PDA

View Full Version : 'Yakıtsız motor' mucidi Ahmet Bey

fizik72
19-02-2008, 12:43
Haber

http://bilim.tv/haber_oku.asp?haber=163

Serenler
19-02-2008, 12:52
The page cannot be found
The page you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Serenler
19-02-2008, 13:18
Yakıtsız motor icat etti !

Bir “Erke” daha çıktı ! Emekli teknisyen, mıknatısları kullanarak “yakıtsız motor” icat etti.

19 Şubat 2008 10:54
--------------------------------------------------------------------------------

Yakıt gerektirmeyen kuvvet makinesi olarak tanıtılan Erke Dönergeci'ne Kırşehir'den rakip çıktı. "Erke Dönergeci'nin tanıtımını TV'de izledim. Şaşırdım. Aşağı yukarı aynı. Aynı prensipte çalışıyor, aynı devirde dönüyor. O devirde onlar da kullanamaz. Geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye'de patent almaya kalksalar karşılarına ben çıkacağım. 2006'da patentini aldım." Bu sözler, "Manyetik alanlardan faydalanarak gücü katlanan yakıtsız motor" projesinin ve patentinin sahibi Ahmet Kolbaşı'ya ait. Nevşehirli mucit makine teknisyeni Kolbaşı'yı, Kırşehir'deki dairesinde ziyaret ettik. 63 yaşındaki Kolbaşı, 1995'de Toprak Mahsulleri Ofisi Kırşehir Ofisi'nde başteknisyenlikten emekliye ayrılmış. Ankara 2'nci Erkek Sanat Enstitüsü 1962-1963 dönemi mezunu. Askerlik öncesi DSİ merkez atölyesinde çalışır. Ankara'da 1.5 yıl polislik de yapan Kolbaşı, o dönemdeki adıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu kanalıyla teknik sınavı kazanarak Hollanda'ya kalifiye eleman olarak gider. 1969-1973 yılları arasında ambalaj makinesi fabrikasında ve havaalanı büfesinde çalışır. Yurda izinli gelir ve bir daha dönmez.

ÖNCE MAKETİNİ YAPTI

Teknolojiye düşkün olduğunu söyleyen Kolbaşı, ilgisini çeken makineleri çalışma prensibini sökmeden elinden bırakmadığını anlatıyor. Bilinmeyeni anlamaya dönük bu merak, "mıknatısın gücünü niye kullanmayalım" düşüncesiyle onu "yakıtsız motor" mucitliğine kadar götürmüş. 1991'de hoparlördeki adi mıknatısları kullanarak, buluşunun çalışabilirliğini görmek için maket yapmış. Çalıştığını görünce de dünyanın masrafını yapıp prototipini oluşturmuş. 10 yıllık patentini almış.

OTOMOBİLİNDE DENEYECEK

Özel alaşımlı manyetik çeliklerle motor gücünün artırılacağına inanan Kolbaşı, icadını Volkswagen otomobilinde test etmeyi düşünüyor. Enerji ve otomotiv devlerinin hedefi haline geleceğinden endişelenen Kolbaşı, projesini askerlere de götürmüş. Kolbaşı, şunları söylüyor: "Bu bir buluş. Bilinmeyenler aşıldı. Bundan sonraki aşama, piyasada bilinen sistemlerle bunun geliştirilmesi. 24 volt akü ile çalışıyor. Petrol, gaz gibi hiçbir yakıta ihtiyacı yok. Hava kirliliği yaratmıyor. Klasik motorlara göre 3 kat daha güçlü. Yarış otomobilleri hızına, 5 bin devrin üzerine çıkacak. Maliyeti sıfıra yakın."

PROJEYE ORTAK ARIYORUM

Fizik yasaları gereği verilen enerjinin geri alınamayacağı gerekçesiyle buluşuna itiraz edenleri, manyetik alanı kullandığını söyleyerek ikna etmeye çalıştığını belirten Ahmet Kolbaşı, " Bugün param olsa, bütün özel alaşımlı parçaları döktüreceğim. 2-3 ayda elektrik üretecek, jeneratöre bağlayacak hale getiririm. Ortak arıyorum" diyor.

HARARET VE DONMA YOK KUTUPTA DA KULLANILIR

Teşvik uzamazsa fabrikayı başka ülkeye taşıyacağım Kolbaşı, devlete ve millete faydalı olmayı hedeflediği yakıtsız motorun faydalarını şöyle sıralıyor:

* Yakıt kullanılmadığı için petrol, LPG, hidrojen gibi yakıtlara bağımlılıktan kurtulunacak.

* Hesaplara göre, motor gücünün klasik motorlardan en az 3 kat daha fazla olması, radyatör, karbüratör, marş motoru, egzos gibi parçaları bulunmayışı nedeniyle az yer tutması, orta ve yüksek gerilim elektrik enerjisi istemediği için sanayinin motor gücü gerektiren her dalında kolaylıkla kullanılabilecek.

* Yüksek motor gücü ve yakıt masrafı olmadığından ucuz elektrik elde edilebilecek.

* Motor içinde piston, sübap, segman gibi çalışan parçalar bulunmayacağından dolayı sürtünme, aşınma, kırılma gibi arızalar olmayacağı için bakım ve tamirde zaman ve para israfı en aza inecek.

* Motorda yanma olmadığı için, hararet yükselmesi ve donma olayı olmayacağından her iklimde ve her yerde kullanılabilecek.

BULUŞUNUN PÜF NOKTASI MIKNATIS

Yakıtsız motorun ana malzemeleri 24 volt bir akü ve mıknatıslar. Motor, iki adet alternatif elektro mıknatıs arasına yatay olarak yataklanmış bir adet devamlı mıknatıstan oluşan mıknatıs gruplarından meydana geliyor. Devamlı mıknatısa bağlı biyel kolu vasıtasıyla güç kranka aktarılıyor, krank çıkışından dairesel hareket elde ediliyor. Motor bloku ve yataklar, mıknatıslanmayan malzemelerden yapılıyor.

mehcur
19-02-2008, 13:42
Aynı konu mevcuttu...

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=23320

deep
20-02-2008, 06:28
Yeminle benim aklima gelmişti :)

Red Kit
20-02-2008, 11:24
cek ve de cak en çok sevdiğimiz kafiyeler herhalde. Kim daha çok ceklerse ve de caklarsa onun peşinden koşuyoruz.

mehcur
20-02-2008, 12:21
cek ve de cak en çok sevdiğimiz kafiyeler herhalde. Kim daha çok ceklerse ve de caklarsa onun peşinden koşuyoruz.

Ülkemizde genelde gelecek zaman ekiyle kurulan cümleler genelde sonradan şimdiki zamana dönüşmüyor, -caktı ekiyle kullanılmaya başlanıyor. :)

hexedemical
20-02-2008, 12:52
arkadaşlar bunun gerçekleşmesi için yeryüzünde "SIFIR" sürtünme olması lazım

deep
20-02-2008, 22:54
arkadaşlar bunun gerçekleşmesi için yeryüzünde "SIFIR" sürtünme olması lazım

Sürtünme ile alakali deil... Miknatisin gucu magmanin cekirdegin etrafinda donmesinden gelir... Bu da dunyada bir elektromanyetik alan oluşturuyor... Su an kullandigimiz elektronik cihazlarin cogu buna bagli... Hatta tam arastirmadim ama beynimizdeki elektrik yoluyla haberlesme bile bu sayede oluyor... Kisacasi magma cekirdek etrafinda donmez ise hepimiz birer bitki gibi oluruz ve elektronik cihazlar susar...

Kissadan hisse miknatis olayina gelirsek... Dogru bir duzenek ile bu gucten faydalanilabilir... Ama 1 tonluk bir araci hareket ettirmek icin bu duzenegin büyük olmasi lazim... Araba muhtemelen yurumez... Ama miknatista mantik var...

Hepiniz duymussunuzdur yokus yukari giden aracin hikayesini... Motor calismadigi halde yokus yukari bi 20 metrelik mesafeyi gidiyor... Bunu yapan elektromanyetik alan...

Milyonlarca ton sıvı metalin kati cekirdek etrafinda donmesi muhteşem bir güç... Kullanilabilirse tabi...

lazman
20-02-2008, 23:05
Sürtünme ile alakali deil... Miknatisin gucu magmanin cekirdegin etrafinda donmesinden gelir... Bu da dunyada bir elektromanyetik alan oluşturuyor... Su an kullandigimiz elektronik cihazlarin cogu buna bagli... Hatta tam arastirmadim ama beynimizdeki elektrik yoluyla haberlesme bile bu sayede oluyor... Kisacasi magma cekirdek etrafinda donmez ise hepimiz birer bitki gibi oluruz ve elektronik cihazlar susar...

Kissadan hisse miknatis olayina gelirsek... Dogru bir duzenek ile bu gucten faydalanilabilir... Ama 1 tonluk bir araci hareket ettirmek icin bu duzenegin büyük olmasi lazim... Araba muhtemelen yurumez... Ama miknatista mantik var...

Hepiniz duymussunuzdur yokus yukari giden aracin hikayesini... Motor calismadigi halde yokus yukari bi 20 metrelik mesafeyi gidiyor... Bunu yapan elektromanyetik alan...

Milyonlarca ton sıvı metalin kati cekirdek etrafinda donmesi muhteşem bir güç... Kullanilabilirse tabi...

yine hepimiz şunu da duyduk...yolun yukarıya doğru görülmesi tamamen bir göz yanılasıymış.Zaten arabanın gittiği yönr doğru imiş eğim.Terazi ile de bunu defalarca gösterdiler

deep
20-02-2008, 23:11
yine hepimiz şunu da duyduk...yolun yukarıya doğru görülmesi tamamen bir göz yanılasıymış.Zaten arabanın gittiği yönr doğru imiş eğim.Terazi ile de bunu defalarca gösterdiler

her neyse ayrintilara fazla takilip konuyu dagatmayalim :he: :oley:

Saka bi yana ben gormedim zaten sadece okumustum biryerlerde... 1 senedir dunyadan kopuk oldugumdan pek bilmiyorum.. Ama bu elektromanyetik alan oldugu gercegini deistiremez... :)

karya
21-02-2008, 00:05
Yahu Deep kardaşım ne işin var böyle teknik topiklerde artık borsa tat vermiyor galiba selamlar.:)
Ret kit kardeşime katılıyorum. "Cek caklar" ilginç. Ben de arabaya 1.5 yıl önce bor hidrolür yakıt tasarruf sistemi (http://www.mercanotomotiv.com/)taktırdım ama iddia edildiği gibi % 30-50 değil de sadece % 15-20 tasarruf sağladığını tespit ettim. Teoriyle pratik genelde farklı sonuç veriyor. İnşallah doğrudur da biz de tarihe bazı sanayi buluşlarıyla geçebiliriz.

hexedemical
21-02-2008, 00:21
sn deep dediğiniz ve yeni icat denilen ürünün youtube da birçok videosunu bulabilirsiniz :) ,
kaldıki elektirksiz veya güç vermeden hiçbir zaman mıknatısa bağlayarak hareket vermezsiniz videolarda ya el ile ya elektrik ile hareketler verilmiş. . arabada sürtünme kayıpları olur ısınır, ısınan her maddede sürtünme var demektir. mıknatısı biyel koluna bağladığınız aksam,tüm araba parçaları , tekerin yol ile yaptığınız kayıp, sürtünme kaybı yapan birçok faktör mevcut . bu kayıpları nasıl karşılayacaksın? mecburen elektrik vererek... ne kadar ? mucidimiz belirtmiyor :)
yani sonuç olarak sıfır enerji ile hareket vermezsiniz, hatta arabayı hesap ettiğinizde belki elektirk harcaması benzin ateşllemeli motorların masrafına göre belki 10-15 kat gibi çok daha fazla olacaktır
burada mucidin eksikliği teori yani basit mantıkla genelleme yapması birde interneti bilmemesi.. :)

http://www.youtube.com/watch?v=U-Lnhs7caCo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=vDeXTXYFKAY&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=jy4yRrOw2Ww&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=uHh5AqQ4_xw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=uHh5AqQ4_xw&feature=related

deep
21-02-2008, 00:52
Zaten yoktan guc uretemeyiz... fizik kurallarina aykiri :)

ilk hareketi verdikten sonra sonsuz enerji var isin ucunda b:)

nanoteknoloji ile surtunme minimuma iner... enerji uretirken surtunme yok zaten enerjiyi kullanmak istedigimizde surtunme faktoru ortaya cikiyor... Otomobil ornegindeki gibi...

deep
21-02-2008, 00:57
Yahu Deep kardaşım ne işin var böyle teknik topiklerde artık borsa tat vermiyor galiba selamlar.:)
Ret kit kardeşime katılıyorum. "Cek caklar" ilginç. Ben de arabaya 1.5 yıl önce bor hidrolür yakıt tasarruf sistemi (http://www.mercanotomotiv.com/)taktırdım ama iddia edildiği gibi % 30-50 değil de sadece % 15-20 tasarruf sağladığını tespit ettim. Teoriyle pratik genelde farklı sonuç veriyor. İnşallah doğrudur da biz de tarihe bazı sanayi buluşlarıyla geçebiliriz.

Oooo kimler burdaymış :))))))

Selamlar bizden....

Borsa tat vermez mi yaf... Ozelliklede aci bir tad :he: Yazacak cizecek cok bi sey yok simdilik malum pek takip firsati olmuyor... Neyse 1.5 ay sora donuyoz sahalara... :)