PDA

View Full Version : TÜketİcİ Haklari

abidin
30-05-2007, 21:18
Burası tüketici haklarını arayan ve bize yol göstermek isteyen tecrübeli veya hukuk bilgi birikimleri olan forumdaşların birleştiği dayanışma köşesi olsun.

Aslında kendi derdime derman olacak yol göstericiye ihtiyacım var :arf: ;

1998 yılında almış olduğum bir buzdolabının gereğinden fazla arıza yapmış olması ile ilgili bir sıkıntım var.

Sıkıntımı hazırlar hazırlamaz göndereceğim.

abidin
30-05-2007, 21:49
Buzdolabı ile ilgili rahatsızlığım, yetkili servisin müdehalesine rağmen problemimi çözememiş olmam.

Olayı izahat edeceksem, buraya e-mail yolu ile yaptığım ilk başvuruyu kopyalamam olacak;

http://www.boschevaletleri.com/tr/customer/serviceform.asp adresine gönderdiğim şikayet başvurusu.

"İyi Günler

Sanırım 1998 yılında iyi bir reklamınız vardı; Bay Bosch'un felsefesini anlatıyor ve "müşteri güvenini öne alan " bir reklamdı.O reklam benim "paramla rezil olmam" felsefesine de uygundu. Çok etkilendim, çünkü:

Erzincan'daki satıcı, ürünlerimiz ile ilgili hizmetimiz sadece garanti ile kısıtlı değil aynı zamanda garanti harici müşteri memnuniyeti ile esasdır demişti...

KSU3920NE mamül kodlu buzdolabını aldım,sadece buzdolabını mı? Hayır, çamaşır ve bulaşık makinalarını,fırını ve hatta şofbeni...

Sayın yetkili, anlatabildiğim kadarıyla ben kayıtlarınızda geçtiği gibi Bay Bosch'a inanmış bir bilinçli tüketiciyim. Ama buzdolabı ile ilgili sabrımın sınırlarını zorlamış bir problemim var...

Elimde şu an 4 adet servis fişi mevcut;
1-) 27.03.2004 kompresör,röle,termik,drayer,klemens ve gaz şarjı
2-) 28.10.2004 kompresör,röle,termik,drayer ve gaz şarjı
3-) 24.11.2006 kompresör,drayer,gaz şarjı
4-) 06.01.2007 kompresör,drayer ve gaz şarjı

Tüm iyi niyetime ve sabrıma rağmen sıkıntımdan kurtulamadım! Bugün ise, iç ısı yine 12-13 C ve bizim alıştığımız gibi bu bir arıza başlangıcı...

Artık servis ile uğraşmak istemiyorum her ne kadar iyi niyetli olsam da bu tesadüfi bir arıza değil ve hatta imalat hatası olmalı diye düşünüyorum."

HAŞAT
31-05-2007, 22:15
Adsl İÇİn Artik Telefon Hatti Şart DeĞİl...

--------------------------------------------------------------------------------

Telekom'un alt yapısı telefon bağlamadan ADSL hizmeti verebilir. Bu yüzden tüketicinin istemesi durumunda sadece ADSL'yi bağlayacak.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=1649253#post1649253

Önemli bir konu ben yarın dilekçe veriyorum.
Sevgiler.

hoyratım
02-06-2007, 20:47
benimde bir sorunum var bilgili olan bir arkadaş en azından bir fikir verirse sevinirim

teknosadan usrobotics bir modem aldım bir müddet sonra çalışmamaya başladı telekomu aradık geldiler ve hatta sorun olmadıgını söylediler bizde teknosaya gidip derdimizi anlattık yetkili servise gönderdiler 10 gün sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır diye geri gönderdiler hadi sorun bizdedir dedik aldık modemi bu sefer usroboticsin müşteri hizmetleriyle deneyelim dedik yine olmadı ya hatta ya modemde sorun var dediler tekrar telekomdan geldiler ve yine hatta sorun yok dediler modemi aldık tekrar teknosaya bir 10 gün daha gecti ve modemde tekrar bir sorun yoktur diye geri göndermişler teknosadakilere soruyorum noolcak peki diye yapabilecegimiz bir şey yok diyorlar biz yanlızca teknik servise götürmekle yükümlüyüz diyorlar
bu durumda benim teknosaylamı yoksa arena denen teknik servislemi muhattap olmam gerekiyor ne yapmalıyım sizce 1 aydır git gel sıkıntı yaptı artık modeminde parasında pulunda da değilim benim çektiğim sıkıntıları başkalarıda çekmesin uğraşmak istityorum neler yapabilirim sizce ????

abidin
04-06-2007, 17:15
benimde bir sorunum var bilgili olan bir arkadaş en azından bir fikir verirse sevinirim

teknosadan usrobotics bir modem aldım bir müddet sonra çalışmamaya başladı telekomu aradık geldiler ve hatta sorun olmadıgını söylediler bizde teknosaya gidip derdimizi anlattık yetkili servise gönderdiler 10 gün sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır diye geri gönderdiler hadi sorun bizdedir dedik aldık modemi bu sefer usroboticsin müşteri hizmetleriyle deneyelim dedik yine olmadı ya hatta ya modemde sorun var dediler tekrar telekomdan geldiler ve yine hatta sorun yok dediler modemi aldık tekrar teknosaya bir 10 gün daha gecti ve modemde tekrar bir sorun yoktur diye geri göndermişler teknosadakilere soruyorum noolcak peki diye yapabilecegimiz bir şey yok diyorlar biz yanlızca teknik servise götürmekle yükümlüyüz diyorlar
bu durumda benim teknosaylamı yoksa arena denen teknik servislemi muhattap olmam gerekiyor ne yapmalıyım sizce 1 aydır git gel sıkıntı yaptı artık modeminde parasında pulunda da değilim benim çektiğim sıkıntıları başkalarıda çekmesin uğraşmak istityorum neler yapabilirim sizce ????

YASAL OLARAK: Tüketici, 30 gün içinde satıcıya, üreticiye veya dağıtıcıya başvurarak malın bedelinin İadesini, malın yenisiyle değiştirilmesini, ayıp oranında bedel indirimini veya ücretsiz tamir edilmesini isteme haklarına sahiptir. Tüketici, bu haklardan dilediğini seçebilir ve talep edebilir.

Not: Anlattığınız kadarıyla modeminizi değiştirerek veya başka bir yerde kurdurarak arızayı tespit etmenizde fayda var. Ürününüz arızalı olmayabilir

hoyratım
05-06-2007, 18:57
sayın abidin çok teşekkür ederim teknosanın müşteri hizmetlerine yazdıgım şikayet mailinden sonra geri döndüler ve her türlü yardımın yapılacagı sözünü verdiler şimdilik beklemedeyim bakalım
ilginize teşekkür ederim

cenkbasegmez
22-06-2007, 19:41
arkadaslar bi sorum olacak
ama yeri burasimi emin degilim
ben telefon hattimi ve ayni zamanda adsl aboneligimi ayni anda iptal ettirmek istiyorum.bunun icin nereye basvurmaliyim.bagli bulundugum telekom mudurlugune mi yoksa internet uzerinden veya tt nin call center i uzerinden mi.
yardimci olabilecek arkadasim varsa cok sevinirim. cok tesekkurler ilginize...

abidin
24-06-2007, 21:50
arkadaslar bi sorum olacak
ama yeri burasimi emin degilim
ben telefon hattimi ve ayni zamanda adsl aboneligimi ayni anda iptal ettirmek istiyorum.bunun icin nereye basvurmaliyim.bagli bulundugum telekom mudurlugune mi yoksa internet uzerinden veya tt nin call center i uzerinden mi.
yardimci olabilecek arkadasim varsa cok sevinirim. cok tesekkurler ilginize...

http://forum.donanimhaber.com/m_969936/mpage_1/key_//tm.htm#969936

Burada da benzer bir muhabbet var, yardımcı olur

kemalcoban
07-11-2007, 22:29
müşteri almış olduğu ürünü kullanıp da iade edebilir mi ?
örn. traş makinesini traş olup da kıllı kıllı iade edebilir mi ? (üründe problem yoksa)

(servis kontrolünden geçmiş ve arıza bulunamamış bir ürün için soruyorum)

Serenler
29-11-2007, 09:57
Böyle bir topik açıldığıyla kalmış.
Duyarsız kalmışız.
Halbuki devam etmeli bu tür konularda hakkımızı aramalı, bunları yapanları teşhir etmeli toplumu bilgilendirmeliyiz.
Halbuki ülkemizde daha tüketici hakları bilinci gelişmemiş. Çoğu yerde bir hizmet ya da mal için verdiğimiz paranın karşılığını alamıyoruz, ederinden fazla para ödüyoruz, aşağıdaki örnekte olduğu gibi verilen hizmet haricinde resmen soyuluyoruz.
Türkcellde benzeri bir olay benim de başıma geldi. Ne kadar uğraştıysam hakkımı alamadım.
Bugün fırsat bulabilirsem onu da yazacağım.

Turkcell'in Köntör Yolsuzluğu Belgelendi

Turkcel'in faturalardaki "vurgununu" bir Binbaşı ispat etti. Şimdi Turkcell 150 trilyon ceza ödeyecek. 30 milyon Turkcell abonesi şokta... İşte faturalardaki vurgun.

27 Kasım 2007 00:07

Turkcell'in 'hediye kontör' kampanyalarıyla abonelerinden 1-2 YTL gibi fatura başına küçük, toplamda 150 milyon YTL gibi büyük tutarı haksız olarak tahsil ettiği belirlendi. Şirket 'teknik hata' derken, Telekomünikasyon 'ayıplı hizmet' saydı.

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in 'hediye kontör' kampanyaları aracılığıyla abonelerinden 1-2 YTL gibi küçük ama toplamda 150 milyon YTL gibi büyük bir tutarı haksız olarak tahsil ettiği belirlendi. Turkcell'in 'teknik hata' olarak açıkladığı bu durum, Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) inceleme raporuna Turkcell'in 'ayıplı hizmet'i ve 'usulsüzlük' olarak tanımlandı. TK'nın, bugün dosyayı karara bağlaması bekleniyor.

Turkcell'le ilgili dosya 2006 başında, Turkcell abonesi emekli kıdemli binmaşı Ahmet Fikret Köse'nin şikayeti üzerine açıldı. Saptadığı haksız uygulamanın peşini bırakmayan Köse'nin ısrarı "tehdit" olarak bile algılandı. Kamucell abonesi olduğu halde eşiyle yaptığı görüşmelerin bedava olması gerekirken, konuşma süresinin Shell'den yapılan alışverişlerde kazandığı köntörden düşülmesi üzerine fark etmiş Köse, Turkcell işlemlerinde bir yanlışlık olduğunu.

FİL BENİM
"Normal bir tüketici fark etmezdi" diye söze başlıyor. Deniz Kuvvetleri'nden 2003 yılında 39 yaşında emekli olduğunu belirtiyor Köse. Deniz Kuvvetleri'nde, bilgi işlem ağırlıklı lojistik malzeme sağlayan birimde çalıştığını bilgisayarlı muhasebe tekniğini çok iyi bildiğini vurgulayarak, "normal tüketici'den ayrıldığını vurguluyor. "Turkcell'de dolandırıcılık" saptamasının ardından konuyla ilgili tüm kurumları ayağa kaldırdığını ekliyor sözlerine. Turkcell ve bedava kampanyası için işbirliği yaptığı Shell başta olmak üzere Maliye Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı'na bağlı Tüketicinin ve Rekabetin korunması Genel Müdürlüğü ve Telekomünikasyon Kurumu'nu hareketlendirmiş.

2006 yılı ortalarından beri yılmaz bir savaşçı gibi dosyasının peşinden koşuyor. Gülerek, arkadaşlarının kendisine "emekli albaylar gibisin" diye takıldığını aktarıyor ve "dikkat et filler tepişir çimler ezilir" diye uyardıkların da. Bu uyarıya Köse'nin yanıtı ilginç: "Burada fil olan benim" Köse, Turkcell'in hediye kontör uygulamalarının "iç" edildiğini şöyle anlattı:

"2006 yaz aylarında Shell kampanya başlattı. 75 YTL akaryakıt alana Turkcell'den bedava konuşma veriyordu. 30 dakika bedava konuşma hakkı aldım. Eşimle ben aynı zamanda Kamucell abonesiyiz ve buradan bedava konuşma hakkımız var. Faturaları incelerken, eşimle yaptığım konuşmaların Shell'den kazandığım köntörlerden düşüldüğünü fark ettim. Hata tutarı 2,23 YTL'ydi.

ÖNCE DİNLEMEDİLER
Turkcell'i aradım, 30 milyon abonesi olan bir kurum beni dikkate almadı. "Bu hata değil kasıttır" diye ısrar edince, fazla tahsil ettikleri parayı sonraki faturada bana iade ettiler. Artık "30 milyon sıradan enayi müşteri" olmaktan çıkmıştım Turkcell'in gözünde. İlgilenmeye başladılar ama ben artık resmi dairelere gitmeye başlamıştım.

100 SAYFALIK RAPOR
Yakın çevremden benim gibi aboneliği olanlardan 15 kada fatura topladım. Onları da inceledim ve sekizinde benzer durum saptadım. Parayı nasıl çaldıklarını, nereye aktardıklarını içeren 100 sayfalık bir rapor hazırladım. Maliye ve Sanayi Bakanlıkları ile Telekomünikasyon Kurumu'na gönderdim. Maliye Bakanlığı dosyayı inceledi. "Tüketici yanıltılıyor ama fatura kesilmiş, suç unsuru, vergi kaybı yok" diye konuştu.

TEFTİŞ KURULU'NDA
Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin korunması Genel Müdürlüğü, ilk incelemesinde beni haklı buldu ve dosyayı Teftiş Kurulu'na gönderdi. Telekomünikasyon Kurumu ön inceleme sonrasında soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma sonrasında Tukcell'in abonelerinden fazla para tahsil ettiği belirlendi.

TELEKOMÜNİKASYON: AYIPLI HİZMET
Telekomünikasyon Kurum uzmanlarınca yürütülen soruşturma kapsamında Tukcell veri tabanında yapılan incelemelerde şirketin "ayıplı hizmet" ve usulsüzlüklerinin tek kişiyle sınırlı olmadığı belirlendi. Ancak, TK incelemesinde son altı aylık verilere ulaşabildiği, geçmişe ilişkin detaylı inceleme yapılamadığı da öğrenildi. Köse'nin yanı sıra Ufuk Erdi Albayrak da şikayette bulundu. Kurum, abonelerinden 150 milyon YTL'yi haksız aldığı saptamasının yapıldığı soruşturma raporunu bugün görüşerek nihai kararı verecek. Turkcell'in faturalarndırmada "hata" yapıldığını savunarak, cezanın minimumda tutulması için baskı kurduğu iddia ediliyor. Kurulun geriye dönük fatura cezalarını binde bir oranına kadar indirme yetkisinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

FİKRET KÖSE 2007'Yİ İNCELİYOR
Turkcell abonesi emekli Binbaşı Ahmet Fikret Köse, Turkcell'in gönderdiği faturaları incelemeyi sürdürdüğünü söyledi. Elindeki örnek faturaları 2007 yılında da incelediğini belirten Ahmet Fikret Köse, "İlk tespitlerim Turkcell'in yüksek tahsilat yapmayı yöntem değiştirerek sürdürdüğü yolunda. Ancak, ben işin arkasını bırakmayacağım ve saptadığım her usulsüzlüğü yine ilgili birimlere aktarmayı sürdüreceğim. Gerekirse dava açacağım" dedi. Şikayetlerinin ardı arkası kesilmeyen Emekli Binbaşı Köse, artık kendisinin Turkcell müşteri hizmetleri tarafından üzülmemeye özen gösterildiğini belirtiyor. Köse, "Turkcell'in abonelere hizmet hattı 4440532 nolu telefonu ne zaman arasam, hiç bekletmeden 'buyrun Fikret bey' diye açıyorlar. Oysa eskiden dakikalarca telefonda beklerdim" diyor.

abidin
29-11-2007, 10:27
2 inci pozisyonu bile hiç çekinmeden verdiğine göre, bu fare orayı mesken tutmuş!

Yazık, çok yazık

mehcur
29-11-2007, 10:29
Afyon Cumhuriyet Sucuk Evi...
Yolu Afyon'dan geçen herkese ...
Ekteki resimler oradan geçerken vitrine tesadüfen
gözü takilan biri tarafından gece 00:40 da
çekilmistir.

Yorum mu?
Gerek var mı ki?...

Yoruma gerek yok tabiki ama adını kalitesiyle birlikte andımız cumhuriyet sucukları gözümüzden düşmüş oldu.Orada durup hiç birşeyler yemedim ama yediklerini anlatıp övenlere bu fotoğrafı göstermek farz oldu :)

Tabi bir de işin diğer yönü var.Bunlar gördüklerimiz ya görmediklerimiz?...

tractact
29-11-2007, 12:21
İşte size bir yorum...

AMANINNN...

kemalcoban
15-12-2007, 21:37
[QUOTE=osmancig;1983803]müşteri almış olduğu ürünü kullanıp da iade edebilir mi ?
örn. traş makinesini traş olup da kıllı kıllı iade edebilir mi ? (üründe problem yoksa)

(servis kontrolünden geçmiş ve arıza bulunamamış bir ürün için soruyorum)[/QUOTE

yanıt yazan olmadı

unrivalledcasus
17-12-2007, 01:36
HP YE BİRTÜRLÜ KABUL ETTİREMEDİĞİM ISINMA SORUNU

Sn. Hp yetkilisi , ben TÜRKİYE - İSTANBUL da ikamet etmekteyim. Nisan 2007 de VATAN BİLGİSAYAR dan HP PAVİLLİON 6390ea model bir notebook satın altım.Cihazımın seri no su : CNF7101YY8 dir .Aradan 6 ay geçtikten sonra bilgisayarımda ısınma sorunu sebebiyle hp servisine verdim.Bilgisayarımda bir şey yok denip geri verildi.sonra daha hp servisine ısınma - tiz sesi -ve ekrandaki bir problemden ben bir kez daha servisinize verdim.Bilgisayarımın fan - board - lcd ekran ı değişti . Isınma -ve tiz sesi giderilmedi .Tekrar ısınma ve tiz sesinden servisinize verdim .Teknisyenle de görüştüm bu böle dedi. Fakat ısınma sorunu yüzünden fan 20-30 saniyede bir devreye giriyor ve pilin çabuk bitmesine sebep oluyor.ben bunu bir türlü anlatamadım.bu böyle deyip işin içinden çıkıyorlar.Son kez başka bir hp servisine verdim makine nın ısınmasının normal olduğunu söyleyip geri verdi. Benim makinem ilk aldığım da böyle bir sısın ma sorunu yoktu. Benim arkadaş çevremde 2 pavillion bilgisayar var bunların birinde xp yüklü onda kesinlikle ısınma olmuyordu .ben bos güncellemelerini hp sitesinden yaparım.ama arkadaşım yapmaz.onun makinesi nede son surumu yükledik .onun makinesi de artık ısınmadan 20-30 saniyede bir fan sesi çıkarıyor .Bana onun makinesi xp seninki wista deyip işin içinden çıkıyorlar dı ama bu test teknisyenlerin fikirlerini çürüttü.Bilgisayarım resmen ısınmasından dolayı 20-30 saniyede bir fan ile işkence yapıyor ve pilini çabuk bitiriyor.Teknisyenler donanımsal bir sorun olmadığını söylüyorlar. Ama sorunumu bir türlü çözemiyorlar .Ayrıca bord değişiminden dolayımı bilmiyorum wista etkinleştime istiyor.bir kez etkinleştirmiştim ama her format da etkinleştirme istiyor.Daha önce böyle bir sorun da yoktu. Ben bu bilgisayarı alırken marka ya para verip aldım . Hp den de marka olmanın karşılığını vermesini beklerim. Problemim giderilene kadar ben gerekli yerlere sırası ile şikayetlerimi yapacağım.HP TÜRKİYE sorunlara cevap vermiyor.Bahaneler sunup başlarından atıyorlar . Hp den ve servisleriniz den şikayetçiyim.sizden gereğini yapmanızı rica ediyorum . Gerekli ilgi alakayı göstereceğiniz eminim.Teşekkürle iyi çalışmalar.

sikayetvar daki referans numaram : 238711
www.sikayetvar.com a da bildirdim hp den aradılar pazartesi salı cevap verecekler.

Serenler
17-12-2007, 02:11
İki arkadaşım HP marka laptop almışlardı, benzeri şikayetlerle servise başvurdular, uzun beklemelerle arızalar giderildi, son defa arızayı süresinde gideremedikleri için makinaları alıp parayı iade etmek zorunda kaldılar.
Bunun için çok sıkı bir mücadele oldu ama sonuç olarak değdi sanırım.
Darısı başınıza :)

PARK
17-12-2007, 02:23
Benimde şuan evimde kullandığım HP laptop'um 23.ayda arızalandı yetkili servise götürdüm sistem çökmüş dediler eyvallah dedim sistem değişikliği yapıldıktn sonra bana cd-rom da arızalı dendi ve 15 gün bekletip makinamın arızası giderildikten sonra tarafıma teslim edildi...

Toplam 38 gün de makina mı teslim aldım fakat biliyorsunuz 39.gün yeni makina vermek zorunda oldukları için hemen alelacele makinamı teslim ettiler...

uguner
15-02-2008, 04:15
ürünün garanti kapsamına girmesi için
mutlaka garanti belgesinin yanında fatura gereklimi ?

abidin
17-02-2008, 16:30
ürünün garanti kapsamına girmesi için
mutlaka garanti belgesinin yanında fatura gereklimi ?

Garanti belgesi var ise faturaya gerek olmaz :yes: sadece ürün beğenilmediği durumlarda, faturası ile satın aldığınız firmaya gidildiği durumlarda fatura isteniliyor.

adnanfd
21-10-2008, 03:05
şubat ayinda teknosadan sony fotoğraf makinasi almıştım.13 haziranda makina arızalandı.teknosaya makinayi goturdum.yetkili servise gondermek üzere makinayi teslim aldılar.30 temmuza kadar makinayi onarıp bana teslim etmediler.bende tuketici mahkemesine basvurdum.mahkeme beni hakli buldu ve kesin para iadesine karar verdi.karar yazısı 1 eylülde teknosaya iletildi.
teknosanın yazıyı teslim aldığı tarihten itibaren 30 gun içinde parayı iade etmesi gerekmiyor mu?
çünkü 50 gündür parayı iade etmediler.dun hem mağazayi hemde müşteri hizmetlerini tekrar aradım.yine 1 hafta sonra iade edeceğiz dediler.acaba beni oyalayıp zaman aşımına mı uğratmak istiyorlar.bu durumda icraya vermek için gerekli olan süre nedir.çünkü sürekli beni oyalıyorlar.yine 1 hafta bekleyim mi yoksa yarin icraya vereyim mi.
lütfen acil yardim.

ally_mcbeal
21-10-2008, 07:04
o kadar kısa sürede zamanaşımı olacağını sanmıyorum ancak yapılan ve ısrarlar sürdürülen bu terbiyesizliği daha fazla izlemeyin bence. onlara son bir telefon açıp ödemeyi hemen o gün yapmıyorlarsa icraya vereceğinizi ve ayrıca sizi bu kadar uğraştırıp yordukları ve ayrıca stres yarattıkları için tazminat talep edeceğinizi söyleyebilirsiniz. gerekeni yapmazlarsa da icracıları devreye sokabilirsiniz.

adnanfd
21-10-2008, 20:08
o kadar kısa sürede zamanaşımı olacağını sanmıyorum ancak yapılan ve ısrarlar sürdürülen bu terbiyesizliği daha fazla izlemeyin bence. onlara son bir telefon açıp ödemeyi hemen o gün yapmıyorlarsa icraya vereceğinizi ve ayrıca sizi bu kadar uğraştırıp yordukları ve ayrıca stres yarattıkları için tazminat talep edeceğinizi söyleyebilirsiniz. gerekeni yapmazlarsa da icracıları devreye sokabilirsiniz.

çok teşekkür ederim sn.ally_mcbeal.cuma günüde parayı iade etmezlerse icra yoluna başvuracağım.butun bir yazım makinasız geçti.yazıklar olsun teknosaya.başka birşey demiyorum.önce tamir etmeyerek oyaladılar.şimdide mahkeme kararına rağmen parayı iade etmeyerek oyalıyorlar.ama hata bende alışveriş yaptığın yeri önce araştıracan ki boyle bir durumla karşılaşmıyasın.şimdi baktım ki vatandaş teknosamagdurları adında site bile kurmus.yani ben ne ilkim nede son olacagım.bunlar boyle bir hizmeti alışkanlık haline getirmişler.işin ilginç yanı teknoloji satan bir şirketin teknolojinin gücünü hafife alması.

BEDESTENLİ
21-10-2008, 20:54
şubat ayinda teknosadan sony fotoğraf makinasi almıştım.13 haziranda makina arızalandı.teknosaya makinayi goturdum.yetkili servise gondermek üzere makinayi teslim aldılar.30 temmuza kadar makinayi onarıp bana teslim etmediler.bende tuketici mahkemesine basvurdum.mahkeme beni hakli buldu ve kesin para iadesine karar verdi.karar yazısı 1 eylülde teknosaya iletildi.
teknosanın yazıyı teslim aldığı tarihten itibaren 30 gun içinde parayı iade etmesi gerekmiyor mu?
çünkü 50 gündür parayı iade etmediler.dun hem mağazayi hemde müşteri hizmetlerini tekrar aradım.yine 1 hafta sonra iade edeceğiz dediler.acaba beni oyalayıp zaman aşımına mı uğratmak istiyorlar.bu durumda icraya vermek için gerekli olan süre nedir.çünkü sürekli beni oyalıyorlar.yine 1 hafta bekleyim mi yoksa yarin icraya vereyim mi.
lütfen acil yardim.

adamların parası yoktur,onun için bekletiyorlardır.....(işin şakası.)

anlamadığım,siz mahkeme kararı ile gidip paranızı isteyince adamlar ne diyor,
para mı yok diyorlar,bir hafta sonra ne olacakmış ta vereceklermiş.
oyaladıklarına göre bence bir bildikleri vardır,
bence yarın gidip isteyin,bekle derlerse,bekleyemeyeceğinizi ısrarla söyleyip
bu parayı sizden en kısa zamanda resmi yollardan alacağınızı,
parayı almayınca gitmeyeceğinizi söyleyin,gidersemde buradan icraya giderim diyerek baskı yapın..

BEDESTENLİ
08-11-2008, 14:31
sayın adnanfd

sonuç ne oldu??

adnanfd
10-11-2008, 01:36
sayın adnanfd

sonuç ne oldu??

ilginize çok teşekkür ederim.teknosayı icraya verdim.icra ve dilekçe parası toplam 50 ytl ye patladı.makinanın degeri 329 ytl.alışveriş yapmadan önce biraz internetten araştırma yapmak lazım.bakın aldatılan bir tek ben degilmisim.millet sitesini bile kurmuş.:)

http://teknosamagdurlari.blogspot.com/

Serenler
20-11-2008, 18:59
Aşağıdaki yazı mail halinde geldi.
Doğru mudur bilgisi olan var mı?

SABİT ÜCRET İADESİ GERÇEKLEŞTİ ...

Web sitesinde ilgili açıklama mevcuttur.

http://www.tukoder.org.tr/index.php?a=73
<http://www.tukoder.org.tr/index.php?a=73>

Telekom (Sabit Ücretlerin İadesi)

EMEKLİ BİR İŞÇİNİN İSTANBUL BEYKOZ'DA AÇTIĞI DAVA TELEKOM'UN ALEYHİNE
SONUÇLANDI.

BULUNDUĞUNUZ İLİN TÜKETİCİ KORUMA DERNEĞİNE SON TELEFON FATURANIZLA
MÜRACAAT ETMENİZ YETERLİ.

TELEKOMDAN SON 10 YILLIK SABİT ÜCRET TUTARI OLAN '820.00 YTL' SİZE
İADE OLACAK, AYRICA BUNDAN SONRA FATURALARINIZA SABİT ÜCRET
YANSIMAYACAK.İŞLEM YAPMAZSANIZ, SABİT ÜCRETİ ÖDEMEYE DEVAM
EDECEKSİNİZ.

LÜTFEN BU İLETİYİ TÜM TÜKETİCİLERE YOLLAYIN...
__,_._,___

Serenler
20-11-2008, 19:22
ANKARADA DOĞALGAZ KULLANANLAR DİKKAT..!!!

PARANIZI ALIN...

BAŞKENT DOĞALGAZ A.Ş.DÜZELTME KATSAYISI İADESİ HAKKINDA DUYURU

http://www.baskentdogalgaz.com.tr/dkSorgula.asp

http://www.baskentdogalgaz.com.tr/duzeltmekatsayisi.asp

BAŞKENT DOĞALGAZ A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN BİLDİRİLMİŞTİR

1. Ego Genel Müdürlüğü’nün, 02.06.2005 - 01.01.2006 tarihleri arasında, “DÜZELTME KATSAYISI” uygulamasının 02.06.2005 tarih ve 25833 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak Yürürlüğe giren, “Doğalgazın Faturalandırılmaya Esas Satış Miktarının Tespiti ve Faturalandırılmasına ilişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 7.maddesi hükümlerine aykırı olarak, abonelerden fazla doğalgaz bedeli tahsil ettiği, EPDK’nın 13.03.2008 ve 37/1 sayılı kararıyla bildirilmiştir.

2. 02.06.2005 – 01.01.2006 tarihleri arasında doğalgaz kullanan abonelerden tahsil edilen bedel, ilgili mevzuat kapsamında geri ödenecektir.

3. Fazla doğalgaz bedeli tahsil edilen abonelerin isimleri, unvanları ve abone bazında fazla tahsil edilen bedeller,ay bazında hesaplanarak belirtilen tutarların gösterildiği listeler, Şirketimizin “GMK Bulvarı No:46 Maltepe/ANKARA” adresindeki Abone Merkezi’nde ve http://baskentdogalgaz.com.tr adresindeki web sitemizde ilan olunmuştur. Bu adreste yer alan “Online İşlemler” bölümünden abone numarası girilerek sorgulama yapılabilmektedir.

4. Fazla tahsil edilen doğalgaz bedelleri,1 Haziran 2009 tarihinden başlamak üzere 7ay içerisinde, abonenin isteğine göre nakit ya da fazla gaz olarak iade edilecektir.(ÖRNEK: Haziran 2005’teki fazla tahsil edilen ya da eksik yüklenen gaz miktarı karşılığı bedel, Haziran 2009’da geri ödenecektir.

5. Şirketimize doğalgaz borcu olanların borçları varsa, alacaklarından mahsup edilecektir.

6. Kapalı abone konumda bulunan müşteriler ve aktif durumda bulunan mekanik (faturalı) sayaç kullanan abonelere, kimlik ya da yetki belgesi karşılığında, Maltepe Abone Merkezimizden nakit ödeme yapılacaktır.

İlan Olunur. 24.10.2008

- Elektronik Sayaç Kullanan (Ön Ödemeli) Aboneler Düzeltme Katsayısı İadesi Listeleri

- Abone Numarası A0000897-001 ile A0092007-001 arasında olan ilk 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası A0092008-001 ile A0165581-001 arasında olan ikinci 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası A0165582-001 ile A0247441-001 arasında olan üçüncü 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası A0247442-001 ile A0361725-001 arasında olan dördüncü 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası A0361730-001 ile A0555132-001 arasında olan beşinci 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası A0556108-001 ile Y124/605-001 arasında olan altıncı 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası Y124/728-001 ile Y178/651-001 arasında olan yedinci 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası Y178/652-001 ile Y233/066-001 arasında olan sekizinci 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası Y233/067-002 ile Y287/720-002 arasında olan dokuzuncu 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası Y287/850-001 ile Y342/520-001 arasında olan onuncu 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası Y342/660-001 ile Y396/971-001 arasında olan onbirinci 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası Y396/972-001 ile Y451/908-001 arasında olan onikinci 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası Y451/910-001 ile 1482/490-003 arasında olan onüçüncü 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası 1482/494-002 ile 9068/047-001 arasında olan ondördüncü 50000 Abone İade listesi

- Mekanik Sayaç Kullanan (Faturalı) Aboneler Düzeltme Katsayısı İadesi Listeleri

- Abone Numarası A0038663-003 ile 00565128-001 arasında olan ilk 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası 00565129-001 ile 01089014-001 arasında olan ikinci 50000 Abone İade listesi

- Abone Numarası 01089016-001 ile 4021/101-001 arasında olan üçüncü 50000 Abone İade listesi

Erasure
20-11-2008, 20:05

SONUÇLANDI.

EDECEKSİNİZ.

__,_._,___

Harika bir haber, yarın hemen harekete geçiyorum. Birde ADSL kullanıcılarının
zorla telefon hattının açık kalması hikayesi var. Aslında ADSL kullanıcılarının
telefon hizmetine ihtiyaçları yok ama sanki gerekli gibi bir ifade ile
ADSL masrafına bir de kullanmadıkları aylık telefon masrafları ekleniyor.
Geri para iadesi alırsam, detayları paylaşırım...

Serenler
20-11-2008, 21:58
Harika bir haber, yarın hemen harekete geçiyorum. Birde ADSL kullanıcılarının
zorla telefon hattının açık kalması hikayesi var. Aslında ADSL kullanıcılarının
telefon hizmetine ihtiyaçları yok ama sanki gerekli gibi bir ifade ile
ADSL masrafına bir de kullanmadıkları aylık telefon masrafları ekleniyor.
Geri para iadesi alırsam, detayları paylaşırım...

Çok iyi olur sevgili Erasure...
Bu işleri birileri takibe almalı ve forumca paylaşmalıyız.
Çünkü burada yaklaşık 20.000 kişiyiz, bu da azımsanmayacak bir güç bence...:cool:

Erasure
21-11-2008, 18:24
Evet, bugün harekete geçtim, detaylar şöyle;

Öncelikle Ankara'daki Tükoder - Tüketiciyi Koruma Derneğinin nerede olduğu ile
işe başladım. Kısa bir araştırma sonucunda Kızılay'da, kolay ulaşılabilecek bir yerde
olduğunu öğrendim.

Bugün öğleden sonra Tükoder'in Atatürk Bulvarı 103/45 Kızılay adresindeki bürosuna
gittim. Burası Gökdelen'in birkaç bina yanında (bakanlıklar yönüne doğru) ve girişinde
Denizbank şubesi olan bir apartman; bu binanın 7nci katında 45 numaralı yer,
asansör'den inince karşınıza hemen burası çıkıyor. İçerisinde 3 kişi çalışıyor, 2 genç bayan
ve bir de 50'li yaşlarda bay çalışanı var.

İçeriye girer girmez "Telekom için mi geldiniz" sorusu ile karşılaştım, sanki ilk giden ben
değildim. Kısa bir ön konuşma sonrasında oturarak birkaç soru sordum ve cevap aldım.
Öncelikle bu işi Tükoder ASKIYA almış, sebep olarak yapılan başvuruların fazlalığından
KAYMAKAMLIK'larda yığılma olmuş, buna istinaden yapılacak başvuruları, İstanbul merkezin
bilgisi doğrultusunda yapamadıklarını söylediler.

Gereken belgelerin doğruluğunu öğrenmek istedim ve başvuru sırasında neler gerekli diye
sordum. Sadece son telefon faturasının yeterli olduğu ve bununla beraber Tükoder'in
vereceği bir başvuru formu ile işlemi sıraya sokacaklarını söylediler.

Bunun yanısıra yapılacak işlemlerde bir avukatlık ücretinden bahsettiler ama detay veremediler.
Sadece alınacak ücretin bir bölümünü masraf vs adı altında alacaklarını ima edecek
kelimeler kullandılar. Fazla detaya inemedim zira benim gibi orada olanlara da benzer
şeyler söylüyorlardı.

İnternet sitesindeki bilgiden bahsettim ve sitenizdeki bilgiler üzerine geldim dediğimde,
aldığım cevap ilginçti, zira internete birilerinin email gönderdiği ve asılsız olduğu yönündeydi.
Ama ısrarla internet sitenizin girişinde bunlar yazıyor dediğimde fazla birşey söyleyemedi.
Anlaşılan sitelerinde yazandan haberleri yok.

Sonuçta ne yapacağız diye sorduğumda, bana bir kartvizit verdiler ve Aralık ayının
ortaları gibi tekrar arayarak sormamı istediler. Kısacası ilk adımda pek bir ilerleme olamadı.

Telefon ile aramak isteyenler için;
Ankara Bürosu - 425 73 77
arasıra burayı arayarak bunaltabilirsiniz. İçimden sanki bu iş pek olmayacak ve süründürecekler
gibi biz izlenim oluştu. Hatta bu paranın geri alımından sonra ADSL hizmetini sıkça
keserek eziyet edebilirler diye de düşünmeden edemedim. Telekom'un sabit ücret
macerasının detayı bu şekildeydi. Ankara'da olanlar verilen telefonları arasıra arayarak
detay alabilir ve foruma bilgi verebilirler.

Serenler
26-11-2008, 12:17
CHP ANKARA MILLETVEKILI NESRIN BAYTOK,
ULASTIRMA BAKANI BINALI YILDIRIM`A, ``TURK TELEKOM`UN 2 YILLIK SABIT HAT UCRETI GELIRI, OZELLESTIRME GELIRINE ESIT DEGIL MI?`` DIYE SORDU.
BAYTOK, YILDIRIM`IN YANITLAMASI ISTEMIYLE TBMM BASKANLIGINA SUNDUGU SORU ONERGESINDE, TURK TELEKOM`UN, 18 MILYON ABONEDEN ALDIGI SABIT HAT UCRETININ YILLIK TUTARININ 2 MILYAR 408 MILYON 400 BIN YTL OLDUGUNU ILERI SURDU.
``TURK TELEKOM`UN 2 YILLIK SABIT HAT UCRETI GELIRI, OZELLESTIRME GELIRINE ESIT DEGIL MI?`` DIYE SORAN BAYTOK, SUNLARI KAYDETTI:
``TURK TELEKOM`UN 25 YILLIK IMTIYAZ HAKKI DEVRI SOZLESMESINDE SABIT HAT UCRETI ALINIP ALINMAYACAGI NEDEN BELIRTILMEMISTIR? SOZLESMEDE COK ONEMLI BU TEMEL
KONUNUN YER ALMAMASI ICIN SIYASI IKTIDARIN KAMU GOREVLILERINE BIR TELKINI OLMUS MUDUR? TURK TELEKOM`U ALAN YABANCI ORTAKLIK YILLIK NE TUTARDA YATIRIM YAPMAYI TAAHHUT ETMISTIR? SABIT HAT UCRETI, BU YATIRIMLARI FINANSE ETMEK ICIN MI ALINMAKTADIR? EGER SABIT UCRET YENI YATIRIMLARI FINANSE ETMEK ICIN ALINIYORSA, BU TURK HALKININ SIRTINDAN YABANCILARA KAYNAK AKTARMAK SONUCUNU DOGURMAZ MI? TURK TELEKOM`UN 2 YILLIK SABIT UCRET GELIRINE ESIT BIR TUTARA OZELLESTIRILMESI SONUCUNDA ORTAYA CIKAN KAMU ZARARI NEDIR?``
CHP GAZIANTEP MILLETVEKILI AKIF EKICI DE BASBAKAN RECEP TAYYIP ERDOGAN`IN YANITLAMASI ISTEMIYLE VERDIGI SORU ONERGESINDE, HUKUMETIN, ISSIZLIKLE ILGILI KALICI VE GERCEKCI COZUM ONERILERINI SORDU. EKICI, 2007-2008 YILLARINDAKI ISSIZ Ma SAYISI ILE KAPANAN IS YERI SAYISININ ACIKLANMASINI TALEP ETTI.

-AA-
|Matriks

gagat
02-12-2008, 00:02
Bankaların hesap işletim ücretlerine itiraz eden var mı?Varsa tecrübelerini paylaşabilirler mi?

ally_mcbeal
16-12-2008, 15:14
tüketici olarak yaptığımız alışverişlerde çok dikkatli olmamız gerektiğini tecrübeme dayanarak söylemek isterim. hele de şu kriz günlerinde ekstradan kazık yemeye hiç gerek yok...

geçtiğimiz gün büyük hipermarketlerden birinde reyonda 14 ytl olarak gözüken bir malın kasadan 19 ytl olarak geçtiğini hemen farkettim ve iademi aldım. bunu yazma ihtiyacı duymamın nedeni bu tür durumların defalarca başıma gelmesidir ve farklı farklı hipermarketlerde yaşadım bunu. reyonda ürünle ilgili kampanya fiyatı yazıyor ama kasadan eski yüksek meblağ geçiyor. pek çok müşterinin nasıl kandırıldığını düşünün. büyük marketlerde en az 20-30 kalem alışveriş yapan insan genelde neyin ne tuttuğunu sonradan incelemiyor ama incelemek gerekiyormuş.

aynı gün diğer olay... yataşa gittim kampanyadaki nevresim takımlarına bakıyordum, satıcı onlarla beraber "bir de şurda defolu takımlarımız var, onlar daha da ucuz" dedi. açıp baktığımda bir defo görmediğim için aldım hemen. (yataşta ucuza bulmuşum kaçırır mıyım :) ) sonra mağazadan çıkar çıkmaz içime kurt düştü, ne kadar defolu da olsa ambalajında bir yataş logosu olmalıydı, bu sefer takıma bir daha baktım kenarında etiket dahi yoktu. geri döndüm ve sordum, bir takım bahaneler uydurdular, yok diğerlerinde de etiket olmazmış. ben net hatırlayamasam da yanımdaki yardımcım kullandığımız bütün yataş ürünlerinin kenarında hep etiket olduğunu belirtti. ben yataş adı altında nasıl sahte mal satarsınız diye söylene söylene malı iade ettim ve fason mal almak istersem pazarın yolunu biliyorum dedim.

sayın forumdaşlarımın dikkatine sunulur :)

Serenler
01-01-2009, 14:21
TOSHIBA A200 BİTMEYEN ÇİLEM
21.10.2008 tarihinde ekran açılıp kapanırken ses yaptığı için servise götürdüm servis ekranı tutan menteşe sisteminin dördününde kırık olduğunu ve İstanbul'a gönderilmesi gerektiğini söyledi yaklaşık 10 gün sonra yapılmış olarak ürün teslim edildi.

Ancak ürünün teslim aldıktan bir gün sonra sesin devam ettiğini gördüm ve 3.11.2008 tarihinde servise gittim servis tekrar İstanbul'a gönderdi yaklaşık 10 gün sonra ürün geldi üründe problem olmadığı söylendi.

06.12.208 tarihinde ekran açılıp kapanırken ses arttı servise gittim. Ürünün sağ menteşe sistemini tutan vida sisteminde kırık olduğu söylendi ve ürün İstanbul'a gönderildi.
17.12.2008 tarihinde garanti şartlarının 5-a maddesine göre ürün değişimi talebi için İstanbul'u aradım.

Karşımdaki yetkili ürünün bu arızayı ilk kez yaptığını söylüyordu ilk arıza için "müşteri memnuniyeti için vidalar değiştirildi "ibaresi düşülmüştü. Menteşe sisteminin dördününde değiştirildiği yazılmamıştı şok olmuştum. Böyle büyük bir firmanın böyle bir rapor tutmasına anlam verememiştim.

Yetkili ürünün onarımının yapıldığını ve 18.12.2008 tarihinde tarafıma gönderileceğini söyledi. Bugün 21.12.2008 şu an ürünü kullanıyorum. Ürünü kullanırken korku içindeyim ne zaman ekran açılıp kapanırken ses gelecek ve ne zaman yine kırılacak diye.
Hem o kadar fazla para verip Toshiba al hem de korku içinde yaşa. Bugün 26.12.2008 üründeki ses ekran açılıp kapanırken tekrar başladı. Bugün 26.12.2008 üründeki ses ekran açılıp kapanırken tekrar başladı. Yetkili servisle görüştüm bu ürün serisinde çerçeve sisteminde genel bir hata olduğunu söyledi. Kırılırsa tekrar değiştirirler dedi.26 aralık 2008 tarihinde tekrar Compunet Bilgisayar Hizmetleri teknik servisine gittim servis ekran açılıp kapanırken ortasından ses geliyor diye servise aldI.31.12.2008 tarihinde servisten kullanıma dayalı hata olmasına rağmen müşteri memnuniyeti içn son defa ücret alınmadan işlem yapıldı raporuyla teslim aldım.Teslim aldığımda cihazın arka tarafı çizilmişti ve kapakları eskisi gibi sıkı bir şekilde kapanmıyordu.Durumu bir emailla Toshiba yetkilisine ilettim.
Bugün 01.01.2009 bir gün geçti ve ekranım açılıp kapanırken tekrar ses başladı.Yarın Antalyadaki diğer servise götüreceğim.İlgili konu için Tükodere de başvurdum.
Saygılarımla

sayit53
01-01-2009, 15:04
valla bu türtelekom konusunda bende birşeyler yazmak istiyorum..avrupada internet kullanan kişinin telefon hattına ihtiyacı yok zaten birde okadar gülünç ki özelleştirme altında satılan bu para basan kurum peşkeş çekilmiştir..allah var yukarda bu kurum bizim türkiyenin olsa benden sabit ücret alsalar gam yemem devletimin paraya ihtiyacı var derim veririm..ama yabancılara ben niye yalandan hava parası vereyim zaten bedavaya alınan yerden birde bizi sömürerek para kazanmasını doğru bulmuyorum...devlet okadar hantal çalışıyorki kredi kartları aidatı vede telefon aylık ücretleri hakkkında okadar dilekçe okadar başvuru olduğu halde görmezden geliyor neden çünkü bankaları bu kurumları alan kişilerle çıkar ilişkileri var ondan görmemezlikten geliyorlar..onun için yalandan oraya buraya baş vurmayalım ne eder ederler biz türk halkını görmezden gelirler...birde ilginç bir not düşeyim buraya belki bugün paranızı geri alırsınız ama 1 sene sonra bnkalar yada butür kurumlar mahkemeyi kazanırsa aldığınız parayı faiziylede geri ödersiniz bunada şaşmayın burası TÜRKİYE....

ally_mcbeal
01-01-2009, 15:49
sn serenler toshiba hiç kullanmadım ama alacak olsam bilgisayarda en güvendiğim marka olurdu. başınıza gelen talihsizliğe üzüldüm. toshiba servis hizmeti konusunda uyarılmalı.

sn sayit bu telekom olayı benim de çok canımı sıkıyor. sabit telefonla nerdeyse hiçbir yeri aramadığım halde sırf şu aylık abone ücreti üçkağıtçılığı yüzünden ödemek zorunda kaldığım paraya acıyorum. bu haksızlığa nasıl hala müsade ediliyor anlamış değilim. bu arada internet için telefon hattına gerek yok. telefon hattı gerektirmeyen internet servis sağlayıcılar giderek yaygınlaşmakta. onlarda da başka dalavereler dönüyor ya neyse.

BOZOK
16-03-2009, 01:03
slm dostlar
bir konuyu size danismak istiyorum bir bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim
konu su .. 1 hafta once hasta olan kizimi doktora goturdum hastaligiyla ilgili 3 cesit ilac yazdi , bunlardan biri de antibiyotik ti, iki kutu aldim ezzaneden ,receteyle. ilk kutu ilac 3gun icinde bitti. ikinci kutuyu actigimda ilac her bir bolmede daha kotuselerek bozulmustu distan oyle gozukuyor .
sorum ben bu ilac sirketini mahkemeye versem tazminat ala bilirmiyim maddi ve manevi sizzin oneriniz nedir

BOZOK
16-03-2009, 21:21
usteki yazi hakkinda bilgisi olan yok mu canlar.....

abidin
17-03-2009, 00:03
slm dostlar
bir konuyu size danismak istiyorum bir bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim
konu su .. 1 hafta once hasta olan kizimi doktora goturdum hastaligiyla ilgili 3 cesit ilac yazdi , bunlardan biri de antibiyotik ti, iki kutu aldim ezzaneden ,receteyle. ilk kutu ilac 3gun icinde bitti. ikinci kutuyu actigimda ilac her bir bolmede daha kotuselerek bozulmustu distan oyle gozukuyor .
sorum ben bu ilac sirketini mahkemeye versem tazminat ala bilirmiyim maddi ve manevi sizzin oneriniz nedir

Sn.Bozok, ilacın üretici hatası olduğunu, sizin sonradan müdahale etmediğinizi kanıtlamak zorundasınız ve hatta saklama konusunda eczanenin de suçlu olabileceğini göz önüne alarak kararınızı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

drcz
31-03-2009, 22:09
Buyuk magazalardan alış verişte bozuk malda geri almakta acayıp direnç gösteriyorlar. En son BİMEKS de başıma geldi. Adamlar saattıkları telefonun garantisini doldurmaktan acizler.

magnet
26-04-2009, 03:00
0,139373 TL "SMS ücreti"

Nedir bu?
Bu Türkcelin fatura detayındaki bir SMS karşılığı faturaya yansıttığı ücret.
Evet 1 TL'nin 100 de biri olan 1 kuruşun bile piyasada olmadığı bu devirde TURKCELL konuşmalarda 1 TL'nin milyonda birini bile istiyor.
Diğer bir ifade ile 1 kuruşun onbinde birini bile istiyor.
Bu talepkar sistem başka ne getiriyor?
Tabiki daha karmaşık, algılanması,anlaşılması ve takip edilmesi zor bir fatura detay sistemi.

Serenler
26-04-2009, 07:53
0,139373 TL "SMS ücreti"

Nedir bu?
Bu Türkcelin fatura detayındaki bir SMS karşılığı faturaya yansıttığı ücret.
Evet 1 TL'nin 100 de biri olan 1 kuruşun bile piyasada olmadığı bu devirde TURKCELL konuşmalarda 1 TL'nin milyonda birini bile istiyor.
Diğer bir ifade ile 1 kuruşun onbinde birini bile istiyor.
Bu talepkar sistem başka ne getiriyor?
Tabiki daha karmaşık, algılanması,anlaşılması ve takip edilmesi zor bir fatura detay sistemi.

Ne olduğunu anlatayım:
Bizlerin hesba katmadığı önemsemediği bu minicik rakamlar Turkcell'e tıpkı damlaların birikip göl olması, sel olması gibi çok büyük meblağlar getiriyor.
Küçük bir hesap yapalım:
Müşterilerden 20 milyonu bu durumda olsa:
Sizin önemsemediğiniz 0,139373 x 20.000.000 = 2.787.460 TL/Ay
Yıllık ise x12 = 33.449.520 milyon TL
Rakamı görüyor musunuz?

Bir de nerdeyse her gün gelen :

"Originally Posted by VOLVO
Rabbim düşman başına vermesin böyle müşteriyi

.........................
Sürekli kelime oyunları ile yok şuraya sms atın şu abonesi olun, yok şunu yazın şu tarifeden yararlanın gibi reklamlarla tüketicinin kafasını karıştırıp kazıklıyorlar.

................................"

Bunun gibi yüzlerce çeşit yemi de yuttunuz mu düşünün oluşacak ciro ve karı....
Hele bir de internet soygunu var ki evlere şenlik.

http://hisse.net/forum/showthread.php?p=3150800#post3150800

70 milyonluk Türkiye'nin sadece Turkcell'e çalıştığını düşünmeye başladım.

tokenring
01-07-2009, 17:01
Garanti Bankasından yakamı kurtaramadım..
Hesap Şirketin maaş hesabı idi,daha sonra şirket başka bir bankayla anlaştı,ne olduysa bundan sonra oldu,hesabımdaki bakiyeyi öğrenmek bile yaklaşık 20 dakika uğraştırdılar,
Ben bu kadar küstah müşteri yetkililerini başka bir yerde görmedim!!!

Biz de bu şekilde başka kapıya gibi garip bir yaklaşımları var!! "6 ay da bir 29 YTL hesap işletim ücretini para gördüğümüz zaman keseriz"' e çok yakın ifadeler kullandılar hemde nerdeyse hiç kullanmadığım hesap için,kendimi enayi yerine konmuş gibi hissediyorum,hesabımı bir an önce kapattıracağım,ama umarım Birçok insandan da duyduğum bu soyguncu!!! tutumunun cezasını çeker!!!

brsbaz
05-10-2009, 12:42

SONUÇLANDI.

EDECEKSİNİZ.

__,_._,___

iade edilen arkadaş varsa, bizlerde başvuralım,son durum nedir..paylaşalım

brsbaz
05-10-2009, 12:46
valla bu türtelekom konusunda bende birşeyler yazmak istiyorum..avrupada internet kullanan kişinin telefon hattına ihtiyacı yok zaten birde okadar gülünç ki özelleştirme altında satılan bu para basan kurum peşkeş çekilmiştir..allah var yukarda bu kurum bizim türkiyenin olsa benden sabit ücret alsalar gam yemem devletimin paraya ihtiyacı var derim veririm..ama yabancılara ben niye yalandan hava parası vereyim zaten bedavaya alınan yerden birde bizi sömürerek para kazanmasını doğru bulmuyorum...devlet okadar hantal çalışıyorki kredi kartları aidatı vede telefon aylık ücretleri hakkkında okadar dilekçe okadar başvuru olduğu halde görmezden geliyor neden çünkü bankaları bu kurumları alan kişilerle çıkar ilişkileri var ondan görmemezlikten geliyorlar..onun için yalandan oraya buraya baş vurmayalım ne eder ederler biz türk halkını görmezden gelirler...birde ilginç bir not düşeyim buraya belki bugün paranızı geri alırsınız ama 1 sene sonra bnkalar yada butür kurumlar mahkemeyi kazanırsa aldığınız parayı faiziylede geri ödersiniz bunada şaşmayın burası TÜRKİYE....

unutmayalım bunları:grrr:

BaTiRiMCi
15-10-2009, 10:17
Toktamış ATEŞ
[email protected]

Biletix kepazeliği...

Yıllardan beri İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası'nın konserlerinin abonesiyim. Abonemiz olduğu halde kaçırdığımız kimi konserler olsa bile; eşim ve kızımla birlikte Lütfi Kırdar'daki Perşembe konserlerini özlemle bekleriz.
Bu yıl; abone biletlerinin Biletix denilen ve pek kullanmadığım bir satış şirketinden temin edilebileceğini öğrenince adamı sinir eden bir mücadeleye giriştim. Aslında; bu türden alışverişlere pek aklımın ermemesine ve hemen hiç kullanmamama karşın bu türden yaygın şirketlerin ciddi şirketler olduğunu zannederdim. Ve bu yanlış zannımın sonucu sinir bozucu bir işe giriştim.

x x x

Kendim, eşim ve kızım için yıllık abone biletlerimizi almak amacıyla Biletix'i aradım. Biraz sonra ayrıntılarıyla anlatacağım işlemlerin benzerini yaşayarak; biletleri satın aldım ve 800 küsur lira para ödedim. Bu işi "becerene" (!) kadar; peş peşe tam 14 kez telefon etmek zorunda kaldım. Fakat sonunda amacıma ulaştığım için; bu sıkıntıları sineye çektim. Fakat daha sonra eşim ve kızım için gelen abone kartlarında benim adımın yazılı olduğunu görünce; bu durumun bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağını sormak istediğim zaman; onlarca kez aramama karşın bir sonuç alamayınca "yeter artık" dedim. Tepkisiz bir toplum bulmuşlar; insanlarla istedikleri gibi "oynuyorlar."

Nerede bu toplumun "tüketici dernekleri?" Bu türden kepazelikler karşısında yasalarımızda hiçbir yaptırım yok mu?

X x x

Hem biletlerimi almak ve hem de istediklerimi sormak için Biletix denilen kurumla yaşadığım macerayı madde madde sıralamak istiyorum:

1) Yukarıda da değindiğim gibi; her şeyden önce bağlantınızı sürdüremiyorsunuz. Bazen "görevliye" bağlandıktan sonra telefonunuz kesiliveriyor. Bazen "sizi biraz bekleteceğim" diyorlar; bekleyin ki geri dönecekler. "Tık" diyor bağlantı kesiliyor. Biletleri alabilmek için 14 kez aramak zorunda kalmıştım bir şey sormak için çok daha fazla aradım ve sonunda "pes ettim."

Zaten hiçbir yetkiliye ulaşamıyorsunuz. "Belki yetkili birine ulaşabilirim" diye; 11811'i aradım. İstanbul tarafında bir telefon numarası verdiler. Orayı arayınca çıkan görevliye sıkıntımı anlattım. "Efendim bizim yetkimiz yok" yanıtını aldım. Bir yetkiliye ulaşabileceğim bir numara vermesini rica ettiğimde de; "Bizim bu konuda bir bilgimiz yok" yanıtını aldım.

X x x

2) Telefon karşıdan açıldığı zaman ilk istenen şey; "cep telefonunuzun numarası." Allah Allah...

Mecbur muyum cep telefonu taşımaya? Benim cep telefonum yok ve almaya da hiç niyetli değilim. Hele sokakta bile telefonlarını kulaklarından uzaklaştıramayan çocuk ve gençleri görünce çok üzülüyorum.

Sigarayla bu denli uğraşan Sağlık Bakanlığı bu cep telefonlarının çocuklar (ve elbette yetişkinler) üzerindeki olumsuz etkisini neden görmezden geliyorlar?

Aynı soruyu bir kez daha soruyorlar. Ben ev telefonumu vererek birkaç kez bu sınırı geçebildim. Fakat genellikle telefon kesiliyor.

Ne zannediyor bunlar? Cep telefon numarası "vatandaşlık numarası" gibi herkeste olması zorunlu bir şey mi?..

3) Görevliye ulaştığınızı ve taleplerinizi anlattığınızı varsayalım.

Bu kez kredi kartınızın "16 numarasını" girmenizi istiyorlar. Elbette isteyecekler. Siz de numaraları tuşluyorsunuz. Yanıt geliyor: Numaraları yanlış girdiniz gene deneyin. Gene deniyorsunuz yanıt aynı. Yahu biz geri zekâlı mıyız? 16 numarayı doğru biçimde tuşlayamayacak mıyız?..

Ardından gene "tık" diye telefonun kapanması...

4) Daha görevliye ulaşmamışsınız direktif geliyor: "Word kartınızı hazırlayarak özel koşullardan yararlanın." Mecbur muyum ben o bankanın kartını taşımaya?

Eğer siz "umuma açık bir kamu hizmeti" görüyorsanız; bu türden avantajlar sağlayamazsınız. En azından tüketici haklarına aykırıdır bu. Zaten aynı mealde bir reklamından ötürü; "Beko ürünlerini" de veto ettim. "Efendim şu bankanın kartına özel indirimler ya da taksit sayısının artması..." Ne hakkınız var buna? Yukarıda da söyledim ya bizim tüketici dernekleri uyuyorlar.

5) Gelen tek direktif bankayla ilgili değil. Bir başka direktif "Fenerbahçe taraftar kartıyla" ilgili. Bu karta sahip olanlara da özel avantajlar getiriliyor. (Artık ne türden avantajlar getiriliyorsa...)

Benim Fenerbahçe taraftar kartım yok. Zaten Fenerbahçeli de değilim. Vefa ve Beşiktaşlıyım. Şimdi bu "zavallı" (!) tercihimden ötürü Biletix'in sağlayacağı "avantajlardan" yoksun mu kalacağım? Bana yazık değil mi?.. (Şaka tabii.)

Böyle kepazelik görülmemiştir.

X x x

Yukarıda vurguladığım bir noktaya geri dönmek istiyorum. Böyle Biletix gibi şirketler; netice itibarıyla "kamu hizmeti" yapmaktadırlar ve kesin olarak; herkese eşit uzaklıkta olmak zorundadırlar.

Fenerbahçe Kulübü ya da bir başka kurum; kendi yan kuruluşlarında taraftar ve yandaşlarına özel avantajlar sağlayabilir. Buna kimsenin itirazı olamaz. Ama; "umuma hizmet" amaç ve iddiasındaki bir kurum bunu yapamaz. Ahlaken de yapamaz,yasal olarak da yapamaz. Fakat bizde oluyor. Nasrettin Hoca ne demiş: "Değneksiz köy bulmuşlar..."

a10b20
15-10-2009, 11:12
Kipa dan bir adet dizustu P.C aldım 10 gun sonra urun çin malı olduğunda kalitesinden olsa gerek klavye nin ust dişlisi kırık olduğunu fark ettim urunu Kipa ya göturduğumde servise göndereceklerini soylediler ve servise gönderdiler benim oğrenmek istediğim 1 ay içinde alınan P.C ler iade edilemiyormu?Gorevli bana kutusu açıldığı için iade alamıyoruz dedi..

cengaver
15-10-2009, 11:16
Hata sizde.Kutuyu açmadan iadeniz gerekirdi.

fatmanur
08-12-2011, 01:05
Vatandaş Olarak Talebimdir 07 Aralık 2011 |ALINTIDIR By Çetin ÜnsalanTürkiye’de ‘yaptım oldu’ mantığının yıllardır uygulandığı bir politik arena ile karşı karşıyayız. Üstelik son yıllarda bunun icraattan harcamalara kadar her alana yayıldığını görüyoruz. Hesap verilmiyor olması da, işin cabası…

Son olarak Kanun Hükmünde Kararname ucubesi ile Anayasa Mahkemesi’nden dönen konuların bile karşımıza ısıtılıp getirilmesini bunun en net kanıtı olarak gösterebiliriz. Elbette iş burada bitmiyor.

‘1976 yılından beri ruhsatlarla birlikte otoparkı olmayan binalardan alınan otopark paraları ne oldu’ diye soruyorsunuz, cevap yok. 444’lü hatların başındaki alan kodlarının kaldırılmasıyla birlikte tarife dışı kalan konuşmalardan cebimize hortum dayandığını anlatıyorsunuz, kimsenin sesi çıkmıyor. Daha bugün İş Bankası’nın çağrı merkezinde müşteri yetkilisine bağlanmak için tam 5 dakika bekledim.

Elektrik faturalarındaki kayıp/kaçak oranlarının tahsilâtıyla ilgili skandal ortaya çıkıyor, konu bakana soru önergesiyle iletiliyor. Verilen yanıtta görüyorsunuz ki bu başlık tek değil. Toplam 8 başlıkta hizmeti dağıtmak için bile bizden para kesiliyor. Bitti mi? Hayır… Üzerine bir de KDV ödüyoruz. Peki bu paralar ne oluyor? Yanıt: Sessizlik…

Van Depremi’nin ardından yıllardır toplanan deprem vergilerinin akıbeti soruluyor. Bakan çıkıp ‘yol, sağlık gibi giderlerimize harcadık’ diyor. Peki bunun karşılığında herhangi bir savcı harekete geçiyor mu? Hayır…

Velhasıl kelam gözüken o ki, Ankara’da bütçe kullanmakla ilgili büyük bir savurganlık, ciddiyetsizlik ve hesap bilmezlik söz konusu. Ekonomi politikalarının da tamamen ‘borcun sürdürülebilirliği’ ilkesine dayandırıldığını hesaba katarsanız, ben bir vatandaş olarak hesap dökümü istiyorum.

Şimdi 2012 bütçesini görüşmeye başlayacaklar. Komisyonlardan genel kurula geliyor 2012 bütçesi… Peki siz 2011 senesindeki bütçenin hesabını verdiniz mi? Kanarya Severler Derneği’nde bile genel kurullarda bütçelerin ibrası söz konusu iken, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesi neden ibra ile muhatap kalmıyor?

Ben sene başındaki bütçe hedeflemelerin gerçekleşmelerini üstü kapalı falan değil, kalem kalem istiyorum. Muhalefet meclise gidip gelmek dışında bir şey yapmadığına göre, bu talep bir vatandaş olarak bana düşüyor.

Kapatılan bakanlıkların bütçe kullanım gerçekleşmeleri nedir? Türkiye nereden borç almış, nereye harcamıştır? Tahsil edilen vergiler nerelerde kullanılmıştır? Hangi bakanlık, ne tip bir gerekçeyle ek bütçe talep etmiştir? Neticede ‘2011 bütçesi hedeflere uygun sonuçlandı’ deyip işin içinden çıkamazsınız. Ben vatandaş olarak, bilgi edinme hakkım çerçevesinde muhataplarının önce meclise, sonra da millete hesap vermesini istiyorum.

Eğer gerçekleşmeler ile hedefler arasında uyumsuzluk varsa, eğer bu ülkede kaynağı belli olmayan ‘net hata noksan’ denilen bir kalem varsa, ben bu paraların nereden gelip nereye gittiğini, bu aşamada kimlerin ne tip kazançlar sağladığını ve bir yıl sonunda elimde ne kaldığını bilmek hakkına sahibim.

Neden mi? Çok mükemmel diye lanse edilen ekonomi, aşınmış lastik gibi her yerinden hava kaçırıyor. Neden mi? OECD’nin yaptığı araştırmalara göre gelir uçurumu son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Neden mi? Halen borç ve sıcak para peşinde koşan, bu arada açık kalacak farkı da 2B, bedelli, özelleştirme gibi konulardan üzerimize yıkmaya çalışan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Muhalefet çıksın ve 2012 bütçe görüşmelerinin durdurulmasını talep etsin. Çünkü ben vatandaş, yani asil olarak önce 2011’in hesabının verilmesini istiyorum. Hele ki, böylesine kritik bir sürece girilirken…

C.ÜNLÜ
08-12-2011, 01:10
Bankalar; bizi soymaktan vazgeçin...

.

COCOR
30-01-2012, 21:45

.......

.

40 olmamış kabul edilmedi...

Bankalar vazgeçerse.. aç kalırlar :D ...

Normal düzende bu kadar para kazanmak zor..

brokerüstad
08-12-2012, 18:09
Sayaçlar izinsiz değiştirilemeyecek
Kütahya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, bir doğalgaz abonesinin açtığı davada, dağıtım firmasının, abonenin yazılı başvurusu ve izni olmadan mekanik sayacı ön ödemeli sayaçla değiştiremeyeceğine karar verdi

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Domaniç Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Salih Aytemur, Tüketici Hareketi Derneği'nin Kütahya'daki genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, ilde hizmet veren doğalgaz dağıtım firmasının, kendisinin izni ve talebi olmadan sayaç değiştirme baskısı yaptığını savundu.

Bunun üzerine Kütahya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurduğunu ve heyetin, abonenin mevzuat gereği sayaç değiştirmeye zorlayamayacağına karar verdiğini belirten Aytemur, şöyle konuştu:

“Firma, heyetin kararına itiraz ederek olayı yargıya taşıdı. Ben de buna karşı dava açtım. Davanın görüldüğü Kütahya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Kütahya'daki firmanın, dolayısıyla emsal olarak tüm doğalgaz dağıtım şirketlerinin, Doğalgaz Dağıtımı ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 40-3 maddesi gereği aboneleri sayaç değiştirmeye zorlayamayacağına, abonenin izni ve talebi olmadan sayaçları söküp değiştiremeyeceğine karar verdi. Bu karar, tüm Türkiye'ye emsal olacak. Mahkemenin bu kararı bir hukuk zaferidir.

Bu firma, 2010 yılından itibaren bir yıl sayaç değiştirmediği halde 'sayaç değiştirme bedeli' adı altında abone başına yaklaşık 130 lira talep etti. Tahsil edilen sayaç değiştirme bedellerinin toplamının 1,3 milyon lirayı bulduğu tespit edildi. Bunun üzerine açtığım davayı da kazandım. Ancak bu kararı gerekçe göstererek firmadan ödedikleri 130'ar lirayı isteyenler, sayacın değiştirileceği ve 357 lira güvence bedeli alınacağı söylenerek tehdit edildi. Paralarını alanlardan bazılarının ön ödemeli sayaçları izinsiz sökülerek mekanik cihazlarla değiştirildi. Bu durum benim başıma da geldi. O nedenle ikinci davayı açtım ve bunu da kazandım. Bu süreçte bana destek olan Tüketici Hareketi Derneği'ne teşekkür ederim.”

Aytemur, usulsüz sayaç değişim bedeli alınmasıyla ilgili Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) yaklaşık bir yıl önce başvurduğunu ve firma hakkında soruşturma başlatıldığını, ancak henüz sonuçtan bilgisi olmadığını anlattı.

Mahkeme kararına göre Yargıtay yolunun açık olduğunu dile getiren Aytemur, firma hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağını sözlerine ekledi.

Tüketici Hareketi Derneği Genel Başkanı ve Tüketiciler Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Nazlı da dava sürecinde Aytemur'a destek vermeye çalıştıklarını ifade ederek, “Tüketici mahkemesinin verdiği bu karardan sonra mağdur olan tüm tüketicilerimizi, haklarını aramaya devam ediyoruz” dedi.

http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/Sayaclar-izinsiz-degistirilemeyecek.htm?ArticleID=151682