PDA

View Full Version : ev yapacağım, yardım istiyorum

hıtec
24-09-2007, 00:17
Ben inşaattan zerre kadar anlamayan, ama 1400 m2 arsası olan, bu arsada % 30 taban alanı inşaat izni olan, kardeşleriyle iki ev yapmak isteyen, bu evleri 160 + 80 (2.kat) toplam 240x2=480m2 inşaat yapmak isteyen, zannediyorum o kadar parası olmayan, buna ne kadar para gidebileceğini sağa sola soran zavallı bir faniyim. Sizlerden yardım bekliyorum, kaç para lazım, kendi kendime inşaat mı yaptırayım, birine teslim edeyim ona mı yaptırayım, ne edeyim ben????

Grandmaster
24-09-2007, 01:44
Ben inşaattan zerre kadar anlamayan, ama 1400 m2 arsası olan, bu arsada % 30 taban alanı inşaat izni olan, kardeşleriyle iki ev yapmak isteyen, bu evleri 160 + 80 (2.kat) toplam 240x2=480m2 inşaat yapmak isteyen, zannediyorum o kadar parası olmayan, buna ne kadar para gidebileceğini sağa sola soran zavallı bir faniyim. Sizlerden yardım bekliyorum, kaç para lazım, kendi kendime inşaat mı yaptırayım, birine teslim edeyim ona mı yaptırayım, ne edeyim ben????

www.yapirehberi.net ..burada maliyetler anlamında fikir sahibi olursunuz

guneysu
24-09-2007, 01:59

paran olunca haber ver....:he::he::he:
arsa nerde ?

Layoti
24-09-2007, 02:29
Allah ev yapanada kuranada yardımcı olurmuş..:he:

guneysu
24-09-2007, 02:51
paran olunca haber ver....:he::he::he:
arsa nerde ?

paran olunca haber ver Kismi sakaydi anlamam bu islerden bilen arkadaslar yardimci olur.....

hıtec
24-09-2007, 18:43
Tecrübe istiyorum, akıl istiyorum, fiyat istiyorum, velhasıl yardım istiyorum.

guneysu
24-09-2007, 18:53
Tecrübe istiyorum, akıl istiyorum, fiyat istiyorum, velhasıl yardım istiyorum.

bu isler icin senelerce dirsek çürüterek sonrada santiyede calisarak anca tecrube kazaniyor insan
gökten yağmaz ki bunlar yağsada versek
akıl istiyorsun ... olsada versek
fiyat istiyorsun... soru sorduk arsa nerde el cevap alamadık
yardım istiyorsun.... artık allaha kaldı bu gidiişle :yes::yes:

kartal35
24-09-2007, 21:47
Metrekareyi ortalama 500 ytl ile çarp çıkan sonuç yaklaşık maliyetlerdir.

İnşaatın kalitesine göre 500 ytl artı eksi yöne değişim gösterir.

guneysu
25-09-2007, 03:25
Metrekareyi ortalama 500 ytl ile çarp çıkan sonuç yaklaşık maliyetlerdir.

İnşaatın kalitesine göre 500 ytl artı eksi yöne değişim gösterir.

iyi okumadin galiba ben bu islerden hic anlamiyorum diyor bi daha dusun m2 maliyetini bence sen , bu isden anlayanlar icin bir fiyatir:he::he:
yapacagi ev villa tipine giriyor ayrica 2 katli binayi 500ytl m2 si ihhh ihhh:wink::wink:

bikmisbroker
25-09-2007, 03:52

Allah yardimcin olsun, ishin zor kardesh..

Sen yapmaya kalksan??
Bilmedigin cok sey var, her safhada kazik yiyeceksin..
Usta bulamiyacaksin, bulsan, sana fiyat verecek, AVANS alacak, ortadan kaybolacak, ARA ARA ki bulasin.. Malzemeden kazik, iscilikden kazik, usta terbiyesi, hepden gidik!!

Birisine versen de yapsa??
Yapacak durust birisini bulamayacaksin, bulsan, Sana fiyat verecek, AVANS alacak, KAZMAYI vurduktan sonra her safhada "Hesapta olmayan" durumlar ortaya CIKARTACAK (Temel kazarken KAYAYA rastladim abi! excavator 2 tane MURC kirdi vb gibi) her safhada ilave masraflar isteyerek seni CANLI Tavuk YOLAR GiBi BAGIRTA BAGIRTA Yolacak!!

Behey arkadasim;
Gel sen o arsani GUZEL bir fiyattan okut, (SAT) parani cebine KOY Sonra da elin arkanda, paran cebinde, keyfin yerinde, BiTMEK uzere olan iskanli, kat irtifaki kurulmus, yapi denetim raporlu ve insanlarin kismen tasinmaya basladiklari bir yerden begendigin bir projeye istedikleri fiyatin YARISINI vererekten pazarliga baslamak KAYDI ile istedigin Daireyi veya evi AL.
(SAKIN HA PROJE UZERiNDEN BiRSEY DE ALMA) adamlar mali satarken seni her turlu saglama aliyorlar (ipotek vs) AMA, kalkip sen adamlara sorsan "Kardesim iyi de ben sana XXX$ para veriyorum senin bana teminatin ne??" sen bu insaati bitiremezsen BEN PARAMI KiMDEN VE NASIL ALACAGIM?? diye, sana cevap bile vermeyecekler, kalkip biz surada su insaati yaptik, burada bunu gerceklestirdik vb MASAL anlatacaklar.

Kisaca ishin Zor, Allah kolaylik versin.

freesky
25-09-2007, 06:33
Bir bakis acisi da benden, musadenizle... Ama herhangi bir al, sat falan filan tavsiyesi degil. Hickimseyi, hatta beni bile baglamaz bu yazdiklarim. :-)

Villa yapilacak bir arsaysa, nereden baksaniz bir 100,000 papel etmesi lazim, degilmi? En azindan yani. Yoksa birkac milyon da edebilir, biz biraz mutevazi takilalim dedik. Simdi bu rakamla MAKTK hissesi alsaniz, yarisi ile de Dardanel.. BUnlar endeske ters hareket edecek ya. ISC 5600-5800 e ininceye kadar bu parayla bir 40% getirseniz..Sonra hepsiyle, hatta yarisi kadar da kredi cekerek (140+70=210 Papel) ISC ye girseniz... Kagidin uzuuuuuun hedefini 11,500 desek cok kabaca......Oldumu 420?? Tabii bu arada siz derin incelemeler sonucu UNAL Tarimi da kesfetmis olacaksiniz.. Tum hisseler duserken, uclu bir portfoy olacak elinizde. Ama hepsinin de betasi negatif, yani endeks duserken sizin kagitlariniz ters hareket edecek. Ne vardi elimizde; Maktk, Dardanel, Unal Tarim. Azcik da Nethol olsun hadi.

Hepsinin de hikayesi olan senetler bunlar. Beklenti cok buyuk yani. Dardaneli Ulker aliyor, Unal Tarimin Wallmart la gorusmesi var. Dun oradaydim yine, tezgaftar da bizzat teyyit etti Unalla gorustukleriniz. Sonra Maktk i zaten Bosch alacak. Bu Allah'in emri oldu artik, son 20 yilin degismez beklentisi... Bu kagitlar epeeeydir primsiz, yani her an yaydan firlayacak, gergin bir ok misali. En azindan 75% garanti denilebilir.

Ufak tefek aksakliklarin disinda, sanki 420+300=720 binlik bir portfoyumuz olusuverdi bakin. Ayakustu, sadece 3-4 hareketle... 70 kredi cekmistiniz, faiziyle beraber 90 filam olmustur. 720-90=630,000 net kazanc. 3 ayi da astigi icin vergi de yok.....

Artik bu parayla nerden isterseniz, cok da abartmadan, guzel bir ev alir, gule gule de oturursunuz. Hayirli olsun eviniz. :-)

freeSKY

Nt: Benim aklimla kagit alanin aklina yanmam. Olmayan seye yanilir mi???

Ntt: Sn moderatorlerimiz, lutfen ban lamayin. O kadar dedik, tavsiye degildir diye. :-)

ozbek1
25-09-2007, 08:29
Bir bakis acisi da benden, musadenizle... Ama herhangi bir al, sat falan filan tavsiyesi degil. Hickimseyi, hatta beni bile baglamaz bu yazdiklarim. :-)

Villa yapilacak bir arsaysa, nereden baksaniz bir 100,000 papel etmesi lazim, degilmi? En azindan yani. Yoksa birkac milyon da edebilir, biz biraz mutevazi takilalim dedik. Simdi bu rakamla MAKTK hissesi alsaniz, yarisi ile de Dardanel.. BUnlar endeske ters hareket edecek ya. ISC 5600-5800 e ininceye kadar bu parayla bir 40% getirseniz..Sonra hepsiyle, hatta yarisi kadar da kredi cekerek (140+70=210 Papel) ISC ye girseniz... Kagidin uzuuuuuun hedefini 11,500 desek cok kabaca......Oldumu 420?? Tabii bu arada siz derin incelemeler sonucu UNAL Tarimi da kesfetmis olacaksiniz.. Tum hisseler duserken, uclu bir portfoy olacak elinizde. Ama hepsinin de betasi negatif, yani endeks duserken sizin kagitlariniz ters hareket edecek. Ne vardi elimizde; Maktk, Dardanel, Unal Tarim. Azcik da Nethol olsun hadi.

Hepsinin de hikayesi olan senetler bunlar. Beklenti cok buyuk yani. Dardaneli Ulker aliyor, Unal Tarimin Wallmart la gorusmesi var. Dun oradaydim yine, tezgaftar da bizzat teyyit etti Unalla gorustukleriniz. Sonra Maktk i zaten Bosch alacak. Bu Allah'in emri oldu artik, son 20 yilin degismez beklentisi... Bu kagitlar epeeeydir primsiz, yani her an yaydan firlayacak, gergin bir ok misali. En azindan 75% garanti denilebilir.

Ufak tefek aksakliklarin disinda, sanki 420+300=720 binlik bir portfoyumuz olusuverdi bakin. Ayakustu, sadece 3-4 hareketle... 70 kredi cekmistiniz, faiziyle beraber 90 filam olmustur. 720-90=630,000 net kazanc. 3 ayi da astigi icin vergi de yok.....

Artik bu parayla nerden isterseniz, cok da abartmadan, guzel bir ev alir, gule gule de oturursunuz. Hayirli olsun eviniz. :-)

freeSKY

Ntt: Sn moderatorlerimiz, lutfen ban lamayin. O kadar dedik, tavsiye degildir diye. :-)

çok kumarbazca bence
ama her fikre saygım var tabi

PAŞA
25-09-2007, 09:04

1-) 480 m2 inşaatı kendin yaptırırsan (müteahhite vermeden ,bizzat uğraşarak) m2 sini 400-450 ytl ye maledersin..Yani 480 m2 X425=204000 ytl
Ama....
Saçlarındaki beyazlar 2 ye katlanır ,hayatından 3 yıl kısalır:-)

2-)480 m2 inşaatı (aynı kalitede olmak üzere) müteahhite verirsen m2 sini ortalama 500-600 ytl ye maledersin...Yani 480 x 550=264000 ytl

Şimdi burada müteaahit karı 264-204=60 gibi görünüyor...Ama müteahhit karı 80 olur...Çünkü o tüm malzemeleri senden daha ucuza mal eder...

Ayrıca ,bulunduğun belediyeye göre harç..vs ödersin...projesi ,harç parası ,vergisi şu su bu su ,15 000-20000 ytl düşünebilirisin..

Tüm rakamlar +,- ,yerine göre oynayabilir...Ortalama rakamlardır...
Ha bir de çevre düzenlemesine para harcarsın..(Bahçesi ,ağacı ,çiçeği..vs..Bu da zevke göre artık)...

serkant
25-09-2007, 10:25
Bir mimar bulup proje çizdirip belediyeden onaylatıp ruhsat alarak insaata başlarsın.

Fakat asıl zor olan belediyediki işler inanılmaz yavaş yürüyor adamlar izin vermemek için neredeyse herseyi yapıyorlar. Ruhsatı aldıktan sonra insaat bu işin en kolay tarafı. Senin belediyedeki işlerini takip edecek işini bilen birini bulman gerekiyor.En zor iş bu.

Inşaata gelince kullanılacak kaliteye göre m2 si min 300 usd den 650 usd arası sana maliyeti olur.

Bu arada sakın mütahit bulmadan bu işe girme, yarı yolda kalırsın...

varjan
25-09-2007, 10:42
Valla konuyu baştan beri okudum ;

Bence sen vazgeç bu işten..............:cool:

eda_78
25-09-2007, 10:52
Sayın hıtec bu yapmayı düşündüğünüz eviniz hangi ilde olacak.Cevabınıza göre size yardımcı olabilirim.

mikayil
25-09-2007, 11:07
ben insaat muhendısıyımmmm..burda ammada korkutmussunuz adamı..bır muddet arastırma yapın bı kac yerden fıyat cıkarttırın...tanıdık mımar muhendıs varsa bır yılda dıker bınaları merak etmeyın..bızım mılletın herseyı abartmakta ustune yoktur

eda_78
25-09-2007, 11:09
Sayın mikayil size birşey sorabilirmiyim .Acaba ''atrihum nizam'' nedemektir.

ephesus
25-09-2007, 11:30
Sn eda78 ;

Tesadüfen bu başlığı gördüm ; inşaat okumuş ancak farklı bir meslek yapan bir forumdaş olarak size naçizane bildiklerimi yazmak istedim. atrium -atriyum ya da atrihum denen şey kısaca eski romadan beri selçuklu döneminde de kullanılan avluya benzer bir yapıdır.Bu avlu , yapıların orta kısmında bulunan, tercihe göre üstü açık ya da kapalı olan geniş bölümdür. Mimarlıkta atriyum olarak da adlandırılır. Türk mimarîsinde avlular genelde üstü açık şekilde bırakılır. Eve giriş kapısı avluya açılır. Özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da örnekleri çoktur ortada havuz bulunur. Avlular çocukların oyunlar oynadığı, yaz günlerinde yemeklerin yendiği, eğlencelerin düzenlediği yerlerdir. Törenler avluda düzenlenir, dinî bayramlarda kurban, avluda kesilir. Avrupa mimarlığında avluların üzerinin cam ile kapatıldığı da olur.

Avlu (atriyum) terimi sadece evler için değil, fabrika ve alışveriş merkezlerindeki orta boşluklar için de kullanılır. Bu tür alanlarda merdivenler, asansörler, ana giriş kapısı avluya açılır.Nizam kelimesine takılmayın sadece şekli ifade eder bitişik nizam ya da blok nizam gibi...Yardımcı olabilmişizdir umarım...

eda_78
25-09-2007, 11:47
Verdiğiniz bilgiler için Teşekkürler ephesus.İzmirde bu konuyu ne mimarlar odası nede inşaat müh.odası bilmektedir.Benim arsamın imar durumuda atrihum nizamdı.Arsama ev yapmak istedim.İmar durumu,aplikasyon krokim ve tapum ile birlikte kime gittiysem bana yardımcı olamadılar.Size bir şey söyleyimmi bu belgeyi veren Belediye bile bana nasıl proje hazırlamam konusunda bilgi veremedi.Ellerinde bir done bile yoktu.Projeleri denme yanılma yöntemi ile defalarca hazırlayarak zar zor kabul ettirdik.Tam 1 sene sürdü.Tam ruhsatı alacağım yeni bir şef gelmiş ben bu projeye imza atmam dedi.Tabiki sinir oldum.Müdüre çıktık kadın benim halimi görünce olaylardan da bahsedince üzüldü yardımcı olmaya çalıştı ama şef nuh diyor başka birşey demiyor.Yine tadilat yaptık projede tam istediğim gibi olmadı ama ruhsatı aldık.Evim 2 katlı arsa değerimin %25i bahçeli tam atrihum nizamlı olmasada şirin bir ev oldu.Şu andada sıva aşamasında 2 aya kadarda taşınmayı düşünüyorum.Sizin bu konuyu bilmeniz beni şaşırttı doğrusu.

cici43
25-09-2007, 12:00
bu kadar mesakkatlımıydı ev yapmak yaw. cok yazık. sakın mutahıt arkadasların cevapları olmasın bu zor demeler he?:) sızı gıdı sızıııııııııııııı.... en ıyısı hazır almak.

ephesus
25-09-2007, 12:17
Verdiğiniz bilgiler için Teşekkürler ephesus.İzmirde bu konuyu ne mimarlar odası nede inşaat müh.odası bilmektedir.Benim arsamın imar durumuda atrihum nizamdı.Arsama ev yapmak istedim.İmar durumu,aplikasyon krokim ve tapum ile birlikte kime gittiysem bana yardımcı olamadılar.Size bir şey söyleyimmi bu belgeyi veren Belediye bile bana nasıl proje hazırlamam konusunda bilgi veremedi.Ellerinde bir done bile yoktu.Projeleri denme yanılma yöntemi ile defalarca hazırlayarak zar zor kabul ettirdik.Tam 1 sene sürdü.Tam ruhsatı alacağım yeni bir şef gelmiş ben bu projeye imza atmam dedi.Tabiki sinir oldum.Müdüre çıktık kadın benim halimi görünce olaylardan da bahsedince üzüldü yardımcı olmaya çalıştı ama şef nuh diyor başka birşey demiyor.Yine tadilat yaptık projede tam istediğim gibi olmadı ama ruhsatı aldık.Evim 2 katlı arsa değerimin %25i bahçeli tam atrihum nizamlı olmasada şirin bir ev oldu.Şu andada sıva aşamasında 2 aya kadarda taşınmayı düşünüyorum.Sizin bu konuyu bilmeniz beni şaşırttı doğrusu.

Yardımcı olabildiysem sevindim .Ayrıca mimarların ve mühendislerin bilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum; ben de şaşırdım doğrusu. Bir İzmir'li olarak TMMOB adına özür dilerim :biggrin:Yeni eviniz hayırlı olsun güle güle oturun.

trusty
25-09-2007, 13:18
ben insaat muhendısıyımmmm..burda ammada korkutmussunuz adamı..bır muddet arastırma yapın bı kac yerden fıyat cıkarttırın...tanıdık mımar muhendıs varsa bır yılda dıker bınaları merak etmeyın..bızım mılletın herseyı abartmakta ustune yoktur

Ya haklisin..( ! )

Biz o yuzden gul gibi vatanimizi birakip gurbet'te yasiyoruz..

Yaz tatilinde Turkiye'deki evinin mutfak ve tuvaletini degistirmek icin Bulgaristan'dan usta getirenler var.

Bildim bileli kalkinmakta olan ulkeyiz..( 52 yasindayim )

Biz bir 50 sene daha kalkinmakta olan ulke statusune devam ederiz.

Fakat asıl zor olan belediyediki işler inanılmaz yavaş yürüyor adamlar izin vermemek için neredeyse herseyi yapıyorlar. Ruhsatı aldıktan sonra insaat bu işin en kolay tarafı. Senin belediyedeki işlerini takip edecek işini bilen birini bulman gerekiyor.En zor iş bu.

Gordunuzmu en zor is neymis...!:grrr:

murath
25-09-2007, 13:30
Çatalca'nın bir köyünde 90+50 iki katlı bir ev yaptırıyorum. Kaba inşaatını 2 yıl önce yaptırmıştım. İnce işleri de şu sıralarda bitmek üzere. Şu ana kadar yaklaşık 110000 YTL harcadım. Isıtma sistemi, bahçe duvarı, düzenlemesi falan 15000 YTL daha gider sanırım.

Bina ytong yapı elemanları ile yapıldı. Bunun getirdiği bazı mimari sınırlamalar olabilir. Ayrıca tuğlaya göre biraz daha pahalı galiba. Ancak sıva maliyetinden çok tasarruf ediliyor. Mantolamaya gerek yok. Isı ve ses yalıtımı mükemmel.

İçerdeki seramik, küvet, lavabo, vitrifiye vs. malzemeleri Koçtaş'tan aldım. Orta karar malzemeler.

Önerim; bu işten anlamıyorsanız kaba inşaat, çatı, tesisat, sıva, şap ve hatta seramik işlerini kesinlikle mimar/müteahhitle anlaşarak yaptırmanız. (Geriye de çok birşey kalmıyor zaten)

Çünkü dünya kadar ince detayı var ve mutlaka hatalar olacaktır (örneğin su tesisat borusunu yeterince duvara gömülü yaptırmazsanız, sıva miktarı artıyor. Musluk çıkış konumlarını doğru ayarlatmazsanız sıva, seramik bir sürü işten sonra tekrar kırmak gerekebiliyor gibi). Farklı kişilerle uğraştığınızda yapılacak hatalar birbirlerinin üstüne atılacaktır.

Ben kaba inşaatı ytong inşaatını bilen bir mimara yaptırdım. Su ve elektrik tesisatını birer ustaya yaptırdım. Sonra sıva işine başlarken, altından kalkamayacağımı anlayıp, başka bir mimarla anlaştım. İyi ki de anlaşmışım.

PAŞA
25-09-2007, 13:47

Belediyede imar kısmında çalışan ve atrium nizamı bilmeyen bir mimar ya da mühendis olması olanaksız...
Nasıl bir proje hazırlamanız gerektiğini ,belediyedekiler söylemez zaten...Belediye size ,arsanızla ilgili bilgileri verir..O bilgilere göre ,nasıl bir proje yapılacağını ,dışarıdan bir mimarla ,siz belirlersiniz...

Mesela ,belediye verdiği çap ta ,atrium nizam diyorsa ,atriuma göre proje çizmek ,sizin anlaşacağınız mimarın işidir...Ha ,mimar ,200 m2 den küçük atrium arsalarda %25 bahçe ,%75 konut yapılacağını bilmiyorsa ,artık siz de imar kurallarını bilen bir mimarla çalışırsınız :clown:

PAŞA
25-09-2007, 13:50
Bina ytong yapı elemanları ile yapıldı. Bunun getirdiği bazı mimari sınırlamalar olabilir. Ayrıca tuğlaya göre biraz daha pahalı galiba. Ancak sıva maliyetinden çok tasarruf ediliyor. Mantolamaya gerek yok. Isı ve ses yalıtımı mükemmel.
.

Ytong ,tuğladan daha iyi bir ısı ve ses yalıtımına sahip olmakla birlikte, tek başına ısı ve ses yalıtımı için yeterli değildir.Bu ,piyasada yanlış bilinir..Ytonglu bir binanında ,mantolamaya ihtiyacı vardır.

eda_78
25-09-2007, 14:11
Syn paşa yorumunuz doğru olabilir.Ben buraya yaşadığım olayı bilgi amaçlı verdim.Siz hangi ildesiniz bilmiyorum ama İzmirde bilmiyorlar.Bu arada biz belediyeden örnek proje istedik.Ayrıca ellerinde benden öncede başvuruda bulunan bu imar koşulunda çok evrak olduğunu ve net bir sonuçlarının olmadığını söylediler.Bu projeden sonra, önceden bekleyenlerinde önünü açmış oldum.Yani şimdi bu imar durumu ile giden kişilerin ellerine direk bizim verdiğimiz mimariyi veriyorlar.Biliyormusunuz yıllardır ev yapmak isteyipte yapamayan kişilerin ne kadar çaresizce beklediklerini.Odalar bile cevap veremezken bu duruma herhalde çareyi başka illerde aramak gerekecekti.Sonuç olarak zar zor ben ve benim gibilerin önü açılmış oldu.

ephesus
25-09-2007, 14:12
Ytong daha iyidir ancak bence ytong kullandıktan sonra ekstra yalıtım yapmak gerekiyor tuğlanın ölü yük dezavantajı dışında ses yalıtımı ytonga oranla daha iyidir.

murath
25-09-2007, 14:17
ısı ve ses yalıtımı konusunda "mükemmel" iddialı olmuş. "daha iyi" olarak düzeltiyorum. Mantolama konusunda mimarların "yalancısıyım".

ephesus
25-09-2007, 14:21
bu kadar mesakkatlımıydı ev yapmak yaw. cok yazık. sakın mutahıt arkadasların cevapları olmasın bu zor demeler he?:) sızı gıdı sızıııııııııııııı.... en ıyısı hazır almak.

Bu mantığa göre sanırım siz de emlakçılara çalışıyorsunuz:yes:

PAŞA
25-09-2007, 14:22
Syn paşa yorumunuz doğru olabilir.Ben buraya yaşadığım olayı bilgi amaçlı verdim.Siz hangi ildesiniz bilmiyorum ama İzmirde bilmiyorlar.Bu arada biz belediyeden örnek proje istedik.Ayrıca ellerinde benden öncede başvuruda bulunan bu imar koşulunda çok evrak olduğunu ve net bir sonuçlarının olmadığını söylediler.Bu projeden sonra, önceden bekleyenlerinde önünü açmış oldum.Yani şimdi bu imar durumu ile giden kişilerin ellerine direk bizim verdiğimiz mimariyi veriyorlar.Biliyormusunuz yıllardır ev yapmak isteyipte yapamayan kişilerin ne kadar çaresizce beklediklerini.Odalar bile cevap veremezken bu duruma herhalde çareyi başka illerde aramak gerekecekti.Sonuç olarak zar zor ben ve benim gibilerin önü açılmış oldu.

Ben Mersin ,Adana,K.Maraş ve G.Antep te proje ve inşaat işleri ile 15 senedir uğraşan bir mimarım.
Benim anlatmaya çalıştığım da bu..Belediye proje vermez...Sadece bazen ,fakir fukara için tip proje çizdirir....Neyse...Topik amacını aştı galiba...

PAŞA
25-09-2007, 14:23
ısı ve ses yalıtımı konusunda "mükemmel" iddialı olmuş. "daha iyi" olarak düzeltiyorum. Mantolama konusunda mimarların "yalancısıyım".

Meslekdaşlarımın yarısına inanma:clown:

eda_78
25-09-2007, 14:28
Galiba size anlatmak istediğim yanlış anlaşıldı.Ben hiçbir belediyenin (İzmir bölgesi) fakir fukara için proje çizdirdiğini duymadım.Ben elektrik mühendisiyim.Bende yapacağım tarafo köşkleri için Tedaştan gerekli örnek çizimleri alıyorum.Bu gayet normal.Yani benim bildiğim hiçbir kurum kimseye proje çizdirmez sadece örnek olarak kullanılabilecek taslaklar verir.

PAŞA
25-09-2007, 14:31
Galiba size anlatmak istediğim yanlış anlaşıldı.Ben hiçbir belediyenin (İzmir bölgesi) fakir fukara için proje çizdirdiğini duymadım.Ben elektrik mühendisiyim.Bende yapacağım tarafo köşkleri için Tedaştan gerekli örnek çizimleri alıyorum.Bu gayet normal.Yani benim bildiğim hiçbir kurum kimseye proje çizdirmez sadece örnek olarak kullanılabilecek taslaklar verir.

Galiba birbirimizi hiç anlamadık...:clown:Sevgiler,saygılar:)

ephesus
25-09-2007, 14:35
Sn eda78;
Ortaya bir soru sordunuz forumdaşların meslekleri ifşa olmaya başladı yakında meslekler diye yeni bir başlık açılır bu gidişle sonra da forum facebook a döner :biggrin:

ıskacı
25-09-2007, 15:19
Sn eda78;
Ortaya bir soru sordunuz forumdaşların meslekleri ifşa olmaya başladı yakında meslekler diye yeni bir başlık açılır bu gidişle sonra da forum facebook a döner :biggrin:

Galiba da dönecek sn. ephesus.

Nickinize bakılrsa izmir yöresindensiniz.
İzmir bölgesinde imar planını okuyamayan adamı imar işlerinde çalıştırırlar mı hiç çok merak ettim.
Memuriyetime yıllar önce Ankara'nın en büyük belediyesinde başlamıştım.
Geçmiş gün imar planındaki bazı teknik bilgileri öğrenip uygulayabilmek için
İzmir B.Şehir Belediyesine bizzat ben görevli gitmiştim.
Demem şu ki İzmir bölgesi ve İ.M.M.O. bu bilgileri bilmemesi mümkün değildir.
Sn PAŞA nın görüşlerine katılmamam mümkün değildir.
Belediyesi imar çapını verir.Müellif firmada imar çapına göre projesini hazırlayıp Ruhsat almak için Belediyesine teslim eder incelendikten sonra uygunsa ruhsatını alır.
Saygılarımla.

ephesus
25-09-2007, 15:32
Sn Iskacı;
Belirttiğiniz üzere İzmir'liyim ancak burada yaşamıyorum şu anlık. Görüşlerinize katılıyorum.Ancak Sn eda78 in yaşadıkları Türkiye' de rahatlıkla olabilecek şeyler ona da hak veriyorum devlet kapısında iş görmek zordur hele işi kendi başıma hallederim deyip aracı kullanmazsanız ömrünüzden ömür alırlar.Tabiki lafımız işin hakkıyla yapanlara değil .Lafımız ''Bugün git yarın gel'' cilere ...Fuzuli de böyle bir olay için söylemiş devlet dairesinde işi halledilmeyince ''Selam verdim rüşvet değildir diye almadılar''

balaban
25-09-2007, 16:43
Sn eda78;

Meslekler diye bir başlık var zaten:)

ephesus
25-09-2007, 16:50
Meslekler diye bir başlık var zaten:)

Teşekkürler bilmiyordum ama zaten yazmayı da düşünmüyorum ilgili foruma ,biraz da özel hayatımız olsun değil mi?İlgilenen arkadaşların yazacağına eminim :wink:Ayrıca sizin mesleğinizle ilgili bir tahmin yapacak olursak sanırım siz hisse.net te çalışıyorsunuz gönderi sayınıza bakılırsa :)

BEDESTENLİ
25-09-2007, 21:05
kat başı 50.000 ytl ye oturulacak konuma getirilebilir,bu rakamı bundan 15 gün önce müteahhitten öğrendim,kendisi ise daireleri 100.000-130.000. ytl den satıyor.güzel para değil mi?adam arsayı sahibinden kat karşılığı alıyor,arsa sahibi hiç bir işine karışmıyor,proje, belediyedeki işlemler, malzeme,işçilik herşey içinde,imar durumuna göre çift daire yada bloklar halinde yapılan binanın %37 si arsa sahibinin oluyor,(bu istanbul da yerleşim yerine göre değişkenlik gösterebilir..) yani arsaya 100 daire yapılacaksa 37 si mal sahibinin,yada 800 metre arsanız var(% 35 inşaat izni) buraya 280 m inşaat izni verilmiş çift daire 12 kat çıkılacak 8 dairesi mal sahibinin gerisi müteahhitin ..işi yapan müteahhit bu şekilde yapmaktadır.

hıtec
25-09-2007, 21:20

Sen yapmaya kalksan??
Usta bulamiyacaksin, bulsan, sana fiyat verecek, AVANS alacak, ortadan kaybolacak, ARA ARA ki bulasin.. Malzemeden kazik, iscilikden kazik, usta terbiyesi, hepden gidik!!

Yapacak durust birisini bulamayacaksin, bulsan, Sana fiyat verecek, AVANS alacak, KAZMAYI vurduktan sonra her safhada "Hesapta olmayan" durumlar ortaya CIKARTACAK (Temel kazarken KAYAYA rastladim abi! excavator 2 tane MURC kirdi vb gibi) her safhada ilave masraflar isteyerek seni CANLI Tavuk YOLAR GiBi BAGIRTA BAGIRTA Yolacak!!
Gel sen o arsani GUZEL bir fiyattan okut, (SAT) parani cebine KOY Sonra da elin arkanda, paran cebinde, keyfin yerinde, BiTMEK uzere olan iskanli, kat irtifaki kurulmus, yapi denetim raporlu ve insanlarin kismen tasinmaya basladiklari bir yerden begendigin bir projeye istedikleri fiyatin YARISINI vererekten pazarliga baslamak KAYDI ile istedigin Daireyi veya evi AL.
(SAKIN HA PROJE UZERiNDEN BiRSEY DE ALMA) adamlar mali satarken seni her turlu saglama aliyorlar (ipotek vs) AMA, kalkip sen adamlara sorsan "Kardesim iyi de ben sana XXX$ para veriyorum senin bana teminatin ne??" sen bu insaati bitiremezsen BEN PARAMI KiMDEN VE NASIL ALACAGIM?? diye, sana cevap bile vermeyecekler, kalkip biz surada su insaati yaptik, burada bunu gerceklestirdik vb MASAL anlatacaklar.

müthiş cevaplar gelmeye başlamış,istediğim cevaplar

hıtec
25-09-2007, 21:27

freeSKY

müthiş ve son derece zekice, ben de zaten sizin çizmiş olduğunuz yolun tam üstündeyim şu anda, hisseler farklı olsa da!

hıtec
25-09-2007, 21:30
Benim arsam Bursa'da, sn.Güneysu'ya teessüflerimi bildiriyorum, ter dökmeden diyor,
ben sahiden Hissenete müthiş güveniyorum, akil ve dürüst insanların çok olduğunu biliyorum,bu başlığın sadece benim için değil çok kişi için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

guneysu
26-09-2007, 02:36
Benim arsam Bursa'da, sn.Güneysu'ya teessüflerimi bildiriyorum, ter dökmeden diyor,
ben sahiden Hissenete müthiş güveniyorum, akil ve dürüst insanların çok olduğunu biliyorum,bu başlığın sadece benim için değil çok kişi için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

ter dökmek derken inşaat işi için demiştim... zaten bende anlamam bu işlerden bakmayın şapkama :he::he: arsanız da Bursa'da hayırlısı olur inşallah...
bunları biz yaklaşık bir sene önce tartışmıştık başka bir topıc de arasaydınız bulurdunuz...
kaça çıkar nasıl olur vs m2 maliyeti nedir diye.....
o yüzden cavep vemedim espiriye vurdum olayı
suçlamadan önce şu anda ev almak doğrumudur topıcını baştan sona oku orda sizin içinde gerekli bilgileri bulacaksınız....
son not - herkes kendi işini yaparsa daha mantıklı olur derim
ben nasıl berberlik yapamayacaksam (berber örnektir ilk aklıma gelen) sizinde inşaat yapmanız imkansız bu işi bilen birini yanına almadıkça veya o bilen birini bulmadıkça
saygılar efendim

trusty
26-09-2007, 03:13

Sn.Hitec,

Sn.Guneysu bu isi en iyi bilen insaatci arkadasimizdir.
Ona teessuf etmek yerine tesekkur etmelisiniz.
Kayba girmemeniz icin, size onceden tavsiyelerde bulunuyor.

Bakin yukarida Sn.Bikmisbroker'in tavsiyeleri var, kendisi burada yani Kanada'da insaat yapiyor ve tanirim hic bosuna yazmaz.
Bence bu tavsiyelere kulak asmalisiniz.

Bir meslegi bilmemek kucuk dusurucu bir sey degildir,ama bilmedigini kabul
edip isi bilenlerle hareket etmek erdemdir.

Hisse net'e yine guvenmege devam ediniz, ancak yazarlar icinde isi gercekten bilen oldukca azdir, ve korkarim hergecen gun de azalmaktadir.

Basari dileklerimle...

einstein
26-09-2007, 03:59

freeSKY

bu işlemleri yaptıktan sonra kira ödeyebilecek sermayeniz olması bile mucize olur :)

freesky
26-09-2007, 06:36
Sn Einstein,

Bence de kira odeyemez duruma gelir bu isi her kim yapiyor ise.. Ama, malesef o kadar cok ki bunu yapan...

Bir sevdigim akrabamin lafini sizinle paylasayim. Daha once de yazmis olabilirim, o yuzden tekrar icin pesinen ozur diliyorum.

Istanbul'a hergun 10 vagon "enayi" gelirmis. 8 i kalir, ikisi geri donermis. :-) Yani, "Istanbul'da para kazanamayan bir insan, dunyanin hicbiryerinde kazanamaz" demisti.

Epeyce yer gezdikten sonra, bu akrabama hak verdim. Ama bu ornegi sadece hosuma gittigi icin paylastim, borsayla alakasi yok.

slm ile..

freeSKY

freesky
26-09-2007, 06:38
müthiş ve son derece zekice, ben de zaten sizin çizmiş olduğunuz yolun tam üstündeyim şu anda, hisseler farklı olsa da!

Klavuzu karga olanin....

:-)

freeSKY

hıtec
26-09-2007, 12:57
Yav, güneysuya niye kızayım, son derece faydalı oluyor. Tabii ki, herkes
işini yapacak da, ben arsasına 'ev yapma' veya 'ev yaptırma' işi ile
ilgili mesleğin adını bilmiyorum; müteahhitlik mi? İnşaatçılık mı? Onu bilmiyorum, abicim, ben sadece arsama ev yaptırmak istiyorum, çok
şey mi istiyorum, onu anlamadım. Ben mesela kütük evler hoşuma gidiyor, önerir misiniz, hazır evler iyi midir, pahalımı dır? Önereceğiniz
hazır ev firması var mıdır? Ahşap ev firması, çelik kons. vb. ne diyeyim.

virgom
26-09-2007, 16:38
Konuyu açan arkadaş gibi benimde Gömeç civarında bir arazim var ve bende oraya bir çiftlik evi kondurmayı düşünürken; açılan başlığa yazılan yorum ve yazıları okuma gafletinde bulundum. Bulundum ve resmen gözüm korktu...

Kendi arsamıza ev yapacaksak illaki bir mütahit veya taşeron mu tutmamız lazım !!??? Bu işi kendimiz (zaman zaman parası mukabili) dışarıdan mimar - inş. mühendisinden kesikli hizmet alarak yapamazmıyız?

İllaki birilerine kar payı mı vermemiz lazım anlamadım, anlayamadım??

Yorumların içinde elbette yanlı olanları ve önyargılarla yazılmış olanlar var..Akıllı insan bu yorumları ilk okuduğunda verilmek istenen mesajı anlar..

Maalesef bu ülke öyle bir hale gelmiş ki müşterinin-mal veya hizmet satana , ustanın-işverene , işçinin-ustaya (bu zincirin tersten okunuşu da doğru bir saptamayı yapar.) bir gram güveni kalmamış..
Ticari etik ayaklar altında ve kör tuttuğunu.....felsefesi almış yürümüş. Herkes hakkı olandan fazlasına tamah eder halde..Çok yazık!!!:frown:

Konu başlığını açan arkadaş gibi benim de cebimde param (kafamda bu paraya ait hesap-kitap) iyi usta ve işçilerden oluşan bir tayfa ile (mimar ve mühendis müşavirliğinde) evimi yaptırmayı düşünüyorum. Ve kesinlikle bir müteahhite vermeyi de düşünmüyorum.

Umarım doğru insanlarla karşılaşırım.. (Az kalmış da olsalar hala varlığından ümitkarım..)

XZARA_
26-09-2007, 16:40

askere gıtmesem yapardım sıze bır ev....

ki ne ev....:)

virgom
26-09-2007, 16:44
İnternetten değişik sitelerden bu konuyu araştırdım. M2 maliyeti olarak betonarme kesinlikle daha maliyetli görünüyor. Birçok çelik kons. villa ve ev üreten şirketin sitesini gezdim. Fiyatlarına ve içeride kullanılan malzemelerine baktım. Çok değişken fiyatlar var.

Anladığım kadarıyla çelik kons. hazır villada tek problem işçilik kalitesi. Ülkemizin koşullarını göz önüne aldığımızda şirketlerin öldüm paralara çalıştırmak istediği bilgisiz, teknik olarak yetersiz montaj ustalarının ne derece iyi iş çıkarabilecekleri de ayrıca tartışılır..

Bu sektörde işçilik son derece önemliymiş onu öğrendim. Yanlış, eğri, eğreti monte edilmiş ve kurulmuş bir evde oturmak istemiyorsak; kalite yükselene kadar beklesek veya betonarme ye yönelsek daha iyi olacak gibi...

Diye yazmıştım..

guneysu
26-09-2007, 16:44
Yorumların içinde elbette yanlı olanları ve önyargılarla yazılmış olanlar var..Akıllı insan bu yorumları ilk okuduğunda verilmek istenen mesajı anlar..

Maalesef bu ülke öyle bir hale gelmiş ki müşterinin-mal veya hizmet satana , ustanın-işverene , işçinin-ustaya (bu zincirin tersten okunuşu da doğru bir saptamayı yapar.) bir gram güveni kalmamış..
Ticari etik ayaklar altında ve kör tuttuğunu.....felsefesi almış yürümüş. Herkes hakkı olandan fazlasına tamah eder halde..Çok yazık!!!:frown:

Konu başlığını açan arkadaş gibi benim de cebimde param (kafamda bu paraya ait hesap-kitap) iyi usta ve işçilerden oluşan bir tayfa ile (mimar ve mühendis müşavirliğinde) evimi yaptırmayı düşünüyorum. Ve kesinlikle bir müteahhite vermeyi de düşünmüyorum.

Umarım doğru insanlarla karşılaşırım.. (Az kalmış da olsalar hala varlığından ümitkarım..)

sen dogru yolu bulmaya başlamıssın...:cool::cool:
arkadasın parasıda yeterli değilmiş zaten :cry::cry:

k0900
26-09-2007, 18:02
şöyle bir yolda izleyebilirsiniz , bu sıze daha az hata ile ve daha az sorunla işinizi çözemenize yardımcı olacaktır.
1 aşama inşaat ruhsatı dahil tüm hizmetleri ( proje + ruhsat vs -yapı denetimi dahil olabilir -+ iskan vs mimarlık müşavirlik kontrolluk işini mimarı büroya vermek.
2 aşama kaba inşaat ( betonarme veya yığma bina yapacaksanız )
bunu malzemeli ve işçiliklı fiyat toplayarak , referanslarını gezip malsahıpleriyle görüşüp birine vermek.
3 aşama ileri kaba ana tesisat işleri , duvar ,sıva ,kör kasa ,çatı , alçı şap tesfiye ,seramik vs ( imalatlarınızın özelliğini mimarınıza tesbit ettirerek ) çevre duvar işlerini yaptırarak.
4 bitim işleri mutfak , ahşap işleri , kapı kanatları ,parke , tesisat montajlarını kendi dalında tanınmış firmalara anahtar teslimi yaptırarak.(imalat sırasını mimarınız size sıralayacaktır)

böylece daha az kül yutarsınız...
bu arada sizin en önemli sılahınızın paranız oldugunu ve 1 sonrakı aşamayı yapacak olanın önceki aşamayı teslim aldığında ödemenin tamamını yapmanızıda şiddetle tavsiye ederim. fiyat tamamen kullanacagınız malzeme ve çarpılmanıza bağlı olarak 500 YTLnin altına inmez .:super:kolay gelsin

k0900
26-09-2007, 18:08
sahi senin arsan nerede ? aynı şehirdeysek yardımcı olabılırım.:cool:

Seyfullah
26-09-2007, 18:57
Hiç bu işlerden anlamam ama bizim sektörde genelde bilmediğin işleri bilenlere yaptırırsın. Gayette etkili bir yöntemdir. Sözleşmeye sağlam maddeler koyarsın, (ev için mesela depreme dayanıklı değilse yıkılıp baştan yapılması gibi olabilir, yada bunun gibi, üzerinde kafa yormak lazım) bir bilene ücret-zaman karşılığı verirsin. zaman aşımına da ceza eklersin. Bu şartlarda ev yaptırabilirmisiniz bilmiyorum, ama başka şartlarda ben de bazılarının dediği gibi bu işe hiç girmemeyi tercih ederdim(bilmediğim ve yıpratıcı olabileceğinden)...

bikmisbroker
26-09-2007, 22:16
Konuyu açan arkadaş gibi benimde Gömeç civarında bir arazim var ve bende oraya bir çiftlik evi kondurmayı düşünürken; açılan başlığa yazılan yorum ve yazıları okuma gafletinde bulundum. Bulundum ve resmen gözüm korktu...

Kendi arsamıza ev yapacaksak illaki bir mütahit veya taşeron mu tutmamız lazım !!??? Bu işi kendimiz (zaman zaman parası mukabili) dışarıdan mimar - inş. mühendisinden kesikli hizmet alarak yapamazmıyız?

Umarim DOGRU insanlar ile karsilasirsiniz Sayin Virgom, ancak, yukarda SATIR arasinda yazdiklariniz COK DOGRU tesbitlerdir.
Insallah doğru insanlarla karşılaşırsiniz..

Sen yapmaya kalksan??

Behey arkadasim;

Oncelikle 1 ci sayfada kalan yazdiklarimi buraya tasimak zorunda kaldigim icin OZUR dilerim.
FAKAT, meslegi insaat muhendisligi bile olsa, eger o kisi Meslegini YAPMIYOR ve BASKA bir is ile istigal ediyorsaaaa..
Bu konuda 2 kelam bile ETMEMELiDiR diye dusunurum.

CUNKi;Memleketimizdeki rusvet CARKINI, USTALARIN is ahlakini Piyasanin calisma sartlarini bilmeyen kisinin yazdiklari "Havanda su dovmektir.

Ben Yukarda yazdiklarimi X tane ev yaparken YASADIM..
Bak Bu mesajdaki arkadasimizin tavsiyeleri cok guzel.. Ve de GRECEKCi.. Belliki "DAMDAN DUSMUS" bir arkadasimiz.
(Damdan dusmus ifadesini "damdan dusenin halinden damdan dusen anlar" atasozumuzden hareketle yazdim) (http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1893753&postcount=54)

Klasik anlamda, Bir mutahit ile anlasir, NOTERDEN kat karsiligi insaat sozlesmesi yapar, karsiliginda TEMiNAT alirim Dahi deseniz, karsinizdakine ve iyi niyetine MAHKUMSUNUZ.
Bir baska konumda XX tane villa yaptirmak durumunda kaldim, Kat karsiligi insaat sozlesmesi yaptim hem de Noterden, hem de Iskan ruhsati ve Kat mulkiyeti tapusu alinmadan SATIS hakkini vermemek kaydi ile noterden TAPUYA serh koydurarak yaptim bunlari..

OLMADI, OLMADI..

2 Klasor dolusu evrak var elimde Universitelerde "CASE" olarak okutulabilir.

Nasil ki 3 tane universite bitirilse bile BORSACI olunmaz, bu is de boyle.

serdar72
27-09-2007, 10:31
Arsa hariç 70 bin YTL'ye hazır ev

Milliyet Emlak, bu hafta hemen hemen herkesin hayali olan müstakil hazır evleri inceliyor. 29 Eylül Cumartesi günü Milliyet gazetesiyle birlikte verilecek olan Milliyet Emlak ekinde, hazır ev üreticisi şirketlerin satışa sundukları modeller, özellikleri ve fiyatlarıyla veriliyor.
1999'daki Marmara depremlerinden sonra ilgi görmeye başlayan hazır evler ahşap ve çelik konstrüksiyon olarak üretiliyor.
Fabrikada üretilen hazır ev panelleri, kamyonlarla inşa edilecek arsaya taşınıyor ve burada uzman ekiplerce monte ediliyor. Üç ayda monte edilen hazır evler, arsası olan ve müstakil yaşama özlem duyanlara hitap ediyor.
Ayrıca, birçok şirket de evlerin hızlı bir şekilde tamamlanarak, konut kredisine uygun hale gelmesi nedeniyle hazır ev teknolojisini tercih ediyor.
Bazı hazır ev şirketleri arsanın altyapısı ve izinlerini de üstlenirken bazıları ise sadece montajını yapıyor. Hazır evlerin metrekare başına fiyatları 400 euro ile 550 euro arasında değişiyor.

Emlak borsası
Milliyet Emlak tarafından hazırlanan Türkiye'nin ilk ve tek 'emlak borsası' tabloları, İstanbul'da inşa edilen yüzlerce yeni konut projesine ait bilgileri birarada sunuyor. Konut almak isteyenler, her hafta güncellenen emlak borsası tablolarına bakarak İstanbul'daki yeni siteler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip oluyor.

serdar72
27-09-2007, 11:14
Umarim DOGRU insanlar ile karsilasirsiniz Sayin Virgom, ancak, yukarda SATIR arasinda yazdiklariniz COK DOGRU tesbitlerdir.
Insallah doğru insanlarla karşılaşırsiniz..

Oncelikle 1 ci sayfada kalan yazdiklarimi buraya tasimak zorunda kaldigim icin OZUR dilerim.
FAKAT, meslegi insaat muhendisligi bile olsa, eger o kisi Meslegini YAPMIYOR ve BASKA bir is ile istigal ediyorsaaaa..
Bu konuda 2 kelam bile ETMEMELiDiR diye dusunurum.

CUNKi;Memleketimizdeki rusvet CARKINI, USTALARIN is ahlakini Piyasanin calisma sartlarini bilmeyen kisinin yazdiklari "Havanda su dovmektir.

Ben Yukarda yazdiklarimi X tane ev yaparken YASADIM..
Bak Bu mesajdaki arkadasimizin tavsiyeleri cok guzel.. Ve de GRECEKCi.. Belliki "DAMDAN DUSMUS" bir arkadasimiz.
(Damdan dusmus ifadesini "damdan dusenin halinden damdan dusen anlar" atasozumuzden hareketle yazdim) (http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=1893753&postcount=54)

Klasik anlamda, Bir mutahit ile anlasir, NOTERDEN kat karsiligi insaat sozlesmesi yapar, karsiliginda TEMiNAT alirim Dahi deseniz, karsinizdakine ve iyi niyetine MAHKUMSUNUZ.
Bir baska konumda XX tane villa yaptirmak durumunda kaldim, Kat karsiligi insaat sozlesmesi yaptim hem de Noterden, hem de Iskan ruhsati ve Kat mulkiyeti tapusu alinmadan SATIS hakkini vermemek kaydi ile noterden TAPUYA serh koydurarak yaptim bunlari..

OLMADI, OLMADI..

2 Klasor dolusu evrak var elimde Universitelerde "CASE" olarak okutulabilir.

Nasil ki 3 tane universite bitirilse bile BORSACI olunmaz, bu is de boyle.

Sayın bikmisbroker,

Bizim küçücük tarlalar arsa olsun sizin tecrübelerinizden istifade etmek isteriz.

:)

virgo
28-09-2007, 16:16
Yapı rehperi ve benzeri sitelerden de araşırdığım kadarıyla M2 maliyetlerinin aşağı yukarı 500 ytl/m2 civarında toplandığını gördüm. Bu m2 maliyeti hiç bir tesisatı takılmamış temel+beton+tuğla vs maliyeti midir?

Ayrıca (işçilik kalitesi hususunda) hazır villa - odun ev işinden anlayan mühendis düzeyinde birilerinden yardım almam gerekiyor. Anlayan arkadaşlarla burdan bir kaç kelam edebilirsek çok iyi olacak..

labtek
28-09-2007, 21:46
Yazilanlarin hepsini okudum. Konu hakkinda bilgi sahibi olmuyan insan icin ,Cok da faydali seyler yazilmis. Bende basimdan geceni yazayim istedim. Bu sene nisan ayinda bir sitede`ki, son arsaya hazir ev dikeyim istedim. 48 M2 dupleks .Ruhsat almasi ve Bürokratik islemler 3.200 YTL tutdu. Su basmani icin tanidigim usta ile, 3.500 Ytl anlastim. Mimar "olmaz" dedi. O baskasinin yaptigi su basmanina imza atmazmis. O yaparsa 7.000 YTL istiyor. Kizdim ev yapma isini biraktim.
Yine ayni bölgenin yol üstünde zeytinligim var. Yol üstüne belediye bakmiyor.Ayni usta ile, oraya 50cm yüksekliginde su basmani üzerine (Yine 48M2.) Evi tek katli ( yigma) olarak diktim. Tuvalet banyo, kiler , bir oda ve salon mutfak olarak oldu. 42 M2 veranda yaptim. Cok güzel izalasyon yaptim. Disini agac profil ile (kapak) kapladim. Cati demir konstruksion 5 cm izocam / OSM üzeri cingil yaptim. Cift cam pen. ev bitti sayilir. Maliyeti tam 19.900 YTL oldu. Tabii, ki ruhsatsiz. Il imar müdürlügünden müsade alinmasinin zorlugunu köylü cok iyi biliyor.Köyde ki evlerin hepsi bu durumda. Olasi cezaya raziyim. Ben köy nizamina göre barinak gibi bir ev yaptim. Dag evi gibi oldu.Cok da güzel oldu. Benden de bilgilendirme bu kadar.Slm.

guneysu
29-09-2007, 04:32
Yapı rehperi ve benzeri sitelerden de araşırdığım kadarıyla M2 maliyetlerinin aşağı yukarı 500 ytl/m2 civarında toplandığını gördüm. Bu m2 maliyeti hiç bir tesisatı takılmamış temel+beton+tuğla vs maliyeti midir?

Ayrıca (işçilik kalitesi hususunda) hazır villa - odun ev işinden anlayan mühendis düzeyinde birilerinden yardım almam gerekiyor. Anlayan arkadaşlarla burdan bir kaç kelam edebilirsek çok iyi olacak..

hayir evin tamamidir...

freesky
29-09-2007, 07:39
hayir evin tamamidir...

bence makul bir rakam, cunku arsa payi eklenmemis. 40 000 de arsa payi koysaniz. 140 m2 bir ev 120,000 e filam gelir. Zaten Beylikduzu, Bahcesehir-Bogazkoy taraflarinda bu fiyata sifir daire satiyorlar. Bir abeslik yok yani. :-)
slmlr..
freeSKY

virgo
29-09-2007, 13:09
Teşekkürler "Güneysu"

Bu konularda iyi bir bilgin ve birikimin olduğu anlaşılıyor..İkimizinde meslek ünvanının sonu Müh. ile bitiyor sanırım. Benimkinin başında End. kısaltması var. Bu nedenle hesap kitap-maliyet-kalite-verimli yatırım nedir iyi bilirim. Anlamadığım bir inşaat işi vardı onada bulaştım çok şükür:biggrin:

Bu konu başlığı (emlak borsası) altında "kaçış planı" diye bir konu başlığı var. Çok güzel bir başlıktır. Planlarımın ana temelini o başlık oluşturuyor. İnşaat işi olayı falan hepsi alt başlık benim için ama kaçış olayını gerçekleştirdikten sonra başımızı sokacak bir evimizin de olması gerekiyor.

Bıktım büyükşehrin itiş kakışından, trafiğinden, kalabalığından. (İnsanların riyakarlığına, fırsatçılığına, kişiliksizliğine, ahlaksızlığına hiiiç değinmek dahi istemiyorum.) Yaşım çok fazla olmamasına rağmen çok şey yaşadım. Arkadaşlardan biri "case" diye bahsetmiş. Üniversitede son sınıfta "case analysis" türkçe adıyla "vaka etüdü" dersimiz vardı. Hiç tahmin etmezdim 17 sene içinde 50 senelik ders konusu biriktirebileceğimi!!!! Hayatın kendisi başlı başına bir ders.....

Onca kazıktan sonra edindiğim tecrübelerle yapacağım ev konusunda (mimari stilden-doğal enerji kullanımı-sıfıra yakın atık sorununa kadar) ciddi bir ön araştırma içerisindeyim.

Bu ev artık benim içinde yaşlanacağım ve öleceğim bir ev olacak. Dolayısıyla mimarinin, mevcut doğal yapıya zarar vermeyecek, atıklarımı geri döndürebilecek, bir o kadar basit ve kullanışlı olacak bir planda olması gerekiyor.

Enerji için; güneş pillerini ve rüzgar güllerini inceliyorum. Şebeke elektriğinin olması elbette iyi olacak ama bahçe aydınlatması, su motorunun çalıştırılması vs küçük enerji gerektiren işleri en azından doğal yoldan halletmeyi düşünüyorum.

Siz dahil burda yazan arkadaşların tavsiye ve görüşleri benim için son derece önemli..Burada bir beyin fırtınası yaratabilirsek; kaçmayı düşünen diğer müstakbel kaçaklara da öncülük yapmış oluruz..

Herkese Selamlar Saygılar...

guneysu
29-09-2007, 15:09
Teşekkürler "Güneysu"

Bu konu başlığı (emlak borsası) altında "kaçış planı" diye bir konu başlığı var. Çok güzel bir başlıktır. Planlarımın ana temelini o başlık oluşturuyor. İnşaat işi olayı falan hepsi alt başlık benim için ama kaçış olayını gerçekleştirdikten sonra başımızı sokacak bir evimizin de olması gerekiyor.

Bıktım büyükşehrin itiş kakışından, trafiğinden, kalabalığından. (İnsanların riyakarlığına, fırsatçılığına, kişiliksizliğine, ahlaksızlığına hiiiç değinmek dahi istemiyorum.) Yaşım çok fazla olmamasına rağmen çok şey yaşadım. Arkadaşlardan biri "case" diye bahsetmiş. Üniversitede son sınıfta "case analysis" türkçe adıyla "vaka etüdü" dersimiz vardı. Hiç tahmin etmezdim 17 sene içinde 50 senelik ders konusu biriktirebileceğimi!!!! Hayatın kendisi başlı başına bir ders.....

Herkese Selamlar Saygılar...
syn Virgo , kız kocaya kaçtıktan sonra gerisi hikaye... samanlık seyran olur
hele bu kaçışı yapabilelim.... ev bahane oyle süper bir ev istemiyorum zaten doğal bir köy evi benim işimi görür.. hele o gün gelsin de daha var 15 sene artı eksi 1 - 2 sene

virgo
30-09-2007, 01:15
Herkes hayalleri kadar yaşar...Hayal ettiğimiz şeyler bizim sınırlarımızdır aslında..Ötesi yoktur. Bir şeyi hayal dahi edemiyorsan; amacında yoktur, günlük yaşamın ve hengamenin içinde dolanıp durursun. Her gün aynı noktadan tekrar tekrar geçersin. Bazen bu tekrarın farkına varırsın ama gücün yoktur kırmak için. Bir ara umut teğet geçer; silkeler seni, ama o alışmışlığın kolaylığı vardır ya bi türlü bırakmaz yakanı. Olayları yine rutin akışına bırakır teslim olursun.

Umutları kıran bu gündelik yaşamın robotluğu ve medyatik bombardıman altında ne yazıkki insanlar hayal dahi kuramaz hale geldiler...

Kaçış planı hemen devreye girmeli..Girmeli ki hayallerimize ulaşan kapı açılsın.

Belki olmayacak, yapamayacağız düşündüklerimizi. Ya ömür vefa etmeyecek yada sırtımızdakiler.

Ama olsun hayal ettik ya ona bakın siz...

trusty
30-09-2007, 07:27
Herkes hayalleri kadar yaşar...Hayal ettiğimiz şeyler bizim sınırlarımızdır aslında..Ötesi yoktur. Bir şeyi hayal dahi edemiyorsan; amacında yoktur, günlük yaşamın ve hengamenin içinde dolanıp durursun. Her gün aynı noktadan tekrar tekrar geçersin. Bazen bu tekrarın farkına varırsın ama gücün yoktur kırmak için. Bir ara umut teğet geçer; silkeler seni, ama o alışmışlığın kolaylığı vardır ya bi türlü bırakmaz yakanı. Olayları yine rutin akışına bırakır teslim olursun.

Umutları kıran bu gündelik yaşamın robotluğu ve medyatik bombardıman altında ne yazıkki insanlar hayal dahi kuramaz hale geldiler...

Kaçış planı hemen devreye girmeli..Girmeli ki hayallerimize ulaşan kapı açılsın.

Belki olmayacak, yapamayacağız düşündüklerimizi. Ya ömür vefa etmeyecek yada sırtımızdakiler.

Ama olsun hayal ettik ya ona bakın siz...

Hayal etmek guzeldir.

Bir ev hayali en guzeli.

Sevdiginiz de o evdeyse tamam.

Hayallerin en guzeli.

Ev, ev oldugunu ne zaman anlar bilirmisiniz.

Evin Hanimi o evi sevdikce guzellestirdikce...

Hayaller guzeldir...

Bakmayin siz Namik Kemal'e.

sadaret
01-10-2007, 13:01
Ne güzel memleket ya!! Öğretmenlik yapanın işine çok karışan olmaz..Doktora genelde boyun eğeriz..Ama iş inşaata geldi mi, ''3 cümlede özetleyin 3 günde dikeyim ben de'' mantığı..Ya peki bu algı necip vatanın has evlatlarının kafasına nasıl yerleşti?
Anlatması uzun sürer ama ''müteahhit'' kelimesinin yazılışından tutunda anlamına kadar ben dahil kimsenin bildiği bir şey yok..Çünkü bu ülke tüm kıta Avrupa sından fazla müteahhite sahipmiş:D Filmlere bile konu olan 'laz müteahhit' değil konumuz..Yurdun dört bir tarafında talan anlayışının yılmaz savunucuları toprak gördü mü, inşaat yaparım sanır..99 depreminden önce yapılan işler çok daha sakattı , yani buna da şükür..
Neyse;
Gecekondu dikene imar affı, kaçak kata duygusal sebeplerle göz yumma gibi olaylar şehirlerimizi içinden çıkılmaz hale getirdi..Ama tüm bunlar daha çok 'cahil cesaretine' sahip eğitim düzeyi yüksek kişiler tarafından yapıldı..Şimdi azcık mürekkep yalamış vatan evlatları uyandı..ben bunca yıl uğraştım,ilkokul mezunu doğru dürüst konuşamayan bir adamın yaptığını ben neden yapmayayım..Eee o da haklı..
Ben bu yazıyı niye mi yazdım? Walla ben de bilmiyorum..Ama işte '' deveye sormuşlar boynun niye eğri, o da nerem doğru ki demiş''..İsteyen istediğini yapsın tabi..
Laissez faire , laissez passer..

virgo
01-10-2007, 14:38
Ne güzel memleket ya!! Öğretmenlik yapanın işine çok karışan olmaz..Doktora genelde boyun eğeriz..Ama iş inşaata geldi mi, ''3 cümlede özetleyin 3 günde dikeyim ben de'' mantığı..Ya peki bu algı necip vatanın has evlatlarının kafasına nasıl yerleşti?..

Pardon Kardeş ama burada kimse zatıalinizin belirttiği gibi "3 günde inşaat dikeyim" derdinde falan değil?? Bu kanıya nereden vardığınızı bilemiyorum ama..!!!! Sizi, bu yazıyı yazmadan önce kızdıran her kim veya ne ise sinirinizi kendilerine yönlendirmenizi tavsiye edebilirim.

Sahi siz bu yazıyı neden yazdınız? (kendiniz merak etmişsiniz.bende merak ettim gerçekten !!!)

çingçangçong
22-08-2012, 17:00

freeSKY

2007de bu vatandaşı dinleyip hisse aldıysa bu zat arsa parasıyla,2008 krizini takiben, herşeyini kaybetmiştir.. şimdi çöplükte yaşıyordur... :oley:

amcamın şeyi olsa yengem olurdu misali :oley:
keşke borsada kazanmak bu kadar kolay olsaydı...

müskon
06-05-2013, 22:39
Konu ile ilgili soru ve sorunlarınız için

Müskon - Müstakil Konut Projeleri.

www.muskon.com

serdar72
07-05-2013, 14:53

malesef dürüst insanların sayısı her geçen gün azalıyor..

geçenlerde bir arsa ve tarla araştırması yaptım....

yine pislik, rezillik, yalancılık, haksızlık, hırsızlık diz boyu....

birde çok dürüstmüşler gibi tavırlara giriyorlar ya o daha da beteri....

adam yerim var diyo... sonra yok o yer problemli ortaklardan biri razı değil diyo...

sonra başka bir yer var diyo sonra orası görüşülmüş yok diyo.. birkaç gün sonra arayıp orayı göüşen şöyle olmuş ot yemiş bilmem ne yapmış orası var diyo... sonra ne diyo imar geçmişmiş diyo.... elin ağzı yoğurt torbası mı ki çeki düzen versin... sonrada diyoki ben para ile adamı değişmem diyo... aslında demek istediği ben parayı tercih ederim adamdan bana ne diyo haberi yok...

sonra mal sahibi ile ğazrlık yapacağım çağı diyosun... diyo ki mal sahibi şu.... arıyorsun mal sahibi senmisin... yok tapu benim üzerime kayıtlı değil ama malı benden alacaksınız diyo..... gülermisin ağlarmısın..... meğer mal sahibi başka kişi ve görüştürmek istemiyor.... adamın aklı başka şeyde...

başka bir araştırma yapıyorum. arıyorum soruyorum. fiyat alıyorum.... emlakçının biri ertesi günü arıyor abi burala buralar var diyo... bana dediği yerler ve fiyatlara bakıyorum.... benim başka bir emlakçıdan aldığım yerler de var arasında... bana son olur fiyat olarak %15 fazla fiyat biçiyo..... kendi elinde olmayan yeri bana fazla fiyata kakalamaya çalışıyor.... şimdi bu tip adamlara emlakçı mı denir? sahtekar mı denir? emlakçı mı denir? hırsız mı denir? yalancı mı denir???

emlakçılığın adını kirleten ş.... bunlar... emlakçı satıcı ile alıcıyı bir araya getiren ve komisyonunu alan kişidir... arada tırtıklayan değil...

adam malı 10 liraya satıver diyo adam 15 istiyo 12 ye anlaşıyo mal sahibine 10 Tl veriyor....be hırsız o mal senin değil. sen aracısın ya 10 tl yi bastırıp malı alacaksın sonra istediğin fiyata satacak sın... yada mal sahibine paranın tamamını vereceksin....

yookkkk adamın derdi çayın taşı ile çayın kuşunu vurup sonrada kuşu pişirip yemek.... kimse alınmasın.. dürüst kişilere değil lafım... bizzat yaşadıklarımı yazıyorum... isim vermiyorum. özelden isteyen olursa veririm... şimdi ben bu adama sahtekar hırsız desem iftira mı atmış olurum....

yorum sizin...

işçi74
07-05-2013, 15:01

adam yerim var diyo... sonra yok o yer problemli ortaklardan biri razı değil diyo...

sonra başka bir yer var diyo sonra orası görüşülmüş yok diyo.. birkaç gün sonra arayıp orayı göüşen şöyle olmuş ot yemiş bilmem ne yapmış orası var diyo... sonra ne diyo imar geçmişmiş diyo.... elin ağzı yoğurt torbası mı ki çeki düzen versin... sonrada diyoki ben para ile adamı değişmem diyo... aslında demek istediği ben parayı tercih ederim adamdan bana ne diyo haberi yok...

sonra mal sahibi ile ğazrlık yapacağım çağı diyosun... diyo ki mal sahibi şu.... arıyorsun mal sahibi senmisin... yok tapu benim üzerime kayıtlı değil ama malı benden alacaksınız diyo..... gülermisin ağlarmısın..... meğer mal sahibi başka kişi ve görüştürmek istemiyor.... adamın aklı başka şeyde...

başka bir araştırma yapıyorum. arıyorum soruyorum. fiyat alıyorum.... emlakçının biri ertesi günü arıyor abi burala buralar var diyo... bana dediği yerler ve fiyatlara bakıyorum.... benim başka bir emlakçıdan aldığım yerler de var arasında... bana son olur fiyat olarak %15 fazla fiyat biçiyo..... kendi elinde olmayan yeri bana fazla fiyata kakalamaya çalışıyor.... şimdi bu tip adamlara emlakçı mı denir? sahtekar mı denir? emlakçı mı denir? hırsız mı denir? yalancı mı denir???

emlakçılığın adını kirleten ş.... bunlar... emlakçı satıcı ile alıcıyı bir araya getiren ve komisyonunu alan kişidir... arada tırtıklayan değil...

adam malı 10 liraya satıver diyo adam 15 istiyo 12 ye anlaşıyo mal sahibine 10 Tl veriyor....be hırsız o mal senin değil. sen aracısın ya 10 tl yi bastırıp malı alacaksın sonra istediğin fiyata satacak sın... yada mal sahibine paranın tamamını vereceksin....

yookkkk adamın derdi çayın taşı ile çayın kuşunu vurup sonrada kuşu pişirip yemek.... kimse alınmasın.. dürüst kişilere değil lafım... bizzat yaşadıklarımı yazıyorum... isim vermiyorum. özelden isteyen olursa veririm... şimdi ben bu adama sahtekar hırsız desem iftira mı atmış olurum....

yorum sizin...

günaydın dostum,malesef yazdıklarına ilave etmeye lüzüm yok,bu devirde kimseye güven yok,,

kutsi9
11-05-2013, 10:12

yorum sizin...

gözlemledigim o ki bir emlakci kendine ne kadar dürüstüm süsü veriyorsa ondan kacacaksiniz.... ufak tefek makiyaj yaparsin, bu kabul, ama bu sahislar bariz yalan söylüyor, nedir yüzde 3-5 yetersizmis ... benim tavsiyem internet, eger arsa almaya niyetlendiseniz önce net'den bakin ilanlara, orda da fiyati bir yüzde 10 kadar düsürün, bu bir ölcü oluyor yine dolasin emlakclari ama en azindan fiyat-konumu konusunda fikriniz olur... emlakci arsayi gösteriyor, 100'e satiliyor ama 120'e gideri var diyor, tamam diyorum bir düsüneyim, net'e arsayi buluyorum ilani koyan baska bir emlakci fiyati 90, ama pazarlik payida var... emlakcilarin gösterdigi arsalari genelde ilanlarini bulursunuz net'de... eskiden, gerci yine bazi yerlerde öylede, magazalarda ürünlerin üzerinde etiket yoktu musterinin kafasina göre fiyat biciyorlardi bunlarda böyle...

müskon
16-03-2014, 16:32
Konu ile ilgili soru ve sorunlarınız için

www.muskon.com

Müskon - Müstakil konut projeleri

ask1903
17-03-2014, 12:26
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=95836&p=8479123#post8479123

Boş vaktimde bir ara şöyle bir yazım vardı. Yardımı olabilir belki.

müskon
12-04-2014, 00:33
Konu ev inşaatı ise
Soru ve sorunlarınız için

www.muskon.com

Müskon - Müstakil Konut Projeleri

BUZ
12-04-2014, 11:02
zağaoğlu ağabeyimiz yapıyo bizimyerimize this is my key this is may house filan da diyo..............:cry:

acık inglizcede parçalıyo halimallah......zağaoğlundan iki oda kapın bayılın 350 bin gaymeyi...sizinde may key iniz olsun....

napçeniz ev yapıp da..............:mut: