz hisseler hakkinda konusalim

sn memocan üstünüze alımayın herkes fikrini beyan ediyor eleştiri olmadan nasıl doğruları bulabılırız :)

ikare
29-07-2016, 15:59
ben de mesela uzun vadeli (asgari 5-10 yıl) hisse alacak isem sanayi şirketi olmasını isterim.
çünkü türkiyede maalesef ticaret şirketleri genel olarak patronun ikili ilişkileri üzerinden yürüyor. patron niyeti bozduğu anda şirketin değeri pul olabiliyor bu ihtimal her daim var.

şöyle düşünelim patron borsadaki A Şirketi ile elma ticareti yapıyor diyelim. bu durumda alıcıların büyük kısmı ile ilişki içinde oluyor zaten.
bu patronun borsa dışı B şirketi kurmasına oradan da elma ticareti yapmasına bir engel var mı? yok.

A şirketinden hisse aldığınız zaman aslında o şirketin know-how'ına ve müşteri portföyün ortak oluyorsunuz. ancak onlar da somut, şirkete kaydedilmiş değerler olmadığından transfer edilmesi çok kolay.
hizmet şirketlerinin büyük kısmı da bu şekilde değerlendirilebilir. şirket bazında bakmak gerekir.

diğer taraftan bence uzun vadeli yatırım yapılacak kağıtta %20-30 asgari yabancı ortaklığı da olmalı. bizimkiler bi yerden sonra sapıtabiliyor miras kavgasıydı bilmem neydi derken şirket hiç oluyor. yabancı ortak kurumsallaşmada ciddi katkı sağlıyor.

Memocan21
29-07-2016, 16:02
Hem fikiriz degil mi.. 50.000 portfoy yapiliyosa hepsini sanayi şirketlerine yada tek bi hisseye koymayiz.. Her zaman sepet olur.. 4-5 hissen olacak..

kurti35
29-07-2016, 16:05
ben de mesela uzun vadeli (asgari 5-10 yıl) hisse alacak isem sanayi şirketi olmasını isterim.
çünkü türkiyede maalesef ticaret şirketleri genel olarak patronun ikili ilişkileri üzerinden yürüyor. patron niyeti bozduğu anda şirketin değeri pul olabiliyor bu ihtimal her daim var.

şöyle düşünelim patron borsadaki A Şirketi ile elma ticareti yapıyor diyelim. bu durumda alıcıların büyük kısmı ile ilişki içinde oluyor zaten.
bu patronun borsa dışı B şirketi kurmasına oradan da elma ticareti yapmasına bir engel var mı? yok.

A şirketinden hisse aldığınız zaman aslında o şirketin know-how'ına ve müşteri portföyün ortak oluyorsunuz. ancak onlar da somut, şirkete kaydedilmiş değerler olmadığından transfer edilmesi çok kolay.
hizmet şirketlerinin büyük kısmı da bu şekilde değerlendirilebilir. şirket bazında bakmak gerekir.

diğer taraftan bence uzun vadeli yatırım yapılacak kağıtta %20-30 asgari yabancı ortaklığı da olmalı. bizimkiler bi yerden sonra sapıtabiliyor miras kavgasıydı bilmem neydi derken şirket hiç oluyor. yabancı ortak kurumsallaşmada ciddi katkı sağlıyor.

kurumsal sanayi şirketleri endekse satış geldiği zaman düşük hacimlerle düşerler nedeni ise yabancı payının yuksek olması boyle zamanlarda satanlar genelde bızım yerli yatırımcılardır

kurti35
29-07-2016, 16:07
Hem fikiriz degil mi.. 50.000 portfoy yapiliyosa hepsini sanayi şirketlerine yada tek bi hisseye koymayiz.. Her zaman sepet olur.. 4-5 hissen olacak..

sepet her zaman sigortadır

ikare
29-07-2016, 16:17

tüm yumurtaları aynı sepete koymak akıllı işi değil diyelim :)

başlıktan bağımsız olarak sizin yazdığınız hisseler için yorum yapacak olursam: ODAŞ'daki beklentinizi merak ettim. ve DESPEC varken bence ARENA'ya gerek yok :)
bunlar naçizane görüşlerim. lütfen yanlış anlamayın.

porcupinetree
29-07-2016, 18:50
Sn. Kurti35 Merhaba,

Öncelikle yeni topiğin , eski sinerjiyi yaratmasını dilerim.
Uzun Vadeli Yatırımcı Topiğinin sinerjisinden bahsediyorum. Uzun zamandır okuduğum topiklerde görmediğim insanları burada görmek çok hoş.
Ben kendimi Halil Hocam ile Borsaya giriş yaptığım için çok şanslı sayıyorum.
Hisselerimin %85 i BUHUR25 hisseleri.
Al al , ihtiyacın kadar sat mantığıyla hareket edeli 14 ay oldu. 2 seçim, malesef çokça terör olayı , Rusya uçağı, darbe girişimi oldu bu 14 ayda. Bu olumsuzluklara rağmen portföy başa baş. Cebime kalan temettü oldu şu ana kadar.
Bu bile sanırım temettünün önemini ortaya koymaktadır.
Bu girizgahtan sonra siz ve okuyuclara soruma gelirsem;
Sizce portföyün temettü verim ortalaması kaç olmalı?
Ben kendi açımdan, ortalama yıllık %10 hisse primi , %5 de temettü verimi hedeflemekteyim..

Saygılarımla

kurti35
29-07-2016, 19:48
Merhaba sn porcupinetree

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim

sizinde bahsettiğiniz gibi son 2 yıldır hem seçim jeopoltik olaylar iç politika fed brexit nedenleri ile bır çok hısse primlenememiştir özellikle endeks ile paralel hareket eden hisseler için yukseliş olabılmesi için bir çok faktörün birleşmesi gerekir

ama eldeki somut olan göstergemiz temettüdür cari fiyat soyut temettü somuttur

temettü yatırımcıları için oranı yukseltebılmek için ana etken maliyettir

brisa bu sene net 43 krş temettü verdi benım maliyetim 8.00 olsun temettü oranım %5 civarı

başka bir kişinin ise maliyeti 6 tl oda 43 kuruş temettü alırsa temettü oranı %7 olur ikimizde 43 krş aldık ama diğer kişinin maliyeti benden daha ıyı olduğu için temettü oranı farklı oldu.

önemli olan iyi yerden maliyetlenip biriktirme alışkanlığı kazanabilmektir

bol bol temettünüz olsun.:)

Memocan21
29-07-2016, 22:10
tüm yumurtaları aynı sepete koymak akıllı işi değil diyelim :)

başlıktan bağımsız olarak sizin yazdığınız hisseler için yorum yapacak olursam: ODAŞ'daki beklentinizi merak ettim. ve DESPEC varken bence ARENA'ya gerek yok :)
bunlar naçizane görüşlerim. lütfen yanlış anlamayın.

Odas: düsuk piyasa degeri. Cok iyi 2014 ve 2015ilk 2 ceyrek kari vardi.. canakkalede güzel kömür rezervi var. Bunu kendi santralinde kullanacak bundanda tesvik alacak.fazlasini satacak. özaĺ ailesinin.. hükümete yakin.. ruhsat almada sikinti yasamiyolar.. birtane enerji hissesi lazimdi iclerinden gelecek vaat eden bu.. 10yil icinde zorlu ak ayen alip sattim ama onlarin pek tadi yok..
Yatirim tavsiyesi degildir..

ccevril1983
29-07-2016, 23:43
Topik hayırlı olsun günde 2 paket sigara içiyordum 3 gündür içmiyorum sigara içiyormuşum gibi hisse senedi biriktirmek sizce nasıl fikir arkadaşlar

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

kurti35
29-07-2016, 23:49
Topik hayırlı olsun günde 2 paket sigara içiyordum 3 gündür içmiyorum sigara içiyormuşum gibi hisse senedi biriktirmek sizce nasıl fikir arkadaşlar

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

süper fikir tebrik ederim :cool:

ernesto
30-07-2016, 00:30

Eline saglik cok guzel yazmissin doas despec gibi temettu verimi yuksek distributor firmalar hakkinda ne dusunuyorsunuz.temettu verimi yuksek olan sanayi kagitlari cimento otomotiv yan sanayi gibi firmalar katmadegeri dusuk urun uretiyor.savunma sanayi yazilim gibi katmadegeri yuksek urun yapan firmalarda tersine temettü dagitmiyo yada az dagitiyor.nasil yapmali

Steve_Harris
30-07-2016, 12:42
Eline saglik cok guzel yazmissin doas despec gibi temettu verimi yuksek distributor firmalar hakkinda ne dusunuyorsunuz.temettu verimi yuksek olan sanayi kagitlari cimento otomotiv yan sanayi gibi firmalar katmadegeri dusuk urun uretiyor.savunma sanayi yazilim gibi katmadegeri yuksek urun yapan firmalarda tersine temettü dagitmiyo yada az dagitiyor.nasil yapmali

Dostum ben genelde olaya su acidan bakiyorum. Oyle sirketlere yatirim.yapmaliyiz ki bugun elinde 200-500 milyon sermayesi olan alakasiz bir holding (xxx insaat mesela) gunun birinde bize rakip olmamali.

Yani cebinde yatirim yapacak 500 milyon tl si olan xxx holding gidip distibutor olabilir, cimento fabrikasida acabilir ama bir aselsan, bir tofas, bir ttrak olamaz...

Traktor uretir, cin mali arabada uretir ama 30 yillik marka bilinirligine, ttrak'in 50% piyasa hakimiyetine yada aselsanin tekel durumuna ulasamaz

Steve_Harris
30-07-2016, 12:43
Ben sirf bu yuzden cok uzun sure cimento hisselerinden bile uzak durdum. Eger BIST te de NYSE de ki kadar cesitli sektor ve sirketler olsa hic bulasmazdim bile..

ernesto
30-07-2016, 13:22
Dostum ben genelde olaya su acidan bakiyorum. Oyle sirketlere yatirim.yapmaliyiz ki bugun elinde 200-500 milyon sermayesi olan alakasiz bir holding (xxx insaat mesela) gunun birinde bize rakip olmamali.

Yani cebinde yatirim yapacak 500 milyon tl si olan xxx holding gidip distibutor olabilir, cimento fabrikasida acabilir ama bir aselsan, bir tofas, bir ttrak olamaz...

Traktor uretir, cin mali arabada uretir ama 30 yillik marka bilinirligine, ttrak'in 50% piyasa hakimiyetine yada aselsanin tekel durumuna ulasamaz

Haklisin steve kardes bistte boyle sirket yok fazla aselsan otkar tupras logo 10 tane sayamazsin su endeks guzel bir yukselis yaparsa ben portfoyu degistiricem beklemedeyim su an

kurti35
30-07-2016, 14:26
Ben sirf bu yuzden cok uzun sure cimento hisselerinden bile uzak durdum. Eger BIST te de NYSE de ki kadar cesitli sektor ve sirketler olsa hic bulasmazdim bile..

sn steve son 5 yıldır elle tutulur kurumsal halka arz olmadı mesela izmir gaziemir serbest bolgede faliyet gösteren hidromek kepçe dozer greyder yol makınaları üreten yaklaşık 50 ülkeye ihracat yapan çok karlı şirket ama gelmiyorlar

Sheythan
30-07-2016, 15:28
Herkese merhaba
Faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkürler, elimde borsada değerlendirmek istediğim 40-50 bin TL gibi bir rakamım var. Tamamen arsa gibi uzun vadeli düşünüyorum ve Allah zor günler göstermezse minimum 3 yıl olacak şekilde 7-8 yıl, belki 10 yıl paramı kağıtta tutup uzun vadeli yatırım yapmak istiyorum. Aklımda bazı hisseler var. ARCLK, ODAS, TKFEN, FROTO, TOASO, BIMAS, ASELS, TTRAK, OTKAR, SODA, DESPC, BOLUC, ADANA, TUPRS ve bir kaç tane daha. Bir yandan da en ünlüsü Buhur25 olan UVY-Bedelsiz-Temettü hisseleri var.

Bu çerçevede değerlendirdiğimizde, sizce örneğin 50 bin TL' yi 2-3 bin'lik şekilde 15-20 hisseye mi bölmek daha mantıklı, yoksa 10'ar binlik şekilde 5 hisseye mi ? Belki de 30 bin'i bir tek hisseye, kalan 20 bini 3-4 hisse arasında paylaşmak vs. gibi.

Siz tecrübeleri forum kullanıcıları olarak nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz ? Ve önerebileceğiniz en güçlü Top 5 hisse sizce hangisidir?

Teşekkürler

kurti35
30-07-2016, 15:41
herkese merhaba
faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkürler, elimde borsada değerlendirmek istediğim 40-50 bin tl gibi bir rakamım var. Tamamen arsa gibi uzun vadeli düşünüyorum ve allah zor günler göstermezse minimum 3 yıl olacak şekilde 7-8 yıl, belki 10 yıl paramı kağıtta tutup uzun vadeli yatırım yapmak istiyorum. Aklımda bazı hisseler var. Arclk, odas, tkfen, froto, toaso, bımas, asels, ttrak, otkar, soda, despc, boluc, adana, tuprs ve bir kaç tane daha. Bir yandan da en ünlüsü buhur25 olan uvy-bedelsiz-temettü hisseleri var.

Bu çerçevede değerlendirdiğimizde, sizce örneğin 50 bin tl' yi 2-3 bin'lik şekilde 15-20 hisseye mi bölmek daha mantıklı, yoksa 10'ar binlik şekilde 5 hisseye mi ? Belki de 30 bin'i bir tek hisseye, kalan 20 bini 3-4 hisse arasında paylaşmak vs. Gibi.

Siz tecrübeleri forum kullanıcıları olarak nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz ? Ve önerebileceğiniz en güçlü top 5 hisse sizce hangisidir?

Teşekkürler

hoşgeşdiniz

uvy kararınız için tebrik ederim yazdığınız hisseler uvy için uygun görünüyor

buhur 25 size hıtap edecektir bence burada arkadaşlarımızın paylaştığı hısselerde yardımcı olabılır

sermayenızı 15-20 hisseye bolmek ilginizi dağıtacaktır

ideal olan 5 hissedir

hisse adı soylemek uygun değil sermaye sizin karar sizin

bol kazançlar

engineer_06
30-07-2016, 16:52
Herkese merhaba
Faydalı paylaşımlarınız için çok teşekkürler, elimde borsada değerlendirmek istediğim 40-50 bin TL gibi bir rakamım var. Tamamen arsa gibi uzun vadeli düşünüyorum ve Allah zor günler göstermezse minimum 3 yıl olacak şekilde 7-8 yıl, belki 10 yıl paramı kağıtta tutup uzun vadeli yatırım yapmak istiyorum. Aklımda bazı hisseler var. ARCLK, ODAS, TKFEN, FROTO, TOASO, BIMAS, ASELS, TTRAK, OTKAR, SODA, DESPC, BOLUC, ADANA, TUPRS ve bir kaç tane daha. Bir yandan da en ünlüsü Buhur25 olan UVY-Bedelsiz-Temettü hisseleri var.

Bu çerçevede değerlendirdiğimizde, sizce örneğin 50 bin TL' yi 2-3 bin'lik şekilde 15-20 hisseye mi bölmek daha mantıklı, yoksa 10'ar binlik şekilde 5 hisseye mi ? Belki de 30 bin'i bir tek hisseye, kalan 20 bini 3-4 hisse arasında paylaşmak vs. gibi.

Siz tecrübeleri forum kullanıcıları olarak nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz ? Ve önerebileceğiniz en güçlü Top 5 hisse sizce hangisidir?

Teşekkürler

5 hisse diyenlere de saygım var ancak benim görüşüm sektörlere göre bölmek ve her sektörden en iyisini/iyilerini seçmek. ben 15 hisse seçtim tamamına farklı miktarlarda yaptım yatırımı.belirlediğim oranı aylık alımlarımda uyguluyorum. henüz ekiyoruz meyve yemedik daha ama elbet o günler de gelecek.

Himo
30-07-2016, 20:14
2 senedir okuduklarım ve yaşadıklarım ile portföyümü 7 hisseden 2ye düşürdüm. Önümüzdeki yılların tüm dünyada ülkeler arası kaos ve tehditlerle geçeceğini düşündüğüm için iki hisseyi de savunma sanayinden seçtim. (ASELS,OTKAR) Portföyümü belli bir prensiple yönetiyorum. Sermaye sabit kalacak şekilde (para ilavesi yapmıyorum);

Sabit %25 ASELS + %25 OTKAR hiç satmadan duruyor. Kalan %50 ise bu 2 hissede trade ile lot sayısını artırmak üzerine kullanılıyor. Ülke son 3-4 senedir rahat bırakılmıyor. Uzun süre daha rahat bırakılacağını düşünmüyorum. Bu sebeple %100 malda durmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

ernesto
30-07-2016, 21:57
2 senedir okuduklarım ve yaşadıklarım ile portföyümü 7 hisseden 2ye düşürdüm. Önümüzdeki yılların tüm dünyada ülkeler arası kaos ve tehditlerle geçeceğini düşündüğüm için iki hisseyi de savunma sanayinden seçtim. (ASELS,OTKAR) Portföyümü belli bir prensiple yönetiyorum. Sermaye sabit kalacak şekilde (para ilavesi yapmıyorum);

Sabit %25 ASELS + %25 OTKAR hiç satmadan duruyor. Kalan %50 ise bu 2 hissede trade ile lot sayısını artırmak üzerine kullanılıyor. Ülke son 3-4 senedir rahat bırakılmıyor. Uzun süre daha rahat bırakılacağını düşünmüyorum. Bu sebeple %100 malda durmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

İlk firsatta aynisini yapicam %100 hissede kalmak mantiksiz geliyor artik endeks 2 senedir ayni yerinde duruyor.aselsan iyide otkar adami kanser eder.1 senedir tasiyorum %20 kar var su anda aselsanin yanina baska bir hisse lazim

kurti35
31-07-2016, 00:34
İlk firsatta aynisini yapicam %100 hissede kalmak mantiksiz geliyor artik endeks 2 senedir ayni yerinde duruyor.aselsan iyide otkar adami kanser eder.1 senedir tasiyorum %20 kar var su anda aselsanin yanina baska bir hisse lazim

Trade etmek traderlarin isi nakiti olası düşüşler için bulundurmak daha mantıklı ben trade yapamam konsantrasyonum bozuluyor:yes:

bartrobel
31-07-2016, 03:12
http://i.hizliresim.com/7vRoPr.png (http://hizliresim.com/7vRoPr)

Selamlar, topik hayırlı,uğurlu ve faydalı olacaktır inşallah..dolanırken denk geldim, SODA üzerinde ufak bi simulasyon yapmıştım,bunu da paylaşayım istedim hazır temettü ödeyen şirketlerden bahsetmişken.nakit temettüleri 1 gün sonraki kapanıştan hisse senedine çevirerek totalde nerden nereye geldiğini görelim istedim. tabloya göre basit bi ifadeyle son verdiği temettü bile tek başına ilk koyulan sermayenin 2,5 katı kadar..işin sırrı galiba ilk bikaç yıl el sürmeden sabredebilmekte. gerisi zaten kendiliğinden geliyor.

ernesto
31-07-2016, 03:31
Trade etmek traderlarin isi nakiti olası düşüşler için bulundurmak daha mantıklı ben trade yapamam konsantrasyonum bozuluyor:yes:

Kurti hocam bende beceremem ama bu endeks 2 senedir uzun vadecileri bitirdi 10000 puan yukari 10000 puan asagi hep traderlar kazandi uzun vadeciler hep zararda

bartrobel
31-07-2016, 04:23
http://i.hizliresim.com/aEkomR.png (http://hizliresim.com/aEkomR)

11 yılda kendini 30 a katlayacak şirket bulmak büyük mesele:))

kurti35
31-07-2016, 09:49

tablo çok iyi anlatmış olayı:cool:

CENGIZtheVICTOR
31-07-2016, 11:19

Traderlar veya günlükçüler artık haftalık işlem yapıyorlar çünkü hisselerin hareketleri artık çok kısıtlı
kimisi girdiği tahtayı şişiriyor ve işlem olacak izlenimi verip balık çekiyor tahtaya.

tabanları birleşik üçgen şeklinde alımlarını veya satımlarını giriyor bir çoğu
bizim küçük trader özentisi olanlarsa kum saati şeklinde alımve satımlarını giriyor tahtalara

tabii artık robot çağı algoritmik sistemler bir bakıyor tahtaya 200-300 emir alım girmiş ondan önce davranıp süpürüyor tahtayı..
aynı şekilde satış yönünde ise emirler satıveriyor bir anda.
yani işimiz çok zor artık.
asla banka hissesi almam derdim hep kendime ben aldım bankacılık krizi patlayacak haberleri çıktı.

Türkiyede GARAN,ISCTR,YKBNK,
gibi köklü bankaların PD/dd oranlarını 1997den bu yana açıp bakarsanız
aynı şekilde F/K oranlarına bakarsanız
2008 krizi de dahil olmak üzere Bu kadar düştükleri YILLAR sadece 2001 krizi sonrasındaki 2002ve 2003 tür
nasıl bakacağını bile bilmeden borsa oynayacam diyorsanız o zaman kaybetmek sizin temelinizde olacaktır.

dedikleri gibi 2008 krizi sonrası gelecek kriz tamamen bir borç krizi olacaktır ve
TRILYONlarca dolar negatif faize park etmiş NAkit mutlaka altın ve gümüşe akacaktır.

avrupada büyük bankalar bile tarihi olarak PD/DD oranları bakımından 20 yıllık zaman diliminde en düşük seviyelerde

bunlara göre bir senaryo nasıl olabilir diye düşünüyorum:

bunları ve bizi satıyorlarsa durmadan fiyata bakmadan Hedefleri ne olabilir?
tabii ki 1-2 yıllık hatta 3 yıllık bir kriz senaryosunu medyaya vereceklerdir.haberler bağıra bağıra kriz var diyecek
ve şimdi bize mal alın diye bağıran TV ve medya o zaman fiyatlar yarıya indiginde ve kriz var olgusu oldugunda
bizleri satmaya zorlayacaklardır.
kriz nasıl mı çıkacak?
önce çin ile ABD nin arası gerilecek maglum yerdeki petrol yatakları yüzünden
savaş senaryosu başlyacak
ALTIN bu arada 2000 dolrları hızla geçecek
tam bu esnada
italyan va avrupa bankalarının BORÇ geri alamamaları yüzünden haberleri düşecek
ve bankalar satılacak
TR nin de durumu maglum yabancı iyice satacak.
bir sayfa önceki mesajımda yazdığım gibi hisse geri alımı açıklayan şirketler babalarının hayrına gel sen 3 TL den hisseyi al bende senden 5TL ye geri alayım demeleri ekonomi mantığına terstir.

ALTIN zaten SAf enerji iletimi konusunda rakipsizdir en iyi iletkendir.
nikola tesla nında vazgeçemediği metaldir bir bildiği vardır kesin adamın.

o yüzden şuan için bu kadar ucuz bir piyasa var EVET ancak büyük yatırım şirketleri bile satıyorsa gözünün yaşına bakmadan bunda bir iş var kesin ve hedefleri daha ucuza almaktır gelecek 2-3 yılda.

ALTIN gümüşte ise maalesef biz halk olarak medyayı dinlemeye devam edersek çok kaybederiz.
artık günde 1000emir 2000emir giremiyorsanız veya aynı anda 20-30 hissede parmağınız yoksa borsa size göre değil çünkü bunları yapabilen robotlar var.

Memocan21
31-07-2016, 11:27
http://i.hizliresim.com/7vRoPr.png (http://hizliresim.com/7vRoPr)

Selamlar, topik hayırlı,uğurlu ve faydalı olacaktır inşallah..dolanırken denk geldim, SODA üzerinde ufak bi simulasyon yapmıştım,bunu da paylaşayım istedim hazır temettü ödeyen şirketlerden bahsetmişken.nakit temettüleri 1 gün sonraki kapanıştan hisse senedine çevirerek totalde nerden nereye geldiğini görelim istedim. tabloya göre basit bi ifadeyle son verdiği temettü bile tek başına ilk koyulan sermayenin 2,5 katı kadar..işin sırrı galiba ilk bikaç yıl el sürmeden sabredebilmekte. gerisi zaten kendiliğinden geliyor.

Muhteşem çalişma.. teşekkürler.. Soda hem ayni yilda hem bedelsiz hem temettü.. ellerinde 1milyar tl nakti de var..

Alican.58
31-07-2016, 11:41

Bütün mesele böyle hisseleri bulabilmek zaten. Sürdürülebilir büyüme, satınalma, beylikduzunde bulunan fabrikanın taşınması sonucu kıymetli arsanın değerlendirilmesi. Ayrıca patronunda istemesi koşuluyla; Cusan'ı incelemenizi rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Tek bildiğim 6.hissimin bana telkini! Bu güne kadar nemi kazandırdı derseniz 6.hissiniz; HİÇBİR ŞEY ☺ Bilginizle ışık tutarsız memnun oluruz. İyi haftasonları 😁😁😁😁😁😁

kurti35
31-07-2016, 11:56
Traderlar veya günlükçüler artık haftalık işlem yapıyorlar çünkü hisselerin hareketleri artık çok kısıtlı
kimisi girdiği tahtayı şişiriyor ve işlem olacak izlenimi verip balık çekiyor tahtaya.

tabanları birleşik üçgen şeklinde alımlarını veya satımlarını giriyor bir çoğu
bizim küçük trader özentisi olanlarsa kum saati şeklinde alımve satımlarını giriyor tahtalara

tabii artık robot çağı algoritmik sistemler bir bakıyor tahtaya 200-300 emir alım girmiş ondan önce davranıp süpürüyor tahtayı..
aynı şekilde satış yönünde ise emirler satıveriyor bir anda.
yani işimiz çok zor artık.
asla banka hissesi almam derdim hep kendime ben aldım bankacılık krizi patlayacak haberleri çıktı.

Türkiyede GARAN,ISCTR,YKBNK,
gibi köklü bankaların PD/dd oranlarını 1997den bu yana açıp bakarsanız
aynı şekilde F/K oranlarına bakarsanız
2008 krizi de dahil olmak üzere Bu kadar düştükleri YILLAR sadece 2001 krizi sonrasındaki 2002ve 2003 tür
nasıl bakacağını bile bilmeden borsa oynayacam diyorsanız o zaman kaybetmek sizin temelinizde olacaktır.

dedikleri gibi 2008 krizi sonrası gelecek kriz tamamen bir borç krizi olacaktır ve
TRILYONlarca dolar negatif faize park etmiş NAkit mutlaka altın ve gümüşe akacaktır.

avrupada büyük bankalar bile tarihi olarak PD/DD oranları bakımından 20 yıllık zaman diliminde en düşük seviyelerde

bunlara göre bir senaryo nasıl olabilir diye düşünüyorum:

bunları ve bizi satıyorlarsa durmadan fiyata bakmadan Hedefleri ne olabilir?
tabii ki 1-2 yıllık hatta 3 yıllık bir kriz senaryosunu medyaya vereceklerdir.haberler bağıra bağıra kriz var diyecek
ve şimdi bize mal alın diye bağıran TV ve medya o zaman fiyatlar yarıya indiginde ve kriz var olgusu oldugunda
bizleri satmaya zorlayacaklardır.
kriz nasıl mı çıkacak?
önce çin ile ABD nin arası gerilecek maglum yerdeki petrol yatakları yüzünden
savaş senaryosu başlyacak
ALTIN bu arada 2000 dolrları hızla geçecek
tam bu esnada
italyan va avrupa bankalarının BORÇ geri alamamaları yüzünden haberleri düşecek
ve bankalar satılacak
TR nin de durumu maglum yabancı iyice satacak.
bir sayfa önceki mesajımda yazdığım gibi hisse geri alımı açıklayan şirketler babalarının hayrına gel sen 3 TL den hisseyi al bende senden 5TL ye geri alayım demeleri ekonomi mantığına terstir.

ALTIN zaten SAf enerji iletimi konusunda rakipsizdir en iyi iletkendir.
nikola tesla nında vazgeçemediği metaldir bir bildiği vardır kesin adamın.

o yüzden şuan için bu kadar ucuz bir piyasa var EVET ancak büyük yatırım şirketleri bile satıyorsa gözünün yaşına bakmadan bunda bir iş var kesin ve hedefleri daha ucuza almaktır gelecek 2-3 yılda.

ALTIN gümüşte ise maalesef biz halk olarak medyayı dinlemeye devam edersek çok kaybederiz.
artık günde 1000emir 2000emir giremiyorsanız veya aynı anda 20-30 hissede parmağınız yoksa borsa size göre değil çünkü bunları yapabilen robotlar var.

dostum krizler her zaman olabilir itirazım yok

altın konusunda ise fed 2 toplantı üstüste sadece faizleri 0,25 artırırsa soluksuz ons 1000 dolar olur altın ağır abidir zor çıkar paraşütüsz iner

altın kesınlıkle yatırım aracı değil sadece tasarrufi emtiadır

bartrobel
31-07-2016, 12:33
Bütün mesele böyle hisseleri bulabilmek zaten. Sürdürülebilir büyüme, satınalma, beylikduzunde bulunan fabrikanın taşınması sonucu kıymetli arsanın değerlendirilmesi. Ayrıca patronunda istemesi koşuluyla; Cusan'ı incelemenizi rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Tek bildiğim 6.hissimin bana telkini! Bu güne kadar nemi kazandırdı derseniz 6.hissiniz; HİÇBİR ŞEY ☺ Bilginizle ışık tutarsız memnun oluruz. İyi haftasonları ������������

2-3 sene bi geçsin hele. o zaman ölmezsek inceleriz inşallah. daha yılını doldurmadı.soda nın petkimin alarkonun, devanın, akcansanın,cimsanın, parsanın ve diğerlerinin olduğu yerde yılını doldurmamış olan cusanı incelemeye çok var:))

bartrobel
31-07-2016, 13:01
Bütün mesele böyle hisseleri bulabilmek zaten. Sürdürülebilir büyüme, satınalma, beylikduzunde bulunan fabrikanın taşınması sonucu kıymetli arsanın değerlendirilmesi. Ayrıca patronunda istemesi koşuluyla; Cusan'ı incelemenizi rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Tek bildiğim 6.hissimin bana telkini! Bu güne kadar nemi kazandırdı derseniz 6.hissiniz; HİÇBİR ŞEY ☺ Bilginizle ışık tutarsız memnun oluruz. İyi haftasonları ������������

şunu yazmasam olmaz: bigün belki arsası çok kıymetli muhabbetinin nakit yaratmadığını anlarız inşallah. arsayla araziyle olsaydı tüm gyolarda deve yüküyle arsa arazi var. realite üretimi değilde , pasif mal varlığını kabul etseydi eğer piyasa defter değerleri "çöp" seviyesinde olmazdı. bi tablo yaptım hemen. gyo ların piyasa defter değerlerini gösteren. 3 te 1 , 4 te 1 fiyattan işlem görüyorlar.piyasa hepimizden akıllı. tablonun sağ tarafındada piyasanın bikaç kat yukardan fiyatladıkları var. ortak özellikleri: üretiyorlar, büyüyorlar. parayı arazide öldürmüyorlar..
http://i.hizliresim.com/jnljkm.png (http://hizliresim.com/jnljkm)

bartrobel
31-07-2016, 13:03
şunu yazmasam olmaz: bigün belki arsası çok kıymetli muhabbetinin nakit yaratmadığını anlarız inşallah. arsayla araziyle olsaydı tüm gyolarda deve yüküyle arsa arazi var. realite üretimi değilde , pasif mal varlığını kabul etseydi eğer piyasa defter değerleri "çöp" seviyesinde olmazdı. bi tablo yaptım hemen. gyo ların piyasa defter değerlerini gösteren. 3 te 1 , 4 te 1 fiyattan işlem görüyorlar.piyasa hepimizden akıllı. tablonun sağ tarafındada piyasanın bikaç kat yukardan fiyatladıkları var. ortak özellikleri: üretiyorlar, büyüyorlar. parayı arazide öldürmüyorlar..

bu tabloya göre bizim GYO ların kapısında yatmamız lazım.bolca da "herşey birgün değerini bulur" türküsünü söyleriz artık:))

CENGIZtheVICTOR
31-07-2016, 14:11
dostum krizler her zaman olabilir itirazım yok

altın konusunda ise fed 2 toplantı üstüste sadece faizleri 0,25 artırırsa soluksuz ons 1000 dolar olur altın ağır abidir zor çıkar paraşütüsz iner

altın kesınlıkle yatırım aracı değil sadece tasarrufi emtiadır

zaten olayda burada:FED in ihtimali %50 den yukarda bu kesin ancak ABD deki beklentiler ve gerçekleşenler olayı değiştiriyor.yani veriler ABD ekonomisi büyüyor ama az demekte.
yani FED arttıracak gibi bir durum söz konusu ancak ALTIN Grafikleri bizleri silkeleyip atma peşinde
yani TEZATLIK söz konusu.bende bu yüzden yukardaki senaryoda inanılması güüç olan senaryo gerçekleşir diyorum.
yani FED arttırdıgı zaman altın düşmek yerine kat kat çıkacak piyasa daima bizleri
SAğ gösterip sol vuracak şekilde programlıyor
yani biz SAĞ beklerken piyasa SOL vuruyor.
Abd nin başkanı şimdiden belli ABD de piyasaya zıt giden başkanlara ne oldugu tarihlerinde belli
JFK kim vurduya gitti suçu neydi para basma yetkisini FED den almaktı.
yani küresel Çapta bir Gümüş ve altın yarışı şimdiden başladı PArasal sistem e güven bitti artık.
para=borç senedidir üstelik faizsiz.
yani birileri yıllardır Altın ı karalayıp ederinin altında gösterdi.
dünyada COMEX te fiyatlanmıyor mu altın?
comex te SINIRSIZ bir güçle altın satarsanız ne olur?
yani cebinizdeki para ile altınınız olmadan altın satabiliyorsunuz parayı da basan sizsiniz bu durumda altın fiyatlarınn gerçekliği sorgulanmaz mı?

uppsallla
31-07-2016, 14:21
Buhur 25 hisselerini nerden takip edebilirim... ismini duyuyorum ama tanisamadim hisselerle

Sheythan
31-07-2016, 14:34
Buhur 25 hisselerini nerden takip edebilirim... ismini duyuyorum ama tanisamadim hisselerle

http://halilbuhur.com

kurti35
31-07-2016, 14:48
bu tabloya göre bizim GYO ların kapısında yatmamız lazım.bolca da "herşey birgün değerini bulur" türküsünü söyleriz artık:))

bende aynı fikirdeyim gyo sektörü genel olarak olumsuz

kurti35
31-07-2016, 14:55
zaten olayda burada:FED in ihtimali %50 den yukarda bu kesin ancak ABD deki beklentiler ve gerçekleşenler olayı değiştiriyor.yani veriler ABD ekonomisi büyüyor ama az demekte.
yani FED arttıracak gibi bir durum söz konusu ancak ALTIN Grafikleri bizleri silkeleyip atma peşinde
yani TEZATLIK söz konusu.bende bu yüzden yukardaki senaryoda inanılması güüç olan senaryo gerçekleşir diyorum.
yani FED arttırdıgı zaman altın düşmek yerine kat kat çıkacak piyasa daima bizleri
SAğ gösterip sol vuracak şekilde programlıyor
yani biz SAĞ beklerken piyasa SOL vuruyor.
Abd nin başkanı şimdiden belli ABD de piyasaya zıt giden başkanlara ne oldugu tarihlerinde belli
JFK kim vurduya gitti suçu neydi para basma yetkisini FED den almaktı.
yani küresel Çapta bir Gümüş ve altın yarışı şimdiden başladı PArasal sistem e güven bitti artık.
para=borç senedidir üstelik faizsiz.
yani birileri yıllardır Altın ı karalayıp ederinin altında gösterdi.
dünyada COMEX te fiyatlanmıyor mu altın?
comex te SINIRSIZ bir güçle altın satarsanız ne olur?
yani cebinizdeki para ile altınınız olmadan altın satabiliyorsunuz parayı da basan sizsiniz bu durumda altın fiyatlarınn gerçekliği sorgulanmaz mı?

zayıf ıhtımalde olsa olmaz diyemeyiz

sizinkide bir fikir pozisyonunuzu ona göre alırsınız bol kazançlar :cool:

Alican.58
31-07-2016, 16:20

Soylediklerinize tamamen katılıyorum. Bize üreten, büyüyen, büyüdükçe bunu ortaklariyla paylaşan güvenilir limanlar lazım.....Çuhadaroglu alüminyum. borsada yeni sektöründe eski bir şirket olarak pek tabiiki bir petkim yada hektaş yada soda vb değil. Ama aday olabilir mi? Meselemizde bu zaten. Mümkünse olmadan bulabilmek. Benim bu bilgilerimle anlama şansım %1 ihtimal. Ondan dolayidirki sizin gibi bilgisine ve tecrübesine inandığımız yatırımcı ortaklarimizdan inceleme yapmalarını rica ediyoruz. Kıymetli vaktinizi aldık. Teşekkür ediyorum.

kurti35
31-07-2016, 22:22
Soylediklerinize tamamen katılıyorum. Bize üreten, büyüyen, büyüdükçe bunu ortaklariyla paylaşan güvenilir limanlar lazım.....Çuhadaroglu alüminyum. borsada yeni sektöründe eski bir şirket olarak pek tabiiki bir petkim yada hektaş yada soda vb değil. Ama aday olabilir mi? Meselemizde bu zaten. Mümkünse olmadan bulabilmek. Benim bu bilgilerimle anlama şansım %1 ihtimal. Ondan dolayidirki sizin gibi bilgisine ve tecrübesine inandığımız yatırımcı ortaklarimizdan inceleme yapmalarını rica ediyoruz. Kıymetli vaktinizi aldık. Teşekkür ediyorum.

Sn alican ortak olacağınız şirkette olması gereken vasıflar
1 temettü verimi
2 sürekli artan karlılık
3 kurumsallık
4 ar-ge ve yatirim planlamasi

Bu oscillation varsa problem olmaz

Uzun vadeli temettu yatirimcisi icin cari fiyat anlamsizdir

Cari fiyat soyut temettu karlilik somuttur

Bol temettulu yillar dilerim

sihirliayna
01-08-2016, 01:56
Turkiye'nin Turkcell'i olarak 15 Temmuz demokrasi sehit ve gazileri icin Basbakanlik tarafindan baslatilan bagis kampanyasina destegimize devam ediyoruz. 1507'ye 15 TEMMUZ yazarak gondereceginiz mesajla sehit yakinlari ve gazilerimiz icin yapacaginiz her 5TL bagisa ek TURKCEL de 5TL katki sagliyor

kurti35
01-08-2016, 10:18
doların 2,85 2,90 bandına tekrar oturması döviz üzerinden hammadde alımı yapan şirketlere karlılık olarak yansıyacaktır

1 haftada gayet iyi toparlandık

otomotiv sektöründeki teşvikleri iyi takıp etmeliyiz

ikare
01-08-2016, 10:59

evet hocam ben de bu görüşe katılıyorum...
uzun vadeli yatırım diyorsak bu kriter çok önemli. diğer şirketler kısa vadeli al-sat için alınabilirse de uzun vade dediğimiz zaman sizin de bahsettiğiniz gibi tek sermayesi para olan şirketler soru işareti oluşturuyor.

arkadaş mesela DOAŞ'ı sormuş şimdi audi yada vw ben doğuş grubunu bıraktım başka bir grupla çalışacağım dese millet vw almayı bırakacak mı?

ikare
01-08-2016, 11:07
Herkese merhaba

Teşekkürler

hocam ideal olanın 5 azami 10 hisse olduğu konusunda görüş birliği vardır uvy'ler arasında.
bana sorarsanız da full hisse için 5 idealdir...
ancak ülkemizin çok hareketli borsasını göz önünde bulundurarak ben ideal portföy dağılımının 5 hisse +(%15-20) dolar/altın şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum. böylelikle olası düşüşlerde maliyet düşürmek için fırsatınız olur. sigorta görevi görür.

ikare
01-08-2016, 11:14

hocam mesele şu: bu kağıt önümüzdeki 11 yılda geçmiş 11 yılda gösterdiği büyümeyi gösterebilir mi? malum bir noktadan sonra büyüme yavaşlar.
ikinci olarak da bizim önümüzdeki 11 yılda hangi kağıt 30'a katlayacak?

kurti35
01-08-2016, 17:05
hocam ideal olanın 5 azami 10 hisse olduğu konusunda görüş birliği vardır uvy'ler arasında.
Bana sorarsanız da full hisse için 5 idealdir...
Ancak ülkemizin çok hareketli borsasını göz önünde bulundurarak ben ideal portföy dağılımının 5 hisse +(%15-20) dolar/altın şeklinde olması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle olası düşüşlerde maliyet düşürmek için fırsatınız olur. Sigorta görevi görür.

ortak olduğumuz şirketleri ve sahıplerınıde ıyı tanımak lazım

ben sadece 2 hissedeyim kordsa ve brisa :)

ernesto
01-08-2016, 17:31

Hocam sabanciya fazla guvenme bendede yunsa var surunuyoz valla

kurti35
01-08-2016, 18:00

kordsa ve brisa yünsa ile kıyas kabul etmez

sadece şu penceredn bakalım

yünsa 2016 ilk çeyrek kar 16 milyon

kordsa 2016 ilk çeyrek 50 milyon

ernesto
01-08-2016, 19:47
kordsa ve brisa yünsa ile kıyas kabul etmez

sadece şu penceredn bakalım

yünsa 2016 ilk çeyrek kar 16 milyon

kordsa 2016 ilk çeyrek 50 milyon

Zamaninda yunsada guzel karlar acikliyordu.halil hocam yedek kadroya almisti yunsayi o zaman almistim iyi temettu veriyordu beklicez eski gunlerine donmesini batmaz heralde kocaman sabanci arkasinda

kurti35
01-08-2016, 19:57
Zamaninda yunsada guzel karlar acikliyordu.halil hocam yedek kadroya almisti yunsayi o zaman almistim iyi temettu veriyordu beklicez eski gunlerine donmesini batmaz heralde kocaman sabanci arkasinda

vade sorunun yoksa sorun yok demektir

sonuçta ıkı masa iki sanadalye şirketi değil

olur boyle beklemeler

belki zaman kaybedeceğiz ama paranın alamadığı tek şey tecrübe kazanacağız:biggrin:

bartrobel
01-08-2016, 22:04
hocam mesele şu: bu kağıt önümüzdeki 11 yılda geçmiş 11 yılda gösterdiği büyümeyi gösterebilir mi? malum bir noktadan sonra büyüme yavaşlar.
ikinci olarak da bizim önümüzdeki 11 yılda hangi kağıt 30'a katlayacak?

aynı şeyi düşünüyoruz. bu saatten sonra ttrak 30 a katlayacak demek çok mantıklı gelmez.bu saatten sonra 10 yılda 30 a katlayacak şirket var mı? o bile şüpheli. konjokturel sıkıntılar onca yıllık emekleri bi anda ne hale getiriyor görüyoruz.

bon
02-08-2016, 00:27
aynı şeyi düşünüyoruz. bu saatten sonra ttrak 30 a katlayacak demek çok mantıklı gelmez.bu saatten sonra 10 yılda 30 a katlayacak şirket var mı? o bile şüpheli. konjokturel sıkıntılar onca yıllık emekleri bi anda ne hale getiriyor görüyoruz.tamam katlanmaz belki bilmem amma hisseyi ne icin aliyorsun eti icinmi sutu icinmi o herkesde degisir hocam.

kurti35
02-08-2016, 14:49
tamam katlanmaz belki bilmem amma hisseyi ne icin aliyorsun eti icinmi sutu icinmi o herkesde degisir hocam.

sn bon damızlık diyelim bence nede olsa yavruda alıyoruz :)

ikare
02-08-2016, 16:05

hocam işte burada Yabanı Ortak çok önemli. patron senin benim gibi ky'ye istediği kazığı atabilir. sen resmi kurumlar nezdinde muhatap bulamayabilirsin ama Yabancı ortağa bunu yapamaz.
düzenli temettü dağıtanların büyük çoğunluğunda yabancı ortak vardır.

ikare
02-08-2016, 16:53

aynı şeyi düşünüyoruz. bu saatten sonra ttrak 30 a katlayacak demek çok mantıklı gelmez.bu saatten sonra 10 yılda 30 a katlayacak şirket var mı? o bile şüpheli. konjokturel sıkıntılar onca yıllık emekleri bi anda ne hale getiriyor görüyoruz.

aynen öyle hocam....
yarın ne olacağı meçhul hale geldik....
borsada yatırım yapmak eskiden bulanık suda balık avlamaya benzerdi.
artık o su hem bulanık, hem dalgalı, hem bizim gözlerimiz bağlı hem de nehrin yukarısına baraj yaptılar.

kurti35
03-08-2016, 10:35
aynen öyle hocam....
yarın ne olacağı meçhul hale geldik....
borsada yatırım yapmak eskiden bulanık suda balık avlamaya benzerdi.
artık o su hem bulanık, hem dalgalı, hem bizim gözlerimiz bağlı hem de nehrin yukarısına baraj yaptılar.

işte bu noktada bizler için sihirli kelimeler sabır ve vade

engineer_06
04-08-2016, 16:33

Hocam seçiminize saygı duyuyorum ancak sabancılar bana borsada güven vermiyor maalesef.

kurti35
04-08-2016, 17:38
Hocam seçiminize saygı duyuyorum ancak sabancılar bana borsada güven vermiyor maalesef.

saol muhendısim mutlaka emın olduğumuz veya cekındığımız noktalar olacaktır

kurti35
05-08-2016, 10:51
Kords maşallahı var 7.55 %5.44

güzel gelecek olan 2.çeyrek bılançosunu fiyatlamaya devam

mustafaylmz
06-08-2016, 23:04
Sn kurti eger gelecek dönemde 20-30 kat büyüyecek degerlenecek sirketleri ariyorsak eski adiyla gip'te islem goren sektorunde fazla rakibi olmayan sirketlere odaklanmamiz gerekmezmi ? Mesela birkactane göze carpan var iclerinde

kurti35
07-08-2016, 00:03
sn kurti eger gelecek dönemde 20-30 kat büyüyecek degerlenecek sirketleri ariyorsak eski adiyla gip'te islem goren sektorunde fazla rakibi olmayan sirketlere odaklanmamiz gerekmezmi ? Mesela birkactane göze carpan var iclerinde

sn yılmaz eldeki kuş daldaki kuştan iyidir :)

benim yatırım görüşlerime uymuyor hiç biri

bizler için öncelikli konu paramızın değerini korumak olmalıdır

biriktirme kültürüne kendımızı adapte edebılırsek emın olun kaybetmeyiz

koç-sabancı-iş- grupları bir yana bist bir yana

Mertcan03
07-08-2016, 20:02
Borsadan hiç anlamıyorum arsa veya daire için birşeyler bakıyordum burada buldum kendimi. Sanayi veya koç, sabancı gibi sağlam hisse senedi alarak arsadan veya daireden fazla kar edilebilir mi?
Borsayı bilmiyorum ama az buçuk öğrensem arsa yerine yatırım yapmaya değer mi?
umarım kendimi anlatabilmişimdir:)

kurti35
07-08-2016, 20:17
Borsadan hiç anlamıyorum arsa veya daire için birşeyler bakıyordum burada buldum kendimi. Sanayi veya koç, sabancı gibi sağlam hisse senedi alarak arsadan veya daireden fazla kar edilebilir mi?
Borsayı bilmiyorum ama az buçuk öğrensem arsa yerine yatırım yapmaya değer mi?
umarım kendimi anlatabilmişimdir:)

sn mertcan önce borsa ile ilgili ön bilgiler toplamaya çalışın

borsada sağlam şirketlere yapacağınız yatırım vadenızın uzunluğuna göre daha karlı olur

borsa yatırımı gayrimenklul gibi masraflı değil bilakis ekmek su istemez

gayrimenkul kiracısı vergisi tadilatı masrafı dahıl bır çok sorun barındırır

ama ben gayrimenkul işini bilirim dersenız borsada size karışık gelir kendınızde o sabrı göremezseniz en iyi iş bildiğiniz iştir :yes:

Mertcan03
14-08-2016, 19:52
Daire alımında sıkıntı görmüyorum ama yatırım amaçlı olarak dairenin kiracısı vergisi uğraştırıcı ve paranla rezillik çekmek gibi geliyor.
Arsayı mantıklı görüyorum ama onunda bir çok kriteri var, doğru yerden arsa almak çok zor. Hele bu kendini emlakçı zanneden üç kağıtçılar içinde daha zorlaşıyor.
Borsada sağlam gördüğüm koç gibi büyük şirketlere yatırım yapıp 5 sene hiç arkama bakmadan yatırım yapmak istiyorum.
Ama araştırmaya girdiğim an ve yorumlara baktığımda borsa çok karmaşık bir hal alıyor. Kısacası borsa bir türlü gayrimenkul güvenini vermiyor. İşte kararsız kaldığım noktada bana destek şart.

mikronezya
14-08-2016, 21:15
Daire alımında sıkıntı görmüyorum ama yatırım amaçlı olarak dairenin kiracısı vergisi uğraştırıcı ve paranla rezillik çekmek gibi geliyor.
Arsayı mantıklı görüyorum ama onunda bir çok kriteri var, doğru yerden arsa almak çok zor. Hele bu kendini emlakçı zanneden üç kağıtçılar içinde daha zorlaşıyor.
Borsada sağlam gördüğüm koç gibi büyük şirketlere yatırım yapıp 5 sene hiç arkama bakmadan yatırım yapmak istiyorum.
Ama araştırmaya girdiğim an ve yorumlara baktığımda borsa çok karmaşık bir hal alıyor. Kısacası borsa bir türlü gayrimenkul güvenini vermiyor. İşte kararsız kaldığım noktada bana destek şart.

sayın mertcan03
arsa, daire ve hisse üçlüsü arasında tercih yapmak veya öncelik durumuna göre sıralamak kişiye ait bazı faktörlere göre değişir
bu faktörleri sıralayalım
1-yatırımcının yaşı
2-gelir ve giderdurumu
3-kendi evinde mi kirada mı oturuyor

eğer kirada iseniz bir an önce ev sahibi olmalısınız. her kirada oturan hemen gidip ev almak zorunda/durumunda değil. önce başka yatırım yapar, kendini hazır hissedince evini alır

kendi evinizde oturuyorsanız, kira getirisi yerine hisse daha mantıklı

eviniz var ve hisse yatırımına ağırlık vermiş biriyseniz. elinizdeki hisselerin bir kısmı ile bir arsa almak, yatırımlarınızın sigortası olur. hisseler sıfırlansa bile arsa taş gibi yerinde durur.

son olarak konuyla ilgili bir zamanlar hisse.net te okuduğum sayın ikare nin bir yorumunun bulunduğu linkivereyim

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=55286&page=268

herkese hayırlı ve kazançlı bir hafta diliyorum

kurti35
15-08-2016, 18:18

sn mertcan borsanın size güven vermemesinin nedeni ülkemizin içinde bulunduğu durumdur

bende yenı girecek olsam uzun uzun düşünürüm

size şunu al bunu al deme şansımız yok malesef

arif ünver ile halil buhur hocalarımı okumanızı tavsıye ederim

porcupinetree
16-08-2016, 09:24
Kurti hocam bende beceremem ama bu endeks 2 senedir uzun vadecileri bitirdi 10000 puan yukari 10000 puan asagi hep traderlar kazandi uzun vadeciler hep zararda

Sn Ernesto Merhaba,

Bizim ülkede uzun vade en az 5 sene gibi görünüyor:) Gerçi ben 2. senemi iple çekiyorum, Halil Hocam'ın topiğinde 2 yılın önemi hakında çok yazı okumuştum.
Nakit bulundurup, maliyetleri aşağıya düştükçe ortalama yapmak tek çare gibi.

Saygılarımla

kurti35
16-08-2016, 11:50
Sn Ernesto Merhaba,

Bizim ülkede uzun vade en az 5 sene gibi görünüyor:) Gerçi ben 2. senemi iple çekiyorum, Halil Hocam'ın topiğinde 2 yılın önemi hakında çok yazı okumuştum.

Saygılarımla

haklısınız sn porcupinetree 2 senedir borsadan keyif alan yok gibi özellikle biz uvy yatırımcıları

2 bucuk senedir brisa taşıyorum her düşüşde alım yapmama rağmen maliyetim 7.15

maliyet 7,15 geride kalan 30 ay kağıt bugun 7.07

uvy kavramını bilmeyen insanların faize arsaya gayrimenkule yönelmeleri çok normal

porcupinetree
16-08-2016, 14:51
haklısınız sn porcupinetree 2 senedir borsadan keyif alan yok gibi özellikle biz uvy yatırımcıları

2 bucuk senedir brisa taşıyorum her düşüşde alım yapmama rağmen maliyetim 7.15

maliyet 7,15 geride kalan 30 ay kağıt bugun 7.07

uvy kavramını bilmeyen insanların faize arsaya gayrimenkule yönelmeleri çok normal

Sn Kurti35;

Yola uzun vade olarak çıktığımız için şu an portföy %60 karda olsaydı da satmayacaktık değil mi?
Bir de , üretim yapan bir şirketten kazandığımız maaşı, üretim yapan başka şirketlere ortak olarak değerlendirmek, hem istihdam hem de ekonominin büyümesi anlamında bir katkı sağladığımızı da gösteriyor. Bilmiyorum , bu kadar olumsuz olayların olduğu ve manipülasyonların konuşulduğu yerde çok mu naif düşünüyorum ama benim de züğürt tesellim budur:)
Saygılarımla

işçi74
16-08-2016, 14:56
Sn Ernesto Merhaba,

Saygılarımla

neden kaarinızı realize etmeyip,sermaye ilave ediyorsunuz!!

kurti35
16-08-2016, 15:41
Sn Kurti35;

Yola uzun vade olarak çıktığımız için şu an portföy %60 karda olsaydı da satmayacaktık değil mi?
Bir de , üretim yapan bir şirketten kazandığımız maaşı, üretim yapan başka şirketlere ortak olarak değerlendirmek, hem istihdam hem de ekonominin büyümesi anlamında bir katkı sağladığımızı da gösteriyor. Bilmiyorum , bu kadar olumsuz olayların olduğu ve manipülasyonların konuşulduğu yerde çok mu naif düşünüyorum ama benim de züğürt tesellim budur:)
Saygılarımla

tamamen aynı düşünüyoruz :cool:

F@NTOM
16-08-2016, 17:11
neden kaarinızı realize etmeyip,sermaye ilave ediyorsunuz!!

Realize edilmeyen kar, kar değildir :) işte bu yüzden fantom fk'yı 6 sene önce kurulduğundan beri sadece 5 kağıdın yeri sabit sistemi bozulan formu düşen kenara, yerine yedekten dinamik oyuncularla devam :)

https://twitter.com/FANTOM_________

efix
16-08-2016, 19:13
değerli efix'in "Temettülerle ve bedelsizlerle yaşasam.Kimseye muhtaç olmasam, hayallerim var!" başlığının 410'lu sayfalarında temettü geleneği ve verimliliği ile alakalı çok kıymetli analizleri var. paylaşmadan edemedim.

hocam mesaj kutunuz dolu olduğu için yazdığınız mesaja cevap yazamadım buradan yazıyorum:

son paylaştığım dosyaya bazı ilaveler ve düzeltmeler yaptım, düzenlemeler bittiğinde paylaşırım

ekran görüntüsü şu şekilde:

http://i.hizliresim.com/R3ROoR.png

her türlü görüş ve öneriye açığım

kıymetli hocam, bütün hisseleri kapsayacak bir rapor paylaşmayı düşünüyor musunuz? verimliliğe göre sıralama yapmak gibi. sonrasında temel analize göre ucuz kalmış olanları bulmak gibi. :)

merhabalar
üzerinde çalıştığım dosyanın bitmemiş versiyonunu başlıkta paylaşmıştım dediğiniz gibi tüm hisseleri kapsıyor
şuan neredeyse bitti gibi
önümüzdeki günlerde başlıkta paylaşacağım

ancak tüm hisseleri kapsayacak raporu siz tablodaki değerleri kendi beklentinize göre süzgeçten geçirerek yapabilirsiniz

veriler içerisinde hisselerin tüm verimlerinin ortalaması da var (Ort. Vrm. yazan kısım). excelde verileri sıralamayı biliyorsanız kendiniz bu ortalamayı büyükten küçüğe sıralama yapabilirsiniz.

yalnız ortalama verimleri kendim elle hesapladığım için önümüzdeki yıllarda bu verileri tekrar kendiniz düzenlemeniz gerekecek. detaylı açıklamayı yine başlıkta yazarım

bol kazançlar dilerim.

kurti35
16-08-2016, 19:41
Realize edilmeyen kar, kar değildir :) işte bu yüzden fantom fk'yı 6 sene önce kurulduğundan beri sadece 5 kağıdın yeri sabit sistemi bozulan formu düşen kenara, yerine yedekten dinamik oyuncularla devam :)

https://twitter.com/FANTOM_________

bende ciddi 3. oyuncuyu eklemeye başladım bugun :)

izmir pınarbaşı bölgesinden kafa yapıyo birazcık :sarhos:

blackbull24
22-08-2016, 22:44
Düzenli temettü odeyen sanayii şirketine ortak olduk.Sermaye kadar 6 aylık karı var.Uzerinde 8-9 bedelsiz var.Mal ziyadesiyle toplu.Son 3 senenin dibinde ustelik.Ortak olduğumuzdan beri iki yakamiz bir araya gelmedi.

ÇiftçiDede
23-08-2016, 00:03
Merakımı mazur görün,ben de benzer özellikte birinin üstüne bastımda..6 aylık karı sermayesinden biraz az,temettülü,bedelsiz potansiyeli aynı..kimdir o?..

blackbull24
23-08-2016, 00:10
Merakımı mazur görün,ben de benzer özellikte birinin üstüne bastımda..6 aylık karı sermayesinden biraz az,temettülü,bedelsiz potansiyeli aynı..kimdir o?..

Sanirim ayni hisse..Degilse siz de benim merakimi mazur gorun kimdir o? Egenin sirin bir ilinde otomotiv sektorunde bahsettigim..

ÇiftçiDede
23-08-2016, 00:12
Maalesef Nuhcm.

blackbull24
23-08-2016, 00:19
Her daim portfoyde bulundurulmali. Ama hisse zirveden cok gevsememis 20 temmuzu saymazsak...

Steve_Harris
23-08-2016, 09:16
Düzenli temettü odeyen sanayii şirketine ortak olduk.Sermaye kadar 6 aylık karı var.Uzerinde 8-9 bedelsiz var.Mal ziyadesiyle toplu.Son 3 senenin dibinde ustelik.Ortak olduğumuzdan beri iki yakamiz bir araya gelmedi.

Tupras olabilir

RaLz
23-08-2016, 09:37
Sn kurti35 hayırlı olsun başlık ben geç kaldım biraz ama sizleri burada yazan çoğu üstadı Sn Halil Buhur hocanın başlığından ve sn aokan'ın açtığı temettülerle hayallerim vardan tanıyorum.Benim kendi açımda kendi adıma geliştirdiğim yöntem şu şekilde ben finans sektörüne yatırım yapıyorum bu aralar çünkü şuna inanıyorum hele şu devirde üretimden para kazanma devri bana göre bitti yani eskisi gibi tat vermez.Bana göre paradan para kazanma devri başladı mesela foreks insanlar deli gibi oynuyor ben yaşım 20 okulumda bildiginiz bağımlıları var.Batırıyor bir daha 100 dolarla veya demolarla saatlerce oturup para kazanma kolay yoldan zengin olma.Bunun gibi sebeplerden dolayı benim portföyüm isyat ve ismen ayrıca şuanlık yeni fark ettiğim grnyo eğer illa sanayi hisse alıcaksam çimento sirketlerinden seçerim ki bana göre bascm idealdir.Ismail Tarman'ın ortak olduğu eski sirkettir.Veya oyak cimentoları sabancıyı nedense sevemedim bir haliyle tabi karı koca olacak halimiz yok tabi :).Benim görüşlerim bu yönde düşünün ki en iyi warren buffet george soros bunlar mark mobius bunlar nasıl fonlarla zengin olduysa yani paradan para kazanmayla ve son 10 sene içerisinde olmaya başladıysa böyle akım demekki devir buna kayıyor bana göre.Yt değildir...Hayırlı kazançlar...

kurti35
23-08-2016, 12:14
Sn kurti35 hayırlı olsun başlık ben geç kaldım biraz ama sizleri burada yazan çoğu üstadı Sn Halil Buhur hocanın başlığından ve sn aokan'ın açtığı temettülerle hayallerim vardan tanıyorum.Benim kendi açımda kendi adıma geliştirdiğim yöntem şu şekilde ben finans sektörüne yatırım yapıyorum bu aralar çünkü şuna inanıyorum hele şu devirde üretimden para kazanma devri bana göre bitti yani eskisi gibi tat vermez.Bana göre paradan para kazanma devri başladı mesela foreks insanlar deli gibi oynuyor ben yaşım 20 okulumda bildiginiz bağımlıları var.Batırıyor bir daha 100 dolarla veya demolarla saatlerce oturup para kazanma kolay yoldan zengin olma.Bunun gibi sebeplerden dolayı benim portföyüm isyat ve ismen ayrıca şuanlık yeni fark ettiğim grnyo eğer illa sanayi hisse alıcaksam çimento sirketlerinden seçerim ki bana göre bascm idealdir.Ismail Tarman'ın ortak olduğu eski sirkettir.Veya oyak cimentoları sabancıyı nedense sevemedim bir haliyle tabi karı koca olacak halimiz yok tabi :).Benim görüşlerim bu yönde düşünün ki en iyi warren buffet george soros bunlar mark mobius bunlar nasıl fonlarla zengin olduysa yani paradan para kazanmayla ve son 10 sene içerisinde olmaya başladıysa böyle akım demekki devir buna kayıyor bana göre.Yt değildir...Hayırlı kazançlar...
sn RaLz

genç yaşta bu bılınce ulaştığınız için tebrik ederim

seçtiğiniz şirketlere iyi veya kötü demek bize düşmez ama bu yaşlarda başlamanız sizin için çok güzel

bol kazançlar dilerim

RaLz
23-08-2016, 12:21
sn RaLz

genç yaşta bu bılınce ulaştığınız için tebrik ederim

seçtiğiniz şirketlere iyi veya kötü demek bize düşmez ama bu yaşlarda başlamanız sizin için çok güzel

bol kazançlar dilerim

Asıl ben teşekkür ederim sizler gibi değerli bilgilerinizi deneyimlerinizi paylaşıyorsunuz.Bende araştırıp okuyorum siz değerli hocaların bilgisindwn istifade etmek istiyorum.Çünkü gelmiş geçirmişsiniz ne yazık ki cevremde kimse birikim yapmıyor habire harcama biliyorsunuzdur.Bundan dolayi elinden ne var ne yok birikmiş habire işte temettü uzun vade kağitları nasipse ömrümde yeterse yazıcam ilerde bu başlıkta durursa olan olayları :).Tekrar tskr ederim siz değerli hocalara...

RomanTicTR
23-08-2016, 12:26
Bende 20 yaşında başlamıştım BOLUC almıştım ilk hisse olarak %49.8 kar yapmıştım sonra ne mi oldu açgözlülüğe yenik düşenlerden oldum....

kurti35
23-08-2016, 12:37
Bende 20 yaşında başlamıştım BOLUC almıştım ilk hisse olarak %49.8 kar yapmıştım sonra ne mi oldu açgözlülüğe yenik düşenlerden oldum....

TECRÜBE KAZANDINIZ BENCE :cool:

RaLz
23-08-2016, 12:41

Hay mas.Yuzde 50.kar baya iyimiş aslında ama işte orada bende olsam verirdim tskrler tecrübe için...

wapman
23-08-2016, 13:13
Borçları yerine temettü ödeyip finansman giderleriyle sirketin değerini düşürsünler diye. Borcu fazla olmayan şirketleri tenzih ediyorum elbette.

YTD

kurti35
23-08-2016, 13:14
borçları yerine temettü ödeyip finansman giderleriyle sirketin değerini düşürsünler diye. Borcu fazla olmayan şirketleri tenzih ediyorum elbette.

Ytd

bahsettiğiniz problem yatırım kaynaklı olarak brisada mevcut

wapman
23-08-2016, 15:25
bahsettiğiniz problem yatırım kaynaklı olarak brisada mevcut
Zamanında DOAS için bu konuyu eleştirmiştim. Şimdi finansal giderleri eleştiriliyor sanırım. BRISA'yı incelemedim şahsen ama bence bunlara gerek yok. Ortaklar anlayışlı ve sabırlı olursa iyi bir iletişimle daha rasyonel kararlar alınabilir bence. Şirketlerin borçlarını düşürmesi hele ki sıkıntılı dönemlerden önce bunu yapması değerlerini temettü ödemelerinden daha fazla artırmalı diye düşünüyorum.

Kaldıraç düşük, nakit de bolsa ağanın eli tutulmaz tabii. :)

YTD

blackbull24
23-08-2016, 19:27
Tupras olabilir

Otomotiv sektorunde ve Tupras gibi super ligde degil 3.ligde simdilik...

Börsianer
23-08-2016, 23:53
Genç borsacılar artıyor sanki, 2000'lerin başında batmış neslin anıları yavaş yavaş silinince, borsa tekrar genele hitap eden bir mecra olabilir.

Bazı kimselerin artık borsayı millete mal yıkılacak yer olarak görmemesi ile gelecekte daha sağlıklı bir ortam oluşabilir. Ancak uyanık şirket sahiplerinin henüz o vicdan seviyesine ulaştıklarına inanmıyorum.

Sahibi ortak olunası olan, düzenli kârını paylaşan şirket hisselerini imkân oldukça biriktirmek bunları gözümüz gibi sakınmaktan başka yol olmadığına, ben kanaat getirdim, darısı tüm yatırımcılara :super:

mikronezya
24-08-2016, 01:28
ben finans sektörüne yatırım yapıyorum bu aralar çünkü şuna inanıyorum hele şu devirde üretimden para kazanma devri bana göre bitti yani eskisi gibi tat vermez.Bana göre paradan para kazanma devri başladı mesela foreks.
kesinlikle katılmıyorum,
sanayi şirketlerinin para kazanma devrinin bittiğini acaba koçlar, sabancılar göremiyor mu?
2008 krizinden sonra koç holding; tüpraş, ford, otokar, tofaş ve türktraktör için yatırım yaptı yapıyor
sabacı holding; afyon çimentonun yarısını aldı fabrikayı yeniliyor, çimsanın diğer yatırımları var, brisa aksarayda 2. fabrika kuruyor(daha dün 310 milyon usd kredi buldu ve imzaladı)

sanayi şirketinin en azından bir üretimi var, yurt içine karşıı alternatif olarak ihracat kanalları var, en kötüsü fabrikalarının değerli arazileri var

finans şirketleri; şimdilik iyi kazanıyor ve de iy i(temettü) dağıtıyor olabilir. negatif faizlerin konuşulduğu bir zamanda ilerisi için bir garanti var mı? bir gün benden bu kadar kazanamıyorum demeyeceğini nerden biliyorsunuz

daha da önemlisi bir masa bir sandalye (lafın gelişi) den ibaret bu şirketler faaliyetini durdurduğunda çöp olur gider

sonuç olarak: üretim üretim diyorum

kurti35
24-08-2016, 01:35
kesinlikle katılmıyorum,
sanayi şirketlerinin para kazanma devrinin bittiğini acaba koçlar, sabancılar göremiyor mu?
2008 krizinden sonra koç holding; tüpraş, ford, otokar, tofaş ve türktraktör için yatırım yaptı yapıyor
sabacı holding; afyon çimentonun yarısını aldı fabrikayı yeniliyor, çimsanın diğer yatırımları var, brisa aksarayda 2. fabrika kuruyor(daha dün 310 milyon usd kredi buldu ve imzaladı)

sanayi şirketinin en azından bir üretimi var, yurt içine karşıı alternatif olarak ihracat kanalları var, en kötüsü fabrikalarının değerli arazileri var

finans şirketleri; şimdilik iyi kazanıyor ve de iy i(temettü) dağıtıyor olabilir. negatif faizlerin konuşulduğu bir zamanda ilerisi için bir garanti var mı? bir gün benden bu kadar kazanamıyorum demeyeceğini nerden biliyorsunuz

daha da önemlisi bir masa bir sandalye (lafın gelişi) den ibaret bu şirketler faaliyetini durdurduğunda çöp olur gider

bu gencecik arkadaşımızda anlayacak bir gün memleketin kalkınmasının sanayi yoluyla ve üretimle olacağını

canlı para sektörünün iyi şirketlerini seçmiş neyseki..

:yes:

kurti35
24-08-2016, 01:42
Genç borsacılar artıyor sanki, 2000'lerin başında batmış neslin anıları yavaş yavaş silinince, borsa tekrar genele hitap eden bir mecra olabilir.

Bazı kimselerin artık borsayı millete mal yıkılacak yer olarak görmemesi ile gelecekte daha sağlıklı bir ortam oluşabilir. Ancak uyanık şirket sahiplerinin henüz o vicdan seviyesine ulaştıklarına inanmıyorum.

Sahibi ortak olunası olan, düzenli kârını paylaşan şirket hisselerini imkân oldukça biriktirmek bunları gözümüz gibi sakınmaktan başka yol olmadığına, ben kanaat getirdim, darısı tüm yatırımcılara :super:

hoşgeldin dostum

doğru bir tane oda senin söylediklerin

mikronezya
24-08-2016, 01:56
bu gencecik arkadaşımızda anlayacak bir gün memleketin kalkınmasının sanayi yoluyla ve üretimle olacağını

canlı para sektörünün iyi şirketlerini seçmiş neyseki..

:yes:

kesinlikle

RaLz
24-08-2016, 10:12
kesinlikle katılmıyorum,

İlk önce öneriniz için teşekküru bir borc bilirim ama ben bunlari hepsini okudum ve araştırdım merak etmeyin.İlk öncelik şirketin arkasında kim var ona bakarım İş grubu.Ikinci olarak şuna bakarım geçmişine bu kagıt 1996 dan beri var yani ben doğduğumdan beri var ve 2001 krizi bir diğer 2008 krizi hepsini gelmiş geçirmis ayrıca 2001 ve 2001 özellikle ne yapmış diye baktım ve çoğu yatırimciyı korumak için 2008 de yüzde 40 temettü verdi ki burada fiyatına bakabilirsiniz verimin kaç olduğuna ayrıca şirket duyduklarıma göre yabancı ülkelerdeki hisse senedi temettü yatırımina geçme durumu varmıs ve ayrıca kendileri sizin dedikleriniz önceden kavrarlar en kötü bütün parayi sanayi şirketlerine yatırır yani lafın kısası para yönünü her zaman bulur.3 masa 1 sandalye diyoruz ama eğer bir patlama olsa brisa fabrikasında bu sefer ne olacak garanti var mı?Yok ondan dedikleriniz bazısı dogru bazısı yanlıs yinede teşekkürler unutmayın ekonominin kalbi finansal ekonomidir. bunun içinde sanayi sirketleri yoktur bu gibi şirketler vardır.

RomanTicTR
24-08-2016, 11:19
Hay mas.Yuzde 50.kar baya iyimiş aslında ama işte orada bende olsam verirdim tskrler tecrübe için...

Şöyle bir durum ki BOLUC sattıgım yere hala gelebilmiş değil 5.98lerde satmıştım şimdi çoooooookkkkk uzun vade için NETAŞ hissesi aldım son yıllarda temettü vermemiş bu yıl verir diye tahmin ettim yine vermedi :) Geleceğin teknoloji hisselerinde görüyorum bir çok kişi gibi...

mikronezya
24-08-2016, 13:12
İlk önce öneriniz için teşekküru bir borc bilirim ama ben bunlari hepsini okudum ve araştırdım merak etmeyin.İlk öncelik şirketin arkasında kim var ona bakarım İş grubu.Ikinci olarak şuna bakarım geçmişine bu kagıt 1996 dan beri var yani ben doğduğumdan beri var ve 2001 krizi bir diğer 2008 krizi hepsini gelmiş geçirmis ayrıca 2001 ve 2001 özellikle ne yapmış diye baktım ve çoğu yatırimciyı korumak için 2008 de yüzde 40 temettü verdi ki burada fiyatına bakabilirsiniz verimin kaç olduğuna ayrıca şirket duyduklarıma göre yabancı ülkelerdeki hisse senedi temettü yatırımina geçme durumu varmıs ve ayrıca kendileri sizin dedikleriniz önceden kavrarlar en kötü bütün parayi sanayi şirketlerine yatırır yani lafın kısası para yönünü her zaman bulur.3 masa 1 sandalye diyoruz ama eğer bir patlama olsa brisa fabrikasında bu sefer ne olacak garanti var mı?Yok ondan dedikleriniz bazısı dogru bazısı yanlıs yinede teşekkürler unutmayın ekonominin kalbi finansal ekonomidir. bunun içinde sanayi sirketleri yoktur bu gibi şirketler vardır.

kardeş bildiğin gibi yatırımlarına devam et lütfen, hatta paradan para kazanma devri başladı diye bir topik açabilrisin böylece biz de faydalanmış oluruz. Biizler de burada neden sanayi şirketlerine yatırım yapılması gerektiğini tartışmaya devam ederiz

RaLz
24-08-2016, 13:25
kardeş bildiğin gibi yatırımlarına devam et lütfen, hatta paradan para kazanma devri başladı diye bir topik açabilrisin böylece biz de faydalanmış oluruz. Biizler de burada neden sanayi şirketlerine yatırım yapılması gerektiğini tartışmaya devam ederiz

Tartışmıyorum kesinlikle kimseye sen haksızsın sen doğrusun diyemem.Ben ayrıca teşekkür ediyorum ilginizden dolayi tavsiyelerinizden dolayı.Size ters birsey yazmadım niye böyle saygisızca konuştunuz anlamadım saygılar.Ben onu insanların ne düşünüyor diye yazdım.Benim aldığım şirkette 3 sandalye 1 masa demek bence hem sirkette ayıp hem bana ayıpti ben acıkladım en kotü burada alanlar vardır onlara yanlıs olmasin diye yazdım.

arslan3306
24-08-2016, 19:57
Altı aylıklara göre temettü istikrarıda göz önüne alındığına Erbos öne çıkıyor çimentolar bıktırdı artık her yere çimento fabrikası yapılıyor mantar gibi bazı şehirlerde iki üç tane kurulum izni alan alana... temettü veren çimento hisselerinden çıkmya başladım yeni hisseler alacağım arayıştayım orta uzun vadeli fakat erbos dan başka dikkatimi çeken yok egpro da iyi kütpo da fakat onlarda temettü ödemez alcar belki seneye iyi olur bu sene bilanço zayıf bakalım. yatırım tavsiyesi değildir....

Hasan.
24-08-2016, 21:34
Allahın izni ile 6. hisseyi de bugünden itibaren kademeli olarak portföye eklemeye başladım...

3-4 yıldır halil hocamız sayesinde düzenli hisse biriktiririm... halil hocanın konuyu bırakması ile birlikte hocasız kalan ben derin sulara açıldım... ve başıma neler mi geldi. yazayım...

nisanda beşiktaş hissesi aldım. şampiyon olmadan önce çok güzel kazandırdı bana.. ve alışkanlık yaptı... kısa yoldan para kazanma hikayesi...

nisan. mayıs. haziran. temmuz. ve ağustos...

şuan elimde ne mi var ? koca bir 0.... beşiktaştan kazandığımı da kaybettim....

goltaş aldım , düştü.. bir kısmını kaybettim. goody aldım verdiğimi kazandım... fener aldım biraz kaybettim. tuğçelik aldım kazandım. aynı günün akşamına gözaltına alındı :) ama şükür ki ben 5 den önce satmıştım bile.. ardından geçen ay egeli hissesi aldım.. çok büyük bir hata yaparak ve bjkden kazandığımı verdim malesef...

koca 5 ay , sabahın köründe kalkmak zorunda kaldım.
stres yaşadım. gece uykularım kaçtı.
haftasonlarımdan tat almaz oldum.
bankalara gereksiz komisyon ödedim.
stresden eş dost ile tartıştım.
isteklerimi erteledim.
ve güzelim telafisi olmayan zamanımdan oldum.....

artık tövbeliyim abuk sabuk şirketlere yatırım yapmamaya...
gerçekten güzel kazanıyorsunuz , ama bu işin sonu yok. bi yerde illa çarpılıyorsunuz... bu da bize ilk tecrübe oldu ve doğru yoldan ayrılmayacagımı tescilledi...

artık yapacak birşey yok. sahibi güvenilir. kurumsal. düzenli temettüsünü ödeyen. özkaynagını artıran. faaliyet karını artırmayı başarabilen şirketlerden sapmamak gerek olduğunu bir kez daha anladım...

herkese bol kazançlar dilerim...

kurti35
24-08-2016, 21:42
Allahın izni ile 6. hisseyi de bugünden itibaren kademeli olarak portföye eklemeye başladım...

3-4 yıldır halil hocamız sayesinde düzenli hisse biriktiririm... halil hocanın konuyu bırakması ile birlikte hocasız kalan ben derin sulara açıldım... ve başıma neler mi geldi. yazayım...

nisanda beşiktaş hissesi aldım. şampiyon olmadan önce çok güzel kazandırdı bana.. ve alışkanlık yaptı... kısa yoldan para kazanma hikayesi...

nisan. mayıs. haziran. temmuz. ve ağustos...

şuan elimde ne mi var ? koca bir 0.... beşiktaştan kazandığımı da kaybettim....

goltaş aldım , düştü.. bir kısmını kaybettim. goody aldım verdiğimi kazandım... fener aldım biraz kaybettim. tuğçelik aldım kazandım. aynı günün akşamına gözaltına alındı :) ama şükür ki ben 5 den önce satmıştım bile.. ardından geçen ay egeli hissesi aldım.. çok büyük bir hata yaparak ve bjkden kazandığımı verdim malesef...

koca 5 ay , sabahın köründe kalkmak zorunda kaldım.
stres yaşadım. gece uykularım kaçtı.
haftasonlarımdan tat almaz oldum.
bankalara gereksiz komisyon ödedim.
stresden eş dost ile tartıştım.
isteklerimi erteledim.
ve güzelim telafisi olmayan zamanımdan oldum.....

artık tövbeliyim abuk sabuk şirketlere yatırım yapmamaya...
gerçekten güzel kazanıyorsunuz , ama bu işin sonu yok. bi yerde illa çarpılıyorsunuz... bu da bize ilk tecrübe oldu ve doğru yoldan ayrılmayacagımı tescilledi...

artık yapacak birşey yok. sahibi güvenilir. kurumsal. düzenli temettüsünü ödeyen. özkaynagını artıran. faaliyet karını artırmayı başarabilen şirketlerden sapmamak gerek olduğunu bir kez daha anladım...

herkese bol kazançlar dilerim...

SEVGİLİ HASAN USTA ŞAŞIRTTIN BENİ :wink:

shahzada
24-08-2016, 22:35
Altı aylıklara göre temettü istikrarıda göz önüne alındığına Erbos öne çıkıyor çimentolar bıktırdı artık her yere çimento fabrikası yapılıyor mantar gibi bazı şehirlerde iki üç tane kurulum izni alan alana... temettü veren çimento hisselerinden çıkmya başladım yeni hisseler alacağım arayıştayım orta uzun vadeli fakat erbos dan başka dikkatimi çeken yok egpro da iyi kütpo da fakat onlarda temettü ödemez alcar belki seneye iyi olur bu sene bilanço zayıf bakalım. yatırım tavsiyesi değildir....

Yanlış hatırlamıyorsam 2014'ten beri kütpo ödüyor temettü

shahzada
24-08-2016, 22:44

Her şeyde olduğu gibi borsada da kazanan ve kaybeden vardır.. biraz şans,biraz bilgi,biraz tecrübe ve doğru zamanda doğru strateji

RaLz
25-08-2016, 12:13
Bende buradaki üstatları dinleyerek isdemir almaya karar verdim finans sektörlerindeki hisseler dışında düşüncesi olan var mı?İsdemir sonuçta sanayi şirketii üstatlar sanayi kuruluşu olması şart dedi Buhur hocaya sordum isyat ve ismeni o da reel sektör dedi.Bende az da olsa isdemir almaya karar verdim başka fikiri olan varsa paylaşırsa sevinirim.Tşkrler...

Börsianer
25-08-2016, 12:34
Bende buradaki üstatları dinleyerek isdemir almaya karar verdim finans sektörlerindeki hisseler dışında düşüncesi olan var mı?İsdemir sonuçta sanayi şirketii üstatlar sanayi kuruluşu olması şart dedi Buhur hocaya sordum isyat ve ismeni o da reel sektör dedi.Bende az da olsa isdemir almaya karar verdim başka fikiri olan varsa paylaşırsa sevinirim.Tşkrler...

Isdmr, bir Eregl iştiraki, yani dolayısıyla Oyak iştiraki oluyor...

Ancak şirketin geçmiş finansallarına ulaşmak, bu şekilde bir trend analizi yapmak güçtür...

Borsaya yeni girmiş hisselerde fiyatın oturması, piyasanın dengeyi bulması beklenmelidir...

Ancak bu da yeterli olamaz çünkü temettü geleneği soru işareti oluşturur, Eregl veriyor diye Isdmr kesin verecek değildir...

Borsa ile yeni tanışmış bir şirketin önce huyunun suyunun iyice anlaşılması gerektiğini düşünüyorum...

6 Aylık finansalalrına göre Isdmr şöyle bir tablo çiziyor :

%15,49 Brüt kar marjı
%10,11 Net kar marjı

%71,37 Özkaynak/Varlıklar
%28,63 Kaldıraç Oranı (Borçlar/Varlıklar)

5,510mlr PD'ye karşılık 6 ayda 281mn kar, yıl sonunda F/K'yı 10 altında getirecek gibi görünüyor. 2,18 gibi de DD var hisse başı.

Bilanço analizi olarak fena görünmüyor ancak temettü dağıtıp dağıtmayacağına bakılmalı...

D grubu olduğu için de düşük fiyatlanacaktır, A ya da B gruplarına çıkmazsa pek talep gelmeyebilir...

Syg.

Börsianer
25-08-2016, 12:43
Artık yapacak birşey yok. sahibi güvenilir. kurumsal. düzenli temettüsünü ödeyen. özkaynagını artıran. faaliyet karını artırmayı başarabilen şirketlerden sapmamak gerek olduğunu bir kez daha anladım...

Sn Hasan, Halil Hoca yazmıyor diye felsefeden sapmak olmaz, hayatın her anında yol gösterici biri yanımızda olamaz, kendi nefsimize hakim olabilmeliyiz. Buffett'a göre, diğerlerinden daha başarılı olmak için onlardan daha akıllı olmamıza gerek yok, daha disiplinli olmak yeter. Burada disiplinimiz de tabi uvy oluyor...:cool:

Sizin yaşadığınızın benzerlerini ben de kendime yaşattım, her gün yüksek hacimler ile trade yaparak sonunda ancak eldekinden de olunacağına kesin kanaat getirip uçak düşürme olayından sonra (Kasım 2015) sadece hisse biriktirmeye döndüm.

Alıntıladığım kısmın benzerini bir sayfa önce de ben yazmıştım, aklın yolu birdir, bunları uygulamayanlar borsada helak olmaya mahkumdur...

Syg.

işçi74
25-08-2016, 12:53
Sinop'ta Nükleer Santral İçin Fizibilite Çalışmaları Başladı

20 Mayıs 2016 Cuma 10:46

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sinop'ta kurulacak nükleer santral için fizibilite çalışmalarına başladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sinop'ta kurulacak nükleer santral için fizibilite çalışmalarına başladı.

Bakanlık, santralde kullanılacak 16 milyar dolarlık malzeme için yerli firmalardan bilgi istedi. Belirli oranda yerli tedarik şartının sözleşmeye eklenmesi öngörülüyor. Bakanlık, ilk ünitesi 2023 yılında devreye girmesi beklenen Sinop Nükleer Santrali ile ilgili firmalara çağrı yaptı. Bu kapsamda; Türkiye'den alınması düşünülen ancak yetkin firmalar bulunamayan ürünlerin listesi de paylaşıldı. Sinop Nükleer Santrali'nde kullanılacak olan yerli malzeme oranını artırmak isteyen bakanlık, firmalardan konuyla ilgili bilgi istedi.

Bunun için bir ekip oluşturan bakanlık, firmalardan gelen bilgilere göre santralde başta inşaat olmak üzere teknik malzemelerin yerli firmalardan karşılanmasını planlıyor. Sinop'taki nükleer santral için toplam 20 milyar dolarlık yatırım yapılması düşünülüyor. Santral projesiyle özellikle yazılım, boru, cıvata, kablo, havacılık ve bilişim sektöründen firmaların ilgi gösterdiği öğrenildi. Sinop'taki nükleer santralde Japon MHI ve Fransız Areva ortak girişimiyle geliştirilen Atmea-1 tipi basınçlı su reaktörü kullanılacak.

Sinop'ta nükleer santral için fizibilite çalışmaları başladı

Kaynak: enerjienstitusu.com

RaLz
25-08-2016, 13:10
Isdmr, bir Eregl iştiraki, yani dolayısıyla Oyak iştiraki oluyor...

Ancak şirketin geçmiş finansallarına ulaşmak, bu şekilde bir trend analizi yapmak güçtür...

Borsaya yeni girmiş hisselerde fiyatın oturması, piyasanın dengeyi bulması beklenmelidir...

Ancak bu da yeterli olamaz çünkü temettü geleneği soru işareti oluşturur, Eregl veriyor diye Isdmr kesin verecek değildir...

Borsa ile yeni tanışmış bir şirketin önce huyunun suyunun iyice anlaşılması gerektiğini düşünüyorum...

6 Aylık finansalalrına göre Isdmr şöyle bir tablo çiziyor :

%15,49 Brüt kar marjı
%10,11 Net kar marjı

%71,37 Özkaynak/Varlıklar
%28,63 Kaldıraç Oranı (Borçlar/Varlıklar)

5,510mlr PD'ye karşılık 6 ayda 281mn kar, yıl sonunda F/K'yı 10 altında getirecek gibi görünüyor. 2,18 gibi de DD var hisse başı.

Bilanço analizi olarak fena görünmüyor ancak temettü dağıtıp dağıtmayacağına bakılmalı...

D grubu olduğu için de düşük fiyatlanacaktır, A ya da B gruplarına çıkmazsa pek talep gelmeyebilir...

Syg.

Hocam aldım gelmiş üstatlar öyle dedi sanayi olmalı dedi bende var bildikleri dedim.O kadar tavsiye ediyorlar dedim kendilerine güvenim tam çoğunu ta baştan böyle konulardan okudum 1.sayfalarından itibaren saolunuz tekrar teşekkür ederim engin bilgilerinizden dolayı.Dediklerinizde haklısınız ama oyak grubu olması sebebiyle ve ucuz kalmasından seçtim halka arz fiyati herhalde 2.7 tl civarıydı.Neyse çok tesekkür ederim hocam...

umtbra
26-08-2016, 17:53
Dise dokunur temettu almak icin 200k portfoy lazim. Ben bu hayalden vazgectim o kadar biriktiremem. Butun parami aselsan ve sodaya yatirdim patlayacaklari gunu bekleyecegim. Umarim elimde patlamazlar :)

arslan3306
28-08-2016, 17:33
Hocam aldım gelmiş üstatlar öyle dedi sanayi olmalı dedi bende var bildikleri dedim.O kadar tavsiye ediyorlar dedim kendilerine güvenim tam çoğunu ta baştan böyle konulardan okudum 1.sayfalarından itibaren saolunuz tekrar teşekkür ederim engin bilgilerinizden dolayı.Dediklerinizde haklısınız ama oyak grubu olması sebebiyle ve ucuz kalmasından seçtim halka arz fiyati herhalde 2.7 tl civarıydı.Neyse çok tesekkür ederim hocam...
hocam bu ara İskenderun çok konuşuluyor Ereğli ye göre ucuz ...pazar farkını hesaba katmazsak fakat bana göre Ereğli şu anda yüksek 2.80 geçen sene fiyatı vardı bilançoda karı azalmasına rağmen 4.80 de eğer elinizde Ereğli varsa değişim yapılabilir fakat gerek d grubu olması gerek karlılığın düşük olaması beklemenize sebep olabilir iyi kağıt ama bence erken iki sene sonra alınmalı sektörel sıkıntılarda var sırf temettü veriyor diye kağıt almak acemi yatırımcı işidir Mardin 5 yıldır yüzde on temettü veriminde fakat aynı fiyatta çimento ve demir çelik sektöründen uzak durulmalı...

RaLz
29-08-2016, 14:14
hocam bu ara İskenderun çok konuşuluyor Ereğli ye göre ucuz ...pazar farkını hesaba katmazsak fakat bana göre Ereğli şu anda yüksek 2.80 geçen sene fiyatı vardı bilançoda karı azalmasına rağmen 4.80 de eğer elinizde Ereğli varsa değişim yapılabilir fakat gerek d grubu olması gerek karlılığın düşük olaması beklemenize sebep olabilir iyi kağıt ama bence erken iki sene sonra alınmalı sektörel sıkıntılarda var sırf temettü veriyor diye kağıt almak acemi yatırımcı işidir Mardin 5 yıldır yüzde on temettü veriminde fakat aynı fiyatta çimento ve demir çelik sektöründen uzak durulmalı...

teşekkürler değerli tavsiyeleriniz için...Sizin öneriniz nedir peki?Hiç bir sanayi hissesi kords hariç karı iyi gelmemiş hele otomotiv sanayinin borçları geçen seneye göre 2 kat artmış borç batağındalar aynı türk hava yollarını önceden patlayacağını anladığım gibi bunlar da bir yerde patlayacak habire borç ve hepsi de döviz cinsinden zor bence...Yt değildir hele sabancı herkes afyona mesela yatırım yaptı diyorda milletin parasıyla bedelliyle kordsa için de aynı hisse satışıyla onlarla yatırım yoksa elindeki parayla yapsalar iyi de.

mikronezya
29-08-2016, 17:49
Dise dokunur temettu almak icin 200k portfoy lazim. Ben bu hayalden vazgectim o kadar biriktiremem. Butun parami aselsan ve sodaya yatirdim patlayacaklari gunu bekleyecegim. Umarim elimde patlamazlar :)

bu işler sabır gerektiriyor

eldeki imkanlara göre bir yerden başlamak lazım

kurti35
09-11-2016, 20:43
Uzun vadeciler için sıkıntılı günler:ayy:

tigris
09-11-2016, 21:32
Arkadaşlar, ismail Tarman onun ortak olduğu şirketleri takip etmeli ayak izini, temettü delisi bir ustat, yanında soda, brisa, hektas ve isdmr ekledin mi bence 5 - 10 yıl biriktirdikten sonra temettülerle yasanilir..... ytd

kurti35
09-11-2016, 22:34
Arkadaşlar, ismail Tarman onun ortak olduğu şirketleri takip etmeli ayak izini, temettü delisi bir ustat, yanında soda, brisa, hektas ve isdmr ekledin mi bence 5 - 10 yıl biriktirdikten sonra temettülerle yasanilir..... ytd
Şirketler çok güzel cesaret zamanı bu puslu havalar

mustafaylmz
04-12-2016, 00:01
Daha fazla nakitimin olmasini istedigim bir dönem ;))

Sent from my LG-D802TR using Android mobile app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=76919)

kurti35
04-12-2016, 12:50
Daha fazla nakitimin olmasini istedigim bir dönem ;))

Sent from my LG-D802TR using Android mobile app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=76919)

aynı fıkırdeyım

emfur
04-12-2016, 12:55
Borsada hep uyguladığım ve bence olması gereken strateji, elime para geçtikçe bu tür temettü verimliliği yüksek sanayi şirketlerine yatırım yapmak oldu.Zamanında günlük trade yapmaya çalıştığım oldu birazda ısınıp işi öğrenmek için fakat bunun az miktar gelir ve eğlence için, zaman kaybı olduğunu ve stres yarattığını görünce vazgeçtim.Sadece belirlediğim hisselerde arada sırada fırsat oldukça birbirine değiştiriyorum şimdiki durumda.
Froto,tuprs,aygaz,pnsut alıp unutup gelir elde etmek için akla gelen önemli şirketlerden.Özellikle froto ilk kez kriz zamanı alım yaptığım devamlı arttırdığım hisse, maliyeti de hala çok aşağıda fakat yukarıdan da satamadım elim gitmedi
o orada dursun ve temettü geliri getirsin alışkanlık oldu bende.
Belki hisse sayısı tartışılabilir çok hisse alıpta geliri dağıtmakmı yada az hisse az risk mi bu konuda ara ara kararsız kalabiliyorum heleki mevcut durumu göz önüne alınca, piyasalar belirsizliklerle dolu ama temettü yatırımcısı sağlamda hisseleri varsa çok kaybetmez diye düşünüyorum.

kurti35
04-12-2016, 13:19
Borsada hep uyguladığım ve bence olması gereken strateji, elime para geçtikçe bu tür temettü verimliliği yüksek sanayi şirketlerine yatırım yapmak oldu.Zamanında günlük trade yapmaya çalıştığım oldu birazda ısınıp işi öğrenmek için fakat bunun az miktar gelir ve eğlence için, zaman kaybı olduğunu ve stres yarattığını görünce vazgeçtim.Sadece belirlediğim hisselerde arada sırada fırsat oldukça birbirine değiştiriyorum şimdiki durumda.
Froto,tuprs,aygaz,pnsut alıp unutup gelir elde etmek için akla gelen önemli şirketlerden.Özellikle froto ilk kez kriz zamanı alım yaptığım devamlı arttırdığım hisse, maliyeti de hala çok aşağıda fakat yukarıdan da satamadım elim gitmedi
o orada dursun ve temettü geliri getirsin alışkanlık oldu bende.
Belki hisse sayısı tartışılabilir çok hisse alıpta geliri dağıtmakmı yada az hisse az risk mi bu konuda ara ara kararsız kalabiliyorum heleki mevcut durumu göz önüne alınca, piyasalar belirsizliklerle dolu ama temettü yatırımcısı sağlamda hisseleri varsa çok kaybetmez diye düşünüyorum.

bu aralar temettücüler için ıyı fırsat doğdu

bu krız ne ılk nede son diğerlerınden farklı kılan yön ise sebep bırden fazla AB ile olan ılışkıler trump jeopolıtık sıkıntılar döviz başkanlık sevdası

vadeler uzunsa belkı bır mıktar daha aşağısı var ama döneceğiz bır yerden mutlaka

nermindincer
20-12-2016, 14:19
amerika-çin arasındaki Kayıp askeri araç krizi
IRAN-türkiye arasında çıkartılacak Savaş vs..
suriyenin parçalanması ve rusyanın bölgede ekmek istemesi
böyle krizler hemen bitmez
lesson 57 from american trade experts i bir okursanız
bu tür krizlerin asıl tetikçilerinin kendileri asıl büyük kısmı almadan krizleri bitirmediğini ve insanlara piyasayı pazarlayıp ve satmayı becerdikden sonra piyasaları en az 2-3 yıl (teknik analiz ve oran-orantı kullanırsak grafiklerde bu krizin 6 yıl süreceği de anlarız)
çeşitli psikolojik savaş organları ile hipnotize edip bıktırıp korkutup sattırdıklarını okuyabilirsiniz.
zaten the economist dergisi 2017 kapağı videosu herşeyi açıklıyor
2018 yılı eşittir avrupanın görüp görebileceği en büyük kriz olacakmış dergi çıksın alıp içindeki çizimleri gösteririm
youtube da videoları açıp izleyebilirsiniz ancak zaten 2 hafta önce televizyon programına da çıktı orada da konuşuldu.
https://www.youtube.com/watch?v=cFQg2c_dmrk
video sitelerinde arama kısmına "the ecomonist 2017 cover" yazılınca çıkan videoları ve önceki çıkan videolardan
ne zaman nelerin olduğunu izlediğinizde gözlerinize inanamazsınız.

mesela "the simpsons" diye bir dizi vardı hatırlarsanız
bakın adamlar yıllar öncesinden kimin başkan olacağını nasıl göstermiş
https://www.youtube.com/watch?v=irrbuaiUMVw

aynı şekilde video sitelerinde arama kısmına "the simpsons trump" yazınca çıkan videoları izlediğinizde gözlerinize inanmazsınz

peki 11 Eylül saldırılarına ne demeli ?
https://www.youtube.com/watch?v=xRpPtuymV24

11eylül daha önceden hep belli noktalarda söylenmiş ve tarihi bile verilmiş
sonuç bizler bunu saldırı olarak biliyoruz.

bizler ile ilgilide bir çok şey bilen kahin nostradamus var birde
mesela https://www.youtube.com/watch?v=0gdW2JP31Uc
ve https://www.youtube.com/watch?v=bHsOv93Blj0

https://www.youtube.com/watch?v=Q_a4d6grlAY

bu videolar daki olaylar tutarsa zaten teknik olarak SATILMAYI bekleyen Türkiye borsası teknik dibe oturur ve bizde
temettü veren bu hisseleri çok çok iyi fiyatlardan alabiliriz.çünkü IRAN-TR arasında en ufak bir gerginlik demek borsanın 40000seviyelerine hızla gelmesi demek olabilir.
teknik gösterge olarak zaten 2018 ocak ayı gibi bir dip çalışması olacak gibi grafikle destekleyecem sonradan.

Börsianer
20-12-2016, 17:32
Uzun vadeciler çöküş beklemez, yüksek motivasyonu olmayan bir adam hisseleri de 10 ila 20 yıl gibi uçuk süreler elinde tutamaz.
Ya hep hissedesinizdir ya hep almaya korkarsınız
Ben bu pahalı fiyatlardan almaya korkmuyorum
Afedersiniz biraz safım
Beni bilen bilir :)
Syg.

TERIM45
20-12-2016, 18:37
Uzun vadeciler çöküş beklemez, yüksek motivasyonu olmayan bir adam hisseleri de 10 ila 20 yıl gibi uçuk süreler elinde tutamaz.
Ya hep hissedesinizdir ya hep almaya korkarsınız
Ben bu pahalı fiyatlardan almaya korkmuyorum
Afedersiniz biraz safım
Beni bilen bilir :)
Syg.
1989 dan bu yana krizler gördüm çok kazandım zaman zaman ancak bunlar bana bir kural ögretti
%33 hisse daima portfoyde bulunur %45lere çıkar ama 1 haftalık 2 haftalık
%33 ün altına iner ama 1 yıllık süreyle
yani bu forumu okuyan insanlar korkup satacaksa bile azaltmalı tümünü satmamalı mesela %50
cesaret edip alacaksa bile azar azar almalı mesela %30 ile girmeli.
kimseyi bu yaştan sonra yanlış yönlendiremem.
sizde yapmayın insanların ahını almayın.
bu program hekesin aklını almış gibi geliyor bana birazcık.

eğer ki bir noktada satacaksam bile isterse 60bin endeks olsun yine satarım gözünün yaşına bakmam.
tam tersi yöne gidecekse isterse 99bin endeks olsun yine alırım.
yani önemli olan kar etmekse riskleri azaltıp girmek en mantıklısı.
adamlar boşa demiyor videolarda "in MARCH 2018 is the best collapse in the world" diye
bakalım ben riski kendi çapımda alıyorum sizi bilemem.
ancak böyle cümleler biraz ayıp oluyor..forum zaten hisse kaba tabiriyle kağıt pazarlayanlar ile dolu.

http://i.hizliresim.com/Err11D.png (http://hizliresim.com/Err11D)

Börsianer
20-12-2016, 19:16
Siz güzel stratejilerinizi paylaşın bir sinerji oluşsun.

Bende bir numara yok, al al al sürekli al hiç satma temettü ile yine al kilitle blokaj koy almaya devam, benim forumdakilere anlatabileceğim iyi bir stratejim yok, zaten başarılı veya zeki olduğumu da iddia etmiyorum :)

Değerleme ile ilgili mütalaa edilecek birşey varsa bana çıtlatırsınız, geleceğe dair krizin ne zaman olacağını bilmek tahmin etmek alanım değil :)

+başlığa uygun muhabbete davet ediyorum

Syg.

kurti35
20-12-2016, 20:55
Değişik fikirler kıymetlidir

L Lawliet
31-12-2016, 00:17
http://i65.tinypic.com/v80gth.jpg

ihsanokur
17-01-2017, 17:48
Bende bir numara yok, al al al sürekli al hiç satma temettü ile yine al kilitle blokaj koy almaya devam...

Son 5 yıldır aynı ben. Keşke bu yöntemi daha önce keşfetseydim. Portföyüme yılda 10 kereden az bakıyorum.

almancacı
20-01-2017, 18:32
Değerli arkadaşlar,çimento sektöründen Çimentaş hissesinin bilançosunu incelediğimde 2009 yılından beri kasasında 583 milyon TL biriktirdiğini gördüm.Bu parayı belli bir yıla kadar temettü veya bedelsiz olarak vermek zorunda mı? Cevaplarınız için teşekkürler.....