PDA

View Full Version : youtube izlemek

yatırımcı35
20-01-2008, 13:41
ağ bağlantılarına gir sag tıkla özelliklere gel aşagıdaki DNS sunucu adreslerini kullan tıkla .Yeğlenen DNS sunucusu kısmına.4.2.2.1 Diğer DNS sunucusu kısmınada 4.2.2.2 tamam deyin ve iyi seyirler . ayrıca ATATÜRKE yapılanları nefretle kınıyoorum..

pinky
20-01-2008, 14:44
Bilgisayarlarımda ethernet kullandığım için biraz uğraştırdı ama sonunda Youtube bağlandı. Atamıza saygısızlığı tabii ki kınıyorum. Bu saldırının silinmesi için defalarca Flag'ı tıklamıştım. Teşekkürler

pinky
20-01-2008, 15:29
ağ bağlantılarına gir sag tıkla özelliklere gel aşagıdaki DNS sunucu adreslerini kullan tıkla .Yeğlenen DNS sunucusu kısmına.4.2.2.1 Diğer DNS sunucusu kısmınada 4.2.2.2 tamam deyin ve iyi seyirler .
Ben bunları yapmadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturdum. Belki gereksiz idi ama bunu her değişiklikten önce yapmayı adet edindim. Zira geçmişte çok faydasını gördüm. Saygılar.

tsalci
20-01-2008, 17:42
Konunun başlığı geregi türk telekomun engellediği yada zaman içerisinde engelleyecegi sitelere aşagıdaki programı kurarak erişebilirsiniz
örneyin yakın zamanda engellenecek siteler arasında paylaşım siteleri mevcuttur
en çok kullanılanlar
http://www.divxplanet.com/
http://www.divxforever.us/
bu sitelerdir ve engellenecek tüm sitelerede aşagıdaki linkte yer alan programı kurarak ulaşabilirsiniz.. şu an yukardaki sitelere erişim sağlayamıyor iseniz siteler engellenmiş demektir programı kurarak engelleri aşın

TreeWalk DNS

Sizlerin aşagıda anlatınları şu an için yapmanız gerekmiyor programı kurun yeterli

sizlere DNS (Domain Name Server), Türkçe adıyla Alan Adı Sunucusu, Alan İsimlendirme Sistemlerinden bahsetmek istiyoruz. Nereden çıktı bu dediğinizi duyar gibiyiz. Mesleği, hobisi veya ilgi alanı web servisleri olmayan arkadaşlar için hiç de ilgi çekici veya bilinmesi gereken bir şey değil. Zaten çok da sıkıcı bir konu ) Ögrenilmesi bir tarafa anlatmasi bile pek zevkli degil.

Zaten amacımız teknik bilgilerle sizi boğmak değil. Hatta teknik bir şeyler de anlatmayacağız. Anlattıklarımızın içerisinde hatalı şeyler bile olacak. Bu yüzden konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlardan özürlerimizi de peşinen dileyelim.

Bu DNS denen şeytan icadı sistem sayesinde akılda kalması güç ip adreslerini ezberlemek zorunda kalmıyoruz. Aklımızda tutmamız gereken, sadece gitmek istediğimiz sitenin alan adı. Biz sitenin ismini, internet gezginimize yazıp sayfanın açılmasını bekliyoruz. Arkada ne olup bittiği bizi ilgilendirmiyor.
Ama bu aralar arka planda olup bitenler bizleri de ilgilendirmeye başladı.

Bu alan adı sistemini, muhtarlıklara, telefon defterine benzetebiliriz. Tüm telefon defterini ezberlememize veya muhtarlıklarda ne kadar kayıt varsa bilmemize gerek yoktur. Lazım olduğunda gider sorar, adresi öğreniriz. Bizim yerimize tüm bu kayıtları tutan, organize eden kişiler, kurumlar vardır. Onların görevi sadece bu işi layığıyla yapmaktır. İşte bu muhtarlık işini internette DNS sunucuları üstlenmiş durumda. Tüm interneti alan adlarına ayırıp merkezi muhtarlıklar ve ona bağlı bölgesel muhtarlıklar, onlara da bağlı ucu mahalle muhtarlıklarına kadar varan bir muhtarlık zinciri kurulmuş durumda.

Sizin kalkıp merkez muhtarlığa gitmenize gerek yok. Bu sistem sayesinde, mahallenizdeki muhtar amcaya gidip adını soyadını verdiğiniz kişinin adresini öğrenebilirsiniz. Artık adresini bildiğiniz kişiyi de gider ziyaret edersiniz.

Bu noktada, mahalle muhtarının istediğiniz adresi vermek istememesi gibi bir lüksü DNS sisteminde yani internette olamaz. Veya sizi yanıltması da olası değildir. Görevi; istediğiniz adresi size doğru şekilde vermektir. Sorduğunuz adres var olsa bile; böyle bir adres yok veya böyle bir adres var ama size veremem gibi bir yanıtla size geri dönemez. Eğer merkezde bir kayıt varsa bunu size iletmek zorundadır. Bunu sansürleyemez, bloklayamaz.

Ama Muhtarınız kafasına göre iş yapmayı seviyorsa, örümcek kafalıysa veya yetersiz birisiyse size keyfine göre hizmet verecektir. Bu yüzden gitmek istediğiniz adrese ya ulaşamayacak ya da geç ulaşacaksınızdır.

Iste bahsetigimiz bu muhtar örnegine, telekomun dns sunuculari çok da güzel bir örnektir.

Son dönem popüler olan, site engelleme, sansürleme, bloklama, banlama, artık adını nasıl anmak istiyorsanız anın, bunun bir sonucudur. Kaydı ROOT DNS SERVER’lar da olan domainlere erişime keyfi bir şekilde engellemek sadece Türklere özgü bir yöntemdir. Madem ortada bir suç varsa ve keyfi hareket edilmiyorsa yansız ve tarafsız ortamlarda davanızı açınız ve o sitenin kaydını tamamen internetten sildiriniz. Elbette bunu yapmak olasıdır. Ama yapabilmek için sağlam delillerle gitmeniz gerekir. Kafanıza göre savcılık veya mahkeme kararını 1 günde çıkartamazsınız. Bu işler sadece Türkiye’de olur.

Peki biz Türk insanı bu muameleye maruz kalmaya mecbur muyuz? Hangi siteye erişip erişemeyeceğimize, TTNET veya ISS’miz mi (servis sağlayıcımız) karar verebilir? Bizler internette özgür olamaz mıyız?

Elbette hayır. Her problemin bir çözümü olacağı gibi bununda bir çözümü mevcut. Birinci çözüm internet muhtarınızı değiştirirsiniz. Yasakçı DNS sunucuları yerine, düzgün çalışan DNS sunucularını kullanabilirsiniz.

Yada;

Madem muhtarınız yetersiz ve keyfi çalışıyor. O zaman kendi muhtarımız kendimiz oluruz. Aradan mahalli ve bölgesel muhtarlıkları çıkartır direk Merkeze bağlı çalışırız. Böylece de hem özgür oluruz hem de istediğimiz adresleri hızlıca bulur interneti daha hızlı dolaşırız.

Bu alan adı sunucusu dediğimiz zımbırtıyı sadece kendimize ait olacak şekilde çalıştırabiliyoruz. Basit bir yazılımla kişisel bilgisayarımız kendi dnslerini kendisi çözüyor.

Programın adı; TreeWalk DNS

http://treewalkdns.com/

Program indirme kısmı: http://ntcanuck.com/downloads.htm

Windows 2000, XP, 2003 için direk indirme linki: http://ntcanuck.com/download/051111twdns.zip

Windows 2000, XP, 2003 için yansı 1: http://treewalk.net/X_f5s33-QlPr7/051111twdns.zip

Windows 2000, XP, 2003 için yansı 2: http://confetch.com/download/051111twdns.zip

Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için direk indirme linki: http://ntcanuck.com/download/BIND-LE.exe

Windows 95, 98, ME İşletim sistemleri için yansı 1: http://treewalk.net/X_f5s33-QlPr7/BIND-LE.exe

Gelelim Win XP için kurulumuna;
Kurulum çok basit ama genede kurmadan önce adımları görmek isteyebileceğinizi düşündüm.

051111twdns.zip (1,19 MB (1.248.367 bayt)) hardiskimize indirdiğimizde Zip’li olduğunu görüyoruz. Zip’i açıp içerisinden TreeWalk.exe’yi uygun bir klasöre çıkaralım. Ardından TreeWalk.exe çift tıkladığımızda bizi aşağıdaki hoşgeldiniz penceresi karşılıyor.

TreeWalk DNS Server

Kurulumun düzgün olması için TreeWalk bizi Antivirus ve Firewall programlarımızı disable etmemiz için uyarıyor. İsteneni yapıyoruz. Antivirüs ve firewall yazılımlarımızı kapatıp NEXT sekmesine tıklıyoruz.

TreeWalk DNS Server İle Sansürlenen Engellenen Sitelere Erişim

Bizi lisans sözleşmesi ekranı karşılıyor. I accept the agreement seçili yapıp sözleşmeyi kabul ederek NEXT sekmesine tıklıyoruz.

TreeWalk DNS Server İle Sansürlenen Engellenen Sitelere (DivXPLANET, Mega Upload) Erişim

Önümüze yazilimla ilgili teknik açiklamalar ve uyarilar geliyor. Bize yeniden hafizada kullanimda bir yazilim bulunmamasi gerektigini hatirlatiyor. TreeWalk’in Xp ve türevlerinde servis olarak çalisacagini. Dns caching islemini gerçeklestirecegini ögreniyoruz. Kuruluma devam etmek üzere NEXT sekmesini tikliyoruz.

DivXPLANET Erisim

Tekrar Next ile devam ediyoruz.

TreeWalk ile DNS Sunucu Calistirma

Karşımıza kurulumdan önce son bilgilerin verildiği pencere geliyor. Next ile devam ediyoruz.

TreeWalk DNS Server İle Sansürlenen Engellenen Sitelere Kolay Erisim

Bu son ekranda kurulumun tamamlandığını, bilgisayarımızın başdan başlatılması gerektiğini görüyoruz.
Eğer bilgisayarımızı yeniden başlatmaya hazırsak Finish’i tıklıyoruz.

Bilgisayarımız reboot oldukdan sonra eğer firewall yazılımı kullanıyorsak, gerekli izinleri vermek durumundayız.

Örneğin Zone Alarm;

TreeWalk Dns Server Kurulumu TreeWalk DNS Server Kurulumu Ekran Görüntüleri

verdiği bu iki uyarıda, remember this setting (ayarları anımsa) seçeneğini işaretleyip, Allow (izin ver) tıklayıp sorunsuzca çalışmasını sağladık.

Hemen ardından daha önce giremediğimiz siteleri kontrol ettik. Artık hepsi sorunsuzca ve hızlıca geliyorlardı

Yazılım otomatik bir şekilde; yerel ağ bağlantılarımızda TCP/IP ayarlarında dns sunucu ayarımızı 127.0.0.1 yapmış.

Eğer bir problemle karşılaşırsanız mutlaka bu kısmı kontrol edip, dns sunucu olarak kendi bilgisayarınızı işaret eden 127.0.0.1 nolu loopback, localhost denen ip’yi elle giriniz.

WindowsXP DNS Ayarlama

Yöntem 3: Hosts Dosyasına Site Tanımı Girmek

Engellenen sitelere erişim için diğer bir yöntemimiz de;

bilgisayarımıza engellenen sitelerin sunucu ip adreslerini öğretmekdir.

Erişmek istediğiniz sitenin sunucu ip adresinin her seferinde uzaktaki DNS sunucusuna sorulmaması bize hız kazandıracaktır.

Öncellikle bilmemiz gereken erişmek istediğimiz sitenin sunucu ip’sidir. Bunu dns stuff’ın Ping Tool hizmetiye kolayca öğrenebiliriz.

Ip Adresi Öğrenme Örnekleri:

Ping DivXPLANET.Net

Ping DivXPLANET.Com

Ping DivXFOREVER (foreverdivx.com)

Ping DivFOREVER (foreverdivx.net)

Ping MegaUpload.Com

DnsStuff bize gerekli ip bilgisini veriyor…

Pinging www.divxplanet.com [89.149.239.114]:

Ping #1: Got reply from 89.149.239.114 in 44ms [TTL=55]

Ping #2: Got reply from 89.149.239.114 in 44ms [TTL=55]

Ping #3: Got reply from 89.149.239.114 in 43ms [TTL=55]

Ping #4: Got reply from 89.149.239.114 in 50ms [TTL=55]Done pinging www.divxplanet.com!

Erişmek istediğimiz sitelerin sunucu ip adreslerini öğrendik ve bir yere not ettik. Şimdi sıra bu ip adreslerini bilgisayarımıza tanıtmaya geldi. Bilgisayarımızda “Hosts�? adı verilen (herhangi bir uzantısı olmayan) dosyamız mevcutdur. İnternetle ilgili her türlü işleminizde bilgisayarımız ilk önce bu dosyayı arar. İçersindeki yönergeleri uygular…

İşletim sistemlerine göre bu dosyamız, bilgisayarımızdaki aşağıdaki klasörlerin altındadır:
Windows Vista = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows XP = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows 2K = C:\WINNT\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Win 98/ME = C:\WINDOWS

WinXP için C:\WINDOWS\system32\drivers\etc altındaki “hosts�? dosyasının üzerine çift tıklayalım ve NotePad ile açalım.

WinXp Örnek Hosts Dosyası

127.0.0.1 localhost yazan yerine hemen altına, erişmek istediğiniz sitelerin ip adresini ve domain adını arada en az bir boşluk bırakarak girelim.

89.149.239.114 divxplanet.com
89.149.239.114 www.divxplanet.com
89.149.239.114 forum.divxplanet.com
83.149.99.113 foreverdivx.net
83.149.99.113 www.foreverdivx.net
69.5.88.72 megaupload.com
69.5.88.72 www.megaupload.com
Erişmek istediğimiz siteleri hosts dosyamıza ekledik

Kaydetip dosyamızı kapatabiliriz. Ardından

Komut İstemi > ipconfig /flushdns işlemi ile DNS Çözme ön belleğini temizleyelim.

Cocuments and Settingsbirisi>ipconfig /flushdns

Windows IP Yapılandırması

DNS Çözme Önbelleği başarıyla temizlendi.

Cocuments and Settingsbirisi>

Eğer flushdns işe yaramazsa bilgisayarımızı başdan başlatmalıyız. Artık erişmek istediğimiz sitelere sorunsuz ve hızlıca erişebiliriz…

İnternet özgür yaşam biçimidir kimsenin engellemeye hakkı yoktur

pinky
20-01-2008, 23:32
Peki artık Youtube'u kullanıyoruz ama yasağın kalktığını nasıl öğreneceğiz? :)

swert
21-01-2008, 00:01
Yanlış anlaşılmasın burada yazanlara değil sözüm ama söylemeden edemeyeceğim.

Youtube bir çok faydalı şey için gerekli olabilir. Hatta gereksiz şeyler için bile gerekli görülebilir. Ancak bir firma (ki hele ben beğenip kullanıyor isem) kurallara uymalı bu tip yanlışların önüne geçmeli ve hatta bu tip durumlara olanak dahi bırakmamalıdır.

Youtube '[I]nin tavrı açısından duruma bakıldığında ; sadece bugün değil daha önceki günlerde de benzer durumlarda harekete geçmediğinin örneklerini gördük. Youtube kendi hizmetinin birileri tarafından hakaret aracı olarak kullanılmasını engellemek ile yükümlüdür. Eğer ki kendilerinin böyle bir dertleri yok ise youtube 'nin benim hayatımda yeri olmasına gerek yoktur.

Dolayısıyla gereğini yapmayan youtube 'ye erişimin yasaklanması, kullanıcılarına ceza vermek demekten ziyade onların haklarına ve değerlerine sahip çıkmaları manasına da gelir. Bu hassasiyete sahip olmayan duyarsız youtube 'nin, Türkiye'deki kullanıcıları tarafından protesto edildiğini bilmesi / görmesi önemlidir.

Bunun yanısıra elbette dava da açılmalı , olası yaptırımlar uygulanmalıdır.

Bunları bilinçli tüketici olmanın gereklilikleri olarak söylemek istedim.

Olayı bu açıdan görmeyenler (olaya bu açıdan yaklaşmayanlar) proxy kullanarak bağlanabilir. Kendilerine söylemek istediğim söz yoktur.

pinky
21-01-2008, 00:36
Wiki ansiklopedideki yazıya göre dünyada en çok ziyaret edilen 3. site olan Youtube u yasaklayan ülkeler

Fas
Suudi Arabistan
Suriye
Birleşik Arap Emirlikleri
İran
Türkiye
Tayland
Brezilya

http://en.wikipedia.org/wiki/Blocking_of_YouTube#List_of_countries_were_blocked
Atamıza değil hakaret en ufak bir lafı kaldıramayacak bir milletiz. Bunda hiç kimsenin şüphesi yok. Mahkemenin yasağıyla gülünç duruma düşüyoruz. Bu iş mahkemeye düşmez devlet gücünü göstermelidir. Listeye bakın hep geri kalmış ülkeler ve gelişmekte olan iki ülke.

JoNaThAn
21-01-2008, 05:17
hmm Afganistan'da yasaklanmamış..

Asıl trajik olan yanı; biri, yattığı yerden bir millete ve Atatürk gibi bir liderine küfrediyor; göbeğini kaşıya kaşıya.. Ve bunun bedelini, o siteyi kullanamayarak yine o küfürü yiyen halk ödüyor..

Valla acaip iyi iş:) Bizde gidip hemen bütün dünya ülkelerinin liderleri, ruhani bilmem neleri hakkında video hazırlayalım.. Bütün avrupada falan yasaklansın youtube.. hatta google ı bile yasaklatıp, yahooyu kullanılmaz hale getirebiliriz bu yolla..

Buarada Türkiye'nin yeni idolü Afganistan'ı tebrik ediyorum.. Sanırım artık yeni hedefimiz Afganistan olabilir:) Biz adamların seviyesine inmek için canla başla solurken, adamlar bizim seviyemize çıktı:)

buarada orda elektrik varmı?

Onlar benim Atama küfretse ne olur? Dönüp suratlarına bakarsam, namert olayım:) O kalitede bir adamı, ünvanında adını barındıran bir millet olarak biz bile hakedemedik.. Küfretmesi onlara kalır mı? Hadisinler ordan.

UmutEr
13-03-2008, 22:37
http://img370.imageshack.us/img370/6517/bayrak05di8.jpg

Ata'mıza yapılan bir saygısızlık nedeniyle YouTube sitesine erişim mahkeme kararıyla yasaklanmıştır.
Ata'mıza saygısızlık yapanları şiddetle kınıyorum.

http://www.freep.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080313/NEWS07/80313038

yavuzc
15-03-2008, 14:30
Abilerim Youtubeye girmek için bişe daha buldum verdiğim siteyle girin:::

http://www.izbirakma.com/?__proxy_url=aHR0cDovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbQ== adresine girin karşınıza Youtube Çıkıcak...

Adım Adım Youtubeye Girmek...
1. Adım
http://img256.imageshack.us/img256/8237/i1pm1.jpg

2. Adım
http://img256.imageshack.us/img256/981/i2zp7.jpg

3. Adım
http://img256.imageshack.us/img256/3517/i3qo2.jpg

exitance
15-03-2008, 15:42
Ülkemde parti kapatma davaları açılıyor, internet erişimleri kısıtlanıyor. Tam anlamıyla dünyaya rezil oluyoruz diye düşünüyorum.

Youtube kapatılması tam bir rezillik. Atama hakaret ediliyor, hakaret eden izliyor, üçüncü şahıslar izliyor, hakaret edilen bir toplumun özgürlüğü elinden alınıyor.

Türkiyeden erişim kapatılacağına, gidip youtube'den videoyu kaldırtsana kardeşim. Hatta bir protokol hazırla, bu tip videolar ortaya çıktığında videonun siteden kaldırılmasını kolaylaştıracak önlemleri al.

Düşünsenize ben propagandacı bir Yunanlı olsam her hafta bir video hazırlayarak, tüm Türklere youtube sitesini unutturabilirim. Komik.

KARADENIZ
15-03-2008, 16:01
kapatmaya gerekce olan video nun link adresi varmi birilerinde ?

JoNaThAn
15-03-2008, 16:11
Ben dns ayarlarını yaptım ancak önceden girebilirken şimdi giremiyorum.. Youtube bende hiçbir şekilde açılmıyor bir kaç gündür.. Bunun nedeni nedir arkadaşlar? Çözülebilecek bir sorun mu? Yoksa sıradan bir hata mı? Beklemek yeter mi..

MALIX
15-03-2008, 16:45
Siradan bir hata degil, farkli sekilde engellemisler bu sefer.

Proxy vs. filan kullanmak gerekiyormus, riskleri filan olabilir diyor yazi bilmiyorum benim ihtiyacim yok nede olsa :) Bi bakin siz:

http://www.hosaf.org/youtube-yasaklanmis-nasil-acarim

KARADENIZ
15-03-2008, 17:22
Siradan bir hata degil, farkli sekilde engellemisler bu sefer.

Proxy vs. filan kullanmak gerekiyormus, riskleri filan olabilir diyor yazi bilmiyorum benim ihtiyacim yok nede olsa :) Bi bakin siz:

http://www.hosaf.org/youtube-yasaklanmis-nasil-acarim

su malum video nun adi yada ulasim linki var mi sizde ?

tsalci
16-03-2008, 00:14
Malum Youtube Gene kapatıdı Giremeyen

Daha Öncede VErmiştim Ama Bİlmeyenler için

http://treewalk.net/X_f5s33-QlPr7/BIND-LE.exe

Adresten Dosyayı İndirin Kurulumu Yapın YeterLi

DNS Adresleriniz 127.0.0.1 şeklinde deyişecektir . program kurulmalıdır .

MALIX
16-03-2008, 00:37
Forumdan direk *.exe dosyasina link vermek pek guvenli gozukmeyebilir yalniz.

gizemliduygular
19-03-2008, 12:20
İnternet özgür yaşam biçimidir kimsenin engellemeye hakkı yoktur

Benim Cumhuriyet'ime, Bayrağıma, Milletime, Devletime, Atatürk'üme, Şehit ve Gazilerime el ve dil uzatanlar kim olursa olsun. Bunların her türlü yayın organları (gazete, televizyon, dergi, internet sitesi...), dernekleri, partileri, paravan şirketleri, şubeleri ya da akla başka her ne geliyorsa kapatılsın.

Okul önlerinde gençlerimize uyuşturucu satmaya kalkanları haklı bulanımız varsa bu konuda başka yorum yapmam. Mesajımı anlayan anlamıştır sanırım.

Von
19-03-2008, 13:26
Benim Cumhuriyet'ime, Bayrağıma, Milletime, Devletime, Atatürk'üme, Şehit ve Gazilerime el ve dil uzatanlar kim olursa olsun. Bunların her türlü yayın organları (gazete, televizyon, dergi, internet sitesi...), dernekleri, partileri, paravan şirketleri, şubeleri ya da akla başka her ne geliyorsa kapatılsın.

Okul önlerinde gençlerimize uyuşturucu satmaya kalkanları haklı bulanımız varsa bu konuda başka yorum yapmam. Mesajımı anlayan anlamıştır sanırım.

Sn gizemliduygular

Youtube'un çalışma prensibini biliyormusunuz ?

mehcur
19-03-2008, 15:01
http://www.wujie.net/downloads/ultrasurf/u.zip

Adresindeki programı indirip çalıştırırsanız başka birşeye gerek kalmadan istediğiniz siteyi Telekom yasaklarına aldırmadan dolaşabilirsiniz...

Bir de...

Sn. Von'un da dediği gibi Youtube'un çalışma prensibini de anlamak gerek bu yasakları koymadan önce.Aynı şekilde Facebook'ta da hakaret içerenler gruplar var yerli-yabancı.Ona da erişim yasağı koymalı mıyız?.Tek tek böyle uğraşmaktansa yurtdışı erişimini kapatalım derim...Biz izlemedikten sonra başkası izlese de farketmez.

gizemliduygular
19-03-2008, 15:51
Sn gizemliduygular

Youtube'un çalışma prensibini biliyormusunuz ?

Sayın Von youtube'un çalışma prensibi hakkında bilgim yok. İstirham etsem beni aydınlatırmısınız?

Von
19-03-2008, 16:04
Sayın Von youtube'un çalışma prensibi hakkında bilgim yok. İstirham etsem beni aydınlatırmısınız?

Estağfurullah, aktarayım.

Youtube denen site yaklaşık 2.5-3 senedir yoğun bir şekilde kullanılan bir video paylaşım sitesi. Başta kişilerin kendi videolarını ve çevresindeki çekimleri, küçük denemerlini yansıttığı bir iletişim aracıyken şu anda aklınıza gelen her konu video, klip, dizi, komedi, spor alanında bir zamanlar günde 65.000 videonun eklendiği (şu an rakamı bilmiyorum) ve 20 milyon kişinin ziyaret ettiği bir site. Rakamın aynı kaldığını varsayarak 65.000 videonun bir çok farklı dilde olduğu bunları tek tek kontrol edip uygunluk kontrolünün site tarafından yapılmayacağı da aşikar.

Sistemin otokontrolü daha çok, yer verilmemesi gereken videoların site yönetimine bildirilmesi ile ve belli bir şikayet sonucu site yönetiminin imkanları dahilinde bu videoyu yayından kaldırması mümkün. Tabii aynı videoyu başka bir email adresi alıp tekrar youtube a koymanın sadece 5 dk aldığı da aşikar.

Sonuç olarak Atatürk'e hakaret eden site Youtube değil, o videoları siteye koyan internet kullanıcılarıdır. Milleti, dini, niyeti, akli dengesi ne olursa olsun pek çok ülkenin pek çok değerine bu tür hakaret içeren pek çok video youtube da öyle veya böyle barınmaktadır. Bunların kontrol sürecinin yayından kaldırılması süreci öyle kolay değil.

Bunun yanında koskoca bir siteye erişimi sırf bu yüzden kaldırmak, hukuken bazı düzenlemelerin şart olduğunu da bence gösterir. Çünkü ben Türk'lerin youtube erişimini kısıtlamak için, her gün bir hakaret içeren videoyu çok kolay siteye yükleyerek erişimi kapattırabiliyorsam, bu Türkiye'nin değerlerine sahip çıktığını değil tam tersi alay konusu olmasına yol açıyor.

cans
20-03-2008, 02:12
www.ktunnel.com

JoNaThAn
20-03-2008, 08:13
Komik.. Kapatmışlar youtube u.. Tamamen. Bence internette fazla.. Toptan kapatalım.. Uydu yayınlarını da iptal edelim.

Gerçekten aciz ve komik.

MALIX
21-03-2008, 02:44
Kaynak: http://bilimfelsefedin.blogspot.com/2008/03/atatrk-dnce-ve-sansr.html

www.wordpress.com
www.ateizm.org
www.ateizm1.org
www.islamiyetgercekleri.org
www.bilimvedin.blogspot.com
www.cevaplar.wordpress.com
www.bilim-din.blogspot.com
www.kisiselgoruslerim.blogspot.com
www.mfipb.com
www.yahyaharun.com
www.19.org
www.tagged.com
www.slide.com
www.alibaba.com
www.youporn.com
www.redtube.com
www.geocities.com
www.divxplanet.net
www.imdb.com*
www.torrentturk.com
www.frmdivx.com
www.divxcity.org
www.turkdivx.net
www.1001kitap.com

*: Mahkeme, dunyanin en buyuk sinema sitesi olan www.imdb.com yerine yanlislikla www.imbd.com 'a erisimi engellemis. :)

ayyan
21-03-2008, 02:59
"Kendimi kandırdım, sadece kendimi
Görmezden geldim, dünya alemi
Bu dünyayı arka bahçem sandım hep
Kandırdım da, kendimi"

Yaww ayıp yaw.. Kandıra kandıra ancak kendilerini kandırıyor bunlar. Ee.. Yanii? Erişimi Türkiye'den engellemek kolay iş. Bu işi yapacaksan gidip diğer ülkelerden de engelleyeceksin, göreceğiz.

Kendi kendimizi kandırmaya devam, deve kuşu misali.. Kafayı toprağın içine gömdük mü tamamdır, kurtulduk.

Babamın bir arkadaşı "Bazıları dünyayı kendi arka bahçelerinden ibaret sanırmış.." derdi de kızardım adama.. Valla haklıymış ne diyebilirim ki?

tsalci
24-03-2008, 21:07
%100 yotube sorunsuz girmek

Firefox ile sorunsuz açabilirsiniz siteyi. Şöyleki;
TOR (http://www.torproject.org/dist/vidalia-bundles/vidalia-bundle-0.1.2.19-0.0.16.exe) programını indirin ve kurun.
Torbutton (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/2275) eklentisini Firefoxa yükleyin ve programı yeniden başlatın. Tekrar açtığınızda, sağ alt köşede "Tor Disabled" yazar. Ona tıklayarak "Tor Enabled" yapın. Youtube' a erişebilirsiniz artık.

Firefox Kurulu olmalıdır.. kurulumdan sonra problem çıkmaz eger yotube haricinde gezinir iken problem yavaşlama olur ise Firefox açtığınızda, sağ alt köşede Tor Enabled a basarak "Tor Disabled yapmanız yeterlidir

kurulumdan sonra girmede problem çıkar ise güvenlik duvarınızdan izin vermelisiniz.. ben sorunsuz kullanıyorum bu saat itibariyle

volkan_as
25-03-2008, 00:55
Selam,

Yasaklamak, sanırım bu ülkenin geleneği. Bu da demokrasiyi nasıl elde ettiğimiz ile bağlantılı. Bizim demokrasimiz halk tarafından söke söke kazanılmadığı, merkezden halka hediye edildiği için farklı. İlk zamanlarından bu yana da yasaklamalar, hediye edilen bu sistemin korunması için en önemli ve etkili araç olagelmiş ve bu yüzden günümüzde de karşılaşılan her sorunda ilk başvurulan yöntem olmuş.

Şöyle diyebilirsiniz belki: "Ne demek halk tarafından söke söke kazanılmadı? Kurtuluş Savaşı neydi o zaman?" Kurtuluş Savaşı sonucunda bu halk demokrasisini değil bağımsızlığını kazandı. O yüzden bizim insanımız bağımsızlığını demokrasisinin üzerinde tutarken, Avrupalı'nın önceliği hakları ve özgürlükleridir diye düşünüyorum.

Çok uzak değil, bundan 3-4 sene öncesindeydi sanırım (Serdar Kuzuoğlu'nun - Radikal Gazetesi - bir konuşması sayesinde öğrendim) internet suçları ile mücadelede şöyle bir tedbir ciddi ciddi görüşülmüş: Yapılması düşünülen düzenlemeye göre, internet sitesi kurmaya karar veren kişi öncelikle sitenin bir çıktısını bilmem kaç nüsha olarak tanzim edip Cumhuriyet Savcılığın'dan olur alacak. Onay alındıktan sonra site açılacak, ama yapılacak her değişiklik öncesi savcılığa bilgi verilecek. Bu düzenleme birkaç oturum boyunca tartışılmış ama yurtdışı kaynaklı sitelerden yapılacak uygunsuz yayınların önüne geçemeyeceği gerekçesi ile uygulamadan vazgeçilmiş. Vazgeçme nedenine bir daha bakar ve üzerinde düşünür müsünüz? Es kaza işe yarayacağını düşünseler bu mekanizmayı oluşturacaklar.

Eğer kişi, değerlere (vatan, millet, Atatürk, bayrak, rejim, din...) samimiyetle bağlı ise, bu değerler ile ilgili yeterli bir entellektüel birikimi var ise (ki bağlılık duygusu taşıyor iseniz neye bağlandığınızın bilgi birikimine sahip olmalısınız - İslamiyet'i bilmeyerek iyi bir müslüman olunabilir mi?-) sakıncalı ya da hakaretvari bulduğunuz neşriyat ile ilgili tartışma platformlarında meseleyi anlatırsınız. Bilgiye ve tutarlılığa dayanan her argüman da gerekli saygıyı görür. Bu tartışma platformu - her ne kadar küfürlerden geçilmese de- her videonun altında var- çok önemli iki işe yarar:

1) Meydanı boş bırakmamış olursunuz
2) Konu ile ilgili bireysel bilgilenme için motivasyon teşkil eder.

Tartışma platformları ben sana laf çaktım, sen beni oturttun, o da ötekine gol attı gibi verimsiz nitelemelerinden kurtulur; tartışılan konu üzerinde derinlemesine araştırma yapılmasına vesile olur vs...Fakat bu yasaklamalar nedeni ile buna gerek duymayan kitleler, bilgiye ulaşma motivasyonlarından eksik kalıyorlar bana kalırsa ("ne gerek var adam gibi tartışıp hakarete itiraz etmeye, devlet yasaklayıverir olur biter" denilerek). Bu ise internetten önce de bizim memlekette kanayan bir yara değil mi zaten?

Son zamanlarda gözüme çarpan bir söyleşi vardı. Bir üniversitede "eğitim kurumlarında Atatürk" gibi bir konu üzerinde yapılan bir tez çalışmasından bahsediyordu. Araştırmanın sonucunda (buraya dikkat!!!) erişkinlerin Atatürk ile ilgili bildikleri ile ilkokul öğrencilerinin bildikleri arasında istatistiki açıdan anlamlı bir fark bulunamamış:notr:. Bu bilgisizlik nedeni ile de Atatürk'e hakaret videolarının altında yazılan yorumların çoğu şu şekilde: "Ulan bilmem neyini bilmem ne ettiğimin adamı.... Sen adam mısın da benim değerlerime hakaret ediyorsun oç..." (küfretmeyi bilen ilkokul öğrencisi ağzı - ne olacaktı ki ?)

Bize ait bir refleks ile yapılan bu erişim yasaklarının, özellikle youtube gibi çok kullanıcılı ve tartışmalar yapılan platformlarda, meydanı boş bırakmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. Yasaklı dönemlerde bazı yöntemler kullanarak siteyi inceliyorum, bol miktarda " aptal herifler gene yasakladılar" benzeri yorum ile karşılaşıyorum. E ne oldu şimdi?

Not: Her yazıyı olduğu gibi bu yazıyı da başka tarafından anlamaya eğilimli kişilerin olduğunu varsayarak açık açık yazıyorum: Ben bunları yazarak "değerlere hakaret edilsin" demeye çalışmıyorum. Bunu böyle anlayan oldu ise başa dönüp tekrar okumasını öneriyorum.

Saygılarımla.

tsalci
26-03-2008, 21:14
YouTube'u bir de Türkçe kullanı

Dünyaca ünlü video paylaşım sitesi YouTube'u Türkçe kullanmak mümkün. Yasin Kültür ve Orçun Öztürk tarafından geliştirilen bir Firefox eklentisi ile birlikte YouTube yüzde yüz Türkçe oluyor. Eğer siz de YouTube'u Türkçe kullanmak istiyorsanız öncelikle Mozilla Firefox kullanıcısı olmalısınız. Bu adresten Türkçe YouTube eklentisini indirerek YouTube'u tamamen Türkçe'ye çevirebilirsiniz. Eklentinin kendi adresi olan http://www.turkceyoutube.com/ da bir göz atabilirsiniz. Sitede de aşağıdaki video yer alıyor:

http://www.turkceyoutube.com/

ayyan
26-03-2008, 22:37
Yotube ne zaman açılacak?
26.03.2008 20:05 ( Kaynak:www.internethaber.com )

Youtube yasağı ne zaman kalkacak? Herkesin merakla bekledeği yasak ne zaman bitecek?

Görüntü paylaşım sitesi YouTube'dan yapılan açıklamada, "son kapatma kararına neden teşkil eden videoların incelendiği ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırıldığı" bildirildi.

YouTube'dan yapılan yazılı açıklamada, Türk kullanıcıların şu anda YouTube'a erişememesinden üzgün olunduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırdık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacıyla yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız."

pinky
27-03-2008, 19:22
Youtube açılmış. :)

dalgıçkerem
27-03-2008, 19:48
sn. pinky kapalı ne yazıkki.

pinky
27-03-2008, 19:56
sn. pinky kapalı ne yazıkki.
Ben de açık. Proxyler devrede değil. Bakalım diğer üyeler ne diyecek.

Von
27-03-2008, 20:03
Açılmış.

dalgıçkerem
27-03-2008, 20:10
http://www.youtube.com/index
bende niye açılmıyo acaba

dalgıçkerem
28-03-2008, 00:25
you tube açıldı.

pinky
14-04-2008, 15:40