PDA

View Full Version : Çİzgİ Roman

shibumi
05-09-2004, 20:05
Çizgi roman meraklısıysanız en sevdiğiniz karakterler nelerdir?

Kendi adıma :

Ken Parker ı uzak ara tek geçerim....Çizgi romanda bence bambaşka bir boyut...

Martin Mystere ise keza apayrı bir olay...Bir çizgi roman, okuyanı bu kadar farklı dünyalara götürebilir mi? Ken Parker dan sonra değişmez okuduğum çizgi romandır...

Eskilerden Mister No da en sevdiklerimdendir...Dayak yer, sarhoş olur, barmene asılır kısaca İNSAN dır yapay bir bilimkurgu kahramanı değildir...

Keza Zagor u da aynı Mister No ile aynı kategoriye koyabiliriz...Ama o biraz daha Tommiks Teksas ekolüne yakındır...Teks elbette bu son saydıklarımdan farklı bir kategoridedir...

Kızılmaske (ki orjinal adı Phantom olan bu karakter ülkemizde ilk basıldığında kapakta maskesi ve giysisi kırmızı çıktığından adı böyle kalmıştır...Aslında maske ve giysi rengi mor dur...) ise çocuklar için gene de enterasan ve keyifli bir dünya sunmaktaydı...Hele ki şimdi nin Yeni Kuşak USA kahramanlarına göre...

Neyse uzatmayayım...

Kolay gelsin...

H.ömer iren
05-09-2004, 20:18
benım cocuklugumda hıc boyle seyler yoktu bız bılgısayarlarla buyuduk...

sevınsem mı uzulsem mı???

gemici
05-09-2004, 20:31
tex willer ten şaşma yanlışlıkla 2.tercih diye zgor işaretledim...............

Zülfü Aşkın
05-09-2004, 20:32
red kit
baska rakip tanimam

ertan
05-09-2004, 20:43
zagor...
ve en yakın dostu Felipe Cayetano Lopez Martinez Gonzalez :)
http://www.fumettando.it/viaggiodizagor/cico/avventure/cicostory/cicostory.jpg

bıcırık
05-09-2004, 20:47
Red Kit -nam-ı diğer Lucky Luke- kesinlikle :)

mirage
05-09-2004, 20:52
..........

Thesecret
05-09-2004, 20:53
zagor...
ve en yakın dostu Felipe Cayetano Lopez Martinez Gonzalez :)

Helal beeee o ne biçim isim öyle, Sen de ne hafıza varmış ERTAN, bunca yıldır unutmadın ha :eek: Gonzalezi aklında tut desen de ertesi gün sorsan Goncalez olarak derim yaws :D

shibumi
05-09-2004, 20:58
red kit
baska rakip tanimam

Zülfü bey,

Red Kit in (Yaratıcısı Morris) Goscinny nin elinde bu üne kavuştu...Red Kit (Lucky Luke) Asterix Goscinny nin en önemli eserleri olarak biliyorum...Ve haftada bir kaç akşam oğluma Goscinny nin eserlerinden Pıtırcık ın maceralarını okurum...

Hatırlattığınız için teşekkürler...

gemici
05-09-2004, 23:21
tenten i unutmayın serisi var hala.....................

northwind
05-09-2004, 23:24
Zagor a hastaydim cok fazla bolumu de yoktu,sanirim piyasada olan tum bolumleri toplamistim.
Yanlis hatirlamiyorsam o zaman bu tur cizgi romanlarin ikinci el satisi yasakti,zabita ya da polis korkusu cekerdik alim satim yaparken.

RAINBOW
05-09-2004, 23:29
Kızılmaske...Fantom yani Ölümsüz ruh...başka çizgi roman tanımam.. :)

Azrail'in en büyük yardımcısı idi.. :roll:

Kurukafa işaretli yüzüğü ile vurdumu gafil'in çenesine...cehenneme bileti kesilmiş demekti... :cool:

Highlander
05-09-2004, 23:29
Yahu bir de Tom Braks vardı hani şu devamlı kılık değiştiren , onu da severdim ben... :p

MUSTİS
05-09-2004, 23:34
Mandreke sihirbazlar krali ve yaninda da Abdullah vardi....Hey gidi eski gunler hey..:)

shibumi
05-09-2004, 23:43
Kaptan Swing in arkadaşlarından Gamlı Baykuş ( ki forumda bu nick te bir arkadaşımız da var yanılmıyorsam) ve köpeği Puik (nam-ı diğer Pire torbası) beni en güldüren karakterlerdendi...

Hele ki Gamlı Baykuş un "kadın" lara yönelik kehanetleri....

Sahi ben küçükken Abdülcanbaz ın dergi maceraları da vardı...Kasap Landru, Karacaahmet in esrarı vb...Yerli çizgi romanlardan pekte akılda kalan yok galiba...(Dergi olarak çıkmadı ama Rahmetli Oğuz Aral ın Hafiyes-i Mahmut u Utanmaz Adam Şeref ten çok daha severdim çocukken nedense...

gemici
05-09-2004, 23:48
hepsini hemen hemen tüm sayılarını okumuş biri için 1 numara Tex Willer dir diyorum.okumayanlara öneririm yeni baskıları var...............

RAINBOW
05-09-2004, 23:50
hepsini hemen hemen tüm sayılarını okumuş biri için 1 numara Tex Willer dir diyorum.okumayanlara öneririm yeni baskıları var...............

Teksas Tex Willer'i döğer... :mad:

gemici
05-09-2004, 23:53
asla ....................

shibumi
06-09-2004, 00:05

Sevgili Gemici1,

Bende Tex in oldukça fazla sayısını okudum....Hatta üniversite yıllarımda Teksin çizerleri ve yayımcıları hakkında söylentiler dolaşırdı...Şu anda Oğlak yayınları yayınlıyor maceralarını...

Peki hiç Ken Parker okudunuz mu? Eğer okuduysanız nasıl buldunuz?

(İlgilenenlere Zagor Ken Parker Martin Mystere vb leride Lal yayınlarından çıkıyor ayrıca İthaki yayınevi de cidden yeni ve ilginç karakterlerin maceralarını yayınlamakta yakında filmi gösterime girecek Helllboy gibi...)

gemici
06-09-2004, 00:08
Zagor Ken Parker Martin Mystere bunlarda her zaman ilk 3 te idiler.yanlız tex in sahteleri çok çizildi................

Oğuz Çelikdemir
06-09-2004, 00:11
Karamba karambita, ulu manitu aşkına...

Hay bin kunduz...

Bu sözleri unutmak mümkünmü!!!! Ulan bu meretlerin yüzünden Meslek Lisesi 1 nci sınıfta dayak bile yedim ben beeee.
Atölye dersinde göğsüme koyduğum Zagor Tenay serisinden birisi yere düştü ve atölye hocası doğal olarak gördü, komünist bıyıklı Yozgatlı dingil bir atölye hocamız vardı, hiç sevmezdik hıyarı, bir tane okkalı yerleştirdi bana, neymiş efendim bunlar okunurmuymuş, sana ne lam dingil, ister okurum, ister okumam, sanki kendisi bilim adamı, neyin okunup neyin okunmayacağına karar veriyor zırtapoz :)

H.ömer iren
06-09-2004, 00:12
Karamba karambita, ulu manitu aşkına...

Hay bin kunduz...

ben bu lafları baska bırınden daha hatırlıyorum ama.....

Oğuz Çelikdemir
06-09-2004, 00:35
ben bu lafları baska bırınden daha hatırlıyorum ama.....
Gamlıbaykuş tan hatırlıyorsundur, forumun tüyocu abisi, gamlı baykuş Zagor Tenay serisinin bir mensubudur, hoş bizim forumun gamlıbaykuşu kellfi felli birisi, orjinali ile alakası yok :D

hakkinen
06-09-2004, 00:39
http://img90.exs.cx/img90/2429/cizgifilm.jpg

selam
06-09-2004, 00:45
Haydaaaa Teksas var listede Haniya Tommiks nerde.Arkadaşları Kanyakçı,Doktor ve kız arkadaşı Suzi

selam
06-09-2004, 00:49
Ama babam bana bunları almazdı.Her hafta iyi çocuk dergileri alırdı:Çocuk haftasındaki Yıldırım Kaptanı hiç unutamam.

include
06-09-2004, 02:19
ankette atlantisten gelen adam dedim. babalar sınıfına girenler diye liste yapmazsam haksızlık ederim diğerlerine.

MR NO (uçağı tekmeleyişi bazen ekranı tekmelemek istiyorum)
ZAGOR (ahiiiiyaaaak ve elbette baltalı ilah oluşu balta hissetmemden olabilir)
MANDRAKE (Abdullah 'ın sevgilisine bayılırdım. esmer güzeliydi)
TOMBRAX (enteresan adamdı vesselam)

birde kısa olduğu için acaip sinir olurdum ama HİPPİ KRALI PİPPİ mizah dergilerinin kralının arkasında yayımlanırdı.

include
06-09-2004, 02:19
TEX alacağım Gemici beğenmişse kesin kaçırmışımdır bir şeyleri.

DrX
06-09-2004, 09:38
asla ....................

Döver döver...Çelik Blek kesinlikle döver...Tex'in gözleri :eek: olur..
;) ;)

ertan
06-09-2004, 09:39
Helal beeee o ne biçim isim öyle, Sen de ne hafıza varmış ERTAN, bunca yıldır unutmadın ha :eek: Gonzalezi aklında tut desen de ertesi gün sorsan Goncalez olarak derim yaws :D

dostumuza kısaca çiko diyebilirsiniz... :D

DrX
06-09-2004, 09:42
Gamlıbaykuş tan hatırlıyorsundur, forumun tüyocu abisi, gamlı baykuş Zagor Tenay serisinin bir mensubudur, hoş bizim forumun gamlıbaykuşu kellfi felli birisi, orjinali ile alakası yok :D

Gamlı baykuş Zagor Tenay serisinin bir mensubudur.... :eek:
Cehalet ne kötü şey Huuuugh... :p

DrX
06-09-2004, 09:45
dostumuza kısaca çiko diyebilirsiniz... :D

Kazma Kürek Bill karakteri Harikaydı...

DrX
06-09-2004, 09:49
Yahu bir de Tom Braks vardı hani şu devamlı kılık değiştiren , onu da severdim ben... :p

Arkadaşları Tonton Ve Baron..
Tonton sini dolusu köfte yerdi..
Baron Fransayı bırakıp ABD'e gelmiş bir soylu....
Hey gidi çocukluk günlerimiz.... :rolleyes:

ertan
06-09-2004, 13:01
Kazma Kürek Bill karakteri Harikaydı...

meraklıları için... ;)

tıklayın...

ZAGOR TENAY
(http://www.geocities.com/turkcizgi/)

shibumi
06-09-2004, 13:14
Ertan hocam,

Çok teşekkürler...

www.resimliroman.net ve www.cizgiroman.gen.tr bu konularda ülkemizde izlenecek en iyi web sitelerinden...

Bu arada "Corto Maltese" in maceraları 7 sayı olarak Dost yayınlarından çıkmıştır...Çizgi romanda farklı bir tat almak isteyenlere hararetle tavsiye edilir...

Kolay gelsin...

Not:Çizgi roman tarihine ilgi duyanlar için İletişim yayınlarından çıkan "Çizgili Hayat Kılavuzu" -Levent Cantek in kitabını tavsiye ederim...

i-ked
09-07-2013, 23:56
Tabiki ZAGOR

Baltalı İlah! Soyismimdeki sadece 1 harfi değiştirmek yettiğinden bir dönem arkadaşlarım beni de Zagor diye çağırırlardı.

eyluldogan
02-12-2013, 22:53
ben de bilmiyorum hiç çizgi romanlar hakkında. üzülüyorum bi yandan da. merakım var çünkü

brokerüstad
02-03-2014, 09:26
zagor tenay vardı okurduk
teksas ,tommiks, kızılmaske,tom braks,mandrake
ne güzeldi bulsam yine okurum :)

i-ked
02-03-2014, 11:50
Bana bir dönem "Zagor" derlerdi. :)

Koleksiyonumu ben yurttayken sobada yakmışlar :( ama gigabytelarca CBR koleksiyonum var artık.

Çizgi romanları "comics" ve "cbr" anahtar kelimeleri ile bulup -tabiki çoğu ingilizce- okuyabilirsiniz.

brokerüstad
06-03-2014, 21:36
Zagoru çok okudum en sevdiğim çizgi romanlardan biri idi
küçükken bir baltasını yapmıştım çok komikti hatta bir tişörte zagorun simgesini çizip dikmiştim
çocukluk işte çok eğlenceli idi
çizgi romanları okuduktan sonra da bazen satardım yada arkadaşlarla değiştirdiğimiz de olurdu
Tommiks Teksas da en sevdiğim çizgi kahramanlardı

nikreece
16-11-2014, 15:26
ASTERİX unutulmuş hele HALİT kıvancın çeviri ile komediye dönerdi.
sipru
kling (foto roman tarzıydı) sırf bu yüzden son gazetesi alınırdı
kaan-tarkan -kaptan swing
troller
kinova
yazılanlanlara ilave olsun
ŞİMDİ HATIRLADIM Bir bakan çıkmış bu soy kırım tartışmalarında do you know tommix diye sormuş adamda mal mal bakmıştı.
çizerinin İtalyan olduğunu nerden bilsin
Bende tex i tek geçerim