PDA

View Full Version : KullandiĞiniz FotoĞraf Makİnasi Ve Ekİpmanlari

dalgıçkerem
07-12-2007, 23:47
Herkese merhabalar, bu bölümdeki topiklerin hepsi çok güzel ve güzel resimler eklenmiş. Yalnız bişey eksik bu resimleri hangi makina ve ekipmanlarla çekiyoruz? Bu topikte istiyorumki herkes kullandığı fotoğraf makinası marka ve modellerini yazsın ve makinaların artı ve eksi yönlerini tartışalım ve bilgi paylaşımında bulunalım. Yeni makina alacak arkadaşlara bilgi ve tecrübelerimiz nispetinde yardımcı olalım. Bence böyle bi topiğe herkesin ihtiyacı olacaktır. Herkes davetlidir arkadaşlar.

dalgıçkerem
07-12-2007, 23:59
Ben öncelikle kendimden başlayım: ilk makinam bundan uzuun yıllar önce canon'un ilk çıkan eos serisinden eos 650 idi, onu bi süre kullandım ve daha sonra canon eos 650yi takas yaparak nikon F3 almıştım, onuda bi süre kullanıp yine duramadım nikon F3üde takas yaparak yine nikonun F90X makinasını almıştım bu makinam süperdi. üzerindeki lensleri tam olarak hatırlamıyorum ama bi 50 mm normal objektif birde 28-210mm di galiba zum objektif vardı. Flaşta yine nikonun SB26 flaşını almıştım takım süperdi ama bi süre sonra satmak zorunda kalmıştım onlarıda. şimdi elimde canonun ıxus 55 kompakt makinası var tabi o makinelerin yanında bu hikaye gibi ama yinede güzel resimler çekiyo. Bu aralarda yeni bi makina arayışına girdim bakalım hayırlısı. Fujinin 6500 FD modelini düşünüyorum ama kesin değil bakalım.

Erasure
08-12-2007, 02:09
Birkaç gün önce ekipmanların fotoğrafını göndermiştim,
tripod'lar, analog'lar ve digitallerden birisi bu kare'de bulunmuyor.
Fotoğrafı bu digital (HP Photosmart 320) ile çekmiştim...

http://img155.imageshack.us/img155/8922/im003552mt8.jpg

dalgıçkerem
08-12-2007, 12:17
Hocam bu resmi göndermen hiç iyi olmadı, heveslendirdin valla bizi. takım süper duruyo. O nikonların modelleri ney acaba? Dün gece nikon sitesine baktımda güzel makinaları var. Ben fujimi alıyım diyordum ama nikonlarda göz kırpıyo. Allah nazardan saklasın güle güle kullanın. Burayada kullandığınız makina ve aksesuarlarınında resimlerini eklerseniz çok faydalı olur.

Erasure
08-12-2007, 13:47
Takımı iyileştirmeye çalışıyoruz :) eksiklerim var. Daha iyisi sizlerin olsun, D200 ve D300 piyasada, daha da iyisini isterseniz var ama bütçenin zorlanacağına emin olabilirsiniz.

Soldan sağa;
Nikon D80
AF Nikkor 18-70mm f3.5-4.5g ed-if af-s dx
AF Nikkor 50mm f/1.8D + Cokin UV
AF Zoom-Nikkor 28-100mm f/3.5-5.6G
Sigma 105mm F/2.8 EX DG AF Macro
ve
Kompakt Nikon E5400 (kompakt ama P,A,S,M modlar, RAW ve 1/4000 hız ile iyi cihazdır)

Aksesuarları da bir ara hazırlayayım, şimdilik bu kadar...

Ama Canon'un üzerine ekonomik bile olsa DSLR düşünmenizi öneririm. Hatta Nikon'un D40x'i veya Canon'un 400D'si güzel cihazlardır. Fiyatları da güzel rakamlara geldi, ben yukarıdakilere sıkı para vermiştim ve vermeye de devam ediyorum. Nikon'la zaten tanışmışsınız, Nikon'un çektiği karelerden sonra başkasına dönmek olmaz...

dalgıçkerem
08-12-2007, 13:59
Evet ıxus 55'in üzerine en mantıklısı DSLR makina almak daha iyi olur. Nikon'un bilmemmi F90X hala gözümde tütüyo. Nikonun tadı başka. Siz ekipmanlarınızı böyle resimlerle tanıtında bizide teşvik edin. Benim en merak ettiğim şey gördüğüm resimlerin hangi makinalarla çekildiği, şimdi resimlerinize bakarken daha başka bi gözle bakacağız.

Erasure
08-12-2007, 15:52
Ekipman fotoğrafı göndermek sorun değilde asıl sorun bunları bir araya getirmekte :)
bizim ekipmanların tamamına sanırım 5000 YTL civarında rakam verdim. Biraz daha
vermemiz gerekiyor :) takımın oyuncularından birkaçı eksik... Bakalım sonumuz ne
olacak bende bilmiyorum. Çok güzel lens'ler var, hepsi de "gel beni al" diyor ama
fiyatları da Türkiye'de çok fazlalar. Gökyüzünün teleskop ile çekimleri için birkaç
malzeme baktım, onlarda servet ediyor.

Ben DSLR almanızı isterdim, en azından lens'leri başka modellerde de kullanabilirsiniz.
Ekonomik bir DSLR alarak, lens'e yatırım yapmak uygun bir adım, tabii fotoğraf
çekmek için elinizdekinin yeterli olmadığını düşünüyorsanız. Bunun haricinde pahalı
bir ürün grubu diyebilirim. Neyse konu derin, şimdilik bu kadar diyeyim...

dalgıçkerem
11-12-2007, 21:43
Erasure arkadaşım Bu slr makinelerden canon 400D ile nikonun D80 ve D200 makinelerini mukayese ederseniz hangisi tercihiniz olurdu? Birde nikon AF-S DX Zoom-Nikkor 18-135mm f3.5-5.6G IF-ED (7.5x) lensi nasıldır acaba? 18-135 geniş bi aralık yani biçok işi görebilir gibi tek eksi yönü heralde diyafram 3.5-5.6 aralığı. Bu lensle macro çekimde yapılabilirmi acaba?

Erasure
11-12-2007, 22:59
Erasure arkadaşım Bu slr makinelerden canon 400D ile nikonun D80 ve D200 makinelerini mukayese ederseniz hangisi tercihiniz olurdu? Birde nikon AF-S DX Zoom-Nikkor 18-135mm f3.5-5.6G IF-ED (7.5x) lensi nasıldır acaba? 18-135 geniş bi aralık yani biçok işi görebilir gibi tek eksi yönü heralde diyafram 3.5-5.6 aralığı. Bu lensle macro çekimde yapılabilirmi acaba?

Nikon'dan memnun ve birkaç nikon kullanma şansımdan dolayı Nikon'u tercih ederdim. Makinalar içerisinde en eski model D200, en yeni model ise 400D ile D80'dir. 400D ile D80'in çıkış tarihleri hemen hemen aynıdır. 3 modelde 10mp'lik cihazlardır. Hız olarak en hızlısı D200'dür, 1/8000'lik bir hıza sahip ve 5 kare/saniye'de çekim alır, diğerleri 3'te kalıyor ama bu bile yeterli diyebilirim. Yüksek ISO ise D80 ve D200'de var, bu cihazlarda 3200 ISO'ya kadar yükselebiliyor.

Burada önemli bir tercihi marka ile seçiyorsunuz, çünkü sonrasında alacağınız her lens geri dönülmez bir aşamaya kullanıcıyı sokuyor. Nikon'un body'lerinden birisini alıp, bunu yıllar sonra bir üst modele çıkartmak istediğinizde lens'lere yapılan yatırımı tekrarlamamak için yine bir Nikon body'e ihtiyaç olacaktır.

Nikon'lardan D80 ve D200 arasındaki seçimi bende yapmak zorunda kalmıştım. D200 daha iyi bir cihaz ancak fiyatının pahalılığından dolayı bu farkı vermek yerine lens almayı tercih etmiştim. D80'in de aldığı kareler son derece kalitelidir. Bunun haricinde Nikon parça olarak pahalıdır, D80'e verdiğim rakamın yarısına şu anda Canon alınabiliyor, oysa Nikon D80 halen pahalıdır. Lenslerde yine aynı şekilde pahalıdır. Nikon'un kendi lenslerinin kullanıyorum, macro için ilk kez Sigma'yı seçtim ve bütçeyi ayarlarsam sigma 10-20mm alınacaklar içinde yer alıyor.

18-135mm ise aslında tek lens kullanmak isteyenler için güzel bir aralığa sahip veya uzun süre lens almak istemeyenlerin için uygun bir seçenek olurdu. Canon'larda bildiğim kadarıyla 18-55mm kit lensi veriliyor. Bu biraz yetersiz kalıyor. Bu lens (18-135mm Nikon) ile macro çekim yapabilirsiniz ama gerçek macro gibi sonuç beklememelisiniz. Kullandığım 105mm Sigma ile aldığım karelerin haricinde eğer macro'yu çok kullanacaksanız Nikon için VR (titreşim önleme özellikli lensler) tercih edilmesinde yarar var ancak bunların fiyatları da hiç ekonomik sayılmaz. Şimdilik bu kadar diyeyim...

C.ÜNLÜ
11-12-2007, 23:05
panasonic dmcfz7

guneysu
11-12-2007, 23:38
samsung d500 ... aynı zamanda telefon olarakta kullanılıyor:D:D aparat olarak da kulaklığı var.. mp3 dinlemek için

dalgıçkerem
13-12-2007, 16:16
canon 400D bady yanında kit lens 18-55mm + sigmanın 70-300 apo lensi nasıl olur acaba? macro, portre, manzara, uzak çekim olarak. canon 400D kit olarak fiyat 950 ytl gibi, sigmada 350 ytl gibi, sıfır fıyatları. bu fiyatlar uygunmudur acaba?

Erasure
13-12-2007, 20:47
canon 400D bady yanında kit lens 18-55mm + sigmanın 70-300 apo lensi nasıl olur acaba? macro, portre, manzara, uzak çekim olarak. canon 400D kit olarak fiyat 950 ytl gibi, sigmada 350 ytl gibi, sıfır fıyatları. bu fiyatlar uygunmudur acaba?

Canon'un fiyatı gayet iyi ve eğer garantili olarak alabiliyorsanız hiç kaçırmayın. Bugün parça aldığım yerin sitesinden 400D Kit'e baktım, 4GB kart ve çanta ile 1630 YTL civarındaydı. 70-300 APO ise 350 YTL'ye yine uygun, bu da 450 YTL civarında fiyata satılıyor. Lens olarak ise iyi bir boşluğu dolduruyor. Aynı zamanda macro bir lens olduğundan çiçek böcek vs'yi de gayet sorunsuz çekebilirsiniz. Lens'in çektiği kareler içinde Flickr'ı ziyaret edebilirsiniz.

2 lens birbirini tamamlayan aralıkta ve uzun bir süre ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Gövde ile lens arasında bir Extender alarak aralığı yükseltebilirsiniz. Gerçi Canon'un AF 1.4X Extender'ı hiçte ucuz sayılmaz ama lens'in kapasitesini arttırmak için iyi bir çözüm diyebilirim.
Son karar sizin, Canon ile Nikon arasında seçim yapmanız gerekiyor, bundan sonra alacağınız parçalar gövdeye bağlı olacağından marka seçiminiz önemli oluyor. İyi akşamlar...

dalgıçkerem
13-12-2007, 23:52
Erasure arkadaşım, verdiğim fiyatlar spot fiyatlar yurtdışı garantili. gittigidiyoda var ve sirkecide bu fiyatlara rahat bulunur sıfır, spot fiyat. tabi türkiye garantisi yok. birde bu Extender ne işe yarıyo acaba?

Erasure
14-12-2007, 00:43
Erasure arkadaşım, verdiğim fiyatlar spot fiyatlar yurtdışı garantili. gittigidiyoda var ve sirkecide bu fiyatlara rahat bulunur sıfır, spot fiyat. tabi türkiye garantisi yok. birde bu Extender ne işe yarıyo acaba?

Son karar sizin ama bu parça işi, özellikle de elektronik olunca biraz güven sistemi değişiyor. Gittigidiyor'da birçok satıcı ürünün arızalanması durumunda "50$ ile bize gönderin, tamir ettiririz" gibi bir satış sistemiyle ürünlerini pazarlıyorlar. Ben açıkçası pek güvenemiyorum. Extender ise lens ve gövde arasına takılan bir ara parçadır. Canon'lar için 1.4X ve 2.0X olarak 2 model var diye biliyorum.

Bu parçayı almak zorunda değilsiniz, alırsanız ortaya şöyle bir durum çıkıyor.
Örneğin 70-300mm lensiniz var ve 1.4X'lik bir extender (canon böyle diyor, Nikon'da Teleconverter diyor) taktığınızda lens 98-420mm gibi çalışıyor. Tabii bununda fiyatı epeyce pahalıca, ancak lens'le gövde arasına bağlandığından her lens ile kullanılabilir. Nikon'da 1.4x, 1.7x ve 2.0x diye 3 tipte var. Orjinal olmayan bir marka seçilirse fiyat ucuzluyor, hatta bazılarında AF çalışmadığından lens manuel kullanılıyor.

dalgıçkerem
14-12-2007, 01:12
evet bende alırsam sırkeciden almayı düşünüyorum, gittigidiyoda fiyatlar aşşa yukarı belli oluyo. bayi fiyatlarıyla spot arasında epey fiyat farkı var tabi elektronik işi birazda şans işi bayiden garantili alırsın, makine elinden düşer yada ne biliyim üzerine sıvı bişeyler dökülür, garanti dışı olur. Bayiide 400D 1500 ytl gibi. spotu 950 çok rahat bulunur aradaki fiyat farkınıda garantiye veriyoruz. açıkçası 950 ytl olan bi makine bayiide 1500 ytl epey büyük bi fark. Tabi alırkende açıp bakmakta gerek. Bakalım hayırlısı, canon 400D ile sigma 70-300 APO lense niyetlendim. Extender hakkında verdiğiniz bilgiler içinde çok teşekkür ederim. Sizden epey istifade ediyoruz. 70-300 konusundada son işey söyleyim canonun 70-300 IS lenside kralmış bu arada. ama fiyatıda spotta 1000 ytl gibi. Sizinde dediğiniz gibi bu konular çoook derin ve girdikçe konuların içinde insan kayboluyo bazen. Şu vatandaşında videolarını izleyince insanın hemen gidip alası geliyo 400D'yi, gerçi siz nikoncusunuz ama videolarını izleyin adam tam fotoğraf tutkunu gibi.
http://www.youtube.com/Comcanon

Von
14-12-2007, 08:40
Ben de Canon 350D düşünüyorum. 400 ler hala çok pahalı ve 350 D nin kampanyası var.

CANON EOS 350D+EF 18-55 LENS SLR DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ yaklaşık 1.100 YTL civarında.

tsalci
14-12-2007, 15:43
Sony ALFA Serisi D-SLR fotoğraf Makinesi

SAL-1870
DT 18-70 mm F3.5-5.6 standart zoom objektifi

SAL-75300
75-300 mm F4.5-5.6 telefoto zoom objektifi

55mm CLOSE-UP MAKRO LENS SETİ - +1/+2/+4/Macro

VCT-R640
Tripod

LCS-AMA
Yumuşak Taşıma Çantası

LCS-AMSC30
Yumuşak Taşıma Çantası

HAŞAT
14-12-2007, 15:59
Ben de Canon 350D düşünüyorum. 400 ler hala çok pahalı ve 350 D nin kampanyası var.

CANON EOS 350D+EF 18-55 LENS SLR DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ yaklaşık 1.100 YTL civarında.

SN. Von www.gittigidiyor (http://www.gittigidiyor) da 1000 YTL ye garantili 400d ler var.

Von
14-12-2007, 16:22
SN. Von www.gittigidiyor (http://www.gittigidiyor) da 1000 YTL ye garantili 400d ler var.

Biliyorum :) Ama yurtdışından alınma Türkiye de garantisi olmayan ürünlere yeltenmiyorum. Büyük bir risk. O riski almak isteyenler alabilir. Bahsedilen garanti sadece yurtdışı için geçerli. Değil diyenler de yalan söylüyor :)

dalgıçkerem
14-12-2007, 19:08
canon 350 almaktansa canon 400Dyi tercih ederim. 400D epey bi değişiklik var en önemliside makinenin içindeki aynayı kendisi temizliyo. cleaning sistem gibi bişey ve dslr makinelerde süper bi sistem bu videoyu izlerseniz sistemin nasıl çalıştığını daha iyi anlarsınız:
http://www.youtube.com/watch?v=_P8_LNmpFSc

taita-x
14-12-2007, 19:24
samsung d500 ... aynı zamanda telefon olarakta kullanılıyor:D:D aparat olarak da kulaklığı var.. mp3 dinlemek için

puhhaaaa..... valla harika bir makina... çok güldüm ya...

:he::he::he::he::he::he:

taita-x
14-12-2007, 19:29
Nikon marka bi makinam var... modelini bilmiyorum.... 7,1 çözünürlük... oldukça mütevazi... 1 Gb lık da kart aldım işimi görüyor... İngilizce menu pek hoşuma gitmedi... Gecen eve gelen biri karıştırmış bozmuş ayarlarını... iyice canım sıkıldı... ama bir tane daha şarj pili olsa çok iyi olacak... Almayı düşünüyorum ama nerden nasıl alacağımı bilmiyorum... bir de harici hard disk aldım... fotografları çekip dolduruyorum oraya... önceki fotoları düzenlemek tam bir işkence... bu arada hiç fotograf çekmeye zaman bulamıyorum...

dalgıçkerem
15-12-2007, 22:56
Erasure arkadaşım, şimdi almanyada bi tanıdığımız var onlar bayrama türkiyeye gelecekler. Almanyada canon 400D 510 euroymuş fiyatı. ytl olarak takribi 870ytl gibi, fiyat uygunmudur? birde almanyadan alınan makinelerin garantisi türkiyede geçiyor diye duymuştum doğrumu acaba? bu konuda bilginiz varmı?

Erasure
15-12-2007, 23:27
Erasure arkadaşım, şimdi almanyada bi tanıdığımız var onlar bayrama türkiyeye gelecekler. Almanyada canon 400D 510 euroymuş fiyatı. ytl olarak takribi 870ytl gibi, fiyat uygunmudur? birde almanyadan alınan makinelerin garantisi türkiyede geçiyor diye duymuştum doğrumu acaba? bu konuda bilginiz varmı?

Gövde olarak bu fiyat ise gayet uygun, ancak garanti konusunu satıcılara sormak gerekiyor, bazı durumlarda uluslararası garanti devreye girebiliyor. Ama kesin birşey söyleyemeyeceğim. Benim Nikon'lardan Compact olanı yurtdışından alındı ancak garantinin gerekli olacağı bir durumum olmadı. Bu arada Ankara'da bu modelin sadece gövdesi 1550 YTL civarında olduğundan neredeyse 2 tane gövde parasına yakın diyebilirim. Almanya'da rakamlar Türkiye'den uygun olduğuna göre lens ve yedek pil gibi aksesuarları da imkan dahilinde oradan almanız iyi bir karar olur....

dalgıçkerem
16-12-2007, 00:19
Erasure arkadaşım canon 400D kit paket varya; bady+18-55kit lens+batarya 510 euro. 2 gb Compact Flash (Type I or II) kartta 12 euroymuş. fiyatlar baya iyi gibi. Sipariş vermişken sigma 70-300 apo lenside versem diyorum. Acaba bu 400dye uyumlu sigma 70-300 apo lensin çeşitleri varmı yoksa bu lens tek çeşitmi? makro, portre, manzara felan hepsini çekeriz dimi bu lensle?

Erasure
16-12-2007, 00:38
Erasure arkadaşım canon 400D kit paket varya; bady+18-55kit lens+batarya 510 euro. 2 gb Compact Flash (Type I or II) kartta 12 euroymuş. fiyatlar baya iyi gibi. Sipariş vermişken sigma 70-300 apo lenside versem diyorum. Acaba bu 400dye uyumlu sigma 70-300 apo lensin çeşitleri varmı yoksa bu lens tek çeşitmi? makro, portre, manzara felan hepsini çekeriz dimi bu lensle?

Kit fiyatı ise hiç kaçırmayın, garanti sıkıntılı bir konu bile olsa bu paraya çok iyi diyebilirim. Sigma 70-300 aslında 2 tip ama zaten siz APO diye belirtmişsiniz, ki bunun da başka tipi yok. Öte yanda 80-400'de alınabilir, ancak bunda macro özelliği yok. Canon'a uyumludur. http://www.sigmaphoto.com/lenses/lenses_all_details.asp?id=3303&navigator=3 adresinden 70-300 ile bilgi alınabilir. Hafıza kartı desteklediği büyüklüğe göre arttırabilirsiniz, yani 4 GB filan destekliyorsa almaktan çekinmeyin. Yüksek pixel'de veya RAW (Digital Negatif) olarak çektiğiniz karelerde işe yarayacaktır. Ben 2 GB SD kullanıyorum RAW'da 150 civarı kare çekebiliyorum.

Sonuçta 18-55'e birde 70-300 alırsanız işinizi uzunca zaman görecektir. Eğer gece çekimleri veya flash ile çekimi seviyorsanız, üzerindeki tepe flash'ı işinizi bir süre sonra görmeyecektir. Yakın çekimlerde insan yüzünde fazla parlama yapabiliyor.

dalgıçkerem
16-12-2007, 00:55
sigma 80-400 baktımda paya tuzlu onun fiyatı 1360 dolar diyo, verdiğiniz sitede http://www.sigmaphoto.com/lenses/lenses_all_details.asp?id=3272&navigator=3 beni epey aşar. hem ben macroda çektiğim için bu pek işimi görmez sanırım. Ama canon400D kitle + sigma 70-300 APO epey işimi görür gibi.

dalgıçkerem
16-12-2007, 00:58
ilerde 1.4X'lik bir extender da alırsam zum 400mm geçer heralde, siz yazmıştınızya. bu tip bişey almak sanki daha iyi olur.

Erasure
16-12-2007, 01:19
ilerde 1.4X'lik bir extender da alırsam zum 400mm geçer heralde, siz yazmıştınızya. bu tip bişey almak sanki daha iyi olur.

80-400 iyidir ama pahalıdır, macro'da çekeceğiniz için 70-300 iyi bir seçimdir. Bu lensi "70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO" diye mutlaka belirtin, yoksa yalnışlıkla "70-300mm F4-5.6 DG MACRO" alınabilir. Aralarında APO farkı var ama APO daha iyidir. Fiyat olarakta 100$'lık fark vardır, APO daha pahalıdır.

1.4X extender her lens ile çalışmayabilir bunu araştırmanız gerekiyor. Belki Sigma lenslerle uyumsuzluğu da olabilir, kullanmadığım için bilgim yok. Extender'ı 2x alırsanız 70-300 lensiniz 140-600 çalışır ama sigma'nın lenslerine uyumsuzluğu varsa bunu kullanamazsınız. Belki de takılabilir ama autofocus kullanılamayabilir. Bunlar olabilecek aksilikler, bu yüzden araştırmadan satınalmayın. Bu arada 1.4X ve 2.0x extender amerika'da 280$ civarındadır. İyi geceler...

dalgıçkerem
16-12-2007, 01:28
Teşekkürler Erasure arkadaşım verdiğin bilgileri dikkate alacağım. Bakalım hayırlısı.

son_azrail
16-12-2007, 11:51
ixus 900 ti die bi model war elimde ... ancak amatör doğa çekiyorum:) birde foto çekerken elimi sallıyorum:)

dalgıçkerem
16-12-2007, 21:18
Erasure arkadaşım canon 400D de kullanmak için sandisk'in extrem III hafıza kartı iyimidir?

Erasure
16-12-2007, 22:08
Erasure arkadaşım canon 400D de kullanmak için sandisk'in extrem III hafıza kartı iyimidir?

Sandisk Extreme III serisi iyidir, bunun II serisini diğer Nikon'umda kullanıyorum, kart tipinin Compact Flash olduğunu belirtmeyi unutmayın.
Eğer IV serisini destekliyorsa bunu tavsiye ederim.

IV serisinin 4 GB'ı yurtdışında 130$, 8 GB'ı da 260$ civarındadır.
III serisinin 4 GB'ı yurtdışında 100$, 8 GB'ı da 190$, 16GB'ı 400$ civarındadır.

dalgıçkerem
16-12-2007, 22:44
çokta pahalıymış bu kartlar bizim tanıdık 2 gb kartlar 12 euro dedi almanyada, ama hangi kart bilmiyorum. mail gönderdim henüz cevapta gelmedi.

dalgıçkerem
16-12-2007, 22:45
bu III, IV seri ne oluyo acaba? yani 12 euroluk kart muhtemelen bunlar değildir. acaba aralarında fark ne?

Erasure
16-12-2007, 23:07
bu III, IV seri ne oluyo acaba? yani 12 euroluk kart muhtemelen bunlar değildir. acaba aralarında fark ne?

aralarında hız farkı var, III serisinin en ucuz kartı 1 GB ve o da yurtdışında 45$ civarında, fiyatlar sandisk'in kendi sitesinden...
http://www.sandisk.com/Products/Catalog(1027)-SanDisk_Extreme_III_CompactFlash.aspx adresinden bütün fiyatlara bakabilirsin...

dalgıçkerem
16-12-2007, 23:26
evet çok pahalıymış, peki benim için hızlı kart olmasının bi önemi varmı? yani hızlı kart derken bu hızlı kartlar nerede işe yarar? ben macro, manzara, portre tarzı resimler çekeceğim.

pinky
16-12-2007, 23:28
evet çok pahalıymış, peki benim için hızlı kart olmasının bi önemi varmı? yani hızlı kart derken bu hızlı kartlar nerede işe yarar? ben macro, manzara, portre tarzı resimler çekeceğim.
Güzel bir soru?

Erasure
16-12-2007, 23:34

5 dakika bir kare fotoğraf çekiyorsan çok hızlı kart olması gerekmez, ancak kaçırmaman gereken bir durumu çekmek istediğinde, çektiğin karelerin kayıt edilmesi biraz vakit alacaktır. Alacağın 400D saniye'de 3 kare fotoğraf çekecektir, bunu kayıt edecek bir kart seçmek uygun olacaktır. Sandisk iyi bir markadır ama kingston, transcend, toshiba, ibm gibi bir sürü markada uygun seçenekler var. Gittigidiyor'a biraz önce baktım 2GB kingston CF kart 45 YTL civarında ve bu gayet uygun sayılır.

Erasure
16-12-2007, 23:39
Kart kapasitesi içinde bir örneği kendi makinamdan vereyim.

Nikon D80'e 2GB Kingston SD takıldı.

RAW (digital negatif) 160 adet
Fine kalitede 260 adet
Normal kalitede 507 adet
Basic kalitede 982 adet
Basic Small kalitede ise 3200 adet

gibi değerlerde fotoğraf çekebiliyorum.

dalgıçkerem
16-12-2007, 23:59
Erasure arkadaşım kartlar konusunda verdiğiniz bilgiler epey aydınlatıcı oldu. Şimdi soruda soruyu getiriyo; canon 400D saniye 3 kare çekiyo burası tamam, peki bu 2 gb kartların hangi modelleri saniyede 3 kareyi hafızaya alır. bunu nasıl anlarız? 2gb lik kingston kart saniyede 3 kareyi hafıza alırmı?

Erasure
17-12-2007, 00:20
Erasure arkadaşım kartlar konusunda verdiğiniz bilgiler epey aydınlatıcı oldu. Şimdi soruda soruyu getiriyo; canon 400D saniye 3 kare çekiyo burası tamam, peki bu 2 gb kartların hangi modelleri saniyede 3 kareyi hafızaya alır. bunu nasıl anlarız? 2gb lik kingston kart saniyede 3 kareyi hafıza alırmı?

Kısaca özetleyeyim ama bu da çok değişkenlik gösteriyor. Örneğin aldığınız kart Speed Class 6 sınıfında olduğunu düşünürsek 6MB/s yazma Hızı verecektir. Yani çektiğini fotoğrafın kapasitesi 6MB ise bunu 1sn'de yazmış olacaktır. Bu durumda kendi makinam ile çektiğim ama RAW olmayan ancak en iyi kalitedeki kare yaklaşık 4.5MB'dır, bu durumda Class 6 sınıfında bir kart aldığımda kabaca 1 sn'de 1.5 kare çekebilirim. Ancak kaliteyi düşürürsem aynı karta duruma göre 1 sn'de 3 kareyi kayıt edebileceğim demektir.

Kingston'da 133X ve 266x kartlar var.
Bunlardan 133x hızında olanlar saniye'de 20mb veri yazabiliyor
266X olanı ise saniyede 40mb yazabiliyor.

Sandisk Extreme III serisi ise 133X hızında ve saniyede 20mb veri yazabiliyor.
IV serisi ise 40MB/sn veri yazıyor.

Yukarıdaki kartlardan 133x'e denk gelen Extreme III serisi kart alırsam kabaca saniye'de 4 kareyi (en iyi kalitedeki kare 4.5 mb, RAW ise 7.5MB kadar) bunlara yazabilmiş olacağım. Öte yanda birde çekilen karelerin bilgisayara aktarılması var, bunlarda yavaş bir kartta daha uzun sürecektir.

dalgıçkerem
17-12-2007, 01:06
Erasure arkadaşım bende şimdi bizim tanıdıkla yazışıyordum. canonun 55-200mm lenside varmış istersen dedi. sipariş verdim bakalım hayırlısı yarın bi araştırıcak. Hafıza kartı konusunuda çözüme kovuşturduk sayenizde. canon 400D+sigma 70-300mm APO lens+yedek batarya+ 2gb. sandisk extrem III veya kingston 133 kart o daha kesin belli değil. Bu 55-200 mm canon lens nasıl acaba? ben hep sigma 70-300mm APO'ya yoğunlaştım. 55-200mm canon dahamı iyidir acaba? bu lens: http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Zoom_Lenses/EF_55200mm_f4556II_USM/index.asp

Erasure
17-12-2007, 01:12
canon lensleri bilmiyorum ancak sigma 70-300'de birde macro özelliği var ve biraz daha iyi bir zoom'a sahip, 18-55 kit'e 55-200'de eklenebilir, son karar sizin, ancak buna birde ayrıca macro düşünmeniz gerekebilir.

Kingston'un Canon 400D'si için kart uyum tablosu aşağıda, buna göre seçebilirsiniz.

http://img527.imageshack.us/img527/4861/snap009be4.jpg (http://imageshack.us)

dalgıçkerem
17-12-2007, 01:26
Zaten bende olursa sigmanın 70-300 mm APO lensini istedim.

Von
17-12-2007, 08:27
Merhaba

Yazışmaları ilgiyle takip ediyorum. SLR ve compact makinaları ben de araştırmaya devam ediyorum. SLR'dan vazgeçersem Compact makine olarak şu ürünü buldum. Özellikleri tatmin edici duruyor. Fiyatı neredeyse orta bir SLR kadar var. Makro ve manuel özellikleri çok iyi duruyor. Hele 12x optik zoom oldukça iyi gibi.

Düşünceleri alabilirmiyim ?

http://www.hepsikamera.com/canon-powershot-s5-is-p-3055.html

Erasure
17-12-2007, 12:23
Merhaba

Yazışmaları ilgiyle takip ediyorum. SLR ve compact makinaları ben de araştırmaya devam ediyorum. SLR'dan vazgeçersem Compact makine olarak şu ürünü buldum. Özellikleri tatmin edici duruyor. Fiyatı neredeyse orta bir SLR kadar var. Makro ve manuel özellikleri çok iyi duruyor. Hele 12x optik zoom oldukça iyi gibi.

Düşünceleri alabilirmiyim ?

http://www.hepsikamera.com/canon-powershot-s5-is-p-3055.html

Model, yüksek zoom, uygun bir pixel ve fiyat olarak birçok kompakt'tan fazlaca görünüyor. Özelliklerine biraz baktım, image sabitleme, 0 cm macro ve 36-432mm aralığında çalışan bir 12x zoom'a sahip, bu şekliyle uygun görünyor. Canon'un modellerinde genellikle sorun olmaz. İyi modeller üreten bir markadır. Bu model aynı zamanda video kaydı da yapıyor, işe yarar bir özelliktir. Genel olarak özellikler birçok kullanıcı için tatminkar diyebilirim. Birçok şey bir araya geldiği içinde fiyatı biraz yüksekçe görünüyor.

Ancak bunu kendime almak isteseydim, farklı bakış açımdan dolayı tercih etmezdim. Çünkü bu kadar parayı verdikten sonra hiçbir zaman genişlemesi olmayan bir modeli satın almış olacağım. Ama fotoğraf makinası beklentim farklı olacağından bir DSLR almayı düşünürdüm. Benzer özelliklere sahip diğer markaların, modellerine baktım, hemen hemen hepsi de aynı fiyat aralığına oturmuşlar. Panasonic FZ50, Sony H9 ve H5 bu gruptaki diğer modellerdir. Bunların fiyatları biraz daha yüksekçedir. Sony H9'da da 15X zoom ve daha büyük bir ekran var. Panasonic ise 12X (35-420mm) zoom 10MP ve leica lens kullanıyor. Bu arada sizin modelde 4 adet pil kullanımı var, diğer modeller kendi pillerini kullanıyor.

Eğer benim gibi bir bekletiniz yoksa ve aldığım modeli yıllarca kullanırım, bana yeter diyorsanız, iyi bir seçim diyebilirim. Benzer durumlarla bende zamanında kalmıştım. Evde 3 digital duruyor, ilk ikisi yeterli gelmediğinden DSLR'a geçiş kaçınılmaz olmuştu. Seçiminizde başarılar dilerim, sormak istediğiniz birşey olursa, bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım. İyi günler dilerim...

Von
17-12-2007, 15:57
Model, yüksek zoom, uygun bir pixel ve fiyat olarak birçok kompakt'tan fazlaca görünüyor. Özelliklerine biraz baktım, image sabitleme, 0 cm macro ve 36-432mm aralığında çalışan bir 12x zoom'a sahip, bu şekliyle uygun görünyor. Canon'un modellerinde genellikle sorun olmaz. İyi modeller üreten bir markadır. Bu model aynı zamanda video kaydı da yapıyor, işe yarar bir özelliktir. Genel olarak özellikler birçok kullanıcı için tatminkar diyebilirim. Birçok şey bir araya geldiği içinde fiyatı biraz yüksekçe görünüyor.

Ancak bunu kendime almak isteseydim, farklı bakış açımdan dolayı tercih etmezdim. Çünkü bu kadar parayı verdikten sonra hiçbir zaman genişlemesi olmayan bir modeli satın almış olacağım. Ama fotoğraf makinası beklentim farklı olacağından bir DSLR almayı düşünürdüm. Benzer özelliklere sahip diğer markaların, modellerine baktım, hemen hemen hepsi de aynı fiyat aralığına oturmuşlar. Panasonic FZ50, Sony H9 ve H5 bu gruptaki diğer modellerdir. Bunların fiyatları biraz daha yüksekçedir. Sony H9'da da 15X zoom ve daha büyük bir ekran var. Panasonic ise 12X (35-420mm) zoom 10MP ve leica lens kullanıyor. Bu arada sizin modelde 4 adet pil kullanımı var, diğer modeller kendi pillerini kullanıyor.

Eğer benim gibi bir bekletiniz yoksa ve aldığım modeli yıllarca kullanırım, bana yeter diyorsanız, iyi bir seçim diyebilirim. Benzer durumlarla bende zamanında kalmıştım. Evde 3 digital duruyor, ilk ikisi yeterli gelmediğinden DSLR'a geçiş kaçınılmaz olmuştu. Seçiminizde başarılar dilerim, sormak istediğiniz birşey olursa, bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım. İyi günler dilerim...

Teşekkürler. Aslında sizden farklı düşünmüyorum. Ben Canon sevdiğimden tüm makinelerim analog ve digital hep Canon'du. Tek tük şikayetler dahil süper makineleri var. Kıyasladığımda da iyi duruyor genelde.

Aslında Canon 350 SLR daki kampanyayı araştırdım. Fakat nerden baksanız özellikleri iyi ve tatminkar olsa da eski bir model. Ve 1100 YTL civarı eski bir modele bağlamayı da çok istemedim. 400 D modeli ise gerçekten çok iyi ve fakat çok pahalı. Şu an yaklaşık Body + lens (1500-1700 YTL arası). Türkiye garantisi olmayan ürüne ise ben para bağlamayı sevmeyenlerdenim. Yurtdışı gelenlerle neredeyse yarı yarıya fark var çünkü.

400-500 YTL fazla vermek mi yoksa bir miktar daha bekleyip fiyatların bir miktar daha düşeceğini ummak mı yoksa bir süre daha tatminkar bir compact la devam etmekmi daha iyi olur bunun kıyasındayım. Zor işler :)

dalgıçkerem
17-12-2007, 16:17
Von arkadaşım bende canon makineleri seviyorum, nikonlarda süper. Aslında canonmu nikonmu demek mercedesmi iyidir bmwmi iyidir gibi. ikiside süperdir. Benim ilk makinenem canon eos'un ilk modeli eos 650 idi. onu sattım nikon F3 almıştım. nikon F3'tende yine nikonun F90X'ine transfer etmiştim. Onuda işte bazı sebeplerden dolayı sattım, uzunca bi süre makinem olmamıştı. 2 senedirde canon ufak kompakt makinesi ıxus 55 kullanıyorum. Bende DSLR mi alıyım yoksa DSLR-like mı alıyım diye çok düşündüm. Fujinin 6500 FD makinesini ile canon 400D ve nikon F80 arasında kaldım. Sonra tercihimi DSLR makinelere çevirince nikon F80mi canon400D mi arasında kaldım. nikon F80 ve canon 400D aynı kulvarda olan makineler. bütçeme canon400D biraz daha uygun olduğu için, 400D'den yana tercihimi kullandım. Tabi makine daha ortada yok ama bakalım hayırlısı en kısa zamanda ulaşırım heralde canon400Dye. sizde iyi düşünün kullanma amacınızı felan ona göre tercih yapın. Birde bu baktığınız CANON POWERSHOT S5 IS modelinin lcd ekranı bana biraz tuhaf geldi. hani yana doğru açılıyo felan ya acaba diyorum kullanımı nasıldır ve okadar buyuk bi lcdye gerek varmıdır? bunlarıda düşünmek gerek. Ama tabi tercih meselesi canon yaptıysa elbet bi düşündükleri vardır.

Erasure
17-12-2007, 16:18
Teşekkürler. Aslında sizden farklı düşünmüyorum. Ben Canon sevdiğimden tüm makinelerim analog ve digital hep Canon'du. Tek tük şikayetler dahil süper makineleri var. Kıyasladığımda da iyi duruyor genelde.

Aslında Canon 350 SLR daki kampanyayı araştırdım. Fakat nerden baksanız özellikleri iyi ve tatminkar olsa da eski bir model. Ve 1100 YTL civarı eski bir modele bağlamayı da çok istemedim. 400 D modeli ise gerçekten çok iyi ve fakat çok pahalı. Şu an yaklaşık Body + lens (1500-1700 YTL arası). Türkiye garantisi olmayan ürüne ise ben para bağlamayı sevmeyenlerdenim. Yurtdışı gelenlerle neredeyse yarı yarıya fark var çünkü.

400-500 YTL fazla vermek mi yoksa bir miktar daha bekleyip fiyatların bir miktar daha düşeceğini ummak mı yoksa bir süre daha tatminkar bir compact la devam etmekmi daha iyi olur bunun kıyasındayım. Zor işler :)

DSLR iyi bir seçim ama onunda kendine göre ekstra masrafları olduğundan ve bu işten para kazanılmayacaksa büyük bir yatırım kalemini oluşturuyor. Birkaç lens ile sistemi tamamlayamıyorsun. DSLR'a geçtim ve 4 lens aldım, filtre setleri, step-up veya down çeviriciler derken çanta gittikçe kabarıyor. Alınması gereken birkaç lens'im daha var ve 2sinin fiyatı gövdeye verdiğim rakamdan daha yüksekte, birde buna flash almak istedim ama o da 900 YTL civarında, yani sonuçta karar vermek kesinlikle zor. Gövde almak ayrı dert, parçaları almak ayrı dert, lens bile alırken 40 türlü test sitesine girip, binlerce fotoğraf bakıyorum. Sonrada satınalmak için uygun ama garantili bir satıcı arıyorum. Gittigidiyor sistemli yerleri tercih etmiyorum, bu ürünlerde karşımda birilerini görmek isterim. Oradaki herkes "arıza durumunda bize 50$ gönderin biz sizin yerinize yurtdışında tamir ettiririz" diyor ama bu bana tatminkar gelmiyor.

Son karar sizin ama bence iyice ihtiyaçlarınızı belirleyin, eğer compact kameraların aldığı kareler sizi tatmin ediyorsa pixel'i de çok yükseltmeden uygun fiyatlı bir Nikon bile seçebilirsiniz. 10MP makina kullanıyorum ama daha bu büyüklükte bir fotoğraf bile bastırmadım. Birkaç panoromik çektim ama bunu bastıracak fotoğrafçı bulamadım. Hepsinin elinde otomatik makinalar ve belli bir büyüklüğü aşamıyorlar. Neyse konu uzuyor, şimdilik bu kadar diyeyim.

dalgıçkerem
17-12-2007, 16:25
Ama Erasure hocam bu DSLR makinelerin tadı başka oluyo, siz nikon D80'inizi kullandığınız zaman kim bilir ne kadar zevkle kullanıyosunuz, yani bence DSLR makineler bi tarz çok farklı aletler.

Erasure
17-12-2007, 16:38
Ama Erasure hocam bu DSLR makinelerin tadı başka oluyo, siz nikon D80'inizi kullandığınız zaman kim bilir ne kadar zevkle kullanıyosunuz, yani bence DSLR makineler bi tarz çok farklı aletler.

DSLR'ın çektiği kareleri zaten sizde biliyorsunuz, gönderdiğim karelerde de çıkan sonuç belli, kesinlikle alınabilecek ve yatırımınızı koruyacak cihazlar ancak tek kötü tarafı servetin bir kısmını oraya vermekten geçiyor :he:
Bu işe bulaşınca kurtulamıyorsunuz ve birileri sizi dürtüyor, sonrada dayanamayıp lens, filtre, teleconverter, flash vs dediğinizde evin içerisinde küçük çaplı bir stüdyo olmaya başlıyor. Birde bendeki gibi deniz altından da fotoğraf çekebilme merakınız varsa, buna bir underwater housing almaya kalktığınız (1500$'lık bir su altı kabı) ekonominiz değişime uğruyor, zamanla evden fırça atıyorlar...

Erasure
17-12-2007, 16:53
Bugün size kullandığım tripod ve bunun kafası ile ilgili birkaç kare göndermek istedim.
Satın almayı düşününlere kesinlikle tavsiye edebileceğim ama fiyatının yüksekliğinden dolayı birkez daha düşünmenin uygun olacağı bir model diyebilirim. Sıkıntısı varmı derseniz, kesinlikle yok, çok iyi bir model ve aldığım için pişman olmadığımı söyleyebilirim.

Markanın reklamı gibi olacak ama iyi birşeyleri seçmeniz için bunu belirtmem lazım.
Bu arada firmadan herhangi bir ücret almıyorum :he:

Manfrotto genellikle tripod kısmı ile head kısmını ayrı satıyor, bu da kullanıcı ihtiyacına göre seçim yapılmasına olanak tanıyor. Kullandığım model 5 kg yük kapasiteli ve 190xproB olarak bir isimde satılıyor. Kafa kısmı ise "322RC2 Heavy Duty Grip Ball Head" gibi gayet uzunca bir isime sahip. Her ikisi de aynı firmanın ürünleri, fiyat olarak tripod'a 270 YTL ve kafasına 210 YTL vermiştim. Toplamda 480 YTL ediyor. Bu kadar para tripod için fazla görünebilir ama 3-4 bin YTL'lik cihazınızı uyduruk bir tripod'a takıp, hepsini bir anda yerde görebilirsiniz.

Aşağıda kullandığım bu ürüne ait birkaç kare var....

http://img178.imageshack.us/img178/8669/manfrotto190xprobdetailrq7.jpg (http://imageshack.us)

http://img178.imageshack.us/img178/4018/dscn02009d3abbau7.jpg (http://imageshack.us)

http://img413.imageshack.us/img413/9449/manfrotto322rc29fa1b9bp8.jpg (http://imageshack.us)

http://img178.imageshack.us/img178/1924/dscn9988mn6.jpg (http://imageshack.us)

dalgıçkerem
17-12-2007, 17:01
Erasure arkadaşım sizin tripod süper bişeye benziyo. bendeki ufak slik marka tripodla mukayese edince arada dağlar kadar fark var. Bakalım şu 400D hayırlısıyla gelsinde, sıra tripoda da gelecek.

dalgıçkerem
17-12-2007, 17:03
Bu arada sizin D80'de maşallah çok güzel duruyo tripodun üzerinde.

Erasure
17-12-2007, 17:13
Ben bu kareleri biraz daha gönderirsem yakında herkes DSLR'a geçecek sanırım.
Ama uzak durun, servet ediyor bunlar... ev halkı ile her an kapışabilirsiniz :he:

Von
17-12-2007, 17:25
Ben bu kareleri biraz daha gönderirsem yakında herkes DSLR'a geçecek sanırım.
Ama uzak durun, servet ediyor bunlar... ev halkı ile her an kapışabilirsiniz :he:

Geçeriz DSLR'a ne olacak. Resimlerden dolayı size de farkı faturalarız, ödersiniz. Ödersiniz değil mi ? :he:

dalgıçkerem
21-12-2007, 19:02
Erasure arkadaşım 400D ile sigma 70-300 apo siparişim geldi. inşallah pazartesiye elime geçecek makine. şimdi sana bişey soracaktım bu sigma 70-300 apo lense bi polarize filtre takmak gerek, hem merceği korumak için hemde ışık yansımaları için. benim elimde eski bi polarize filtre var ama çap 52 mm. bunu kullanamıyoruz dimi? aslında 2 filtre almak gerek hem sigmaya hemde canon kitle gelen 18-55 lense. acaba hangi marka filtre almam gerek?

Erasure
21-12-2007, 19:58
Erasure arkadaşım 400D ile sigma 70-300 apo siparişim geldi. inşallah pazartesiye elime geçecek makine. şimdi sana bişey soracaktım bu sigma 70-300 apo lense bi polarize filtre takmak gerek, hem merceği korumak için hemde ışık yansımaları için. benim elimde eski bi polarize filtre var ama çap 52 mm. bunu kullanamıyoruz dimi? aslında 2 filtre almak gerek hem sigmaya hemde canon kitle gelen 18-55 lense. acaba hangi marka filtre almam gerek?

Lensi korumak için UV filtre takmak yeterlidir. 70-300'ün filtre çapı 58mm olduğundan bunu takamazsınız ancak 52mm'ye çeviren ara parça (Step Down Adapter) ile bağlayabilirsiniz. Filtre markası olarak Nikon, Cokin, Hama ve Kenko kullanıyorum. Nikon'un filtreleri biraz daha pahalı ve sanırım Canon'lara uyumlu değil (elimdeki set 77mm) Cokin'de ise geçen ay bir UV aldım 13 YTL civarındaydı.

Eğer birden fazla lens için başka filtreler kullanacaksanız o zaman Cokin'de plaka filtreler var, her lense filtre almadan ara parça ile örneğin ND4 filtreyi 5 farklı lenste kullanabilirsiniz. Böylece maliyetinizde düşer, diğer tarafta 5 lense ayrı ayrı filtre almanız gerekecektir. Yada bolca step-down, step-up adaptörlerle birbirine çevirir durursunuz, bu da pek pratik ve ucuz sayılmaz.

dalgıçkerem
26-12-2007, 00:21
Nihayet bugün makinama kavuştum. canon 400D kit, sigma 70-300 APO, sandisk 4gb. extrem III kart. Şimdilik takım böyle.

Erasure
26-12-2007, 00:42
Nihayet bugün makinama kavuştum. canon 400D kit, sigma 70-300 APO, sandisk 4gb. extrem III kart. Şimdilik takım böyle.

Hayırlı olsun, iyi kullanımlar...

karınca
26-12-2007, 02:46
Erasure arkadaşım sizin tripod süper bişeye benziyo. bendeki ufak slik marka tripodla mukayese edince arada dağlar kadar fark var. Bakalım şu 400D hayırlısıyla gelsinde, sıra tripoda da gelecek.
Tripod olarak bende bi öneride bulunayım
Bir ara tripod olarak bende manfrotto alacaktım
Fiyatı fazla abartılı olması nedeni ile Manfrottonun en ucuz modelini seçmiştim En ucuzda weblebi adlı site gözüküyordu (peşin fiyatı 108.8 YTL) ancak adamlar bi türlü ürünü göndermeyince bende siparişi iptal ettirdim.
En ucuz diye yazsamda ürün Manfrotto 718 B Digi Compact 3W Tripod (Siyah) link olarak http://www.weblebi.com/UrunDetaylari.aspx?Id=mEPqzC3riLC0kBxJol4XHg
Sonradan manfrottonun sitesine girince benim almayı düşündüğüm modelin compact makineler için olduğu belirtiliyordu. Kullandığım makine için adamlar korkunç fiyatlara satılan ürünlerini öneriyorlardı.
İnternette gezinirken "her yerde ucuz olarak çin malı var, tripodda durum ne?" diye merak ettim ve weifeng marka "carbon fiber" tripod buldum. İnternette en ucuz olarak Ankaradaki tripodfoto yu buldum. Adresi http://www.tripodfoto.com/urun.php?PID=1971
Ürün siparişi sonrasında ertesi gün elime geçti.
Carbon fiber olarak bu fiyata başka ürün bulamazsın diye düşünüyorum.
Linkte görebileceğin gibi kafada var ayrıca manfrottonun kafalarının tümünü takabilirsin

karınca
26-12-2007, 03:16
Lensi korumak için UV filtre takmak yeterlidir. 70-300'ün filtre çapı 58mm olduğundan bunu takamazsınız ancak 52mm'ye çeviren ara parça (Step Down Adapter) ile bağlayabilirsiniz. Filtre markası olarak Nikon, Cokin, Hama ve Kenko kullanıyorum. Nikon'un filtreleri biraz daha pahalı ve sanırım Canon'lara uyumlu değil (elimdeki set 77mm) Cokin'de ise geçen ay bir UV aldım 13 YTL civarındaydı.

Eğer birden fazla lens için başka filtreler kullanacaksanız o zaman Cokin'de plaka filtreler var, her lense filtre almadan ara parça ile örneğin ND4 filtreyi 5 farklı lenste kullanabilirsiniz. Böylece maliyetinizde düşer, diğer tarafta 5 lense ayrı ayrı filtre almanız gerekecektir. Yada bolca step-down, step-up adaptörlerle birbirine çevirir durursunuz, bu da pek pratik ve ucuz sayılmaz.
İnternette çok dolaştım, filtre olarak ben Heliopan yada B&W olmazsa cokin markalarını öneririm.
UV için yanlış hatırlamıyorsam kenko marka iyiydi...
Bunların yanında geniş açı ile yapacağınız çekimlerde kenarda karanlık bölge görmek istemiyorsanız filtrelerin "slim" versiyonundan almanız gerekir...

TÜRKOĞLU
26-12-2007, 03:43
ben anlamam bu işten oğlum doğunca gittim gittigidiyordan bi tane SONY DSC-T7 aldım :) o zaman piyasa fiyatının yarısına denk geldi tesadüf adam yurtdışından getirmiş sıfır kutusu açılmamış.

bizim gibi mercek-lens mens nedir bilmeyen adama çok bile :)

güzel çekiyor ama titreşim engelleyicisi yokmuş sonradan öğrendik :( o kötü oluyor...

yoksa makina kağıt gibi incecik bişey at pantolonun cebine çık dışarı :)

Erasure
26-12-2007, 15:01
Tripod olarak bende bi öneride bulunayım
Bir ara tripod olarak bende manfrotto alacaktım
Fiyatı fazla abartılı olması nedeni ile Manfrottonun en ucuz modelini seçmiştim En ucuzda weblebi adlı site gözüküyordu (peşin fiyatı 108.8 YTL) ancak adamlar bi türlü ürünü göndermeyince bende siparişi iptal ettirdim.
En ucuz diye yazsamda ürün Manfrotto 718 B Digi Compact 3W Tripod (Siyah) link olarak http://www.weblebi.com/UrunDetaylari.aspx?Id=mEPqzC3riLC0kBxJol4XHg
Sonradan manfrottonun sitesine girince benim almayı düşündüğüm modelin compact makineler için olduğu belirtiliyordu. Kullandığım makine için adamlar korkunç fiyatlara satılan ürünlerini öneriyorlardı.
İnternette gezinirken "her yerde ucuz olarak çin malı var, tripodda durum ne?" diye merak ettim ve weifeng marka "carbon fiber" tripod buldum. İnternette en ucuz olarak Ankaradaki tripodfoto yu buldum. Adresi http://www.tripodfoto.com/urun.php?PID=1971
Ürün siparişi sonrasında ertesi gün elime geçti.
Carbon fiber olarak bu fiyata başka ürün bulamazsın diye düşünüyorum.
Linkte görebileceğin gibi kafada var ayrıca manfrottonun kafalarının tümünü takabilirsin

Fiyat konusunda haklısınız Manfrotto biraz pahalıdır, hatta biraz değil epey pahalıdır :he: ancak bu iş, biraz üzerine bağlayacağınız donanıma ve çekilecek fotoğrafların tipi ile ilgili olduğundan uygun model seçmek yerinde olur. Bu tip ürünlere daha önce yeterince önem vermemiştim. Tripod ile sürekli çekim yapmadığımdan bu işi görecek ucuz bir model seçmeye karar verdim. Aslında ucuz olması bir yana, işimi görmesi yeterli olacaktı, bu düşünce ile yıllar önce Jazz marka aluminyum yapılı bir model seçtim.

Ama seçtiğim modelin uygun olmadığını 2nci digital kameram'da anladım. Çünkü açık alanda çekim için hazırlık yaptığımda rüzgar'ın etkisiyle bir anda dengesi kayboldu. Diğer tarafta kullanıcının 500-600 YTL'ye aldığı digital kamerası içinde 500 YTL'lik bir tripod seçmesi uygun olmayacaktır. İyi kullanımlar...

Erasure
26-12-2007, 15:38
İnternette çok dolaştım, filtre olarak ben Heliopan yada B&W olmazsa cokin markalarını öneririm.
UV için yanlış hatırlamıyorsam kenko marka iyiydi...
Bunların yanında geniş açı ile yapacağınız çekimlerde kenarda karanlık bölge görmek istemiyorsanız filtrelerin "slim" versiyonundan almanız gerekir...

Aslında marka çok ama fiyatlar ekonomik sayılmaz. B+W haricinde Tiffen'in filtreleri de iyidir. Slim filtre ise 70-300 lens için önerilmiyor; slim filtreler genellikle 28mm altındaki geniş açı sınıfı için kullanılıyor. Söylediğiniz köşelerdeki kararmaların (vignetting) oluşmamasında tercih ediliyor. Ancak bunlarında fiyatları çok pahalı, örneğin B+W'nin 77mm Slim UV'si yurtdışında 120$ civarında, buraya biraz daha fiyatı artarak gelecektir. Tabii bunu kullanmak içinde söylediğiniz gibi geniş açı lensin olması uygun olacaktır. Öte yanda yüksek pixel'li kameralar içinde, normal UV ile alınan karelerdeki bu kararmalar, resim işleme programları ile kaybedilebilir.

Bu birazda lensin optik kalitesi ile ilgili olduğundan her lenste bu sonuç alınamayabiliyor. Elimdeki lenslerden 28mm altındaki Nikon'un 18-70mm'si ile Slim olmayan filtre ile çektiğim karelerde bu tip bir etki oluşmadı. Nikon 18-70'de kullandığım filtre Hama'nın UV O-Haze filtresidir...

karınca
26-12-2007, 17:03
Aslında marka çok ama fiyatlar ekonomik sayılmaz. B+W haricinde Tiffen'in filtreleri de iyidir. Slim filtre ise 70-300 lens için önerilmiyor; slim filtreler genellikle 28mm altındaki geniş açı sınıfı için kullanılıyor. Söylediğiniz köşelerdeki kararmaların (vignetting) oluşmamasında tercih ediliyor. Ancak bunlarında fiyatları çok pahalı, örneğin B+W'nin 77mm Slim UV'si yurtdışında 120$ civarında, buraya biraz daha fiyatı artarak gelecektir. Tabii bunu kullanmak içinde söylediğiniz gibi geniş açı lensin olması uygun olacaktır. Öte yanda yüksek pixel'li kameralar içinde, normal UV ile alınan karelerdeki bu kararmalar, resim işleme programları ile kaybedilebilir.

Bu birazda lensin optik kalitesi ile ilgili olduğundan her lenste bu sonuç alınamayabiliyor. Elimdeki lenslerden 28mm altındaki Nikon'un 18-70mm'si ile Slim olmayan filtre ile çektiğim karelerde bu tip bir etki oluşmadı. Nikon 18-70'de kullandığım filtre Hama'nın UV O-Haze filtresidir...
Benim slim ile diğeri arasında kenarda karartı olup olmaması konusunda herhangi bir deneme şansım olmadı. Filtreler ile ilgili olarak almadan önce internette sayfalarca yazı okudum.
Şimdi tam olarak hangi forum olduğunu hatırlayamadığım bir yerde geniş açı ile çekilen karelerde kenarda oluşan karartının nasıl düzeltilebileceği soruluyordu. Verilen yanıtta slim filtre ile şikayetinin düzeleceği vardı bu nedenle bende siparişi slim olarak verdim.
Yazdığınız gibi geniş açı olmayan 70-300 objektifte slim'in faydası yok ancak objektiflerin aralarında çap olarak farklılıklar olması nedeni ile her objektif için ayrı filtre almak yerine kaliteli bir filtre almak ve stepup yada stepdown adaptörler ile her ikisinde de kullanmak bana daha mantıklı geldiğinden 17-70 de kullanmak üzere aldığım 72mm lik filtreleri 72-58mm stepdown adaptör ile 58mm filtre çapına sahip 70-300'de de kullanıyorum.
Dün yazarken bir marka daha vardı neydi diyordum, Tiffen'i hatırlatman iyi oldu.
Dün gece internette uzun bir süre aradım ama sayfayı bulamadım, "test sonuçlarına göre yanlış hatırlamıyorsam kenko en iyisi idi" şeklinde düşünerek yazdığım markayı değiştiriyorum:UV filtre olarak en iyi sonuç Tiffen'e ait...
B&W ile Heliopan amca oğulları gibi bişey...
Fitreler konusunda site olarak bir link vereyim aslında asıl test sonuçlarını gördüğüm siteyi bulamadım ama olsun http://www.photofilter.com/camera_filters.htm
Tripod konusunda 500 YTLlik kameraya 500 YTL'lik tripod şeklinde yazmanız iyiydi :D ancak 500 YTL yinede oldukça iyi rakam... Birde ayrı olarak kafa alacağınızı düşünürsek rakam oldukça uçuk bir düzeye çıkıyor.
Manfrotto için katalog ; link pdf olarak...
http://www.manfrotto.com/webdav/site/manfrotto/shared/pdf/catalogues/GB_MANFROTTO_photo_catalogue2007.pdf
Weifeng markasını bu konuda tavsiye ederim. Bahsettiğim linkte bulunan ürün kafa+tripod olarak 200 civarında. Yine slik markasının sadece tripod olarak satılan ve 200 YTL civarında olan carbon fiberli çeşitleride var...
Çinliler manfrottoyu birkaç marka ile taklit etmişler, weifengde bu markalardan birisi. Bu markayıda yanlış hatırlamıyorsam alibaba.com isimli sitede görmüş, Türkiyede satılan noktaları aramıştım.
Sonuç; bu fotoğraf merakı var ya, dipsiz kuyu...
İndikçe daha da aşağısı var...

Erasure
26-12-2007, 18:22
....bu fotoğraf merakı var ya, dipsiz kuyu.İndikçe daha da aşağısı var...

Aslında bu işi compact kamera ile yapıyorsanız sorun yok, zaten hiçbir parça takılıp-sökülemediğinden (kullandığım Nikon E5400 hariç) kullanıcılar fazla masraf yapmıyorlar. Ama ne zaman DSLR gibi bir modele geçiyorsunuz, işte o zaman papazı buluyorsunuz. Geniş açı, zoom, macro'ydu derken ortalık lens kaynıyor. 4 lens kullanıyorum ama yakında 2 tane daha ekipmana eklenecek; tabii bunların filtreleri aynı olmadığında evde bir sürü filtre, ara çeviriciler, parasoley'ler vs parçalar doldu. Durum böyle olunca da her lens'e ayrı bir filtre markası aldım ve birazda markaları-farkları denemiş oldum. Bir tek Hama'dan memnun kalmadım, aslında iyi bir filtre ama güneşe karşı aldığım çekimlerde görüntüye halka ekliyor. Diğer durumlarda sorun yok, hatta manzaralarda diğerlerinden daha iyi diyebilirim. Aşağıda hama UV ile aldığım bir kare var. Sanırım satın almak isteyenlere güzel rehber oluyordur. İyi günler dilerim...

Nikon 18-70mm lens ve Hama UV filtre ile çekildi...

http://img168.imageshack.us/img168/144/dsc5689dk3.jpg (http://imageshack.us)

karınca
26-12-2007, 18:44
... Bir tek Hama'dan memnun kalmadım,...

Okuduğum yazılardan bir tanesi hama için 2. sınıf diyordu. O yazıdan sonra hama'dan soğudum

dalgıçkerem
26-12-2007, 23:53
Arkadaşlar bugün biraz çekim yaptım canon 400D ile. daha makinenin acemisiyim ama menüsü kolay ve anlaşılır. bendeki ixus 55in menüsüne benzer bi menüsü var. boyutları nikon D80e göre çok az ufak ama kullanım açısından bi problem yok gibi. Tabi daha çok yeniyim makinede. Bu canon 400D için yüksek İSO da performansı iyi diyorlardı bi deneme yapıyım dedim. İlk çekimleri iyi gibi İSO 1600, diyafram 5,6, entantane 1 saniye, sigma 70-300 apo'da 300mm ayarlı biçekim yaptım. Görüntü fena değil. ixus 55le aynı pozisyonda çekmiştim kapkaranlık bi görüntü çıkmıştı. Dün makine aldıktan sonrada sirkecide hayyam pasajına gittim, lenslere 58mm kenko uv koruyucu filtre aldım. Bu filtreleri tam bilmiyorum tabi nasıldır diye ama deneyip bakıcaz artık, filtre işide baya teferruatlı bi iş. şimdilik bu kadar, makineyi kullandıkça, makina hakkındaki artı eksi yorumlarımı yaparım.

dalgıçkerem
27-12-2007, 00:11
Ekipmanların bana maliyetinide yazıyımda belki almak isteyen arkadaşlara fikir olur. Ürünler almanyadan faturalı geldi; canon 400D kit lensle, SİGMA 70-300 mm APO lens, sandisk extrem III 4 gb. hafıza kartı toplam, 1300 ytl.

karınca
27-12-2007, 12:21
...Geniş açı, zoom, macro'ydu derken ortalık lens kaynıyor. 4 lens kullanıyorum ama yakında 2 tane daha ekipmana eklenecek;...
Elimde filmli Yashica SLR de var (FX300) , digital alınca kullanmadım. Geçenlerde Yashicanın objektifini nasıl kullanabilirim diye düşünürken, makro çekimler için coupler almaya karar verdim. Türkiyede aradım (internet) yok. Ebaydan yaklaşık 12 YTL karşılığı siparişi verdim (Yaklaşık 20 gün önce)

Bugün sabah nöbetten dönüşte ebaydan gelen 52-58 coupler'im elime geçti.
Sonuçların nasıl olacağını biraz kendime geldikten sonra bakacağım.
Objektif diyaframın otomatik olarak 22 civarında olması nedeni ile olasılıkla ortam ışığının çok iyi olması gerekiyor bu ise biraz sıkıntı yaratacak gibi çünkü denemeleri evde yapacağım ama bir ara mutlaka denemeleri göndereceğim.
Bu arada coupler açıklamasını yapayım;
Makine üzerinde bulunan objektifin ön tarafına iki tarafıda erkek özellikte olan coupler isimli adaptör yardımı ile başka bir objektif ters olarak takılır. Ön tarafa ters olarak takılan objektif ne kadar geniş açılı ise o kadar büyütme sağlanır.
Avantajı; extansion tüp yada reverse adaptör sonrası yaşanan manuel ayar işlemi bunda yok çünkü makineye takılı olan objektif nedeni ile makine kendine takılı bir objektif var gibi algılamakta...
Bunda başarılı olmazsam bi makro objektif alma yoluda bana açılacak :D

Erasure
27-12-2007, 14:15
.... işlemi bunda yok çünkü makineye takılı olan objektif nedeni ile makine kendine takılı bir objektif var gibi algılamakta...

Bundan sonuç alırsınız; parça uyumsuzluğu olmadığı sürece, bu şekilde kullanan ve güzel de fotoğraflar çeken bir sürü kullanıcı var. Ancak ben bununla uğraşmadan konuyu macro lens alarak bitirmiştim. Kullandığım lensler CPU kontrollü olduğundan çalışmayacağı veya sorun olacağını umduğumdan bundan vazgeçmiştim. Bu şekilde çektiğiniz kareleri bekleriz. Bunlar tamamen SLR veya DSLR kullanıcılarını ilgilendiren bir durumdur, belirtmek uygun olur :)

Aşağıdaki karede Canon DSLR gövde'ye 70-300mm bağlı ve ters adaptör ile 100mm macro eklenmiş...
http://img166.imageshack.us/img166/7582/1828280984f9ec4082e1zy6.jpg (http://imageshack.us)

karınca
29-12-2007, 00:51
...Bunda başarılı olmazsam bi makro objektif alma yoluda bana açılacak :D
Şimdilik başarı sağlayamadım; Odaklamayı yapamadım

dalgıçkerem
29-12-2007, 02:04
karınca arkadaşım sızın yazılarınız şimdilik beni aşıyo, bu işlerin uzmanı Erasure arkadaşım bi formül bulur muhtemelen. Birde Sn. Erasure'nin eklediği resimdeki makinede bazuka gibi durmuş objektifler eklenince. Bende 2 gündür 400Dyi öğrenmeye çalışıyorum, resim çekiyorumda hep deneme amaçlı fotoğraflar. Biraz makineyi öğreneyim burayada resim ekleyeceğim. şimdiki fotoğraflar pek kaydadeğer değil (makine süperde ben deneme amaçlı felan çekiyorum, daha öyle foto safariye çıkmadım) dün sabah balkona bi güvercin kondu kaçırmayım dedim onu çektim. Exif bilgileride: sigma 70-300mm apo'da 300mm zom, makine makro modda, enstantane 1/200, diyafram 5,6, ISO 400.

dalgıçkerem
29-12-2007, 02:10
Birde bu resmi ekleyim bizim muhammed paşanın portre modunda çekilmiş fotoğrafı. Bu fotoğrafta 400Dnin kit lensi 18-55mm ile çekildi. portre modda, enstantane 1/60, diyafram 5,6, ISO 400.

dalgıçkerem
29-12-2007, 02:42
Tabi bu fotoğraflar acemice çekilmiş, daha makinenin hakkını veremiyorum.

karınca
29-12-2007, 17:24
Tabi bu fotoğraflar acemice çekilmiş, daha makinenin hakkını veremiyorum.
denemeler yapmakla gün geçtikçe daha yeni noktaları yakalayacağınıza emimim.
Sizin Muhammed paşanın sağ gözünde çok küçük bir içe kayma var; Fotoğrafa dikkatle bakarsanız flash'a ait parlama sol göz bebeğinin tam ortasında ancak sağ göz bebeğinin ortasında değil hafif dışarıda...
Bu konuyu ihmal etmeyin

dalgıçkerem
29-12-2007, 20:43
denemeler yapmakla gün geçtikçe daha yeni noktaları yakalayacağınıza emimim.
Sizin Muhammed paşanın sağ gözünde çok küçük bir içe kayma var; Fotoğrafa dikkatle bakarsanız flash'a ait parlama sol göz bebeğinin tam ortasında ancak sağ göz bebeğinin ortasında değil hafif dışarıda...
Bu konuyu ihmal etmeyin

karınca arkadaşım siz ya çok dikkatlisiniz yada doktor. Bizim muhammed bebek çok sıkıntılar yaşadı, bu sıkıntılardan dolayıda sol gözünde görme kaybı var. Ayrıntılı yazılarıda aşağıda.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=17980&page=11

karınca
30-12-2007, 01:05
karınca arkadaşım siz ya çok dikkatlisiniz yada doktor. Bizim muhammed bebek çok sıkıntılar yaşadı, bu sıkıntılardan dolayıda sol gözünde görme kaybı var. Ayrıntılı yazılarıda aşağıda.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=17980&page=11
Verdiğiniz link'e hiç girmemiştim.
Geçmiş olsun

HAŞAT
30-12-2007, 10:24
Sn. Dalgıçkerem Canon'unuz hayırlı olsun. 18-55mm.'nin macro performansını değerlendirebilir misiniz? Minimum odak mesafesi nedir? Örnek resim de eklerseniz sevinirim.
Sevgiler

dalgıçkerem
30-12-2007, 15:54
18-55mm makro performansını pek fazla deneyemedim tam olarak. bikaç fotoğraf çektim birini ekleyim. exif bilgileri: enstantane 1/60, diyafram 5,6, ISO 400.

asmf
30-12-2007, 20:34
Arkadaşlar yeni bir Panasonic Tz3 fotoğraf makinesi aldım...makineye hangi kartı kullanacağım bilgi verirseniz sevinirim...(SanDisk SD 2 GB Ultra II Plus Hafıza Kartı -
Sandisk-2 GB EXTREME III SD Kart)kartları ben düşünüyorum ama hangisi ile daha iyi verim alaçağıma karar veremedim...

dalgıçkerem
30-12-2007, 21:09
Arkadaşlar yeni bir Panasonic Tz3 fotoğraf makinesi aldım...makineye hangi kartı kullanacağım bilgi verirseniz sevinirim...(SanDisk SD 2 GB Ultra II Plus Hafıza Kartı -
Sandisk-2 GB EXTREME III SD Kart)kartları ben düşünüyorum ama hangisi ile daha iyi verim alaçağıma karar veremedim...

Kendi sitesinde 16 gb.ta kadar SD kart kullanılabilir diyo ama tabi son söz üstadların, ben yanlış yönlendirmeyim.
http://panasonic.co.jp/pavc/global/lumix/tz3_2/optional_accessories.html

dalgıçkerem
30-12-2007, 21:24
sandisk extrem III 2 gb. sd kart kullanılabilir. sandiskin sitesindede yazıyo.
http://www.sandisk.com/Compatibility/Device(8608)-Panasonic-DMCTZ3.aspx

asmf
30-12-2007, 21:30
SanDisk SD 2 GB Ultra II Plus Hafıza Kartının da kullanabileceğini okudum(lets go) yalnız kartı bulma sorun galiba...internette çoğu sitete stok yok yazıyor...herhalde bulursam bunu alırım...ilginiz için çok teşekkür ederim Sn dalgıçkerem...

Erasure
30-12-2007, 21:43

2 GB kapasite olarak 7 MP'lik bir makina için uygun sayıda fotoğraf çekmenizi sağlar. Model SD, SDHC, MMC'yi destekliyor. İleride gerekirse büyültürsünüz ancak Ultra II ve Extreme III serilerinin hızları farklıdır. http://www.sandisk.com/Compatibility/Device(8608)-Panasonic-DMCTZ3.aspx adresine gidersen kullandığınız cihaza takılabilen bütün kartları görebilirsin. Sonuç itibarıyla; Extreme III SDHC kartlar en iyi verimi verir, ama sizin modeliniz 7mp'lik bir ürün olduğundan seri bir şekilde fotoğraf çekebilme hızınıza 2 modelde uyar. Bütçeniz uygunsa extreme'i seçin ama benim tavsiyem ultra II'dir, rahatlıkla işinizi görecektir. Bendeki gibi DSLR kullanıpta, bunu 10 MP olarak seri bir şekilde fotoğraf çekmiş olsaydınız o zaman Extreme'yi hiç düşünmeden alın diyebilirdim.

Kısa bir bilgi ile bitireyim; extreme serisi saniye 20MB veri yazabilir, ultra II ise 10MB veri yazar, çektiğiniz karenin ebadına göre hesaplayabilirsiniz. Örnek olarak 10 MP en iyi kalitedeki kare kabaca 4.5 mb yer kaplıyor, ultra II ile saniye'de 2 kare alınabilir, extreme ile 4 kare alınacaktır. Ancak birde bu hızda çekim yapacak cihaza ihtiyacınız var. Kullandığınız model sn'ye de 3 kare çekim yaparım diyor, en yüksek kalitede aldığınız fotoğrafa göre bu bilgileri kıyaslayabilirsiniz. İyi seçimler...

asmf
30-12-2007, 21:49
Sn Erasure teşekkür ederim...söylediğiniz gibi benimde tercihim ultra II olacak...özellikle usb olması herhalde çok işime yarayacak gibi...

karınca
30-12-2007, 23:55
karınca arkadaşım sızın yazılarınız şimdilik beni aşıyo, ...
Bu cümlenizden sonra kaç gündür düşünüyorum.
Aşan konu hakkında.
Aslında aşacak konu bana göre yok.
Bu nedenle reverse makro ve coupler hakkında link eklemek istedim.
bu linklerden biri aşağıda almanca. Aslında almanca bilmem ama resimlerden ve rakamlardan sonuç anlaşılıyor.
http://www.traumflieger.de/desktop/retroadapter/retroadapter.php
Diğer bir link ise çince bu size uçuk gelebilir ama sadece şekillerden makro çekim açısından reverse makro, close-up filtre vs. hangisinden nasıl performans alınabileceği kolaylıkla anlaşılıyor
http://www.cameraunion.net/xuetang/macro/macro-basic1.htm

Yukarıda yazmıştım aşacak konu yok diye...
Sormak istediğinizi sorun.
Biliyorsam cevap veririm. Bilmiyorsamda bilmediğim bie konuda yorum yapmam...

dalgıçkerem
31-12-2007, 00:13
karınca arkadaşım verdiğiniz sitelere baktımda, bu canon'un 18-55mm lensini ters takınca ne resim çekmişler. Vasat lens olmuş mikroskop!!!

karınca
31-12-2007, 01:23
karınca arkadaşım verdiğiniz sitelere baktımda, bu canon'un 18-55mm lensini ters takınca ne resim çekmişler. Vasat lens olmuş mikroskop!!!
dezavantajı var;
reverse makro olarak yada extension tube olarak kullanılan aparatlarda makinede manuel çekim ayarlarını girmeniz gerekiyor. Ben bunları pentax K10D de başaramadım. Birazda fazla kurcalama şansım olmadı.
Close-up filtrelerde ise (bunu kısaca objektif önüne gelen büyüteç olarak değerlendirin, önüne gelen + değeri ise olasılıkla gözlük numarası gibi derecedir... +1; 1 derece,+2; 2 derece gibi.) ev ortamı dışına çıkamadım ama ev içi ortamda çektiğim karelerde elde ettiğim sonuç kenarların bulanık çıkması idi. Olasılıkla diyaframın daha da açık kalacağı ev dışı ortamlarda daha iyi çekimler olacak.
Sadece +1 ile sigma 70-300mm APO DG macro objektifte makro sonuç 1:2 iken (normalde macro objektifte macro oranı 1:1 dir) bunu 1:1'e yaklaştırdı...
Hala denemek istediğim birçok şey var ama son dönemde nedendir bilmiyorum devamlı koşturmaca içindeyim. Aslında birazda bendeki tembellik. Koşturmayı fotoğraf makinesi eşliğinde yapabilirim. Örneğin geçenlerde kemeraltında bir gruba eğitim vermeye gittim, öğle arasında kemeraltında dolaşırken defalarca "keşke makinemde yanımda olsaydı" diye içimden geçirdim durdum.

dalgıçkerem
02-01-2008, 19:06
canon 400d ile bi macro çalişması: exif bilgileri; 18-55mm lens, enstantane 1/60, diyafram 5,6, ISO 400, gece flaşlı çekildi. Örümceğin gerçek boyu 1 cm.den daha ufak.
http://img247.imageshack.us/img247/38/img0623gl9.jpg

dalgıçkerem
04-01-2008, 00:39
Erasure arkadaşım bu 70-300 apoya hangi extender uyar acaba? birde extender takarsak ne kadar yakınlaştırma yapar ve normal telezoomlara göre dezavantajı varmıdır? görüntü bozukluğu gibi?

karınca
04-01-2008, 00:52
http://www.kenrockwell.com/nikon/tc.htm

http://urun.gittigidiyor.com/Canon-TC-DC58C-Teleconverter-LENS-G7-ICI-ADPTOR_W0QQidZZ7325448

Erasure
04-01-2008, 01:00
Erasure arkadaşım bu 70-300 apoya hangi extender uyar acaba? birde extender takarsak ne kadar yakınlaştırma yapar ve normal telezoomlara göre dezavantajı varmıdır? görüntü bozukluğu gibi?

Canon'da 2 tip extender var. Aslında ne çekileceği ile alakalı olduğunda duruma göre 1.4x veya 2x alınabiliyor. Ancak Canon kullanmadığımdan uyumluluk konusunu biraz araştırmak lazım. Öte yanda sizin 70-300 ile çalışması durumunda ve 1.4x alındığında 98-420mm gibi bir değere ulaşacaktır. Diğer zoom'lardan pek farklı yok zaten optik bir ürün, http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Sample-Pictures.aspx?Equipment=112&desc=Canon-EF-1.4x-II-Extender-Sample-Pictures adresinde çekilmiş güzel kareler var. En azından bu sonuçlar görülebilir. Nikon'da birde ara teleconverter var. Bu vatandaşlar 1.4 - 1.7 ve 2.0 olarak üretiyorlar. Canon'da 2 tip var, üst-üste'de 2 converter takılabiliyor, birkaç yerde görmüştüm.

dalgıçkerem
04-01-2008, 01:08
sigmaya bu tip bişey uyar galiba:
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Sigma-2x-EX-DG-Tele-Converter-Review.aspx

Erasure
04-01-2008, 01:15
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Sigma-2x-EX-DG-Tele-Converter-Review.aspx

Sigma olması gerekmiyor, zaten siz bunu Canon gövdeye bağlıyorsunuz ve Canon uyumlu Sigma lens kullanıyorsunuz. Bu durumda eğer Canon gövdeye uyarsa http://www.sigmaphoto.com/lenses/lenses_tele.asp adresindeki lens uyum tablosuna bir bakmak lazım. Liste epey kalabalık, iyice incelemek lazım...

karınca
04-01-2008, 01:32
uyum konusunada bakman gerekir görebildiğim kadarıyla belirttiğin linkteki ile uyum yok
http://www.sigmaphoto.com/lenses/lenses_tele.asp#canon

karınca
04-01-2008, 01:53
...
Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla coupler ile odaklamayı beceremedim. belkide problem yashica objektifte problemi bir türlü çözemedim...
17-70 ile ters görüntü (baş aşağı) çıktı :D ve sözde yakınlaştıracağı yerde uzaklaştırdı :D hatta 17mm de sanki 10mm yi yakaladım :D 70-300 de ise odaklamayı bir türlü yapamadım...
Extension tube şu ana kadar sağladığım en iyi performansı verdi. Yazdığım iyi sonucu ise üzerinde bulunan diyafram ayarları sayesinde kullandığım 70-300 ile sağlayabildim. 17-70 de ise üzerinde diyafram ayarı olmaması nedeni ile fazla deneyemedim belki diyafram ayarını, içinde bulunan diyaframa ait kolun önüne bir çeşit takoz koyarak deneyebilirim.
Extension tubede yukarıda yazdığım gibi 70-300 için manuel ayarlar ile fena olmayan sonuçlar yakaladım. Bu arada bugün öğleden sonra pentax'ın biraz sağına soluna baktığımda yeni olayların olduğunu gördüm :D
Bahar gelmeden çekim yapmak şu an zor gözüküyor.
Aslında coupler mantık olarak iyiydi ama olmadı:arf:

dalgıçkerem
04-01-2008, 10:25
karınca arkadaşım çektiğiniz fotolardan örneklerde ekleseniz bakar bizde bi fikir sahibi olurduk.

dalgıçkerem
04-01-2008, 10:29
Bu extender konusunuda biraz askıya almam gerek. Daha 400D'yi yeni aldım, bu makineyle 70-300 apo'nun tüm özelliklerini öğreneyim techizatın hakkını vereyimde, extender işini sonra bi çözüme kavuştururuz.

karınca
04-01-2008, 16:58
karınca arkadaşım çektiğiniz fotolardan örneklerde ekleseniz bakar bizde bi fikir sahibi olurduk.
sonuçta aynı objektifi kullanıyoruz.
Geçenlerde belediye çalışanları bindiğim vapurdaki tüm yolculara başkanın yeniyıl kutlaması mesajını verdikten sonra İzmir'in sembolü diyerek saksıda nergis dağıttılar
Evde elimdeki tek materyal bu olduğundan konu mankeni olarak nergis'i seçtim.
Evde çekim olduğundan dolayı odada bulunan lamba altında çekim yaptım.
Photoshop ile hiçbir iyileştirme ugulamadım
ilk seçenek yaklaşık 95 cd den 300mm de makro modunda çekilen kare 1/6 ve diyafram 5.6
http://img.photobucket.com/albums/v475/bonnie112/300.jpg

ikinci olarak +1 close-up filtre kullanılarak 300mm de makro modunda yaklaşık 60cm den 1 sn ve D:5.6
http://img.photobucket.com/albums/v475/bonnie112/1.jpg

3. olarak yaklaşık 95 cmden 300mm makro modunda extension tube ile çekilen kare 1.5 sn ve D:4
http://img.photobucket.com/albums/v475/bonnie112/extension.jpg

murca
04-01-2008, 17:22
3. olarak yaklaşık 95 cmden 300mm makro modunda extension tube ile çekilen kare 1.5 sn ve D:4
http://img.photobucket.com/albums/v475/bonnie112/extension.jpg

Yanlış hatırlamıyorsam extension tube ile en iyi sonucu kısa odaklı lenslerle elde edersiniz. 50mm lensiniz varsa 300mm'ye nazaran daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

karınca
04-01-2008, 18:09
Yanlış hatırlamıyorsam extension tube ile en iyi sonucu kısa odaklı lenslerle elde edersiniz. 50mm lensiniz varsa 300mm'ye nazaran daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.
17-70 objektif ile extension tube'ü denerim ancak obfektifin üzerinde diyafram ayarı olmaması nedeni ile karanlık bir görüntü oluşabilir. Bu durumda daha önceden yazdığım gibi objektif arka tarafında diyafram ile ilgili noktaya takoz gibi bişey koymam gerekir.
Daha sonra deneyip buradan gönderi yaparım.

dalgıçkerem
05-01-2008, 01:03
karınca arkadaşım fotolardaki netlik sorununu halledebilseniz güzel işler çıkacak gibi.

dalgıçkerem
05-01-2008, 01:14
Erasure arkadaşım sizede birşey sormak istiyorum şimdi sizin D80'de de, benim 400D'dede resim formatı jpeg ve RAW varya. Ben dün ilk kez RAW formatında resim çektim, bu RAW formatı windows direk açamıyo. Canon programıyla fotoyu dönüştürünce açıyo, ancak normalde jpeg de çekilen foto 3,5 mb yer tutuyorsa RAW da çekilen 26 mb yer tutuyo. Acaba bu RAW formatının farkı ne oluyo. Ben RAWda çekilen fotoyu büyütüyorum hakkaten büyüttükçe büyüyo netlik pek bozulmuyo. Acaba siz hangi formatta foto çekiyorsunuz. RAW formatında çekiyorsanız niye acaba? Birde benim poster basma gibi bi durumum yok kağıda basarsam en fazla A4 ebadında basıyorum. (canonun pixma MP170 yazıcısıyla)

karınca
05-01-2008, 01:24
karınca arkadaşım fotolardaki netlik sorununu halledebilseniz güzel işler çıkacak gibi.
hangi kare olduğunu yazarsanız açıklama yapabilirim.
netlik sorunu bana göre close-up filtrede daha belirgin çünkü araya bir tane daha cam koyuyorsunuz...
Close-up ve extansion tubelerde geçenlerde verdiğim linkten bakarsanız kenarlarda bulanıklaşma oluyor.
Netlik ise nergisin yaprağına göre yapıldı, belkide günışığında çekimde farklı sonuçlar alırım. Yazdığım gibi oda lambası ışığında çekildi.

17-70 objektifte odaklamayı başaramadım olmadı...

dalgıçkerem
05-01-2008, 01:44
karınca arkadaşım fotoların üçündede hem netlik az, hemde ışık yetersiz gibi bende aşağıya 70-300mm apo çektiğim ilk makro denemesini ekleyeceğim elde dışarıda çekmiştim netlik sorunu var, aslında tripoda bağlamış olsaydım çok daha iyi bi sonuç çıkardı. exif: enstantane 1/500, diyafram 5,6, ISO 200, 214mm.
http://img223.imageshack.us/img223/6734/img0066qo9.jpg

pinky
05-01-2008, 01:49
Netlik sorununun close-up lensden olduğunu hiç sanmıyorum. Sn. murca'ya kesinlikle katılıyorum. 50-55 mm lenslerle iyi sonuç alırsınız.

karınca
05-01-2008, 02:02
Netlik sorununun close-up lensden olduğunu hiç sanmıyorum. Sn. murca'ya kesinlikle katılıyorum. 50-55 mm lenslerle iyi sonuç alırsınız.
Diğer taraftan 17-70 sigma objektifi normal kullanımda bir sıkıntım yok aksine çok güzel. Ancak coupler yada extension tube ile odaklamayı yapamadım. Extension tube ile oldukça büyük bir görüntü oluştuğu doğru ancak netleştirme olmadı. Elimde makine yaklaşık 10 dakika bir yandan metre ayarı bir yandanda bir öne bir geri gelmekten yoruldum.
Gittigidiyordan manuel yada diyafram ayarı olan bir objektif devamlı bakıyorum ancak hoşuma giden olmadı...

karınca
05-01-2008, 02:08
karınca arkadaşım fotoların üçündede hem netlik az, hemde ışık yetersiz gibi bende aşağıya 70-300mm apo çektiğim ilk makro denemesini ekleyeceğim elde dışarıda çekmiştim netlik sorunu var, aslında tripoda bağlamış olsaydım çok daha iyi bi sonuç çıkardı. exif: enstantane 1/500, diyafram 5,6, ISO 200, 214mm.

Tripod olsaydı diye yazmışsında, tripod'a bağlayıp onu kurana kadar, sinek uçuyo be usta. :D Bugüne kadar bana öyle oldu. Zaten 1/500 de çekmişsin, tripod'a pek gerek kalmamış dizini yere koy yeter.
Fotoğraflarda ışık konusunda yazmıştım. Gün ışığının hiç olmadığı ve 100 mumluk oda ışığını düşün zaten 1 sn ve 1.5 saniye olarak belirttim. Gün ışığında olasılıkla biraz daha iyi çıkar ama muhteşem bir sonuç olacağını da sanmıyorum.

Erasure
05-01-2008, 02:22
Erasure arkadaşım sizede birşey sormak istiyorum şimdi sizin D80'de de, benim 400D'dede resim formatı jpeg ve RAW varya. Ben dün ilk kez RAW formatında resim çektim, bu RAW formatı windows direk açamıyo. Canon programıyla fotoyu dönüştürünce açıyo, ancak normalde jpeg de çekilen foto 3,5 mb yer tutuyorsa RAW da çekilen 26 mb yer tutuyo. Acaba bu RAW formatının farkı ne oluyo. Ben RAWda çekilen fotoyu büyütüyorum hakkaten büyüttükçe büyüyo netlik pek bozulmuyo. Acaba siz hangi formatta foto çekiyorsunuz. RAW formatında çekiyorsanız niye acaba? Birde benim poster basma gibi bi durumum yok kağıda basarsam en fazla A4 ebadında basıyorum. (canonun pixma MP170 yazıcısıyla)

RAW aslında Digital Negatif olan bir çekim tipi, bunlar için RAW işleyen bir yazılım kullanmanız gerekiyor. ACDSEE Pro 2 yada Photoshop CS3 (bunu tercih ediyorum) kullanabilirsiniz. Bunları başka işleyen yazılımlarda var. RAW'da diğer format gibi sıkıştırma kaybından dolayı bozulma olmaz. JPEG bildiğiniz gibi sıkışan bir format zaten çekim sırasında jpeg'in kalitesini değiştirebilirsiniz. Fine, Basic gibi ayarlar vardır. Benim Nikon D80'de ise aynı anda hem JPEG, hemde RAW olarak kayıt yapmaya izin veriyor. JPEG için ayrıca uğraşmıyorum.

RAW'ı özel durumlar için kullanıyorum. Bazen, matbaa baskısı için istenilen bir kare olduğunda bu tip çekimi yapıyorum. Bunun haricindeki durumlar için yüksek kalitede jpeg işimi görüyor. Zaten fotoğraf albümü gibi ortamlar için küçük ebatlar tercih edildiğinden raw'ı çok kullanmayacaksınız. Fotoğrafı bastırmak için gittiğiniz fotoğrafçılarda bu sorun olabiliyor. Bu formatı otomatik baskı makinaları tanımayabiliyor. Sizin fotoğraf yazıcısı için raw'a ihtiyaç olmayacaktır, farkı burada yakalamak zordur, asıl fark matbaa gibi ortamlarda anlaşılıyor. Birde sorun depolamada ortaya çıkıyor. Karelerin ebatları büyük olduğundan, çekilen karenin sayısı arttıkça daha büyük diskler gerekiyor.

Genel kullanım için raw'a aslında çok ihtiyacınız yok, ama kayıpsız bir kare istiyorsanız bu format kesinlikle kullanılmalıdır. Compact olan diğer Nikon'umda da bu özellik var, çoğu compact da bu yoktur. Son olarak depolama sorununuz yoksa RAW'ı tercih edin ama bir süre sonra bundan vazgeçeceğinizi düşünüyorum. İyi geceler...

pinky
05-01-2008, 02:25
http://img263.imageshack.us/img263/8789/sinekgozux4ulxt9.jpg (http://img263.imageshack.us/my.php?image=sinekgozux4ulxt9.jpg)

Sinek Gözü
Temmuz 1974
Orijinali:
Pentax Spotmatic II
Film 64 ASA Pozitif
f=3.5 poz 15 saniye
Güneş çok kuvvetli
28 mm lens+Bellow+Extention tube(1+2+3)+reverse adapter
Tripot
Magnification 11.8 Subjet size 3mmx2mm
Netice süper
---------------------------------------------------------
Kopyası:
Bu saydamı perdeye yansıtıp
HP Photosmart R818 ile
hisse.net'te paylaşmak için Document (Belge) modunda tekrar çektim.
Netice: Kalite çok düstü ama karar sizin

karınca
05-01-2008, 02:58
RAW formatında çekiyorsanız niye acaba?
RAW formatının avantajlarından biride sonradan birçok düzeltmeye açık olması

...28 mm lens+Bellow+Extention tube(1+2+3)+reverse adapter...
Hocam burası yeter zaten bellow dan tutda (ürün ne diye bakmak isteyenlere http://urun.gittigidiyor.com/pentax-auto-bellow-yeni-kutusunda_W0QQidZZ7192972 ) extension tube bide reverse adapter...
Ortaya güzel bir görüntü çıkmış.
Bende o parça senin bu parça senin denerken kötü sonuçlar alıp moral çöküntüsünü yaşıyorum.
Karşıyakada doğalgaz ve metro çalışması nedeni ile heryeri kazdılar etraf çamur dolu, baharın gelmesi ile işlerim yoğun olmazsa Çeşme'de sürüyle çekim yapmayı düşünüyorum. Önemli olan parçalardan biri de ışık...

pinky
05-01-2008, 03:10
Mecbur kalmadıkça bellow kullanmayı sevmiyorum. Extention tube kombinasyonları bence en iyisi ve en hızlısı.

pltz
06-01-2008, 00:04
Merhaba,
Bu başlıktaki tartışmaları ilgiyle izledim. Bence ciddi fotoğraf çekimi ile ilgilenenlerin zoom objektifler yerine sabit objektifler ile çalışması gerektiğini düşünüyorum.
Filmli makinalarla geçmişte profesyonel olarak çalışmış biri olarak, mesela portre çekeceksem 90 mm. bir objektif kullanırdım. Bu değerin dijital fotoğraf makinalarındaki karşılığını bilmiyorum. Bu değer 24x36 mm. film için hesaplanan ideal odak uzaklığıdır. Sizin CCD veya epprom çipinizin boyutlarına göre hesaplayabilirsiniz.
Ben hala filmli makinalar (Leica) kullanıyorum. Bir filmli makinada slide film kullanılarak yapılan çekimin dpi değeri 18 Mp imiş. Negatif film kullanıldığında ise 10 Mp dijital makinalar ile hemen hemen aynı sonuç alınıyormuş. Yani dijital, hala filme yetişebilmiş değil.
Bu arada objektiflerin piksel değerinin bir sınırı olduğunu geçenlerde bulduğum bir web sitesinde okudum. Yani zoom lensler ile yapılan çekimler de, büyük ihtimalle, çektiğiniz resimlerin kalitesini düşürüyor. Çünkü bu yeni teknoloji plastik objektifler kaliteden ödün veriyor.
Zoom lensler kullanım kolaylığı sağlamak için kaliteden ödün verilen objektiflerdir. Üstelik fotoğraf çekeni tembelliğe alıştırır. Oturduğunuz yerden çekeceğiniz konuyu uzaklaştırıp yaklaştırmak sizi tembel yapar. Oysa sabit lens ile fotoğraf çekerken çok daha fazla emek vermeniz, çerçevelemeyi yapmak için daha fazla zihinsel emek harcamanız gerekir. En ideali normal objektif ile fotoğraf çekmektir. Bu görüş açısı insan gözünün görüş açısına eşdeğer bakış sağlar.
Size tavsiyem Nikon yada Canon (ki uzun yıllardan beri her iki türü de kullanmış biri olarak Canon'un, yeni modellerde daha üstün olduğunu düşünürüm), hangi modeli kullanıyor olursanız olun, internette satılan adaptörler ile birlikte Leica sabit objektif (zoom olmayan) alıp, ciddi fotoğrafçılık denemelerinizde bu konfigürasyonu kullanmanızdır. Ebay'de Leica objektifleri birkaç yüz dolara almak mümkün. Sonuçların, kullandığınız o plastik oyuncak türü zoom lenslerin verdiği sonuçtan ne kadar farklı olduğunu görüp şaşıracaksınız.

dalgıçkerem
06-01-2008, 01:04
sn. pltz, sizin gibi tecrübeli arkadaşlarda burada yazarsa benim gibi acemilere epey faydası dokunur. Yazılarınızın devamını bekleriz. Sağolsun Erasure arkadaşımız her sorumuza cevap veriyor ama tecrübeli arkadaşlar çoğaldımı baya faydalı olur. Birşeyde sormak istiyorum bu kullandığımız objektiflerin lensleri gerçekten plastikmi?

dalgıçkerem
06-01-2008, 01:19
Sn. pltz,tabi birde şu varki, artık analog makinelerin devri kapandı gibi bişey. Artık çağ digital çağı ve yeni makinalarında hepsi leica dahil digital makine. Tabi digital makinelerin çıkmasıylada fotoğrafçılık artık daha ucuz bi hobi oldu. eskiden film alıyorduk fotoğraf çekiyorduk nasıl çıktığı belli olmuyo tab edilmesi kağıda basılması her defasında ayrı bi masraftı. şimdi mesela bi foto safariye çıktıkmı en az 50-60 hatta bikaç yüz fotoğraf çekiyoruz, eve gelip bilgisayara yükleyince hiçbi masraf etmeden fotolara bakabiliyoruz, eğer istersek içlerinden en iyi çıkanları kağıda bastırıyoruz. Buda epey tasarruf demek. Ama tabi lensler konusunda dedikleriniz çok önemli bilgiler ve makine harici lens ekipmanı alırken çok dikkat edilmesi gereken bi konu. Ben kendimden örnek vereyim yeni canon 400D ile kutusunda gelen 18-55 mm. lens ile ayrıca birde sigmanın 70-300mm lensini aldım dediğiniz gibi tembel işi oldu biraz. Ama bundan sonra alacağım lenslerde çok daha dikkatli karar vermem gerek. Gerçi kullandığım lenslerinde görüntü kalitesi benim gibi kullanıcılar için fazlasıyla yeterli gibi.

pltz
06-01-2008, 01:44
Dijitale geçiş konusunda haklısınız. Gerçekten büyük rahatlık. Gazetecilik yaparken çok kritik konularda çekim yapıp, filmleri acele gazeteye gönderir, sonra da kabus gibi geçen zamanda durumu kurtarabildiğimizi umardık. Bu durum bazen bizim işimizden olup olmayacağımızı belirlerdi. Şimdi dijital ile çok kolay. Ama yine de eski günleri yaşamış biri olarak, o günleri hatırlayınca tatlı bir heyecan duyuyorum.
Eos 400D gördüğüm kadarıyla gerçekten çok iyi bir makina. Ama yine de dijitale geçmek için 18 Mp'nin geçilmesini bekliyorum. Bir de full frame makinalar bu çözünürlükte makul fiyatla alınır seviyeye gelirse o zaman dijitale geçeceğim. Full frame ile kastettiğim, film yüzeyine eşit ölçülerde (24x36 mm.) bir dijital sensör boyutu olan makinalardır. Bu ölçüler bildiğim kadarıyla sadece Canon Eos 1D ve Eos 5D dijitallerde var. Full frame ile analog makinalarda kullandığınız lensleri kayıpsız olarak dijital makinalarda kullanabilirsiniz. Bunlar, gerçek profesyonel makinalar ve çok pahalılar. Benim sahip olduğum Leica R8'in de dijital modülü var ama bu modülün fiyatı 6 bin Euro'nun üzerinde. Şimdilik filme devam.
Dijital SLR makinaların kaliteli objektifleri astronomik fiyata satılıyor. Diğer, paket olarak satılan objektifler ise plastik oyuncaklar. Ebay'de Canon dijital için Leica adaptörler satılıyor. Bununla leica objektifleri kullanırsanız (bunlar manuel lensler) müthiş sonuçlar alabilirsiniz. Mesela bir 50 mm. Leica objektif alın ve yanınıza başka objektif almadan fotoğraf çekmeye çıkın. Bu sizin fotoğrafçılık tecrübeniz için benzersiz bir deneyim olacaktır. Geniş açılar, balık gözü objektifler, teleobjektifler profesyonel fotoğrafçılıktaki kolay hilelerdir. Ama gerçek fotoğrafçılık gözü, insan gözüyle eşit bakış açısından, sıradan gözün yakalayamadığı detayları yakalayabilmektir. Fotoğrafınızda "cin"i yakalamaya çalışın.

karınca
06-01-2008, 01:48
Merhaba,
Bu başlıktaki tartışmaları ilgiyle izledim. Bence ciddi fotoğraf çekimi ile ilgilenenlerin zoom objektifler yerine sabit objektifler ile çalışması gerektiğini düşünüyorum....
Bir haftadır bu yazdıklarınızı düşünüyordum ki mesaj bunun üzerine geldi.
E-bay'a kadar gitmeye gerek yok, araştırdım yurtdışından gelecek siparişlerde bayram ve yılbaşından 1 ay öncesi ile 1 ay sonrası için 200 dolar diğer zamanlarda ise kargo dahil 100 dolar sınırı koymuşlar. Eğer gönderi değeri 100 doları geçiyorsa gümrük işlemlerinin insanı çileden çıkarttığını birkaç yerde okudum.
Hemen yakınımızda gittigidiyor var. Yada değişik fotoğrafçılık sitelerinde yada forumlarda örneğin http://www.fotokritik.com/forum/Satilik-Alinik takip etmek lazım.
Önümüzdeki hafta denemek için birkaç tane manuel sabit objektif almayı düşünüyorum.
Sonradan burada yazarım...

pltz
06-01-2008, 01:57
Bir haftadır bu yazdıklarınızı düşünüyordum ki mesaj bunun üzerine geldi.
E-bay'a kadar gitmeye gerek yok, araştırdım yurtdışından gelecek siparişlerde bayram ve yılbaşından 1 ay öncesi ile 1 ay sonrası için 200 dolar diğer zamanlarda ise kargo dahil 100 dolar sınırı koymuşlar. Eğer gönderi değeri 100 doları geçiyorsa gümrük işlemlerinin insanı çileden çıkarttığını birkaç yerde okudum.
Hemen yakınımızda gittigidiyor var. Yada değişik fotoğrafçılık sitelerinde yada forumlarda örneğin http://www.fotokritik.com/forum/Satilik-Alinik takip etmek lazım.
Önümüzdeki hafta denemek için birkaç tane manuel sabit objektif almayı düşünüyorum.
Sonradan burada yazarım...
Ebay'den çok sayıda ürün aldım. ABD yada diğer ülkelerden alırsanız gerçekten paket postanesindeki gümrük işlemleri sabrınızı zorluyor. Çıkacak gümrük bedeli de sizin ürününüze bakan gümrük memurunun ruh haline göre çok yüksek olabiliyor. Ama AB ülkelerinden alırsanız, hiç bunlarla uğraşmıyorsunuz ve ürün, gümrük birliği sayesinde postacı tarafından kapınıza kadar getiriliyor. Gittigidiyor'dan aldığım ürünler ise genellikle hem kalitesiyle hem de fiyatıyla beni hayal kırıklığına uğrattı.

Erasure
06-01-2008, 02:32
Sn.Pltz, 18MP'lik modelleri beklemeyin, zaten bunlar var ama biraz pahalıca, eğer bütçeniz uygunsa size Hasselblad'ın 39 MP'lik H3DII-39'unu önereyim. Fiyatı 34000$ civarında, DSLR için uçuk rakamlarda sayılır. Hasselblad 503CWD, 16.8 Megapixel ise 13000$ fiyat ile diğerine göre daha ekonomik, ama diğer üreticilerin buna geçebilmesi biraz vakit alacak gibi görünüyor.

http://www.hasselbladusa.com/media/914459/h3dii_datasheet_uk.pdf adresinden ürünlerin teknik özelliklerine bakabilirsiniz.

pltz
06-01-2008, 03:06
Sn.Pltz, 18MP'lik modelleri beklemeyin, zaten bunlar var ama biraz pahalıca, eğer bütçeniz uygunsa size Hasselblad'ın 39 MP'lik H3DII-39'unu önereyim. Fiyatı 34000$ civarında, DSLR için uçuk rakamlarda sayılır. Hasselblad 503CWD, 16.8 Megapixel ise 13000$ fiyat ile diğerine göre daha ekonomik, ama diğer üreticilerin buna geçebilmesi biraz vakit alacak gibi görünüyor.

http://www.hasselbladusa.com/media/914459/h3dii_datasheet_uk.pdf adresinden ürünlerin teknik özelliklerine bakabilirsiniz.

Sn Erasure,
Bu modeli biliyorum. Ama Hasselblat'ın bu modelinde 4 adet sensör kullanılıyormuş. Yani bu kadar büyük çözünürlük, yanyana dört sensörle sağlanıyormuş. Ama Canon bir SLR kameraya sığacak tek 50 mp sensör üretmiş. Aşağıdaki linke bir bakın isterseniz;
http://blog.wired.com/gadgets/2007/06/canons_50_megap.html
Ama seri üretimi düşünülmüyormuş. Bu da çok doğal. Sizin bulunduğunuz sektörün jargonuyla ifade edersek; bu sensörü üretmenin pratik bir yararı yok çünkü bu kadar veriyi işleyebilecek bir SLR lens zaten pratikte mümkün değil.

pltz
06-01-2008, 03:22

486DX'lerin rüyalarımızı süslediği günleri eminim çok iyi hatırlıyorsunuz. Benim ilk kullandığım 80286'ydı. 486 alma hayali kurarken ilk sahip olduğum model Pentium 75 oluvermişti.

Erasure
06-01-2008, 14:02
486DX'lerin rüyalarımızı süslediği günleri eminim çok iyi hatırlıyorsunuz. Benim ilk kullandığım 80286'ydı. 486 alma hayali kurarken ilk sahip olduğum model Pentium 75 oluvermişti.

Canon'dan haberim yoktu, gerçi nikon severim ama diğer modelleri de takip ederim. Aslında Hasselblad her zaman pahalıdır. Canon'da yeni şeyler öğrenmiş oldum. Bilgisayar konusunda sanırım daha şanslıydım ve 8086 işlemcili modellerle sanırım 1984 yılında tanışmıştım. Eve satınalma şansım olmamıştı. Sonra Compaq Deskpro 80286 ile kullanıma başka bir boyut geldi. Ama ilk bilgisayarım Sinclair ZX Spectrum'u 1982 yılında almış ve epeyde bir kullanmıştım. Size biraz önce çektiğim Sinclair'in fotoğrafını göndermek istedim. Halen evde saklarım, ancak kullanmıyorum. Zaten yazılım vs yok, olsa bile eziyet olurdu. İyi günler dilerim...

http://img72.imageshack.us/img72/8977/dsc6856lj6.jpg

dalgıçkerem
06-01-2008, 18:51
sigma 70-300mm apo ile bi makro çalışması. exif bilgileri: manuel modda, enstantane 1/200, diyafram 5,6, ISO 400, lens 214mm.de
http://img89.imageshack.us/img89/5215/img0950kb8.jpg

sezi
07-01-2008, 01:02
Arkadaşlar,
www.sahibinden.com dan alışveriş yapan oldu mu peki?
Aynı üründe bu kadar farklı fiyatların nedeni nedir acaba?
İnternetten bir defa alışveriş yaptım ve kapıda ödedim.Diğer ödeme şekillerine pek güvenemiyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.

http://www.sahibinden.com/search.php?b[search_text]=&b[subcategories_also]=1&c=569

karınca
07-01-2008, 01:38
Arkadaşlar,
www.sahibinden.com (http://www.sahibinden.com) dan alışveriş yapan oldu mu peki?
Aynı üründe bu kadar farklı fiyatların nedeni nedir acaba?
İnternetten bir defa alışveriş yaptım ve kapıda ödedim.Diğer ödeme şekillerine pek güvenemiyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.

http://www.sahibinden.com/search.php?b[search_text]=&b[subcategories_also]=1&c=569
gittigidiyor, sahibinden.com gibi siteler ilginç.
gittigidiyordan bir saat almıştım ürün kodu amerika'ya ait. Amerikada ise normalde 700 civarında ancak o günlerde indirime girmiş 275 dolar'a bir yerde gördüm.
Türkiyede aynı saat farklı kodda satılıyor.
Aldığım fiyat 375 internette en ucuz sitede 1100 civarında
geçenlerde boynere gittiğimizde saatin fiyatına baktım 1911 yazıyordu...

Satıcıların bir kısmı yurtdışından gümrüksüz ürün satıyor bu nedenle ürün ucuz oluyor.
Diğer yandan bir kısmı çalıntı olabiliyor ben bunları farklı ürün satmalarından ayırd ediyorum
Örneğin hem objektif, hem broş, hem mp3 satan biri bana güvenilmez gelir ancak sattığı tüm ürünler fotoğraf üzerine ise güvenilir...
Gittigidiyordan şu ana kadar 2 işlemim oldu sistem;
Teklifi verdiniz ve kazandınız diyelim.
Havale veya kredi kartından ödeme yapmanız gerekiyor bu ödemeniz satıcıya değilde gittigidiyor'a yapılıyor.
Ödemeniz gerçekleştikten sonra gittigidiyor satıcıya masaj gönderiyor.
Satıcı kargoyu size gönderiyor.
Ürünü açıyorsunuz eğer ürün tanıtıldığı gibiyse, örneğin "yeni-kullanılmamış" ise siz onay veriyorsunuz. Onayı verdikten sonra gittigidiyor sizin daha önceden gönderdiğiniz ödemeyi satıcıya gönderiyor.
İşlemlerinden birinde satıcının açıklamalarını yapmadığı birçok defo vardı.
Ürünü iade ettim.
Ürün satıcının eline geçinde gittigidiyor merkezi ödediğim parayı iade etti.

sezi
07-01-2008, 01:48
Teşekkür ederim sayın karınca.İlk defa bu kadar inceledim ve fiyatlara inanamadım.Kendi mağazasında 900 kusür olan Panasonic Lumix DMC-TZ3 7.2MP gitti gidiyorda 415 ytl dükkan formatlı ürün sıfır kutusunda diyor.:)ha bi de bonusa 12 taksit bile yapıyorlarmış.:)

karınca
07-01-2008, 02:02
Teşekkür ederim sayın karınca.İlk defa bu kadar inceledim ve fiyatlara inanamadım.Kendi mağazasında 900 kusür olan Panasonic Lumix DMC-TZ3 7.2MP gitti gidiyorda 415 ytl dükkan formatlı ürün sıfır kutusunda diyor.:)ha bi de bonusa 12 taksit bile yapıyorlarmış.:)
dükkan formatlı ürün dediklerinin tümünü dükkan olarak değerlendirme.
Gittigidiyorda dükkan formatı, sizin aboneliğinize deniyor. Şu an rakamları tam olarak hatırlamıyorum ancak siz siteye girip satış yapabilirsiniz.
Satış için belirli bir miktar gittigidiyor'a ödeme yapıyorsunuz, yazdığım gibi rakamları çok hatırlamıyorum ama çok az bişeydi. Sonrasında gittigidiyor satış gerçekleşirse satış değerine göre komisyon alıyor. Bu rakamlar diyelim ki 150 YTL'ye birşey sattınız toplam 5 YTL gibi birşey tutuyor.
Ama siz birçok ürün satacaksanız dükkan kiralaması gibi birşey yapıyorsunuz. Bu dükkanlar sizin satış sayınıza bağlı olarak 3 kategoride, ve anladığım kadarıyla bu ödeme yaptığınız komisyon, sizin dükkan kiralamanız nedeni ile düşüyor.
Yoksa dükkan formatlı satılan ürünlerin büyük çoğunluğunda yurtdışı bağlantısı var.
Sizin soracağınız (satın almak istediğiniz ürün için satıcıya sorular sorabiliyorsunuz) ürün için garanti belgesi olup olmadığı... Eğer var derse dükkan kaynağı Türkiye ama Tüm dünyada 1 yıl garantisi var (worldwide warranty) derse dükkan yurtdışında demektir. Bu tüm dünyada geçerli garanti içinde fatura olmuyor bu nedenle garantiyi nasıl kullanacağın şüpheli.

JAKO
07-01-2008, 16:39
Özellikle erkek kol saatlerinde yurtdışı ebay sitesinden alıp gitti gidiyorda satan satıcılar var. Bin ytl ve üzeri kategorideki saatleri yüz ytl +-%20 aralığında almanız mümkün. Gitti gidiyorda ilan vermek için beş ytl civarı bir ödemeyi kredi kartından yapıyorsunuz, ürününüz satılırsa, kredi kartı ile satışlarda yüzde on, nakit satışlarda yüzde onbeş bir komisyon kesintisi uyguluyorlar. tatillerde veya gece biten ürünlerde fırsat yakalamak mümkün.

Satıcı iseniz, avantajlı. Çöpe atacağım, takasta 30-50 ytl sayarız denilen eski telefonuma 200 ytlye alıcı buldum.

karınca
07-01-2008, 20:22
Özellikle erkek kol saatlerinde yurtdışı ebay sitesinden alıp gitti gidiyorda satan satıcılar var. Bin ytl ve üzeri kategorideki saatleri yüz ytl +-%20 aralığında almanız mümkün. Gitti gidiyorda ilan vermek için beş ytl civarı bir ödemeyi kredi kartından yapıyorsunuz, ürününüz satılırsa, kredi kartı ile satışlarda yüzde on, nakit satışlarda yüzde onbeş bir komisyon kesintisi uyguluyorlar. tatillerde veya gece biten ürünlerde fırsat yakalamak mümkün.

Satıcı iseniz, avantajlı. Çöpe atacağım, takasta 30-50 ytl sayarız denilen eski telefonuma 200 ytlye alıcı buldum.
Bahsettiğimiz saatleri izmirde hilton civarında 20-25 YTL'ye satıyorlar...

E-baydan bugüne kadar 3 alışverişim oldu.
Almayı düşündüğünüz fotoğraf makinası ekipmanlarını eğer benim gibi bulunduğunuz şehirde bulamıyorsanız e-bay'ı da araştırmanız uygun olur.
Gittigidiyorda satılan 30 YTL lik ürünleri e-baydan 10 YTL'ye bulabilmeniz mümkün.
Almayı düşünüpte bulunamayan ürünlerde ki bunda en büyük faktör Fotoğraf makinesi olarak benim Pentax'ı seçmem...
Birçok marka arasında test sonuçlarına göre seçtikten sonra ekipman bulamayınca ilk başta büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. Heryerde Nikon ve Canon ürünleri satılıyor, diğer markalar üvey evlat gibi kalıyor.
İşte bu durumda internette yaptığım arama ile birçok ürüne ulaşabildim. Bu nedenle şu anda aldığım Pentax konusunda yaşadığım hayal kırıklığı kalmadı.
Sizde ekipman almak için e-bayda araştırma yapabilirsiniz. Bunlar arasında (step-up, step-down, extension tube, coupler benzeri ürünleri sayabilirim.

dalgıçkerem
09-01-2008, 18:38
İlk HDR çalışmam:
http://img209.imageshack.us/img209/3889/img10356789tonemappedot9.jpg

dalgıçkerem
09-01-2008, 20:10
Biraz daha renkleriyke oynanmış hali:
http://img166.imageshack.us/img166/8527/hdrgljr0.jpg

karınca
10-01-2008, 15:06
Ebay'den çok sayıda ürün aldım. ABD yada diğer ülkelerden alırsanız gerçekten paket postanesindeki gümrük işlemleri sabrınızı zorluyor. Çıkacak gümrük bedeli de sizin ürününüze bakan gümrük memurunun ruh haline göre çok yüksek olabiliyor. Ama AB ülkelerinden alırsanız, hiç bunlarla uğraşmıyorsunuz ve ürün, gümrük birliği sayesinde postacı tarafından kapınıza kadar getiriliyor. Gittigidiyor'dan aldığım ürünler ise genellikle hem kalitesiyle hem de fiyatıyla beni hayal kırıklığına uğrattı.
aradım buldum.
http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.aspx?home=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2006/08/20060804.htm&main=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2006/08/20060804-6.htm

GÜMRÜK VERGİLERİNDEN MUAFİYET VE İSTİSNA TANINACAK

HALLER HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1 – 13/1/2000 tarihli ve 2000/53 sayılı Kararnamenin eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 4 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 4 – (1) Yurt dışından Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye mektupla veya posta paketi ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve gerçek kıymeti gönderim başına toplam 100 AVRO’yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri hariç her türlü eşya gümrük vergilerinden muaftır.
(2) Müsteşarlık, posta yoluyla ithal edilecek eşyanın nitelik ve özellikleri ile miktar ve kıymetlerini belirlemeye, özel ve zaruri durumları incelemeye ve sonuçlandırmaya, bu hakkın suiistimalini önleyici tedbirler almaya yetkilidir.”
MADDE 2 –Aynı Kararın 34 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 34 – 32 nci maddede bahsi geçen muafiyet alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri için uygulanmaz.Söz konusu muafiyet, 36 ncı maddenin (c), (d) ve (e) bentlerinde yer alan eşya için sevkiyat başına, karşılarında belirtilen miktarlarla sınırlıdır.”
MADDE 3 –Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4 –Bu Karar hükümlerini Gümrük Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

pltz
11-01-2008, 21:24
aradım buldum.
http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.aspx?home=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2006/08/20060804.htm&main=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2006/08/20060804-6.htm

GÜMRÜK VERGİLERİNDEN MUAFİYET VE İSTİSNA TANINACAK
HALLER HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1 – 13/1/2000 tarihli ve 2000/53 sayılı Kararnamenin eki Gümrük Vergilerinden Muafiyet ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Kararın 4 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 4 – (1) Yurt dışından Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye mektupla veya posta paketi ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve gerçek kıymeti gönderim başına toplam 100 AVRO’yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri hariç her türlü eşya gümrük vergilerinden muaftır.
(2) Müsteşarlık, posta yoluyla ithal edilecek eşyanın nitelik ve özellikleri ile miktar ve kıymetlerini belirlemeye, özel ve zaruri durumları incelemeye ve sonuçlandırmaya, bu hakkın suiistimalini önleyici tedbirler almaya yetkilidir.”
MADDE 2 –Aynı Kararın 34 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 34 – 32 nci maddede bahsi geçen muafiyet alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri için uygulanmaz.Söz konusu muafiyet, 36 ncı maddenin (c), (d) ve (e) bentlerinde yer alan eşya için sevkiyat başına, karşılarında belirtilen miktarlarla sınırlıdır.”
MADDE 3 –Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 4 –Bu Karar hükümlerini Gümrük Müsteşarlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

Bu kurallara göre 100 Avro limiti konmuş. Ama pratikte 100 Avro'yu geçen çok şeyi ebay üzerinden Avrupa'dan aldım ve hepsi de postacı tarafından adresimde teslim edildi.

dalgıçkerem
12-01-2008, 13:18
dün gece bi çanta aldım foto zeynepten, lowepro slingshot 200 AW, modeli 83,50 ytl.ye.
iyi bişeye benziyo sırt çantası tipinde. fiyatı uygun gibi, gittigidiyora baktım en ucuz 95 ytl felan.
http://products.lowepro.com/product/SlingShot-200%20AW,2035.htm

karınca
14-01-2008, 01:41
dün gece bi çanta aldım foto zeynepten, lowepro slingshot 200 AW, modeli 83,50 ytl.ye.
iyi bişeye benziyo sırt çantası tipinde. fiyatı uygun gibi, gittigidiyora baktım en ucuz 95 ytl felan.
Çanta için GG da bulunan fiyatlar uygun değil.
Çantanızı iyi günlerde güle güle kullanın.
Ekipman sayısı arttıkça, çanta bi süre sonra yetmez oluyor :D
Bende yarın bir aksilik olmazsa kemeraltına ikinci el objektif bakmaya gideceğim. Pentax'ın sanırım en iyi noktası, vidalı versiyonlar (m42) hariç objektiflerini (K bayonet) her türlü pentaxlarda kullanabilme...

Erasure
14-01-2008, 13:36

Lowepro iyi bir tercih, tabii ihtiyaçları iyi belirlemek lazım. Ben sırt çantasını bir türlü kullanamadım, sürekli çanta kayıyor ve rahatsız ediyordu. Yine aynı markanın 3 AW'sini kullanıyorum, all weather serisinden ve yağmur vs engelliyor. Ancak bu da yetmiyor, bu kadar lens almayı planlamadığımdan ilk aşamada büyük bile gelmişti. Eğer SLR kullanıpta en az 3 lens kullanmayı düşünen varsa bu modeli tavsiye edebilirim ama işin içine 4-5 lens, flash vs girince bu yeterli gelmeyecektir. Gittigidiyor'daki rakamların bazıları piyasadan uygun ama bazıları başa-baş gidiyor, kredi kartı vs ile dükkan'dan görerek satınalmak daha iyi bir çözüm olabilir. En azından eldeki parçaların çantaya yerleşimi için fikir sahibi olabilir ve buna göre tercih'te bulunulabilir.

Makinayı almak yetmiyor, birde bu yan aksesuarları kesinlikle tamamlamak gerekiyor. SLR almayı düşünenler bu detayları da gözardı etmesin. İyi bir çanta için hatırı sayılır rakamlar verilmesi gerekiyor. İyi kullanımlar...

exitance
14-01-2008, 14:06
Selam fotoğrafçı dostlarım,

Sayın pltz,

Yaşımız çok büyük olmasada, dijital makinelerle çekip arşivlediğimiz kadar eski usul filme çektiğimiz fotoğraflar var.

Bende sizinki gibi çözünürlük ve özellikle uzun pozlamalı çekimler için film SLR kullanıyordum astrofotoğraflarım için.

Ancak dijital fotoğrafların yaygınlaşmasıyla önceden gittiğimiz fotoğraf stüdyoları eski agrandizörleri atıp yavaş yavaş full dijital baskı makinelerine geçtiler.

Film ile çektiğiniz fotoğraflar önce bu makinelerde taranıp, çözünürlüğü berbat edildikten sonra dijital yöntemlerle basılıyor. Hele birde makinenin basmadığı ve basmamakta ısrar ettiği kareler varki sormayın.

Neymiş efendim fotoğraf boşmuş sadece minik noktalar varmış. Evet kardeşim ben o noktaları çekiyorum sana ne bassana !

Uzun lafın kısası; ben artık agrandizörlü fotoğrafçı bulamıyorum. Varsa işine güvendiğiniz iyi bir stüdyo buradan paylaşmanızı temenni ederim.

dalgıçkerem
14-01-2008, 15:59
Lowepro iyi bir tercih, tabii ihtiyaçları iyi belirlemek lazım. Ben sırt çantasını bir türlü kullanamadım, sürekli çanta kayıyor ve rahatsız ediyordu. Yine aynı markanın 3 AW'sini kullanıyorum, all weather serisinden ve yağmur vs engelliyor. Ancak bu da yetmiyor, bu kadar lens almayı planlamadığımdan ilk aşamada büyük bile gelmişti. Eğer SLR kullanıpta en az 3 lens kullanmayı düşünen varsa bu modeli tavsiye edebilirim ama işin içine 4-5 lens, flash vs girince bu yeterli gelmeyecektir. Gittigidiyor'daki rakamların bazıları piyasadan uygun ama bazıları başa-baş gidiyor, kredi kartı vs ile dükkan'dan görerek satınalmak daha iyi bir çözüm olabilir. En azından eldeki parçaların çantaya yerleşimi için fikir sahibi olabilir ve buna göre tercih'te bulunulabilir.

Makinayı almak yetmiyor, birde bu yan aksesuarları kesinlikle tamamlamak gerekiyor. SLR almayı düşünenler bu detayları da gözardı etmesin. İyi bir çanta için hatırı sayılır rakamlar verilmesi gerekiyor. İyi kullanımlar...
Evet Erasure hocam, lowepro iyi marka. sırt çantası tercih etmemin sebebide ben motorla ve bisikletle kısa turlu gezileri seviyorum sırt çantası oldumu taşıması felan bana daha rahat geliyo. Gerçi çanta henüz gelmedi bilmiyorum nasıl çıkacak ama bakalım verdik bi kere siparişi. Omza asılan normal bi çantam varda, onunlada motora felan binilmiyo. Bugün kargoya verilecekmiş gelir heralde 1-2 güne kadar.

karınca
14-01-2008, 17:58

Şimdi bu yazıyı okuyunca kafamda soru işaretleri oluştu.
Bende uygun bir zamanda Lowepro Vertex 100 yada 200 almayı düşünüyordum.
Sırtçantasının kayması açısından belden desteklenen bir bölümüde var ancak sırt çantası açısından tavsiye edermisiniz.

dalgıçkerem
14-01-2008, 18:42
Şimdi bu yazıyı okuyunca kafamda soru işaretleri oluştu.
Bende uygun bir zamanda Lowepro Vertex 100 yada 200 almayı düşünüyordum.
Sırtçantasının kayması açısından belden desteklenen bir bölümüde var ancak sırt çantası açısından tavsiye edermisiniz.

karınca arkadaşım isterseniz çanta almak için acele etmeyin. Benim çanta geldiğinde kullanımı konusunda ayrıntılı bilgi veririm.

Erasure
14-01-2008, 22:42
Şimdi bu yazıyı okuyunca kafamda soru işaretleri oluştu. Bende uygun bir zamanda Lowepro Vertex 100 yada 200 almayı düşünüyordum. Sırtçantasının kayması açısından belden desteklenen bir bölümüde var ancak sırt çantası açısından tavsiye edermisiniz.

Sizi yanıltmak istemem ama bu tip ürünlerin bire-bir görünmesinden yanayım, ben sırt çantası dizaynına sahip bir ürünü kullanamadım ama belki siz kullanabilirsiniz. Bu kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Vertex serisine biraz önce internetten baktım, güzel bir model ve bendeki modelden daha büyükçe görünüyor, en azından 1-2 SLR konulmuş, bende buna imkan bile yok. Üstelik tripod'u da bağlamanıza uygun görünüyor. Vertex 200 ise daha büyük ve tercih etmiş olsaydım bunu düşünürdüm. Slingshot serisi görebildiğim kadarıyla tek koldan takılabiliyor, Vertex'te çift kol'dan takılıyor.

Fikir vermesi açısından bendeki Nova 3 AW'den bir kare göndereyim, 3 lens kenarda, bir tanesi gövdeye bağlı ve 1 flash'lık yer var.

http://img293.imageshack.us/img293/1897/dscn0021azx4.jpg (http://imageshack.us)

karınca
14-01-2008, 22:54
karınca arkadaşım isterseniz çanta almak için acele etmeyin. Benim çanta geldiğinde kullanımı konusunda ayrıntılı bilgi veririm.
Burada (youtube'den) Ryan Mitchell'e ait bir değerlendirme var http://www.youtube.com/watch?v=evo1MT1u2Yg
yine başka bir link
http://www.lowepro.com/about-us/news-and-events/press-releases/vertex-series

karınca
14-01-2008, 23:01
...Vertex 200 ise daha büyük ve tercih etmiş olsaydım bunu düşünürdüm...
Vertex tamamen tesadüf eseri rastladığım bir çeşit.
aslında 100 AW düşünmekle beraber 200 AW de 15" lik laptop koyabilmek için yeterli yer var 100 AW'de ise 14" lik laptop yeri var...
Sanırım fazla büyük olmasından dolayı 200 AW yerine 100 AW'yi tercih edeceğim ancak fiyat açısından şimdilik bir yerde indirime girmesini beklemek daha mantıklı

dalgıçkerem
18-01-2008, 02:16
ilk ay denemesi. exif bilgileri; canon 400D, sigma 70-300 apo lens.; manuel modda, enstantane 1/80, diyafram 10, ISO 100, zoom 300mm'de.
http://img107.imageshack.us/img107/4701/img1319axa4.jpg

pltz
28-01-2008, 02:31
Selam fotoğrafçı dostlarım,
Sayın pltz,
Yaşımız çok büyük olmasada, dijital makinelerle çekip arşivlediğimiz kadar eski usul filme çektiğimiz fotoğraflar var.
Bende sizinki gibi çözünürlük ve özellikle uzun pozlamalı çekimler için film SLR kullanıyordum astrofotoğraflarım için.
Ancak dijital fotoğrafların yaygınlaşmasıyla önceden gittiğimiz fotoğraf stüdyoları eski agrandizörleri atıp yavaş yavaş full dijital baskı makinelerine geçtiler.
Film ile çektiğiniz fotoğraflar önce bu makinelerde taranıp, çözünürlüğü berbat edildikten sonra dijital yöntemlerle basılıyor. Hele birde makinenin basmadığı ve basmamakta ısrar ettiği kareler varki sormayın.
Neymiş efendim fotoğraf boşmuş sadece minik noktalar varmış. Evet kardeşim ben o noktaları çekiyorum sana ne bassana !
Uzun lafın kısası; ben artık agrandizörlü fotoğrafçı bulamıyorum. Varsa işine güvendiğiniz iyi bir stüdyo buradan paylaşmanızı temenni ederim.

Sayın exittance,
Oldukça alışılmışın dışında bir ifade tarzınız var. Sakin olun, sinirlerinize hakim olun. Bu başlıkta yazdığım tüm yazıları okursanız, fotoğrafı minik noktalar olarak görmediğimi, özellikle fotoğrafın "cin"inden söz ettiğimi görebilirdiniz. Filmlerinizi en iyi koşullarda saklarsanız, bunları dijital ortama aktarmak için fırsatı eninde sonunda yakalarsınız. En azından, en değerlilerini, İstanbul'daki matbaacılar sitelerinden birinde tamburlu tarayıcılarla dijital ortama aktartabilirsiniz.
Teknolojiye de karşı değilim. Ben de zaman zaman değişik tür dijital makinalar kullanıyorum. Bilgisayarlarla sürekli haşır neşir oldum. Çalıştığım kuruluş sayesinde Türkiye'de halka açık İnternet hizmeti yokken, İnternet'i kullanma ve bu ortamın büyük potansiyelini keşfetme şansı buldum.
Ama yine de Leica tutkusundan mıdır nedir, filmli makinaları bırakamıyorum. Bir de Canon EOS'ların öncüsü olan Canon T90'ın bir eşini de hala bulamadım. Bence özellikle ciddi fotoğrafçılık deneyimi yaşamak isteyen birinin, sırf tecrübe için de olsa, filmli fotoğraf makinalarıyla çalışması gereklidir.

dalgıçkerem
05-02-2008, 13:11
Arkadaşlar bu tripod nasıldır acaba?
http://www.tripodfoto.com/urun.php?PID=287

Erasure
05-02-2008, 14:25
Arkadaşlar bu tripod nasıldır acaba?
http://www.tripodfoto.com/urun.php?PID=287

Slik marka olarak iyidir, ancak bunları yakından görmek iyi olur. Kullanım amacına göre belirlemek gerekir. Ayrıca kafa içinde seçim yapmak ve buna da ayrı ücret ödemek gerekebilir. Kullandığım Manfrotto'da ayaklar tam açılabiliyor, birçok modelde bu farklıdır, yakından görerek incelemek iyi bir çözüm. Bir de açıldığındaki boyu ile taşıma ağırlığına bakın. Diğer tripod'um Nikon D80'i taşımadığından ikinci bir tripodu almıştım ama uzunca bir araştırma sonrasında bunu yapmıştım. Tripod fotonun mağazasına gidebilirseniz oradaki diğer çeşitleri de görüp kıyaslama imkanınız olur. Bazı parçalarımı buradan almıştım. Seçiminizde başarılar..

dalgıçkerem
05-02-2008, 15:40
Slik marka olarak iyidir, ancak bunları yakından görmek iyi olur. Kullanım amacına göre belirlemek gerekir. Ayrıca kafa içinde seçim yapmak ve buna da ayrı ücret ödemek gerekebilir. Kullandığım Manfrotto'da ayaklar tam açılabiliyor, birçok modelde bu farklıdır, yakından görerek incelemek iyi bir çözüm. Bir de açıldığındaki boyu ile taşıma ağırlığına bakın. Diğer tripod'um Nikon D80'i taşımadığından ikinci bir tripodu almıştım ama uzunca bir araştırma sonrasında bunu yapmıştım. Tripod fotonun mağazasına gidebilirseniz oradaki diğer çeşitleri de görüp kıyaslama imkanınız olur. Bazı parçalarımı buradan almıştım. Seçiminizde başarılar..
Erasure arkadaşım sizin manfrotto kaç parçalı ve toplam kaça malolmuştu?

dalgıçkerem
05-02-2008, 15:53
daha önce yazmıştınız sn. Erasure şimdi okudum tekrardan yazmanıza gerek kalmadı, teşekkürler.

karınca
19-02-2008, 00:53
Dostum,
Bilgi gelmedi.
Ben burada hangi çanta diye kafayı sıyıracağım.
Bir ara Lowepro Omni Traveler çantayı gözüme kestirdim. Fiyatı cazip geldi; Kargo firmadan peşin fiyatı 74 YTL civarında idi. Ancak elimizde kalmamış lafını ettiler.
Az önce KATA'nın çantalarına bakıyordum. R-101 güzel gözüküyor fotoğraflarından çok ekipman alacak gibi ancak gözüme küçük geldi.
Boyut olarak R-102 ile R-103 aynı gibi ancak 52 cm civarında olması hoşuma gitmedi.
Vertex 100AW ye bakıyorum, Onda da KATA gibi bir yeri açıp hemen makineyi alabileceğin yer yok illaki üst tarafı komple açacaksın.

Bir öneriniz varmı?
elimde pentax K10D body,
2 adet 50mm,
1 adet 100mm,
1 adet 17-70mm,
1 adet 70-300mm,
1 adet 28-80mm,
1 adet flash var.

dalgıçkerem
19-02-2008, 02:42
Dostum,
Bilgi gelmedi.
Ben burada hangi çanta diye kafayı sıyıracağım.
Bir ara Lowepro Omni Traveler çantayı gözüme kestirdim. Fiyatı cazip geldi; Kargo firmadan peşin fiyatı 74 YTL civarında idi. Ancak elimizde kalmamış lafını ettiler.
Az önce KATA'nın çantalarına bakıyordum. R-101 güzel gözüküyor fotoğraflarından çok ekipman alacak gibi ancak gözüme küçük geldi.
Boyut olarak R-102 ile R-103 aynı gibi ancak 52 cm civarında olması hoşuma gitmedi.
Vertex 100AW ye bakıyorum, Onda da KATA gibi bir yeri açıp hemen makineyi alabileceğin yer yok illaki üst tarafı komple açacaksın.

Bir öneriniz varmı?
elimde pentax K10D body,
2 adet 50mm,
1 adet 100mm,
1 adet 17-70mm,
1 adet 70-300mm,
1 adet 28-80mm,
1 adet flash var.
Karınca arkadaşım kusura bakmayın evet açıklama yazacaktım, evet benim çanta geleli epey oldu lowepronun 200 aw modeli. Çantayı genel olarak anlatayım, bende ekipman az tabi canon 400D bady, 18-55mmlens, sigma 70-300 apo lens. makine üzerindeki lensle çok rahat sığıyor, ayrıca 4 adet göz var, 70-300 apo lens 1 göze çok rahat sığıyor, diğer 3 gözede 70-300 ebadında 3 lens rahat koyabilirsiniz. çantanın üst tarafındada ayrıca bi bölüm var orayada flaş, şarj aleti felan rahat konulur. Çanta sırtçantası tipinde ama tek taraftan omuza asılıyor ve makineyi çıkarmak isterseniz çantayı sırtınızdan çıkarmadan öne doğru çekerseniz önünüze geliyo ve rahat bişekilde makineyi çıkarabiliyorsunuz. Ama sizde epey bi lens var hepsi sığar belki ama artı bi lens daha alırsanız imkansız sığmaz. Günlük kullanım için çok rahat bi çanta. Ayrıca ufak cepleride var kart, temizlik malzemeleri felan koymak için uygun.

karınca
19-02-2008, 03:12
Karınca arkadaşım kusura bakmayın evet açıklama yazacaktım, evet benim çanta geleli epey oldu lowepronun 200 aw modeli. Çantayı genel olarak anlatayım, bende ekipman az tabi canon 400D bady, 18-55mmlens, sigma 70-300 apo lens. makine üzerindeki lensle çok rahat sığıyor, ayrıca 4 adet göz var, 70-300 apo lens 1 göze çok rahat sığıyor, diğer 3 gözede 70-300 ebadında 3 lens rahat koyabilirsiniz. çantanın üst tarafındada ayrıca bi bölüm var orayada flaş, şarj aleti felan rahat konulur. Çanta sırtçantası tipinde ama tek taraftan omuza asılıyor ve makineyi çıkarmak isterseniz çantayı sırtınızdan çıkarmadan öne doğru çekerseniz önünüze geliyo ve rahat bişekilde makineyi çıkarabiliyorsunuz. Ama sizde epey bi lens var hepsi sığar belki ama artı bi lens daha alırsanız imkansız sığmaz. Günlük kullanım için çok rahat bi çanta. Ayrıca ufak cepleride var kart, temizlik malzemeleri felan koymak için uygun.
slingshot 200AW modelinin ekipmanı alacağını sanmıyorum.
Can sıkıcı olan ürünü görmeden almak.
İzmirde bu çantaların tüm çeşitlerini bulsam, ekipmanın tümü ile deneyerek alırdım :D
İnternette bir site buldum.
Çanta almak isteyen olursa http://www.cambags.com/

karınca
20-02-2008, 23:34
slingshot 200AW modelinin ekipmanı alacağını sanmıyorum.
Can sıkıcı olan ürünü görmeden almak.
İzmirde bu çantaların tüm çeşitlerini bulsam, ekipmanın tümü ile deneyerek alırdım :D
İnternette bir site buldum.
Çanta almak isteyen olursa http://www.cambags.com/
Bugün KATA R-103 siparişini verdim.
http://www.kata-bags.com/Item.asp?pid=275&cid=28&perentId=4&ProdLine=4
review olarak sitesinden alıntı
http://www.easterndirt.com/5/pages/kata.htm
http://www.kata-bags.com/Accessories_Reviews-Digital_Grin.pdf
http://www.rainydaymagazine.com/RDM2005/GearNGadgets/February2005/RDMGG_KataBagsFirstLook.htm
http://www.kata-bags.com/r103.pdf
http://www.kata-bags.com/reviews/DigitalPhotographerR-103.pdf

dalgıçkerem
21-02-2008, 19:51
karınca arkadaşım hadi hayırlı olsun. Güzel çantaya benziyo geldimi biraz anlatırsın, birde nereden? kaç paraya aldınız?

karınca
21-02-2008, 20:26
karınca arkadaşım hadi hayırlı olsun. Güzel çantaya benziyo geldimi biraz anlatırsın, birde nereden? kaç paraya aldınız?
bugün elime geçti.
Fiyatı biraz tuzlu
Çantanın ithalatçısı "kamer ithalat", bende kamer ithalattan aldım.
Peşin alımda %10 indirim uyguluyor
KATA'nın sling çeşidi http://www.kamerithalat.com/urun.asp?id=1047
R-103 http://www.kamerithalat.com/urun.asp?id=893

sezi
21-02-2008, 23:20
bugün elime geçti.
Fiyatı biraz tuzlu
Çantanın ithalatçısı "kamer ithalat", bende kamer ithalattan aldım.
Peşin alımda %10 indirim uyguluyor
KATA'nın sling çeşidi http://www.kamerithalat.com/urun.asp?id=1047
R-103 http://www.kamerithalat.com/urun.asp?id=893

Hayırlı olsun,güle güle kullanın.:)

doruca
16-03-2008, 23:55
Valla Migros DR de bir tane Sony var eski bir model.Çok inceleyemedim.Modeli Sony DSC-W7 7.2 mp.İlave lens takılabiliyor.Carl Zeis kendi lensleri.200 ytl.Fiatı çok güzel.Ellerinde tek kalmış.Başka modellerde var.Ucuza vermişler yetişememişiz.Satılmadıysa ilgilenin derim...
Ben W35 aldım yeni.O da uygun geldi (internetten) 269 ytl.12 taksit.Çanta hediyeli.

legolas
17-03-2008, 13:31
dostlar selam, acilen bir dijital makina almam gerekiyor :) genel, gunluk kullanim icin.

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/5606258/Trail/C%24cip%3D1500011801.Photography%3EC%24cip%3D15000 12065.Clearance%2Bphotography.htm

ne dersiniz? Sony Cyber-shot W35 7MP Digital Camera

yada baska bir oneriniz varmi acaba?

Erasure
17-03-2008, 13:59
dostlar selam, acilen bir dijital makina almam gerekiyor :) genel, gunluk kullanim icin.

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/5606258/Trail/C%24cip%3D1500011801.Photography%3EC%24cip%3D15000 12065.Clearance%2Bphotography.htm

ne dersiniz? Sony Cyber-shot W35 7MP Digital Camera

yada baska bir oneriniz varmi acaba?

Ayırdığınız bir bütçe varmı diye sorayım... Bu cihazdan daha iyileri var,
günlük kullanım için bile olsa özellikleri çok iyi değildir.

legolas
17-03-2008, 14:00
Ayırdığınız bir bütçe varmı diye sorayım... Bu cihazdan daha iyileri var,
günlük kullanım için bile olsa özellikleri çok iyi değildir.

£100 gibi birsey dusunmustum.

Erasure
17-03-2008, 14:11
Biraz daha fazla verebilirseniz, image sabitleme, 4x zoom, 2.5 inç ekran, yüksek ISO ve kendi şarj cihazı gibi ekstralara kavuşabilirsiniz. Ama benim işim çok yoğun değil, bas-çek olarak kullanırım derseniz ve bütçeyi geçmesin derseniz de yine W35 kötü bir çözüm olarak durmuyor. Başka markalardan da seçilebilir...

Aşağıdaki adres size önerebileceğim diğer sony modelidir...

http://www.play.com/Electronics/Electronics/4-/5166736/Sony-Cyber-shot-W120-7-2-Megapixel-Digital-Camera/Product.html

Erasure
17-03-2008, 14:11
Biraz daha fazla verebilirseniz, image sabitleme, 4x zoom, 2.5 inç ekran, yüksek ISO ve kendi şarj cihazı gibi ekstralara kavuşabilirsiniz. Ama benim işim çok yoğun değil, bas-çek olarak kullanırım derseniz ve bütçeyi geçmesin derseniz de yine W35 kötü bir çözüm olarak durmuyor. Başka markalardan da seçilebilir...

Aşağıdaki adres size önerebileceğim diğer sony modelidir...

http://www.play.com/Electronics/Electronics/4-/5166736/Sony-Cyber-shot-W120-7-2-Megapixel-Digital-Camera/Product.html

Erasure
17-03-2008, 14:14
Başka marka düşünürseniz aynı paralara 12MP'lik Kodak Z-1285'te önerilebilir.

http://www.play.com/Electronics/Electronics/4-/4929576/Kodak-Easyshare-Z1285-12-Megapixel-Digital-Camera/Product.html?dpr=135433

legolas
17-03-2008, 14:20
Başka marka düşünürseniz aynı paralara 12MP'lik Kodak Z-1285'te önerilebilir.

http://www.play.com/Electronics/Electronics/4-/4929576/Kodak-Easyshare-Z1285-12-Megapixel-Digital-Camera/Product.html?dpr=135433

sevgili Erasure, cok tesekkurler.

sunun icin ne dersiniz?

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/5606801/Trail/C%24cip%3D1500011801.Photography%3EC%24cip%3D15000 11809.Digital%2Bcameras%3EFC%24Brands%3DKodak.Koda k.htm

Kodak EasyShare Z1275 12MP Digital Camera.

Erasure
17-03-2008, 15:34
sevgili Erasure, cok tesekkurler.

sunun icin ne dersiniz?

http://www.argos.co.uk/static/Product/partNumber/5606801/Trail/C%24cip%3D1500011801.Photography%3EC%24cip%3D15000 11809.Digital%2Bcameras%3EFC%24Brands%3DKodak.Koda k.htm

Kodak EasyShare Z1275 12MP Digital Camera.

Dışarı çıkmak zorunda kaldım, cevap veremedim :) bu da diğer modele yakın bir cihaz, piyasaya çıkışı 2007 ortaları gibi, diğeri ile arasında görebildiğim kadarıyla image sabitlemesinin olmaması, kalan özellikler hemen hemen aynı gibi, kullanıcılar 5 üzerinde 3.86 not vermişler. Son karar size kalıyor.

legolas
17-03-2008, 16:39
Dışarı çıkmak zorunda kaldım, cevap veremedim :) bu da diğer modele yakın bir cihaz, piyasaya çıkışı 2007 ortaları gibi, diğeri ile arasında görebildiğim kadarıyla image sabitlemesinin olmaması, kalan özellikler hemen hemen aynı gibi, kullanıcılar 5 üzerinde 3.86 not vermişler. Son karar size kalıyor.

cok tesekkurler sevgili Erasure. Z1285 icin siparis veriyorum simdi :)

dalgıçkerem
27-03-2008, 19:46
Oy oy oy aletlere bakın, kimbilir kaç paradır bunlar? Valla benim değil :he:
http://img394.imageshack.us/img394/8848/telelenskd5.jpg

Erasure
27-03-2008, 20:42
En azından Nikon'ların yurtdışı fiyatlarını vereyim, sağdan sola doğru, 200mm f/2 4000$,
300mm f/2.8 4500$, 400mm f/2.8 8500$, 600mm f/2.8 9500$ toplamı da 26500$ yapıyor.
Bunların ülkemizde satılmadıklarını düşünürsek fiyatı buralarda ikiye katlanır sanırım :cry:

karınca
27-03-2008, 20:48
En azından Nikon'ların yurtdışı fiyatlarını vereyim, sağdan sola doğru, 200mm f/2 4000$,
300mm f/2.8 4500$, 400mm f/2.8 8500$, 600mm f/2.8 9500$ toplamı da 26500$ yapıyor.
Bunların ülkemizde satılmadıklarını düşünürsek fiyatı buralarda ikiye katlanır sanırım :cry:

Bu ekipmanlar elinde olunca, Objektifler için hava yastığı, yada emniyet kemeri bile yaptırırsın...

Erasure
27-03-2008, 20:48
Canon'ların fiyatını da Ankara'da alışveriş yaptığım firmanın sitesinden aldım.

http://img405.imageshack.us/img405/705/snap134jd9.jpg (http://imageshack.us)

pinky
29-03-2008, 11:44
Pentax Spotmatic II makinam vardı ayrıca:
SMC 85-210 Zoom/F4.5
SMC 135 mm/F2.5
SMC 28 mm/F3.5
Auto Extention Tube
Auto Bellows & Slide copier
Copipod
Reverse Adapter
Close up lens
Stereo Adapter
Correction lens Adapter
Sky Light Filter 49mm
Sky Light Filter 58mm
Vivitar Automatic Tele Converter 2X

Bütün bunlara sahip olunca K10D body almam gerekirdi ve karar vermiştim. Ancak Olympus SP-550 UZ yi görünce vazgeçtim ve bu kamerayı satın aldım. Zira artık yukarıda saydığım lensleri gezi sırasında taşımaktan yoruldum. Tabii bunda yaşımın da etkisi göz ardı edilemez. Artık pilleri hariç 365 gramlık bir makina ile dolaşacağım. Ayrıca birçok da avantajı var. En başta 18X optik zoom beni hamallıktan kurtardı. 35 mm makinalardaki 28-504 mm ye karşılık geliyor.18X in 10x ini zoom, 8X ini de geniş açı ve makrolar kullanıyor. 1 cm super makro yapabiliyor. Daha birçok özellik. K10D ye göre çok ucuz. Sevmediğim tarafı Harici Flaş takılamaması. Kullanım klavuzunda flaş ile ilgili çok az bilgi var Guide Number kaç belli değil. Senkronize bir Slave flaş kullanıllabilyormuş. Onun hakkında da benim bilgi yok. Metz marka 100 ASA için 40 Guide number flaşım var. Bunu da ancak Pentax'ım ile kullanabileceğim.

http://img186.imageshack.us/img186/2269/sp550uzfrontmel5.jpg (http://img186.imageshack.us/my.php?image=sp550uzfrontmel5.jpg)

http://www.olympus.com.tr/consumer/29_SP-550_UZ.htm

Erasure
29-03-2008, 15:43
Sn.Pinky, ağırlık konusunda haklısınız, ekipman SLR olunca ağırlık sıkıntı veriyor. Birkaç kg ile dolaşmak problem, SLR ile ilk tanıştığımda boynuma asarak taşımak istemiştim ama baş ağrısı yaptı. Compact'lar bu konuda daha iyi ama onunda eksileri duruma göre oluşabiliyor. Örneğin sizdeki harici flaşın kullanılamaması durumu gibi, ama neyseki ben şanslıyım hem harici, hemde dahili flaş kullanabiliyorum. Tabii paraya kıyarak bir flaş alamadım, Nikon'un flaş'larından birisini alayım dedim ama onlarda 400-800 YTL aralığında olunca şimdilik beklemede duruyor.

Sizdeki modelin harici flaş kullanma yeteneğine baktım ve epeyce de bir site dolaştım ama bununla ilgili detay bulamadım. Ancak Olympus'un amerika sitesinden sizin modeli seçerek buna alınabilecek parçalara baktım ve orada harici flaş gördüm ama flaş sualtı için tasarlanmış. Belki uygun başka birşeyler bulunabilir.

pinky
29-03-2008, 16:39
Sizdeki modelin harici flaş kullanma yeteneğine baktım ve epeyce de bir site dolaştım ama bununla ilgili detay bulamadım. Ancak Olympus'un amerika sitesinden sizin modeli seçerek buna alınabilecek parçalara baktım ve orada harici flaş gördüm ama flaş sualtı için tasarlanmış. Belki uygun başka birşeyler bulunabilir. Zahmetiniz için teşekkür ederim sevgili Erasure. Bir de aldığımı farzetsem bu SLAVE flaşı nereye tutturacağım? Muhtelif ISO değerleri ile Flaş denemeleri yapacağım bakalım kaç metreye ulaşabiliyor.

murca
29-03-2008, 20:30
Zahmetiniz için teşekkür ederim sevgili Erasure. Bir de aldığımı farzetsem bu SLAVE flaşı nereye tutturacağım? Muhtelif ISO değerleri ile Flaş denemeleri yapacağım bakalım kaç metreye ulaşabiliyor.

http://www.bhphotovideo.com/c/product/89959-REG/Hama_HA_6811_Straight_Plastic_Flash_Bracket.html

Flaş için bu tarz aksesuarların Sirkeci'de bulunabileceğini düşünüyorum.

pinky
29-03-2008, 20:40
http://www.bhphotovideo.com/c/product/89959-REG/Hama_HA_6811_Straight_Plastic_Flash_Bracket.html

Flaş için bu tarz aksesuarların Sirkeci'de bulunabileceğini düşünüyorum.
Teşekkürler sevgili murca. Orijinal deri cantasını bütün Olympus bayilerine telefonla sordum ama hiç birinde yok. Yakında kamerama çanta almak için Sirkeciye gideceğim. O zaman bakarım.

karınca
29-03-2008, 21:35
Teşekkürler sevgili murca. Orijinal deri cantasını bütün Olympus bayilerine telefonla sordum ama hiç birinde yok. Yakında kamerama çanta almak için Sirkeciye gideceğim. O zaman bakarım.
http://www.bhphotovideo.com/c/product/89977-REG/Hama_HA_6950_Universal_Flash_Adapter.html

Bu tarz bi adaptör işinize yarar mı?
Yani ucundaki yuvarlak fiş gibi şeyin makineye gireceği uygun bi delik var mı?

pinky
29-03-2008, 22:20
http://www.bhphotovideo.com/c/product/89977-REG/Hama_HA_6950_Universal_Flash_Adapter.html

Bu tarz bi adaptör işinize yarar mı?
Yani ucundaki yuvarlak fiş gibi şeyin makineye gireceği uygun bi delik var mı?
Hayır sevgili karınca, sadece DC in 6.5 V var. O da resimleri bilgisayar yüklerken bataryasız kullanmak için.

dalgıçkerem
30-03-2008, 16:49
sn. pinky olympus makinenizi iyi günlerde kullanın hem özellik olarak hemde tip olarak ve taşıma rahatlığı olarak çok güzel bi model. Olympus ile çektiğiniz fotolardan da eklerseniz makinenin performansınıda görmüş oluruz. Işığınız daim olsun. Dün akşam bende biraz inceledim sizin için ama bulamadım olympusun deri çantasını.

pinky
26-05-2008, 14:38
Çanta arayanlara güzel bir seçenek. Sırtta taşırken tek harekette omuzdan çıkartmadan öne döndürebilir.

http://urun.gittigidiyor.com/Lowepro-SlingShot-100-AW-Fotografci-Cantasi_W0QQidZZ9038770#aciklama

http://img296.imageshack.us/img296/8577/90387700fe8.jpg (http://img296.imageshack.us/my.php?image=90387700fe8.jpg)

dalgıçkerem
26-05-2008, 14:59
Çanta arayanlara güzel bir seçenek. Sırtta taşırken tek harekette omuzdan çıkartmadan öne döndürebilir.

http://urun.gittigidiyor.com/Lowepro-SlingShot-100-AW-Fotografci-Cantasi_W0QQidZZ9038770#aciklama

http://img296.imageshack.us/img296/8577/90387700fe8.jpg (http://img296.imageshack.us/my.php?image=90387700fe8.jpg)

ben aynı markanın 200 aw modelini kullanıyorum çok memnunum sn. pinky.

pinky
26-05-2008, 15:13
ben aynı markanın 200 aw modelini kullanıyorum çok memnunum sn. pinky.
Güle güle iyi günlerde kullanın. Güzel karelerinizi zevkle izliyoruz.

enigma
26-05-2008, 15:28
Dürbünle ilgili bilgisi olan varmı?tepe ve dağ tırmanıslarında etrefı doğayı izlemek için alacağım...

pinky
26-05-2008, 16:13
http://img389.imageshack.us/img389/1299/adszuu4.jpg (http://img389.imageshack.us/my.php?image=adszuu4.jpg)

Herşey düşünülmüş

Erasure
26-05-2008, 17:34
Dürbünle ilgili bilgisi olan varmı?tepe ve dağ tırmanıslarında etrefı doğayı izlemek için alacağım...

Bütçeniz ne kadar diye sorayım ve marka isterseniz size Nikon'un
modellerinden birisini önereyim. Kendime almak için seçmiştim,
belki siz benden önce alırsınız. Daha ekonomik olsun derseniz
Hama, Konus'ta modeller var.

Aşağıdaki model 185 YTL civarındadır ve 5dk süre ile 2mt'ye kadar su
geçirmiyor ve buğulanmayı giderme durumları var.
http://img120.imageshack.us/img120/4593/snap341dj8.jpg (http://imageshack.us)

Bu model beni sarmaz, daha iyisi var mı diye sorarsanız. Yine Nikon'da
Monarch serisi var ama 700 YTL civarında fiyata sahip, alım için seçtiğinde
8X, 10X gibi büyültme faktörüne bakabilirsiniz, maksimum 24x olabiliyor.
Seçiminizde başarılar...

enigma
26-05-2008, 22:56
Sevgili erasure yıne hızır gıbı yetişdiniz... teşekkurler cevap için bu dürbunlerın foto çekme özelliği varmı? bu ozellikde olan durbun varmı teşekkurler....

ne kadar yaklaştırdığını nerden anlayacam....

Teleskoplara bakmışdım durbune göre daha ucuzdu....bana garıp geldı...

enigma
26-05-2008, 23:11
Flyinglion markalı üzerinde pusula bulunan 75x50 ve 9m at 1000m yazan bu dürbün işimi görür mü? Teşekkürler...

Erasure
26-05-2008, 23:21
Sevgili erasure yıne hızır gıbı yetişdiniz... teşekkurler cevap için bu dürbunlerın foto çekme özelliği varmı? bu ozellikde olan durbun varmı teşekkurler....

ne kadar yaklaştırdığını nerden anlayacam....

Teleskoplara bakmışdım durbune göre daha ucuzdu....bana garıp geldı...

Dürbünlerde fotoğraf çekme özelliği bildiğim kadar ile yok. En azından baktığım populer markaların hiçbirisinde görmedim varsa bile bilmiyorum.

Ne kadar yaklaştırdığı dürbünün özelliklerinde 10X, 8X gibi değerlerle anlaşılıyor. Ancak bu değerin artması daha uzağı göstermesine karşılık netlik problemi yaratıyor. Yani ucuz bir markada 20x gibi bir dürbün seçtiğinizde size bunu ne kadar sağlayabileceğine biraz şüphe etmek gerekiyor.

Teleskop işi ayrı bir olay bunu alırsanız yanınızda taşımanız güç olduğu gibi asıl amacınızın dışına çıkarsınız. Adı üstüne bir model olduğundan zaten kuş filan gözlemeniz zorlaşıyor.

Ama gözlem yaparken birde fotoğraf çekeyim derseniz o zaman Spotting Scope almanız gerekiyor. Bunun üzerinde fotoğraf makinasını bağlama durumları var, ancak onunda araştırmasını iyi yapmak lazım. Böyle bir modeli aldıktan sonra ara adaptör bulamayabilir veya elinizdeki makinayı bağlayamayabilirsiniz.

Erasure
26-05-2008, 23:27
Flyinglion markalı üzerinde pusula bulunan 75x50 ve 9m at 1000m yazan bu dürbün işimi görür mü? Teşekkürler...

Değerler harika ama en baba Nikon'un dürbünün de bile böyle değerler yok.
Bir önceki mesajımdaki gibi uzakları netleme de sorun yaşayabilirsiniz.
Markayı ise duymadım. Genellikle Nikon, Canon, Hama ve Konus'lara baktım.

Nikon'un Scopes'ları aşağıdaki gibi ve biraz büyükçe cihazlardır.
Seçim size kalıyor, ama yakında test etmeden almayın, internetten görerek
hiç almayın, bir anda istemediğiniz bir model ile karşılaşabilirsiniz. İyi geceler...

http://img165.imageshack.us/img165/3863/snap342dl6.jpg (http://imageshack.us)

pinky
14-06-2008, 11:47
http://img505.imageshack.us/img505/3285/16060801wu7.jpg (http://img505.imageshack.us/my.php?image=16060801wu7.jpg)

http://www.gedikgross.com/ps/

Bu nasıl bir fiyat böyle fırsat bir daha çıkmaz.

Erasure
14-06-2008, 13:55
Sn.Pinky, kesinlikle haklısınız, eğer DSLR düşünen varsa bu fiyatlara sahip olmak biraz
güç, ancak SLR kullanmayı düşünüyorsanız bu set sonrasında başka yatırımları
yapmak zorundasınız. Üzerinde gelen kit lens ihtiyaçları karşılar ancak
bunu desteklemek gerekir. Çok önemli bir ayrıntıyı da bu model için vereyim.
Bu modelde dahili AF motoru yok. Bu durumda seçilen lenslerin doğru
alınmasını gerektiriyor. Yoksa AF gövde üzerinden yapılamadığından lens
üzerinden yapılması gerekiyor ve buna uygun lens alındığında sorun yok.
Uygun lens seçimi ile her türlü şeyin çekilmesi mümkün.

Sonuç; eğer compact bir model düşünülüyorsa; bu model de göz ardı
edilmesin. Ekstra 70-300mm alarak yıllarca kullanabileceğiniz bir DSLR'ınız olur.
İyi seçimler...

Aşağıda D50 ile karşılaştırılması var, ancak D50'de güncel bir model değildir.
http://img526.imageshack.us/img526/4339/snap390va5.jpg (http://imageshack.us)

karınca
14-06-2008, 23:27
[/URL]

[URL]http://www.gedikgross.com/ps/ (http://img505.imageshack.us/my.php?image=16060801wu7.jpg)

Bu nasıl bir fiyat böyle fırsat bir daha çıkmaz.
Fiyatı düşük
Bu ilan ile ilgili e-mail bana da geldi.
Fakat incelerseniz 16 haziran tarihinde sadece 12 adet stok ile sınırlı.
Almaya kalksak bize kalmaz.

pinky
14-06-2008, 23:35
Fiyatı düşük
Bu ilan ile ilgili e-mail bana da geldi.
Fakat incelerseniz 16 haziran tarihinde sadece 12 adet stok ile sınırlı.
Almaya kalksak bize kalmaz.
Haklısınız siz söyleyince gördüm. Daha önce alışveriş yapmıştım. Bonus kartım da vardı ama yeni kamera almıştım. İlgilenenleri müşteri olmaya ve en az birkere alışveriş yapmaya zorluyorlar.

JAKO
17-06-2008, 21:03
http://galeri.milliyet.com.tr/2008/6/17Hersey_mukemmel_poz_icin!/13.jpg

dalgıçkerem
25-12-2008, 15:38
bugün canon 400d makinemden bilgisayara fotoğraf aktarmak için usb ile bağladım eos utility programıyla: start download images'e basınca penceredeki ibare çıktı ve aktarım yapmadı. tabi makineden all images seçeneğiyle fotoları aktardım ama daha önce bu ibare hiç çıkmamıştı, ne acaba? canonun programlarını komple kaldırıp tekrardan kurdum yine çıktı.
http://img517.imageshack.us/img517/680/eosprobacdt1.png

DrX
08-12-2009, 13:59
Sony DSC HX 1 Yeni aldım..Makineye alışma dönemindeyim..:)

Erasure
08-12-2009, 14:15
Sony DSC HX 1 Yeni aldım..Makineye alışma dönemindeyim..:)

güzel bir cihaz, güçlü zoom, HD video vs hayırlı olsun, bolca ayarı var,
tek gövdede işinizi çözüyorsunuz. Ekranının dönmesi hoşuma gitmişti
müze kılıklı yerlerde fark ettirmeden kare alabilirsiniz. Diğer makinamda
böyle bir durum var ve ufak olduğundan çaktırmadan arşive kareler
ekliyorum :he: iyi kullanımlar...

DrX
18-12-2009, 00:39
güzel bir cihaz, güçlü zoom, HD video vs hayırlı olsun, bolca ayarı var,
tek gövdede işinizi çözüyorsunuz. Ekranının dönmesi hoşuma gitmişti
müze kılıklı yerlerde fark ettirmeden kare alabilirsiniz. Diğer makinamda
böyle bir durum var ve ufak olduğundan çaktırmadan arşive kareler
ekliyorum :he: iyi kullanımlar...

Tek kafama takılan, LCD ekranın çizilme riski..Sizce film tabaka ile kaplamalı mıyım sn. erasure? Bu LCD ekranda görüntü kalitesini ne kadar etkiler?

Erasure
18-12-2009, 01:58
Tek kafama takılan, LCD ekranın çizilme riski..Sizce film tabaka ile kaplamalı mıyım sn. erasure? Bu LCD ekranda görüntü kalitesini ne kadar etkiler?

Sizdeki model için ayrıca üretilmiş ise LCD koruma kapağı takabilirsiniz.
bendeki nikon'un bu kapağı var, görüntü kalitesi etkilenmiyor ve en
önemlisi lcd zarar görmüyor. Plastik kalitesi de ona göre ayarlanmış.

Sizdeki için kaliteli bir film bulunursa, sorunu çözecektir....

DrX
18-12-2009, 09:49
Sizdeki model için ayrıca üretilmiş ise LCD koruma kapağı takabilirsiniz.
bendeki nikon'un bu kapağı var, görüntü kalitesi etkilenmiyor ve en
önemlisi lcd zarar görmüyor. Plastik kalitesi de ona göre ayarlanmış.

Sizdeki için kaliteli bir film bulunursa, sorunu çözecektir....

LCD koruma kapağı aksesuarlar arasında görülmüyor..pek çok site dolaştım HX1için..

Kaliteli film hangisi onu bilmek zor. Bimeks de 20 Tl'ye hafta sonunda vardı fakat güvenip alamadım..

Erasure
18-12-2009, 11:20
LCD koruma kapağı aksesuarlar arasında görülmüyor..pek çok site dolaştım HX1için..

Kaliteli film hangisi onu bilmek zor. Bimeks de 20 Tl'ye hafta sonunda vardı fakat güvenip alamadım..

http://www.daydeal.com/product.php?productid=7110&cat=4242
adresinde bir tane var.
Screen Protector ismini vermişler ve 6$ fiyatı var. Aslında sizin
düşündüğünüz filmlere çok benziyor. Ancak büyük ihtimalle sizdeki modele
göre ürettikleri için derli toplu bir ürün olabilir. Bence bu dikkatli bir
montajla yapılabilir. Hatta araçlar için kullanılan filmler bile bunun için
kullanılabilir.