PDA

View Full Version : Burhaniye' de Zeytinlik konusunda fikirlerinize ihtiyacım var

Realtor
21-07-2007, 12:54
Selam Arkadaşlar,

Yakın bir arkadaşım Burhaniyenin bir koyunde yatırım amaçlı zeytinlik almak uzere. Fakat bolgeye ve konuya yabancı sayılır. Ekte elimizde mevcut bilgileri yazıyorum ve değerli tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum

Burhaniye merkeze 5 dakika mesafede, bir koy yolu uzerinde 9 donum tarlanın yarısı satılık. Yani 4.5 donumu.

4.5 donumun üzerinde 200 adet yeşil dolmalık tabir edilen 1 yasında zeytin ekili. Artezyen kuyusu, damlalık sulama sistemi ve elektrik mevcut.

Tarlanın sahibi diger 4.5 donumu kendisinde tutuyor ve satacagı kısmın idaresini bakımınıda yapıyor. (yıllık masrafı arkadasım karsılayacak.)

3-4 sene sonra bu agacların yılda 100 cuval (1 cuval 100 kg) urun vereceği soyleniyor tarla sahibi tarafından. Ayrıca agaclarında değerleneceği ve tanesinin değerinin 1000 ytl gibi olacağı soyleniyor. Bu bilgilerin gercekçiligini size danısmak istedik.

tarlanın fiyatı 40.000 ytl ve kısa zamanda karar vermesi gerekiyor.

fikirleriniz için şimdiden tesekkurler

Saygılar,

DUVAR USTASI
21-07-2007, 14:02
bence hiç kacırmasın ama fiat% 15 pahalı gibi tabiki bu da zaman içerisin de erir

tarimci
21-07-2007, 14:54
Tarlanın hisseli olması dezavantaj.Varlık fiatlarında düşüş bekliyorum.Yani o parayı verdikten sonra çok sayıda yer bulunabilir.Bulunmaz hint kumaşı değil.Bende epey zamandır yer arıyorum.Mesala Çanakkalede 42 dekar araziyi(orman içinde yemyeşil)18.ooo ytl ye pazarlık ettim.
Çok sıkı pazarlık etmek lazım.Pazarlık etmeden mal almayın.Mal sahibi pazarlığa yanaşmıyosa orayı hiç almayın.

kasved
21-07-2007, 14:55
Selam Arkadaşlar,

Yakın bir arkadaşım Burhaniyenin bir koyunde yatırım amaçlı zeytinlik almak uzere. Fakat bolgeye ve konuya yabancı sayılır. Ekte elimizde mevcut bilgileri yazıyorum ve değerli tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum

Burhaniye merkeze 5 dakika mesafede, bir koy yolu uzerinde 9 donum tarlanın yarısı satılık. Yani 4.5 donumu.

4.5 donumun üzerinde 200 adet yeşil dolmalık tabir edilen 1 yasında zeytin ekili. Artezyen kuyusu, damlalık sulama sistemi ve elektrik mevcut.

Tarlanın sahibi diger 4.5 donumu kendisinde tutuyor ve satacagı kısmın idaresini bakımınıda yapıyor. (yıllık masrafı arkadasım karsılayacak.)

3-4 sene sonra bu agacların yılda 100 cuval (1 cuval 100 kg) urun vereceği soyleniyor tarla sahibi tarafından. Ayrıca agaclarında değerleneceği ve tanesinin değerinin 1000 ytl gibi olacağı soyleniyor. Bu bilgilerin gercekçiligini size danısmak istedik.

tarlanın fiyatı 40.000 ytl ve kısa zamanda karar vermesi gerekiyor.

Saygılar,

Arazi hisseli olduğu için ben satın almazdım, mümkünse arazinin tamamını satın alsın.

3-4 sene sonra o kadar zeytin vermesi fiilen mümkün değil enfazla alacağı rakkam 10-12 Kg. arasıdır, o dediğiniz verime her şey yolunda giderse ağaçlar 10-12 yaşında belki ulaşabilir.

Fiyat olarak bölge için uygun dur diyebilirim.

kasved
21-07-2007, 14:57
Tarlanın hisseli olması dezavantaj.Varlık fiatlarında düşüş bekliyorum.Yani o parayı verdikten sonra çok sayıda yer bulunabilir.Bulunmaz hint kumaşı değil.Bende epey zamandır yer arıyorum.Mesala Çanakkalede 42 dekar araziyi(orman içinde yemyeşil)18.ooo ytl ye pazarlık ettim.
Çok sıkı pazarlık etmek lazım.Pazarlık etmeden mal almayın.Mal sahibi pazarlığa yanaşmıyosa orayı hiç almayın.

Sn. yatırımcı arazinin tamamınımı 18,000 YTL.aldınız anlayamadım?

Corumlu
21-07-2007, 15:07

eğer tamamı o fiyatsa, mümkünse komşu olmak isterim...

triod
21-07-2007, 16:08
Sayın Realtor,

O bölgeye oldukça yakın bir yerde yaşamaktayım. Zeytinciliği de uzman olmasam da biraz bilirim. 4500 m2 de 200 ağaç bana biraz fazla gibi geldi. Sofralık zeytin ekiliyse (Gemlik) maksimum 125 ağaç olmalı. Dolmalık zeytinden kastınız Domat zeytin ise bu alanda iyi verim için en fazla 45-50 ağaç olmalı. Kısacası ağaçlar biraz fazla gibi...Verilen hedef rekolte biraz abartılı.

Ben de diğer arkadaşların belirttiği gibi hisseli arsa almazdım.

Burhaniye'nin tam neresinde olduğunu bilmiyorum ama fiyat biraz pahalı. O paraları verdikten sonra Burhaniye de başka yerler de bulunabilir. Ancak su ve sulama sisteminin olması avantaj.

Saygılarımla,

tarimci
21-07-2007, 17:14

evet yazdığım fiyat doğrudur.yanlız elektrik,su yok.en yakın köy 5 km uzakta.fakat doğa harikası bir yer.

tarimci
21-07-2007, 17:16
eğer tamamı o fiyatsa, mümkünse komşu olmak isterim...

yukarıda bir açıklama yaptım.fiyat doğrudur.ben sadece pazarlık yaptım,yeri almadım.15.000 YTL ye alınabileceğini zannediyorum.resimleri var doğa harikası bir yer.

unsala
21-07-2007, 18:51
İyi bilirim:yes::wink: 40.000 Uçuk bir fiyat oranın ederi en fazla 20.000 bilemedin 22.000 :kural:daha fazla etmez satıcı uçmuş sakın dolduruşa gelmeyin:yes:

qba1976
21-07-2007, 19:46
4.5 dönümde domat zeytin ekiliyse 200 ağaç olmasının mümkünü yok..
Haa adam ekmiştir4*4 domat fidanı 200 adet ağaç olur ama ağaçlar büyüdümü birbirne girer çünkü domat ağacı çok fazla büyüyen bir ağaç türü ve en geç verim alınan da tabii ki.. Ben geçen sene diktim 7*7 den dönüme 20 adet..
Fiyat tabii ki 1 yaşında zeytinlik için pahalı ama mevkiisi belki para ediyordur , tabii elektrik su olması da büyük avantaj...

mrkz
21-07-2007, 22:54
ayvalık akcay pelitköydeki arsalarınız varsa alırız

mrkz
21-07-2007, 22:59
hisseli isseli olsun biz aksama kadar hisseler içindeyiz zaten yola yakın imarlı imarsız zeytinlik veya bos her ne durumda olursa olsun alırız

balık
21-07-2007, 23:02
Selam Arkadaşlar,

Saygılar,

Merhaba
yukarıdaki bilgiler tamamen gerçek dışı. Zeytin agacının tanesi 1000 ytl mi?
Ezine civarında dönümü 1.5 - 2 milyara zeytinlik alan arkadaşlarım var.Dönümünde 20 ağaç var.
Zeytin ağacının kesimi yasaktır ve özel izne tabidir. Siz rakamları bir daha teyit ettirin bana kalırsa.Zeytincilikle ilgili izmirde zeytincilik araştırma enstütüsünün internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Selamlar

qba1976
21-07-2007, 23:07
Merhaba
yukarıdaki bilgiler tamamen gerçek dışı. Zeytin agacının tanesi 1000 ytl mi?
Ezine civarında dönümü 1.5 - 2 milyara zeytinlik alan arkadaşlarım var.Dönümünde 20 ağaç var.
Zeytin ağacının kesimi yasaktır ve özel izne tabidir. Siz rakamları bir daha teyit ettirin bana kalırsa.Zeytincilikle ilgili izmirde zeytincilik araştırma enstütüsünün internet sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Selamlar

Ezine biraz soğuk kalıyor kışları don riski var.... Onun için ucuz o bölge 2 sene evvelki donlarda kuruyan ağaçlar oldu...

kasved
22-07-2007, 11:34
yukarıda bir açıklama yaptım.fiyat doğrudur.ben sadece pazarlık yaptım,yeri almadım.15.000 YTL ye alınabileceğini zannediyorum.resimleri var doğa harikası bir yer.

Sn Tarımcı 42 dekar büyüklüğünde arazi; 42 dekarx 10 dönüm hesabından 420 dönüm yer yapar. Sakın araziyi 3.000 YTL.için kaçırmayın, araziniz neresi olursa olsun tapulu ve hazineyle sorunlu olmayan bir yer ise ben size satın aldığınız 18.000 YTL. fiyata %100 kar verip 36.000 YTL.ye sizden geri satın almaya şu an için hazırım. İstersen en yakın yerleşim yerinden 20 km. uzakta olsun hiç fark etmez.

Özelime yazarsanız tel. numaramı veririm görüşmek için.

kuzu_fan
22-07-2007, 11:51
Sn Tarımcı 42 dekar büyüklüğünde arazi; 42 dekarx 10 dönüm hesabından 420 dönüm yer yapar. Sakın araziyi 3.000 YTL.için kaçırmayın, araziniz neresi olursa olsun tapulu ve hazineyle sorunlu olmayan bir yer ise ben size satın aldığınız 18.000 YTL. fiyata %100 kar verip 36.000 YTL.ye sizden geri satın almaya şu an için hazırım. İstersen en yakın yerleşim yerinden 20 km. uzakta olsun hiç fark etmez.

1 dekar = 1 dönüm

1 hektar = 10 dekar

Sevgiler

BORA YAŞAR
22-07-2007, 12:19

Dekar tarımsal ölçü birimidir.

1 dekar: 1000 m2

Halk arasında da yani çiftçiler buna dönüm derler .

Yani yukardaki arazi 42 dönüm.

Hala 2 kat fiyat veriyor musunuz kasved?:)

BORA YAŞAR
22-07-2007, 12:24
Hektarla karıştırdınız kesin..

qba1976
22-07-2007, 14:22
Tarımın bu kadar içinden gelen birisinin dekarı hektarla karıştırması çok ilginç :)

hehe 420 dönüm yeri de kim olsa 36 milyar verip alır zaten...

mrkz
22-07-2007, 15:43
arsalarınız tarlalarınız imarlı imarsız degerinden asagısına alınır

tarimci
23-07-2007, 03:07

1 dekar=1 dönüm
hektarla karıştırdınız heralde

maytekin
23-07-2007, 09:01
arsalarınız tarlalarınız imarlı imarsız degerinden asagısına alınır

asagisina haaa:) cok guldum... harikaydi...bu da benden:
arsalarınız tarlalarınız imarlı imarsız mrkz"nin verdigi fiyatin cok daha asagısına alınır... :)

kasved
23-07-2007, 09:47
Dekar tarımsal ölçü birimidir.

1 dekar: 1000 m2

Halk arasında da yani çiftçiler buna dönüm derler .

Yani yukardaki arazi 42 dönüm.

Hala 2 kat fiyat veriyor musunuz kasved?:)

Arkadaşlardan özür dilerim ölü biriminde hata yaptım fakat buna rağmen hala alıcıyım.:)

Nedeni; bizim ezine bölgesinde dönümü 1.000 YTL.den yaklaşık 10.a yakın ve bulunduğum köyün iki muhtarına haber vermeme rağmen yaklaşık bir yıldır tarıma uygun yer bulamadım.

Tarıma uygun yer; en yakın köyden uzak olması, su olmaması, elektrik olmaması önemli değil, önemli olan etrafı hakim rüzgarlara açık, makineli tarıma müsait, içinde kayalık unsur içermeyen tarım arazisini bulamadım. Bulduklarım 2.000 YTL.den başlıyor, içine yapacağım harcamayla şu an için bu rakkamlar bana fazla geliyor.

Onun için aslında Sayın Tarımcıyı satın alması için teşvik etmketi maksadım, arazi alırken ufak marjlara hiç bakmayın yeri beğendi iseniz o fiyatlar dediğim tarım arazisine uygunsa çok kelepir. Ben bundan yaklaşık bir yıl evvel sırf yeri çok beğendim diye 1.300 YTL. 15 dönüm yer almıştım.

Yalnız sayın tarımcı tek dezavantajınız arazi ölçüm olarak çok küçük olduğu için benim daha önceki tarım arazisiyle ilgili geçmiş mesajlarımdan eski yazılarımı okursanız orada birtakım dezavantajlardan bahsettim dikkatte alırsanız faydalı olur düşüncesindeyim.

Karan YILMAZ
27-07-2007, 06:59
Zeytin konusunda cok heyecanlanmayin.. Gumruk Birligi sozlesmesine Avrupali zeytincileri korumak icin ozel bir madde var ve Avrupa'ya zeytin yagi satmak Suriye'den daha kolay. Dunya'da zeytinyagi tuketimi artarken, findikta ve diger stratejik urunlerde oldugu gibi zeytinyagimiz da hala degersiz ve alici bekliyor. Yuzde 98 i Akdeniz ulkelerinde yetisen zeytin de bile pazar sorunu yasiyoruz.

hatipali74
11-08-2007, 23:11
Arkadaşlar, Fethiye'de suyu olmayan 8.5 dönüm arazime bu sene zeytin dikmeyi planlıyorum.Bu konuda hangi cins zeytin dikmemi tavsiye edersiniz?kaça kaç dikmeliyim?daha dayanıklı olacağını düşünerek çakaldan aşılanmış dikmeyi planlıyorum, ne dersiniz.Sulama konusunda kaç yaşına kadar tankerle sulamalıyım v.s.
saygılarımla....