PDA

View Full Version : Yeni Elliotisyenler Kimler?..

Kahin
09-06-2004, 15:47
Bu arada..

Sayın Janus,
Çalışmalarınız nasıl gidiyor?..
Öğrenme sürecinizde hangi noktadasınız?..

Ayrıca diğer arkadaşlardan bir ricam var:

Bu topik vasıtasıyla konuya ilgi duyup; Öğrenmeye ya da kendini ilerletmeye karar veren, bu yönde çalışmalara başlayan arkadaşlarımız, mümkünse birer mesajla kendilerini buraya tanıtsınlar..

Zaman zaman buradan sizlere bazı grafikler vererek, bazı sorular sormayı düşünüyorum.

Bir nevi EW okulu gibi yani..
Ne dersiniz?..

bikmisbroker
09-06-2004, 15:50
Bir ihtiyar var, adi bikmisbroker, guya ogrenmeye calisiyor amma??
Uzak gozlugunu cikart, yakin gozlugunu tak, kafayi topla oku? Bilgisayarla cebelles..

-Efendim karicimmm..

-Tamam hayatim...

Kahin
09-06-2004, 15:59
Aman efendim, aman efendim..

Pek sevgili BaBo, teşrif etmiş bölümümüze..

Hoşgeldin Sevgili Babo..
Hemen sana müjdeyi vereyim. Benden istemiş olduğun iş, bitmek üzere.. Anca vakit bulup yapmaya başladım bugün..

janus
09-06-2004, 16:00
Bu arada..

Sayın Janus,
Çalışmalarınız nasıl gidiyor?..
Öğrenme sürecinizde hangi noktadasınız?..

Ayrıca diğer arkadaşlardan bir ricam var:

Bu topik vasıtasıyla konuya ilgi duyup; Öğrenmeye ya da kendini ilerletmeye karar veren, bu yönde çalışmalara başlayan arkadaşlarımızın, mümkünse birer mesajla kendilerini buraya tanıtsınlar..

Zaman zaman buradan sizlere bazı grafikler vererek, bazı sorular sormayı düşünüyorum.

Ne dersiniz?..

Henüz tuncer şengöz'ün kitabına çalışıyorum. Geçen hafta Rich Swannel'in e-kitabını aldım internet üzerinden ve çalışmaya başladım...

Henüz dalga çeşitleri ve kurallarla uğraşıyorum diyebilirim...

Ne dersiniz?..

Bence EW okulu gibi bir paylaşım çok mükemmel olur...

Kendimi tanıtmaya gelince.... Gerçek hayatta bilgisayarla fazla haşır neşir hatta bıkmış mühendis durumundayım....

son 1-2 aydır EW öğrenmeye çalışıyorum... Teori'yi ilk 2000 yıllarında duymuştum... Sn Kahin'in yorumları sayesinde de bu konudaki sönmüş ateş alevlendi ... öğrenmek gerçekten ciddi emek gerektiriyor... ve çok da harika ...

saygılarımla

Kahin
09-06-2004, 16:03
Rich Swannell, benim çok değer verdiğim bir EW analistidir.

Takip etmeniz çok güzel..

sungur
09-06-2004, 16:15
Rich Swannell, benim çok değer verdiğim bir EW analistidir.

Takip etmeniz çok güzel..
bendeniz çok yeni çalışmaya başlayan, 10 yıllık genel kültürü olan biriyim.
tuncer beyin kitabı var.

50ot
09-06-2004, 16:25
Prechter'in Elliot Wave Theory'sini aldım ama EWI'ın netteki tutorialinin aynısını buldum. Çok elementer. Pek bir işime yaramadı. Bi de Trading Profitably Using El Wave Theory diye bi kitap aldım Amazon'dan, o da bayaa elementer çıktı. 1.2.3.4.5, tamam onu biz de biliyoruz artık da, papaz öyle pilav yemiyor. Şu Prechter'in 80$'lık Amazon'da review yazan Amarikoluların gözünü korkutan kitabı var..Onu edinicem heralde.. Şu 17500 olayını hesapladıydım dün %32lik geri almadır diye, çıkarsa sevinicem. Ama, expanding di triangle'dı falan nassı nerden öğrencez... :eek:

Neyse, enuff traş. Burda sayın Kahin ve CenkEfe'ye hem çalışmaları hem de feyz kaynağı olmaları nedeniyle majör bir teşekkürü gerçekten borç biliyorum. Sevgiler Saygılar....

karina
09-06-2004, 16:26
Ben de teorik kısmındayım. Tuncer Şengöz'ün kitabından prensipleri özümsemeye çalışıyorum. Henüz bilgisayarda takip için uygun bir programım yok. Finans sektöründe 10 yıl çalıştım ama temel analiz ağırlıklı konumdu.

Kahin
09-06-2004, 16:40
Neyse, enuff traş. Burda sayın Kahin ve CenkEfe'ye hem çalışmaları hem de feyz kaynağı olmaları nedeniyle majör bir teşekkürü gerçekten borç biliyorum. Sevgiler Saygılar....
Ben de teşekkür ederim..

Ancak, Sayın CenkEfe ve ben; burada kendimiz çalıp kendimiz oynamak istemiyoruz. Katılım istiyoruz. Daha aktif, hatta agresif katılımlar.

"Benim modelim budur, kurallar şudur" deyip oluştuğuna inandığı yapıdaki modeli tespit edip, savunacak şekilde katılım yapan arkadaşlar istiyoruz..

Hadi bakalım..
Başka kimler var bu teoriye merak saran?..

janus
09-06-2004, 17:14
Prechter'in Elliot Wave Theory'sini aldım ama EWI'ın netteki tutorialinin aynısını buldum. Çok elementer. Pek bir işime yaramadı. Bi de Trading Profitably Using El Wave Theory diye bi kitap aldım Amazon'dan, o da bayaa elementer çıktı. 1.2.3.4.5, tamam onu biz de biliyoruz artık da, papaz öyle pilav yemiyor. Şu Prechter'in 80$'lık Amazon'da review yazan Amarikoluların gözünü korkutan kitabı var..Onu edinicem heralde.. Şu 17500 olayını hesapladıydım dün %32lik geri almadır diye, çıkarsa sevinicem. Ama, expanding di triangle'dı falan nassı nerden öğrencez... :eek:

netteki EW tutorial 3 kısımdan oluşuyor...
1 - ELementary (lesson 1 -10)
2 - Advanced (lesson 11-20)
3 - ??? (lesson 20 ve sonrası)

bu 3ncü kısıma sahip olan var mı aramızda acaba? yada gerçekte böyle bir kısım var mı?

çünkü 2nci kısımda lesson 26 gibi bir yerlere atıfta bulunuyor...

Selamlar

1 ve 2nci bölümler bence de çok tanımsal düzeyde....

janus
09-06-2004, 17:17
Şu Prechter'in 80$'lık Amazon'da review yazan Amarikoluların gözünü korkutan kitabı var..Onu edinicem heralde.. ....

Sn skinnypuppy,

Bu bahsettiğiniz kitabın adı nedir? Neely'nin kitabı olmasın?

Selamlar

Kahin
09-06-2004, 17:28
Sayın Janus,
Rich Swannell'in netten aldığınızı söylediğiniz kitabının adı ne?

Bir de kaça aldınız?..

che
09-06-2004, 17:35
Bana da Elliott teorsi hep çekici geldi.Ama bu güne kadar izleyici olarak katıldım.Tuncer beyin sitesi Borsanaliz'i,bir ara Hisse.net'in yazarlarından Emrullah Ayanoğlu'nu , Seyfullah ERTÜRK'ü zevkle okudum, izledim.
Sayın Kahin ve Cenkefe ise olaya daha farklı bir boyut getirdiler ,haftalık yorumların ötesinde bugünden yarına kısa vadeli analizlerle bizleri bu konuda gerçekten heycanlandırdılar.Bu yüzden Elliott Kafe bir dinamizmi temsil ediyor.
Kendi adıma bir yerlerinden lafa karışabileceğimi düşünmeye başlamadım desem yalan olur.Biraz cesaretle belki... :roll:

janus
09-06-2004, 17:37
Kitabın adı : Elite Trader's Secrets...Kitabın içinde dalga türleri ve kurallar var.. Birde Microsoft için yapılan bir tahmin....

Ekinde ise Swannell'im oluşturudğu sistemden derlenmiş dalgaların oluşma istatistikleri var...

Diyelen olursa email le gönderebilirim...

Birde eğitim programları var ama bana çok pahalı geldi....

Selamlar

janus
09-06-2004, 17:38
Sn Kahin,

Amazon'da aradım ama Swannel tarafından yazılmış bir kitap bulamadım.

belki de ben beceremedim...

Selamlar

paradokS
09-06-2004, 17:40
Ben de ilgileniyorum ama fazla ayrıntıya kaçınca işin tadı kaçtı, dalga takibini sizlerden takip etmeye başladım, rahat ettim... Sağolun, varolun.

Kahin
09-06-2004, 17:41
Deyim yerindeyse, EW Trader's Secrets'i yalayıp yutun. (Ben öyle yaptım) :)

janus
09-06-2004, 17:46
Deyim yerindeyse, EW Trader's Secrets'i yalayıp yutun. (Ben öyle yaptım) :)

Sn Kahin,

Peki... :D Aslında anlatım dili olarakda okuması, anlaması çok kolay....
Tabi uygulama ve hesaplamalar için zaman ve deneyim gerekiyor...

Selamlar

janus
09-06-2004, 17:48
Merhaba,

Elliottwave.com, Pretcher'ın sitesinde cuma aksam 6'dan itibaren freeweekk başlıyor... Club EWI'ya üye herkes, sitedeki tüm kaynaklara 1 hafta süre ile ücretsiz erişebilecek....

İlgilenen arkadaşlarımızın ilgisine...

Saygılarımla

Mazhi
09-06-2004, 17:49
Cok feci sekilde kafayi takmis bulunuyorum Fibonacci seviyelerine ve Elliot dalgalarina,Allah sonumu hayir etsin,off Kahin offf,tam biseyler ögrendik,kendimizi okula verecez tekrar derken aklimi öyle bi celdin ki :rolleyes: :D

janus
09-06-2004, 17:51
Sn Mazhi82,

bence socionomics ana dal olarak düşünebilirsiniz... okul diyince öneresim geldi ..... bugün yeniden üniversiteye gitseydim socionomics'i seçerdim...

Bence çok güzel bir dal... sadece borsa değil, hayatın pek çok alanında kullanılabilir..

Teorik olarak, bir otobandaki tarihsel kaza bilgilerine sahipseniz ve yeterli veri birikiminiz varsa, olacak kazaları bile tahmin edebilir siniz... Hava durumu, hasat durumu vb saymayalım bile....

Selamlar

ertan
09-06-2004, 17:58
benim de üye kaydımı yapabilirsiniz...dalga prensipleri adıyla bir yazıyı tercüme etmeye çalışıyorum...isterseniz bitirdikçe kısım kısım paylaşabilirim...

sevgiler...

janus
09-06-2004, 18:04
Sn Ertan1tr,

çeviri hangi kaynaktan acaba?

Selamlar

Erkal Bıyıklıoğlu
09-06-2004, 18:04
www.elliottwave.com'da başlayan ücretsiz haftada Elliott Wave Tutoriol'in 2. kısmına ulaşabilirsiniz, yani sadece üyelere açtıkları bölüme...

janus
09-06-2004, 18:06
www.elliottwave.com'da başlayan ücretsiz haftada Elliott Wave Tutoriol'in 2. kısmına ulaşabilirsiniz, yani sadece üyelere açtıkları bölüme...

Sn CenkEfe,

Ben 2nci kısıma, EWI'den biri ile bağlantı kurup ulaştım. 1 haftalık ücretsiz üyelik verdiler...

Ama 3ncü kısım var mı ? varsa nasıl ulaşılıyor onu merak ediyorum.

2nci kısımda lesson 26 diye bir yere atıf yapıyor... ve 2nci kısımda da böyle bir yer yok....

saygılarımla

orhan_s
09-06-2004, 23:20
merhabalar sayın Kahin, CEnkefe, Janus,merkür ve diğer arkadaşlar.
Bende, aslında borsaya da daha bu yılın başında başlayan ve son 1 aydır da
buradaki elliot analizlerini takip eden biriyim.
EW'in 1.kısmını ve hemen ardından Tuncer Şengöz'ün kitabını edindim, son 10 gündür uykusuzluktan bir ara dalgalar filan gördüm çevremde...
_teorinin itki kısmı bir yana düzeltme dalgalarının karmaşıklılığı ile iyice duman oldum bir ara.
Aslında ne gariptir ki şu an üzerinde bulunduğumuz dalganın hangisi olduğu konusunda hala kesin bir fikrimizin olamaması..., ironik bir biçimde dalgayı canlı tutan (dalgalı) da bu belirsizlikmidir acaba diyorum!.

M.Işılak
10-06-2004, 00:01
Ehem... Aslında ben de ilgileniyorum bu olayla ama...

Tuncer Şengöz'ün kitabını aldım fekat giriş kısmını okuyabildim sadece. Hani kitap okumayı da severim ama hisse.net okumaktan kitap okumaya bir fırsat bulabilsem...

Elektrik-elektronik mühendisiyim ama hiç mühendislik yapmadım. İplik ticareti yapan bir firmada her bir işi yapan biri olarak çalışıyorum. Her bir iş: Satış-satınalma-finans. Tabii zaman zaman ön muhasebeye de duhulum oluyor.

Elliot olayında ilgimi çeken matematiksel yaklaşım ve hayranlık duyduğum fibonacci serileri... Hayatın özünde matematiğin olduğuna inanırım ve herşeyin bir sebebe dayalı yaratıldığı bu dünyanın sebebine yaklaşımda matematiğin bir öncül olduğunu düşünürüm. Eh, Elliot dalgaları da bir nevi bunu öngörmüyor mu? Hayatın her şeyi gibi borsanın da temeli matematik. Bir de formülü tam bulunabilse... (Gerçi o zaman keyfi de kalmazdı ya).

Kısaca, ilgileniyorum ama şimdiye kadar Sn. Kahin ve CenkEfe'nin analizlerini incelemek dışında pek bir şey bilmiyorum. İnşallah yakında temel bilgileri öğreneceğim...

Saygılar...

minik yatirimci
10-06-2004, 00:30
Herkese .Merhabalar,
analizlerinizi basladiginizdan beri takip ediyoruum. Eliott fibonacci ve kaos konularina son derece ilgiliyim.
daha 20 yasindayim marmara da saglik yonetimi okuyorum 2 senedir de borsayi takip ediyorum ve
cok ufak bir yatirimciyim :)
turkce olan kitaplarin cogunu okudum. 2 hafta once amazon dan bir cuval paraya siparis ettigim 3 kitap geldi
cuma sinavlarim bitince onlara basliyacam.
sorularla baya basinizi agriticam solemedi demeyin. :)

korhan
10-06-2004, 04:15
Arkadaslar bende EW konusu ile ilk kez www.borsanaliz.com (http://www.borsanaliz.com/) Sn Tuncer Sengoz un web sayfasini gorerek tanistim birkac sene once. Makaleleri cok ilgimi cekiyordu, ancak sonra karisik geldigi ve usendigim icin ogrenmemistim. Kitabini tekrar okudum bugunlerde, herkese tavsiye ederim. Ancak sifirdan ogrenmek icin yetersiz.

Buradan Sn Kahin ve Sn Cenkefe nin yazilarini surekli takip ediyordum, bir gun artik bu EW nedir kardesim nasil oluyorda oluyor? diye kendime sordum ve konuyu internetten arastirdim ve EW ye teslim oldum, yani buna bir nevi IMANA GELMEK diyorum ben. Fibonacci serileri ve EW ile ilgili okudugum bircok yazi beni derin hayretler icinde birakti... haberleri-beklentileri-siyaseti-takaslari-bilancolari-teknigi anlamaya calismanin ne kadar yetersiz kaldigini gordum bu arastirmam sirasinda. Yalniz sunu da not olarak belirteyimki; bir emtianin/hissenin EW ye uymasi icin "dogal bir form" a sahip olmasi gerekir. Sn Kahin in dedigine gore IMKB da EW ye uyacak hisse sayisi 15-20 civarinda, bunlarda tabii IMKB30 icinden. Ancak cok sig tahtalarda bile, Sn Kahin inde onayladigi, beni hayretler icinde birakacak EW olusumlari gordum.

EW konusunda www.elliottwave.com (http://www.elliottwave.com/) daki basic tutor cok faydali oldu baslangic icin. Advanced bolumunude bitirdim 2.kurs u, ancak daha gidecek cok yol var.

Elliott teorisi sosyal trendleri de takip etmektedir size bir ornek sunmak istiyorum;

Asagida Londra borsasinin (FTSE100) performansi ve Ingiltere de o yilin hit parcalari arasindaki parellellik incelenmis;

1999: (FTSE 1,000 puan artar)
Britney Spears "Baby One More Time" (haydi bebek bi kere daha!)

2000: (FTSE Ocak ayinda tepe yapar ve 1000 puan duser)
Bob the Builder "Can We Fix It?" (tamir edebilirmiyiz?)

2001: (FTSE yil ortasinda 1500 puan duser)
Shaggy Featuring Rikrok "It Wasn't Me" (ben degildim)

2002: (FTSE 3 yilin en dusugunu gorur ve dip yapar)
Will Young "Anything is Possible " (hersey mumkun)

2003: (FTSE yeni bir dip yapar ama o yil arti kapanir)
Black Eyed Peas "Where is the love?" (aşk nerede?)

2004: (FTSE uzun zamandir devam eden ayi piyasasinda ilerlemektedir )
Eamon "F*ck It (I Don't Want You Back)" (geri donme artik seni istemiyorum!)

Acaba sizlerde Turkiye de ki hit parcalari paylasabilirmisiniz?
Ben pek takip edemiyorum buradan.

Mur@t
10-06-2004, 13:09
Selam elliotcu arkadaslar,
yaklaşık 1 aydır forumu takip ediyorum.
Bende burdayım demek istedim.
Görüşmek üzere.
dalga yapısı daha netleştikçe biizimde naçizane katılımımız olacaktır.

janus
11-06-2004, 17:27
Sn Kahin,

Pardon, Siz bir de kitabın fiyatını sormuşsunuz..

fiyatı : 20 USD..

selamlar

orhan_s
13-06-2004, 01:04
!...
Yahu artık yazayımmı yazmayayım mı diye 3 kere daha düşünüyor insan. Bu ne alınganlık neyin ciddiyetiyse...!
Arkadaşlar biz çömezler adına ben şunu öğrenmek istiyorum; Eğer Elliot vawe
teorisine göre hareket edip seansta mal alıp versek.. ama herkesin de bu teoriye göre hisse alıp-sattığını (trade) kabul eder isek; Yani borsadaki bütün oyuncuların birbirlerinin davranışlarını tahmin edebileceği bir sistemle oynadığını farzedersek acaba ne olurdu?
? :dolar:
EW dalgaları 4/4 gerçek olurdu?
Kısa düşen 3-5?

Erkal Bıyıklıoğlu
13-06-2004, 12:42
Sayın Orhan s,

Sizin dediklerinizden "herkes aynı şeyi yaparsa ne olur" dediğinizi anlıyorum. Aslında böyle durumlar olmuyor değil. büyük dereceli dalgaların 3 nolu veya C dalgaları böyle dalgalardır, hemen hemen herkes aynı şeyi yapar.

"Herkes Elliott analizini yaparsa ne olur?" diye sorarsanız büyük bir kitlenin olaylara duygusal, tepkisel veya kişisel bakmayı bıraktığı bir ortama geliriz. O zaman da büyük olasılıkla objektif, mantık çerçevesinde, sağ duyunun kontrolünde gelişen insan davranışlarını analiz eden başka bir yöntem bulmak gerekecektir.

Saygılar...

Genel Not : "Who moved my cheese? - Peynirimi kim götürü?" kitabını okumayanlara okumalarını tavsiye ederim. Değişen ortamlarda nasıl davranılacağı konusunda mükemmel bir hikaye...

luxat
20-01-2015, 13:03
Bu topice nerden nasıl geldim anşamdım ama guzel yazılar ve sohbetler ilerleyemeden sona ermiş malesef..Keşke devamı olsaydı

JESSIELIVERMORE
18-04-2016, 14:41
belki yeniden canlanır..