PDA

View Full Version : Paranin Harman OlduĞu SektÖrde KaÇirilmayacak Firsat 1

ozgurdogan64
13-05-2007, 21:13
**acİl Satilik Kelepİr
**0900 Kİraz BahÇesİ
**55.dÖnÜm
**550.000.usd
**İhracata YÖnelİk Üretİm AmaÇli
**1800 Adet 0900 Kİraz
**tozlayici Stargold Ve Lambert İle Toplam 2000 Cİvarinda
**geÇen Yil İhracatÇi Kİloya 2,20 Euro Ödedİ
**pazar Garantİ, İhracatÇilar Alim İÇİn YariŞiyor
**aĞaÇlar 6 YaŞinda
**100-150 Cİvarinda Cevİz (bİlecİk-Şebİn)
**tam Sayisini BİlemedİĞİm 15-20 YaŞinda VİŞne AĞaÇlari (100'den Fazla)
**Şu An Kadar Tamamen Teknİk Tarim Yapildi Ve EĞİrdİr Tarimsal AraŞtirmadakİ ArkadaŞlarimizin KontrolÜnde, BÜtÜn Tavsİyelerİnİ Dİkkate Alarak YetİŞtİrdİk.
**tamamen Organİk GÜbre Ve Tarimsal İlaÇlar Kullanildi.
**suyu Bol (gedİz Çayi)
**yolu Mevcut
**elektrİk Alinabİlİr
**İkİ Katli Evİn Betonu Atildi
**220 Metre KÜp Betonarme Sulama Havuzu (yÜzme Havuzu Olarak Da Kullanilabİlecek Şekİlde Yapildi)
**velhasİl 10 Numara BahÇe
**6 Senedİr Emek Verdİk Tam Randimana GİreceĞİ Zamanda İhtİyaÇ Nedenİyle Satiyorum

İRTİBAT İÇİN:

[email protected]
[email protected]
0.544.446.46.66
0.542.346.46.66

trusty
14-05-2007, 03:19
**acİl Satilik Kelepİr
**0900 Kİraz BahÇesİ
**55.dÖnÜm
**550.000.usd
**İhracata YÖnelİk Üretİm AmaÇli
**1800 Adet 0900 Kİraz
**tozlayici Stargold Ve Lambert İle Toplam 2000 Cİvarinda
**geÇen Yil İhracatÇi Kİloya 2,20 Euro Ödedİ
**pazar Garantİ, İhracatÇilar Alim İÇİn YariŞiyor
**aĞaÇlar 6 YaŞinda
**100-150 Cİvarinda Cevİz (bİlecİk-Şebİn)
**tam Sayisini BİlemedİĞİm 15-20 YaŞinda VİŞne AĞaÇlari (100'den Fazla)
**Şu An Kadar Tamamen Teknİk Tarim Yapildi Ve EĞİrdİr Tarimsal AraŞtirmadakİ ArkadaŞlarimizin KontrolÜnde, BÜtÜn Tavsİyelerİnİ Dİkkate Alarak YetİŞtİrdİk.
**tamamen Organİk GÜbre Ve Tarimsal İlaÇlar Kullanildi.
**suyu Bol (gedİz Çayi)
**yolu Mevcut
**elektrİk Alinabİlİr
**İkİ Katli Evİn Betonu Atildi
**220 Metre KÜp Betonarme Sulama Havuzu (yÜzme Havuzu Olarak Da Kullanilabİlecek Şekİlde Yapildi)
**velhasİl 10 Numara BahÇe
**6 Senedİr Emek Verdİk Tam Randimana GİreceĞİ Zamanda İhtİyaÇ Nedenİyle Satiyorum

İRTİBAT İÇİN:

[email protected]
[email protected]
0.544.446.46.66
0.542.346.46.66

Biz de inandik...!

Gercekten 550.000 USD.'ye alici bulacaginiza inaniyormusunuz.?

Hayret bisi..!

ozgurdogan64
14-05-2007, 06:08
Biz de inandik...!

Gercekten 550.000 USD.'ye alici bulacaginiza inaniyormusunuz.?

Hayret bisi..!

arkadaşım, tepkinden anladığım kadarıyla, olayla ilgili uzaktan yakından hiç bir malumatın yok.

ve diğer bir teşhis, malumatının olmadığı bir konuda direkt böyle bir yorumu ortaya atabildiğine göre çok ZEKİ biri olmalısın.

sendeki bu kapasite ile hayatın boyunca hiç kimsenin kazıklayamayacağı kesin.

BUSHIDO
14-05-2007, 06:20
Hem keriz yerine koy ve hem de hakaret et! Pes Vallahi!
Ben kacayim...

Serenler
14-05-2007, 07:23
"0900 Ziraat (Turkish Cherry)
%100 Türk bilimadamları tarafından üretilmiştir. Haziran ayının dördüncü haftası Temmuz ayının ilk haftası olgunlaşır. Meyve sapı ince ve uzun olup ortalama 50 mm'dir. Sap çukuru geniş ve orta derinliktedir. Meyve geniş kalp şeklinde olup çok iri, ortalama 10 - 12 g ağırlığında, ortalama eni 26 - 32 mm, ortalama boyu 25 - 30 mm dir. Meyve kabuk rengi parlak koyu kırmızı, meyve eti çok sert, gevrek, çok lezzetli ve çok iyi kalitelidir. Çekirdek ete az bağlıdır. Ağaçları verimli olup hiç meyve çatlaması yapmaz, ülkemizde çok yaygın olup “Napolyon” diye de tanınır. İhracata en uygun kiraz çeşididir. Ürün portföyümüz içinde ilk sırada yer almaktadır.*Bu kiraz çeşidi Anadolu'nun birçok bölgesinde farklı isimlerle anılmaktadır. İçlerinde en iyisi Uluborlu Napolyonu olup, sebebi de Uluborlu'da mutasyona uğrayan 0900 ziraat çeşidinin biraz daha sert, daha lezzetli, yola dayanıklılığı daha fazla, sapı daha uzun ve daha canlı renklere sahip olmasıdır. Türkiye koşullarında ağaç başına kiraz verimi 25 kg civarındadır. Türkiye üretiminin %10'u gibi düşük bir miktarı ihraç edilebilmektedir. "

"Cevizciliğin az masraflı bir iş olduğunu belirten Emre "Cevizin ömrü uzun. Bu yönden diğer tarım ürünlerine benzemez. Bakımı ve masrafı az. Bizim teşviklerimizle insanlar ceviz üretimine yönelmeye başladı. Ayrıca İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde cevizlerin kurumaya başlaması sonucu Bulgaristan ve Türkiye'de yetişen cevizlere rağbet artacak" dedi. Şu anda Bulgaristan'da yetişen cevizlerin 7–8 yıl sonra ancak ürün verdiğini, ağaçların altın çağının 30. yıldan sonra başladığını ve ancak 30 kg ceviz verdiğini belirten Emre sözlerine şöyle devam etti: "Bizim getirdiğimiz cevizler daha birinci yılında ürün veriyor. Altın çağına ise 15. yılından sonra başlıyor ve bu yıllardan sonra ağaç başına 100–150 kg ürün elde ediliyor. Bunların ömürleri ortalama 150 sene, altın çağları ise ortalama 90 yıl devam ediyor. Ayrıca cevizlerin kapları ince olup elle kırılabiliyor ve içleri bütün olarak elde ediliyor."

15 yıllık verim gelir gidere göre kaba bir hesapla durumu bir inceleyelim bakalım:

1800 kiraz ağacı x 25 kğ/ad= 45,000 kğx2,2 Euro= 99,000 Euro
125 ceviz ağacıx 100 " = 12,500 kğ x 4 euro= 50,000 Euro
= 149,000 Euro/yıl
Yaklaşık gelirin % 30 unu masraf desek: - 45,000 Euro

Kabaca = 100,000 eurox15 yıl=1,500,000 euro/15 yıl.
Tabii ceviz verimi 100 yıl daha devam edecek, çiftliğin ve içindeki yapıların tapusu duruyor.
Sanırım bu durumda öyle 550,000 USD ye de saymazsınız.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=8101&page=787
Buradaki çalışmamızda boş arazilerin dekarı "sulama suyu gelecek" lafıyla birlikte 500 YTL/da dan 7-8000 YTL ye fırladı. Üstelik tek ağaç dikili değil.
Fena bir yatırım gibi görünmüyor :super:

qba1976
14-05-2007, 09:56
550 bin dolar değil de 550 bin ytl olsa makul bir fiyat olabilir..Belki o da pazarlık payındadır...Yani çok uçmuş bir rakam değil bence 550 bin dolar neden böyle tepki konmuş ki anlamadım boş arazilerin değeri 5 bin ytl den başlıyor..

borsamania
14-05-2007, 10:25
Çalış çabala 6 yıl emek ver işler yoluna gireceği zaman sat hiç mantıklı gelmiyor kulağa maalesef (Tarımdan anlamam)

qba1976
14-05-2007, 17:36
Çalış çabala 6 yıl emek ver işler yoluna gireceği zaman sat hiç mantıklı gelmiyor kulağa maalesef (Tarımdan anlamam)

Paraya ihtiyacı doğmuş olabilir belki..yani bu kiraz bahçesini max 150-200 bin dolara mal etmiştir (tabii yerine göre daha bile ucuz olmuştur) 6 sene sonra borsacıların deyişiyle kar realizasyonu yapıp başka bi yatırım yapmak isteyebilir.. .Çok normal bence...

ozgurdogan64
14-05-2007, 18:18
"0900 Ziraat (Turkish Cherry)
%100 Türk bilimadamları tarafından üretilmiştir. Haziran ayının dördüncü haftası Temmuz ayının ilk haftası olgunlaşır. Meyve sapı ince ve uzun olup ortalama 50 mm'dir. Sap çukuru geniş ve orta derinliktedir. Meyve geniş kalp şeklinde olup çok iri, ortalama 10 - 12 g ağırlığında, ortalama eni 26 - 32 mm, ortalama boyu 25 - 30 mm dir. Meyve kabuk rengi parlak koyu kırmızı, meyve eti çok sert, gevrek, çok lezzetli ve çok iyi kalitelidir. Çekirdek ete az bağlıdır. Ağaçları verimli olup hiç meyve çatlaması yapmaz, ülkemizde çok yaygın olup “Napolyon” diye de tanınır. İhracata en uygun kiraz çeşididir. Ürün portföyümüz içinde ilk sırada yer almaktadır.*Bu kiraz çeşidi Anadolu'nun birçok bölgesinde farklı isimlerle anılmaktadır. İçlerinde en iyisi Uluborlu Napolyonu olup, sebebi de Uluborlu'da mutasyona uğrayan 0900 ziraat çeşidinin biraz daha sert, daha lezzetli, yola dayanıklılığı daha fazla, sapı daha uzun ve daha canlı renklere sahip olmasıdır. Türkiye koşullarında ağaç başına kiraz verimi 25 kg civarındadır. Türkiye üretiminin %10'u gibi düşük bir miktarı ihraç edilebilmektedir. "

"Cevizciliğin az masraflı bir iş olduğunu belirten Emre "Cevizin ömrü uzun. Bu yönden diğer tarım ürünlerine benzemez. Bakımı ve masrafı az. Bizim teşviklerimizle insanlar ceviz üretimine yönelmeye başladı. Ayrıca İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde cevizlerin kurumaya başlaması sonucu Bulgaristan ve Türkiye'de yetişen cevizlere rağbet artacak" dedi. Şu anda Bulgaristan'da yetişen cevizlerin 7–8 yıl sonra ancak ürün verdiğini, ağaçların altın çağının 30. yıldan sonra başladığını ve ancak 30 kg ceviz verdiğini belirten Emre sözlerine şöyle devam etti: "Bizim getirdiğimiz cevizler daha birinci yılında ürün veriyor. Altın çağına ise 15. yılından sonra başlıyor ve bu yıllardan sonra ağaç başına 100–150 kg ürün elde ediliyor. Bunların ömürleri ortalama 150 sene, altın çağları ise ortalama 90 yıl devam ediyor. Ayrıca cevizlerin kapları ince olup elle kırılabiliyor ve içleri bütün olarak elde ediliyor."

15 yıllık verim gelir gidere göre kaba bir hesapla durumu bir inceleyelim bakalım:

1800 kiraz ağacı x 25 kğ/ad= 45,000 kğx2,2 Euro= 99,000 Euro
125 ceviz ağacıx 100 " = 12,500 kğ x 4 euro= 50,000 Euro
= 149,000 Euro/yıl
Yaklaşık gelirin % 30 unu masraf desek: - 45,000 Euro

Kabaca = 100,000 eurox15 yıl=1,500,000 euro/15 yıl.
Tabii ceviz verimi 100 yıl daha devam edecek, çiftliğin ve içindeki yapıların tapusu duruyor.
Sanırım bu durumda öyle 550,000 USD ye de saymazsınız.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=8101&page=787
Buradaki çalışmamızda boş arazilerin dekarı "sulama suyu gelecek" lafıyla birlikte 500 YTL/da dan 7-8000 YTL ye fırladı. Üstelik tek ağaç dikili değil.
Fena bir yatırım gibi görünmüyor :super:

YAPTIĞINIZ ÖN ARAŞTIRMAYI TAKTİR ETTİM, YALNIZ DURUM DA BAZI EKSİK NOKTALAR VAR. KİRAZIN ÖMRÜ BAKIMA GÖRE 50-75 YIL ARASINDA DEĞİŞİR. VE DİĞER BİR HUSUS DEDİĞİNİZ GİBİ 25 KG DEĞİL 50-80 KG ARASINDA VERİM ALIRSINIZ.

BEYEFENDİ, BEN BİZZAT ZİRAATIN İÇİNDEN GELEN BİRİSİYİM, SİZE EN YAKIN ZİRAAT MÜDÜRLÜĞÜNE GİDİN VE İLANI OKUTUN İSTEDİĞİM RAKAMIN KAZANACAĞINIZ MEBLAA KARŞISINDA ÇOK KOMİK KALACAĞINA EMİN OLABİLİRSİNİZ.

ZİRAATÇİLİKTE ASIL MÜCADELE AĞAÇLAR RANDIMANA GİRENE KADARDIR, VE BU BAHÇE MÜCADELE DÖNEMİNİ ATLATTI PARA KAZANILACAK BİR ÜRETİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜ.

SAKIN BU YATIRIMI BORSAYLA, KAR REALİZASYONUYLA... VS KARŞILAŞTIRMAYA DAHİ KALKMAYIN. İNANIN İHTİYACIM OLMASA HAYATTA SATMAZDIM.

VE EN AZ BU İLAN KADAR DEĞERLİ ARMUT BAHÇESİ İLANIM DA VAR ONU DA OKUYUN LÜTFEN İKİ BAHÇE İÇİN DE ÇOK EMEK VE PARA SARFETTİM, ÇOCUKLARIM GİBİ. AMA MALESEF İÇİNDE BULUNDUĞUM ŞARTLAR DOLAYISIYLA SATIYORUM.

HERKEZDEN RİCAM, ETRAFINIZDAKİ ZİRAATTEN ANLAYAN VE MADDİ GÜCÜ OLAN KİŞİLERE BU İKİ İLANDAN BAHSEDİN. MALIN DEĞERİNİ BİLENİN BALIKLAMA ATLAYACAĞI BİR FİYAT.

qba1976
14-05-2007, 21:47
Sayın özgürdoğan kusura bakmayın ama ben sizin bundan birkaç ay önceki mesajlarınızı da hatırlıyorum tarlası olanın yerine ekim yapabilirim tarzından birşeyler söylemiştiniz "hani para sizden bakım benden gibi" onun için bu yerler bence sizin değil ,yani kişisel fikrim herhalde başkalarının yerlerini satıyorsunuz ..bilmem yanılıyor muyum? Komisyonculuk gibi , ihtiyacım olmasa satmam demeniz pek inandırıcı gelemdi bana...

Ali Baba
14-05-2007, 21:50
Bu bahce hangi Ilde?

Acaba diyorum böyle bir emeklilikmi planlasam.

7 yil sonra emekli olacagimda.

anekdot
14-05-2007, 22:05
herkes bildiği sektören yatırım yapar.diğer türlüsü kumar olur.sayın özgür doğan söylediğinize göre böyle karlı bir yatırımı,meyvecilik sektöründen anlayanlar kaçırmamalı.burada müşteri bulmanız zor.çünkü bu işten anlamıyoruz.

Yatirimci...
15-05-2007, 03:00
Ben satacak kişide diilim ama böyle bir yatirim yapmak mantıklı yani 550,000 dolar bu işe baglanir ama kendi emekleriniz dogrultusunda baglanir gidip başka birinin yerini almak bu fiyata biraz bizi aşar yani açikcasi

trusty
15-05-2007, 06:03
550 bin dolar değil de 550 bin ytl olsa makul bir fiyat olabilir..Belki o da pazarlık payındadır...Yani çok uçmuş bir rakam değil bence 550 bin dolar neden böyle tepki konmuş ki anlamadım boş arazilerin değeri 5 bin ytl den başlıyor..

Nicin yazarsiniz, ne amacla yazarsiniz anlamak mumkun degil...

55 Donum bir tarlayi, 550.000 YTL.'ye almis olan bir ornek gosterin ben bir daha bu forumda yazmam..!

Ayrica 5 bin YTL.'den 55 donum 275.000 YTL.yapar.

Eger verilen ilani tekrar okursaniz, bu isten anlayan biri olmasi lazim, o kisi kimdir, bag bahce isi ile ugrasan koyludur...

Bizim koylulerde kolay kolay 550.000 USD.gibi bir kapital olmaz, cogu atasindan dedesinden kalan yerler bu kadar para eder diye dusunur ama o yerler de en az 80 ortaklidir.

Hicbirine yar olmaz.Hatta bu konuda cok kucuk parcalara boldurmemek, en kucuk parselde hic yoksa bir aile gecindirmek icin yasa degisti...

Ozetle bu isi bilen koylulerimize sorun bakalim, boyle bir projeyi kaca maaledecekler...

Bu yazdiklariniz, fiyatlari yukseltmek, elinizdekini bu ilani veren kurnazlar gibi milleti sazan yerine koymaksa yanlis yapiyorsunuz.Ya da Turkiyemizi hic tanimiyorsunuz.

Calismayan, uretmeyen, tasarruf etmeyen,yilin 8 ayini kahvede tas ocaginda ya da uc kol'da geciren,koylunun bu kadar parasi olsa, ilk yapacagi is, koyu terk edip Istanbul'a gocmek olacaktir.

kırmızı
15-05-2007, 08:08
ilanı görünce bahçede petrol falan var dedim..
yada başka bir emtia ...emtia olsa bu malı çıkmadan vadelide satsan sonra fiyat düşse ancak bu para ödenir..
alan şahısla tanışmak isterim bu paraya..

qba1976
15-05-2007, 11:51
Nicin yazarsiniz, ne amacla yazarsiniz anlamak mumkun degil...

55 Donum bir tarlayi, 550.000 YTL.'ye almis olan bir ornek gosterin ben bir daha bu forumda yazmam..!

Ayrica 5 bin YTL.'den 55 donum 275.000 YTL.yapar.

Eger verilen ilani tekrar okursaniz, bu isten anlayan biri olmasi lazim, o kisi kimdir, bag bahce isi ile ugrasan koyludur...

Bizim koylulerde kolay kolay 550.000 USD.gibi bir kapital olmaz, cogu atasindan dedesinden kalan yerler bu kadar para eder diye dusunur ama o yerler de en az 80 ortaklidir.

Hicbirine yar olmaz.Hatta bu konuda cok kucuk parcalara boldurmemek, en kucuk parselde hic yoksa bir aile gecindirmek icin yasa degisti...

Ozetle bu isi bilen koylulerimize sorun bakalim, boyle bir projeyi kaca maaledecekler...

Bu yazdiklariniz, fiyatlari yukseltmek, elinizdekini bu ilani veren kurnazlar gibi milleti sazan yerine koymaksa yanlis yapiyorsunuz.Ya da Turkiyemizi hic tanimiyorsunuz.

Calismayan, uretmeyen, tasarruf etmeyen,yilin 8 ayini kahvede tas ocaginda ya da uc kol'da geciren,koylunun bu kadar parasi olsa, ilk yapacagi is, koyu terk edip Istanbul'a gocmek olacaktir.

Kusura bakmayın ama tarla veya tarım işinden anlamayanlarla bu konuları tartışmak deveye hendek atlatmak gibi birşey aslında ama ben alıyorum kardeşim 50 dönüm zeytinliğine 2 sene önce köylünün 500 bin ytl verdim vermedi şu anda ufak ufak parçaları alıyorum dönümü 7 den 10 dan.. Siz hangi bilginizle kirazlık veya tarla bağ bahçe şu kadar fiyat etmez diyorsunuz ki. Ayrıca ben neden elimdeki yerleri satayım onun için sanki arka çıkıyomuşum gibi görüntü veriyorsunuz..
Uğur Mumcunun da dediği gibi türk insanının en kötü özelliğidir bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak..İşte tipik bir örnek....
Kim verirmiş dönüme 10 milyar para. Köylü de o kadar kapital yokmuş ,! Allah allah sen yaşadın mı güzel kardeşim hiç bir köyde köylülerin dini imanı topraktır yemez içmez toprak alır cebinde 5 kuruş olmaz çünkü tüm parasını toprağa yatırır..
Köylünün ilk işi istanbula göçmek olacakmış , bu kadar parası olsa...Ya işini bilen köylüler köyünde istanbuldakilerden güzel para kazanıyor sizin haberiniz yok adamın ne işi var istanbulda özellikle büyük parça topraklara sahip olanlar..
Bence bir daha bir konuda yeterli bilginiz yoksa o konuda hiç mesaj yazmayın komik duruma düşüyosunuz benden söylemesi...
ps: Ayrıca satılık yerim veya satmaya niyetli yerim yok akhisar veya dikili bölgesindeki satılık zeytinliklere de talibim burdan niyetli arkadaşlara duyurumdur..

qba1976
15-05-2007, 11:54
Millet 500 bin dolara 100 m ev satar bu kadar tepki konmaz..
Bu 100 m evin maliyeti nedir peki?
Adam sıfırdan 6 sene emek verir yetiştirir bağı bahçeyi ,o 100 m evin 10 senede vereceği kirayı 1 senede verecek duruma gelir vay senmisin 500 bin doalr isteyen ...
Ahh ahh bu kafalar işte emeği küçük gören rantiyeci zihniyet...

labtek
15-05-2007, 13:40
Sahsen bende agac yetistiriciliginden pek anlamam. Ta`ki, 9 dönümlük tarla alip zeytin ekinceye kadar. Tecrübemde sadece bu kadar. Sözüme köylümüzün tembelligi ile basliyayim. Malesef yeni olan her seye de kapalidir köylümüz. Topragini hic analiz ettirme ihtiyacini duymaz. Kulaktan duydugu ilaclari kullanir. O da dededen kalma metodla.Isini iyi bilen insanlarin iyi para kazandigi hatta onun bunun arazisini de kiraladigini biliyorum. Herhalde kar etmese bunu kesin yapmaz. Dikili ve cevresinde tarla fiatlari gercekten ucuk. Satacagi zaman köylü malini altin zannediyor. Masallarla yasiyor. Zira 7 dönüm yere 150.000 istiyeni de gördüm. Su an satilir -alinir fiat dönümü 7.000 ytl den lafi ediliyor. Daha arkalarda (hatta deniz görür durumda hafif egik yer icin dönümüne 3500 ytl isteniyor. Dogru durust yolu bile olmuyan ovada (altinova) dönüme 7.000 ytl isteniyor. 20 dönüm arazi icin 140.000 YTL Tarlada ceryan ve su var. Bence cok pahalli. Duyuyorum bazilari dönümü1000 ytl tarlalar varmis. örnegin canakkale üstlerinde filan. Can`da da varmis. Fakat bu dedikodudan ibaret. Dikil ve altin ova cevresinde dönümünü 5.000 ytl den bulursaniz hemen alin derim. Fiatlar böyle malesef.

qba1976
15-05-2007, 15:03
Sahsen bende agac yetistiriciliginden pek anlamam. Ta`ki, 9 dönümlük tarla alip zeytin ekinceye kadar. Tecrübemde sadece bu kadar. Sözüme köylümüzün tembelligi ile basliyayim. Malesef yeni olan her seye de kapalidir köylümüz. Topragini hic analiz ettirme ihtiyacini duymaz. Kulaktan duydugu ilaclari kullanir. O da dededen kalma metodla.Isini iyi bilen insanlarin iyi para kazandigi hatta onun bunun arazisini de kiraladigini biliyorum. Herhalde kar etmese bunu kesin yapmaz. Dikili ve cevresinde tarla fiatlari gercekten ucuk. Satacagi zaman köylü malini altin zannediyor. Masallarla yasiyor. Zira 7 dönüm yere 150.000 istiyeni de gördüm. Su an satilir -alinir fiat dönümü 7.000 ytl den lafi ediliyor. Daha arkalarda (hatta deniz görür durumda hafif egik yer icin dönümüne 3500 ytl isteniyor. Dogru durust yolu bile olmuyan ovada (altinova) dönüme 7.000 ytl isteniyor. 20 dönüm arazi icin 140.000 YTL Tarlada ceryan ve su var. Bence cok pahalli. Duyuyorum bazilari dönümü1000 ytl tarlalar varmis. örnegin canakkale üstlerinde filan. Can`da da varmis. Fakat bu dedikodudan ibaret. Dikil ve altin ova cevresinde dönümünü 5.000 ytl den bulursaniz hemen alin derim. Fiatlar böyle malesef.

Hmm millet sazan heralde sayın labtek baksanıza fiyatlar benim dediğimden de yüksekmiş :)
Tabii bu işin şakası çünkü işini bilen adama bu fiyatlar bile uygun , yani dediğiniz gibi köylü yapabiliyorsa bu işleri okuma öğrenme merakı olan herhangi biri zaman içerisinde köylülerden çok daha iyisini yapar..

Türk tarımının da ihtiyacı budur yani okumuş üniversite mezunu çiftçiler.. Bakmayın siz gözünüzü korkutanlara (bu lafım toprak işine girmek isteyip de işten anlamıyorum diye korkanlara).. Atla deve bir iş değil , köylü gibi iş yapmayaıp zamana uyabilenler için tarım sonsuz seçenekler sunar.

Üstüne üstlük çok da güzel paralar kazanılabilir, italyadaki ,fransadaki bağcılar ;
ispanyadaki zeytinciler, hepsi üniversite mezunu insanlar bilmem kaçıncı kuşaktan beri tarım işi yapan insanlar......

trusty
15-05-2007, 15:41
Millet 500 bin dolara 100 m ev satar bu kadar tepki konmaz..
Bu 100 m evin maliyeti nedir peki?
Adam sıfırdan 6 sene emek verir yetiştirir bağı bahçeyi ,o 100 m evin 10 senede vereceği kirayı 1 senede verecek duruma gelir vay senmisin 500 bin doalr isteyen ...
Ahh ahh bu kafalar işte emeği küçük gören rantiyeci zihniyet...

Kim satmis..?

Kim almis...?

Bir ornek verin...

Ya da yakin cevrenizdeki muteahhitlerle bir gorusun...

Universite mezunlarinin, aydinlarin, tarim ve hayvancilik gibi ugrasilardan uzak durmasinin baslica sebebi, topraga duyduklari inanc eksikligi degil, Turkiyemizdeki hukuk eksikligidir.

Koyden kente gocen yurttaslarla ilgili istatistiklere bir bakin.Eger rastlarsaniz, bir konusun...

Pazar sorunu halledilmemis koylunun, malinin kaca gittigini bir inceleyin.

Mazot ve gubre alabiliyorlarmi bir sorun...

Bugun tarimin icinde bulundugu sorunlarla ancak, yeterli egitim olanaklarini bulamamis iste bu koylu ancak mucadele etmeye calisir, kahramanca, bastan kaybedecegini bile bile...

Dikili'deki sosyatik, turistik koyluden bahsetmiyoruz.Tum Turkiyeden bahsediyoruz.

Millet 500.000 dolara 100 metre ev aliyormus..

Vay be, helal olsun..

Bu paraya, Miami Florida'da iki tane bahcesi havuzlu villa alinabilir.

Bizimki 100 m2 ev alacak...

Varsin alsin, pasa keyfi bilir.

Kafa onun, para onun, kime ne...

k0900
15-05-2007, 21:27
şili li meyve üreticisi firma 3500 dönüm elma bahçesi kurdu internet sayfasından inceleyebilirsiniz yalnız üstünü yani meyve ağacı tel sulama file vs 4 000 YTL/dönüme satıyor arazi telçit enerji ve su kaynagı size ait
yani fiyat makul gözüküyor, tabiki meyvecilik yapana ve parası olana.
ayrıca başından buyana bahçesini tesis edenin bahçesini satmasıda kolay birşey değil

ozbek1
15-05-2007, 22:17
Kim satmis..?

Kim almis...?

Bir ornek verin...

Ya da yakin cevrenizdeki muteahhitlerle bir gorusun...

Universite mezunlarinin, aydinlarin, tarim ve hayvancilik gibi ugrasilardan uzak durmasinin baslica sebebi, topraga duyduklari inanc eksikligi degil, Turkiyemizdeki hukuk eksikligidir.

Koyden kente gocen yurttaslarla ilgili istatistiklere bir bakin.Eger rastlarsaniz, bir konusun...

Pazar sorunu halledilmemis koylunun, malinin kaca gittigini bir inceleyin.

Mazot ve gubre alabiliyorlarmi bir sorun...

Bugun tarimin icinde bulundugu sorunlarla ancak, yeterli egitim olanaklarini bulamamis iste bu koylu ancak mucadele etmeye calisir, kahramanca, bastan kaybedecegini bile bile...

Dikili'deki sosyatik, turistik koyluden bahsetmiyoruz.Tum Turkiyeden bahsediyoruz.

Millet 500.000 dolara 100 metre ev aliyormus..

Vay be, helal olsun..

Bu paraya, Miami Florida'da iki tane bahcesi havuzlu villa alinabilir.

Bizimki 100 m2 ev alacak...

Varsin alsin, pasa keyfi bilir.

Kafa onun, para onun, kime ne...

Kanada dan fikir yürütmek kolay tabi
hem miami deki ev fiyatlarını biliyorsunuz
hem meyve bahçe piyasasını
bende mantık yürüteyim
bahçeşir de 1+1 48 m2 evler 200 milyar ediyorsa
bu meyve bahçesi pahalı sayılmaz
üsttüne üstlük pazarlık edilince fiyatın düşeceği de hesaba katılınca

diojen2006
15-05-2007, 22:51
Gerçekten anlayan ve parası olan biri alacakki zarar etmesin

AMİR
15-05-2007, 23:04
Benim tanıdığım biri 70 dönüm susuz tarlayı 70.000 YTL 'ye alıp 6000 adet zeytin dikti yaklaşık 20.000 YTL harcayıp.3 yıl içinde ürün almaya başlayacak.Gel gerisini sen düşün.YER OSMANİYE DÜZİÇİ .

qba1976
15-05-2007, 23:16
Kanada dan fikir yürütmek kolay tabi
hem miami deki ev fiyatlarını biliyorsunuz
hem meyve bahçe piyasasını
bende mantık yürüteyim
bahçeşir de 1+1 48 m2 evler 200 milyar ediyorsa
bu meyve bahçesi pahalı sayılmaz
üsttüne üstlük pazarlık edilince fiyatın düşeceği de hesaba katılınca

:cool:
çok doğru.. Yani kanadada toprak o kadar pahalı olmayabilir tabii :) ne de olsa kutuplar sayılır arkadaş o yüzden fiyat yüksek demiş de oalbilir. Ama be kardeşim burası ege burası türkiye dünyanın en bereketli toprakları insan diksen insan biter sen dönümü 10 milyara ekili kirazlığı ,zeytinliği "ohaa insanları kazıklıyosunuz " dersen sana bir dur derler... Önce bir hesap kitap yap ne kadar zamanda amorti eder se bi yatırım karlı sayılır bunu incele ondan sonra karşı çık...

trusty
15-05-2007, 23:46
:cool:
çok doğru.. Yani kanadada toprak o kadar pahalı olmayabilir tabii :) ne de olsa kutuplar sayılır arkadaş o yüzden fiyat yüksek demiş de oalbilir. Ama be kardeşim burası ege burası türkiye dünyanın en bereketli toprakları insan diksen insan biter sen dönümü 10 milyara ekili kirazlığı ,zeytinliği "ohaa insanları kazıklıyosunuz " dersen sana bir dur derler... Önce bir hesap kitap yap ne kadar zamanda amorti eder se bi yatırım karlı sayılır bunu incele ondan sonra karşı çık...

Benim karsi ciktigim konu fiyatlarin abartilmasi.

500.000 dolara 100 m2 ev gibi.

Burada su anda 55.000 Turk vatandasi yasiyor, bu rakam ABD'de 500.000'den fazla..

Calismak icin gelen yurttaslarimizin cogu kIr kokenli, pekcogunun tek hayali, birgun yurda donup, tek bildikleri is olan bag-bahce isiyle ilgilenmek.

Kimi mandira kurmak hayali ile burada makinalarini inceler, kimi sebze meyve tohumunu burdanmi gotursem diye dusunur, kimi su cins atlardan hamile bir hayvani kaca satarlar abi diye sorar.

Iste sizin burada yazdiginiz abartili, ucuk her fiyat, bu arkadaslarimizin maneviyatlarini kiriyor.

Bu insanlarimiz ceplerinde 100- 200 bin dolarla, vatanlarina donup, arzu ettikleri tarimsal faaliyetleri yapsalar, bunun kime ne zarari olur ?

Hem kendileri gurbetcilikten kurtulur, hem de ulkemize ciddi anlamda doviz getirirler.

Benim tepkim sadece bu moral bozucu, gercekle alakasi olmayan toprak fiyatlarini yazanlara.

Yoksa ne toprak almayi dusunurum, ne de cift-cubukla ugrasmayi.

Burada bu isi gercekten bilen, ve okura fayda saglamaktan baska amaci olmayan cok kiymetli arkadaslar var hatta biri de moderator, sagolsunlar.

Artik hisse.net bir dunya platformudur.

Burada yazilanlari, sandiginizdan cok daha fazla yurttasimiz okuyor.Ya da, bir okur, okuduklariyla ogrendikleriyle, turk kahvesinde sohbetler yapiyor, burada ki bilgiyi onlarcasi okumak ogrenmek istiyor.

Iste yazarken bu bilinc ve sorumluluk anlyisini tasirsak pek cok insanimiza faydamiz doukunacaktir.

Yoksa bir insani kusturmek yada kalbini kirmak, benim hayatta en son yapacagim istir.

Saygi ile.

qba1976
15-05-2007, 23:57

500.000 dolara 100 m2 ev gibi.

Burada su anda 55.000 Turk vatandasi yasiyor, bu rakam ABD'de 500.000'den fazla..

Calismak icin gelen yurttaslarimizin cogu kIr kokenli, pekcogunun tek hayali, birgun yurda donup, tek bildikleri is olan bag-bahce isiyle ilgilenmek.

Kimi mandira kurmak hayali ile burada makinalarini inceler, kimi sebze meyve tohumunu burdanmi gotursem diye dusunur, kimi su cins atlardan hamile bir hayvani kaca satarlar abi diye sorar.

Iste sizin burada yazdiginiz abartili, ucuk her fiyat, bu arkadaslarimizin maneviyatlarini kiriyor.

Bu insanlarimiz ceplerinde 100- 200 bin dolarla, vatanlarina donup, arzu ettikleri tarimsal faaliyetleri yapsalar, bunun kime ne zarari olur ?

Hem kendileri gurbetcilikten kurtulur, hem de ulkemize ciddi anlamda doviz getirirler.

Benim tepkim sadece bu moral bozucu, gercekle alakasi olmayan toprak fiyatlarini yazanlara.

Yoksa ne toprak almayi dusunurum, ne de cift-cubukla ugrasmayi.

Burada bu isi gercekten bilen, ve okura fayda saglamaktan baska amaci olmayan cok kiymetli arkadaslar var hatta biri de moderator, sagolsunlar.

Burada yazilanlari, sandiginizdan cok daha fazla yurttasimiz okuyor.Ya da, bir okur, okuduklariyla ogrendikleriyle, turk kahvesinde sohbetler yapiyor, burada ki bilgiyi onlarcasi okumak ogrenmek istiyor.

Iste yazarken bu bilinc ve sorumluluk anlyisini tasirsak pek cok insanimiza faydamiz doukunacaktir.

Yoksa bir insani kusturmek yada kalbini kirmak, benim hayatta en son yapacagim istir.

Saygi ile.

E tamam işte peki bizim yazdıklarımızın nesi yanlış?

Napalım yani 55 dönüm yeri 50 milyara alırsınız mı diyelim?

Biz insanlara gerçek fiyatları gösteriyoruz sizin yaptığınız yanlış adam malına fiyat istiyor (büyük ihtimalle kendi malı değil aracılık yapıyor, her neyse) siz çıkıyor oo çok yüksek fiyat diyorsunuz?

Neye göre yüksek , kime göre yüksek!? Türkiyede fiyatlar böyle ,siz nasıl millet kazıklanmasın istiyosanız bende toprak işleyenin malı ucuza gitsin istemem.. Gerçekle alakası olmayan falan demişsiniz sordunuz mu kirazlığın zeytinliğin kaç para olduğunu karşı çıkmadan önce!

trusty
16-05-2007, 00:14
E tamam işte peki bizim yazdıklarımızın nesi yanlış?

Napalım yani 55 dönüm yeri 50 milyara alırsınız mı diyelim?

Biz insanlara gerçek fiyatları gösteriyoruz sizin yaptığınız yanlış adam malına fiyat istiyor (büyük ihtimalle kendi malı değil aracılık yapıyor, her neyse) siz çıkıyor oo çok yüksek fiyat diyorsunuz?

Neye göre yüksek , kime göre yüksek!? Türkiyede fiyatlar böyle ,siz nasıl millet kazıklanmasın istiyosanız bende toprak işleyenin malı ucuza gitsin istemem.. Gerçekle alakası olmayan falan demişsiniz sordunuz mu kirazlığın zeytinliğin kaç para olduğunu karşı çıkmadan önce!

Hayir sormadim.

Ancak,Devlet'in tarim teskilatlari ve Universitelerin web-sitelerinden okuyorum.

Bilgilerim Turkiyemizin geneli ile ilgili.

Toprak yok, yada yeterli degil

Malin satis ve ihracaati konusunda sorunlar var.

Enerji pahali.

Uretim girdileri pahali.

Sonuc kent'e goc...( son on yilki istatistiklere gore, bunun icinde guvenlik nedeniyle olanlar da var)

Ne gocen mutlu, ne kentte yasayan.

Keske her yer sizin Dikili gibi olsaydi..

Orada herkes mutlu olmali, herkes 550.000 dolarlari 55 donum tarlaya verebildigine gore.

Ama bizim koylumuz, maalesef fakir...

Guneydoguda yuzlerce yildir suren feodal yapinin da sebebi bu, fakirlik.

Naaparsiniz...

Kaderimiz bu.!

Yoksa, hayatinin en guzel yillarinda millet zevk icin buralara gelmiyor.

qba1976
16-05-2007, 00:22
Kentlerde bence köylerden daha sefil bir hayat sürmekte iki yeride gördüğüm için bunu rahatlıkla söyleyebilirim (egeden bahsediyorum)
Köylerde masraf az kendi domatesini biberini ekersin ekmeğini kendin pişirirsin hayvanından sütünü sağarsın, kentlerde olduğu gibi bi harcamada yoktur rahatca yaşar gidersin...

herkes kendi yaptıklarından sorumludur , mesela pamuk senelerdir para etmiyor yani adam körü körüne pamuk ekiyor hala imf kafaya koymuş ;pamuğu ,tütünü pancarı bitirdiği gibi bitirecek .. Ama köylülük işte böyle birşey esnek değil illa çevresinde birisinde görecek başka bir işin tuttuğunu öyle yapacak çünkü cahil.

Yani bence Türkiyede yaşıyorsan özellikle egede paranda varsa tarım yapmamak enayilik...

mystified
16-05-2007, 00:33
550 bin dolara verene değil 55,155 dönüm kiraz(yarı bodur) alıcısı hazır(Alara) buluyum.

misterno
16-05-2007, 00:35
Kanada'dan yazan arkadasimizin tepkilerini anliyorum ama gozardi edilen bazi gercekler var. Birincisi TR gibi ulkelerde tasarruflarin cogu hala gayrimenkul gibi verimsiz araclarda tutuluyor yani normalinden fazla talep var. Ikincisi zeytinyagi gibi adi cikmis urunleri yetistirebilecek araziler daha da fazla talep goruyor ucuncusu ege ve akdeniz kiyilari birde turizm etkisinden dolayi daha daha fazla talebe maruz kaliyorlar.

Boylesi asiri bir talepki TC tarihinde gorulmemistir ve ayni zamanda Amerikan dolari TC tarihinde gorulmedigi kadar reel olarak dusuktur sonuc olarak arazi tarla fiyatlarinin inanilmaz artmasi beni sasirtmiyor. Bende ABD de yasiyorum hemde 3. buyuk sehrinde buradaki arazi fiyatlari Istanbul Izmir gibi sehirlerdeki ayni buyuklukteki arsalara oranla 5-6 kat daha ucuz komik ama boyle.
Kanada ise zaten buzullar ulkesi oradaki toprak fiyatini guzelim TR nin toprak fiyatlarini karsilastirmak haksizlik olur.

Amerikada yasayan yuzbinlerce Turk var bunlarin arasinda o kadar cok Turk tanidimki cebine 100-200 bin dolar koymus TR ye gidicem sunu yapacam bunu yapacam diyorlar cok guluyorum. Uzun zamandir TR ye gitmedikleri belli adamlarin. Bir bilseler o paraya Istanbul'da studio daire alamazlar. Ya da guneyde bahsi gecen verimlilikte toprak arazi alamazlar gecti o gunler arkadaslar. Turkiye'de dolarin bir degeri kalmadi artik.
Gecmis olsun

qba1976
16-05-2007, 00:38
550 bin dolara verene değil 55,155 dönüm kiraz(yarı bodur) alıcısı hazır(Alara) buluyum.

nerde bu yer kanadada mı? :)

mystified
16-05-2007, 00:55
Kanada'dan mı yazıyormusunuz bilmiyorum ama :) , yer gözümüzün dibinde.Belki politik bulanlar olacak ama şahsi fikrim eğer ikinci seçim sonrasıda, birincisi gibi ekonomik istikrar getirirse sahneyi Anadolu (özellikle kobiler) alabilir diye düşünüyorum

Kelebek
16-05-2007, 01:25
Alara öne çıktı bu işte. Üretim merkezlerini yayıp, ihracatı yıl geneline dengeli bir şekilde dağıtmayı amaçlıyorlardı. Yurt dışında da üretimleri vardı ayrıca yanlış hatırlamıyorsam. Güney Amerika'da. Fidan satışından da iyi para kazandıklarını duydum. Ama dünya piyasasında kirazda arz fazlalığı oluştuğunu, üreticiye söylenen fiyatın verilemediğini ve devlet babadan yardım ister gibi yaptıklarını okuduğumu hatırlıyorum en son.

Konunun oldukça dışındayım. Sadece duyduklarımı ve epey zaman önce okuduğum bir haberden aklımda kalanları yazayım istedim. Kimseyi yanıltmak istemem, böyle bir niyetim de yok. Yanlış hatırlıyor da olabilirim. Düşünen arkadaşımız varsa, yapacağı araştırmada pazarın durumunu iyi araştırsın derim sadece. Bilen bir arkadaşımızdan da dünya kiraz pazarının mevcut durumu hakkında bilgi almak beni sevindirir ayrıca.

Serenler
16-05-2007, 08:23
Bu konuda ilk sayfaya biraz da mütevazi boyutlarda bir yazı yazmıştım. Ağaç başına yazdığım ürün verimlerine topik sahibi arkadaş haklı olarak itiraz etti.
Neden öyle yazdığımı sorarsanız her doğruyu her yerde yazamıyor veya söyleyemiyorsunuz.
Ülkemizde şeker pancarının dekara verimi ortalama 5 ton iken şimdi kalksam Ankara Beypazarı köylerinde havucun dekara verimi 10-11 ton, Polatlıda soğanın verimi 8-10 ton desem burada kıyamet kopar, kimbilir neler yazılır... Tabii bu verimin piyasa fiyatlarıyla desteklenmesi durumunda örneğin 0,5 veya 1 YTL/kğ olması durumunde elde edilecek geliri bir düşünün.. Ülkemiz koşullarında bunun tersi de mümkün tabii ki.
Şimdilik yazılanları izliyorum. Çok güzel fikirler ve değişik bakış açıları var.
Daha sonra burada konuyu toparlayıp bir yazı yazacağım. Ama şimdiden kısa bir tüyo vereyim: Arkadaşlar Türkiyede tarım diye bir gerçek var. Ama bu sizlerin ürünü para etmeyen, arpa buğdaydan başka tarım yapmayan, araştırmayan, para kazanamayan çiftçi imajı değil, tarımı bu gözle görüyorsanız hata edersiniz. Artık bu konuda dev bir sektörün gümbür gümbür ayak sesleri geliyor.
Şimdilik bu kadar..

http://www.kobifinans.com.tr/icerik.php?Article=7345&Where=sektor&Category=0113&Topic=8

http://www.tarimsalpazarlama.com/ayrinti.asp?Kod=44

http://www.tarimsalpazarlama.com/

http://www.alarafidan.com.tr/front-end/index_tr.php

labtek
16-05-2007, 10:16
Kanada'dan yazan arkadasimizin tepkilerini anliyorum ama gozardi edilen bazi gercekler var. Birincisi TR gibi ulkelerde tasarruflarin cogu hala gayrimenkul gibi verimsiz araclarda tutuluyor yani normalinden fazla talep var. Ikincisi zeytinyagi gibi adi cikmis urunleri yetistirebilecek araziler daha da fazla talep goruyor ucuncusu ege ve akdeniz kiyilari birde turizm etkisinden dolayi daha daha fazla talebe maruz kaliyorlar.

Boylesi asiri bir talepki TC tarihinde gorulmemistir ve ayni zamanda Amerikan dolari TC tarihinde gorulmedigi kadar reel olarak dusuktur sonuc olarak arazi tarla fiyatlarinin inanilmaz artmasi beni sasirtmiyor. Bende ABD de yasiyorum hemde 3. buyuk sehrinde buradaki arazi fiyatlari Istanbul Izmir gibi sehirlerdeki ayni buyuklukteki arsalara oranla 5-6 kat daha ucuz komik ama boyle.
Kanada ise zaten buzullar ulkesi oradaki toprak fiyatini guzelim TR nin toprak fiyatlarini karsilastirmak haksizlik olur.

Amerikada yasayan yuzbinlerce Turk var bunlarin arasinda o kadar cok Turk tanidimki cebine 100-200 bin dolar koymus TR ye gidicem sunu yapacam bunu yapacam diyorlar cok guluyorum. Uzun zamandir TR ye gitmedikleri belli adamlarin. Bir bilseler o paraya Istanbul'da studio daire alamazlar. Ya da guneyde bahsi gecen verimlilikte toprak arazi alamazlar gecti o gunler arkadaslar. Turkiye'de dolarin bir degeri kalmadi artik.
Gecmis olsun

Buradaki tespitlere katilmamak mümkün degil. Evet paranin artik tatmin edici faiz getirmemesinin emlaga-topraga yatirimi fisekledigi cok dogru. Hele ege bölgesinde tatile gelen veya yazligi olan insanlar emekliliklerindede bölgede yasamak istiyorlar.Inanin emekli olan insanlarin tarlalara dönük talebi cok yüksek. Hele 10 dönüme kadar olan yerler cok ragbetde. Sakran,Candarli, Dikili altinova , Buhraniye gibi yerlerde Ic anadolu ,karadeniz ve dogudan cok büyük talep var. Bir cok insan emekliligini yazligina yakin tarlalarda ugrasarak vakit gecirmek istiyor. En önemlisi bölgede su var. Yeni barajda yapildi. Artik duble yollar var. Ulasim sorunu yok. Doktor hastane bulmak kolay oldu. Sadece3-4 ay kis. Toprak cok mümbit ve yumusak. Neredeyse topraga soktugun her sey yeseriyor. Tabii bölge insani icin bu iklim hep vardi. Onlar buna alismislar. Aksini pek bilmedikleri icin, disaridan gelen insanlarin bakis acisini kavriyamiyorlar. Iklim onlari tembel yapmis. Islerini erteliyerek yasar olmuslar.Son 30-40 sene icinde sahillerdeki ovalari satarak yasadilar.Ovada satilacak yerleri kalmadi. artik köy yolu etrafi hatta köyde bile yer satar olmuslar. Gecmis 30. 40 senede olan gelismeye bakarak, Iddia ederim`ki, 20-30 sene sonra Köylerde oturan insanlar bile artik köylü olamiyacak.

borsamania
16-05-2007, 11:46
Arkadaşlar bölge bölge hangi ürün nerde yetişir bilgilerine nereden ulaşırız fikri olanlar şimdiden teşekkürler

ozgurdogan64
16-05-2007, 15:12
...................

Saygi ile.

Arkadaşlar birkaç kişinin soruları olmuş onları cevaplamak istiyorum.

Öncelikle hem bu 0900 kiraz bahçesi, hem de diğer ilanda verdiğim ''kaçırılmayacak fırsat 2'' ilanında ki deveci armut bahçesi şahsıma ait.

Diğer bir husus niyetim aslında bahçeleri satmak değil, kendime sermayesi güçlü bir ortak bulabilmekti, ancak malesef bu sektörde ortaklık kavramı yok.

Ama dediğim gibi şu anda onunda ilanını veriyorum, 3-5 milyon dolar sermaye koyabilecek iş adamları ile ortaklık kurabilirim.

Bu arada dikili muhabbetidir gidiyor, bahçeyi dikilide zannedenler olabilir, bahçelerin ikisi de orta ege'de zaten kiraz 500-900 rakım arasını sever. türkiyedeki en mükemmel kirazlar afyon, uşak, kütahya, konya, civarı bölgelerde yetişir.

Lütfen diğer ilandaki deveci armut'unu da inceleyin.

Ve en önemlisi fiyat konusunda herhangi bir pazarlık payımız yok, fiyat zaten sektörün en ölü fiyatı.

Benimle ortaklık için bağlantıya geçmek isteyen, özellikle yurt dışında yaşayan sermayesi güçlü işadamlarına yatıracakları işletme sermayesini 4 yıl içinde ikiye katlama garantisi veririm, yeterki kendi yaşadıkları ülkede sağlam ihracat bağlantıları kursunlar, hertürlü sebze, meyva, zeytinyağı, ayçiçekyağı, çiçek, ...vb hertürlü mal temini bana ait.

Bir arkadaşımız da bahçe tesisi konusunda sorusu olmuş. 40 dönüm üzerindeki sulanabilir arazilerize toprak raporuna bağlı olarak en kaliteli ürün temin edilir ve çok makul fiyatlara bahçe tesisi yapılır.

Serenler
16-05-2007, 17:40
Sevgili Özgürdoğan,
Foruma gönderilerinizde öncelikle güzel Türkçe'mize saygı göstermeniz en büyük dileğimdir. Tümü büyük harf veya kelimenin yarısı büyük yarısı küçük harf gibi bir yazı şeklini ilkokul mezunları bile yazmıyor.
Diğer topikteki ve buradaki yazılarınızı biraz kırparak epey düzelttim.
Ama burada küçük bir ilavede de bulunmak isterim. Siz olaya tamamen profesyonel bir gözle bakıyor ve tesis edilmiş bahçeye bir fiyat biçiyorsunuz. Bu fiyat bazılarına çok da uçuk geldi.
Ama o fiyata uçuk diyenler o bahçeyi kendileri tesis etseler sanırım sizin koyduğunuz fiyatın en az 2 mislini isterlerdi. Ama o fiyat bile bana göre fazla değil.
Ama böyle bir tesisi çok çok ucuz fiyatlarla maletmek mümkün.
Neden acaba?
Buyrun sizlere çok bilinmeyenli bir denklem...
Bu soruyu herkese soruyorum.
Birkaç gün de cevabını yazmayacağım.
Hadi size bir ipucu; Tarım da borsadan farklı değil.

Corumlu
16-05-2007, 18:24
teşvik olabilir mi?

ghetto
16-05-2007, 20:23
Hayırlı satışlar , keşke satmak zorunda olmasaydınız , buarada ortak aradığınıza göre sanırım dondurma-kiraz işleme tesisi kurmayı düşünüyorsunuz , ortak bulabilmenizi ümit ederim , emekleriniz karşılığını bulur inşallah

ozgurdogan64
16-05-2007, 22:15
Sevgili Özgürdoğan,
Foruma gönderilerinizde öncelikle güzel Türkçe'mize saygı göstermeniz en büyük dileğimdir. Tümü büyük harf veya kelimenin yarısı büyük yarısı küçük harf gibi bir yazı şeklini ilkokul mezunları bile yazmıyor.
Ama burada küçük bir ilavede de bulunmak isterim. Siz olaya tamamen profesyonel bir gözle bakıyor ve tesis edilmiş bahçeye bir fiyat biçiyorsunuz. Bu fiyat bazılarına çok da uçuk geldi.
Ama o fiyata uçuk diyenler o bahçeyi kendileri tesis etseler sanırım sizin koyduğunuz fiyatın en az 2 mislini isterlerdi. Ama o fiyat bile bana göre fazla değil.
Neden acaba?

arkadaşım en basit mantıklarla çok bilinmeyenli denkleminize cevap vereyim:

elimdeki bahçeler şu an piyasanın en kaliteli ürününe sahip bahçeleri. şu anda o bahçeler için 6 yıl emek ve para sarfedilmiş durumda. toplama varduğumuzda 8 yıl boyunca bu bahçeler için para ve emek sarfedilmiş durumda. sonuçta bu iş bakkaldan ekmek almak değil, bu gün bahçe tesisi için niyetlenin fidanları dikmesi 1-2 yıl alır.

bu bahçeler için şu ana kadar, en az istediğim mablaanın yarısından fazlasını harcamışımdır.

yani kısacası bu günden itibaren bu işe soyunacak insan en az bu paranın yarısını sarf edecek ve 8 yıl sonra adamın cebine para girmeye başlayacak.

bahsettiğim olay para ve sabır isteyen bir iş. yoksa herkezin tarlası var millet enayimi buğday arpa üretimi yapıyor. bu işletme boyutuna gelebilmesi için köylü 6-7 yıl oluk oluk para akıtacak, akıttığı prayı çıkarmak için üzerine 4 yıl daha koysak eder sana 10 yıl. yani 10 uncu yılda adam maliyeti sıfırlamış olacak. tarlanın kandisine ait olduğunu dahi var saysak yinede 6-7 yıldan aşağıya düşmez.

arkadaşım senin ömrin kaç yıl? en iyi ihtimalle 30 yaşında olsan, kalan ömrünün 1/4 ünü çok ağır mücadele ederek geçirmek var. bu iş monitör başında borsa takip etmek değil. 8 yıl güneşin altında çarık eskitmekten bahsediyoruz.

ben ortak olmak veya satın almak isteyen kişiye bu gün para kazanma fırsatı sunuyorum. hayata 8 yıl önce başlamaktan bahsediyorum. yatırımcı arkadaş 8 yıl sonra (rakamlardan bahsetmek istemiyorum ama) 8 yıl sonra zaten bu yatırmış olacağı parayı 2-3 e katlayacak.

bir kaç kere aynı ifadeyi tekrar ettim, kazanılacak paralar yanında istediğim mebla hiçbirşey değil

geçmiş iletilerde gerçeği tam olarak yansıtamasada bazı hesaplar yapılmış. kendi hesabınıza göre 8 yıl sonra ki kazanç muhasebenizi yapacak olursanız, bu bahçeye (biraz daha abartalım olayı) 1milyon dolar veren mi daha karlı, yoksa bahçe tesis etmek için bu günden tarla aramayı başlayan mı?

madem ekonomi adamısınız eldeki veriler ışığında siz cevap verin.

Serenler
16-05-2007, 22:28
Siz tamamen haklısınız,
Eğer yukardaki yazıma dikkat ettiyseniz, konuya fazla girmeden istediğiniz rakamı uçuk bulanlar böyle bir tesisi kendileri kursaydı sizin istediğinizin 2 mislini isterdi dedim. Kaldı ki böylesi bir fiyatın bile fazla olmadığını da ilave ettim.
Kaldı ki sorumu size değil başkalarına sormuştum:)

diojen2006
16-05-2007, 22:50
ooo.. burda muhabbet amma sarmış

mystified
16-05-2007, 22:58
arkadaşım en basit mantıklarla çok bilinmeyenli denkleminize cevap vereyim:

elimdeki bahçeler şu an piyasanın en kaliteli ürününe sahip bahçeleri. şu anda o bahçeler için 6 yıl emek ve para sarfedilmiş durumda. toplama varduğumuzda 8 yıl boyunca bu bahçeler için para ve emek sarfedilmiş durumda. sonuçta bu iş bakkaldan ekmek almak değil, bu gün bahçe tesisi için niyetlenin fidanları dikmesi 1-2 yıl alır.

bu bahçeler için şu ana kadar, en az istediğim mablaanın yarısından fazlasını harcamışımdır.

yani kısacası bu günden itibaren bu işe soyunacak insan en az bu paranın yarısını sarf edecek ve 8 yıl sonra adamın cebine para girmeye başlayacak.

bahsettiğim olay para ve sabır isteyen bir iş. yoksa herkezin tarlası var millet enayimi buğday arpa üretimi yapıyor. bu işletme boyutuna gelebilmesi için köylü 6-7 yıl oluk oluk para akıtacak, akıttığı prayı çıkarmak için üzerine 4 yıl daha koysak eder sana 10 yıl. yani 10 uncu yılda adam maliyeti sıfırlamış olacak. tarlanın kandisine ait olduğunu dahi var saysak yinede 6-7 yıldan aşağıya düşmez.

arkadaşım senin ömrin kaç yıl? en iyi ihtimalle 30 yaşında olsan, kalan ömrünün 1/4 ünü çok ağır mücadele ederek geçirmek var. bu iş monitör başında borsa takip etmek değil. 8 yıl güneşin altında çarık eskitmekten bahsediyoruz.

ben ortak olmak veya satın almak isteyen kişiye bu gün para kazanma fırsatı sunuyorum. hayata 8 yıl önce başlamaktan bahsediyorum. yatırımcı arkadaş 8 yıl sonra (rakamlardan bahsetmek istemiyorum ama) 8 yıl sonra zaten bu yatırmış olacağı parayı 2-3 e katlayacak.

bir kaç kere aynı ifadeyi tekrar ettim, kazanılacak paralar yanında istediğim mebla hiçbirşey değil

geçmiş iletilerde gerçeği tam olarak yansıtamasada bazı hesaplar yapılmış. kendi hesabınıza göre 8 yıl sonra ki kazanç muhasebenizi yapacak olursanız, bu bahçeye (biraz daha abartalım olayı) 1milyon dolar veren mi daha karlı, yoksa bahçe tesis etmek için bu günden tarla aramayı başlayan mı?

madem ekonomi adamısınız eldeki veriler ışığında siz cevap verin.

Sayın Doğan

Elinizdeki kirazların 009 olduğunu söylüyorsunuz ve altı yılda 550000 doların enaz yarısını harcadığınızı söylüyorsunuz.Bu 55 dönümlük kirazlık için yıllık 50 bin dolar yada 70 milyar eski TL ye tekabül ediyor nasıl harcadığınızı biraz açarmısınız?

''yani kısacası bu günden itibaren bu işe soyunacak insan en az bu paranın yarısını sarf edecek ve 8 yıl sonra adamın cebine para girmeye başlayacak.''

Bu işe girecek kişinin 55 dönüm kiraza 550000 dolar verip bir yarısınıda harcayacak 8 sene sonrada ''Keçi dağda kıl hararda'' hesabı parayı toplayacak öyle mi? Yoksa ben mi yanlış anladım.

qba1976
16-05-2007, 23:49
Sayın Doğan

Elinizdeki kirazların 009 olduğunu söylüyorsunuz ve altı yılda 550000 doların enaz yarısını harcadığınızı söylüyorsunuz.Bu 55 dönümlük kirazlık için yıllık 50 bin dolar yada 70 milyar eski TL ye tekabül ediyor nasıl harcadığınızı biraz açarmısınız?

''yani kısacası bu günden itibaren bu işe soyunacak insan en az bu paranın yarısını sarf edecek ve 8 yıl sonra adamın cebine para girmeye başlayacak.''

Bu işe girecek kişinin 55 dönüm kiraza 550000 dolar verip bir yarısınıda harcayacak 8 sene sonrada ''Keçi dağda kıl hararda'' hesabı parayı toplayacak öyle mi? Yoksa ben mi yanlış anladım.

Yanlış anlamışsınız.. 550 bin doları bugün verip yetişmiş bahçe alırsanız 8 sene beklemenize de gerek yok yatırım yapmanızada sadece sabit giderleri karşılayacaksınız ki zannetmiyorum bu miktarlarda 55 bin dolar olsun senede çok daha azıdır artık çünkü tarla rayına girmiştir.

Eğer ki sıfırdan başlarsanız bu işe işte o zaman mesela 150 bin dolara alırsınız boş tarlayı bi 200 bin dolar da 6 sene içinde harcarsınız aynı bahçeye 350 bin euroya kavuşursunuz ama tabii 6 sene beklemek gerekecek o aradaki farklarda bu senelerin bedeli

qba1976
16-05-2007, 23:52
Siz tamamen haklısınız,
Eğer yukardaki yazıma dikkat ettiyseniz, konuya fazla girmeden istediğiniz rakamı uçuk bulanlar böyle bir tesisi kendileri kursaydı sizin istediğinizin 2 mislini isterdi dedim. Kaldı ki böylesi bir fiyatın bile fazla olmadığını da ilave ettim.
Kaldı ki sorumu size değil başkalarına sormuştum:)

Zaten o arkadaş da (trusty) hatasını anladı herhalde pek sesi çıkmıyor artık...

Bende aynen sizin gibi fiyatın uçuk olmadığını söylemiştim birden bizi sazan avındaki avcılar gibi gösterdi...

qba1976
16-05-2007, 23:58
Haa bu arada yerin orta ege de olduğundan da bahsedilmiş herhalde uşak civarları falan oluyor...

Tamam kiraz soğuklama ihtiyacı olan bir üründür , çok bilgi sahibi değilim ama zannetmiyorum ki o bölgelerde tarla fiyatları bu kadar yüksek olsun...
Akhisarı geçtikten sonra boş tarla fiyatları iç egeye doğru dibe vurur , belki çeşitlilik olmadığı için çünkü sadece soğuğa dayanıklı meyveler yetiştirmek gerekir..Boş tarla fiyatları dönümü 1 milyarın bile altına düşer...
Ben yine kıyı egeden vazgeçmem :)

k0900
17-05-2007, 00:30
1 anadoluyu tarafsiz gözle araştıran buranın dünya bitki orjininin 1 numarası oldugunu bilhassa orta ve doğu karadeniz ile ege
2 7 ayrı bölgenin muhteşem coğrafi , yer altı üstü zenginliklerinin özelliklerinin olduğunu
3 yaklaşık 1000 rakımlı dünyadakı tek plato oldugunu ve bu platolarda başka coğrafyalardakı gibi cm değil metrelerce kalıteli topragın olduğunu
4 dünya yüzündeki tüm bitkilerin yetiştiğini
5 onlarca medeniyet ve devlete vatanlık ettiğini
6 dünyanın her yerinden gelen din dil irk ayıtetmeden kabul ettiğini
7 ancak insanlarının biraz tembel biraz bilimden uzak ve kurnaz oldugunu bulacaktır
7 husus harıç tutun lütfen çünkü yakında değişecegini ümit ediyoruz

Kanadaya 15 yıl kadar önce yerleşen Veysel adlı elk müh bir arkadaşımız 2006 da tektar ankaraya dönebileceğini söyleyerek arkadaşımızdan bir ev almak için bilgi ister öğrendiği rakamlardan sonra en azından isteğini erteler
Türkiyede Egede 55 dönüm iyi bir bahçe için fiyatın makul olduğu işi bilenlerce kesindir
kirazın alıcısı yalnız alara (bursa)değil 25 tane ithalatcı hazır ( istiyenler internette saatten az bir zamanda hem bunu hemde bahçe ile ilgili pekçok hususu öğrenecekler) Geçen hafta Ankarada bahçemize gelen Alara bölge sorumlusunada bu konuları teyit ettirdim.
selamlar , kanadaya da veysel e de selamlar

Karan YILMAZ
17-05-2007, 10:49
550 BIN DOLAR, 55 donum ve 6 yasindaki kirazlar icin cok fazla bir rakam degil.. Turkiye'de Insanlarimiz mesleksiz ve neye yatirim yapacaklarini bilmedigi icin (buna ben de dahilim) gayrimenkul, bag bahce isleri daha gozde. Fiyatlar yuksek. Ornegin yillarca buyuk firmalarin yoneticiligini yapmis insanlar bir zaman sonra istifa edip bir yer satin alip bahce isleriyle ugrasmaya basliyor ve bu bana cok garip gelmiyor.
Bir ornek daha vermek istiyorum.. Adamin 400 bin euro su var veya ortagiyla birlikte bu parayi bir araya getirmis. Gitmis bir setra otobus almis, sehirlerarasi yolcu tasiyor. Tasiyabiliyor mu??? Hayir.. Rekabet cok fazla ve havayolu sirketlerinin buyuk fiyat baskisi altinda yolcu tasimak, 400 bin euro yu cikarmak oyle zor ki! Dusunun Adana'dan Antalya'ya 10-11 saatlik yolculuk icin super lux otobuslerde yolcu basina 25 YTL yaziyorlar.
Eger bir seye yatirim yapiyorsak 5-8 yilda kendini amorti etmeli. Yoksa bos yatirim.

borsamania
17-05-2007, 10:56
Herşey güzel görünüyorda tarımda risk hiç mi yok özellikle benim gibi şehirli arkadaşlar için?

arsalara bakıyorum .5 ytlden 20 tl ye kadar ! tarla var bu işlerden de anlamak lazım

tarımın hava şartlarına hastalığa bağlılığı birde ürünün herzaman satılabilme garantisi olup olmadığı da önemli

qba1976
17-05-2007, 21:59
Herşey güzel görünüyorda tarımda risk hiç mi yok özellikle benim gibi şehirli arkadaşlar için?

arsalara bakıyorum .5 ytlden 20 tl ye kadar ! tarla var bu işlerden de anlamak lazım

tarımın hava şartlarına hastalığa bağlılığı birde ürünün herzaman satılabilme garantisi olup olmadığı da önemli

Risk olmadan kazanç da olmaz... Öyle her önüne gelen yapabilecek olsa zaten para kazandırmaz o iş. Tarım işine girecek kişi çok meraklı , öğrenmeye sorgulamaya yenililiklere açık olmalı...Birkaç sene işin amatörlüğünü yaşayacak tabii ama önü açık bence.

halkar
17-05-2007, 23:37
Eğer ki sıfırdan başlarsanız bu işe işte o zaman mesela 150 bin dolara alırsınız boş tarlayı bi 200 bin dolar da 6 sene içinde harcarsınız aynı bahçeye 350 bin euroya kavuşursunuz ama tabii 6 sene beklemek gerekecek o aradaki farklarda bu senelerin bedeli

Sayın qba1976,

Boş tarlayı aldıktan sonra, 6 sene içinde masraflar için 200 bin dolar harcanacağını belirtmişşiniz.

Lütfen bu masrafları biraz açarmısınız?

Selamlar,

qba1976
17-05-2007, 23:51

Sayın qba1976,

Boş tarlayı aldıktan sonra, 6 sene içinde masraflar için 200 bin dolar harcanacağını belirtmişşiniz.

Lütfen bu masrafları biraz açarmısınız?

Selamlar,

Masraflar,

Tesviye
su
elektrik
damlama sistemi
etrafını tel örgüyle çevirmek
fidan
dikim işçiliği
depo
traktör
isteğe göre kalmak için ev
6 senelik bakım masrafı
sürekli işçi tutmak zorunda kalabilirsiniz (büyük dönümlü yerler için)
vs vs

qba1976
17-05-2007, 23:56
Yani tabii bu masraflar yerin iyiliğine düzgünlüğüne göre de değişebilir...
Ama o zaman da bu iyilik güzellik tarlanın alım fiyatına yansıyacaktır...
Yani kimse kendini aldatmasın yok 1 milyara yer var falan diye kimse enayi değil adam gibi güzel yerler (kıyı egeden bahsediyorum) 5 kaattan aşağı yok ,olanda da muhakkak bişey vardır (ya su yoktur ya toprağın altında köklü kaya vardır vs..)

Ben o 200 bin doları afaki söylemiştim yani tarlanın dönümüne göre değişir bu harcama ama şimdi sabit giderler var mesela senin 10 dönüm yerin olsa da 200 dönüm yerin olsa da -traktör,sondaj,elektrik masrafın aynı . Onun için bu işe girilecekse büyük girmekte fayda var

naturalborn
18-05-2007, 01:25
biri üst sayfalarda köylünün parası olmadığından bahsetmiş,doğuyu bilmem ama
ege köylüsü için bankadaki para para değildir.Onlar bankaya koymayı sever,almayı değil.parasının olup olmaması o yıl mahsülünden aldığı parayı ifade eder,bankadaki para onun yaşam sisteminden çıkmıştır.bir tek düğünde o paraya dokunursa dokunur.

cetvel
18-05-2007, 01:42
Masraflar,

Tesviye
su
elektrik
damlama sistemi
etrafını tel örgüyle çevirmek
fidan
dikim işçiliği
depo
traktör
isteğe göre kalmak için ev
6 senelik bakım masrafı
sürekli işçi tutmak zorunda kalabilirsiniz (büyük dönümlü yerler için)
vs vs

ve bence bir Ziraat Mühendisi ile de anlaşmalı olarak çalışmalılar... Gerekirse o senenin mahsülünden, ona prim vererek daha istekli ve verimli çalışması sağlanabilir... Yanılıyor muyum qba1976 ? :notr:

ozgurdogan64
18-05-2007, 20:22
ve bence bir Ziraat Mühendisi ile de anlaşmalı olarak çalışmalılar... Gerekirse o senenin mahsülünden, ona prim vererek daha istekli ve verimli çalışması sağlanabilir... Yanılıyor muyum qba1976 ? :notr:

arkadaşlar, zaten teknik olmayan her türlü çalışma %80 fiyasko ile sonuçlanır. milyarlarca para döküp yapacağınız yatırım, sadece bilgi noksanlığından tapetakla gelebilir.

birçok insanla tanıştım 5-10 yıllık ağaclarını söken. çok büyük umutlarla birşeyler yapılıyor sonuç hezimet olabiliyor.

akıl akıldan her zaman üstündür. benim stratejim her zaman şu olmuştur: bahçe ile ilgili herhangi bir problemle karşılaştığımda, ilk önce etrafımdaki köylülere olayı danışırım, bu çok sık rastlanan basit bir durum mu yoksa dikkate alınması gereken bişey mi vs...

köylüden aldığım bilgi sonrasında, ağaçtan da bir numune kopartarak, doğru tarım il müdürlüğüne gider, oradaki branşla ilgili arkadaşlarımızdan olay hakkında malumat almaya çalışırım. ardından eğer çok sık görülen basit bir durum değilse derhal hastalığın görüldüğü bölgeden toprak ve yaprak numuneleri alınıp tahlile gönderilir. ve çıkacak duruma göre ilaç, gübre, vs... ne gerekiyorsa tedavi edilir.

arkadaşlar bu iş aynı insan, hayvan yetiştirir gibi. hatta daha nazlı.

şimdi de genelde yapılan uygulamayı anlatayım size: köylü amcam ağadır, herşeyi bilir ya... bakar ağacın yapraklarında farklılık oluşmuş ilk işi gidip fosfat gübresi alıp tarlaya atmak olur. bakar sonuç alınmaz bu sefer başka bir gübre, daha sonra bir yenisi... derken hastalık bu arada alır başını gider.

nasıl ki insan normal sıradan bir nezleye yakalandığında c vitamini alması yeterlidir, ama cildinde hiç beklenmedik bir maraza meydana gelmişse adam gibi bir kan tahlili yapmadan nasıl teşhis konulabilir.

adama akıl vermeye kalkarsın, sanki onun çiftçilik bilgisini küçümsüyormuşsunuz gibi algılar.

kısacası işinin ehli birini bulur çalıştırırsanız, size geri dönüşümü çok daha mükemmel olur. zaten, dünyanın en ucuz teknik adamı türkiyedeki ziraat mühendisleri. 1500 lira maaş vereceğim deseniz kapının önüne 1500 kişi yığılır.

qba1976
18-05-2007, 20:42
Çok büyük çaplı çalışılmıyosa (binlerce dönüm gibi) maaşlı bir ziraat mühendisine gerek yok. (1500 zaten bayağı iyi bir para daha azınada razı olanlar olur bence :)
Aslında ilçe tarım müdürlükleri bu işler içindir. Buralarda yetişmiş işini seven birçok ziraat mühendisi tanıyorum. Bunları alıp tarlanıza bağınıza bahçenize götürmeniz yeterli para pul da istemezler genelde

qba1976
18-05-2007, 20:44

Maaştan daha mantıklı bir öneri bu.. Evet prim sistemi olursa daha şevkle çalışır..

cetvel
18-05-2007, 22:16
Maaştan daha mantıklı bir öneri bu.. Evet prim sistemi olursa daha şevkle çalışır..

bildiğim kadarıyla Yunanistanda bu tip bir uygulama var... Her köyün birkaç tane teknik işlerden anlayan adamı (mühendis vs) var... Maaşları yok ve köyün gelirine göre ödeme yapılıyor...

ama bu bölgesel bir uygulama mı yoksa sadece bir köye mi ait bilmiyorum...

şimdi benim binlerce dönüm tarlam, bağım bahçem olsa, hiç düşünmeden en az 3-4 tane kadrolu mühendis ayarlarım. Yurtdışını takip edecek, dünyadaki tarım politikaları ve fiyat durumlarını inceleyecek ve arazilere dikilecek ürünleri planlayacak mühendislerim olur. Çıkabilecek hastalıkları daha önceden belirlemeye ve bütün araziye sirayet etmeden tedbir almaya çalışırım.

Bir de ürünlerin satışında araya aracı koymamaya çalışırım, zaten büyük montanlı ürün elde ettiğim için direkt pazarlama faaliyetlerinin daha kolay olacağını düşünüyorum...

fakat her üründe böyle yapılabilir mi, bilmiyorum... Mesela kiraz dalından kopartıldıktan sonra soğuk zincirde muhafazası ve sevki yapılması gerekiyor, yoksa kirazın eti yumuşuyor... bu tip ürünleri üretenlere Allah yardım etsin. :cool:

Kelebek
24-05-2007, 01:08
Sevgili Özgürdoğan,
Neden acaba?

Abi, sıfırdan 55 dönüm kirazlık için 350 bin dolar gibi yaklaşık bir rakam telaffuz edilmiş verime yatana kadar geçen süre için ... küçümsenmeyecek bir de emek var işin içinde tabii ama onu bir kenara koyalım şimdilik.

Çok çok ucuz fiyatlar bunlar mı?

Soruna tam cevap alabildin mi, merak ettim doğrusu.

Kelebek
24-05-2007, 01:55
Çok bilinmeyenli ve çok çok ucuz dediğin için, senden yeni bir şeyler öğreneceğiz hissine kapıldım aslında da onun için sordum.

Sormak istediğim şey şu aslında: Tarla dahil, bir dönüm kirazlığın ilk tesis maliyeti ne kadardır?

Diğer meyveler için de böyle bir bilgiye ulaşabileceğimiz bir adres var mı, yoksa üreticilerle görüşüp ya da bir ziraat mühendisiyle anlaşıp, yatırım planı hazırlattırarak mı öğrenebiliriz bu bilgileri.

Bundan başka, bölge bölge meyve seçimi konusunda da tatmin edici bir bilgiye de ulaşamadım yaptığım araştırmalar sonucu. Belki de benim araştırmalarım yetersiz kaldı.

Sektörün içinden değilim, dışarıdan bireysel gözlemlerim sonucu ulaştığım yargı, Türk tarımı kabuk değiştirmeye çalışırken, hala daha bir takım temel veri tabanı sorunları var gibi.

Serenler
24-05-2007, 08:34
Sevgili Kelebek;
Olay tabii ki çok bilinmeyenli ve çok alternatifli.
Örneğin tarla fiyatını ele alalım.
Bunun da arsa fiyatlarından farkı yok. Düşünün, İstanbul'da karayolları arazisinin satıldığı gün bölgedeki fiyatlar 2 katına çıktı. Tarla fiyatları da böyle.
Ama bunu fiyatını arazinin topoğrafyası, yola mesafesi, ilerde arsaya dönüşme ihtimali, bulunduğu iklim kuşağı, yerleşim yerine uzaklığı, sulama suyunun olup olmadığı (En önemli faktörlerden biri) drenaj sorununun olup olmadığı.. bunun gibi belki de onlarca faktöre bağlıdır.
Bunu borsa gibi düşünebilirsiniz demiştim. Hiç sulama suyu olmayan araziler, bir bakmışsınız oraya sulama suyu gelecekse on kat değer kazanabiliyor.
Fidan fiyatlarına gelince;
Bu fidanın türüne, bodur olup olmadığına, alacağınız fidan sayısına vb faktörlere bağlıdır. Aynı fidanı 18 YTL ye de 6 YTL ye de maledebilirsiniz. Hatta kendi fidanını çok daha kaliteli şekilde kendileri üreten çiftçiler de vardır.
Bir dönüm arazinin kiraz bahçesi olarak maliyetine gelince;
Bu da aynı yukardaki arazi maliyeti gibidir.
Birileri tüm el emeğini ortaya koyar, mahalli işgücünü harekete geçirir, yerine göre çok daha ekonomik olan mekaniizasyondan faydalanır. Bir başkası ise işçiliği tamamen satın alır, organizasyonunu tam kuaramaz maliyetleri çok şişer.
Konuyu tüm detaylarıyla burada anlatmak oldukça zor.
Her işte olduğu gibi bu iş de ilgi, bilgi ve emek gerektiriyor. Biri 10 harcar sonuç alamaz öteki 2 harcar çok iyi bir tesis meydana getirir ve karşılığını alır.
Bu konuda yatırım yapmak isteyenler konuyu çok iyi araştırmalı, bilgilenmeli, uzman kişi kurum ve firmalardan yararlanmalıdır.
Yoksa olay borsayı hiç bilmeyen bir kişinin elinde bilmem şu kadar yüzbin YTL iler borsada oyanamasına benzer.

Kelebek
24-05-2007, 19:16
Abi, çok teşekkürler. Zamanın elverdiğince, meyvecilik ile ilgili her konuda, özellikle uygulamaya dönük, bilgilendirici yazılarını sık sık görmeyi dilerim. Tüyolar senden yani :mut:

Ayrıca, forumda, bu işi yapan arkadaşlarımızın da, ilk tesis kurulumundan, bakımına, ürün toplanmasına kadar bir üretici olarak deneyimlerini, yaşadıklarını öğrenmek çok hoş olur.

Serenler
24-05-2007, 19:22
O zaman bu konuda yayınlarıyla hoşuma giden bir sitenin linkini vereyim, dergilerine abone olabilir kitaplarını güvenle alabilirsiniz.

http://www.hasad.com.tr/

HBICE
26-05-2007, 01:15
Tarım abartılacak bir proses değil. Yavaş üstüne düşersen bağ, bakmazsan dağ olur mantık basit... Chip dizaynı yok, ar-ge az... Onbinlerce yıldır yapılan işler...

Hani 5 milyon dolarım olsa kontrollü bir eik alarak biraz da pazarlık yapıp alırdım. Kirazın vatanı Türkiyedir...Dalında alıyorlar.... Adam gibi yetiştirirsen...

Niye alırdım... Şu anda her ne kadar teşvikler tepe yapmış olsa da 5 yıl niye bekleyeceksin....

Arkadaşlarımız birleşti 50 dönümle Çanakkalede kiraza başladılar... Başarılı olacaklarına inacım sonsuz...Ben de umarım yıl sonunda bir bahçe kurma niyetindeyim... Ama İstanbul'dan o kadar uzaklaşamam... Kiraz düşünmüyorum...

Özgür Bey yazdıklarından anladığım kadarı ile ülkemiz tarımına hizmet etmiş ve bu işi yurtdışına açmaya çalışan bir girişimci. Kendi adıma tebrik ederim, başarılarının devamını dilerim...

Ve son olarak şunu söylemeliyim, Girişimciler olmaz ise istihdam artmaz arkadaşlar... Dev finansal şirketlerde sermaye başına çalışan oranı 0'a yakındır...istihdam sorununu çözmez... Risk alıp girişim yapanları kutlamak yaratıkları istihdamdan dolayı da müteşekkir olmak lazım diye düşünüyorum....

Serenler
26-05-2007, 07:27
Tarımda alternatif politikaları tartışmaya mecburuz

Güngör URAS
Milliyet

Orta ve uzun dönemde (1) Buğday, (2) Pamuk, (3) Yağ bitkileri, (4) Pancar, (5) Mısır üretiminden vazgeçmek zorundayız. Mecbur kalırsak üretimi kör topal sürdüreceğiz ama, bunları üretmek çiftçiyi de ülkeyi de mutlu edemeyecektir.
Çünkü bu beş alanda başka ülkelerin üreticileriyle (değişik nedenlerle) rekabet şansımız yoktur. (1) Başka ülkeler iklim ve arazi avantajıyla, (2) Büyük işletmelerde, (3) İleri teknoloji kullanarak, (4) Büyük devlet destekleriyle üretim yaptıklarından, kalite ve maliyet avantajına sahipler.
Bu beş üründe sadece ABD hükümetinin üreticisine verdiği yıllık parasal destek 30 milyar dolar.
Halbuki bu beş ürün bizim tarımsal üretimimizin temel ürünleri. Ama satılamayacak ürün üreterek tarımı ayakta tutmak imkânsız.
Bunun için tarımda alternatif ürünlere yönelmeye mecburuz. Onun için bu konularda devletin alternatif politikaları ortaya koyması, üreticiyi yönlendirmesi önem taşıyor.

Elli yıldır bir şey değişmedi
1970'li yıllarda nüfusumuzun yüzde 40'ından fazlası tarımla uğraşıyordu. Tarımla uğraşanların sayısı şimdilerde yüzde 20'lere doğru indi. Tarımla uğraşan nüfus azaldı ama tarımsal gelir de azaldı. Tarımla uğraşanların geliri düştü.
Tarım konusunda yazarken görüş ve değerlendirmelerinden yararlandığım Dr. Hasan Ünal diyor ki, (1) Son elli yıl boyunca tarımda ciddi bir değişiklik olmadı. Tarıma ciddi bir teknoloji giremedi. (2) Yüzyıllar öncesinin tarım ürünlerini üretiyoruz, fidancılığı sürdürüyoruz, meyveciliğini yapıyoruz. (3) İnanılamaz ama 3 bin yıl öncesinin sulama tekniklerini kullanıyoruz. (4) Sadece aşılı fide kullanımıyla sebze üretiminde bir gelişme oldu. İhracatı arttı.
Tarımdaki göstergelerin kötülüğü, alternatif ürünlere yönelmemizin, tarım teknolojilerinden yararlanmamızın sonuçlarını ortaya koyuyor.

Çünkü tarımın istihdamdaki ve milli gelirdeki payı Türkiye için hâlâ çok çok önemli.
Türkiye'de tarımın milli gelirdeki payı yüzde 12 iken, AB ülkelerinde yüzde 2.8, ABD'de yüzde 1.6 oranında.

Tarım sahipsiz

Türkiye'de tarımda çalışanların toplam istihdam içindeki ağırlığı yüzde 30 dolayında iken, AB ülkelerinde de yüzde 4.3, ABD'de yüzde 2.2 oranında.
Bizim tarım işletmelerimiz çok küçük. Bizde toprak çok bölündüğü için, ekonomik büyüklükte işletmemiz yok. Ekonomik büyüklükte işletme olmayınca ileri tarım teknolojisi uygulanamıyor. Bizde ortalama işletme büyüklüğü 6 hektar iken, AB ülkelerinde 15, ABD'de 198 hektar.
Bölünmüş toprakları birleştiremeyeceğiz. Toprak yapısını değiştiremeyeceğiz. O zaman yapılacak olan, sulamaya ve ileri tarım teknolojilerine önem vererek alternatif ürünlere yönelmektir.
İyi de bu konudaki alternatif tarım politikasını kimler ortaya koyacak? Kimler üreticiye anlatarak onları yönlendirecek? İşte sorun burada düğümleniyor. İşte bunun için tarımı birilerinin "sahiplenmesi"ni bekliyoruz. Ne yazık ki çoğu Anadolu kökenli olan politikacılarımız tarımdan hoşlanmıyor.

[email protected]

HBICE
26-05-2007, 13:36
İstihdam sorununu çözecek ise nitelikli tarım, turizm ve gelişmiş vakıf sistemleri kurarak çözeceğiz... Eğer çözmez isek mutsuzluk ve güvensizlik artacak... Umut kaybolmaya başlayacak... Hiç birimiz bir adada yaşamıyoruz... Aynı gemideyiz...

Sanayide en az 250000 USD'lik yatırıma bir kişi istihdam edilir... O da kobilerde... İşletme sofistike oldukça milyon dolara çıkmaya başlar.... Bilişim Turizm Tarım da bu oran düşer...

Topiği açan arkadaşımız komisyoncu da olabilir, kendi arsası da olabilir... Önemli olan modern tarım yaparak global ürün üreten ve katma değeri olan bir işletmeden bahsediyoruz.... Bölgenin avantajlarını lehine kullanan bir üründen.... Gayrimenkul forumunda tartışılan onlarca konu bu nitelikleri sağlamaz... Spekülasyon değil işletme konuştuğumuz şey... Ve bence bunun çok daha fazla konuşulmaya ihtiyacı var....

Ben arsa aldım 3 liraya sattım 5 liraya... İstihdama katkım ne ? 0.... Diğer yandan aldım arsayı bağ ettim... İstihdam sağladım mı evet... Toprağı organik gübre ile çöl olmaktan kurtardım mı? Evet... İhracata katkı sağladım mı? Evet...

Şimdi arkadaşımızın problemi ne? Likit bir piyasası yok... Bugün bir araba , ev şu bunun bir piysasası vardır.. "Exit" Girişimcinin yatırımdan çıkışı açısından çok öenmli ve tarımda böyle bir gelişim yoktur...

Gayrimenkul Değerleme Eğitimlerine katılmış, bir çok fizibilite çalışması içinde bulunmuş birisi olarak şunu söylemek isterim... Fİyatı yüksek buldum diye kimseye kızmadım... Örneğin İzmit Motor Piston'a P/D oranı 7 diye kızabilir miyiz? Piyasa bu... F/K sı bu yatırımın altında kalır... Dİyelim ki bu yatırımın P/D oranı da 2... O da IMKB ortalaması...

Ha siz bunu 1'den belki de iskontolu yapabiliyorsunuz... O zaman sevinmelisiniz bu arkadaş piyasayı 2'ye doğru getirme çabasında diye...

Yani diyeceğim o ki bu topiği açan arkadaşımız, yazılanalardan anladığım kadarı ile, şu anda emekleme aşamasındaki bir sektörün öncülerinden.... Bu sektör çook gelişecektir... Geliştikçede İhracatımıza, İstihdamımıza, Tarımımızın yapısal dönüşümüne katksısı olacaktır....

Kelebek
26-05-2007, 18:03
O zaman bu konuda yayınlarıyla hoşuma giden bir sitenin linkini vereyim, dergilerine abone olabilir kitaplarını güvenle alabilirsiniz.

http://www.hasad.com.tr/

Bir kaç yıldır üzümsü meyvelerle ilgili İngilizce ve Türkçe makale, kitap, yazı vs. ne bulursam topluyorum. Dergilerine abone değilim ama konuyla ilgili kitaplarını edinmiştim. Özellikle maviyemiş (yaban mersini) ile ilgileniyorum ve bu konuda Türkçe bir kitap bulduğum için nasıl sevindiğimi hala hatırlarım. Son derece faydalı oldu, içeriği ve baskısıyla da oldukça kaliteli.

Bu arada, uygulama yeni başladı herhalde, tarla içi modern basınçlı sulama sistemleri yatırımları için Ziraat Bankası'ndan % 0 faizli kredi alınabileceği şeklinde bir haber vardı dün.

scarabeo
26-05-2007, 20:16
Bir kaç yıldır üzümsü meyvelerle ilgili İngilizce ve Türkçe makale, kitap, yazı vs. ne bulursam topluyorum. Dergilerine abone değilim ama konuyla ilgili kitaplarını edinmiştim. Özellikle maviyemiş (yaban mersini) ile ilgileniyorum ve bu konuda Türkçe bir kitap bulduğum için nasıl sevindiğimi hala hatırlarım. Son derece faydalı oldu, içeriği ve baskısıyla da oldukça kaliteli.

Bu arada, uygulama yeni başladı herhalde, tarla içi modern basınçlı sulama sistemleri yatırımları için Ziraat Bankası'ndan % 0 faizli kredi alınabileceği şeklinde bir haber vardı dün.

alara tarımın sitesinde saksılı fidanı satılıyor. İtalya'da çok tüketiliyor. Kaç defa tohum getirdim ama olmadı. İstanbul'da da gokchetarim da saksılı fidanları satılıyor 150 ytl gibi birşeydi. Bir işadamı sabiha gökçen havaalanı civarında büyük bir arazide üretime başlayacaktı.

kasved
26-05-2007, 20:32
Bu konuda kişisel düşüncelerimi aktarayım;

Tarım konusunda ideal büyüklük ölçeği vardır, bu büyüklük altında oluşturulan işletme arazide tesis işletmesi karlı olmayacağı kesindir.

Örneğin geçen yıl bize 200 dönüme domates ve biber ekmiş aile zarar ettiğinden işçi olarak çakılmaya geldiklerini gözlemledim. Demekki geçtiğimiz yıl domates ve biber için bile bu ölçek bile yeterli büyüklükte değilmiş.

Oluşturacağınız arazi büyüklüğü bana göre meyvede asgari 200 dönüm olmalı ve 400 dönüme kadar çıkabiliyorsanız daha da ideal olur. 400 Dönümün üstüne çıktığınızda bu sefer katlamalı asgari 800 dönümde işlem yapmayı hedeflemelisiniz.

Belki aklınıza şöyle bir soru gelebilir neden 400 ve katları?, sebebi günümüzde geliştirilen bahçe traktörleri ortalama 400 dönüme kadar yeterli olmakta bu büyüklüğü 10 dönüm bile geçseniz toprak işleme aletleri; ilaçlamada vs.vs. birçok hususda yetersizlikleri başgöstermektedir. Bu da yapacağınız sabit kıymet yatırımı ile işleyeceğiniz arazi büyüklüğü arasında fayda oranına dikkat etmelisiniz. Burada traktör alırken sıfır almayıp liste fiyatı 52.000 bin ytl olan traktörü 400-600 saatte maksimumum 40 civarına mal etme şansınız var, diğer ekipmanların sıfır olmasını tavsiye ederim, bunlar nelermi ilaçlama makinesi, romork, sulama tankeri, ot çapa aletleri vs. vs. bu ekipmanların toplam maliyeti traktörün beygir gücü modeline göre değişkenlik gösterebilir. Yaklaşık maliyet 50-70 bin ytl civarında mal etmeniz muhtemeldir, burada kullanılacak traktörü çift çeker en fazla iki yaşında olması gerektiğini düşünüyoruz, aksi halde 5 bin ytl.ye traktör var.

Neden ekipman sahibi olmalısınız;
Traktör kiraları günlük olarak yüksektir, araziniz için fidan sulamadan, ilaçlamaya, gübre taşımdan, taş temizliğine, gübre atımından her tür aşamadaki işleri dışarıya yaptırdığınızda bu iş hiçde ekonomik değildir. Size şöyle örnek vereyim arazinizde fidan dikimizde derin patlatma yaptırmak istediğinizde istenecek fiyat dönüm başına 50,00 YTL. den aşağı olmayacaktır, veya ikili kaz ayağı sürüm bedeli dönümde 15.00 YTL.dir, senede asgari yılda en az iki sefer bazen üç sefer işlemleri yaptırmak zorundasınız. Günlük traktör kirasıda gübre ve taş işinde ortalama 150 YTL.dir.

Eleman bulma herzaman sorun olan bir işlemdir, mutlaka traktörü kullanacak gerekirse hanımınada günlük iş çıkartacağınız kocasına tarım bağkuru veya ssk yapmanız faydalı olacaktır, günlerce sürüm yapacağınız ve arazide çalışacağınız günlerde hervakit adam bulmanız kolay bir iş değildir. Mutlaka bu ölçekde iş yaparken ilçe ziraatın dışında profosyonel uzman bir ziraat mühendisinden danışmanlık almanız faydalı olacaktır, yapacağınız işlerde kalifiyeli eleman kullanmak herzaman maliyeti aşağı çeker hatta tarlada dikim yaptığınız meyve ağaçlarında aynı meyve fidanında dahi bizim gözlemimiz büyümesinde dahi fark olduğudur.

Belki aklınıza şöyle bir soru gelebilir, benim finans kapitalim bu büyüklüklerde araziye yeterli değil veya tek başıma bu işin riskini almak istemiyorum, sizde o zaman şirketleşin birden fazla kişi olarak biraraya gelin, önce şirket kurun sermayesini tespit edin, alacağınız arazi/leri bu şirket tüzel kişiliğinde satın alın, çünkü günümüzde küçüğün yaşam şansı yok, küçük sermaye yok olmaya mahkum.

Tabi burada yatırım yaparken işiniz bir noktadan sonra Allaha kalacaktır, nedeni; yaptığınız yatırım sonuçta siz gerekli olan tüm işleri yapsanız bile bi noktadan sonra kısmet işidir, örneklersek bölgenizde belki 10 yılda bir gelen sert soğuklar kışın ortalama 3 yaşın altındaki fidanları tümden, 3-6 arasındakilerin yaklaşık % 50sini 6-10 yaş arasının %20 hatta 10 yaşın üstündekileride yaklaşık 5 yıl sürecek verim kayıplarıyla sizi karşı karşıya bırakabilir. Emeklerin büyük kısmı boşa gitti, yeniden çukur aç fidan dik fidan büyüt safhası.

Bu aşamaların hepsinde işin birçok aşamasında bizzat başında olmalısınız ve kontrol etmelisiniz, zamanım yok diyenlere bu işleri hiç tavsiye etmem.

Yukarda anlattıklarım buradaki ortalama forum katılımcısı için olup yoksa köyde yaşayan hanımı çocukları bizzat kendi bahçesinde çalışan çiftçi için rahatlıkla 50 dönüm yeterli olabilir, çünkü o belkide işlerin tamamını dışardan işçilik hizmeti almadan bizzat kendisi yaparken siz aynı ölçekte her işi dışardan hizmet alarak Sayın Serenlerin bahsettiği gibi yapma daha pahalıya mal etme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Eyer ben bu işi amatörce yaparım diyorsanız mutlaka 5 dönümün altında mini bahçe oluşturun onun işletme masrafları hobi düzeyinde yapacağınız için fazla yük getirmeyecektir.

Birde arazi oluştururken dönümü 500 YTL. den düz toprak 7.000 bin ytl.ye kadar çıkan yerler var, bunlar hep ilk tesis maliyetini artırır, arazinin taşlık olması su olup olmaması, tarım yapılabilir kalite olup olmaması, yamaç eteğindemi hakim rüzgarlara açık bir arazimi, iklim durumu, toprağın PH derecesine kadar bi çok faktör fiyatı etkiler. Bazen çok para kötü sonuç, bazen iyi para çok güzel iş fakat kesinlikle az paraya iyi iş diye bir gerçek yok.

Şöyle özetlersek; demekki aldığınız düz araziyi sizde gerekli sermaye, bilgi, emek ve zamanı katarak belli bir katmadeğer yaratmanız tabiki mümkündür.

Onun için belki siz arkadaşımızın söylediği 55 dönüm meyveliği onun söylediği rakkamlara dahi mal etme şansınız yok, çünkü başlangıçta bu ölçekteki yer için dahi olsa oluşturacağınız ekipman bu yere her halükarda fazla gelecektir. Belki adam böyle birçok 55 dönüm meyvalık oluşturup satıyor sizin buna yapma şansınız yokki?

Arkadaşımızın isteği bana onun için saçma sapan gelmedi, buradaki forum okuyucusu borsada yatırım yapan değerli arkadaşlara sanki fahiş fiyatmış gelen bir şey bana hiçde öyle gelmedi,

nedeni; adam iyi bir kalitede tarım arazisini satın almış,
dörtyıl geceli gündüzlü(evet geceleride arazide çalışılıyor) çalışıp belki taşını temizledi, fidanını dikti, gübreledi, ilaçladı, sürdü budattı kestirdi tekrar ilaç ve gübre hem üstten hem alttan verdi.

Burada harcanan emeğin haddi hesabı yoktur, bana desenizki örneğin senin arazine bu pararı veya daha fazlasını verseler satmazmısınız, ben size derimki insan evldını satarmı? Belki bu duygu bir çoğunuza saçma gelebilir ama toprakla uğraşan benim ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır.

Adam size kestirmeden hayatı kısaltarak işin bana göre %80 zorluğunun yenildiği hayatı satıyor bence istediği para az bile.

Türkiyede islah edilmesi ve bu tür örnek projelerle tesis edilecek çok arazi var, illa hazırını alma mecburiyetiniz yok, kendiniz birleşerek yukarda sıraladığım gözlemleri isterseniz dikkate bile almadan oluşturun bi bahçe ondan sonra bu konuyu değerlendirin bakalım duygularınız hangi yönde olacak.

Bu işlerin ortası maalesef yok ya çok küçük yada çok büyük ikisinin arasının ülkemizde artık yaşam sansı yok.:cry:

Kelebek
26-05-2007, 21:14
alara tarımın sitesinde saksılı fidanı satılıyor. İtalya'da çok tüketiliyor. Kaç defa tohum getirdim ama olmadı. İstanbul'da da gokchetarim da saksılı fidanları satılıyor 150 ytl gibi birşeydi. Bir işadamı sabiha gökçen havaalanı civarında büyük bir arazide üretime başlayacaktı.

Çok fahiş. Alara'nın sitesine de baktım şimdi. Orada da 2004 dikimi 120 YTL. Ama bunlar, bir iki tane alıp, bahçesine dikmek isteyenlere sunulan fiyatlar. Perakende çiçekçi fiyatı yani.

ozgurdogan64
27-05-2007, 13:06
arkadaşlar, konu ile ilgili yorumlarını esirgemeyen, başta SERENLER olmak üzere HBICE, KASVED, 1976, K0900, arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

dikkat edilirse ziraat konusu ile ilgilenen (bilgisi olan) herkezin ortak kanaati teknik tarım.

konya ovasından daha küçük yüzölçümüne sahip israil'de, teknik tarım sayesinde Türkiye'den kat kat fazla gelir elde ediyorlar. Adamlarda toprak dahi yok ponza taşında sebze tohumu üretiyorlar.

arkadaşlar, açtığım topikte konu üzerine pek çok hesap-kitap yapılmış. size daha güzel birşey söyleyeyim, sırf konu ile ilgili ar-ge faaliyetlerim (aldığım kitaplarım, gezdiğim fuarlar, konu için yapılan telefon görüşmelerim, Türkiye'deki mevcut bahçeleri gezip görmek için yaptığım masraflar, vs...) bunlar hiç hesaba katılmayan, göze görünmeyen masraflar:yes:

Türkiye'nin kalkınması, devletin ziraate vereceği önemle orantılı. ilk defa son iki yıldır tarım ve hayvancılıkla ilgili teşfikler verilmeye başlandı(ğı söyleniyor, ama ben bahçecilikle alakalı teşfik alabilene rastlamadım). sulama ve hayvancılığın %60'ını hibe edeceğini açıkladılar.

bu rakamlar müteşebbisi harekete geçirecek rakamlar olmasına rağmen, haala gerçek anlamda sektöre sermaye girişi olduğu söylenemez.

sermaye daha neyi bekliyor, %60 hibe, kalan %40'da iki yıl ödemesiz, düşük faizle 5 yılda ödemeli.

borsamania
27-05-2007, 14:40
sn özgür bu teşvik kredi detaylarına şartlarına nereden ulaşabiliriz ve sizin gerekli şartlarla ilghili fikriniz varmı mesela hayvancılık için nasıl bir teşvik sözkonusu teşekkürler saygılar

mystified
27-05-2007, 16:11
Neyin saksılı fidanı sayın Scarabeo?

Eğer mevzu bahis olan kiraz ise benim bildiğim Alara mühendisleri tam bodur kirazı tohumundan üretme işini çözememişlerdi o yüzden fidanları İtalya'dan getirtiyorlardı.Bilmiyorum şimdi nasıl?Alara satış mühendisleri bir-iki sene evvele kadar tam bodur kirazı 18-20 milyona satıyorlardı.Tam bodur her yerde olmaz yarı bodura nazaran daha narin daha çabuk meyve verir.Taşlı topraklar tam bodur için pek müsait değildir.Yarı bodura gelince bu tip fidan yanılmıyorsam 009 olarak bilinen kiraz tipinden türetildi.Alara bunları
geçen sene 8 milyondan satıyor idi Tarım kredi kooperatifi kiraza destek maksatlı ihale açtı ihaleyi Alara 6 milyondan kazandı.3 milyonunu devlet verdi milllete 3 milyondan yarı bodur fidan dağıttılar.Tarım kredi kooperatiflerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.Ayrıca EU teşvikleri ayrı bir mevzu konusu ondan da sonra bahsediyim.

k0900
11-06-2007, 23:05
çok nadirde olsa EU fonları faydalı işlerede yarıyor aşagıdaki linkteki köye EU fonları ile 800 dönüm araziye 40 000 tam bodur kiraz dikiliyor. http://www.fakiahmet.info/mvmc/

k0900
11-06-2007, 23:14
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/haber.do?haberno=457642

trusty
13-06-2007, 02:08
http://www4.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=12.06.2007&Newsid=123467&Categoryid=1

capepoint
09-07-2007, 09:33
Since blueberry plants are productive for as long as 50 years in some cases and take up to 8 years to mature and be fully productive, it is essential that you start off with a healthy plant stock. Replacing unproductive blueberry plants is neither easy nor does it make sense financially for the above reasons.Cost of procuring healthy blueberry plants is high, second only to the cost of land. Depending on the variety you choose, you can expect to pay anywhere from CA $2.75 to CA $4.00 per plant for certified virus-free plants. For mechanically harvested fields, you would plant around 1400 plants per acre. So the cost of blueberry plants per acre works out to around CA $3850 to CA $5600 per acre

Blueberry (Yaban mersini) fidanlarının Califoria'daki fiyatları ile sizin bahsettiğiniz fiyatlar arasında çok fazla fark var....2,5USD - 4,0USD arasında fiyatlardanbahsediliyor..

Yatirimci...
01-08-2007, 00:48
bu sektörde hiç bir zaman BİT-MEZ

husnutopcu
01-08-2007, 23:32
zıraat mühendisleri hepsi çok değerli kişilikler 1500 ytl ye 1500 kişi yığılması ise ülkede bi işten anlamayanların ne risk aldıklarını bilmeden batana kadar piyasadan para kazanıp adam sayılmalarından dolayı yoksa tüm ziraat çılarımız son derece iyi eğitim almış üniversite mezunu ülkemizin medai iftiharlarıdır

ozgurdogan64
16-05-2010, 18:23
güzel bir topik

Pit
03-06-2010, 16:41
burası doğru yermi bilmiyorum ama teknik tarım ve dönümden maksimum verim elde etme ile ilgili 2 resim ekliyorum.
http://img534.imageshack.us/img534/1545/1021476.jpg
http://img375.imageshack.us/img375/1268/1021477.jpg

Serenler
03-06-2010, 19:27
burası doğru yermi bilmiyorum ama teknik tarım ve dönümden maksimum verim elde etme ile ilgili 2 resim ekliyorum.

sevgili Pit bu topraksız tarım tekniği.
İlave olarak kat kat ekimle birim alandaki üretim kat kat yükseltiliyor.
Bu topiği de ait olduğu yere "Gıda, Tarım ve Hayvancılık" bölümüne taşıyalım.

Pit
03-06-2010, 22:07
sevgili Pit bu topraksız tarım tekniği.
İlave olarak kat kat ekimle birim alandaki üretim kat kat yükseltiliyor.
Bu topiği de ait olduğu yere "Gıda, Tarım ve Hayvancılık" bölümüne taşıyalım.
doğru abi bu resimleri 2 hafta önce Shangdong Çin'de çektim. Aslında bir pilot çalışma yapmayı düşünüyorum. Malzemeler ucuz malzemelere benziyor :)
selamlar

Serenler
03-06-2010, 22:30
doğru abi bu resimleri 2 hafta önce Shangdong Çin'de çektim. Aslında bir pilot çalışma yapmayı düşünüyorum. Malzemeler ucuz malzemelere benziyor :)
selamlar

Sevgili Pit;
Akşam içimden geçen ama yazmadığım şeyi şimdi sen yazmışsın.
Bu da tam senin işin.
Yaparsın.:)

Pit
16-12-2010, 22:07
Sevgili Pit;
Akşam içimden geçen ama yazmadığım şeyi şimdi sen yazmışsın.
Bu da tam senin işin.
Yaparsın.:)
sevgili abim geçen hafta cuma günü zeytinliğimin ve zeytinyağ tesisimin bulunduğu bölgede sel felaketi oldu. Zararımız büyük :(
Tarım işleriyle uğraşmanın kontrol edemediğiniz doğa faktörü var... Allaha şükür canımızı kurtarabildik.
http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=42457&rid=2

HMİNALAY
16-12-2010, 22:10
sevgili abim geçen hafta cuma günü zeytinliğimin ve zeytinyağ tesisimin bulunduğu bölgede sel felaketi oldu. Zararımız büyük :(
Tarım işleriyle uğraşmanın kontrol edemediğiniz doğa faktörü var... Allaha şükür canımızı kurtarabildik.

geçmiş olsun sayın arkadaşım üzüldüm

Pit
16-12-2010, 22:37
geçmiş olsun sayın arkadaşım üzüldüm
sağolasın, teşekkürler...

epikur
18-12-2010, 17:37

Resimleri gördüm...Icim burkuldu, dostum Pit..... Gecmis olsun.
Yinede allaha sükür can kaybi ve üzüntüsü yok. Sükredelim. Umarim yerine daha güzelini yapabilirsiniz.

kasved
03-01-2011, 10:33
Sevgili Pit geçmiş olsun, kısa zamanda zararlarınızın karşılanması dileklerimle. Tam da sezonda, Allah başka felaket vermesin.

trakyalı
03-01-2011, 22:24

Geçmiş olsun cana gelmesin, mal edinilir.
Allah daha büyük felaket vermesin...

yağmur
03-01-2011, 22:34

Çok büyük geçmiş olsun sayın Pit, 2011 yılı size önce sağlık sonra bolluk bereket bol kazanç getirsin saygılar...

Pit
05-01-2011, 09:19
Çok büyük geçmiş olsun sayın Pit, 2011 yılı size önce sağlık sonra bolluk bereket bol kazanç getirsin saygılar...
herkese çok teşekkürler.
bir 4 çeker traktör birde fabrikaya ait trafo gitti selde, mala gelenler yerine konuyor, cana gelmediği için allaha şükrediyoruz.
herkese selamlar

wo1
05-01-2011, 09:42
sn Pit çok geçmiş olsun , bizimde baya bir zeytinlermiz gitti , sanırım aynı memleketten hatta aynı köyden bile olabiliriz

aydın/kocarlı/güdüşlü

balgi
08-01-2011, 23:09
geçmiş olsun
akıl vermek gibi olmasın.. tarımsal üretim sigortası var tarsim pek yaygın değil ama eko-düzen bozuldu artık
http://www.tarsim.org.tr/

tekrar geçmiş olsun

YALIN
09-01-2011, 03:14

Çok geçmiş olsun sayın pit, sizin adınıza çok üzüldüm. Allah beterinden korusun.

abrahamme
02-02-2012, 02:09
Evde gıda ürünleri üreten ev hanımları, köylü veya çiftçi arkadaşlar. Ürünlerinizi gidaambari com sitesinde satabilirsiniz.

LUCKY INVESTOR
21-03-2015, 23:56
yaşasın paranın harman olduğu yer