PDA

View Full Version : Takas Analİz

Pages : [1] 2

murtazaefendi
13-04-2004, 18:11
Arkadaşlar takas analizi ile ilgili;

Tabloların nasıl yorumlanacağı,
Analiz yapılabilecek web siteleri

vs. gibi konularda bilgi rica ediyorum, ilgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ederim..

chem73
13-04-2004, 18:15
www.finnet.com.tr

murtazaefendi
13-04-2004, 18:21
www.finnet.com.tr

Sn. chem73 finnet sanirim ücretli veriyo, platodata ve analiz.com ücretsiz, ama analiz.com daki tabloları çözemedim. Nasıl sorgulama yapılacağını vs. bi de çok yavaş çalışıyo.

chem73
13-04-2004, 18:28
takasa uzun vade bakıyorum. kısa vadede çözmek çok zor. ben finnet kullanıyorum. diğerleri hakkında bilgim yok.

murtazaefendi
13-04-2004, 18:39
Sn chem73

Anlayamadığım konu şu bir bir aracı kurumun bir hisse portföyünde hiç gözden kaçmayacak miktarda azalma oluyo mesela ve aynı tarihler arasında bu kadar mal alan başka bir aracı kurum da yok. Peki bu mal nereye gitti o zaman?

Teşekkürler..

chem73
13-04-2004, 18:45
sayın murtaza efendi benim yöntemim takastaki pay yüzdeleri. örneğin en son 30 ocak 2004 ten bugüne bakıyorum. süreyi uzattıkça kurumlar dahada belirginleşiyor. birde takastaki pay yüzdesi 1 den büyük oranda değişenleri inceliyorıum. örnek bir hisse yazın ben size nasıl yaptığımı buraya kopyalayarak açıklayayım. ok

murtazaefendi
13-04-2004, 18:48
Tamam hemen bir örnek yapalım birlikte o zaman.

Bağfaş
başlangıç 01/04/2004, bitiş 13/04/2004

murtazaefendi
13-04-2004, 18:49
Bu tarihler arasında global 132 bin lot eksiltmiş ama bu miktarı alan yok görebildiğim kadarıyla..

Teşekkürler.

chem73
13-04-2004, 19:02
Hisse bazında Takas Saklamasında %0.20 üzerinde artış/azalış olan kurumlar
Hisse Üye Kodu 01/04/2004 % 01/04/2004 (LOT) 13/04/2004 % 13/04/2004 (LOT) Yüzde Fark

BAGFS E Global Menkul 13.63 137,773 0.51 5,109 -13.13 ß
BAGFS E İş Yatırım Menkul 6.66 67,345 6.14 61,993 -0.53 ß
BAGFS E Garanti Yatırım 12.46 125,862 12.08 122,025 -0.38 ß
BAGFS E Finans Yatırım 1.24 12,521 0.89 9,034 -0.35 ß
BAGFS E Vakıf Yatırım 1.29 12,989 1.51 15,250 0.22 İ
BAGFS E Ekspres Yatırım 0.01 131 0.41 4,131 0.4 İ
BAGFS E HSBC Yatırım 2.76 27,883 3.23 32,598 0.47 İ
BAGFS E İnfo Menkul 2.79 28,231 3.46 34,932 0.66 İ
01 ile 13 arasında takasında yüzde 0,2 oranında değişim olan aracı kurumlar yukarıda. eğer bu tarih aralığı büyürse oranıda büyütmekte fayda var. ok?

murtazaefendi
13-04-2004, 19:08
Sn chem73

Şimdi bu tabloya göre global mal boşaltmış, ama boşalttığı malı alan yok, o halde bu mal ne olmuş olabilir, benim anlamadığım nokta bu..

Teşekkürler..

chem73
13-04-2004, 19:11
:) mal bir yere gitmez. buradakiler takas payı % 0,2 değişenler bu oranı dahada düşürerek nerelere dağıldığını görebiliriz. % 0,1 değişenleride kopyalayacağım bekleyiniz.

chem73
13-04-2004, 19:12
Hisse bazında Takas Saklamasında %0.10 üzerinde artış/azalış olan kurumlar
Hisse Üye Kodu 01/04/2004 % 01/04/2004 (LOT) 13/04/2004 %
13/04/2004 (LOT) Yüzde Fark
BAGFS E Global Menkul 13.63 137,773 0.51 5,109 -13.13 ß
BAGFS E Finans Yatırım 1.24 12,521 0.89 9,034 -0.35 ß
BAGFS E İnfo Menkul 2.79 28,231 3.46 34,932 0.66 İ
BAGFS E Garanti Yatırım 12.46 125,862 12.08 122,025 -0.38 ß
BAGFS E Eczacıbaşı Menkul 1.45 14,649 1.56 15,774 0.11 İ
BAGFS E Deniz Yatırım Menkul 0.94 9,475 0.83 8,342 -0.11 ß
BAGFS E Erciyes Menkul 0.01 79 0.14 1,462 0.14 İ
BAGFS E Ekspres Yatırım 0.01 131 0.41 4,131 0.4 İ
BAGFS E İş Bankası 8.56 86,533 8.45 85,411 -0.11 ß
BAGFS E Yapı Kredi Yatırım 3.43 34,619 3.56 35,973 0.13 İ

murtazaefendi
13-04-2004, 19:16
Sn chem73 sıralamayı % olarak büyükten küçüğe yaptığımızda ve toplam lotlara baktığımızda globalin sattığı 132 bi lotu bu tablodaki hiç bir aracı kurum almamış gözüküyo yanılıyor muyum?

chem73
13-04-2004, 19:18
o zaman yüzdeleri bindeliklere kadar düşürmek gerekir

burdur
13-04-2004, 19:20
sn murtazaefendi,
takas dokumleri haftalık olarak dergilerde yayınlanır,
burada haftalık degişimler yer alır.bu degişimlerden artıran yada azalanları bulabilirsiniz.
gunluk istiyorsanız bunun icin paralı programlar alarak gormelisiniz,ancak unutmayınki gunluk takaslarda herzaman virman yapılarak degisebilr!
saygılar

murtazaefendi
13-04-2004, 19:25
Bindeliklere kadar düşürünce de bişi farketmiyo, benim anlayabildiğim kadarıyla bu tahtada bu miktarda mal 12 gün gibi kısa bir sürede alan aracı kurumların portföylerini 0.1 oranında değiştirecek kadar dağılmış olamaz, 12 günlük süreçte toplam işlem hacminden bile büyük bu rakam. İlginç..

Çok teşekkürler chem73.

Fatih
13-04-2004, 19:28
bagfas belki dolaşımdan çekildi yani ne kadar % yi düşürsenizde görünmeyecek bence..

chem73
13-04-2004, 19:36
?????? :confused:

murtazaefendi
14-04-2004, 15:56
Aracı kurumlar arasında virman yapıldığında malı alanın portföyünde gözükmesi gerekmez mi? Yani malın nerden nereye gittiği sır mıdır?

murtazaefendi
14-04-2004, 20:39
bagfas belki dolaşımdan çekildi yani ne kadar % yi düşürsenizde görünmeyecek bence..

Sn fatih dolaşımdan çekilme ne anlama geliyor? Globalin sattığı belli ama diğerlerinin de bu miktarı almadığı gözüküyo. Bir kurum ya da kisi araci kurum olmaksizin bi hisseyi alabilir mi?

Fatih
14-04-2004, 20:59
Hisseyi kim aldıysa borsadan çekmiş olabilir aldığı kadarını.. Yani dolaşımda değil artık demek..

şimşek
14-04-2004, 22:13
belirgin olarak bügün mal alınan kağıtlar ve kapanış değerleri* işareti olanlar resmen bağırıyorlar , benim tahtamda bügün mal alındı.
akenerji. 7000
anadolu cam 3500 *
arçelik 7650
aselsan 10500*
ayen 10600
aygaz 3575
bak ambalaj 3200
bisaş 1690
bolu c 1980
çelebi.* 9500
deva holding* 3225
mıgros 7900
meteks* 870
mutlu* 12300
pımaş 2120
unal tarım 810
işlem hacmi yüksek olan bazı major kağıtlar değerlendirme dişı bırakılmıştır. yanıltıcı olabilir diye örneğin sabancı 350000 lot mal alınmış görünüyor. ama bunlarda ilk beş spekler tarafından rahatlıkla ,küçük yatırımcının istediği gibi gösterilebiliyor. düşen pıyasada yukarda ismi yazılı olan tahtalar er geç hareket yapacak (günlük de olabilir. yarın gibi.)yada toplanan kağıtlardır.
aslında bu listeye en çok satılan kağıtlarıda eklemek lazım onuda başka bir gün yaparız. yada bu kağıtlardan bir gün sonra satılanları belirtebiliriz. devamlı satılmadan listeye giren kağıtları daha dikkatle takip edebiliriz. bügünün fovarileri yukarda yazılı olanlar.

atladığım kağıtlar olabilir. bu bölümü gerekirse ayrı bir başlık altındada toplayabiliriz daha iyi takip ederiz. karar sizin.

victory
14-04-2004, 23:07
Deva da bugün yine Expres 190 000 Park raymont 89 000 lot mal almış...
Nerdeyse piyasada mal kalmadı.. Osmanlı takasınada 225 000 lot mal geçmiş, Garanti den...
Yarın borsa yukarı yol alırsa , Deva ilk yol alacak kağıtlardan biri.. :roll:

Ke$i$
15-04-2004, 10:52
Bu soru banada sorulmustu bende aklimda olanlari yazayim. Onceki forumda ATEKS te bir ornek vermistim ama bilgiler kayboldu maalesef.

Birinci nokta hissenin takasina hangi tarihten itibaren bakilmasi ile ilgili. Genel olarak hisselerde mal toplanma, o hisse fiyatini asagi cekip bir sure yatayda tutarak yapilir. Mesela LIOYS de bugun olan sey gibi. Onceki gun 990a kadar cekilen kagidi alici gelince capsiz spek basti ve bugun 880 deviyelerinde. Belki biraz duser belki cikar. Ancak boyle uzunca sure 880-900 araliginda yada benzer aralikta hareket ederse mal toplanmaya baslamis olabilir diye dusunmek gerekiyor. Er yada gec sabri tukenen ve maliyeti yukarda olan bazi yatirimcilar satis yapiyorlar. Dolayisiyla bu tip hareketlerin baslangic tarihlerini not almak lazim.

Bu tarihten itibaren bazi araci kurumlarindaki alimlara bakmak gerekiyor. Genelde bircok araci kurumlardan islem yaptiklari icin uzunca sure mal alimi gorunmeyebilir ama er yada gec o mallar dikkat cekecek kadar birikiyorlar. Yada bunlar virmanlayip bir yerlerde topluyorlar. Genel olarak elinde toplu mal olanlarin takasinda artis varsa bu pozitif olabilir. Simdi adam burdan LIO toplarsa maliyeti 880-890 araliginda olacaktir. Yatayda aldigi mallari verirkende kendi mallarini degisik araci kurumlardan kendisi alarak fiyati yukseltir. Yani mesela %10 luk yukari ceker ve diyelimki fiyat 970 olur. Burda zaten dikkat ceken hisseye millet atlar. Gelen alici durumuna gore adam malin belli bir kismini sallar. Gene ayni isleme devam eder.

Bir baska yontem araci kurumlarin belirlenmesi ile olabilir. Toplanan hisseler diye bir konu acmistim. Orda bir varsayimimdan bahsetmistim. Bir bakin oraya. LIO icin gectigimiz 4 ayin ilk bes alici-saticilarini cikartip fiyati kontrol altinda tutan araci kurumlari belirlemeye calismistim. Araci kurumlari bulduktan sonra yukardaki yontemle birlestirip takas bakabilirsiniz. Yani 20 araci kurum listesini 4 aylik zaman dilimini baz alarak belirlersiniz ama LIO yataya girdiginde 93 un ortalari idi sanirim. Ona gore bakarsiniz.

Takas isinde %100 yanilabilirsinizde. Adamlar duruma gore bazen yepyeni bir araci kurumdan hesap actirip oyuna katilabiliyor. Yada oyunun icinde oldugunu dusundugunuz bir araci kurumdan baska birisi alim yapiyor olabilir. Bu sebeple kesin birseyler aramamak lazim.

Tahtalardaki virmanlarada dikkat etmek gerekiyor. Mal aldiklarini gostermemek icin mali dagittiklari oluyor. Ben bazen bunlarida inceleyip araci kurumlari not alirim. Daha sonradan oyuna dahil olduklarinda yakalamis oluyorum.

Umarim yardimci olmustur.
Saygilar.

murtazaefendi
15-04-2004, 11:59
Sn Ke$i$

Takas verilerinde cesitli web sitelerinde farkli rakamlara rastliyoruz. Bu da zaten karmasik olan islemi daha da karistiriyor. Bir toplanma dagilma olayini anlayabilmek icin geriye dogru kumulatiflere bakmak gerekiyor. Bazi siteler net farklar uzerinden veri sunuyor, (www.analiz.com gibi) bazilari ise araci kurumun elindeki toplam malda yuzdelik oynamalar uzerinden veri sunuyor(www.finnet.com.tr gibi)

Simdi burada kumulatif farklar uzerinden yaptigim bir incelemeyi paylasmak ve cikardigim sonuclari sizlerle tartismak (yaptigim incelemenin bir ise yarayip yaramayacagi da buna dahil olmak uzere) istiyorum. Bagfas a ait Temmuz-12 nisan araliginda yaptigim inceleme;

http://www.geocities.com/murtazaefendi/index.htm

Buradaki sonuclara ay bazinda kumulatif farklari karsilastirarak ulastim. Bir ornek;

Global araliktan buyana net 80139 lot almis ocaktan buyana ise 13244 lot net almis, o halde aralik ayinda net 66895 lot almis, hos biz bu sonuca aralik ayi ile ocak ayini inceleyerek de ulasabilirdik fakat incelemeye ilk basladigimizda nerelerde ciddi hareket oldugunu bilebilmek icin ben bir baslangic tarihinden geriye dogru ay ay kumulatif toplamlara baktim.

Saygilar..

şimşek
15-04-2004, 20:06
takibi daha kolay olacağı için burdaki yazıyı *günlük mal alınan tahtalar adlı yeni bir topıcde yazdım. yazıyı sildim.saygılarımla.

bikmisbroker
15-04-2004, 20:13
Nacizane Tavsiyem Takaslar ile ugrasarak vakit gecirmeyiniz beyler!! ..
Az ugrasmadim bu takaslar ile zamaninda, SIZ ne olup bittigini anlayana kadar ati alan uskudari geciyor, Inanin bana..
Walla oyle Billa oyle..

ANA trendi takip edin? olur...
YAVRU trend ile oynashin..O da olur...
Vaktiniz bolsa Temel analiz ogrenin... O da tamam..
Yine Vaktiniz bolsa Teknik analiz de ogrenin?? O da tamam..

Ama Takas ile ugrashmayin!!!! Derim ben... :D

Fatih
15-04-2004, 20:27
Neden sn babo bence daha iyi anlaşılıyor takasla..

şimşek
15-04-2004, 21:01
Az ugrasmadim bu takaslar ile zamaninda, SIZ ne olup bittigini anlayana kadar ati alan uskudari geciyor, Inanin bana..
Walla oyle Billa oyle..

sayın bıkmişbroker, ben bildiğimce tekniğine bakarım ama malı anlızı iyi değilse şirkete güvenemediğim ve ilk panikte malı sattığım için bu tahtalara bulaşmam. yani önce şirkete güvenmeliyim.gerekirse 1yıl 2yıl beklerim. elimdekilerin bir kısmı ilede drenç ve destek noktalına göre al sat yaprım. belki çok kazanamam ama 1990 yılından beri borsadayım ,çıkmayı da hiç düşünmedim. düşüşlere yakalandım ama kağıtta mal toplayanları bildiğim için satışları gördüğüm için mal vermesinide hep yaptım. belki çıkar umidiyle beklemedim. tahtanın takasında ne numaralar döndüğünüde biraz öğrendim . ben tam tersine elinde en çok mal olan aracı kurumun bir günde aşırı mal satışını ve bunun pıyasaca karşılandığını gördüğümde okağıttan da korkmam tam tersine bunun bir takas oyunu olduğunu düşünürüm. bunun en son örneği agyo da yaşandi.bir gün içinde vakıf 2.5 mılyon lot verdi. 590 seviyesinden ve kağıt bir kademe düştü. mal tahtada bir çok aracı kuruma dağıtıldı. o kadar mal verilecek ve kağıt düşmeyecek ben bu tuzağa düşmem. ilk beş aracı kurum dağılımında tahtaya aşırı mal verildiği görülüyordu. ve elinde en çok agyo olan aracı kurum vakıf idi. bir hafta sonra kağıt 880 seviyesini gördü. takasa bakmalı ama tuzağada düşmemeli. speğin düşündüğü şekilde takasa bakmalı. küçük yatırımcı gözüyle bakarsanız yanılırsınız.
takas,elimden geldiğince teknik ve mutlaka mali analiz ,benim stratejim bu. saygılarımla.

murtazaefendi
16-04-2004, 12:16
Sn bikmishbroker;
Aslinda soylediklerinizde haklilik payi yok degil, sonucta takasla ugrasmak keci boynuzu yemek gibi bisey, bi gram bal icin bi kilo odun kemiriyosunuz. Ancak cok onemli fikirler de verebiliyor, ornegin global bagfas senetlerinin %6 sini aralik ayinda 32670 maliyetle toplamis, kagit bugun 42250 de.

Ke$i$
21-04-2004, 10:40
Walla oyle Billa oyle..

Ben takasa bakarak simdiye kadar fena kazanmadim. Sana pek katildigimi soyleyemem. Takasta bir mal toplaniyor gorunuyorsa borsa dussede ciksada o hisse gider. Teknikciler kizmasin ama endeksin son zamanlarda yaptigi hareketlere gore yapilan yorumlarin yada tahminlerinizin dogruluk orani nedir diye dusundunuz mu? Benim gordugum kadariyla bu isi bilen arkadaslarin bile tutturma oranlari bazen cok dusuk olabiliyor.(Hata elbette yapilir. Kendimizi bu sekilde gelistiriyoruz. Ona lafim yok). Hisse bazindada destegi kirdimi diyinceye kadar zaten epey bir kaybetmis oluyorsun.

Haa tabii 19.300 destek, 19.500 onemli vs gibi mutlaka dikkat ederim. Ama cogu zaman defansif oynuyorum. Temel+Takas+ulkenin gidisati sonrada teknik diyorum.
Hurmetler.

Ke$i$
21-04-2004, 12:52
Sn Ke$i$

Takas verilerinde cesitli web sitelerinde farkli rakamlara rastliyoruz. Bu da zaten karmasik olan islemi daha da karistiriyor. Bir toplanma dagilma olayini anlayabilmek icin geriye dogru kumulatiflere bakmak gerekiyor. Bazi siteler net farklar uzerinden veri sunuyor, (www.analiz.com gibi) bazilari ise araci kurumun elindeki toplam malda yuzdelik oynamalar uzerinden veri sunuyor(www.finnet.com.tr gibi)

Simdi burada kumulatif farklar uzerinden yaptigim bir incelemeyi paylasmak ve cikardigim sonuclari sizlerle tartismak (yaptigim incelemenin bir ise yarayip yaramayacagi da buna dahil olmak uzere) istiyorum. Bagfas a ait Temmuz-12 nisan araliginda yaptigim inceleme;

http://www.geocities.com/murtazaefendi/index.htm

Buradaki sonuclara ay bazinda kumulatif farklari karsilastirarak ulastim. Bir ornek;

Global araliktan buyana net 80139 lot almis ocaktan buyana ise 13244 lot net almis, o halde aralik ayinda net 66895 lot almis, hos biz bu sonuca aralik ayi ile ocak ayini inceleyerek de ulasabilirdik fakat incelemeye ilk basladigimizda nerelerde ciddi hareket oldugunu bilebilmek icin ben bir baslangic tarihinden geriye dogru ay ay kumulatif toplamlara baktim.

Saygilar..

Finnet in ucretsiz kismi, takas verilerini hatali listeliyor olabilir. Mesela Bakab a bakarsaniz mart ayindan beri %8 civari mal satan bir araci kurum gorunuyor. Ayni tarihler arasinda plato da ise ikinci bir %8 lik satis daha var.

Tabi bu satislarin cogu al gulum ver gulum, bir kismida virmandan ibaret.

Eger platodaki veriler dogruysa(ki bana oyle geliyor) finnet ciddi olcude yaniltici olabilir. Dikkatli olun.

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:34
Takas Analizi konusunda 3-4 senedir edindiğim bilgileri not amacıyla tuttuğum word dosyasından zaman zaman buraya kopyalayacağım.Umarım bir nebze olsun katkım olur.saygılarımla...

1. Her çıkan senedin takasında belirgin değişimler gözlenmeyebilir.Hatta çoğu zaman hiç olmayabilirde.Çünkü senedi piyasa götürüyordur.Yani her aracıdan çok lot larla alım yapılıyor olabilir.

2. Kaliteli alım senet değişim oranı % bazında olmak üzere aniden artıran alımlardır.Takas oranı ne olursa olsun.Yani takas payı 1 olanda 0,3 olanda 20 olanda alımı katlamış olmalıki alım kaliteli olsun.Ancak aniden % 10-20 lik alım yapılırsa bu uzun vadeli yatırıma girecektir.Önemli olan daha kısa vadeli operasyonel hareketleri yakalamaktır.

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:34
3. Çoğu zaman gerçek alımlar ilk beşe giren aracılarda görülmez.Alımlar değişik kurumlara dağıtılırki ilk beşe giripte göze batmasın.Özelliklede sıfırdan pozisyon açan veya payı %1 in altında iken alım yapan (alım yapanın hangi aracı kurum olduğu ve senedin grafiğide önemli) ve alımın yüdesel değişimle ifadesi lot sayısının katlanmasını anlatıyor ise alım olumludur.Yoksa linde senedin %30 u bulunan aracı kurum daha nasıl katlayabilirki senet sayısını...Ancak başka bir aracıdan girip lot sayısında katlama yapabilir.

4. Bazende senette alım varmış gibi göstermek alıcı çekmek için % 20 lik vs..alımlar yapılır ancak bu son anların başlarını ifade eder.Belik bir %10 dan sonra taban günleri başlar.Veya alımların nedeni satışları karşılamaktır vs...gerçek alım ise 1,2 ve 3 te anlatılanların dışına çıkmayacaktır.

5. Senedin ilk 10 aracısına veya sadece son hafta takas değişimlerine bakmak asla yeterli değildir ancak fikir verir.Senedin son bir ayda kimler tarafından kaç değişik aracı kurumca toplandığını (zira ne kadar çok aracıdan TAZE PARA girişi görülürse o kadar iyidir ) ,taze para girişi olup olmadığını incelemek,irdelemek ve yorumlamak gerekir.Bu arada grafiğe bakmakta çok faydalı olacaktır.

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:35
6. Yabancıların en çok işlem ve alım yaptıkları senetlerin son bir aylık hisse bazında takas değişimlerine bakılmalıdır.Ayrıca izlenmekte olan kurumlar bazındaki değişim görülen senetlerinde yine hisse bazında son bir aylık değişimi incelenmelidir.Son olarakta zirvesine yakın hisseler mutlaka izlenmeli ancak doğru yorumlanmalıdır.

7. Bir senedin bağlı olduğu kurumdan alım yapılırsa helede yüklü alım senedi mutlaka izle..Birde ortak alımlarını takip et.Mesela yapıkredi bankası -yapıkredi menkul ; ulker-tire bizim menkul değerler gibi...

8. Elinde senetten yüksek oranda bulunduranların yaptıkları %10-20 lik alımlar daha uzun vadeli alımlardır.İlk beşte bulunan aracılar genelde uzun vadecilerdir.Aniden çok yüksek takas payına sahip olan aracılardan gelen alımlarda uzun vadelidir.

9. Alımlar bir kaç değişik aracı kurumdan gelirken satıcı olarak genelde iş bankası,garanti yatırım,oyak menkul,ak yatırım gibi...elinde yüksek oranda senet bulunan aracılardan geliyorsa senet olumludur.(grafiğinede bakarak)

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:36
10. Eğer senedin günlük işlem miktarı senedi toplayan aktif kurumların elindeki miktardan düşükse bu onların kısa sürede maldan çıkamayacaklarını ve senedi iyi yükselteceklerini gösterir.yok eğer günlük işlem lot olarak fazla ise ve senette bir yere gitmiyorsa olumsuz olarak en küçük karda bile dağıtım olma ihtimali yüksektir.Senedi aktif olarak toplayan kurum veya kurumların bir günde satamayacağı kadar az işlem gören senetler tercih edilmesi kazanç olarak diğer senetlerden iyidir.

11. Madde 10 da anlatılan türden senetler çok çok nadir görülürler...ayces,esems,sybyo,pınsu ve maktk bunun başarılı olmuş örneklerindendir.

12. Bir alıcı sürekli alım yapmasına rağmen senette satış baskısı devam ediyor ise ve senetteki yatırımcı uzun vadeci değilse yani kısa operasyon amacıyla senede girmişse ve götüremiyorsa satışa geçme ihtimali çok yüksektir.

13. Zamanında bakab da hsbc nin yaptığı gibi iki kere yüklü alımla senedin %30 unu almasına rağmen başka alıcı gelmeyip satış baskısı artınca ve düşüş boyuncada senedi kaldıramayınca yüklü bir zararla senedi satmak zorunda kalmıştı.

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:37
14. Değişik kurumlardan gelen küçük alımlar önemli.Anlık yapılan güçlü alımlar eğer diğer aracılardan küçük küçük alımlarla desteklenmiyorsa senet olumlu değildir.O yüzden birden fazla aracının değişik yüzdelerle alım yapması ve sıcak para girişinin görülmesi önemli iken senedin uzun vadeli sahibi önemsizdir.(satıcı bile olsa)ki bu uzun vadeciler genelde ilk beşte dururlar.Ancak bazen oyuncu senedin % 30 unu bir aracıdan alıp daha sonra değişik aracılardan alıma geçerek senedi ve yükselişi tetikleyebilir.Buna dikkat etmek gerekir.Yani sorular sormak ve durumu irdelemek sonuç olarakta doğru yorum yapmak gereklidir.

15. Eğer senet yükselen dip yapmışsa,ve takasıda olumlu ise yani ilk çıkışta senedi kaldıran aracı kurum veya kurumlar (kurum sayısı birden fazla ise dahada olumlu) satış yapmamış ise (hatta alıma devam etmişler ise) senet mutlaka alınmalı.

16. Bir aracının alım yaptığı miktar günlük işlem miktarının üzerinde ise dahada olumlu.

17. Takasın dağınık görünmesi spekülatör için daha iyidir.Dikkat çekmeden hareketini yapar.Mal satar,toplar vs...Bu yüzden senetlerde takas payından çok katlanarak artmış alımlara ve TAZE PARA girişine dikkat etmek gerekir.

18. O gün için yapılan alım aynı gün senedin işlem hacminde önemli bir miktarı ifade ediyorsa olumlu.Özelliklede daha sığ ve az işlem gören senetlerde.

19. Yapılan satışları veya satışlarla beraber belirgin olarak daha fazla miktarda hisse senedi bir veya birkaç aracı kurum tarafından toplanıyorsa senette operasyon hazırlığı var demektir.

20. Haftalık grafiği rallide,düzeltmede veya çok müsait olarak çıkış akımında ise (her haftanın en düşüğü ve en yükseği önceki haftanın üzerinde veya içe dönük yada yatay haftalarda) senette yüklü bir alım yapılıyorsa senet çıkışına devam edecek demektir.

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:38
ArkadaŞlar Notlari Ham Olarak KopyaladiĞim İÇİn Kelİme Hatalarindan Ve Anormal CÜmlelerden Dolayi ÖzÜr Dİlerİm.
Topam 80 KÜsur Madde Var...

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:38
21. Zirvesine yakın hisselerin takasları daha yakından izlenmeli.Zirvedeki senetler diptekilerden verimli olurlar.

22. Bir senet haftalık grafiğinde iyi bir prim yaptıysa ve belirgin bir direnç seviyesinde azalan hacim ve kısalan çubuklar ile sıkışıyorsa,bu sırada soldaki sert çıkışta ve yatay haftalarda takas çok iyi izlenmelidir.Özelliklede senet soldaki çıkışta patlayan hacim gösterdiyse.

23. Günlük alışlarda en çok dikkat edilecek konu hissenin haflık öncelikli olmak üzere grafiklerinin olumlu olmasıdır.

24. Günlük alımlarda acıbadem,tofaş gibi olanlar öncelikli tercih edilecek çünkü kuvvetli yükselen trenddeler.(özelliklede haftalık grafiklerde)

25. Olumsuz bir haber yoksa ve kuvvetli yada belirgin satıcı olmadığı halde tüm satışları karşılayan veya tek başına yüklü alım yapılan senetlere dikkat edilmeli.

26. Günlük işlemlerin izlenmesi taze ve sıcak paranın hangi sektör ve hisselerde yoğunlaştığını gösterir.

27. Takas değişimleri kontrol edilirken ne kadar uzun aralıklara bakılırsa o kadar net veri elde edilir.Çünkü kısa vadeli ve küçük alım satımlar yanıltıcılığı yüksek oranlara çıkarır.Günlükte bile çoğu aracı kurumun ve hatta yabancıların bile hemen hergün bir iki basamağa al sat yapmaları aslında uzun süredir toplanmakta olan senet hakkında yanlış bilgiler verebilir.Aracı kurum senedi toplarken hem hacim oluşturmak hemde güniçi bir iki basamaklık alış-satışlar yaparak hareket edebilir veya eder.Alır-satar tekrar alır.Seans içerisinde bile defalarca kez alış satıi yapabilir.Ve hacim oluşturmak için sanki bir aracı satıyor gibi gösterip diğer aracılardan kendi sattığı malı toplayabilirde.İşte bu nedenle takas değişimleri günlük değil aylık-yıllık vs...bazda izlenmelidir.Ancak alım yapılan senedin günlük takası izlenebilir.

28. Ayrıca uzun vadeli satıcı ara sıra yüklü alımlarda yapsa uzun süreli satacağını günlük takaslarda göremeyiz.Ancak uzun dönemli takas değişimlerin hangi senetlerin toplanıp hangilerinin dağıtıldığı görülebilir.

29. Operasyon,spekülasyon ve çıkış hazırlık,çıkış,yatay ve düşüş trendleri iki günlük olmadığından T+2 nin hemen hemen bir önemi bulunmamaktadır.Orta-uzun dönem yatırımlarında T+2 nin hiç bir sakıncası yoktur.Yani 2 günlük gecikmenin bir zararı olmayacaktır.

30. Bir takasta toplamanın güçlü olduğundan söz edebilmek için alım yapan aracılardan bi yada bir kaçının takasın yüzde bir i oranında (en az) alım yapmış olması gerekir.

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:39
Umarim Faydali Olur...
İnanin Bu Bİlgİlere UlaŞmak Çok Uzun Zamanimi Ve EmeĞİmİ Aldi.daha GeÇen Seneye Kadar Forumlara Bİle UlaŞamazdim.

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:43
Yalnız bu yöntemler mekanik olarak kullanılamaz.Teknik analize ek olursa tecrübelerime göre çok çok başarılı oluyor.Çünkü tekniğin ardındaki gerçeği görebiliyorsunuz.Tecrübe en önemli unsur...Ve grafik okuma bilgisi...

DİPAVCISI
28-06-2004, 08:51
31. Bir senedin alımları veya takası olumlu görünüyor ve seans içindede toplanmaya devam ediyor,artı grafiğide olulu,macd da uygunsa senet kuvvetli al sinyali veriyor demektir.

32. Eğer bir senette o gün için takasın % 3 ünden fazla alım yapan kurum daha sonraki günlerdede alıma devam ediyor ve grafikte olumlu ise senet alınmalı.

33. Bir senette elindeki takas oranı %3 ler civarında olan kurum elindeki senet sayısını en az ikiye katlıyor ise ve senet grafiğide olumlu ise al.

34. Senedin bir anda %3-5 takas oranında tek bir veya bir kaç aracı tafaından senet toplanıyorsa senedi al.

35. Kuvvetli alım yapılan senet daha sonraki günlerde satış yemeden azalan hacimle yatay veya hafif gerileyen daralan çubuk azalan hacimle sıkışıyorsa al.Eğer kuvvetli alım yapılmasına rağmen yakında güçlü bir diren bölgesi varsa alma veya aracı kurumun gücüne göre düşük karla satış yazdır.

36. Diyelimki senet hızlı çıkışın ardından flama,üçgen gibi yatay seyire girdi ve işlem hacmi aniden çok azaldı.Ve çıkışta mal alan aracılar satış yapmadı ise ve senette yıllık veya tarihi sevilerinde ise senet al ve tut.

37. Özellikle bir yerine bir kaç aracıdan kuvvetli alım gelmişse ve senet İŞLEM GÖRMEMEYE başlamışsa al.Daralan bir yarı yol görüntüsünün ardından patlayan hacimle kopan senedin takasında güçlü alımlar görülüyorsa senet al.Heleki senet çok güçlü bir seviyede ise.

38. Öellikle az senedi olan veya az işlem gören senetleri tercih et.

39. Artan hacimle mal toplayan aracı kurumlar veya aniden yüklü bir alım yapan aracıların senetlerini izlemeye al.

40. Patlayan hacimden sonra hacim birden kayboluyorsa ve çıkışta yüklü senet alan aracılar mal satamayacak kadar az hacim oluşmuşsa senedi mutlaka al.

41. Uygun grafik görüntülerinde takasta kaliteli alımlar görülüyorsa al.

42. Kısa vadeli hareketlerde mutlaka alıcıların maliyetlerinede bak.Özellkle yükselen trenddeki bir senette vey macd ın uygun konumda olduğu senetlerde veya rallideki senetlerde alıcı mliyetinede bakarak kısa vadeli kara girilebilir.

43. Özelliklede yıllık zirvesine yakın senetleri izle.

44. Haftada bir borsa dergisi alıp kimlerin mal topladığına ve hangi senetlerin toplandığına bakılmalı.Hafta içide bu ve diğer senetlerin günlük (ki bence ne önemli takas bilgisi) takaslarına bakılmalı.

YENİDEN
28-06-2004, 22:16
Sayın dip avcısı arkadaşım eline beynine,klavyene sağlık.
Çok güzel bir çalışma devam etmen dileğiyle.

S.S

ali desidero
29-06-2004, 09:19
sn. dip avcısı

acemice bir soru olacak ama, bu kuralları tatbik etmek için gerekli datayı alabileceğimiz bir web sitesi tavsiye edermisiniz :o

chem73
29-06-2004, 09:27
www.finnet.com.tr

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:38
OHH BE..SABAHTAN BERİ GİRMEYE ÇALIŞIYORUM..ŞİFREYİ UNUTTUM...BU İNTERNETTE ONLARCA ŞİFRE İÇİNDE İYİ KENDİMİZİ UNUTMUYORUZ...NEYSEKİ HATIRLADIM SONUNDA..

TAKAS BİLGİLERİNİ finnet,platodata,takasonline ve hisse net toplananlar-dağıtılanlar ve alanlar-satanlar göstergesine bakarak ulaşabilirsiniz.

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:40
45. Son bir hafta veya bir ay içerisinde kuvvetli alım yapılan senetlerin grafik görüntüsü çok olumluya dönerse mutlaka al.

46. Endeksin çıkması yüksek ihtimal dahilinde ise yukarıdaki bilgiler dahada geçerli.

47. Takaslarda ilk beş aracı önemli olmasına rağmen ASIL ÖNEMLİ OLAN kimlerin aldığı kimlerin sattığıdır.Yoksa ilk beşi hiç değişmeden aylarca hatta yıllarca kalan senetler var.Ki bazı senetlşer az işlem görür ve çok az lotlarla bile tavan olabilirler.Dahada önemlisi ilk beşteki bir aracıda senet tolanmasına rağmen dikkat çekmemek içinm değişik aracılardan azar azar mal alınır ve ilk beşte bir şey gözükmez.Asıl önemli olan senede mevcut hareketleri yaptıranların hangi alıcı ve hangi satıcılar olduğudur.

48. Senede taze para girişi aranmalıdır.Eğerki senet zaten toplu ise.

49. Gerel; Daha önce yazdıklarımı okuduysanız, bu hissede operasyonun bittiğini ve mal çıkıldığını yazmıştım.Sadece tepkiler oluyordu.Dün mal alımı gözlenince, hissede maliyet yukarda olduğundan grafik ucuzluğa sahipti.Kalkıyor diye alanlar ortak satışını almışlar.Şimdi;
1-) Ortağı bu fiyatdan satıyorsa, bu fiyata razıdır.Şirketinin değerini ondan iyi bilemeyiz.
2-) Belli kurumlar alsaydı,Birileri bu malı anlaşmalı almış diyebilirdik ama gördüğüm kadar dağınık.
Sonuç da;Buralarda maliyet oluştu. Görememe rağmen yanılgı payı koyarak eğer alanlar bilinçi aldılarsa olumlu.Halkımız aldı ise (görünüm böyle) yukarı gitmesi zor olur.İzlemek gerekiyor.11”06”2004

50. Bir senedin takas hareketleri izlenirken senedin çıktığı günler ve yükseldiği günler yapılan alım-satımlar ile senedin yatay seyrettiği günler önemlidir.Örneğin çıkış yaşamakta olan bir senette bir aracı kurum kuvvetli alım yaparak senedi ciddi bir şekilde yükselttiyse ve daha sonraki günlerde hacim azalırken senette yataya veya üçgen flama gibi sıkışma görüntüsüne girerse ve çıkışta mal alan kurum çok az satış yapıyor veya hiç satış yapmayıp alıma devam ediyorsa senet çıkışına devam edecek demektir.Çıkışa devam etmesi beklenen senette yatay ve daralan hacim-çubuklu günlerin oluşumu beklenmelidir.Veya senet yükselen dipler yapar ve kopar belirli bir çıkıştan sonra azalan satışlarla tekrar daha yukarıda bir dip noktası yapması muhtemel seviyelerde ilk çıkışta alım yapan kurum tekrar alıma geçerse ve özelliklede elinde ciddi miktarda senet var ise –ki bu şart değildir- senet alınmalı.Helede borsanın yükselmesi muhtemel ise.

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:40
51. Yukarıda anlatılan türden oluşumların (madde 50) en etkilisi az işlem gören bir senedin ani bir hacim patlaması ile bir kaç seans tavan yaptıktan sonra çıkışta mal alan aracı kurumun satış yapamayacağı derecede işlem hacmi azalırken senet yataya girer veya sıkışmaya girer veya yay gibi hafifçe gerilerse ancak hacim azalmışsa o senet mutlaka alınmalıdır.Tskyo,esems,ayces gibi örnekler buna uygundurlar.Çok işlem gören senetlerde bu durum ancak her gün yoğun alımların devam ettiği senetlerde olumlu olur.deva,egser,serve gibi…

52. Bu tür senetler için en çok yükselenler izlenmelidir.Ve yıllık zirvelerine yakın senetler…

53. Haznedar az senede sahip olan spekülatif bir kağıttı.Senette ilk günkü tavanda bir aracı kurum %15 lik alım yaptı.Bu denli bir alımdan sonra taksim menkul sıfırdan %26 lara kadar payını çıkarırken senet 3-4 günde %50*60 prim yaptı.

54. Aynı örnek krdmad senedinde deniz yatırımın yaptığı %15 lik alımda da görülmüştü.

55. Daha kuvvetli ve uzun sure çıkış yapacak senetlerde görülen belirgin özelliklerden biriside (madde 51 de anlatılan türden görüntülere ek olarak) bir kaç aracı kurumun birlikte yaptıkları alımlardır.

56. Büyük oyuncuların çoğu direkt bir broker’ e bağlıdır veya Exapi kullanmaktadır. Onların hızına asla yetişemezsiniz.
Kabaca bir hissenin toplandığı nasıl anlaşılır; En kestirme yöntem dağılım göstergesinin, diğer alan satan kısmına bakmaktır. Alıcı tarafı yoğun olan veya satıcılı olmasına karşın fiyatı düşmeyen hisse muhtemelen toplanıyordur. İlk ekranların gelişme devresinde işe yarayan bu yönteme, tabi ki uyandılar. Çok kurumdan işlem yaparak, bu görünümü yönlendirmeye çalışıyorlar. Burada takası analiz etmek devreye giriyor. Takas dağılımları da size ipuçları veriyor.

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:42
Bİr İkİ Örnek Vereyİm...mesela Devanin GeÇen Ay YaptiĞi Harekette Expressİn Kuvvetlİ Alimlarindan Sonra Senede Daldik..ancak Bunun Çok Rİskİ OlduĞunu Belİrteyİm..bİr DİĞer Örnek Yanİ OluŞuyor...meges (takasina Bakin)..
Topfin...İnfo Bu Mali Nasil Satacak ?hizli KardeŞİm Benİm...

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:44
Vaktİm OldukÇa BaŞarili Ve BaŞarisiz Örneklerle AÇiklamaya ÇaliŞacaĞim...
TecrÜbenİn En Önemlİ Bİlgİ OlduĞunu Unutmamak Lazim...

Takas+teknİk Yapin..bakin Ne GÜzel Oluyor O Ozaman Teknİk Analİz...

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:46
GÜnlÜk Alanlar Satanlar GÖstergesİnde Elİnde Mal Olan Aracilardan Bİrİsİ Farkli-gÜÇlÜ Alim Yapiyorsa Ve Senette Teknİk Bİr Kuvvetlİ Dİp Sevİyesİnde İse...

Yeme Yaninda Yat...

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:47
60. Endeksin düşüşte olduğu dönemlerde özellikle endeks 30 senetlerinden popular olanların takasları günlük izlenirse bir sonraki bir kaç günlük çıkışlardan para kazanmak mümkün.Düşüşün son gününde çıkıştan önceki son düşüşte yüksek işlem gören senet toplanmışsa (takasa bakılarak tabi) endeks muhtemel bir destek seviyesinde ise ertesi gün tepki geleceğine inanılıyorsa,sonraki gün açılışta 1.seansta senet alınabilir.Senet seçimi iyi yapılmalıdır.

61. Yükselen trendeki bir senette (yükselen dipler yaparak dalgalı veya kısa vadeli yükselen diplerden oluşan bir trendde ) senet muhtemel destek veya kısa vadeli ortalamasına doğru düşerken yada hızlıca düşüpte destekten kalkarken takasta yüklü alımlar taze para girişi varsa senet alınabilir.

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:48
63. Önemli olan kısa dönem için son bir hafta içerisinde senedi hangi gün en yoğun olarak kimin aldığıdır.Küçük aracı kurumlardan yüklü yapılan alımlar grafiğide uygun senetler açısından cazip olabilmektedirler.

64. Dağıtım görüntüsünde ise bir çok aracı kurum yakın lotlarla ama yüksek oranlarda alış yaparlarken izleyen günlerde veya ynı günde dahil senette düşüş başlar.Senedi güçlü alım yaparak kaldıran aracı kurum daha sonraki düşüş günlerinden hafif hafif satış yaparken yükselen olası bir dip seviyesinde aynı kurumdan tekrar güçlü alım geliyorsa al ve tut...

65. Hergün düzenli alım yapan bazı günlerde ise en çok alan durumunda kurum varsa olumlu.Bu süreçte senet yatay gidiyorsa,yeni bir dip yapıyor ise olumlu.Hergün düzenli alım yapılan senette muhtemelen çıkıştan bir evvelki gün herhangi bir aracıdan kuvvetli alım yapılır.Bu tür senetler grafik uygunluğuda varsa alınabilirler.

66. Hangi aracı kurumların alım hangilerinin satım yaptığı önemli.Her kuvvetli alım veya her gün toplama görüntüsü olumlu değildir.Meksa,info,alfa,alan,deniz,express,bender ,gibi kurumlardan veya küçük aracı kurumlardan birinden kuvvetli alım geliyorsa ve senedi kaldırmak için goldaş,gsdholdıng gibi çok aşırı senet almak gerekmiyorsa al.

DİPAVCISI
29-06-2004, 11:49
Mesela aslan çimentonun evvelki hafta kopmasından önce turkısh i bi inceleyin...özelliklede son bir haftasını...
beni spk ya almazlar ki...
biz görüyoruz onlar göremiyor...
arkadaşlar bu sakız kaybolmuyooo...

DİPAVCISI
29-06-2004, 14:56
Bu İŞİn Şaksi Tabİİ.spekler Olmasa Ne Teknİk Olur Nede Takas...

DİPAVCISI
30-06-2004, 08:16
bizde kendimiz söyleyip kendimiz dinliyoruz herhalde...
ilginç...

ali desidero
30-06-2004, 08:53
sn. avcı,

gerçekten güzel ve özverili bir çalışma, ama örneklerle zenginleştirmek gerekiyor. bizimde takip edebileceğimiz şekilde birkaç canlı örnek yapmak mümkünmü. :)

DİPAVCISI
30-06-2004, 10:22
Meges Ten GÜzel Örnek Olurmu ...
22.000 Lot AliŞ Denİz Yatirim Malİyet 2200 %16 Toplam Pay...
Yillik DİrenÇ Sevİyesİnde Denİz Yatirim %11 Olan Takas Payini DÜn %16 Ya Kadar Çikardi.dİrenÇ Nasil GeÇİlİr Sorusunun Cevabi ..teknİk Analİzİn Ardindakİ Bİlgİ İŞte Bu DeĞİlmİ ?

DİPAVCISI
30-06-2004, 10:29
Burada Önemlİ Bİr Konuyuda Hemen Belİrteyİm.bazen Bu TÜr Kuvvetlİ Alimlar Sirf Alici Çekmek İÇİn Yapilip Ertesİ GÜn Mal Boyanabİlİyor..hacİm Mutlaka İzlenmelİ...

ali desidero
30-06-2004, 15:12
Meges Ten GÜzel Örnek Olurmu ...
22.000 Lot AliŞ Denİz Yatirim Malİyet 2200 %16 Toplam Pay...
Yillik DİrenÇ Sevİyesİnde Denİz Yatirim %11 Olan Takas Payini DÜn %16 Ya Kadar Çikardi.dİrenÇ Nasil GeÇİlİr Sorusunun Cevabi ..teknİk Analİzİn Ardindakİ Bİlgİ İŞte Bu DeĞİlmİ ?

kusura bakmayın ama , acemiler adına soruyu genişletmek istiyorum.
daha önce belirttiğim gibi adım adım gitmek gerekmekte yani:

22 bin alışı nereden ve nasıl görücez,
deniz yatırımın payını nası bulacaz,
gün gün takas değişimini nasıl bulacaz.
bu işlemleri yaparken tavsiğe ettiğiniz bir otomatik arama metodu varmı
yoksa el emeği göz nurumu olacak

gördüğünüz gibi
acemilik çok zor :o
sıkılmazsanız elementer şekilde anlatırmısınız

DİPAVCISI
30-06-2004, 15:54
BU KADAR YÜKSEK HACİMDE SENET BOL BOL İŞLEM GÖRÜPTE GİTMİYORSA MUTLAKA SATMAK LAZIM...

TECRÜBE ÖNEMLİ...

SN.ALİ DESİDERO

www.platodata.com yada com.tr idi...

sitesine ücretsiz olarak üye olabilirsiniz...Aynı gün akşam o gün kim aldı kim sattı ellerindeki takas yüzdeleri ile görebilir başlangıç ve bitiş tarihlerini değiştirerek belirli dönem aralığını inceleyebilirsiniz.Finnette ise t+2 gün gecikmeli ancak daha detaylı görebilirsiniz.

Ayrıca seansyorum.com a üye olursanız günde dört kez izleyebilirsiniz.Dediğim sitelerden platoya bakın daha net anlarsınız.

sorularınızı fırsat oldukça cevaplamak sıkılmam aksine yardımcı olabiliyorsam sevinirim..

saygılar...

DİPAVCISI
30-06-2004, 15:56
Ama tekniksiz ve temelsiz takası kullanmayın...Takas bilgileri tuzaklarla doludur unutmayın...

chem73
30-06-2004, 15:59
sayın KMX in takas ekibi kuralım topiği vardı isterseniz bir bakın

DİPAVCISI
30-06-2004, 16:09
Hangİ BaŞlik Altindaydi...

DİPAVCISI
30-06-2004, 16:14
Zoren De Denİz Yatirim Dan Alim Gelİyordu GeÇen Cumaya Kadar..devamina Bakmadim AÇikÇasi Ama Ortak Alimi OlduĞu SÖylenİyor.İsraİlde Santral Mİ Yapiyordu Neydİ

DİPAVCISI
30-06-2004, 16:19
67. Bazı senetler çok işlem görür gidemezler.Gidecek senet önce toplanır sonra aşırı işlem görmez,ne zamanki çıkışın son gününde çok işlem görür ve mal dağıtılır.

68. Hacim oluşturmak için yapılan alım satımlara yanılmadan dikkat edilmeli.Örneğin unıversal bir günde % 10 alım yaptığı kotks de aniden satışa geçti yüklü satarken alışta bulunan aracıda alan menkulün olması sağ cepten sol cebe koymaya benzer.iyi analiz edilmeli.

69. Öncelikle önemli olan senedin grafik olarak uygunluğudur.Grafik olarak uygun olan senetler rahatça kaldırılabilir.Atsyo veya erbos gibi...Düşüş akımında önemli destek beklenen bir seviyeden güçlü alım gelmedikten sonra (çok kuvvetli alım gelirse olumlu topfın gibi ..alınmalıydı tpfın) senedin düşüşten çıkması zordur.

70. Bir hisse senedinin grafiği ve işlem hacmi alım için uygun ise son bir haftanın günlük alanlar takası tek tek incelenmeli ve her gün en kuvvetli alımı yapan 3 aracı kurum başta olmak üzere aracıların son bir hafta içerisindeki hareketleri ve senedin fiyat hareketleri ile alıcıların maliyetleri,hangi kurumların alım yaptıkları incelenip,en kuvvetli takas ve teknik görüntüye sahip senet alınacak.Kim aldı kim sattı ?

71. Senedi peşpeşe iki gün ilk üç içerisinde alan kurum var mı ? İlk üç içerisinde belirli bir günde sert alım yapan kurum sonraki ve önceki günlerde ne yapmış ? İlk üçte olmasa bile azda olsa senet almaya devam etmiş mi ? Yoksa aldığı senetlerin çoğunu satmışmı ? Nereden alım yapılmış ? Senedi taşıyan kurum kim ? Senette alım yapanlar küçük aracı kurumlar mı ? Küçük aracı krumların senetteki yüzde payı yuüksek mi ? Düşük mü ?

72. Önce son bir hafatada en çok alım yapan 1. kurumlar belirlenecek.Israrlı alıcı olup olmadığı araştırılacak ? Alanlar daha sonra satmış mı ? Destek noktasından alıma geçen kurum var mı ?

73. İlk üç içerisinde kuvvetli alımlar görünüyor ise ancak alımlar birbirlerine yakın lotlarla ve çok işlem görülen helede eksi bir günde ise mal dağıtılmış.Kakalama mı yoksa gerçek kaliteli alım mı ?Senedi taşıyan elinde yüklü mal olan kurumlar alıyorsa pek kakalama olmaz.

74. Senet düşüşten dönme veya düşüşün son günü olma ihtimalinde belirgin bir aracı kurumdan sert alımla belli olur.(muhtemelen çıkıştan 1 gün evvel.).

75. Hangi aracı kurumların alım satım yaptığıda önemli ? Borsada en önemli bilgi takas+günlük takas ve dahada önemlisi kim aldı ? kim sattı ? bilgisi...

76. Senette kuvvetli ve peşpeşe alımlar yapan elinde yüksek yüzdeli aracılardan çıkış günlerinde veya ara sıra satış gelmesi normal karşılanmalıdır.Çok büyük montanlı satış yapılmadığı sürece.Ama elinde zaten az senet olan aracının satışı ise olumsuz olarak algılanabilir.Grafik görüntüsüne bakarak.

77. Önce takasında en güçlü alımlar yapılan senetler belirlenecek.Sonrada grafik görüntüsüne bakılacak.Eğer grafik ve takasta uygunsa senette pozisyon alınacak.

78. Senette sürekli olarak alım yapan ve bazı günler yüklü alım yaparak birinci kurum olan aracı varmı ? Aynı kurumun alış-satışları ile senet grafiği arasındaki maliyet kar ilişkisi olumlu mu ?

79. Yüklü mal alan kuruma mal kakalanmışmı yoksa mal toplanmışmı anlamak için senedin son bir aylık grafiğine bakılır.Takasın olumlu olup olmadığını fiyat hareketi belirleyecektir.Ancak bir aracı senedi kaldırmışsa –bu çok önemli ilk alışını zirvede yapmamış olmalı- ve düşüştede almaya devam etmiş ise ve olası bir dipte yüklü alım yaparak senedin dipten dönmesini sağladıysa veya değer kaybetmemsini sağladıysa çok olumlu.

80. Eğer bir senet güçlü bir alımla tek aracıda toplanmışsa ve satan kısmındaki satışların kuvvetli alışla kıyaslandığında zayıf kaldığı görülüyorsa,ve senetler diğer kısmındaki yoğun satıştan toplanmışsa mal toplanmış demektir.

81. Zaman zaman bir senette düşük hacimli veya yüksek hacimli günler meydana gelir.Özellikle sığ senetlerde hacimli günlerin alan satanlarına mutlaka bakmak gerekir.Helede artan hacimli belirli bir direnç geçilmiş,dip yapılmış veya ortalamanın üzerine çıkılmışsa.Ne olursa hacimli günlerde olur...

DİPAVCISI
30-06-2004, 16:22
Buda Notlarin Son Kismiydi...bundan Sonra Örneklemeye ÇaliŞiriz...
TukaŞ In Takasinada Bakin Derİm...
Vİrman Oyunlarinada Dİkkat Edİn...
Yabancilarin PeŞpeŞe Kuvvetlİ Alim Yaptiklari Acibadem,beko Gİbİ Senetlerİn Alim Yapilan DÖnem İle Getİrİsİne Bakin :-)

DİPAVCISI
30-06-2004, 16:24
Dİpte El DeĞİŞtİren Senetlerİ Takİbe Alin..yo Lardakİ İlk YÜkselİŞler BÖyle BaŞlamiŞti..mesela Evren Yo Da El DeĞİŞtİren Senetlerden Sonra Yo Lar CoŞtular.
Tskyo Nun İlk ÇikiŞini Ve Sonrasini İnceleyİn...

Ayces ,esems Bunlara Bakin....

Ne Demek İstedİĞİm Daha Net AnlaŞilir Saniyorum...

DİPAVCISI
30-06-2004, 16:28
Eggub De Globel İ İzleyİn Bİde Yanina Grafİk Koyun Bakin Nasil Para Kazniliyo :-)
Takas Ta Alim Geldİ Dİye Mala Dalmayin..teknİĞe Temele De Bakin..ve Senetlerİ İyİ Taniyin Derİm.zİra Ne Senetler Var Boyuna Lip Satarlar BulaŞani Yakarlar...

UŞakta Mal Toplaniyor Gİbİ Ama Oynayanlar Çok Fazla Kurtlar Dİkkat Etmek Lazim...sakat Adamlar SaĞi Solu Bellİ Olmaz...kotks Gİbİ..

DİPAVCISI
30-06-2004, 16:30
Hangİ KaĞitla Kİmİn OynadiĞida Önemlİ...mesela Acibademde Hedef Menkul İle Global Oynuyor...hedefİ İzleyİn.bİr GÜn Alip DİĞer GÜn 100-80 Ne Bulursa Satiyor...tahta Onun Nede Olsa...

DİPAVCISI
01-07-2004, 12:11
Takas ekibi kurmak güzel fikirde...bunu herkese açık bir forumda yapmak bizi avcı değilde av yapmaz mı ?

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:10
Tukas E 1,785,278 14.49 14.41 14.48 14.51 11.89 11.86 3.09

Denİz Yatirim 31/05-01/07 Takas DeĞİŞİmlerİ...

Cmbtn E 40,848 15.13 15.14 15.07 15.09 15.16 14.87 14.65 12.77

Bumyo E 233,205 23.37 23.23 23.51 23.20 22.71 22.40 21.22 3.37

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:11
Zoren E 20,844,486 85.44 85.34 85.23 85.16 84.28 83.94 84.11

Denİz Yatirim...

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:13
Deva E 993,073 4.12 4.05 4.06 4.06 4.03 3.48 0.51

İnfo Menkul...

Alctl E 32,651 1.21 0.39 0.39 0.39 0.39 0.39 0.01

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:15
Desa E 3,296,828 43.31 43.02 42.87 39.76 43.95 39.57 36.15

Global Menkul...

Glmde E 15,644,724 26.48 26.40 26.01 26.13 25.96 26.55 24.26

Avrsy E 481,199 20.42 20.36 20.36 20.15 19.01 19.08 14.77 13.56

Unyec E 549,122 5.36 5.36 5.36 5.36 5.36 5.36 0.38

Eggub E 35,434 5.28 5.28 9.01 9.01 8.62 8.53 4.73 0.62

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:17
Dmsas E 361,500 4.51 4.52 4.49 4.75 4.79 5.02 3.81 2.17

Şeker Yatirim

Skbnk E 23,409,680 78.50 78.31 78.18 78.31 78.35 78.35 78.21

Skbnk Senedİ Ne Zaman Hareketlenİr ..Öncelİkle Üsttekİ Kurum İzlenmelİ...

Grafİklerede Bakilmali Tabİİİ..

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:18
Krstl E 514,461 4.23 4.14 4.14 4.10 4.11 3.98 2.85

Şeker Yat.

USAK E 158,606 3.77 3.75 3.85 3.83 3.73 3.73 1.86

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:25
Bİrazda Yabanci DeĞİŞİmlerİne Bakalim...31 Mayis-01 Temmuz

Hurgz E 81,644,217 81.49 81.49 80.53 80.58 81.06 81.14 77.15

Garan E 257,704,684 79.41 79.33 78.65 78.49 78.24 78.35 78.85

Dyhol E 90,130,086 74.43 74.43 73.96 72.95 71.54 71.19 71.95

Akbnk E 416,393,389 74.29 74.28 74.25 74.10 74.12 74.21 73.69

Gsray E 322,769 73.49 73.49 73.32 73.32 73.36 73.36 72.98

Migrs E 66,821,097 70.77 70.66 71.09 70.98 70.80 70.76 69.48

Enkai E 11,803,147 59.96 59.82 59.75 59.75 59.55 59.69 57.37

Ykbnk E 314,025,192 50.17 50.26 50.49 51.03 50.97 50.99 48.43

Tuprs E 85,357,391 45.97 45.88 45.95 45.42 45.13 44.86 39.85

Tuprasin Sonuna Dİkkat Edİn...pardon BaŞina..İlk Kuvvetlİ YÜzde DeĞİŞİmden Sonra GÖsterge Ve Grafİklere Bakmaya BaŞlanmali...

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:27
Toaso E 106,437,539 45.82 45.26 46.24 45.96 46.56 46.74 51.06

Tofasta İyİ Mal VerİlmİŞ....

Beko E 18,969,896 30.59 30.59 31.05 31.58 31.56 31.70 36.02

Beko Ne İŞ Yaw...

Algyo E 1,735,830 30.10 30.08 29.19 28.78 28.70 28.69 28.99

KeŞke Bu Topic I 2 Hafta Önce AÇsaymiŞim....

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:28
Anhyt E 18,565,620 22.58 22.58 22.58 22.40 21.40 21.24 21.70 13.54

İstİkrarli Alimlar Devam Edİyor...

Sahİ HİÇ Sİgorta BİlanÇolarina Baktinizmi...

GeleceĞİ Parlak...

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:29
Iheva E 11,145,491 35.44 35.41 35.41 35.41 35.41 35.41 0.00

Şu Iheva Dakİ Alimlarin Şahsen Yabanci Mabanci OlmadiĞina İnaniyorum...
Biyikli Bunlar...

Adamlar 2 Senedİr Doldur BoŞalt Yapiyorlar....

BÖle Yabancimi Olur...

Oy ŞİŞmanim Benİm...hanİ Gİzlenemez Ya...

Bu Nasil Yabanci Anlamadim...

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:31
Dobur E 2,734,791 42.52 42.52 42.52 42.52 42.52 42.23 38.99

Şu Senedİde 1,5 Senedİr GÖtÜremedİler ...

İlgİnÇ...

GeÇen Sene Aynen Agida Yi İzlİyorum..nakiyorum 1 Senedİr %45 İ Yabancilarda..bu Ne İŞ Dİye DÜŞÜnÜrken..son Bİr Senede Aya Gİttİ Senet...

Ama Bİr Sene Kan Kusturdu...

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:32
Burasi İyİce Kendİn PİŞİr Kendİn Ye Oldu...

DİPAVCISI
01-07-2004, 13:34
HİÇ Takas Seven Yokmu ArkadaŞlar..gelİn Fİkİr PaylaŞimi Yapalim...
Bakin Teknİk KÖŞe Var Temel Var Takas Olmasin Mi Yanİ ?

Takassiz Mi Kalalim...

ertan
01-07-2004, 14:02
Tukas E 1,785,278 14.49 14.41 14.48 14.51 11.89 11.86 3.09

bunu nasıl yorumlamamız lazım sn.dipavcısı...

http://graffx.akbank.com.tr/charts/TUKASE1.gif

DİPAVCISI
01-07-2004, 14:11
Bu Bana GÖre İzlenmelİ...ne Zamankİ Dİp OluŞmu GÖrÜlÜr Denİz Yatiriminda Alimlari Devam Ederse Ve GÖstergelerde Olumluya DÖnerse Alirim...

Bu Noktadan Kisa Vadelİ Oynarim...
Ancak Senedİn Önemlİ Bİr Dİp Sevİyesİnde (zaten Ana Kural DÜŞÜkken Al,yÜsekken Sat DeĞİlmİ ?) El DeĞİŞtİrmesİ Bence Olumlu...orta Vadelİ DÜŞÜnseydİm Alip Kenara Koyardim..ama Herkesİn Rİsk Getİrİ AnlayiŞi Farkli Tabİİİ

DİPAVCISI
01-07-2004, 14:13
Tren Dİrencİne Dİkkat Ederek Al-sat Şİmdİlİk Daha Uygun...

ertan
01-07-2004, 14:20
teşekkürler sn.dipavcısı...

gemici
01-07-2004, 14:35
sn dipavcısı borusan yatırım hk görüş verebilirmisin......................

DİPAVCISI
01-07-2004, 14:43
Sn.gemİcİ İnanin HİÇ İzlemedİĞİm Bİr Senet...en Son Ata Yatirim İŞlem Yapiyordu...
Ama Sanirim OldukÇa Prİmlİ Bİr Senet..dedİmya İzlemedİĞİm Bİr Senet..umarim Bİlen Bİrİ Yardimci Olacaktir...

Kusura Bakmayin.

DİPAVCISI
01-07-2004, 14:47
Algyo...senedİ Yabancilar Uzun SÜredİr DÜzenlİ Olarak Aliyorlar....

Destek Sevİyesİne Geldİ...
Grafİk Olarakta Çok Uygun GÖrÜnÜyor...

Bende YoĞun Olarak Ne Var Dİye Sorarsaniz...

Ben Rİskİ Sevİyorum...bumyo Da Yatiyorum...
DÜŞerse 2000-1950 Alti Stop Loss...

Buradan İzlİyorum...tib Satiyor...grm Dis Aliyor...bakalim Nolcek...
Ama ÇikiŞin Genele Yayilmasi Yada Yataya Gİrmesİ Lazim.senet 50 Ahftalik Ort.daraldi...

Belkİ ÖnÜmÜzdekİ Hafta Hatİceyİ GÖrÜrÜz...

Sonra Bİ Akenr Var...

Not : Burada YazdiĞim HİÇbİr Bİlgİ Al-sat Tavsİyesİ DeĞİldİr Olamazda...

Herkesİn Rİsk-getİrİ AnlayiŞi Farklidir...

Ben Ancak Tipki İzledİĞİm Senetler Gİbİ Kendİmİ Bİlİrİm.benİ Menun Eden Üzmeyen Sİzİ Üzebİlİr...

Saygilar...

gemici
01-07-2004, 14:49
sağol hocam.........................

DİPAVCISI
01-07-2004, 14:57
EstaĞfİrullah..ne Haddİİme...
Sadece Bİlgİmİ PaylaŞiyorum...

İnaniyorum Kİ Bİlgİ PaylaŞtikÇa ÇoĞalir...

PaylaŞilmayan Bİlgİ İse BaŞa Bela Olmaya BaŞlar...

onelle
01-07-2004, 15:24
şimdiye kadar takasın öğrenilebilnmesi için hiç bu kadar güzel notlar tavsiyeler ve örnekler görmemiştim.gerçekten elinize beyninize emeğinize sağlık .hepsini kopyalayıp bilgisayarıma attım. fazla cevap yazılmasada inanın yazılarınızı takip eden sayısız insan olduğunu düşünüyorum.

designer
03-07-2004, 22:59
sn.onelle ye katiliyorum. paylasiminiz icin cok tesekkurler...

Oğuz Çelikdemir
04-07-2004, 00:20
Her kağıtta (özellikle sahipli tahtalarda) işin kaymağını yiyen bir veya birkaç aracı kurum vardır. Onları grafik üzerinde buldunuzmu, takas analiziniz mükemmele yakın olur. Ama işin püf noktası onu bulmakta. En yoğun işlem yapan ilk 20-25 aracı kurumu bulun ve bu kurumların ortalam maliyetlerini çıkarın. Daha sonra bu aracı kurumları hisse grafiği üzerine bindirin, bakın oralarda bir yerde paranın dibine vuran birisi vardır. O 20-25 tane aracı kurumun içinde 15 tanesi bilemedin 20 tanesi boşa kürek çekenlerdir, veya al gülüm ver gülüm muhabbetindeki aracılardır. Geriye kalan diğerleri tahtanın kaymağını yiyenlerdir. Bir örnek, ALYAG' da ( kesin bir bilgim yok, sakın buna kanıpta birşeyler tasarlamayın ) tahtaya hakim 10 tane falan aracı kurum var. Birde içlerinde Şeker Yatırım var!!! Bu Şeker yatırım çok kötü tokat yemiş durumda (grafikten çıkan o, eğer tahtayı yapanlardan birisi diilse), eğer tahtadakiler bir mal bekliyorsa, beklese beklese bu Şeker Yatırımdaki malı bekliyordur. Çünki, bir önceki harekette diğer aracılar işi pişirirlerken, bu Şeker Yatırım sazanlık yapmış, hemde okkalı.

dideban
04-07-2004, 00:26
öncelikle dip avcısı tebrikler..topicin geç farkına vardım..çok faydalı..zamanla dahada gelişeceğine(topicin) eminim..senden isteğim bu top finans ve top factorin gin takasları hakkında bilgi yorum yapabilirmisin?..özellikle etkili aracı kurum alışları nereden galmiş maliyeti ne?..hacimsiz yükseliş gözüme çarptı,ilgili kurumu anlamak bu hisselerde bana karışık geldi...
bol kazançlar...

Fatih
04-07-2004, 17:14
Bir şey soracam bu maddelerin hepsi sizin eseriniz mi?

bikmisbroker
04-07-2004, 17:47
Burasi İyİce Kendİn PİŞİr Kendİn Ye Oldu...

Gec Farkettim,
Hakkatende faydali bir topic..
YKBNK hakkindaki gorusleriniz nedir sayin Dipavcisi? Bir de YKBNK topicinde bir onerim oldu bakabilirmisiniz?

Saygilarimla,

BikmisBroker

korhan
04-07-2004, 18:07
HİÇ Takas Seven Yokmu ArkadaŞlar..gelİn Fİkİr PaylaŞimi Yapalim...
Bakin Teknİk KÖŞe Var Temel Var Takas Olmasin Mi Yanİ ?

Takassiz Mi Kalalim...
Sn takasavcisi, takas konusuna bugune kadar ilgi gostermemis-sevmemis olmama ragmen sizin yazdiginiz maddeleri word dosyasina copy-paste ettim ve okuyorum, aciklayici yazilar yazdiginiz icin ilgimi cekti. Bir konuya az kisinin yaziyor olmasi, az kisinin takip ettigi anlamina gelmez.

iyi calismalar, konuyu takip ediyorum

northwind
04-07-2004, 18:22
Bende takasa cok onem verenlerdenim ama degisik araci kurum kullanmalar gibi bir suru ayak oyunlari yuzunden sonuc cikarmak gercekten zor.
sayenizde yorumlarimiz daha isabetli olmaya basladi
elinize saglik

bikmisbroker
04-07-2004, 19:07
Gec Farkettim,
Hakkatende faydali bir topic..
YKBNK hakkindaki gorusleriniz nedir sayin Dipavcisi? Bir de YKBNK topicinde bir onerim oldu bakabilirmisiniz?

Saygilarimla,

BikmisBroker

YKBNK ile ilgili teklifim de asagidaki gibi oldu;

YKBNK gibi derin bir tahtanin heberden hemen sonra dusecegini zannetmiyorum.
ANCAK haberden sonra ki alim satimlarin COK IYI analiz edilmesi gerektigini, teknik, takas temel olarak oneriyorum.

Bu Onerimi 1 adim daha ileri goturerek, sayin Zulfu Askin, basta olmak uzere diger arkadaslarinda TAKAS bazinda bizi bilgilendirmelerini Teknik analiz yapan diger arkadaslarinda ACIKLAYICI dip notlar ile bizlere katilmalarini TEKLIF EDIYORUM..

Paylasalim, paylasalim, paylasalim..

Katilirsaniz sevinirim,

ayyan
04-07-2004, 20:38
takasta kimin kim oldugunu bilmeden izlemek cok zor oluyor :confused:

kentuf
04-07-2004, 21:16
Birde tahta yatırımcı tahtasımı ,yoksa oynak spekülatif bir tahtamı diye irdelenmeli bir kağıda takas analizi yapmadan önce .Fon larda gözüken blok mallar dağınıkmı ,aracı kurum raporuna göre müşteri hesabına alınan mallar mı yoksa bir kişinin olupta o kurumun fonundamı bulunuyor diye irdelenmeli.İlk yapılacak olan ve sorulması gerekn soru bence takasta değişim ,veya yüklü alım yapılda ise benim bilmediğim neyi biliyorlar diye düşünmek .Sonra da takas a giren malla birlikte .Takastaki o günkü lot miktarını bir yere kaydetmek ve takastakiş toplam lotu her gün kontrol altında tutmak gerekiyor.

Zülfü Aşkın
04-07-2004, 21:18
Birde tahta yatırımcı tahtasımı ,yoksa oynak spekülatif bir tahtamı diye irdelenmeli bir kağıda takas analizi yapmadan önce .Fon larda gözüken blok mallar dağınıkmı ,aracı kurum raporuna göre müşteri hesabına alınan mallar mı yoksa bir kişinin olupta o kurumun fonundamı bulunuyor diye irdelenmeli.İlk yapılacak olan ve sorulması gerekn soru bence takasta değişim ,veya yüklü alım yapılda ise benim bilmediğim neyi biliyorlar diye düşünmek .Sonra da takas a giren malla birlikte .Takastaki o günkü lot miktarını bir yere kaydetmek ve takastakiş toplam lotu her gün kontrol altında tutmak gerekiyor.
ve maliyet

ayyan
04-07-2004, 21:20
sn kentuf,
fonlardaki malların bir kisi adına mı alındıgını, yoksa gercek fon adına mı alındıgını nerden anlarız ?

kentuf
04-07-2004, 23:25
sn kentuf,
fonlardaki malların bir kisi adına mı alındıgını, yoksa gercek fon adına mı alındıgını nerden anlarız ?Aracı kurumların fonundaki malları .eğer halka açık bir şirketin fonunda yer alıyorsa bizzat hesabınız varsa orda yatırım uzmanlarından öğrenebilir .Bu yasal hakkınız .Ve fon değer tablolarında belirtmek zorundalar .2001 e kadar fon daki paylar takas tarafından açıklanıyordu .Şu an bu aracı kuruma indirgenmiş durumda.Ama kişiye ait mi onu öğrenmek ise insider a giriyor.Şifreleme sistemi ile dealer ve yatrım uzmanları eskisi gibi girip istediği hesap hareketini müşteri isterse eğer kontrol edemiyorlar .Ama fondaki mal dağılımını isim vermeksizin açıklama zorunlulukları var.
Mesela tuddf tahtasında koç taki fon daki mal sadece bir müşteriye ait .Bu adam hedef menkül ,bumerang gibi dandik kurumların fonunda bile bu kağıt ı blok olarak tutuyor.Bu insıder dır.Şimdi bu adam buraya girmiş okuyorsa ÇÜŞŞ nerden biliyorsun deyip yarın gidip hesaplarını kapatırmı ??

kentuf
04-07-2004, 23:33
diyelimki lot sayısı mayıs ayında 2500 olsun diyelim (toplam lot sayısıda halka açık 2900 olsun)x bir tahtanın .Temmuz ayına gelindiğinde ise 2750 çıkmış olsun lot sayısı.Adam ağırlıklı olarak kentuf menkülden 200 lot almış olsun .Dağınık olarakta AKİNOLU mekül kiymetlerden versin malı piyasaya.Siz ekrandan görünen olarak oo malı temizliyor kentuf menkül sanarsınız ama AKİNOLU Malı aslında veriyordur.Bu sayısal olarak sizi yanıltmadır buna çok dikkat edin.

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:23
Sn.Bıkmış Broker...Ykbnk nın takas analizine bakıldığında yabancıların muhteşem denilebilecek hareketleri görülüyor.Geçmişe dönük bakılırsa Flama olarak tanımlanan bir bölge vardı korhan beymiydi birisi yorumlamıştı...o bölgede ybancılar takas paylarını çok ciddi doldurdular...zaten senedin sektöründeki dehşete düşüren ucuzluğuda biliniyordu.Ve halen yabancıların tabiri caizse deli gibi alım yaptıkları bir senet.20.000 lerden başlayan son düzeltmede ilk Kuvvetli %2-3 lük alım yapıldığında senede girilse bile dipte alınmış oluyor.

Derin kağıtların takasları daha net ve verimli oluyor.

AYRICA ARKADAŞLARIN TÜMÜNE GÖSTERDİKLERİ YAKIN İLGİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

BURADA KESİN BİLİNMESİNİ İSTEDİĞİM BİR KONU VAR.SAYIN FATİH BU MADDELERİN HEPSİ SİZİN ESERİNİZ Mİ DİYE SORMUŞ ? EVET FATİH BEY.BELKİ İNANMAZSINIZ AMA 3 SENE GÜNDE ORTALAMA 5 SAAT (OTOBUSLERDE GEÇEN 3 SAATLİK YOLCULUK VE HER AKŞAM 2 SAATLİK ORTALAMA ) ÇALIŞMA İNCELEME VE EMEK SONUCU TAMAMEN MADDELER BANA AİTTİR.VERİLER ÜZERİNDE DÜZELTME DAHİ YAPMADIM.BAZI DEVRİK VE ANLAMSIZ CÜMLELER VE EMİR CÜMLELERİ BUNDANDIR.YALNIZCA İKİ MADDE SN.MAVZERİN EKRAN OKUMA ÜZERİNE YAZILAR KISMINDAN AYNEN KOPYALANMIŞTI ANCAK BU MADDELERİ BEN BURAYA KOYMADIM.YUKARIDA GÖDÜĞÜNÜZ TÜM MADDELER HİÇ KOPYA OLMAKSIZIN TAMAMEN BİR EMEK ÜRÜNÜ OLARAK BANA AİTTİR...BU KONUYU SORARAK AÇIKLAMA FIRSATI VERDİĞİNİZ İÇİN AYRICA SAYGILARIMI UNARIM.

SN.DİDEMAN TOPFAC TA BAKMIYORUM.AMA 1630 DAN GEÇEN HAFTA TOPFIN ALMIŞTIM.SON HAREKETİNDEN EVVEL TRENDE DESTEĞİNDE İKİLİ DİP YAPAN SENET ÇOK GÜZEL YÜKSELDİ.BENİM ASIL ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM SENET TÜRÜNE GÜZEL BİR ÖRNEKTİ BU.ÇÜNKÜ GÜNLÜK İŞLEM HACMİ MAL TOPLAMIŞ OLANLARIN BU FİYATLARDAN ASLA SATAMAYACAĞI DÜZEYDE.BAKINIZ ÖRNEĞİN TUKAŞTA DENİZ MALI GERİ RAHATLIKLA DÖKER.ZARAR EDER AMA YİNEDE DÖKER.TOPFIN TAKİ ZOR DÖKER.TAHTAYIDA KURUTUR ÜSTELİK.KALDIKİ İNFO MENKUL VE DENİZ YATIRIM BU TAHTANIN SAHİPLERİ.İNFO ASIL HAREKETLERİ YAPTIRAN KURUM.GEÇMİŞE DÖNÜK BAKARSANIZ VE GÜNLÜK TAKASLARI GRAFİK ÜZERİNE KOYARSANIZ İNFONUN DESTEKLERDE YÜKLÜ ALIM YAPARAK SENEDİ YUKARI ÇEVİRDİĞİNİ GÖREBİLİRSİNİZ.HIZLI TRADERLARIN OYNADIĞI KURUM BU DENLİ UZUN VADELİ YATIRIM GÖRMEK MUTLU EDİCİDE OLSA SENET ANCAK DESTEK NOKTALARINDA ALINMALI.VE KÜÇÜK MİKTARLAR İLE ALIP YAPILMALI.AMA PATLAYAN HACİMLE MALI TOPLAYAN 2-3 ARACININ DAHA SONRAKİ GÜNLERDE SENEDİN SATILAMAZ DERECEYE KADAR DÜŞEN HACMİNDEN SONRA TEKRAR PATLAYAN HACİMLER KOPMASI KESİN ALIM GEREKTİRİYOR...SANIRIM FLAMA BAYRAK VS.BU ŞEKİLDE OLUŞUYOR.

KUSURLARIMI BAĞIŞLAYIN
SAYGILARIMLA
OĞUZ ÖZTÜRK
04/07/2004

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:29
Ekran İzleyerek Takas Yapmak...tehlİkeİ Oyun Ky GÖre DeĞİl...
İnanmazsiniz Sİze Bİr Teknİk Anlatayim...
Önce Kurum Bazinda Senet DeĞİŞİmlerİne Bakiyorum..Özellİklede Bellİ Kurumlara...sonra Senet Dİpte Daraliyor Daraliyor...bakiyorum Araci 3 GÜn Önce Mİn.%2 Lİk Mal AlmiŞ.ama BİtmemİŞŞŞŞ.bu Çok Önemlİ.her GÜn KÜÇÜk KÜÇÜ,k Alima Devam Edİyor...sonra Bİr Bakiyorsunuz Tavan OlmuŞ....bİr Haftada %40 Lara VardiĞim Olurdu Bu Sİstemle...

Ama Her Zaman Yemez Tabİİİ...
Özellİkle Endeksİn ÇikiŞta OlduĞu DÖneler İle Yatayda OlduĞu DÖnemlerde İŞe Yariyor...sİze Örnek

YataŞin AÇin Son Bİr Haftalik Takasina Bakin...
%1 Den 3 E ÇiktiĞinda Alsaydiniz Kar Ne Kadardi ?

Bİrde Eklemek İstedİĞİm Bİr Şey Var...toprak Fİnansin Takasinda Belİrgİn DeĞİŞİm Neden GÖrÜlmez...ÇÜnkÜ YÜzde Olarak Belİrgİn DeĞİŞİm Olabİlecek Kadar İŞlem GÖrmÜyor...ama Yİnede Grafİkle Bİrlİkte ÇakiŞtirin Bakin....

ArkadaŞlar Burasi DeŞİfre Alani Gİbİ Oldu...
BaŞima Bİ İŞ Gelmez Dİmİ ...

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:30
Bİrde Son Mal Verme Operasyonundan Evvel Kuvvetlİ Alim GÖsterİlİr..
Bu Tuzak Çok OluŞuyor Dİkkat......

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:44
Topfinta İnfo Ve Denİz İlk ÇikiŞta Mal TopladmiŞti.ama Tam Tl.malİyetİnİ Bİlemİyorum.tek BİldİĞİm Malİyetİ Ne Olursa Olsun Bu Hacİmle Ve Bu Kadar Malla Helede İnfo Varsa İŞİn İÇİnde...İyİce Yukari Yapmak Gerekİr.

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:46
AlyaĞ,lioyaĞ Gİbİ Senetlerİn Takaslarinada Pek GÜvenmeyİn Derİm...
Agyoya Son Cİddİ ÇikiŞinda Denİzden Bİ KardeŞ Talİp Oldu..ama Mali Fena GÖmdÜler...zaranina Çikti Dİye Bİlİyorum...

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:48
Tskb Yo,meges,ayces,esems...senetlerİnİn GeÇmİŞ DÖnem ÇikiŞlarinda GeÇmİŞe YÖnelİk Bİr Bakin..koyun GrafİĞİde Yanina..sİze Ne Bİlgİler Sunacak GÖrÜn...

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:49
Bİde Becerİksİzler Varkİ...burada SÖylemeye Dİlİm Varmiyor..zamaninda Alim GÜÇlÜ Dİye Gİrİpte Bİzİ Rezİl Edenler...

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:52
GerÇek Bİr Teknİk Analİz Uzmani Takaslari Grafİklerden Bİle İzleyebİlİr.Şİmdİde Bununla İlgİlİ ÇaliŞiyorum.teknİkte Takasi Net GÖrebİlmek...

İstedİkten Sonra MÜmkÜn Olmayan Bİr Şey Yok Bana GÖre..mutlaka HerŞey,İn Bİr Yolu Var..mutlaka...ama O Yolu Bulmak Çok Zor...doĞru Sorulari Bulmak Gerekİyor..Önemlİ Olan Sorular...cevaplarla BaŞlanmyor İŞe...

DİPAVCISI
05-07-2004, 08:56
Yalniz Burada Senetlerİ AÇik AÇik KonuŞuyoruz...buradakİ Bİlgİlerİ Kİm Kİmlerde GÖrÜyor...bu Durum Çok Tehlİkelİ Olabİlİr.Özellİklede SpekÜlatİf Senetlerde...arkadaŞlar Çok Dİkkat Edİn...unutmayinkİ Spek Aliciyi BulduĞu Anda Bİr BasamaĞa Bİle DÜnya SatiŞ YiĞabİlİr...

MaĞdur Olmayin..lÜtfen...

DİPAVCISI
05-07-2004, 10:41
GSRAY E 322,769 73.42 73.42 73.49 73.49 73.32 73.32 72.98 61.19

TRKCM E 70,795,844 62.02 62.01 61.93 61.93 61.99 61.93 60.26 58.04

DYHOL E 90,130,188 75.00 75.00 74.87 74.43 73.96 72.95 71.95

ENKAI E 11,774,185 60.56 60.38 59.93 59.82 59.75 59.75 57.37

YKBNK E 313,221,260 51.84 51.32 50.78 50.26 50.49 51.03 48.43 42.93

05/07/2004 yabancı takas değişimleri...

scazi
05-07-2004, 10:54
Arfyo Da Hareketlenmeye BaŞladi Sebebİnİ Bİlİyormusunuz

DİPAVCISI
05-07-2004, 11:25
tek bildiğim arfyo da alıcının alternatif yo olduğu...en son bayağıda alıcıydı...
ama alıcı gözüyle bakmadım hiç...

Fatih
05-07-2004, 13:12
SAYIN FATİH BU MADDELERİN HEPSİ SİZİN ESERİNİZ Mİ DİYE SORMUŞ ? EVET FATİH BEY.BELKİ İNANMAZSINIZ AMA 3 SENE GÜNDE ORTALAMA 5 SAAT (OTOBUSLERDE GEÇEN 3 SAATLİK YOLCULUK VE HER AKŞAM 2 SAATLİK ORTALAMA ) ÇALIŞMA İNCELEME VE EMEK SONUCU TAMAMEN MADDELER BANA AİTTİR.VERİLER ÜZERİNDE DÜZELTME DAHİ YAPMADIM.BAZI DEVRİK VE ANLAMSIZ CÜMLELER VE EMİR CÜMLELERİ BUNDANDIR.YALNIZCA İKİ MADDE SN.MAVZERİN EKRAN OKUMA ÜZERİNE YAZILAR KISMINDAN AYNEN KOPYALANMIŞTI ANCAK BU MADDELERİ BEN BURAYA KOYMADIM.YUKARIDA GÖDÜĞÜNÜZ TÜM MADDELER HİÇ KOPYA OLMAKSIZIN TAMAMEN BİR EMEK ÜRÜNÜ OLARAK BANA AİTTİR...BU KONUYU SORARAK AÇIKLAMA FIRSATI VERDİĞİNİZ İÇİN AYRICA SAYGILARIMI UNARIM.

Bende bu soruyu sn mavzer'den bir alıntı gördüğüm için sormuştum.. İsterseniz düzeltin..

DİPAVCISI
05-07-2004, 14:06
Kusura bakmayın..tekrar gözden geçirmeden kopyaladığım için gözümden kaçmış olabilir...Uyardığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla

dideban
05-07-2004, 18:36
sn. dip avcısı lüks kadifeyi bir irdelermisiniz rica etsem..ayrıca top finans gün donu taksdaki değişimi nasıl yorumluyorsunuz....birşeyler dikkatinizi çekiyormu acaba..?
tşk.bol kazançlar..

Fatih
05-07-2004, 19:01
56. Büyük oyuncuların çoğu direkt bir broker’ e bağlıdır veya Exapi kullanmaktadır. Onların hızına asla yetişemezsiniz.

İşte bu söz sn mavzere ait..

DİPAVCISI
06-07-2004, 08:11
top finans gün donu ....sayın dideman bu kısmı anlayamadım...
Evet Fatih bey de..sizde az değilsiniz hani...O madde zaten kişisel üretilmiş bir bilgi değil.Genel bir bilgi değilmi ?
Neden bu kadar taktınız anlayamadım yani ?
Biliyorum kullanılan bir yöntemi bu kadar net deşifre etmek sizi rahatsız etti sanırım.

Tamam siz zaten biliyorsunuz.Ve bende asla sayın mavzerin fikirlerini alıp bunklar benim dir diyecek biride değilim.Bu kadar uzatmanız anlamsız...Tek bir gönderi ile bunu yapıştırmanız da bu sorunu çözebilirdi.

Yukarıdaki maddelerin yazılı oldu ne bir kitap,ne bir kayıt veya yazı falan bilmiyorum zaten ben...

Ne demek Bunların hepsi sizin fikriniz mi ?...

Ben tartışma konusu başlatmak için bu topıc i açmadım.
UNUTMAYIN KİMSE UZUN SÜREN UĞRAŞILARIN SONUCU ELDE ETTİĞİ BİLGİLERİ HELEDE NETTE BU KADAR KOLAY ORTAYA KOYMAZ...

Sizde teknik bilgilerinizin inceliklerini benzer şekilde maddelerle açıklayın...O zaman sizden özür dileyeceğim...

Hayır taktınız yani...insan bozuluyor...okumayın fatih bey...

H.ömer iren
06-07-2004, 08:17
top finans gün donu ....

gunsonu olacak o d-s yanyana klavyede o yuzden kalvye azızlıgıne ugramıs arkadas..

dideban
06-07-2004, 08:41
sayın dip avcısı kusura bakmayın klavye hatası oldu....gün sonu demek istemiştim...zaten sağolsun h. ömer iren açıklamış..
toprak finans daki dünkü takas durumunu yorumlamanızı istemiştim..mal boşaltma gözünüze çarptımı çarpmadımı diye...
lüks kadifeyede bakmanızı istemiştim..
topic çok faydalı ltf sağa sola çekmeyip faydalanmaya bakalım..
dip avcısı çalışmalarınız için tebrikler,teşekkürler....

DİPAVCISI
06-07-2004, 09:13
http://www.hisse.net/td.php

adresinde düne ait alanlar satanlar mevcut.infoya bakın ...

266 TOPFN 22,791 1,996 76.0 -25,527 1,997 -85.1 -2,736 -9.1 7,196 -4,460
INFO MENKUL 9,704 1,975 32.4 GEDIK YATIRIM -7,280 1,915 -24.3 0
ALFA MENKUL 5,000 2,062 16.7 SUMER YATIRIM -6,500 2,007 -21.7 0
GLOBAL MENKUL 3,228 1,960 10.8 KOC YATIRIM -4,897 2,020 -16.3 0
TACIRLER MEN. 3,059 1,993 10.2 GUNEY MENKUL -4,200 2,101 -14.0 0
ONCU MENKUL 1,800 1,999 6.0 AK YATIRIM -2,650 1,990 -8.8 0
DIGER 7,196 24.0 DIGER -4,460 -14.9 0.0

info alıcı ancak senet bayağı prim yaptı ..graifk olarakyola devam görülürse alınabilir.yada riski göze alabiliyorsanız...ama kazanma yüzdeside artacaktır...

DİPAVCISI
06-07-2004, 09:16
ayrıca bu tür alımlara dikkat edin...alım yapın anlamındaanlaşılmasın..

32 ARCLK 493,082 7,687 96.5 -304,488 7,712 -59.6 188,594 36.9 17,677 -206,271
RAYMOND JAMES 371,450 7,675 72.7 OYAK YATIRIM -83,381 7,673 -16.3 0
GLOBAL MENKUL 94,087 7,726 18.4 ATA YATIRIM -74,743 7,783 -14.6 0
GISAD MENKUL 10,000 7,750 2.0 GARANTI YAT. -69,342 7,668 -13.6 0
DEGER MENKUL 9,625 7,752 1.9 IS YATIRIM -43,895 7,656 -8.6 0
DENIZ YATIRIM 7,920 7,649 1.6 YAPI KREDI YAT. -33,127 7,813 -6.5 0
DIGER 17,677 3.5 DIGER -206,271 -40.4 0.0

DİPAVCISI
06-07-2004, 11:35
sn . dideban

topfınansta gördüğünüz gibi tahtanın sahibi son gününde alıcısı olan info idi.ve bugün senet tavan oldu.tebrikler...umarım riski almışsınızdır :-)

dideban
06-07-2004, 12:09
sn. dip avcısı bende yakınen takasları takip ediyorum..ilgi alanımda..benim işim zaten riskle :D
dün ısrarla arkadaşlarımla da sorarak paylaşmaya çalıştım...top finans vede top factoring de toplanma ve hacimsiz hareketler dikkatimi çekmişti...özellikle yükselen hissede yükseliş hacimsizce beraberinde takas da o kadar toplu geliyor bana..
şimdi bugun ki akşam sonuçlarına göre bir değerlendirme yapılabilir..eğer takasta tahmin ettiğim şeyler olursa hissenin kısa vadeli hareketinide çözmüş olurum..sizden ricam topraklardaki akşamki takasları bizde siz yorumlayın...buna şu anda tıpatıp benzettiğim bir hisse daha var...bunun sonucundan sonra onunla da devam ederiz...

Fatih
06-07-2004, 12:48
Niye takmayayım sağdan soldan topladıklarınızı gelip buraya kendi imzanızla taşıyorsanız...

DİPAVCISI
06-07-2004, 13:30
Keşke sağda soldada bu konuda bi kitap olsada alıp okusak...siz benim alıntı yaptığım kaynakları buradan yayınlayıverinde insanlar asıl kaynakları okusunlar...Benimde gerçek niyetim ortaya çıkmış olur hele..dimi...

DİPAVCISI
06-07-2004, 13:37
TBY 75,749 3.71 98 3.65 1.40 1.40 1.40 1.38

ECZ 25,788 1.26 33 1.17 1.24 0.99 0.86

UNI 237,304 11.63 306 10.83 10.69 9.60 10.37 10.04 7.05 0

bu senette patron kurum unıversal...

umarım oda bu yazıyı okumazda operasyonada zarar görmeyiz...

dikkat edin arkadaşlar..aslında takas verileri bu şekilde yayımlanmamalı...

tehlikeli olabilir...

ama unı bunda pek kazanamadı henüz...yukarı götürmeden zor verir..haaa..unutmadan...çok çalkalar uni ona göre...zararınada çalkalar fazla güvenmein..stopploss olsun yani...

kotks...

DİPAVCISI
06-07-2004, 13:40
En beğendim kurum...

1.deniz yatırım...
2. turkısh
3. info..
4. şeker
5. unıversal
6. meksa..

evvelden bide alfa ile alan vardı...çok işler yaptılar ama sonrasını biliyorsunuz zaten...

bide beni hasta edenler var...

sümer,gedik (hele bu son lıoys olayından sonra tırstım yani...o neydi be abi...yakışmadı hiç...

expresste bi iyi bi kötü...

analiz olarak bahsediyorum yanlış anlaşılmasın...
kaynak : mö.13000 mısır kayıtları..altın oranlar falan...
fatih bey bakın artık kaynak veriyorum...

DİPAVCISI
06-07-2004, 13:44
01.07/06.07 yabancı alımları...

evren de % 12 lik yabacı payı...sanmam...yabancının evren yo da ne işi var...mantıklı değil bence...

aksigorta,doas,dohol...

Zülfü Aşkın
06-07-2004, 13:56
En beğendim kurum...

1.deniz yatırım...
2. turkısh
3. info..
4. şeker
5. unıversal
6. meksa..

evvelden bide alfa ile alan vardı...çok işler yaptılar ama sonrasını biliyorsunuz zaten...

bide beni hasta edenler var...

sümer,gedik (hele bu son lıoys olayından sonra tırstım yani...o neydi be abi...yakışmadı hiç...

expresste bi iyi bi kötü...

analiz olarak bahsediyorum yanlış anlaşılmasın...
kaynak : mö.13000 mısır kayıtları..altın oranlar falan...
fatih bey bakın artık kaynak veriyorum...
gecen gunde ben yazmistim bazi araci kurumlar varki gördummu kacarim

DİPAVCISI
06-07-2004, 16:26
Size iyi bir haberim var.Bu yöntemi zaten çok kullanan var.Ve daha çok kişinin bilmesi yöntemi bozmuyor.Yani kullanılamaz hale getirmiyor.Eğer öyle olursa bile bu fayda sağlar.Senetler hızlıca tavan olurlar sadece.Bide çoğu zaman bu deşifre olmadıkları sürece speklerin işine çok yarar...

DİPAVCISI
06-07-2004, 16:33
aslında yukarıdaki bilginin detayı varda...zamanım yok...
iyi akşamlar...

DİPAVCISI
06-07-2004, 16:38
Size en önemli bilgilerden birisi daha...Bu bilgi çook önemli..Lütfen bi yere not edin...

ARKADAŞLAR GÜNLÜK OLARAK ALAN SATANLARI İZLESENİZ BİLE MUTLAKA AMA MUTLAKA T+2 Yİ ESAS ALARAK BAKIN.İKİ GÜN GECİKMELİ TAKAS DAHA FAYDALI...

NEDENİNİ GENİŞ BİR ZAMANIMDA AÇIKLARIM.

DİPAVCISI
06-07-2004, 16:39
Gİdecek Senedİ İlgİlİ Araci Bİr KaÇ GÜn Evvel Alir .yanİ Dİpte Ve Hemen Satmaz Bİr Hafta Tutar.sonra Tavani Yapar.

Nedenİ Gayet AÇik...

DİPAVCISI
06-07-2004, 16:44
Grafİk.

melik
06-07-2004, 17:10
sn :dip avcısı
aefes ve logo yazılım takası hakkında görüşlerinizi alabilirmiyim.

maytekin
06-07-2004, 17:39
selamlar.... bir takas dokumu hakkinda yorumunuzu rica edecegim....
19 nisan:
x menkul: %23.14
y menkul: %10.34
z menkul: % 8.92
t menkul: % 7.10

13 mayis:
y menkul: %14.70
t menkul: % 9.74
z menkul: % 8.96

18 haziran
t menkul: %15.22
y menkul: %14.70
z menkul: % 9.66

hatirlar misiniz.... isiklar ambalaj 4 binlerdeydi..... euro menkul , garanti ve alternatif.. ayni bu tarzda kagidi toplamis ve sonra da kagidi 20 bine goturmuslerdi... oralarda tam bosaltamamislar, sonra 10 bine basip tekrar 20 bine gotururken bosaltmislardi..... yukarida verdigim takas dokumu bana o operasyonu hatirlatiyor.... siz de yorumunuzu yaparsaniz memnun olurum...

kalin saglicakla...........

Fatih
06-07-2004, 20:11
Keşke sağda soldada bu konuda bi kitap olsada alıp okusak...siz benim alıntı yaptığım kaynakları buradan yayınlayıverinde insanlar asıl kaynakları okusunlar...Benimde gerçek niyetim ortaya çıkmış olur hele..dimi...
Burdan ala kitap yok zaten..
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=183&highlight=exapi

Fatih
06-07-2004, 20:16
Size en önemli bilgilerden birisi daha...Bu bilgi çook önemli..Lütfen bi yere not edin...

ARKADAŞLAR GÜNLÜK OLARAK ALAN SATANLARI İZLESENİZ BİLE MUTLAKA AMA MUTLAKA T+2 Yİ ESAS ALARAK BAKIN.İKİ GÜN GECİKMELİ TAKAS DAHA FAYDALI...

NEDENİNİ GENİŞ BİR ZAMANIMDA AÇIKLARIM.
Bunu kullanmaya ve av olmaya devam edin.. Siz konyaya giderken onlar bu arada dönüyorlardır sizin paranızla bu sayede..
Geniş zamanda bir iki dk mış..Yaklaşımınızda belli oldu böylece..

Oğuz Çelikdemir
06-07-2004, 22:53
verilen tarih aralığında aktiften alınan ve satılan hisseler listesi (aktif alışa göre sıralanmıştır )

bikmisbroker
07-07-2004, 16:21
verilen tarih aralığında aktiften alınan ve satılan hisseler listesi (aktif alışa göre sıralanmıştır )

Sevgili Oguz,
Bu tabloyu nasil yorumlamamiz gerktiginide biraz anlatirmisin?
Bilenide var benim gibi bilmeyeni de ..
:)

OCEANS
07-07-2004, 17:21
babo nun dediği gibi bilmeyenlerden biri de benim. bu tabloyu nasıl yorumlayacağız. Şimdiden teşekkür ederim sayın oğuz çelikdemir.

Fatih
07-07-2004, 18:09
Anladığım kadarıyla.. Bir hissede aktiften yapılan alış ve satışların seceresini gösteren bir tablo..
Hani pasife yazdığınız alış ve satış emirleriniz bu tabloda yok.

Oğuz Çelikdemir
07-07-2004, 20:05
Sevgili Oguz,
Bu tabloyu nasil yorumlamamiz gerktiginide biraz anlatirmisin?
Bilenide var benim gibi bilmeyeni de ..
:)Derhal,

Bir örnekle açıklamış programı yazan firma, bende bir örnekle açıklayayım.

Diyelimki DOHOL 2100-2200 adımında çalışıyor. 2100 aktif satış, 2200 de aktif alış kademesi oluyor ( dikkatinizi çekerim aktif alış ve satış diyorum, pasif demiyorum, pasif olduğunda 2100 alış, 2200 satış olur )

2100 kademesine verilen her mal, aktif satış işlemine, 2200 den alınan her türlü malda aktif alış işlemine giriyor. Amcamlarda oturmuşlar bunu bir sisteme oturtmuşlar. Tüm IMKB genelinde, herbir hissede verilen zaman, saat veya tarih aralığında aktiften alınan mal veya satış miktarlarını saklıyorlar. Bu tablo şu işe yarıyor, genelde tahtalardaki market makerlar, yoğun işlem hacmi çevirirler. Gayet tabi, tahtayı süslemek içinde bu işlem kullanılır. Tahtaya ilgi çekmek için yoğun ve sert işlemler yapılarak insanların dikkatini bir yöne çekme çabalarıda vardır. Bu tablo, her ne kadar mal alınıyor görüntüsü versede, bu mal satılıyor görüntüsüde verebilir. Çünki, her halukarda 20 aracı kurumdan işlem yapıyorsanız, ilk 12 haricinde 8 kurumdan aldığınız kadarını yine verirsiniz. Bu tabloyu, günlük diil, belirli zaman dilimi şeklinde kullanmak en faydalısı. Çünki, zaman dilimine yayılmış işlemlerde doğruluk payının artma ihtimali biraz daha fazla.

Tablodaki sütunların açıklaması şu şekilde:

Aktif Alış : Aktiften alınan toplam mal miktarını
A% : Alımların % kaçının aktiften alındığını
Aktif Satış : Aktiften satılan mal miktarını
S% : Satışların % kaçının aktiften satıldığını
Aktif Fark : Aktif alış ile satış arasındaki fark
F% : Aktif fark / Toplam Hacim
T.Hacim : Toplam hacim miktarı
T% : Hissenin Toplam Hacmi / IMKB Toplam işlem hacmi

NOT : Takası toplu olan hisseler az işlem hacmine, takası dağınık olan hisselerde yoğun işlem hacmine sahne oluyorlar genelde. Buradaki örnekte EREGL ile DOHOL arasındaki farkı görebilirsiniz. Şu durumda net alım durumunda en değerli konumda EREGL bulunuyor.

Oğuz Çelikdemir
07-07-2004, 20:13
Anladığım kadarıyla.. Bir hissede aktiften yapılan alış ve satışların seceresini gösteren bir tablo..
Hani pasife yazdığınız alış ve satış emirleriniz bu tabloda yok.
Pasif emirler!!! Bir faydası olurmu sence? Pasife yazılan emirler seansı izliyorsan önemlidir. Bu işinde ustası eski kulağı kesiklerdir. Onlara sorarsanki sanıyorum sana pasife yazılan emirlerin ne ifade ettiğini gayet güzel açıklayabilirler. Mesela, BABA ile BIKMIŞ BROKER a sorabilirsin, pasife yazılan emirler neyi ifade eder, ne tür bir görüntü verir. Ben Bıkmış Broker dan feyz aldım mesela bu konuda...

bikmisbroker
07-07-2004, 20:54
Derhal,
.................................................. .............

Buradaki örnekte EREGL ile DOHOL arasındaki farkı görebilirsiniz. Şu durumda net alım durumunda en değerli konumda EREGL bulunuyor.[/font]

Sevgili Oguz, Cok degerli bir tablo o zaman bu? Verdigin bilgiler icinde Tesekkur ederim. Derler ya "silah icat oldu mertlik bozuldu" diye..Yakinda Speklere Piyasada oynayacak YER birakmiyacak bu Bilgisayar dunyasi..SEYTANIN aklina gelmez yahu?? Ne enteresan??

Paylastigin icin de cok tesekkur ediyorum..
:roll:

Bir de oguz rica etsem mumkunse eger bu tabloyu firsat buldukca burada yayinlarmisin? Piyasayi daha iyi takip edelim ??

Zülfü Aşkın
07-07-2004, 20:57
Sevgili Oguz, Cok degerli bir tablo o zaman bu? Verdigin bilgiler icinde Tesekkur ederim. Derler ya "silah icat oldu mertlik bozuldu" diye..Yakinda Speklere Piyasada oynayacak YER birakmiyacak bu Bilgisayar dunyasi..SEYTANIN aklina gelmez yahu?? Ne enteresan??

Paylastigin icin de cok tesekkur ediyorum..
:roll:
spekler gene isini uyduruyor
iki gundur net gurubunda adamlar cirit atiyorlar
bu kadar kaz'i nerden buluyorlar anlamiyorum yol yol bitmiyor

bikmisbroker
07-07-2004, 21:05
..................................................
NOT : Takası toplu olan hisseler az işlem hacmine, takası dağınık olan hisselerde yoğun işlem hacmine sahne oluyorlar genelde. Buradaki örnekte EREGL ile DOHOL arasındaki farkı görebilirsiniz. Şu durumda net alım durumunda en değerli konumda EREGL bulunuyor.

Iste bu son kisim kafami karistirdi hocam,

Sen eregli demissin ereglideki oran &21 kusur, ama IHLAS daki oran %25 kusur??? Bu durumda esas alislar Ihlasda olmamismi?? Veya ben mi bir yerde hata yapiyorum?

Saygilarimla,

MUSTİS
07-07-2004, 21:30

Sen eregli demissin ereglideki oran &21 kusur, ama IHLAS daki oran %25 kusur??? Bu durumda esas alislar Ihlasda olmamismi?? Veya ben mi bir yerde hata yapiyorum?

Saygilarimla,
Anladigim kadariyla hissenin toplam hacmi dolayisiyla.
04.17 er
02.20 ih

Oğuz Çelikdemir
07-07-2004, 21:35
spekler gene isini uyduruyor
iki gundur net gurubunda adamlar cirit atiyorlar
bu kadar kaz'i nerden buluyorlar anlamiyorum yol yol bitmiyor
ilhami suaydın, mal elinde patladı çıkmak için tırmalıyor. O ne zaman böyle dandik hisselerde cırmalar, o zaman piyasa uykuya dalar. Cacık olmaz netlerden, yalnız o adam sıyrıktır, akıl almayacak fiyatada götürür, akıl almayacak fiyatada düşer. Temkin..

Oğuz Çelikdemir
07-07-2004, 21:37

Saygilarimla,Haklısın hocam, ben IHLAS' ı adam yerine koymadığım için (binası bizim dibimizde, beş para etmez, benden uyarması, ha fezaya da gider o ayrı konu isteyen istediği kadar alır) kale bile almıyorum.

T% kolonunu esas alarak söylüyorum o cümlemi abi. Yani toplam IMKB hacmine göre ortalama hacim dönen tahtada net alış durumunu söylüyorum. Mal piyasada az dolaşmış ama dolaşan malın büyük bir kısmıda alınmış görüntüsü var.

Mustafa Gezgin bey doğru kavramış.

bikmisbroker
07-07-2004, 21:42
Anladigim kadariyla hissenin toplam hacmi dolayisiyla.
04.17 er
02.20 ih

Hesap soyle;

EREGLI;

Toplam Aktif ISLEM;
Aktif Alis 46100 %60
Aktif Satis 29640 %39
=========================
TOPLAM 78.640Fark%21

IHLAS

Toplam Aktif islem

Aktif Alis 25.000 %62.5
Aktif Satis 15.000 %37.5
=========================
Toplam 40.000 Fark %25

bikmisbroker
07-07-2004, 21:44
ilhami suaydın, mal elinde patladı çıkmak için tırmalıyor. O ne zaman böyle dandik hisselerde cırmalar, o zaman piyasa uykuya dalar. Cacık olmaz netlerden, yalnız o adam sıyrıktır, akıl almayacak fiyatada götürür, akıl almayacak fiyatada düşer. Temkin..

yalnız o adam sıyrıktır,

Hep demisimdir Borsaci olmanin 2.ci sarti "SIYRIK" olmayi gerektirir diye!!

BIR TAHTA EKSIK OLMASI LAZIM.. 2.ci SART BU!

MUSTİS
07-07-2004, 21:45
sn Oguz Celikdemir
Bende burda kafa yoruyorum neden boyle diye en son toplam hacmi diye dusundum.
Iste bizim bilgimizde bu kadar olur. :confused:

Oğuz Çelikdemir
09-07-2004, 20:46
bilginize...

Oğuz Çelikdemir
09-07-2004, 20:54
İnceleme, herbir hissede ilk 10 aracı kuruma (alış ve satış tarafındaki ilk 10 aracı kurum ) göre bölünme etkisi uygulanarak yapılmıştır. Sütunların açıklamasını daha önceden yapmıştım.

DİPAVCISI
12-07-2004, 08:34
Toplam Yabancı Payı 44.46 44.43 44.51 44.53 44.41 44.28 43.99 30/06/09/07/2004

AEFES E 41,036,862 82.15 82.05 81.96 81.89 81.65 81.50 81.28

ARCLK E 79,128,675 69.36 69.27 69.28 68.82 68.84 68.63 67.92

TUPRS E 85,517,146 47.45 47.23 47.18 47.01 46.41 46.31 45.88

DOAS E 37,946,963 42.92 42.83 42.31 42.24 41.70 40.60 39.39

YAZIC E 4,095,891 43.84 43.81 43.57 43.57 42.58 42.70 42.93

EFES E 12,717,165 25.03 25.03 25.03 25.03 25.03 25.03 24.84

DİPAVCISI
12-07-2004, 08:37
pkent,bisas,kotks,nettur,prkab,acıbadem,agyo dikkat çekenler...

yalnız ben agyo ya pek güvenmiyorum.sağlamcı olmak lazım.

dideban
12-07-2004, 13:07
sn.dip avcısı selamlar..
ykgyo nun takasına bakabilirmisin?..,
özellikle son zamanlarda bir hareket varmı ..yoksa benmi yanılıyorum?..

DİPAVCISI
12-07-2004, 14:44
sn.dideban çok haklısınız...senet alım pozisyonunda kardeş kağıtlarıda dikkate alırsak
her an yeni bir ykfın olabilecek güç ve potansiyelde...

DİPAVCISI
12-07-2004, 14:47
Üstelik senet daha uzun soluklu bir çıkış için toplanıyor gibi bir görüntüsü var.yani manipülasyon görülmüyor...sağlam duruyor yani...bu haftaya dikkat...ykgyo ...izlenmesi gereken senetler listeme aldım...tşk.
,

DİPAVCISI
12-07-2004, 14:51
birde prkab daki bedelsiz neredeyse 4 kat...
sanırım oda hareketlenecek...

DİPAVCISI
12-07-2004, 14:54
ancak ykgyo nun daha orta vadeli yatırıma yönelik olduğunu düşünüyorum...

VOLGA
12-07-2004, 15:07
EVREN,İNFYO,DENTA için ne düşünüyorsunuz?

DİPAVCISI
12-07-2004, 15:15
keşke denta yı sabah sorsaydın...
tebnk içinde iyi düşünüyorum...

DİPAVCISI
12-07-2004, 15:17
infyo ve evreni izlemiyorum şu an için...
ne diyebilir,imki ?

DİPAVCISI
12-07-2004, 15:19
brovayı da izliyorum...

DİPAVCISI
13-07-2004, 17:36
Bir arastirma sonucu
Bir Ignliz üvnsertsinede ypalin arsaitramya gröe,
kleimleirn hrfalreiinn hnagi sridaa yzalidkilrai ömneli dgeliims. Öenlmi
oaln brinci ve snonucnu
hrfain yrenide omlsaimyis. Adarkai hfraliren srisai kraisk oslada
ouknyuorums. Çnükü kleimleir
hraf hraf dgeil bri btüün oralark oykuorumusz.

caylak25
17-07-2004, 14:40
Bir arastirma sonucu
Bir Ignliz üvnsertsinede ypalin arsaitramya gröe,
kleimleirn hrfalreiinn hnagi sridaa yzalidkilrai ömneli dgeliims. Öenlmi
oaln brinci ve snonucnu
hrfain yrenide omlsaimyis. Adarkai hfraliren srisai kraisk oslada
ouknyuorums. Çnükü kleimleir
hraf hraf dgeil bri btüün oralark oykuorumusz.
abi sahiden de okunuyor valla :D

Oğuz Çelikdemir
17-07-2004, 21:53
12.07.2004 - 16.07.2004 arası IMKB genelinde alım-satım tarafında yer alan ilk 14 kurum arası takas farkları (sıralama net alım ve net satım durumuna göre)

Oğuz Çelikdemir
17-07-2004, 21:55
satış tarafı

Oğuz Çelikdemir
17-07-2004, 21:56
12 - 16.07.2004 arası aktiften alım ve satım tablosu ( sıralama net farka göre )

Oğuz Çelikdemir
17-07-2004, 22:22
satış tarafı

DİPAVCISI
20-07-2004, 12:55
CARSI E 17,682,618 20.04 20.04 20.04 18.93 17.86 17.86 yabancı

ALCAR E 1,465,639 10.87 10.87 10.78 9.73 8.93 8.93 8.56 yabancı

DISBA E 94,291,995 10.05 10.05 10.14 10.10 8.97 8.97 7.90 yabancı

ADNAC E 18,764,765 8.07 8.06 4.92 4.92 3.37 3.37 3.13 yabancı....

ADANA E 17,828,184 8.04 8.04 8.04 7.77 7.58 7.41 6.72 yabancı

Toplam Yabancı Payı 44.44 44.39 44.54 44.57 44.36 44.44 43.99 44.57

DİPAVCISI
20-07-2004, 12:56
adnac ye dikkat...çarşıya dikkat çekiyorum...

DİPAVCISI
20-07-2004, 12:58
ADNAC E 18,786,222 8.06 0 = 3.14 İ 3.14 İ 4.7 İ 4.7 İ 4.94 İ 4.96 İ
CARSI E 17,668,618 20.06 0.02 İ 0.02 İ 1.13 İ 2.2 İ 2.2 İ 2.2 İ -7.64 ß
DOHOL E 248,583,420 32.89 0.66 İ 1.03 İ 2.17 İ 2.8 İ 2.05 İ 5.99 İ 15.42 İ
ALCAR E 1,465,639 10.87 0 = 0.09 İ 1.15 İ 1.95 İ 1.95 İ 2.32 İ 2.81 İ
DISBA E 94,101,255 10.08 0.02 İ -0.06 ß -0.03 ß 1.11 İ 1.11 İ 2.18 İ 3.79 İ
AKENR E 16,086,450 32.26 0 = 0 = -0.08 ß 0.46 İ 1.09 İ 1.03 İ 10.94 İ
SISE E 155,823,821 29.60 0.02 İ -0.02 ß 0.03 İ 0.39 İ 0.96 İ 0.21 İ 14.49 İ
ALGYO E 1,736,581 32.90 0.01 İ 0.87 İ 0.87 İ 0.87 İ 0.87 İ 2.82 İ 8.99 İ
FINBN E 132,780,996 58.67 0.01 İ 0.35 İ 0.67 İ 0.75 İ 0.84 İ 2.62 İ -5.43 ß
MMART E 18,335,018 43.48 0.84 İ 0.84 İ 0.84 İ 0.84 İ 0.84 İ 0.84 İ 1.66 İ
ACIBD E 2,773,742 50.50 0 = 0.45 İ 0.45 İ 0.81 İ 0.81 İ 0.81 İ 43.73 İ
TUPRS E 85,251,501 48.12 0.14 İ 0.42 İ 0.61 İ 0.64 İ 0.76 İ 2.24 İ -3.07 ß
BEKO E 18,968,343 29.83 0.01 İ 0 = 0 = 0.42 İ 0.73 İ -0.76 ß 6.69 İ
TOASO E 105,374,170 48.19 0.77 İ 0.58 İ 0.46 İ 0.3 İ 0.73 İ 2.93 İ -7.92 ß
AKGRT E 57,979,942 63.18 -0.35 ß -0.41 ß -0.07 ß 0.49 İ 0.65 İ 3.62 İ -1.95 ß
ADANA E 17,828,184 8.04 0 = 0 = 0.27 İ 0.46 İ 0.63 İ 1.32 İ -0.22 ß
HURGZ E 81,384,586 83.01 0.26 İ 0.13 İ 0.12 İ 0.34 İ 0.52 İ 1.52 İ -0.39 ß
GLMDE E 59,607,142 20.24 0.02 İ 0.02 İ 0.44 İ 0.44 İ 0.44 İ 3.12 İ -6.55 ß
AEFES E 41,036,862 82.72 0 = 0.12 İ 0.14 İ 0.36 İ 0.37 İ 1.43 İ 0.44 İ
NETAS E 2,059,340 6.88 0.02 İ 0.37 İ 0.37 İ 0.37 İ 0.37 İ 0.47 İ -9.24 ß
ALARK E 4,048,822 28.41 -0.02 ß 0.28 İ 0.28 İ 0.28 İ 0.28 İ 0.35 İ 1.8 İ
BTCIM E 21,030,460 3.66 0 = 0 = 0.07 İ 0.1 İ 0.22 İ 0.56 İ 1.04 İ
ENKAI E 11,809,101 62.29 0 = 0 = 0.03 İ 0.21 İ 0.21 İ 2.47 İ -0.33 ß
PTOFS E 36,231,600 0.82 0 = 0 = 0 = 0.21 İ 0.21 İ 0.48 İ 0.34 İ
TRKCM E 70,807,350 62.20 0.03 İ 0.15 İ 0.21 İ 0.2 İ 0.19 İ 0.27 İ 4.16

yabancıların 13-20 temmuz arası en çok alım yaptıkları senetler...

DİPAVCISI
20-07-2004, 13:05
BUMYO E 243,483 24.40 24.82 24.76 24.92 24.91 24.87 23.23 3.37 deniz yatırım

FENER E 829,317 22.21 22.02 21.91 22.13 22.13 22.11 21.95 deniz

KOZAD E 903,798 13.04 13.45 13.34 13.34 13.46 13.48 11.72 4.65 deniz

MEGES E 130,025 10.67 8.82 9.45 11.58 15.63 17.14 14.41 deniz yatırım

METUR E 223,745 9.16 9.07 9.25 8.52 7.62 7.74 8.60 3.96 deniz

DERIM E 87,801 9.45 9.66 8.84 9.11 8.62 8.08 6.35 6.26 deniz yatırım

DİPAVCISI
21-07-2004, 12:46
tukas

:-)

DİPAVCISI
03-08-2004, 08:51
Takastan anlaşılan günlük alan satanlara bakarak alım satım yapmaksa nafile...günlük izlenen takas hatalı olur.neden ? Çünkü bir aracı kurumdan yüklü bir alım geldi diye hemen alım yaparsanız,ertesi gün o kadar malın nasıl satıldığınıda görürsünüz.Alınan mal hemen satılmayacak veDE ALIMLAR AZADA OLSA HERGÜN DEVAM EDECEK..Takaslarla günlük olarak uğraşmayın.Yabancıları nasıl izliyor iseniz takaslarıda o anlamda inceleyin ???

AAA şu kurum mal topluyor bu kurum bilmem ne diye takaslara bakılmaz...bana göre bilinen en sağlam ve en kısa vadeli cazip yöntem takas analizidir.

Çünkü fiyatları teknik veya temel analiz oynatma...takas oynatır...
takas borsanın kendisidir.kaynak bilgisidir.bir senedin takası ne kadar güçlü ise o kadar sağlam durur.takasta doğru yorum ile yapılan alımlarda para kaybetmezsiniz...

Verdiğim geçmiş örneklere bakın.ve bundan 1 ay evvelden bugüne bu senetler ile endeksin getirine bakın.Ne düşünüyorsunuz ?
En kuvvetli trendlerin arkasında hep takas yatar.Bir senedin grafiği ne olursa olsun (ki aslında grafik ve takas çoğu zaman bir giderler) takasında kuvvetli satışlar görüyorsanız o senet zor gider.
Üstelik borsa düşerkende kazanmanın bana göre tek yolu takaslar.çünkü neler olduğunu görüyord-sunuz.AMA YÜZDE YÜZMÜ DERSENİZ ASLA ASLA ASLA..Hata ve kayıplar her zaman olacaktır.

DİPAVCISI
03-08-2004, 08:53
Aslında bu dedikklerimi daha örnekler vererek açıklar hatta ispatlar hatta sizleri tamamen ikna edebilirmde...Buradan çok zor.çook..

DİPAVCISI
03-08-2004, 08:54
Benim tavsiyem ana kararlarda t+2 yi gösteren takasları izleyin.Günlük alan satanlardan ise son duruma bakın.Yani iki gün evvel alanlar ne yapmış...

50ot
03-08-2004, 09:49
akbank yatırımcı sitesinde günlük haftalık aylık ve 3 aylık adet bazında değişimler var.

Oğuz Çelikdemir
04-08-2004, 20:01
01.07.2004 - 23.07.2004 ARASI TAKA DEĞİŞİMİ

http://www.sibermax.com/MS70/TKSP.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/TKSN.jpg

Oğuz Çelikdemir
04-08-2004, 20:08
http://www.sibermax.com/MS70/KCHOL.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/DOHOL.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/AKBNK.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/TOASO.jpg

Oğuz Çelikdemir
04-08-2004, 20:12
26.07.2004 - 04.08.2004 ARASI TAKAS DEĞİŞİMİ

http://www.sibermax.com/MS70/TKSPN.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/TKSNN.jpg

Oğuz Çelikdemir
04-08-2004, 20:14
http://www.sibermax.com/MS70/DOHOLN.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/ISCTRN.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/TCELLN.jpg

http://www.sibermax.com/MS70/YKBNKN.jpg

Oğuz Çelikdemir
04-08-2004, 20:43
Demek oluyorki TCELL de malı kitlemiş amcamlar, HC istanbula dikkat edin, elinde mal yok, sadece takas analizi yapan programın saçmalaması. DOHOL de güzel trade yapmışlar ve hala kardalar, dikkatinizi bu yöne çekerim.

NKAAN
04-08-2004, 20:49
Sn oğuz bey hazırcılık gibi olucak ama affınıza sığınarak gönderdiğiniz tablolaları yorumlaya blirmisiniz.En azından sizce dikkat çeken hisse olarak.Emeğiniz için teşekkürler.

NKAAN
04-08-2004, 20:50
Cevap gelmiş bile:-))

TTabuTT
05-08-2004, 00:17
Aksine, benim TCELLde beklentilerim yukarı...
Teknik olarak.

Oğuz Çelikdemir
05-08-2004, 10:21
Elbette canım, ben TCELL göçecek demiyorum, sadece kısa vadeli olarak bir mal çıkışı görüldüğünü belirtmek istiyorum. Yoksa bu takas dağılımı ile bu şartlarda göçmez, ama orta-kısa vade de mal çıkışı var tahtada.

fiora
06-08-2004, 15:08
......

DİPAVCISI
06-08-2004, 15:15
HerŞey Sadelİkte Gİzlİ.ne Kadar Çok Bİlgİ O Kadar Çok Kayip...

fiora
06-08-2004, 15:18
Pardon??

hakkinen
06-08-2004, 23:43
son iki yazi cok hosuma gitti :D
ikinizi de cok seviyor ve yakindan takip ediyorum.
sizlere iyi calismalar

DİPAVCISI
10-08-2004, 08:08
Çok bilmek iyi değil.Az bilip bildiğini kullanabilmek daha değerli...
bana göre tabii..her görüşe saygım var sonuçta.

DİPAVCISI
10-08-2004, 08:14
Fny 66,001 14.70 238 9.11 9.03 9.57 9.26 4.16 2.74 Tacyo

Finbn E 132,797,372 74.35 59.26 59.43 58.98 58.94 58.76 58.76 Yabanci DeĞİŞİm.

Dobur E 2,753,746 68.20 62.93 61.18 62.84 63.44 60.97 60.97 Yabanci.fİyati ŞİŞtİ Tab.

Vking İn Takasida İlgİnÇ...

fiora
11-08-2004, 08:36
TAKASBANK/ Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri I, No:26 sayılı Tebliği'nin Ek:2 maddesi gereğince; hisse senetleri Borsada işlem gören ortaklıkların Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla 10/08/2004 tarihinde Takasbank'a depo edilen hisse senetlerinin bilgileri.

Sıra No Hisse Senedi Satışa Konu Şirket Ünvanı Grubu Yatırımcının Adı-Soyadı Ünvanı Nominal Tutar Öngörülen satış süresi
1 TÜRK TUBORG BİRA .A.Ş. E ELİFE KAYAR 250.000.000 15 GÜN
2 T.GARANTİ BANKASI A.Ş. E DURSUN OĞUZ GÜRSOY 1.372.000 1 YIL
3 T.GARANTİ BANKASI A.Ş. E SADİ YAVUZ 3.891.000 1 YIL
4 T.GARANTİ BANKASI A.Ş. E TUZCUOĞLU HOLDİNG A.Ş. 548.000 1 YIL
5 T.GARANTİ BANKASI A.Ş. E TUZCUOĞLU HOLDİNG A.Ş. 221.000 1 YIL
6 KORDSA SABANCI DUPONT E İSTEPAN MURATOĞLU 236.250.000 1 YIL
7 ASELSAN A.Ş. E HALİL İBRAHİM TOPALOĞLU 17.320.000 1 YIL
8 TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. E İSMAİL HAKKI ÖZBEY 438.895.500 1 YIL
9 TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. E NUSRET YURDAKUL 56.000 1 YIL
10 TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. E EKREM YORULMAZ 240.000 1 YIL
11 AYGAZ A.Ş. E İLHAN TAYAR 6.960.778.000 1 YIL
12 BAGFAS BANDIRMA GÜBRE FAB.A.Ş. E ÖZLEM EVKURAN 7.000.000 1 YIL
13 PETKİM PETRO KİMYA HOLDİNG A.Ş. E ALP YILMAZ 58.500.000 1 YIL
14 KAV DANIŞMANLIK PAZ.VE TİC.A.Ş. E ÖZLEM EVKURAN 16.235.000 1 YIL
15 ECZACIBAŞI İLAÇ SAN.VE TİC.A.Ş. E AYŞE SERAP YAKAR 16.360.000 1 YIL
16 KRİSTAL KOLA VE MEŞRUBAT SAN.TİC.A.Ş. E MURAT BIYIKLI 1.000.000 1 YIL
17 KAV DANIŞMANLIK PAZ.VE TİC.A.Ş. E AYSUN HÜROL 15.310.000 1 YIL
18 BAGFAŞ BANDIRMA GÜBRE FAB.A.Ş. E AYSUN HÜROL 7.000.000 1 YIL
19 BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO A.Ş. E MEDİH AYKOLER 30.000 1 YIL
20 BATIÇİM BATI ANADOLU ÇİMENTO A.Ş. E MEDİH AYKOLER 226.441.000 1 YIL
21 EREĞLİ DEMİR VE CELİK FABRİKALARI T.A.Ş. E MEHMET ÖZDEN 1.513.600.000 1 YIL
22 PINAR ENTEGRE ET VE UN SAN.A.Ş. E ŞENGÜL KALELİ 217.720.000 6 AY(11/08/2004 - 08:32:09)

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:31
TAKAS ANALİZİ adıyla açmış olduğumu topic in ilk sayfaları neden yok veya nereye gitti..bilgi verebilirmisiniz acaba ?

tşk.

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:31
Takas değişimlerinde dikkat çekenler...

finans bank,vking,meges,varyo,tacyo...

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:38
krdmd de toplanma izleri var gibi.ama çok yüksek riskleri var aman ha...

toplanan bir diğer senette dyo boya...

ERSU E 89,210 3.00 1.26 1.19 1.48 1.19 1.18 2.21 alfa

VARYO E 18,171 2.75 - 0.30 0.00 0.30 1.49 1.32 alfa

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:41
EGSER E 511,162 4.08 3.60 4.11 0.82 1.18 0.49 0.41 anadolubank

SNPAM E 60,563 3.32 3.11 2.99 2.91 3.51 2.91 0.72 anadolubank

TKBNK E 41,826 3.04 3.11 3.11 0.21 0.41 0.10 0.48 anadolu bank

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:41
Yalnız ben bunları ham olarak kopyalıyorum.Grafik analizlerine bakamadım henüz...

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:43
SERVE E 624,167 13.61 13.61 13.61 13.83 13.83 13.83 10.52 ata

serveyi gözden kaçırdık arkadaşlar.yapacağını yaptı.

VKING E 755,245 7.12 6.65 6.65 4.38 4.38 5.87 3.27 ata...

DYOBY E 1,465,125 4.02 4.02 4.02 4.02 1.29 1.29 1.29 ata...

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:45
Bu işle ciddi olarak ilgilenen arkadaşlar.Bu analizde çok iş var.Önyargılı olmayın bıkmayın ve çalışsın.Bundan ekmek yersiniz...

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:47
TSKYO E 75,832 5.16 5.25 3.89 5.31 4.53 3.32 3.47 deniz...

denizde bu sıralar pek hareket yok...

ISFIN E 563,956 7.67 4.67 4.53 4.26 3.83 3.31 0.00 ekspress...

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:48
Her İstİkrarli Ve Kuvvetlİ ÇikiŞin Ardinda Çok BÜyÜk Siklikla Önemlİ Bİr Takas DeĞİŞİmİ Vardir.

TeknİĞİ Veya Temel İ Ne Kadar Olumlu Olursa Olsun AÇin Bakin EĞer Takasinda SatiŞ Çoksa Veya Önemlİ Bİr Alim Yoksa O Senet Çok Çok Nadİr Prİm Yapar...

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:49
Asels E 104,241 2.40 0.33 0.03 0.01 0.01 0.03 0.01 Ekspress.
Desa E 193,040 2.54 0.78 0.78 0.80 0.90 0.91 1.91 Ekspress

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:50
Haftalik En Çok YÜkselen Veya Yillik En Fazla Prİm Yapan Senetlerİn AÇin GeÇmİŞ Takaslarina Bakin...

DİPAVCISI
12-08-2004, 08:51
Tacyo E 67,851 15.11 14.97 14.70 9.11 9.03 9.57 2.74 Fİnans Yat.

Bu Senedİ İzleyİn...

DİPAVCISI
12-08-2004, 09:05
Link E 134,598 9.31 8.67 7.99 7.96 7.79 7.84 7.95 Şeker

Cytas E 314,041 3.49 3.49 1.78 1.86 1.85 1.80 2.05 Turkish

Ytfyo E 9,531 2.62 12.77 27.78 5.45 0.45 0.51 0.07 Turkish

Asels E 100,007 2.31 0.96 1.60 1.08 1.08 1.38 1.52 Turkish

Turkish BÖyle Alimlara Pek Gİrmezdİ...sanirim Yenİ Bİrİsİ GeÇtİ Oraya...

DİPAVCISI
12-08-2004, 09:06
Kotks E 126,032 6.18 5.84 5.55 5.19 5.62 5.96 9.98 Universal...

İŞte Örnek Bİr BaŞarisiz Operasyon...

DİPAVCISI
12-08-2004, 09:09
Metur E 123,232 5.04 4.48 3.62 2.24 2.24 5.53 0.03 İnfo

Fenis E 82,770 2.87 2.82 2.83 2.48 2.57 1.83 1.83 İnfo

Burce E 6,607 2.22 0.68 0.67 0.50 0.40 0.40 1.57 İnfo

Ihgyo E 332,530 2.18 0.41 0.47 0.48 0.41 0.44 0.55 İnfo

Topfn E 439,972 11.09 11.52 11.65 11.75 11.73 11.73 11.73 İnfo Nun Bu Senedİbdekİ KardeŞ Acemİ Herhalde...

DİPAVCISI
12-08-2004, 09:10
Algyo Ve Fİnbnk De Yabanci Takasi Önemlİ Oranda Artan Senetler...

Saygilarimla...

deniz
12-08-2004, 10:56
Algyo Ve Fİnbnk De Yabanci Takasi Önemlİ Oranda Artan Senetler...

Saygilarimla...

bu olumlu birşeymi yoksa olumsuz mu? alıyorlar da mı yükseliyor yoksa sattıkları için mi? :confused:

DİPAVCISI
12-08-2004, 12:02
finans bank sanırım düşerken alındı.yabancıların senet toplama yöntemleri çok farklı olduğundan dolayı bu tür değişik hareketler görünebiliyor.önemli olan düşen senette olsa eğer yabancılar yoğun alım yapıyorsa bir sonraki endeksin ilk çıkışında grafik olarak uygun hale gelen senetlerden alım yapılması.
algyo ise uzun dönemdir tolanıyor.grafik uygunluğu oluştuğunda izlenip gerekirse alınmalı.

fiora
12-08-2004, 20:51
http://www.myonlineimages.com/Members/sertac/images/113.gif

TTabuTT
12-08-2004, 22:34
Selam,
Takas analizinden hiç anlmam. Merak ettim Finansbankın 0208-1208 arasına baktım. Gördüğüm Finans Yat 22.mil lot satmış alanlar yabancı.
"Bu kadar yüklü bir alış satış biraz garip değil mi?" diye sorsam siz ne dersiniz?

DİPAVCISI
13-08-2004, 10:53
Zaten Garİp OlduĞu İÇİn İzlemeye Aldik.kaldikİ Fİnansbank OldukÇa Beklentİlİ Ve BÜyÜmeye Aday Bİr Şİrket...

victory
14-08-2004, 23:25
Son iki aylık takasları incelediğimde yabancı oranları artmış durumda .Borsa nın bu şartlarda aşağı gelmesi normal degil.
petrol fiyatlarından dolayı bütün dünya borsaları aşağı yapıyorken bizim İmkb nin yukarı yapması beklenemezdi.
Petrol fiyatları aşağı hareketi ile bizim ve diger borsalar yükselişe başlayacak .
****İmkb nin yükselişi çok daha fazla olacak.****

RAINBOW
15-08-2004, 00:11
Son iki aylık takasları incelediğimde yabancı oranları artmış durumda .Borsa nın bu şartlarda aşağı gelmesi normal degil.
petrol fiyatlarından dolayı bütün dünya borsaları aşağı yapıyorken bizim İmkb nin yukarı yapması beklenemezdi.
Petrol fiyatları aşağı hareketi ile bizim ve diger borsalar yükselişe başlayacak .
****İmkb nin yükselişi çok daha fazla olacak.****

Bence de.. :cool: :)

victory
15-08-2004, 00:38
İmkb genelde 15 agustos tan sonra prim yapar(yükselir.). Bu sene biraz farklı oldu erken başladı. Bu da AB beklentileri yüzünden yabancılar önceden mallandılar ve hala vermediler. Örnegin Koç,Eregli, fiyatlarında düşme yok, aksine yükselişteler.
Sabancı da 1,5 milyon mal vermişler son 2 ayda Citi alırken Osm. vermiş , Zaten sabancı yükselişe sonradan ayak uyduruyor.
Ab beklentileri daha yeni başlayacak.
Telekom ,milli piyango, telsim, tekel ihalelerinde(zaman azaldı) Koç ve Sabancı holding favorim.

Oğuz Çelikdemir
15-08-2004, 11:43
Selam,
Takas analizinden hiç anlmam. Merak ettim Finansbankın 0208-1208 arasına baktım. Gördüğüm Finans Yat 22.mil lot satmış alanlar yabancı.
"Bu kadar yüklü bir alış satış biraz garip değil mi?" diye sorsam siz ne dersiniz?
Satış özel emirle oldu, HC istanbul üzerinden geçti. O emir geçtikten sonrada paldır küldür aşağı geldi. Aynı gün yüksek marj aralığı oluştu.

victory
18-08-2004, 00:38
Bence de.. :cool: :)
Bugünde aynı olay yabancı malı gene yerlilerin elinden ucuza kaptı. Çok yukarılara gidecegiz.ÇOK.

vizyoner
18-08-2004, 13:47
Bahsettiğiniz yabancılar hangi endeks senetlerinde ?
Gayrımenkulde olabilirler mi ?
İşbankası üzerinden operasyon ?

fiora
20-08-2004, 08:46
http://66.103.149.170/Members/sertac/images/222.gif

DİPAVCISI
20-08-2004, 14:37
EĞer Senet Hatiri Sayilir Bİr ÇikiŞ Yapacaksa Senedİ İkİ GÜnde Satmak İstemeycek Ve Alima Devam Edecektİr.bu Nedenle T+2 Yİ İzleyİn Dİyorum.satiŞ Zamani Ve Trend Destek DİrenÇlerİ İÇİnse GÜnlÜk Alanlar Satanlar İzlenebİlİr.yoksa Çok GÜÇlÜ Alinan Bİr Senede Dalasiniz PeŞİnden İlk Seansta Malin Tamami Satilir.kaldikİ Bu TÜr Hareketler Çok Sik Olmakta...

fiora
20-08-2004, 17:46
http://66.103.149.170/Members/sertac/images/as.gif
http://66.103.149.170/Members/sertac/images/asa.gif

fiora
20-08-2004, 19:40
http://66.103.149.170/Members/sertac/images/225.gif

Oğuz Çelikdemir
21-08-2004, 01:45
Mayıs ayından bugüne yabancı takas oranı ile yerli takas oranı grafiği (endeks ile karşılaştırmalı)...
Adamlar hakikaten oyuncu, şapka çıkarılır, mal hisse giderken satılır tekniğine çok iyi bir referans olur bu iki grafik...

YABANCI TAKAS ORAN GRAFİĞİ

Oğuz Çelikdemir
21-08-2004, 01:45
YERLİ TAKAS ORAN GRAFİĞİ

Ballıkcı
21-08-2004, 11:47
Oguz bey, grafikten anlamayanlar için ne demek istediğini yazabilirmisin? Sevgiler

Oğuz Çelikdemir
21-08-2004, 12:14
Oguz bey, grafikten anlamayanlar için ne demek istediğini yazabilirmisin? Sevgiler
Piyasa yatayda, yerli alımda, yabancı satımda. Bu grafiğin yorumlanacak bir tarafı yok dostum, ayen beyan ortada herşey.

zltcla
21-08-2004, 12:22
oğuz abi,
ben anladım galiba,yani yabancılar aldığında -alacağız,
sattığında da satacağız,
fakat bunların ne zaman alıma veya satıma geçeceklerini nasıl bileceğiz? :p
saygılarımla :)

Oğuz Çelikdemir
21-08-2004, 19:41
oğuz abi,
ben anladım galiba,yani yabancılar aldığında -alacağız,
sattığında da satacağız,
fakat bunların ne zaman alıma veya satıma geçeceklerini nasıl bileceğiz? :p
saygılarımla :)
Yabancı takas oranında 6 ncı ayın başına dikkat et, orada ne tür bir teknik uygulandığı basitçe gözüküyor, hasıl olan bu tip olayı izleyebilmek. Kısa vadeli düşüş, aynı anda takasta yüksek miktarda artış ve takip eden zamanda endeksin yükselişi...

chem73
22-08-2004, 18:04
bazı takaslar

chem73
22-08-2004, 18:11
bazı takaslar

chem73
22-08-2004, 18:18
bazı takaslar

chem73
22-08-2004, 18:25
bazı takaslar

chem73
22-08-2004, 18:35
bazı takaslar

chem73
22-08-2004, 18:41
bazı takaslar

fiora
23-08-2004, 19:10
http://img.photobucket.com/albums/v397/sertac/130.gif

fiora
25-08-2004, 08:40
TAKASBANK/ Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri I, No:26 sayılı Tebliği'nin Ek:2 maddesi gereğince; hisse senetleri Borsada işlem gören ortaklıkların Kurul kaydında olan ancak Borsada işlem görmeyen hisse senetlerinin Borsada satışa konu edilebilmesi amacıyla 24/08/2004 tarihinde Takasbank'a depo edilen hisse senetlerinin bilgileri.

Hisse Senedi Satışa Konu Şirket Ünvanı Grubu Yatırımcının Adı-Soyadı Ünvanı Nominal Tutar Öngörülen satış süresi
AKBANK TÜRK A.Ş. E İZZET ÖZKIRIM 3.748.000 1 YIL
BOLU ÇİMENTO SAN A.Ş. E NECMİ TINAZ 21.043.000 6 AY
ÜLKER GIDA SAN. A.Ş. E ŞEFİKA ÖNER-ÖNDER ÖNER 32.133.234.000 6 AY
EREĞLİ DEMİR VE CELİK FABRİKALARI T.A.Ş. E MUHAMMET DAVUTHAN 1.151.122.000 5 YIL
TÜPRAŞ TÜRKİYE PETROL RAFİNELERİ A.Ş. E CEVDET TURAN 16.400.000 5 YIL
VESTEL ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş. E NİLÜFER CEYLAN TECİMER 30.440.000 5 YIL
ARÇELİK A.Ş. E HASAN ÇOBANOĞLU 60.785.000 1 YIL
CEYTAŞ MADENCİLİK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. E ALİ HAYDAR COŞKUN 4.382.000.000 1 YIL
MİGROS TÜRK A.Ş. E ABDULLAH FEHMİ ERESEN 1.500.000 1 YIL
SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SAN. VE TİC. A.Ş. E MUIZ BENSASON 1.500.000.000 15 GÜN(25/08/2004 - 08:36:16)