PDA

View Full Version : Dolandırıcıların yeni hedefi Vodafone aboneleri

Serenler
02-10-2007, 20:58
Dolandırıcıların yeni hedefi Vodafone aboneleri

Dolandırıcıların yeni hedefi Vodafone aboneleri!!! Kimler vatandaşı nasıl kazıklıyor?

Daha önce tuzak melodi ve logo mesajları gönderen dolandırıcılar şimdi de mesaj göndererek vatandaşların kimlik bilgilerine ulaşıyor ve banka hesaplarını boşaltıyor

Dolandırıcılar şimdi de rotayı cep telefonlarına çevirdi. Vodafone abonelerine mesaj göndererek kimlik bilgilerine ulaşan dolandırıcıların vatandaşların banka hesaplarını boşalttıkları ortaya çıktı.İnternet üzerinden banka hesaplarının boşaltıldığı dolandırıcılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi. Dolandırıcılar rotayı şimdi de cep telefonlarına çevirdi.

TUZAK MESAJLARA DİKKAT

Birçok cep telefonu kullanıcısı herhangi bir sözleşme imzalamadığı halde farkına varmadan 'mesaj' tuzağına düşüyor. Dolandırıcılar başka bir operatörden cep telefonuna tuzak mesaj gönderiliyor. Vatandaşlar, daha çok 0543,0544,0546'lu operatörden gönderilen ve "Sayın abonemiz" diye başlayıp "Telsim'in Vodafone geçmesi ile yapılan çekilişte 15 bin YTL kazandınız. Ödülü almak ve şartlar içn mesajın sonundaki telefonla irtibat kurunuz" diye biten mesajı gören abone mesajın sonundaki telefonla irtibat kuruyor.

Karşı tarafta telefonu açan kişi de arayan kişinin kimlik bilgilerini aldıktan sonra kendisini arayacaklarını söyleyerek görüşmeyi sonlandırıyor. Vatandaşın kimlik bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, bu bilgileri kullanarak vatandaşların banka hesaplarını boşaltıyor ya da adına çıkardıkları kartlarla dolandırıcılık yapıyorlar.

UZMANLAR UYARIYOR

Uzmanlar kaynağı belirsiz mesajlar konusunda vatandaşların dikkatli olmaya çağırırken, özellikle Telsim'den Vodafone'a geçen abonelere gelen "Şu kadar ödül kazandınız, kimlik bilgilerinizi doğrulamak istiyoruz" tuzak sorulara cevap verilmemesini istiyorlar. Benzer şikayetlerin kendilerine de ulaştığını kaydeden GSM operatörleri ise sorumluluk kabul etmiyor. Konunun kendileriyle ilgili olmadığını vurgulayan şirket yöneticileri, tanıtım ve bilgilendirme amaçlı firmalara sadece toplu SMS sattıklarının altını çiziyor.

kayramayra
02-10-2007, 21:05
geçen gün türktelekomdan arıyoruz dediler 5gün sonra kuryemiz gelecek nüfus kağıdı fotokopisini hazırlayın internetten indirim kullanacaksınız dediler şimdi bu yazıyı okuynca ben de şüphelendim acaba gerçekten telekommuydu arayan

kayramayra
02-10-2007, 21:06
ama kurye de gelmedi

Serenler
02-10-2007, 21:10
Bu tuzaklardan birine de ben düştüm.
Abonesi bulunduğum 0 505 626 xxx xxx nolu avea cep telefonu faturasının oldukça kabarık olduğunu gördüm.
Faturayı incelediğimde yurtiçi servislerinden bir hizmet karşılığı ücret tahakkuk ettirildiğini gördüm. işin ilginç yanı kullandığım telefonun bu hizmeti almaya uygun olmamasıydı. Geçen ayki dikkat etmediğim faturada da aynı paranın kesilmiş olduğunu tespit ettim.
Hemen Avea müşteri hizmetlerini arayıp olayı soruşturdum. Sonuçta olayı araştırıp 2-3 gün içinde bana döneceklerini ve 2.5 YTl daha ödemem halinde ayrıntılı ücret dökümü göndereceklerini, bu işi yapan sahtekar firmanın adını ancak o zaman öğrenebileceğimi ifade ettiler. kabul ettim, aradan 1 hafta geçmesine rağmen ayrıntılı fiyat dökümü gelmeyince tekrar aradım. Bu defa ayrıntılı fiyat dökümünün ancak 15 gün içinde geleceğini ifade ettiler. Tabii bu durumda sinirlerim boşaldı ve epeyce hakarete varan kalimelerle onları böylesi üçkagıtçı dolandırıcı firmalara alet olamakla suçladım. Bu arada dikkatimi çeken husus şu oldu;
Müşteri hizmetlerinde size cevap veren müşteri temsilcilerinin Marko Paşa'dan farkları yok.hakaret dahil ne söyleyin üzerlerine sağlık..
Aradan 15 gün geçmesine rağmen fiyat dökümü hala gelmedi. Üçkağıtçı firma Avanın altyapısını kullanarak hiç almadığım üstelik ne olduğunu bilmediğim hizmetine (?????) devam ediyor.
Bunu da gelecek ayki faturamda ödeyeceğim.
Bu durumda ben de faturayı Aveaya keseceğim ve aboneliğimi dehal iptal ettireceğim...

BEDESTENLİ
03-10-2007, 09:14
Aradan 15 gün geçmesine rağmen fiyat dökümü hala gelmedi. Üçkağıtçı firma Avanın altyapısını kullanarak hiç almadığım üstelik ne olduğunu bilmediğim hizmetine (?????) devam ediyor.
Bunu da gelecek ayki faturamda ödeyeceğim.
Bu durumda ben de faturayı Aveaya keseceğim ve aboneliğimi dehal iptal ettireceğim...

vayyy ş......fsizler vayyyyy.....

MAKİNİST
03-10-2007, 09:33
geçen gün türktelekomdan arıyoruz dediler 5gün sonra kuryemiz gelecek nüfus kağıdı fotokopisini hazırlayın internetten indirim kullanacaksınız dediler şimdi bu yazıyı okuynca ben de şüphelendim acaba gerçekten telekommuydu arayan

bizide aradılar,birkaç gün sonra kurye geldi ve bir form bıraktı...ama geri almaya gelmediler...ayrıca telefonda söyledikleri gibi adsl kullanım ücretini indirmişler...yani bizimki doğru...

kayramayra
03-10-2007, 10:29
bizide aradılar,birkaç gün sonra kurye geldi ve bir form bıraktı...ama geri almaya gelmediler...ayrıca telefonda söyledikleri gibi adsl kullanım ücretini indirmişler...yani bizimki doğru...

aman çok sevindim gerçek olduğuna telekoma gidip soracaktım böyle bir uygulama var mı diye her şeyden şüphelenir olduk:clown: