PDA

View Full Version : Mide Yanmasına Karşı

Red Kit
20-09-2007, 09:16
Siz de mide yanmasından şikayetçiyseniz öğünlerinizde lahana, karnabahar, ıspanak, kepekli besinler ve baklagillere ağırlık verin. Yemeklerinizde zeytinyağı kullanın ve bol bol su için. Çok yağlı yiyecekler, kızartmalar, çikolata, kafeinli besinler ve asitli meyve sularından uzak durun. Yemeklerden hemen sonra adaçayı veya melisa çayı için. Yatmadan önce 1 çorba kaşığı lavanta, nane, akdiken çiçeği ve portakal çiçeği karışımını 1 fincan kaynar suda 5 dakika bekletip süzdükten sonra için. Midenizi rahatlatacaktır.
Ekleyen : Serenler

harbi
20-09-2007, 09:31
İzninizle eklemede bulunayım; Bana Dut pekmezi tavsiyesinde bulunmuşlardı.
Bir tatlı kaşığı Karadut pekmezi yanmayı geçiriyor. Faydasını görüyorum.

kemalb
20-09-2007, 09:38
Lansor'dan başka bir çare bulamadım ve Allah bu ilacı bulana uzunnnnn ömürler versin :)gerçekten süper bir ilaç 5aydır midemde tık yok herşeyi yediğim halde.

BEDESTENLİ
20-09-2007, 10:01
Lansor'dan başka bir çare bulamadım ve Allah bu ilacı bulana uzunnnnn ömürler versin :)gerçekten süper bir ilaç 5aydır midemde tık yok herşeyi yediğim halde.

mideyi yıpratan asit tir,bu asiti idareli kullanabilirseniz :) hiç bir şikayetiniz olmayacaktır,bunun tek ilacı ise sinirlerinize hakim olmaktan geçmektedir.sinirlendiğiniz anda mideye asit salgılaması artıyor ve mideyi yakarak tahriş ediyor,
lansor mideye asit pompalanmasını kontrol altında tutuyor.

KARAHAN
20-09-2007, 10:05
lansor un devamlı kullanımı sakıncalı...lütfen bu konuda uzman bir doktora danışın...

sn.prestij borsacı adam nasıl sakin olacak:)

tsalci
20-09-2007, 10:16
Abim yıllardır bir çay kaşığı karbonatı küçük çay bardağında karıştırır ve içer Herzaman faydasını görmüş rahatlamıştır.. Bilimsel bir yanı varmıdır bir rahatsızlığa yok açarmı bilmem Ama 15 seneyi aşkındır bir problem yaşamadı

Serenler
20-09-2007, 10:21

Tüm kimyasal ilaçlar yan etkiye sahiptir, sonuçta sağladığınız yarardan fazla vereceği yan etkilerden zarar görebilirsiniz. Ayrıca doktora danışmadan ilaç alımı ve kullanımı da tehlikeli olacaktır.

Mide yanmasına karşı bir tavsiyede daha bulunayım;
eğir kökü mide yanması dahil, mide mukozasını koruyucu çok iyi etkilere sahiptir.

Eğir kökü güçlendirici etkileri nedeniyle, yalnızca sindirim sistemi genel güçsüzlüğünde, mide ve bağırsak gazlarında ve koliklerinde kullanılmakla kalmayıp, beze ve gut hastalıklarında da büyük bir başarıyla yardım eder. Tembel midelerin ve bağırsakların ısıtılmalarında ve salgılardan arındırılmalarında bitki çok başarılıdır. Metabolizma ve bağırsak tembelliklerinde olduğu kadar, kansızlık solgunluklarında ve ödemlerde de önerilir. Kilolarını iyi beslenmemekten ötürü yitirmemiş olan çok zayıf kişiler, eğir kökü çayı içmeli ve arada sırada, eğir kökü katkılı banyolar alabilirler. Bitki, iştahsızlığı giderir, böbrek rahatsızlıklarında yardım eder ve tüm bedenin temizlenmesini sağlar. Hatta son zamanlarda çocuklarda sıkça görülmeye başlanan, tahıl alerjilerinde bile, eğir çayı yardım eder. Kurutulmuş kök yavaş yavaş çiğnendiğinde, kişiyi sigara alışkanlığından kurtarabilir.
Alıntı:
http://www.bitkisel-tedavi.com/egir.htm

KARAHAN
20-09-2007, 10:29
Abim yıllardır bir çay kaşığı karbonatı küçük çay bardağında karıştırır ve içer Herzaman faydasını görmüş rahatlamıştır.. Bilimsel bir yanı varmıdır bir rahatsızlığa yok açarmı bilmem Ama 15 seneyi aşkındır bir problem yaşamadı

var..mide asiti ile birleşince tuz olur...tansiyon problemi varsa dikkatli olsun

GÜRKAN
20-09-2007, 10:40
Genel bir bilgi notu düşmek isterim..

Tüm ilaçlar aslında bir drogtur.(drog:ilaç+zehir) toxic düzeyde(yani kabaca doz

aşımı halinde)vücuda alınması halinde zehirleyici etki yaparlar.

Dozdan bağımsız olarak da ilaçların istenmeyen yan etkisi olabilir.

Eğer bir ilacın yan etkisi yok deniliyorsa o ilaç değil,plesebodur.

İlaçların büyük çoğunluğu köken olarak bitkiseldir.Bitkiyi,doğada mevcut

olduğu şekliyle bilinçsizce kullanma(pro-drog şeklinde) sağlık açısından bazı riskler doğurabilir.

İlaç; üretiminin fabrikasyon safhasında kullanıma hazır hale getirilir.

sevgiler.

KARAHAN
20-09-2007, 10:45
gürkan kardeşime birşeyler ekleyerek katılmak istiyorum...

bitkisel bu zarar gelmez lafı sıkça kullanılır...sakın bunlara kulak asmayın...bitkisel olması dogal olması katkısız olması zararsız oldugu anlamına gelmez...esrar da bitki...zararsız mı...?

kemalb
20-09-2007, 20:01
mideyi yıpratan asit tir,bu asiti idareli kullanabilirseniz :) hiç bir şikayetiniz olmayacaktır,bunun tek ilacı ise sinirlerinize hakim olmaktan geçmektedir.sinirlendiğiniz anda mideye asit salgılaması artıyor ve mideyi yakarak tahriş ediyor,
lansor mideye asit pompalanmasını kontrol altında tutuyor.

Sn.Prestij iş stres,borsa tam stres Sn.Karahan doğru söylemiş:he:

kemalb
20-09-2007, 20:07
lansor un devamlı kullanımı sakıncalı...lütfen bu konuda uzman bir doktora danışın...

Bunu açıkcası hiç araştırmadım yada araştırmak işime gelmedi:)İlaçı bulana kadar Renny tablet çiğniyordum anlık çözüm üretiyordu.Bir ara Tv'de bir doktor bazı hastalar ömrü billah ilaç kullanabiliyor dediğini hatırlıyorum ama tam dinleyemedim.Şaşılacak birşeydir 40yaşındayım toplasan bu yaşıma kadar 10tane hap zor yutmuşumdur.(Lansor hariç)Ama bu dert beni Lansora bağımlı yaptı.
yan etkileri ile ilgili önerinizi dikkate alıp bir araştırma yapacağım

Saygılarımla

radyolog
20-09-2007, 20:21
QUOTE=KARAHAN;1879146]lansor un devamlı kullanımı sakıncalı...lütfen bu konuda uzman bir doktora danışın...

sn.prestij borsacı adam nasıl sakin olacak:)[/QUOTE]

svg karahan haklıdır :)

mide asidi bir anlamda koruyucudur asit fazlalığı ÜLSER sonucunu doğurABİLİRKEN ( Kİ TEDAVİSİ KOLAY DIR :))

asit eksikliği ( ANASİDİ-HİPOASİDİ) ATROFİK GASTRİDE neden olmakradır ki bu esas itibarı ile PREKANSERÖZ(KANSER ÖNCESİ ) dir

İLAÇ KULLANMADAN ÖNCE LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ:yes:

Erasure
20-09-2007, 20:36
http://img530.imageshack.us/img530/4049/snap149xw8.jpg (http://imageshack.us)

kemalb
20-09-2007, 20:44
http://www.reflunedir.com/

Burada herşeyi açıklıyor.

PARK
20-09-2007, 20:48
Bir zamanlar MUCAINE kullanmıştım.........

ÇAKAL
20-09-2007, 20:48
İzninizle eklemede bulunayım; Bana Dut pekmezi tavsiyesinde bulunmuşlardı.
Bir tatlı kaşığı Karadut pekmezi yanmayı geçiriyor. Faydasını görüyorum.

Çocuklar için öksürüğe balgama birebir.Denedim.
Sayenizde bir faydasını daha öğrenmiş olduk.:cool:

KARAHAN
20-09-2007, 22:22
sevgili kemalb derhal o ilacı bırakmanı tavsiye ediyorum...sevgili radyolog bahsettiğiğ için bahsediyorum yoksa ben bunları doktrunuzdan duymanızı yeglerdim...

mide asitinin vücuda ve mideye onca yararı var...artı en önemlisi antasid i 5 ay gibi korkunç bir süre kullanınca sürekli...mide içinde poliplere davetiye çıkarırsın...polip kanser öncesi oluşumlardır...

lütfen bilinçsiz kendi kafamıza ilaç kullanmayalım...

lansor mide içindeki küçük asit pompalarını inhibite eder...yani felç ederek çalışmaların ı bir süre durdurur ya da yavaşlatır...bunu n uzun süre uygulanması mide içinde asitin önledigi oluşumlara davetiye çıkaraabilir...

lütfen...bir rahatsızlıgınız oldum u dahiliye ve poliklinik dokttorlarına degil dal uzmanlarına gidin...özellikle şikayetleriniz uzu nsüre geçmiyorsa...

ben poliklinik doktorlarını griip nezle vs gibi basit ve teşhisi kolay hastalıklar harici tercih etmiyorum...

saglık herşeydir...

sevgiler...

BEDESTENLİ
21-09-2007, 10:29

borsacıda olsan.....
sakin ol sakin ol sinirlerine hakim ol:):yes::wink:

APSE
21-09-2007, 10:33
dostlar, mıde yanmasına bırerbır RENNIE ve TALCID uzerıne tanımam

BEDESTENLİ
21-09-2007, 10:39
mide asitinin vücuda ve mideye onca yararı var...
lütfen bilinçsiz kendi kafamıza ilaç kullanmayalım...

lansor mide içindeki küçük asit pompalarını inhibite eder...yani felç ederek çalışmaların ı bir süre durdurur ya da yavaşlatır...
saglık herşeydir...

sevgiler...

sn KARAHAN mide asidinin yararı var ama kişi sinirlenince, :wink:asabileşince,:bad: hırçınlaşınca:) :ayy::beurk:mideye salgılanan asit mikterı bir o kadar artıyor,işte bu artış neticesinde midede artan asit mide duvarını yakıp tahriş ediyor,
fazla asit salgılamasını durdurmak için ise hep aynı tür ilaç veriliyor,hangi DR.a giderseniz gidin mide için verilen ilaç çeşitleri hep aynıdır.

BEDESTENLİ
21-09-2007, 10:45
dört yıl boyunca mideyi tedavi etmeye çalıştık ama nafile,her Dr. a gidişimde sinirleniyormusun diye soruyordu hayır desemde sinirliydim,en sonun da kendi kendime kararımı verdim artık sinirlenmek yok dedim gerçekten faydasını gördüm ilaç kullanmayı bile bu vesile ile kesmiş oldum,amaaa yine sinirlenirsem aynı şikayetler başlıyor,lütfen sinirlerimize hakim olalım, sakin olalım!!!!!

sabirli04
05-11-2007, 00:17
Bu topiği başından sonuna kadar okudum.25 yıl mide rahatsızlığı çeken ve son 5 yıldır geçmiş 25 yılı unutan birisi olarak;
a-25 yıl boyunca her zaman cebimde topiğin muhtelif yerlerinde beilirtilen anti asitleri leblebi-şeker gibi taşıdım.
b-Her yıl her 6 ayda bir doktora giitim
c-Yıllarca bir dilim karpuz,bir taze salatalık veya çiğ sebze-meyveye yemeye hasret kaldım.Kızartmalar ve salatalardan yoksun kalmak da cabası.
d-Her mevsim dönüşümlerinde (ilkbahardan yaza-Sonbahardan kışa)iyice azan mide rahatsızlığından geceleri uykusuz geçirdim.
e-Ayaklarım 25 yıl süreyle yorgan yüzü görmedi.Şiddetli dönemlerde ıslatarak giydiğim çoraplarla yattım.
f-Ta ki bir yurt dışı seyahatimde beraber olduğum arkadaş yanımda avuç avuç taşıdığım ve 15 dakikada bir çiğnediğim anti asitleri görünceye kadar.

Arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım ve şifa bulduğum süreç aşağıdaki gibi olmuştur.
1-İnsanlarda hazımsızlıkla başlayıp gastrit ve ülser olarak gelişen pek çok hastalığın sebebi
(oranı % 90 lara kadar ulaşmaktadır) HELİCO BACTERİ FLORİ denilen bir bakteri türüdür.
2-Bu bakterinin mide rahatsızlıklarının pek çoğunun kaynağı olduğu yaklaşık 15 yıldır tıp dünyasınca bilinmesine rağmen, doktorlarımızın , yaşam kalitesini düşüren fakat öldürmeyen, ancak süründüren bu hastalığı teşhis edememelerinin nedeni ;
her halde uzun vadede kendilerine abone olan hastalarını kaybetme endişesinden başka bir şey değildir.Çevremde bunu bire bir yaşadım ve yine çevremde pek çok kişinin rahata ermesine vesile oldum.
3-Daha önceleri ağızdan hortum salınarak mideden alınan sıvıyla teşhisi konulan ve pek çok kişi tarafından itici bulunan yöntem , çoğu yerde terkedilmiş ve artık kanda HELİCO BAKTERİ FLORİ tesbiti bir kaç damla kanla yapılabilir hale gelmiştir.
4-Tüm mide rahatsızlığı çekenlere tavsiyem;hemen iyi donanımlı bir laboratuara giderek
kanlarında HELİCO BACTERİ FLORİ testi yaptırmalarıdır.
5-Eğer test pozitif çıkacak olursa(ki %75 öyle olacaktır) tedavisi daha önce 3 hafta süreyle 3 farklı ilacın kombinasyondan oluşan paketle çözülmekte iken.Yeni çıkan ve bunların hepsini kombine olarak 1 pakette sunan "HELİCOPAK"
adlı ilaç şu anda enson tedavi şeklidir.
Not- 1 Bu teşhis ve tedavinin mutlaka Gastro entoloji uzmanı bir hekim tarafından yaptırılması gerekmektedir.
2-Hekime gidip,adı geçen testi yaptırıp sonuç alan veya bakteri pozitif olduğu halde sonuç alamayan arkadaşların neticeyi burada bizimle paylaşmasını rica ediyorum.
3-Ben Doktor değilim.Bu nedenle tıbbi terimlerde hata yapmış olabilirim.Bundan dolayı uzmanlardan peşinen özür dilemekteyim.
4-BEN DOKTOR DEĞİLİM ama Nasrettin Hoca misali "DAMDAN DÜŞTÜM"
Herkese Sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.
Saygılarımla.

karınca
05-11-2007, 01:38
Bu topiği başından sonuna kadar okudum.25 yıl mide rahatsızlığı çeken ve son 5 yıldır geçmiş 25 yılı unutan birisi olarak;
a-25 yıl boyunca her zaman cebimde topiğin muhtelif yerlerinde beilirtilen anti asitleri leblebi-şeker gibi taşıdım…
25 yıldır problemim var ve cebimde taşımaktan sıkıntı yaşamadım

c-Yıllarca bir dilim karpuz,bir taze salatalık veya çiğ sebze-meyveye yemeye hasret kaldım.Kızartmalar ve salatalardan yoksun kalmak da cabası.
d-Her mevsim dönüşümlerinde (ilkbahardan yaza-Sonbahardan kışa)iyice azan mide rahatsızlığından geceleri uykusuz geçirdim...

İstediğimi yiyorum sonrasında sıkıntı yaşarsam antiasit kullanıyorum
Mevsim değişmelerinde uyumak için yatmadan önce anti asit kullanırım

e-Ayaklarım 25 yıl süreyle yorgan yüzü görmedi.Şiddetli dönemlerde ıslatarak giydiğim çoraplarla yattım….
Her türlü yorganı kullanırım sıkıntım olmuyor ancak ıslatılmış çorabın ilginç bir fantezi olduğunu düşünüyorum bi gün denerim.

HELİCO BACTERİ FLORİ denilen bir bakteri türüdür.
2-Bu bakterinin mide rahatsızlıklarının pek çoğunun kaynağı olduğu yaklaşık 15 yıldır tıp dünyasınca bilinmesine rağmen, doktorlarımızın , yaşam kalitesini düşüren fakat öldürmeyen, ancak süründüren bu hastalığı teşhis edememelerinin nedeni ;
her halde uzun vadede kendilerine abone olan hastalarını kaybetme endişesinden başka bir şey değildir.Çevremde bunu bire bir yaşadım ve yine çevremde pek çok kişinin rahata ermesine vesile oldum….
Bahsettiğiniz bakterinin asıl adı Helicobakter Pylori’dir.
Bu Kamil isimli birine Kemal yada Cemal demenize benzer.
Doktorların abone olarak tabir ettiğiniz hastaları kaybetme endişesi yoktur, doktorların amacı hastaları tedavi etmektir.
Yazdığınız toplumda bulunan bir batıl inaçtır.

3-Daha önceleri ağızdan hortum salınarak mideden alınan sıvıyla teşhisi konulan ve pek çok kişi tarafından itici bulunan yöntem , çoğu yerde terkedilmiş ve artık kanda HELİCO BAKTERİ FLORİ tesbiti bir kaç damla kanla yapılabilir hale gelmiştir.
Hortum olarak Endoskopi ve alınan biopsi materyali dışında kandan tespit edildiğini yazmışsınız.
Tespit yöntemleri invaziv olarak Endoskopi ve biopsi yanında invaziv olmayan yöntemler arasında Üre nefes testi, serolojik olarak immunglobulin düzeyleri, Dışkı antijen testi, dışkı polimeraz zincir reaksiyonu gibi tetkikler mümkündür.

5-Eğer test pozitif çıkacak olursa(ki %75 öyle olacaktır) tedavisi daha önce 3 hafta süreyle 3 farklı ilacın kombinasyondan oluşan paketle çözülmekte iken.Yeni çıkan ve bunların hepsini kombine olarak 1 pakette sunan "HELİCOPAK"
adlı ilaç şu anda enson tedavi şeklidir…
Doktorlarımızın “abonelerine” yazdıkları 3 kalem ilacında 1 kalemde toplanmış olması dışında fark yoktur. Yani İlacın içeriği bildiğiniz 2-3 ilaç kombinasyonundan farklı değildir.
Ayrıca maliyet hesabını yapın çünkü 3-5 lira değildir.

2-Hekime gidip,adı geçen testi yaptırıp sonuç alan veya bakteri pozitif olduğu halde sonuç alamayan arkadaşların neticeyi burada bizimle paylaşmasını rica ediyorum….
Eşimin zoru ile bahsettiğiniz ilacı kullandım 1 ay rahat ettim sonrasında eski tas eski hamam

4-BEN DOKTOR DEĞİLİM ama Nasrettin Hoca misali "DAMDAN DÜŞTÜM"
Herkese Sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.
Saygılarımla.
Ben doktorum

sabirli04
05-11-2007, 20:32
Sayın Karınca,Sevgili Doktor.

Öncelikle bu topicte yayınlanan yazımı değerlendirerek cevap yazma nezaketinizden dolayı teşekkür ediyorum.
Ancak size katılmadığım birkaç başlığa da değinmeden geçemeyeceğim.
1-Yazımdaki aşağı yukarı tüm paragrafları, parça parça alıntı yaparak yorumlarken,tıbbi terimleri yazıldığı gibi değilde söylendiği gibi yazmak konusundaki eleştirinizde herhalde yazımın notlar bölümünün 3.maddesindeki peşin özürümü gözden kaçırmış olmalısınız.
2-Hekimlerin abone hasta portföyü için kullandığım ifade elbette tüm hekimleri kapsamamaktadır.Canlı şahidi ve takipcisi olduğum bir olaydan etkilendiğimi ifade etmek isterim.
3-Helicobakter Pylori (doğrusunu sayenizde öğrendim.Teşekkürler) testi yaptırmak ve eğer pozitifse tedavi için alınması gereken ilaçlar,bu bakteri kaynaklı rahatsızlığı bir gün dahi çekmekten daha pahalı değildir diye düşünüyorum.
4-Bu arada mesleğimin mühendislik olduğunu beyan ederek,doktorluktan hiç anlamadığımı, eğer deneyimi mi kaale alacak birileri olursa mutlaka bir gastroentoloji uzmanına gitmeleri gerektiğini ifade ettiğimi de tebarüz ettirerek selam ve saygılar sunuyorum.Sağ ve sağlıkla kalın efendim.

karınca
05-11-2007, 20:58
Sayın Karınca,Sevgili Doktor....
1-Bahsettiğiniz tedavi yaklaşık 10 yıldır var...
2-Daha önceleri 3 ilaç ayrı ayrı 1 reçeteye yazılıyordu.
3-Belirttiğiniz jenerik isim sadece bir firmanın 3 ilacı kombine edip tek dozda alınabilecek forma sokmasından öte değildir.
4-Tedavi protokolüne göre reçete ödemelerinde doktorlara kısıtlamalar getirilmektedir. Yani doktorun yazdığı bazı reçetelere kurum ödeme yapmaz. Bu kısıtlamalar nedeni ile "doktor beni tedavi edemedi" türünden yanılgıya girmeyin. Belirttiğiniz ilaç veya kombinasyonları kısıtlama getirilen ilaç sınıfı içindedir.
5-Yazdığınız tedavi yöntemi mucize bir yöntem değildir. %65 hastada 2 haftalık tedavi yeterli iken bir kısım hastanın 4 haftalık tedaviye ihtiyacı vardır. Bu tedavi yöntemi ile %90'a yakın başarı vardır. Yani yazdığınız gibi mutlaka (%100) tedavi etmez.
6-Belirttiğiniz tedavide mikrop'a karşı direnç vakaları belirtilmiştir yani; başarı oranı zaman içinde düşecektir.
7-Aşağıdaki resim 2007 yılı 23. baskı Cecilden alıntıdır. Gördüğünüz gibi Amerikanın tedavi planında belirttiğiniz jenerik isim yoktur
8-Tepkim bir jenerik ismini yazarak mucize gibi lanse etmenize yöneliktir. Bu arada belki farkında değilsiniz ama satır aralarında doktorları karalamışsınız.
9-Yazdığım 4. maddeyi tekrar okuyun.

sabirli04
05-11-2007, 21:41
sayın Karınca.

bir konunun uzmanıyla,uzman olmayan bir kişinin tartışmaya girmesinin ne denli yanlış olduğunun farkındayım.Mesleğinize saygı duyuyorum.Benimkisi sadece diğer insanlarla, yaşadığım bir deneyimi paylaşmaktan öte birşey değildir.Dikkatimi çektiğiniz 4.maddeyi tekrar okudum.Hatırladığım kadarıyla laboratuar tetkiki 80 ytl ve 1 kür ilaçta 200 ytl civarında idi.bu rakamları sosyal güvenlik kurumları ödemese bile bir şekilde temin edilebilir ve denemekte bir kayıp yoktur diye düşünmekteyim.
Bu noktadan sonra işi ehline bırakıp çekiliyorum.Saygıyla.

adnanfd
15-11-2007, 04:45
4-Tedavi protokolüne göre reçete ödemelerinde doktorlara kısıtlamalar getirilmektedir. Yani doktorun yazdığı bazı reçetelere kurum ödeme yapmaz. Bu kısıtlamalar nedeni ile "doktor beni tedavi edemedi" türünden yanılgıya girmeyin. Belirttiğiniz ilaç veya kombinasyonları kısıtlama getirilen ilaç sınıfı içindedir.

sn. karınca şu anki tedavi protokolüne göre helipak tb reçete teşhisinde
"H. Pylori eradikasyonu" yazılması şartı ile pratisyen doktorlar tarafından da yazılabiliyor.sgk tarafından ödemesi yapılmaktadır.yani şu anda bu ilaçta kısıtlama yok.ancak bir bakmışsınız yarın kısıtlama getirirler.:) ilaçların sürekli olarak reçetelenme koşulunun değişmesinden doktorlar,serbest ve kamu eczacılarıda bıktı artık.

karınca
15-11-2007, 23:13
sn. karınca şu anki tedavi protokolüne göre helipak tb reçete teşhisinde
"H. Pylori eradikasyonu" yazılması şartı ile pratisyen doktorlar tarafından da yazılabiliyor.sgk tarafından ödemesi yapılmaktadır.yani şu anda bu ilaçta kısıtlama yok.ancak bir bakmışsınız yarın kısıtlama getirirler.:) ilaçların sürekli olarak reçetelenme koşulunun değişmesinden doktorlar,serbest ve kamu eczacılarıda bıktı artık.
Adamlar bir ara 10 günde bir, liste değiştirmeye başlamıştı.
Ben çalıştığım birim itibariyle yaklaşık 9 yıldır reçete yazmıyorum ancak eşim kanalıyla bu listeleri takip ediyordum. Eşimde aynı sisteme geçti ve takip işini bıraktım.
Ancak kafama takılan bir nokta var yazınızda koyu renk ile belirttiğim nokta için H.Pylori için gereken tetkiklerin uygun koşullarda yapıldığının begelenmesi gerekir diye düşünüyorum.

yunusR
15-11-2007, 23:50
Reçete kısıtlamaları ve beraberinde gelen sıkıntılar aile hekimliği ile büyük oranda çözülüyor .

H.Pylori konusunda ise aynı kolestorol olayındaki gibi güçlü bir pazarlama taktiği olduğu çekincesini büyük oranda taşıyorum. Malum araştırma sonuçlarının çoğu P.ulcus vakalarında + H.Pylori bulgusu tespitini yapıyor.

Zamanında her antibiyotikle vit. yazma(satma) gibi olaylarla bolca karşılaştırılma sonucu
bu tür çekinceler kalıyor.

zorbey
15-09-2008, 18:03
Ben de karbonatı suyla karıştıranlardanım. Ne talcid, ne renitap, ne famodin.Dedemin de yatağının baş ucunda bir kavanoz karbonat ve su bardağı dururdu.

madencix
05-11-2008, 11:45
gavıscon iyi gelir.....

kemaldeniz
05-11-2008, 12:57
her sabah kalkınca, bir bardak ılık süt, kahvaltılarda petek bal. 1 yıl devam ettim, domates bile yiyemiyordum. şimdi ne bir yanma kaldı, ne de sıkıntı. zaman içinde, vücut kendi kendini mi tedavi etti, yoksa süt ve bal iyi mi geldi bilmiyorum ama ikisinin de bir zararı olmayacağını düşünüyorum.

Melih_2005
13-11-2008, 11:34
her sabah kalkınca, bir bardak ılık süt, kahvaltılarda petek bal. 1 yıl devam ettim, domates bile yiyemiyordum. şimdi ne bir yanma kaldı, ne de sıkıntı. zaman içinde, vücut kendi kendini mi tedavi etti, yoksa süt ve bal iyi mi geldi bilmiyorum ama ikisinin de bir zararı olmayacağını düşünüyorum.

yaw millet ekmek bulamıyo yemeğe , sen kahvaltıda bal yiyin diyon :kahkah::kahkah::kahkah:

tigran
11-12-2008, 21:06
Bir çay kaşığı kadar KİŞNİŞ'i 1 bardak kaynar suda 7-8 dakika demlemek ve aç karınla içmek mide için çok iyiymiş, ben bir denedim fena değil.... Ama önce bir doktora gitmek daha faydalıdır....

adelaide
06-03-2009, 10:42
Iki kasik nane sicak suda icilebilir.

ninova12
27-10-2009, 00:27
talcid bu işin padişahı

chaylak
27-10-2009, 00:30
talcid bu işin padişahı

:yes::yes::yes:

oktay G
19-03-2014, 21:57
aynen şaşmayın talciden,biranın yanmasını bile anında alıyor :)

COCOR
19-04-2014, 14:39
Talcid elbette çok etkili ama..

Sonradan çıkan Rennie- Rennie Duo ve Gaviscon süsp. daha etkili... yan etkileri daha az.

i-ked
19-04-2014, 15:08
Midemden şimdiye kadar sorun yaşamadım ama hep talcid ve karbonatın iyi geldiğini duymuşumdur.

nazelyon
19-04-2014, 20:14
nane ve yoğurtta iyi geliyor..

tekinalma
10-10-2014, 18:38
Benimde mide yanmam oluyor, ilaç değil de daha doğal yöntemler deneyeceğim. Çok kaçırınca midem çok yanıyor dolayısıyla.

balgi
12-10-2014, 01:04
Midemden şimdiye kadar sorun yaşamadım ama hep talcid ve karbonatın iyi geldiğini duymuşumdur.

yıllardır hap kullanırım...

talcid iyi geliyor...

INVENTOR
12-10-2014, 02:03
yıllardır hap kullanırım...

talcid iyi geliyor...

Yedi sekiz yıl süren mide yanması, yemek borusu yanması rahatsızlığım oldu. Reflü var sende dedi herkes.
Yanmaların haricinde arada bir öküz böğürten krizleri yaşıyordum. Sırt tarafından kaburgalara doğru inanılmaz bir baskı oluyordu.
Krizler yılda bir ile başladı, sonra 6 ayda, derken aylık, haftalık ve gün aşırı periyotlara kadar düşen.. :he: teknik analiz grafiği değil..
Bu süreçte krizlerin şiddetini azaltan ve rahatlatan tek ilaç gaviscon oldu.
Hastane acillerine düşmeye başlayınca düşüşün sebebi anlaşıldı; meğer safra kesemde taş varmış, ama değersizmiş :) Ultrasound ile kolayca belirlenmekte.
Ameliyattan sonra bir yıl sürmeden bünye kendini toparlıyor. 3-4 yıldır sıkıntı yok.

kaleci
15-11-2014, 04:03
Nexium-40 mg.

althea
02-12-2014, 00:16
gecenin bi vakti mideniz yanıyorsa ve evde ilaç kalmadıysa 2-3 ısırık çiğ patatesi kütür kütür yiyeceksiniz:cool: gerçekten işe yarıyor. sabahleyin de eczaneden ilacınızı alırsınız:he:

camel1983
02-12-2014, 01:11
özellikle ingiliz karbonatı sabah akşam düzenli kullanın 1 bardak suda eritin ben faydasını gördüm...