PDA

View Full Version : PD/DD Bandı ile Koç Holding/Usd Slow Trade

syılmaz
31-07-2016, 22:29
Forumda yıllardır temettü yatırımcısı kimliği ile yazdım halende temettüler ile emeklilik hayali kuruyorum ama al-unut tarzı yatırımdan vazgeçtim. Gerçekten temettüler ile emekli olacak portföye ulaşana kadar 'slow trade' yapmaya çalışacağım.

1) Başlığın amacı nedir?

Yıllık usd bazlı %25 * getiri sağlamak. Neden %25 derseniz, ABD enflasyonunu %1.5-2.0 aralığı kabul edersek, 10 sene sonra enflasyondan arındırılmış olarak parayı 10 katına çıkarmak için yıllık %25 getiri gerekiyor.

* Her sene istikrarlı bir şekilde %25 portföy büyütmek aslında imkansız birşey ama biz hedefimizi büyük koyalım, ne kazanırsak ta kanaat edelim.

2) Neden Koç Holding?

Riski dağıtmak adına en güzeli sepet yapmak ama yavaşta olsa al-sat yapıyorsanız birçok şirketi birden takip etmek çalışan işinde gücünde bir insan için çok zor. Tek şirketle borsada yer almakta ky için büyük hata, bu sebeple hem tek şirket ile al-sat hem de aynı anda çok şirkete ortak olarak riski azaltmak için holding seçiyorum, doğal olarak ta Türkiye'nin en büyük holdingini. Ayrıca kendi çapımda ciddi paralarla bu işi yapacağım için şirket tahtasının likit olması önemli, tek tuşla tahtayı hareket ettirmeden portföy boşaltabilmeliyim.

Burada ki en büyük risk, tek bir sermaye grubu ile hareket etmiş olacağız. Bu sebeple paramın %100'ü ile kesinlikle bu sistemde çalışmam, takip edenler bilir aynı zamanda yurtdışı borsa yatırımlarım var.

3) Sistem nasıl çalışacak?

Koç Holding'in geçmiş 9.5 yılda ki pd/dd hareket aralığını inceleyerek belli kademelere inince almak, belli kademelere çıkınca satmak. Öncelikle geçmiş 9.5 yılda ki gün gün kapanış, f/k, pd/dd hareketlerini excelde çıkardım.

PD/DD verilerini özetlersek;

http://i959.photobucket.com/albums/ae71/syilmaz/kchol.jpg (http://s959.photobucket.com/user/syilmaz/media/kchol.jpg.html)

4) Al-sat aralığı nedir, ne zaman alacağız?

Kendi adıma pd/dd 1.20 olunca görece küçük miktardan kademeli alışlara başlarım. Ne zaman full (bu iş için ayırdığım) hisse senedine geçerim, ne zaman kademeli satmaya başlarım ya da bir kerede portföy boşaltırım, bu seviyeleri söylemek mümkün değil. Bu işlerde büyük konuşmamak lazım.

Yalnız her alış ya da satış kademelerimi burada yazacağım.

5) Neden usd/kchol?

1. madde de amacımız getirimizi usd cinsinden arttırmaktı, bu sebeple nakitte olduğumuz zamanlar usd'de de olacağız. Bu şekilde olası develüasyon riskine karşıda %100 garanti olmasa da koruma sağlamaya çalışacağız.

6) Güncel fiyatlar ile yorum

An itibari ile Koç Holding'in pd/dd değeri 1.37

Kendi kurduğum sistem mantığına göre bu sene sadece Ocak ayının ilk işlem haftasında alım fırsatı vermiş, Nisan ayı içerisinde de satış fırsatı vermiş. Şu aşamada almam söz konusu değil, her ne kadar yukarı yönlü %20-25 (istatistiklere göre) artış potansiyeli varsa da kesinlikle disiplinimizden ayrılmayacağız.

Koç Holding'in şu an ki değerlemesine bakarak diplerde olmadığımız hatta olası bir krizde aşağılara çok ama çok yolumuz olduğu ortada.

Ayrıca güncel portföyüm çok büyük oranda hisse senedinde, satış için fırsat bekliyorum. Beklediğim satış fırsatı gelmezse olası ilk krizde maalesef hisse senedinde olacağım için bu sistemi olması gerektiği gibi kullanamam. Umarım satış fırsatını yakalar ve düşündüğüm usd pozisyonunu alabilirim.

7) Son söz

Bu başlıkta adı gibi 'slow' ilerler, belki ilk alım fırsatı bir ay sonra olacak belki de 1 sene sonra. Diyelim ki 1 sene sonra oldu, bu başlık 1 sene hareketsiz yatar. :)

Tabi arada Koç Holding ile ilgili değerlendirmelerde bulunacağım.

Önemli not: Tabi hayat ne getirir ne götürür bilemeyiz, 5 dk sonrası için bile hayatta olacağımız garanti değilken böyle 10 yıllık planlar yapmak aslında sadece fantazi. Belki başımıza bir dert gelecek elimizdekini kaybedeceğiz, belki de kader bizi başka yollara sürükleyecek borsa sadece bir hatıra olarak kalacak. Allah neyi nasip ederse...

syılmaz
31-07-2016, 22:33
Sisteme bakarsak 2015 yılı içerisinde hiç alım fırsatı vermemiş, bu durumda usd'de bekliyor olsaydık usd 2'den 3'e çıkarken usd pozisyonumuzu koruyor olacaktık.

sihirliayna
01-08-2016, 01:56
Turkiye'nin Turkcell'i olarak 15 Temmuz demokrasi sehit ve gazileri icin Basbakanlik tarafindan baslatilan bagis kampanyasina destegimize devam ediyoruz. 1507'ye 15 TEMMUZ yazarak gondereceginiz mesajla sehit yakinlari ve gazilerimiz icin yapacaginiz her 5TL bagisa ek TURKCEL de 5TL katki sagliyor

tyuksel
01-08-2016, 09:21
Yeni konunuz hayırlı olsun Syilmaz Hocam, hemen abone olalım :cool:

syılmaz
01-08-2016, 10:15
Teşekkürler Sn. Tyuksel. :)

caralis
02-08-2016, 19:16
Merhaba , kademeli alımınız 1.2 , kademeli satıs icin hedefiniz nedir? Ayrıca sisteminizin simulasyonunu yaptınız mı gecmis 10 seneye gore? % 25 getirmis mi sistem?

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.

syılmaz
02-08-2016, 23:03
Nereden alıp nereden sattığınıza bağlı, sistem bu imkanı veriyor ama en dipte alıp en tepede satamayız. Yaşayarak göreceğiz ne kazanacağımızı. Kademeli satış için 1.45-1.50 arası başlanıp, 1.60-1.70 arası full boşaltılabilir ama günün koşulları, gelecek döneme ait pd/dd beklentisi ve hatta o günkü ruh halime göre satış yeri değişebilir. :)

Kısa vadeli trade de psikolojinizi bozabilirsiniz, kayıplarınız da büyük olabilir çünkü kısa vadeli takılıyorsanız stop çalıştıracaksınız.

Uzun vadeli al-unut'da da 10 sene sonra bir bakarsınız sadece faiz kadar yol almış olabilirsiniz. Şu an birçok kurumsal büyük kağıt bu şekilde maalesef.

Yılda bir ya da birkaç yılda bir yapılacak yavaş al-sat ise reel tatmin edici kazancı getirebilir. İlla Koç Holding bazında söylemiyorum, birden fazla doğru yol olabilir.

syılmaz
16-08-2016, 21:04
Bugün 2.9357 maliyetle ilk parti dolarımı aldım ve enpara'da brüt %2.60 ile mevduat yaptım, düştükçe dolar almaya devam. Koç Holding almaya ise çok uzağız. Koç Holding %5 artsa ve biz hissede olsaydık, kademeli satışa başlayacaktık. Yani şu an satım bölgesine yakınız. Halbuki güncel algı Bist'de diplerde olduğumuz yönünde. Bakalım zaman ne gösterecek.

syılmaz
04-11-2016, 12:52
Bugün 2.9357 maliyetle ilk parti dolarımı aldım ve enpara'da brüt %2.60 ile mevduat yaptım, düştükçe dolar almaya devam. Koç Holding almaya ise çok uzağız. Koç Holding %5 artsa ve biz hissede olsaydık, kademeli satışa başlayacaktık. Yani şu an satım bölgesine yakınız. Halbuki güncel algı Bist'de diplerde olduğumuz yönünde. Bakalım zaman ne gösterecek.

Yaklaşık 2.5 ay önce 2.9357'den usd almıştım, daha da düşmediği için başka almamıştım ama yurtdışı portföyümü satmış olmam ve maaşımı usd ile almamdan dolayı kendi çapımda idare edecek dövizim var.

Alınan faizlerle beraber şu an %7.3 civarı kârdayız. Koç holding almaya ise halen uzağız, sabırla beklemeye devam.

frappe
14-11-2016, 01:30
Sabirli olmak zordur ama meyvesi tatlidir.

Syilmaz alis olarak kocholdingte baslangic seviyen ve dip seviyen nedir.

Ayrica yeni basliginda basarilar diliyorum

syılmaz
14-11-2016, 13:45
Gidip geldiği band hareketine bakarsak kabaca pd/dd 1.10-1.20 aralığında alıp 1.50 ve üzerinde satmak gerekiyor ama 2008 krizinde 0.40'a kadar inmiş. Ben hangi seviyede alırım hangi seviyede satarım şu an kesin konuşmam mümkün değil ama aldığımda da, sattığımda da burada yazacağım.

frappe
14-11-2016, 16:33
Simdiden bol kazanclar,takip edecegim

syılmaz
01-12-2016, 18:24
Koç Holding'in bu akşamki kapanış fiyatı ile pd/dd oranı 1.25. Almaya başlamamız için biraz daha düşmesi gerekiyor.Eğer küresel bir kriz olmayacaksa sadece yurtiçi geçici bir çalkantı olarak bu durumu göreceksek 1.1-1.2 aralığında bu iş için ayırdığım dövizin tamamını satıp, kchol almalıyım ama küresel bir satış dalgası başlayacaksa pd/dd 1.1 seviyesi bile çok pahalı kalır.

Big Short filmini izleyenler bilir, gerçek hayatta bir fon yöneticisi mortgage krizini 3 sene öncesinden tahmin etmişti. Şimdi aynı vatandaş diyormuş ki İtalyan bankalarında başlayacak bir çöküş yeni küresel satış dalgasını başlatabilir.

Bu pazar İtalya'da referandum var, beklenen sonuç hayır çıkması ve bu durumun İtalya'yı daha büyük bir siyasi ve ekonomik krize sokması. Şimdilik izlemeye devam.

Bu arada MB'nin yüksek faiz arttıracağına dair bir sinyal gelirse, pd/dd oranını takibi boşverip, elimde ki dolarları hemen satmam lazım. Şu an için tek risk faiz artışı, olmadığı sürece daha doların gideceği yer var.

syılmaz
02-12-2016, 16:12
Trader psikolojisi gerçekten zor bir psikoloji. Normalde sistemimize göre vakti gelmediği halde, daha fazla strese dayanamadım ve elimdeki tüm dolarları TL'ye çevirdim.

16 Ağustos 2016 tarihinde alınan 2.9355 TL maliyetli,

Ve 2015 Eylül- Ocak 2016 tarihleri arasında yabancı hisse senetleri için çeşitli kademelerden almış olduğum (2.98-3.00 TL) maliyetli dolarları,

Bugün 3,55175'den sattım.

Böylece 16 Ağustos'ta alınan dövizden 3,5 ayda net %21 kazandım.

Yabancı hisse senedi portföyüm ise bugün tam anlamıyla realize olduğundan; hisse kazancı, kur kazancı, faiz kazancı dahil yaklaşık 14 aylık vadede %35.80 kazandırdı.

Tabi bu TL bazlı kazançlar aslında bir anlam ifade etmiyor, Koç Holding alıp sonrasında satıp, tekrardan dolara döndüğümüzde dolar bazında ne kazanmış olduğumuz önemli.

Şimdi sıra Koç Holding'e geçmekte ama halen almak için beklediğim piyasa değerine inmiş değil. Pazartesi günü avrupa kaynaklı bir satış dalgası gelirse düşük bir miktar alımla giriş yapabilirim. Aldığım zaman yazacağım zaten.

frappe
04-12-2016, 15:53
Guzel kar etmissin syilmaz tebrik ederim . Takipteyim

syılmaz
04-12-2016, 22:45
Guzel kar etmissin syilmaz tebrik ederim . Takipteyim

Birinci ayak tamamlandı ama kchol alabilecek miyim? Ne kadar alabileceğim, usd yükselmeye devam eder mi vs bir sürü belirsizlik var. Yaşayıp göreceğiz.

syılmaz
05-12-2016, 18:30
12.22 tl maliyetle ilk alımı bugün yaptım. Bu iş için ayırmayı düşündüğüm paranın %6-7 si kadar küçük bir miktarla.

Sent from my SM-J700F using Android mobile app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=76919)

frappe
05-12-2016, 22:41
hayirli olsun, yukari giderkende alima devam edecekmin yoksa sadece asagi kademelimi

Ben vakifta olmasan koc girerdim kesinlike

Sent from my SM-N9000Q using Android mobile app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=76919)

syılmaz
06-12-2016, 00:13
hayirli olsun, yukari giderkende alima devam edecekmin yoksa sadece asagi kademelimi

Ben vakifta olmasan koc girerdim kesinlike

Sent from my SM-N9000Q using Android mobile app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=76919)

Teşekkürler, yok yukarı giderken almam sadece aşağı kademelerde. Olurda borsada ralli olursa, pd/dd 1.40-1.50 arasından itibaren tekrardan kademeli olarak usd'ye dönmeye başlarım.

frappe
06-12-2016, 00:21
Bizim ogrenemedigimiz trade usulu yukari gittikce artirmak

diger taraftan o pozisyonu hadge etmek

frappe
06-12-2016, 00:21
Eletirmiyorum sakin yanlis anlama syilmaz ama traderlar oyle yaparak servetlerine servet katiyorlar

syılmaz
06-12-2016, 00:40
Estağfurullah, yanlış anlamam. Herkesin yoğurt yiyişi farklıdır diyeyim, teknik analiz anlamam, çokta inanmam zaten. Yukarı çıkarken almak için iyi teknik analiz bilmeniz lazım, sürekli bu işe vakit ayırmanız lazım. Benim öyle bir vaktimde yok, olsa bile o strese giremem. Her sene minik bir kriz ve sonrasında ufak bir ralli oluyor zaten, bilemedin iki senede bir. Bunun için endekste tl, euro ya da usd olarak belli seviyeleri de takip edebilirsiniz ama benim aklıma en iyi yatan Koç Holding'in hareket ettiği pd/dd bant aralığı oldu.

frappe
06-12-2016, 10:54
Aslinda stres yapmadan senede bir %30 yapip cikmak buyuk parada guzel olur

aysearslan
06-12-2016, 11:13
İyi kar elde etmişsin .

yatirimci
06-12-2016, 12:02
Estağfurullah, yanlış anlamam. Herkesin yoğurt yiyişi farklıdır diyeyim, teknik analiz anlamam, çokta inanmam zaten. Yukarı çıkarken almak için iyi teknik analiz bilmeniz lazım, sürekli bu işe vakit ayırmanız lazım. Benim öyle bir vaktimde yok, olsa bile o strese giremem. Her sene minik bir kriz ve sonrasında ufak bir ralli oluyor zaten, bilemedin iki senede bir. Bunun için endekste tl, euro ya da usd olarak belli seviyeleri de takip edebilirsiniz ama benim aklıma en iyi yatan Koç Holding'in hareket ettiği pd/dd bant aralığı oldu.

Sn syılmaz, teknik analiz bilmem derken alçakgönüllük göstermişsiniz.
Zira teknik analizde "Simple is perfect" kuralı geçerli çoğu zaman.
Ne kadar çok indikator, gösterge formul kullanırsanız, o kadar oynak bir strateji olur.

PD/DD takibi gayet güzel bir çözüm. Siz ve sizin gibi değerli dostlardan farklı bakış açıları öğreniyoruz. Bu da bizlere ışık tutuyor.

Sağolun varolun. Saygılar
YTD

syılmaz
06-12-2016, 18:58
Teşekkürler arkadaşlar, gerçekten teknik analiz bilmem. Benim şu an yaptığım al-sat'da hiçbir teknik analize dayanmıyor.

Temel analizin temel bir çarpanını kullanıyorum sadece. Herkese bol kazançlar...

* Bu arada yükselen usd belli bir seviyede kalıcı olursa, pd/dd'nin gelecek bilançolarda ki rakamını önceden doğru tahmin etmeliyiz. Mevcut pd/dd oranları bizi yanıltabilir.

jackwalsh
27-12-2016, 22:48
Teşekkürler arkadaşlar, gerçekten teknik analiz bilmem. Benim şu an yaptığım al-sat'da hiçbir teknik analize dayanmıyor.

Temel analizin temel bir çarpanını kullanıyorum sadece. Herkese bol kazançlar...

* Bu arada yükselen usd belli bir seviyede kalıcı olursa, pd/dd'nin gelecek bilançolarda ki rakamını önceden doğru tahmin etmeliyiz. Mevcut pd/dd oranları bizi yanıltabilir.

Merhaba süper br sistem, ancak koç pahalı kaldı.
Acaba Sahol ile rakamlara baksak alım fırsatı vermezmiydi ?

syılmaz
27-12-2016, 23:53
Merhaba süper br sistem, ancak koç pahalı kaldı.
Acaba Sahol ile rakamlara baksak alım fırsatı vermezmiydi ?

Sahol için konuşamayacağım maalesef, önce geçmiş yıllar verilerini çıkartıp handi pd/dd aralığında hareket etmiş bilmem gerekir ama mantık olarak aynı sistem sahol ya da sise gibi diğer holdinglere de uygulanabilir.

Bu arada ben disiplinden ayrıldım, 12.22 maliyetli kchol'leri 13.33 TL'den satıp (dün) yerine 70.55 TL'den ttrak aldım yeniden düşerse daha önce bahsettiğim rakamlarda yeniden alabilirim. Düşmezse bile nerelere çıktığını görüp sistemin işe yarayıp yaramadığını takip etmeliyiz.

senkron43
29-12-2016, 17:16
Guzel bir strateji.Böyle fonlar olmalı profesyonellerin yönettiği.Tesekkürler.

syılmaz
09-01-2017, 21:43
Bu arada ben disiplinden ayrıldım, 12.22 maliyetli kchol'leri 13.33 TL'den satıp (dün) yerine 70.55 TL'den ttrak aldım yeniden düşerse daha önce bahsettiğim rakamlarda yeniden alabilirim. Düşmezse bile nerelere çıktığını görüp sistemin işe yarayıp yaramadığını takip etmeliyiz.

70.55 maliyetli ttrak'ları 72.25'den satıp, 12.32'den tekrar kchol'a döndüm. Başka yerde rahat edemeyeceğimi anladım. :) Umarım bir daha kendi sistemimdem ayrılmam.

Önümüzde ki dönem çok belirsiz, pd/dd olarak 1.35 değerinde olmamıza rağmen, develüasyon sebebi ile (doğal olarak oluşacak enflasyon) zamanla iştiraklerin geliride artacak, şu an 1.35 olan pd/dd 2 sene sonrasını hesap edebilsek belkide 1.00'a inmiş olacak. Bu yüzden şimdi çarpanlar yanıltıcı olabilir. Geleceğe yönelik kar ve özkaynak tahmini yapabilirsem burada yazarım.

Birkaç ay içerisinde bu iş için ayıracağım para ile komple kchol'e geçebilirim.

almancacı
10-01-2017, 08:02
Uşak seramik hakkında düşünceleriniz?

syılmaz
30-01-2017, 14:02
Sahol için konuşamayacağım maalesef, önce geçmiş yıllar verilerini çıkartıp handi pd/dd aralığında hareket etmiş bilmem gerekir ama mantık olarak aynı sistem sahol ya da sise gibi diğer holdinglere de uygulanabilir.

Arada geçen zamanı özetlersem, 70.55 maliyetli ttrak'ları 72.45'ten satıp, 13.32'den tekrardan kchol'e dönmüştüm sonrasında bunları 13.60'dan tekrar sattım. Sonra isctr aldım onu da sadece %1 karla sattım.

KCHOL şu an 15.18 TL ve pd/dd'si 1.55

Disiplinimden ayrıldığım için daha az bir kara yetinmiş oldum. Satmamış olsaydım pd/dd 1.50 civarı satmaya başlar 1.60'ı görürse elimde kalanları da komple satardım.

Görüldüğü üzere sistem gayet güzel çalışıyor yalnız;

1) Duygularıma hakim olamadım, slow trade yapacağım yere yine sürekli bir al-sat moduna girdim ve bu kardan zarar olarak döndü.

2) Anlatırken basit görülen (pd/dd 1.25 civarına inince almaya başla 1.10 civarlarında daha yüklü al, ama kriz fiyatlaması olan 1'in altı içinde elinde nakit bulundur sonra 1.50 civarında satmaya başla, 1.60 üzeri tamamen boşalt) bir sistemin iş uygulama gelince (disiplinsizlik ve duygulara hakim olamama) ne kadar zor olabileceğini yaşayarak görmüş oldum.

3) Önümüzde ki maçlara bakacağız artık. :) Türkiye'de krizler, borsada fırsatlar bitmez.

Son olarak, burada maliyetlerimi ve satış yerlerimi yazıyor olmakta psikolojik olarak etkiliyor beni (forumda kazanma yeteneğimi göstermeye çalışmak hırs yaptırıp yanlış kararlar aldırıyor).

Bu sebeple artık nereden aldım, nereden sattım yazmayacağım. Sistem herkesin anlayabileceği sadelikte ve geçen zamanda başarılı bir şekilde uygulanabileceği de belli oldu.

Gerisi uygulamak isteyenlerin kendi sorumluluğunda.

yatirimci
31-01-2017, 11:48
Arada geçen zamanı özetlersem, 70.55 maliyetli ttrak'ları 72.45'ten satıp, 13.32'den tekrardan kchol'e dönmüştüm sonrasında bunları 13.60'dan tekrar sattım. Sonra isctr aldım onu da sadece %1 karla sattım.

KCHOL şu an 15.18 TL ve pd/dd'si 1.55

Disiplinimden ayrıldığım için daha az bir kara yetinmiş oldum. Satmamış olsaydım pd/dd 1.50 civarı satmaya başlar 1.60'ı görürse elimde kalanları da komple satardım.

Görüldüğü üzere sistem gayet güzel çalışıyor yalnız;

1) Duygularıma hakim olamadım, slow trade yapacağım yere yine sürekli bir al-sat moduna girdim ve bu kardan zarar olarak döndü.

2) Anlatırken basit görülen (pd/dd 1.25 civarına inince almaya başla 1.10 civarlarında daha yüklü al, ama kriz fiyatlaması olan 1'in altı içinde elinde nakit bulundur sonra 1.50 civarında satmaya başla, 1.60 üzeri tamamen boşalt) bir sistemin iş uygulama gelince (disiplinsizlik ve duygulara hakim olamama) ne kadar zor olabileceğini yaşayarak görmüş oldum.

3) Önümüzde ki maçlara bakacağız artık. :) Türkiye'de krizler, borsada fırsatlar bitmez.

Son olarak, burada maliyetlerimi ve satış yerlerimi yazıyor olmakta psikolojik olarak etkiliyor beni (forumda kazanma yeteneğimi göstermeye çalışmak hırs yaptırıp yanlış kararlar aldırıyor).

Bu sebeple artık nereden aldım, nereden sattım yazmayacağım. Sistem herkesin anlayabileceği sadelikte ve geçen zamanda başarılı bir şekilde uygulanabileceği de belli oldu.

Gerisi uygulamak isteyenlerin kendi sorumluluğunda.

Saygılar selamlar.

PD/DD dediginiz gibi gayet mantıklı ama uygulaması cok zor. Özellikle bizim piyasada bir günde %20ler yapan hisseleri gören bir insanın buna uyması nerede ise imkansız. Biraz terübesi az ve heyecanlı ise mümkün değil.
Ama yıllar geçtikçe insanın aklı başına geliyor.

Eskiden her ani harekette işlem yapan ben, büyük dalgalanmalarda bile hedefe kitlenip bekleyebiliyorum.

Hissede en son işlem yaptıgım zamandan 3 ay geçmiş. Sabırla 3 aylıkların acıklanacagı günü bekliyorum.

Bakalım hayırlısı..

Başarılar sizede.

Bir ara yurtdısı yatırımlarınız var demistiniz. Sanırım yurtdısı konusunu kapatttınız

Saygılar

YTD

syılmaz
31-01-2017, 14:45
Bir ara yurtdısı yatırımlarınız var demistiniz. Sanırım yurtdısı konusunu kapatttınız

Saygılar

YTD

Evet, yurtdışı portföyü sattım. Gelecekte birgün tekrar olabilir ama orta vadede yeni yurtdışı portföyü gözükmüyor.

yatirimci
01-02-2017, 09:01
Evet, yurtdışı portföyü sattım. Gelecekte birgün tekrar olabilir ama orta vadede yeni yurtdışı portföyü gözükmüyor.

Hangi aracı kurumları tavsiye edersiniz. Gördüğüm kadarı ile yurtdışında hacim ve tutardan bagımsız komisyon cok yuksek. Bir aracıda 19.99 USD diye okudum her bir işlem.
Bunun üzerine bizim aracı Banka yada aracı kurumda komisyon alıyormu?

Saygılar

YTD

syılmaz
01-02-2017, 18:18
Binde 2 hemen her aracı kurumda ki benzer komisyon oranı. Min. tutarlarda benzer, 10bin usd de 20 usd komisyon olmuş oluyor. 20 usd son rakam, başka masraf yok.

Sent from my SM-J700F using Android mobile app (http://r.tapatalk.com/byo?rid=76919)

yatirimci
02-02-2017, 14:45
Binde 2 hemen her aracı kurumda ki benzer komisyon oranı. Min. tutarlarda benzer, 10bin usd de 20 usd komisyon olmuş oluyor. 20 usd son rakam, başka masraf yok.

Teşekkürler bilgilendirme için.

Yurtdışı hacim bagımsız tek işlem yaklasık 20 dolar.

Yurt içi aracı kurum hacime göre komisyon anladım..

Birde Vergi yatırımcı sorumlulugunda diyor aracı kurumlar. Bunu nasıl hallettiniz, yıllık mı vergi beyanı yaptınız. Birde beyanı kar üzerindenmi

Teşekkürler

YTD

syılmaz
02-02-2017, 21:31
Aşağıda ki linkte al-sat karınız yada temettü geliriniz hangi dilime giriyorsa, o dilimden vergi ödüyorsunuz.

http://www.muhasebetr.com/gelir-vergisi-dilimleri/

Temettü gelirlerinde otomatik stopaj kesildiği için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları ile ödenen stopajı burada düşersiniz ama bunun uygulamasını yapmış birine danışmak en iyisi. Muğlak noktalar var. Ben geçen sene ki al-sat karımdan bu sene beyanname vererek vergi vereceğim.

Temel Analiz başlığı altında ki 'Uluslararası Piyasalarda Yatırım' başlığında bu konuyu defalarca tartışmışızdır. Orayı da okuyabilirsiniz.

yatirimci
03-02-2017, 09:06
Aşağıda ki linkte al-sat karınız yada temettü geliriniz hangi dilime giriyorsa, o dilimden vergi ödüyorsunuz.

http://www.muhasebetr.com/gelir-vergisi-dilimleri/

Temettü gelirlerinde otomatik stopaj kesildiği için, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları ile ödenen stopajı burada düşersiniz ama bunun uygulamasını yapmış birine danışmak en iyisi. Muğlak noktalar var. Ben geçen sene ki al-sat karımdan bu sene beyanname vererek vergi vereceğim.

Temel Analiz başlığı altında ki 'Uluslararası Piyasalarda Yatırım' başlığında bu konuyu defalarca tartışmışızdır. Orayı da okuyabilirsiniz.

Teşekkür ederim Sn syılmaz.