PDA

View Full Version : Eski kıyafetlerimizi ne yapabiliriz ??

VOLVO
23-12-2007, 23:38
Arkadaşlar eminim hepimizde aynı durum sözkonusu.

Gardıroplarımızda hiç kullanmadığımız ama hep ileride giyerim diye beklettiğimiz bir sürü kıyafetimiz vardır. Ve yenileri geldiğinden dolayı da hiçbir zaman giyilmez bu kıyafetler.

Halbuki buna ihtiyacı olan binlerce kişi vardır. Geçenlerde kitap toplanmıştı.Ve takip ettiğim kadarı ile başarıyla yerlerine ulaştırıldı.

Sizden ricam, eğer bileniniz varsa bu tip kullanılmayan kıyafetleri nereye teslim edebiliriz fikri olan var mı ?
Bu konuda yardımcı olabilecek, akıl verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.:super::super:

e-fulya
24-12-2007, 20:40
yapılabilecek en doğru-güzel ve isabetli yardım yolu bu olsa gerek:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=57282

e-fulya
24-12-2007, 21:12
konu açılmışken ben de bir anımı yazayım:

...geçen yıl evimizde eski diyemiyeceğim;giymekten bıktığımız 40 kilo kadar muhtelif giysiyi doğduğumuz kasabanın fakirlerine vermek üzere paketledik..
arabamız olmadığı için en büyük sorun nakliye idi..
büyük bir olasılıkla ya tümünü kargoya verecek veya her gidişimizde azar azar götürecektik..
birgün karfur ve bohosa gezmeye gidiyorduk..evden çıktık..15 metre ilerde baktım..17 plakalı bir kamyon vardı..boştu..prefabrik ev yükleyip çanakkaleye gidecekmiş..
tanıştık..
tesadüfün böylesi olamazdı;hemen bizim kasabanın 5 km. yakınındaki bir köydendi..ve benim köydeki kırsal işlerimi yapan akrabamın arkadaşıydı..
hemen kabul etti..eve dönüp paketleri teslim ettik..

İstanbul gibi bir yerde müthiş bir tesadüftü bu..

içimden,''sen kullara yardımı düşünürsen Allah ta sana yardım ediyor'' diye düşündüm..

bir hafta sonra kasabaya gittik bizde..

10 kadar fakiri sevindirdik..

giysilerin arasındaki içi kürklü süet deri kabanı kasabamda 40 keçi ile geçimini sağlamaya çalışan çok yoksul bir delikanlıya verdik..

kışın onu her görüşümde kıyafetlerini gördükçe ben üşürdüm adeta..

şimdi bu soğuklarda onu sırtında o güzelim sıcacık kabanla düşünüyorum;içim ısınıyor..

yosun
25-12-2007, 02:16
Çevrede o kadar çok insan var ki alamayan, ihtiyaç sahibi olan... Bu insanlar zaten ilk bakışta belli oluyorlar.

Eski değil, eski olanı asla kimseye vermem, layık da görmem zaten.
Eski giysilerden güzel cam ve temizlik bezi oluyor. :)

Yeni, bir kaç kez giyilmiş, kilo değişikliği nedeniyle artık üzerimize olmayan ya da giymekten sıkıldığımız aile fertlerine ait her türlü giysiyi etrafımdaki ihtiyaç sahiplerine veriyorum. Hatta etraflarında tanıdıkları ihtiyaç sahipleri vardır diye rica edip kendilerine olmayanları da onların başkalarına vermelerini tembih ediyorum.
Umarım küçücük bile olsa birilerinin ihtiyacını gideriyorumdur...

PARK
25-12-2007, 02:21
İnsani duygularımız her zaman ön plana çıkıyor toplum olarak biz her zaman düşküne yardım ederiz bu bizim örfümüzüden gelen bir gelenektir...

Fakat bazen yardım ederken acaba kalbine bir şey gelir mi diye demeden de edemem ben ve bu tür eşyalarımı hep kızılay'a teslim ederim...

Ve her daimde doğru yaptığıma eminimdir...

guneysu
25-12-2007, 02:24
en fazlada çocuk kıyafetlerinde oluyor.. 3*4 kere giyiyor.. sonra daha olmuyor bebeklere.. öyle hızlı büyüyorlarki.. hepsini dağıttım..

gizemliduygular
25-12-2007, 02:46
Valla fazla kıyafeti olan varsa ben giyebilirim.:arf: Kolay değil ev geçindiriyoruz. Bir hatun dört çocuk, kendime kıyafet almaya para kalmıyor.:he::he:
Allah rızası için abilerim, ablalarım. Allah razı olsun. Allah ne muradınız varsa versin. Allah kabul etsin. Allah çoluğunuza çocuğunuz bağışlasın.::frown::frown:

yosun
25-12-2007, 03:00
Sayın gizemliduygular espri ile karışık toplumsal bir gerçeğin de altını çizmiş...

Her geçen gün toplum sadaka kültürüne alışıyor, alıştırılıyor... :frown:

Aç, yoksul insanlar zaman içinde gururlarını ve onurlarını yitiriyorlar ne yazık ki. Sistem bunun üzerine kurgulanıyor çünkü. Sebep olanlar utansın! :grrr:

PARK
25-12-2007, 03:02
Sayın gizemliduygular espri ile karışık toplumsal bir gerçeğin de altını çizmiş...

Aç, yoksul insanlar zaman içinde gururlarını ve onurlarını yitiriyorlar ne yazık ki. Sistem bunun üzerine kurgulanıyor çünkü. Sebep olanlar utansın! :grrr:

İmza: Park:super::super:

gizemliduygular
25-12-2007, 03:15

İlahi sayın yosun... Sebep olanlarda utanacak yüz var mı etrafınıza bir bakın kuzum Allah aşkına. Sözüm meclisten ister içeri olsun, ister dışarı olsun. Adamlarda manda derisi gibi surat var.:grrr: Sadaka kültürü yayılsın ki, onlar da fakirlik edebiyatı, tekke edebiyatı yapsınlar. Ondan sonra hayır işlerine girişirler, nohut, kuru fasulye, mercimek, hatta kömür dağıtırlar. Daha da ötesi çeyrek ya da tam Cumhuriyet altınları bile feda olsun benim halkıma derler. :grrr::grrr::grrr: Hele bir de her üç kelimenden birinde Allah'ı andın mı iş tamamdır. Gelsin reyler(oylar), gemicikler, ihaleler, medyalar senin kulun köpeğin bile olur.:grrr::grrr::grrr::grrr:

reha kaya
25-12-2007, 03:25
İlahi sayın yosun... Sebep olanlarda utanacak yüz var mı etrafınıza bir bakın kuzum Allah aşkına. Sözüm meclisten ister içeri olsun, ister dışarı olsun. Adamlarda manda derisi gibi surat var.:grrr: Sadaka kültürü yayılsın ki, onlar da fakirlik edebiyatı, tekke edebiyatı yapsınlar. Ondan sonra hayır işlerine girişirler, nohut, kuru fasulye, mercimek, hatta kömür dağıtırlar. Daha da ötesi çeyrek ya da tam Cumhuriyet altınları bile feda olsun benim halkıma derler. :grrr::grrr::grrr: Hele bir de her üç kelimenden birinde Allah'ı andın mı iş tamamdır. Gelsin reyler(oylar), gemicikler, ihaleler, medyalar senin kulun köpeğin bile olur.:grrr::grrr::grrr::grrr:

Sistem, yeşil vermiyor, fakat, yazmadan olmayacak, bu tespitlerinize, benden küçükseniz, yanaklarınızdan, büyükseniz ellerinizden öperim.

gizemliduygular
25-12-2007, 03:43
Sistem, yeşil vermiyor, fakat, yazmadan olmayacak, bu tespitlerinize, benden küçükseniz, yanaklarınızdan, büyükseniz ellerinizden öperim.

Çok kıymetli arkadaşım reha kaya.

Yaptığımız işleri yeşillerle, morlarla kabaralım diye yapmayız.

Yapılan işler halk için, hak için, hakkaniyet için olursa hepimiz kazanırız.

Yaşın hiç mi hiç önemi yok sevgideğer arkadaşım.

Büyüklük Allah'a, küçüklük bize (kendimi kastederek) aittir.

Olay yetişme ve yetiştirilme tarzıdır. Bizleri yetiştirenler ''idam sehpasına bile çıksanız halktan, haktan ve hakkaniyetten ayrılmayın'' diye öğrettiler.

Bu sitede her ne kadar kimseyle birebir tanışmadıysam da hepiniz benim öz kardeşlerim gibisiniz.

VOLVO
25-12-2007, 11:04

Topik bu yazıyla birlikte amacından uzaklaşmış. Siyaset topiğine dönüşüvermiş:)

Konuyla ilgili olarak fikirlerini paylaşan Sn.E-fulya ve Sn.Park'a çok teşekkür ederim:super::super:

Ruh sağlığı hastanesi ilginç bir fikir.Üstelik Erenköy Ruh hastanesi 10 dk uzaklığımda:clown::clown:

yosun
25-12-2007, 12:52
Topik bu yazıyla birlikte amacından uzaklaşmış. Siyaset topiğine dönüşüvermiş:)

Yazılanlar toplumu ilgilendiren ve yaşanan gerçeklerdir. Kasdedilen manada siyaset ile hiç bir ilintisi yoktur. Tamamen sebep-sonuç ilişkisine dayanan tespitlerdir. Yok eğer devekuşu olmamız isteniyorsa bilelim...

Anadolu'da güzel bir deyim vardır. "Elden (komşudan) gelen öğün olmaz, o da vaktinde gelmez"

Yoksul, ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmak her şeyden önce insani görevlerimiz arasındadır. Ancak, toplumsal refahın geliştirilmesi için öncelikle yoksulluğun nedenlerinin ortadan kaldırılması için çalışmak gerekir.

VOLVO
25-12-2007, 16:43
Yazılanlar toplumu ilgilendiren ve yaşanan gerçeklerdir. Kasdedilen manada siyaset ile hiç bir ilintisi yoktur. Tamamen sebep-sonuç ilişkisine dayanan tespitlerdir. Yok eğer devekuşu olmamız isteniyorsa bilelim...

Anadolu'da güzel bir deyim vardır. "Elden (komşudan) gelen öğün olmaz, o da vaktinde gelmez"

Yoksul, ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmak her şeyden önce insani görevlerimiz arasındadır. Ancak, toplumsal refahın geliştirilmesi için öncelikle yoksulluğun nedenlerinin ortadan kaldırılması için çalışmak gerekir.

Eğer topiğin amacına uygun bir fikriniz varsa buyurun.Yoksa başka topiklerde içinizi dökün:):)

Konuyu unuttuysanız ilk sayfayı tekrar gözden geçirebilirsiniz.:cool:

registan
25-12-2007, 17:01
bazı arkadaşların dediği gibi ençok çocuk eşyaları yeni kalıyor . 2-3 ay giyiliyor sonra sezon bitiyor diğer sezona kadarda küçük geliyor. çocuk eşyaları kalitesi olursa bayağı bir dayanıklı oluyor. ve fiyatlarıda yüksek olanları var.
onun için hanımda bende bu konuda hep düşünürüz . kullanılabilecekleri ayırır akrabalara ve tanıdıklara veririz. özellikle yakın akrabalara. ve bu sayede değerlenmiş olurlar.

yosun
26-12-2007, 01:21
Eğer topiğin amacına uygun bir fikriniz varsa buyurun.Yoksa başka topiklerde içinizi dökün:):)

Yazdığım her sözcük amaca uygundur. Siz beğenmek zorunda değilsiniz.
Manasız yere tartışma yaratmayın lütfen. Hoş durmuyor... :)

VOLVO
26-12-2007, 11:25
Fikirlerini açıkca topiğin amacına uygun şekilde yazan herkese teşekkür ederim:super::super:.

Sanırım ben kararımı verdim. Haftasonu kolileme işlemine başlıyacağım.

ayse_k
21-05-2013, 14:35
çok güzel bir başlık. çok arkalarda kalmış...

eskiden eski kıyafetler hiç atılmazdı, mutlaka değerlendirilirdi, ben bu açıdan yaklaşmak istiyorum... hiçbirşey olmazsa yer bezi yapılırdı. hala eski çarşafları ve havluları yer bezi yaparız biz.

kendim el sanatlarına da düşkün olduğumdan farklı şekillerde de değerlendirmeyi severim.
örneğin eski bir kot pantolonun kalça kısmından bacakları kesip, o bacaklardan da sap yaparak harika bir kot çanta elde edebilirsiniz, ben senelerce de böyle kullanmıştım bir kotumu...

sonra geçende bir sitede gördüm, eski gömleğin arka kısmını keserek, ön kısmıyla harika bir mutfak önlüğü yapmışlardı.

şu an en güncel projem, tuvalet kağıdı ruloları
biriktiriyorum. bunları bir ayakkabı kutusuna dikey sıralayıp etraflarını boyayacağım
sonra da kızımın onlarca çeşit kalemleri için kalemlik yapmış olacağım...

haa, eski kotla ilgili bir öneri daha bayanlara :) kotları güzel çiçekli başka desenli kumaşlarla birlikte el kadar yuvarlak kesip üstüste dikerseniz harika çiçekler elde edebilirsiniz. ya da tokalar, ya da broşlar

:)

ayse_k
21-05-2013, 14:38
bir de bir şey daha ilave edeyim

kıyafetlerinizi eski, o nedenle vermem diye bir ayrım yapmayın. ya da yapsanız da karşınızdaki kişiye belli etmeyin. bunlar var elimde, senin tanıdığın birileri varsa verebilirsin, benim zamanım olmadı diyin. bırakın yine de istiyorsa kendi karar versin.

benim bu şekilde kıyafet gönderdiğim yerler var. özellikle çocuk kıyafetleri, size kötü gelebilir ama unutmayın ki siz de 3 gün önce o kıyafeti kullanıyordunuz belki. lekesi de oluversin, yırtığı da oluversin. benim gönderdiğim kişilerden bir kısmı bahçe işiyle uğraşıyor. yenilerini bahçede giymeye kıyamıyorlar, eskileri sürtüyorlar.

ayse_k
21-05-2013, 14:39
ayrıca zamanında belki evlenirken, belki bir doğum gününde size gelmiş olan ama hiç beğenmediğiniz şeyler olabilir. siz beğenmeyebilirsiniz ama başkası beğenebilir. zevk bu... sizin beğenmediğiniz bir çanağı belki çok güzel bir saksı yapıp kullanacaklar.

ya da bir duvar süsü onun evinin en değerli süs eşyası olacak

ruhlara da hitap etmek lazım

i-ked
05-05-2014, 21:48
Birazcık :) kilo almış olduğum için eski de olsa sevdiğim ama artık bu yeni bedenime uyum sağlayamayan, sağlasa da sağdan soldan patlayan kıyafetlerim gün geçtikçe artıyor.

http://www.sagliksiteniz.com/i/dar-kiyafetlerin-zararlari.jpg