PDA

View Full Version : Sistemlerimizi Tartisalim

Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

teo
12-09-2007, 17:45
Merhabalar,

Bu bolumde hepimizin kendine gore kullanmis oldugu sistemleri tartismak istiyorum,Bir sistemin guvenirligi,basari orani ile olculur.Basari orani ise uygulanan gun sayisi ile dogru orantilidir.

Yeni baslayan arkaslarin ayni seyleri deneyerek tekrar bir ogrenme bedeli odememeleri icin,tecrubelerimizi paylasalim istiyorum.

teo
12-09-2007, 17:48
Borsaya baslayali 2 sene oldu,neleri denemedim ki,Bu ise ilk arkadas tavsiyesi ile basladim,Girer girmez buyuk kayiplar yasadim,Muhendis oldugum icin bu isi cozmeye kafa yordum,Calisan bir sistem gelistirmeliydim,İlk is olarak Amazon.com da tum kitaplari siparis ettim,okudum,Turkiyede teknik analiz seminerleri aldım,neler neler,

Sonunda 2 adet sisteme karar kıldım,asagida bu sistemleri yazıyorum,sizlerde kendi sistemlerinizi performansı ile beraber yayınlarsanız memmun olurum.

teo
12-09-2007, 17:56
Eger fiyat gunici agirlikli ortalamasindan yuksek se kapanista asagidaki
kriterleri goz onune alarak ertesi gune pozisyon alarak gir,aksi takdirde flat kal,

1-Borsaya para giris
2-Voba para giris cikis
3-Indikatorlerin durumu
4-Fiyat Gun icin agirlikli ortalamanin uzerinde veya altinda mi kapatti
5-Bir gun onceki Gunici agirlikli ortalama bugunku GAO gore nerede.

Ornek verirsek.

Borsaya para giris var +
Voba para girisi var +
Indikator DI spread 0 bolgesi uzerinde
Gun icin AGirlikli ortalama 61,8790 (12 eylul Endesk 30 yakin vade) kapanis 62,050
Bir gun onceki GAO 61,659,bugunku GAO bunun uzerinde,

5 kriterde uygun longla gir,1 tanesi bile olumsuzsa flat,aksi olusumda ters pozisyon.

Bu sistemi sadece kapanis,acilis oynarsak,yani kapanista poz al,sabah 9:30 da kapat.
Performans 3 Mayistan buyana 11600 puan endeks bazinda,olay bazinda
88 olayda 55 basari yani % 62,50

Ben bu sistemi sadece kapanis ,acilista uyguluyorum.Sartlar uygun olursa.

teo
12-09-2007, 18:14
Ben surekli bu sistemi uyguluyorum,Diger sistemi sartlar uygun olursa kullaniyorum.

Yukarida yazdigim gibi cok sistemler denedim,Daha sonra Woodies CCI denemeye karar verdim,Bu konuda ilgilenen arkadaslara ilgili dokuman ve videolari indirebilecek linkleri gonderebilirim.

Oyle bir sistem olmali ki,hem trendleri once uyarsin,en onemlisi yatay piyasada para kaybettirmesin.

Woodies sistemi CCI 14 ve CCI 6 dan olusan bir sistem,Birde pattern tanimlama,ve bu patternlara gore islem yapmaya dayaniyor.
Bu sistemi uygulayinca ,aslinda bu sistemim cok kullanisli olmadigini ve basarisinin zayif oldugunu anladim.
Ama CCI indikatoru tek basina hersey yeten bir indikator.
Hem momenti hem asiri alim ve satim bolgelerini hemde uyumsuzluklari gosteriyor,Ama 14 periyot ve 6 periyot cok gurultu yapiyor.

Yeniden arastirdim ve bugun sadece tek basina kullandigim sistemi internetten buldum.

Dr.Bob CCI50 ,CCI 14,ve EMA 34

XZARA_
12-09-2007, 18:24
macd gostergesı ve ucgensel ortalama benım ıcın onemlı ....

teo
12-09-2007, 18:26
Ingilizce bilen arkadaslar sistemi asagidaki linkten indirebilirler

http://www.tradershaven.net/50CCIdrbobSystem050613.pdf

Ucretsiz videolar icin

http://tradershaven.net/library.html

Burada forumda var,Dr Bob kendiside cok yardimci oluyor,

Bu sistemi okuduktan sonra beraber tartisabiliriz.

teo
12-09-2007, 18:27
macd gostergesı ve ucgensel ortalama benım ıcın onemlı ....

Ben macd yi cok denedim,ama basarili bulamadim,sizin kullandiginiz ozel bir period veya zaman dilimi varmi,performans olarak ortalama kazanc endeks bazinda ve % olarak ne oldu.

XZARA_
12-09-2007, 18:31
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=7594

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=18473

2 topık...2sınde de macd gostergesı agırlıklı....

bır kac gun yokum sn teo....

tekrar orneklı acıklarım....

bayanın cantasına bakılmaz,erkegın cuzdanına,borsacının karına:)

teo
12-09-2007, 18:36
Vobda trade cok farkli,bazi zamanlar 5 dakika bile uzun bir zaman,hele uzun vadede tutmak cok zor,Marcin call yemek an meselesi,Hisse senedine benzemiyor,
Hele Turkiye de vob ,para gucunun oldugu bir ortamda,uzun vadede basarili olmak zor,bu nedenle ben gunluk islem yapiyorum.Sartlar 1.sisteme gore uygun olursa ertesi gune tasiyorum.

Borsanin artmasi gerekn gunde artmiyor,
Borsa dusmesi gereken gunde dusmuyor,

Neden ? Cunku derinlik yok.
Garanti,Deutche,Opus,Efg,Isbankasi hep ayni kisiler.

Bunlar kumarhane sahibi,bekliyorlar yeni birisi gelsin,biraz kazanmana musade edip,hep ters islemler,sununda gun sonunda kazancli cikan onlar.

Neye ihtiyac var.

gunluk trade de CCI 50 gibi iyi sisteme,ne yaparlarsa yapsinlar,hareketlerini bu grafiklere gore ele veriyorlar.Ve yapilacak tek sey onlarla ayni yonde olmak,

Cok kontratla islem yapanlarinda,hareketleri 1 seferde degil,yavas yavas yapmalari,goze batmamamalari,

150 kontrat islem yapacaksan,40 lik alimlarla yapmak,fiyatlarin her seferinde 34 EMA ya geldiginde parca parca alarak.
Benim dusuncem ve oynayis seklim bu..

fintoko
12-09-2007, 18:43
cbaykus (http://www.hisse.net/forum/member.php?u=793)unda excellde bir sistemi var hareketli ortalamalara bakıyor.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=19478

vobix (http://www.hisse.net/forum/member.php?u=28601)in kendi sisteminden başka üzerinde araştırma yaptığı senaryolar sistemi vardı.
Senaryolusu burada http://www.hisse.net/forum/showthread.php?p=1814419#post1814419

clark30un da sistemi var maille dağıtıyordu vazgeçti.

beyazyaka (http://www.hisse.net/forum/member.php?u=10332)da da varmış. Onun performansı :
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1814563&postcount=2632

Çoğu kişi kendi sistemini kendine saklıyor. Pek paylaşan olacağını sanmam. cbaykus açıklamış, vobix senaryolar üzerinde çalışırken foruma küstürüldü, beyazyaka sadece var dedi hiç detay vermedi, clark30 da sadece sinyalleri bildiriyordu.

never
12-09-2007, 18:49
Ingilizce bilen arkadaslar sistemi asagidaki linkten indirebilirler

http://www.tradershaven.net/50CCIdrbobSystem050613.pdf

Ucretsiz videolar icin

http://tradershaven.net/library.html

Burada forumda var,Dr Bob kendiside cok yardimci oluyor,

Bu sistemi okuduktan sonra beraber tartisabiliriz.

WoodiesCCI kalıplarıyla çok benzer hatta aynısıda diyebiliriz, WoodiesCCI başarısız buldugunuzu söylemişsiniz, bu sistem le Woodi arasında farklar neler ?

Tşkler.

teo
12-09-2007, 19:02
WoodiesCCI kalıplarıyla çok benzer hatta aynısıda diyebiliriz, WoodiesCCI başarısız buldugunuzu söylemişsiniz, bu sistem le Woodi arasında farklar neler ?

Tşkler.

bu sistem aslinda ayni sadece periyot farki ve zero cross line dikkate aliyor CCI 14 de,
tabi en onmlisi 34 EMA kullaniyor,

Benim kullanim seklim su sekilde

1 dakikalik grafikte,uzerinde 34 EMA var.

CCI 50
CCI 14

sistem su sekilde basit olarak

50140 yani 50 CCI ve 14 CCI sifiri gecince veya aksi yonde
5034 , 50CCI sifiri gecince fiyatda 34 ema uzerinde ise,
fiyat ani hareketle hizli bir sekilde yukselirse yeni bir pozisyon icin,
fiyatin tekrar 34 emaya degdigi noktada pozisyon almak,
ben bundan cok faydalaniyorum,bizde cok sık rastlanıyor , 300 puani birden kaldirinca,
50140 ve 5034 eger 0 uzerinde ise alima hazirlan,ama alim icin fiyatin 34 emaya geri gelmesini bekle gibi.

Bu zero cross line teyidi 50140 ve 5034 ema yatay piyasada zarar etmeyi engeliyor.

teo
12-09-2007, 19:11
Çoğu kişi kendi sistemini kendine saklıyor. Pek paylaşan olacağını sanmam. cbaykus açıklamış, vobix senaryolar üzerinde çalışırken foruma küstürüldü, beyazyaka sadece var dedi hiç detay vermedi, clark30 da sadece sinyalleri bildiriyordu.

ben sistemi kendine saklamayi dogru bulmuyorum,cunku %100 calisan bir sistem yok zaten,tek basina yillarca data toplamak yerine ,birbirlerine inan insanlarin hep beraber tecrubelerini degerlendirmeleri ,sonuca daha cabuk goturur.Sonra borsada oynayan insanlarin hepsi ayni seyi uygulamiyorki,farkli farkli indikatorler,farkli farkli periyotlar,birinin al dedigine diger sistem sat diyor.
Peki kendinize sakladiginiz sistemin bir gun gercekten calismadigini gorunce,kaybetiginiz zaman ne olacak,para yi da soylemiyorum ..

teo
12-09-2007, 19:30
woodies sistemide asagidaki linkte

http://www.trading-naked.com/library/Trading-Woodies-CCI-System-PDF.zip

daha oncede bahsetigim gibi ben Dr Bob 50cci kullaniyorum,ama bu dokumanda mutlaka okunmali,bu sitede grafiklerle ilgili cok ornek var,

woodies cci14 ve cci6 kullaniyor
dr bob cci50 cci14 ve ema34 kullaniyor.

teo
12-09-2007, 19:46
benimle ayni sistemi kullanmaya karar veren arkadaslarla,seans icinde buradan sartlar olustugunda haberlesebiliriz.

50140 ve 5034 olustu gibi,ve boylece karsilikli bilgi alisverisinde bulunabiliriz.Pozisyonu ve kontrat sayisini yazmadan.

TÜRKOĞLU
12-09-2007, 22:03
eğer aşağı veya yukarı yönlü TREND var ise MOVING AVERAGES işi kolaylaştırır.nasıl kullanacağınız size kalmış ister tek bir hareketli ortalamanın cari fiyat tarafından aşağı veya yukarı kesilmesine bakın ister birkaç farklı hareketli ortalamanın birbirini aşağı yukarı yönlü kesmesine bakın.ama yatay piyasada hiçbir işe yaramaz size gereksiz yere AL-SAT yaptırır boş yere komisyon ödersiniz.

ama hepsinden önemlisi aşağı veya yukarı yönlü bir TRENDDE olup olmadığımızı anlamak.örneğin şu anda içinde bulunduğumuz piyasa ne tarafa gidiyor? sistem bunu bize önceden haber verebilmeli.bu tip sistem kullananlarda var sanırım.

topiğiniz hayırlı olsun.dilerim katılım ve faydalı bilgi paylaşımları olur.

Desperado
12-09-2007, 22:11
sn teo; buy&hold'un ne kadar ustunde sistem performansiniz? son 3 yilda test ettiginizde?
ve hangi komisyon oraniyla tabi?

halojen
12-09-2007, 22:31
-oluşacak piyasayı tanıma ; yatay,aşağı yada yukarı trendin varlığını, henüz başında sinyalleme..

-girilecek piyasaya göre kural seçimi ; trend varlığı tespit edilmişse trailing stop yada hareketli ortalamalara göre takibi, yatay piyasalar için aşırı alım/satım işaret eden indikatörlerden faydalanılabilir...

bu şekilde dizayn edilen bir sistemin performansı oldukça yüksek olacaktır....

teo
12-09-2007, 22:36
eğer aşağı veya yukarı yönlü TREND var ise MOVING AVERAGES işi kolaylaştırır.nasıl kullanacağınız size kalmış ister tek bir hareketli ortalamanın cari fiyat tarafından aşağı veya yukarı kesilmesine bakın ister birkaç farklı hareketli ortalamanın birbirini aşağı yukarı yönlü kesmesine bakın..

bu konuda haklisiniz,daha onceleri sadece MA lara bakarak islem yapiyordum,trendli gunlerde kazandigim parayi,yatay piyasada gei veriyordum.
Bu sistemde 34 Ema yi sadece ,alim noktamizi belirlemek icin kullaniyoruz,fiyatin emaya degdigi noktada alim olarak.

ama hepsinden önemlisi aşağı veya yukarı yönlü bir TRENDDE olup olmadığımızı anlamak.örneğin şu anda içinde bulunduğumuz piyasa ne tarafa gidiyor? sistem bunu bize önceden haber verebilmeli.bu tip sistem kullananlarda var sanırım.

topiğiniz hayırlı olsun.dilerim katılım ve faydalı bilgi paylaşımları olur.

Bunu hic bir sistem soyleyemez,sadece seans aninda anlayabilirsiniz.Genelde fiyatlar +/- 0.50 civarinda yatay piyasadir.Burada onemli olan bandi cizip,alttan alip ustten satmaktir,
1 dakikalik CCI 50 yatay piyasada moment yaratmadigi icin,eger pozisyon aldiysaniz mevcut durumda kalmanizi,veya CCI50 ,0 cizgisi cevresinde +/- 50 arasinda ise yatay piyasada oldugunuzu gostermektedir,Bu nedenle Yatay piyasadan cikis teyidini CCI 50 nin CC14 ile beraber 0 noktasini gecmesi ile aliyoruz.

teo
12-09-2007, 22:44
sn teo; buy&hold'un ne kadar ustunde sistem performansiniz? son 3 yilda test ettiginizde?
ve hangi komisyon oraniyla tabi?

Merhaba,ben bu sistemi 3 yildir test etmiyorum,yaklasik 6 aydir uyguluyorum,komisyonu hic dikkate almadim acikcasi,ama bana sistem gunde en fazla 2 alim ,2 satis yaptiriyor.

Fakat yillardir kullandigim tum sistemlere gore en basarili bunun oldugunu dusunuyorum,formasyon tanıma ile performans daha da artıyor.SU anda formasyonlara o kadar cok alistim ki,hareketleri tahmin etmem cok kolay oluyor.

Eger sizlerde eslik ederseniz en azindan kagit uzerinde ,beraber 3 yil performansi gorebiliriz.

Ben ayrica mevcut grafiklerime DI spread de ekledim,ayni sekilde 1 dakikalik grafikte 50 periyot olarak,

CCI50 ,sifir noktasini kesmisse,DI spreadde ayni dakika da kesmisse,
bu hareket nerdeyse % 99 dogru sonuclaniyor.(Burada tickin dolmasini beklemek sarti ile) yani 1 dakikalik grafikte 20 sn de kesmesi onemli degil.

halojen
12-09-2007, 22:47
Bunu hic bir sistem soyleyemez,sadece seans aninda anlayabilirsiniz.Genelde fiyatlar +/- 0.50 civarinda yatay piyasadir.Burada onemli olan bandi cizip,alttan alip ustten satmaktir,
1 dakikalik CCI 50 yatay piyasada moment yaratmadigi icin,eger pozisyon aldiysaniz mevcut durumda kalmanizi,veya CCI50 ,0 cizgisi cevresinde +/- 50 arasinda ise yatay piyasada oldugunuzu gostermektedir,Bu nedenle Yatay piyasadan cikis teyidini CCI 50 nin CC14 ile beraber 0 noktasini gecmesi ile aliyoruz.

söyleyebiliyordur belki de....

piyasalar sandığımızdan da basit gelişiyor aslında...her dalga bitiminde, sonraki hareket de şekillenmiş oluyor... kalıplar çoğunlukla aynı, bakıldığında hep farklı görünseler de.... çok düzenli gelişiyorlar...

biraz dikkatli bakmak yeterli....

teo
12-09-2007, 22:50
Bugun vobda yakin endeks vadede

-Borsda Para cikisi var. - durum
-Vobda para cikisi var.- durum
-Indikator 0 bolgesi uzerinde ..+ durum
-GAO uzerinde fiyat kapanisi + durum
-bugunku GAO ,Onceki GAO nın uzerinde + durum

Tum sartlar olusmadigi icin aksam 17:00 civarinda ,sabah 9:30 pozisyonu kapatmak sarti ile,herhangi bir pozisyonla girilmedi.

teo
12-09-2007, 22:56
söyleyebiliyordur belki de....

piyasalar sandığımızdan da basit gelişiyor aslında...her dalga bitiminde, sonraki hareket de şekillenmiş oluyor... kalıplar çoğunlukla aynı, bakıldığında hep farklı görünseler de.... çok düzenli gelişiyorlar...

biraz dikkatli bakmak yeterli....

haklısınız,sanırım yanlıs cumle kurdum,benim bildiklerimle ben bunun soylenemiyecegini dusunuyorum,ama tabiki cok degisik sistemler var,sanırım size bir ozur borcluyum.

teo
12-09-2007, 23:01
Burada bir seyi daha eklemek istiyorum,

Bir sistem uygulaniyorsa ,diger olaylar onemli degildir.Ben hic bir zaman,dolara,pariteye,dax,dowa ,altina,habere,dataya asla
bakmam,sadece islem yaptigim vadenin grafigine bakarim,
Aslinda kendimiz bazi seyleri zorlastiriyoruz gibi,Sadece grafige bakmaliyiz diye dusunuyorum,
Katilirmisiniz acaba buna?

halojen
12-09-2007, 23:02
haklısınız,sanırım yanlıs cumle kurdum,benim bildiklerimle ben bunun soylenemiyecegini dusunuyorum,ama tabiki cok degisik sistemler var,sanırım size bir ozur borcluyum.

estağfurullah.... tecrübelerimi aktarıyorum sadece...

tek bir kural seti ile her türlü piyasada aynı başarıyı kazanmak zor... piyasa şartları değiştiği an, oyuncununki de değişmeli... başka türlü uyum sağlanamaz....yoksa güçlü bir trendde kazanılmış paralar, akabinde gelen yatay piyasada uçup gidebilir...

devamlı modifikasyonlar gerek...sistemin açıkları,zayıf kaldığı noktalar tespit edilip geliştirilmesine çalışılmalı...piyasa yapıcıyla sistem arasında tam bir ahenk tesis edilmeli...

aksi hale bu piyasada baki kalmak mucizelere bağlıdır...

saygılar....

victory
12-09-2007, 23:08
Ben Metastock programı kullanıyorum;hisse grafikleri üzerine Stocastik momentum 9/5/3 ve price osilatör 34/5 atarak hisseyi günlük, haftalık ve aylık olarak inceliyorum.Tepelerden dönüşte sat, diplerden dönüşlerde al.
Bu büyük düşüşte bile %10 kardayım.

Desperado
12-09-2007, 23:18
Merhaba,ben bu sistemi 3 yildir test etmiyorum,yaklasik 6 aydir uyguluyorum,komisyonu hic dikkate almadim acikcasi,ama bana sistem gunde en fazla 2 alim ,2 satis yaptiriyor.

.

gunde 4 kere islem yaptiran sistemde komisyon dikkate nasil alinmaz ki...

neyse; aslinda sistemi ne zamandir uyguladiginiz onemli diil, metastock'da system tester ile test edebilirsiniz sisteminizi gecmise donuk olarak... optimizasyon da ancak system tester ile yapilir zaten...

cok basit olarak; eger dediginiz gibi CCI bazli bir sistem test edecek isek mesela...

test icin alim emri olarak...

CCI(OPT1)>0 AND CCI(OPT2)>0

ve satis icin de

CCI(OPT1)<0 OR CCI(OPT2)<0

yazarsiniz. OPT1 ve OPT2 icin belli araliklar belirler (mesela opt 1 icin 1-25 arasi; opt2 icin 25-75 arasi 5'er atlayarak) sonra da realistic market prices ve alim satim icin binde 1 komisyon alarak (ornek olarak) sistemi son 3 yil icin gunluk datalar ile calistirirsiniz. Metastock verdiginiz araliklardaki degerlerin hepsini dener ve size gecmis 3 yilda bu sistemi kullansaydiniz ne kadar kazanc saglardiniz bunu bulur...

Diyelim ki sonuc olarak en yuksek getiri Opt 1 =17 opt2= 50 icin cikar... yani siz gectigimiz 3 yil icinde her CCI (17) ve CCI(50) sifiri yukari kestiginde alsaydiniz ne kadar getiri saglardiniz bunu gorur ve buy&hold ile karsilastirirsiniz.

teo
12-09-2007, 23:25
Ben Metastock programı kullanıyorum;hisse grafikleri üzerine Stocastik momentum 9/5/3 ve price osilatör 34/5 atarak hisseyi günlük, haftalık ve aylık olarak inceliyorum.Tepelerden dönüşte sat, diplerden dönüşlerde al.
Bu büyük düşüşte bile %10 kardayım.

Oncelikle buraya katildiginiz icin tesekur ederim.Ah ah bu stocastikte cok canim yandi,baska bir indikatordende teyit almak lazım.Sanırım Slow kullanırsanız daha iyi olur.Yatirim ve teknik analiz kitabinda 12/5 performansli oldugu yaziyor.Ama benim kendi tecrubem 12/8 daha performansli,

Borsa sihirbazlari kitabinda unlu bir trader,asirim alim bolgelerinde alim yaptigini,bu trendiin devam edecegini gosterdigini soylemis,bir soyleside,

Ama sorun burada tepelerden donus yaptiginda 80 bolgesi uzerinde yatay duruma gecmesi,hafif bir açiyla,size kazanacaginiz parayi ,kaybettirebilir.Hele bu kadar uzun periyotta.
Haftalik periyot icin en az 1.5 aylik bir vadede,Aylik periyotta ise en az 6 aylık bir vadede oynamanız gerekir,Vobda ise buna omrunuz yetmez gibi geliyor.

5 dakika da bile 700 puanın oynayabildigi VOBDA,ben tuvalete bile gitmeye cekiniyorum seans icinde..

teo
12-09-2007, 23:31
tesekur ederim,Metastock kullanmayı biliyorum,bende de yuklu zaten,ama siz bu islemi gunluk datada yapmak istiyorsunuz.Sistemi ticklerde test etmeniz gerekiyor,Sanirim bu sekilde bir data saglayicida su an bildigim kadari ile yok,3 yillik 1 dakikalik datalar,

System tester bana gore hic bir seye yaramaz,Sebebi su,
Siz sistemi test ettiniz ve diyelim 17/5 buldunuz,2 gun sonra yeniden ayni testi yaptiginizda 16/8 bulabilirsiniz.

Bu tester sadece gecmis kosullarda optimum periyodu gosterir.En azindan
ben bunun calistigina inanmiyorum.

Soyle bir anim var.Her gun aksam system tester ile test yapip ertesi gun,
MA ve MACD lerimi ayarliyordum,sonuc kocaman bir zarar oldu.

Onu da denedim anliyacaginiz.

gunde 4 kere islem yaptiran sistemde komisyon dikkate nasil alinmaz ki...

neyse; aslinda sistemi ne zamandir uyguladiginiz onemli diil, metastock'da system tester ile test edebilirsiniz sisteminizi gecmise donuk olarak... optimizasyon da ancak system tester ile yapilir zaten...

cok basit olarak; eger dediginiz gibi CCI bazli bir sistem test edecek isek mesela...

test icin alim emri olarak...

CCI(OPT1)>0 AND CCI(OPT2)>0

ve satis icin de

CCI(OPT1)<0 OR CCI(OPT2)<0

yazarsiniz. OPT1 ve OPT2 icin belli araliklar belirler (mesela opt 1 icin 1-25 arasi; opt2 icin 25-75 arasi 5'er atlayarak) sonra da realistic market prices ve alim satim icin binde 1 komisyon alarak (ornek olarak) sistemi son 3 yil icin gunluk datalar ile calistirirsiniz. Metastock verdiginiz araliklardaki degerlerin hepsini dener ve size gecmis 3 yilda bu sistemi kullansaydiniz ne kadar kazanc saglardiniz bunu bulur...

Diyelim ki sonuc olarak en yuksek getiri Opt 1 =17 opt2= 50 icin cikar... yani siz gectigimiz 3 yil icinde her CCI (17) ve CCI(50) sifiri yukari kestiginde alsaydiniz ne kadar getiri saglardiniz bunu gorur ve buy&hold ile karsilastirirsiniz.

mgdv2001
12-09-2007, 23:40
ccı 50 1Dk'lık grafiklerlemi işlem yapıyorsunuz aman allahım :D
benim 5 dk lık grafiklerde bile başım dönüyorrrr

Peki bu sistemde gün sonu ne yapıyoruz örneğin Long kapadıysa sistem ölemi gidiyorsunuz eve yoksa gün sonlarında flat mi kalıyor

Gaplı açılış larda ne yapıyoruz ??

Soruyu sordum ama cevabı tabii bende mevcut
Kendi çaremi söyliyeyim Kelin merhemi misali :D
Sorununun cevabını ben kendime şöle uyarladım
5-15-30 dk lık grafiklerin tümünü çöpe attım :D
Vob topiğinde Sayın Abka ilede yazışmıştık bu konuyu saatlik ve seanslık kullanıyorum artık.
Ve ikisininde aynı yonde sistem olarak alda olmasına dikkat ediyorum
Yani seanslıklar alda iken Saatliklerde gelen sat sinyalinde Long'dan çıkıyor flat bekliyor short açmıyorum Seanslıklar sata geçtikten sonra short açılıyor. Long'ta aynı şekilde
Sisteminiz olması yetmez şu iki konuda en az sistem kadar uygulamada mühim

1 ) Lanet Gablı açılışlar :D
2 ) Bir üst vadedeki grafikte sistemin sinyali ile bir alt vadedeki grafikteki sinyal çakışınca ne yapacağınız(insan çoğu zaman şaşırıp kalıyor hangisini yapayım diye)

teo
12-09-2007, 23:41
Dr Bob CCI 20 tavsiye ediyor sadece, CCI 14 gerek yok,Burada kriter,sadece CCI 20 sifır uzerinde ise alim,aksi takdirde short pozisyon oneriyor,Ben CCI 20 ye genel trendi gormek icin bakarim,Ama gunluk oynamam.

Su anki durumda CCI 20 de gunlukler halen sıfır altında,ama cok yaklasmıs durumda,Bu durumda iki olasılık var..

Ya burayı asıp long poz. gececek,Ya da sıfır noktasına degip tekrar geri donecek..

Desperado
12-09-2007, 23:41
1 dakikaliklarla islem yapip kazanc sagliyorsaniz zaten diyecek bi sey yok... Ben 15 dakkaliklarla bile islem yaparak uzun vadede kazanc saglanabilecegini dusunmuyorum, kazandiginizdan fazlasi araci kuruma gider...

Ben sahsen oldukca uzun vadeciyimdir. Senetlerimde pozisyon aldim mi oncelikle temel analizine bakarim zaten, teknik analiz sonra gelir; 6-7 aydan once de satmam genelde, daha uzun tuttugum cok olur...

Vob'daki sistemimde de seansliklarla calisiyorum; ayda ortalama 2 islem yaptiriyor bana... Velhasil, sizinle islem tarzlarimiz cok farkli, anlasmamiz mumkun gozukmuyor bu konuda...

Bir de, eger gercekten dakkaliklarla islem yapiyorsaniz komisyona dikkat etmemek nasil olur benim aklim pek almadi... Kazandiginizin 3-5 mislini araci kuruma kazandirirsiniz cok muhtemelen...

aysema79
12-09-2007, 23:42
Woodies CCI i&#231;in metastock form&#252;l&#252; var mı sizde?

mgdv2001
12-09-2007, 23:45
Dr Bob CCI 20 tavsiye ediyor sadece, CCI 14 gerek yok,Burada kriter,sadece CCI 20 sifır uzerinde ise alim,aksi takdirde short pozisyon oneriyor,Ben CCI 20 ye genel trendi gormek icin bakarim,Ama gunluk oynamam.

Su anki durumda CCI 20 de gunlukler halen sıfır altında,ama cok yaklasmıs durumda,Bu durumda iki olasılık var..

Ya burayı asıp long poz. gececek,Ya da sıfır noktasına degip tekrar geri donecek..

Birde Son zamanların en modern göstergesi olan StocRsı'ı atlamamanızı öneririm.
Stochastic ve Rsı'ın bileşiminden oluşan bu gösterge optimizasyon ile gayet başarılı trade'ler gerçekleştiriyor detayı Hisse net'in okul sayfasında mevcut sanırım
Sayın Haluk Yaşarda Seans yorumda bu sistemin modifiye edilmiş bir versiyonunu kullanıyor bildigim kadarıyla
Saygılar

teo
12-09-2007, 23:45
1 dakikaliklarla islem yapip kazanc sagliyorsaniz zaten diyecek bi sey yok... Ben 15 dakkalillarla bile islem yaparak uzun vadede kazanc saglanabilecegini dusunmuyorum, sahsen oldukca uzun vadeciyimdir. Senetlerimde pozisyon aldim mi oncelikle temel analizine bakarim zaten, teknik analiz sonra gelir; 6-7 aydan once de satmam genelde, daha uzun tuttugum cok olur...

Vob'daki sistemimde de seansliklarla calisiyorum; ayda ortalama 2 islem yaptiriyor bana... Velhasil, sizinle islem tarzlarimiz cok farkli, anlasmamiz mumkun gozukmuyor bu konuda...

Aslinda bu topik amacı,sistemlerimiz tartısmak,ve uygun olanı bulmak,sizde haklı olabilirsiniz.Bende zaten bunun cevabını arıyorum.
Ben hisse senedi piyasasından bahsetmiyorum,Elbette temel verileri iyi olan hisse uzun vadede her zaman kazanacaktır.Eger Varyo degilse tabiki..

halojen
12-09-2007, 23:47
saatlikten daha d&#252;ş&#252;k frekanslı grafikler, alım-satım i&#231;in sakıncalı bence.... hele ki vob gibi dakikada binbir oyunun d&#246;nd&#252;ğ&#252; bir yerde... terse gelmeniz &#231;ok kolay olur...

sistemimde (al-sat sinyali i&#231;in) saatlik,(piyasa tanımı i&#231;in) g&#252;nl&#252;k ve haftalık grafiklerden faydalanıyorum....

teo
12-09-2007, 23:55
Bir de, eger gercekten dakkaliklarla islem yapiyorsaniz komisyona dikkat etmemek nasil olur benim aklim pek almadi... Kazandiginizin 3-5 mislini araci kuruma kazandirirsiniz cok muhtemelen...

Ozur dilerim burayı cevaplandırmamısım,Gercekten cumlesini anlayamadım,
Ama uzerinde durmayacagım.

Komisyona dikkat etme konusuna gelince,siz komisyon vermiyeyim diye sinyal gelince almamazlık yapmamanız gerekir,Kazandıgınız poziyonda komisyon onemli degildir.Her aldıgınız pozisyonda da kazanamazsınız.
Kazanınca sadece komisyon odeme gibi bir uygulamda olmadıgına gore,
yapacak bir sey yok,
Bu gunlerde yasanıyor tabıkı.Pozisyon karınız sıfır ,Ama komisyon odemissiniz.

Diyelimki 1 kontrat islem yapıyorsunuz ve ve gun boyunca 2 kere aldınız,2 kerede sattınız,Sadece komisyon odediniz.
Hic komisyon odemeden 500 puan kaybedecegim yerine.Bu benim icin guzel bir gundur.

Keske her girdigim pozisyondan hep kar etsem,digerlerinden de sadece komisyon zararım olsa.

halojen
13-09-2007, 00:00
aslında sistemleri tartışmak biraz anlamsız ka&#231;ıyor....

herkesin yapısı farklı....vadesi ve bakış a&#231;ısı farklı.... kimi g&#252;nl&#252;k kazan&#231;larla yetinirken, kimileri trendlere oynar...biri sağlamcıdır,teyid gelmeden pozisyon a&#231;maz..diğeri adrenalini sever, y&#252;ksek risk=y&#252;ksek kazan&#231; presibini benimsemiştir....

sizin sisteminiz size &#231;ok kazandırsa bile, bir başkası bunu uygularken zorluk &#231;ekebilir... ya da aynı kazancı elde edemeyebilir...

"herkesin sistemi kendine" desek, pek de yanlış olmaz galiba.... ne dersiniz sn teo ?

teo
13-09-2007, 00:08
aslında sistemleri tartışmak biraz anlamsız kaçıyor....

herkesin yapısı farklı....vadesi ve bakış açısı farklı.... kimi günlük kazançlarla yetinirken, kimileri trendlere oynar...biri sağlamcıdır,teyid gelmeden pozisyon açmaz..diğeri adrenalini sever, yüksek risk=yüksek kazanç presibini benimsemiştir....

sizin sisteminiz size çok kazandırsa bile, bir başkası bunu uygularken zorluk çekebilir... ya da aynı kazancı elde edemeyebilir...

"herkesin sistemi kendine" desek, pek de yanlış olmaz galiba.... ne dersiniz sn teo ?

haklısın ama sonucta ne vadede olursa olsun,amac kar etmek olmalı.
Benim amacım,sadece tecrubelerimizi paylasmak,bir gun ben bu sistemden memmun kalmaz isem,ve de tesadufen sizin sisteminizi bulsam,
sizin odediginiz bedeli yeniden odememin kime faydası olur.

Tarihten ders almak gibi bir sey..

XDiscovery
13-09-2007, 00:12
Şimdi burada ortaklaşa kullanılacak bir sistem &#231;ıkıyormuş. Başlıyormuş herkes kullanmaya. Yarın saat 10.45 sistem al diyor. Herkes paldır k&#252;ld&#252;r alışa :) PY şaşkın tabi. Ne oldu birden bu KY lere ?
Ahanda KY ler birlik olmuş diyorlar. :) Nasıl oldu bu iş ? Tabi toplu olunca avlamasıda daha kolay olacak :)

teo
13-09-2007, 00:16
Peki bu sistemde gün sonu ne yapıyoruz örneğin Long kapadıysa sistem ölemi gidiyorsunuz eve yoksa gün sonlarında flat mi kalıyor

Burada 1 .sistem devreye giriyor,eger sartlar uygunsa pozisyona devam ediyorum.Aksi takdirde flat kalıyorum.
Ertesi gun istedigim yonde acildiysa 1 dakikalik grafiklerim sat verene kadar tutuyorum.

Gaplı açılış larda ne yapıyoruz ??

Istedigimiz yonde gap yapmissa sorun yok,ama ters durum olmussa,ki bu mutlaka CCI 50 de gozukur.Pozisyonu kapatmak icin fiyatin EMA34 gelmesini bekliyerek,ters pozisyona geciyoruz.

halojen
13-09-2007, 00:18
bizim borsamız ilkel... sığ ve kontroll&#252;... kafalarındaki haritayı &#231;izmeleri hi&#231; de zor olmuyor...

burada para kazanmak bir nebze kolay, gelişmiş &#252;lkelere nazaran... &#231;&#252;nk&#252; hareketler daha bariz oluşuyor grafiklerde....

aslında yabancıların ağırlığı arttıktan beri endeks d&#252;zenli hareket etmeye başladı... sistemli ve mantıklı yaklaşıldığında bu a&#231;ık&#231;a belli oluyor... ne zaman ki takas oranı &#37;30-40'lara iner (ki bu pek m&#252;mk&#252;n durmuyor şu anki şartlarda), o zaman yerli yatırımcıya g&#246;re sistemleri d&#252;zenleriz....

uzun bir s&#252;re halihazırdaki davranış kalıplarının değişeceğini zannetmiyorum....

Salurlar
13-09-2007, 00:24
herkesin yada &#231;oğunluğun uyguladığı sistem bir işe yaramaz, bu piyasalar eldeki pozisyonlara g&#246;re şekilleniyor, ky ne zaman mala h&#252;c&#252;m etse borsalar d&#252;ş&#252;yor yada tersi ne zaman satışa ge&#231;se y&#252;kseliyor.
ama bu demek değilki sistemsiz oynayalım, sistem kazan&#231; ve kayıpları sınırlamak i&#231;in mutlaka kullanılmalı ama s&#252;r&#252;den m&#252;mk&#252;n olduğunca uzak durarak, s&#252;r&#252; her zaman u&#231;uruma gider. bu piyasaların değişmez kanunu.
saygılar.

teo
13-09-2007, 00:44
herkesin yada &#231;oğunluğun uyguladığı sistem bir işe yaramaz, bu piyasalar eldeki pozisyonlara g&#246;re şekilleniyor, ky ne zaman mala h&#252;c&#252;m etse borsalar d&#252;ş&#252;yor yada tersi ne zaman satışa ge&#231;se y&#252;kseliyor.
ama bu demek değilki sistemsiz oynayalım, sistem kazan&#231; ve kayıpları sınırlamak i&#231;in mutlaka kullanılmalı ama s&#252;r&#252;den m&#252;mk&#252;n olduğunca uzak durarak, s&#252;r&#252; her zaman u&#231;uruma gider. bu piyasaların değişmez kanunu.
saygılar.

Elbette haklısınız,Vobda 1000 kisi var ise 1000 kiside aynı davranısı gosterirse yeni alıcı/satıcı kalmayacagı ıcın fiyat hareketi olmaz.
Ama piyasada islem yapanların hepsi aynı seyi uygulamaz.

Py tabir edilen kisi ise grafiklere gore oynamaz,Sabah 3,4 kisi aralarında konusur ve planı uygulamaya koyar.5,6 aracı kullanır,teknigi bildigi icin ona gore davranır,Tahtada farklı davranıs sergileyen kisiyi hemen farkeder,Hele bu kisi yuklu islem yapıyorsa,onuda bitirir.Isterse o gun dow jones &#37; 5 yapsın,2000 kontratlık yenı bırısı gelmısse o gun tahtayı -%2 yapar.

Tabi bu gelen kisininde para saglamsa isler zorlasır.Spot ile fark 2000 puan olur,ky sacını basını yolar.

Ama yuklu kontrat islemler kamufle edilerek yapılır ve aynı yonde hareket ederse ky ,bundan hoslanır,cunku bu hareket ıcın kendısı ekstra para koymasına gerek kalmaz.

Genelikle datanın ne gelecegını bılır,Kotu gelecekse,iyi gelecek gibi davranır ve herkezi gazlar.Ve aynen datayla birlikte basar.

Bir data iyi gelecek ve yukarı hareket olacaksa,en azından o an ki durumda asırı alım olmamıs olması gerekır.

Genelde onemli data zamanı,asırı satımda ise CCI50 -100 civarında ise yukarı,asırı alım bolgesınde ise +100 ,asagı hareket yapıyorlar,CCI50 sıfır bolgesinde yatayda ise gercekten ne gelecegini onlarda bilmiyor.Tecrube ile sabittir.

BULL MARKET
13-09-2007, 01:22
Genelikle datanın ne gelecegını bılır,Kotu gelecekse,iyi gelecek gibi davranır ve herkezi gazlar.Ve aynen datayla birlikte basar.

Bir data iyi gelecek ve yukarı hareket olacaksa,en azından o an ki durumda asırı alım olmamıs olması gerekır.

Genelde onemli data zamanı,asırı satımda ise CCI50 -100 civarında ise yukarı,asırı alım bolgesınde ise +100 ,asagı hareket yapıyorlar,CCI50 sıfır bolgesinde yatayda ise gercekten ne gelecegini onlarda bilmiyor.Tecrube ile sabittir.

Sn. teo, sisteminiz güzel bence hoşuma gitti, tabii bu sistemi kullanırken davranış kalıplarınıda iyice hafızanıza almış ve kendi davranışınıza, yani pozisyon açıp kapamanıza adapte etmeyi başarmışsınız anladığım kadarıyla.

Fakat herkesin sistemi kendine hakikaten, bende size bu bilgileriniz vadeli hakkıında seans içinde bizi bilgilendirmek için de kullansanız diyecektim, mesela madem veri öncesi sisteminize bakarak verinin nasıl geleceğini tahmin edebiliyorsanız, bizede vob24 topiğnde veri gelmeden 5 dakika önce haber verbilirsiniz sanıyorum, ky lerin bilgi paylaşımıda önemli değilmi sizce?

Örneğin 15:30 datası öncesi, kritik bir veri açıklanack diyelim, 3-5 dakika öncesinde hemen sisteminizde algıladığınız kadarıyla diyebilirsinizki py veriyi iyi bekliyor, yada kötü bekliyor hazırlandı şeklinde olabilir, ne dersiniz? bizde sizden gelecek veriyi beklerdik:) py ABD datasını bekleyedursun, saygılar.

hayaletsürücü
13-09-2007, 03:00
woodies sistemide asagidaki linkte

http://www.trading-naked.com/library/Trading-Woodies-CCI-System-PDF.zip

daha oncede bahsetigim gibi ben Dr Bob 50cci kullaniyorum,ama bu dokumanda mutlaka okunmali,bu sitede grafiklerle ilgili cok ornek var,

woodies cci14 ve cci6 kullaniyor
dr bob cci50 cci14 ve ema34 kullaniyor.
Sn. teo, verilen linkteki dökümanın ilk 16 sayfasını okudum. Aşağıdaki resimde diyorki 6 kademe sonrası stop yapalım.
http://i184.photobucket.com/albums/x285/time-price-timing/drbob.png
Bu sistem Vobta kullanılırsa 6*25=150 puanda bir stop yapılması gerekecek. Üzerine birde 100-150 puan komisyon gideri eklenince sisteme güven ve sadakat sorunu nasıl aşılacak (WC ye gidecek zaman sorunu)? Ardarda iki kere stop yapılsa gitti 600 puan. Fx piyasaları için geliştirilmiş bu sistemin bence eksik tarafı hep piyasada ol mantığına dayanması.

Woodies CCI ile ilgili dökümanı da okudum. Bildiğiniz her şeyi unutun, sistem parametresi ile oynamayın, periyotları değiştirmeyin, fiyat çubuğuna bakmanıza gerek yok, gerek olsaydı Woodies yapardı gibi cümleler biraz abartı geldi. Yazar bir tek dininizi değiştirin, eşinizden boşanın dememiş. :he:

yeşil inci
13-09-2007, 03:26
Borsa denilen olay tamamen insan ve toplum psikolojisine dayanan bir şeydir.Bu mantığı &#231;&#246;zebilmek i&#231;in &#246;ncelikle "bir borsa spekulat&#246;r&#252;n&#252;n anıları" "scala yayıncılık" adlı kitabı bulup okumalısın.B&#252;t&#252;n b&#252;y&#252;k borsacıların temel kitabı budur.Ben her 6 ayda bir tekrar okuyorum.Fakat illa da sistem derseniz kendine 100 tane sağlam hisse se&#231;,bu kağıtlardan hangisi tarihi zirvesini ge&#231;erse onu al ,2-3 g&#252;n bekle.Amerika'da birisi bu yolla dolar milyarderi olmuş.Teknik olaylarıda fazla abartmamak lazım,&#246;nce temel analiz gelir.

ONC
13-09-2007, 05:01
Sayın Teo, değerli birikimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.
Sistemleri destekleyecek veya zaman zaman tek başına dahi sistem olarak kullanılabilecek teknik dışı bazı göstergeler sizce ne derece doğrudur.Mesela tahta izlerken bir aracı kurumun yoğun alımı veya satımı gün içinde bazı aracı kurumların yönü örneğin EFG vadeli de hangi yönde ise aynı yöne oynamak birçok sistemden daha tutarlı olabiliyor..
Ayrıca gün içi kısa vadeli de olsa alıcı satıcı dengesi hatta emir sayısı dengesi hangi yönde zayıfsa hareket o yöne oluyor(%100 e yakın dogru sonuç vermekte.. ancak değişim çok kısa periyotlarda olduğundan diğer future datalarla desteklenmeli..)
Kısaca tahta okumayla ilgili genel kurallar sizce nelerdir.
Çok değerli paylaşımınız için tekrar teşekkkürler
saygılar

teo
13-09-2007, 09:28
Sn. teo, verilen linkteki dökümanın ilk 16 sayfasını okudum. Aşağıdaki resimde diyorki 6 kademe sonrası stop yapalım.

ben stop loss uygulamiyorum 6 tickte,eger sıfır bolgesi uzerinde isek,trendi kacırma imkanı var,bu tavsiyesini temkin olarak algılıyorum,fakat eger fiyat ema34 den cok uzaklasmıs ıse burada pozisyonu kapatıp,ema34 de tekrar gelınce yenıden pozısyon acıyorum,
asla ema34 den fiyat cok uzaklasmıs ıse,bıraz gevseme olacak dıye,ters posizyona gırmıyorum,bir cesit kar realizasyonu..

teo
13-09-2007, 09:31
Borsa denilen olay tamamen insan ve toplum psikolojisine dayanan bir şeydir.Bu mantığı &#231;&#246;zebilmek i&#231;in &#246;ncelikle "bir borsa spekulat&#246;r&#252;n&#252;n anıları" "scala yayıncılık" adlı kitabı bulup okumalısın.B&#252;t&#252;n b&#252;y&#252;k borsacıların temel kitabı budur..

evet gercekten cok guzel bir kitap okunmalı herkes tarafından,bugun halen davranısı bicimi aynı olmasına ragmen,bir hisseyi alip temettu icin 20 yıl beklemek gercekten iyi bir yatırım,ama bu yatırımı kendınıze degıl,cocuklarınız icin yapabilirsiniz ancak bugunku kosullarda..

fintoko
13-09-2007, 09:38
Sistemleri karşılaştıracaksanız en az işlem yapanı ve en çok getiri sağlayanı bulmak lazım. Komisyon giderine ve vakit kaybına bağlı olarak az işlem daha iyi olur.

teo
13-09-2007, 09:43
Sayın Teo, değerli birikimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.
Sistemleri destekleyecek veya zaman zaman tek başına dahi sistem olarak kullanılabilecek teknik dışı bazı göstergeler sizce ne derece doğrudur.Mesela tahta izlerken bir aracı kurumun yoğun alımı veya satımı gün içinde bazı aracı kurumların yönü örneğin EFG vadeli de hangi yönde ise aynı yöne oynamak birçok sistemden daha tutarlı olabiliyor..
Ayrıca gün içi kısa vadeli de olsa alıcı satıcı dengesi hatta emir sayısı dengesi hangi yönde zayıfsa hareket o yöne oluyor(%100 e yakın dogru sonuç vermekte.. ancak değişim çok kısa periyotlarda olduğundan diğer future datalarla desteklenmeli..)
Kısaca tahta okumayla ilgili genel kurallar sizce nelerdir.
Çok değerli paylaşımınız için tekrar teşekkkürler
saygılar

ben sadece grafige bakıyorum,farklı argumanlara bakmaya calısırsak bu ısten cıkmak zor,cunku ekonomıde cok fazla arguman var,alım satım ıslemlerınde ben sadece grafıge bakarım,fıyata bıle bakmıyorum cogu zaman,grafık al derse al,sat derse sat.

teo
13-09-2007, 10:04
13 eylul saat 10:01 itibari ile vob yakin vade

ema34 61850
cci50 -37.8
cci14 -120

teo
13-09-2007, 11:19
Sistemleri karşılaştıracaksanız en az işlem yapanı ve en çok getiri sağlayanı bulmak lazım. Komisyon giderine ve vakit kaybına bağlı olarak az işlem daha iyi olur.

cok kazandırıp az komısyon odemek en ideal durum,ama bu nedenle uzun vadecı olmak vobda biraz risk iceriyor benim kullandıgım sisteme gore,
kazandıgım surece komısyon benım icin onemli degil,
elbette komısyon oranı az olan kurumlardan ıslem yapmak avantaj bunun ıcın.

bazı gunler 1000 yukarı,1000 asagı oluyor,burada 2000 puanlık bır kazanc olusuyor,eger uzun vade olarak dusunursek sadece kazanc 1000 puan olusuyor,

vob bana gore yatırım aracı degıl,bu tıp dusunce seklı daha cok hısseler ıcın gereklı oldugunu dusunuyorum.uzun vadede kagıdı tutmak.

mesela bugun dusmesı gerekıyor fıyatların,ama dusmuyor,nıye adam kademedekı kendı malını alarak yukarı goturuyor,istersen alma,marcın call yedırır.

Hissede durum boyle degıl,sonucta 10 lot malın var,fıyat ne olursa olsun sonucta hala 10 lot malın duruyor,tuttugun surece 10 lotluk kagıdın senın,kımse farkını aksam hesabından alacagım demıyor.

teo
13-09-2007, 11:29
bugun beklenen data ,onemli bir data

09/13|0830|1530|8 Eylü| İşsizlik Başvuruları | +4.000 | -19.000 |
| | | | İşsizlik Başvuruları(Rakam)| 322.000 | 318.000 |
| | | | Devam Eden Başvurular | |2.598.000|

15:30 data bakalim asiri satim mi yoksa asiri alim bolgesinde mi olacagiz.

rogdopsink
13-09-2007, 11:31
bugun beklenen data ,onemli bir data

09/13|0830|1530|8 Eylü| İşsizlik Başvuruları | +4.000 | -19.000 |
| | | | İşsizlik Başvuruları(Rakam)| 322.000 | 318.000 |
| | | | Devam Eden Başvurular | |2.598.000|

15:30 data bakalim asiri satim mi yoksa asiri alim bolgesinde mi olacagiz.

sewgili teo sistemler konusunda çok fazla bir bilgim yok öğpremeye çalışıorum bende ancak sizin analatmaya çalıştıklşarınız vob için geçerli sanırım hjisse senetleri için böyle bir sistem geliştrmek mümkünmü

teo
13-09-2007, 11:35
sewgili teo sistemler konusunda çok fazla bir bilgim yok öğpremeye çalışıorum bende ancak sizin analatmaya çalıştıklşarınız vob için geçerli sanırım hjisse senetleri için böyle bir sistem geliştrmek mümkünmü

kendi dusuncem,hisse senedinde teknige bakmak onemli,ama bence alım yapmak icin en onemli kriter temel kriterler,

temeli iyi olan bir hisse her zaman prim yapar uzun vadede..

teo
13-09-2007, 11:48
Arkadaslar arsivimi asagidaki linkten indirebilirsiniz.Bu konuda cci dizini icindeki tum dokumanlarin ve orneklerin okunmasinı tavsiye ediyorum.

Ana dizindeki dokumanlarda genel dokumanlardır.

cci dizininde swf reader diye bir dosyada ekledim,Dr Bob seminerlerini izleyebilmeniz icin.

Dokumanlar ingilizcedir.

ftp://212.175.105.21/

mbm
13-09-2007, 11:51
Birde Son zamanların en modern göstergesi olan StocRsı'ı atlamamanızı öneririm.
Stochastic ve Rsı'ın bileşiminden oluşan bu gösterge optimizasyon ile gayet başarılı trade'ler gerçekleştiriyor detayı Hisse net'in okul sayfasında mevcut sanırım
Sayın Haluk Yaşarda Seans yorumda bu sistemin modifiye edilmiş bir versiyonunu kullanıyor bildigim kadarıyla
Saygılar

öncelikle böyle bir tartışma için emeği geçen herkese teşekürler..
stockrsı için okul sayfasına baktım bulamadım...başka nerde bulabilirim acaba.......saygılar

rogdopsink
13-09-2007, 11:53
kendi dusuncem,hisse senedinde teknige bakmak onemli,ama bence alım yapmak icin en onemli kriter temel kriterler,

temeli iyi olan bir hisse her zaman prim yapar uzun vadede..

teşekkürler sayın teo verdiğiniz bilgiler gerçekten çok degerli :cool::cool:

teo
13-09-2007, 15:17
data simdiden fiyatlanmis ve indikatorlerim asiri alim bolgesinde,bu durumda en iyi durum ,karda iseniz pozisyonu kapatip beklemek diye dusunuyorum.

teo
13-09-2007, 17:19
Bugun cok guzel bir gun oldu.CCI50 ve CCI 14 cok uyumlu calisti,soyleki

Acilista her iki endikatorde sıfır altında EMA34 61,850 sat verdi.
Daha sonra EMA34 uzerinde 61,725 de ala gecti ve gun boyunca kapanisa kadar tut konumunu devam ettirdi.

15:30 da ben kisisel bir tercih kullanarak,asiri alim bolgesinde oldugumuz icin 62225 civarinda poz kapatip,data dan sonra 62425 den tekrar poz aldım.

Yarın icin durum ne oldu.

-Spota para girisi vardi. + olumlu
-Voba para girisi vardi. + olumlu
-CCI50 sifir noktasi uzerinde .+ olumlu
-Kapanis Fiyati (62,950) Bugunku GAO 62,310 uzerinde ..+ olumlu
-Bugunku GAO 62,310 dunku GAO uzerinde 61,8790..+ olumlu

Pozisyon yarina long olarak tasindi.

Bu arada Gunluk grafiklerdeki CCI20 -13.7 mertebesinde.

Burada iki olasilik var.Burayi yarin gecip,gunlukler al poz gecer,
veya sıfır noktasından donerek ,tekrar sat pozisyona gecer.
Bu nedenle yarınkı durum,ileriki gunleri belirlemek acısından cok onemli.

Bu arada cci arsivlerimi ilgilenen arkadaslarin okumasini rica ederim.

ftp://212.175.105.21/

hayaletsürücü
13-09-2007, 18:49
Arşiv i&#231;in teşekk&#252;rler, aradığım bir kaynağa ulaşmış oldum sayenizde.

teo
13-09-2007, 20:02
Arkadaslar buraya resim nasil yapistiriliyor.

teo
13-09-2007, 20:03
Arşiv için teşekkürler, aradığım bir kaynağa ulaşmış oldum sayenizde.

rica ederim,umarim faydasi olur dokumanlarin

mgdv2001
13-09-2007, 20:04
data simdiden fiyatlanmis ve indikatorlerim asiri alim bolgesinde,bu durumda en iyi durum ,karda iseniz pozisyonu kapatip beklemek diye dusunuyorum.

Sayın Teo son derece yanlış bir d&#252;ş&#252;nce tarzı bence
Sebebine gelince imzama bakın ve dikkatle okuyun o maddeleri sistem alı aynı zamanda TUT demektir g&#246;ztergeler aşırıda olsun olmasın onları yorumlamayın sadece ve sadece sat diyene kadar TUTUN.
inanın bunu yapmak &#231;ok &#231;ok zor ve ben 1-2 senedir &#231;ok savaştım kendimle kar etmek'ten daha zor olan şey karda oturmak

Birde size d&#252;nk&#252; grafik vadeleriyle ilgili yazdığım yazıdaki saatlik grafiğin daha harekete yeni başladığını belirteyim
1-5-10-15 dakkalık grafiklerin aşırıda olması hi&#231; bi şey ifade etmez seans i&#231;inde 1-2 saatte d&#252;zeltiverirler saatlikler yeni harekete ge&#231;meye başlamışken ve seanslıklar kafayı yukarı &#231;evirmişken
"KARDA İSENİZ POZİSYONU KAPATIP BEKLEMEK" d&#252;ş&#252;ncesi &#231;ok tehlikeli ve yanlış
Ya sisteminizi g&#246;zden ge&#231;iriniz (g&#246;rd&#252;ğ&#252;m kadarı ile ikinci yazınızda sistem yarına long taşımış bu olumlu)
Ya d&#252;ş&#252;nce yapınızı
&#199;&#252;nk&#252; Karda iken erken &#231;ıkmak daha sonra yatay piyasada sisteme vereceğiniz avansı yok etmenizdir.
Bunları art niyet olmadan tamamı ile paylaşım ama&#231;lı ve yanılgıyı &#246;nlemek i&#231;in yazıyorum
ve inanın hi&#231; vaktim yok olsaydı saatlik grafiği buraya ge&#231;erdim
Vob24 te &#246;nceki yazılarımdaki grafiklere bakarsanız g&#246;r&#252;l&#252;r
iyi akşamlar

teo
13-09-2007, 20:11
"KARDA İSENİZ POZİSYONU KAPATIP BEKLEMEK" d&#252;ş&#252;ncesi &#231;ok tehlikeli ve yanlış
Ya sisteminizi g&#246;zden ge&#231;iriniz (g&#246;rd&#252;ğ&#252;m kadarı ile ikinci yazınızda sistem yarına long taşımış bu olumlu)
Ya d&#252;ş&#252;nce yapınızı
&#199;&#252;nk&#252; Karda iken erken &#231;ıkmak daha sonra yatay piyasada sisteme vereceğiniz avansı yok etmenizdir.
Bunları art niyet olamdan tamamı ile paylaşım ama&#231;lı ve yanılgıyı &#246;nlemek i&#231;in yazıyorum
ve inanın hi&#231; vaktim yok olsaydı saatlik grafiği buraya ge&#231;erdim
Vob24 te &#246;nceki yazılarımdaki grafiklere bakarsanız g&#246;r&#252;l&#252;r
iyi akşamlar

Bu konuda bana olumlu elestiriniz icin cok tesekur ederim,Ben yillardir bu konulara uyacagima yillarca yemin etmeme ragmen,sadece onemli datalarda kar realize edeyerek bekliyorum,en fazla bana 300 puan kar kacmasina sebeb oluyor,ama ne demisler ,bende bu evlat acisi olduktan sonra,insanligim tutuyor bazen,korku,endise,ve kazandigini kaybetme duygusu,

Ama cok haklisiniz,herkese tavsiye ediyorum yapmayin diye ama ben yapiyorum..

mgdv2001
13-09-2007, 20:16
Bu konuda bana olumlu elestiriniz icin cok tesekur ederim,Ben yillardir bu konulara uyacagima yillarca yemin etmeme ragmen,sadece onemli datalarda kar realize edeyerek bekliyorum,en fazla bana 300 puan kar kacmasina sebeb oluyor,ama ne demisler ,bende bu evlat acisi olduktan sonra,insanligim tutuyor bazen,korku,endise,ve kazandigini kaybetme duygusu,

Ama cok haklisiniz,herkese tavsiye ediyorum yapmayin diye ama ben yapiyorum..

dediğim gibi sistemden daha çok karda oturup onu uygulamak asıl zor tarafı işin
duygu bu işin katili resmen.
Kolay gelsin sizede

mgdv2001
13-09-2007, 20:24
Bu kadar yazı grafiksiz olmaz geçiyorum grafiği
Vob U30 Ekm kontrat saatlik
Benim sistemimin içinde sizin CCI ' sıfır çizgiside var ama o yanlızca parçalardan biri
sistemin tümü çok daha komplike ve hiç affetmiyor
yeterki UYGULAYABİLİP KARDA OTURABİLEYİM

Saygılar

rogdopsink
13-09-2007, 20:27
Arkadaslar buraya resim nasil yapistiriliyor.

sayın teo buradan bakalabilirsiniz nasıl olduguna
:cool:

teo
13-09-2007, 20:36
Bugunku 13 Eylul Vob30 Yakin vade Grafigimiz 1 dak.

teo
13-09-2007, 23:11
Bana gore yukselis tam net degil,Sıfır noktasından geri donme ihtimali var.Yarınki kapanısı ile daha cok netlesir durum
1.grafik 1 min
2.grafik Gunluk,Burada bir ters ghost olusumu var.Shamu yapıp donebılır.Veya yoluna devam eder.

baymetin
13-09-2007, 23:14
Merhabalar,

Bu bolumde hepimizin kendine gore kullanmis oldugu sistemleri tartismak istiyorum,Bir sistemin guvenirligi,basari orani ile olculur.Basari orani ise uygulanan gun sayisi ile dogru orantilidir.

Yeni baslayan arkaslarin ayni seyleri deneyerek tekrar bir ogrenme bedeli odememeleri icin,tecrubelerimizi paylasalim istiyorum.

Sn teo benim gibi sistemsizler nereden başlayacak?Birşeyler okunup araştırılmayacakmı?Slm.

teo
13-09-2007, 23:19
Sn teo benim gibi sistemsizler nereden başlayacak?Birşeyler okunup araştırılmayacakmı?Slm.

Bilmiyorum latife mi yapıyorsunuz ama,sizler icin ftp dosya ekledim,Turkce olanlarıda var.Bir yerden baslıyabilirsiniz.
Kisinin gercekten de isteyip de basaramadigi hic bir sey yoktur.
Bir kisi bile basarabiliyorsa imkansız degildir.

lafola
14-09-2007, 00:10
Trade etmeye soyunan her 10 kişiden 8'nin hiç para kazanamadığı tahmin edilmektedir. Yakın zamanda
yapılan bir araştırmaya göre ABD'de trader ların %75'i iki yıl içinde her şeylerini
kaybetmektedirler. Bu insanı hayrete düşüren bir başarısızlık oranı, ama daha da şaşırtıcı olanı
ise, bu başarısızlık oranının neredeyse 150 yıldır değişmemesidir. İflas eden trader oranında en
önemli olgu, zamandan bağımsız olarak bu oranın sabit kalmasıdır.
Halbuki traderlar zaman içerisinde çok daha gelişkin koşullara sahip oldular. Artık traderlar
kompleks TA(Teknik Analiz) programlarıyla, sofistike bilgisayar sistemleriyle, 1 sn. de ekrana gelen
dünyadaki tüm piyasaların verileriyle işlem yapmaktadırlar. Tüm bu avantajlarına rağmen büyük oranda
trader kaybetmekte,kaybetmekte ve iflas etmektedir. Dolayısıyla problem, teknolojideki gelişimi
tradinglerine eklemlemelerinden çok daha derindedir. Neden traderların büyük çoğunluğunun
kaybettiklerinin cevabı sanki pandora kutusunu açmaya benzer. Oysaki nedenler çoğunlukla çok
basittir.

İnsanlar trade etmeye ilk başladıklarında iki yoldan birini izlerler. İlk grup sadece neyi takip
ettiğine odaklanır ya da bir çok kaynaktan tüyolar, ipuçları yakalamaya çalışır. Tahmin edileceği
gibi bu gruptakiler uzun süre kalıcı olamazlar. İkinci grup ise biraz daha sofistikedir. Onlar Holy
Grail'i ( piyasalarda başarınızın sürekli ve kesin olmasını sağlayan indikatör) aramaya girişirler.
Oysa ki bu sihirli indikatör hiç varolmamıştır ve bu traderler bu beyhude arayış için kendilerini
paralar
dururlar. Kimi traderlar yeni TA paketleri alırlar ya da bulmaya çalışırlar, kimileri internette son
çıkan indikatörü bulmak için saatler harcar veya bilgisayarın rengini değiştirerek başarı şansını
arttıracaklarına inanırlar. Gerçekte olması gereken bu tarz bir
'Holy Grail' ve sistem oluşturma arayışının traderın zamanının en fazla %10 unu almasıdır. Oysaki
pek çok trader tüm enerjilerini sistem oluşturmaya odaklanarak harcamakta, özellikle de entry
(giriş) sinyallere odaklanmaktadır.
Oysaki 'alım sinyali' trading sistemlerinin küçük bir parçası hatta çoğu zaman önemsiz bir
parçasıdır. Bi çoğunuz alım sinyali için söylediklerimi kabullenmiyorsunuzdur, ancak aşağıda
yazacaklarımı okuyarak karar verin.

Eğer piyasalarda tamamen tesadüfi hareket ediyorsanız başarı şansınız %50 dir, yani ikiye bir
beklentiniz vardır.Kaybettiğiniz her bir dolara karşı 2 dolar kazanmalısınız ki tradinge devam
edebilesiniz. 'The Turtles' diye tanınan bir grup e-trader, sistemleri sadece %30 başarı ile
oluşmasına rağmen dünyanın en başarılı traderlarından oluşmuşlardır. Eğer inanmıyorsanız basit bir
hesapla dediklerimi sınayabilirsiniz, 10.000 dolarla başlayıp ilk işleminizde %10 kaybedip bir
sonraki işlemde %20 kazandığınızı
varsayarsak bu işlemi defalarca tekrarlarsanız hesabınızın ne kadar ne kadar büyük boyutlara
ulaştığını göreceksiniz.

Bu basit yaklaşımın gösterdiği gibi alım noktası, bizim başarımızı belirleyen bir unsur değildir.
Trader ne kazanacağına karar vermelidir, kaç kere haklı çıkacağına değil. Çünkü doğru çıkmanın ne
kadar kazanacağınızla çok ta fazla ilgisi yoktur. Buna rağmen traderların çoğu giriş-alım noktasına
saplantılıdır, sürekli oraya odaklanmışlardır, her biri ümitsiz bir haklı çıkma gayreti içindedir.
Bu durum, traderın egosunun pençesine düştüğünün bir sinyali, yokoluşa sürüklendiğinin erken
uyarılarıdır.
Sistem oluşturma entry sinyalinin çok ötesindedir. Mekanik trading sisteminin özü, sistemin beklenti
kavramının oluşturulmasıdır. Yani her bir işlemde ne kazanabileceğinize karşın her bir işlemde ne
kaybedeceğiniz...Hangi sıklıkta işlem yaptığınız da sistemde yer tutar. Eğer çok büyük bir
beklentiniz varsa, sistem örneğin senede 1 kez sinyal üretebilir.

Son olarak satım kriteriniz nedir? Pozisyona girmek kolaydır diğer yandan çıkış-satım noktanız
sizin kazanacağınız parayı belirler. Şu son derece açık olmalıdır, sistem dizaynı sihirli bir sistem
arayışından çok daha ötesi,piyasalarda kalıcı olmak için kapsamlı bir yaklaşım oluşturma çabasıdır.
Halbuki saydığım sistem oluşturma özelliklerisizin trading zırhınızın sadece küçük bir kısmını
oluşturur. Başarılı olmanızın ANA kriteri para yönetimi ve psikolojidir. Kendi adıma kesinlikle
eminim ki, trading finansal bir unsurdan çok psikolojik bir çabadır. Traderların bir çok sebep için
sistem oluşturmaya odaklanırlar. Tüm teknik analiz programları alım-satım sinyali oluşturmanın
ötesinde fazla bir şey içermezler, çünkü durum 'ideal' indikatörü ararken manipüleyi çok olanaklı
kılar. Bunun ne kadar anlamsız olduğunu görmek için fibonacci sayılarını ele alalım. Pek çok trader
indikatörlerinde default olarak bu sayıları kullanır, halbuki 13 günlük HO nasıl 12 ya da 14
günlükten daha muhteşem sonuçlar üretebilir ki? Böyle yaparak traderler piyasaların gizemini
kavrayarak, mutlaka keşfetmek zorunda hissettikleri piyasa sırlarına vakıf olabileceklerini
sanırlar.

Traderların alım sinyaline konsantre olmalarının ikinci nedeni ise daha önceden de belirttiğim
gibi haklı çıkma kaygılarından kaynaklanır. Bilindiği gibi hepimiz egoya sahibiz ve aldığımız tüm
kararlarda bu duygusal dürtüyle etkileniriz. Yanlış sonuçlanan pozisyonların, haklı çıkılanlardan
daha fazla olacağı gerçeği ile kalmak bizim için cidden zordur, oysaki olan hep te budur. Örnek
olsun diye, giriş sinyallerinde en çok kullanılan yöntemlerden hareketli ortalamalarda doğru
pozisyon alma oranı %50 nin altındadır.
Bu yüzden de bizi her zaman haklı çıkaracak bir sitem arayışıyla bu dengesizliği aşmaya gayret
ederiz. Ve böylece bu trading gerçeği nedeniyle traderler kendi egolarını besler, korur ve
büyütürler.

Traderların giriş sinyali için pek çok beyhude saatler harcamasının üçüncü nedeni ise mükemmel
girişlerin kontrol ve hakimiyet sağlayacağı yanılsamasıdır. Traderların her nasılsa giriş sinyalinin
onlara piyasaları kontrol etme ve yenme hakimiyeti sağlayacağını düşünürler. Bu durum sayısal lotoda
kimi özel numaraları, rastgele seçilmiş numaraları kullanmaya tercih etmelerine benzetebiliriz.
Halbuki sayısal lotoda seçilmiş özel numaralar ya da rastgele numaralar da kullansanız kazanma
şansınız eşittir. Yaklaşık aynı gerçek, hareketli ortalamalarınızda gün sayılarını seçerken ister
fibonacci sayılarını ister diğerlerini kullanarak
göreceğiniz gibi, sizin tradeingteki başarı ya da kayıp oranınızı değiştirmez, değiştiremez.

Sizlerde bir trading sistemi oluşturmanın anlamsız olduğu gibi bir düşünce oluşturmak istemiyorum,
elbette traderların bir giriş sinyali formuna ihtiyaçları vardır. Oluşan trendleri saptamaya, hangi
koşullarda girerek ne tür beklentilerimiz olmalı gibi analizlere ihtiyacımız olduğu da bir
gerçektir. Fakat salt giriş sinyaline odaklanarak, sistemin diğer kompleks unsurlarını ve çok önemli
para yönetimi ve trading psikolojisini es geçmek,gözardı etmek, önemsememek en büyük hatadır. Uzun
erimli başarılı trader olmanın bu en önemli iki unsurunu artık traderlar anlamaya başlamalıdır. Bu
unsurları yok sayarak salt 'Holy Grail'
arayışına konsantre olmak, kesinlikle sizi de hiç para kazanamayan %80 nin arasına katacaktır.

Chris Tate

OğuzT
14-09-2007, 02:24
Sn Paşa ustadımızın Kırmızı Hat topiginden ilk msj ında sistem konusunda kendine guvenemeyen arkadaslar i&#231;in bir sistem tavsiye etmis ..

T&#252;m dostlara selam diyerek ,kendi topiğimizi a&#231;tık bakalım...Hadi hayırlısı olsun...

Sevgili Newage'in topiğinde ,teknik analiz bilgisine g&#252;venmeyen arkadaşlar i&#231;in basit bir y&#246;ntem &#246;nermiştim...Bu y&#246;ntemle en azından sert d&#252;ş&#252;şlere yakalanmazsınız...Eğer ekranınızda matriks varsa.

5 dk lık endeks100 grafiğini a&#231;ın...
İndikat&#246;r ekle kısmına gelip DI+_ yi ekrana ekleyin.Ayrıca MAV yani hareketli ortalamayıda ekleyin..
Sonra ındikat&#246;r parametre kısmına gelin ve oorada bulunan hareketli ortalamaları 17 &#252;stel ve 34 &#252;ssel olarak değiştirin...
Bu ayarları yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey kırmızı ortalama ,yeşili aşağıdan gelip yukarı kestiği anda (DI da kırmızı maviyi kesmişse) hisse almak...Tersi durumdada satmak....

Bunu uygularsanız sert d&#252;ş&#252;şlere yakalanmazsınız....Ayrıca ,parametlerle oynayarak &#231;ok daha iyi sonu&#231;lara ulaşabilirsiniz...

Sadece tavsiyedir....(Biraz da b&#252;y&#252;kler kaybetsin değil mi:-)

Tabii bu sistem ,seansı takip edip al-sat yapmak isteyenler i&#231;indir...Bunun dışında ,yine kendime ait geliştirdiğim bazı sistemlerde var..Bunlar kısa vadeli ,orta vadeli sinyaller &#252;retiyor.....

Sistemler bir yana ,bilan&#231;o d&#246;nemlerinde ,iyi hisseleri se&#231;mek de ayrıca &#231;ok &#246;nemli...Bu konuda sevgili Newage &#231;ok yazı yazmıştı...Okumanızı tavsiye ederim...

Hi&#231;bir sistem tek başına yeterli değildir...Genel havayı koklamanız &#231;ok &#246;nemlidir..Bunun i&#231;in de forumun &#252;stadlarını (Haluk Yaşar,Cemal Erzengin,Karahan,Saxofon,Sunshıne ,Z&#252;lf&#252; Aşkın ,ConradJ ,Kutero,Casaubon ,Temese..ve şu an aklıma gelmeyen diğer yazarlar) mutlaka takip edip ,yazdıklarından ,kendi yorumlarınızı &#231;ıkarmalısınız...

Bizim bu topikte yapacağımız genel olarak al veya sat sinyallerini yakalayıp 3-5 kuruş kazanabilmek...

İsteyen arkadaşlar ,kendilerince katkıda bulunabilirler.Burası herkese a&#231;ık...Herkese sevgiler,saygılar....

teo
14-09-2007, 09:22
Sizlerde bir trading sistemi oluşturmanın anlamsız olduğu gibi bir d&#252;ş&#252;nce oluşturmak istemiyorum,
elbette traderların bir giriş sinyali formuna ihtiya&#231;ları vardır. Oluşan trendleri saptamaya, hangi
koşullarda girerek ne t&#252;r beklentilerimiz olmalı gibi analizlere ihtiyacımız olduğu da bir
ger&#231;ektir. Fakat salt giriş sinyaline odaklanarak, sistemin diğer kompleks unsurlarını ve &#231;ok &#246;nemli
para y&#246;netimi ve trading psikolojisini es ge&#231;mek,g&#246;zardı etmek, &#246;nemsememek en b&#252;y&#252;k hatadır. Uzun
erimli başarılı trader olmanın bu en &#246;nemli iki unsurunu artık traderlar anlamaya başlamalıdır. Bu
unsurları yok sayarak salt 'Holy Grail'
arayışına konsantre olmak, kesinlikle sizi de hi&#231; para kazanamayan &#37;80 nin arasına katacaktır.

Chris Tate

Bu yaziyi uzun bir zaman once okumustum,hafizami yenileme me yardimci oldugunuz icin tesekur ederim.

Guzel bir yazi intibasi uyandirmak ile beraber aslinda iceriginde net bir
sey soylemeyen,politik bir yazi sekline burunmus.

Aslinda ne diyor bu yazi,
sistemsiz olun mu diyor? Hayir
Trader para kazanirmi diyor ? Hayir
Peki Kaybedermi ? Bu da net degil.

Para yonetimi ve psikolojiyi es gecmek.

Para nasil yonetilecek,stoploss ile mi? Yoksa Bazi Money Management formulleri ile mi? Martingale veya digerleri gibi.

Psikoloji Nasil anlasilacak,? Bu gun psikolojiyi anlamaya calissam,nasil anlayacagim.Fiyat hareketleri ile degilmi..

Grafiklerde her sey vardir.Psikoloji onun icindedir.

Sahsi Fikirlerim.

Paranın kaybedilmis olması,onun tekrar kazananılmayacagını gostermez.
Borsa grafıklerıne benzer hayatımız,bir gun duseriz ,bir gun cıkarız.

Bana gore sadece moral bozmak icin yazılmıs bir yazı..

teo
14-09-2007, 09:44
Mevcut Gorunum

9:43 itibari ile

EMA34 63400
CCI50 135
CCI14 34

teo
14-09-2007, 12:09
Bugun Bir ara 63650,den sıfır altına gecti.
63,350 de ise tekrar sıfır uzerinde hareket etti.

Su an icin mevcut durum.
12:04 itibari ile

Ema34 63,450
CCI50 70,69
CCI14 126,8

Mevcut yon Her iki indikatorde de Sıfır uzerinde ve birbirlerini teyit ediyorlar.Fakat mevcut fiyatın EMA34 uzerinde olması biraz geri cekilme olmasını gerektiriyor.

teo
14-09-2007, 12:11
Bu da Grafigimiz,Oglen arasi 1.dak

teo
14-09-2007, 17:29
Bugun yine guzel bir gundu.Sistem cok nefis calisti.Fakat benim beynim calismadi,Ve sisteme bir yerde uymadim.Gun ici trade de kazandıgım 400 puanı geri vererek -75 puan zararla tamamladım.Dunden tasidigim long tan dolayi 1225 puan net kazanc oldu.Sisteme ihanet etmeseydim gun ici trade den bugun 1150 puan daha kazanacaktim,Aksine 75 puan zarar ettim.

Kisadan hisse sistemler bir sekilde calisiyor,ama onu dinleyecek adam lazim.:)).Biraz da oz elestiri lazim ki,hatalari tekrarlamayalım.

Gun sonuna 1.sisteme gore hepsi olumlu oldugu icin longla girildi.

-Borsa Para giris + olumlu
-Vob para giris + olumlu
-CCI 50 ,sifir uzerinde + olumlu
-Kapanis GAO (63,5510) uzerinde + olumlu
-Bugunku GAO,dunku GAO (62,3010) uzerinde ,+ olumlu

Gunluk CCI20 ,sifir noktasini yukari kesti.Gunluklerin olumlu olmasi hos.

teo
14-09-2007, 17:46
Temin vob24 topigi okuyunca,bazı arkadaslarinda benimle aynı hatayı yaptıgını okudum ve kendime bir kez daha kızdım.

Dow eksi,Dax eksi,altın yuksek,ıvır zıvır.

Adamlar malda ,para gucu ile yukarı goturuyorlar,grafıkte bunu gosteriyor,

Yapılan hareket sacma diye,inatlasmanın ne alemı var,

Yukarı gidiyor,niye gittigini ne bileyim,grafik al diyor,alsana be Teo.

Ah Ah,

Ya teknige inanırsın,ya da fal acarsin.

Yapmayın benim hatalarımı aynısını ne olur.

Bu topikte itiraf.com oldu,ama idare edin ,cok kızdım kendime..

teo
14-09-2007, 18:05
14 Eylul Vob 30 Yakin Vade 1dak grafik

ironhand
15-09-2007, 15:22
' lafola ' arkadaşın foruma eklediği yazıyı g&#246;r&#252;nce birden g&#246;zlerim parladı.
İ&#231;imden dedimki, helal olsun T&#252;rkiye'de birileri sonunda bişeyleri anlamış ve o kadar g&#252;zel anlatmış ki !
Ger&#231;i yazı Chris Tate diye bir vatandaşınmış fakat 10 &#252;zerinden 10 verilebilecek bir yazı. Altındaki bir ka&#231; yorumu ve forumlarda yazılan yazıları g&#246;rd&#252;k&#231;e insanların doğrular yerine doğru bildikleri yanlış şeylere inanmalarına &#252;z&#252;lmemek elde değil.

Stop sizi koruyucu bir mekanizmadır. Stop Loss 'un manası kaybetmek değildir, sizi &#231;ok kaybetmekten korur. Eğer zararlı pozisyonda durmak istiyorum derseniz o sizin tercihiniz tabiki.

Tabiki grafikte herşey var. G&#246;rebilene ve yapabilene.
Burada Chris demek istiyor ki, yazı tura bile atsan kazanma şansın &#37;50.
Sen zararını minimum tut, karını maksimum. B&#246;ylece 1 kaybetsen bile 2. 'de kazanma ihtimalin fazladır ve zararını &#231;ıkarıp kara ge&#231;ersin. Stop loss bunun i&#231;in kullanılır.

2.ve en &#246;nemli konu ise s&#246;ylediği entry point, yani giriş noktası mutlaka &#246;nemlidir. (burada &#246;nemsiz demekle sadece işin başlangıcı olduğudur, fakat sonra yapacağınız hareketler bu girişden daha &#246;enmlidir)
Fakat olay şu ki siz kendinize g&#246;re doğru olan bir ihtimali se&#231;tiniz.(%50)
Ya doğrudur, yada değildir. Diyelimki doğru pozisyondasınız ve stop olmadınız !!!!!!!! PEKİ BU POZİSYONU NEREDE &#199;IKACAĞINIZI D&#220;Ş&#220;ND&#220;N&#220;ZM&#220; ???? HEDEFİNİZ NEDİR ? NEYE G&#214;RE BELİRLEDİNİZ ?
Yoksa biz doğru yerden girelim de ne olursa olsun mu ?

Buradaki Psikoloji şudur : Hedeflerini &#246;nceden belirle !
1. Entry point
2. Stop loss
3. Take profit
ve onları g&#246;z&#252; kapalı uygula. Eğer bunları yapacak cesaretin yoksa, pozisyon ka&#231;ınca ben ne yaptım biliyordum da yapmadım diye sa&#231; baş yolarsın. Herkese de b&#246;yle anlatırsın. Ya yapacaksın ya da bakacaksın :wink:

Hepsi bu. Bu vadeli işlemler piyasası, hisse senedi piyası vs. gibi piyasalara giriş ve uygulanamanız gereken ilk ve en &#246;nemli kurallardır.
L&#252;tfen Chris Tate 'in yazısını anlayana kadar okuyun. Muhtemelen &#231;oğunuza sa&#231;malık gibi gelecektir, fakat işin &#246;z&#252; buradan başlıyor.
Hatta yazıyı bastırıp karşınıza koyun, arada bir okur yavaş yavaş anlarsınız.

Saygılar.........

teo
15-09-2007, 15:31
'Buradaki Psikoloji şudur : Hedeflerini önceden belirle !
1. Entry point
2. Stop loss
3. Take profit.

merhaba,take profiti neye gore belirliyorsunuz,mesela trend yukari gidiyor ,sorun yok,siz burada su kadar kar ettim yeter diyip cıkıyormusunuz?Burayı biraz daha acarmısınız lutfen?

Veya sadece stoploss u yukarımı cekıyorsunuz?

ironhand
15-09-2007, 15:54
Ekteki grafiğe göre anlatayım daha iyi olacak !

Diyelimki başlangıçta giriş noktasını buldun. 1475 'de aldın. Bunu nerede çıkmayı düşünüyorsun ? Stop noktan nedir ?
Diyelim 1475 'den aldın yukarı gitmedi de 1470 'e kadar indi. Senin stop noktan varmı ? Neresi.

(Yada 1480 'den long oldun ! Stop noktan neresi, çıkış noktan neresi ?
Yada 1485 'den short oldun! Stop ve profit nerede ? 1475 'e kadar düşsün diye mi bekleyeceksin yada 82'de pozisyonu kapatacaksın ?)

Yani iş 1475 'den almakla başlıyor. Bu en kolay yeri, (önemsiz demekle bunu kasdediyor adam) peki şimdi ne yapacaksın ??????
EN BÜYÜK SORU BU OLMALI !
Daha alırken senin stop ve kar alma yerlerini belirlemen gerekiyor. Bu kadar kar bana yeter deyip de çıkabilirsin, belirlediğin yere kadar da tutabilirsin. Ben 74,73 veya 72,5 vs. neyse burada stop olacağım demelisin. 70 'e düşene kadar beklememelisin. Para yönetimi işte burada devreye giriyor.

Böyle forumlarda bunları bulamazsın. Burada sadece GEYİK olur.
Arada gördüğün böyle bazı yazılarda anlaşılamama nedeniyle dalga geçilme malzemesi veya saçmalık olarak adlandırılır.

teo
15-09-2007, 16:53
Ekteki grafiğe g&#246;re anlatayım daha iyi olacak !

Diyelimki başlangı&#231;ta giriş noktasını buldun. 1475 'de aldın. Bunu nerede &#231;ıkmayı d&#252;ş&#252;n&#252;yorsun ? Stop noktan nedir ?
Diyelim 1475 'den aldın yukarı gitmedi de 1470 'e kadar indi. Senin stop noktan varmı ? Neresi.

(Yada 1480 'den long oldun ! Stop noktan neresi, &#231;ıkış noktan neresi ?
Yada 1485 'den short oldun! Stop ve profit nerede ? 1475 'e kadar d&#252;şs&#252;n diye mi bekleyeceksin yada 82'de pozisyonu kapatacaksın ?)
.

tesekur ederim yazıların icin,ben aslında giris noktası belirliyorum,ama cıkış noktası belirlemiyorum,su kadar kar yeter de demıyorum,grafık donus verene kadar beklıyorum,trendı kacırmamak icin,

Ama cok sık karsılastıgım bır durum var,Mesela 61500 den aldım,61900 kadar gıdıyor,ben hala vermedım icin,grafık tekrar 61525 den sata gectıgı ıcın verıyorum,buda aslında benım 400 puanı cebe koymadıgım icin,komısyon zararı yazıyor.

Burada yanlıs yapıp yapmadıgımı gercekten bılemıyorum,dogrusu karı cebe koymak mı,yoksa 61900 e gelınce 61750 ye stoploss mu koymak buna tam karar veremedım.

Ama tum sıstemlerın trendı yakaladıgında max karda oturması gerekıyor dıye cok yerde okudum,Tabı asıl mesele bir trend olusacakmı.Olusmayacaksa kar gerı gidiyor.

Bu konuda baska arkadaslarımız ne yapıyor dogrusu merak edıyoum.

B&#246;yle forumlarda bunları bulamazsın. Burada sadece GEYİK olur.
Arada g&#246;rd&#252;ğ&#252;n b&#246;yle bazı yazılarda anlaşılamama nedeniyle dalga ge&#231;ilme malzemesi veya sa&#231;malık olarak adlandırılır.

Yemekte tuz da var biber de,olur elbette public bir forum,ama normal hayatta tanısamıyacagın bir suru kaliteli insanlarlada buralarda tanısma imkanı var.Onemli olan dogru kisileri bulabilmek,

lafola
15-09-2007, 23:24
Bir sistemim olsa adı mucize olsa olacakları kulağıma fısıldasa
--------------------------------------------------------------------------------

1. bölüm...

Trading sistemlerini herhalde dünyada en iyi ve çok örnekleme ile bilen kişi Dr. Tharp tır..(Trading psikoloğu olan Dr.Tharp hepimizin idolu olabilecek top traderlerin sağaltımını yaparak yıllarını trading in kimyasını algılamaya vermiş biridir..Sağaltım için ilk olarak traderin sisteminin detaylarını sorarak başlaması nedeni ile Tharp, yüzlerce traderin sistemini öğrenmiştir..)
Sayın Cenk Efe nin haftalarca önce tercüme etmeye başladığı bir kitabındaki söz öylesine önemliki :

Tradingde sistem %10
para kontrolu %30
psikoloji %60 önem taşır şeklinde idi (rakamlar aşağı yukarı böyle idi)

Acaba bunun anlamı nedir?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Bir sistemim olsa adı mucize olsa olacakları kulağıma fısıldasa
--------------------------------------------------------------------------------

Bölüm 2

Borsa sihirbazları adlı kitap çok lezzetli bir eserdir..(her okunduğunda lezzeti artar)
Top traderlerle yapılan röportajlardan oluşan bu klasik eserde anlaşılmaz bir bölüm her okunuşunda anlaşılmaz kalmaya devam etmiştir..Böyle durumlarda gargara yapılarak hafıza kaybı numarası ,yada zaten her kelimesi önemli olan kitabın diğer mesajları yüceltilerek bu anlam verilemeyen kısım atlanma yolu seçilir ve huzur bulunur tabii..
Şöyle demektedirler: Bir sistem her piyasada geçmezse çöpe at onu..
Halbuki 6 senedir yaptığımız tüm formüller İMKB100 üzerine idi ve bu sistemler ölüyorlardıda başka yerde (mesela senetlerde) geçmemekteydiler..Endexte bir getiri bir getiriki her sene reel %70-80 kazanç..Herhalde Top traderler bunu bilmiyorlardı..
Acaba ?
Tharpın bahsettikleri ile bu birbirini desteklemektemi idi?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bir sistemim olsa adı mucize olsa olacakları kulağıma fısıldasa

Bölüm 3

Elbette Tharpın söyledikleri ile Top traderlerin sistem konusunda söyledikleri bire bir örtüşmekte idi..Peki her grafikte işe yarayan sistem nasıl olabilirki?
Teknik analiz kitaplarında bahsedilen MACD STOCK MOV AVERG gibi şeylerdir.Halbuki şunu biliyoruzki bu indikatörkleri test ettiğimizde totalde zarar ettirmektedirler..El çare?
Tharp şunu biliyor: Mucize bir mekanik formül yok ve zaten olamaz..(her yıl %50 %70 kazandıracak)
Piyasa şurdan döner ,şurası direnç mutlaka kırdı gider 60 sayfalık formülüm piyasanın gaz yaptığını söyledi ..Bunu öğrenmek için Metastock 6 saat çalıştı filan
Gelelim Tharpın yüzdelerine :

Elbette psikoloji % 60 bunun üzerinde fazla durmayacağım Ayaklarınız olmazsa futbol oynayamazsınız gibi bir şey bu (bu kadar basit değil elbette şimdilik konum bu değil)
Sistemi para kazandırır hale getiren PARA KONTROLU dur..
Sistem önemsizdir..Sistemi hangi para kontrolu ile çalıştıracağınız önemlidir..
Zarar ettiren MACD formülünü tradeye 10-20-40-80-160-320-640 kontrat gibi katlayarak girerseniz KAR edebilirsiniz..Malumunuz MACD her grafikte geçer..
Üzücü bir haber daha, eger haklı isem kazançlarda çok düşük olmalı (mesela yıllık %10-35 reel... kaldıraçlı haldir bu) Zaten ABD deki CTA lar %15 kazandımı havalara uçmaktalar..
Merak edenlere 4. kısımda var tabi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Üşenmedim ..
Bölüm 4

Yoksa tümü bir yanılsamamı (malum mühendis kafası şüpheci olmak zorunda)
Acaba Top traderlerden birinin dediği şu cümle < Tradingin kumar olduğunu söylerler, 15 yıl arka arkaya kar eden traderler biliyorum kumar bunun neresinde> Gerçekte başka bir açıklamayımı hak etmekte

Buffet Tüm zamanların en büyük yatırımcısıdır .(malum 50 milyar dolarlık borsadan oluşmuş serveti ile bir devdir)..Bu adamın nasıl bu serveti yaptığıda elbette bilimin merakını çekmiştir..Bu servetide TEMEL ANALİZLE yapmıştır..

Bir görüş ise yüzlerce binlerce borsacıdan bazılarının arka arkaya YAZI atmasıdır
İstatistiki olarak olası bir durum olduğu düşünülmektedir..arka arkaya yazı atanlar servetlerini yerken bizlere ahkam kesmekte ,bunu beceremeyenler gece kondu mahallerinde geçim sıkıntısı içinde yaşamaktalar (ki bu kaybedenler maalesef bunlar yüzde içinde büyük kısmı oluşturmakta)

Bu 4. kısım biraz üzücü ama ,umarım herkes bir an durup değerlendiri..
5. kısım varmı?
acaba merak eden varmı?

Küçük bir not ekleyeyim..Sistem çalışan teknik analiz öğrenmek isteyen kişilerin MUTLAKA ,kitap yazmak,ders vermek ,aracı kurumlarda çalışmakla geçimlerini sağlayan kişilerin yazdığı teknik analiz kitaplarına ek olarak ,Bu işin kimyasını anlatan : Bir borsa spekülatörünün anıları,Borsa sihirbazları adlı kitapları okumalıdırlar..(her yıl en az 2-3 er kere okumalılar)

teo
15-09-2007, 23:49
Sayin Lafola,

Yazınız icin tesekurler,

Aslinda teknik dedigimiz,bizleri bir sekilde disipline eden,davranisların nasıl olması gerektigini soyleyen sayıların grafıklere dokulme halidir.(PI filmini tavsiye ederim,ingilizce ve siyah beyaz)

Acaba Bugun Bu ındikatorler olmasa idi ve insanlar diledigi gibi alıp satsa idi,Borsalarda trend olusur muydu? Yoksa sadece yatay piyasalar mı olurdu.

Oyle ya ,10 dakika once fiyat 61500 ken,10 dakika sonra bizlere 63500 den aynı kontratı aldıran aslında teknık degil mi?
Yoksa bir insan 10 dakika once 61,500 'e almaya deger gormedigi bir seyi nicin 2000 puan uzerinden alsın.

Ben teknige mantıken inanmasam da ,hep alımlarımı ve satımları teknige gore yaparım.COk garip bir paradokstur bu,

Ne demek mantıken ,bak burada direnc var,burayı gecti,nasıl bir direnc ki bu,butun bu oynayan insanlarlar bunu biliyor,ve buradan satıyor veya gecince alıyor.

Aslında sadece kurallar zinciri,birileri bize nasıl davranmamız gerektigini bir sekilde empoze etmis,ve bizlerde onu uyguluyoruz.

Teknik bu nedenle onemli oluyor,

Bu nedenle oyuncunun pisikoloji disinda hareket ediyor py,biliyorki bu ekran basında veya grafikleri izleyen birileri var.

Cuma aksamı eger son 10 dakikada 700 kusur puan alım yapmasa idi birileri benim gunluklerde baz aldıgım CCI20 al moduna gecmiyecekti,

Peki niye al dedi,Gercekten ne oldu,Elbette siz 800 puanlık bir hareket yaparsanız her indikator bunu gosterir,

Acaba birileri bak arkadas artık gunlukler yukarı kesti,Sizler bunu grafikte goruyorsunuz ,hep beraber alalım,ve biraz yukarı mı goturelim mi demek istedi,

Iste sorun burada,tahtada aciga satanın bir mantıgı var mutlaka,

Bir ornek verirsem beni sasirtan ..

Ben futbol bahisleride oynuyorum hafta sonları,
Hic bir takımı da bilmem,yaptıgım sey sadece,oranı hangisine az veriyorlarsa onu oynuyorum,oyle ya,bu bahis sirketleri o takımın kazanacaklarını bildikleri icin bahis kazanc oranlarını az veriyorlar,mantıken boyle olması lazım,

Ama ne oluyor biliyormusun ,o matematik denklemi orada cuvallıyor,ve ben bahislerin cogunu kaybediyorum.

Sonunda anladım ki,bahis firmaları mantıklı ve matematikten anlayan toplumun nasıl oynadıgını bildikleri icin ,aslında gel gel yapıyorlar..

Kısadan hisse,sahsi dusuncelerim,Yoksa niye hep suprizler kazansın ki..

bnko
16-09-2007, 00:24
sayın teo sisteminizi inceliyorum.Bu verilerinizi incelerken ema34'ten sözediyorsunuz. Ema34 nedir, CCI150 ve CCI14 hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Matriks'te günlük ve saatlik Vob grafiğini inceliyorum ve burada bir takım indikatörler var, sanıyorum buradan bakıyorsunuz. Bunlara nasıl bakılacağı hakkında bilgi verirseniz yararlı olacaktır.

hayaletsürücü
16-09-2007, 00:27
Sn. teo aşağıdaki grafikte xu30 ekim kontratı g&#252;nl&#252;k verilerle ccı50, ccı20 ve kapanışa g&#246;re 34 l&#252;k ema ile g&#246;r&#252;lmektedir. 62,000 seviyesinde uyumsuzluk g&#246;steren CCI ya g&#246;re 72,875 de sonlanan "divergence area" da zaman boyutunu k&#252;&#231;&#252;ltmek dışında optimal strateji ne olmalıdır? Yanıtlayabilirseniz sevinirim.
http://i184.photobucket.com/albums/x285/time-price-timing/cci.png

bnko
16-09-2007, 00:44
sayın hayalets&#252;r&#252;c&#252; bu grafiği hangi aracı kuruluşun sayfasından indirdin? Sanko'nun Vob terminalinde bu t&#252;r grafiklere ulaşabilir miyim?

ironhand
16-09-2007, 00:54
işte herkesin yanıldığı nokta orada başlıyor.
INDIKATORLER.
Indikatorler neyi gosterir ? Neye göre bakıyorsunuz ?
Önce bunu düşünün. Farkettiyseniz kırdığı yer diyorsunuz.
Peki madem kırıyor, orada neden o kadar satıcı veya alıcı var ?
Herkes indikatörle veya çizilen iki adet çizgiyle iş yapmaya çalışıp işte şöyle oldu böyle olacak falan gibi yazılar yazar durur. Bir düşünün,
bu kadar kitap yazılmış, heryerde şu kadar paraya bu kadar saat kurslar var. Madem herkes bu kadar biliyor, neden geçimini kurs vererek kitap yazarak harcasın ? Madem herşeyi biliyorlar neden kendileri yapmıyorlar.
Alın herhangi bir teknik analiz kitabını hepsi aynıı şeylerden bahseder.
Birkaç satır evvel lafola arkadaşın yazdıklarını iyi okuyun.
Ben ilk kez Borsa Sihirbazlarını okuduğumda sadece okumuştum, anlamadığım yerlerde sıkılıp geçmiştim. Fakat bazı şeyleri anlayıp ikinciye okuduktan sonra ne demek istediklerini anladım.Mevzu uzun, kısa kesiyorum. Yoksa yaz yaz bitmez. Benden bu kadar, zaten çok bile konuştum. :bad:

hayaletsürücü
16-09-2007, 01:00
sn bnko, metastock programının grafiğidir. Evde az &#246;nce ben yaptım. :) Sankoda hesabım yok o nedenle verdikleri foreks ekranının kapsaımını bilmiyorum. ondada yapabilirsiniz.grafik i&#231;in derinlik ekranının altındaki grafik butonuna tıklayın. sonra a&#231;ılan grafiğe sağ tıklayıp g&#246;stergeleri sonrada ccı yı se&#231;in. parametreyi 14,20 50 her neyse girebilirsiniz. &#252;zerinde &#231;alışmadan ne işe yaradığını kavramadan hi&#231; bir g&#246;stergeyi referans almamanızı şiddetle &#246;neririm. Grafiğimi incelerseniz CCI ya eleştirel yaklaştığımı ve yetersizliğini vurguladığımı g&#246;rebilirsiniz.

teo
16-09-2007, 01:02
Ben ilk kez Borsa Sihirbazlarını okuduğumda sadece okumuştum, anlamadığım yerlerde sıkılıp geçmiştim. Fakat bazı şeyleri anlayıp ikinciye okuduktan sonra ne demek istediklerini anladım.Mevzu uzun, kısa kesiyorum. Yoksa yaz yaz bitmez. Benden bu kadar, zaten çok bile konuştum. :bad:

Olmadı bak,kacak guresiyorsunuz,bende okudum o kitapları,ama neden bahsettiginizden anlamadım.Yazarsanız ,belki benim kacırdıgım seyleri bulmamda yardımcı olabilirsiniz.

Zaten ben bu topigi ,farketmedigimiz olayları farketmekte birbirlerimize yardımcı olalım diye actim.

Yoksa buraya yazdıgım olayları ben zaten biliyorum,niye yazayım ki aksi takdirde.

teo
16-09-2007, 01:09
Sn. teo aşağıdaki grafikte xu30 ekim kontratı günlük verilerle ccı50, ccı20 ve kapanışa göre 34 lük ema ile görülmektedir. 62,000 seviyesinde uyumsuzluk gösteren CCI ya göre 72,875 de sonlanan "divergence area" da zaman boyutunu küçültmek dışında optimal strateji ne olmalıdır? Yanıtlayabilirseniz sevinirim.

Sevgili Hayalet Surucu.

Ben gunluk verilerde sadece CCI20 ye bakiyorum.Ema 34 ve CCI50 ,CCI14, 1 dak. 3dak.ve 5dak. kullanıyorum.

Alım satım kararlarımı 1 dak. gore yapıyorum.5 dakıka da genel gunluk trendı goruyorum.

Uyumsuzluklarada fiyat grafiginde hic bir zaman bakmıyorum.
CCI uyumsuzluklarını klasık trend anlamında degil,CCI pattern,(benim arsivimde pattern sekilleri var) seklinde bakıyorum.

SU anda gunluklerde CCI 20 de bir ters ghost goruyorum,Bu da maksimum CCI20 de +200 'e kadar gidecek gozukuyor,ama bu 1 gunde mi olur,Bir kac gunde mi bilemem.

Aslında gunluklerde CCI20 +100 gecmeden,trend baslamıs diyemeyiz.
CCI20 de +100 asagıya kesınce herseyı satmak gerekır.

72000 lik onceki harekette CCI20 67.000 civarinda +100 asagıya dogru kesmisti.

Su an trend olustu demek icin erken gibi,bu halen bir tepki alımı gibi geliyor bana..Tabi kisisel ongorum bu..

hayaletsürücü
16-09-2007, 01:40
Tren ka&#231;ıyor yakalayayım şunu diye heyecanla pozisyon a&#231;malar margin call nedeniyle panikle kapanan pozisyonlar, piyasa fiyatlı emirlerin yol a&#231;tığı g&#252;r&#252;lt&#252;y&#252; i&#231;eren 1 dakikalık grafiğe bakmak, 5 dakikalıkta da trendi yakalamak kolay olmayan bir iş. Ne diyeyim Allah kolaylık versin sn. teo. Az &#246;nce bir yazı okudum, aynen ş&#246;yledir.

VOB sistemine g&#246;nderilen hesap bazında ND teminat tutarı ilgili hesabın NK teminatının belli bir y&#252;zdesi olacaktır, bu orandan fazla yatırılan ND teminatlar Takasbank sisteminde değerleme dışı kalacak ve fazla teminat bilgisi VOB sistemine g&#246;nderilmeyecektir.
VOB’a g&#246;nderilen hesap bazında teminat bilgisine filtre (tutar ve/veya oran) uygulanacaktır.
G&#252;n i&#231;inde ilgili hesaba NK teminat yatırılması halinde, değerleme dışı kalan ND teminatlar da değerlenerek VOB sistemine bildirilecektir
hangi seviyede ne kadar margin call olacak o bile hesaplanabilir kabaca. CCı ne yapsın. :)

teo
17-09-2007, 23:44
CCI 50 VE CCI 14 SISTEMININ KULLANIM SEKLI TURKCE

Arkadaslar daha once buraya kullandıgım sistemin dokumanlarını indirebileceginiz linki vermistim.Fakat bu dokumanlar
ingilizce oldugu icin,bazı arkadasların ricası uzerine Turkce sistemi buraya yazıyorum.

Bu arada sisteme inanmayanlar olabilir,benim sahsi dusuncem,su ana kadar mevcut indikatorler arasında en basarılı
olanıdır.Dileyenle sanal olarak sistemleri karsilastirmak icin trade yapabiliriz.Her kes giris cıkıs noktalarını
yazar,en basarılı olan sistemi buluruz.

Cci genel ozelligi

Asiri alim ve satım bolgelerini gosterir.
Momenti gosterir
Uyumsuzlukları gosterir.

Simdi bu sistemi uygulamak isteyen arkadaslar daha once bildikleri tum seyi unutsunlar.Forumdaki diger
arkadasların yorumlarını okuyabilirler,ama asla onlar bunu dedi,sunu dedi,diyerek alım ve satım yapmayacaksın.
Aracı kurumunu dinlemıyeceksın,Yorumlarına kulak asmayacaksın.
Efendim burayı kırdı,orada direnc var,yok destek var,Yok 50000'i bir daha deneyecek.
En onemlisi kazanmaya baslayınca,cesaretlenip,grafik dısında hic bir sey yapmıyacaksın.

Kesinlikle bakacagimiz sey sadece bu grafik,dolar ,yen,dow,bow,data,ıvır zıvır bakmayacagız.

Matriks,Euroline,Foreks veya Metastock, grafikleri izlemek icin ne kullanıyorsanız onu acın.
Vob derinlik uzerinde grafik bolumune gelin.
Burada fiyat uzerinde mevcut diger indikatorlerin hepsini silin,Sadece fiyat kalsın.
Fiyatı dusen yukselen renklerı kullan seklınde degistirin,Yani ayarladıgımız periyotta
acılıs altında kapattı ise kırmızı,yuksek kapattı ise mavi rengi secin.

Grafigimiz muhtemelen gunluktur.Onun periyodunu 5 dak yapın.

5 dakıkalık grafik uzerine 34 Moving Avarages MA(Hareketli ortalama) Ussel=Exp=EMA olarak ayarlayın.
Daha sonra indikator ekle bolumunden CCI indikatorunu 2 adet ekleyin,Alt alta 2 tane olacak.

Birinci indikator CCI periyodunu 50,ikinci indikator CCI nin periyodunu 14 yapın.Ve grafiginizi
default (varsayılan) olarak kaydedin).

CCI indikatorunde +100,0 ve -100 belirecektir.

Simdi + 100 yukarısı asırı alım,-100 altı asiri satım bolgesidir,0 ise moment bolgesidir.

Yapacaginiz sistem soyle.

CCI 50 sıfır noktasını yukarı dogru gecince ,goz ucu ile CCI 14 'e bakın,CCI 14 de sıfır noktasını yukarı dogru
gecti ise,Alım yapın.(tersi de gecerli ,her ikiside sıfırın altına gecti ise sat.)

Bu arada alım yapmaya karar verdiniz,cok buyuk olasılıkla fiyat grafik uzerine yerlestirdigimiz EMA34
cizgisinin uzerinde olacaktır.Simdi burada karar vermeniz gereken,en ideal durum,Fiyatın EMA34 cizgisine
yakın oldugu yerden almaktır.Eger fiyat EMA34 cizgisinin cok uzagında ise,muhtemelen,fiyat tekrar
EMA34 cizgisine degmek isteyecek yani geri gelecektir.Burada tercih sizin.

Ben eger o gun yatay bir piyasa ise fiyatın geri gelmesini bekliyorum,Ama trendli bir gun ise,
hemen aktiften alıyorum veya satıyorum.

Peki alım yaptınız,simdi ne olacak,Yine aynı sekilde satmak icin her iki CCI ninde onayını alacaksınız.
Ornegin CCI50 ,sıfır altına gitti,Ama CCI 14 gitmedi,pozisyonu bozmayacaksınız.( Tam terside gecerli)
Yani tum hareketlerinizde bu her iki indikatorde onaylayacak.Sakın endiseye kapılıp,bak 1 indikatorde,sıfır
altına hareket etti diye pozisyon bozmak yok,mutlaka teyit alacaksınız diger grafikten de.

Ertesi gune mal tasıma konumu icinde aynı sey gecerli,

Bir dahaki bolumde,uyumsuzluklar ,formasyon tanıma,ve trendin tersine hareket sartlarını yazacagım.

Soruları olanlar ,cekinmeden diledigini sorabilirler.Bazen sizlere sacma gelen sorular,cok anlamlı
olayları aydınlatabiliyorlar.

teo
18-09-2007, 00:04
17 eylul 5 dak vob endeks yakın vade grafik ornek kurulum.
Asagidaki grafik incelenirse 1 yerde CCI 14 asagiya kesmis ama CCI 50 sıfır noktasını kesmedigi icin pozisyonu bozmuyoruz,Ilerleyen dakikalarda da CCI 50 sıfır noktasını asagıya kestigi halde CCI 14 sıfır noktasını ,asagıya kesmedigi icin,
halen pozisyonunu bozmuyoruz.

mf2hd
18-09-2007, 01:39
http://img406.imageshack.us/img406/5308/zsinyal1pv7.gif

benım sıstemımde bu sekılde arkadaslar .ben ne habere bakarım nede verilere direk sinyallerle işlem yaparım bakın sonuşlar bunlar işte fenamı sızce arkadaslar . sıstem gercektende cok onemlı

mf2hd
18-09-2007, 01:40

benım sıstemımde bu sekılde arkadaslar .ben ne habere bakarım nede verilere direk sinyallerle işlem yaparım bakın sonuşlar bunlar işte fenamı sızce arkadaslar . sıstem gercektende cok onemlı

mf2hd
18-09-2007, 01:42
http://img406.imageshack.us/img406/5919/zsinyal2hu0.gif

buda grafıgımın devamı herkese bol kazanclar

teo
18-09-2007, 13:57
Merhaba ,

Sistemlerin cok indikatorlerle,bolingerle cok argumanla teyit edilmesi muhakkak basarıyı artırır,fakat en iyisi her zaman en basit olanıdır.
Karmasık bir sistemde ,sisteme hakim olunamadıgı takdirde yapılabilecek tek hata,basit sistemin getirisinden de az olacaktır.

Bu nedenle ben cok karmasık sistemleri tavsiye etmiyorum.

lafola
18-09-2007, 16:28

M&#252;kemmel bir sisteminiz var tebrikler..Bu sistemle 5 seneye kadar t&#252;m borsadaki senetler sizin olur..Sisteminizde zararlı trade yok gibi bir şey..

mf2hd
19-09-2007, 01:23
Mükemmel bir sisteminiz var tebrikler..Bu sistemle 5 seneye kadar tüm borsadaki senetler sizin olur..Sisteminizde zararlı trade yok gibi bir şey..

sureklı calısıyorum guncellemek ıcın en son halı bu. sadece sıstem kurmakla bıtmıyor ona yenılık katmakta lazım ne yazıkkı bıde sermaye lazım

araf
19-09-2007, 16:28
arkadaşlar bir sorum olacak yorumlayıp yardımcı olursanız sevinirim:
adx, aroon ve williams &#37;r dayalı saatlik bir sistemim var, yaklaşık yıl başından beri kullanıyorum ve başarılı g&#246;r&#252;n&#252;yor. ilk defa bug&#252;nlerde bu sistemi dax vs bir ka&#231; borsada simule ettim. VOB ta &#231;ok iyi &#231;alışan bu sistem aynı zaman dilimlerinde dax ta zarar yazıyor.
endişem şu bi kitapta başarılı bir sistemin &#252;lke veya i&#231;erik g&#246;zetmeksizin her t&#252;rl&#252; grafikte başarılı olması lazım diye bir şey okumuştum. bu konularda eğitimli olmadığım i&#231;in &#231;ok fazla k&#252;lt&#252;r&#252;m yok, dolayısı ile yorumlayabilirseniz sevinirim. &#231;&#252;nk&#252; zaten sisteme uyma konusunda yeterince problem yaşıyoruz bir de sistemin potansiyeline olan inancımı kaybedersem sanki her şey &#231;&#246;kecek gibi duruyor, yorumlar i&#231;in şimdiden teşekk&#252;rler..

murolog
21-09-2007, 00:50
Sn Teo, 5 dakıkalık grafik uzerine 34 Moving Avarages MA(Hareketli ortalama) Ussel=Exp=EMA olarak nasıl ayarlayacağız?

Birde, Birinci indikator CCI periyodunu 50,ikinci indikator CCI nin periyodunu 14 nasıl yapıyoruz? ben sankonun fx2000 proğramını kullanıyorum ama..

teo
21-09-2007, 13:00
Sn Teo, 5 dakıkalık grafik uzerine 34 Moving Avarages MA(Hareketli ortalama) Ussel=Exp=EMA olarak nasıl ayarlayacağız?

Birde, Birinci indikator CCI periyodunu 50,ikinci indikator CCI nin periyodunu 14 nasıl yapıyoruz? ben sankonun fx2000 proğramını kullanıyorum ama..

Vob grafiginizi actiktan sonra ,grafik uzerinde sag uste P isaretinde,5 dak ayarlayın,daha sonra gosterge ekle tusu aynı yerde,burada MAV moving avarages secin,yonteme de ussel yapın,daha sonra yine gosterge ekleyin derseniz orada CCI var,onu da 2 kere ekleyin,eklediginiz CCI uzerinde sag tus yaparsanız gosterge parametresi degistir diye bir bolum var,onuda bir tanesi icin 50,digeri icinde aynı sekilde 14 yapın.

Her iki grafikte sıfır noktasını gecince alım yapın,altına gecince de satıs yapın,
Bu arada sanko kullanıyorsanız sartlı emır girmeyı de unutmayın,

mesela 69000 den aldınız,poz aldıktan sonra,pozısyon uzerinde,pozisyon kapat yapın,stoplossunuzu yazın ,ornek olarak 200 puan stop loss yapacaksanız,68,800 limite yazın,tip bolumune de sartli emire 68,775 yazarsanız,stoplossu da belirtmis olursunuz.

Eger bir aksilik olur,fiyatlar grafik yonunde hareket etmezse,yukarıdakı emire gore,siz 69000 dan almıstınız,fiyat 68,775 gorurse 68,800 e sat emiri yaz diyoruz.

Stoploss limitinizi siz belirleyin,eger 200 puan aldıysanız,

Fiyat istedigimiz yone giderse ornek olarak 69500 oldu,bu sefer stoplossu yukarı cekecegimiz icin,aynı emiri duzelt bolumunden su sekilde duzeltiyoruz,

Limit 69300,sartli emir 69275,yani karinizi geri vermemis oluyorsunuz.Burada da fiyat 69275 gorurse 69300 sat emri yaz diyoruz.

Karisik mi yazdım acaba..

teo
21-09-2007, 13:12
arkadaşlar bir sorum olacak yorumlayıp yardımcı olursanız sevinirim:
adx, aroon ve williams %r dayalı saatlik bir sistemim var, yaklaşık yıl başından beri kullanıyorum ve başarılı görünüyor. ilk defa bugünlerde bu sistemi dax vs bir kaç borsada simule ettim. VOB ta çok iyi çalışan bu sistem aynı zaman dilimlerinde dax ta zarar yazıyor.
endişem şu bi kitapta başarılı bir sistemin ülke veya içerik gözetmeksizin her türlü grafikte başarılı olması lazım diye bir şey okumuştum. bu konularda eğitimli olmadığım için çok fazla kültürüm yok, dolayısı ile yorumlayabilirseniz sevinirim. çünkü zaten sisteme uyma konusunda yeterince problem yaşıyoruz bir de sistemin potansiyeline olan inancımı kaybedersem sanki her şey çökecek gibi duruyor, yorumlar için şimdiden teşekkürler..

sisteminizden kazanıyorsanız,ve sisteme hakimseniz sorun yok,burada sadece stoploss ları da uygularsanız ,az kaybederken cok kazanırsınız.

murolog
21-09-2007, 14:37
teşekkür ederim göstergeleri yapmayı başardım.sanırsam cci 14 0 ı geçti yukarı diyelim ama cci 50 hala 0 ın altındaysa bişe yapmıyorsunuz cci 50 de 0 ı geçerse ikiside 0 ın üstünde oluncada alım yapıyorsunuz? nasıl sizce başarılımı acaba 5 dakkalıklarda değilde 15 dakkalıklarda daha uzun sürde daha başarılı olurmu.Saygılar

teo
21-09-2007, 15:21
teşekk&#252;r ederim g&#246;stergeleri yapmayı başardım.sanırsam cci 14 0 ı ge&#231;ti yukarı diyelim ama cci 50 hala 0 ın altındaysa bişe yapmıyorsunuz cci 50 de 0 ı ge&#231;erse ikiside 0 ın &#252;st&#252;nde oluncada alım yapıyorsunuz? nasıl sizce başarılımı acaba 5 dakkalıklarda değilde 15 dakkalıklarda daha uzun s&#252;rde daha başarılı olurmu.Saygılar

hayır 5 dakıka kullanacagız,5 dakıka da 50 perıyot zaten gunluk grafık yapar,14 perıyotda saatlık yapar,34ema da seansligi gosterir,yanı bu zaten saatlık hareketi gunluge ve seanslik durumuna gore gosterıyor,

pozısyon almak icin her ıkısınınde yonu aynı olacak,50lık veya 14 luk sıfır uzerinde ,digeride 0 altında ise,islem yapmıyacaksın,

zaten 50 lık sıfır altında ve 14 halen 0 uzerınde ıse,bu yukarı bır sert hareket olacagını gosterır.

Burada tam terside gecerlidir,14 luk ve fiyat 34 emanın altına inmis ama,50 lık hala yukarıda ise,
buda asagıya sert hareket olacagını gosterır,ama su an siz bunu denemeyin,sisteme tam hakim olunca farklı sinyalleri tartısırız,siz su an sadece her ikisinde aynı yonde olmasına dikkat edeceksiniz,diger yontem trende karsı harekettir cunku,can yakabilir.

PAŞA
21-09-2007, 15:25
&#199;ok g&#252;zel bir topik...Tebrikler sn.Teo...
Ah sistemler ah:-))

teo
21-09-2007, 15:29
Çok güzel bir topik...Tebrikler sn.Teo...
Ah sistemler ah:-))

tesekurler

teo
21-09-2007, 15:39
su anda 15:37 itibari ile cci50 halen sıfır uzerinde ,digerlerinde fiyat 34ema nın altında ve cci14 sıfır altında,long pozisyonu bozmayacagız.Cunku CCI50 sıfır altına gitmemis,giderse pozisyon degistirecegiz.Sistem sabah 10:25 de CCI50 ve CCI14 yukarı kesmesi ile 68,875 de longa gecmis.

Ornek olarak soyluyorum

murolog
21-09-2007, 15:52
evet &#246;rneğide anladım sn Teo teşekk&#252;r ederim

teo
21-09-2007, 15:54
evet &#246;rneğide anladım sn Teo teşekk&#252;r ederim

rica ederim bu arada stoploss ları unutmayın lutfen,istedigimiz yonde hareket etmezse stoploss devreye sokuyoruz.Bunu Sankonun programı ile sartli emir girerek otomatik yapabilirsiniz, yetisememe durumuna karşı,ters pozisyon acmıyoruz,grafikler bize ac demeden.

murolog
21-09-2007, 16:20
acaba macd la al sat yapan varmı yani yukarı kesince al aşağı kesince sat gibi

teo
21-09-2007, 16:25
acaba macd la al sat yapan varmı yani yukarı kesince al aşağı kesince sat gibi

ben yapmıstım bir zamanlar,ama performanslı gormedım,ya da ben beceremedım,bu sisteme karar kıldım,su an bana para kazandıran sistem bu,digerinde kazanamamıstım.
Ftp arsiv icinde var macd trader diye bir dosya,uzun bir sure onu uyguladım,ama tavsiye etmem.

murolog
21-09-2007, 16:36
ben yapmıstım bir zamanlar,ama performanslı gormedım,ya da ben beceremedım,bu sisteme karar kıldım,su an bana para kazandıran sistem bu,digerinde kazanamamıstım.
Ftp arsiv icinde var macd trader diye bir dosya,uzun bir sure onu uyguladım,ama tavsiye etmem.

macd 26,12..trigger da 9 çıkıyor otomatikman macd açılınca acaba bunları değiştirmek lazım mı.. bütün indikatörleri deniyim diyorum ama

teo
21-09-2007, 16:52
macd 26,12..trigger da 9 &#231;ıkıyor otomatikman macd a&#231;ılınca acaba bunları değiştirmek lazım mı.. b&#252;t&#252;n indikat&#246;rleri deniyim diyorum ama

dunyayı yeniden kesfetmeye calısmana gerek varmı,onların hepsi denendi baskaları tarafından,en azından ben denedim,

size para kazandıran bir sistem mi lazım,yoksa vaktinizi gecirecek bir oyuncakmı (bedeli cok agır olan) .

Bir gun bir seminerde birisine sormustum,borsada nasıl kazanabilirim diye,bana soyle dedi,
Hemen sana &#37; 50 kazandırayım,Nasıl diye sordum,Paranın yarısını bana ver,borsaya hic bulasma,%50 kazancli cık,yoksa hepsini kaybedeceksin dedi,

Para sizin elbette,macera aramak isterseniz,amacım sizi uzmek veya rencide etmek degil,lutfen yanlıs anlamayın,bende bu topigi birilerine yardımcı olayım,herkes benim yaptıgım hataları tekrar etmesin diye actım.

teo
21-09-2007, 17:25
yukselisin sonuna gelindi gibi bir his var icimde,en gec Sali donus baslar gibi,
bir gun onceki GAO 69,061 bugun GAO 69,1490,artık yukselis yavasladi,
Pazartesi GAO 69,1490 altında olursa donus sinyali anlamına gelir.Kisisel gorusum bu,

hilmi
21-09-2007, 17:26
Sn toe

Kullandığınız grafik programı sanırım sankonun Fx2000 diye verdiği program değil mi ?

murolog
21-09-2007, 17:49
dunyayı yeniden kesfetmeye calısmana gerek varmı,onların hepsi denendi baskaları tarafından,en azından ben denedim,

size para kazandıran bir sistem mi lazım,yoksa vaktinizi gecirecek bir oyuncakmı (bedeli cok agır olan) .

Bir gun bir seminerde birisine sormustum,borsada nasıl kazanabilirim diye,bana soyle dedi,
Hemen sana % 50 kazandırayım,Nasıl diye sordum,Paranın yarısını bana ver,borsaya hic bulasma,%50 kazancli cık,yoksa hepsini kaybedeceksin dedi,

Para sizin elbette,macera aramak isterseniz,amacım sizi uzmek veya rencide etmek degil,lutfen yanlıs anlamayın,bende bu topigi birilerine yardımcı olayım,herkes benim yaptıgım hataları tekrar etmesin diye actım.

haklısınız sadece geçmiş performanslarına bakıyım demiştim indikatörlerin..ama sanırsam her sistemin kazandırdığı ay farklı oluyor..önemli olan tabi para kaybetmemek.yardımlarınız için teşekkürler

teo
21-09-2007, 18:52
Sn toe

Kullandığınız grafik programı sanırım sankonun Fx2000 diye verdiği program değil mi ?

Evet Foreks kullanıyorum,lakin Sanko vermedi,1 dakikalık Vob grafikler sadece mevcutlar icinde Foreks te var ,matrikste bu ozellik yok,aslında 1 dakikayı sadece hisse senedinde gosteriyor,Vobda gostermiyorlar,bu nedenle Foreks kullanıyorum ,cok da guzel ve basarili,teknik servisleride kaliteli,herhangi bir yeni ozellik istenirse hemen yapıyorlar.

hilmi
21-09-2007, 20:35
Evet Foreks kullanıyorum,lakin Sanko vermedi,1 dakikalık Vob grafikler sadece mevcutlar icinde Foreks te var ,matrikste bu ozellik yok,aslında 1 dakikayı sadece hisse senedinde gosteriyor,Vobda gostermiyorlar,bu nedenle Foreks kullanıyorum ,cok da guzel ve basarili,teknik servisleride kaliteli,herhangi bir yeni ozellik istenirse hemen yapıyorlar.

Sn teo

Size özel mesaj gönderecektim, fakat mesajınız kapalı.

Ben henüz veri almıyorum. Açtığınız bu topiği tamamen okudum. Siz başarılı dediğinize göre denemek istiyorum, umarım sizce mahsuru yoktur. Bu anlamda yardımınızı rica ediyorum.

Foreksten veriyi internet üzerinden mi alıyorsunuz yoksa uydudan mı ? İnternet üzerinden bende alabilirim.

Hangi paketi kullanıyorsunuz, aylık veya yıllık ücreti ne kadar tutuyor ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar.

teo
21-09-2007, 21:57
Sn teo

Size &#246;zel mesaj g&#246;nderecektim, fakat mesajınız kapalı.

Ben hen&#252;z veri almıyorum. A&#231;tığınız bu topiği tamamen okudum. Siz başarılı dediğinize g&#246;re denemek istiyorum, umarım sizce mahsuru yoktur. Bu anlamda yardımınızı rica ediyorum.

Foreksten veriyi internet &#252;zerinden mi alıyorsunuz yoksa uydudan mı ? İnternet &#252;zerinden bende alabilirim.

Hangi paketi kullanıyorsunuz, aylık veya yıllık &#252;creti ne kadar tutuyor ?
uyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar.

Ozel mesaj bolumunu actim,
Ben foreksi uydu kartından kullanıyorum,farketmez,siz hangisini istiyorsanız kullanın.Ucreti ben odemiyorum,Bankam oduyor,bu nedenle inanin ucreti bilmiyorum,
foreks telefon 02122316211- ankara 03124271913 buradan bilgi alabilirsiniz.

Sistem hakkında sorularınız var ise buradan sorarsanız,diger arkadaslarda okurlar,ozel bir konu ise ,mesaj atın lutfen

teo
22-09-2007, 09:10
arkadaslar bir sey eklemek istiyorum,Bunu onceki yazılarımda yazmadıgım icin,bazı sorular su sekilde geliyor.

Ornegin,sistem aksam sat verdi ve sizler satla ertesi gune girdiniz.
Sabah acilista ters bir hareket oldu,ve 9:20 de ( 5 dakika beklemek gerekir,yeni bir tick atsın diye) ,CCI50 ve CCI14,sert bir sekilde sıfır uzerine cıktı.

Bu durumda ,hic vakit kaybetmeden,fiyatlar duser diye beklemeden hemen,pozisyonu al a cevirmelisiniz.

KamburAbbas
22-09-2007, 10:18
sayın teo ben seanslık verilerle teknik olarak hisse alımı satımı yapmak istiyorum. CCI giriş için ideal bir sinyal fakat çıkış için tam yeterli görünmüyor kağıttan çıkış zamanını iyileştirmede bu datalarla nasıl bir sistem kullanabiliriz

abka
22-09-2007, 11:25
yıllardır borsadayım.sistemden ne kastediliyor tamda anlamış değilim.mesela satılan paket program varmı.hani hemen kuaracaksın.sat deyince sat al deyince al....varmı böyle birşey..ha bana gelince yıllrın tecrübesiyle bazı teknik parametrelerin yorumuna göre(macd,rsı,ccı,momentum vs.)temel kuarallarım vardır.sayfalar dolusu.onlara göre hareket ederim..acaba hazır satılan paket program kullansam daha mı fazla kazanırım..sadece kıyas için söylüyorum.1 haz.-20 eylül arası portföyü % 140 artırmışım,vob ile...üstelik fed faizinden sonraki çıkışta yoktum(flattim)..acaba bahsedilen sistemler daha mı başarılı...yfasın matriksi var elimde..sankonunda müşterisiyim...hiç kullanmadığım ise çizgilerdir..

abka
22-09-2007, 11:32
macd,rsı,ccı,osc. yorumunu k&#252;&#231;&#252;msememek lazım..bunlar klasik gerceklerdir.genel kabul g&#246;rm&#252;şlerdir.bana &#252;niversiteye hazırlık yıılarımı hatırlattı...&#246;yle arkadaşlar vardı ki!yok bilgisayarla &#231;alışmak,yok yeni soru bankaları,değişik yeni y&#246;ntemler vs..adamların sadece kafası karıştı..ve sonu&#231; h&#252;sran oldu..oysa sadece bir ana kaynak klasik bir şekilde &#231;alışılsa yorum g&#252;c&#252; artırılsa ilk 1000 problem olmayacaktı...

abka
22-09-2007, 11:33
ama yinede beni fazla yormadan direk kuracagım bir programı denemek isterim..&#252;cretli bile olsa var mı &#246;yle bir şey..

abka
22-09-2007, 11:49
benim vob da asıl stratejim;&#252;st-alt parametreyi aynı y&#246;nde yakalamaktır(g&#252;nl&#252;k-saatlik).aynı y&#246;nde yakaladığımda ağresif pozisyon alabiliyorum.g&#252;nl&#252;kler asıl belirleyici olmak şartıyla;saatlikler ters y&#246;nde ise en mantıklısı flat kalmaktır.bu ilkeye ihanet etmenin cezasını vobta 900 puan ile &#246;dedim..g&#252;nl&#252;klerin al olduğu,ama saatliklerin yukarda titrediği bu g&#252;nde mesela flat evladır..kısa risktir.&#231;&#252;nk&#252; &#252;st-alt zıt y&#246;nde..ama uzun i&#231;in erkendir..

abka
22-09-2007, 11:51
bir sistem 6 aydabir bile %100 kazandırısa ,yılda %200 ü gecer.5 yılda yaklaşık 40 kat olurki..bu bile olaganüstü kardır..yani 25.000 dolar eder 1 milyon dolar....ne kadar kolaymış gözüküyor degilmi..neden diyorum..çünkü öyle sistemler gösteriliyorki,adamı her ay %100 kara geçiriyor.yani adam 5 senede ilk 100 zengin olur herhalde...pek inandırıcı gelmedi...sistemin her adımı doğru..olurmu öyle şey..

abka
22-09-2007, 11:54
&#252;st-alt paremetre aynı y&#246;ndeyse ..g&#246;z&#252;n&#252;n yaşına bakmam..g&#252;n sonu kapatmak mantığıyla 10 kaldıra&#231;a kadar kademeli &#231;ıkabiliyorum..ama ertesi g&#252;ne max.3 kal.yeter.

XDiscovery
22-09-2007, 12:18
yıllardır borsadayım.sistemden ne kastediliyor tamda anlamış değilim.mesela satılan paket program varmı.hani hemen kuaracaksın.sat deyince sat al deyince al....varmı böyle birşey..ha bana gelince yıllrın tecrübesiyle bazı teknik parametrelerin yorumuna göre(macd,rsı,ccı,momentum vs.)temel kuarallarım vardır.sayfalar dolusu.onlara göre hareket ederim..acaba hazır satılan paket program kullansam daha mı fazla kazanırım..sadece kıyas için söylüyorum.1 haz.-20 eylül arası portföyü % 140 artırmışım,vob ile...üstelik fed faizinden sonraki çıkışta yoktum(flattim)..acaba bahsedilen sistemler daha mı başarılı...yfasın matriksi var elimde..sankonunda müşterisiyim...hiç kullanmadığım ise çizgilerdir..

Peki bu kazancı tamamen sisteme göremi kazandınız ? Yani kendi kriterleriniz al sinyali verince aldınız- sat verince satınız.

Yoksa arada rulet oynadığınız oldumu ? Veya bazen "Ohhh be şansım yaver gitti" dediğiniz.....?

hayaletsürücü
22-09-2007, 12:24
Vobta p&#246;rtf&#246;y&#252;n &#37;140 artması biraz yanıltıcı kriterdir. Kaldıra&#231; etkisi g&#246;rmezden gelinirse endeks bazında getiri aslında yaklaşık %14 t&#252;r. Aynı d&#246;nemde al tut mantığı uygulanmış olsaydı (ki bu mantık vobta iflas demektir) endeksin getirisi yaklaşık %19 dur.

enorton
22-09-2007, 12:25
macd,rsı,ccı,osc. yorumunu k&#252;&#231;&#252;msememek lazım..bunlar klasik gerceklerdir.genel kabul g&#246;rm&#252;şlerdir.bana &#252;niversiteye hazırlık yıılarımı hatırlattı...&#246;yle arkadaşlar vardı ki!yok bilgisayarla &#231;alışmak,yok yeni soru bankaları,değişik yeni y&#246;ntemler vs..adamların sadece kafası karıştı..ve sonu&#231; h&#252;sran oldu..oysa sadece bir ana kaynak klasik bir şekilde &#231;alışılsa yorum g&#252;c&#252; artırılsa ilk 1000 problem olmayacaktı...

Haklısınız sn abka;
Bi de ş&#246;yle bir durum var herkes &#231;ok &#231;alışsa, butun y&#246;ntemleri denese bile &#252;niversite kazanan &#246;ğrenci sayısı değişmeyecek, &#231;&#252;nk&#252; kontenjanlar sabit.

Aynı şekilde borsada da kazananlar yanında kaybedenler de olacaktır,Piyasada her noktada alıcı ve satıcı olmalı yoksa piyasa olmaz. Diyelim ki s&#252;per bi sistem var ve başarı oranı &#231;ok yuksek. Peki herkes bu sistemi kullanırsa ne olur? Sistem al dediğinde herkes alacak, peki kim satacak?

Dow teorisinin en &#246;nemli kurallarından biri piyasadaki herkesin rasyonel hareket etmemesi kuralıdır. B&#252;t&#252;n sistemler al dese bile satmaya istekli insanlar olacaktır ve olmalıdır. Ben sistemlerin &#231;ok abartıldığını d&#252;ş&#252;n&#252;yorum. Ekonomik konjonktur &#246;nemlidir bence yani eger ulke ekonomisi iyiye gidiyorsa g&#252;nl&#252;k ya da haftalık d&#252;ş&#252;şler dışında y&#246;n yukarı olacaktır. Ben ilk kez 99 da borsaya girdim, lise yeni bitmişti. Yatırım fonu aldım endeks 9000 lerdeydi endeks 20000 i g&#246;rd&#252; daha sonra 16500 lerdeyken ben sattım bu kağıtları ve 3-4 ayda 1,5 milyarım 4,5 milyar oldu hi&#231; alsat yapmadan. Belki de sistem uygulasaydım zarar edecektim. &#220;stelik bu sistemler 11 eylul saldırısını ya da depremleri, muhtırayı, anayasaya fırlatmayı bilebilir mi? Bence borsada i&#231;g&#252;d&#252; de &#231;ok &#246;nemlidir. Soğukkanlı ve sabırlı olmak da aynı zamanda.

abka
22-09-2007, 12:30
Vobta pörtföyün %140 artması biraz yanıltıcı kriterdir. Kaldıraç etkisi görmezden gelinirse endeks bazında getiri aslında yaklaşık %14 tür. Aynı dönemde al tut mantığı uygulanmış olsaydı (ki bu mantık vobta iflas demektir) endeksin getirisi yaklaşık %19 dur.önemli olan paranın artmasıdır.üstelik benim kaldıracım genelde 3 dür..bazen gün sonu kapatmak şartıyla agresifleşlirim..
demek istediğim şu..ben bu karın bile 4 yılda olagan üstü blanço vereceğini söylüyorum..oysaki önceki sayfalarda öyle sistemler varki her adım dogru..adam 2 yılda trilyoner olur..bana mantıksız geldi..

yayamass
22-09-2007, 12:30
Merhaba değerli arkadaşlar; topiğe başından beri bir göz attım.

benimde bir sistemim var ve çok basit paylaşmak isterim.Temel analize göre hareket ederim.Ve gayette iyi bir pozisyondayım.Teknik analizin insanları toplu halde avlamak için kurulmuş düzenekler olduğuna inanıyorum.Sonuçta tekniği al verir pozisyona getirenler(bıyıklıklar) da bu işlerden fazlasıyla anlayan insanlar.Kendinizi spekülator yerine koymak daha saglıklı karar vermeniz açısından yeterli olacaktır.Size aldıracakları zaman tekniği al verdirecek şekilde ayarlamak onların elinde.Aynı şekilde size sattırmak için tekniği sat durumuna getirmek yine onlar için çocuk oyuncağı.Tekniğe fuzuli yere bu kadar kafa yormayın tekniğin tersine hareketler yapsanız daha karlı çıkacağınızı sizde göreceksiniz.başarılar..

abka
22-09-2007, 12:34
Peki bu kazancı tamamen sisteme göremi kazandınız ? Yani kendi kriterleriniz al sinyali verince aldınız- sat verince satınız.

Yoksa arada rulet oynadığınız oldumu ? Veya bazen "Ohhh be şansım yaver gitti" dediğiniz.....?
elbette şansın etkisi var.mesela seçimden önce longtum..seçim sonu bana uygun cereyan edince iyi kazandım..ama fed öncesi flattim ..kocaman karı kaçırdım...ama şu bir gerçekki 2 olaydada günlükler al idi.keşke fed dede long olsaydım..ama ben asla 50 artırmaz diyordum..esasında tekniğin dışına çıkmanın cezasını çektim..

teo
22-09-2007, 12:54
benim vob da asıl stratejim;&#252;st-alt parametreyi aynı y&#246;nde yakalamaktır(g&#252;nl&#252;k-saatlik).aynı y&#246;nde yakaladığımda ağresif pozisyon alabiliyorum.g&#252;nl&#252;kler asıl belirleyici olmak şartıyla;saatlikler ters y&#246;nde ise en mantıklısı flat kalmaktır.bu ilkeye ihanet etmenin cezasını vobta 900 puan ile &#246;dedim..g&#252;nl&#252;klerin al olduğu,ama saatliklerin yukarda titrediği bu g&#252;nde mesela flat evladır..kısa risktir.&#231;&#252;nk&#252; &#252;st-alt zıt y&#246;nde..ama uzun i&#231;in erkendir..

Sayın Abka oncelikle hosgeldiniz,Bu forumda takdir ederek okudugum ender kisilerdensiniz.
Aslında siz de benimle aynı seyi uyguluyorsunuz bir sekilde,
Rsi asiri alim satimi gosterir,
Macd Momenti gosterir
Osilatorlerde uyumsuzlukları,
Ben hepsini gosteren tek bir indikator kullanıyorum CCI.

CCI 50 ,5 dakikalık framede asagı yukarı gunlugu ifade eder,
CCI14,ve EmA 34 de kısa sureyi

Bunların hepsi aynı yonde olursa benim onerimde aynı yonde olmak zaten,
Farklı gosterirse siz flat kalıyorsunuz.CCI sistem ise CCI50 (gunluge yakın) pozisyonunu bozma,ve yakın vadede (CCI14 ve EMA34) ne olacagını formasyonla anla gibi bir ongoru sunuyor.

teo
22-09-2007, 13:01
sayın teo ben seanslık verilerle teknik olarak hisse alımı satımı yapmak istiyorum. CCI giriş i&#231;in ideal bir sinyal fakat &#231;ıkış i&#231;in tam yeterli g&#246;r&#252;nm&#252;yor kağıttan &#231;ıkış zamanını iyileştirmede bu datalarla nasıl bir sistem kullanabiliriz

Ilginize tesekur ederim,CCI cikis sinyali icin 300 puan civarinda bir geri kalması olabilir,ama bunun nedeni,trendden sık sık cıkmamak,ve olası bir trendi kacırmamak,en onemlisi yatay piyasaya carpılmamak.

Bunu su sekilde asabilirsiniz,
Giris icin sinyal geldi,

Ornek 69,000 olsun,Aynı yone gidiyorsa diyelimki 69,700 oldu ilerleyen dakikalarda,siz buraya 6 kademe stoploss koyarsanız bunu asarsınız.
Mesela ben burada 69,550 stoploss diyorum,Fiyat 69,525 den 1 lot bile gorurse 69,550 satıs yaz gibi,ama burada ters pozisyon almıyorum,
Fiyatlar 69,550 nin altına giderse pozisyonumu kar realize edip,gostergeler aynı yonde oldugu surece,daha alt fiyattan tekrar aynı yonde pozisyon alıyorum.Asla ters pozisyon almıyorum,gostergeler soylemeden.

abka
22-09-2007, 13:04
dogru esasında benimkide sistem sayılır.sadece form&#252;l&#252;ze edilmemiş,yoruma dayalı sistem..

teo
22-09-2007, 13:08
ama yinede beni fazla yormadan direk kuracagım bir programı denemek isterim..ücretli bile olsa var mı öyle bir şey..

bu programların cogu sadece tredde calısıyor,yatay piyasada bir ise yaramıyor,Bir ara http://www.turkishbulls.com sinyallerini kullanıyordum,Muthis zarar yazdım.

Hergun farklı bir sinyal geliyordu.Sonucu benim icin felaket oldu.
Kimseye tavsiye etmem,kesinlikle uzak durulmalı.

abka
22-09-2007, 13:10
rsı da oluşan uyumsuzluklar(vob ve dow dowda) var..ama ikisinde günlüğü alda..macd lar satta..yani eger günlüklerde olumsuz olsaydı.iyi kısa yeriydi..ama malesef günlükler al olması beni temkinli(flat yapar)...borsada fırsatlar bitmez..en uygun an 2-3 günde gelir..aynı sisteme devam..hırs yapıp günlüklere ters ,saatliğe oynamasaydım,başarı çok daha iyiydi.....neyse hırsın cezası..

teo
22-09-2007, 13:15
Aynı şekilde borsada da kazananlar yanında kaybedenler de olacaktır,Piyasada her noktada alıcı ve satıcı olmalı yoksa piyasa olmaz. Diyelim ki süper bi sistem var ve başarı oranı çok yuksek. Peki herkes bu sistemi kullanırsa ne olur? Sistem al dediğinde herkes alacak, peki kim satacak?.

Merhaba Sayın Enorton,
Elbette cok haklısınız,o satan bizler olmadıgımız surece sorun yok,
Burada psikoloji devreye giriyor,
Bir gun sadece bir gunlugune karsınıza birisi cıksa ve dese ki ( o kiside gelecekteki siz olsanız),yarınki vobun grafigi bu,al uygula,
Inanın % 95 insan uygulamaz.Burada insanın yapısında suphecilik var.
Bu nedenle herkes dogruyu bilse bile uygulayamaz.

teo
22-09-2007, 13:21
Merhaba değerli arkadaşlar; topiğe başından beri bir göz attım.

benimde bir sistemim var ve çok basit paylaşmak isterim.Temel analize göre hareket ederim.Ve gayette iyi bir pozisyondayım.Teknik analizin insanları toplu halde avlamak için kurulmuş düzenekler olduğuna inanıyorum.Sonuçta tekniği al verir pozisyona getirenler(bıyıklıklar) da bu işlerden fazlasıyla anlayan insanlar.Kendinizi spekülator yerine koymak daha saglıklı karar vermeniz açısından yeterli olacaktır.Size aldıracakları zaman tekniği al verdirecek şekilde ayarlamak onların elinde.Aynı şekilde size sattırmak için tekniği sat durumuna getirmek yine onlar için çocuk oyuncağı.Tekniğe fuzuli yere bu kadar kafa yormayın tekniğin tersine hareketler yapsanız daha karlı çıkacağınızı sizde göreceksiniz.başarılar..

Muhendislikte bir bilinmeyeni bulabilmek icin elinizde data olması gerekir,Grafiklerde bu datalardır.Doktor bile hastayı once neyin var sikayetin nedir diye data toplamak icin once sorar.
Istanbul'a gitmek icin elbette otoyolu kullanmak zorunda degilsiniz,cok farklı yontemlerde kullanabilirsiniz.Ama sonuc degismedigi halde,zaman degisebilmektedir.

furkav
22-09-2007, 13:58
bence her sistem farklı d&#246;nemlerde randıman verir.
bunlara belirli anatrend d&#246;nemleri diyebiliriz.
mesele:milletvekili se&#231;imi &#246;ncesi-sonrası.-yurt dışı kaynaklı orta vade şirket iflasları-fed in med cezir dalgaları gibi
yani uyguladığım b&#252;t&#252;n sistemler belirli d&#246;nemlerde g&#252;zel randıman vermiştir.
şu an uyguladığım sistem seans kapanışı sonrası benim tam &#252;&#231; saatimi alır.
yakaladığım hisse beni en fazla 3 g&#252;n bekletir.

yayamass
22-09-2007, 14:00
Muhendislikte bir bilinmeyeni bulabilmek icin elinizde data olması gerekir,Grafiklerde bu datalardır.Doktor bile hastayı once neyin var sikayetin nedir diye data toplamak icin once sorar.
Istanbul'a gitmek icin elbette otoyolu kullanmak zorunda degilsiniz,cok farklı yontemlerde kullanabilirsiniz.Ama sonuc degismedigi halde,zaman degisebilmektedir.

benzettiğiniz şeylerin teknik analizi açıklamakla hiçbir bağlantısı yoktur.O zaman bende şunu söylerim size iki kişinin bildiği sır değildir..

murolog
22-09-2007, 14:02
fx2000 de ekimden &#246;nceki u30 vob vadelileri a&#231;abilirmiyim? mesela 6 ay &#246;ncekini 1 yıl &#246;ncekini haziran vadeliyi yada ağustos?

saraylı
22-09-2007, 14:16
Ben de biraz sistemlerle ilgili konuşayım,belki yararı olur.

T&#252;m mekanik sistem geliştirme &#231;alışmaları ve uygulamaları şu 6 başlık altında değerlendirilir:

-Piyasayı se&#231;.(&#214;rnek:U30 Ekim Vadeli Kontratlar)

-Grafik vadesi se&#231;.(&#214;rnek: 60')

-Giriş kuralını tanımla.(TA kullanılarak ya da EWP gibi bir y&#246;ntemle al ya da sat okunun belirmesi)

-&#199;ıkış ve stop kuralını tanımla.(Kar alma amacıyla &#231;ıkış ya da zararı kısa kesme amacıyla stop belirlenmesi)

-Sistemi test edip değerlendir.(MS System Tester 'da form&#252;le dayalı sistemin belli parametreler a&#231;ısından test edilmesi)

-Sistemi geliştir.(Sistemin belli parametrelere g&#246;re daha iyi hale getirilmesi,&#246;rneğin toplam net karın y&#252;kseltilmesi)

Bu aşamalar eksiksiz uygulanırsa sistem gittik&#231;e daha iyiye gidecek ve traderın kazancı artacaktır.

Şimdi benim &#252;zerinde durmak istediğim en &#246;nemli madde,5. madde olan "Sistemi test edip değerlendir" maddesidir.&#199;oğu trader bu maddeyi iyi uygulamadığı i&#231;in elindeki sistemin iyi mi yoksa k&#246;t&#252; m&#252; olduğuna karar verememektedir.

Bir sonraki yazımda sistemin test parametrelerini a&#231;ıklayacağım.

saraylı
22-09-2007, 14:42
Bir mekanik sistemin test edilip değerlendirilmesi:

Mekanik sistemle çalışan trader için hayatidir.Sisteminiz var ama ne kadar iyi ya da ne kadar kötü onu bilmiyorsanız,başka bir tradera sormak ya da başkasının başarılarıyla ölçmek yerine,kantarına vuracağınız objektif kıstaslar bulunmalıdır.Bu objektif parametreler genelde kullanıldığı şekliyle şunlardır:

-Aylık toplam ortalama net kar:En önemli parametre budur,eğer sistemde yüksekse,diğer tüm parametrelerdeki farklılık ihmal edilebilir.Belli bir dönem için sistemin karlı ve zararlı tradelerinin net farkının o dönem içindeki ay sayısına bölünmüş halidir.

-Kazanma oranı:Kazanan trade sayısının,toplam trade sayısına oranıdır.Teorik olarak %50 nin üzerinde olması iyidir.%65 üzeri çok iyidir.%30 üzerinde olup ta iyi kar veren sistemler de vardır.

-Aylık ort. trade sayısı:Bazı trader çok trade ister bazısı az.İki sistem aynı karı veriyorsa,az trade sayılı olan düşük komisyon yüzünden daha iyidir.

-Karlı trade ort.sı:Kazançlı trade toplamını kazançlı trade sayısına bölerseniz bulunur.Yüksek olması tabiki iyidir.

-Zararlı trade ort.sı:Zararlı trade toplamını zararlı trade sayısına bölerseniz bulunur.Düşük olması tabiki iyidir.

-Karlı trade ort.sı/Zararlı trade ort.sı:Son iki değerin birbirine bölünmesiyle bulunur ve yüksek değer istenir.Genel olarak kazanma oranı %50 den büyükse ,bu oran 1 den büyük olduğu müddetçe ,sistem başarıyla uygulanır,yani nakit üretecektir.

-Trade başına kar:Toplam net karın toplam trade sayısına bölünmesiyle bulunur ve eğer çok düşükse ve ödediğiniz komisyon yüksekse ,boşuna çırpınıp durursunuz.

Bunlar gibi bazı başka parametreler de saymak mümkündür,bütün bu parametreleri herhangi bir sisteminize uygulamak isterseniz,yapacağınız şey çok basit:MS'un System Tester bölümüne girip sistemin formülünü yazarsanız,tester,size tüm önemli parametreleri verecektir ve belli dönem için sistemin "equity curve" sermaye eğrisini çizecektir.

Eğer bu sermaye eğrisi zaman içinde yükselen bir eğri ise ve sizin tüm beklentilerinizi karşılıyorsa,bu sistem iyidir,yoksa değildir,bu durumda yukarıda saydığım 6. maddeye geçin,yani sisteminizi geliştirin.

Sistemi geliştirdikten sonra tekrar 1. maddeye geçip sistemi uygulamaya başlayın ve bu çevrimi sürdürün ,ta ki sistem belli başarıyı yakalıyıncaya kadar...:super:

saraylı
22-09-2007, 15:01
Şimdi misal olarak bir mekanik sistemin aylık toplam net karlarını yazıyorum:

Mart........11150 puan
Nisan.......3365
Mayıs.......1100
Haziran.....3900
Temmuz....20750

Bu 5 aylık dönemde toplam kar 40265 puandır ve ay sayısına bölünürse aylık ort.toplam net kar ,bu dönem boyunca 8053 çıkmaktadır.Bu rakam yeterince tatmin edici gözükmekte ama...

Aynı sistem Ağustos ayında ,diyelim ki dalgayı beğenmedi,8625 puan zarar yazdı.Şimdi 5 aylık kazanca rağmen,eğer Ağustos ayında bu sistem mesela 10 kaldıraç uygulansaydı,traderı batırmıştı...

Sistemler de traderlar gibi belli safhada düzelmekte ve belli safhada bozulmaktadırlar.Bu durumda iki tane kavram ortaya çıkar:

-Ya sistemin performansını ölçecek başka bir sistem geliştirmeli ve bu sistem ,sistemini uygula dediği zaman işlem yapılmalı.

-Ya da "Para Yönetimi" kavramı devreye girerek kaldıraçı küçülterek traderı batmaktan korumalı.

Düşüncelerimi apaçık yazdım,umarım sizi sıkmamışımdır...:)

KamburAbbas
22-09-2007, 15:46
size altın form&#252;l&#252; vereyim

seansılık hisse verileri kullanılacak
kapanış bir &#246;nceki seansın kapanışından b&#252;y&#252;kse al c>ref(c,-1)
kapanış bir &#246;nceki seansın kapanışından k&#252;&#231;&#252;kse sat c<ref(c,-1)
bunu IMKB 100 de denersek( bu ilk y&#252;z kağıdın ortalaması olduğu i&#231;in sistem hakkında iyi bilgi veriyor-yani ımkb 100 grafiğinde iyi sonu&#231; verirse IMKB 100 deki hisseler i&#231;in iyi işlemesi lazım)
sonu&#231; aşşağıdaki gibi

Summary
c IMKB-ULUSAL 100 (.XU100)
Simulation Date 22.09.2007 15:40:26 4446 60 Minute Bars 01.10.1998 12:00 Through 20.09.2007 16:00 (3276 Days)

Performance
Profit $66347354.29
Performance 6634.74 &#37;
Annualized Performance 739.22 %
Buy & Hold Profit $24702486.09
Buy & Hold Performance 2470.25 %
Buy & Hold Annualized Performance 275.23 %

Trade Summary
Total Trades 1038
Trade Efficiency -4.43 %
Average Profit/Average Loss 2.39

Profitable Trades
Total 428
Long 428
Short 0

Average Profit $383563.00
Highest Profit $3833297.57
Lowest Profit $48.08
Most Consecutive 6

Unprofitable Trades
Total 610
Long 610
Short 0

Average Loss $-160356.74
Highest Loss $-2430587.25
Lowest Loss $0.00
Most Consecutive 12

Maximum Position Excursions
Long Favorable $4299441.05
Short Favorable $0.00
Long Adverse $-2646491.06
Short Adverse $0.00

Trade Efficiency
Average Entry 44.76 %
Average Exit 50.80 %
Average Total -4.43 %

Average Long Entry 44.76 %
Average Long Exit 50.80 %
Average Long Total -4.43 %

Average Short Entry 0.00 %
Average Short Exit 0.00 %
Average Short Total 0.00 %

Performance Indices
Buy & Hold Index 168.59 %
Profit/Loss Index 40.42 %
Reward/Risk Index 99.79 %

Accounting
Initial Equity $1000000.00
Trade Profit $164164964.37
Trade Loss $-97817610.08
Commissions $0.00
Interest Credited $0.00
Interest Charged $0.00
Final Equity $67347354.29
Open Positions $0.00

Account Variation
Highest Account Balance $67347354.29
Lowest Account Balance $8.76
Highest Portfolio Value $67829610.60
Highest Open Drawdown $-140769.29
Highest Closed Drawdown $-140769.29

Account Events
Margin Calls 0
Overdrafts 0

Profitable Timing
Average Trade Length 3
Longest Trade Length 12
Shortest Trade Length 2
Total Trade Length 1498

Unprofitable Timing
Average Trade Length 1
Longest Trade Length 5
Shortest Trade Length 0
Total Trade Length 828

Out of Market Timing
Average 2
Longest 11
Total 2120

KamburAbbas
22-09-2007, 15:50
yıllık getiri yüzde 739 al ve tut da ise yüzde 275

fakat komisyon vermeden böyle
komisyon almayan bir aracı kurum bulursanız çok basit ve mükemmel bir sistem. 9 yılda 1000 den fazla işlem yapmış.komisyon çok tutuyor sorun burda
kar zarar oranı yaklaşık 2.4
12 kez ard arda kayıp var bu biraz olumsuz ama zararlar fazla olmuyor bi günde çıkıyorsunuz pozisyondan

fikri olan varsa sistemi geliştirebiliriz

hayaletsürücü
22-09-2007, 16:17
size altın form&#252;l&#252; vereyim

seansılık hisse verileri kullanılacak
kapanış bir &#246;nceki seansın kapanışından b&#252;y&#252;kse al c>ref(c,-1)
kapanış bir &#246;nceki seansın kapanışından k&#252;&#231;&#252;kse sat c<ref(c,-1)

c > ref(c,-1) and c<ref(c-1) koşulu aynı anda oluşursa, yani bir &#246;nceki barın hem y&#252;kseği hemde d&#252;ş&#252;ğ&#252; tek barda aşılırsa ne olacak? olası bekle komutu yanlış cevaptır. &#199;&#252;nk&#252; double inside day, arrow ve popgun gibi basit formasyonlar sizin tanımlamanızı reddeder.

KamburAbbas
22-09-2007, 16:25
ne demek istediğinizi anlamadım.kapanış &#246;nceki seansın kapanışından ya b&#252;y&#252;kt&#252;r ya k&#252;&#231;&#252;kt&#252;r yada eşittir. 3 ihtimal var. bu seansın kapanışı bir &#246;ncekinden b&#252;y&#252;kse al,k&#252;&#231;&#252;kse sat, eşitse bekle
bu kadar basit bunda bir mantık hatası yok
bu sistem IMKB 10 İ&#199;İN İDEAL
k&#252;&#231;&#252;k hisselerde &#231;alışmaz &#231;&#252;nk&#252; aynı kademede aylarca bekliyor

e-mini
22-09-2007, 16:33
yıllık getiri yüzde 739 al ve tut da ise yüzde 275

fakat komisyon vermeden böyle
komisyon almayan bir aracı kurum bulursanız çok basit ve mükemmel bir sistem. 9 yılda 1000 den fazla işlem yapmış.komisyon çok tutuyor sorun burda
kar zarar oranı yaklaşık 2.4
12 kez ard arda kayıp var bu biraz olumsuz ama zararlar fazla olmuyor bi günde çıkıyorsunuz pozisyondan

fikri olan varsa sistemi geliştirebiliriz

komisyonlari azaltmak icin bir kac degisiklik eklenebilir. Ilk aklima geleni yazayim:

al sat kararlari bir onceki seansin kapanisin uzerine bir marj eklenerek yapilabilir. ornek olarak eger bir onceki seansin 0.2% yukarisinda (asagisinda) ise al (sat) gibi. eger kosul saglanmazsa mevcut pozisyon korunur.

0.2% parametresi back testing yaparak optimize edilebilir. optimizasyonda komisyonlari ilave etmen lazim.

aslinda optimizasyon yerine seanslik kazanclarin dagilimina gore karar vermek bence daha iyi. ornek olarak seanslik kazancin standard sapmasi gibi bir deger kullanirsan trigger icin, yaklasik olarak %70 daha az trade yapabilirsin.

yukaridakine ilave olarak, 0.2% parametresi ve ne kadar para yatirilacagi, piyasadaki volatiliteye gore degistirilebilir (aslinda bu kesinlikle oyle olmasi lazim). piyasanin cildirdigi yani volatilitenin arttigi zamanlarda 0.2% yukari cekilir ama pozisyon kucultulur ornek olarak. volatilite tanimi olarak en basit olarak seanslik veya gunluk en yuksek/en dusuk araligi kullanilabilir. eger biliyorsan garch cok daha iyi.

uzun zamandir metastock kullanmiyorum, bu son yazdigimin onunla yapilip yapilamayacagini bilmiyorum.

hayaletsürücü
22-09-2007, 16:38
ne demek istediğinizi anlamadım.kapanış &#246;nceki seansın kapanışından ya b&#252;y&#252;kt&#252;r ya k&#252;&#231;&#252;kt&#252;r yada eşittir. 3 ihtimal var. bu seansın kapanışı bir &#246;ncekinden b&#252;y&#252;kse al,k&#252;&#231;&#252;kse sat, eşitse bekle
bu kadar basit bunda bir mantık hatası yok
bu sistem IMKB 10 İ&#199;İN İDEAL
k&#252;&#231;&#252;k hisselerde &#231;alışmaz &#231;&#252;nk&#252; aynı kademede aylarca bekliyor

Sadece kapanış &#246;nemli olsa candlestick (mum) analizine ne gerek vardır. Veya fibonacci uygulamaları anlamsız olmaz mı? Speğin biri gelecek son saniye 1-2 lotla keyfine g&#246;re kapanış yaptıracak, biz de onu analizin baş tacı yapacağız. Sisteminiz eksiktir demeye &#231;alışıyorum. Close e g&#246;re high low volume (kapanışa g&#246;re y&#252;ksek d&#252;ş&#252;k ve hacim) daha &#246;nemlidir.

KamburAbbas
22-09-2007, 16:43
sistem testi olumlu sonuç veriyormu sen ona bak.
düşüş trendinde olan bi kağıdın kapanışı sürekli bir öncekinden düşük olacaktır.bunu spekülatörde değiştiremez yoksa örneğin bir kağıt 3000 den 1500 e nasıl gelecek

hayaletsürücü
22-09-2007, 17:01
yorum grafikte

Erkal Bıyıklıoğlu
22-09-2007, 21:12
bir sistem 6 aydabir bile %100 kazandırısa ,yılda %200 ü gecer.5 yılda yaklaşık 40 kat olurki..bu bile olaganüstü kardır..yani 25.000 dolar eder 1 milyon dolar....ne kadar kolaymış gözüküyor degilmi..neden diyorum..çünkü öyle sistemler gösteriliyorki,adamı her ay %100 kara geçiriyor.yani adam 5 senede ilk 100 zengin olur herhalde...pek inandırıcı gelmedi...sistemin her adımı doğru..olurmu öyle şey..

Bu bileşik getiri hesabı sadece kağıt üzerinde kalır. Söyle bir örnek verelim :

25000$ ile başladık ve 500,000$ geldik. Son 6 ayda 500,000$'ın tümü ile yatırım yapabilecek misiniz? Yaptınız ve kazanmaya başladınız, 750,000$ geldiğinizde beklemeye devam edebilecek misiniz? Yoksa kârı alıp kenara çekilecek misiniz?

Bence herkesin bir çapı vardır. 25,000 $ ile çok başarılı trade eden birisinin sermayesi 100,000$ olduğunda davranışları farklı olacaktır. Bugün bile Kaldıraç oranını 2 yada 10 yaptığınızda aynı piyasada ne kadar farklı davranıldığını unutmayın.

Bu yüzden sistemin kazancını hesaplarken tüm kârın borsa sermayesine eklenmesi hatalıdır. Diyelim ki 20,000 YTL sermaye ile başladınız ve işler yolunda gitti ve 40,000 YTL'ye geldiniz. Eğer bu durumda 2 katı büyüklükte pozisyon almaya başlarsanız sonunuzu hazırlarsınız.

Sayın abka'nın süpheleri haklıdır. Ed Seykota şöyle demiş : Ne kadar büyük oynarsanız o kadar değişken sonuçlar elde edersiniz. Kimse kendi çapının üzerinde yaptığı işlemlerde sisteme sadık kalamaz. Sadece kaybetmeye dayanabileceğiniz kadar risk alırsanız sisteme uyma şansınız vardır.

beyazyaka
22-09-2007, 23:01
hmm buraya babalar akmaya başlamış; teo bu başlık, başta da dediğim gibi, "iş yapar".. faydalı da olur.. Sırf buradaki karşıt g&#246;r&#252;şlerden anlıyorum ki, likit bir piyasada her kademede değişik sebeplerle alıcı olan birisine karşılık, bir satıcı var ve satıcının da aksi y&#246;nde karar almasının sebepleri var; s&#252;rekli piyasa yukarı giderken ve inerken de bu sebepler değişerek, &#231;eşitlenerek piyasayla birlikte hareket ediyor. Piyasayı piyasa yapan bu ise; hi&#231; bir mekanik sistem bunun yerini alamaz..Zira etten-kemikten, duygu, umut ve korkulardan ibaret bizleri, mekanik bir sistemin kontrol etmesi &#231;ok zor; belki başlarsınız, bi s&#252;re sonra "ben bu işi biliyorum ya" deyip; ya da bu bi fırsat, satıp karı realize edeyim dersiniz ve muhteşem bir &#231;ıkışı erken terkedersniz..ya da lanet bir yatay piyasa d&#246;neminde denersiniz, "ne bu la" deyip sistemi &#231;&#246;pe atarsınız.

Kısacası, sistem g&#252;zel (ki benim de var) ama ben sistemimle "savaşarak" yaşıyorum; ona boyun eğmek onur kırıcı nerdeyse.. Ama aylık-3 aylık bazda o daha iyisini biliyor, ya da g&#246;r&#252;yor. Yatayda zarar ettiriyor falan; ama trendi sonuna kadar izliyor; o zaman g&#252;zel. Yataydaki zararları ben işin maliyeti olarak g&#246;rmeye başladım.. Sahi vergi de &#246;demiyoruz; sermayemiz nemalanıyor; e bi par&#231;a maliyetimiz olsun..

dostlar kendinize iyi bakın; aman sermayeyi de kaybetmeyin

teo
23-09-2007, 06:55
Matematiksel olarak &#37; 51 ve % 49 olma olasılıgı olan bir sistemde,%51 tarafında olursanız uzun vadede her zaman kazanırsınız.

Bir seyde avantajınız var ise,avantajınız var demektir,Burada ben sigortalama olayına da karsıyım.Cok duydugum bir olay,
Imkb 10 dan kagıt aldıysanız ve yukselecegini dusunuyorsanız,Vobda (acıga satarak,ters islem yapma) bir sekilde kendinizi sigortalayın.Hedge amaclı olarak.Bunu bir turlu anlayamadım.

Bir seyin artacagını dusunuyorsam niye ters islem yapıp ,avantajımı dusuruyorum.Bunun yerıne para kontrolu yaparak bunu daha fazla saglıyabilirim.

Ornek olarak.

Bir kutuda 9 siyah,1 tane kırmızı top olsun.
%90 siyah,%10 kırmızı top olduguna gore.Ben paramın tumunu siyaha yatırırsam,%90 gelme ihtimaline karsı,kırmızı gelirse herseyimi kaybederim,
Kırmızı gelmezmi,%10 olma ihtimaline karsı gelirmi gelir,

Matematiksel avantaj uzun vadede kazandırır.

Eger ben paramın % 10 ile bu topu cekse idim,Kırmızı gelse bile,tekrar denemek icin param vardı.Bir daha denedim 90 liram kaldıgı icin %10 ile 9 lira yatırdım,Yine kırmızı geldi,Gelirmi gelir.
Ama halen uzun vadede avantajlı oldugum icinde,ve paramda oldugu icin,paramın %10 siyaha yatırmaya devam edersem,uzun vadede her zaman kazancli cikacagim,

Burada soylemek istedigim ,bir sisteminiz size avantaj saglıyor,ve sizde
tum paranızı bu sisteme bir seferde yatırmıyor iseniz,hele hele kazanınca,kazancınız buyumesi oranında halen ,yukardakı ornekte oldugu gibi %10 yatırıyorsanız hep kardasınız.

Eger bu ise 20 000 YTL ile basladınız,ve paranız 40000 YTL oldugu ise,
yatıracagınız oran %10 'nu 4000 YTL yi gecmemelidir.

Tabi buradaki kaldırac oranı (% oranı) sizin risk istahınız ile ilgilidir.Agresif olma ile alakalıdır.Ama istahınız ne kadar kuvvetlı olursa olsun.Bu oran asla % 30'u gecmemelıdır.

Gunlukler,saatlikler,15 dakıkalıklar,5 dakıkalıklar,1 dakıkalıklar,bilmem kac dakıkalıklar,hepsı al desede,avantajınız o an %99 olsa bile,tum paranızı,full kaldırac ile oyuna dahıl ederseniz, o gelme ihtimali % 1 olan,gelirse ,ki gelir mi gelir,Herseyinizi kaybedersiniz.( o an olumsuz bir haber cıkar,muhtıra olur ,adam sandalyeden duser,kafasını carpar &#246;l&#252;r)

Akıllı yatırımcı uzun vadede kazanca oynar.Bir gunde,bir seansta koseyi donme hesabı icine girmez.Yoksa opecegim derken,opulebilirsiniz.(ava giden avlanır atasozunun degisik bir version denemesi..)

Buraya bir ek yapmak istiyorum,cok zararlı olabilirsiniz,paranızın % 75' de kaybetmis olabilirsiniz,
kabaca soylersek ,ya herro ya mero demiyeceksiniz,Kalan paranın %10 koyarak,bununla uzun vadede zararınızı cıkarmaya calismalisiniz.Burada bir kontrat 700 ytl olduguna gore, 7000 ytl lik bir sermayede 700 ytl riske atarak 1 kontrat almalısınız.Eger 7000 YTL niz yoksa,bu ise risk alarak girmeyeceksınız.
Tabi bu ornektir,Siz riskinizi %20 olarak dusunurseniz buna gore ayarlamalısınız.

e-mini
23-09-2007, 15:05
...

Bir seyin artacagını dusunuyorsam niye ters islem yapıp ,avantajımı dusuruyorum.Bunun yerıne para kontrolu yaparak bunu daha fazla saglıyabilirim.

...

Ben bu tip hedged islemleri surekli yapiyorum ama onemli nokta aldign hisse (ya da baska bir varlik) ile sattigin varlik tamamen ayni varlik olmuyor ama korelasyonlu iki varligi bu sekilde alip/satabilirsin.

Ornek verirsem sanirim daha iyi aciklanir. Mesela ben X hissesinden cok umutlyum ve almak istiyorum. Ama ote yandan da genel piyasasinin bir krizle filan dusmesinden de korkuyorum. Cunku genel bir kriz oldugunda X de dusecek ve pra kaybedecegim.

O zaman ne yaparim: X hissesini spottan alirim (long) ve IMKB 30 u VOB de satarim (short) . Bu durumda benim net kazancim X in getirisi - IMKB30 un getirisi olur.

Bunun arkasinda yatan mantik aslinda X hissesinin IMKB 30 dan daha cok kazandiriacagi seklindedir. Bu tip yatirimlara eger dogru oran da yapilirsa Market Neutral deniyor.

Dogru oran icin ideal oran senedin betasini kullanmaktir. Ornek olarak eger 100 lirallik X senedine long giriyorsan, IMKB 30 u 100*beta seklinde shortlaman gerekiyor... Peki Beta nasil hesaplanir? Onun hesabi cok bilinen bir sey olsa da aslinda senin alim/satim pencerene ve diger bazi faktorlere gore degisebilir, biraz dikkatli olmak lazim.

Bu arada ben bu islemleri Amerika'da yapiyorum. Turkiye'de VOB da tam olarak nasil islem yapildigini bilmiyorum ama cok benzer olmasi lazim.

hayaletsürücü
23-09-2007, 15:34
Turkiye'de VOB da tam olarak nasil islem yapildigini bilmiyorum ama cok benzer olmasi lazim.

Vobta yayılma pozisyonu risk azaltımı i&#231;in yapılıyor zaten. Fed zımbırtısı nedeniyle fiyat artışlarından yararlanmak istiyorsunuz, ama dışsal bir nedenle ter&#246;r, kriz, aşırı kar satışı vs. d&#252;ş&#252;şe yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız, ekim vade al aralık vade sat yapılabilir. Risk neredeyse sıfırdır. Hangi y&#246;ne giderse piyasa, aksi y&#246;ndeki vade kapatılır, veya şubat 2008 vadede aralığın tersi işlem yapılabilir. Değer mi derseniz, ge&#231;en hafta vobtaki &#37;7,26 &#231;ıkışı yakalamak g&#252;zel 100 ytl bir g&#252;nde yaklaşık 170 oluverdi, terste yakalananın ise stop loss yapmaması halinde 100 ytl si kabaca 30 a iniverdi. 4-5 yılda bir karşılaşılan bu t&#252;r &#246;nemli g&#252;nlerde ya yayılma veya dışarıdan izleme y&#246;ntemi mutlaka yapılmalıdır.

mystified
23-09-2007, 17:11
Matematiksel olarak &#37; 51 ve % 49 olma olasılıgı olan bir sistemde,%51 tarafında olursanız uzun vadede her zaman kazanırsınız.

Bir seyde avantajınız var ise,avantajınız var demektir,Burada ben sigortalama olayına da karsıyım.Cok duydugum bir olay,
Imkb 10 dan kagıt aldıysanız ve yukselecegini dusunuyorsanız,Vobda (acıga satarak,ters islem yapma) bir sekilde kendinizi sigortalayın.Hedge amaclı olarak.Bunu bir turlu anlayamadım.

Ornek olarak.

Bir kutuda 9 siyah,1 tane kırmızı top olsun.
%90 siyah,%10 kırmızı top olduguna gore.Ben paramın tumunu siyaha yatırırsam,%90 gelme ihtimaline karsı,kırmızı gelirse herseyimi kaybederim,
Kırmızı gelmezmi,%10 olma ihtimaline karsı gelirmi gelir,

.

Maalesef trading o kadar siyah beyaz değil.Devamlı kazandıran tekbir strateji, sistem(mesela trend takip eden sistem diyelim),tek bir zaman dilimi yok,piyasalar &#231;ok dinamik. Piyasalar devamlı trend halinde veya devamlı yatay değil o y&#252;zden bir piyasada alınan pozisyonu korumak i&#231;in başka bir piyasada ters pozisyon alınabildiği gibi, bir pozisyonu korumak(zararı &#246;nlemek i&#231;in veya karı eritmemek i&#231;in) i&#231;in ters pozisyon a&#231;arak o pozisyon hedging yapılabilir.Bu hedging farklı zaman dilimlerinde olabildiği gibi aynı zaman dilimlerinde de yapılabilir.

Haaretz
23-09-2007, 17:12
Benim de tekniğim (daha doğrusu mantalitem) şu:
1. Bir hissede spek olup olmadığını incele (ki hemen hi&#231; bir kağıt uzun s&#252;re speksiz kalmaz)
2. spek den daha d&#252;ş&#252;k maliyetli olmaya &#231;alış

Bu 2 şartı sağlarsam;
a. Kaybetme olasılığım &#231;ok d&#252;ş&#252;k
b. kazanma s&#252;rem uzun zaman olabilir ama y&#252;ksek getiri olma olasılığı &#231;ok y&#252;ksek..

neuromancer
23-09-2007, 21:19
Vobta yayılma pozisyonu risk azaltımı i&#231;in yapılıyor zaten. Fed zımbırtısı nedeniyle fiyat artışlarından yararlanmak istiyorsunuz, ama dışsal bir nedenle ter&#246;r, kriz, aşırı kar satışı vs. d&#252;ş&#252;şe yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız, ekim vade al aralık vade sat yapılabilir. Risk neredeyse sıfırdır. Hangi y&#246;ne giderse piyasa, aksi y&#246;ndeki vade kapatılır, veya şubat 2008 vadede aralığın tersi işlem yapılabilir. Değer mi derseniz, ge&#231;en hafta vobtaki &#37;7,26 &#231;ıkışı yakalamak g&#252;zel 100 ytl bir g&#252;nde yaklaşık 170 oluverdi, terste yakalananın ise stop loss yapmaması halinde 100 ytl si kabaca 30 a iniverdi. 4-5 yılda bir karşılaşılan bu t&#252;r &#246;nemli g&#252;nlerde ya yayılma veya dışarıdan izleme y&#246;ntemi mutlaka yapılmalıdır.

Kardayken de yapılabilir. Mesela piyasa tahmin ettiğiniz y&#246;nde ilerliyor ama &#246;yle bir noktaya geldi ki y&#246;n&#252;n kısa vade i&#231;in belirsizleştiğini d&#252;ş&#252;n&#252;yorsunuz, bir sonraki vadeden ters pozisyon alınır ve kar sabitlenir. Olabilecek ek kar ya da zarar iki vade arasındaki değişim farkına kalır. Sonra duruma g&#246;re birindeki pozisyon kapatılır ya da azaltılır. Birka&#231; kere yaptım.

Yine de bir sorun var. O da vobda sonraki vadenin derinliğinin yetersizliği. Şu anda bile aralık vadeden 20 tane pozisyon a&#231;mak ızdırap olabiliyor. Dakikalarca işlem olmayabiliyor.

hayaletsürücü
23-09-2007, 22:57
Dakikalarca işlem olmayabiliyor.

alım satım arasındaki puan farkının y&#252;ksekliğinden kaynaklanıyor, fed &#246;ncesi niyetlenmiştim, 1000 puan spot farkı, 500 de aralık vade aktif kademe farkı olunca yapmamıştım. n&#246;bet&#231;i elemanlar(!) bu olasılığı da hesaplıyor.

BULL MARKET
25-09-2007, 02:17
http://img168.imageshack.us/img168/7369/ccitp2.jpg

Şimdi CCI deyince, ben bunu kısa vadede ve orta vadede ürettiği sinyallere göre yönü tahmin etme amaçlı kullanıyorum, genelde trend oluşumlarını ve aratrendlerin bittiğini rahat görebiliyorsunuz, çoğu kez biraz gözatmak yetebiliyor, baktığım şekliyle histogramların hareketi ve diğer ccı nın dip yada zirve yapmasını gözlemlemek yeterli, histogramın çizgi üstünde kalışı yada altına geçişi anlam ifade ediyor, hep bakarım, saygılar.

teo
25-09-2007, 09:32
Şimdi CCI deyince, ben bunu kısa vadede ve orta vadede ürettiği sinyallere göre yönü tahmin etme amaçlı kullanıyorum, genelde trend oluşumlarını ve aratrendlerin bittiğini rahat görebiliyorsunuz, çoğu kez biraz gözatmak yetebiliyor, baktığım şekliyle histogramların hareketi ve diğer ccı nın dip yada zirve yapmasını gözlemlemek yeterli, histogramın çizgi üstünde kalışı yada altına geçişi anlam ifade ediyor, hep bakarım, saygılar.

Merhaba,

SAyın Bull Market,
Cok fazla indikator kullanıyorsunuz gibi geliyor bana,bunların hepsinin default periyotları farklı oldugu icin,kafa karıstırabilir,Hepsini birden gosteren tek indikator kullanıyorum ben bu sorunu asmak icin,

Siz hepsinden birden faydalanabiliyor musunuz?

Saygılarımla..

BULL MARKET
26-09-2007, 00:58
Merhaba,

SAyın Bull Market,
Cok fazla indikator kullanıyorsunuz gibi geliyor bana,bunların hepsinin default periyotları farklı oldugu icin,kafa karıstırabilir,Hepsini birden gosteren tek indikator kullanıyorum ben bu sorunu asmak icin,

Siz hepsinden birden faydalanabiliyor musunuz?

Saygılarımla..

Evet, bunların hepsinden aynı anda fayda sağlamıyorum, trendin oluşumundan başlayan süre içerisinde sırayla dip veya zirve, yada ara zirve veya ara dip oluşumu olmuş şeklinde çıkarımım var, genelliklede benzer çıkış başlangıçlarıyla diyebiliyorum ki bu çıkış biraz daha uzun soluklu olacak, bakıyorum gerçektende bir müddet sonra çıkışın devam ettiğini görüyorum, buda belli oluyor, hepsi aynı fiyat çubuğunda aynı fikri vermez.

Mesela şimdi en alttaki güçlü çıkışı destekliyor, görüldüğü gibi sarı histogram çizgileri kırmızıların altında ve sıfırın altında gerçekleştikten sonra çıkışta sarı histogram çizgileri kırmızı histogram çizgilerinin üstünde belirmiş, çıkışın bitişini ise daha kısa bakış yapan üstten ikinci sıradaki göstergeden anlıyoruz.Buradada sarı çizgi ccı rakamının pembe histogram rakamından daha yüksek oluşmaya başlamasıyla, çıkış bitti diyebiliyorum, bunlarda geçmişe dönük gözlemler sonucu çıkmıştır, geçmişteki hareketler hemen hemen aynı durumu ortaya koymuş, tabii her trend oluşumunun farklılıklar göstermesinide hesaba katmak ve diğerlerinin durumuna bakış atmak gerekiyor, diyebilirimki iyi yol gösteriyor aslında.

Şunuda belirtiyim, bu benim şu anda kullandığım al sat sistemim değil, sadece önümü görmekte ve yakın gelecekte katedilecek yolu görebilmeye yardımcı olan göstergelerimdendir, mesela e-muhtıra öncesi çıkşın artık son bulduğunu ama başlamadığını gördüm, fakat düşüşün fiyat olarak bu kadar sert başlayacağını tabiki bilemezsiniz, çoğu zamanda sistemim günlük sat vermeden bu radan anlaşılıyor ve günlük sat geldiğinde büyük düşen fiyat karşısında ertesi gün sat sinyaline uyup satmak biraz oluşan kardan fazla götürüyor, CCI dan bu şekilde faydalanmak bana yetiyor, kısaca benden yana CCI ya bakış ve kullanım bu kadar :) , saygılar.

abka
27-09-2007, 10:53
Vobta yayılma pozisyonu risk azaltımı için yapılıyor zaten. Fed zımbırtısı nedeniyle fiyat artışlarından yararlanmak istiyorsunuz, ama dışsal bir nedenle terör, kriz, aşırı kar satışı vs. düşüşe yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız, ekim vade al aralık vade sat yapılabilir. Risk neredeyse sıfırdır. Hangi yöne giderse piyasa, aksi yöndeki vade kapatılır, veya şubat 2008 vadede aralığın tersi işlem yapılabilir. Değer mi derseniz, geçen hafta vobtaki %7,26 çıkışı yakalamak güzel 100 ytl bir günde yaklaşık 170 oluverdi, terste yakalananın ise stop loss yapmaması halinde 100 ytl si kabaca 30 a iniverdi. 4-5 yılda bir karşılaşılan bu tür önemli günlerde ya yayılma veya dışarıdan izleme yöntemi mutlaka yapılmalıdır.
YAYILMA POZİSYONUNU anlamış değilim..yakın vadede % 7kazanırken ,uzak vadede % 7 kayıp olacak..yani ne kar ne zarar olacaak..eeeee ne anladım ben bundan..

teo
27-09-2007, 16:45
YAYILMA POZİSYONUNU anlamış değilim..yakın vadede % 7kazanırken ,uzak vadede % 7 kayıp olacak..yani ne kar ne zarar olacaak..eeeee ne anladım ben bundan..

yukarıda ben de anlayamadıgımı yazmıstım Sayın Abka,sanırım amaç,hacim yaratmak olmalı..:))

hayaletsürücü
27-09-2007, 20:21
YAYILMA POZİSYONUNU anlamış değilim..yakın vadede &#37; 7kazanırken ,uzak vadede % 7 kayıp olacak..yani ne kar ne zarar olacaak..eeeee ne anladım ben bundan..

yukarıda ben de anlayamadıgımı yazmıstım Sayın Abka,sanırım ama&#231;,hacim yaratmak olmalı..:))

Her yiğidin yoğurt yemesi, her trader ın trade tarzı farklıdır. Yayılma pozisyonu finans d&#252;nyasının bir ger&#231;eğidir. Ve asıl amacı olası sermaye kaybını minimize etmektir. İnandığınız bir pozisyondan dolayı p&#246;rtf&#246;y&#252;n erimesini &#246;nler. Bazı traderlar az zamanda &#231;ok para kazanma peşindedir, bazıları ise &#231;ok kaybettirmeyen ama az da olsa kazandıran ve bunu s&#252;rekli ger&#231;ekleştiren sistem peşindedir.

Sn. abka, FED faiz zımbırtısına yayılma pozisyonu ile giren bir kişi i&#231;in ilk 1 saatte ne kayıp vardır ne de kazan&#231;. Piyasanın ralli moduna girdiği belli olduktan sonra yayılma pozisyonu a&#231;an kişinin birbiriyle &#231;elişen iki pozisyonunu tek pozisyona indirmesi gerekir. &#214;yle yapan birisi 67,00-67,500 aralığından &#231;ok rahat bir şekilde tamamen uzuna ge&#231;ebilirdi.

Sn. teo, hacim yaratmaya madalya mı veriyorlar? Burada ama&#231; riski sınırlandırmaktır. Alışılmışın dışındaki bireysel hacim, ne i&#231;in gereklidir, komisyon iadesi mi, &#252;cretsiz derinlik mi, yoksa Laptop hediyesi mi? Sanko vob hesabı a&#231;ana 1 YTL komisyonla &#252;cretsiz derinlik veriyor. Ne i&#231;in abartılı işlem yapılsın ki?

abka
27-09-2007, 23:44
&#252;st-alt parametrenin aynı y&#246;nde olmasının g&#252;veniyle agresif pozisyon alarak &#231;alışıyorum. sonu&#231; m&#252;kemmel oluyor..alt parametre &#231;arpsa bile &#252;st parametrenin y&#246;n&#252;ne sonunda d&#246;ner....daha &#246;nce &#246;zel koşullarda zıtlıklardada pozisyon alırdım..ama riski ,stresti vardı...sonu&#231;ta vob iki y&#246;nl&#252; oldugundan ve 10 katı poz. hakkımız olduğundan doğru y&#246;nde 3-5 hareket zaten yıl bazında yeterli oluyor....

teo
29-09-2007, 11:18
Bugun Vob24 forumunu okudum,orada yazmıyorum,ama genel yazıları okuyunca genelde cekirdek kabugunu doldurmayacak yazılar,(istisnalar haric)
Long acan shorta hakaret,short acan longa hakaret,sabah farklı yazı ogleden sonra farklı yazı,

Anlıyorum gun ıcınde sistem sinyal verirse pozisyon degistirilir elbette,
Bu forumun geneli anladıgım kadarı ile sistemsiz hareket ediyor,

Ters pozisyonda oldugunu dusunuyorsa ve baskası da bunu ifade ediyorsa agresiflesiyor,cunku pozisyonundan emin degil,
Yoksa kar eden,ve pozisyonundan emin olan niye baskasının fikrinden etkilenip,agresiflessin.

Burada CCI kullanmaya baslayan varmı bilemiyorum,ama kullanan arkadaslar,lutfen hic bir seyden etkilenmeyin,CCI 50 5 dak periyotta,
sıfır altına gecmısse short,ustunde ise long pozisyonu koruyun.

Isterse tum forum farklı soylesin,size hakaret etsin,veya tum forum farklı pozisyonda olsun,sadece bir tek siz kalsanız bile ,o pozisyonda,pozisyonu bozmayın.
Basari disiplinden gelir.

Bu hataları bende yaptıgım icin cok zor gunler gecirdim,ama artık o gunler geride kaldı.Sizlerde aynı seyi yasamayın diye ısrarla surekli,yazıyorum,umarım dinlersiniz.

Cuma aksamı itibari ile,CCI 50 sıfır altındadır.

Sıfır uzerine gecene kadar short pozisyonu koruyacagız.

kentuf
29-09-2007, 11:27
sayın teo kaç seviyesinden sat verdi sisteminiz ?

teo
29-09-2007, 11:35
sayın teo ka&#231; seviyesinden sat verdi sisteminiz ?

27/9/07 saat 16:30 Persembe 70,200,halen de CCI50 sıfır altında dolasiyor.Cuma gunu seans acilisinda fiyat 70400 dogru hareket etmesine ragmen,CCI 50 o an sıfırı yukarı dogru kesmedigi icin,pozisyon bozulmadı.

kentuf
29-09-2007, 11:58
27/9/07 saat 16:30 Persembe 70,200,halen de CCI50 sıfır altında dolasiyor.Cuma gunu seans acilisinda fiyat 70400 dogru hareket etmesine ragmen,CCI 50 o an sıfırı yukarı dogru kesmedigi icin,pozisyon bozulmadı.

Teşekkürler.İlk sinyal 70200 den gelmiş demekki.

Şimdi cuma ve perşembeden beri sizin sistemde olanlar ve günlüğe göre pozizyon taşıyıp 60 dakikalık sistime göre sat veren tüm teknik analiz kuralları satışı öngörüyor.En son 67500 düşünün al sinyali geldiğinde sisteme göre hareket edenler malları sanırım 1300 puan üstten yerine koydular .Enson 50100 e yaşanan geri çekilme akabinde hızlı yükseliş ata binemiyenler % 10 luk bir çıkışı kaçırdılar .54400 altı ise stop lossların çalıştığı seviye .Trendleri teknik analiz belirlemez .Trendler teknik analizinin yönünü belirler düşüncesinde olduğum için buraya koyabileceğim bir sistemin yok .Bence vadeli piyasalar vadeli gibi oynanmalı .Kumarbaz ruhla oynandığında trend dönüşlerinde genelde attan düşenler ilk başta teknikçilerdir.Sonra haberlere çok duyarlı insanlardır .

Yani sisteminiz vadeye göre değil günlük veya haftalık oluşan formasyonlara göre al veya sat diyor. Bende bu al sat sinyallerini piyasaya uyarlıyorum diyebilirim .Yani piyasayı sürikleyecek diğer enstürmanlar mekanik sistemli bir teknik analizde önem arz etmiyor .Sadece bol bol komisyon ödettiriyor düşüncesindeyim .Çünkü sadece sat veya al diyor nedenini soramıyorsunuz .Bu kadar kişinin teknik baktığı bir devirde genelde yanıltıcı trend kırılmalarından sonra piyasalarının çoşmasına şaşmamak gerek .

teo
29-09-2007, 12:26
29 Eylul Vob30 Yakin vade Grafigimiz,burada ileride CCI 50 nin sıfıra dogru hareketi var ama burada sıfır noktasını gecmeyi red ederek geri donmus,

kentuf
29-09-2007, 12:39
periyotlara kaç günlük bakıyorsunuz .Hatta kaç dakikalık .

tren is frend
29-09-2007, 12:51
arkadaşlar hi&#231; yeri değil ama &#231;ok kişiden yardım istedim alamadım.kullanıcı adımı değiştirmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.nasıl ve nerden değiştireceğimi bilmiyorum..

teo
29-09-2007, 13:19
arkadaşlar hiç yeri değil ama çok kişiden yardım istedim alamadım.kullanıcı adımı değiştirmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.nasıl ve nerden değiştireceğimi bilmiyorum..

kullanıcı adı degisemiyor galiba,ama degistirme sebebinizi hisse.net ' e email atarsanız,onlar ancak dilerlerse yardımcı olabilirler,

teo
29-09-2007, 14:51
periyotlara ka&#231; g&#252;nl&#252;k bakıyorsunuz .Hatta ka&#231; dakikalık .

Grafik 5 dakika

Indikatorler

EMA Periyod 34
CCI Periyod 50
CCI Periyod 14

Arada sırada Gunluk grafiklerde sadece CCI Periyod 20 olarak genel trende bakıyorum.

Sadece bunlar var,baska hic bir indikator kullanmıyorum,Dataya,Dow Jones ,Dax,Bovespa,Japonya,Cin,Dolar,Euro,tahvil,Parite, Haber,Hic bir seye bakmıyorum.

Geceleri gec saatlere kadar oturup,baskasi ne kapatmis bakmıyorum,Cunku pozisyonumdan eminim ve baskalarına sorup teyit ihtiyacı duymuyorum,Sistemimin bana zamanı gelınce sinyal verecegini biliyorum.
Bunun yerine Aksamları hisse net ve bol bol kitap okuyorum.

kentuf
29-09-2007, 14:53
Grafik 5 dakika

Indikatorler

EMA Periyod 34
CCI Periyod 50
CCI Periyod 14

Arada sırada Gunluk grafiklerde sadece CCI Periyod 20 olarak genel trende bakıyorum.

Sadece bunlar var,baska hic bir indikator kullanmıyorum,Dataya,Dow Jones ,Dax,Bovespa,Japonya,Cin,Dolar,Euro,tahvil,Parite, Haber,Hic bir seye bakmıyorum.

Geceleri gec saatlere kadar oturup,baskasi ne kapatmis bakmıyorum,
Bunun yerine Aksamları hisse net ve bol bol kitap okuyorum.

5 dakikalık bakıyorsanız gaplı açılışlarda sistem ala veya sata girdiğinde ne yapıyorsunuz ?

teo
29-09-2007, 14:59
5 dakikalık bakıyorsanız gaplı a&#231;ılışlarda sistem ala veya sata girdiğinde ne yapıyorsunuz ?

Sistem al moduna gecmis ise alıyorum tabiki,ama genelde o ters pozisyon bana zarar yazmıyor,cunku onceki almıs oldugum pozisyondan dolayı kardan zarar etmis oluyorum.
Ben pozisyonum kar ettigi icin kontratımı o oranda artırmıyorum.

Ornegin 10000 YTL ile oynuyorsam bunun &#37; 30 nu kullanmıyorum ve 7000 YTL islem yapıyorum,
mesela 10 kontratla islem yaptım ve 2000 puan kazandım.Kontratımı pozisyon degisene kadar artırmıyorum.Ama short da isem ve artık long olmam gerekıyorsa,yine 12000 YTL nin % 30 ayırarak,geri kalanı ile pozisyon alıyorum,
Ozetle,pozisyon aldı isem,ve kar ettiysem,pozisyonumu kapatana kadar kar ile tekrar islem yapmıyorum.

(sebebi eger pozisyon icinde karlarla kontratları artırırsanız,terse gelirsenız,ki muhtemelen terse gelebilirsiniz,cunku hareketin basinda girmeniz gereken pozisyona cok sonra dahil olmaya calisiyorsunuz,eger o nokta donus noktası ise ve hele sizde o noktada kontratları karlarınızla arttırdıysanız ,onceki karınızın tumu gider hatta zarar bile edebilirsiniz.)

Pozisyon kapanınca eldeki paranın % 70 ile isleme yeniden baslıyorum.

ufukt
29-09-2007, 16:25
29 Eylul Vob30 Yakin vade Grafigimiz,burada ileride CCI 50 nin sıfıra dogru hareketi var ama burada sıfır noktasını gecmeyi red ederek geri donmus,
Sayın Teo seans açılışında 70 000 üstündeki fiyatta ccı 50 bende 0 seviyesini geçmiş görünüyor ve al sinyali verdi sonra tekrar sat sinyali verdi. senin grafik benimkinden farklı oldu. Nedeni ne? (grafikteki ilk halka sonrası )
Saygılar.

hilmi
29-09-2007, 16:39
[QUOTE=teo;1899764]Grafik 5 dakika

Indikatorler

EMA Periyod 34
CCI Periyod 50
CCI Periyod 14

QUOTE]

Sn teo

1-Bazı yazılarınız da 1 dakikalık grafikten bahsettiniz. Hatta Foreks ten veri alma sebebinizi sadece onlarda 1 dak. veri olduğuna bağladınız. Siz sisteminizi 1 dak grafik ile mi yoksa 5 dak grafik ile mi uyguluyorsunuz. Sizce en iyi sonucu hangisinde veriyor.

2-Yukarıda grafikte grafiğin sol tarafların da CCI50 sıfırın üstünde iken CCI14 birkac kez sıfır cizgisini aşağı yukarı geçmiş, bu durumda pozisyon almıyormusunuz ? Yani pozisyon alış şartı sadece CCI50 yeni aşağı veya yukarı geçince CCI14 ve 34EMA destekliyorsa pozisyon almak değilmi ?

Saygılar

teo
29-09-2007, 16:45
Sayın Teo seans a&#231;ılışında 70 000 &#252;st&#252;ndeki fiyatta ccı 50 bende 0 seviyesini ge&#231;miş g&#246;r&#252;n&#252;yor ve al sinyali verdi sonra tekrar sat sinyali verdi. senin grafik benimkinden farklı oldu. Nedeni ne? (grafikteki ilk halka sonrası )
Saygılar.

evet dogru,seans basında cci 50 sıfırı gecer gibi oldu,ama onceki yazıları okursanız,tıckın dolmasını beklıyeceksınız.yoksa hatalı islem yaparsınız,
mesela o dakika 9:42 olsun,siz o anda grafige bakınca cci50 yi,0.32 gibi sıfır uzerinde + gorursunuz,hemen dalmıyacaksınız.5 dakıkalık grafık kullandıgınız icin saatin 9:46 olmasını bekleyip,5 dakıkalık grafigin kendisini yenilemesini bekliyeceksiniz.Nitekim 9:46 da sıfır noktasını red etti ve grafigi duzeltti.

Sıfır noktalarını dik kesislerde hemen pozisyon degistirmek yerine,o dik cizginin biraz yatay durumuna gecmesini beklemek daha dogru karar aldırır,Buda asagı yukarı 2 tick,yani 10 dakika gecmesini beklemek gibi olabilir.aslında yukarıdakı ornege gore alım kararınızı 9:46 yerine 9:51 de yapmak isi saglama almayı saglar.Bu size en cok 150 puan kaybetirir.Ama kesinlikle islemi saglama almıs olursunuz.

Bunları daha onceki yazılarımda yazmıstım,sanırım gozden kacırdınız.

teo
29-09-2007, 16:59
1-Bazı yazılarınız da 1 dakikalık grafikten bahsettiniz. Hatta Foreks ten veri alma sebebinizi sadece onlarda 1 dak. veri olduğuna bağladınız. Siz sisteminizi 1 dak grafik ile mi yoksa 5 dak grafik ile mi uyguluyorsunuz. Sizce en iyi sonucu hangisinde veriyor.

Ben 1 dakika kullanıyorum,aynı degerlerle,ama sizlere hep 5 dakika anlatıyorum,Bunun sebebi bir dakika cok islem yaptırır,Yeni baslayanlara tavsiye etmem,1 dakika kullanacaksanız,grafik formasyonlarını da tanımanız gerekiyor.Isin saglamı 5 dakika kullanmaktır.Az islem yaptırır.Ama ben 1 dakika kullanıyorum.

2-Yukarıda grafikte grafiğin sol tarafların da CCI50 sıfırın &#252;st&#252;nde iken CCI14 birkac kez sıfır cizgisini aşağı yukarı ge&#231;miş, bu durumda pozisyon almıyormusunuz ? Yani pozisyon alış şartı sadece CCI50 yeni aşağı veya yukarı ge&#231;ince CCI14 ve 34EMA destekliyorsa pozisyon almak değilmi ?

Saygılar

CCI14 kısa hareketi gosteriyor,ornegin,CCI 50 asagıya kesmis,ama siz o an islem yapamadınız,Basında degildiniz,Bu durumda CCI 14 takip edip,iyi fiyattan CCI50 yonunde pozisyon almaktır.Onemli olan ana pozisyon CCI 50 dir.CCI 14 trende karsı hareketi gosterir,
Onun icin her ikisinde aynı yone gittiginde pozisyon alıyoruz.

Gun ici traderlar her zaman fiyatlar asagıya bile gitse biraz yukarı gotururler fiyatı ,iyi fiyattan short yapmak icin,bu nedenle CCI14 burada iyi fiyattan pozisyon almak icin kullanıyoruz.

DIKKAT: Guclu trendlerde CCI 14 hic sifir noktası uzerine cıkmayabilir.Genelde yatay piyasada CCI14 surekli yon degistirir.

CCI50 asagıda,CCI14 asagida,ama siz pozisyon almadınız.Bu durumda bekleyip,CCI14 sıfır uzerine cıkmasını,o anda muhtemelen fiyatta EMA34 uzerinde olacaktır.CCI 50 halen sıfır altında oldugu icin ,o anda short yapmalısınız.

Ozetle 69800 anında CCI 50 ve CCI 14 ve sıfır altında olsun,Ama siz 70200 den short yapmalıydınız.Ne yapmalı.
En iyi fiyattan short yapma firsatı aramalısınız.Buda CCI 14 un tekrar sıfır uzerine cıkıp donmeye basladıgı an,shortu en iyi fiyattan yapmıs olursunuz.Buda 69800 degilde 70000 de olur.

Ama ben hic sorun degil,iyi fiyat yakalayayım diye fırsat kacırmayayım diyorsanız,CCI 14 fiyat hareketini dikkate almazsınız.CCI50 sıfır altında oldugu icin shortu yaparsınız.Siz short yaptıktan sonra fiyat biraz yukarı gidebilir.Bu da size daha yukarıdan short imkanını kacırmanız demektir,Ama neticede yon olarak dogru islem yapmıssınızdır.O gun 1000 puan yerine 700 puan kazanırsınız.

Lutfen asagida isaretledigim grafige bakınız.

teo
29-09-2007, 17:20
Yukaridaki olay grafigi

ufukt
29-09-2007, 17:27
evet dogru,seans basında cci 50 sıfırı gecer gibi oldu,ama onceki yazıları okursanız,tıckın dolmasını beklıyeceksınız.yoksa hatalı islem yaparsınız,
mesela o dakika 9:42 olsun,siz o anda grafige bakınca cci50 yi,0.32 gibi sıfır uzerinde + gorursunuz,hemen dalmıyacaksınız.5 dakıkalık grafık kullandıgınız icin saatin 9:46 olmasını bekleyip,5 dakıkalık grafigin kendisini yenilemesini bekliyeceksiniz.Nitekim 9:46 da sıfır noktasını red etti ve grafigi duzeltti.
Sıfır noktalarını dik kesislerde hemen pozisyon degistirmek yerine,o dik cizginin biraz yatay durumuna gecmesini beklemek daha dogru karar aldırır,Buda asagı yukarı 2 tick,yani 10 dakika gecmesini beklemek gibi olabilir.aslında yukarıdakı ornege gore alım kararınızı 9:46 yerine 9:51 de yapmak isi saglama almayı saglar.Bu size en cok 150 puan kaybetirir.Ama kesinlikle islemi saglama almıs olursunuz.

Bunları daha onceki yazılarımda yazmıstım,sanırım gozden kacırdınız.

Söykediklerine katılıyorum fakat grafiklerde bir sorun var göstergeler aynı olmasına rağmen grafikler farklı
benimki aşağıda ve 0 seviyesi üzerinde 15 dk kalmış görünüyor sizinkinde 0 seviyesi üzerine hiç çıkmamış görünüyor.
Saygılar.
http://img228.imageshack.us/img228/4796/ybovrb7.png (http://imageshack.us)

teo
29-09-2007, 17:48
S&#246;ykediklerine katılıyorum fakat grafiklerde bir sorun var g&#246;stergeler aynı olmasına rağmen grafikler farklı
benimki aşağıda ve 0 seviyesi &#252;zerinde 15 dk kalmış g&#246;r&#252;n&#252;yor sizinkinde 0 seviyesi &#252;zerine hi&#231; &#231;ıkmamış g&#246;r&#252;n&#252;yor.
Saygılar.

himm,gercekten oyle gozukuyor,bende bilmiyorum,foreks kullanıyorum ben ,foreks grafiklerinde sıfır uzerine cıkmamıs,matriks grafiginde cıkmıs gozukuyor,sanırım,bir tanesinde bug var ama hangisinde,sanırım bunu firmaların teknik servisi ile gorusmek gerekiyor.

Aslinda matriks ve foreks dısında kullanan birisi varsa ,baska bir arkadastan yardım isteyelim,Euroline veya IBS grafikleri nasıl gosteriyor acaba? Gerci Matriks ile Euroline aynı yazılım kodunu kullanıyor,sahipleri aynı oldugu icin,IBS de durum nasıl acaba?

winner
29-09-2007, 17:58
Son bir haftadır kullanıyorum. performansı &#231;ok iyi. teşekk&#252;rler sayın Teo..katkı ve paylaşımlarınız i&#231;in.

ufukt
29-09-2007, 18:05
himm,gercekten oyle gozukuyor,bende bilmiyorum,foreks kullanıyorum ben ,foreks grafiklerinde sıfır uzerine cıkmamıs,matriks grafiginde cıkmıs gozukuyor,sanırım,bir tanesinde bug var ama hangisinde,sanırım bunu firmaların teknik servisi ile gorusmek gerekiyor.

Aslinda matriks ve foreks dısında kullanan birisi varsa ,baska bir arkadastan yardım isteyelim,Euroline veya IBS grafikleri nasıl gosteriyor acaba? Gerci Matriks ile Euroline aynı yazılım kodunu kullanıyor,sahipleri aynı oldugu icin,IBS de durum nasıl acaba?
Buldum matrixte açılışta sende olmayan iki yatay fiyat cubuğu bulunuyor daha önce bundan bahsedilmişti. grafik farklılığı buradan geliyor.
Matrix bu dandik verilerle bir kazanç sağlıyor mu acaba?

teo
29-09-2007, 18:10
Son bir haftadır kullanıyorum. performansı çok iyi. teşekkürler sayın Teo..katkı ve paylaşımlarınız için.

cok sevindim,bir seyler yapabildimse eger..

fintoko
29-09-2007, 18:24
yukarıda ben de anlayamadıgımı yazmıstım Sayın Abka,sanırım amaç,hacim yaratmak olmalı..:))
Hacim yaratmaktan ziyade başka nedenleri de var. Yüksek olanda short düşük olanda long olursanız faydası oluyor dönem dönem.

hayaletsürücü
29-09-2007, 18:28
Buldum matrixte a&#231;ılışta sende olmayan iki yatay fiyat cubuğu bulunuyor daha &#246;nce bundan bahsedilmişti. grafik farklılığı buradan geliyor.
Matrix bu dandik verilerle bir kazan&#231; sağlıyor mu acaba?

Matriks firmasının vob i&#231;in yayınladığı veriler de eksiklik var. A&#231;ılıştaki ilk bir ka&#231; işlemi yansıtmıyorlar. Downloader ile alanlar kontrol edebilrler, g&#252;n&#252;n en d&#252;ş&#252;ğ&#252; 66,000 iken matriks bunu 67,050 g&#246;stermiş. Xu30 işleyen sistem nasıl olur da vobta işlemez diyordum. Olası bir neden bulunmuştur.

matriksten aldığınız downloader ile verileri &#231;ekip, metastock ta a&#231;tığınzda g&#246;rd&#252;ğ&#252;n&#252;z fiyatlar &#231;oğunlukla eksiktir. www.vob.org.tr den kontrol ederim g&#252;n&#252;n en y&#252;ksek ve d&#252;ş&#252;ğ&#252;n&#252;, 300-500 puanlık, bazen de 1050 puanlık oynamalar mevcuttur.

teo
30-09-2007, 23:19
300-500 puanlık, bazen de 1050 puanlık oynamalar mevcuttur.

cok ciddi bir sorun bu,1050 puan kesinlikle tolere edilemiyecek bir rakam,
boyle bir programın al satı guvenilir olmaz ki,ciddi zararlar yazdırır.

Ben boyle bir programa ayda 1 $ bile odemem,firmanın ciddiyetsizligi..

Daha once MAtriks hakkında bazı seyler duymustum.Yok sisteme bilerek virus gonderiyorlar veya bazı gunler ters hareket oldugu zaman,matriksi belli bir sure kapatıyorlar gibi,umarım dogru degildir bu laflar..

Foreksi tavsiye ederim.Gercekten sorunsuz,Ve firma teknik destegi cok iyi.Biraz reklam oldu ama,gercekten al sat kararlarını teknige gore veren birisinin,grafik datalarının dogru olması gerekir,

Dusunsenize siz benim sistemime gore CCI50 sıfırı kesti diye gece 17:05 de mal aldınız ve sabah,
aslında sıfırı gecmedigi icin 2000 puan gaplı asagiya acti,Bunun bedelini zararını firma verir mi?

Kusura bakmayın der gecer gider,sonra da yırtılan Hacı Bekir'in yakası olur.

hayaletsürücü
01-10-2007, 00:03
cok ciddi bir sorun bu,1050 puan kesinlikle tolere edilemiyecek bir rakam,
boyle bir programın al satı guvenilir olmaz ki,ciddi zararlar yazdırır.

Ben boyle bir programa ayda 1 $ bile odemem,firmanın ciddiyetsizligi..

Daha once MAtriks hakkında bazı seyler duymustum.Yok sisteme bilerek virus gonderiyorlar veya bazı gunler ters hareket oldugu zaman,matriksi belli bir sure kapatıyorlar gibi,umarım dogru degildir bu laflar..

Foreksi tavsiye ederim.Gercekten sorunsuz,Ve firma teknik destegi cok iyi.Biraz reklam oldu ama,gercekten al sat kararlarını teknige gore veren birisinin,grafik datalarının dogru olması gerekir,

Dusunsenize siz benim sistemime gore CCI50 sıfırı kesti diye gece 17:05 de mal aldınız ve sabah,
aslında sıfırı gecmedigi icin 2000 puan gaplı asagiya acti,Bunun bedelini zararını firma verir mi?

Kusura bakmayın der gecer gider,sonra da yırtılan Hacı Bekir'in yakası olur.

maalesef durum böyle matrikste ve yıllık veri için 100 YTl ücret alıyorlardı, son fiyattan haberim yoktur.

mystified
01-10-2007, 01:33
Matriks'de sorun şu olabilirmi:http://www.financeiq.com/VeriAltyapisi.asp

Kronolojik Sıranın Bozulması
Sıklıkla karşılaşılan bir durumda, veri dosyası içerisindeki verinin kronolojik sıralamanın bozulmasıdır. Çeşitli sebepler dolayısıyla (veri sağlayıcının hatası, kullanıcı hatası) bu duruma diğer veri formatlarında çok sık karşılaşılır. FinanceIQ ise veri dosyasındaki verinin sıralaması nasıl olursa olsun, veri her zaman tarihe göre sıralanmış olarak okur. Bu sayede veri dosyasındaki sıralama bozulsa bile sizin analizlerinizde kullandığınız verinin hatasız olduğuna emin olabilirsiniz.

Çift Verilere Son
Çeşitli sebepler yüzünden diğer formatlarda aynı tarihli veriler ard arda veritabanına yanlışlıkla yazılabilmektedir. Böyle bir durumda aynı tarihli iki veri sanki farklı iki tarihe aitmiş gibi olacaktır. FinanceIQ veriyi okurken çift verileri ayıklar. Bu sebeple, diğer teknik analiz programlarının aksine, FinanceIQ'de böyle bir problem yaşanmaz.

Erkal Bıyıklıoğlu
01-10-2007, 02:17
İlgin&#231; şekilde Matrix'in g&#252;nl&#252;k verisi doğru ama seansi&#231;i verilerinde yukarıda bahsedilen hata var. Sanki 66000'den sadece 1 işlem oluyor, bir sonraki işlem 67050'den ger&#231;ekleşiyor ve bunu da Matriks yakalayamıyor.

fintoko
01-10-2007, 12:10
Ben 1 dakika kullanıyorum,aynı degerlerle,ama sizlere hep 5 dakika anlatıyorum,Bunun sebebi bir dakika cok islem yaptırır,Yeni baslayanlara tavsiye etmem,1 dakika kullanacaksanız,grafik formasyonlarını da tanımanız gerekiyor.Isin saglamı 5 dakika kullanmaktır.Az islem yaptırır.Ama ben 1 dakika kullanıyorum.

CCI14 kısa hareketi gosteriyor,ornegin,CCI 50 asagıya kesmis,ama siz o an islem yapamadınız,Basında degildiniz,Bu durumda CCI 14 takip edip,iyi fiyattan CCI50 yonunde pozisyon almaktır.Onemli olan ana pozisyon CCI 50 dir.CCI 14 trende karsı hareketi gosterir,
Onun icin her ikisinde aynı yone gittiginde pozisyon alıyoruz.

Gun ici traderlar her zaman fiyatlar asagıya bile gitse biraz yukarı gotururler fiyatı ,iyi fiyattan short yapmak icin,bu nedenle CCI14 burada iyi fiyattan pozisyon almak icin kullanıyoruz.

DIKKAT: Guclu trendlerde CCI 14 hic sifir noktası uzerine cıkmayabilir.Genelde yatay piyasada CCI14 surekli yon degistirir.

CCI50 asagıda,CCI14 asagida,ama siz pozisyon almadınız.Bu durumda bekleyip,CCI14 sıfır uzerine cıkmasını,o anda muhtemelen fiyatta EMA34 uzerinde olacaktır.CCI 50 halen sıfır altında oldugu icin ,o anda short yapmalısınız.

Ozetle 69800 anında CCI 50 ve CCI 14 ve sıfır altında olsun,Ama siz 70200 den short yapmalıydınız.Ne yapmalı.
En iyi fiyattan short yapma firsatı aramalısınız.Buda CCI 14 un tekrar sıfır uzerine cıkıp donmeye basladıgı an,shortu en iyi fiyattan yapmıs olursunuz.Buda 69800 degilde 70000 de olur.

Ama ben hic sorun degil,iyi fiyat yakalayayım diye fırsat kacırmayayım diyorsanız,CCI 14 fiyat hareketini dikkate almazsınız.CCI50 sıfır altında oldugu icin shortu yaparsınız.Siz short yaptıktan sonra fiyat biraz yukarı gidebilir.Bu da size daha yukarıdan short imkanını kacırmanız demektir,Ama neticede yon olarak dogru islem yapmıssınızdır.O gun 1000 puan yerine 700 puan kazanırsınız.

Lutfen asagida isaretledigim grafige bakınız.

Bildiğim kadarıyla CCI 14te CCI son 14 veriyi, CCI50de son 50 veriyi, EMA34te son 34 veriyi hesaba alıyor. 5 dakikalık bakınca CCI14=70 dakika, CCI50=250dakika(4saat10dakika), EMA 34 de 170 dakikaya denk geliyor.

Dakikalık bakınca daha başka bir şey oluyor. Bu yüzden 14, 50, 34 verilerinin periyoda göre güncellenmesi gerekmez mi? Bu periyotlar 5 dakikalık içinse dakikalık bakarken 70, 250, 170 şeklinde bakılması gerekmez mi?

teo
01-10-2007, 13:19
Bildiğim kadarıyla CCI 14te CCI son 14 veriyi, CCI50de son 50 veriyi, EMA34te son 34 veriyi hesaba alıyor. 5 dakikalık bakınca CCI14=70 dakika, CCI50=250dakika(4saat10dakika), EMA 34 de 170 dakikaya denk geliyor.

Dakikalık bakınca daha başka bir şey oluyor. Bu yüzden 14, 50, 34 verilerinin periyoda göre güncellenmesi gerekmez mi? Bu periyotlar 5 dakikalık içinse dakikalık bakarken 70, 250, 170 şeklinde bakılması gerekmez mi?

o zaman aynı seye bakmıs olursunuz,aynı seye baktıgınız takdırde 1 dakikalıga bakmanın esprisi kalmazki,1 dakikayı bosverin,lutfen siz 5 dakikaya bakın,en performanslı olanı bu..

teo
02-10-2007, 09:11

Yukarıda aynı sey olur dememe ragmen aslında aynı sey olmuyor,dun biraz bu konuyu aksam dusundum.

Simdi indikatorler Acilis,Kapanıs,En Yuksek,En Dusuk uzerinde hesap yapıyorlar.

5 dakıkanın 1 periyot olursa ,5 dakıka ıcındeki, Acilis,Kapanıs,En Yuksek,En Dusuk ,farklı olacagından grafikte farklı bir nokta,

1 dakikanın 1 periyot oldugu dusunulurse,1 dakıka icindeki ,Acilis,Kapanıs,En Yuksek,En Dusuk ,farklı olacagından grafikte farklı bir nokta, olacaktır.

Buda her iki grafiktede 1 dak.veya 5 dak. farklı degerler gosterecektir,

Bu nedenle ben bunu daha once denemistim forekse gecmeden once,Matriks 1 dakika gosteremedigi icin,aynı mantıkla 5 dakıkalık grafige bakarak,periyotlarımı, 50/5=10 CCI (50) yi CCI (10), CCI(14) 'u CCI(3), EMA(34) u de,EMA (7) olarak degistirmistim.

Sinyaller hep yanlıs olmustu.

Bu nedenle lutfen sadece 5 dakikalık kullanın.
CCI50
CCI14
EMA34 seklınde.

teo
02-10-2007, 21:51
Alıntı:

Originally Posted by beyazyaka
20-25 Eyl&#252;l arası g&#252;nlerBu d&#246;nemleri tam olarak kestiremeyeceğimiz i&#231;in ve sadece ve sadece sıfırı kesip-kesmediğine bakmak başarıyı g&#246;lgelemekte. Bir &#231;&#246;z&#252;m&#252;n&#252;z var mı?

Ayrıca AL-SAT noktalarını bu indikat&#246;r bu peryotta pek başarılı vermemiş. Optimize etmiş miydiniz?

Evet o gunu hatırlamak icin grafiklere baktım,yatay bir piyasa,300 puan arasında sıkısmıs kalmıstı.

Simdi basarılı bir trader olmak icin once kendı dusuncem,gun acılınca grafıklerden pıyasanın ne oldugunu oncelikle anlamak gerekiyor,Yataymı,trendlımı,swing marketmi,once buna karar vermemiz gerekiyor.

Yatay piyasada CCI 14 cok sık sinyal alıp veriyor,CCI 50 de sıfır cıvarında geziyor,Bir yukarı bir asagıya,

Secenek:Boyle bir gunde eger yatay da oldugumuzu farkedersek,dokumanlarda da bu yazıyor,Alt band veya ust bandı kırdıgında oyuna dahil olmak gerekiyor,

Klasik yatay piyasanın tek kuralı var,dusukte al,yuksekte sat,Bandları gecerse ona gore pozisyon al.

Ben ne yapıyorum,soyle,
CCI 50 yonunde pozisyon alıyorum,diyelimki alt band 71000 ,ust banda 71300 olsun,

CCI 50 sıfır uzerinde ise 71250 den aldıgımı kabul edersek, Ema34 de,o an degeri 71200 olsun,Ema34 uzerinde olmazsa fiyat almıyorum,

Ema34 71200 de oldugu icin,Ema34 71200 ,300 puan altına sartlı emir yazıyorum,fiyat 70900 den 1 kontrat islem gorurse pozisyonu kapat gibi,

Eger bu gelismeler yasanmazsa,aksam 17:00 de yine pozisyonumu CCI 50 yonunde koruyorum.

Eger stoploss olup pozisyondan cıktı isem,Yeniden gelismeleri takip ediyorum,Piyasanın yon bulmasını bekliyorum.

Umarım yardımcı olabilmisimdir.

teo
03-10-2007, 11:39
Ema34,nasıl kullanacagımız hakkında bir kafa karısıklıgı yarattım galiba,
gelen sorular dan bunu anlıyorum.

Simdi,

En oncu grafik CCI14 dur,
Daha sonra EMA34 ve sonrada CCI50 dir,

CCI50 yonu belirler,simdi eger bir trend degisikligi olacaksa,once bunu CCI14 hareketini yukarı dogru yapar.Daha sonra fiyat EMA34 uzerine cıkar,daha sonra da CCI 50 sıfırı yukarı dogru keser.

Ben yeni baslayan arkadaslara onculeri dikkate almayıp CCI 50 yi beklemelerini oneriyorum.Daha sonra grafik algılamaları kuvvetlendikce,
CCI14 ve EMA 34 aynı yonde ise,trende karsı hareket yapılabilir.Fakat yeni arkadaslara bunu onermiyorum.

Aslında Ema34 cizgisini Bollinger Bandın Orta cizgisi gibi dusunebilirsiniz.

CCı14 sıfırı yukarı kesti ve fiyat EMA34 un uzerine cıktı ise,soyle olabilir,
Fiyat Bollinger Bandın orta bandın uzerine cıktı.

Burada ne olabilir.CCI 50 daha sonra sıfır uzerine cıkabilir.Veya cikmazsa,
CCI14 tekrar sıfır altına gelir ve fiyatta EMA34 den asagıya iner,

Bu durumda ne oluyor,Aslında trend olusamadan,Fiyat Bollingerin orta bandına degerek geri donuyor ,CCI 50 yonune.

Burdan soyle bir sonuc cikiyor.Fiyatın EMA34 'e en yakın oldugu nokta,en iyi fiyat oluyor,short veya long icin.

Eger CCI50 sıfır uzerinde,CCI14 sıfır uzerinde,fiyatta EMA34 uzerinde olursa,artık guclu bir trend baslangıcı diyebiliriz.Terside gecerli tabiki.

Umarim yardimci olabilmisimdir.

burakars
03-10-2007, 16:13
benim bir sorunum var, yardım istiyorum ltf.
g&#252;zel bir sistem kurdum ve sistemin performansı sene başından beri yaklaşık 50.000 puan. yani sistemimi tam olarak uygulasaydım 700 ytl lik bir kontrat ile 5000 ytl kazanırdım , paramı 8e katlardım(komisyonlar d&#252;ş&#252;nce) sistemin tek handikapı yatay trend de komisyon &#246;detiyor. Aynuı zamanda bu sisteme g&#252;zel birde kontrat kontrol&#252; ekledim ki, zararlı işlem oranı &#37;60-65 olduğundan full işlem yapmamak i&#231;in. Gel gelelim b&#252;t&#252;n bunlar kağıt &#252;zerinde , ekran başında ise duygularıma hakim olamıyorum, s&#252;rekli olmasa bile &#231;ok sık sisteme aykırı işlem yapıyorum. Sizden ricam sizle sistemlerinizi uygularken bu t&#252;r sorunlarla karşılaşıyormusunuz, bu sorunu nasıl aşıyorsunuz. Birde ş&#246;yle bir fikir geldi aklıma, acaba bir kurumda bir dealer a yada buişi pek bilmeyen birine versem portf&#246;y&#252; ve işlemleri sistem sinyallerine g&#246;re yapmasıanı s&#246;ylesem işe yararmı, b&#246;yle &#231;alışan varmı? yardımalrınız i&#231;in teşekk&#252;r ederim

teo
03-10-2007, 17:45
. Gel gelelim b&#252;t&#252;n bunlar kağıt &#252;zerinde , ekran başında ise duygularıma hakim olamıyorum, s&#252;rekli olmasa bile &#231;ok sık sisteme aykırı işlem yapıyorum. Sizden ricam sizle sistemlerinizi uygularken bu t&#252;r sorunlarla karşılaşıyormusunuz,

ben cok karsılastım bu sorunla,bazen kafama gore yorum yapıp,sistem dısına cıkıyordum,guleceksin ama cozumu soyle buldum,

Sistem dısına cıkarsam kendımı cok sert bir sekılde tokatlıyordum,2 ,3 kez,bir daha sakın yapma eseekoggluessek diyordum kendime.(Lutfen alınmayınız,kendimden bahsediyorum.)

Inan Artık o tokatı yememek icin sisteme sarılıyorum,seytan bazen durtsede,yedigim o kuvvetli tokat hala aklımda oldugu icin,yapmıyorum,

Komik ama gercek,tam Aziz Nesin lik.

shorunmu
03-10-2007, 18:31
benim bir sorunum var, yardım istiyorum ltf.
güzel bir sistem kurdum ve sistemin performansı sene başından beri yaklaşık 50.000 puan. yani sistemimi tam olarak uygulasaydım 700 ytl lik bir kontrat ile 5000 ytl kazanırdım , paramı 8e katlardım(komisyonlar düşünce) sistemin tek handikapı yatay trend de komisyon ödetiyor. Aynuı zamanda bu sisteme güzel birde kontrat kontrolü ekledim ki, zararlı işlem oranı %60-65 olduğundan full işlem yapmamak için. Gel gelelim bütün bunlar kağıt üzerinde , ekran başında ise duygularıma hakim olamıyorum, sürekli olmasa bile çok sık sisteme aykırı işlem yapıyorum. Sizden ricam sizle sistemlerinizi uygularken bu tür sorunlarla karşılaşıyormusunuz, bu sorunu nasıl aşıyorsunuz. Birde şöyle bir fikir geldi aklıma, acaba bir kurumda bir dealer a yada buişi pek bilmeyen birine versem portföyü ve işlemleri sistem sinyallerine göre yapmasıanı söylesem işe yararmı, böyle çalışan varmı? yardımalrınız için teşekkür ederim

Öncelikle sizi ve teo'yu içten tebrik ederim, bu kadar dürüst yazdığınız için.

Durumunuzu ben şuna benzettim, anlatayım kusura bakmaz yanlış anlamazsanız :)

Sanki çok sevdiğiniz, değer verdiğiniz bir kadınla birliktesiniz, doğru kişi olduğunu düşünüyorsunuz, hayatınızı paylaşıyorsunuz ama etrafta cazip bir alternatif görünce yoldan sapıp peşine takılıyorsunuz. Bakmayın demiyorum ama "yoldan çıkmamak" lazım ;)

teo
03-10-2007, 19:15
ama etrafta cazip bir alternatif görünce yoldan sapıp peşine takılıyorsunuz. Bakmayın demiyorum ama "yoldan çıkmamak" lazım ;)

tabi o cazip namzet de,butun paramızı alıp sokaga atınca,yine eskisine donuyoruz..

Gercekten guzel espiri yaptınız.

mbm
03-10-2007, 19:40
http://img186.imageshack.us/img186/4061/teouy5.png (http://imageshack.us)

sn.teo bugunun 5 dakikalık grafikleri burda..sisteminizi grafik &#252;zerinde anlatabilirmisiniz..
ccı 50 bile &#231;ok hızlı al sat vermiş..buna yetişmek m&#252;mk&#252;n degil... tek tek yazabilirmisiniz al-sat yerlerini..teşek&#252;r ederim.(Yeşil olan 34 g&#252;nl&#252;k)

teo
03-10-2007, 19:54
sn.teo bugunun 5 dakikalık grafikleri burda..sisteminizi grafik &#252;zerinde anlatabilirmisiniz..
ccı 50 bile &#231;ok hızlı al sat vermiş..buna yetişmek m&#252;mk&#252;n degil... tek tek yazabilirmisiniz al-sat yerlerini..teşek&#252;r ederim.(Yeşil olan 34 g&#252;nl&#252;k)

hangisi cci50,cci50 usteki,cci14 asagidakimi..

Bugunun grafiklerine benzetemedim,bendekini ekleyip anlatayım dilerseniz.

Veya bu grafikte de olur,bugunun olup olmaması onemli degil,herhangi bir grafigi beraber inceleyelim,

CCI 50 ve CCI 14,34 EMA hangisi soylerseniz,en usteki cci50,onun altindaki cci14 gibi duruyor,dogrumudur

teo
03-10-2007, 20:05
Bendeki bugunku grafik bu,sizde niye farklı anlayamadım.Bugun CCI50,sıfırın yanına bile yaklasmadıki son dakikaya kadar ,sizde sıfırı gecmis gozukuyor,Matriksmi kullanıyorsunuz.
Ustteki grafik CCI50,alttaki CCI 14 dur,Grafik 5 dakikalıktır,Fiyat Grafigi uzerindeki indikatorde 34 ema dır.

hilmi
03-10-2007, 21:36
Sn teo

Bug&#252;n foreksten veri almaya başladım. Size birka&#231; sorum olacak.

1- 34 EMA dediğiniz ortalama foreks penceresinde MAV(34)&#220; diye yazıyor ve bug&#252;n 5 dak. grafite saat 10.00 :70.2709 11.00 : 69.8617 14.00 : 69.6906 16.00 : 69.4972 değerlerinde mi ?

2- 5 dakikalık grafiklerde 17.20 9.25 12.00 12.05 12.55 gibi olmaması gereken &#231;ubuklar var ( bunu yarın foreks ile konuşacağım ) sizinkilerde de oluyor mu ? ( Aynı boş &#231;ubuklar sizin yukarıdaki grafikte de var )

Selamlar, Saygılar...

teo
03-10-2007, 22:18
Sn teo

Bugün foreksten veri almaya başladım. Size birkaç sorum olacak.

1- 34 EMA dediğiniz ortalama foreks penceresinde MAV(34)Ü diye yazıyor ..

Evet orası,MAV da yontem bolumune ussel isaretlediniz degilmi?

murat234
03-10-2007, 22:57
http://img504.imageshack.us/img504/415/ccrg9.png

sn teo bendeki 5 dk lıklar da sizinkiyle aynı değil

teo
03-10-2007, 23:05
sn teo bendeki 5 dk lıklar da sizinkiyle aynı değil

Vallahi gecen de aynı konu oldu,Bu matriks grafigi galiba,Ben Foreks kullanıyorum,bendeki mevcut grafik bu,Gecen gunku grafikte de baska bir arkadasimizda da cci50 al vermis bende vermedi,Matriks bu isi yanlis hesaplıyor,Euroline da aynı sekilde,programın kodları aynı oldugu icin,

Ama hangisi dogru derseniz,2 keredir benim grafiklerin dogru oldu gozukuyor,al ve sat larda..

Eger sizin grafiginizi dogru kabul edersek,al ve sat yerleriniz dogru,Tabi CCI14 olayına hic dikkat etmeden ( Yeni baslıyanlar icin,dikkat etmeyin demistim).

CCI 14 olayına dikkat etmezseniz bile,bu noktalardaki al sat larda sadece komisyon odemis olmanız gerekir,Ama bu grafik kesinlikle dogru degil.

murat234
03-10-2007, 23:38
Vallahi gecen de aynı konu oldu,Bu matriks grafigi galiba,Ben Foreks kullanıyorum,bendeki mevcut grafik bu,Gecen gunku grafikte de baska bir arkadasimizda da cci50 al vermis bende vermedi,Matriks bu isi yanlis hesaplıyor,Euroline da aynı sekilde,programın kodları aynı oldugu icin,

Ama hangisi dogru derseniz,2 keredir benim grafiklerin dogru oldu gozukuyor,al ve sat larda..

Eger sizin grafiginizi dogru kabul edersek,al ve sat yerleriniz dogru,Tabi CCI14 olayına hic dikkat etmeden ( Yeni baslıyanlar icin,dikkat etmeyin demistim).

CCI 14 olayına dikkat etmezseniz bile,bu noktalardaki al sat larda sadece komisyon odemis olmanız gerekir,Ama bu grafik kesinlikle dogru degil.

fiyat çubukları bire bir aynı fakat ccı lerin ikisi de farklı

grafikler aynı indikatörler farklı ilginç

mbm
04-10-2007, 00:53
sn teo kusura bakma ge&#231; cevaplamak zorunda kaldım.........
&#252;stteki ccı 50 alttaki ccı14 idi...
sn murat234 ile benim grafik aynı...
aslında sorduğum sorunun cevabını bilmeme ragmen bizdeki grafiğe g&#246;re iki kere zararına al sat yapılıyor ona dikkat &#231;ekmek istemiştim..........
iki kere &#252;st&#252;ste terse d&#252;şersen son alışı yapamayabilirsin..
ayrıca senin grafigin bizden bu kadar farklı olması &#231;ok ilgin&#231;..sebebini bulmamız lazım..başka bir iş var bunda..yoksa senin grafikteki al sat noktaları s&#252;per..saygılar

mbm
04-10-2007, 00:56
[QUOTE=murat234;1908661

sn teo bendeki 5 dk lıklar da sizinkiyle aynı değil[/QUOTE]

sn murat234 en son bir al daha var..

teo
04-10-2007, 09:01
sebebini bulmamız lazım..başka bir iş var bunda..yoksa senin grafikteki al sat noktaları süper..saygılar

kesinlikle matriks kullanmayın veya euroline,metastock kullanan arkadaslar da aynı zamanda ,datalarını baska bir veri saglayıcıdan alabilirler,Foreksten data alınıyormu bilemiyorum,Ben export edebilirim ama,bunu her dakika nasıl yapacagız,

teo
04-10-2007, 09:03
aynı sistemi kullanan arkadaslarla dilersenin seans icinde msn den hep beraber konferans yapabiliriz, eger matriks problemini asamıyorsanız.Ozel yazısma seklınde degılde,hep beraber konferans seklınde olabılır.

teo
04-10-2007, 09:26
fiyat çubukları bire bir aynı fakat ccı lerin ikisi de farklı

grafikler aynı indikatörler farklı ilginç

sizin firmanin teknik servisine sorarmısınız ,bunlar CCİ nasıl hesaplıyorlar,formullerimi farklıdır nedir.

ufukt
04-10-2007, 09:34
Sayın Teo
ayın 20 sinden sonraki grafikleri sadece cci50 g&#246;stergesi ile birlikte buraya eklersen (biraz b&#252;y&#252;k olsun fiyat cubukları g&#246;r&#252;ls&#252;n) sevinirim.

teo
04-10-2007, 09:40
Sayın Teo
ayın 20 sinden sonraki grafikleri sadece cci50 göstergesi ile birlikte buraya eklersen (biraz büyük olsun fiyat cubukları görülsün) sevinirim.

ok seans arası gonderirim.

ertan
04-10-2007, 09:50
iki veri arasında anladığım kadarıyla veri sayısı farkı var, bu nedenle grafikler bozuluyor...

http://img105.imageshack.us/img105/2508/ekrandsdszo1.jpg

http://img105.imageshack.us/img105/5526/teo1ky5.png

teo
04-10-2007, 10:07
iki veri arasında anladığım kadarıyla veri sayısı farkı var, bu nedenle grafikler bozuluyor...

evet o cubuklardan sonra grafik afallamıs,ve kendisini toparlayamamıs,ama hangisi dogru acaba..Sondan basa gidersek,benimkisi zararlı trade yaptırmadıgına gore,dogru diye dusunuyorum,
ama bu konuyu teknik servislerin cozmesi gerekiyor,beni asıyor konu kısaca..

teo
04-10-2007, 10:11
İnsanlar başaklara benzer, içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler. Montaigne

Ne kadar anlamlı,not aldım ,Guzel sozler arsivime...

ertan
04-10-2007, 10:17
evet o cubuklardan sonra grafik afallamıs,ve kendisini toparlayamamıs,ama hangisi dogru acaba..Sondan basa gidersek,benimkisi zararlı trade yaptırmadıgına gore,dogru diye dusunuyorum,
ama bu konuyu teknik servislerin cozmesi gerekiyor,beni asıyor konu kısaca..

sizdeki çubuklar fazla zannediyorum, o çubuklar saat 12 civarları oluşan çubuklar. o çubuklara tek tek saatiyle bakarsanız bir hata görünecektir...

zararlı trade olup olmamasından ziyade veri güvenirliği önemli olan, yarın 3 çubuk daha fazla olur almanız gereken yerde almamış olursunuz...

sevgiler...

teo
04-10-2007, 10:38
sizdeki çubuklar fazla zannediyorum, o çubuklar saat 12 civarları oluşan çubuklar. o çubuklara tek tek saatiyle bakarsanız bir hata görünecektir...sevgiler...

1 cubuk 12:00
2 cubuk 12:05
3 cubuk 12:55

sizdeki cubukların durumu nedir

ertan
04-10-2007, 10:58

iki uzun çubuk arasında kalan kısa çubuklar;

11:55
12:55
13:00

sizdeki 4. ve 5. çubukların saati kaç ?

ertan
04-10-2007, 11:01
sağdaki ve soldaki uzun çubuklarla beraber yazarsam;

11:50
11:55
12:55
13:00
13:05

mbm
04-10-2007, 11:06
ben sorunu buldum.........sn teonun grafiği 10 dakikalık olabilir.......isterseniz bir bakın..ben grafiğimi 10 dakika yapınca aynı sizinki gibi oldu..yoksa kısa bir iki &#231;ubuk bu kadar degiştiremez grafikleri

teo
04-10-2007, 11:10
ben sorunu buldum.........sn teonun grafiği 10 dakikalık olabilir.......isterseniz bir bakın..ben grafiğimi 10 dakika yapınca aynı sizinki gibi oldu..yoksa kısa bir iki &#231;ubuk bu kadar degiştiremez grafikleri

yok hayır benim grafik 5 dakikalık,
ama yukarıdaki verilere gore,forekste,matrikste,fazladan cubuk atmıs,
neticede ikiside bu dilimde bu cubukları atmaması gerekiyor.Ustelik daha garibi,ikisininde cubukları attıgı dakikalar farklı.

Sanırım bu konuda bir standard yok,firmalarda..Ama asıl olan cubukların dakikasi degil,datanın veri kronolojik sirasıdır.Onu nasıl tesbit edecegiz,anlayamadım.

Sonucta benim kullandıgım sisteme ve grafige gore al sat yapıyorum.Burada firmaların bir sey yapacagınıda sanmıyorum,cunku nasılsa programları satma derdi gibi sorunları yok,bankalar hazır musteri,ben yine de,Foreksi onermek durumunda kalıyorum.Al Sat noktaları dogru gibi gozuktugunden

ertan
04-10-2007, 11:16
ben sorunu buldum.........sn teonun grafiği 10 dakikalık olabilir.......isterseniz bir bakın..ben grafiğimi 10 dakika yapınca aynı sizinki gibi oldu..yoksa kısa bir iki çubuk bu kadar degiştiremez grafikleri

çubuk sayısına bakılırsa 5 dk.lık...

ertan
04-10-2007, 11:20
teknik analiz ile çalışanlar için en önemli şey veri güvenirliği, özellikle periyotlar kısaldıkça verilerde hatalar artıyor...

ya kısa vadelerde işlem yapmayıp seanslık, günlük vb. üst vadelerde işlem yapacaksınız, ya da kısa vadelerde çok daha dikkatli olacaksınız...

ertan
04-10-2007, 11:21
ben sorunu buldum.........sn teonun grafiği 10 dakikalık olabilir.......isterseniz bir bakın..ben grafiğimi 10 dakika yapınca aynı sizinki gibi oldu..yoksa kısa bir iki çubuk bu kadar degiştiremez grafikleri

grafiği 5dk.lık yapın, cci yi 100 lük yapın...:he:

teo
04-10-2007, 11:25
CCI50 ve CCI14 her ikisi beraber sıfır noktası uzerine cıkmıstır.Su an 11:23 itibarı ile

teo
04-10-2007, 11:27
grafiği 5dk.lık yapın, cci yi 100 l&#252;k yapın...:he:

10 dakikalık CCI 50 ile ,5 dakikalık CCI 100,aynı periyod gibi gozuksede,10 dakikalık periyodun ,acilis kapanisi farklı olacagı icin aynı sey olmaz dusuncesindeyim.Bu nedenle 5 dakika kullanmayı oneriyorum.

murat234
04-10-2007, 12:06
http://img210.imageshack.us/img210/1044/cchf6.png
CCI50 ve CCI14 her ikisi beraber sıfır noktası uzerine cıkmıstır.Su an 11:23 itibarı ile

bende 11.15 de al verdi????

teo
04-10-2007, 12:16
bende 11.15 de al verdi????

dogrudur ben de 69,500 de al verdi,o ara 69,450 ye kadar verdiler,nereden kaptıysan uygundur,Ben 69,500 den aldım,prensip olarak sistem al verince ben aktiften alıyorum,hic pasife yazılma riskine girmiyorum,cunku bazen ucuzdan alacagım diye 200 puan yukarıdan almak zorunda kalıyor insan.

teo
04-10-2007, 12:26
CCI 50 de, +100 bolgesi cok onemlidir,+100 bolgesini asagıya dogru kırmadıkca,hareket yukarı dogru devam eder.Ama eger +100 bolgesini asagiya kırar,ve o anda CCI 14 de sıfırı asagıya dogru keserse,karları geri vermemek icin stoploss uygulanabilir.Terside gecerli,soyleki,CCI50 -100 bolgesinden yukselmeye baslarsa,ve bu arada CCI14 sıfırı yukarı dogru keserse,trende karsı mal alınabilir.Stoplosslar unutulmamak kaydıyla.

Yeni baslayan arkadaslara,trende karsı hareket yapmalarını onermiyorum,Onlar CCI 50 'nin sıfırı asagıya kesmesini beklemeliler.

murat234
04-10-2007, 12:28
sn.teo sisteme göre dün kapanışta yaptığın longları bugün açılışta kapattın herhalde bir de longları kapatırken shorta da geçiyor musun (ya da tersi) yoksa sadece pozisyon kapatıp önce bir havayı mı kokluyorsun aslında mantıken sistem döndüğünde yön ne tarafaysa o yönde pozisyon almak gerekir diye düşünüyorum

teo
04-10-2007, 12:40
sn.teo sisteme g&#246;re d&#252;n kapanışta yaptığın longları bug&#252;n a&#231;ılışta kapattın herhalde bir de longları kapatırken shorta da ge&#231;iyor musun (ya da tersi) yoksa sadece pozisyon kapatıp &#246;nce bir havayı mı kokluyorsun aslında mantıken sistem d&#246;nd&#252;ğ&#252;nde y&#246;n ne tarafaysa o y&#246;nde pozisyon almak gerekir diye d&#252;ş&#252;n&#252;yorum

evet dun aldıgım longları hemen acılısta sistem sat dedigi icin sattım ve 69300 den shorta gectim,stopploss ema34 un degeri 69425 oldugu icin, sartli emiri 69,450 ye koydum,69,450 den 1 kontrat islem olursa pozisyonu kapat diye,(buradaki mantık eger fiyat Ema34'un uzerine cıkarsa),trend degisme ihtimali oldugu icin 150 puan zararla (69,450) bugunku shortu kapattım ve 69,500 den longa gectim,

Siz su an itibarı ile EMA34 69,540 oldugu icin sartli emiri 69,500 e koymalısınız.EMa34 yukseldikce,sartli emiri guncellerseniz,eger istedigimiz yonde fiyat devam ederse,hem pozisyondan erken cıkmazsınız,hemde kar geri verilmemis olur.

Trende karsı hareket ben cok yaparım,dun CCI14 sıfırı yukarı kesince ve aynı anda Fiyat EMA34 uzerine cıkınca 69,600 den dun aldıgım malı,bugun 69300 den geri verince ,300 puan zarar,bugunde 69300 den verdigim malı 69450 den alınca 150 puan zarar yazdım.Toplam 450 puan zarar.

Su an itibarı ile 400 karda oldugum icin elde var sıfır,yukarı giderse kar ancak yazacak,ama onceki gunlerde guzel karlar ettim,3500 puan civarında..

Bunu nicin yazıyorum,eger sistemi disiplinle uygularsanız ,uzun vadede her zaman karlı olursunuz.

murat234
04-10-2007, 13:04
evet dun aldıgım longları hemen acılısta sistem sat dedigi icin sattım ve 69300 den shorta gectim,stopploss ema34 un degeri 69425 oldugu icin, sartli emiri 69,450 ye koydum,69,450 den 1 kontrat islem olursa pozisyonu kapat diye,(buradaki mantık eger fiyat Ema34'un uzerine cıkarsa),trend degisme ihtimali oldugu icin 150 puan zararla (69,450) bugunku shortu kapattım ve 69,500 den longa gectim,

Siz su an itibarı ile EMA34 69,540 oldugu icin sartli emiri 69,500 e koymalısınız.EMa34 yukseldikce,sartli emiri guncellerseniz,eger istedigimiz yonde fiyat devam ederse,hem pozisyondan erken cıkmazsınız,hemde kar geri verilmemis olur.

Trende karsı hareket ben cok yaparım,dun CCI14 sıfırı yukarı kesince ve aynı anda Fiyat EMA34 uzerine cıkınca 69,600 den aldıgım malı,bugun 69300 den geri verince ,300 puan zarar,bugunde 69300 den verdigim malı 69450 den alınca 150 puan zarar yazdım.Toplam 450 puan zarar.

Su an itibarı ile 400 karda oldugum icin elde var sıfır,yukarı giderse kar ancak yazacak,ama onceki gunlerde guzel karlar ettim,3500 puan civarında..

Bunu nicin yazıyorum,eger sistemi disiplinle uygularsanız ,uzun vadede her zaman karlı olursunuz.

anladığım kadarıyla sisteme aşina olup tecrübe sahibi oldukça ema34 ve ccı14 ccı50 nin önüne geçiyor ve hareket daha önce yakalanabiliyor

teo
04-10-2007, 13:08
anladığım kadarıyla sisteme aşina olup tecr&#252;be sahibi olduk&#231;a ema34 ve ccı14 ccı50 nin &#246;n&#252;ne ge&#231;iyor ve hareket daha &#246;nce yakalanabiliyor

evet,bu nedenle yeni baslıyanlara tavsiye etmiyorum.

hareket her zaman su sekilde oluyor,

Once CCI14 hareketleniyor,sonra fiyat EMA34 uzerine cıkıyor,daha sonra CCI 50 sıfırı geciyor.Terside gecerli.Tabi burada ters harekete yakalanmamak icin stoploss ları saglam uygulamalısınız.

hilmi
04-10-2007, 13:22

SN teo

Yukarıdaki fazla verileri silebiliyorsunuz, silinincede birşey değişmiyor, ben sildim. Sanırım foreks farkı belki hata yapıyor fakat işe yarıyor gibi.

Silmek için silinecek veri üstüne sol tıklayın sağ tık ile veri bakımından veri sili seçip silin. Birşey değişmiyor.