PDA

View Full Version : Forex Otomatik Islem Mekanizmaları

cbalta
02-05-2008, 19:52
arkadaslar burada bazi calismalarin neticelerini gösteriyorum. mekanik sistem gelistirme konusunda yerli arkadaslara fikirler verebilirim. forex-tsd.com forum'unda bazi detay ipuclari görülebilir. oldukca zorlu bir sürec neticesi ortaya cikmis mekanizmalardir.

TOPAÇ:
http://www.analizer.com/forex_calisma/D/StrategyTester.gif

ZİNCİR:
http://www.analizer.com/forex_calisma/G/StrategyTester.gif

KAYABAŞ:
http://www.analizer.com/forex_calisma/C/StrategyTester.gif

mystified
02-05-2008, 23:13
Selam Sayın CBalta,
Sistemleriniz hakkında daha fazla bilgi verirseniz çok sevinirim.

PIPO
02-05-2008, 23:52
Sayın cbalta,
Bu paylaştığınız EA lar size mi ait ? yoksa bahsi geçen forextsd forumundan bulup, bizimle mi paylaşıyorsunuz. Gerçi isimleri Türkçe yazmışsınız ama, tam anlayamadım. Bir sorumda şu olacak, bu EA ları test etme fırsatı buldunuz mu ? Bu sorumu mazur görün çünkü okadar çok başarılı backtest veren EA gördüm ki, birçoğu 24H demo hesapta koşturunca 3 hafta içinde (ort) çuvalladı.
Umarım sizin bu EA lar bu önyargımı da ortadan kaldıracak :)
Saygılar..

vobbook
03-05-2008, 00:17
Cengiz Bey,

FX gibi bir piyasada başarı oranı %90 üzerinde olan bu sistemleri kullanıp keyfini sürmek yerine , neden pazarlama yolunu seçtiğinizi merak ediyorum ben.

cbalta
03-05-2008, 05:35
sadece gelistirme ile ilgili ipuclari verebilirim. diger sorularin cevaplarini sahiplerine birakiyorum.

- metatrader mql ortami model gelistirmek üzere cok iyi seviyelere geldi. dort sene önce vasatin altinda idi.
- eur/usd günlük dalgalar üzerinde yogunlasilmali. mekanik olarak analiz edilebilecek baska bir parite yok gibi.
- kaos ortaminda rastlantisal karlari kasaya atabilmeli
- istatistik modelleme üzerine yogunlasmali
- tester kullanimi: belirli periyotlarda sistemin ürettigi tester işlemleri ve gerçek işlemler bire-bir tutmasi, saglam bir test yaptiginizin ispatı olur, büyük oranda.
- expert icinde fiyatı bir kıyas degerine göre karsilastirip, tester'in bir noktada birden cok islem üretmesi engellenmeli
- gerekirse verileri metatrader disina cikarip, istatistik modeller cikarabilmelisiniz. bu modellere, dalgalar ve fiyatin kendi degerleri girebilmeli
- cesitli ihtimalsel bölgeler üretilmesi gerekiyor. indikatörler yerine dalgalar üzerinde yogunlasilmali. MA, HMA, JMA v.b. günlük dalgalar ve günlük dalgalarin köseleri anahtar noktalar.
- olaya tümden ihtimal hesaplari olarak bakabilme seviyesi kritik. özetle, kaotik dalgalari, kaotik olmayan büyük dalga icinde av etme teknigi denilebilir.
- bir kisim siniflandirma (classification, pattern recognition, monte carlo, stokastik metodlar vb.) metodlari, ihtimalsel bölgeleri görsellestirme ve ona göre karar verme ufuklari acabilir.
- hicbir sistemin hicbir zaman sürekli kazanma garantisi verebilme ihtimali bulunmayabilir.
- lütfen bu probleme girerken cok dikkatli olun. normal sartlarda cözümsüz bir problem.

tesekkürler

cbalta
03-05-2008, 06:12
konuyu calismayi planlayan arkadaslara ufuk olmasi acisindan, resimde bir siniflandirma tablosunu gösteriyorum. her bir kücük kutuda, X ekseni bir dalganin süresini, Y ekseni ise diger bir dalganin süresini gösteriyor.

Örnek "cikarilmis" veri:
6,-1,-1,-1,-1,-3,6,1,-1,-4,-3,-3,-10,-4,-4,-1,20,19,18,5,4,4,1,-12,IYI
6,-1,-1,-1,-1,-1,6,-2,-1,-6,-5,-5,-12,-6,-4,-1,20,19,18,5,4,4,1,-12,IYI
6,-1,-1,-1,-1,-1,6,-2,-1,-6,-5,-5,-12,-6,-4,-1,20,19,18,5,4,4,1,-12,IYI
6,-1,-1,-1,-1,-1,6,-2,-1,-6,-5,-5,-12,-6,-4,-1,20,19,18,5,4,4,-13,-12,IYI
6,-1,-2,-1,-1,-2,6,-2,-2,-7,-6,-6,-13,-7,-4,-1,20,19,18,5,4,4,-13,-12,KOTU
6,-1,-2,-1,-1,-2,6,-2,-2,-7,-6,-6,-13,-7,-4,-1,20,19,18,5,4,4,-13,-12,KOTU
6,-2,-1,-1,-2,-1,6,1,-1,2,-10,-10,-17,-11,-5,-2,-1,20,19,5,4,4,-13,-12,IYI
.
.

http://www.analizer.com/forex_calisma/siniflar.gif

luisvargas
04-05-2008, 16:12
sn cbalta sanrım bu sonuçları weka ile elde ettiniz bizlerede bu konuda yardımcı olursanız seviniriz nerden başlamalı nasıl yapmalı bende netbeans ile bu konuya giriş yaptım ancak programı ve mt4 ile nasıl bir korelasyon yapılıcağını bilmediğimden herhangi bir gelişme sağlayamadım yarımcı olursanız sevinirim

cbalta
04-05-2008, 20:11
evet, bu weka. ama weka'da iki boyutlu siniflandirma grafikleri elde edebiliyor. gerceklenen sistemler üc ve daha cok boyut iceriyor.

öncelik, "monte carlo metod" olarak anilan, rastlantisal veya bana göre "az kuralli" alt örnek islemlerin cikarilmasi. asagidaki linkte bir örnek resim var:

http://www.forex-tsd.com/169639-post18.html

sonraki asamada, her bir rastlantisal islem zamaninda, ölcek olarak alacaginiz "birim" lerin değerini elde etmeniz gerekiyor. örnek "cikarilmis" veride, "6" degeri, bir dalganin 6 periyottur sürdügünü ifade ediyor, benim cözümlemelerimde.

öneriler: (ölcek birim/değer önerileri)
MACD kesisme süresi, günlük : -6,-5,-4,-3.... +3, +4, +5, +6 ...
MACD kesisme süresi, saatlik: ....
MACD yukarı/asagi süresi: ...
Dalga1 yukari/asagi süresi... EMA,MA,HMA,JMA vs.. her ne ise
diger osilatörlerinin süreleri (belki genlikleri?): sayisal deger olarak..

alt örnek islemin oldugu anda bu degerler cikarilip, her bir örnek zamaninda olusan degerler "cikarilmis" veriye yazilmali ve o ornegin sinifi, "IYI" veya "KOTU" olarak islenmeli, hedefi aliyor ise. sonrasinda siniflandirma tablolarinda sistem nerede ne yaptigi/yapacagi asikar olarak görülebilir. sonrasında ise, "IYI" lerin yogunlastigi bölgeler sisteme secilir.

matlab'a yogunlasmak daha faydali olabilir. oradaki istatistik/grafik fonksiyonlar daha ileri seviyede. bilinmesi gereken, kendi zihnimizde uzaydaki bu dagilimlari kurgulayip, "strategy tester" ile de neticeleri görebiliriz. deneyler, teorilerden cok cok degerli. ana "tuzak" tester emirleri ile gercek emirlerin tutmamasi durumu. ayni zaman diliminde, tester islemleri ve gercek islemler birebir tuttugunu kesin olarak, islemleri sayarak görmek lazim.

nöral v.s. metodlari ben önermiyorum. ispatlanabilir modeller üretilmesi ihtimali görünmüyor o sekilde.

kolay gelsin.

luisvargas
05-05-2008, 01:35
güzel anlatmışsınız ama bu anlattıklarınızı nasıl yapıcam desem bu konuda hiç bişey bilmediğimi çokmu belli etmiş olurum :( öncelikle hangi programı kullanmam gerekiyo ve bu söylediğiniz değerleri nasıl vericez veya iyi kötü diye nasıl ayırıcaz bu konuda faydalanabileceğimiz dökümanlar varmı acaba sizde veya uygulamalı örnekler olursa gerçekten harika olur. Biliyorum çok şey istedim ama ilgi alanım olan bu konuda bilgi sahibi birini bulmuşken yardım istememi de mazur görürsünüz umarım :mut:

iyi günler...

cbalta
05-05-2008, 11:08
anahtar kelimeleri ve linkleri söyleyebilirim:
forex-tsd.com: bol miktarda mql kod örnegi mevcut.
forexfactory.com
alpari-idc.ru: rusca forumlarda bol miktarda calismalar var
metaquotes.net
mql4.com: mt4 destek/kodlama sitesi

diger asamalar size ait.

yapay zeka konusunda anahtar kelimeler:

pattern recognition, classification, bayes, matlab, weka, data mining, monte carlo method (anahtar), binary decision trees (aktif kullaniliyor, ihtimalsel bölgeleri ayirmak üzere, filtre üzerinde filtre olarak da görülebilir)

kolay gelsin.

güzel anlatmışsınız ama bu anlattıklarınızı nasıl yapıcam desem bu konuda hiç bişey bilmediğimi çokmu belli etmiş olurum :( öncelikle hangi programı kullanmam gerekiyo ve bu söylediğiniz değerleri nasıl vericez veya iyi kötü diye nasıl ayırıcaz bu konuda faydalanabileceğimiz dökümanlar varmı acaba sizde veya uygulamalı örnekler olursa gerçekten harika olur. Biliyorum çok şey istedim ama ilgi alanım olan bu konuda bilgi sahibi birini bulmuşken yardım istememi de mazur görürsünüz umarım :mut:

iyi günler...

mystified
05-05-2008, 12:51
Sayın Balta ,

Pattern recognition,binary decision trees, classification,data mining, monte carlo method v.b konular ileri seviye matematik ve kodlama bilgisi isteyen konular.Bizim birader makina mühendisi ve yapay zeka üzerine master yapıyor, yukarıda ki konular onun ders konuları.Yani demek istediğim yabancı forumlarda dahil bu konularda bilgili kişiler çok sınırlı olanda zaten kendi metodunu açıklamıyor, az buçuk açıklayanada saldırıyorlar :).

Yapay zeka konusunda halihazırda Ruslar Metatrader'da birkaç örnek NN expert advisor örnekleri yapmışlar.Özellikle Klot nikli Rus'un çok donanımlı olduğu belli.İsteyen olursa Kohonen map,Probobalistic NN ,back-probagationNN numunelerini buraya yapıştırabilirim.Neural network konusu zor ve uzun bir çalışma isteyen konu , doğru algoritmayı bulup eğitmek zaman sabır ve bilgi istiyor.Bu işler zor işler diyen varsa yapay zeka konusunda hazır Neuroshel(http://www.neuroshell.com) proğramı var.Testimonial kısmına bakılırsa maharetli ellerde winning trades isabet derecesi %75-85'lere çıkabiliyormuş.

Matlab konusuna gelince biraderde sizinle hemfikir.Fakat matlab Metader'a arayüzle bağlanabiliyor mu?Matlab üzerinden Metatrader'la sistem yapmak mümkün mü?

cbalta
05-05-2008, 14:51
bu problemle carpisirken sunu ogrendim, insan beyni muazzam.
ne kullanilan arac, ne de metodlar, hepsini cöpe atip kendi orijinal, benzersiz "uydurma" larimiza bakmali. araclar önemsiz. strategy tester ve mql'i iyi seviyede ogrenmek kafi baslangic olarak.

matlab genelde modelleme icin kullaniliyor, off-line. gelistirilen modeli real-time isletmek ayri mesele. nöral/fuzzy metodlar yerine stokastik metodlar bana göre kritik. cözümü imkansız bir problem neticede..

better v.b. mekanizmalara özenmemeli. ispatlanabilir ve sürekli calisacagi garanti metodlar degil. alt örneklerin dalgalara veya osilatörlere göre siniflandirmasi güzel bir ufuk. N boyutlu görsel gösterimlere gecmeye bakiyorum henüz, siniflandirma amacli. edison'un bir sözü var denir, binlerce calismayan icadim oldu anlaminda. deney yapmaktan korkmamali. kodlari gercek paraya kosmali ki akil acilsin.

kolay gelsin

luisvargas
06-05-2008, 01:24
sn mystified Neuroshell programını nasıl kullanıcağımızı biraz açıklarmısınız programa dataları nasıl yüklüyoruz ayrıca analizleride nasıl yapıcağımızı anlatırsanız güzel olur

cbalta
06-05-2008, 11:52
arkadaslar, nöral network v.s. araclarini kullanabilmek icin bile ciddi seviyede teorik bilgi gerekiyor. bir cesit nöral yapi yok. onlarca cesit uydurmalar var. bu nöral network yapilarinin bir kismi sadece bazi problemler icin uygun vs. nöral model kurgulanmasi durumunda, son zaman dilimleri icin sürekli egitilip agirlik parametrelerinin yenilenmesi gerekiyor. hepsinden önemlisi, yapay zeka veya nöral v.s. bilgisini piyasa verileri ile örtüstürme metodları.. bu gecisi isabetli bir sekilde yapmak ciddi dert. hasili, ders calismaya baslamak gerekiyor.

sn mystified Neuroshell programını nasıl kullanıcağımızı biraz açıklarmısınız programa dataları nasıl yüklüyoruz ayrıca analizleride nasıl yapıcağımızı anlatırsanız güzel olur

luisvargas
06-05-2008, 13:49
güzel söylemişsiniz cbalta ama çalışmaya nerden başlıcaz bende onu soruyorum yani böyle bi uygulamalı örnek olsa veya ne bilim konuyu anlatan bi yazı makale ders niteliğinde bişey yokmu acaba mesela siz bu işe ilk başladığınızda nerden başlamıştınız neler okumuştunuz hangi programlarla çalışmıştınız çok hevesli ancak bi okadarda bilgisiz olduğum bir konu

Multiplexer
06-05-2008, 13:53
ilk okumamız gereken nedir sayın @cbalta?
ingilizcede olabilir..

cbalta
06-05-2008, 17:24
arkadaslar ilk olarak http://www.mql4.com/ sitesindeki yazilar ve ornek kodlar okunmali. bol miktarda ornek kodlar ve metodlar var. mql dili icin bir kitap hazirlamislardi ama henüz rusca imis sadece.

mql dilinde ilerledikten sonra ve tester'i dogru olarak kullanmayi ogrendikten sonra,

belirli bir stop ve belirli bir t/p degeri icin rastgele alimlar ve rastgele satimlar üretin.

sonraki asamada, bu üretilen rastgele emirleri cesitli filtreler/indikatörler/osilatörler/dalgalar vs. ile bölgelere ayirmaya calisin.

bu sekilde "monte carlo method" ve "binary decision tree" modellerini kullanmis olacaksiniz. isimlere kafayi takmaya gerek yok.

nöral metodlar kurgulamak icin ise, belirli girdi degerlerini birinci katman hücrelere besleyip, network'ünüzü belirli dönemdeki veri icin egitip gerekli agirlik katsayilarini hesaplatmaniz gerekli.
ben henüz nöral kurgu calismiyorum. ispatlanmis istatistik model, ispatlanmamis/ispatlanamayan ve sürekli egitim isteyen nöral agdan yegdir. (simdilik böyle düsünüyorum..)

kolay gelsin.

cooltrader
06-05-2008, 21:33
"Simple is Always Best" :super:

luisvargas
07-05-2008, 00:20
neurosell programına bir türlü dataları aktaramadım elimde metastock verileride var ama neuro ya yükleyemiyorum bilen varsa yardımcı olabilirmi

mehmet.ferit
07-05-2008, 09:36
neurosell programına bir türlü dataları aktaramadım elimde metastock verileride var ama neuro ya yükleyemiyorum bilen varsa yardımcı olabilirmi

sayın luisvargas,

elinizdeki metastock verilerini ascii formatına çevirip,neuroshell'in help kısmında da açıkladığı değişiklikleri yapmalısınız...neuroshell hem ascii ,formatında hem de bunun metastock formatına çevrilmiş halini,eğer datasource kısmında tanıtırsanız,okur...

size bu konu da çok yardımcı olamayacağım,çünkü benim de oldukça emeğimi almıştı ama size şöyle yardımım dokunabilir,internette google'da eğer meta2ascii diye arama yaparsanız,karşınıza bir program çıkacak...bu shareware'dir...kurun deneyin...ben satın almıştım ve bu işin en pratik yoludur..isterseniz metastock to ascii,isterseniz ascii to metastock ve ascii to ascii gibi seçenekleri var,elinizde hangi formatta veri olursa olsun,ister neuroshell'e,isterseniz piyasadaki diğer programların okuyabileceği formata otomatik çevirebiliyor..bunu bir deneyin,zaten başaramazsanız,yapacak bişeyim yok malesef,çünkü en kolay yolu bu,kolay gelsin...

mystified
07-05-2008, 14:55
Sayın Balta ,

Bazen farklı zaman dilimlerine baktığımız zaman daha büyük zaman dilimleri küçük zaman dilimlerine nazaran daha noisy ,trendi ayırt etmek büyük zaman diliminde küçük zaman dilimine nazaran daha zor olabiliyor.Buna yanılmıyorsam ''volatility clustering'' deniyor.Bu konuda herhangi bir modelleme veya çalışmanız varmı?

GBPUSD 4saatlik

http://img160.imageshack.us/img160/1433/adsz0tu4.png (http://imageshack.us)

GBPUSD 30 dklık

http://img380.imageshack.us/img380/6861/adszez8.png (http://imageshack.us)

cbalta
07-05-2008, 17:26
selam mystified

zaten ana problemler buralarda.. ben eur/usd GÜNLÜK dalgalari üzerinde calisiyorum. diger paritelere göre cok daha net akışlar var, senelik bazda bakınca. velakin aşırı doyma noktalarındaki keskin dönüşleri işlemek zorlu bir mesele. trendi ayırt etmekten ziyade, trend boyunca, dönüşte oluşacak kaybı telafi edecek derece nasıl kar elde edebilirim sorusu bana göre önemli. köşelerdeki kayıpları kurtarmak cok zorlu. bazı istatistik çıkarımlarım var, GÜNLÜK fiyat ARALIKları üzerinde işleyen. GÜN'den daha aşağı zamanlarda (H4,H1 vs..) anlamlı bir trend bilgisi çıkarmak çok zor. Ama diğer taraftan, kaldıraç ile girince, M30, M15 TF'lere kadar ince dalgaları da görmek zorunda kalıyorsunuz. Sakal-bıyık meselesi. Piyasa kurgusu matematik temelli. Çözümlemek zorlu..

devam eden trend boyunca, trend dönüşünde karşılaşacağınız kaybı telafi edecek derecede kar yazmak gerekiyor. bu benim yaklaşımım.

luisvargas
07-05-2008, 18:04
sn mehmet.ferit

dediğiniz programı indirdim MS dosyalarını ascii yapıyor ama semboller halinde listemiyor tekbir dosya yaratıyo ascii diye içinde açılış kapanış fiyatları filan var gerçi o tek dosyayıda açmıyo neuro sanırım olmadı sn mystified sizin bu konuda bildiğiniz bir yöntem varmı acaba

luisvargas
07-05-2008, 19:10
birde şunu sorucaktım unutmuşum yukarda yazmayı .cht olan veya wsg olan dosyaları açıyor sadece ascii yaptıklarımı chart kısmında çıkıyor

mystified
08-05-2008, 01:54
Sayın luisvargas

Benim bildiğim ASCII text dosyalarını http://www.tickdata.com sitesinden indirebiliyorsunuz ve de sadece backtesting için kullanabiliyorsunuz.Realtime data feed konusunda neuroshell biraz sorunlu.Interactive Brokers'ın APinterface'ine köprü oluşturulabiliyor;http://www.bowfort.com/Products/cartViewItem?sku=NSIBFPRO
Müsade edildiğinde diğer bazı brokerların da API'sine köprü yapılabilir ama bu işi yapanın tecrübeli ve pro olması lazım.Yanılmıyorsam 1000 dolara yapıyorlar artı brokera cüzzi bir abonelik ücreti ödüyorsunuz.Ayrıca Neuroshell ilede kontağa geçip yardım alabilirsiniz.Umarım yardımcı olmuşumdur.

luisvargas
08-05-2008, 14:09
teşekkürler sn mystified bu verdiğiniz linkten oluyor sanırım ben neurosell i ilk defa kullanıcam neural network konusuda bir başlangıç yapmayı uzun zamandır düşünüyordum ama hangi programla başlamalı nasıl yapmalı neler okunup teorik eğitim alınmalı bilemiyordum fırsat bulursanız bir ara bu konu hakkındaki düşüncelerinizi kaynak teşgil edebilecek site ve örnekleri birde neurosell hakkında (yapılabilecek şeyler ve diğer programlardan farkı, özelliklede neural network konusundaki özellikleri) biraz bilgi verirseniz sevinirim sanırım yine çok istetim :)

Saygılar...

cbalta
09-05-2008, 10:53
beyler, nöral asamasina gecmeden önce,
temel "pattern recognition" unsurlarinin ikame edilmesi gerekiyor.
"better" metodunda, probabilistic nöral ag kullaniyor. ag girisinde, bayes siniflandirici calisiyor.

(istatistik > nöral ag).

linklerde iki matlab toolbox var. biri endüstriyel olarak matlab dışına model export edebiliyor. kolay işler değil..

http://prtools.org/
http://cmp.felk.cvut.cz/cmp/software/stprtool/

mystified
09-05-2008, 19:17
Konu hepten yapay zekaya kaydı, türkçe kaynak:http://www.yapay-zeka.org/modules/wiwimod/index.php?page=ANN&back=SVM

Sayın Balta bilmiyorum daha önce gördünüzmü,bazı Rus forumlarımda hazır PNN kodU var MQL dilinde.

Single layer perceptron MQL (Better'ın ki multilayer): http://codebase.mql4.com/ru/756

cbalta
09-05-2008, 21:10
elime su dökmesi zor better'in :) ben kendi kullandigim siniflandirma metodlarini önceki
mesajlarda kısmen izah ettim. nöral vs. yapilarin egitimlerini mql'in işlem gücü ile real-time /on demand yapabilmek cok zor görünüyor. bunun icin, C kodu ile yazılmış, server'da işleyen nöral ağ ve eğitim algoritmaları gerekiyor gibi. "better" sisteminin eğitimlerini ve parametrelerini dış ortamda hazırlayıp mql'e sonradan aktarmış.

"better" benzeri nöral tasarım düşünenler icin, "time series prediction" ifadesi anahtar olabilir. vatandaşın 3 adet alt sistemi var. bir alt sistem için söyler isek, bu sistem 3 adet EMA'yı girdi olarak alıyor. muhtemelen EMA(6), EMA(20) EMA(50) gibi degerler. tahminimce, bu ema'ların birinci kesikli türevlerinin son N adedi network'e girdi oluyor.

EMA(6)'nın son N değerinden üretilen kesikli türevler, network'e girdi teskil eder (time series pr.)
(EMA0-EMA1), (EMA1-EMA2), (EMA2-EMA3), (EMA3-EMA4), (EMA4-EMA5) ...

ve diger EMA farkları da hesaplanarak diger girdileri teskil eder vs. ağ tasarımı konusunda tecrübeli arkadaşlar varsa deneyebilirler. ağın eğitimi ayrı bir mesele, mql icinden cok zorlu.

kolay gelsin.

PIPO
13-05-2008, 19:27
Backtest yapabilmek için, MT4 ten farklı bir programdan faydalanabiliyor muyuz ?

cbalta
13-05-2008, 19:58
metatrader ve mql dili ile arasi iyi olmayanlar icin tradestation bir alternatif olabilir ihtimal. ama henüz pek yaygin degil gibi bizde.. tradestation, emirleri direkt olarak iletebilir durumda saniyorum, kendi araci kurumu üzerinden..

cbalta
23-05-2008, 18:39
forex piyasası ile ilgili genel degerlendirme:

1. forex piyasası kesinlikle matematik kurguludur. kaldırac hayrına verilmez.
2. istatistik olarak yok olma ihtimaliniz %95 ve üzeridir. Yeni gelen müsterinin %90'ı en fazla 3 ay yaşar.
3. her bir paritenin ayrı karakteri vardır.
4. analiz metodları cogu zaman işlemez.
5. para yönetimi ve kaldırac seviyeniz, yaşama sürenizi belirler.
6. eur/usd, usd/chf, usd/jpy icin 1:20 gbp/usd: 1:10, eur/jpy vs: 1:7 ötesi ölümcül
7. mekanize olamiyor iseniz, dünya ile savaşmaktan onurlu bir sekilde cekilin.
8. gercek yöneticiler eur/usd icin 1:5 ötesi risk almaz
9. basarili olmus kisiler tümden mekanize olmustur, piyasada duyguları yoktur, hayal kurmazlar. düsük kaldiraclarda islerler. senelik hedef %100'ü bulmaz.
10. araci kurumunuz, kendisine gelen paranin %10'unu ortak piyasa hesabına gönderir. %90'ini likid kasasına atar. yok olacaginiz neredeyse garantidir.
11. büyük balinalar, kendi malları ile sürekli kotasyonlar vererek piyasayı besler ve sürekli likidite sağlarlar. hamsiler de aracı kurumlar tarafından kaldırac ile av edilir.
12. zekaniza vs. güvenmeyin. kendinize güvenmeyin. mekanize olun. veya cekilin.
13. para yönetimi/kaldırac ve yedekler, analizlerden cok cok önemli. yaşamak, kazanmaktan öncelikli.

BURASI MUŞTUR
23-05-2008, 21:26
forex piyasası ile ilgili genel degerlendirme:

1. forex piyasası kesinlikle matematik kurguludur. kaldırac hayrına verilmez.
2. istatistik olarak yok olma ihtimaliniz %95 ve üzeridir. Yeni gelen müsterinin %90'ı en fazla 3 ay yaşar.
3. her bir paritenin ayrı karakteri vardır.
4. analiz metodları cogu zaman işlemez.
5. para yönetimi ve kaldırac seviyeniz, yaşama sürenizi belirler.
6. eur/usd, usd/chf, usd/jpy icin 1:20 gbp/usd: 1:10, eur/jpy vs: 1:7 ötesi ölümcül
7. mekanize olamiyor iseniz, dünya ile savaşmaktan onurlu bir sekilde cekilin.
8. gercek yöneticiler eur/usd icin 1:5 ötesi risk almaz
9. basarili olmus kisiler tümden mekanize olmustur, piyasada duyguları yoktur, hayal kurmazlar. düsük kaldiraclarda islerler. senelik hedef %100'ü bulmaz.
10. araci kurumunuz, kendisine gelen paranin %10'unu ortak piyasa hesabına gönderir. %90'ini likid kasasına atar. yok olacaginiz neredeyse garantidir.
11. büyük balinalar, kendi malları ile sürekli kotasyonlar vererek piyasayı besler ve sürekli likidite sağlarlar. hamsiler de aracı kurumlar tarafından kaldırac ile av edilir.
12. zekaniza vs. güvenmeyin. kendinize güvenmeyin. mekanize olun. veya cekilin.
13. para yönetimi/kaldırac ve yedekler, analizlerden cok cok önemli. yaşamak, kazanmaktan öncelikli.

Helal olsun...Forex piyasasında duğduğum en mantıklı sözler...

cbalta
23-05-2008, 22:52
biraz daha devam edersek..

14. perakende forex, bir kumar illetidir ve kurgusudur.
15. cogu kisi kumarbaz olmustur. beyin bundan lezzet alir. tedavi gerekir.
16. 24 saat sizi esir alir. hasta olmussunuzdur. göremezsiniz.
17. bir süre sonra kumarda hesabın namusunu ortaya koyma gafletine düsersiniz. stopsuz.
18. coklari kaybeder, ama söylemezler.
19. kazananlar ise askeri disiplin altında tutarlar kendilerini, %2-5 civarı
20. yasamak icin istatistik ve matematik silahi sarttir.
21. manual islemde psikoloji ve disiplinleri saglamak zor. herkes icin uygun degil.
22. robotlarla, mekanik olarak savasilmali. beyindeki kumar kalintilari temizlenmeli.
23. otomatik sistem gelistirmede, başarılı model üretme şansınız %1'den düşüktür. cok emeginizi ve senelerinizi alir. ileri seviye istatistik ve kodlama calismaniz gerekir.

cbalta
25-05-2008, 11:10
calisan analiz ipuclari:

1. eur/usd günlük/haftalık/aylık analizleri isler. ülke stokları euro ve usd arasinda dönüyor
2. US Dolar Indeksi günlük/haftalık/aylık analizleri işler
3. petrol ve altina göre eur/usd paritesi kestirilebilir
4. eur/usd günlük tepe/dip analizi kararsız bölgelerde işler.
5. yüksek kaldiraclarda hicbiri islemez, sadece ölürsünüz.
6. diger paritelerde aylık trendler isleyebilir. kaldırac işlemez.
7. klasik göstergeler saatlik vs. sinyal verdiklerinde iş zaten bitmistir.
8. 4 saatlik altinda bulacaginiz hicbir trend anlam icermez (H1, M30, M15 M5 vs. trendleri)
9. Günlük trend, kaldirac ile zor da olsa birlestirilebilir (sadece eur/usd icin)
10. BOLLINGER BANDS, ENVELOPE kullanilabilir. Günlük trend yönünde, saatlik vs.

cbalta
28-05-2008, 18:09
11. Eur/Usd icin HMA dalgaları günlükte kullanılabilir
12. Günlükteki büyük ve küçük dalgaların örtüşme yerleri önemli
13. Kaostan yararlanabilme önemli. Sürekli düzenlilik, piyasanın karakteri değil.
14. Rastlantısal da olsa kar sürekli kasaya girmeli.
15. Fiyatin kendisi de gösterge olarak kararın icinde yer almalı.

Benden bu kadar. Sistem geliştirmek isteyenlere Allah kolaylık versin. Gazanız mübarek olsun. Burası savaş meydanı.

cbalta
02-06-2008, 13:52
Araci kurum nasil para kazanir:

Siz satis yaptiniz ise, ayni miktarda alim yaparak kendi havuzunu nötr tutar.
Araci kurumun kendi küçük havuzu riski taşımaz. %95 ihtimalle siz ölürsünüz ve para havuzda kalır. Sizin gönderdiginiz paranın %90'ı zaten likid kasadan hiç çıkmamıştır bile.

Kalan %5 başarılı olanlar ise bir şekilde aracı kurum tarafından bertaraf edilir.

Aracı olmayan kurumlarda, spread değişkendir, komisyondan para kazanılır. Kaldirac orani 1:50'yi bulmaz.

Gerçek piyasa ortamı, CME Forex Futures ve CME spot forex ürünleri. FXMarketSpace (CME+reuters)
Üst seviye piyasa yapıcı bankalar şu linkte görülebilir: http://en.wikipedia.org/wiki/Forex

Interbankfx, en dürüst aracı kurumlardan biri. ve gercegi söylüyorlar.
Metatrader dışı, sağlam bir yapı bakanlar icin, oanda.com, kanada'lı, akademik ortamdan gelen insanlarca kurulmuş, teknolojik altyapısı kendisine ait, dürüst bir kurum. dbfx.com sitesi, deutsche bank'in perakende girişimi.

THE FOREIGN CURRENCY TRADING YOU ARE ENTERING INTO IS NOT CONDUCTED ON AN EXCHANGE. INTERBANK FX, LLC IS ACTING AS A COUNTERPARTY IN THESE TRANSACTIONS AND, THEREFORE, ACTS AS THE BUYER WHEN YOU SELL AND THE SELLER WHEN YOU BUY. AS A RESULT, INTERBANK FX, LLC'S INTERESTS MAY BE IN CONFLICT WITH YOURS. UNLESS OTHERWISE SPECIFIED IN YOUR WRITTEN AGREEMENT OR OTHER WRITTEN DOCUMENTS INTERBANK FX, LLC ESTABLISHES THE PRICES AT WHICH IT OFFERS TO TRADE WITH YOU. THE PRICES INTERBANK FX, LLC OFFERS MIGHT NOT BE THE BEST PRICES AVAILABLE AND INTERBANK FX, LLC MAY OFFER DIFFERENT PRICES TO DIFFERENT CUSTOMERS.

IF INTERBANK FX, LLC ELECTS NOT TO COVER ITS OWN TRADING EXPOSURE, THEN YOU SHOULD BE AWARE THAT INTERBANK FX, LLC MAY MAKE MORE MONEY IF THE MARKET GOES AGAINST YOU. ADDITIONALLY, SINCE INTERBANK FX, LLC ACTS AS THE BUYER OR SELLER IN THE TRANSACTION, YOU SHOULD CAREFULLY EVALUATE ANY TRADE RECOMMENDATIONS YOU RECEIVE FROM INTERBANK FX, LLC OR ANY OF ITS SOLICITORS.

kodyazan
17-06-2008, 15:24
Testi zipleyerek koydum. Görünce şok
olacaksınız :he:

Remzi54 teşekkürler. Verdiğiniz ekteki sonuçlar Metatrader strateji testerinde "Control Points" modeline göre test edilmiş sonuçlar.O yüzden fazla inanılmaz!

Kod her yeni tik'de çalıştığından dolayı, strateji modelini seçerken
Every tick(...) (Her tik) olmasına özen göstererek test etmek gerek diye
düşünüyorum. Nitekim, gercek zamanlı demoyla daha iyi uyuştuğunu
gördüm.

Burada "tik nedir" açıklayalım : MT4 serverinden yaklaşık her saniyede
gelen yeni veriler. 1 tick 1 snden küçük de olabilir,gelmesi 30-40sn
yi geçebilir de gözlemlerime göre.

(Bu koda göre M1,M15,H1 vs. göre test etmek sonucu fazla değiştirmemeli)

Basitçe kod şunu yapıyor:
1-

Trende göre değil de trende karşı oynamak.her yükselişin bir inişi
vardır mantığı. Yukselmişse sat, inmişse al.Nasılsa geri gelecek
,durulacak..Daha detaylı olarak:

Ask, Sorulan Fiyat demek olsun. Bu fiyat yükselmişse satıyoruz.

Eğer son Ask fiyatı bir tik önceki Ask'dan (diyelim 3 pips) fazlaysa satış yap.
Eğer son Bid fiyatı bir tik önceki Bid'dan (diyelim 3 pips) az ise alış yap.

2-
Kar sıfırdan büyükse hemen kapat.
Yada 15 dolar zarar edersen kapat.

Kodu biraz modifiye ettim.(Bir alışı kapamadan başka alışlar
yapamasın, kar oranını marjine gore belirlesin, tırtıklamak(scalping)
olduğu anlaşılmasın diye zaman aralıkları olsun,yoğun zamanlarda
calışşın, son N adet Ask'ın ortalamasına göre alış/satış kararı versin
vs). Ancak gerçek zamanlı demo hesabında, 5000$ 4 saatte 4910$ 'a
düştü.(EUR/USD, 1pips spread varsayılarak.) Tester(Every tick'e gore)
de iyi sonuçlar vermedi.

Bakalım hala araştırmaya devam ediyorum. cbalta'nın yazdıklarını
okudum, 2007 sampiyonu olexander (better'i) filan inceledim.
istatistiksel, olasılık yoğunluğuna göre öğrenebilen bir sistem
yapmak çok da olayı komplexleştirmeden, bütün detayları bilmek zorunda
olmadan mümkün olabilir belki.kbk.

cbalta
18-06-2008, 11:24
merhabalar,

benim modeller, son alti aylik piyasa döneminde cok kararli bir durum gösteremedi. bundan aldigim dersle, piyasanin günlük ortalama degisim araligina göre adaptif parametre kurgularina giristim. piyasanin hizina göre adapte olan bu kurgular ile olayi kapatiyorum.

sistem gelistirme ile ilgili en önemli mesele, gercek islemler ile tester islemlerini belirli bir süre izleyip karsilastirin. kesinlikle tutmali, gercek hesap islemleri ve tester islemleri. %90 tik kalitesi (M1) zaten şart. mismatched chart errors(M1-M5-M15.. uyumsuzlugu) : sıfır olmalı.

cbalta
18-06-2008, 11:42
bu piyasada taklit ile yol alma sansi yok. enerjisi olan arkadaslar hem kodlamayi ogrenmeli, hem de kendi modellerini kurgulamaya girismeliler. senelerce cözüm bulamayacaginizi garanti ediyorum. sonraki aşamada bazıları eşikleri geçebilir.

"rastlantısal karlar sürekli kasaya girmeli"

kodyazan
18-06-2008, 17:42
Sayın cbalta,

Paylaşım için teşekkürler. 2007nin birincisi Olexandr 1.5 yıldır forexle ilgileniyormuş gerçi. Yani hem fizik hem de matematikçi bile olsa yılların ekonomicisi değil.

Kodunuzla (ki resimlerden iyi görünüyor.) 1 temmuzdaki EA yarışmasına katılmayı düşünüyor musunuz?

cbalta
18-06-2008, 20:10
merhabalar,
benim mekanizmalar 3 aylik dönemler icin pek anlamli degil, 18 aylik dönemler icin kurgulu. rastlantisal bir durum olusur kısa sürelerde. bir de güvenmek zor organizatorlere. kismet, bakalim neler olur.

siz better vs. takılmayın. nöral vs. olayına zaten hiç takılmayın. kendi "uydurma" larınıza bakın. tek şart, gerçek işlemler ile tester işlemleri tutmalı, belirli dönemlerde izlenerek.
tester'i kullanmayı da öğrenmeli iyi seviyede.

kodyazan
19-06-2008, 13:28
Testerden gelen tik' lerin nekadar kaliteli olduğunu serverden server'e mi değişiyor yoksa tüm MT platformlarında aynı mıdır? Bunun bir göstergesi ya da test etmenin bilgisayar başında beklemeden bir yolu var mıdır?

Soru: Testerin tikleri, geçmişte oluşmuş gerçek tiklerle, aynı sayıda ve aynı değerlerle mi geliyorlar?

Tester seçeneğinde ingilizce olarak yazan:
"The most precise method based on all available least timeframes to generate each tick." nedemek?

Benim anladığım:
"Her bir tik'i yaratmak için, mümkün olan en küçük zaman aralığına dayalı olan en kesin metod."

Ama bunlar kafadan uydurma veriler değildir heralde. Geçmişte gönderilen tikler in kaydı serverlerde tutulup yeniden gönderiliyordur diye düşünüyorum. Değişmeseler bile eksik gönderilme olabilir mi?

Daha çok bilgisi var mı bu konuda?

cbalta
19-06-2008, 20:04
http://articles.mql4.com/70

o araclar -> tarihce merkezi -> download (tüm TF'ler icin yapin)
o M1-M5-M15...D1'e kadar bütün çubuklar birbirine göre simule edilip tek parça stream simulasyonu hard diske tek dosya olarak yazılır, test zamanında
o bu stream sizin expert'inize gerçek veri imiş gibi hariçten gönderirlir, tik tik (simule tikler)
o simulasyonu en iyi kalitede yapmaz iseniz, M1 hareketlerini görmez, örneğin M15 hareketlerini açılış, kapanış, yüksek, düşüklere göre canlandırır.
o simulasyonu en iyi kalitede yapar iseniz, M1 kalitesine kadar ince hareketleri gerçeğe yakın simule edebilir. ama bu dahi scalping mekanizmalarını test etmeye kafi gelmez
o sayet expert icinde, "fiyatın kendisini" bir hareketli ortalama veya benzeri bir değer ile kıyas ederseniz, hatalı simulasyon sonucu elde edilen tekrarlı ve yanlış işlemler elenebilir
o kesinlikle gerçek hesap işlemleri ve tester işlemleri belirli zamanlar icin "sayılarak" gerçeğe yakın bir test yaptıgınızı ispat etmelisiniz. yoksa hayal dünyası devam eder..

western dream
19-06-2008, 21:50
bill gatesin mühendisleri var bide apple mühendisleri ve diğer bazı computer firmalarından destek alabilirsiniz.verirsiniz 100- 200 bin dolar küçük bi program yazarlar sizin için,yada hintli programcılar daha ucuza yazıyor böle programları yada Türkiyedeki odtü-lü,itü-lü arkadaşlardan birine atın 25 milyar oda yazar .....
dimi ya...?
sonra bala otomatiğe ,...gelsin bavul bavul paralar ,nası olsa otomatik birader ...ne var bunda.dimi..?
hayret bişi.

mystified
19-06-2008, 22:50
Matematik bilmezseniz, proğramlama bilmezseniz,istatistik , teknik analiz v.s öğrenmezseniz, bu işleri öğrenmeyede heves etmezseniz böyle hayretler içinde kalırsınız.

cbalta
19-06-2008, 23:52
forex ile basitlik arasında bir ilişki yok. kapitalist mekanizmanın çarkları bunlar. forex'in ana kuralları ikinci dünya savaşında belirleniyor, savaş gemilerinde yapılan toplantılarda. basit gören kendisi basittir. ispata gerek yok.

özetle, burası savaş meydanı. silahınız yoksa ümidiniz de olmaz. matematik ve istatistik ispatlar olduğu sürece bu sahayı bir iş olarak görebilirsiniz, aksi halde kumar masasındasınız demektir, av olacağınız kesindir.

bizim insanımız henüz silahsız olarak operasyona çıkacak kadar "cesur" olduğu için çok canlar yanıyor..

western dream
20-06-2008, 03:05
Saygısızlık etmek istemem, buradaki arkadaşların zeki insanlar olduğunu görebiliyorum
(çoğunlukla )20.000 grostonluk bir geminin dümen suyuna 3 metrelik tekneyne girmişsiniz .teknedede motor yamaha 20 beygir ,gps var ,kürekler tik ağacından ,tekne yeni bakım görmüş ,10 senelik kaptansınız,hatta mide bulantısı için hapınız bile var,jeneratör ,su tankı,pis su tankı,son model bir kamış olta ,nikelaj kaplı afralı aksesuarlar can yeleği,2 kişilik kamara ,küçük mutfak ,haritalar ,pusula,sekman,şanzıman,debriyaj ,herşey varyani .........orda bekliyosunuz,balık tutacaksınız .......neresi basit bunun ...daha çok komplex, kafakarıştırıcı yada inanılmaz
bi manzara olarak değerlendirmek daha doğru olur.

cbalta
20-06-2008, 09:01
1:10 kaldıraç oranından sonra tekne bile kalmıyor. kumarhane sahibi hayrına kaldıraç vermiyor. kücük havuzda boğuyor sizi. 1:100 kaldıraç ve belirlenen teminat oranları, istatistik olarak boğulmanızı garanti ediyor zaten. aracı kuruma deseniz kaldıracı onda bir düşürün, teminatı da düşürün, risk oranı değişmeyecek şekilde, bunu yapmaz.

ferpazz
20-06-2008, 23:49
ben ilk işlemlerimi yaparken ne bu diyodum çocuk oyuncağı yakında ferrari mi bile alırım diyordum fakat görünmeyen bir etken var her nekadar son derece analiz yapsak bile adamlar herşeyi inceliyorlar bi bakıyorki salak 10 kontrat oynamış c dalgasında bi hareket yapıyorlar tamam diyorsun. sonra bi bakmıssın. denizin dibindesin. o yüzden Allahın zengin olmamızı istemesi laızm o bize sadece ilmi veriyor paryıda kime isterse

cbalta
21-06-2008, 11:57
kücük havuz sahibi araci kurumlar sizin büyük denizlerde bogulmanıza zaten hic izin vermiyorlar. kendi havuzlarında hallediyorlar işi :) paranız gerçekte hiç piyasaya girmeden aracı kurumun kasasına geçmiş oluyor..

mystified
23-06-2008, 01:09
Kurgulanan sistem devamlı piyasanın içinde olmayı teşvik etmek yerine trendi tespit edip karı büyütebilmeli.Yani bence karlı işlem sayısından çok, kazanç faktörüne daha fazla yoğunlaşmalı.Aslında ideali ikisinin birarada olması ama bence kazanç faktörü daha önemli.

western dream
23-06-2008, 03:02
bakınız dalgayı karşılıcak kadar bazen 600 pipleri ve daha fazlası olabiliyor jpy kurunda özellikle nakiti riske atamazsan al sat işlerine girmek hiç fayda sağlamaz 1\2 lot almışsın
600 pipe kadar spike lara karşı koymalısın yani bırakcan parayı dalga geçince bazen çok uzun olabiliyor bir kaç hafta bazen ay 3000 us riske atıp 3000 dolar kazanabilirsin oda şüpheli al satla hep zarar yazarsın...beklicen paran ericek ya dönücek yada callmargin yicen tabi dürüst piyasada zaten adamlar işlemleri görüyor kim kumarbaz kim ithalatçı
anlıyor.Sen oraya çabuk kolay para kazanmaya gelmişsin adam sana para kaptırırmı dansöz ederler adamı 0.2 lot alsan hırs yaparsın 200 doları beğenmez işlemi yükseltirsin....falan filan...
sonuçta böle iş olmaz karşılığı olmayan contratlarla (şimdi büsürü iktisat teorisi sıralar bazı arkadaşlar milli mücadele ,nedemek karşılığı yok , biz kahramanız ,bu ülke için çalışıyoruz....vs...geççen bunları adamlar cambaz ütüyo siz bebe kalırsınız.bu mantıkla lüneparkta sigara bile kazanamazsınız.Yapmayın beyler.....

çocuk sizsiniz ,kandıran onlar..

western dream
23-06-2008, 03:15
Bakın açıkça söyliyim bazı hırslı rkadaşlar şapkasından tavşan çıkarmadan önce tavşan çok ,çıkarırsınız bitane okus pokus grafik,indicatör ...veriler,haberler. tavşan çok yani

böyle uyanıkları arıyo adamlar boy boy ilanlar veriyor......adamların işi yok sizi zengin edicek.

dolandırıcı adamlar , üç kaatçı .

95 kişi 5 kişi ......

sn never ın belirttiği gibi bul karoyu al parayı.....
köprü üstü dolandırıcıları ....

boğaz köprüsünü satıyolar size 3-5 bin dolara.

Uyanalım beyler........

cemturk
23-06-2008, 03:39
saglıgınızaaaaaaaaaaa malda yalan mülkte alda birazda sen oyalan

cbalta
23-06-2008, 10:13
piyasalardan korkmak yerine cahillikten korkmalı.. biz türkler ikisinden de korkmuyoruz.. sonuç: eski kumar sitelerinin yerini güney kıbrıslı forex tefecileri alıyor şimdilerde.

makul kaldıraç seviyeleri (üst limitler). bu risk seviyesini aşarak kazandı iseniz, çöpe atın.
eur/usd, usd/chf, usd/jpy: 1:10
gbp/usd: 1:7
eur/jpy: 1:5
gbp/jpy: 1:5

western dream
23-06-2008, 17:26
Sn cbalta bankalar kendi pozisyonlarını sizin gönderdiğiniz paralarla sigortalıyor.Sizin kurlardaki oynamalarda hiç fonksiyonunuz yok fiyat yükseliyor alıyorsunuz adam zaten elindeki pozisyonu satmak için fiyatı şişiriyor siz alıp bekliyorsunuz adamların bilançosu hep artı zaten toplam alım satım belli kasanın pozisyonu herzaman artıda oluyor.fiyat dediğiniz değişken birde komisyon koyoyor üstüne adamlar .zaten süper pahalı almış oluyorsunuz yada süper ucuz satmış oluyorsunuz pozisyonunuzu karlı kapamak imkansız.Zaten psikolojik olarak out of control durumundasınız,çok kazanma hırsı zaten sizi baştan kaybettiriyor,adam 1\2 piple ,çeyrek pipile alım yapıyor ,nasıl para kazanacaksınız .interbank işlemleri 5 -10 lot şeklinde oluyor 0,10 lot işlem yapamazsın ,
spot bankalar ağı atıyor sonra uygun zamanı bekleyip ağ dolunca bütün pozisyonlar artıya geçince çekiyor kazanandanda kazanıyor kaybedende kazanıyor 50 dolar kaybeden seviniyor 1000 dolar kaybeden inatçılığına üzülüp birdaha bunu yapmıcağına söz veriyor ,yeni taktikler buluyor,yeni grafikler,yeni formüller peşine koşuyor amaç en az kaybedip sevinmek .Kazanmak sözkonusu diil ....

Bakın bir musibet 1000 nasihatten iyidir,eminim kendinizi ikna edemediniz ısrar ediyorsunuz.Kazanıcağınıza eminsiniz.Zaten öle olmasa bu firmalar bu kadar büyüyemezdi.

Dediğim gibi bu kadar insan, biriniz çıkıp uyarmadı, denmesin.
Bazı arkadaşlar kardeşim bütün büyük bankalar döviz büroları tezgah kurmuş bizi yutuyor böle saçma şeymi olur.Yok öle saçma olmuyor bazı durumlarda direkt merkez bankaları duruma müdahale ediyor kendi durumlarına ters bir fiyatta yüksek yada düşük .......
hemen güm diye masaya yumruğu vuruyor.anında yön değişiyor.Diğer zamanlarda belli bantlarda bu spot bankalardaki çakallar sizin gibi binlerce uyanık arkadaşın parasını üleşiyor.
Zaten para sisteme girmeden yetkisiz dolandırıcı şirketler ve döviz büroları küçük meblağları
hiç gözünün yaşına bakmadan çalıyor.Gücün yetiyosa git hakkını ara...ne hakkı ava giden avlanmış.......BU KADAR !!!!
Teşekkürler.

Synertic
23-06-2008, 18:27
Herkese Merhaba,

İlk mesajımı yazmak buraya kısmetmiş :) Ben aslında ne hisse senedi piyasası ne da Forex ile ilgilenen biri değilim ama Forex ile ilgilenmeye karar verdim bundan sonra. Onun için bildiklerimi burada paylaşmak istedim.

Az sonra yazacaklarım tamamen bilimsel açıklamalar olup, döviz kurlarını incelemek için yapılması gerekenlerdir. Fakat her zaman doğruyu yapmak insana kazanç sağlamaz. Onun için eğer sizin halihazırda kazanan bir sisteminiz varsa bilimin istediği şekilde analiz yapmanız da gereksizdir.

Ekonometri Bilmi Yatay Kesit Ekonometrisi ve Zaman Serisi Ekonometrisi olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi Döviz Kurları Zaman Serisi Ekonometrisi'nin analiz alanına giren bir konudur. İlk olarak şunu söylemek isterim ki; "Döviz Kuru veya Enflasyon veya herhangi bir zaman serisinin analizine durağanlık (stationary) kavramıyla başlanır" Durağanlığın ne olduğunu çok kısaca tanımlamak istersek; "Ortalaması, varyansı ve kovaryansı sabit olan serilere Durağan Seriler denir." Durağanlığın bu tanımına Zayıf Durağanlık denmektedir. Eğer zaman serisi bu şartların yanında normal dağılıma da sahip ise Güçlü Durağan denmektedir. Zaman serisinin doğru analiz edilebilmesi için Zayıf Durağan olması yeterlidir.

Durağanlığı göz ardı ederek yapılan tüm analizler, sahte (Supurious) olacaktır. Yani aslında değişkenler arasında ilişki olmadığı halde ilişki varmış gibi gözükecek ve sizi yanıltacaktır. Örnek olarak şunu verebilirim. Yaz aylarından kış aylarına doğru gidildikçe Türkiye'de metre kareye düşen yağmur miktarı sürekli artmaktadır (Bu seri; Pozitif Yönlü Trend İçerir), Buna karşılık aynı zaman diliminde Hindistan'da yapılan evlenme törenlerinde takılan altınlar KG olarak sürekli olarak azalmaktadır. (Bu seri de; Negatif yönlü trend içerir). Bu iki seri arasında ilişki olup olmadığını bilmediğimizi varsayalım. Bu iki seri arasındaki ilişkinin derecesini ve yönünü ortaya koymak için basitçe bir Korelasyon Analizi yaptık ve aldığımız sonuç bize şunu dedi : "Bu iki seri arasında kuvvetli ve negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır." Buna göre biz de; "Hindistan'da gelin ve damat'a takılan altın miktarı azaldıkça, Türkiye'de metrekareye düşen yağmur miktarının arttığı sonucuna vardık". Gördüğünüz gibi iki değişken arasında aslında hiçbir ilişki olmadığı halde, Zaman Serisi Analizi'nin en temel kuralı olan Durağanlığı göz ardı ettiğimiz için bulduğumuz sonuç bizi yanıltmış oldu. Keşke elimde bu değişkenlere ait olan veriler olsa da analiz sonuçlarını grafik olarak da gösterebilsem, ama merak eden olur ise; anlattığım kavramı şu şekilde deneyebilirler; Analiz için kullandığınız programda bir tamamen rassal değişkenler içeren bir X değişkeni oluşturun sonra da yine tamamen rassal değişkenler içeren bir Y değişkeni oluşturun. Mesela şu şekilde;

X= Rnd*10
Y= Rnd*10

Burada analiz için kullanılan programa -10 ile +10 arasında tamemen tesadüfi sayılar içeren bir değişken üretmesi komutu verilmiştir. Bu iki seri arasındaki korelasyon katsayısını bulun. Bu katsayı (genelde ro ile simgelenir) istatistiksel olarak 0'a eşit olacaktır çünkü her iki seri de tamemen raslantısal olarak oluşturulmuş olup birbirleri arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Şimdi de her iki seriye de aynı yönlü trend değişkenleri ekleyin. Mesela şu şekilde;

X1= X+@trend
Y1= Y+@trend

Bura da ise her iki seriye de, aynı yönlü fakat birbirinden bağımsız trendler eklenmiş oldu. Şimdi de; X1 ve Y1 değişkenleri arasındaki korelasyon katsayısına bakın. Göreceksiniz ki; X1 ve X2 değişkenleri arasında kuvvetli ve aynı yönlü bir ilişki vardır.

Gördüğünüz gibi X ile Y arasında aslında herhangi bir ilişki olmamasına rağmen serilere eklenen ve birbirinden tamemen bağımsız olan trendler Serilerin durağanlık özelliklerini bozmuş ve X1 ile Y1 arasında sahte bir ilişki doğmasına neden olmuştur.

Hindistan ve Türkiye örneğini; A hissesi ve B hissesi veya USD/EUR ve USD/JPY arasındaki ilişki olarak düşünün. Bu değişkenler arasında ilişki olabilir de olmayabilir de. Fakat istatistiksel olarak söylenebilecek tek gerçek vardır ki; "Bu seriler durağanlaştırılmadan yapılacak herhangi bir analizle verilecek karar tamamen yanlış olacaktır."

Teorik açıklamadan kurtulup durağan bir seride olması ve olmaması gereken özelliklerin ne olduğunu söylemek istersek;

1) Trend içeren seriler durağan değildirler, bunun için hiçbir analizde doğru ilişkileri yansıtamazlar. (Trend içeren serilerin ortalaması sabit değildir, ortalama zamana bağlı olarak sürekli artmakta ya da azalmaktadır.)

2) Dalga boyları çok değişkenlik gösteren seriler de durağan değildirler. (Dalga boyları çok büyük farklılıklar gösteren serilerin varyansları sabit değildir ve zamana bağlı olarak değişmektedir)

Bunun için yukarıdaki özelliklere sahip olan değişkenler Zaman Serisi Ekonometrisi'ne göre; Analiz edilmeden önce mutlaka durağanlaştırılmalıdır. Çünkü daha önce de değindiğim gibi, durağan olmayan seriler üzerinde yapılacak hiçbir istatistiksel analiz (t,F,DW,vs..) geçerli değildir.

Bir serinin durağan olduğunu belirlemek için birçok test vardır, fakat testlerin nasıl yapılacağı ve değerlendirileceği burada anlatılamayacağından, grafiklere bakarak kabaca karar verilebilir.

Trend içeren serilerin durağanlaştırılması en kolay bir biçimde;

(Yt-Y(t-1))/Y(t-1))

Şeklinde hesaplanacak Büyüme (Return) serileriyle yapılır. Bu ifadelerdeki "t" simgesi zamanı ifade etmektedir. Bu şekilde hesaplanacak return serisi çok büyük bir ihtimalle doğrusal trendi ortadan kaldıracaktır.

Varyansı sabit olmayan serilerin (dalga boyları arasında çok büyük farklılıklar olan seriler) durağanlaştırılması için kullanılabilecek en basit yöntem ise logaritmik transformasyon'dur. Bu da;

X1 = LN(X)

Burada X serisi varyansı sabit olmayan seri, X1 ise logaritmik transformasyon sayesinde varyansta durağanlaştırılan seridir. LN ifadesi doğal logaritmayı temsil etmektedir.

Zaman Serisi Ekonometrisi alanında yapılan çalışmaların neredeyse %80'inde aşağıda gösterdiğim transformasyon ile yeniden hesaplanan seriler kullanılır.

Y1=LN(Yt) - LN(Y(t-1))

Yukarıdaki transformasyon hem varyansı durağanlaştırırken, hem de doğrusal trendi ortadan kaldırmaktadır. Biraz açıklamak istersek Y: 3,5,7,9,11 olsun, bu durumda Y1;

Y1 : LN(5) - LN(3) 1. değer
Y1 : LN(7) - LN(5) 2. değer
Y1 : LN(9) - LN(7) 3. değer
Y1 : LN(11) - LN(9) 4.değer

Böylelikle ortalaması ve varyansı sabit olmayan Y serisi, logaritmik bir transformasyon ile durağanlaştırılarak Y1 serisine dönüştürülmüştür.

Analizde kullanılacak tüm değişkenler durağan olmak zorundadır. Y,X1,X2,X3...Xn yani sizin amacınız USD/EUR serisini modellemek ise sadece bu serinin durağanlığı değil, bu seriyi etkilediğini düşündüğünüz seriler de durağan olmalıdır.

Yaptığım buna benzer bir analizin grafiği şu şekildedir;

http://img58.imageshack.us/img58/2439/annbl0.th.jpg (http://img58.imageshack.us/my.php?image=annbl0.jpg)

Grafikte gösterilen kırmızı seri USD/EURO değişkenin;

Return = LN(USD/EUR(t)) - LN(USD/EUR(t-1))

Şeklinde durağanlaştırılmasıyla oluşturulan büyüme serisi, mavi seri ise yapay sinir ağları ile zaman serisi analizi yapabilmek için Visual Basic.Net'de geliştirdiğim bilgisayar programından alınan tahmin değerleridir. Yapay sinir ağları konusuna yakın olan arkadaşlar için;

Recurrent tipli ağ, 1 - 2200 arasındaki veri (Learning Set) ile eğitilmiş, daha sonra 2200 - 2360 arasındaki veri için tahmin değerleri istenmiştir. Yani grafikteki seri, yapay sinir ağının daha önce karşılaşmadığı değerlerden (Test Set) oluşmaktadır.

Sonuç olarak buradan bu işle bilimsel olarak ilgilenmek isteyen herkese tavsiyem işe "Zaman Serisi Analizi" ile başlamalarını Basit Regresyon, ARCH,GARCH EGARCH, PGARCH vs.. gibi özellikle döviz kurunun modellenmesinde artık bir defacto standart olan ARCH modelleri ile ilgilenmelerini ve bunlara hakim olduktan sonra Yapay Sinir Ağları ile Modellemeye geçmelerini öneririm. İlgilenen arkadaşlar;

Zaman Serisi Ekonometrisi İçin : Damodar Gujarati, Temel Ekonometri
Yapay Sinir Ağları İçin : Ercan Öztemel, Yapay Sinir Ağları

Kitapları ile başlarlarsa bence daha uygun olacaktır.

Aslında daha birçok şey yazacaktım ama, çok uzattım galiba :) başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın. Bu arada bunları nereden biliyorsun konuya hakim misin acaba diye düşünenler olabilir. Hem lisans hem de yüksek lisans öğrenimimi Ekonometri Anabilim Dalın'da yaptım. Ayrıca Yüksek Lisan tez çalışmamda YTL/USD kurunu modellemek yapay sinir ağları metodolojisini kullanan ve yukarıda bir çıktısını gösterdiğim programı geliştirdim. Ama en başta belirttiğim gibi bunların hiçbiri bana para kazandıracak diye bir kaide yok, eğer gerçekten performans aldığınız bir trading sisteminiz var ise bunların hepsi teferruattır :) Çalışmanın belirli kısımlarını burada sizinle paylaşmak isterdim ama, YÖK tez merkezine teslim edilmeden önce bunu yapabilmem mümkün değil malesef.

western dream
23-06-2008, 19:26
Bakınız.Arkadaş biraz detaylı akademik bilgi verme inceliğini göstermiş ,ben olayı biraz daha detaylı ve bilimsel ve ekonomik rasyolarla özetliyim.

100.000 forex müşterisi ortalama 10.000 USD fon göndererek bir havuzda

1.000.000.000 USD . yazı ile (BİR MİLYAR DOLAR) tutarında bir parayı

karşılıksız olarak bir hesaba gönderiyor .Tamam.

4 büyük banka ve 10-20 adet kadar ne üdüğü belirsiz firma bu paraya saldırıp

kendilerine süper bir yaşam oluşturuyorlar ve sonsuza kadar mutlu yaşıyorlar.

Biraz karmaşık oldu ama artık bazı arkadaşların anlamasını beklemek gerçekçi olmaz zaten.dimi.......?

zaten bu 100.000 ve 10.000 USD rakamı her sene kendini yeniliyor.Çünkü zeki ve uyanık insan sayısı her geçen sene artıyor.Malum bilgi ve IT çağında yaşıyoruz.

western dream
23-06-2008, 19:51
Bu arada bu aracı kurumların çoğu bahsedilen 4-5 bankanın paravan firması parasını kaybeden arkadaşlar bankanın adını kötüye çıkarmasın diye bu firmaları vitrine koymuşlar

zaten herhangi bir aksilik durumunda bu firmaları şikayet edecek yada hakkını arayabilecek kimse yok zaten bu firmalar bu yüzden 3. dünya ülkelerini kendilerine hedef seçmiş durumda şu an herkes susuyor sineye çekiyor.hala o hesaplara hergün milyonlarca dolar fon akıyor.Adam gidip sadece aval aval bavulla parayı topluyor.

Diğerleride uyanık, işi çakmış yatırımcılar alıyor bir currenex terminal ve dealing desk sistemi kuruyor firmayı bir tür döviz bürosu prosedürü ......aç hesabı .Thats all.Alın paranızıda göriim.Rus mafyası ,kara para aklayıcıları.uluslararası hukuk prosedürü ...10.000 USD için ..kim uğraşır.Lübnanlı dolandırıcılar ,ürdünlü üç kaatçılar .....peh

kumar oynasanız şansınız daha yüksek ......ŞANS kelimesini vurguluyorum tekrardan.

cbalta
24-06-2008, 01:18
kimseye forex'i önermiyorum, uzak durun. western kardeşimizin dedikler tümüyle gerçekleri ifade ediyor. velakin bu gerçekler, bazı zekaların bu kapitalist sistemi çözmesine engel teşkil etmez (zekanıza sakın güvenmeyin...) ben sadece istatistik modellerimi izliyorum, otomatik mekanizmalar işliyor. iddialı cümleler söylemek zor. ama benden çekecekleri var kısmetse. işin özü rastlantısallık ve kaos üzerine kurulu, çarpışma cesareti olan arkadaşlar icin ipucu.

Chess
24-06-2008, 01:55
kimseye forex'i önermiyorum, uzak durun. western kardeşimizin dedikler tümüyle gerçekleri ifade ediyor. velakin bu gerçekler, bazı zekaların bu kapitalist sistemi çözmesine engel teşkil etmez (zekanıza sakın güvenmeyin...) ben sadece istatistik modellerimi izliyorum, otomatik mekanizmalar işliyor. iddialı cümleler söylemek zor. ama benden çekecekleri var kısmetse. işin özü rastlantısallık ve kaos üzerine kurulu, çarpışma cesareti olan arkadaşlar icin ipucu.

Doktorun dediğini yap, yaptığını yapma demişler.
Sn cbalta,

Siz fx yapıyorsunuz ama bizi menediyorsunuz.
Sigara içen doktorların sigarayı başkalarına yasaklamaları gibi. :D
Bol şans.

western dream
24-06-2008, 02:36
Sn chess,

Lütfen kendinizi kısıtlamayın .herkesin öz iradesiyle aldığı kararlar ve eylemler kendini bağlar.Burada amaç bilgi ve tecrübeleri paylaşmak .Kimseye şunu yap bunu yapma demek diil.Herkes olaya bakış açısını yazsın ,tecrübelerini paylaşsın .Siz kendi akıl süzgecinizi takip edeceksiniz sonuçta.

FX sır diil birilerinin gizlemesi gerekmiyor Türkiyede geç duyuldu oda ingilizce bilgisinin troplum genelinde pek bilinmemesi.Yani kimse bişi kaçırmıyor korkmayın.Sizi hazine odasına girmemeniz için iknaya çalışmıyorum ben ,en azından. sn cbaltayı bilemem :)

Sonra gelir sizde tecrübelerinizi açık yüreklilikle yazarsınız .Herkes bişiler daha örenmiş olur.

Teşekkürler

Chess
24-06-2008, 08:15
Belki tam ifade edemedim ama sadece takılıyorum sn western. :)
Sn cbalta'nın emek harcadığı belli ve paylaşım için de vakit harcıyor.

tiyatro
24-06-2008, 08:51
Herkese Merhaba,

Aslında daha birçok şey yazacaktım ama, çok uzattım galiba :) başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın. Bu arada bunları nereden biliyorsun konuya hakim misin acaba diye düşünenler olabilir. Hem lisans hem de yüksek lisans öğrenimimi Ekonometri Anabilim Dalın'da yaptım. Ayrıca Yüksek Lisan tez çalışmamda YTL/USD kurunu modellemek yapay sinir ağları metodolojisini kullanan ve yukarıda bir çıktısını gösterdiğim programı geliştirdim. Ama en başta belirttiğim gibi bunların hiçbiri bana para kazandıracak diye bir kaide yok, eğer gerçekten performans aldığınız bir trading sisteminiz var ise bunların hepsi teferruattır :) Çalışmanın belirli kısımlarını burada sizinle paylaşmak isterdim ama, YÖK tez merkezine teslim edilmeden önce bunu yapabilmem mümkün değil malesef.

Teşekkürler Sn.Synertic.

Dediğiniz gibi bizim ilk aşamada asıl meselemiz,ne tür analiz yapacağımız değil. Önce analiz yapılacak verileri hazır hale getirmeliyiz. Çoğumuzun atladığı bir durumdur bu.

Saygılarımla.

cbalta
24-06-2008, 09:10
cevap: elinizde silah yoksa, hazine odasına girmeyin. yaşatmazlar.

sn. synertic tesekkürler. güzel bir ufuk. pozitif yönde katkılar ve fikirleriniz yararlı olacaktır herkese. baş ağrısı değil bilakis değerli bilgiler.

cbalta
24-06-2008, 12:50
doktor olmaya az kaldı ama kendime 100 tane prof'luk verdim :)

Doktorun dediğini yap, yaptığını yapma demişler.
Sn cbalta,

Siz fx yapıyorsunuz ama bizi menediyorsunuz.
Sigara içen doktorların sigarayı başkalarına yasaklamaları gibi. :D
Bol şans.

PIPO
24-06-2008, 13:53
sayın cbalta,
bu piyasada kazanmak için prof olmaya gerek yok ki.. Bazı prensiplere bağlı kalınması bile yeter.

Ama o prensiplerin oluşması için prof olmak mı gerek ? O tartışılabilir tabi :notr:

Synertic
24-06-2008, 17:28
Öncelikle Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten de sayın Tiyatro'nun dediği gibi yatırımcıların çoğu başlangıçta kullandığı verinin aslında kullanılamaz olduğunu bilmediği için belki de doğru bir mantıkla yanlış sonuçlara ulaşıyor. Geçenlerde burada biryerlerde bir tartışma konusu olmuştu okuyordum. En sonunda tartışmacılardan biri iki adet grafik grafik koydu ve şöyle dedi : "Görüldüğü gibi bu iki seri arasında hiçbir korelasyon bulunmamaktadır" tabii ki tahmin ettiğiniz gibi seriler yukarıda anlattığım gibi durağan olmama özelliğini taşıyorlardı ve herhangi bir korelasyon analizi yapmak mümkün değildi. Üstelik birkaç tartışmacı da "grafikte herşey açıkça görülüyor herhangi bir ilişki yok" diyerek destek verdi ve tartışma kapandı. Ben aslında o seriler arasında yapılacak ilişki analizinin sahte olacağını (üstelik korelasyon yok denilen seriler arasında durağan olmayan seviyelerinde güçlü bir korelasyon olduğuna eminim) söyleyecektim. Ama ukalalık olarak kabul edilmesin diye herhangi bir cevap yazmadım çünkü cevaptan önce yukarıdaki uzun mesajı yazmam gerekiyordu :)

İlişki analizleriniz için mutlaka Eviews programını öneririm. Metastock gibi programlar size asla verinin analiz edilebilir veya edilemez olduğu hakkında bir bilgi veremez. Eviews, Zaman serisi analizinde en çok kullanılan 2 programdan biridir (diğeri RATS) ve kullanımı da göreceli olarak basittir. Çünkü yapmak isteyebileceğiniz çoğu analiz (örneğin Durağanlık, Koentegrasyon, ARIMA, Regresyon, VAR, GARCH, LOGIT, PROBIT, ANOVA vs. gibi birçok analiz) sadece menüler yardımıyla birkaç tıklama ile gerçekleştirilebilir. Ama daha önce de dediğim gibi her analizin teorik kısıtlamalarının ne olduğunu bilmeden işe başlamak, kör bir insanın araba kullanmaya çalışmasına benzemektedir. Programın nasıl kullanılacağı hakkında iyi bir Türkçe kaynak ise malesef yok. Fakat ingilizce kaynak çok sayıda mevcut.

Analiz için Excel formatında verinin nereden indirilebileceğine de değinmekte fayda var;

St.Louis FED : http://research.stlouisfed.org/fred2/ (Exchange Rates Linki Altında Birçok Kur Bilgisi Mevcut. Grafik olarak inceleyebilir ya da istediğiniz aralık için excel formatında indirebilirsiniz)

EIA : http://tonto.eia.doe.gov/dnav/pet/pet_pri_spt_s1_d.htm (Enerji sektörü hakkında (petrol, elektrik, doğal gaz vs..) neredeyse tüm fiyatlar ile ilgili datayı indirebilirsiniz)

TCMB : http://evds.tcmb.gov.tr/

Yahoo Finance : http://finance.yahoo.com/ (arama kısmında istediğiniz değişkeni bulduktan sonra soldaki historical prices kısmından istediğiniz aralıktaki veriyi excel formatında indirebilirsiniz)

cbalta
24-06-2008, 20:07
insan beyninin çözemeyeceği hiçbir problem yok gibi, sınırları içinde. ümit ve özgüven en büyük hazine. "ben yaparım" diyebilmeli insanımız.

sayın cbalta,
bu piyasada kazanmak için prof olmaya gerek yok ki.. Bazı prensiplere bağlı kalınması bile yeter.

Ama o prensiplerin oluşması için prof olmak mı gerek ? O tartışılabilir tabi :notr:

Kelebek
25-06-2008, 01:47
Öncelikle Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten de sayın Tiyatro'nun dediği gibi yatırımcıların çoğu başlangıçta kullandığı verinin aslında kullanılamaz olduğunu bilmediği için belki de doğru bir mantıkla yanlış sonuçlara ulaşıyor. Geçenlerde burada biryerlerde bir tartışma konusu olmuştu okuyordum. En sonunda tartışmacılardan biri iki adet grafik grafik koydu ve şöyle dedi : "Görüldüğü gibi bu iki seri arasında hiçbir korelasyon bulunmamaktadır" tabii ki tahmin ettiğiniz gibi seriler yukarıda anlattığım gibi durağan olmama özelliğini taşıyorlardı ve herhangi bir korelasyon analizi yapmak mümkün değildi. Üstelik birkaç tartışmacı da "grafikte herşey açıkça görülüyor herhangi bir ilişki yok" diyerek destek verdi ve tartışma kapandı. Ben aslında o seriler arasında yapılacak ilişki analizinin sahte olacağını (üstelik korelasyon yok denilen seriler arasında durağan olmayan seviyelerinde güçlü bir korelasyon olduğuna eminim) söyleyecektim. Ama ukalalık olarak kabul edilmesin diye herhangi bir cevap yazmadım çünkü cevaptan önce yukarıdaki uzun mesajı yazmam gerekiyordu :)

"Korelasyon" sözcüğü her ne kadar günlük dile çok fazla girmemiş olsa da, istatistikteki anlamını genel olarak verecek şekilde günlük dilde de kullanılmakta bildiğim kadarıyla. Ama, tabii ki, bu çerçevede bir kullanımda, bu sözcüğün size ifade ettiği bilimsel yönü bütünüyle aramak imkansız. Bahsettiğiniz konuda da, USDJPY yerine, EURJPY grafiği konulsaydı, bu seferde tam tersine korelasyonun yüksek olduğu şeklinde bir yorum gelecekti muhtemelen. Dolayısıyla, korelasyon değilde, bu benzeşmeyi başka bir terimle ifade etmek gerekiyor herhalde.

Hülasa; insan, istatistik bilimi olmadan, iki küme arasındaki benzeşmeyi, trend faktörünü ayıramadan algılıyor demek ki :) ... eğer doğru anladıysam yaptığınız açıklamaları.

Genel olarak demek istediğim, doğru sonuca ulaşabilmek için, bakış açınıza uygun gelen yöntemleri -doğru mantığı- kullanmanız gerektiğidir. Bakış açısı ise tek değildir. Farklı gözlerin, farklı görmesi kadar da doğal bir şey yok. Piyasaya sırf akıl gözüyle bakmayan başarılı insanlar da var sonuçta. Bilimsel bilginin ve mekanik sistemlerin yanında, insan faktörü önemli bence, sahip olduğu ve açıklanabilen/açıklanamayan ama kullanabildiği her yetisiyle.

Çok teşekkürler yaptığınız açıklamalar için ...

Synertic
25-06-2008, 03:10
Ben teşekkür ederim Sn Kelebek. Eğer insanların bakış açılarına bir katkısı olduysa çok sevinirim. Tam olarak doğru anlamışsınız; değişkenlerden trend ayrıştırıldıktan (ve varyans durağan değilse durağanlaştırıldıktan) sonra aslında birbirleri arasında kuvvetli bir uyum olduğu varsayılan 2 değişken (ör :USD/JPY ve USD/EUR) arasında aslında istatistiksel olarak hiçbir ilişki olmadığı görülebilir veya tam tersi; sizin gördüğünüzden çok daha güçlü bir uyum olduğu da görülebilir.

İlk mesajımın sonlarında sizin dediğiniz konuya ben de değinmiştim. Eğer herhangi bir yönteminiz var ise ve bu yöntem size kazandırıyor ise diğer analiz yöntemlerinin veya serilerin özelliklerinin sizin için hiçbir anlamı yoktur. Her şeyi doğru yapmak kazanmak anlamına gelmez, veya 2020 yılında anlattığım durağanlık konusunun tamamen geçersiz olduğu da ortaya çıkabilir.Dediğim gibi hayatımda bırakın 1 lotu, 1 tane bile hisse senedi almadım ya da 1$'lık bir yatırım dahi yapmadım. Bu yüzden birisi çıkıp ben bu dediklerinin hiçbirini yapmadan da her sene %250 kar elde ediyorum dediğinde söylenebilecek hiçbirşey yoktur. Örneğin herhangi bir hisse senedi veya kur'un günlük değerleri üzerindeki destek ve direnç noktaları veya trendin ne yönde olduğunun bana göre hiçbir anlamı yoktur, çünkü ilgili kur veya senet o haliyle hiçbir şekilde analiz edilemez Ama X kişi bu analizleri yaparak yıllık %100 kazanç elde etmiştir. :)

vobbook
25-06-2008, 09:03

İlişki analizleriniz için mutlaka Eviews programını öneririm. Metastock gibi programlar size asla verinin analiz edilebilir veya edilemez olduğu hakkında bir bilgi veremez. Eviews, Zaman serisi analizinde en çok kullanılan 2 programdan biridir (diğeri RATS) ve kullanımı da göreceli olarak basittir. Çünkü yapmak isteyebileceğiniz çoğu analiz (örneğin Durağanlık, Koentegrasyon, ARIMA, Regresyon, VAR, GARCH, LOGIT, PROBIT, ANOVA vs. gibi birçok analiz) sadece menüler yardımıyla birkaç tıklama ile gerçekleştirilebilir. Ama daha önce de dediğim gibi her analizin teorik kısıtlamalarının ne olduğunu bilmeden işe başlamak, kör bir insanın araba kullanmaya çalışmasına benzemektedir. Programın nasıl kullanılacağı hakkında iyi bir Türkçe kaynak ise malesef yok. Fakat ingilizce kaynak çok sayıda mevcut.

Analiz için Excel formatında verinin nereden indirilebileceğine de değinmekte fayda var;

St.Louis FED : http://research.stlouisfed.org/fred2/ (Exchange Rates Linki Altında Birçok Kur Bilgisi Mevcut. Grafik olarak inceleyebilir ya da istediğiniz aralık için excel formatında indirebilirsiniz)

EIA : http://tonto.eia.doe.gov/dnav/pet/pet_pri_spt_s1_d.htm (Enerji sektörü hakkında (petrol, elektrik, doğal gaz vs..) neredeyse tüm fiyatlar ile ilgili datayı indirebilirsiniz)

TCMB : http://evds.tcmb.gov.tr/

Yahoo Finance : http://finance.yahoo.com/ (arama kısmında istediğiniz değişkeni bulduktan sonra soldaki historical prices kısmından istediğiniz aralıktaki veriyi excel formatında indirebilirsiniz)

Program bu mudur? Doğru programa bakıyorsam türkçe kaynağı da aşağıda...

http://hacivat.khas.edu.tr/~msengun/e-viewsfinal.pdf

Synertic
25-06-2008, 16:51
Sn Vobbook,

Evet Eviews programi doğrudur. Fakat ben kaynak derken kitap olarak düşünmüştüm. Eviews'un kendi yardımındaki PDF kitap sanırım 1500 sayfa kadardı. Tabii ki size lazım olabilecek kısımlar bu kadar değildir ama bence en az 150 sayfalık bir uygulama kitabı olmalı analiz için.

http://www.coloradocollege.edu/Dept/EC/EViews%20UGSV.pdf
http://core.ecu.edu/econ/rothmanp/EViewsUG.pdf

Bunlara bir göz atın isterseniz, bu kaynaklar 3.1 versiyonu için (son versiyonu 6.0) ama arada çok büyük farklılıklar yok. Ben tanıştığımda 3.1 versiyonu versiyonu vardı, birçok şeyi o versiyon üzerinde öğrenmiştim ve 4, 5, 6 versiyonlarında mantığı hiç değişmedi.

vobbook
25-06-2008, 20:30
Sn Vobbook,

Evet Eviews programi doğrudur. Fakat ben kaynak derken kitap olarak düşünmüştüm. Eviews'un kendi yardımındaki PDF kitap sanırım 1500 sayfa kadardı. Tabii ki size lazım olabilecek kısımlar bu kadar değildir ama bence en az 150 sayfalık bir uygulama kitabı olmalı analiz için.

http://www.coloradocollege.edu/Dept/EC/EViews%20UGSV.pdf
http://core.ecu.edu/econ/rothmanp/EViewsUG.pdf

Bunlara bir göz atın isterseniz, bu kaynaklar 3.1 versiyonu için (son versiyonu 6.0) ama arada çok büyük farklılıklar yok. Ben tanıştığımda 3.1 versiyonu versiyonu vardı, birçok şeyi o versiyon üzerinde öğrenmiştim ve 4, 5, 6 versiyonlarında mantığı hiç değişmedi.

Kapsamlı bir programmış :) biraz inceleyeyim, teşekkür ederim..

cbalta
03-07-2008, 21:40
arkadaşlar, nasrettin hoca'nin dünyanin merkezini bulmasi gibi, dolara göre isleyen piyasalarin merkezi "US Dollar Index" isimli, bir borsada islem gören, hesaplanan bir indeks degeri. dolar endeksi, rus alpari mt4'ünde mevcut. alpari-idc.ru

eur/usd analizinde, ve dolar bazli paritelerin analizinde, günlük dolar trendinin kestirilmesi icin kullanilabilir.

http://www.akmos.com/main/forex/usdx.html
http://en.wikipedia.org/wiki/US_Dollar_Index
http://en.wikipedia.org/wiki/Bretton_Woods_system

http://www.analizer.com/forex_calisma/usdx.gif

mystified
03-07-2008, 23:41
Zaman serisi için Hurst exponent eğer 0.5'ten büyükse zaman serisi ortalamanın üstüne gider, eğer 0.5'ten küçükse zaman serisi ortalamanın altına gider. Hurst exponent =0.5 rassal davranış demektir (Random Walk).Teori böyleyken Hurst ve fraktal boyuttan hala bir anlam çıkarabilmiş değilim: While rescaled-range analysis techniques have proved useful in other mathematical endeavors, the evidence for its use in analyzing financial data remains somewhat unproven. http://www.investopedia.com/terms/r/rescaled-rangeanalysis.asp

http://img71.imageshack.us/img71/6921/adszgt7.jpg (http://imageshack.us)

cbalta
04-07-2008, 18:02
TradeStation Easy Language temelli, forex otomatik sistem gelistirme/backtest araclari.
Ben henüz denemedim, Metatrader'in ötesinde ne katar bilemiyorum.
MQL'e alternatif arayanlara cözüm olabilir.

http://www.tssupport.com/mcfx/

cbalta
07-07-2008, 19:45
hatali mesaj düzeltmesi

arcian
08-07-2008, 09:49
TradeStation Easy Language temelli, forex otomatik sistem gelistirme/backtest araclari.
Ben henüz denemedim, Metatrader'in ötesinde ne katar bilemiyorum.
MQL'e alternatif arayanlara cözüm olabilir.

http://www.tssupport.com/mcfx/

Türkçe versiyonu varmı acaba?

cbalta
09-07-2008, 19:28
sanmiyorum.. rus kaynaklı yazılımcılar bunlar..

arkadaşlar şu sitedeki otomatik mekanizmaları inceledim. denemeye değecek kalitede çalışmalar. sistem arayanlara bir alternatif olabilir:

http://www.forexeasystems.com/EA%20Shark%20Ultimate.htm

ggezer
29-07-2008, 10:27
merhabalar,

ben de bir süre izledim bu expert advisor'u ama fazla güven vermedi. önümüzdeki aylarda da inceleyeceğim mutlaka, ama strateji konusunda hiç bir şey söylemeyen EA ya güvenip para yatırmak bence çok doğru değil. Scalping demiş bir tanesine ama binbir çeşidi var her şekilde scalping yaparsınız ama böyle dümdüz bir grafik elde edildiğinin iddia edilmesi bile biraz amatörce. izlenmez demiyorum ama amatörler için tehlikeli bir tuzak olabilir aman dikkat.

saygılar

cbalta
30-07-2008, 21:47
- hiç bir sistemin sürekli güven vermesini beklememeli.
- sitemin son aylardaki performansı düşük. bu, euro/dolar'daki son aylardaki dengesizliklere bağlı.
- kaldıraç ortamında, sürekli kısa karlar bu şekilde doğrusal ilerleyen grafik elde etmenize imkan sağlayabilir.
- amatörce çalışmalar olarak görünmüyor diyebilirim.

mystified
31-07-2008, 12:13
Faydalı bir linke benziyor: http://mt4tools.com/Html/products.php Bedava MT4 Manto Carlo simulasyonu ve strateji test etme platformu.Deneme versiyonu indirebilirsiniz.

arcian
01-08-2008, 10:43
EA tanıtımlarındaki sürekli artan grafiklere bende pek itimat göstermiyorum.
Ger.ekte çalıştığı zaman nedense yaklaşamıyor o grafiklere.

PIPO
01-08-2008, 11:09
EA tanıtımlarındaki sürekli artan grafiklere bende pek itimat göstermiyorum.
Ger.ekte çalıştığı zaman nedense yaklaşamıyor o grafiklere.

Sayın arcian,
haklısınız habi, o greifkler kendini MT4 ün back test grafikleri oluyor genelde ve yanlış sounuç verme ihtimali okadar yüksek ki. Show için koyuyorlar onları siteye.. Bunu artık bir çok MT kullanıcısı biliyor zaten.

Yeni arkadaşlar, aman sakın back test lere güvenip EA çalıştırmayın canlı hesabınızda, en az bir iki ay test edin demo hesapta..

mystified
01-08-2008, 11:38
Piyasalar çok rekabetçi ve gürültülü bir ortam.Otomatik alım-satım sisteminiz ancak ortaya koyduğunuz algoritma kadar başarılı olur.

cbalta
01-08-2008, 23:11
kaldıraç ortamında, kısa süreli, kısa hedefli zincirleme karlar, üssel ilerleme imkanı üretebilir (vob icin de gecerli). ancak aracı kurumlar aralığı açarak bunu yapmamıza engel olur. grafikte görülen sistem bunu yapmaya calışıyor. isabetli bir işlem metodu.

tutarlılık testi yapılan bir sistem, gerçek işlemleri ve tester işlemleri büyük oranda çakışırlar. internette çalışan bir sistem kolayca bulamazsınız. çamur atılacak bir çalışma değil. değerli bir çalışma demekten çekinmiyorum. usta işi. sadece dinamik parametre aşamasına gecebildigini düsünmüyorum, dolayısı ile belirli aylarda sistem dağılabilir. senelik ve daha uzun vadelerde, ardışık kısa karların etkisi ile sürekli karda olacağını tahmin ederim. Düsük risklerde ve sabır ile.

http://www.forexeasystems.com/EA%20Shark%20Ultimate.htm

şu linkte vatandaş gerçek hesap işlemlerini dahi göstermiş:

http://www.forexeasystems.com/EA%20Shark%20Ultimate%20Forward.htm

2008 Şubat sonrasında, sistem ilerlemediği için lot artışı olmamış. Bu durum son altı aydır paritedeki dengesizlik eseri. Gelecek zamanlarda ana trendlerin dönüşü sonrası sistemin normal veriminde işlemesini beklerim.

cbalta
08-08-2008, 21:47
P.I.D. kontrolörlü martingale (kamikaze diyebilirsiniz). Orijinal bir çalışma. Kontrol ve sinyal işleme bilen bir vatandaş. Güzel bir silaha benziyor. Düşük risklerde ve sabırla koşulur ise. Sistem back test edilebilir bir "şey" değil. Yüksek riskli.

Sahibi: The PID is a strategy that analyses the analog signal-noise generated
by the forex market using three different signal processing equations.
Trade signals are generated by the PID Controller and are managed
by the EA. The EA utilise some sort of "quasi-pyramiding/martingale"
effect if the market retracts.

http://www.forex-tsd.com/raw-commercial-ideas/13075-p-i-d.html
http://autofx-advisors.com/home/products.php
http://autofx-advisors.com/home/pro12pairs.htm

karakan
09-08-2008, 00:19
P.I.D. kontrolörlü martingale (kamikaze diyebilirsiniz). Orijinal bir çalışma. Kontrol ve sinyal işleme bilen bir vatandaş. Güzel bir silaha benziyor. Düşük risklerde ve sabırla koşulur ise. Sistem back test edilebilir bir "şey" değil. Yüksek riskli.

Sahibi: The PID is a strategy that analyses the analog signal-noise generated
by the forex market using three different signal processing equations.
Trade signals are generated by the PID Controller and are managed
by the EA. The EA utilise some sort of "quasi-pyramiding/martingale"
effect if the market retracts.

http://www.forex-tsd.com/raw-commercial-ideas/13075-p-i-d.html
http://autofx-advisors.com/home/products.php
http://autofx-advisors.com/home/pro12pairs.htm

Sayin cbalta,siz bu ea'yi kendi sisteminize mudahil ettinizmi? Bir kac kisi haric sistemi oven pek cok kisi yok.

cbalta
09-08-2008, 07:09
yo, hayir. sadece orijinal bir calisma oldugu icin bakiyorum. ben de dogrusal/toplamsal/farksal (PID) hata eklemelerini nasıl kullanabilirim diye düşünüyorum. bahsettigim iki sistemin de iki-üç benzer noktası mevcut: a.(kücük) trendlere ters işleme girmesi b. kısa karlar c. parçalı işlemler. d. dinamik risk yönetimi

martingale bir sistem, sabırsız/yüksek riskte iseniz öldürür. sürekli aynı yönde işlemler açar, değişik yerlerden. hicbir sisteme can tümden emanet edilmemeli. martingale/piramit bir sistemi önerebilmek çok zor.

Sayin cbalta,siz bu ea'yi kendi sisteminize mudahil ettinizmi? Bir kac kisi haric sistemi oven pek cok kisi yok.

karakan
09-08-2008, 21:11
yo, hayir. sadece orijinal bir calisma oldugu icin bakiyorum. ben de dogrusal/toplamsal/farksal (PID) hata eklemelerini nasıl kullanabilirim diye düşünüyorum. bahsettigim iki sistemin de iki-üç benzer noktası mevcut: a.(kücük) trendlere ters işleme girmesi b. kısa karlar c. parçalı işlemler. d. dinamik risk yönetimi

martingale bir sistem, sabırsız/yüksek riskte iseniz öldürür. sürekli aynı yönde işlemler açar, değişik yerlerden. hicbir sisteme can tümden emanet edilmemeli. martingale/piramit bir sistemi önerebilmek çok zor.

Sayin cbalta,yorumunuz icin tesekkur ederim.Sonuc itibari ile manuel trading sistemlerini kendi adima tercih ederim.Siz bu konularda baya ilerlemissiniz.Taa derinlere mudahele edip basariya ulasmaya calisiyorsunuz.Bazen oluyor yazinizi bir okurken anlamak icin bidaha okuyorum:wink:.InsALLAH hersey gonlunuzce olur.Sevgilerimle...

cbalta
10-08-2008, 07:43
sagolun. eur/usd iç dinamikleri ile analiz aşaması belirli eşiklere erişti gibi. simdi mql5'i bekliyorum. birden cok parite/endeks ayni anda simule edilebilecek tester'da. böylece yeni ufuklar gelebilir.

cbalta
12-08-2008, 10:52
araci kurum önerisi: MT4 ECN, 0-1 pip eur/usd, komisyonlu. denenmedi. kurulma asamasinda. teknik bilgileri saglam. perakende MT4 broker'lardan cok konforlu (demo)

atcbrokers.com

mystified
13-08-2008, 18:29
MQL dilinde indikatör ve EA yazılımı için profösyonel yardım almak isteyenlere Mladen Rakiç'i gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim http://www.forex-tsd.com/members/mladen.html Tradestaion,Metastock v.b proğramlarıdan C++ dilinden MQL diline indikatör ve EA yazabiliyor.İstediği ücret öbürlerine nazaran çok makul ve çok yardımcı oluyor.Email adresi: [email protected]

cengo64
08-09-2008, 02:19
Ne kadar ücreti mesela

cbalta
09-10-2008, 19:03
Scalper Denemesi I, Demo Hesap
---------------------------------------

http://www.analizer.com/forex_calisma/scalper1/DetailedStatement.gif

http://www.analizer.com/forex_calisma/scalper1/DetailedStatement.htm

cbalta
18-10-2008, 22:23
EUR/GBP için, 5-10 pip dinamik hedefli, zincir/paçallama mekanizması:
---------------------------------------------------------------
EUR/GBP ile uğraşmayı planlayanlar için: işlemler GMT 16:00 - 5:00 arasında, gece saatlerinde.

http://www.analizer.com/forex_calisma/B/StrategyTester.gif

İşlem detayları (test) şu linkte görülebilir
http://www.analizer.com/forex_calisma/B/StrategyTester.htm

FxTurkiye.com
20-10-2008, 13:02
dinamik hedef çok mantıklı ve yaptığım Ea larda ben de kullanıyorum, ayrıca başka bir kaç mekanizmam daha var stoploss ve takeprofit seviyeleri için.

sizin kullandığınız scalper de stratejiniz stoploss u nasıl ayarlıyor? ve gecede kabaca ortalama kaç işlem yapıyor?

paylaşırsanız çok memnun olurum.

saygılar

EUR/GBP için, 5-10 pip dinamik hedefli,
zincir/paçallama mekanizması:
EUR/GBP ile uğraşmayı planlayanlar için: işlemler GMT 16:00 - 5:00 arasında, gece saatlerinde.

http://www.analizer.com/forex_calisma/B/StrategyTester.gif

İşlem detayları (test) şu linkte görülebilir
http://www.analizer.com/forex_calisma/B/StrategyTester.htm

cbalta
20-10-2008, 15:56
merhabalar,

eur/gbp sistemleri henüz yeni oluşuyor. simdilik 3 pip aralık ile işleme giriyor mekanizmalar. bu da verimi etkiliyor. iki pip ile işleme girebilecek bir kurum henüz bakıyorum.

genel mekanizma:
o Gece saatlerinde işleme girilir
o Band ile girişler kullanılıyor
o İşlemler blok değil, parçalı, değişik yerlerden
o Stop loss: sabit veya kendisi en az zarar ile cıkmaya calışır.
o Hedef: son N bardaki değişintiye göre dinamik. Dar zamanlarda düşük hedef.
o Risk: dinamik, değişintinin az olduğu yerlerde risk kısılır. (Spread ile erimemek icin)
o işlemler (kücük) trende ters giriliyor. şayet trend büyür ise, kesiliyor.
o Kaos ön planda.
o Garantisi yok. (garanti arayanların forex yerine emeklilik fonuna girmeleri tavsiye edilir)

Şayet 2 pip aralık ile geceleri EUR/GBP işleten bir kurum öneriniz varsa yararlı olur.
(simdilik ufukta alpari veya mig görünüyor)

Tesekkürler

wildboy
20-10-2008, 17:39
TEKNİK GÖRÜNÜM

1,5000 ana direncinin ana desteğe dönüşmüş olması olumlu bir durum. Ancak 1,5300 direncinin güçlü konumu nedeniyle en azından bugün için bu seviyenin kırılması düşük bir olasılık. Artan satış baskısı nedeniyle 1,5000 ana desteğinin önemi arttı. Bugün bu desteğin test edilme olasılığı yüksek ancak altına sarkılması olasılığına karşın kırılması zor gözüküyor.

DİRENÇ SEVİYELERİ: 1,5200 1,5250 1,5300
DESTEK SEVİYELERİ: 1,5150 1,5070 1,5000

cbalta
20-10-2008, 18:55
tahmin vs. yazma adetim yok. ancak, petrol ve dolar dengeye geldi gibi. (20 Ekim, 18:45 TR) ben yine de söylememiş olayım. piyasa bilir. Dolar Endeksi: 83.15 Usd/Chf: 1.15.00
degerleri 4-5 ay boyunca denge noktası olarak kalabilir. Doların biraz (bayağı miktar) dinlenmesi lazım gibi. (hasılı kelam 1.18.00 USD/TL icin güzel bir destek olabilir..)

FxTurkiye.com
21-10-2008, 00:33
optimize konusunda başarılı olduğunuzu görüyorum ama strategy tester gerçekten çok keskin bir kılıç ve genellikle insanlar tarafından çok doğru kullanılamadığı için gerçek hesaplarda başarı şansı azalıyor. demo hesapta denediniz mi acaba bu scalper için sonuçlar nasıl? ya da eski dönemler için mesele 2002 2003 için ya da 2005 için bir yıllık 6 aylık ayrı dönemlerde performans nasıl acaba? farklı dönemlerde ve farklı datalar ile de az çok bir başarı elde ediliyorsa bence gayet başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. inş demo ve gerçek hesap forward testleri de paylaşırsınız ileride.

saygılar

cbalta
21-10-2008, 01:02
merhabalar,

optimize yok. optimize şehir efsanesi. sistemler, her dönem icin gerekli parametreleri önceden biliyorlar. otomatik vites'in hangi şartlarda değişecegini bilmesi gibi.

demo'lar henüz yeni işliyor. kısa hedefli sistemlerin tester ile değerlendirilmesi zorlu. henüz tester emirleri ile gerçek emirleri sayım yapacak aşamaya gelemedim eur/gbp icin. dinamik parametreler de olunca, zorlu geciyor testlerin değerlendirilmesi. diğer bir mesele de aracı kurumun verileri (filtreler, spread vs.) ve elektronik emirlere karşı davranışları. (dealer eklentileri vs.)

tesekkürler

mystified
21-10-2008, 10:29
optimisation usually means that you look at some large length of history and find *the* (a single set of) parameters of the trading system then use those values going forward. The tighter you fit those parameters to provide seemingly good equity gains and risk on history, the more the system's equity and risk performance tends to decline in the future. Many refer to this as "over fitting", "curve fitting" or similar terms

Walk forward adaptation means that each bar, given recent performance (like over the last 50 or 100 bars), you *move* the parameters towards better performance.

cbalta
21-10-2008, 11:03
evet, adaptif parametreler. fiyat hareketlerinin genliğine göre, risk, kar hedefi ve bazı parametreler adaptif olarak değişir. f: fonksiyon

Risk = f (fiyatın son N bardaki hareket şekli): risk, tamsayı olarak 5-6 parçaya ayrılır
Hedef = f (son N bar'ın boy ortalaması/U ): hedef, tamsayı olarak 5-6 parçaya ayrılır

ortalamadan sapmalar (standart sapma, bollinger vs..) de katılabilir.

vs...

cbalta
25-10-2008, 18:39
ZINCIR, EUR/GBP mekanizmasının demo hesaptaki işlemleri (2 pip aralık, Alpari):
(Nihai düzenleme 20 ekim sonrası.)

http://www.analizer.com/forex_calisma/scalper2/DetailedStatement.gif

http://www.analizer.com/forex_calisma/scalper2/DetailedStatement.htm

Tüm sistemlerin linklerine şu sayfadan erişebilirsiniz (belirli bir süre için).
http://www.analizer.com/forex_calisma/forex.htm

EUR/GBP sistemlerinin önümüzdeki altı aylık dönem icin uzaktan erişim ile kullandırılması ihtimali mevcut. (Hiçbir sistemin, hiçbir zaman diliminde, hiçbir garantisi bulunmaz. Sistemler büyük oranda kaos ve rastlantısallık üzerine kurgulu. Kuraldan çok, kuralsızlık ile işliyor.)

Tesekkürler

mystified
31-10-2008, 11:10
Sayın Cbalta,
Metatraderdan offline bir proğrama canlı data import edilebilirmi? Yada
DLL yazılarak Metatrader'a extension yapılabilir mi?
Herhangi bir malumatınız varmı bu konuda?
Teşekkürler.

cbalta
31-10-2008, 20:55
merhabalar,
metatrader icinde gelismis dosya fonksiyonları mevcut.
hesaplanmis veri veya hazir cubuklari, yeni gelen veriyi de ekleyerek on-line olarak dışarıdaki bir text dosyasına sürekli yazabilirsiniz, size ait bir formatta veya mt4'ün kendi formatında. dış program ise veriyi sürekli kontrol etmesi gerekir.

diger bir yöntem, mt4'ün veri formatları acık. dış program, mt4 dizini altındaki M1, M5.. D1 vs. veri dosyalarını sürekli olarak okuyabilir. son tik ne zaman geldi sorusu icin, hazırlayacagınız bir expert'in, dış uygulamanın penceresine, her tikte özel tanımlı bir windows mesajı göndermesi yöntem olabilir.

şayet, mt4'ün data steram'ini soket üzerinden direkt okuyup on-line olarak işlemek istiyorum der iseniz, mt4 server'in data stream fonksiyonlarını içeren dökümanlarını bulmanız gerekir, bu dökümanları 4. versiyonda dışarı vermediler. bende de henüz yok.

bu arada, forex ile uğraşacak kişilere, mt4 yerine, CME forex future'lar ile başlamalarını öneririm (mbtrading vs.) mt4 işleticileri büyük oranda etik değil.

kolay gelsin.

mystified
04-11-2008, 11:42
Kalman filter with Auto Gain Control: http://www.forex-tsd.com/metatrader-4/6183-tick-indicator-6.html#post140078

http://img217.imageshack.us/img217/7476/eurogc2.png (http://imageshack.us)

cbalta
13-11-2008, 22:31
uçuşa devam (mig, 2 pip eur/gbp, demo hesap). velakin bu tarz işlemlerin, MT4 üzerinden işletilmesi zor. gerçek kurumlara entegrasyon zamanı yaklaşıyor..

http://www.analizer.com/forex_calisma/scalper2/DetailedStatement.gif

cbalta
22-11-2008, 21:44
bilgi: malum "araci olmayan" "kurum" 'un yarismasinda, otomatik sistemler en basta susturuldu.

mt4 dışı otomatik sistem alternatifleri:

-araci kurum: interactive brokers / gain capital
-hazir mekanik sistem araclari: ninja trader, strategy runner fx, Advanz Auto4XT

www.ninjatrader.com, strategyrunner.com, www.advanzteam.com

-yari hazir mekanize ortamlar: tssupport, modulus fe

- mt4 server + likidite kanalları: metaquotes, boston tech, ctn systems, integral

c.b.

Chess
24-11-2008, 01:36
Sayın Cbalta,
Metatraderdan offline bir proğrama canlı data import edilebilirmi? Yada
DLL yazılarak Metatrader'a extension yapılabilir mi?
Herhangi bir malumatınız varmı bu konuda?
Teşekkürler.

Sm mystified,

Basit kotasyonları dışarı almak için DDE opsiyonunu kullanabilirsiniz.
Bir mt4-excel demosu bulup mt4ün hangi isimde DDE serverları oluşturduğunu görüp kendi programınızda DDE client oluşturarak canlı input yapabilirsiniz.

Direk DLL oluşturarak da istediğiniz datayı dışarı gönderebilirsiniz.
mt4 input kabul etmiyor. Ancak mt4 içinden her saniye defalarca çağıracağınız bir DLL dışarı çıkıp kendisi için bekleyen bir datanın varlığını kontrol edebilir.
Böyle bir olanak pratikte expert advisorınızın anlık sayılacak hızda data alması anlamına geliyor.

mystified
28-11-2008, 14:46
Teşekkürler sayın Chess, sayın CBalta

kentuf
29-11-2008, 00:37
Sm mystified,

Basit kotasyonları dışarı almak için DDE opsiyonunu kullanabilirsiniz.
Bir mt4-excel demosu bulup mt4ün hangi isimde DDE serverları oluşturduğunu görüp kendi programınızda DDE client oluşturarak canlı input yapabilirsiniz.

Direk DLL oluşturarak da istediğiniz datayı dışarı gönderebilirsiniz.
mt4 input kabul etmiyor. Ancak mt4 içinden her saniye defalarca çağıracağınız bir DLL dışarı çıkıp kendisi için bekleyen bir datanın varlığını kontrol edebilir.
Böyle bir olanak pratikte expert advisorınızın anlık sayılacak hızda data alması anlamına geliyor.

ugg.ben korktum foreks lazlara göre değilmiş dermişim pehh.

BURASI MUŞTUR
29-11-2008, 00:53
Sayın cbalta rica edersek forum arkadaşlarım adına sizden expert Advisorda basit bir formülü nasıl yapacaz anlatmanız...Resimli en basit haliyle olursa çok makbule geçecek...Örneğin 5 günlük basit hareketli ortalamanın yukarı keserse al aksi olursa sat türünden basit bir formülü...

cbalta
29-11-2008, 19:10
http://www.100forexbrokers.com/mt4forexbrokers:
--------------------------------------------------
bazı mt4 broker'larin CLS (Continuous linked settlement) ağında izleri görülüyor. CLS, bankalar arasi forex haberleşme ağı şeklinde ilerliyor. aileye katılmak zor olacak vesselam..

http://en.wikipedia.org/wiki/CLS_Bank
http://www.cls-group.com/About/Pages/default.aspx
http://www.cls-group.com/About/Community/Pages/CLSMembers.aspx
http://www.cls-group.com/SiteCollectionDocuments/TP%20List.pdf ----> ODL

(expert gelistirmek kolay bir is degil. kimseye cesaret vermeyi istemem. zamaniniz bosa gitmesin.)

akmurat
29-11-2008, 23:08
arkadaşlar bir haftadır forex piyasasını inceliyorum çeşitli kaynakları okuyorum şurda takıldım mesela 1$ 1.3000 yani 1300$ la 1000 euro alabiliyorum parite 1.2500 geldiğinde 950 euro oluyor sanırım şimdi abd den iyi veriler geldiğinde 1.30 olan eur/$ paritesi yükselirmi düşermi bence düşmesi lazım değilmi şu durmda ise abd piyasası parite yükseldikçe endekleri yükseliyor nasıl bir durum anlam veremedim bunu izah ederseniz sevinirim

mystified
14-12-2008, 00:34
Some statistics claim that 95% of all FX traders lose, however Todd
Crosland, CEO of Interbank FX, claims that in the last 24 months, 49% of
their accounts are positive.[vi] It is not easy to prove this or other
claims by other brokers, because they do not run an open book.

Forex piyasasında yatırımcıların % 95'i gerçekten kaybediyormu?İnterbank FX genel müdürüne göre son 24 ayda yatırımcı hesaplarının 49%' u pozitifmiş.

cengo64
18-12-2008, 00:38
Adamı boşuna müdür yapmamışlar.

cbalta
03-03-2009, 16:09
Tavsiye edilen MT4 Kurum:

- ATC Brokers: ECN+STP. Min 5K, atcbrokers.com
- MBTrading (MT4 hazirlik asamasinda), mbtrading.com

Şu zamanlarda, Metatrader'in arka planda çalışan, "müşteri emri çakıştırma" parçaları elimine edilerek, gerçek piyasa ortamlarına adaptesi sözkonusu. Böylece, Metatarader, hile aracı olmaktan çıkarak, gerçek piyasa ortamlarına entegre olma yolunda ilerliyor. MQL5 ve MT5 versiyonları ile, ECN ortamlarına (tahtada bekleyen emirler vs.) adaptesi ihtimali yüksek.

Zincir EUR/GBP sistemi, ATC Brokers icin adapte ediliyor. Ilgilenenler linkten erisebilirler.

hipofiz
05-03-2009, 00:53
ilk verdiğiniz grafiklerle bunların hiçbir alakası yok...

sadece gelistirme ile ilgili ipuclari verebilirim. diger sorularin cevaplarini sahiplerine birakiyorum.

- metatrader mql ortami model gelistirmek üzere cok iyi seviyelere geldi. dort sene önce vasatin altinda idi.
- eur/usd günlük dalgalar üzerinde yogunlasilmali. mekanik olarak analiz edilebilecek baska bir parite yok gibi.
- kaos ortaminda rastlantisal karlari kasaya atabilmeli
- istatistik modelleme üzerine yogunlasmali
- tester kullanimi: belirli periyotlarda sistemin ürettigi tester işlemleri ve gerçek işlemler bire-bir tutmasi, saglam bir test yaptiginizin ispatı olur, büyük oranda.
- expert icinde fiyatı bir kıyas degerine göre karsilastirip, tester'in bir noktada birden cok islem üretmesi engellenmeli
- gerekirse verileri metatrader disina cikarip, istatistik modeller cikarabilmelisiniz. bu modellere, dalgalar ve fiyatin kendi degerleri girebilmeli
- cesitli ihtimalsel bölgeler üretilmesi gerekiyor. indikatörler yerine dalgalar üzerinde yogunlasilmali. MA, HMA, JMA v.b. günlük dalgalar ve günlük dalgalarin köseleri anahtar noktalar.
- olaya tümden ihtimal hesaplari olarak bakabilme seviyesi kritik. özetle, kaotik dalgalari, kaotik olmayan büyük dalga icinde av etme teknigi denilebilir.
- bir kisim siniflandirma (classification, pattern recognition, monte carlo, stokastik metodlar vb.) metodlari, ihtimalsel bölgeleri görsellestirme ve ona göre karar verme ufuklari acabilir.
- hicbir sistemin hicbir zaman sürekli kazanma garantisi verebilme ihtimali bulunmayabilir.
- lütfen bu probleme girerken cok dikkatli olun. normal sartlarda cözümsüz bir problem.

tesekkürler

cbalta
05-03-2009, 15:28
zincir eur/gbp (ve zincir aud/nzd) ayri uyarlamalar.

son bir senede, piyasalarin oynakliginin artmasi neticesi, eur/usd sistemleri risk kisip beklemede.

rainbowlife
06-03-2009, 02:54
bizzat kendim defalarca farklı sürelerle denedim %100 kazandırıyor varsa bir anormallik söyleyin lütfen

http://codebase.mql4.com/download/9810

mystified
06-03-2009, 19:00
''defalarca farklı sürelerle %100 kazandırıyor'' ise anormal.Live,demo yada backtesting raporlarını ekleyebilirmisiniz?

PsHyCo_X
06-03-2009, 19:20
''defalarca farklı sürelerle %100 kazandırıyor'' ise anormal.Live,demo yada backtesting raporlarını ekleyebilirmisiniz?

Katılıyorum, ayrıca bir çok EA var ki backtest ve demo da %100 kazandırıyorken gerçek hesapta kaybettirebiliyor. Buna kurumların verilerde oynama yapması büyük etken. EA hesabını aldığı verilere göre yapiyor, verilerde kayma olursa hesapta da kayma oluyor ve ters işlem açılabiliyor. Eğer bunun önüne geçebildiyseniz ne ala.

Yine de EA taraftarı değilim 3 yıla yakın bu piyasada işlem yapıyorum. EA ile de çok ilgilendim hatta kendim de kodladım yine de güvenilmiyor çünkü insan zekası daha fazla veriyi daha kısa sürede analiz edebiliyor buna psikolojik analiz de dahil. Siz siz olun işlemlerinizi kendiniz yapın. Yapay zeka dersi de almış biri olarak söylüyorum sizlerin yazdığı koddan ileriye gidemezler.

rainbowlife
06-03-2009, 22:15
Katılıyorum, ayrıca bir çok EA var ki backtest ve demo da %100 kazandırıyorken gerçek hesapta kaybettirebiliyor. Buna kurumların verilerde oynama yapması büyük etken. EA hesabını aldığı verilere göre yapiyor, verilerde kayma olursa hesapta da kayma oluyor ve ters işlem açılabiliyor. Eğer bunun önüne geçebildiyseniz ne ala.

Yine de EA taraftarı değilim 3 yıla yakın bu piyasada işlem yapıyorum. EA ile de çok ilgilendim hatta kendim de kodladım yine de güvenilmiyor çünkü insan zekası daha fazla veriyi daha kısa sürede analiz edebiliyor buna psikolojik analiz de dahil. Siz siz olun işlemlerinizi kendiniz yapın. Yapay zeka dersi de almış biri olarak söylüyorum sizlerin yazdığı koddan ileriye gidemezler.

arkadaşlar test sonucunu eklerken problem oluyor upload ta ancak kendinizin test etme süresi 5 dk yı geçmez biraz uğraşın canım illa bunu canlıda uygulayacaksınız diye bir şey yok demoda deneyin aklınıza yatarsa sizde işlem açarsınız bu sistemin mantığı sabah 7 de bir önceki güne göre al yada sat üretiyor ve 20 pip olunca işlemi sonlandırıyor olay bu denemesi sizden ben demodan bakıyorum canlıdan işleme giriyorum herkese bol kazançlar...

rainbowlife
06-03-2009, 22:24
size bir örnek arkadaşlar

1 AYDA 500 DOLAR 1000 DOLAR OLUYOR

PsHyCo_X
07-03-2009, 01:14
arkadaşlar test sonucunu eklerken problem oluyor upload ta ancak kendinizin test etme süresi 5 dk yı geçmez biraz uğraşın canım illa bunu canlıda uygulayacaksınız diye bir şey yok demoda deneyin aklınıza yatarsa sizde işlem açarsınız bu sistemin mantığı sabah 7 de bir önceki güne göre al yada sat üretiyor ve 20 pip olunca işlemi sonlandırıyor olay bu denemesi sizden ben demodan bakıyorum canlıdan işleme giriyorum herkese bol kazançlar...

Özet olarak tekrar söylemek istiyorum; Teknik analiz ile beraber haberleri de analiz etmeniz lazim. Pariteler için altını, petrolu, faiz kararlarını, merkez bankalarının olası revizyonlarını, ülkelerde oluşabilecek olası kazaları (büyük çapta), grevleri, işten çıkarmaları, firmaların bankalardan batmamak için istediği kredileri ve neye göre aldıklarını, firmaların iflas mektuplarını, her çeyrekte kar/zarar analizlerini, enflasyondaki değişimleri ve aklıma gelmeyen dahası. Eğer bunları da analiz edecek bir EA yazılırsa lütfen beni de bilgilendirin.

Tekrar tekrar söylüyorum, eğer yazılan kodlar işe yarasaydı hiç bir kurum ne broker nede trader çalıştırırdı. Saygılar ve bol kazançlar.

rainbowlife
07-03-2009, 01:37
Özet olarak tekrar söylemek istiyorum; Teknik analiz ile beraber haberleri de analiz etmeniz lazim. Pariteler için altını, petrolu, faiz kararlarını, merkez bankalarının olası revizyonlarını, ülkelerde oluşabilecek olası kazaları (büyük çapta), grevleri, işten çıkarmaları, firmaların bankalardan batmamak için istediği kredileri ve neye göre aldıklarını, firmaların iflas mektuplarını, her çeyrekte kar/zarar analizlerini, enflasyondaki değişimleri ve aklıma gelmeyen dahası. Eğer bunları da analiz edecek bir EA yazılırsa lütfen beni de bilgilendirin.

Tekrar tekrar söylüyorum, eğer yazılan kodlar işe yarasaydı hiç bir kurum ne broker nede trader çalıştırırdı. Saygılar ve bol kazançlar.

sen harbi psikopatsın haaa dostum denede gör ea yı ne diyim daha sana ben yaw bu ea nın özelliği zaten sabah saat 7 de işlem yapması bunun sebebide verilerin açıklandığı saatler olmamasıdır herhalde sonuçlar ortada tercih meselesi ;)

raikenan
08-03-2009, 13:11
bu indirilen mq4 uzantılı dosta hangi programda çalışıyo
ya da bunun programı nedir?

rainbowlife
09-03-2009, 19:15
bu indirilen mq4 uzantılı dosta hangi programda çalışıyo
ya da bunun programı nedir?

:S bunu meta trader klasörünün içine experte kopyalıyorsun sonra strategy testerda test ediyorsun olay bu euro dolar 5 dklıkta test edersen %99 başarı elde edersin bol kazançlar

rainbowlife
09-03-2009, 19:19

dostum bu ea da bu yüzden sabah 7 de işlem yapıyor olmasın war demekki bi hikmet bu saatte haber yayınlanmıyor sanırsam önemli bir paritede hele usd veya dolarda hiç yok öylemi ? :D

hipofiz
10-03-2009, 22:27
%100 kazandıran hiçbirşey yok. olamaz. la fonten hikayesi...

bizzat kendim defalarca farklı sürelerle denedim %100 kazandırıyor varsa bir anormallik söyleyin lütfen

nyse-dj
01-04-2009, 10:35

sn rainbowlife,

bu formulu expert ve expert/indicator altina kopyaladim hatta derledim de ama calismiyor
yani grafik ustune eklenmiyor. yardim edermisiniz.

tesekkurler.

cbalta
24-05-2009, 11:14
metatrader degerlendirmesi:

metatrader broker'ları genel olarak ikiye ayırmak mümkün.

a. tefeci usulü calisanlar: müsteriyi bicenler
b. gercek piyasaya emir gönderen, komisyonlu calisanlar: müsteri lehine olanlar.

(b) grububa girenleri yazarak yararli bir bilgiyi paylasmak istiyorum:

MBTrading (3DForex üzerinde gercek piyasa islemleri, MT4 hazirlaniyor.)
ATC Brokers (Hotspot ECN üzerinde MT4)
PFGBest, BestDirect: Gerçek piyasa emirleri

Bunlar haricinde, diger tüm MT4 isleticileri (a) grubuna dahil. Müsteri emirlerini cakistiran, veya başarısız olur ise, gerçek piyasada oluşan aralığı, 3-4 kat açarak size satan kurumlar. Reklamlari ne kadar parlak olursa olsun, fark etmiyor gerçek durum.

MBTrading, MT4 ciktigi anda siddetle önerilir. Arkadaslarimizin, tefeci elinde telef olmamasi icin, sabirla izlenmeli.

Ek. (c) gurubu: emirleri hicbir sekilde hicbir piyasaya iletmez. zarar eden islemleri isletir, kar eden islemleri iptal eder. av'dan gelen parayı kendi banka hesabında tutar. müsteri yok olunca, yeni keklik avına çıkar. reklamı coktur. hesap açmak bir dakika sürmez. parayı her şekilde kabul eder, kredi kartı, paypal, vs. parayı hiçbir şekilde göndermez.

koala
24-05-2009, 14:36
sn cbalta, forex piyasasinda islem yapan araci kurumlar var. bir de bizim VOB gibi paritelerin future piyasalari varmis. galiba CBOT uzerinde. forex tehlikeli , parite futurelari daha guvenli diyenler var. mirusfuture, velocityfuture gibi araci kurumlari onerdiler. bunlar hakkinda bilginiz var mi?

cbalta
24-05-2009, 14:49
forex piyasası, bankalar arası network'ler üzerinde işliyor. şayet bu networklere direkt erişim imkanı var ise (Mbtrading vs..), işlem maliyetleri acısından spot piyasa makul. ancak, Metatrader ve aracılar, bizlerin direkt bankalararası piyasa emri girmemize baraj oluşturup, müsteriyi biciyorlar. Hilenin merkezi, sihirli bir yutma kutusu, metatrader. ECN entegrasyonları ile bu adım adım aşılıyor.

CME ve reuters'in ortak bir merkezi spot forex girişimi oldu ancak başarılı olamayıp tasfiye ettiler. CME, forex future'ları işletiyor. Ama maliyetler spot piyasaya göre çok yüksek. İşlem seklinize göre, tercih edilebilir. Düzenli ve garantili bir piyasa ortamında, işleyen garantiler mevcut.

ECN forex sağlayan kurumlarda, stop garantisi yok. Negatif bakiye garantisi yok. Ama direkt piyasadasınız ve aracı tarafından bicilmiyorsunuz. Ben kücük hedefli işlemlere yogunlastıgım icin, 3-5 pip, spot piyasa önemli. İşlem hedefleriniz, 15-20 puanları geciyor ise, regüle bir piyasa ortamında rahatça işlersiniz. Kaydi ortam olduğu icin, sözleşmeler garanti altında olur.

CME Aracı kurumları listesi:

http://www.cmegroup.com/education/find-a-broker/broker-directory-na.html

nunu74
24-05-2009, 15:10
forex piyasası, bankalar arası network'ler üzerinde işliyor. şayet bu networklere direkt erişim imkanı var ise (Mbtrading vs..), işlem maliyetleri acısından spot piyasa makul. ancak, Metatrader ve aracılar, bizlerin direkt bankalararası piyasa emri girmemize baraj oluşturup, müsteriyi biciyorlar. Hilenin merkezi, sihirli bir yutma kutusu, metatrader. ECN entegrasyonları ile bu adım adım aşılıyor.

CME ve reuters'in ortak bir merkezi spot forex girişimi oldu ancak başarılı olamayıp tasfiye ettiler. CME, forex future'ları işletiyor. Ama maliyetler spot piyasaya göre çok yüksek. İşlem seklinize göre, tercih edilebilir. Düzenli ve garantili bir piyasa ortamında, işleyen garantiler mevcut.

ECN forex sağlayan kurumlarda, stop garantisi yok. Negatif bakiye garantisi yok. Ama direkt piyasadasınız ve aracı tarafından bicilmiyorsunuz. Ben kücük hedefli işlemlere yogunlastıgım icin, 3-5 pip, spot piyasa önemli. İşlem hedefleriniz, 15-20 puanları geciyor ise, regüle bir piyasa ortamında rahatça işlersiniz. Kaydi ortam olduğu icin, sözleşmeler garanti altında olur.

CME Aracı kurumları listesi:

http://www.cmegroup.com/education/find-a-broker/broker-directory-na.html
cme, forex futureleri isletmiyor, currency futureleri isletiyor. bizdeki vob doviz sozlesmelerinin forex ile bir ilgisi nasil yoksa, o sozlesmelerin de yok.

cbalta
24-05-2009, 16:49
http://www.cmegroup.com/trading/fx/index.html

adı her ne ise.

CME Group offers the largest regulated foreign exchange marketplace in the world, and the second largest electronic FX market with approximately $100 billion in daily liquidity. We provide trading of 49 futures contracts and 32 options contracts based on 20 global currencies, including major world currencies and currencies of emerging markets.

...it's important for to you to know that our [FX futures] and [options] markets offer key advantages that the OTC markets do not:

Central clearing and guaranteed counterparty credit
Transparent pricing and complete anonymity
Electronic access around the world, around the clock, six days a week ...

nunu74
24-05-2009, 17:53
http://www.cmegroup.com/trading/fx/index.html

adı her ne ise.

CME Group offers the largest regulated foreign exchange marketplace in the world, and the second largest electronic FX market with approximately $100 billion in daily liquidity. We provide trading of 49 futures contracts and 32 options contracts based on 20 global currencies, including major world currencies and currencies of emerging markets.

...it's important for to you to know that our [FX futures] and [options] markets offer key advantages that the OTC markets do not:

Central clearing and guaranteed counterparty credit
Transparent pricing and complete anonymity
Electronic access around the world, around the clock, six days a week ...
bakin bunu bilmiyordum iste. adinin bu oldugunu sayenizde ogrenmis oldum. :).

betaport
24-05-2009, 18:18
Merhaba

Forex Firmaları hakkında bildiklerimi yazayım dedim. Çalışmadığım kurum kalmadı gibi bir şey.

FX Firmalarını çeşitliyeyip başlıklar altında açıklayım.

Forex belli borsası olmayan ECN diye isimlendirilen sistem üzerinden çalışıyor görünür.

1- ECN Firmalar

A- 1. SINIF ECN FİRMALAR

Bu ECN Brokerlar komisyonla çalışmaktadırlar asla spread almazlar. ECN ( Electronic Currencies Network ) deki alıcı satıcı kademelerine emirleri iletirler.
Kademelerde hangi fiyat varsa talep doğrultusunda eşleştirme yapmaktadırlar.
Asla bir kaç bin dolara hesap açmazlar. Asla sabit spread sunmazlar. Scalp gibi saçma sapan kelime duyamazsınız.

B- 2. SINIF ECN FİRMALAR

Bu firmalar 1. sınıfla aynı statüde olup büyük müşterilerinide küçük müşterilerinide önce kendi sistemlerimde eşleştirme yaparlar. Açık Pozisyonu ise ECN sistemine yazarlar.

Örnek : EURUSD paritesinde

LONG : 80 Milyar USD
SHORT : 70 Milyar USD

FARK : 10 Milyar USD LONG = Bu miktarı sisteme iletirler.

Buradaki amaç müşterileri içerde eşleştirip sisteme iletmeyip extra gelir elde ederler. Duruma görede sisteme iletmeyip riski kendileri üstlenir. Bu firmaların teknolojik alt yapısı diğer firmalara göre daha ileri seviyedir.

2- MARKET MAKER FİRMALAR

A- DEAL DESK FİRMALAR

Bu firmalar genelde ÖZSERMAYESİ DÜŞÜK firmalardır. Sabit spread uygularlar.
İşlemleri kendi içlerinde eşleştirmeden tutunda, piyasadaki yöne ters olanları asla iletmemeye kadar her türlü işlemi yaparlar.

Genelde 2000 USD altı hesap açarlar. Müşterinin kaybına odaklanmışlardır.
DEAL masalarındaki yazılıma bakıp stop yapma dahi yapmaktadırlar.
Scalping yasaktır. Bazıları süre sınırı koymaktadır.

B- NON DEAL DESK FİRMALAR

Bu firmalar direkt ECN olan bir kaç broker ve bankanın müşterisidir.
Sabit spread uygulayanıda vardır değişken spread uygulayanıda ve ÖZSERMAYELERİ nin güçlü olmasından dolayı daha güvenilirlerdir. Orta - Büyük seviye traderlar müşterileri hedeflemişlerdir.
Sistem altyapıları çok gelişmiştir. Deal masası olmayıp scalping serbesttir.

Bu tip brokerların bir kısmıda büyük IB statüsünde hizmet vermektedirler.
Örnek : İş Yatırım TradeMaster International Platformu Saxobanka aittir.
İşlemler Saxobank ta yapılmaktadır fakat müşterinin muhattabı İŞ YATIRIM dır.

Umarım yardımcı olacak bir kaynak olmuştur. Ben bunları 3 yılda öğrendim, ve inanın piyasadaki ne kadar 3 kağıtçı varsa hepsine birkez alo demişimdir şükür ki forumlardan benden daha öncelerinde bu işe başlamış insanlar sayesinde asla para kaptırmayan ender insanlardan oldum.

Başarılar, bol kazançlar.

betaport
24-05-2009, 18:26
Birde EXPERT ADVISOR konusunda 1 yılı aşkındır çalışmamın sonuçlarını paylaşayım.

Eskiden EA manyağıydım. 4000 den fazla EA toplamışım :D

Fakat şu FX Piyasasında 3 şeyi öğrendim.

1- Scalping yapmıycan ( Türkçesi tırtıkçılık ) Köşeyi dönen scalper yoktur.
2- Kurumun sağlam olacak.
3- Expert ADvisorların Trend takip edici sistem olacak ve h1 den aşağısında işleme almıycan.

Şimdi 3. Madde yi açıklayım.

EA nız trend takip edici sistem ise iş yapar ama dediğim şartların olması lazım.
1- Trend Takip edici sistem olmalı
2- Trend olmalı.
3- Uzun zaman dilimlerinde çalıştırılmalı.

İnternette dolaşan EA ların %99,99 u beş para etmez adamlar para kazansa salakmı bedavadan dağıtsın.
Örneğin benim iş yaptığım Sistemi Expert haline getirdim VPS ye 1 ay canlı demo ya bıraktım yamuldu ama ben o sistemle manuel karar alıp kazanıyorum.

Bu işin piri RUS lardır. Para karşılığı kod yazan FX Ekipleri mevcuttur ama adam gibi kazandırırmı bilemem. Bildiğim FX in kaymağını yiyen ender milletlerden bir tanesidir Ruslar. Metatrader platformuda RUS yapımı dersem herhalde durumu özetlemiş olurum.

koala
24-05-2009, 18:28
sn betaport tecrubelerinize gore hangi araci kurumlari oneriyorsunuz? bi de VPS oalrak hangisini onerirsiniz?

betaport
24-05-2009, 18:40
sn betaport tecrubelerinize gore hangi araci kurumlari oneriyorsunuz? bi de VPS oalrak hangisini onerirsiniz?

Ben asla kurum önermem. Hiç biri babamın firması değil. reklama girer.
Overallinize göre kredi kartı , paypall ve 100 usd gibi komik rakamlara fx hesabı açanlardan uzak durun yeter. Mümkünse bir de Türk elemanı olandan bile uzak durun. :he: Genelde sorun yaşadım.

VPS konusunda ise yurtdışı VPS leri tercih ederim. Bağlantıları kopmaz. Maalesef bizim Türk Hosting firmalarının sorunları oluyor.

GetLost
24-05-2009, 19:33
Kafam iyice karıştı:)
Ben OEC müşterisiyim. Anladığım kadarıyla OEC da Forex hizmetini GAIN CAPITAL'den alıyor (http://www.openecry.com/software/fx_whyoec.cfm).
Şimdi Sn betaport'un veya Sn cbalta'nın şirket listesinde Gain'i hangi kategoriye sokmalıyım acaba?

cbalta
24-05-2009, 21:36
Bu tip firmalar, her müsteriye her seviyede davranma altyapısına sahipler. Sizi diledikleri gibi harcayabilirler. Hile metodu cok. Introducing broker -> tefeci usulü spread paylaştırma işi. gördüğünüzde, silebilirsiniz.

MT4 dışı, önerilebilecek bir yer: www.whselfinvest.com

hipofiz
25-05-2009, 18:03
"Simple is Always Best" :super:

bu söz herşeyi anlatıyor ancak buraya kadar anlatılanlar bunun tam karşıtı. çok karmaşık. nasıl basite indirgeyebiliriz

cbalta
25-05-2009, 18:55
ninja trader, saglam araci kurumlara entegrasyonu olan bir chart/otomatik islem sistemi.
metatrader yerine, tercih edilerek baslanir ise, hilesiz ortamdan piyasaya giris büyük oranda garantilenmis olur.

www.ninjatrader.com

http://www.mediafire.com/?001tngohgkj

hipofiz
25-05-2009, 21:27
ninja trader, saglam araci kurumlara entegrasyonu olan bir chart/otomatik islem sistemi.
metatrader yerine, tercih edilerek baslanir ise, hilesiz ortamdan piyasaya giris büyük oranda garantilenmis olur.

www.ninjatrader.com

http://www.mediafire.com/?001tngohgkj

üstad dbfx nasıldır. piyasadan mı işelm yapar yoksa sümen altı kendi kasasına mı?

istanbul 000
25-05-2009, 23:17
3- Expert ADvisorların Trend takip edici sistem olacak ve h1 den aşağısında işleme almıycan.

Örneğin benim iş yaptığım Sistemi Expert haline getirdim VPS ye 1 ay canlı demo ya bıraktım yamuldu ama ben o sistemle manuel karar alıp kazanıyorum.

Sizin kullandığınız sistemi paylaşabilir misiniz? Ya da daha önce koyduysanız adresini verebilir misiniz?

betaport
25-05-2009, 23:58
üstad dbfx nasıldır. piyasadan mı işelm yapar yoksa sümen altı kendi kasasına mı?

DB Fx şu bizim meşhur DOYÇE dir :D Finansal yönden durum bilmem ama gariplerimin kafasının FX e basmadığını geçen senelerden yazdığı TRADING ZARARLARI manşet olmuştu.

Özsermayesi sağlamdır fakat nedendir bilmem FX RATING lerinde hep sorunlu görünüyor.

Aslında piyasadan yapmış yada yapmamış ben açıkçası ona bakmam.
ECN olup olmamasıda beni ilgilendirmez.
Beni ilgilendiren FX Brokerın özsermayesidir.
Özsermayesi güçlü kurum müşterisi ucuz yollarla kazıklamanın derdinde değildir.

Ben emri veririm kurum ister iletir ister iletmez. Borsası bile olmayan bir piyasadan bahsederken emir iletmek nedir ??

ECN diceksiniz ? ECN Borsa değilki bizdeki Reuter ekranını düşünün ahhanda onun aynısı :D

betaport
26-05-2009, 00:03
Kafam iyice karıştı:)
Ben OEC müşterisiyim. Anladığım kadarıyla OEC da Forex hizmetini GAIN CAPITAL'den alıyor (http://www.openecry.com/software/fx_whyoec.cfm).
Şimdi Sn betaport'un veya Sn cbalta'nın şirket listesinde Gain'i hangi kategoriye sokmalıyım acaba?

OEC namı değer OpenECry

Amerikalı Future - FX brokerı....
Borsa üyesi değildir. CME ve diğer borsaların MEMBER kısımlarında ismi yok. Maalesef bildiğim kadarıyla GAIN Capitalde yok.

OEC nin Dünya Geneli IB si Dinasour ve Türkiye irtibatlı kişi ve kurumlar mevcuttur. 10 USD komisyon demişlerdi zamanında bana.... OEC ise 2,00 Dolar baştan güvensizlik :(

IB nin IB sinin IB si........... hiç ama hiç işim olmaz. :grrr:

Efsane_
odl de şuan usd try al sat 100 pip... inanılmaz bişey ya..... ilk defa böyle birşey görüyorum...

odl olupda usd try de pozisyonu olan varmı

Efsane_
ve diğer platformlarla fiyatları tutmuyor...!!!! arada 50 pip var.

betaport
26-05-2009, 00:05
odl de şuan usd try al sat 100 pip... inanılmaz bişey ya..... ilk defa böyle birşey görüyorum...

odl olupda usd try de pozisyonu olan varmı

Poşet reklam yapma :D

Şaka bir yana Sağlam kurum bulmak şarttır. Bakın herkes ECN ECN diye bağrınıp durup. ECN lerde sabit spread yoktur. Böyle 100 Pips farkı gördüğünüzde avazınız çıktığı kadar bu ne yaaa dersiniz :kahkah:

ODL Broker şirketi olup ECN değildir. ECN firmalarla çalışmaktadır. Bu saattede de Türk Lirasında Likit Provider bulamadığından demekki faturasını müşteriye kesmiş.

Genelde böyle olur.

betaport
26-05-2009, 00:06
Sizin kullandığınız sistemi paylaşabilir misiniz? Ya da daha önce koyduysanız adresini verebilir misiniz?

Hocam sistem paylaşmak güzeldirde herkesin bildiği sistemden para kazanılmaz benimde böyle bir uğur anlayışım var :clown:

Efsane_
26-05-2009, 00:07
Poşet reklam yapma :D

Şaka bir yana Sağlam kurum bulmak şarttır. Bakın herkes ECN ECN diye bağrınıp durup. ECN lerde sabit spread yoktur. Böyle 100 Pips farkı gördüğünüzde avazınız çıktığı kadar bu ne yaaa dersiniz :kahkah:

ODL Broker şirketi olup ECN değildir. ECN firmalarla çalışmaktadır. Bu saattede de Türk Lirasında Likit Provider bulamadığından demekki faturasını müşteriye kesmiş.

Genelde böyle olur.

posizyonu olan ayvayı yedi demek istiyorum... reklam mı oluyo :he::he:

odl nin kaybı dostum :wink:

betaport
26-05-2009, 00:14
posizyonu olan ayvayı yedi demek istiyorum... reklam mı oluyo :he::he:

odl nin kaybı dostum :wink:

Poşet Kardeşim

ODL nin neden kaybı olsun. Adamlar sana USDTRY için sabit spread garantisi verdilermi ?? ODL in vermeyeceğini ben biliyorum. Onlar EURUSD ye kotasyonu 2 pips olarak garanti ederler :D Başkada bir şeye garanti vermezler.

Ben saxobank ta şuan kullanmadığım hesabıma bakıyorum spread 18 sabah 24 tü bir ara gözüm ilişmişti ne deyim adamlara :D

Akşam piyasada tık yook : 18 Pips
Sabah Piyasada 24 filandı...

Burası borsa kim kimden ne kotarırsa misali :clown: Kotasyon kelimesin kökenide kotarmaktan geliyordur kesin :kahkah:

Efsane_
26-05-2009, 00:15
ne güzel para kazancaktım yaw.... gün boyu düştü sabaha doğru artar bu try... ne zaman düzelir acep ???

Efsane_
26-05-2009, 00:16
Poşet Kardeşim

ODL nin neden kaybı olsun. Adamlar sana USDTRY için sabit spread garantisi verdilermi ?? ODL in vermeyeceğini ben biliyorum. Onlar EURUSD ye kotasyonu 2 pips olarak garanti ederler :D Başkada bir şeye garanti vermezler.

Ben saxobank ta şuan kullanmadığım hesabıma bakıyorum spread 18 sabah 24 tü bir ara gözüm ilişmişti ne deyim adamlara :D

Akşam piyasada tık yook : 18 Pips
Sabah Piyasada 24 filandı...

Burası borsa kim kimden ne kotarırsa misali :clown: Kotasyon kelimesin kökenide kotarmaktan geliyordur kesin :kahkah:

şimdi bu odl nin spreat farkını gören sence odl den hesap açarmı :D:D

kotardıkları kesin :he::he::he:

Efsane_
26-05-2009, 00:20
mig tekrar baktım try ... de .. güncelleme için bekleniyor diyor.. odl maşallhı var:D:D:D spreat gittikçe büyüyor..

Efsane_
26-05-2009, 00:25
http://img41.imageshack.us/img41/3863/spreat2.jpg

100 pip... yuh

betaport
26-05-2009, 00:26
ne güzel para kazancaktım yaw.... gün boyu düştü sabaha doğru artar bu try... ne zaman düzelir acep ???

Düzeltiyorlar işte :kahkah: Spread bu hep düzelir... Sabırlı ol. Sık dişini piyasa açılınca normale döner.....

betaport
26-05-2009, 00:28
şimdi bu odl nin spreat farkını gören sence odl den hesap açarmı :D:D

kotardıkları kesin :he::he::he:

Bugün piyasalarda bazı ülkelerde tatil olması sebebi iledir.
Ben çok gördüm EURUSD 6 pips i :he:

Boşunamı diyorum scalperlıkla adam olanı görmedim diye . GAP le gelen GAP le nasıl giderse scalptan vurulanda Kotasyondan gider unutma :super:

Adamı böyle kıstırırlar köşeye :kahkah:

Efsane_
26-05-2009, 00:32
Bugün piyasalarda bazı ülkelerde tatil olması sebebi iledir.
Ben çok gördüm EURUSD 6 pips i :he:

Boşunamı diyorum scalperlıkla adam olanı görmedim diye . GAP le gelen GAP le nasıl giderse scalptan vurulanda Kotasyondan gider unutma :super:

Adamı böyle kıstırırlar köşeye :kahkah:

ozaman 100 pip garanti ... :he::he::he:

betaport
26-05-2009, 00:42
ozaman 100 pip garanti ... :he::he::he:

İnşallah kazanırsın ne deyim :D

istanbul 000
26-05-2009, 10:48
Hocam sistem paylaşmak güzeldirde herkesin bildiği sistemden para kazanılmaz benimde böyle bir uğur anlayışım var :clown:

Haklısınız ne diyeyim. Sistem sizin, keyif sizin. İşin ucunda da nasılsa dünyayı kurtarmak yok... :)

betaport
26-05-2009, 18:43
Haklısınız ne diyeyim. Sistem sizin, keyif sizin. İşin ucunda da nasılsa dünyayı kurtarmak yok... :)

Dünyayı kurtarmak değilde, her sistem herkese uymaz.

istanbul 000
26-05-2009, 18:53
Dünyayı kurtarmak değilde, her sistem herkese uymaz.

En önemlisi disiplin bu piyasada...

koala
26-05-2009, 22:08
odl avantaji turkiyede oldugundan para cabuk gidip gelir diye dusunmusutm. ama yazilanlardna sonra sakata bindi. yurtdisindaki araci kurumlara para gondermek almak bi de hesap actirirken adres teyit bellgesi gibi problemler oluyor mu?

betaport
27-05-2009, 00:57
odl avantaji turkiyede oldugundan para cabuk gidip gelir diye dusunmusutm. ama yazilanlardna sonra sakata bindi. yurtdisindaki araci kurumlara para gondermek almak bi de hesap actirirken adres teyit bellgesi gibi problemler oluyor mu?

Yurtdışında hesap açma tekniklerini eğer isterseniz topikte açıklarım uzun uzun.

GetLost
27-05-2009, 10:04
Yurtdışında hesap açma tekniklerini eğer isterseniz topikte açıklarım uzun uzun.

Ben isterim.

koala
27-05-2009, 19:42
yaparsaniz memnun oluruz sn betaport. para yatirmak ve cekmek cok vakit aldigini soyluyorlar. bi de parayi hic cekememe durumu var tabi:)

gaspar
28-05-2009, 11:27
evet böyle birşey iyi olur. iyi olan firmaların para yatırma ve çekme işlemleri hakkında bilgi sahibi olursak hata yapma oranımız azalır diye düşünüyorum.

kodyazan
29-06-2009, 14:23
:S bunu meta trader klasörünün içine experte kopyalıyorsun sonra strategy testerda test ediyorsun olay bu euro dolar 5 dklıkta test edersen %99 başarı elde edersin bol kazançlar

Bu yalnızca Ocak 2009-Mart 2009 arası kazandırdı.

Öncesinde ve sonrasındaki testlerde kaybettiriyor.

kodyazan
29-06-2009, 15:30
Sayın Cbalta,

Yeniden merhaba,

Test sonuçlarınızı (www.analizer.com'daki) yeniden inceleme fırsatı buldum.

Hesabın en kötü şartta batma oranı (relative drawdown) aşağıdaki gibi:

Topac %17.92
Zincir %45.45
Kayabas %52.52
Zincir_EURGBP %78.75

Bu oran mesela %17.92 ise en kötü şartta, paranın %17.92'sini kaybedebilirsin demek.

TOPAC bu acidan açısından iyi. Zincir_eurgbp ise cok riskli.

Merak ettiğim konu: topaç, 2005-2009 arası 2400 işlem yapmıs ve gündüz saatleri yapmış ve 1 kere bile stop yememiş. Gerçi stop 95, Kar_al 5 yine de güzel. Son 6 ay kötü gitti demiştiniz. bu stop yediği manasına mı geliyor.

Tekrar teşekkürler.

cbalta
02-07-2009, 14:44
merhaba,

testlerdeki risk oranlari cok yüksek. gercekte daha az saldırgan işlemek zorunda.
çözümlemeler, kriz öncesine ait idi. kriz sonrası, günlük değişim ortalamasına göre dinamik risk ve zaman yönetimi eklendi. kriz başından buyana, ana sistemler rölantide, taşlı yolda ağır gidiyorlar, eur/usd dalgalarının sakinleşmesini bekliyorlar. zincir eur/gbp uyarlaması ise, kriz ortamında yol alabilme amacli olustu. eur/gbp, eur/chf, gbp/chf, eur/cad, gbp/cad: abd saati 14:00 ile 00:00 arasi scalp işlemlerine uygun yerler oluşuyor.

diğer taraftan, tr'de bu sistemlerin matematiği üzerinde yorum yapabilecek kisi cok az cikar. buradaki bilgi paylasiminin tek amaci, genc arkadaslara ufuk olması.

koala
02-07-2009, 17:50
sn cbalta, yanlis hatirlamiyorsam mbtrading icin iyi firma oldugunu ve haziranda metatrader ile ECN baglantili isleme baslayacagini soylemistiiz. bu konuda bi ilerleme var mi?

cbalta
05-07-2009, 19:28
merhaba,

testlerinde bulunuyorum. gayet tutarli bir duruma gelmek üzere MT4, ECN üzerinde. 2-3 haftaya kadar acacaklar herkese. yeni NFA kurallari adapte ediliyor: hedge yok, FIFO kuralı v.b.

normal MT4'e göre farklılıklar: stop'lar ve T/P'lerin garantisi yok. yaklaşık olarak işler. bekleyen emirler de aynı şekilde. aktif emirler fiyatsız iletilir. genelde iyi fiyattan dolduruyorlar. velakin haber saatleri v.b. durumlarda stoplara güvenemezsiniz gerçek piyasada. scalp icin uygun, 8-10 pip kısa hedeflerde. 2-3 pip kısa hedefler için pek uygun değil (komisyona gidiyor). GBPJPY 3-4 pip civarı aralık. hile oranı cok düsük. kaldirac 1:100. serbest marjin kalmadığı anda emirler kapatılır. kurum sizin yaşamanız icin uğraşır.

koala
05-07-2009, 21:49
tesekkurler sn balta. tezgahusut piyasa olmasindna dolayi metatraderdaki volume bilgisinin hatali oldugu soyleniyor. ECN olunca, volume bilgisi gercegi yansitacak mi?

betaport
05-07-2009, 21:58
tesekkurler sn balta. tezgahusut piyasa olmasindna dolayi metatraderdaki volume bilgisinin hatali oldugu soyleniyor. ECN olunca, volume bilgisi gercegi yansitacak mi?

FX te ki hacim bilgisi sadece kurumun hacmini gösterir. ECN olmuş olmamış farketmez.

betaport
05-07-2009, 22:01
Çalıştığım kurumları ekran resmi şeklinde açıklamaya çalışacağım.

İlk hesap açma şekli OANDA' ya ait olacak.
İkinci hesap açma şekli ise Saxobank'a. Bu biraz karışık açıkçası.

//rüzgar//
07-08-2009, 02:50
Sayın Cbalta,

Yeniden merhaba,

Test sonuçlarınızı (www.analizer.com'daki) yeniden inceleme fırsatı buldum.

Hesabın en kötü şartta batma oranı (relative drawdown) aşağıdaki gibi:

Topac %17.92
Zincir %45.45
Kayabas %52.52
Zincir_EURGBP %78.75

Bu oran mesela %17.92 ise en kötü şartta, paranın %17.92'sini kaybedebilirsin demek.

TOPAC bu acidan açısından iyi. Zincir_eurgbp ise cok riskli.

Merak ettiğim konu: topaç, 2005-2009 arası 2400 işlem yapmıs ve gündüz saatleri yapmış ve 1 kere bile stop yememiş. Gerçi stop 95, Kar_al 5 yine de güzel. Son 6 ay kötü gitti demiştiniz. bu stop yediği manasına mı geliyor.

Tekrar teşekkürler.

işine dön.
http://rapidshare.de/files/48051983/EURUSD.rar.html

cbalta
07-08-2009, 11:09
cesaret kırmaya gerek yok. TR'de yetişen fazla miktarda bilgisayar mühendisi arkadaşımız var. yazılımcı arkadaşlarımızın bir kısmı, istatistik ve yapay zeka (özellik çıkartımı, sınıflandırma...) takviyesi ile, finans piyasalarında dünya ile çarpışacak seviyelere gelmeleri normal bir durum olmalı. ispatlı başarı oluşana kadar, okyanusa kafa tutmamak kaydı ile.

kodyazan
07-08-2009, 12:41
Sn cbalta, yazdıklarınıza, piyasadaki benzer eski expertlere ve Sn rüzgar, paylaştığıniz videoya bakarak:

"EURUSD expertleriniz" hakkında kendimce şöyle bir sonuç çıkardım: Bu expertlerin geçmişte kazandıracak şekilde girdi ayarları (optimizasyonu) yapıldıktan sonraki zamanlarda (mesela son 6 ay) kazandırmıyor.

Yani, yeni başlayan arkadaşlara umut vermemek adına ikinize de sormak isterim:
EURUSD paritesinde 2000 senesinden beri kazanıyordum ancak son 6 ayda kaybetmeye başladım diyebiliyor musunuz gerçekten?

Paylaşımlarınız ve yazılarınız için teşekkürler,

cbalta
07-08-2009, 13:03
optimizasyon: şehir efsanesi. optimizasyona gerek duyan sistem, sistem değildir. sistem, paremetrelerini dinamik olarak değiştirebilmelidir.

kriz piyasası: son 1.5 sene, çalkantılı bir zaman. gemicilere sorarsanız, okyanus dalgalarını, izah ederler. bu dalgalarda, amaç yol almak değil, gemiyi kurtaracak bir sahil bulmak olur. düsük risk/kaldıraç ile. (dinamik risk yönetimi)

umut: umudu olmayan ölüdür. matematik, dünyaya gelmiş, maddeye ruh veren bilgilerden. yeterince hesap gücünüz var ise, uçmak hayal olmaz. insanların ümitsiz olmaları, hayat enerjilerinin sönük olmasından kaynaklı.

başarı ihtimali: forex, mevcut matematik ile çözümsüz bir problem. yeni hesap modelleri üretmeniz şart. kaos aritmetiği diyebilirsiniz. binlerce kişiden 1-2 tane başarılı çıkacaktır. bu oran daha da düşük belki.

http://www.nurbaki.com/hz-ali-ra-konferansy/ ..
bir İtalyan bilim tarihi üstadı vardır. ""Cabir olmasaydı televizyonu bin sene sonra seyrederdiniz" diyor. Çünkü bütün teknolojik gelişme Cebirin Fransa'ya intikâl edişi 1640 yıllarındaki El-Cabiriye Kitabı sayesindedir. (bu bilgi niye fransızlara gitti, niye nükleer bilgi oralardan çıktı.. düşünmeye değer detaylar..)

Cabir, mütevazi bir çoban imiş. Matematiğin dünyaya rastlantısal olarak geldiğini sanmayın. Ve bizim ruhsuz/cesetsiz matematik ile niye medeniyetin gerilerinde olduğumuzu anlarız böylece..

cbalta
08-08-2009, 12:37
perdeyi biraz aralar isek söyle diyebilirim: şeytan hayat enerjinizi çalmadı ise, ölene kadar, bir şeyler üretmemize ve dünyada mucize sayılabilecek işler yapabilmemize kimse engel olmaz. üretemeyen bir toplum isek, sebebi böylece açık olur. başarılı bir icadın olabileceğine inanamayan ise, kendi durumunu burdan çıkarsın. şeytanın kullandığı metodları açık etmek, toplumun akıl sınırlarını çatlatır.

//rüzgar//
08-08-2009, 17:02
http://www.kuranmucizeleri.com/matematik03.html

site kaynağına aldırış etmeyim gerçek kaynağından şüphe yok.

sverdlow
09-08-2009, 00:55
Piyasalar çoğunlukla psikolojinin, bazen reel olayların, verilerin, bazen de teknik gerekliliklerin etkisinde hareket ediyor. Ben bilg. mühendisiyim, sinir ağları ile aram çok iyidir fakat size şunu söyleyebilirim; kişisel tecrübeler, birikimler yapay zekanın üreteceği sonuçtan her zaman daha iyidir.

mystified
09-08-2009, 02:46
Bence reel olaylar, teknik gereklilikler, çoğunluk psikolojisi vesaire hepsi fiyata amadedir.Orta yerde duran su testisinin sadece size bakan kulpunu tarif ederseniz, testi tarifi eksik kalır.Şahsen asıl başarıyı yakın zamanda , yapay zekayla full otomatik alım satım sistemlerinde yakaladım.Kendim bilgisayar mühendisi değilim konuyla alakalı tonlarca white paper okumama rağmen bu işi tekbaşıma yapacak seviyede hiç değilim. Bilgisayar mühendisi olmak,ileri seviye matematik ve proğramlama bilmek iyi bir artı fakat çok daha önemli olanı bence, yaratıcı olabilmek.

betaport
09-08-2009, 03:00
Bence reel olaylar, teknik gereklilikler, çoğunluk psikolojisi vesaire hepsi fiyata amadedir.Orta yerde duran su testisinin sadece size bakan kulpunu tarif ederseniz, testi tarifi eksik kalır.Şahsen asıl başarıyı yakın zamanda , yapay zekayla full otomatik alım satım sistemlerinde yakaladım.Kendim bilgisayar mühendisi değilim konuyla alakalı tonlarca white paper okumama rağmen bu işi tekbaşıma yapacak seviyede hiç değilim. Bilgisayar mühendisi olmak,ileri seviye matematik ve proğramlama bilmek iyi bir artı fakat çok daha önemli olanı bence, yaratıcı olabilmek.

Son Cümlenize aynen katılıyorum.
İpucu : Asla default ayarlarla işlem yapılmaz.

Herkesin bildiğinden para kazanılamaz.

cbalta
12-08-2009, 17:15
Arkadaslar, şu linkte, ülkelerin banka açılış saatleri mevcut. Döviz piyasasında oluşan grafikler, banka açılış saatleri bilinmeden fazlaca bir anlam içermiyor.

İpucu vermek gerekirse, TR saati ile 9:00 - 10:00 civarında, japonların ve uzakdoğunun kapanması ile, avrupa bölgesi kendi trendini başlatır (10:00 ingilizler açınca). Bu trend çoğu zaman uzakdoğu ile ters düşer. Ve genellikle akşam TR saatile 10:00 civarına kadar devam eder (GP-US kardeşliği..) Bu bilgi manual işlemlerde yararlı olabilir. Ayrıca, her ülkenin bankaları, kendi kapanış saatlerinde, kendi paralarına günün zirvesini yaptırabilirler. Örneğin, TR saat 19:00'da yeni sterlin zirvesi, TR saat 11:00'de yeni japon zirveleri oluşur/oluşabilir.

http://www.analizer.com/forex_calisma/forex_saatler.xls

Ülkelerin ekonomi haberlerini şu siteden izleyebilirsiniz:
http://www.forexfactory.com/

Her ülkenin değişik ekonomi ölçüm paremetreleri var. Önemli parametreler: faiz kararları (FOMC vs.), dış ticaret dengesi (trade balance), işsizlik başvuruları/oranları, non-farm payroll: tarım dışı istihdam, toptan/perakende enflasyon vs. sayılabilir. Bu haberler, genelde piyasadaki büyük trendler yönünde gelebilir. Haber zamanlarında bankalar piyasadan çekilir. Haber zamanları, yüksek kaldıraçlarda işleme girilmez.

humancmp
14-08-2009, 17:02
Kaotik Dengetik :)) felan filan...

iki ipiucu olabilecek başlık.

http://www.forex-tsd.com/harmonic-trading/1093-harmonic-trading.html#post10385

http://www.youtube.com/watch?v=G-maKMUT62g

Yardım ile entellektüel tatmin arasında ince bir çizgi var...

cbalta
14-08-2009, 22:24
edep ile edepsizlik arasında kalın bir çizgi var...

humancmp
15-08-2009, 00:06
Cevabın linklere mi bana mı? Verdiğim linklerde edepsiz birşey yok. Edebide senden öğrenecek değilim kaldı ki burası dergah değil sende mürşid değilsin

Öğrendiklerimizle insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ukalalık yapmıyoruz, oyalamıyoruz ;)

topiğin başından beri hep aynı mevzu... Hatırlatmak isterim rızkı veren Allah'tır :)

Biraz bulutkarlı ya bak..

mystified
22-08-2009, 14:32
Sayın Balta ve diğer forumdaşlar,

Principal component(temel bileşenler) analizi dışında yapay zeka ile (kohonen v.b)indikatörler için boyut küçültme yapılabilir mi, herhangi bilgisi olan var mı?

cbalta
16-09-2009, 23:32
verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dileyerek, forex meselesini kapatıyorum, pozitif olarak.

çok güzel göstergeler, indikatörler, resimler vs, bir sürü eğitimler bulacaksınız. herkes eğitim, sinyal, sistem, expert satacak size. bir sürü (dipsiz kuyu) kurumlar sizi av edecek. sonra öğrenilenler seneler icinde onlarca defa çöpe gidecek. sonra beyninizin varlığını keşfedeceksiniz..

"humancmp" kardesim, sana da selamlar. piyasalarda yolun açık olur ümit ederim. enerjin bol olsun.

herkese iyi bayramlar.

hipofiz
18-09-2009, 18:45
küstüm oynamıyorum

cbalta
19-09-2009, 04:22
"hipofiz" sana da selam.. insana küsülmez.. herkes cevher..

http://www.ttnetmuzik.com.tr/PlayerPage.aspx?songId=K3dXeGxuaC8xME1JdnZ2L2hKMFd YUT09

hipofiz
19-09-2009, 20:08
neşet ustayı çok severim
bilgilerimizi deneyimlerimizi burada paylaşalım ki fx piysasında ülkemize para akışı olsun yurttaşlarımız para kazansın
hep ülkemizde dışarı para akıı olmasın
ne olursa olsun faydalı her bilgiyi etrafımızla paylaşalım
iyi bayramlar

"hipofiz" sana da selam.. insana küsülmez.. herkes cevher..

http://www.ttnetmuzik.com.tr/PlayerPage.aspx?songId=K3dXeGxuaC8xME1JdnZ2L2hKMFd YUT09

cbalta
19-09-2009, 22:48
arkadaşlar, bu topigin amaci, otomatik sistem gelistirmek isteyenlere, bir hesap metodu göstermek idi. velakin henüz bu konular bizim insanımız için erken gibi. başta gösterilen otomatik sistemler ise, ticari amaçlı ve kapalı mekanizmalar.

benim 5-6 yillik forex ve öncesindeki ilave 5-6 yıllık teknik analiz deneyimlerim, günlük trendleri işaret ediyor. rar dosyasi icinde, "TrendEnvelopes" göstergesi ve bir sablon var. Bu gösterge, günün High değerlerine göre ve Low değerlerine göre ortalama çiziyor. İlave olarak heiken ashi var. Resimlerde işlem şekilleri görülüyor. Bütün paritelerde, TrendEnvlope(6 gün), 45+ derece dik bir eğime sahip iken girilebilir. TR saati, sabah 10:00 (ing. açılışı), 15:00 (us açar), akşam 9-10 civarı uygun saatler. Ayda 3-4 adet güzel yer oluşması kafi. Sık işlem yok. Metatrader Alpari, günlük grafikleri, haftada 5 çubuk olarak, doğru çizer. Diğerlerinde haftanın 6 çubuk olması problem. günlük grafiklerin altındaki (H4, H1 vs.) hiçbir trend ve gösterge anlam içermez. (veya beni aşıyor)

bayram hediyesi olarak kabul edin.

herkese selamlar..

http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/analizer_manual.rar

http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/manual1.GIF
http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/manual2.GIF

artanis
21-09-2009, 11:47
sayın cbalta yardımlarınız için teşekkürler

geç ama hızlı ilerliyoruz zaten sorunda buradan çıkıyor vadeli işlemlere bile yeni başlamış bir piyasayız sonuçta

cbalta
22-09-2009, 00:05
beyler, benim madalyam burada.. ing. kökenli bir firmanın şikayeti ile verilmistir.. biz böyleyiz.. insan eti severiz..

http://www.analizer.com/forex__calisma/ihtarname.gif

cbalta
22-09-2009, 19:11
canli örnek: aksam 19:00, ingiliz bankaları biraz önce kapattı.
1.6375 civarı satış. hedef: 100+ pip. kaldıraç: hesabı öldürmeyecek seviyede.

http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/gpus2209.gif

cbalta
24-09-2009, 17:27
1.6075 civarı çıkış. aynı trend üzerinde yeni oluşacak paternler takip edilir, ileriki günlerde.

TR saati sabah 9-10 civarı (ingiliz açılışı) 15:00 civarı (us açılışı) ve akşam 9-10 civarı, ana unsur bankalar kapandıktan sonra, şablonlara bakılır, günlük trendler üzerinde.

http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/gpus2409.gif

elle işlem, hiç sevmediğim bir iş.. günlük trendlerde çok iyi paternler oluşur ise burada yazarım.

herkese selamlar.

cbalta
24-09-2009, 21:44
24 Eylül, 21:40
eur/usd 1.4650, alış. stop: 1.4590 hedef: 50-100-150 pip. yorgun bir günlük trend. ama nizami bir günlük patern.

http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/erus2409.gif

EUR/SEK, USD/DKK, USD/CHF benzer sekilde nizami paternlere sahip şu zamanda (80..100 pip hedefli)

hipofiz
24-09-2009, 22:43
teşekkürler

deneyeceğim
bir süre sonra bende sonuçları yazarım

arkadaşlar, bu topigin amaci, otomatik sistem gelistirmek isteyenlere, bir hesap metodu göstermek idi. velakin henüz bu konular bizim insanımız için erken gibi. başta gösterilen otomatik sistemler ise, ticari amaçlı ve kapalı mekanizmalar.

benim 5-6 yillik forex ve öncesindeki ilave 5-6 yıllık teknik analiz deneyimlerim, günlük trendleri işaret ediyor. rar dosyasi icinde, "TrendEnvelopes" göstergesi ve bir sablon var. Bu gösterge, günün High değerlerine göre ve Low değerlerine göre ortalama çiziyor. İlave olarak heiken ashi var. Resimlerde işlem şekilleri görülüyor. Bütün paritelerde, TrendEnvlope(6 gün), 45+ derece dik bir eğime sahip iken girilebilir. TR saati, sabah 10:00 (ing. açılışı), 15:00 (us açar), akşam 9-10 civarı uygun saatler. Ayda 3-4 adet güzel yer oluşması kafi. Sık işlem yok. Metatrader Alpari, günlük grafikleri, haftada 5 çubuk olarak, doğru çizer. Diğerlerinde haftanın 6 çubuk olması problem. günlük grafiklerin altındaki (H4, H1 vs.) hiçbir trend ve gösterge anlam içermez. (veya beni aşıyor)

bayram hediyesi olarak kabul edin.

herkese selamlar..

http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/analizer_manual.rar

http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/manual1.GIF
http://www.analizer.com/forex__calisma/analizer_manual/manual2.GIF

cbalta
25-09-2009, 09:41
1.4650 eur/usd alış, stop: 1.4650, kilitlenir.

cbalta
25-09-2009, 21:49
eur/usd: vazgeçilir. 50 pip hedefli parça çıktı ise kafi. hafta sonu HİÇBİR işlem açıkta bırakılmaz. pazartesi açılışlarında süreklilik yok. pazartesi günleri, TR saat 9-10 civarına kadar HİÇBİR işleme girilmez.

cbalta
26-09-2009, 11:23
ek bilgi: grup'çular, kendilerini diğer insanlardan üstün gördükleri icin, başkalarına girişimde bulunmayı doğal karşılarlar. bu davranışlarının gerçek sebebini, çoğu hiç anlayamayacak..