PDA

View Full Version : Cezayir

surfers
19-11-2007, 18:17
Herkese merhabalar,

2008 yazı itibariyle işim nedeniyle eşim ile birlikte Cezayir'e yerleşeceğiz. Bu ülke ile ilgili internetten bulamayacağımı düşündüğünüz, bizzat gidip yaşamış veya seyahat etmiş kişilerin görüşlerine, fikirlerine ve önerilerine ihtiyacım var....Fikirlerini paylaşacak olan herkese şimdiden teşekkür ederim..

surfers
19-11-2007, 21:12
bu arada şehir büyük ihtimalle başkent olacak. Hangi semtleri iyidir, istanbulda yaşadık 30 yıl , zorluk çekermiyiz, yok mu bilen allahaşkına !? :cry:

BOZOK
19-11-2007, 21:20
valla ne desem ki bilmem ki
ben fransada yasiyorum bu cezayirliler le icice yim eger cezayirdekilerde bunlar gibi ise isin yas

yeter
19-11-2007, 21:54
Bazı projelerden dolayı epey Cezayirli ile tanıştım. Ancak onlarla ülkenin güvenlik koşulları ile ilgili çok fazla konuşmadım. Buna rağmen yine bu projeler nedeniyle bildiğim bir konu var. büyük batılı şirketlerin bazıları için Cezayir yüksek risk içeren ülkeler kategorisinde ve o o ülkede kendi personellerinin çalışmalarına da izin verilmemektedir.

Ayrıca aşağıdaki bilgiyi buldum.

http://www.intes.org.tr/06/resim_depo/raporlar/cezayir_raporu_24.07.pdf

Cezayir’in çok büyük altyapı gereksinimleri ve yapı malzemelerinin azlığı, yerel firmaların yeni inşaatlara olan talebi karşılamalarını engellemiştir.

Güvenlik
Güvenlik Devlet tarafından yeteri ölçüde sağlanamamaktadır. Firmalar, kendi güvenlikleri için, hükümet tarafından özel güvenlik şirketleri ile çalışmak zorunda tutulmaktadır.
Özellikle kökten dincilerin ve Berberilerin bulunduğu bölgelerde, güvenlik hususu özel önem taşımaktadır.
Terör eylemlerine zengin olan kuzeyde daha sık rastlanmakta olup, sahra bölgesi daha emniyetlidir. Emekli generallerden oluşan ekipler ücret karşılığında güvenliği sağlamaktalar.

İstihdam Koşulları : Yerel İşçi

Özellikle kamyon şoförleri ve vasıfsız işçiler Cezayir’den istihdam edilebilir. Ücreti ödenmeden, 1 saat dahi fazla mesai yaptırılamamaktadır. Güvenlik sebebiyle, gece
vardiyası müsaadesi de alınamamaktadır. Ayrıca maaş ödemelerinde olabilecek kısa dönemli bir gecikme bile, direnişlere sebebiyet verebilmektedir. Bu direnişlerde, Cezayir’de sendikal faaliyetlerin çok gelişmiş olmasının etkisi de vardır.

balaban
19-11-2007, 22:12
Bu dedikodu gibi olacak çünkü ben gidip görmedim ve benim tecrübem yok.

Tunus doğumlu şimdi başka ülkede yaşayan bir arkadaşım var. Cezayir ve Fas hakkında anlattıklarından biraz biliyorum. Herşeyinize dikkat edeceğiniz bir ülke. Hırsızlık, arsızlık, yankesicilik özellikle eşiniz sağına soluna daha da dikkat edecek.

Aceleniz yoksa mesaj göndereyim daha detay verir sanıyorum. Benim pek aklımda kalmadı.

samurai
20-11-2007, 13:57
Selamlar.İs nedeniyle bu yaz Cezayirdeydim(başkent)Öncelikle şunu söylemek isterim hiçbir sorunla karşılaşmadım.Fransızcanız iyiyse hiçbir zorluk yaşamazsınız.Yalnız ingilizce bilenler çok az.Deniz kıyısında olup denize bu kadar uzak olan bir şehir hayatımda görmedim.Her yer inşaat alanı.Adım başı polis kontrol noktası var.Hatta havaalanından şehre gelişte anayolun ortasında duran sabit bir polis minibüsü var,inanamamıştım.Yemekler güzel ve lezzetli,fiyatlar uygun denilebilir.Sosyal hayat yok desem yeridir.Bir kaç tane büyük otel var fiyatlar standartlara göre aşırı yüksek.Benzin aşırı ucuz(20 ytl ye depo doluyo düşünün)Trafik keşmekeş,fakat insanlar çok sabırlı trafik ışığı
merkezde bir tane var
başka yok!Yabancılar bir iki semte sıkışmış kiralar aşırı yüksek.Sıradan 3+1 eve 1000 euro istediler düşünün ve senelik peşin alıyolar.Gittiğinizde muhakkak kendinize bir araba alın veya aldırın zaten kendini 1-2yılda amorti ediyo.taksiler kafasına göre durup yolcu falan alıyolarmış,ben hiç binmedim gerçi.Şarapları özellikle tavsiye edilir...

surfers
20-11-2007, 23:23
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Sn.Yeterin gönderdiği rapor dahil hepsini eşimle beraber okuduk...İlave edecek düşünceleri olan arkadaşların da yazılarını bekliyorum. Acelemiz yok kesin kararımızı 1-2 ay içinde vereceğiz ve olumlu olursa yaz gibi gideceğiz.

Ben de cezayire 1 ay önce seyahat etmiş biri ile bugün konuştum. Sn. Samurai ile benzer şeyleri söyledi inanamadım. Polisin çok olması, kırmızı ışık olmaması, trafiğin çok olduğu halde insanların kendini sıkmaması-ki bu bize göre hiç değil:)- gibi benzer olaylardan bahsetti. Bir de 80 dönemi Türkiye'sine olan benzerlikten sözetti, ben çok net hatırlamıyorum o dönemi ama mesajı aldım sanırım.
Evlerin eski ve sokakların dar olduğundan bahsetti. Bir de hidra diye bir semtin iyi olduğunu söyledi.. Eğer kiralar bahsettiğiniz gibi ise başlangıçta epey masraf olacak demektir.

onixon
19-12-2007, 22:41
Cezayir'e her ay 3-5 günlüğüne gittim ve muhtemelen bende çok yakın zamanda daimi olarak başkentte ikamet edeceğim. Dikkat edilmesi gereken hususlar :

1- Yabancılar için en uygun semtler : Hydra, El Biar ve El Mouradia. Bu semtlerde Büyükelçilikler ve bazı büyük firmaların merkezleri olduğu için kiralar epeyce yüksek. Ancak güvenlik açısından en iyi bölge denebilir. Kiralar 1000 Eurodan başlar ve uçar gider. Ancak bu kiralar yabancılar için geçerlidir. Kesinlikle Euro yada Dolar bazında kira kontratı yapmayın. Mutlaka Dinar anlaşın. Çünkü Dinar konvertible değil. Euro yada Dolar bankalarda kolaylıkla Dinar'a çevriliyor fakat elinizdeki Dinar'ı Euro/ Dolar yapmanız için karaborsadan birini bulmanız gerekiyor. Karaborsa 1 Euro = 115-118 Dinar Banka 1 Euro = 95 Dinar. Birçok Türk Dely Ibrahim adlı semtte oturuyor. Fena değil bu semt. Ayrıca Babali diye bir semte giderken anayolda Societe General binasının arkasında bir site mevcut. O site güvenlikli bir yer. Fiyatlarda makul.

Kiralar yıllık alınıyor. Mobilya mevcut. İstikbal mobilya bayisi mevcut. Elektronik eşya Türkiye'den daha ucuz. Otomobilde epeyce ucuz.

2- Güvenlik paranoya derecesine ulaşmış. Heryer polis kaynıyor fakat anlamsız olarak yollarda kontrol noktaları oluşturmuşlar. Ülkede ciddi işsizlik sorunu olduğu için Devlet gereğinden fazla polis ve asker istihdam ediyor. Belli bir süre sonra kontrollerin yarattığı gereksiz trafiği kanıksıyorsun. Ön koltukta oturan iki kişi içinde emniyet kemeri zorunlu. Kesinlikle afları yok. SÜrücünün ehliyetine el koyuyorlar. Sakın ola alkollü yakalanmayın.

3- Gidilecek güzel restorantlar :

-Le Pecherie - Deniz ürünleri . Servis ve kalite güzel.
-Tantra - Güzel bir atmosferi var
-Cheraga semtinde Moulin diye bir restoran
-Sofitel Hotelinin arka tarafında Hippopotamus adlı Fransız rest. ( Favorim)
-2 tane quick var
-Bosphorus - Türk restorantı

Deniz ürünlerinde Mercan, Mezgit, Çupra'nın irisi, Kılıç balığı bol bulunuyor. Kalamar , karides bol ve ucuz. Özellikle Mezgiti sarımsaklı karabiberli yapıyorlar. Şiddetle tavsiye ederim.

Kırmızı şarapları süper. Medea, Mascara harika. Beyaz'ı sevmedi ama rose içilebilir.

Yerli biraları Tango var. Güzel değil. Alkol heryerde satılmıyor. Bizdeki gibi tekel bayi türü yerler var.

Kuskusları Faslılarınki gibi değil. Ben beğenmedim. Çaylarını da sevmedim.

4- Kiffan Beach isminde bir havuz kompleksi var. Şehrin Doğu tarafında. Fena değil. ailecek gidilebilir. Şehrin batı tarafında özel plajlar mevcut. Buraya aileleri kabul ediyorlar. Sheraton otelinin plajı güzel.

5- Cheragada El Quds isminde bir alışveriş merkezi yapılıyor. Henüz faaliyete girmedi. Şehrin ilk modern alışveriş yeri olacak. Bunun dışında birkaç alışverişmerkezi inşa ediliyor. Dubaili Emaar şirketi 5 yıl içerisinde ciddi yatırımlar planlıyor. Eğer projeleri hayat bulursa ciddi bir turizm ülkesi olabilir. Ancak buna hiçbir Cezayirli inanmıyor.

6- Şehrin merkezi kötü. Fransızlar ne yapmışlarsa o şekilde kalmış. 60 yıldır ne boya yapmışlar ne bakım. ALışveriş caddeleri erkek eğemenliğinde. Hanımla dolaşmak ( eğer hanım kapalıysa sorun yok ) rahatsız edebilir. Cezayirde örtünme mecburiyeti yok. Kadınların %70'i kapalı. Erkeklerin ise sanırım %25'i entarili. Bu rakamlar başkent için geçerli. Diğer şehirlerde bu oranlar artıyor.

7- Casbah semtini merak etsenizde ailenizle gitmeyin. Başkentteki radikal dinci kesim bu bölgede toplanmış durumda.

8- Fransızca olmazsa olmaz. Ticaret kanalında ise Arapça makul görülüyor. Ticaret kanalında insanlarla selamünaleyküm ile konuşmaya başlamak lazım.

9- Taksiler yabancıları ciddi anlamda kazıklıyor. İyi pazarlık yapıp bir taksi ile anlaşma yapmalı.

10- Giyim konusunda ciddi sıkıntı var. Mutlaka Türkiye'den tedarikli gidin.

11- Yiyecekte ise yogurt, mercimek gibi gıda ürünleri Dely Ibrahim semtinde Lübnanlı birinin işlettiği bir markette mevcut. Carrefour var fakat Türkiyedeki gibi değil. 400 metrekare civarında. Sidi Yahya isimli semtte bulunan Hyar market güzel ve herşey bulunur. Türk Büyükelçiliği buradan alışveriş yapıyor.

12- Haftasonlarında gidilecek cafe, bar tarzı yerlerde sıkıntı var. Muhtemelen zamanın çoğu evde geçecektir. Sidi Yahya semtinde 2-3 cafe var. Ben sevmedim. Nargile sevenler gidebilir.

13- Halkı çok tembel ve çalışmayı hiç sevmiyor. Sakin görünürler ama damarlarına basarsanız çok kavgacı ve çirkef olurlar. Tek hayalleri Fransa'da iş bulmak. Ciddi işsizliğe rağmen inşaat firmalarında çalışan işçiler hep yabancı. Özellikle ciddi bir Çinli nüfus var.

14- Istanbul havalimanında bavul ticareti yapan Cezayirliler ağırlık sınırını genelde aştıkları için sizin üzerinize yazdırmak isteyebilirler. Ben her seferinde red ettim. Cezayirde bavullar çok geç çıkıyor. en az 45 dakika beklersiniz. Ülkeye girişte üzerinizdeki dövizi deklare edin. Yoksa ülkeden çıkarken sorun yaşarsınız. çıkışta bir memur rahatsız edici şekilde sizi sorgulayabilir.

15- 4 tane düzgün otel var 1 oda gecelik fiyatları : Sheraton ( 320 Euro ), Hilton ( 250Euro ), Mercure ( 200 Euro ) ve Sofitel ( 280 Euro ). Ben Sofiteli tercih ediyorum. Ayrıca El Aurassi ve El Djezair otelleri var. Onlar 150 Euro civarı fakat kalite çok düşük. Tam Arap işi. Bunun dışındaki otellerde güvenlik sorunu olabilir.

16- Sağlık hizmetleri Devlet ağırlıklı. Özel hastane mevcut. Ancak çok gelişmiş bir sağlık sektörü beklemeyin. Eczanelerde her türlü ilacı bulmak mevcut.

17- Kira harici su, elektrik ve yakıt için ödeyeceğiniz paralar çok cüzzi olacaktır. Haftasonları da evde oturacağınız için muhtemelen iyi bir birikimle dönersiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Detaylı bilgi talebi olursa cevaplandırabilirim. Zira gelecek kişilerle nasıl olsa ileride Cezayir'de tanışacağız.

surfers
30-12-2007, 20:02
Sn. Onixon,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, zahmet edip her şeyi yazmışsınız, neredeyse soracak hiç bir şey kalmamış çok sağolun :)... Sadece rakıdan bahsetmemişsiniz, neyse onu da elçilikten tedarik ederiz artık :>..
Yazdıklarınızı okuma fırsatını ancak bulabildim ve inanın çok memnun oldum..

Aslında aklımda küçük bir-iki soru kaldı: Ben kısmet olursa bir Türk firmasının orada kuracağı yeni bir fabrika'da görev almak üzere gideceğim. Sizce maaşımı hangi para birimi üzerinden almalıyım. Söylediğiniz kur oranları yüzünden biraz kafam karışık, acaba orada bir bankaya yatırılması mı yoksa Türkiye'deki normal hesabıma mı yatırılması benim açımdan iyi olur. İhtiyacım olduğunda orada bir bankaya eft yaparak kullanırım diye düşünüyordum ama emin olamadım. Yani firmam ile pazarlığı ytl ya da euro üzerinden yapmayı düşünüyordum ama şimdi işin içine dinar da girdi. :notr:
Bu soruya kur konularında bilgili her arkadaşım yanıt verebilir...

serkanoze
30-12-2007, 20:39
hydra said hamdine de 5 ay yaşadım.. güzel yerdir Alger ama bekar gitsen daha iyi olurdu.

serkanoze
30-12-2007, 20:44
oradak bankadan buraya para gelmesi hem zor hem pahalı.karaborsadan yararlanabilirsin.

sidi yahya da bu işi yapan dükkanlar var.(sigara telefon parfüm saat herşeyi satarlar).

otel st george(El Cezayir) ve shareton da zaman geçirebilirsin rahat ve şıktır.

Kuaför için shareton daki şişko oğlana git güzel saç keser.

onixon
31-12-2007, 09:55
Maaş hususuna gelince. Şirket ile yapılmış olan veya yapılacak bir iş akti ile gelirinizin %90'ını Türkiye'ye havale edebilirsiniz. Maaşlar Dinar olarak hesabınıza yatar fakat siz iş aktiniz vasıtasıyla bunu yasal olarak banka kurundan döviz alıp yurtdışına rahatlıkla havale edebilirsiniz. Havale ettiğiniz maaşınız Türkiyedeki hesabınıza en erken 15 gün sonra yatar bilginiz olsun. Para transferleri oldukça yavaş işler ve tüm havalelerde merkez bankası onayı aranır.

İkinci alternatif ise maaşın bir kısmının Türkiyeye yatması harcayacağınız kısmın ise Cezayirde verilmesi olabilir.

Karaborsadan aldığınız dövizi bir şekilde gümrükten geçirmeniz gerekecek. Zorluk yaşarsınız. Bu sebeple sanırım ikinci alternatif en iyisi gözüküyor.

Yazları oldukça sıcak geçer. Aile ile birlikte deniz kenarına gitmek isterseniz yabancılar için en uygunu Sheraton otelinin plajıdır. Ancak 1 günlük giriş bedeli kişi başı 50 Euroya gelir. İçeride birşeyler içip yerseniz en az 80-100 Euroyu gözden çıkarın. Bunun dışında halk plajları var ama rahat edemezsiniz.

Şehir merkezinin mimarisi oldukça hoş ve güzeldir. Fakat Fransızlardan kalan bu binalara adamlar bir boya fırçası değdirmemişler 45 senedir. Bakımsız gözüküyor.

Cezayir'i tanımak için " Battle of Algers" isimli filmi mutlaka izleyin derim.

Rakı sanırım Bosphorus restorantta bulunur. Enerji Bakanlığının hemen arkasında yer alan bir mekan. Güzeldir. Ocakbaşı filanda var. Her türlü mezeyi bulabilirsiniz. Konsolosluktakilere pek fazla bel bağlamayın. Sanırım 4-5 tane Türk görevli var. Herkese Gülderen Hanım cevap veriyor.

onixon
31-12-2007, 09:59
Şirketiniz ile anlaşma yaparken YTL'yi işin içine dahil etmeyin. Euro veya Dolar bazında anlaşma yapın. Maaşın bir kısmı Türkiyede yatacak olsa dahi onu döviz olarak alın. Cezayirdeki kısmını ise dövize endeksli olarak talep edin. Yani Cezayir banka satış kurundan hesaplanıp hesabınıza yatırsınlar.

Türkiyede mevcut dış ticaret açığı develüasyon ile sonuçlanacaktır. Böyle bir durumda YTL'ye endeksli olmanız sizi zor duruma düşürür.

VOLVO
31-12-2007, 11:00
Sevgili Dostum,

Ne kadar çok da Cezayir tecrübesi olan varmış şaşırdım.Benim de iki yıl önce başkent Cezayir ve ikinci büyük şehirleri olan Oran şehrinde bir hafta kalmışlığım var. Yukarıdaki arkadaşlar mükemmel özetlemişler cezayir'i.

Bana mı rastgeldi bilmiyorum ama benim karşılaştığım Cezayirliler oldukça cana yakındı. Türkler çok seviliyordu.Hatta sürekli bizi neden bırakıp (osmanlılar) gittiniz diyorlardı. Malum sonrasında Fransizlar resmen canlarına okumuşlar.İnanılmaz sömürmüşler. Her tarafta izleri çok fazla. Fransızca bilmemek büyük dezavantaj.Ya da Arapça.

Ben mükemmel ingilizce bilmeme rağmen orada bir gram faydasını görmedim:)

Cezayirliler daha önce de yazıldığı gibi genel olarak çok tembeller.Rahatlarından hiç taviz vermiyorlar.Bundan dolayı da yabancı işverenler daha yüksek ücret verip yabancı işçiler getiriyor. Türk fazla olmasına rağmen çinliler,hintililer ağırlıklı.

İç savaş Cezayir'i mahvetmiş.Duvarlarında hala kurşun izleri var.Tıpkı lübnan gibi. İç savaş yüzünden asosyalleşmişler.Dile kolay hava karardığı anda evlerine çekilmek zorundaymışlar o yıllar.Bırakın sadece eve kapanmayı, ışıkları dahi açamıyorlarmış. Çünkü asiler işık yanan eve dalıp, kafaları kesiyorlarmiş:cry::cry:

Aşırı derecede polis kontrol noktası var. Ve her polis kontrol noktasında araba ışıkları kapatılmak zorunda. Bundan dolayı gece araba ile giderken farları kapalı araç fazlalılığı sizi şaşırtmasın. Eskiden gelen alışkanlık ile farlar kapalı seyahat ediyorlar. Düşünün artık o yıllardaki polis kontrol noktası fazlalığını.Aç kapa, aç kapa yapacaklarına komple kapatıyorlarmış:)

VOLVO
31-12-2007, 11:12
Bölüm 2:

Varsa yoksa yeşil çay içerler. Güzel deniz restoranları vardır. Trafik keşmekeş. Kaldırımlar özellikle gece ile birlikte çöplerle dolar.Tıpkı eski Türkiye gibi.Balkondan aşağı çöpleri sallarlar. (Bu yazdıklarım Oran için geçerli daha çok).İnsanlar gece ikiden önce evlerine gitmezler.Eski yılların acısını çıkarırlar.

Başkent Cezayir biraz daha düzgün. Birçok ülkede ödediğimden daha fazlasını ödedim Mercury otelinde kalmak için. Sanırım 200 Euro/gece idi. Meyve sebze çok ucuz.Benzin'de. Hayat ucuz elbette. Ama çok paran olsa da fark etmiyor,yapacak çok fazla birşey yok.

Dostum geçici bir süre için gideceksen gidilir.Ama çok uzun kalman gerekiyorsa zorlanabilirsin.Türkiye'ye bir alışan başka ülkede yapamıyor inan bana. Yaklaşık 50-60 ülke dolaşmış biri olarak söylüyorum bunu.

Birde yemekleri kaşık değil elle yemeye alıaşacaksın.Yoksa insanlar onlardan tiksindiklerini sanıp, alınabiliyorlar:he::he: Bu arada aşırı iştahlı olan ben orada 5-6 Kg vermişti. Dedimki ben mi çok hassasım.Arkadaşım gitti o da 4 Kg verdi geldi:yes::yes: Ama evinde yapacağın yemeklerle durum tabii ki çok farklı olacaktır.

İnsanlar çok iyi.Cana yakın.Ama sonuçta arap.Pazarlık yapmak zorundasın.Yoksa affetmezler. Dile kolay iç savaş biraz vahşileştirmiş elbette onları ama zamanla birlikte onlar da değişiyor.Bence Kuzey Afrika'nın parlayan ülkesi onlar olacak 10 sene içerisinde. Ülker,Abdi İbrahim fırsatları görüp hemen fabrikalarını kondurdular.

Doğalgaz,petrol var. Ama fransızlar el koymuş durumda tabii. Turizm'e açık.Akıllı olurlarsa Tunus gibi başarılı olabilirler.

Neyse şimdilik bu kadar.

Aklıma gelirse yazarım tekrar.:super:

pinky
31-12-2007, 11:39
Dostum geçici bir süre için gideceksen gidilir.Ama çok uzun kalman gerekiyorsa zorlanabilirsin.Türkiye'ye bir alışan başka ülkede yapamıyor inan bana. Yaklaşık 50-60 ülke dolaşmış biri olarak söylüyorum bunu.

Sevgili VOLVO,
Kıskandım doğrusu.:)
Ben saymadım ama herhalde 50 yi bulmaz. Bir boş zamanında şu 50-60 ülkeyi bir sıralıyıver. Merak ettim doğrusu. :)

VOLVO
31-12-2007, 11:59
Sevgili VOLVO,
Kıskandım doğrusu.:)
Ben saymadım ama herhalde 50 yi bulmaz. Bir boş zamanında şu 50-60 ülkeyi bir sıralıyıver. Merak ettim doğrusu. :)

Sevgili Pinky Abi ben o kadar ülkeyi dolaşmış olabilirim ama senin gibi haz alarak, içime sindirerek dolaştığımı söyleyemem. Çünkü Tunus topiği bunun kanıtı:):super::super:.

Ben daha çok işim gereği (toplantı+müşteri ziyaretleri=) yurtdışı seyahatler yapıyorum.Sıralama yapmaktansa şöyle yazayayım;

Full Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri.

Sanırım bunlar 50-60 ülke yapıyordur:notr::notr:

Sevgilerimle....

pinky
31-12-2007, 12:28
Sevgili Pinky Abi ben o kadar ülkeyi dolaşmış olabilirim ama senin gibi haz alarak, içime sindirerek dolaştığımı söyleyemem. Çünkü Tunus topiği bunun kanıtı:):super::super:.

Ben daha çok işim gereği (toplantı+müşteri ziyaretleri=) yurtdışı seyahatler yapıyorum.Sıralama yapmaktansa şöyle yazayayım;

Full Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri.

Sanırım bunlar 50-60 ülke yapıyordur:notr::notr:

Sevgilerimle....
İnşallah Dalya yaparsın sevgili VOLVO. Ben daha çok hangi kıtalar ağırlıklı diye merak etmiştim. Ben de daha çok Avrupa ağırlıklı gezdim. Biraz Kuzey Amerika ve Asya. Birleşik Arap devletleri ve az Afrika. Selam ve sevgilerimle

serkanoze
31-12-2007, 14:52
Rakı için Bosphorus-Türk Restaurant.Arap garsonlar türk yemeklerini çok güzel telaffuz ediyorlar.Restaurant sahibi Fazlı Bey,uğrayın tanışın,ayrıca aşçıbaşı türk.

Balık için yanılmıyorsam sahilde MAdrak diye bir yer var,bir sürü balık restaurantı mevcut.

Her 1-2 km de polis ve jandarma kontrol noktası bulunuyor.Geceleri kontrol noktasına yaklaşırken farları kapat iç lambayı aç şeklinde bir alışkanlık ediniyorsun,ben buraya geldikten sonra da bir süre devam ettim:he::he:

Alger içinde anayollar iyidir 3 şerit,bütün arabalarda mutlaka hasar bulunur ve yaptırmazlar,genelde öyle kullanmaya devam ederler.

Ben Hydra Said Hamdine de bir villada yaşıyordum 3 arkadaşla beraber.Yıllık kira 40.000 usd idi ama ev çok iyiydi 10 odalı falan.Bizim sokakta Yemen Büyükelçiliği ve emekli bir general olduğundan sürekli polisler beklerdi.

Diğer arkadaşların dediği gibi fransızca çok önemli,ben gidince özel ders aldım ilerlemek için,konuşmak zorunda olunca zaten otomatikman ilerliyor.

surfers
04-01-2008, 15:58
Buraya yazan herkesin çok yardımı dokundu, daha gitmeden bir çok konu hakkında bilgi sahibi oldum. Saç kesimi bile önemli gerçekten, ben askerlikten sonra kuaförümü hiç değiştirmedim 8 senedir, öncesi uzun malum üniversite dönemi :yes: İş akdini büyük ihtimalle euro üzerinden yapacağım, maaşı iki kısma bölüp bir kısmı oraya bir kısmını buraya yatırılmasını sağlamak makul gibi görünse de, arkamdan "vay be herif ammma para biriktirecek" denmesini istemediğim için hepsini oraya yatırtmayı düşünüyorum. Aslında oradaki pozisyona uzun vadeli bakmam gerekiyor ama 3-5 sene yetecek gibi geliyor, tabii zaman içerisinde tekrar değerlendirilecek şeyler bunlar. Bir arap ükesinin büyükelçiliğinin sokağında oturmak çok mantıklı geldi bana, bunu sağlamaya çalışacağım. Birde ingilizcenin yetmeyeceği çok açık görülüyor, bu ay içinde fransız kültüre başlamayı düşünüyorum, artık 7 ayda meramımı ifade edecek düzeye gelirsem ne ala orada da özel ders ile takviye şart, arapçayı ise Türkçeye girmiş kelime sayısının fazlalığından dolayı orada dolaylı olarak öğrenmek işime geliyor..
Eşimle bolca afrikayı gezmeyi düşünüyoruz (özellikle belirttim bizimki de okuyor burayı, "neden bekar gitmek daha iyiymiş" konusunu fazla açmayalım:he:).... Ama gördüğüm kadarıyla çok gezmiş arkadaşlar var, "hangi ülkenin neresinde ne yapılmalı" gibi bir konuda bunlar paylaşılabilir :super:..

Arkadaşlar herkese gerçekten tekrar teşekkür ederim, yine de aklınıza gelen bir şeyler olursa lütfen yazın..

onixon
04-01-2008, 17:12
Afrikayı gezmeyi düşlemek kişiden kişiye değişir. Ben Afrikanın bir kısmını gördüm. Fas, Tunus ve Mısır turistik amaçla gezilebilir. Eğer bol paran varsa Fildişi Sahilleri ile Kenya da olabilir. Ancak Mali, Ghana, Kamerun, Nijerya, Nijer , Burkina Faso filan düşünüyorsanız aman derim. En ideali Cezayirden İspanya, Fransa, İtalya yapmaktır. 2 saat sonra Avrupanın herhangi bir başkentinde olacaksınız. Üstelik otel için deli para harcamadan. Yukarıda bahsettiğim Afrika ülkelerinde düzgün , temiz ve güvenilir oteller oldukça pahalıdır.

Not : Youtube'dan future Algers diye arattığınızda 5 sene sonra Cezayirde yapılacak projeler tanıtılıyor. Bu projeler Dubai'li El Maktoum'a ait olan Emaar firmasına ait. Cezayir sıfır borç ve 150 milyar usd ile tüm yatırımcıları cezbediyor. Tek dezavantajları radikal islam.

EOK
14-10-2011, 15:22
3 yıl sonra hala şu andaki Cezayir ile ilgili tavsiyeleri olan arkadaşlar var mı? Saygılar....

EOK
14-10-2011, 15:22
Hatta 4 yıl sonra ;)

vippol35
14-10-2011, 15:47
Bende görev içabı kuzey ırakın dağlarını gezdim.iyide bilirim.cezayir ise iki günlüğüne gittim.Türkiyemiz bu dünyanın cenneti.

EOK
16-10-2011, 00:09
aga gidelim mi cezayire gitmeyelim mi var mı diyecek lafı olan, işi bile orda yaşamış olann vesayire
=)))))
Tavsiyeleriniz çok önemli...

EOK
16-10-2011, 00:15
tezkip,,,

"işi bilen, orada yaşamış olan" ....

mursevim
28-10-2011, 11:53
cezayir nasıl değiştimi acaba 4 seneden sonra.. gitmek güvenli değil diyorlar doğrumu acaba? otel fiyatlarıda pahalıymıs gecelik 200 euro en azından.. uçak biletide fasa ve tunusa göre 2 katı...