PDA

View Full Version : vadeli bilir ..

menealaos
26-07-2007, 01:50
http://img513.imageshack.us/img513/5733/endeksjm3.png

this is a film about a man and a fish
this is a film about dramatic relationship between a man and a fish
the man stands between life and death
the man thinks
the horse thinks
the sheep thinks
the cow thinks
the dog thinks
the fish doesn’t think
the fish is mute
expressionless
the fish doesn’t think
because the fish knows everything
the fish knows everything

mart- nisan aylarıydı.. saatlerin ileri geri alınmasındaki bir durumdan dolayı dow seansı 16:30 değil, 15:30 itibariyle başlıyordu.. o günlerde son bir saati dax- dow ve vadeli' nin 5 dakkalık grafiklerini yanyana koyarak izledim hep.. görmeyi beklediğim şey : önce dow'un bir yöne doğru karar vererek harekete başlaması ve dax ile bizim vadelinin onu izlemesiydi.. ama hayır.. ilk sinyal hep bizim vadeliden geliyordu; yukarı mı gidilecek önce bizim vadeli tahtası tuhaflaşıyor, satış tarafı birden boşalıyor, birileri ne gelirse almaya başlıyor ve bir kaç dakika içinde vadeli 3-5 kademe yürümüş olduktan sonra, dow ve dax yukarı dönmeye başlıyordu..

vadelinin tahtasının hegemonları deutche, iş ve efg gibi yabancıya çalıştığı bilinenler.. bilmemiz gereken ilk şey; vadelinin spota göre avantajları- borsanın düşme riskine istinaden spotu açığa veremezsin ama vadelide verirsin.. mesela bir hedge fon, diyelim 100 mn dolar hisse taşıyor ve kendini sigorta etmek istiyor.. yani diyelim ki en çok %5 zarar etmek istiyor, 52 bin altı endeksin riskini almak istemiyor, gidiyor jp morgan'a.. jp ona bir opsiyon yazıyor (put), 52 bin altı endeksin zararı bende, sen bana at bi 2 milyon (opsiyon primi) diyor.. hedge fon mutlu, bütün zarar rsikini 2 milyona sınırlamış.. opsiyonu yazan oalrak bu riski üstlenmiş olan jp morgan da kendini hedge edecek bi yol bulmak zorunda- geliyor vadeli tahtasına veriyor da veriyor kısaları.. opsiyon yazmaktan elde ettiği gelir kadar marjı var, zarar etme durumunda (endeksin yukarı gitmesi).. aşağı giderse opsiyonu sattığı hedge fon'a ödeyeceğini kısaların karıyla elde ediyor..

efendim, deutche şu tarihten beri bu kadar sattı da, bu kadar zararda da, falan da filan da.. bunlar boş laf: deutche, müşterilerine yazdığı opsiyonları hedge ediyor (sigortalıyor), hepsi bu.. elbette vadelideki film bundan ibaret değil.. mesela pozitif- deutche yada turkish- deutche araısnda karşılıklı pozsiyonlar var, bir sonraki vadede yayılma yapılmış haliyle.. o eleman makası da belirliyor bu şekilde, kendi pozsiyonuna istinaden makası manipüle ediyor da denebilir.. aslında makasa makas demekten daha doğru olan adlandırma; opsiyon primi.. çünkü makasın çok eksi olduğu zamanlarda (mesela mayıs-haziran) deutche'nin 1.500 puan aşağıdan hedging yapabiliyor olmasının, yazdığı opsiyon primlerine muhakkak ki bir yansıması var, yani bir hedge fon put opsiyonu almak için bayaa yüklü bir prim ödüyor.. ama nasıl katlanmasın o yüklü opsiyon primine; muhtıra verilmiş, türk ordusu kandile girecek (ab-d süreçlerinin hepsinin üstüne çizgi çekilecek) ve (yapılabilirse) yapılacak olan seçimlerde ak partinin kaybetme ihtimali var.. ben de olsam öderdim o put opsiyonun primini ve arkamı sağlama alırdım..

geç oldu.. devam etmek üzere..

sardes
26-07-2007, 01:52
Yeni vob topiğimiz hayırlı olsun.

catedral
26-07-2007, 02:24
Yeni topiğimiz herkese uğurlu gelir inşallah:)

Hayırlı olsun

VOBiX
27-07-2007, 20:04
efendim, deutche şu tarihten beri bu kadar sattı da, bu kadar zararda da, falan da filan da.. bunlar boş laf: deutche, müşterilerine yazdığı opsiyonları hedge ediyor (sigortalıyor), hepsi bu..

Sayın menealaos,

Ben bu lafınıza alınmalı mıyım yoksa Deutschenin kısalarının verdiğim tablolarda Ekim kontratındaki karşılığını da belirttiğim ve sadece bu tabloalra göre işlem yapılmayacağını belirttiğim için alınmamalı mıyım?

cautionary
27-07-2007, 20:25
efendim ben de baştan beri vadelinin fazladan bir şey bilmediğini iddia ettim...sadece vedelide daha profesyonel bir kitle var, hareketler daha seri oluyor. bir de büyük el ağırlıklı olrak long ise vadeli spotun önünde oluyor, aksi durumda gerisinde.

vadeli belki muhtırayı bilemezdi...peki bu düşüşü neden bilemedi, ortalama 750 puan üstünde takip etti spotu...hala aynı miktar üstünde...bu arada %10 düştü borsa.

peki neden hala spotun üzerinde..çünkü hala yükselişe inanıyor..eğer haftaya satışlar devam eder, 50000 seviyesinin alyında birkaç günlük kapanış yaparsak o zaman vadelinin spotun altına ineceğini düşünüyorum...çünkü 50000 seviyesi trendin yönüne olan inancı şekillendirecek.

menealaos
29-07-2007, 00:58
vadeli belki muhtırayı bilemezdi...peki bu düşüşü neden bilemedi, ortalama 750 puan üstünde takip etti spotu...hala aynı miktar üstünde...bu arada %10 düştü borsa.

peki neden hala spotun üzerinde..çünkü hala yükselişe inanıyor..eğer haftaya satışlar devam eder, 50000 seviyesinin alyında birkaç günlük kapanış yaparsak o zaman vadelinin spotun altına ineceğini düşünüyorum...çünkü 50000 seviyesi trendin yönüne olan inancı şekillendirecek.

makasın durumuna bu şekilde bakmak doğru değil.. vadelideki açık pozisyonların ağırlığı hedge amaçlı pozisyonlardır ve hedge amaçlı pozisyonlarda margin call riski yoktur- nasıl olsun, müşterileri için yazdığı put opsiyonlarını hedge etmek için kısa giden jp morgan yada deutche bank' ın teminat darlığına düşmesi gibi bir durum olabilir mi ?

şimdi şu grafiğe bakalım, makas - spot ilişkisi.. saatlik data.. makas 2 günlüğün ortalaması yani 12 saatlik ortalama..

http://img517.imageshack.us/img517/2124/makas11fi5.jpg

yukardaki resmin ilk söylediği şey; makasın ekside seyretmesinin kural, artıya geçmesinin istisna olduğu.. makası hedge amaçlı kısa gitmenin maliyeti olarak yani 'put opsiyon primi' olarak tanımladığımızda, makasın ekside seyretmesinin rasyonalitesini anlayabiliyoruz.. çünkü işlemleri domine eden faktör hedge amaçlı kısalar.. hisse portföyü taşıyanlar kendilerini düşüşe karşı sigortaladıkları sürece spotta satışa gelme ihtimalleri azalıyor ve piyasa yukarı yönde güç kazanıyor..

resimdeki diğer önemli tüyo; makasın artıya geçmesi durumlarının genellikle az zaman içinde tepenin görülüp sert satışla karşılaşması hali.. 6 şubatta makas artıya vardıktan sonra 20 şubatta tepe oluşmuş.. mart başının artı makası vade değişiminden kaynaklanıyor ve kısa zamanda eksiye geçip normalleşiyor, 6 nisanda tekrar artı makas görüyoruz (kritik 45K [U30 56K] direncinin aşılmasından sonra), sonra kararsız yatay trend ve 24 nisanda net bir şekilde artıya geçen makastan sonra 26-27 nisan zirvesi.. son tempoda 9 temmuz itibariyle artıya geçen makası 23 temmuz zirvesi izlemiş.. kısacası; makas artıya geçtikten sonra bir kaç hafta içinde bir zirve oluşumu kaçınılmaz..

yazdıkları put opsiyon primlerini yakmış olan büyük eller hızla kendi hedge pozsiyonlarını kapatmaya yöneliyorlar ve makas artıya geçiyor.. temel sistematik bu.. tabii ki, herşeyi bu belirleyemez.. bizim yerli büyüklerin spekülatif pozisyonları da belirleyici.. ama bunlar çok kısa vadeli, hatta genelde day-trade..

menealaos
29-07-2007, 01:26
önümüzdeki haftaya bakacak olursak; belirleyici faktörün dow 13.200' ler altına kaymaya başlaması ve bunun bir kaç günlük bir tuzaktan öte bir derinlik kazanıp kazanmayacağı sorunsalı gibi görünüyor.. ama önce şu tespit önemli : yaz ortasında bu kadar canlılık, yeni zirveler falan zaten çok tuhaftı (ben bizim 22/07 seçiminin beklenmiş olduğunu düşünüyorum).. herkesin tatile ihtiyacı var, tatile malla gidilmez, o yüzden kısa vadeli yönün aşağı olma ihtimali çok daha fazla.. ben yine de cb işinin nasıl bir uzlaşmaya varacağını görmek istiyorum.. çankaya uzlaşmasının kutlama partisinde çok fazla havai fişek yakılacağına inancım tam.. bu kutlama partisine kadar global kılıklı bir tuzak ortam beklemek en rasyonel senaryo..

yunusR
29-07-2007, 01:37
Makas konusu bence de doğru ve güzel bir bakış açısı ama sıfır orijinli bakış yorumlama hatasına neden olacaktır.

Referans belki "+" ve "-" göreceliliğe göre olmalı ama bunda da boşluk engeli ortaya çıkacak (belki bilirsiniz yazıcılarda va CNC lerde pozisyon sıfırlama işlemi vardır).

Ardından gücün dengelendiği süzülme belirsizliği ve ters ivmelenme ...

Vazgeçtim saçmaladı kabul edin siz daha iyi bilirsiniz ben izlemeye devam.

Sağlıcakla

nunu74
29-07-2007, 08:53
Makas konusu bence de doğru ve güzel bir bakış açısı ama sıfır orijinli bakış yorumlama hatasına neden olacaktır.

Referans belki "+" ve "-" göreceliliğe göre olmalı ama bunda da boşluk engeli ortaya çıkacak (belki bilirsiniz yazıcılarda va CNC lerde pozisyon sıfırlama işlemi vardır).

Ardından gücün dengelendiği süzülme belirsizliği ve ters ivmelenme ...

Vazgeçtim saçmaladı kabul edin siz daha iyi bilirsiniz ben izlemeye devam.

Sağlıcakla

Siz simdi bu olayi kisa cumlelerle uzun uzun bir daha anlatabilir misiniz acaba?:oley:

yunusR
29-07-2007, 11:39
Siz simdi bu olayi kisa cumlelerle uzun uzun bir daha anlatabilir misiniz acaba?:oley:

Niye ki siz dahi anlayabilesiniz diye mi ? :oley:

__________________________________________________ __
Üslub içerikten önemlidir.

cbaykus
30-07-2007, 19:37
hocam bugün vadeli hep yukarda idi.....
arada bir makas kapandı derken düşüşlerde....
yükselişlerde tekrar makas yapıp farkı açtılar..

bunu anlatırmısınız.....
( vadeli piyasanın düşmeyeceginden emin mi yukarda tutuyor...)
( düşcecegini anladıgı anda makası aşşagı alır aşşagıdanmı gider....)

BULL MARKET
31-07-2007, 00:28
Topik hayırlı olsun sn menealaos, başlık da güzel olmuş, forumda neden vadeli bilir konusunu ele alacak birileri olması çok güzel diyorum:), kolay gelsin, saygılar.:cool:

menealaos
31-07-2007, 11:40
hocam bugün vadeli hep yukarda idi.....
arada bir makas kapandı derken düşüşlerde....
yükselişlerde tekrar makas yapıp farkı açtılar..

bunu anlatırmısınız.....
( vadeli piyasanın düşmeyeceginden emin mi yukarda tutuyor...)
( düşcecegini anladıgı anda makası aşşagı alır aşşagıdanmı gider....)

vadeli bir kaç haftadır spotun üzerinde seyrediyor, bunun sebebi piyasanın yükseleceğini bilmesinden yada bilmemesinden kaynaklanmıyor.. makasın konumu piyasanın risk algısını gösteriyor; hisse portföyü taşıyan fonlar kendilerini sigortalamak için yeni put opsiyonu açmaya gerek görmüyorlar- ya zaten almışlar ve ama fiyatlar çok aşağıda kalmış, yada almaya gerek görmüyorlar çünkü cari fiyatları güvenli buluyorlar.. kısacası risk algısı düşük..

en son makasın -1.500' lerde seyrettiği mayıs-haziran dönemini hatırlayalım : ordu muhtıra vermiş, cb seçimi engellenmiş, kaotik siyasi ortamdan dolayı genel seçimlerin yapılıp yapılamayacağı bile bilinemiyor, ordunun her an kandile (ab-d' ye rağmen) bir operasyon düzenlemesi ve bu harekatın iran savaşının kapısını aralayacak olması.. falan.. bu derece sert risk algılamalarının olduğu bir ortamda malcıların hepsi bir şekilde düşüşe karşı sigortalama ihtiyacı içindeydi ve doğal olarak sigorta primleri (makas) çok yüksekti.. ilk makalede anlatmaya çalıştığım mekanizma içinde..

pozisyonların esaslı kısmı büyük yabancı aracılar tarafından açılmış olan hedge amaçlı pozisyonlar olduğu için kontrol esas olarak onlarda.. doğal olarak spekülatif pozisyon açan bazı hedge fonlar, yerli büyükler ve küçük yatırımcılarla piyasayı yapmaya çalışan bu büyük yabancı kurumlar arasında sürekli bir çatışma var.. yabancı ağırlığından dolayı vadelinin yurtdışı endeksli hareket etmesi de eşyanın tabiatı haline geliyor..

menealaos
31-07-2007, 12:18
http://img114.imageshack.us/img114/261/mxefvsdjitl4.png

Msci EM indeksinin, dow jones relatif grafiği.. yani bizim de içinde bulunduğumuz emerging market ligine ait hisselerin büyük amerikan hisselerine relatif konumu.. henüz asya krizi öncesinin- 1994 zirvesinin yarısındalar.. üstelik 2003 yılından beri relatif 2-3 kat primlendikleri halde.. makro koşullar 2002 sonrasında EM ekonomileri lehine hareket etti- nakit bolluğu hem EM' lerin yatırımlarını finanse etmelerini kolaylaştırdı, yeni teknolojiler update edilebildi, hem emtia fiyatları yükseldiği için sermaye birikimi sağladı, hem de düşen faizler EM ekonomilerindeki tüketimi kamçıladı.. doygun gelişmiş ekonomilere nazaran EM ekonomileri 2-3 kat daha hızlı büyüdü, üstelik bunu yaparken enflasyon oluşmadı- ticari sınırların kalkması ve e-devrim neticesinde verimlilik patlayınca global dez-enflasyon ana kural oldu.. önceki on yılda %10-15 puan olan gelişmiş/EM enflasyon farkları %2 puana geriledi.. netice; EM hisseleri daha hızlı primlendi..

http://img159.imageshack.us/img159/26/mxefvsdji2wz9.png

aynı grafiğin son iki yılı.. ırak savaşıyla başlayan trend içinde EM hisseleri dow'a relatif %130 ekstra prim yaptıktan sonra, fed' in faiz artırımlarının nerede duracağına ilişkin kaygının patlamasıyla 2006 mayıs/haziran döneminde bir EM' lerden kaçış furyası ortaya çıkıyor.. likiditenin kurumaya başlamasıyla (japonya' nın ekstra yen likiditesinin %80 kısmını geri çekme kararını kilit unsurlardan biriydi) EM' lerdeki balayı döneminin sona ereceği düşünülüyordu.. bir yıl kadar süren tedirginlik en sonunda haziran ortalarında tamamen ortadan kalktı ve önceki zirve büyük bir hızla geçilidi.. artık ameirkan tüketiminin zayıflaması kimseyi korkutmuyor, çünkü EM ekonomilerinde sermaye birikti ve güçlü iç pazarlar kuruldu.. global ekonominin resesyona girebileceği ihtimali (emtia fiyatlarının çökmesi demek olabilirdi) kısa vade için çok azaldı.. ABD yavaşlarken, AB son altı yılın en canlı tüketim evresine varmış durumda, japonya bile kımıldadı yerinden.. netice; ABD' ye bağımlı global büyüme bu bağımlılığını terkediyor ve çok daha sağlıklı bir safhaya geçiyor.. "dow jones çökecek" goygoycuları en azından bir kaç yıl daha işsiz kalacak, çünkü dow çökse bile bu kimsenin pek umrunda olmayacak, herkes kendi işine bakacak..

menealaos
03-08-2007, 00:09
piyasalarda ortavadeli bir trend kırılması yaşanıp yaşanmadığını anlamak için kullandığım kriter gösterge lira/dolar kurudur.. 2006 mayıs/haziran dalgasında yediği aşırı satış sonrası kur istikrarlı bir düşüş kanalı içine girdi.. bu kanalın üst bandı 1.32- 1.33 bölgesinden geçiyor, burası kırılmadığı sürece piyasa iyi demektir..

http://img295.imageshack.us/img295/9559/usdytlru9.jpg

kentuf
03-08-2007, 00:12
Hocam topic hayırlı olsun .bayağa olmuş ama geçenlerde fark ettim .evet o 1.32 lerin üstü ancak endeks 49000 ni aşağı keserse olabilir gibime geliyor .oda çok zor gibi .

menealaos
03-08-2007, 00:21
bugün ciddi fon satışları vardı endeks hisselerinde, bu satışlar seçim sonrası açılmış bulunan paketlerden geliyor olmalı.. yurtdışına relatif zayıf kalmamızın sebebi bu yabancı fon satışlarıydı.. malın karşılanmış olması pozitif olarak algılanabilir ama bu satış eğilimi süreklilik arz ederse eninde sonunda çatlama ihtimali yüksek..

yarın iki önemli data var; abd istihdam datası ve bizim enflasyon datası.. iki datanın da pozitif sürpriz yapma ihtimali kuvvetle mevcut, payroll datasında 130K bekliyor piyasa, temmuz enflasyonu ise -0.3% bekleniyor.. temmuzda kur %3 zayıflamış olduğu için dövize endeksli fiyatlamalardan pozitif katkı gelecek, giyimde de indirim dönemi başladı, son sözü gıda söyleyecek (negatif sürpriz ihtimali sadece bu sektörde yatıyor).. 2 datada pozitif sürpriz durumunda 66.00- 66.50 aralığını test etme ihtimalimiz var..

menealaos
26-08-2007, 01:02
bir süredir piyasadan uzak kaldım, dinlendim.. çok güzel oldu.. bu arada fırtınalar kopmuş, erkin babanın dediği gibi : oturmuş gökyüzünde konuşuyor krallar, kopmuşta biraz evvel fırtınalar..

global kriz falan tamam iyi hoş, dünyada paraya dair herşeyin buharlaşacağı bir durum mu varsayılıyor ? bazı evlerin fiyatları düşmüş/düşecek olduğu bir realite ve bu evlerin alımında kullanılan kredilerin menkul kıymetleştirilmesine bağlı kağıtlar değer kaybedecek yada kaybetmiş durumda.. ortada bir zarar var ve bu zararı yiyenler bunu deklare etmeye başladılar.. şimdiye kadar açıklananın çok üstünde bir zarar yekunuyla karşılaşma ihtimalimiz de mevcut.. bu noktaya kadar anlaşılamayan pek bir şey yok..

benim anlamadığım : bundan sonraki süreçte dünyanın her yerindeki tasarruf sahipleri elleirndeki her türden menkul kıymeti satıp, gidip amerikan hazine bonosu mu alacak ? evet, bu söylediğim daha önceki krizlerde olmuş olan realite, 1997 asya krizi yada 2001 türkiye krizinde böyle olmuş- safe heaven mantığı yada flight to quality.. ama anlamamız gereken püf noktası şu : önceki krizler hep çevrede olmuştu, bu sefer bahsettiğimiz kriz, merkezde.. yani çevrede kriz başgösterdiğinde yatırımcının merkeze kaçması çok doğaldı, ama merkezde kriz olduğu zaman, en azından çevredeki yatırımcının çevreye ait menkulleri satıp merkeze koşması mantıklı ve beklenir bir davranış olabilir mi ?

subprime borçlarına dair önemli bir ayrıntıyı da belirtmek gerekiyor : amerikadaki finans kurumları bu borçları menkul kıymetleştirip hedge fonlara sattılar yani riski tabana dağıttılar, oysa avrupalı finans kurumları bu menkulleri kendi portföylerine aldılar.. o yüzden avrupa bankalarının subprime riski çok çok daha fazla- direkt kendi bilançolarının içinde- ve bu yüzden fed'den çok daha muhafazakar görünen ecb, likidite sıkışıklığı aşılabilsin diye fed'in on katı likidite vermek zorunda kaldı..

son beş yılda dünyada hiç bir menkul kıymetin arzı, amerikan hazinesinin piyasaya sürdüğü borçlanma kağıtları kadar artmadı, dünyada en bol bulunur şey : amerikan tahvilleri, yani dolar.. bütün dünyası dolar-yen-euro üçgenini aşamayanlar için (ki bunlar toplamın %80'den fazlası olabilir) flight to quality mefhumu amerikna tahvili anlamına gelecektir.. ama misal şeyh makdum nasıl bir yol izleyecektir ? krizin merkezi amerika iken ve şeyhin portföyü zaten %80 amerikan kağıtlarından oluşuyor iken, içinde bulunduğumuz kriz esnasında şeyh elindeki halkbank hisselerine zararına satıp onları da amerikan tahviline mi çevirecektir ? veya şöyle sorayım, siz şeyh makdum olsanız ne yapardınız ? hatta şu da sorulabilir : siz japon yatırımcı fakarimasu, siz ki nikkei 40 bin vurduğu tarihte dow endeksinin 2 bin olduğunu hatırlıyorsunuz, bugünün global ortamında japonyadan çıkıp amerikaya geçilmesi konusunda içiniz rahat mı ?

global (yerkürenin merkezinde olan) türbülans zaman ve boyut açısından derinleşebilir, ama ilk toz duman ortadan kalktığı an'dan itibaren çevre daha fazla para etmeye başlayacaktır.. bu kesin.. çevrenin bir numaralı star ülkesi ise kuşkusuz ki, türkiye'dir.. akla mantığa hiç bir şeye sığmayan bir %19 faizi ödemekte olan türkiye.. bu faiz düşecektir, bu allahın emridir.. siyasi riskin bittiğinin anlaşıldığı an'da bu faiz o kadar anlamsız kalacak ki, ortaya çıkacak yeniden değerlemenin işaret edeceği fiyatlara hepimizin dudağı uçuklayacak..

menealaos
26-08-2007, 01:19
vadelide tabii ki kısa vade önemli.. herkes dow jones'la yatıp kalktığına göre, oraya bi bakmak lazım.. fed'in diğer merkez bankalarıyla senkronize son hareketlerinin piyasaları ipten aldığı söylenebilir.. ama aşağıdaki dow grafiği çok vaatkar.. mum grafiklerinde dragon's tail diye bir formasyon var : açılış sonraıs piyasa çok aşağılara gider ama nedense son etapta verdiklerinin hepsini alır ve günü açılış civarı yada az üstünde kapatır.. aşağıda uzun bir kuyruk kalır, bu ejderha'nın kuyruğudur ve ne kadar uzunsa formasyon o kadar güçlüdür.. eski çin'de bazen dragon (ejderha) geceleyin ailenin tarlasına inermiş ve görülürmüş aile tarfından, giderken kuyuğu ne kadar uzun görünürse o senenin hasadı o kadar verimli olurmuş.. şubat-mart kuyruğu 200 puan kadardı, bu seferki 344 puan..

http://img85.imageshack.us/img85/5458/dragonbg2.png

üstad kelebek' e bi selam yollamak istiyorum, benim selamım değil, ejderhanın biri aradı iletmemi istedi.. mart ayında gönderdiği selamı iletmemiş olduğumu zannediyor, oysa iletmiştim..

kelebek2002
03-09-2007, 17:29
benim anlamadığım : bundan sonraki süreçte dünyanın her yerindeki tasarruf sahipleri elleirndeki her türden menkul kıymeti satıp, gidip amerikan hazine bonosu mu alacak ? evet, bu söylediğim daha önceki krizlerde olmuş olan realite, 1997 asya krizi yada 2001 türkiye krizinde böyle olmuş- safe heaven mantığı yada flight to quality.. ama anlamamız gereken püf noktası şu : önceki krizler hep çevrede olmuştu, bu sefer bahsettiğimiz kriz, merkezde.. yani çevrede kriz başgösterdiğinde yatırımcının merkeze kaçması çok doğaldı, ama merkezde kriz olduğu zaman, en azından çevredeki yatırımcının çevreye ait menkulleri satıp merkeze koşması mantıklı ve beklenir bir davranış olabilir mi ?

bu çok saçma olur. krizdeki bir ülkenin varlıklarına koşmak yapılabilecek en saçma şeydir, 13 trilyon dolar borcu ve önümüzdeki 30 yılda daha da fazla sosyal güvenlik yükümlülüğü bulunan bir ülkeden tam tersine koşarak kaçmak gerekli.

subprime borçlarına dair önemli bir ayrıntıyı da belirtmek gerekiyor : amerikadaki finans kurumları bu borçları menkul kıymetleştirip hedge fonlara sattılar yani riski tabana dağıttılar, oysa avrupalı finans kurumları bu menkulleri kendi portföylerine aldılar..

ancak hedge fonların 1'e 30-70-100 kaldıraçla çalıştığını ve bu kaldıraç zincirindeki kredilerin de ters bir durumda birilerinde patlayacağını unutmamak gerekli.

global (yerkürenin merkezinde olan) türbülans zaman ve boyut açısından derinleşebilir, ama ilk toz duman ortadan kalktığı an'dan itibaren çevre daha fazla para etmeye başlayacaktır.. bu kesin.. çevrenin bir numaralı star ülkesi ise kuşkusuz ki, türkiye'dir.. akla mantığa hiç bir şeye sığmayan bir %19 faizi ödemekte olan türkiye.. bu faiz düşecektir, bu allahın emridir.. siyasi riskin bittiğinin anlaşıldığı an'da bu faiz o kadar anlamsız kalacak ki, ortaya çıkacak yeniden değerlemenin işaret edeceği fiyatlara hepimizin dudağı uçuklayacak..

bu krizin en kötü yanı şu: nakit dışında kaçacak hiçbir yer yok. çok uzun vadede amerika'nın devasa borç ve yükümlülükleri üç şekilde halledilebilir:

1. Çalışırlar, kazanırlar, biriktirirler, öderler. Hesap ortada, bu dolarda ciddi bir değer kaybı, uzun süren bir durgunluk demektir. Dünya tüketim ve GDP'sinin %30'unu yapan bir ülke uzun yıllar tasarruf edecek, parasına değer kaybettirecek ve ihracat yapıp çalışıp kazanacaksa durum vehamet arz etmektedir.

2. Bir şekilde üstüne yatar, herkesi daha azına razı ederler. Olmayacak şey değil, İran'a bir nuke, herkes "Aman abi, paranın lafı mı olur aramızda" durumunda...

3. Parayı pul eder, hiperenflasyonu seçerler. İşte o zaman para "hard asset" olarak ne bulursa alır. Özellikle de merkezde değil çevrede artışlar dudak ısırtan cinste olacaktır.

1 mi, 3 mü... bütün mesela bu.. 1 olacaksa, tüm dünya birlikte ızdıraplı bir sürece giriyor demektir.

(XU100'de Anatrendler topiğine bir yazı yapıştırdım, neden "bu sefer durum ciddi" ve "neden sadece Amerika değil, cümleten" konularını sakin sakin ve gayet güzel anlatmış. Bilgilerinize sunarım.

menealaos
03-09-2007, 20:49
bu krizin en kötü yanı şu: nakit dışında kaçacak hiçbir yer yok. çok uzun vadede amerika'nın devasa borç ve yükümlülükleri üç şekilde halledilebilir:

1. Çalışırlar, kazanırlar, biriktirirler, öderler. Hesap ortada, bu dolarda ciddi bir değer kaybı, uzun süren bir durgunluk demektir. Dünya tüketim ve GDP'sinin %30'unu yapan bir ülke uzun yıllar tasarruf edecek, parasına değer kaybettirecek ve ihracat yapıp çalışıp kazanacaksa durum vehamet arz etmektedir.

2. Bir şekilde üstüne yatar, herkesi daha azına razı ederler. Olmayacak şey değil, İran'a bir nuke, herkes "Aman abi, paranın lafı mı olur aramızda" durumunda...

3. Parayı pul eder, hiperenflasyonu seçerler. İşte o zaman para "hard asset" olarak ne bulursa alır. Özellikle de merkezde değil çevrede artışlar dudak ısırtan cinste olacaktır.

1 mi, 3 mü... bütün mesela bu.. 1 olacaksa, tüm dünya birlikte ızdıraplı bir sürece giriyor demektir.

(XU100'de Anatrendler topiğine bir yazı yapıştırdım, neden "bu sefer durum ciddi" ve "neden sadece Amerika değil, cümleten" konularını sakin sakin ve gayet güzel anlatmış. Bilgilerinize sunarım.

bence 3.. herifler zaten beş senedir parayı pul etmek için herşeyi yapıyorlar, basabildiği kadar para basıyorlar piyasaya ama enflasyon oluşmuyor bir türlü.. petrol ve emtia 4 yıl önceki fiyatının 4 katında, tüketici talebi sodom'a rahmet okutan seviyelerde ama enflasyon hala %2' lerde.. ve zaten para da hard asset olarak ne buluyorsa almaya devam ediyor.. herkes memnun, türkler hariç- onlar bizim malımız bu kadar etmez diye tepinmeye devam ediyorlar, hala gidip nakit dolar alıyorlar :) bu kadar kendini kurnaz zannedip bu kadar salak bi millet az bulunur..

bu roubini' yi tanıyorum, amerika'nın selim somçağ'ı.. 2 yıldır resesyon, kriz diye tepiniyor ve zannımca tepinmeye devam edecek.. ama piyasa kendi yolunda gitmekte inat edecek sanıyorum.. son kriz 3-5 tane aşırı risk almış hedge fonun sıkışıp iflas etmesinden başka bir işe yaramadı, onların aktifleri üç kuruşa daha sağlam ellere geçti... üstad, her zaman söylediğim gibi : yok hedge fonmuş, yok subprimemania imiş, böyle kıytırık mevzulardan büyük balık çıkartamazsın.. hele atsınlar iran'a bi nuke, görürüz o zaman cehennem neymiş.. başka türlü olmaz..

ben artık muhteşem 2007 rallisine hazırlanıyorum, esaslı hareketi çankaya uzlaşmasıyla beraber ilkbaharda bekliyordum ama sonbahara nasipmiş.. kafamdaki soru, Ekim'deki ilk faiz indiriminin miktarı ne kadar olacak ? 25-50 bp gibi mıymıntı bir oran mı, 200 bp gibi sağlam bi mesaj mı ?

menealaos
03-10-2007, 21:02
..

üstad, her zaman söylediğim gibi : yok hedge fonmuş, yok subprimemania imiş, böyle kıytırık mevzulardan büyük balık çıkartamazsın.. hele atsınlar iran'a bi nuke, görürüz o zaman cehennem neymiş.. başka türlü olmaz..

ben artık muhteşem 2007 rallisine hazırlanıyorum, esaslı hareketi çankaya uzlaşmasıyla beraber ilkbaharda bekliyordum ama sonbahara nasipmiş.. kafamdaki soru, Ekim'deki ilk faiz indiriminin miktarı ne kadar olacak ? 25-50 bp gibi mıymıntı bir oran mı, 200 bp gibi sağlam bi mesaj mı ?

topik yetim kalmış bir aydır.. tam bi ay evvel, endeks 49-50, vadeli 62-63 debelenirken yazışmışız .. üstad üç yıldan bu yana her zaman olduğu gibi kriz, büyük kriz, en büyük kriz tezlerinde ısrarlıyken, ben muhteşem 2007 rallisine hazırlanmaya başlamıştım..

eylül başından bu yana %10, ağustos dibinden beri %29 yukardayız- short pozisyonlar üç tur teminat yakmış.. neyse olana değil, olacağa bakalım :

birileri parası olmayan tiplere ev alması için borç vermiş, diğerleri o borçları kağıda dönüştürüp satmışlar, sonra doğal olarak züğürt borçlular borçlarını ödememişler, o kağıtlardan alanların paraları yanmış.. eeee ? zarar bilançoları yavaş yavaş ortaya dökülüyor, bear sterns, citi, deucthe hepsinin paylarına az çok bi şey dökmüş, en akıllı davrananları goldman sachs olmuş.. falan ..

son türbülansın tek önemli özelliği var; şimdiye kadar her krizde yaşanan çevreden merkeze kaçış bu sefer yaşanmadığı gibi tam tersi bir akım oluştu.. EM'ler yeni güvenli liman lafları döküldü ortaya.. high-beta bir EM olarak Türkiye'nin durumu ne ? bakalım :

http://img212.imageshack.us/img212/624/mxtrud0.jpg

biraz fazla satılmış görünüyor, nasıl diyorlardı- oversold..

2006 başındaki zirveden sonra mart-haziran 2006 çöküşünde %30 düşük kalmışız, sonra toparlamış biraz ama kasım başında başlayan ve bizi iki ayda %15 daha düşüren dalgayı hatırlıyorum, yine büyük fonlar satıyordu ve negatif sonuçlu AB zirvesine 1 ay, beklenen CB hesaplaşmasına ise 6 ay vardı.. neyse yemiş olduk bu dönemi, aklımda en çok kalan gün türkiye'nin kıbrısla ilgili liman atağı idi, o gün %5'ten fazla koymuştu borsa ve bütün shortlar badem olmuştu.. sonra ocak-nisan toparlamış çocuk, geride kalmışlığının birazını silmişti ki, e-muhtıra patladı.. açılış rakamı hala canlı zihnimde -8.03% .. sonra klasik saray kavgalarından biri sahne aldı, kandile girecek olduk, falan, aradan tam iki ay geçmişti ve %15 daha kaybetmiştik dünya ortalamasına nazaran.. sonra yaptık krallar gibi seçimimizi, tek parti çıktı yine ABciler kazandı vs derken %12 relatif alabilmiştik 45 günde, seçim sonrasının pazartesi itibariyle.. sonrasını biliyoruz, son iki ay- subprimemania eşliğinde likidite senfonisi.. fed'in ikna olması, paraların ve emtiaların dolar bazında yeniden hesaplanması.. ve biz ne yapmışız istanbul olarak : EM ortalamasına göre %7 aşağıda kalmışız.. sebep ? henüz belli değil, ya siyasi bi kriz patlayacak, mesela referandumdan sonra ysk yeni CB halk seçecek dedi, falan gibi bi şey olabilir, yada gitmiyo bu piyasa havası verip mal dökmek istiyolar..

menealaos
05-10-2007, 13:44
15:30 istihdam datası var, ne gelirse gelsin yurtdışı borsalar sert yukarı yapacak (çok çok düşük ve çok çok yüksek rakamlar hariç).. daha bu data gelmeden %3 kusür yapmış bulunan imkb'nin ne yapacağını merak etmeye başladım.. 19 eylül'e ait tek günlük prim rekoru tazelenebilir gibi görünmeye başladı, millet ne bulursa ona saldırıyor.. kısacılar zaten şu dakka itibariyle badem oldular..

bugünün iki önemli özelliği var; biri amerikan istihdam raporu diğeri 21 ekim referandumu sonrası çıkması muhtemel siyasi kargaşanın dün gece elimine edilmiş olması.. acaba hangisi majör etken ?

menealaos
05-10-2007, 17:18
data sonrası hareket beklediğim gibi olmadı, kapattım uzunları.. pazartesiye dramatik bir boşlukla yukarı açması için fazla sebep bulamadım, kapanış fiyatlarına yakın bir yerden fırsat verecektir en kötü ihtimalle..

bu arada vadelinin makası azaltması da bekle-gör'e geçmem için etkendi, makas 300-400 puana düştü ki, vadelinin son dakkalardaki gücü spotun yukarı ittirmesinden geldi, bu makası bile ayıp olmasın diye tuttu sanki..

faiz indirim oyununda perdenin inmesine piyasaların ne diyeceğini görmeyi bekliyeceğim artık..

vobay
05-10-2007, 19:01
Hocam ben hala vadeli spot farkının azalmasına olumlu bakmaktayım.Hafızamı zorladığımda sanal zirvelerde farkın 1200 üzeri çıktığını hatırlıyorum. Hoş ben poz taşımadığım için yararı yada zararı olmayacak ama yeni seanslarda longa daha yatkın olacağım.

menealaos
31-10-2007, 18:26
vadeli bugün etrafa fazla bakmadı, satışa ne mal yazıldıysa hangi fiyata yazıldıysa fazla ilgilenmedi, hepsini çizdi geçti.. nedir dedim bu ? ama öyle seans içi short skuiz falan gibi kıytırık bi şey değildi.. boğaların maliyeti 74 bin ve üzeri.. sadece spotu değil, yurtdışına da seyrettirdi kendini..

vadeli +2.7%
spot +1.7%
U100 +1.5%
fdax +0.2%
fdow +0.3%

eğer vadeli bi şey biliyorsa yarından tezi yok kanlı bir yukarı trend açılacak olmalı.. yoksa bu topiği kapatıp, 'vadelinin tuzağı' adlı bir başka topikte konuşuyor olacağız..

menealaos
01-11-2007, 00:21
vadeli yine bildi..

gerisi hikaye..

vobay
01-11-2007, 16:33
Siz yeni topic açın hocam .

stockgeneration
01-11-2007, 18:12
vadeli bugün etrafa fazla bakmadı, satışa ne mal yazıldıysa hangi fiyata yazıldıysa fazla ilgilenmedi, hepsini çizdi geçti.. nedir dedim bu ? ama öyle seans içi short skuiz falan gibi kıytırık bi şey değildi.. boğaların maliyeti 74 bin ve üzeri.. sadece spotu değil, yurtdışına da seyrettirdi kendini..

vadeli +2.7%
spot +1.7%
U100 +1.5%
fdax +0.2%
fdow +0.3%

eğer vadeli bi şey biliyorsa yarından tezi yok kanlı bir yukarı trend açılacak olmalı.. yoksa bu topiği kapatıp, 'vadelinin tuzağı' adlı bir başka topikte konuşuyor olacağız..

yukarı hareketin sonlarında vadeli spotla maxümum farkı açar, bugune kadar hep böyle oldu.
bugun de gördük tekrarını.
topiği kapatmaya gerek yok menealaos. :)

vobay
01-11-2007, 21:48
Bilen bilir diyelim .Dün kapanışta spota göre 1700 puan artı , bu gün ikinci seans anlık ta olsa 100 puan eksi.Daha öncesinde onlarca benzerlik bulabilirsiniz.

Ne boyutta bir güç bunu başarabilir? .Bunu yapan piyasa mı ,yoksa piyasa dediğimiz zaten bu mu ?

Kedi fare oyunu bunun kısa adı .Bu oyunda ülke merkez bankaları dahi fare .Kısa şifreleri bulup , yada sadece şansa üç kuruş cebe koyan PİYASA ya teşekkür edip sınırı zorlamamalı.

Keramet kesinlikle bizde değil.