PDA

View Full Version : Küçük TOBO ve Büyük OBO

korhan
07-06-2004, 07:35
Benim asagidaki grafikte gordugum bir ters-omuz-bas-omuz (TOBO), bir de olusmasi muhtemel bir omuz-bas-omuz (OBO) var.

TOBO; sag altta yesil ile isaretli kucuk O-B-O harfleri ile gosterdim. Bu formasyonlarin hedef fiyat seviyesi, kesin sart olmamakla beraber boyun cizgisi kadardir, yani 18700 lu seviyelere dogru ilerlemekte oldugu gozlemleniyor kucuk TOBO muzun.

OBO; Boyle bir seyin olusmasini istemeyiz haliyle. Umarim yanlis bir tespittir.
Bu olusumun neticesinde, dusus boyun cizgisi kadar olmali yani 13800 hedefi soz konusu!

Degerli yorumlarinizi bekliyorum....

http://img74.photobucket.com/albums/v226/korr2/XU100-OBO-TOBO.jpg

bikmisbroker
08-06-2004, 09:29
Su andaki gelismeler TOBO olusumunu destekliyor, ve hedefe dogru ilerliyoruz.
OBO ile ilgili tesbitin de dogru, olusma ihtimali var.TOBO hedef rakamina geldiginde bunu daha rahat tartisabilecegiz. :rolleyes:

OBO nun gerceklesmesi halinde-Temenni etmem- Trend degisikligi gundeme geliyorki, endeks de 13800 lu rakamlar Turkiyede ekonomik anlamda SIKINTI anlami ile esdegerdir. :o

Erkal Bıyıklıoğlu
11-06-2004, 15:40
TOBO'da seanslık grafiklerle son durum :

Boyun çizgisi test edildi ve destek oldu görünümü var. Boyun çizgisi test edilirken hacmin azalması olumlu ve formasyonu destekliyor.. Bundan sonra artık EW'de söylediğim 17460 seviyesinin altına kalınması durumda formasyonun bozulacağını düşünüyorum.. Aksi durumda yukarıya doğru sert bir hareket olmalı..

Saygılar...

Not : Şu anda endeks 17700 seviyesinde ve hacim 347 trl. Birazdan 17750 üzerine gidilmesi durumunda yukarı hareket başlamış olabilir diye düşünüyorum..

fantastico
19-11-2004, 20:52
grafik koyamıyorum da şöyle tarif edeyim:

ekimin ilk haftası sol omuz
kasımın ilk hastası baş
şimdi de sağ omuz mu????

olası min hedefi de 20500 civarlarına geliyor
gerçekleşirse belki 20000 psikolojik seviyesi tekrar test edilebilir...

yorumları bekliyorum,hatta grafik koyabilen birisi meramımı anlatmam yardımcı olursa sevineceğim.

saygılarımla...

chem73
19-11-2004, 21:02
obo

Master
19-11-2004, 21:03
Pİyasalar topik 207 den itibaren okuyunuz ;)

chem73
19-11-2004, 21:55
Omuz - Baş - Omuz formasyonu genellikle uzun yükseliş trendlerinin sonunda görülür. Oluşum süresi bir aydan bir yıla kadar değişir ve trend dönüşünün en önemli sinyallerinden biridir.

İşlem hacmi Omuz-Baş-Omuz formasyonunun en önemli göstergesidir. İşlem hacminin çoğu sol omuz oluşurken görülür ve sonrasındaki düzeltme esnasında belirgin bir şekilde azalmaya başlar. Düzeltme bittiğinde, fiyatlar yeniden yükselişe geçer ancak, bu sefer işlem hacmi sol omuz altında oluşan işlem hacminden çok daha azdır. İşlem hacminin yetersiz olması, fiyatları daha yükseğe taşımaya yetmez ve yeni bir düzeltme düşüşü başlar. Azalan işlem hacmi çok önemli bir uyarı sinyalidir. Sağ omuz, yükseliş yönündeki son çabadır ve işlem hacmi daha da azdır. Boyun çizgisinin kırılması formasyonun tamamlanması anlamına gelir ve düşüş trendine girilir. Düşüş hedefi boyun çizgisinden baş formasyonunun en tepesine çizilen dikey çizginin, boyun çizgisi altına taşınması ile tahmin edilebilir.

fantastico
20-11-2004, 00:12
sağolun sayın chem 73

gördüğüm kadarıyla işlem hacmi kriterleriyle de uygun bir yapı ilerliyor

aslında beni 20000 e düşüş fikri de cezbediyor biraz..

fantastico
25-11-2004, 12:28
dün itibariyle kafa yarıldığı için :)
formasyon falan kalmamıştır :D