PDA

View Full Version : Aphrodisias Antik Kenti.

Serenler
15-01-2008, 22:21
Bu kentin adını hiç duydunuz mu?
İtiraf etmek gerekirse 2 yıl öncesine kadar ben de duymamıştım, ta ki 2 yıl önce bir sulama projesi için Aydın'ın Karacasu Ataeymir ve Geyre köylerine gidinceye kadar...
Ataeymir beldesinde yağmurlama-damla sulama tesisi ön etüd çalışmaları bitince dünya tatlısı sevgili sulama kooperatifi başkanı sayın Mehmet Özmen beyefendi yorgunluğumuza karşılık büyük bir misafirperverlik örneği içinde burada antik bir kent var sizi bir gezdirelim dedi.
Ama o saate kadar arazide epey dolaşmış yorulmuşum, üstelik aynı gün içinde İzmir'e de gitmem lazım, sırada yapılacak işler var, ama gene de hadi bir gezelim dedim. Yanımda emektar fotoğraf makinem antik kente ve içindeki müzeye daldık..
Daldık dalmasına da o günden beri orası benim için adeta bir tutkuya dönüştü. Proje için her gidişimde tekrar tekrar her fırsatta burayı ziyaret ettim. Yüzlerce fotoğraf çektim.
Dün de oradaydım, projemiz tamamlandı, yaklaşık 4000 dekar, daha sonra proje yaptığımız Palamutçuk köyüne ait 2000 dekar tarım arazisinine sulama suyu götürdük. Tabii Geyre köyü de büyük bir özlemle sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.
Şimdi sıra %80 i zeytin dikili tarlaların tarla içi sulama sistemlerinin kurulmasına geldi. Yani bundan sonra önümüzdeki pazartesi gününden itibaren sık sık buraya gideceğim.
Oradaki güzel görüntüleri tabii özellikle Aphrodisias Antik kentini ve Aphrodisias Müzesini sizlerle beraber yeniden ve tekrar tekrar gezeceğiz.
Öyle bir günde onlarca fotoğraf beklemiyeceksiniz , belki 10 gün ara vereceğim ama sindire sindire bu güzellikleri sizlerle paylaşacağız. :)

Serenler
15-01-2008, 22:25
Tetrapylon ve arkada Babadağ...

http://img175.imageshack.us/img175/7663/1007613ga2.jpg

Serenler
15-01-2008, 22:28
Topiğin ilk fotoğrafı olması dolayısıyla yukardaki ilk fotoğraf sizlere orijinal haliyle hediyemdir :cool:

TETRAPYLON
http://img119.imageshack.us/img119/88/tethraphylonnw4.jpg

Alıntı: Aydın Karacasu Lisesi web sitesi.

HAŞAT
15-01-2008, 22:30
Bu kentin adını hiç duydunuz mu?
İtiraf etmek gerekirse 2 yıl öncesine kadar ben de duymamıştım, ta ki 2 yıl önce bir sulama projesi için Aydın'ın Karacasu Ataeymir ve Geyre köylerine gidinceye kadar...

Memleketim memleketim memleketim :super::super::super:
Sevgiler

Serenler
15-01-2008, 22:39
Memleketim memleketim memleketim :super::super::super:
Sevgiler

Varan biiir :D
Hoşgeldiniz efendim:)
Bahardan bir görünüm o halde:

http://img128.imageshack.us/img128/9518/1005606oo7.jpg

Serenler
15-01-2008, 22:52
Ömrünü Aphrosidias antik kentine harcayan ölümünden sonra bile sonsuza kadar bu antik kentin koynunda sonsuza kadar yatacak olan rahmetli hocamız Prof Kenan Erim hocamızın kabri:

http://img119.imageshack.us/img119/7016/1005555wq0.jpg

guneysu
15-01-2008, 23:03
Syn Serenler siz ki Türkiyeyi karış karış gezen biri olarak (hep hayran olduğum iş) (iyi oluyor bizde arkandan kavga ediyoruz rahatça:D:D)burayı görmemisseniz.. bizim .. benim görmemem normal.. Sağolun resimlerinizle yazılarınızla tanıyacağız burayı.. sizin yaşınıza gelinceye kadarda umarım görür gezerim..

bir yemek yapalım o tarafta hem ziyaret hem tanışma olur.. Ege bölgesi hisse net dostları ile

pinky
15-01-2008, 23:32
Muhteşem stadyumu, tiyatrosu ve tapınaklarıyla mutlaka görülmesi gerekli bir antik kent. Güzel resimlerinizi merakla bekliyorum.

Serenler
16-01-2008, 23:53
Syn Serenler siz ki Türkiyeyi karış karış gezen biri olarak (hep hayran olduğum iş) (iyi oluyor bizde arkandan kavga ediyoruz rahatça:D:D)burayı görmemisseniz.. bizim .. benim görmemem normal.. Sağolun resimlerinizle yazılarınızla tanıyacağız burayı.. sizin yaşınıza gelinceye kadarda umarım görür gezerim..

bir yemek yapalım o tarafta hem ziyaret hem tanışma olur.. Ege bölgesi hisse net dostları ile

Muhteşem stadyumu, tiyatrosu ve tapınaklarıyla mutlaka görülmesi gerekli bir antik kent. Güzel resimlerinizi merakla bekliyorum.

İnşallah buraları hep beraber de gezeriz, doğası da oldukça güzel, bu mevsimde de hava oldukça ılık.
Sevgili Pinky burayı yavaş yavaş gezeceğiz tabii ki, yalnız ilginç olan şu ki Google de Aphrosias antik kenti adıyla arama yaptım ilk çıkan Kendi Çektiklerimiz Topiğindeki fotoğraflar oldu:)
Başkaca bilgi yok denecek kadar az. Oranın tarihçesini bilen ayrıca elinde fotoğraf olan arkadaşlarımızın da katkılarını bekliyorum.

Serenler
17-01-2008, 00:02
Bu yıl buradaki antik kent kazılarına bilmeden yardımcı olduk, aşağıdaki lahit bizimdir:)
Nedenine gelince; Bizim sulama projesi için boru hatlarını kazarken aşağıdaki lahit ortaya çıktı.
Halbuki çalıştığımız yer sit alanının dışındaydı.:super:
Lahitimiz müze girişindeki onlarca lahitin yanında yerini aldı

http://img232.imageshack.us/img232/2916/1007534fa2.jpg

PARK
17-01-2008, 00:18
Bende yıılar önce bir tv proğramında kazı çalışmalarını izlemiştim gerçekten de çok titiz çalışıyorlardı arkeolog'lar...

Roma dönemine ait çok çok değerli kalıntılar mevcut ve bizler bu eserleri Serenler abimizin objektifinden izleme şansına sahibiz...

Sevgili Serenler abimize şimdiden bize böyle mükemmel bir tarih seyiri ve bilgi edinme zevki sağlayacağı için teşekkürler ederiz...

guneysu
17-01-2008, 00:34
Nedenine gelince; Bizim sulama projesi için boru hatlarını kazarken aşağıdaki lahit ortaya çıktı.

içinde altın falan yokmuydu Syn Serenler...vardı ise bize bir şey düşmedimi..

bize derken kendim için istemedim yanlış anlama olmasın :D:D bizim müzeye yani:(

Serenler
17-01-2008, 00:42
Kazı sırasında lahitin kenarı ortaya çıkmış, hiç dokunmadan hemen müzeye haber verilmiş. Görevliler gelip götürmüşler.
İçinden birşey çıkmamış.:)

Serenler
17-01-2008, 00:50
Müze içinde heykeller;
Unutmadan ilave edelim döneminde burası bir sanat merkeziymiş, dünya heykel okulu olarak adlandırılıyormuş.

http://img89.imageshack.us/img89/2986/1007550gd5.jpg

guneysu
17-01-2008, 00:50
http://www.aphrodisias.info/aphrodisias.asp

linkinde bilgiler var burası ile ilgili olarak

Serenler
17-01-2008, 00:51
http://img223.imageshack.us/img223/284/1007542nw2.jpg

Serenler
17-01-2008, 00:59
http://www.aphrodisias.info/aphrodisias.asp

linkinde bilgiler var burası ile ilgili olarak

İlginiz için teşekkürler sevgili Güneysu, linkteki sitede güzel bilgiler var.

http://img89.imageshack.us/img89/6218/1001815xs1.jpg

VOLVO
17-01-2008, 01:00
Bu akşam Harem'den Efe Tur ile gece 01.30 otobüsüne yer ayırttım.:wave::wave::wave:

Yağmalamaya gitmeye karar verdim fotoları görünce:sus:.Hadi dua edinde toprak altında altın, antika mantika birşeyler bulayım.:cool::cool::cool:

Lilyum
17-01-2008, 01:00
Ben gittiğim zaman müze tadilat nedeniyle kapalıydı...
Görmeye değer aslında...:cool::cool:
İnşallah bir daha gitme fırsatı çıkar...

pinky
17-01-2008, 01:07
AFRODİSİAS

Ertesi gün, Afrodisias’a düştü yolum. Kaz Dağlarındaki güzellik yarışmasında tacı Athena ve Hera’ya kaptırmayan Afrodit’e adanan şehir, baharın renk cümbüşü içindeydi. Karlı Babadağ bu güzelliği tamamlıyordu. Afrodit güzellik ve aşk tanrıçası olunca biraz yoldan çıkmış. Kocası Hephaestus, sevgilileri Hermes, Dionysos, Adonis ve ilginç çocuklar Afrodit’in yaşamına ait bazı detaylar. Tanrıçanın oğulları arasında psikolojiye adını veren Psyche’nin sevgilisi aşk tanrısı Eros ve abartılı bir erkeklik organına sahip tanrı Bes de var. Atalarının Afrodit’ten geldiğine inanan Sezar tanrıçanın tapınağına bir altın Eros heykeli hediye etmiş ve Anadolu’daki şehirler içinde kendisine Afrodisias’ı seçmiş. Afrodisias’dan sonra gittiğim Pamukkale’de önce Romalılardan kalma antik havuzda yüzdüm. Bir başka Roma dönemi havuzu, Kapadokya’da Bor ile Kemerhisar arasında bulunuyor ve daha dün yapılmış gibi.

Saffet Emre Tonguç

Serenler
17-01-2008, 01:08
Bu akşam Harem'den Efe Tur ile gece 01.30 otobüsüne yer ayırttım.:wave::wave::wave:

Yağmalamaya gitmeye karar verdim fotoları görünce:sus:.Hadi dua edinde toprak altında altın, antika mantika birşeyler bulayım.:cool::cool::cool:

Ben de rahmetli Kenan Erim hocanın kızılcık sopasını aramaya başlayayım bari sanırım epey lazım olacak:D:D

Ben gittiğim zaman müze tadilat nedeniyle kapalıydı...
Görmeye değer aslında...:cool::cool:
İnşallah bir daha gitme fırsatı çıkar...

İnşallah efendim, arzu ederseniz size seve seve eşlik ederim:cool:

Serenler
17-01-2008, 01:09
Aphrodisias Müzesi
Aphrodisias Müzesi, batı Anadolu'daki bilinen en olağandışı, göze çarpan müzelerden birisidir. Kazılar sırasında ortaya çıkarılan haliyle, anıtlar burada sergilenmektedir. İlk halleriyle bulguların incelenip göz önüne getirilmesi, bu antik anıtların ihtişamının anlaşılmasına yeterli olur. Özellikle Aphrodisias'ın antik heykeltıraş okulunun çalışmaları bu sanatın gelişme seviyelerini gösterir.

Bir rahip heykeli;

http://img215.imageshack.us/img215/5949/1007585ep3.jpg

pinky
17-01-2008, 01:13
AŞKIN ŞEHRİ AFRODİSİAS

Yakında bayram tatili geliyor, ben havasına biraz erken girdim, bu kısa vadeli soluklanma döneminde gidilebilecek yerleri gözden geçirmeye başladım. Taze aşıklara, yeni evlilere, eski evlilere, aşık olmak isteyenlere, ayrıca aşk bahane gönül ister gezme diyenlere bu kenti ziyaret etmelerini önermeye karar verdim.

Adından da anlaşılacağı gibi Afrodisias aşkın, güzelliğin, bereketin sembolü olan Afrodit'in adına atfen isimlendirilmişti. Afrodisias Afrodit'in en önemli kutsal yapılarından biri olan Afrodit Tapınağı'na ev sahipliği yapmaktaydı. Bununla beraber Afrodit kelimesi MÖ 2. yüzyıldan sonra kullanılmaya başlandı. Bu tarihten önce kaynaklar gerek kentin adı gerekse tarihi hakkında berrak bir bilgi sunmuyorlar.

İzmir'den 230 km Denizli'den 160 km uzaklıkta bulunan 600 m rakıma sahip Geyre köyünün yakınlarındaki bu kent, antik kaynakların çoğunda Anadolu'nun güneybatısını kapsayan Caria bölgesine ait gösteriliyor, bununla beraber kent Lydia ve Phrigia bölgelerine de yakın.

AYRICALIKLI BİR KENT
Bizanslı gramer uzmanı Stephanus Afrodisias'ı Nino olarak kaydeder. Nino Asur-Babil kökenli aşk tanrısı olan Ninos'dan gelmekte. Asur-Babil Krallığı'nın Efsanevi kurucusu olan Ninos meşhur Semiramis'in kocası ve Belos'un oğlu. Akropolis tepesinde ve Pekmez tepede yapılan kazılar kentin tarihinin çok eskilere Bronz ve Demir çağlarına kadar gittiğini göstermekte.
Tarihçi Appian, Mithradates Savaşları sırasında (MÖ 82) Romalı diktatör Sulla'nın Delphi'deki Apollo kahini tarafından Caria'daki Afrodit Tapınağı'na, savaşı kazanması için, hediye göndermesi tavsiyesinde bulunur. Sulla tavsiyeye uyarak ona altın bir taç ve çift başlı bir balta gönderir. Romalı lider Julius Augustus Sezar da ona adakta bulunmuştur. Sezar'ın MÖ 44 yılında Roma'da suikaste kurban gitmesinden sonra onun katillerinin adamı olan Labienus tarafından, şehir Octavius'a ve Antonius'a olan sadakati yüzünden ele geçirilir ve yağmalanır. Daha sonra aynı sadakat şehrin bir takım öncelikler almasına, vergiden muaf tutulmasına ve Roma'ya bir senatör gönderme yetkisine sahip olmasına sebep olur.
Tiyatro'nun sahne duvarına yazılan mektuplarından birinde Octavius Afrodisias halkına ve azatlı kölesi Zolios'a çok sıcak övgüler yağdırır. Bu iltimas Octavius MÖ 27 yılında İmparator Augustus olduktan sonra da devam etmiştir. Zolios da Roma ile Şehir arasında sıcak ilişkiler kurulmasına katkıda bulunduğu için hemşehrileri tarafından saygı görmüştür. MS 1.yüzyıldan sonra da hemen hemen bütün Roma imparatorları Afrodisias'a imtiyazlı davranmışlardı.

HEYKELTRAŞLIK MERKEZİ
Bu yüzyıllar aynı zamanda Afrodisias'lı Afrodit'in şöhretinin arttığı ve yüzlerce ziyaretçi ve hacı akınına uğradığı aynı zamanda heykel okulunun bütün Roma sınırları içinde tanındığı bir dönem olmuştu. Hellenistik döneme damgasını vuran kent, muhteşem iklimi ve bugünkü ziyaretçileri için de en büyük önemi taşıyan mermeriyle ünlüydü. Bu mermer kolay işlenebilir, yoğun, krem renginde, parlak küçük kristallerden oluşmuş, belki de bulunabileceğinin en iyisiydi. Afrodisias bu nimetlerden sonuna dek yararlandı. Kurulan heykeltraşlık okulu sayesinde 600 yıldan uzun bir süre, var olan en önemli heykeltraşlık merkezi olarak tanındı.
Afrodisias MS 3. yüzyılda Roma' nın başkenti seçildi ve bir yüzyıl boyunca başkent olarak kaldı. Kent 4.yüzyılda psikoposluk merkezi haline geldiğinde, adı, "haç" anlamına gelen Stavropolis' e dönüştürüldü. Ünlü Afrodit Tapınağı artık bir bazilikaydı. Ancak bu değişim iyice kökleşmiş olan putperestliği kolay kolay silemedi. Bu dönemde Afrodisias ve Afrodisias'lı isimlerinin sistematik olarak şehirdeki kitabelerden silindiği gözlenir. Kentin ismi Bizans tarafından Stavropolis'e dönüştürülse de kentliler bu ismi benimsemez ve Afrodisias tamamıyla yok olmaz ama yeni bir isim 'Caria' kullanılmaya başlar.

DEPREMLER VE SEL BASKINI
Kent tarih boyunca, Jeolojik olarak kararsız bir bölge olmasından dolayı pek çok depremden nasibini almıştı. Roma döneminde olan depremlerin çoğunun izleri daha sonra restore edildiklerinden fark edilemez. 4. yüzyıldaki ve daha sonraki facialar daha kolay izlenebilir. 350'li ve 360'lı yıllardaki depremlerde komşu Efes'le aynı kaderi paylaşmıştı. Bu tarihlerde kent sel baskınlarına uğramıştı. Bu zararlar 5. yüzyılda telafi edilmiş ve selleri durdurmak için dahiyane planlar geliştirilmişti. Daha sonra Heraclius (610-641) zamanında olan depremlerdeki zararlar hiçbir zaman tamir edilemedi, günümüzde bunların izleri kentin her yanında göze çarpar.

SONUN BAŞLANGICI
7.yüzyıldan sonra şehir hakkındaki bilgi sınırlıdır. Bizans dönemi kilise belgelerinde buraya tayin edilen piskoposların bazıların isimleri geçmekte. MS 12-13. yüzyıllar arasında kentin Türkler tarafından dört kez ele geçirildiği yine Bizans kayıtlarında geçiyor. 13. yüzyılda kent Aydın Beyliği'ne geçti ve Afrodisias tamamen terk edildi. Ancak 15. yüzyılda bereketli toprakları insanların ilgisini çekti ve Afrodisias harabelerinin üzerinde Geyre köyü yeşermeye başladı.
Kentin önemi ve güzellikleri ne kadar anlatılsa da onu gerçekten yaşayabilmek ve onun büyüsünü tamamıyla hissedebilmek için burayı gezenler, 8 000 kişilik tiyatro binasının tepe galerilerine tırmanmalı ve ardında uzanan manzarayı seyretmeli; hala ayakta duran müthiş kolonlar arasında dolaşmalı; bir zamanlar coşkulu seslerle inleyen, şimdiyse ıssız bir sessizliğe bürünmüş Odeon' da bir süre dinlenmeli. Akdeniz' in en iyi korunmuş antik stadyumunu gezip güneş batımında Afrodit Tapınağı' na, kentin merkezine dönmeli ve sonunda Tetrapylon'a, kolonların yükseldiği bu muhteşem abideye ulaştığında, durup şehrin eski ihtişamını düşlemeli.

PAHA BİÇİLEMEYEN KALINTILAR
Paha biçilemeyen sayısız kalıntının merkezi olan Afrodisias'ın, bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları sonucunda sadece dörtte biri gün ışığına çıkarılmış bulunuyor. Günümüzün en önemli Greko-Romen merkezlerinden biri olan Afrodisias'ın keşfedilmesi ve varlığını halen sürdürmesini sağlayan kişi, kazı çalışmalarının 30 yıl boyunca başkanlığını yürüten Kenan T. Erim burayı "Aşık oldum" sözleriyle tanımlamış. Günümüzde kazı çalışmalarını Prof. R. R. R. Smith ve Prof. Christopher Ratte yürütüyor, elbette bugünkü çalışmalar, Prof. Erim döneminde olduğu gibi New York Üniversitesi himayesinde sürdürülüyor. Bu hazinenin yer aldığı topraklarda halen eşsiz eserler yatıyor. Greko-Romen dünyasının sivil kültürünün en güzel örnekleri dünün Afrodisias'ı, bugünün Geyre Bölgesi'nde keşfedilmeyi, incelenmeyi ve korunmayı bekliyor.

--------------------------------------------------------------------------------
NURAY MESTCİ - 18 Kasım 2002, Pazartesi

http://www.hurriyet.com.tr/agora/article.asp?sid=6&aid=212

VOLVO
17-01-2008, 01:15
Ben de rahmetli Kenan Erim hocanın kızılcık sopasını aramaya başlayayım bari sanırım epey lazım olacak:D:D

İnşallah efendim, arzu ederseniz size seve seve eşlik ederim:cool:

iki mesajı da tam anlamadım.Daha doğrusu ilkini anlamak çok işime gelmedi
:gulen::gulen:

Ama ikincisini harbiden anlamadım.Serenler Abi ben seni Lilyum Abla ile evli biliyordum:a-o::a-o::a-o: Evliyseniz bunca seneden sonra bu nezaket neden?Şaka şaka.Ben de eşime karşı çok naziğimdir.Valla bak:oley::oley:

Neyse beni lafa tutmayın.Otobüs'ü kaçırcam:evil::evil::evil:

bikmisbroker
17-01-2008, 01:18
Harikasiniz Sayin serenler,
Bu basligi da Listeme ekledim.
Bu basligi Okudukca Memleketimi Ne kadar az tanidigimi anlayip, utandim.
Sayin Pinky'e de buradan ayrica tesekkur ederim.
Resimli ve resimsiz paylasimlari icin. :bravo:

Serenler
17-01-2008, 01:21
Ne yani elimizde kızılcık zopası var diye herkese işliyor mu sanıyorsunuz. Kendilerinin eline takdim edip emirlerini soruyoruz.:D:D
Ne demişler el elden üstündür :super:

Parstunc
17-01-2008, 01:24
Afrodisias antik kenti Ege bölgesinin en önemli antik kentlerinden biridir. Bana göre en az Efes kadar güzel ve önemli bir yerdir. Koç vafkının sponsorluğunda kazı çalışmaları yapılmaktadır. İnanılmaz güzel eliptik kocaman bir stadyumu vardır. Nerdeyse müsabaka yapılacak kadar sağlam kalmıştır. Bu şehrin özelliği bölgenin kültür ve sanat şehri ve mermer işleme merkezi olmasıdır. Burada inanılmaz güzel sanat eserlerini ve heykelleri görebilirsiniz. Şehrin en önemli özelliklerinden biride Anadoludaki tek 3 katlı tiyatroya sahip olmasıdır. Şehri gezerken alışveri yerlerinin yanında müzik ve heykel yapımı için ayrılan bölümler bu şehre olan insanın hayranlığını arttırıyor. Altına meraklı arkadaşlar var anlaşılan onlar içinde ufak bir şey yazayım. Sezarın defne dalı altın tacının bir eşini Afrodisias müzesinde görebilirsiniz. Kısaca Aydın'a 100 km uzaklıkta olan (Denizli istikametinde) bu tek kelime ile ŞAHASER ANTİK KENTİ MUTLAKA AMA MUTLAKA GÖRÜN. İnanılmaz bir yer ....

VOLVO
17-01-2008, 01:28
Ne yani elimizde kızılcık zopası var diye herkese işliyor mu sanıyorsunuz. Kendilerinin eline takdim edip emirlerini soruyoruz.:D:D
Ne demişler el elden üstündür :super:

Anlaşıldı abi.Aslında açıklama yapmak zorunda değildin:he:.Hatta sil istersen:bad::bad:

VOLVO
17-01-2008, 01:30
Harikasiniz Sayin serenler,
Bu basligi da Listeme ekledim.
Bu basligi Okudukca Memleketimi Ne kadar az tanidigimi anlayip, utandim.
Sayin Pinky'e de buradan ayrica tesekkur ederim.
Resimli ve resimsiz paylasimlari icin. :bravo:

Sevgili Babo Aydın'ın Geyre köyünden misiniz:D:D:D:bad:

Serenler
17-01-2008, 01:30
Sevgili Pinky ve Parstunç değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim.
Sn Bıkmışbroker güzel yurdumuzun çok zengin tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri gerçekten gezmekle bitecek gibi değil ki, hiç ummadığınız bir yerde ummadığınız güzelliklerle karşılaşıyorsunuz.
sn Pinky'nin gönderisinde belirttiği gibi bu antik kentin bile hala dörtte üçlük bir bölümü hala toprak altında ve gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor.

bikmisbroker
17-01-2008, 01:38
Sevgili Babo Aydın'ın Geyre köyünden misiniz:D:D:D:bad:Geriye donup bakiyorumda;
Hep Boyle bir koyde dogmak isterdim, TERCiH bana verilseydi eger..
Benim Dogdugum yerlere YAKIN, "aslantepe Hoyukleri" (http://www.hayalsaati.com/forums/dunyanin-ilk-sarayi-t10428.html?) var..
FAKAT nedendir Bilmiyorum, 45 senede 1 ARPA BOYU KAZI yapildi.

Aslantepe Kazisi Linkleri;
http://www.hayalsaati.com/forums/dunyanin-ilk-sarayi-t10428.html?

http://www.frmtr.com/kultur/119196-malatya-aslantepe.html

Parstunc
17-01-2008, 01:39
Ben Ege bölgesinde yaşadığım için bir ekleme yapmak istiyorum. Neredeyse her yer antik kentlerle dolu ve bir çoğuna daha el değmemiş durumda. Aydındaki Tralles antik kentini duyan oldumu? Bu kent Aydın şehrinin içinde olan bir yer. 3 katlı yer altı mağaraları inanılmaz uzayıp gidiyor. Üçgözler adı verilen kalıntılar Aydın'a girerken tepeden sizleri karşılıyor. Peki ya Amizonayı duydunuz mu? Nerdeyse define avcıları dışında hiç kazı yapılmamış bir yer. Gerçekten Türkiye tam bir arkeolojim cenneti ve çok bakir bir alan.

VOLVO
17-01-2008, 01:45
Peki ya Amizonayı duydunuz mu? Nerdeyse define avcıları dışında hiç kazı yapılmamış bir yer. .

Nassı yani:dolar::dolar::dolar:

Serenler
17-01-2008, 14:22
http://img508.imageshack.us/img508/5332/1007544bi2.jpg

Serenler
17-01-2008, 14:23
http://img508.imageshack.us/img508/4295/1007556iz2.jpg

Serenler
17-01-2008, 14:28
http://img88.imageshack.us/img88/3016/1007557pv3.jpg

Serenler
18-01-2008, 20:27
http://img250.imageshack.us/img250/4005/1007562le9.jpg

Serenler
18-01-2008, 20:30
İnsanlar 2200 yıl önce ayaklarına ne giyiyordu sorusunun cevabı,
Oldukça güzel bir ayakkabı modeli: :)

http://img250.imageshack.us/img250/5777/1007588lh3.jpg

radyolog
18-01-2008, 21:11
yıl 1975

GS lisesi son sınıf öğrencisiyim

o zaman ki TMGT nin kurslarına katılmış ve amatör turist rehber i olmuşum yaşım daha 20

Atatürk Havalimanına gittik saat 20.30 dediler grup gelecek beklemeye başladık grup geldi saat 02.30 da bendeniz uyumaktayım muavin uyandırdı ''kalk geldiler diye ''

neyse transferlerini yaptık sabah saat 09.00 da depar verip iznik/bursa/ izmir/afyon üzerin den denizli gecelemesi sonrası......

ulan ertesi gün pamukkale var hadi idare ederiz ( oriantasyon gezilerinden az çok tanıyoz) sonraaa..

alllah allah AFRODİSİAS var programda hiç görmediğim bi yer ne yapsam neetsem

grup katolik rahiplerinin organişze ettiği bi gezi idi başındada muhterem bir yaşlı papaz vardı

sıkıntım anladı bana şöyle dedi : sadece AFRDOİSİAS da benim söylediklerimi tercüme et gerisine karışma ''

ben de öyle yaptım

ve inanın o zamanki güzelliklerini bu harika hatta hala keşfedilmemiş batı anadolu nun o zamanki tarihi üzerinde ciddi rol oynamış bu tarihi kenti

prof turist rehber liği kariyerimde deflarca daha gördüm her zaman bir öncekinden daha fazla zevk aldım

sn Akurgal ın Tetrapilon önündeki mezaını hep saygı ile izledim

olağanüstü güzellikteki müzesini hep hayranlıkla gezdim ve gezdirdim ( antalya arkeoloji yada efes müze leri hikaye )

gel zaman git zaman körfez krizi oldu turlar kesildi ( 1991 senesi ) afrodosias programlardan kaldıreıldı ( maliyet falan olayları )

ben de zaten 1992 senesinde son turumu ve jübilemi yaptım

hala gözlerimin önündedir o ilk turum

GÖZLERİMİ YAŞARTTIN SVG SERENLER

BENİ 30 KÜSÜR SENE ÖNCEYE GÖNDERDİN İYİ DE ETTİN SVG DOZTUM ( İZİN VERİRSEN)

guneysu
18-01-2008, 22:25
İnsanlar 2200 yıl önce ayaklarına ne giyiyordu sorusunun cevabı,
Oldukça güzel bir ayakkabı modeli: :)

Syn Serenler..

bu ayakkabı yazlık modeli... kışlık model resimleride varmıdır...

şakası bir yana 2200 sene önce bile güzel modelmiş.. 2200 senede moda yerinde sayıyor anlaşıldı..:cry::cry:

sezi
19-01-2008, 00:03
En kısa zamanda gidip görülecek yerler listesine ekledim.İnşallah görmek kısmet olur.
Ellerinize sağlık.:)

Serenler
19-01-2008, 00:41
Çok haklısınız sevgili Radyolog, orası bir aşk bir çekim merkezi...
İnsanı kendine çektikçe çekiyor, gittikçe daha çok gitmek istiyorsunuz.
İlk yazımda belirttiğim gibi bende orayı 2 yıl öncesine kadar tanımıyordum.
Tanımıyordum derken adını dahi duymamıştım. Tanımaya gelince hiçbir zaman tamamen tanıma fırsatımız olmayacak, çünkü yüzlerce yıldır buradaki tarihi eserlerin bir bölümü talan edilmiş, aşağıdaki fotoğrafra göreceğiniz üzere çok büyük bir bölümü de toprak altında ve buraların kazısı belki birkaç nesil daha sürecek. Kazılan küçük bir bölüm ve çıkan eserler ortada...
Sevgili Güneysu kışlık ayakkabı konusu fotoğrafı gönderince aklıma geldi, onu da haftaya çeker gönderirim, kıyafetler de oldukça şık aslında.:cool:

http://img184.imageshack.us/img184/1126/1005561np4.jpg

Serenler
19-01-2008, 22:23
Müzede camlı bölme içindeki eserler;

http://img89.imageshack.us/img89/1617/1007563uz4.jpg

Serenler
19-01-2008, 22:24
http://img182.imageshack.us/img182/4930/1007564dl2.jpg

Serenler
19-01-2008, 22:25
http://img137.imageshack.us/img137/8494/1007565qf6.jpg

Serenler
19-01-2008, 22:27
http://img89.imageshack.us/img89/7263/1007566os4.jpg

Serenler
04-02-2008, 22:53
Aphrodisias'a bir ömür veren Kenan Hoca'mızı rahmetle anıyoruz....
Müze girişindeki heykeli:

http://img104.imageshack.us/img104/2355/1007752sp6.jpg

Serenler
04-02-2008, 23:10
Müze girişi:

http://img174.imageshack.us/img174/5884/1007715gi9.jpg

Serenler
04-02-2008, 23:12
http://img104.imageshack.us/img104/6003/1007753lx0.jpg

mahpiuluta
12-02-2008, 20:02
Sn Serenler,

Memleketimizin hazinelerini bize gösterdiğiniz, tekrar hatırlamamıza yardımcı olduğunuz için ve verdiğiniz emek için çok teşekkürler...

Serenler
17-02-2008, 19:28
Sn Serenler,

Memleketimizin hazinelerini bize gösterdiğiniz, tekrar hatırlamamıza yardımcı olduğunuz için ve verdiğiniz emek için çok teşekkürler...

Teşekkür ederim, ben sadece var olan güzellikleri tanıtmaya çalışıyorum.

http://img529.imageshack.us/img529/2792/1007568hq5.jpg

Serenler
17-02-2008, 19:32
http://img232.imageshack.us/img232/8696/1007739ay6.jpg

Serenler
17-02-2008, 19:33
http://img20.imageshack.us/img20/1291/1007573cz8.jpg

Serenler
17-02-2008, 19:35
http://img232.imageshack.us/img232/2633/1007563oa5.jpg

Serenler
17-02-2008, 19:49
Cam eşyalar...

http://img507.imageshack.us/img507/9567/1007735xm3.jpg

Serenler
17-02-2008, 19:59
Kenan hocanın müze girişindeki heykeli;

http://img228.imageshack.us/img228/2497/1007752rc1.jpg

Serenler
20-09-2009, 17:16
Sütunlar:

http://img222.imageshack.us/img222/6240/66507183.jpg

Serenler
20-09-2009, 17:45
Hamam;

http://img222.imageshack.us/img222/5830/recoverdjpgfile112.jpg

Serenler
20-09-2009, 17:46
http://img121.imageshack.us/img121/7779/recoverdjpgfile1352.jpg

gemici
12-06-2010, 11:35
okumayanlar da okusun.....................