PDA

View Full Version : Google Streetview

Red Kit
02-06-2007, 00:43
Streetview'ı denediniz mi ? Olağanüstü bir deneyim.

ABD de şu anda bir kaç şehirde caddelerde istediğiniz gibi dolaşıp sağa sola bakınabilirsiniz. Şu an teknolojisini anlamış değilim ama kullanması çok zevkli.

Bugün basından okuduğum kadarıyla streetline aleyhine davalar açılıyormuş zira insanlar bir dükkana girerken, sigara içerken, kavga ederken vs görülebiliyor.

http://maps.google.com/ adresinden izleyebilirsiniz.

Von
02-06-2007, 00:55
GIS ve RS teknolojisinin birleşimi. Ancak bu kadar yakın görüntü için birşeyle daha desteklenmesi gerek. Ayrıca görüntülerin online veya günlük olmadığına eminim :)

patates22
02-06-2007, 01:05
Evet, deminden beri aynı yerde duruyor birisi :D

Ama yine de kullanması zevkli. Google Earth ile ilk tanışmamda sabaha kadar kalkamamıştım başından. Bunda da öyle olacak gibi. Vegas'ta geziniyorum :D

Red Kit
02-06-2007, 01:07
Görüntüler bence de günlük değil, çünkü bir sokaktan diğerine geçerken dönüp bakıldığı zaman bazen aynı görüntü olmayabiliyor. Mesela tam köşede çalışan bir iş makinası görürken kavşaktan dönüp geriye bakınca aynı makinanın yeri boş duruyordu.

selçuk efendi
02-06-2007, 01:21
Senden korkulur Red abi, bir de 20 mbit bağlantı istiyorsun.:) bu görüntüler uydu değil de, mobese falan olmasın?

karınca
02-06-2007, 01:22
Map üzerinde İzmir görüntüsü bile neredeyse 1 yıldan eski, Karşıyakada Metro çalışmaları 1 yılı geçti tren rayları hala orada.

Von
02-06-2007, 01:23
Destek şurdan sanırım :)

http://www.engadget.com/2007/05/31/check-out-the-immersive-media-street-scanning-car/

Achiles
12-09-2007, 20:35
Dijitalleşme tam gaz..sokakta biri öldürülüyor..kuyumcunun güvenlik kamerasından bir görüntü, bankamatik kamerasından devamı, mobidese kamerasından son görüntü..görüntü kaliteleri işlemcilere ve depolama teknolojilerine bağlı olarak arttıkça daha etkinleşecek..neler yapılabilir mesela..

Şehrin işlek cadelerinde ve kalabalık yerlerinde gezen sivil polis araçlarının üzerine monteli kameralar 360 derece çekimler yapacak, bir yandan görüntüyü uydu kanalından merkeze atarken, eş zamanlı olarak yüz tanıma programı yakaladığı yüz görüntülerini arananlar listesiyle karşılaştıracak...oluşan dev arşiv suçla mücadelede sürekli taranacak..

Bir kuyumcu soyulmuş..bir kişinin yüzü yakalanabilmiş...hemen geriye doğru o cadde, semt ya komple şehirde çekilmiş son bir aylık yüz görüntüleri ile tarayacak ve bir bakacak 15 gün önce terminalde iki kişi otobüsten iniyorlar..hemen diğer suç ortağı tespit edilecek..Tom Cruise in bir filmi vardı buna benzer..yüzleri gözleri her yerde sürekli scan eden...artık bunlara çok yakınız...

Belki de yakında doğar doğmaz tüm çocukların kafatasının içine bir verici takarlar..tüm kimlik bilgilerini taşıyan ve uyduyla sürekli iletişim halinde olan..herkes temel hak ve özgürlükler bağlamında bu fikri soğuk bulsa da, sürekli kaybedecek şeyi olanlar, ailesine karşı aşırı korumacı yaklaşımda olanlar ise bu fikre sahip çıkabilir, hiç de azımsanmayacak sayıda..

Çocuk akşam okuldan dönmedi..cep telefonu da kapalı..okulu aradınız saatler önce çıkmış...polis karakoluna gidiyorsunuz...komiser kişisel yetki şifresiyle sisteme bağlanıyor, aranan çocuğun adını giriyor, ve uydu 3 saniyede İstanbul haritasında yerini gösteriyor, şu an falanca internet cafede..oyuna kaptırmış...:)...hemen net cafeye direk bir telefon, veledi çağırıp telefona, iyice küsküledikten sonra, orada gidip almak üzere alıkoydurabilirsiniz..ne biliyim..

Nüfus sayımı anlık...Başbakan soruyor efendim nüfus kaç, GSMH yı açıklayacakmış kişi başına düşen..memur cevaplıyor, 64.885.774...773 oldu....733 oldu birden tam kırk kişi otobüs devrildi herhal...735 oldu..:)

Gözlük şeklinde kamera ile derse giriyorsun..haftalarca o dersin görüntüsünü sesli kaydediyorsun...daha sonra yine o gözlük ile sınav öncesi evde geri sarıp o dersi izliyorsun..geçenlerde tv de tanıtılı bu şekilde bir gözlük monitör..gerçi o kayıt yapmıyordu ya..yakında çıkar..üstelik tüm bu 8 gbytelık çekim saatin içindeki flash belleğe kayıtlı..mesela..süper olurdu..

Nette...tüm tatil beldelerinin otellerin, 360 derece panoramik tur dataları yayınlanıyor..nereye gideceğinize inirip irek içinde dolaşarak karar veriyorsunuz...şu an buna engel bir şey yok..yapılabilir..

Bir online oyun gördüm..Sims oyunu mantığında..herkes bir karaktere bürünüp oyuna kendi yarattığı kişilikle katılıp, normal bir hayat sürüyor, kişilerle tanışıyor, yemeğe çıkıyor, dansa gidiyor, evleniyor..v.s..dijimania..30-50 yıl sonrasını ciddi ciddi merak ediyorum..

ghetto
15-09-2007, 13:29
Daha yeni görüyorum , Harika bir teknoloji-yenilik ...