PDA

View Full Version : Plazma TV alırken...

Red Kit
04-01-2008, 10:55
Nelere dikkat etmek gerek ?

Mesela kontrast ne kadar etkili bir faktör olur ? 5000:1 kontrast yeterli midir ?

Digitürk veya D-Smart yayınlarını izlerken FullHD yani 1920*1080 çözünürlüklü TV'leri mi yoksa 1366*768 çözünürlüklü ve CPU ile 1920*1080 çözünürlüğe çıkan TV'leri mi tercih etmeliyiz.

Digitürk plus (http://www.digiturkplus.com.tr/default.aspx) yayınlarını 1366*768 çözünürlüklü TV'ler ile izleyebilir miyiz ?

İnternetten indirdiğimiz veya satın aldığımız BluRay- HD media gibi 1080p çözünürlüklü filmleri 1366*768 çözünürlüklü ve CPU ile 1920*1080 çözünürlüğe çıkan TV'lerde görüntü kaybı olmaksızın izleyebilir miyiz ?

sabotek
04-01-2008, 11:36
sn.Red Kit;Çok yararlı olacağı belli olan bir konuya değindiğiniz için sağ olun.Birkaç yıldır LCD mi,Plazma mı?ile halende devam eden ve kafaları karıştıran bu sorular,Plazmada;HD Ready,Full HD....Dinamik kontras oranı,çözünürlük,boyut,fiyat.......devam etmekte..Pratik olarak,Full HD ve en azından 8000:1 dinamik kontras olması gerektiği kafamda duruyor.Konu kapsamında,kafalardaki soruların daha da netleşeceği görülecek..

BORA YAŞAR
04-01-2008, 12:30
Bir soru?

Ki siz orayı belki de aşmış görünüyorsunuz Sn Red Kit:

Neden plazma?

Yani LCD plazma olayında, plazmayı mı seçmek lazım?

Doğrusu renkleri bana daha sıcak geliyor.

Halen ve 17 yıldır sony 117 ekran tüplü projeksiyon kare yelevizyon kullanıyorum. Doğrusu yenilerden hiçbiri bana çok cazip gelmiyor..

Geri mi kaldık ne? :)

BORA YAŞAR
04-01-2008, 12:32
Benim sony projeksiyon o kadar doğal ki, bazan Arda'nın kulaklarını bile çekebiliyorum hani. LCD ve plazma renkleri nedense çok sunni, yapay gelmekte. Alışmak zor olacak anlaşılan.

eldenevar
04-01-2008, 13:31
selamlar , öncelikle başlıktan başlamak isterim,
Plazma mı LCD mi tartışması daha bitmeden laserTV ler çıkıyor,
(laserTVnin en önemli farkı plazma ve LCD den daha uzun ömürlü, elektrik sarfiyatı ise çok az..)
TV alırkan aynı PC veya otomobildeki gibi önce ihtiyacımızı hangisi karşılar onu düşünmek lazım, çünkü hepsinin kendine göre artısı eksisi mevcut..
kontrast oranı ve camın koyuluğu gün ışığında da akşamki gibi canlı görüntü izlemek açısından önemli, bazı cihazlarda gece-gündüz farkını sensör sayesinde otomatik netlik ayarı yaptığını duymuştum,
25 yıllık bir sony TV yani alacağınız x marka ucuz tüplü tv den daha net ve canlı görüntü verir, nedeni eski sony ler silindirden kesilen cam tüple yapılırken diğerleri top gibi camdan kesilerek yapılırdı ki tirinitron yansımayla beraber bildiğimizin yılların sony leri hala mükemmel,
şu anda çoğu kişinin plazma ve LCD deki görüntüyü beğenmemeleri çok basit,
çünkü bizdeki yayınlar normal (dijital yayın olması kafa karıştırmasın, stereo HiFi, 16:9, 100 hertz tarama, high definition gibi özellikli yayınlar yok anlamında)(test yayını yapanlar hariç)
siz en iyi TV yi de alsanız izleyeceğiniz görüntü yayınla alakalı olduğu için cihazın FullHD veya bilmem kaç çözünürlüklü olması şu an için bir şey değiştirmiyor,
**İnternetten indirdiğimiz veya satın aldığımız BluRay- HD media gibi 1080p çözünürlüklü filmleri 1366*768 çözünürlüklü ve CPU ile 1920*1080 çözünürlüğe çıkan TV'lerde görüntü kaybı olmaksızın izleyebilir miyiz ?** hem evet hem hayır, neden mi;
orijinal 1080p DVD medyayı, onu destekleyen playerla çalarsanız ve onu destekleyen TV de izlerseniz elinizi ekrana sokacakmış gibi mükemmel izlersiniz, ve de gelen misafiriniz aaa bizde de aynı TV var ama böyle süper göstermiyor diyecektir,
ancak internetten indirdiğiniz medya orijinal çözünürlüğünü muhafaza edemiyor olabilir veya PC niz bunu desteklemiyor olabilir,
sayın Red kit aslında uzun ve karışık bir konu kısaca birşaylar paylaşmak istedim ama sonu gelmiyecek anlaşılan, daha sonra devam etmek dileği ile ..
saygı ve sevgiyle kalın.

Red Kit
04-01-2008, 15:35
Bora hocam ben de aynı TV'yi kullanıyorum. Ben de senin gibi plazmaya filan ne gerek var, itici şeyler bunlar gereksiz şeyler bunlar diye düşünüyordum ki o da ne ?

Bir plazma TV showroom'una girmiş bulundum.

Girince de 1920 çözünürlüğe direkt olarak aşık oldum.

Plazma - LCD seçiminde tercihim kesinlikle Plazma'dan yana. LCD TV'lerde 1920*1080 çözünürlük var ve görüntü mükemmel ama eğer bu TV'ye digitürk veya d-smart bağlarsanız görüntü kalitesi çok kötüleşiyor. E sadece BluRay veya HDDVD seyredemeyeceğimize göre ve esas olarak yerli kanalları izleyeceğimize göre son model teknoloji harikası cihazımızda çamur gibi görüntü izlemek istemeyiz. Plazma'da bu bozulma olmuyor. Girin bir showroom'a aynı ekran ve aynı çözünürlükte olanlardan bir plazmaya bir de LCD'ye bakın. Farkı farkedeceksiniz.

İmkanınız varsa internetten İngiltere ligine ait HD maçları indiriverin, şöyle 1920 çözünürlük olanlardan. Sonra bilgisayarın monitöründen bir seyredin eğer 1920 destekliyorsa. Olmazsa 1600 çözünürlükle de bakabilirsiniz. Bizim TV'ler 1024*768 destekliyor en fazla. İnanın 1024*768 ile 1366*768 arasında bile müthiş görüntü farkı var. Hele 1920*1080 olunca muhteşem oluyor.

Sayın eldenevar, internetten indirdiğimiz medya BlueRay ya da HD DVD'den riplenmiş matroska formatlı 1920*1080 çözünürlükle 5+1 sound sistemli medya. Bunu HDMI çıkışı olan ekran kartlı bir bilgisayarda oynatarak görüntüyü direkt HDMI ile Plazmaya vermekten bahsediyorum. Hiç bir kayıp olmayacaktır. İşte bu noktada aslında 1366*768 olup CPU marifetiyle 1920*1080 çözünürlüğü destekleyen bir modelde görüntüyü 1920*1080 olarak izleyebilecek miyiz ? Merak ettiğim konu budur.

BORA YAŞAR
04-01-2008, 16:29
Yılbaşının ertesi günü alışveriş merkezlerinde dolaşmayı seviyorum. Kimse olmuyor.:)

Yanımızdaki Park Bornova'da Samsung reyonuna gittim. Çok ilgili bir satıcı ve rahat koltuklar.

Ben Plazma ve LCD kıyaslamasını gözle yaparken o da teknik bilgi verdi. Kendisinden TV leri anten bağlantısıyla bildiğimiz kanallara yönlendirmesini rica ettim. Plazmayı renkler olarak daha sıcak buldum.

Plazma ve LCD fiyat kıyaslamasında plazma biraz daha pahalı. Eletrik sarfiyatı da daha fazla demişti galiba.

Ömür farkı sordum. Satıcı güldü. Eskiden CRT monitörlerin ömrünü kimse sormazdı dedi. Ve her ikisinin de ömrü 60.000 saat civarında dedi hatırlıyorum. Günde 8 saatten 20 yıl ömür biçti.

Ölü pixel konusunu da açtı.

Samsung 3 yıllık garanti süresince yanyana bile olmasa 3 ölü pixel olması halinde değiştiriyormuş. Diğer markalar (satıcı böyle söyledi) ancak 3 tanesi yanyana gelince garanti kapsamına dahil ediyormuş. (Ceket düğmesi kadar olur galiba)

Neyse lafı uzattım. Hepsi 1920x1080 çözünürlükteydi. Dinamik kontrastı 25.000:1 olan bir LCD yi izletti bana. Plazmaların dinamik kontrastı en fazla 15.000:1 idi.

Samsung iyi bir marka mı bilmiyorum.

Von
04-01-2008, 20:40
Vallahi çok utandım. Eşantiyon bu yılbaşı gelmedi derken, meğer süpriz varmış, gerçekten gerek yoktu :D

Red Kit
04-01-2008, 21:03
Eşantiyonlar gitti ya Von ? TÜm moderatörlere 68 inç plazma TV gitti kamyon kamyon... Fikri veren müşavir sağolsun. Ona teşekkür borçluyum :)

Von
04-01-2008, 21:10
Eşantiyonlar gitti ya Von ? TÜm moderatörlere 68 inç plazma TV gitti kamyon kamyon... Fikri veren müşavir sağolsun. Ona teşekkür borçluyum :)

:roll:

Müşavirler kuru teşekkür aldığına göre moderatörlük başvurusu nereye yapılıyor ? Bizim de foruma bir katkımız olacaksa ne mutlu bize. Herşey forum için !! :D

cautionary
04-01-2008, 21:22
teknik detaylara girmeyeceğim.

sadece şunu söyleyyim..bir yıldır 106 ekran plazma kullanıyorum..günde ortalama 10 saat kullanımla aylık 25 ytl ek elektirk parası geliyor....yani alırken opex e de dikkat etmek gerek:he:

baron11
04-01-2008, 22:26
40 inç LCD kullanıyorum,halimden memnunum...

son_azrail
13-12-2008, 01:22
sorguyu güncelleme zamanı gelmiş gibi olayın üzerinden bir sene geçmek üzere ve gelinen teknolojik gelişme fazla adım atmasada biraz ilerlediği düşüncesindeyim... bir adet 32 düşünüodum ama 42 lik lerin yanında 32 küçük gelince 42 düşünür oldum :) vede tabiki de full hd li (düğün evi almışken vede batmışken tam olsun) diyerekten bir televizyon düşünüyorum nelere dikkat etmeliyim yada sizler ne önerirsiniz çok pahalı olmayacak şekilde...

AUDİ+
13-12-2008, 01:25
Arkadaşlar bu lcd televizyonların ömrü 5 yıl falan deniyor dogrumudur acaba?......

kkapdan@turkbee
13-12-2008, 01:28
Arkadaşlar bu lcd televizyonların ömrü 5 yıl falan deniyor dogrumudur acaba?......

yeni aldım philips 107 LCD son modeli....genellikle 10 yıl diyorlar...kullanımdan kullanıma da değişiyomuş....stand by modunda kalmamalı

gemici
13-12-2008, 01:32
yeni aldım philips 107 LCD son modeli....genellikle 10 yıl diyorlar...kullanımdan kullanıma da değişiyomuş....stand by modunda kalmamalı

10 yıl sonra çöp bile kabul etmez........o zamana ne modeller çıkar..........

tween
13-12-2008, 01:39
Tvlerin ömrü kullanma saatine bağlı.Genellikle lcd tvlerin ömrü 80.000 ila 100.000 saat arasında değişiyor.Yani tvlerin ömrü kullanma süreniz ile alakalı.

KARAHAN
13-12-2008, 01:39
kesinlikle lcd...

kesinlikle sony ve 5 yıl garanti...

bütçe iyiyse 100 veya 200 hrz tercih edilmeli...

orta bütçeye 2-2.500 ytl civarı fiyatlarla 40 l,s,v 4000 serileri düşünülebilir...50 hrz ama bravia 2 engine teknoloji ile full hd olmasından dolayıda fena degil...

guneysu
13-12-2008, 01:43
5 yıl dayansa..yeter..

günde 1 ytl ye gelir..

günde 20 saat açık genelde..

bakalım ne kadar dayanacak....

SALESMAN
13-12-2008, 01:45
ben geçenlerde samsungun plasma sını aldım gayet memnunum.. samsungun fiyatlarıda benzer özellikteki ürünlere göre hesaplı.. kurmaya gelen servis " zaten dunyadaki neredeyse butun plazma lcd panellerini samsung ve lg üretiyor dedi"

AUDİ+
13-12-2008, 01:51
ben geçenlerde samsungun plasma sını aldım gayet memnunum.. samsungun fiyatlarıda benzer özellikteki ürünlere göre hesaplı.. kurmaya gelen servis " zaten dunyadaki neredeyse butun plazma lcd panellerini samsung ve lg üretiyor dedi"

Bende samsung aldım demekki dogru tercih yapmışım.........:yes:

tween
13-12-2008, 01:55
6 aydır samsung lcd kullanıyorum gayet memnunum.

GRACİEUX
13-12-2008, 02:00
lcd ve plazmalar demode hale gelecek 1-2 yıla.....

Hem çok enerji tüketimi , hemde sınırlı ömüre sahip.....

Yakında lazer tv 'ler rafları işgal edecek......Lazer tv lerin yalnızca lcd lere göre 1/4 oranında az elektrik tükettiğini ve daha ince olduğunu biliyorum...Diğer ayrıntılarda yakında konuşulur sanırım....

kentuf
13-12-2008, 11:15
Emitasyon maduru olmamak istiyorsanız ve bütçeniz iyi ise kesinlikle panasonic ve pioneer bu iki ürürünün dünyada emitasyonunu yapan yok ve tek yerde üretiliyorlar.değişik bir üssü yok isçilik çok iyi.bir megamarkette karşılıklı olarak bakarsanız görüntü kalitesi emsallerine göre çok üstün olduğu görülür.

Nelere dikkat edilmeli hangi ürün alınacaksa alınsın aldığınız yerde emsaline yakın ürünler varmı diye bakınız ve görevliye ekranı siyah beyaz moda getirmesini siteyiniz.siyah beyaz görüntüde eğer görüntüde karıncalanma varsa kesinlikle o ürünü almayınız .Digital yayınların görüntü kalitesini daha iyi almak için almışken 100 hrz bir tv almak mantıklı.100 HRZ altında görüntü kalitesine sahip bir ürünü almayınız.Çok parlak ekran hastası değilseniz ve evinizde digital bir yayından tv seyrediyorsanız kesinlikle plazma daha mantıklı bir seçimdir.Çünkü lcd lerde zamanla pikseller ölmektedir.Plazmalar lcd lere göre daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır.
eğer pc nizi sık sık tv ye bağlıyor ve görüntü kalitesi net olsun istiyorsanız vga ve hdi girişleri olan lcd ler tercih edilmelidir.Bundada iyi kalite için pc deki ekran kartının kaliteli olması gerekir.

kentuf
13-12-2008, 11:24

Abicim lcd ve plazmalarda içinde para eden tek şey var oda görüntüyü veren banddır.Ortalama fiyatı kaliteli bir tv için 200 usd olan bu ürünün yan sanayi olanları 20 usd ile 30 usd arasında imiş .tv nizin montaj yeri kore dir sanırım .

Büyük marketlerde satılan ürünlerin çoğu kore montaj .cep telefonlarıda buna dahil haliyle fiyat rekabetçi olsada içinde parçaların %100 orjinal olup olmadığı muammadır.

Mesela gidin nokia bir cep telefonuna bakın .kesinlikle koredir .ama nokia shop a gidin ürün büyük ihtimalle ya finlandiyada yada ana avrupa üssü olan macaristanda üretilmiştir.Haliyle arada fiyat farkı bulunmaktadir .Ama dayanıklılık konusunda aynı fikirde değilim.

kentuf
13-12-2008, 11:32
sony ürün alacak olanların kesinlikle madin spain yazan ürünleri tercih etmesi gerekir.çünkü dünyada en iyi üretim bu noktada yapılmaktadir.

son_azrail
13-12-2008, 11:36
toshiba full hd bir tv için yorumunuz ne olur sayın kentuf.....

kentuf
13-12-2008, 11:45
toshiba full hd bir tv için yorumunuz ne olur sayın kentuf.....

Toshiba japan firması arkasında made in japon yazıyorsa beğendiyseniz alınız.Çünü toshiba yaptığı her ürünü iyi bir şekilde yapıyor.mesela herkes bilmemesine rağmen üstünde windows xp kurulu cep telefonları bir borsacı için en iyi cep telefonlarındadır.

Ürünün arkasında eğer made in kore yazıyorsa kesinlikle samsung alınmalı çünkü kore firması .yetkili bayiler dışındada bu ürünler alınmamalı çünkü uzakdoğu çok tehlikeli her ürünün emitasyonu yapılıyor.özellikle digital fotoraf makineleri ile cameralarda çok emitasyon var .

full hdi teknolojisinden yararlanmak için digital yayın akışına sahip bir uydu sistemine cd yerine dvd seyretmeniz gerektiğini unutmayın.

kentuf
13-12-2008, 11:47
Geçen hafta lg nin 127 ekran full hdi 100 hrz plazma tv yi darty mağazası 2000 ytl sattı.forumdan bir arkadaş aldı evde kurulum yapıyorlar.normalde bu ürün 3.500 ytl idi .Bir çok firma küçülmeye gidiyor bir çok üründe kamikaze indirimler yaşanacaktır bu şekilde .

kentuf
13-12-2008, 11:54
Benim evimde 92 ekran sony Tüplü LS 60 modeli var .Bu ürün üzerinde dünyada daha ürün çıkmadı bence.Çünkü ekranı ikiye bölebiliyorsunuz.Ve ekranı ikiye böldüğünüzde kulaklık ile ekranın sağ tarafındaki görüntünün sesini kulaklıkla alabiliyorsunuz.diyelim ps bağladınız diğer tarafta tv seyredebiliyorsunuz .teletek açıkken teletekst üstünde görüntüyü büyültüp küçültebiliyorsunuz .Ekranı 13 eşit parçaya bölüp dinamik halde hangi kanalda ne var görebiliyorsunuz.Bu özelliklerde bir plazma tv çıksın hemen alacağım .vestel kendince bir şey yapmış ama sadece ekranı bölebiliyor.Hiç bir üründe yapmamış olmamaları ilginç .ls 60 Türkiye de çok satmadı hem 100 hrz hemde bu özellikler yüzünden çok pahalı idi 2001 de şuan istesede insanlr bulamıyor fabrika üretime son verdi.Ben çok memnunum .ofiste sony 37 ekran trinitron kullanıyorum analog görüntü kalitesi üzerine bir tv henüz yapılamadı.oda 2001 model.

kentuf
13-12-2008, 12:13
amazon.comdan bir alıntı biri şubat ayında en son bir kaç ayın satış rakamları ekşi sözlüğe koymuş biri ordan aldım.

lcd

%50 samsung
%30 sony
%10 toshiba
%10 sharp

plazma
%50 panasonic
%40 samsung
%10 pioneer

aynı zamanda satılan lcd tv'lerin %80'i full hd iken, satılan plazma tv'lerin sadece %30'u full hd'dir.

kentuf
13-12-2008, 12:17
Düz mantık zaten ekran tepki süreleri olarak bakılacak olursa plazmalar daha önde.lcd tv görüntüyü kaliteli verecem diye bir yerini yırtarken plazma direk veriyor.Bu yüzden aksiyon filimleri ve hareketleri sahneleri eğer kaliteli bir lcd almamışsanız biraz ağır çekim izliyor olabilirsiniz .:he:

morbid
13-12-2008, 12:24
Dolayısı ile plazma lcd den daha mı üstün sayın kentuf?

kentuf
13-12-2008, 12:26
Tüplü tv ile plazma ve lcd arasındaki farkı şuna benzetiyorum ben halen .nasılki en yeni sürüm dizüstü bilgisayar bile yeni ama vasat masaüstü bilgisayar performansına erişmekte zorlanıyorsa burdada durum aynıdır.Tüplü bir tv de ve en kral plazmada ps2 bağlayıp araba oyunu oynamış birisi olarak söylüyorum tepki sürelerinde belirgin bir fark var halen.

ayrıca aşağıda ekşi sözlükten iki yorum ikiside benim düşüncelerime yakın düşünüyor sanırım.

oled tv'lerin yiyip bitireceği farklardır. nedenine gelelim; iki teknolojiyi ayıran birçok detaydan en önemlisi; lcd'nin siyahı, plazmanın ise beyazı üretmek için enerji harcadığı gerçeğidir:

- lcd'de görüntü, bembeyaz bir ışığı sürekli yayan bir panelin önünde oluşturulur. mantık olarak gölge tiyatrosuyla aynı ilkeye dayanır. kapkara bir ekranda tek bir piksel bile parladığında - ya da ekran kapkarayken bile - aslında bütün panelin aydınlatma yapması ve bembeyaz parlayan piksel dışındaki bütün piksellerin gölgeleme yapması gerekir.

- plazmalarda görüntü, sadece o sırada gerek duyulan piksellerin etkinleştirilmesiyle oluşur. eğer kapkara bir ekranda sadece bir piksel parlayacaksa, ekranın gerisinde herhangi bir işlem olmaz, sadece o piksel için enerji harcanır. yani arkada herhangi bir aydınlatma paneli yoktur.

(bu farklılık enerji tüketimine de şu şekilde yansır; diyelim ki saatte 300w kullanan bir lcd ve 450w kullanan bir plazma var. ikisinin de ekranı bembeyazken plazma lcd'den daha fazla enerji harcar. ancak karanlık bir sahnede lcd 300 w harcamaya devam ederken plazma görüntünün içeriğine göre sadece 20-30w harcıyor olabilir.)

sonuçta bu özetlediğim nedenden ötürü plazma ve lcd'yi birbirinden ayıran esas özellik, siyahın üretim şeklidir. lcd, parlak beyaz ışığın önüne filtre çekerek, yani ışığı gölgeleyerek siyah üretir. özellikle bravia öncesi lcd'lerde bazı açılardan baktığınızda oluşan renk kayması, siyahların laciverte vs. dönmesi, bu çalışma prensibinin bazı dezavantajlarından kaynaklanır. plazmada ise siyahı üretmek gibi bir dert yoktur. herhangi bir plazma tv kapalıyken (fişi çekikken) ekranına baktığınızda gördüğünüz koyu gri tonu ya da siyah neyse, bir film izlerken göreceğiniz en koyu ton da o olacaktır.

oled neden bu farkları ortadan kaldıracak? oledin aydınlatma paneline ihtiyacı yoktur da ondan. sadece gereken pikseli yakar ve görüntüyü böyle oluşturur. siyahı üretmekteki kabiliyeti plazmaya, keskinliği ise lcd'ye benzer. herhalde 2-3 yıl içinde plazmaları da lcd'leri tahttan indirecek teknoloji, "onu mu almalı bunu mu?" derdini ortadan kaldıracak oled tv'ler olacaktır.

not: gelelim işin gerçekçi kısmına. 16x9 bir tv almak üzeresiniz ve hangisini alsam diye sıkıntı içindesiniz. plazma alacaksanız dünyada şu anda fiyat/kalite açısından panasonic'in üstüne çıkabilmiş model yoktur. pioneer'in çok daha pahalı modelleri bile yarı fiyattaki panasonic'ten güçlükle ayırt edilebilir bir resim kalitesi sunuyor. lcd pazarındaysa işler biraz daha farklı. sony bravia kesinlikle en iyilerden biri ama rekabet de hızla ilerliyor. dünyada artık samsung ve sharp'a da lcd dalında ödüller yağıyor. orta bir bütçeyle alınması gereken tv ya panasonic'in plazması ya da sony'nin bravia'sı olmalı. çok parası olan gider pioneer alır, saygımız sonsuz.

(ventolin, 05.05.2008 17:18 ~ 17:20)
#13205850 !?

bu konudaki tartışmalarda en çok kafa karıştıran faktör şüphesiz ki tvleri test eden siteler/dergilerdir, çünkü herkesin gözünde otorite onlardır. ve işin ilginci bunların kasıtlı olarak plazma'ya veya lcd'ye yönlendirenleri vardır. bazılarına inanmak istemezsiniz ama bi yandan da "ya doğruysa" dersiniz... (mesela testlerden birinde orta sınıf full hd tvlerden büyük kısmının işlemcisi 1080i tv yayında yavaş kalıyor. yani dvd vb. takıp izlersiniz ama 1080lük tv yayınını düzgün izleyemezsiniz.)

sanırım en güzeli ele bi kaç dvd alıp mağazada hepsini denemek ve karar verdikten sonra yapılan seçimi asla sorgulamamak. hatta gerekirse tüplü almak; televizyon hayatın türk kanallarından ibaretse sakın ola kasma... ne yiğitler harcandı bu tartışmada -ki onlar kafa yordukları saatleri asgari ücretten ikinci bi işe girerek değerlendirselerdi 10000ytllik tv alabilirlerdi.

kkapdan@turkbee
13-12-2008, 12:26
plazmalar gaz ile çalışıyor ondan daha pahalı değil mi???

kentuf
13-12-2008, 12:32
Dolayısı ile plazma lcd den daha mı üstün sayın kentuf?

Bence her haliyle daha mantıklı bir hamle plazma almak .Buna pc yi tv ye bağlamakta dahil.zaten ekran olarak belirtiyorum 90 ekran üstü kesinlikle plazma tartışma götürmez .55 ekran ve yakını eğer pc nizi tv ye bağlama olayı çok yapacaksanız ozaman lcd mantıklı olabilir.

kentuf
13-12-2008, 12:37
plazmalar gaz ile çalışıyor ondan daha pahalı değil mi???

Plazmalarda tüp var evet bitince değiştirebilirsin tüpünü .ama lcd lerde sıvı bir malzeme var pikselleri besleyen o bittimi bir işe yaramaz direk çöpe atarsın .Ortalama 5-6 yılda çöpe giderler gitmese bile görüntü nanay olur.

kkapdan@turkbee
13-12-2008, 13:07
Plazmalarda tüp var evet bitince değiştirebilirsin tüpünü .ama lcd lerde sıvı bir malzeme var pikselleri besleyen o bittimi bir işe yaramaz direk çöpe atarsın .Ortalama 5-6 yılda çöpe giderler gitmese bile görüntü nanay olur.

olsun...6 yıl LCD izlesem saati 1 kuruşa denk geliyor.....:D

son_azrail
14-12-2008, 21:09
aklıma bişi daha takıldı.... hani diyorum ben bu 42 lik plazmadan 1090 ve 100 herz ine kadar herşeyi tamamladım gözü kararttım aldım... ulan bu kadar para saydım hadi bakalım karasal yayında nasılsın dedim ve karasal yayına cevirdim sonuc felaketmi olur şuanki 55 ekran eski tip tv imdeki aynı kaliteyi yakalarmıyım:)

kentuf
15-12-2008, 00:23
aklıma bişi daha takıldı.... hani diyorum ben bu 42 lik plazmadan 1090 ve 100 herz ine kadar herşeyi tamamladım gözü kararttım aldım... ulan bu kadar para saydım hadi bakalım karasal yayında nasılsın dedim ve karasal yayına cevirdim sonuc felaketmi olur şuanki 55 ekran eski tip tv imdeki aynı kaliteyi yakalarmıyım:)

100 hrz makinada görüntü kaliten anten ayarın iyi ise daha iyi olacağını sanıyorum.ama 100 hrz bir tvye sahipsen atla deve arası bir değişim olmaz.Tüplü tvlerin 100 hrz leri plazmalara göre daha iyi sonuç veriyormuş.

son_azrail
15-12-2008, 12:10
tşk ederim abicim bu bilgiler cercevesinde artık kampanyaları takip edecem... şöle 1500 TL ye bişiler bulabilirsem çok çok iyi olacak sanırım...

WaX
15-12-2008, 23:04
Arkadaslar plazma tv eski teknoloji detaya girmiyorum suan paraniz varsa enson teknoloji
OLED TV ler param az var derseniz LCD alin ama full HD olsun en az 30000 kontrast olsun ve marka olarak
SONY LG ve SAMSUNG tavsiye ederim geresini at cope fason uretim

Ben hala hic birini almiyorum suan en yuksek cozunurluk 1920x1080 bana gore cok dusuk
Bu bana gore yada ben alirsam 3840x2160 olmasi lazim enaz
Crt 100hz bi sony tercihen made in japan en iyi cozum suan icin bana gore

Bizim yayinlar 50hz 100hz dvd lerde daha iyi sonuc verir

baron11
17-12-2008, 19:59
40 inç LCD kullanıyorum,halimden memnunum...

Artık halimden memnun değilim , arıza yaptı gelip götürdüler...Sanırım tamir yapamıyorlarmış , değişim yoluna gideceklermiş...Allahtan garantiliydi , aslında arızası basitti...Servisin söylediklerine inanamıyorum yazık çok yazık , eğer altyapı hazırlanmazsa yakın bir zamanda Türkiye LCD-PLAZMA çöplüğüne dönecek...

ser53
17-12-2008, 21:13
Arkadaşlar Plazma yerine,mutlaka LCD tv alın.Bilindiği gibi plazmalar gazla,lcd sıvı tüp ile çalışır.Patlama riski plazma TV de çok daha fazla dır.(Uzun süreli tv nin açık kalındığında).Lcd tv de bu ihtimal çok düşüktür.Türkiyedeki yayınlar halen 852x400 dür.1920X1080 yayınlar FULL HD,sadece Kanal D nin ve bazı uydu yayınlarında vardır.Tabi receiver'ın da HD olması şartıyla seyredilebilir.Marka olarak da SONNY ve PHILIPS ten şaşmayın.

gucluu
17-12-2008, 21:57
LCD alacaksanız Sony Bravia dan şaşmayın. Kağıt üzerinde teknik değerler birçok üründe aynı gibi olsada muhtemelen yazılım kaynaklı görüntüde fark oluyor.

Uzun incelemeler sonucu Bravia 46V4210 LCD aldım 2 hafta oldu. Memnunum şu anda.

FNT
19-12-2008, 23:37
Şöyle bir göz gezdirdim de. Bazı arkadaşlarımız kendisini otorite sayıp, şundan şaşmayın, bundan başkasını almayın falan gibi mesajlar yazmışlar.

Kötülediği TV'yi acaba karşısına geçip izlemiş midir? "Bundan şaşmayın" hükmüne nereden varmıştır? Daha birçok soru sorulabilir. Ne derler merak ederim.

Bugünkü şartlarda, evde işyerinde uydu yayını izleyecek arkadaşların, TV konusunda duyduklarını değil gördüklerini dikkate almalarını önemle rica ederim.

Kim ne yazmış, kim ne demiş ile uğraşacağına, gidecek bayiye, uydu yayınını veya DVD-BluRay görüntüsünü izleyecek, Laptop'a bağlayacak, PSP'ye bağlayacak, kendisine göre hangisi en iyi ise, bütçesine en uygun hangisi ise onu alacak ve gidecek.

Bende ne mi var? Reklam olmasın, merak edene PM ile yazabilirim.

Saygılarımla...

HASANERIS
29-12-2008, 12:08
Merhabalar;
Benim bir sorum olacak da. Lcd Tv'lerde Full Hd'lerde 1920*1080 çözünürlük oluyor, ama böyle bir teknolojiye para vermeye gerek var mı? Hd Ready bir Lcd alıp 1366*768 çözünürlükle seyretmek daha iyi olmaz mı? Ben çanak anten kullandığım için 1920*1080 kötü bir görüntü olmasın diye endişe ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Red Kit
29-12-2008, 12:47
Merhabalar;
Benim bir sorum olacak da. Lcd Tv'lerde Full Hd'lerde 1920*1080 çözünürlük oluyor, ama böyle bir teknolojiye para vermeye gerek var mı? Hd Ready bir Lcd alıp 1366*768 çözünürlükle seyretmek daha iyi olmaz mı? Ben çanak anten kullandığım için 1920*1080 kötü bir görüntü olmasın diye endişe ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Türkiyede 1920*1080 yayın yok, olacağı da yok zaten. Bir kaç tane 1280*720 olduğu iddia edilen yayın var ama onların kalitesi de berbat ötesi. Boşuna para vermenin bir anlamı yok, hele bu kriz ortamında.

Red Kit
29-12-2008, 12:51
Arkadaslar plazma tv eski teknoloji detaya girmiyorum suan paraniz varsa enson teknoloji
OLED TV ler param az var derseniz LCD alin ama full HD olsun en az 30000 kontrast olsun ve marka olarak

Ben hala hic birini almiyorum suan en yuksek cozunurluk 1920x1080 bana gore cok dusuk

Hiç 3840*2160 yayın gördünüzmü ? :)

Türkiyede 1280*1024 yayın bile yok doğru dürüst. İnternetten çekeceğim derseniz şu anda İnternette de böyle bir standart yok. Tüm diziler 720p , filmler ise 720p veya 1024p. Ben blu-ray kullanırım diyorsanız çözünürlük 1024p. Biraz makul olmak lazım.

deep
29-12-2008, 17:27
Tuplu gibisi var mi :) 7 sene oluyor alali sony trinitron cillop gibi... Bi ara sarmistim lcd'ye sonra vazcaydim... Nasi kalitesi tuplu kadar iyi mi? Magazada gezince hd clipleri cakiyorlar apisiyorsun ama carsidaki goruntu eve uymuyor... :)

JoNaThAn
29-12-2008, 20:03
Magazada gezince hd clipleri cakiyorlar apisiyorsun ama carsidaki goruntu eve uymuyor... :)

İşte ben Beyonce'a böyle bir zamanda aşık oldum..

UNYELI CONAN
29-12-2008, 20:29
tv'sini oyun agirlikli kullanacaklar icin (benim gibi :D) LCD daha uygun..

film agirlikli kullanacaklar icin ise plazma.. plazmada dikkat edilecek husus belli bir süre sonra sabit görüntüler ekrana yakiliyor.. yani atv yada baska kanal izlerken diger kanalin ambleminin beyaz gölgesi görünüyor :(

Klavye
29-12-2008, 21:45
Arkadaşlar Plazma yerine,mutlaka LCD tv alın.Bilindiği gibi plazmalar gazla,lcd sıvı tüp ile çalışır.Patlama riski plazma TV de çok daha fazla dır.(Uzun süreli tv nin açık kalındığında).Lcd tv de bu ihtimal çok düşüktür.Türkiyedeki yayınlar halen 852x400 dür.1920X1080 yayınlar FULL HD,sadece Kanal D nin ve bazı uydu yayınlarında vardır.Tabi receiver'ın da HD olması şartıyla seyredilebilir.Marka olarak da SONNY ve PHILIPS ten şaşmayın.

Bende 42PFL7403 var. Kablolu da bile görüntü çok iyi.
LCD almayı düşünen arkadaşlara incelemelerini öneririm.

exitance
29-12-2008, 22:31
CRT tüp...... Tüpün arkasından çıkan hızlandırılmış elektronlar, yönlendirilmiş plakaların arasından geçerek ekranınızın iç yüzeyindeki fosfor zemine çarpar. Çarpınca minik bir ışık oluşturur. Minik ışıkların milyonlarcası seri biçimde resmi oluşturur.....

Plasma TV.............. Her bir resim hücreciği içinde hapsedilmiş gaz balonları vardır... Gaz baloncukları elektrik ile uyarıldığında baloncuğun içindeki gaza göre renk verir. İşlemci muazzam bir hızda her baloncuğun ne zaman parlayacağını kontrol eder. 100 Hz TV de tüm pixeller saniyede 100 er defa parlar. Plasma TV deki gaz baloncuklarını florasan ampule benzetebiliriz. Örneğin kırmızı ışık veren gaz baloncuğu aynı zamanda gözle görünmeyen ve hiç bir işe yaramayan kızılötesi ışıkta verir.. Bu yüzden fazla elektrik harcar.

LCD TV............... Plasma TV deki gaz baloncuklarının yerini ledler almıştır. Her led sadece kendi ışığını verir... Yani kırmızının yanına kızılötesi, mavinin yanında mor ötesi yoktur. Az elektrik harcar. LED dizinler yarı iletken teknolojisi ile seri halde üretilir. Bir adet LED üretmekle 1 milyon led dizini üretmek hemen hemen aynı şeydir. Mikroskobik boyuttaki ledlerin zamanla yanması patlak pixel sorunu demektir.

Laser TV....... LED lerin yerini yarıiletken lazer diyotlar almıştır. LED lerin Laser diyottan farkı , LED kadar ışımak için bir lazer diyodun çoook çok daha az elektrik enerjisi harcamasıdır. Ancak lazer diyotların imalatı ledlere göre çoook çok karmaşıktır ve başarısızlık oranı fazladır. Voltaj spikeları probleminde ledler daha dirençli ilen benzer durum lazer diyotları öldürür. Tam bilmiyorum ama Laser TV deki lazer diyotların ömrünün kısa olacağını değerlendiriyorum.

Neticede olgunlaşmış teknolojisi ile LCD TV ler hem enerji tüketimi az hemde benim görüşüme göre daha nettir.

Renkler canlı ama,plasma TVlerde durağan resimler bana suluboya ile yapılmış gibi geliyor.

baron11
29-12-2008, 23:02

Bir ürünü satmak önemli değildir , önemli olan satış sonrası verebileceğin hizmettir . Ama satıp kurtulayım dersen o başka...Benim 40 inç cihaz arızalandı , ufacıkta bir problemi vardı...Tamir edemediler , değişim yoluna gideceklermiş(Demekki parçası yok)...Cihazı götüreli bir ayı geçti...Ya garantisi olmasaydı ne yapmam gerekiyordu ? Türkiye'nin genel alt yapısı bu vermiş olduğunuz değerlere haizmidir acaba ?

GRACİEUX
29-12-2008, 23:18
lcd ve plazmalar demode hale gelecek 1-2 yıla.....

Hem çok enerji tüketimi , hemde sınırlı ömüre sahip.....

Yakında lazer tv 'ler rafları işgal edecek......Lazer tv lerin yalnızca lcd lere göre 1/4 oranında az elektrik tükettiğini ve daha ince olduğunu biliyorum...Diğer ayrıntılarda yakında konuşulur sanırım....

Hazır kriz ortamı varken bence tv değiştirmemek daha iyi olur...1-2 yıl sonra almak daha mantıklı gibi geliyor bana..

kartal35
30-12-2008, 00:59
Başka bir seçenek daha var !

Televizyon Seyretmemek...

ally_mcbeal
15-01-2009, 22:00
Plazma TV'lere sınırlama

Avrupa Birliği büyük ekran TV'lere karşı savaş açmaya hazırlanıyor.

Özellikle son 5 yılda büyük ekran televizyonlar, dünya çapında hızla yaygınlaştılar. LCD'lerden önce yaygınlaşan plazma TV'ler, şu anda başta ABD ve Avrupa olmak üzere son derece yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Televizyon dünyasının "4x4"leri olarak da bilinen plazma TV'lerin bu güzel günleri sona ermek üzere gibi görünüyor çünkü Avrupa Birliği, bu büyük ekran televizyonlara karşı savaş açma hazırlığında.

Savaşın sebebi ise aslında plazmaların lakabı olan "4x4"te gizli. Plazma TV'ler benzerlerinden tam 4 kat daha fazla enerji tüketiyor ve 4 kat daha fazla karbon dioksit yayıyor. Uzun zamandır çevrecilerin hedefinde olan plazma TV'ler ile ilgili çalışma başlatan AB yetkilileri, 2009 baharından itibaren bu tip televizyonların yasaklanması için harekete geçtiler.

AB'de evlerin yanı sıra bar ve alışveriş merkezlerinde yaygın olarak kullanılan plazma TV'lere getirilmesi düşünülen bu yasak, çevre dostu kuzeni LCD'leri etkilemeyecek. Çünkü LCD TV'ler plazmalara göre çok daha az enerji tüketiyor.

Milliyet

baron11
23-03-2009, 16:00
Bir ürünü satmak önemli değildir , önemli olan satış sonrası verebileceğin hizmettir . Ama satıp kurtulayım dersen o başka...Benim 40 inç cihaz arızalandı , ufacıkta bir problemi vardı...Tamir edemediler , değişim yoluna gideceklermiş(Demekki parçası yok)...Cihazı götüreli bir ayı geçti...Ya garantisi olmasaydı ne yapmam gerekiyordu ? Türkiye'nin genel alt yapısı bu vermiş olduğunuz değerlere haizmidir acaba ?

Garantisi yeterli gelmedi...Ocak ayı içinde dispritiör firmanın yerinde , firmanın üç güvenlik elemanı , bendeniz ve firmanın yetkili müdürü ile birlikte verimli bir görüşme yapmak durumunda kaldım...Görüşmemiz çok verimli geçti...Ertesi gün çok daha üstün bir model gönderdiler...Kendilerine gösterdikleri duyarlılıktan dolayı müteşekkirim...