PDA

View Full Version : Oyun Planı

NIETZSCHE
02-03-2008, 10:55
Sn jerfin'in önerisi üzerine "Teknik Analiz" başlığı altındaki topiğe buradan devam ediyorum. U30 analizlerimi paylaşacağım. Bana faydası oluyor, umarım başkalarına da olur.
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=22664

cbaykus
02-03-2008, 10:57
Sn jerfin'in önerisi üzerine "Teknik Analiz" başlığı altındaki topiğe buradan devam ediyorum. U30 analizlerimi paylaşacağım. Bana faydası oluyor, umarım başkalarına da olur.

Hayırlı olsun,NIETZSCHE;
Konuyu açmak önemli degil devamlılıgını bekleriz.İYİ gündede KÖTÜ gündede
HAYIRLI OLSUN.....

jerfin
02-03-2008, 11:39
Tekrar hayırlı olsun sn. NIETZSCHE,

Çalışmalarınızın çoğu vob üzerineydi ve burada daha çok kişi faydalanır diye düşündüm..

Arada bizlerde yorumlarda bulunuruz..

Başarılar...

Bear_Bull
02-03-2008, 13:55
Hayırlı olsun.Başarılar dilerim.

catedral
02-03-2008, 14:43
Hayırlı olsun sayın NIETZSCHE,

Analizlerinizi VOB başlığı altında izlemek sevindirici olacak:)

Kazançların koşturulduğu, zararların en kısa zamanda kesildiği analizler dileğiyle.

saygılar

NIETZSCHE
03-03-2008, 11:26
Hayırlı olsun,NIETZSCHE;
Konuyu açmak önemli degil devamlılıgını bekleriz.İYİ gündede KÖTÜ gündede
HAYIRLI OLSUN.....

Tekrar hayırlı olsun sn. NIETZSCHE,

Çalışmalarınızın çoğu vob üzerineydi ve burada daha çok kişi faydalanır diye düşündüm..

Arada bizlerde yorumlarda bulunuruz..

Başarılar...

Hayırlı olsun.Başarılar dilerim.

Hayırlı olsun sayın NIETZSCHE,

Analizlerinizi VOB başlığı altında izlemek sevindirici olacak:)

Kazançların koşturulduğu, zararların en kısa zamanda kesildiği analizler dileğiyle.

saygılar

hepinize çok teşekkürler arkadaşlar.

İnşallah faydalı analizler yapıp, doğru sonuçlara ulaşırız. sonuçta bu mega kumar masasındaki küçük oyuncularız biz. biraz meraklı gözlerle izleyen masayı.

Akıllı insanlarsak bu piyasayı yenebiliriz diye düşündüm hep. araştırırız, uğraşırız, hata yaparız, ders alırız, bir yolu vardır mutlaka.

zaten herşeyi bir kenara bırakalım, sağlık, mutluluk, arkadaşlık hepsinden önemli.

BULL MARKET
03-03-2008, 11:56
Hayırlı olsun sn. Nietzsche, spot 30 analizini sürekli olarak bir topikte ayrıca yapan pek yoktu, çalışmalarınızı burada paylaşma kararınıza sevindim, saygılar.:super:

NIETZSCHE
03-03-2008, 21:20
Pazartesi sabah açılışta uzunları veriyoruz demiştik.
Uzunları 54.051 den kapadık. 500 puan gibi çok cüzi bir kar bıraktı bize ama olsun.

Çok vakit bulamıyorum şu aralar grafik koymak için. Şu anda dışarıdayız, bugün için bir sinyal yok. Yarın tekrar değerlendireceğim.

farkin
03-03-2008, 23:57
hayırlı olsun

NIETZSCHE
04-03-2008, 22:06
Sistem yarın sabah açılış için kısa pozisyon sinyali verdi. Yatay piyasada sistem bizi öldürmese yeter. Kar beklentimiz yok zaten. Asıl kar trendlerden gelir, unutmayalım.

NIETZSCHE
05-03-2008, 22:41
kısa pozisyon açış seviyesi 53.579 oldu. sistem tut konumunda. sıktı artık bu yatay hareketler. robot gibi işlem yapıyorum :)

KARADENIZ
05-03-2008, 22:55
Bol kazanclar. hayırlı olsun..

NIETZSCHE
06-03-2008, 16:38
Sistemin mantığı; belli bir yönde pozisyona girerken o yöndeki hareketin başladığından emin olmak için mümkün olduğu kadar bekle.Pozisyondan çıkarken ise kağıt karları geri vermemek için mümkün olduğunca hızlı davran.

Yani pozisyona girerken yavaş davran, çıkarken hızlı. Kolay kısımda trade et, zor kısımlarla bırak başkaları uğraşsın.

NIETZSCHE
06-03-2008, 22:21
http://img255.imageshack.us/img255/153/macdnb7.jpg (http://imageshack.us)

http://img255.imageshack.us/img255/3734/rsihf2.jpg (http://imageshack.us)

http://img146.imageshack.us/img146/1053/trrizwr4.jpg (http://imageshack.us)

Macd günlüklerde satımda, rsi destek çizgisini kırdı, trix de hafif aşağıyı gösteriyor.

NIETZSCHE
06-03-2008, 22:28
sistemin profit taking kısmında problem var, çözüm bulmaya çalışıyorum
iz süren stopu nasıl kullanmalı düşünüyorum.
stop loss a gerek yok zaten en büyük kayıp % 3 ü geçmiyor.

amaç pozisyon kapatış ile görülen zirve/dip arasındaki farkı en aza indirmek.

NIETZSCHE
07-03-2008, 00:14
sistemin profit taking kısmında problem var, çözüm bulmaya çalışıyorum
iz süren stopu nasıl kullanmalı düşünüyorum.
stop loss a gerek yok zaten en büyük kayıp % 3 ü geçmiyor.

amaç pozisyon kapatış ile görülen zirve/dip arasındaki farkı en aza indirmek.

grafikte sinyallein %getirileri görülüyor. sol taraf kısa pozisyonların sağ taraf uzun.

negatiflerin ortalaması -1,4% pozitiflerin 10,0%
en yüksek getiri %18,8, en büyük kayıp -2,6%.

karar veremediğim şey şu; pozisyona girdik ve belli yönde kar etmeye başladık.
en yükseği gördüğü yer diyelim %8 uzaklıkta giriş noktamıza, o seviyeden döndü ve kapama sinyali geldiğinde %1 karla çıktık diyelim.

bu kağıt karları geri vermemek için nasıl bir strateji lazım.
2 yöntem akla geliyor.

-görülen en yüksek seviyenin %x altına gelirse tüm pozisyonu kapat ve yeni sinyali bekle.(bu yöntem riskli çünkü tekrar dönüş olasılığını göz ardı ediyor)

- ya da kar ettikçe kademe kademe sat, örneğin %4 de pozisyonu %75 e düşür, %8 de yarıya, %12 de %25 e, %16 da tüm pozisyonu kapa. bu daha mantıklı geliyor çünkü sistemin ürettiği en yüksek kar %18. zaten günlüklerle bir trendden daha fazla kar yakalamak zor.

siz ne dersiniz?

NIETZSCHE
07-03-2008, 00:44
Bu da tablo.
3. pozisyon 53.647' den açıldı ve en yüksek 58.170 günlük kapanış gördü.
%8.4 yapmasına rağmen sat sinyali kar %0,8 iken geldi.

şöyle birşey söyleyebilirsiniz. sistem orada sat vermiyorsa yanlıştır. aslında değil. çok daha kısa vadelerde evet, ama günlüklere bakarak işlem yapıyorsanız hayır. yatay piyasada bile sinyal gelene kadar %7-8 oynamalar normal. zigzag göstergesiyle bakabilirsiniz.

burada manuel olarak pozisyon azaltmaya gitmek lazım. "aralık" yazan yerdeki karı kaçırmamamız lazım. bence bu aralık %5i geçmemeli.

bir ikinci soru: stoploss. ne kadarlık kayıba tahammül edeceksiniz.
sistem şu anda bu konuda başarılı. en büyük kayıp %2,6. zaten %5 de otomatik kapatılır. kaldıraç oranı 2 olduğu için tüm portföyde %10 yapar ki tahammül edilebilir.

TÜRKOĞLU
07-03-2008, 01:04
sisteminizle oynamadan önce...iki işlemde daha alt periyotlarda deneseniz...belki sorun sistemde değilde kullandığınız periyottadır.

vadeli için günlük periyot çok uzun...

bence ideal periyot 60 dk...bakamam diyorsanız SEANSLIK olmalı...günlük çok uzun...

bol kazançlar,

NIETZSCHE
07-03-2008, 10:15
sisteminizle oynamadan önce...iki işlemde daha alt periyotlarda deneseniz...belki sorun sistemde değilde kullandığınız periyottadır.

vadeli için günlük periyot çok uzun...

bence ideal periyot 60 dk...bakamam diyorsanız SEANSLIK olmalı...günlük çok uzun...

bol kazançlar,

evet vob gibi dalgalı bir piyasada günlük çok uzun gibi duruyor haklısınız ama;
2 sebebim var günlük için:

1- komisyonlar çok fazla, 1 sözleşme için 5 ytl veriyorsunuz. zaten sözleşmenin kendi büyüklüğü 500 ytl. çok işlem yaparak komisyona vermek istemiyorum kazancı.

2- zaten kaldıraç oranım 2'yi geçmiyor hiç bir zaman. dolayısıyla dalgalanmalar beni çok fazla rahatsız etmiyor. %4 kayıpla çıksam tüm portföyde %8 eder ki bu beni çok rahatsız etmez.

aslında 60 dk grafiklere bakarak pozisyonumu en azından artırıp azaltabilirim. örneğin 53.500 den aldığım pozisyonda 58.000 lerde macd negatif uyumsuzluk vermişti. düşeceğinden emindim, ama pozisyonumu devam ettirdim vadeyi kısaltmamak ve sisteme bağlı kalmak için. böyle bir durumda örneğin pozisyonun yarısını kapatabilirdim.

yani günlük sinyalleri pozisyon açma ve kapamada.(çünkü çok doğru zamanda pozisyona sokuyorlar), 60 dk grafikleri pozisyon büyüklüğünü ayarlamada kullanabilirim.

NIETZSCHE
07-03-2008, 10:42
U30 53,579 iken girdiğim kısaların yarısını kapadım, 51,525 den.
%4 fena kar değil.
diğer yarısı için sinyali bekleyeceğim.

desteğimiz 50,600 lerde.

NIETZSCHE
07-03-2008, 17:44
Bu da tablo.
3. pozisyon 53.647' den açıldı ve en yüksek 58.170 günlük kapanış gördü.
%8.4 yapmasına rağmen sat sinyali kar %0,8 iken geldi.

şöyle birşey söyleyebilirsiniz. sistem orada sat vermiyorsa yanlıştır. aslında değil. çok daha kısa vadelerde evet, ama günlüklere bakarak işlem yapıyorsanız hayır. yatay piyasada bile sinyal gelene kadar %7-8 oynamalar normal. zigzag göstergesiyle bakabilirsiniz.

burada manuel olarak pozisyon azaltmaya gitmek lazım. "aralık" yazan yerdeki karı kaçırmamamız lazım. bence bu aralık %5i geçmemeli.

bir ikinci soru: stoploss. ne kadarlık kayıba tahammül edeceksiniz.
sistem şu anda bu konuda başarılı. en büyük kayıp %2,6. zaten %5 de otomatik kapatılır. kaldıraç oranı 2 olduğu için tüm portföyde %10 yapar ki tahammül edilebilir.

şu an için kağıt karlar 2800 puan.
%5 kazanç.

dediğim buydu. simdi pozisyonun yarısını kapattım, teknik dirençdeyiz, 60dk lık macd yatay gidiyor. piyasa geri dönerse karı vermek istemiyorum. düştükçe dönüğş ihtimali artıyor teorik olarak. ancak yarısını da devam ettiriyorum çünkü daha da düşmeyeceğini bilemeyiz, aynı zamanda trende tutunmayı istiyorum.

peki bu seviyeleri nasıl belirleyeceğim. burada 2 soru önemli:

1. sistemin uzun vadede getirileri hangi % kazanç seviyelerinde yoğunlaşıyor? endeks hangi seviyelerden dönme eğiliminde?

2. teknik bir yorum, destek direnç var mı?
daha alt periodlarda (60 dk vs)uyumsuzluk vs. var mı?

ilk soruyu daha sonra tartışacağım. çok açık olmayabilir şu anda.
bence tradingin en önemli problemi.

özdenil
08-03-2008, 22:17
Sn. Nietzsche hayırlı olsun. Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

NIETZSCHE
09-03-2008, 01:17
Hayırlı olsun sn. Nietzsche, spot 30 analizini sürekli olarak bir topikte ayrıca yapan pek yoktu, çalışmalarınızı burada paylaşma kararınıza sevindim, saygılar.:super:

hayırlı olsun

Bol kazanclar. hayırlı olsun..

Sn. Nietzsche hayırlı olsun. Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

teşekkürler arkadaşlar,

analizlerimi spotU30 üzerinden yapıyorum biliyorsunuz. yaptığımız kontrat U^30 türeviyse bu iş U30 analiziyle biter. Dow, Bovespa, FTSE, DAX hepsi ikinci plandadır. çok fazla kafa karıştırmaya gerek yok . Şu ana kadar bu analizler iyi işledi. tabi ki bunları da takip edeceğiz. ama bizim tepkimiz her zman senkronize olmuyor.

şimdi dow efendiye bakalım. 14.2oo lerden gelen düşüş trendi önce 12.8oo lerde destek buldu (ki bu seviyeyi çok vurguladım daha önce) , bu desteğin krılmasıyla 11.6oo lerii gördü ve iki kere 12.8oo denemesi oldu.

bu hafta muhtemelen bu seviyelerden ya da bir önceki destek olan 11.6oo seviyelerinde bir tutunma görebiliriz.

http://img227.imageshack.us/img227/91/dowvb7.jpg (http://imageshack.us)

ibrahimbjk
09-03-2008, 10:17
teşekkürler arkadaşlar,

analizlerimi spotU30 üzerinden yapıyorum biliyorsunuz. yaptığımız kontrat U^30 türeviyse bu iş U30 analiziyle biter. Dow, Bovespa, FTSE, DAX hepsi ikinci plandadır. çok fazla kafa karıştırmaya gerek yok . Şu ana kadar bu analizler iyi işledi. tabi ki bunları da takip edeceğiz. ama bizim tepkimiz her zman senkronize olmuyor.

şimdi dow efendiye bakalım. 14.2oo lerden gelen düşüş trendi önce 12.8oo lerde destek buldu (ki bu seviyeyi çok vurguladım daha önce) , bu desteğin krılmasıyla 11.6oo lerii gördü ve iki kere 12.8oo denemesi oldu.

bu hafta muhtemelen bu seviyelerden ya da bir önceki destek olan 11.6oo seviyelerinde bir tutunma görebiliriz.

http://img227.imageshack.us/img227/91/dowvb7.jpg (http://imageshack.us)
Ara destek tepkiler haricinde dovda ana destek 11.000 .... 12.100 referans çizgisi çalışmalarınızda başarılar dilerim....

NIETZSCHE
10-03-2008, 00:32
şu an için kağıt karlar 2800 puan.
%5 kazanç.

dediğim buydu. simdi pozisyonun yarısını kapattım, teknik dirençdeyiz, 60dk lık macd yatay gidiyor. piyasa geri dönerse karı vermek istemiyorum. düştükçe dönüğş ihtimali artıyor teorik olarak. ancak yarısını da devam ettiriyorum çünkü daha da düşmeyeceğini bilemeyiz, aynı zamanda trende tutunmayı istiyorum.

peki bu seviyeleri nasıl belirleyeceğim. burada 2 soru önemli:

1. sistemin uzun vadede getirileri hangi % kazanç seviyelerinde yoğunlaşıyor? endeks hangi seviyelerden dönme eğiliminde?

2. teknik bir yorum, destek direnç var mı?
daha alt periodlarda (60 dk vs)uyumsuzluk vs. var mı?

ilk soruyu daha sonra tartışacağım. çok açık olmayabilir şu anda.
bence tradingin en önemli problemi.

bu birinci soru gerçekten kafamı çok karıştırıyor. geriye dönük çok fazla data olsa belki çözülebilir, ama bunu test etmek çok zor.

kısaca problem şu:

benim girdiğim bazı pozisyonlar zarar ettiriyor. burada zaten problem yok.

bazıları %2-3 karlı pozisyona geçip, sonra kar olmadan ya da çok az zararla kapanıyor. bunlarda da porblem yok..

problem kazanan pozisyonlarda. Diyelim ki bir tredin en alt noktası 0 en üst noktası 10. baştan kabul edelim ki dünya üzerinde sizi 0. dan pozisyona sokup 10 dan sat sinyali verecek sistem yok.
sizin sisteminiz muhtemelen sizi 2-3 seviyesinden pozisyona sokup 8-9 seviyesinden çıkaracaktır. problem yok.
ancak öyle bir pozisyona girersiniz ki, örneğin 2 den aldınız. 5-6 ya geldi. buradan tekrar dönüp sizi aldığınız yerden çıkartabilir sistem. ya da trend devam eder. 5-6 seviyesinde siz, pozisyonda kalmak ile karları almak arasında çelişkide kalırsınız. çünkü vaadedilen kar büyüktür, ancak aynı zamanda beklerken kardan olma şansı da vardır. yani demem o ki sinyalle pozisyona girdiğim seviye ile çıkış sinyalinin geldiği seviye arasında geçen sürede görülen en yüksek seviye-açılış seviyesi farkı ne kadar az olursa o kadar iyidir.

şimdi ben diyorum ki. bizim elimizde çok geniş bir sinyaller datası olsa sisteme dair. çok büyük bir olasılıkla diyebilsek ki örneğin, bu şekilde oluşan 100 durumdan 60 ında trend devam etmiştir. %40 ında aşağıya dönmüştür. ya da diyebilsek ki bu gibi durumların % şu kadarı 6 seviyesinden dönmüştür, % şu kadarı 8 seviyesinden vs. vs. o zaman diyebiliriz ki, ben sinyal geldikten sonra % 6 ve seviyelerine gelmeden kademeli satış yapacağım çünkü biliyorum ki % şu kadar olasılıkla bu seviyelerden trend dönüyor vs. vs.

zamanla ortaya çıkacak bu sorunun cevabı. sistemi uyguladıkça. şimdi görülen en yüksek düşük seviyeleri not almaya başladım.

NIETZSCHE
10-03-2008, 12:11
2 olay var;

Birincisi: 50,600 ler kırılmıyor.
İkincisi: 60 dk grafiklerde macd bir süredir(iki gündür) yatay gidiyor, fiyatlar düşmesine rağmen.

bunlar devam ettikçe toparlanma ihtimali gündemde olacaktır.
Bir miktar daha kar satışı yaptım. Pozisyonumun 3'de 1'i ile devam ediyorum.

NIETZSCHE
11-03-2008, 00:26
Dow için 11.500 11.600 ihtimali gündemde duruyor. Sistem herhangi bir sinyal üretmiş durumda değil, hala kısa pozisyon devam ediyor.

NIETZSCHE
11-03-2008, 18:41
2 olay var;

Birincisi: 50,600 ler kırılmıyor.
İkincisi: 60 dk grafiklerde macd bir süredir(iki gündür) yatay gidiyor, fiyatlar düşmesine rağmen.

bunlar devam ettikçe toparlanma ihtimali gündemde olacaktır.
Bir miktar daha kar satışı yaptım. Pozisyonumun 3'de 1'i ile devam ediyorum.

Sistemden herhangi bir sinyal gelmedi kapanış itibari ile. Al sinyaline yaklaştı.

53,500 lerden açtığım kısa pozisyonun yarısını 51,500 lerden bir kısmını da 50,500 den kapamıştım. Yukarıdaki sebeplerden kalan 1/3 pozisyonumu bugün başabaş kapadım.

Yarın yükseliş sürerse eğer, uzun pozisyon açma sinyali gelebilir.

NIETZSCHE
12-03-2008, 18:50
Tepki geldi, beklediğim den de güçlü, haberlerinde etkisiyle.
Sistem kapanışla, uzun pozisyon sinyali verdi. Yarın açılış itibariyle uzunluyorum.

jerfin
12-03-2008, 21:50
Tepki geldi, beklediğim den de güçlü, haberlerinde etkisiyle.
Sistem kapanışla, uzun pozisyon sinyali verdi. Yarın açılış itibariyle uzunluyorum.

sizin sistem baya geç sinyal veriyor sn.NIETZSCHE.. sistemin periyodunu biraz daha kısaltabilirsiniz belki.. günlükler geç sinyal veriyor, 60 dk. daha erken sinyal verir..

NIETZSCHE
12-03-2008, 23:14
sizin sistem baya geç sinyal veriyor sn.NIETZSCHE.. sistemin periyodunu biraz daha kısaltabilirsiniz belki.. günlükler geç sinyal veriyor, 60 dk. daha erken sinyal verir..

Evet farkındayım sn Jerfin.

Aslında günlük bakıldığında geç değil. Ama genelde insanlar daha kısa vadelerde işlem yaptığı için ben aynı pozisyonda olmuyorum, şimdi sorsanız forumun yarısı kısa yarısı uzundur. Bu sistem aşırı alım satımdan çok trende oynuyor. Trend oluşmadığı sürece çarpılmalar olacaktır. Şimdi piyasa 2 gün abartı yükseldiği için birçok insan yarın kısalacak, ben ise uzun olacağım.

Ayrıca sistemin geç sinyal vermesine razıyım, yeter ki doğru yerde pozisyona soksun beni. Doğru yerde almışsam ters yönde yakalanmam. Ben örneğin 2 ay yerimde sayabilirim bu sistemde. Ama sonra tek bir işlemde 3'e de katlayabilirim portföyümü. Uzun vade istikrarı açısından problem yok bence. Bir de güniçi takip etmeye vaktim yok zaten.

NIETZSCHE
12-03-2008, 23:30
.....................

GetLost
12-03-2008, 23:32
Sn NIETZSCHE,
Ne kadar zamandır bu sistemi kullandığınızı bilmediğim için soruyorum; yanlış sinyal üretme sıklığı nedir sisteminizin?

NIETZSCHE
12-03-2008, 23:54
Sn NIETZSCHE,
Ne kadar zamandır bu sistemi kullandığınızı bilmediğim için soruyorum; yanlış sinyal üretme sıklığı nedir sisteminizin?

sn GetLost,

son 1 senede durum bu şekilde. Çok fazla sinyal üretmiyor sistem. Biraz uzun vadeli, sabırlı işlem yapmayı gerektiriyor.

NIETZSCHE
13-03-2008, 00:08
Uyumsuzluklar

http://img229.imageshack.us/img229/8841/rsiki6.jpg (http://imageshack.us)

http://img229.imageshack.us/img229/3431/macdvc3.jpg (http://imageshack.us)

NIETZSCHE
13-03-2008, 22:00
uzun 53.614
son iki güne göre bugün hacmin düşmüş olması olumlu. uyumsuzluklar + dow olumlu.

NIETZSCHE
13-03-2008, 22:09
Benim borsa tecrübem bu uyumsuzlukların formasyonlardan 5000 kat daha güvenilir olduğunu söylüyor ama nedense genelde formasyonlara daha çok önem veriliyor.

Dow

http://img398.imageshack.us/img398/6674/dowwf9.jpg (http://imageshack.us)

NIETZSCHE
19-03-2008, 23:06
Uyumsuzlukla DOW 12.450 lere kadar tepki verdi ama benzini oraya kadarmış demekki. Şu anda 12.136. yatay piyasanın daniskasındayız, artı bi de türkiyeye özgü saçmalıkları ekleyince çarpılmamak gerçekten güç.

NIETZSCHE
19-03-2008, 23:10
turtle trade ilkelerini okuyordum. pozisyon büyüklüğü ile ilgili yazılanlar gerçekten ilginç. kısacası ATR (avarage true range) ne kadar büyükse alınan pozisyon o kadar küçültülüyor. VOB için de benzer bir uygulama yapılabilir. volatilitenin arttığı zamanlarda pozisyonu küçültmek mantıklı olabilir.

NIETZSCHE
19-03-2008, 23:17
Günlük grafiklerle takip ettiğim sistemi artık takp etmemeye karar verdim.
Birincisi 2003 den gelen trendin artık tökezlemeye başladığını gördük. piyasada yeni alıcı yok ve sıkıcı yatay günler, aylar bizi bekliyor olabilir. ikincisi artık güniçi ekranı izleme imkanım olabilir. borsayı bırakıp tamamıyla VOB a konsantre olmayı düşünüyorum. period da 5 dk grafikler olacak. burada U30 analizlerine devam ederim .

NIETZSCHE
19-03-2008, 23:20
daha önce yapmışım, kaldıraç oranına göre % sermaye erimesini gösteriyor. belki ilginizi çekebilir.

NIETZSCHE
21-03-2008, 00:15
http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=2268311&postcount=3256

Javacheff
21-03-2008, 11:13
sn NIETSCHE,
günlüklerden 5 dakikalıklara geçtiğinizi belirtmişsiniz. Hayırlı olsun. Öncelikle kendi tecrübelerimden hareketle 5 dakikalıklarla alım-satımın gün içi oluşan 'gürültü' fazlalığı nedeniyle çok zor olduğunu belirtmeliyim. Umarım başarılı olursunuz. Uygulayacağınız sistem kural (seti) olarak günlükle aynı mıdır?

NIETZSCHE
21-03-2008, 18:36
sn NIETSCHE,
günlüklerden 5 dakikalıklara geçtiğinizi belirtmişsiniz. Hayırlı olsun. Öncelikle kendi tecrübelerimden hareketle 5 dakikalıklarla alım-satımın gün içi oluşan 'gürültü' fazlalığı nedeniyle çok zor olduğunu belirtmeliyim. Umarım başarılı olursunuz. Uygulayacağınız sistem kural (seti) olarak günlükle aynı mıdır?

5 dk dedim ama kafam çok karışık sn Javacheff. bugün hiç işlem yapmadım.

5 dk daki günlüklerdeki sistemle aynı değil, macd dema vardı sistemin içinde. macd dema 5 dk'larda zor.

ayrıca sizin dediğiniz gibi. sürekli ekran başında olmak gerekiyor, hem çalışıyorum bir tarafdan da ekrana mı bakacağım, komisyon, terse gelme durumları, gap vs.

bu haftasonu bakacağım tekrar. günlük çok uzun 5 dk çok kısa gibi. genelde zaten 5,30,60, günlük kullanılıyor.

60 dkları da test edeceğim bu akşam. haftasonu netleşir kafamda.

Javacheff
21-03-2008, 20:14
Ben 55 dakikalık kullanıyorum :)

Aslında 'gürültü' derken, kaotik ya da düzensiz piyasa hareketlerini kastetmiştim. Bu durum periodu daralttıkça daha büyük sorun oluyor doğal olarak.

Yoksa saatlik ve daha aşağısı tüm periodlar (seans takibi gerektiren periodlar) genel olarak psikolojiyi çok zorluyor. Özellikle de saatlik. Bazen zaman yeni bir barın oluşmasının beklerken hiç geçmiyor. :)

vobbook
21-03-2008, 20:24
Özellikle de saatlik. Bazen zaman yeni bir barın oluşmasının beklerken hiç geçmiyor. :)

Bilmez miyim :D yeni çubuğu beklerken geçen 5 dakika 5 saat gibi bazen ...

jerfin
21-03-2008, 22:55
Bilmez miyim :D yeni çubuğu beklerken geçen 5 dakika 5 saat gibi bazen ...

o zaman sizin ya harcanacak zamanınız çok fazla yada paranız çok geliyor:he:

NIETZSCHE
22-03-2008, 03:07
İlginizi çekerse ATR ile ters orantılı olarak VOB daki pozisyon büyüklüğünüzü(kaldıraç) ayarlayan basit bir çalışma. ANAPARA kısmına riske edeceğinizi sermayeniz yazın. ATR değerlerini hergün güncellemek etmek gerekiyor.

alınacak risk 2 kritere bağlı olarak değişiyor.
-sermaye ve volatilite

kısacası riski ne zaman artırıp ne zaman azaltacağınızı bilmeniz gerekiyor.

kazandıkça kaybettikçe anapara kısmını güncelleyin, toplam paranızı yazın. yani kazandıkça risk alabilirsiniz. tersi durumda kaybediyorsanız risk azaltılıyor. performansa dayalı prim sistemi:) aynı şekilde piyasa oynaklaştıkça riskiniz azalıyor. piyasa sakin sakin trend yaparken ise risk alıyorsunuz.

Farklı değişkenler de eklenebilir. fikri olan var mı? benim aklıma gelmedi.

NIETZSCHE
24-03-2008, 16:18
Sanıyorum saatlik grafiklere göre işlem yapacağım, haftasonu sürekli test yaptım. 5 dk lar çok kısa günlükler ise çok uzun.

önemli bir nokta da, günlüklerle uyumsuzluk olduğunda ne yapacağız. ona da akşam bakacağım. syn abka her ikisi de aynı yöndeyse kaldıracı artırırım demiş. ben emin değilim. kaldıraç için atr'ye bakıyorum.
ama sinyaller için ne anlama geliyor bu saatlik-günlük uyumu/uyumsuzluğu. bunu tekrar düşünmek gerekir. ve saatlikler ile günlüklere aynı değerlerle bakmamak lazım: örneğin saatliklerde 10 periodluk ortalamaya bakıyorsanız, günlüklerde 5 periodluka bakılmalı bence vs.

saatlikle bakarak 50,350 den alım yaptım. şu anda 5 günlük BHO geçilmiş durumda.

NIETZSCHE
24-03-2008, 19:02
Geceye uzunlarla girdim. Bundan sonra da öyle yapmayı düşünüyorum. çünkü grafikler süreklilik arzediyor, toplamda karda olursunuz diye düşünüyorum, eğer saatlikten daha kısa vadelerle işlem yapmıyorsanız. ve çok kritik bir sinyal noktasında değilseniz.

jerfin
24-03-2008, 20:57
ben 20 ve 60 dk periyodlara bakarım.. ilk alımı 20 dk. al vermesi ile yaparım.. 60 dk da al verirse pozisyonu artırırım.. günlükler vob için ne kadar uzunsa 5 dk da o kadar kısa bence.. sürekli ekran başında olmama rağmen hiçbir zaman 5 dk. işlem yapmadım..

NIETZSCHE
25-03-2008, 10:45
U30 spot günlüklerde 51,000 ve 49,000 diplerini görürüken Macd diplerinde yükseliş var. 5günlük ortalama da yukarı kesildi. Dolayısıyla hedefi 55,000 olan bir yükseliş yaşayabiliriz, kısa kısa geri çekilmeler olmak kaydı ile.

NIETZSCHE
25-03-2008, 11:54
Bu arada ATR 6 gün önce pik yapmıştı. O günden beri azalıyor. Hala yüksek olmakla beraber normalleşmeye başlaması olumlu.

NIETZSCHE
26-03-2008, 00:31
Benim borsa tecrübem bu uyumsuzlukların formasyonlardan 5000 kat daha güvenilir olduğunu söylüyor ama nedense genelde formasyonlara daha çok önem veriliyor.

Dow

http://img398.imageshack.us/img398/6674/dowwf9.jpg (http://imageshack.us)

http://img217.imageshack.us/img217/9128/dowpi4.jpg (http://imageshack.us)

NIETZSCHE
26-03-2008, 00:39
DAX
http://img503.imageshack.us/img503/5828/daxsl0.jpg (http://imageshack.us)
http://img503.imageshack.us/img503/5828/daxsl0.8155f77bb3.jpg (http://g.imageshack.us/g.php?h=503&i=daxsl0.jpg)

NIETZSCHE
27-03-2008, 21:46
Güzelmiş, paylaşayım istedim, konu dışı:

Temel arkeoloji profesörüdür ve Amerika da gerçekleşicek bir konferansa davet
edilir. Konferansa katılır.

Rus fizikçiler yerin 100 metre altında bakır tel bulduklarını, bunun ise
atalarının bundan 300 yıl öncesinde telefon şebekelerinin olduğunu
kanıtladığını söylerler.

Amerikalı bilim adamları yerin 200 metre altında 450 yıl öncesine ait
fiber optik hatlar bulduklarını, bunun ise, Amerikan toplumunun Ruslardan
150 yil öncesinde gelişmiş digital haberleşme sistemleri olduğunu
iddia ederler.

Sıra Türkiye'ye gelir ve Temel başlar anlatmaya:
-Biz ülkemizde yaptığımız kazılarda 1000 metre asağı indik ama birşey bulamadık.
Atalarımız 600 yıl önce wireless kullanıyorlarmış.

NIETZSCHE
28-03-2008, 00:29
Önce DOW sonra Dax, uyumsuzluklarla yukarı taşındı. Nikkei'de durum budur. Düşen kanalda, ortalamalar yatay, macd dibini yukarı taşımış. Sıra onlarda Ama bu japonlara güven olmaz. ters adamlar:)

http://img179.imageshack.us/img179/4271/nikkeidy4.jpg (http://imageshack.us)

NIETZSCHE
01-04-2008, 09:27
Artık saatlik grafiklerle 15 günlük üssel ortalamaya göre alım-satım yapıyorum.
%10da kar hedefi koyarsanız, 09.02.2005 den itibaren %600 üzerinde performansı var.
en son 51.150 den sat verdi ama kaçırdım ben işlerin yoğunluğundan. sağlık olsun. uzun pozisyon açmak için beklemem gerekir artık.

GetLost
01-04-2008, 09:39
Artık saatlik grafiklerle 15 günlük üssel ortalamaya göre alım-satım yapıyorum.
%10da kar hedefi koyarsanız, 09.02.2005 den itibaren %600 üzerinde performansı var.
en son 51.150 den sat verdi ama kaçırdım ben işlerin yoğunluğundan. sağlık olsun. uzun pozisyon açmak için beklemem gerekir artık.

Ben bu %10 kazanç hedefini anlamadım:(

NIETZSCHE
01-04-2008, 11:01
Ben bu %10 kazanç hedefini anlamadım:(

%10 kar hedefi şu: aldığınız pozisyon %10 kardaysa karı alıp bir sonraki sinyali bekliyorsunuz. normalde kazanç %400 iken bu şekilde %600 lere çıkıyor. %9 da alırsanız atıyorum %550 %11 de alırsanız %575 vs oluyor. yani en optimum kar hedefi benim yaptığım testlerde vadeli saatlik grafiklerde %10.(tabi benim kullandığım 15 periodluk üssel ortalamaya göre)

örneğin 51.150 den gelen sat sinyalinin kar hedefi 46.000. bu seviyeyi görürse sinyal beklemeden pozisyonu kapatıyorsunuz. (zaten o seviyeyi görmedi)

kar hedefi koymak performansı ciddi bir şekilde(%50) artırıyor.
stop loss ya da hareketli stop loss'un ise düşürdüğünü gördüm.

GetLost
01-04-2008, 11:07
Şİmdi anladım, çok teşekkürler...

NIETZSCHE
01-04-2008, 23:39
Dow ve Dax beklentilere uygun olarak hareket etmeye devam ediyor. momentumun 0 ı geçmesi iyi, her ikisi için de. şimdi dowda olumlu haber pompalaması da var kriz bitiyor mu diye. nikkei de hedef daha önce gönderdiğim grafikteki üst banttır. sonra tekrar değerlendirmek lazım. bizim spot kritik yerlerde ama yurtdışına dayanamaz, asıl çöküşe neden olan bankalar endeksi ne yapacak bakalım.

http://img396.imageshack.us/img396/7394/dowkm9.jpg (http://imageshack.us)
http://img396.imageshack.us/img396/897/daxen8.jpg (http://imageshack.us)
http://img119.imageshack.us/img119/4280/spotbc3.jpg (http://imageshack.us)
http://img396.imageshack.us/img396/4899/bankdd3.jpg (http://imageshack.us)

NIETZSCHE
01-04-2008, 23:56
paritelerle ilgili kafa karışıklığına da son vermek lazım. daha önce de yazdım,illa bir pariteye bakılacaksa bu EUR-JPY olmalıdır, USD-JPY değil.

http://img396.imageshack.us/img396/453/eurlo5.jpg (http://imageshack.us)
http://img396.imageshack.us/img396/2898/usdyy7.jpg (http://imageshack.us)

NIETZSCHE
04-04-2008, 22:39
VOB'da yapılan temel bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. 5 dk.lık grafiklerle işlem yapan bazı arkadaşlar bu grafiklerdeki sinyallere göre geceye pozisyon taşıyor.

halbuki genel/güniçi trend düşünüldüğünde bu son derece yanlış.
öyle zamanlar olur ki saatlik grafikler güniçi hep yükselmiştir, trend yönü belli olmuştur, son 15-20 dk da küçük bir düşüş yaşanır ve 5. dk grafiklere göre oluşturulan sistem sat sinyali verir.(veya tam tersi) tüm genel trend içinde yarım saat/bir saat gibi küçük bir zaman dilimiyle ölçülebilecek soluklanma ertesi güne taşıdığınız pozisyonu belirlemiş olur, ve sizi ters pozisyona sokar.

dolayısıyla ya geceye pozisyon taşınmamalı yada daha büyük periodlara bakarak geceye alınacak pozisyonun kararı verilmelidir.

fuatakyol
08-04-2008, 21:33
nıetzche daha yazmıyorsun nedir durumlar shorttamıyız longdamıyız birde bir sistem tablosu görmüştüm bir daha bulamadım onu bir kez daha gönderirmisin tşk

NIETZSCHE
08-04-2008, 23:47
nıetzche daha yazmıyorsun nedir durumlar shorttamıyız longdamıyız birde bir sistem tablosu görmüştüm bir daha bulamadım onu bir kez daha gönderirmisin tşk

arada yazmaya çalışıyorum. yoğunluktan, yorgunluktan fırsat olmuyor bazen.

günlük sistemi izlemeyi bıraktım saatliklerin daha efektif olduğunu düşünüyorum. şu an sistem longda ben flatim.. yön belli olsun tekrar gireriz..

fuatakyol
09-04-2008, 07:46
hayırlısı olsun..teşekkürler..

NIETZSCHE
10-04-2008, 12:36
3 gündür 2. işlem denememi 53,375 den short yaparak yaptım.

Aslında benim VOB da kullandığım sistem ayın 4 ünden beri 2.kez short sinyali vermesine rağmen yanı sistem U30 da ilk kez vermiş.

Ben ona bakmamıştım yoksa ilk sinyali de dikkate almazdım.

dogam
10-04-2008, 12:40
aspdeki azalma 7200 lerden 2800 lere geldi şortçular kapatıyoru uyandırdı bende

NIETZSCHE
24-04-2008, 11:09
selamlar,

2 haftadır yoğunlluktan değil borsaya bakmak interneti bile açamadım doğru düzgün.
neyse ki borsa 3 aydır devam eden abuk subuk yatay hareketlerine devam etti bu sırada. bi tek 52.500-54.000 hareketi oldu o da yatayda kaybedilen karı ancak çıkartmıştır.

53.750 den kısa girdim bugün 2.8 kaldıraçla.

bol kazanç.

NIETZSCHE
24-04-2008, 15:42
selamlar,

2 haftadır yoğunlluktan değil borsaya bakmak interneti bile açamadım doğru düzgün.
neyse ki borsa 3 aydır devam eden abuk subuk yatay hareketlerine devam etti bu sırada. bi tek 52.500-54.000 hareketi oldu o da yatayda kaybedilen karı ancak çıkartmıştır.

53.750 den kısa girdim bugün 2.8 kaldıraçla.

bol kazanç.

53.875 uzun

NIETZSCHE
07-05-2008, 21:22
53.875 uzun

aynı yerlerden kısaldım yine. benim pozisyon yeri belli de borsa bu seviyeyi bir yukarı bir aşağı kesiyor sürekli. DOW 12.935 an itibariyle.

NIETZSCHE
07-05-2008, 21:30
kaybedenler kulübü diye bi radyo programı vardı bir zamanlar Kent FM de bilmem bilir misiniz?

bu topraklar üzerinde yapılmış en iyi radyo programıydı... müzikler, kaan, mete, kadıköy sokakları, betlik amiri, fonda sürekli çalan yeho nova, ballad of a rockn roll...

internette dolaşırken bi kesit buldum, çok özlemişim be..