PDA

View Full Version : Son kullanım tarihi kadar üretim tarihi'de önemlidir.

ÖZDOĞAN77
16-10-2007, 11:44
Yıllar önce gıda maddelerinde hem üretim,hemde son kullanım tarihi bulunurdu.
İlerleyeceğimize geriliyoruz.
Geçen gün markette bir konserveye gözüm ilişti.
Nasıl olmuşsa üretim tarihi yazıyordu.ama o da ne;
Üretim tarihi: 3/2003
Son kullanım tarihi: 3/2008
Eğer bu konserveyi üzerinde üretim tarihi olmasaydı, daha son kullanımına çok var deyip alır bir güzel tüketirdiniz.
Ama ben 4 senelik konserveyi almam.Ben aldığım ürünün üretim tarihini bilmeliyim,bu benim insan ve tüketici olarak en doğal hakkım.
Gıda maddelerinin üzerinde kesinlikle üretim tarihi olmalıdır.Sadece son kullanım tarihi basmak üretici firmaların işine geliyor,iade oranları azalıyor.
Gerekli yerleri uyaralım,sağlığımızla oynatmayalım.

Şahsen üzerinde sadece son kullanım tarihi olup,üretim tarihi olmayan ürünleri almıyorum.
Sizde almayın…

Erasure
16-10-2007, 12:12
Bu konuya önem verenlerden birisiyim ve güncel yada yakın tarihli ürünleri almak için tüketimlerinin daha fazla olduğu markaları tercih ediyorum. Ayrıca ufak marketler yerine daha fazla satışların olduğu büyük marketlerden alıyorum. Ama buralarda bile üretim tarihleri geçmese bile geçmeye yakın çok markaları görüyorum, özellikle de dondurulmuş gıda grubunda bunlar daha fazla, dondurulmuş gıdayı tercih etmem ama promosyon için fiyat düşürerek 2 ürünü tek fiyata sıkça satıyorlar. Satılmaları da sorun değil ama bir çoğunun tarihleri 1 hafta - 10 gün içinde bitiyor. Aynı şeyler sağlık içinde geçerli, ilaçlar bu konuda çok daha önemli oluyor...

ÖZDOĞAN77
24-12-2007, 13:05
Aslında bu konu çok önemli,destek beklerdim.
Sağlık herşeydir,hele hiçbir şeyden habersiz,masum yavrularımızı korumak ve kollamak bizim görevimizse...

ÖZDOĞAN77
26-04-2008, 19:23
Geçen gün Hamidiye marka su aldım 0,5 lt. lik pet şişede.
Üzerinde 27/11/2007-27/11/2008 yazıyordu.
Büfedeki çalışan arkadaşa başka su olup olmadığını sordum ve başka olmadığı için onu aldım.
İ.D.O'dan,bilet alıp içerdeki büfeden alış veriş yapmak zorunda olduğum için başka şansım yoktu ve çok susamıştım.
Açıp içtim ve tahmin ettiğim gibi su ağır bir plastik kokusu içeriyordu.
Satıcıya,''lütfen bu suları satmayın,kullanım tarihinin bitmesine 7 ay var ama,bu su tam 5 aylık'' dedim.
Kesinlikle güneş ışığına maruz kalmış ve plastiğin kokusu suya geçmiş.
İşte buyrun,daha kullanım tarihine daha var ama hale bakın.Kötü depolama şartlarından bozulmuş,bir yudumda olsa içtik dioksinli suyu...:arf:

gizemliduygular
26-04-2008, 19:40
Son kullanma tarihinin bitmesine az bir zaman kalmış olan ürünleri kesinlikle almıyorum. Almamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Alacağım bir ürünü mümkün olan en kısa sürede tüketebileceğim kadar almaya özen gösteriyorum.

Serenler
26-04-2008, 20:05
Duyarlılığınız için teşekkürler sevgili Özdoğan.

Artık "Can boğazdan gidiyor"

Yediğiniz, içtiğiniz, giydiğiniz, soluduğunuz her şeye dikkat edin, sorgulayın...

ÖZDOĞAN77
29-04-2008, 13:15
Duyarlılığınız için teşekkürler sevgili Özdoğan.

Artık "Can boğazdan gidiyor"

Yediğiniz, içtiğiniz, giydiğiniz, soluduğunuz her şeye dikkat edin, sorgulayın...

Efendim, çağdaş insan,araştırır,sorgular,bilinçlenir.
Toplumların gelişimi ve tekamülü,bireylerin gayretleri ile olur.
Bilinçli ve her yönden gelişkin bireyler de,özlenen,arzu edilen ve aksaksız iletişimin sağlandığı,huzurlu mutlu ve sağlıklı toplumları ve milleti oluşturur.
Türk insanı bunu hakediyor,hemde sonuna kadar.
Sevgiler...