PDA

View Full Version : Fuji A820 dijital fotoğraf makinesi hakkında yardım

patates22
14-10-2007, 21:09
Bugünlerde dijital fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Fazla para vermek istemiyorum. Teknosa'da Fuji A820+çanta+2 GB SD kart 268 YTL.

Linkte teknik özellikleri veriliyor. Fotoğraf (ve makineleri) pek anlamadığım konulardan. Özellikleri iyi mi? Kullanımı kolay mı? Eğer iyi değilse 300 YTL altında hangi makineyi tavsiye edebilirsiniz?

http://www.teknosa.com.tr/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=119980971&CS_Category=_SBFAD_156_1&CS_Catalog=_FOTOGRAF___VIDEO_KAMERA&T_Category=_DIJITAL_FOTOGRAF_MAKINESI156

Erasure
14-10-2007, 21:26
Bu modeli kullanmadım, genellikle Nikon kullanıyorum, ancak özelliklerine baktım ve gayet uygun olduğunu gördüm. Bu fiyatlara 8.3 MP'lik bir seçenek olması güzel, 4x optik zoom, büyük bir ekran ve sesli video çekimi yapıyor. İlk defa digital ile tanışanlar için uygun bir cihaza benziyor. Makina ile ilgili teknik döküman http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/1509/show.html adresinden alınabilir. Fiyatı ise gayet güzel, bu paralara eskiden digital bile alamıyorduk, şimdi çok fazla alternatif arasından seçmek zorlaşıyor. Eğer bütçenizi bu rakamlar arasında tutmak istiyorsanız, uygun bir seçim diyebilirim. Bir tavsiye olarak 2 GB'lık hafıza kartını tercih edin ve yedek pil mutlaka yanınızda bulundurun. LCD üzerinden çekim yapacağınız için piller biraz çabuk bitiyor. İyi kullanımlar...

mamun
14-10-2007, 21:50
Benim daha önce baktığım Fuji fotoğraf makineleri kalem pil ile çalışıyorlar idi. Kalem pil kullanımının, şarjlı piile çalışanlarına kıyasla, pratik olmadığını söyleyebilirim.
İyi kullanımlar...

patates22
14-10-2007, 22:19
Yardımlarınız için teşekkür ederim. Li-Ion pilli olanların da fiyatı daha yüksek ne yazık ki. Tüm özellikleri iyi olup fiyatı da uygun olan bulamam sanırım. Çok sık kullanılmayacağı için pil tüketiminin fazla etkilemeyeceğini umuyorum. Tekrar teşekkürler :)

BORA YAŞAR
05-12-2007, 14:06
Ben de uygun bir dijital arıyordum.

Tümüyle amatör birine.Ve de acemi. Hani ihtiyaç karşılamak için.

Topiği okudum.

Her zaman olduğu gibi Sn Erasure yardımcı gene.

Ben buradan aldığım bilgi ile biraz dolaştım alışveriş yerlerini.

Hepsiburada'da aynı makanın başka modelini buldum.

FUJIFILM FINEPIX A920 9.0MP 2.7" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ+ÇANTA HEDİYELİ !!!

1GB kartı da bedava gene.

KDV Dahil 264,77 YTL

Özellikleri:

Ürün Özellikleri :
Genel Özellikler
Ağırlık 156 Gr.
Boyutlar 97.5x 61.9 x 31.8 mm
Flaş/Flaş Modu Var/Otomatik
Paket İçeriği 2 adet AA pil, Askı, USB kablosu, TV kablosu, Yazılım, Türkçe kullanım
Bağlantı / Arabirim USB
Güç Seçenekleri 2 Adet AA Pil
Resim Dosya Biçimi JPEG
Türkçe Menü Var
Sesli Video Kaydı Var
Otomatik Zamanlayıcı Var
Video Modu AVI
Görüntü Özellikleri
Video Çözünürlüğü 320x240
Görüntü Sabitleyici Var
Görüntü İşlemcisi CCD
Objektif Özellikler
Çözünürlük 9.0 Megapixel
Optik Zoom 4x
Dijital Zoom 7.6x
Hafıza Özellikleri
Hafıza Kartı Desteği xD-Picture, SD
Dahili Bellek 10 MB
Ekran Özellikleri
Ekran Boyutu Aralığı 2.0" - 2.9 "
Ekran Boyutu 2.7"
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd96543#tablnk

Sanki fena değil gibi..

Ne dersiniz sn Erasure?

SaVaRoNa
05-12-2007, 14:22
megapiksel boyutu lenslere göre değişiyor bir markadaki 9 MP diğer markada 5-6 MPiksele denk gelebiliyor mesela bende sonyericsson K790İ telefonun 3,2 MP ile çektiğim gçrüntüler kullandığım sa....g marka 6 MP dijital fotoğraf makinesinden daha kaliteli fotoğraf çekebiliyor megapikselin yüksekliğine kanmayın derim canlı canlı deneyin pilli olması büyük dezavantaj 8-10 poz çekersiniz pilli bir makineyle ama liyon bataryalı makineler saatlerce açık kalabiliyor 100 lerce resim çekebiliyor bende geçen haft a oğlanın doğum günü için aldım bir makine teknosayla nerdeyse akraba olduğumdan yakın fiyatlardaki bir çok makineyi denedim mağza içinde tabiki senin yazdığın Fuji nin 9 MP ni almak için gitmiştim ama Olimpus FE 230 / 7.1MP aldım 269 ytl ye yanında çantası ve 1 GB hafıza kartıda mevcut geçmişteki yaşadığım pil sorunu bitti sayılır hafıza doldu daha şarz etmedim ,fotoğraf bastıramasamda Pc deki görüntüler gayet iyi ama herzaman derimki Sony-Canon-Nikon dan şaşmamak lazım ya Japon olacak ya alman tıpki otomobillerdeki gibi ama malesef fiyatları yüksek bu makinelerin ben memmunum olimpusta alman fiyatı uygun gibi onada bir bak derim.....

http://www.teknosa.com.tr/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=119982338&CS_Category=_SBA_873_1662_782_3563&CS_Catalog=_FOTOGRAF___VIDEO_KAMERA

Fiyatı değişmiş hemende....

Erasure
05-12-2007, 14:45
Ben de uygun bir dijital arıyordum.

Tümüyle amatör birine.Ve de acemi. Hani ihtiyaç karşılamak için.

Topiği okudum.

Her zaman olduğu gibi Sn Erasure yardımcı gene.

Ben buradan aldığım bilgi ile biraz dolaştım alışveriş yerlerini.

Hepsiburada'da aynı makanın başka modelini buldum.

FUJIFILM FINEPIX A920 9.0MP 2.7" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ+ÇANTA HEDİYELİ !!!

1GB kartı da bedava gene.

KDV Dahil 264,77 YTL

Özellikleri:

Ürün Özellikleri :
Genel Özellikler
Ağırlık 156 Gr.
Boyutlar 97.5x 61.9 x 31.8 mm
Paket İçeriği 2 adet AA pil, Askı, USB kablosu, TV kablosu, Yazılım, Türkçe kullanım
Bağlantı / Arabirim USB
Resim Dosya Biçimi JPEG
Türkçe Menü Var
Sesli Video Kaydı Var
Otomatik Zamanlayıcı Var
Video Modu AVI
Görüntü Özellikleri
Görüntü Sabitleyici Var
Görüntü İşlemcisi CCD
Objektif Özellikler
Çözünürlük 9.0 Megapixel
Optik Zoom 4x
Dijital Zoom 7.6x
Hafıza Özellikleri
Hafıza Kartı Desteği xD-Picture, SD
Dahili Bellek 10 MB
Ekran Özellikleri
Ekran Boyutu 2.7"
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd96543#tablnk

Sanki fena değil gibi..

Ne dersiniz sn Erasure?

Gayet güzel makina, 820 ile 920'nin farklarına baktım. 920 biraz daha iyi, daha büyük bir ekran ve pixel'e sahip, aslında fiyatı çok iyi, bu rakamlara bu pixel'leri alabileceğimizi hiç düşünemezdim ama indiler. Marka olarak Fujifilm'i kullanmadım, fuji'nin filmlerini daha çok biliyorum ama sorun yaşayacağınızı da sanmıyorum. Özelliklerine baktım ve özel birşeyler istemeyen her kullanıcının işine yarayacaktır. Fuji'nin bu modellerinde optik vizör konulmamış, yani çekilecek her kare için LCD ekranı kullanmak zorundasınız. Durum böyle olunca birkaç pil ile seyahatlere çıkmanız uygun olur. Yüksek kapasiteli Ni-MH ve şarj cihazı da taşımak uygun olur. Bir ek tavsiye olarak 2GB civarında kart kullanmanızı önereceğim. Son karar sizin olmakla beraber, bu cihazlar kompakt yapıda olduklarından genişlemeleri mümkün değildir. İyi kullanımlar...

Aşağıda 820, 920 ve kullandığım Nikon E5400'ü yanyana getirip kırmızı ile farkları göstermeye çalıştım.

http://img469.imageshack.us/img469/931/snap124wn8.jpg (http://imageshack.us)

BORA YAŞAR
05-12-2007, 14:48
Teşekkür sn savarona..

Araştırmaya devam..

Madem sony dediniz.

Biraz daha pahalı ama bir kere alınır dersek fazla değil..

SONY CYBERSHOT DSC-S650 7.2MP 2" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ

KDV Dahil 317,42 YTL

Özellikler:

7,2 etkin megapiksel
Işığın yetersiz olduğu ortamlarda çekim için ISO 1000 yüksek hassasiyeti (REI)
3x optik zoom, 6x dijital zoom, en fazla 14x akıllı zoom
Ekran işlev kılavuzuyla kolay çalıştırma
Parlak 2 inç (5,1cm) LCD ekran
Yüksek kalite Sony objektif
Gümüş, kompakt tasarım
Geniş ekran TV'de oynatım için 16:9 modu
Motion-JPEG (30 fps sesli film modu)
PC'ye gerek kalmadan doğrudan yazıcıya bağlantı sağlamak için PictBridge
Endişelenmeden çekim yapmanıza izin veren 24MB dahili bellek
Kolay değiştirme için 2 standart AA pille çalışır
STAMINA pil ömrü, en fazla 460 çekim (LCD ekranla CIPA standardı, isteğe bağlı NH-AA-2DB piller kullanılarak)
15 dil seçeneğine sahip ekran menüsü: Çekçe, Danca, Felemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Macarca, İtalyanca, Norveççe, Lehçe,
Portekizce, Rusça, İspanyolca, İsveççe
Birlikte verilenler: 2x Alkalin pil, AV ve USB kabloları, bilek kayışı ve yazılım

BORA YAŞAR
05-12-2007, 14:52
SONY CYBERSHOT DSC-S650 7.2MP 2" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ

Ağırlık 130 Gr
Boyutlar 91 x 61 x 26,5 mm
Paket İçeriği Alkalin Pil x2, AV kablo, USB kablo, Bilek Kayışı, CD-ROM
Bağlantı / Arabirim USB
Resim Dosya Biçimi JPEG
Türkçe Menü Yok
Sesli Video Kaydı Var
Otomatik Zamanlayıcı Var
Video Modu AVI
Görüntü Özellikleri
Görüntü Sabitleyici Yok
Görüntü İşlemcisi CCD
Objektif Özellikler
Çözünürlük 7.2 Megapixel
Optik Zoom 3x
Dijital Zoom 6x
Hafıza Özellikleri
Hafıza Kartı Desteği Memory Stick Duo™ / Memory Stick PRO Duo™. Memory Stick PRO Duo™ Yüksek Hızlı, Memory Stick PRO™-HG Duo™ (PRO Duo™)
Dahili Bellek 24 MB
Ekran Özellikleri
Ekran Boyutu 2.0"
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24

BORA YAŞAR
05-12-2007, 14:56
Sn Erasure sizin markanız Nikondan bir model..

Fiyatı insani..:)

NIKON COOLPIX L11 6.0MP 2.4" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ

Fiyatı: KDV Dahil 277,91 YTL

Ürün Özellikleri :
Seçenek Siyah
Genel Özellikler
Ağırlık 125 Gr.
Boyutlar 89.5 x 60.5 x 27mm
Paket İçeriği 2 adet 1.5V LR6 AA boyut alkaline pil, USB kablo UC-E6, A/V Kablosu EG-CP14, Askı, Dock İnsert PV-16 (sadece L11), PictureProject CD-ROM
Bağlantı / Arabirim USB
Resim Dosya Biçimi JPEG
Türkçe Menü Yok
Sesli Video Kaydı Var
Otomatik Zamanlayıcı Var
Video Modu Quicktime JPEG
Görüntü Özellikleri
Video Çözünürlüğü 640x480
Görüntü Sabitleyici Var
Görüntü İşlemcisi CCD
Objektif Özellikler
Çözünürlük 6.0 Megapixel
Optik Zoom 3x
Dijital Zoom 4x
Hafıza Özellikleri
Hafıza Kartı Desteği SD
Dahili Bellek 7 MB
Ekran Özellikleri
Ekran Boyutu 2.4"
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24
Garanti Açıklama KKTC ve Yurtdışına satılan ürünlerde ilgili marka ve ülkelerin uluslararası garanti koşulları geçerlidir, bu koşulları araştırmak müşterilerimizin sorumluluğundadır.
Yurtdışına Satış Yok
Mağazaya Eklenme 27.11.2007

Erasure
05-12-2007, 15:13
Aslında L11, L12'yi bir üyemize önermiştim ancak satın alıp almadığını bilmiyorum. Biraz benim bakış açım farklı olduğundan ileriye dönük model belirliyorum, durum böyle olunca da fiyat yükseliyor. Birçok kullanıcı aslında 10x15cm'den daha yüksek fotoğraf baskısı almıyor. Bu ise 5MP'lik bir kamera ile de sağlanıyor. Hatta bazı cep telefonları da bunu çekebiliyor. Nikon'da ileriye dönük kompakt bir modeli seçmemi isteseniz hemen P5000 veya P5100 diye belirtirdim. İkisi de biraz pahalılar ama güzel modeller. Ekonomik bir Nikon olarak L5'i seçerdim, üzerinde 5.1X zoom var. 38-190mm aralığında çalışıyor. Zoom'da bu modeller için aranılan özelliklerden birisidir.

BORA YAŞAR
05-12-2007, 15:13
Özetle;

- FUJIFILM FINEPIX A920 9.0MP 2.7" KDV Dahil 264,77 YTL

-SONY CYBERSHOT DSC-S650 7.2MP 2" KDV Dahil 277,91 YTL

- NIKON COOLPIX L11 6.0MP 2.4" KDV Dahil 277,91 YTL

Belki elma armut karşılaştırması ama özellikler de yukarıda...

Bana neredeyse fransızca gelmekte.:)

Cahillik zor.

Sn. Erasure size bir soru..

Yormıyayım..

Bu üç makineden hangisi dersiniz? :)

SaVaRoNa
05-12-2007, 15:18
Fujinin video çözünürlüğü çok düşük gelmişti bana vede piilli olması artı LCD ekrandaki görüntülerine hemen hepsinin baktım bilmiyorum nekadar ölçüt olabilir bu belki yanılıyorum lcd ekrandaki görüntüyle fotoğraf kalitesi arasındaki görüntüde farklılıklar olabiliyorsa eğer fujide ben ondan yanıldım ekran görüntüsü çok da iye gelmemişti aynı fiyatlara canonlarada bak derim MP yüksek olması önemli değil bu konuda oldukça iddalıyım toplam 4 dijital makine kullandım hemen hepsinide Gittigidiyordan sattım ve hala benim cep telefonumla çektiğim fotoğraf kalitesini göremedim ekliyorum birtane ..

SaVaRoNa
05-12-2007, 15:25
http://img80.imageshack.us/img80/7897/dsc00213ij1.jpg (http://imageshack.us)
3,2MP

Sayın Erasure bu konularda tartışılmazdır benim gibi gittigidiyor ikinci el pazarının zorunlu üyesi olmamak istiyorsan hocamı dikkate al derim...

Erasure
05-12-2007, 15:26
Özetle;

- FUJIFILM FINEPIX A920 9.0MP 2.7" KDV Dahil 264,77 YTL

-SONY CYBERSHOT DSC-S650 7.2MP 2" KDV Dahil 277,91 YTL

- NIKON COOLPIX L11 6.0MP 2.4" KDV Dahil 277,91 YTL

Belki elma armut karşılaştırması ama özellikler de yukarıda...

Bana neredeyse fransızca gelmekte.:)

Cahillik zor.

Sn. Erasure size bir soru..

Yormıyayım..

Bu üç makineden hangisi dersiniz? :)

Eğer başka hiçbir seçeneğim yoksa 3 makina'da bana önerilmiş ise hemen zoom ve pixel'e bakardım. Burada en iyi zoom fuji'de (4X) , en kötü'de Nikon'da (2.9X) ve pixel yine fuji'de en iyi, en kötü Nikon'da, bu yüzden Nikon'u tercih etmezdim. Ama bütçem uygun değilse veya fazla da para vermek istemiyorsam, Nikon'u tercih ederdim, çünkü çektiği kareleri biliyorum :he: sürpriz'le karşılaşmayacağımı bilirim. En fazla özelliği Fuji veriyor ve biraz daha ekonomik, bu yüzden tercih edilebilir. Birde şunu tavsiye edeyim. Bu 3 makinanında çektiği kareleri Flickr gibi resim sitelerinden bir gözlemleyin, en azından siz çekim yapmamış olsanız bile nasıl kareler alınmış bir bakın. Ben lens alırken bile belki binlerce fotoğrafa bakarak lens alıyorum. Kaç tane yer dolaştığımı tahmin edemezsiniz. Bu arada acele de etmeyin. Umarım yardımcı olabildim.

BORA YAŞAR
05-12-2007, 15:31
Daima yardımcısınız Sn Erasure..

Benim gibi teknoloji fakirleri için ise çöl ortasında bir vahada güleryüzlü bir çadır sahibisiniz.:)

Şükran duygularımla.

Tekonolojinin takibi gibi bir iddiam olamaz.

Sadece şu an bir ihtiyacımı karşılamaya çalışıyorum.

Bu nedenle en ekonomik ve de karşılığı alınabilecek birşey olsun istiyorum.

Zaten inanın çok fonksiyonlu olsa bile aldığım aletler ölüp gidiyor da ben birçoğundan haberdar bile olmuyorum.:)

Ne kadar basit o kadar iyi..

Sevgiler..

Erasure
05-12-2007, 16:34
Daima yardımcısınız Sn Erasure..

Benim gibi teknoloji fakirleri için ise çöl ortasında bir vahada güleryüzlü bir çadır sahibisiniz.:)

Şükran duygularımla.

Tekonolojinin takibi gibi bir iddiam olamaz.

Sadece şu an bir ihtiyacımı karşılamaya çalışıyorum.

Bu nedenle en ekonomik ve de karşılığı alınabilecek birşey olsun istiyorum.

Zaten inanın çok fonksiyonlu olsa bile aldığım aletler ölüp gidiyor da ben birçoğundan haberdar bile olmuyorum.:)

Ne kadar basit o kadar iyi..

Sevgiler..

Sn.Bora Yaşar, fotoğraflarını "Kendi Çektiklerimiz" bölümüne gönderen ve Nikon'un L modellerinden kullanan üyelerimiz var. Size yardımcı olmaları açısından onlardan da yardım isteyebilirsiniz. Bu fiyatlar kesinlikle çok uygunlar, ben bu paralara lens bile alamıyorum. Sırada bekleyen bir lensin fiyatı bile çok fazla, hele bir 80-400 varki, ne siz sorun ne ben söyleyeyim, fiyatı 2500 YTL civarında ve mutlaka birgün çantadaki yerini alacak ama ne zaman onu bilmiyorum.

Mademki çok fazla detaylı bir cihaz istemiyorsunuz, yani bas-çek olması sizin işinize çok yarayacaksa, boş yere masraf yapmayın, kullanım kolaylığını, elinize rahat oturup oturmadığını, birazda aksesuarlarına bakarak ve bunu yakından yaparak, yani mağazaya giderek elinize alarak Nikon'lardan birisine yönelmenizi Nikon sever olarak önerebilirim. Nikon yerine Canon'da öneri listesinde ve apartmandaki bir komşuma da şu sıralar Panasonic'in lumix serisinden bir tane almaya çalışıyoruz. Aslında o da komplike birşey istemiyor ama Leica diye tutturdu. Leica'nın makinaları da çok iyidir ama fiyatları da o oranda yüksektir. Panasonic'in Lumix serisinde de leica lens kullanan modeller var ve bunu da düşünebilirsiniz. Takıldığınız yer olursa yine bilgim dahilinde cevap vermeye çalışırım. Seçiminizde başarılar...

Von
06-12-2007, 05:07
Ben de bu konuda topic arıyordum :).

Görünmez kaza eseri mefta olan Canon a serisi dijitalden sonra yeni bir dijital makine almak istiyorum. Canon'un lens kalitesini ben çok iyi buluyorum. A80 ve daha sonraki a serileri zamanında oldukça sıkı aletlerdi.

Şimdi ben de bir tavsiye rica edeyim. Benim için en önemli husus dayanıklılık ve sağlamlılık. Hassas ve toza dayanıksız aletler işimi görmüyor. Bu açıdan kullandığım Canon un malzemesi çok iyiydi. Bir kaç kere sert şekilde düşmesine rağmen bile zarar görmedi. Tozlu ortamlarda bile de büyük problem yaşamadım.

Optik zoom ise en değer verdiğim özellik. Çok büyük megapixel de ihtiyacım yok. Tavsiyeleriniz var mı ? L serisi dayanıklı ve sağlam bir ürünmüdür ?

Hepsiburada da en çok satan makina aşağıdaki linkte

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd97175

Bu da benim kullandığım modelin en üst serisi

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd93360#tablnk

Teşekkürlerimle

lancelot
06-12-2007, 09:01
Ben de bu konuda topic arıyordum :).

Görünmez kaza eseri mefta olan Canon a serisi dijitalden sonra yeni bir dijital makine almak istiyorum. Canon'un lens kalitesini ben çok iyi buluyorum. A80 ve daha sonraki a serileri zamanında oldukça sıkı aletlerdi.

Şimdi ben de bir tavsiye rica edeyim. Benim için en önemli husus dayanıklılık ve sağlamlılık. Hassas ve toza dayanıksız aletler işimi görmüyor. Bu açıdan kullandığım Canon un malzemesi çok iyiydi. Bir kaç kere sert şekilde düşmesine rağmen bile zarar görmedi. Tozlu ortamlarda bile de büyük problem yaşamadım.

Optik zoom ise en değer verdiğim özellik. Çok büyük megapixel de ihtiyacım yok. Tavsiyeleriniz var mı ? L serisi dayanıklı ve sağlam bir ürünmüdür ?

Hepsiburada da en çok satan makina aşağıdaki linkte

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd97175

Bu da benim kullandığım modelin en üst serisi

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd93360#tablnk

Teşekkürlerimle

Sn. Von,

ilgilendiğim bir alan olduğu için cihazları biraz inceledim. aslında hemen hemen aynı sınıf cihazlar olmasına karşın burada ayırımı sizin vereceğiniz karar etkilemekte... Marka, kalite ve bu sektörde güven isterseniz tercihiniz bence Canon olmalı, eğer fiyat performans isterseniz bu paraya bu kadar gelişmiş özellikler biraz zor o zamanda Samsung derim. (tek önemli nokta sanırım lensi kendi üretiyor ?? )

Saygılar...

Von
06-12-2007, 11:15
Sn lancelot

Teşekkürler. Aslında ben de manuel makinede de dijital makinede de hep Canon kullandım ve her seferinde Canon kalitesinden memnun kaldım. Yalnız sadece lens ve diğer özelliklerin iyi olması benim için yeterli olmayabileceği için ben özellikle malzeme olarak da sağlam ve hassas olmayan bir cihazı tercih ediyorum. Örneğin piyasada şatafatlı güzel görünümlü özel dizayn modeller var ki, dokunsanız kırılacak cinsten :) . Bu tür makinalar yerine daha sağlam malzemeler özellikten de bile belki daha önemli benim için. O nedenle tecrübelerden faydalanmak istedim...

BORA YAŞAR
06-12-2007, 13:26
Son araştırma sonuçlarını paylaşayım:

Nikon Coolpix L12 7.1 MP Dijital Foto.Makinesi

Hepsi burada'da fiyatı çantasız KDV Dahil 379,41 YTL ..
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd97721

Oysa burada çanta hediyeli KDV Dahil : 322.42 YTL
en uygun fiyatla bu adreste..http://www.hizlial.com/UrunInceleme.aspx?UrunID=03.003.1483.0013

Hafıza kartı (1GB) ve Lion pili de cabası..bence son derece uygun..Meraklısına incelemesi için ..

Eğer gözümden kaçan birşey yoksa, hızlıal hepsiburadaya göre baya baya avantajlı bir fiyat.

Erasure
06-12-2007, 13:44
Sizin için Nikon L11, L12 ve kullandığım E5400'ü yanyana getirdim.
Güzel bir cihaz, diğer 2 modelden en önemli farklı pixel fazlalığı,
image sabitleme sistemi ve flash etki alanının 8 mt'de olması, iyi bir kompakt...

http://img353.imageshack.us/img353/3682/snap127vp0.jpg (http://imageshack.us)

BORA YAŞAR
06-12-2007, 15:57
Amma zihin yorgunluğu bu işler bunlar alışkın olmayanlar için..

Sn. Erasure olmasa zaten hiç girmezdim..

Sonuç:

hızlıal'dan NIKON COOLPIX L12 7.1MP 2.5" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ sipariş edilmiştir.

Yakında en berbat ürünlerimle "kendi çektiklerimiz" topiğinde sizlere "benden çektikleriniz ve de istikbalde çekecekleriniz" olarak karşınızda olacağım.

BORA YAŞAR
07-12-2007, 14:55
Dün hızlıal sitesinden Nikon fotoğraf makinesinin sipariş edildiğini belirtmiştim.

Hızlıal alışveriş sitesi imrenilecek bir hızla işlemleri gerçekleştirdi. Siparişimizi onayladı. Belgemizi gönderdi.

Sonraaaa..

Bu sabah bir telefon. Kibar bir erkek temsilci özürler dileyerek stokta ürünün bulunmadığını farkettiklerini bu nedenle Nikonun 10 gün gecikmeyle teslim edileceğini, daha farklı bir marka örneğin Canon'un bir modelini kabul edip etmiyeceğimi sordu. Ben elimde sipariş belgesinin teyidi olduğunu, bu durumdan hoşlanmadığımı, 10 gün sonrasının garantisi olmadığını, bu tatsız durumun müsebbibinin kendileri olduğunu bu nedenle, fırsatçılık kabul edilmesin ama, Nikonun stoklarındaki daha iyi bir modelinin gönderilmesini kabul edebileceğimi ifade ettim.

Temsilci kibarca yarımsaat zaman istedi isteğimi tezekkür etmek için.

Yarım saat sonra aradığında sipariş ettiğim Nikonu bulduklarını bugün kargoya vereceklerini muştuladı.:he:

Karşılıklı saygı sözleriyle kapattık.

Bunu sizlerle paylaşmamın nedeni şu:

Örnekolayımızdaki gibi siparişinizin kabul edildiğine dair belge olduğu durumlarda, birçok alışveriş şirketi müşteriyi daha üst bir modelle mutlu etmeye çalışır.

Bir yerlere not edin..

Aklınızda olsun.

Von
07-12-2007, 16:45
Benim de buna benzer sohbetlerim olmuştur bazı internet üzerindeki satış yapan şirketlerle. Tüketici bilinci ve anlayışı arttıkça firmalar daha profesyonel ve müşteri odaklı davranmak zorunda kalacak. Bence bunlar güzel örnekler.

Erasure
07-12-2007, 18:15
Amma zihin yorgunluğu bu işler bunlar alışkın olmayanlar için..

Sn. Erasure olmasa zaten hiç girmezdim..

Sonuç:

hızlıal'dan NIKON COOLPIX L12 7.1MP 2.5" LCD DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ sipariş edilmiştir.

Yakında en berbat ürünlerimle "kendi çektiklerimiz" topiğinde sizlere "benden çektikleriniz ve de istikbalde çekecekleriniz" olarak karşınızda olacağım.

L12'yi seçmenize sevindim, hem iyi bir marka, hemde iyi bir model, karışık bir makina değil. İstediğiniz gibi bas-çek sınıfında bir cihaz, bunlara iyi ve kapasitesi yüksek pil ile hızlı bir şarj cihazı da alırsanız uygun olur. L12'nin güzel bir yanı da image sabitlemesinin olmasıdır. Titreme sorunu ortadan kaldıracaktır. Benim Nikon D80 SLR'da ise bunu lenslerle sağlamışlar ama lenslerin fiyatları uçuk, titreşim önlemeli bir lense verilen para ile orta karar 8-10 tane kompakt digital alınabilir. Bir diğer güzel özelliği ise 8mt'lik flaş etki alanı, bu birçok kompakt modelde 3-4mt'yi pek geçmez. Sonuç; hayırlı olsun, çekeceğiniz berbat fotoğrafları :he: bölüme bekliyoruz.

bridgea
18-01-2008, 13:46
Sn.Erasure merhaba herkesin imdadına koşuyorsunuz,ben de bir ricada bulunayım dedim.

Makina sizin compact tabir ettiğiniz cinsten,sony DSC-W80.

Sorun;akşamdan şarj ettik sabah bir fotodan sonra kilitlendi kaldı,yani power çalışmıyor,dolayısı ile hiçbir şey yapamıyorum.

Ne önerirsiniz?Şimdiden teşekkürler,saygılar.

Erasure
18-01-2008, 16:45
Sn.Erasure merhaba herkesin imdadına koşuyorsunuz,ben de bir ricada bulunayım dedim.

Makina sizin compact tabir ettiğiniz cinsten,sony DSC-W80.

Sorun;akşamdan şarj ettik sabah bir fotodan sonra kilitlendi kaldı,yani power çalışmıyor,dolayısı ile hiçbir şey yapamıyorum.

Ne önerirsiniz?Şimdiden teşekkürler,saygılar.

Eğer donanımsal bir sorun yoksa, yani power düğmesinin işlevini yitirmesi vs gibi, bu durumda ben hemen pilleri yuvadan çıkartır ve kısa bir bekleme sonrasında takardım. Compact Nikon'umda da bazen oluyordu. Bazen açıkken kapanmıyordu, pilini sökerek sorunu aşıyordum. Bunu yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa çok fazla müdahale etmeden, garantisi de varsa, mutlaka servis veya satınaldığınız yere gidin. Bu cihazlar içerisinde çok az mekanik parça var, gerisi tamamen elektronik devrelerden oluşuyor. Bu yüzden kendiniz tamir edemeyebilirsiniz. Uzak bir ihtimal olmasına rağmen hafıza kartına kayıt sırasında sorun çıkmış olabilir. Bu durumda da kart'ı çıkartır, kart dışarıdayken yeniden çalıştırmayı denerdim. Bu cihazlarda genellikle 5-10 karelik iç hafıza bulunur, en azından kartın durumu için bunu denerdim. Umarım sorunu aşarsınız, kolay gelsin...

pinky
18-01-2008, 18:25
Eğer donanımsal bir sorun yoksa, yani power düğmesinin işlevini yitirmesi vs gibi, bu durumda ben hemen pilleri yuvadan çıkartır ve kısa bir bekleme sonrasında takardım. Compact Nikon'umda da bazen oluyordu. Bazen açıkken kapanmıyordu, pilini sökerek sorunu aşıyordum. Bunu yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa çok fazla müdahale etmeden, garantisi de varsa, mutlaka servis veya satınaldığınız yere gidin. Bu cihazlar içerisinde çok az mekanik parça var, gerisi tamamen elektronik devrelerden oluşuyor. Bu yüzden kendiniz tamir edemeyebilirsiniz. Uzak bir ihtimal olmasına rağmen hafıza kartına kayıt sırasında sorun çıkmış olabilir. Bu durumda da kart'ı çıkartır, kart dışarıdayken yeniden çalıştırmayı denerdim. Bu cihazlarda genellikle 5-10 karelik iç hafıza bulunur, en azından kartın durumu için bunu denerdim. Umarım sorunu aşarsınız, kolay gelsin...
Benim kameramda da bazen aynı sorun oluyordu. Bataryayı çıkartıp takıyordum ve düzeliyordu. SD kartını çıkartmak aklıma gelmemişti. İç belleğim var. Bu sorun acaba kamera ısındığı zaman daha sık mı oluyor?
Sağolun sevgili Erasure.

Erasure
18-01-2008, 21:05
Benim kameramda da bazen aynı sorun oluyordu. Bataryayı çıkartıp takıyordum ve düzeliyordu. SD kartını çıkartmak aklıma gelmemişti. İç belleğim var. Bu sorun acaba kamera ısındığı zaman daha sık mı oluyor?
Sağolun sevgili Erasure.

Sn.Pinky, kameranın ısınması ile ilgisinin olduğunu sanmıyorum. Sonuçta bu cihazlar öyle çok enerji tüketmiyorlar. Ama peşpeşe alınan kareler bu cihazların bazı bölümlerinde enerjinin tüketilmesini sağlıyor. Hatta sıkça flash kullanımı sırasında böyle bir durumdan söz edilebilir. Compact Nikon'da ise bu durum pek ısınma ile alakalı değildi, flash vs kullanmadan bile bu durum oluşabiliyordu. Yine de belli bir sebepten demek zor, örneğin her 100 karede tekrarlıyor olsaydı belki bir üretim sorunundan söz edilebilirdi. Compact'ların bir çoğu kalem pil kullanır, oysa bendeki modelin kendi özel dizaynlı bir pili var. Konu tamamen şans işi diyebilirim. Evde 3 digital var, ilk digital HP ve pixel'i düşük olmasına rağmen böyle birşey hiç olmadı, üstelik 4 kalem pil kullanırdı. DSLR Nikon D80'de de böyle birşey oluşmadı. Bu arada Compact Nikon E5400 için bir firmware yayınlanmıştı ve kamerayı yeni firmware'e yükselttikten sonra böyle bir durum oluşmadı, belki de bir yazılım sorunu olabilir. Üreticilerin sitelerinden bunlar kontrol edilebilir. İyi kullanımlar...

Von
30-01-2008, 08:47
Ben de Compact mı DSLR mı kaosundan acil ihtiyaç da vuku bulunca DSLR için bekleme kararı alarak Nikon Coolpix L11 aldım. Makineyi elime alır almaz ilk yaptığım bir deneme çekimi oldu. Berbat bir görüntü verdi. Bilgisayara taşıdım. Bilgisayarda da berbat bir görüntü veriyor. Ayarlarını kurcalar kurcalamaz ise şimdiye kadar kullandığım tüm compact larda default olarak en iyi pixel seçili iken, Coolpix L11 de en kötü pixel in default olduğunu anlamak suretiyle durumu kontrol altına aldım :)

Fiyatına göre makul bir ürün. Ve oldukça küçük. Tavsiye ederim.

patates22
06-05-2008, 00:25
Fotoğraf makinesi için hangi marka şarjlı pil ve şarj aleti tavsiye edersiniz? Pilin özellikleri neler olmalı?

murca
06-05-2008, 00:52
Fotoğraf makinesi için hangi marka şarjlı pil ve şarj aleti tavsiye edersiniz? Pilin özellikleri neler olmalı?

Yüksek mAh'lı pilleri tercih edin, daha uzun süre dayanır. Biri yedek olmak üzere 2 takım yapın. Acele şarj etmek gibi bir zorunluluk yoksa daha yavaş şarj edenler hem daha ucuz olur hem de (bana göre) daha iyidir.
Pil olarak GP 2500 ve GP 2700 kullanıyorum, memnunum.

patates22
06-05-2008, 01:00
Teşekkür ederim sayın murca. İnternetten araştırdığım kadarıyla Varta en iyisi, GP ise fiyat olarak daha uygun. Bir de satın alabileceğim yerlerdeki modeller arasından da eleme yapmam gerekecek :)

Von
06-05-2008, 06:59
Merhaba

Şarj edilmiş piller acaba kaç gün içinde hiç kullanmadan tekrar tükenir. Bir bilgi veya tecrübeniz var mıdır ?

murca
07-05-2008, 01:37
Merhaba

Şarj edilmiş piller acaba kaç gün içinde hiç kullanmadan tekrar tükenir. Bir bilgi veya tecrübeniz var mıdır ?

Bir zamanlar haftada %1-2 gibi güç kaybı olduğunu okumuştum. Ekim'de şarj ettiğim piller de hala el fenerini çalıştırıyor.

varyemez
07-05-2008, 01:46
Bugünlerde dijital fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum. Fazla para vermek istemiyorum. Teknosa'da Fuji A820+çanta+2 GB SD kart 268 YTL.

Linkte teknik özellikleri veriliyor. Fotoğraf (ve makineleri) pek anlamadığım konulardan. Özellikleri iyi mi? Kullanımı kolay mı? Eğer iyi değilse 300 YTL altında hangi makineyi tavsiye edebilirsiniz?

http://www.teknosa.com.tr/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=119980971&CS_Category=_SBFAD_156_1&CS_Catalog=_FOTOGRAF___VIDEO_KAMERA&T_Category=_DIJITAL_FOTOGRAF_MAKINESI156

ben bunu alacağım,iso 1600 özelliği var,amatör çekimlerde önemli..:)

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=248&productid=bd99786

Von
07-05-2008, 07:18
Bir zamanlar haftada %1-2 gibi güç kaybı olduğunu okumuştum. Ekim'de şarj ettiğim piller de hala el fenerini çalıştırıyor.

Teşekkür ederim :super: