PDA

View Full Version : Kiralık Devlet Tahvili

dogan.81
28-05-2007, 15:24
Öncelikle Merhaba arkadaşlar. Merak ettiğim bir konu var. Bu arada umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Konu şu, acaba gelecek bir vade de taraflar arasında özel bir şözleşmeyle belirli bir pirimle yüklü miktarda devlet tahvili kiralanabilir mi? Örneğin ihaleli bir işte önce geçici sonra kesin teminat mektubu kullanmam gerekiyor. Bankadan teminat mektubu alabilmem için finansal bir varlığa ihtayıcım var. Bu varlık elimde mevcut değil. Atıyorum x şahsının elinde yüklü miktarda devlet tahvili var ve bunları yatırım amaçlı elinde bulunduruyor. Ben bu şahısla aramda bir şözleşme yaparak belirli bir vade de elindeki tahvillerini atıyorum %10 pirimle vade sonunda devretmek şartıyla kiralıyorum. Bu tahvilleri kullanarak bankadan istediğim teminatı alıyorum. İhale li iş bitiminde veya artık bu süre içerisinde istediğim bir zaman tahvilleri tekrar sahibine iade ediyorum. Kısaca açıklamaya çalıştım umarım konuyu aktarabilmişimdir. Dünyada veya Türkiyede böyle bir uygulama var mı? Varsa bu uygulamayı kimler yapıyor. Bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilirse çok sevinirim. Herkese selamlar.

kasved
20-07-2007, 19:36
Sn.doğan anlatımınzdaki sözleşmeyi yapma şansınız şahısla yok, çünkü anladığım kadarıyla zaten sizin esas sorununuz bankadan alacağınız geçici teminat mektubu karşılığında bir varlık gösterememeniz esas sorun.

Belki siz geçici teminat mektubunu kendi kaynaklarınızla çözerseniz kati teminat mektubu için alacağınız ihale karşılığında iş bedelini rehin ederek faisiz bankacılıktan veya ancak risk yönetim şirketlerinden bu konuyu halledebilirsiniz.

Buda söylediğim gibi geçiciyi kendi imkanlarınızla çözebilirseniz, çözemesseniz finans piyasasından bulma şansınız anlattığınız şartlarda mümkün değil.

dogan.81
02-08-2007, 17:07
Sn.kasved ilgine ve cevabına teşekkür ederim. cevabın bana değişik bir fikir verdi. Bu konuda seninle öm den görüşmemizde bir sakınca yoksa ve bana zaman ayırabilirsen konuyla alakalı sana öm yollamak isterim. İyi Günler